Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.6.2019 o 18:43 hod.

JUDr.

Tibor Bernaťák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2019 18:43 - 18:45 hod.

Tibor Bernaťák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2019 18:14 - 18:15 hod.

Tibor Bernaťák
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.6.2019 17:03 - 17:03 hod.

Tibor Bernaťák
Ďakujem, vážený pán predsedajúci v mene troch poslaneckých klubov vás, poprosím, preložiť hlasovanie o bode číslo 46 to je tlač 1372, takzvaný atómový zákon, zároveň bod 38 tlač 1454 zákon o prokuratúre a bod 37 tlač 1446 zákon o registri partnerov verejného sektora, čiže hlasovanie by malo byť vo štvrtok o 11.00 hodine.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2019 17:48 - 17:50 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja na rozdiel od kolegu, si myslím, že tento návrh je úplne zlý a je to čistá provokácia, pretože sme na Slovensku, rozprávame sa o štátnom jazyku, v slovenskom jazyku, na území Slovenskej republiky. Keby ste takýto návrh zákona predložili napr. v susednom Maďarsku, tak vám garantujem, že vás ľudia, Maďari, ani do parlamentu nepustia. Takí by boli nahnevaní. U nás v našom parlamente, bohužiaľ, to tak resp. v podstate môže človek čokoľvek tu predložiť a ako keby nič sa nedialo. Je to podľa môjho názoru, jednoznačne aj takým zásahom do našej suverenity. Hovoriť o tom, že vy chcete vypustiť ustanovenie podľa, ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na území Slovenskej republiky, podľa mňa toto je naozaj nehoráznosť, pretože neobstojí ani vaše tvrdenie, ktoré ste rozprávali, že keď dvaja nejakí Rusíni v nemocnici sa rozprávajú, že predsa nebudú rozprávať v slovenčine, tuto absolútne nepatrí, toto nie je príklad, to je úplne normálna vec, to je normálna komunikácia, ale v prípade, že sa ustanoví napr. takéto niečo, že niekto si zavedie v nejakej svojej inštitúcii, používanie napr. používanie, ja neviem, rusínskeho jazyka, tak ten Slovák, keď tam ide robiť, tak ako keby sa musel ten rusínsky jazyk naučiť, aby vedel komunikovať s tým druhým. Čiže toto absolútne neobstojí a takisto vypustenie ustanovenia, že agenda cirkev, náboženských spoločností by sa mala, nemusela viesť teda v slovenskom jazyku, ale v akomkoľvek inom, prepáčte, keď niekto príde, alebo aj v školách, keď niekto príde napr. na inšpekciu, na školskú inšpekciu, tak on by sa musel učiť, ja neviem, po rusínsky, aby rozumel všetkému, čo tam ako je uvedené v tej agende? Naopak, všetko by malo byť vedené len v slovenskom jazyku a len tá časť, ktorá je nevyhnutná pre ich zachovanie vlastne nejakej národnostnej, resp. nejakej ich .... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2019 10:52 - 10:53 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem, ja len krátko. Páni kolegovia, kto zastavil zvyšovanie koncesionárskych poplatkov na začiatku tejto vlády? Kto? Myslím si, že je to absolútne jasné a všetci čo ste boli tu v parlamente a boli ste svedkami nejakých takých informácií či už mediálnych alebo priamo tu Národnej rade, alebo kuloárnych, bolo jasné, že Slovenská národná strana zastavila zvyšovanie koncesionárskych poplatkov a od začiatku sme tvrdili, že koncesionárske poplatky treba zrušiť. Akonáhle sme sa dohodli s našimi koaličnými partnermi, tak sme to urobili a robíme to teraz. Keby sme sa na tom dohodli pred 3 rokmi, tak to urobíme pred 3 rokmi, ale som prekvapený aj zo SaS-ky napríklad, lebo tá tvrdila, že samozrejme, že súhlasí so zrušením koncesionárskych poplatkov a zrazu nejako otáčate zvláštne, to je jedna vec a druhá vec, myslím si, že aj tých 20 zhruba, no do 30 eur pre dôchodcu ročne je smiešny peniaz? No, ja si to nemyslím, že to je smiešny peniaz, práve naopak, to je dosť slušná suma pre dôchodcu.
Takisto som naozaj zvedavý, čo sa SaS-ke podarí a čo by sa teoreticky mohlo podariť v nejakej vláde, v ktorej teoreticky by mohla niekedy fungovať, obávam sa, že žiadne pečené holuby ľuďom do úst padať nebudú, bohužiaľ si to myslím a som o tom presvedčený. Ďakujem.
Skryt prepis
 

