32. schôdza

24.5.2018 - 24.5.2018
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2018 o 18:16 hod.

akad. arch. Ing. arch.

Jaroslav Paška

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:16

Jaroslav Paška
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážená pani poslankyňa, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, rozumiem vášmu rozhorčeniu, ale ja mám taký pocit, že ak viete o takýchto konaniach alebo takýchto, povedal by som, špekuláciách na pozemkovom fonde, tak je naozaj potrebné predovšetkým postúpiť tie dokumenty, ktoré máte, príslušným orgánom. A z hľadiska systémového riešenia možno vidím tam problém práve v tom, že pokiaľ som informovaný, tak celý tento proces prebieha podľa príslušných oceňovacích predpisov. To znamená, že pani ministerka Matečná si nemôže vymýšľať ceny, a ak teda poskytuje náhradné pozemky, tak musí v primeraných cenách, ktoré podľa toho predpisu sú stanovené. Ona nemôže dávať podľa iného cenového odhadu alebo niečoho iného.
Takže asi treba vstúpiť do toho systému a pozrieť sa, či tie oceňovacie predpisy sú správne a či naozaj netreba ako systémovo riešiť práve tento problém, čo nechcem povedať, že netreba preskúmať aj tie prípady, ktoré ste uviedli.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2018 o 18:16 hod.

akad. arch. Ing. arch.

Jaroslav Paška

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

18:16

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Pán poslanec Fecko.
Skryt prepis

24.5.2018 o 18:16 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:17

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, áno, Lucia, to si teda chytila zajaca, ktorý nám stále uteká a nie je iba na vrcholovej, to je aj po tých regionálnych odboroch. Ty keď sa opýtaš ľudí, ako charakterizujú Slovenský pozemkový fond, tak hneď ti povedia okamžite, že ako, keď mali s ním do činenia.
Na jednu ešte, by som povedal upresnenie, ja som pracoval na pozemkovom úrade, na pozemkovom odbore, teda to, čo Igor spomínal, takže nie na fonde, takže ja som proste pracovník pozemkového úradu. A ja som si raz uvedomil, že vlastne, keď sme boli asi pred šiestimi rokmi na pozemkovom úrade, som teda tu v Koš..., v Preš..., do Bratislavy išiel pozrieť, koľko majú nevybavených reštitúcií. Viete, koľko mali? 3 200; 3 200 nevybavených reštitúcií na pozemkovom úrade. Neskutočné! Uplatnených mali asi 3,5-tisíc, za 20 rokov vykonaných 200 žiadostí.
A ja teraz si kladiem otázku, že prečo? Či náhodou tam neni ďalšie prepojenie, čo budeme s tými pozemkami, ktoré mali byť možnože vydané v roku´92, ´93, lebo tam bola orná pôda, a zrazu tam postavili garáž, bytovku, ja neviem, všecko možné a zrazu ten vlastník nemá nárok, lebo už je zastavaná, ale má nárok, lebo mal naň aj vrátené v roku ´92, ´93, nie v roku 2015, ´18. A, referenti, to som aj vyzýval v rozprave, chcem veriť, že ste svedomití, vráťte túto pôdu tým pôvodným reštituentom, lebo zákon vám prikazuje, že všetky úkony, ktoré boli urobené po uplatnení príslušného nároku, ne-pla-tia. Ne-pla-tia. Takže, vážení, tu je ďalší útok na určitú tú reštitučnú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2018 o 18:17 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

18:17

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Pán poslanec Matovič.
Skryt prepis

24.5.2018 o 18:17 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:20

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Lucia, chcel som ti iba vysvetliť, že keď si sa teda čudovala, že prečo podpredseda Národnej rady Andrej Hrnčiar tak si dovolil vystúpiť a porušiť rokovací poriadok, kedy mi slovo ako poslancovi dal so slovami... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, to nemôžte reagovať na podpredsedu.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Reagujem Lucii Nicholsonovej slová, ona sa pozastavovala nad tým, ako mohol takto vystúpiť, tak jej to chcem vysvetliť.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pardon, to som nepočul, pardon.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Takže na vysvetlenie, odpoveď je veľmi jednoduchá. 17. apríla pani ministerka Matečná dala dotáciu na postavenie alebo rekonštrukciu, ono v skutočnosti je to dostavba obrovskej osemposchodovej budovy, firme Hotel Impozant. Keď sa, budeme hľadať, čo to je Hotel Impozant, tento Hotel Impozant sídli vo Valčianskej doline pri Martine, a keď si pozreme, že kto je majiteľom tejto firmy, tak je istý Jozef Kubinec. Keď budeme zisťovať ďalej, kto je Jozef Kubinec, no, Jozef Kubinec je spolupodnikateľ s pánom Andrejom Hrnčiarom z MOST-u - HÍD, spoločne vlastnia firmu GEONET Invest, ktorej ešte Andrej Hrnčiar z MOST-u - HÍD ako primátor mesta Martin sám sebe predal pozemky, ktoré boli hodné 50 eur, si ich predal za 16,60. Čiže keď je primátor, predá si za 16,60, keď je potom podpredseda Národnej rady za MOST -HÍD, tak si vybaví u Matečnej, aby dala dotáciu kamarátovi, s ktorým podniká, na rekonštrukciu hotela za 1,1 mil. eur z peňazí, ktoré majú byť na rozvoj cestovného ruchu. Žiaden iný hotel v tom regióne nedostal, iba kamarát Andreja Hrnčiara. Čiže Andrej Hrnčiar je veľmi zaviazaný pani ministerke Matečnej, lebo mu dohodila vlastne kvázi do rodiny 1,1 mil. eur. Tu je odpoveď.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2018 o 18:20 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