24.6.2019 10:39 - 10:40 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
dôchodcovia ušetria napríklad s referendom podľa niektorých bývalých členov OĽaNO nezmyselným referendom, ktoré ste chceli vyhlásiť a to tiež v úvodzovkách povedali vaši bývalí poslanci, že bol to nezmyselný návrh, čiže viete, 8 miliónov by vypadlo na referendum, nejaké nezmyselné podľa vašich bývalých členov, my radšej týchto 8 miliónov eur ušetríme dôchodcom, to je naša filozofia a čo sa týka dôchodcov a zvyšovania životnej úrovne dôchodcov, toto neni jediné opatrenie Slovenskej národnej strany, kde chceme dôchodcom pomôcť. Dočkáte sa, predseda Národnej rady, respektíve Slovenskej národnej strany ohlasoval ďalšie opatrenia tak, aby našim dôchodcom sa lepšie žilo a predpokladám, že aj po dohode s koaličnými partnermi takisto ešte v priebehu tohto roka naše návrhy uzrú svetlo svetla. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2019 10:38 - 10:40 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem. V podstate pán poslanec Baláž povedal všetko, resp. nahrubo všetko čo som mal na mysli aj ja. Ja len teda doplním, že naozaj Slovenská národná strana neprináša len v tejto chvíli nejaké návrhy, ako ste to vy pomenovali, že pred voľbami. Ale ja neviem, rovnako sme mohli navrhnúť aj zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov až teraz. Navrhli sme ich na začiatku. Tak isto daňové licencie pre právnické osoby sme navrhli. Však my každý rok navrhujeme istú sériu opatrení, ktorá síce má nejaký dopad na štátny rozpočet, ale keby že všetko dáme na začiatku, tak ten rozpočet v tom prvom roku by tiež mal problémy. Preto sa to postupne musí nastavovať a dávať tak, aby sme s koaličnými partnermi v podstate nejak si to odsúhlasili, odkomunikovali.
Čiže viete, teraz povedať, že práve v tejto chvíli s týmto opatrením. No, prepáčte, ale tak vy máte právo predkladať návrhy zákonov, my máme právo predkladať návrhy zákonov. A keď sa na tom dohodneme, tak prečo nie. Dopad 8 mil. ste spomínali. Ja by som dal do súvislosti 8 mil. eur, ktoré dôchodcovia ušetria napríklad s referendom podľa niektorých bývalých členov OĽANO, nezmysleným referendom, ktoré ste chceli vyhlásiť a to tiež "povedali" vaši bývalí poslanci, že bol to nezmyselný návrh. Čiže viete 8 mil. by vypadlo na referendum nejaké nezmyselné podľa vašich bývalých členov. My radšej týchto 8 mil. eur
=====
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2019 10:28 - 10:29 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, za Slovenskú národnú stranu predkladáme ako navrhovatelia novelu zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou a cieľom tejto novely je oslobodiť od povinnosti platiť koncesionárske poplatky poberateľov dôchodkových dávok, to znamená starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, vdovského a vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku, ktorí nemajú pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežijú v domácnosti s inou osôb s pravidelným príjmom zo závislej činnosti. Zároveň sa jedná o poberateľov dávky v hmotnej núdzi a osoby spoločne posudzované s poberateľom dávky v hmotnej núdzi.
Práve tieto fyzické osoby, čiže dôchodcovia prípadne poberatelia dávok v hmotnej núdzi sú v mnohých prípadoch ohrozené rizikom chudoby, a preto sa domnievame, že požadovať, platiť koncesionárske poplatky hoci aj v polovičnej sadzbe je od týchto fyzických osôb vzhľadom na možné negatívne sociálne dôsledky nevhodné.
Za predkladateľov zo Slovenskej národnej rady máme za to, že po oslobodení vyššie uvedených fyzických osôb od povinnosti platiť koncesionárske poplatky dôjde k ďalšiemu miernemu zvýšenie životnej úrovne týchto fyzických osôb. Za predkladateľov zatiaľ takto. Pán predsedajúci, poprosím otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

24.6.2019 10:07 - 10:08 hod.

Tibor Bernaťák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predkladáme návrh zákona, ktorým sa upravuje to, že vlastne zákon č. 315/2016 novelizoval viaceré právne predpisy, regulujúce prístup k verejným zdrojom s požiadavkou na zápis príslušných subjektov do registra partnerov verejného sektora, pričom zákon o stimuloch ostal nedotknutý. Podľa nášho názoru a vlastne aj podľa názoru, hlavne legislatívneho odboru právnikov z ministerstva školstva, je potrebné s cieľom vyvarovať sa v budúcnosti akýmkoľvek nedorozumeniam a prípadným pochybnostiam, aby sa toto špeciálne, resp. jasne uviedlo v tomto predmetnom zákone, že to je stručne zdôvodnené. Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

20.6.2019 15:55 - 15:58 hod.

Tibor Bernaťák
Ďakujem, ešte k hlasovaniam aj k predchádzajúcemu, aj k tomuto bodu. Hlasovanie o týchto dvoch bodoch bude v utorok o 17.00 hodine. Ďakujem.
Skryt prepis