18:20

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Pán poslanec Bernaťák.
Skryt prepis

24.5.2018 o 18:20 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:21

Tibor Bernaťák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem vám pekne. Ja budem reagovať len na pani podpredsedníčku. Hovorila tu o viacerých veciach, kde má nejaké podozrenia. Ja len znova zopakujem, že tu lietajú obvinenia z jednej strany na druhú stranu, z druhej na prvú.
Ja neviem, či má vôbec nejaký efekt a zmysel takýmto spôsobom diskutovať. Ak máte nejaký problém, sú dve možnosti, resp. ja by som využil hneď prvú. Pani ministerka Matečná hovorila, že jej dvere boli vždy otvorené komukoľvek. Ja sa spýtam, že či ste za ňou boli s pánom Feckom, prípadne s pani Zemanovou sa spýtať, ako to je a čo si o tom myslí.
Ja zo svojej praxe takisto poviem, že stretol som sa s ix prípadmi, kedy na prvý pohľad to, toto je čistý podvod, ale keď som si to nechal, v úvodzovkách, ozrejmiť jednou alebo druhou stranou, tak sme zistili, že to je úplne relatívne normálna vec.
Preto vás prosím, buď treba si to odkonzultovať s pani ministerkou a možnože ten názor aj zmeníte.
Druhá možnosť je, ak vás jej odpoveď neuspokojí, kľudne sa môžte obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Toto je normálny spôsob.
A ešte k tomu systému ja zopakujem, SaS bola takisto vo vláde spolu dva roky. Ten systém reštitúcií nie je nový a pýtam sa, čo urobila SaS-ka? Neviem.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2018 o 18:21 hod.

JUDr.

Tibor Bernaťák

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

18:21

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Nech sa páči, pani podpredsedníčka, môžte reagovať.
Skryt prepis

24.5.2018 o 18:21 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:23

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Bernaťák, ja si cením, že mi dávate rady, ako mám postupovať, ale ja musím povedať, že od istého času naozaj, keďže mám na to dôkazy, tak s ľuďmi ako pani Matečná ja nebudem diskutovať. Ja budem priamo diskutovať v rámci vyšetrovania s vyšetrovateľmi, keď to odovzdám na Generálnu prokuratúru. To je aj odpoveď pre pána Pašku, všetko odovzdám na Generálnu prokuratúru, nemajte problém.
A nie je problém v cenovom predpise, ako vy o tom hovoríte, pretože ja nespochybňujem, že tie záhrady ocenili na 191-tisíc, tak, tak aj mali postupovať. Ale ja spochybňujem výber pozemkov, aké pozemky im vybrala pani Matečná ako náhradné pozemky a v akej trhovej hodnote? V tomto ja vidím účelové a podvodné správanie. Pretože kým to chcú poctiví reštituenti, nič sa nedeje celé roky. Akonáhle nastúpi vybavovač, nejaké zvučné meno pre Slovenský pozemkový fond, tak veci sa behom dvoch dní začnú hýbať. A podpíše im lukratívne pozemky.
Treba sa pozrieť, a to odporúčam zase ja vám, kde potom končia tie náhradné pozemky, o ktoré reštituenti žiadajú. Kde končia? Skončia v rukách tých poctivých reštituentov, ktorým kedysi skonfiškovali majetok? Alebo skončia v rukách vplyvných podnikateľov, alebo vašich ľudí, alebo vašich poslancov? Kde končia tie náhradné pozemky, ktoré im vypodpisovala generálna riaditeľka SPF Ing. Matečná?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2018 o 18:23 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

18:23

Béla Bugár
Skontrolovaný text
O slovo sa hlási podpredseda Národnej rady Andrej Hrnčiar, nech sa páči.
Skryt prepis

24.5.2018 o 18:23 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom