38. schôdza

27.11.2018 - 7.12.2018
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

3.12.2018 o 11:36 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:19

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Pčolinský, ja vás naozaj pekne poprosím, buďte korektný. Hovoríte, že zákon upravujeme na poslednú chvíľu, lebo je celý zlý. Čo upravujeme v tom zákone, pán poslanec? Čo upravujeme v tom zákone? Do poslednej bodky ten zákon je taký, aký bol pripravený na začiatku. Jediné, čo pozmeňujúcim návrhom upravujem, je účinnosť pre základné školy. Dali sme to na začiatok školského roka po dohode so ZMOS-om. Po dohode s tým ZMOS-om, ktorý garantuje, že jedálne, o ktorých vy hovoríte, že nebudú proste pripravené, atď., ktorý garantuje, že budú, lebo je to ich povinnosť, ich kompetencia.
Pán Gröhling, nie je v tej vete o tej povinnosti žiadne "v prípade záujmu". Už ste to skúsili na výbore, zase to skúšate. Nie je tam nič v prípade záujmu. Je tam jasne napísané, že zriaďovatelia zabezpečujú stravovanie žiakov formou zriaďovania jedální. Takže ja mám naozaj rád vecnú diskusiu, tak pri nej, prosím vás, zostaňme. SaS ide rušiť vlaky zadarmo a obedy zadarmo, to nie, že vy sa ešte rozhodnete, že aj či zrušíte, či nezrušíte. Veď váš predseda Richard Sulík povedal, že zrušíme. No tak ja len citujem vášho predsedu, tak opäť jeden argument, ktorý som si nevycucal z prsta.
A, pán Baránik, no tak s vami je to ťažké, ale skúsim predsa len. Hovoríme o obedoch, no a vy hovoríte o rušení. No tak keď hovoríme o obedoch, tak ja by som odporúčal, zrušte raňajky. Viete, aké raňajky pán Baránik? Tie raňajky, na ktorých sa pravidelne stretával váš pán predseda Richard Sulík s Mariánom Kočnerom. Tieto raňajky zrušte už, prosím vás, lebo toto do slušnej spoločnosti nepatrí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2018 o 11:19 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

11:19

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Teraz vystúpi v rozprave za klub OĽANO pani poslankyňa Verešová, nech sa páči.
Skryt prepis

3.12.2018 o 11:19 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 11:21

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, netelefonujte v rokovacej sále!
Nech sa páči.

Verešová, Anna, poslankyňa NR SR
Vážení kolegovia, vážené kolegyne, vážený pán predsedajúci, aj vážení občania. Chcem poprosiť, aby sme začali nazývať veci pravým menom. Neexistujú obedy zadarmo a neexistujú ani vlaky zadarmo. Ak tento terminus technicus tu nejakým spôsobom zaviedol, zaviedla strana SMER, tak bolo by dobré, aby sme my ostatní na túto, na toto nenaskočili a teda keď už nazývame túto novelu tak v skratke obedy zadarmo, tak skúsme tam pridať takzvané obedy zadarmo. Takzvané vlaky zadarmo a takzvané obedy zadarmo. Prosím vás, skúsme takto nazývať tieto návrhy, pretože nič neexistuje zadarmo, nič neexistuje zadarmo.
Tento návrh sa stretol s obrovskou kritikou rodičov detí, škôl aj samospráv. Chcem povedať, že náš klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti prichádzajú s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom, ale dovoľte mi ešte povedať k tomu pár slov.
Takzvané obedy zadarmo sú populistickým návrhom, pretože rodiny máme podporovať inak. Viackrát som tu povedala, že sociálna a rodinná politika je rozdielna. Je rozdielna v nástrojoch, v opatreniach pomoci. Takzvanými obedami zadarmo robíme zo všetkých rodín sociálne prípady. Rodičia ale žiadajú, aby sme nechali viac peňazí v ich peňaženkách, rodičia sú schopní sa rozhodnúť, čo je pre ich deti dobré a žiadajú viac financií vo svojich peňaženkách. Štyritisíc tristo osemdesiatšesť ľudí podpísalo petíciu za väčšiu výplatu pre pracujúcich a obedy zadarmo pre deti z nízkopríjmových rodín, z nízkopríjmových rodín. Skoro päť tisíc ľudí.
A v ankete, ktorú realizovala Slovenská spoločnosť pre rodinu s viac ako 3-tisíc respondentov, ktorí mali od nula do 13 detí, je, aj viacpočetné rodiny, si drvivá väčšina žiadala viac peňazí v peňaženke, väčšiu výplatu, daňové zvýhodnenie nad tzv. nástrojom takzvané obedy zadarmo; 88,6 % z týchto respondentov volili viac peňazí v peňaženke pre rodičov, daňové zvýhodnenie, nie takzvané obedy zadarmo.
Rodinná politika je o tom, že vláda má prinášať systémové opatrenia. Lenže keď nastavíte systém, tak samozrejme nebudete môcť byť už tými pánmi veľkomožnými, lebo rozhadzujete tu, hovoríte o tzv. obedoch zadarmo, hovoríte o vlakoch zadarmo, lebo to predstavujete to ľuďom ako balíčky sociálne, ako darčeky. Ako keď pán zemepán a pán veľkomožný rozdával dary svojim poddaným. Ale ľudia na Slovensku žiadajú od vlády, aby prijímala systémové opatrenie na podporu rodín. A tie systémové opatrenia sú v drvivej väčšine v daňových zvýhodňovaniach rodičov s deťmi, v pomoci, aby si vytvorili domov, v pomoci bývania a samozrejme v službách, v službách, ktoré potrebujú mladé ženy a muži, keď majú maličké deti alebo v predškolskom veku detí. V službách, keď opatrujú alebo majú starého a chorého člena rodiny, v službách, keď sa narúšajú vzťahy poradenstva, v službách včasnej intervencie pre tých, pre tie deti, ktoré sú zdravotne znevýhodnené, postihnuté. Toto potrebujú rodiny, nastaviť systém, nepotrebujú darčeky, ale pomoc potrebujú naozaj tí, ktorí sú ohrození vylúčením, ktorí sú rôzne znevýhodnení, ktorí sú v hmotnej núdzi. A my vieme, že títo podporu a príspevok na obedy mali.
Tí, ktorí boli vylúčení a ohrození vylúčením a boli v hmotnej núdzi, tie rodiny príspevok mali, opakujem to.
Takže nečudujem sa, že tento návrh, že boli voči nemu také obrovské výhrady a taká kritika aj zo strany rodičov, aj zo strany obcí aj zo strany riaditeľov škôl. Tí samozrejme hovoria o plytvaní jedlom, o tom, že deti nebudú odhlasované z obedov. Samozrejme, že hovoria o tých, o organizačnej a o administratívnej záťaži pre všetky školy a samosprávy. Hovoria o tom, že musia zamestnať viac kuchárok, ktoré musia byť, mať tú svoju odbornosť na to, aby varili v školách. A niet týchto ľudí, alebo nemajú záujem o túto prácu, pretože je strašne finančne poddimenzovaná.
No a obce ešte upozorňujú, že nakoniec rodičia možno ani nebudú platiť za obedy menej, lebo samosprávy budú musieť zvýšiť režijné náklady, ktoré sú taktiež súčasťou poplatkov za obedy. Niektorí hovoria o tom, že ich réžia sa môže zdvihnúť až do 50 centov navyše. Zaplatí to kto? Rodičia, obce. Takzvané obedy zadarmo nebudú zadarmo a nemôže byť zadarmo, lebo nič nie je zadarmo.
Hovorili ste, že ste sa dohodli so ZMOS-om a že ZMOS s touto novelou je stotožnený. Nuž, dostala som viacero listov z rôznych častí z rôznych regiónov obcí a miest a tu vám môžem hneď čítať o tom, že Združenie regiónu Orava nepodporuje legislatívny návrh. Hovoria o tom, píšu, že odkiaľ ste vôbec na také niečo prišli, pretože sa počas svojich dlhých funkčných období starostovia ani len nestretli s požiadavkou na obedy, tzv. obedy zadarmo pre všetkých, pre núdznych áno a to sme robili. Píšu taktiež, že je to prekvapujúce preto, lebo v školstve existuje omnoho viac problémov. Nemáme kvalitné učebnice, nemáme dobre vybavené školy a dobré vzdelanie pre deti. To je podpora rodiny, keď im pripravíte také prostredie, vláda, keď pripraví také prostredie v školách, ktoré bude naozaj kvalitné, ktoré bude naše deti učiť, ktoré budú mať prostriedky a všetky tie nástroje, aby bolo vzdelanie kvalitné. To potrebujú rodiny a to žiadajú rodiny.
Hovoríte o tom, že je potreba dať tzv. obedy zadarmo všetkým deťom, no ale zabúdate na jednu veľkú obrovskú skupinu, a zabudlo sa aj predtým, ktorými sú starí ľudia, seniori a invalidi. Mňa to prekvapuje, pretože pre deti zo znevýhodneného prostredia príspevok, dotácia na obedy bol, ale nikdy nebol príspevok v dotačnom systéme z ministerstva práce na obedy pre seniorov a pre invalidov. V tom spočíva aj náš pozmeňujúci návrh, ktorý, ktorý tu predstaví po mne moja kolegyňa Soňa Gaborčáková, ktorá sa práve tejto skupine seniorov a zdravotne znevýhodnených celý život intenzívne venuje.
A práve aj od starostov mám ďalší list, ktorým hovoria, že je ohrozená služba donášky alebo varenia obedov pre seniorov a pre invalidov práve preto, že im vzrastú počty detí na takú úroveň, že možno budú musieť týchto starých ľudí riešiť asi inak, lebo povinnosti samozrejme majú. Ale samotní seniori si žiadajú práve obedy zo školských jedální, pretože táto strava je pre nich zdravšia, ľahšia. Viem osobne z vlastnej skúsenosti, že keď cez prázdniny im zmení obec poskytovanie obedov, napríklad z reštaurácie, tak títo starkí sú z toho veľmi nešťastní a naozaj sa im ten ich zdravotný stav skôr zhorší ako zlepší a žiadajú si stravu zo školskej jedálne.
No a nemusím vám hovoriť o tom, že ak by sme, ak by došlo k takejto k takémuto zníženiu alebo nedostatku, že by nedávali stravu starým a chorým ľuďom takže by sa možno zvýšili obrovské nároky ich na sociálnu službu pobytovú, ktorá je pre nás, pre štát nenormálne drahá. Uvedené dôsledky, ktoré, hovorím, sú významné aj preto, že sa spájajú s demografickou krivkou a s obrovským zvyšujúcim sa počtom starých ľudí. Netreba tu hovoriť dookola to isté a to samé, že starnutie na Slovensku je nezvratné, veľmi rýchle. Za desať rokov očakávame o 230-tisíc seniorov viac a o tom viac povie moja kolegyňa Soňa Gaborčáková.
Takže v pozmeňujúcom návrhu, jeho účelom je podporiť dôchodcov, ktorí sa nachádzajú v nepriaznivej životnej situácii, v hmotnej núdzi, a aby aj touto formou prispel štát zvýšenie ich životnej úrovne. Som presvedčená, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa má starať o tých, ktorí sa v hmotnej núdzi nachádzajú, ktorí sú ohrození vylúčením a ktorí sú, žijú, vyrastajú v nepriaznivom životnom prostredí. O to sa má starať ministerstvo práce. Takže ostatné nechajte na rodičov.
A posledné, čo chcem povedať, rodičia si žiadajú daňové zvýhodnenie, máme tu práve v parlamente návrh zákona z MOST-u – HÍD, z dielne MOST-u – HÍD je to dobrý zákon, pretože rieši systém zvýhodňuje rodiny a nepredstavujú ako, ako darčeky pre rodičov, ale trvalo zvýhodňujú rodiny práve na daniach. A my sme prišli, tu som predstavila z klubu OĽANO pozmeňujúci návrh, doplňujúci k tomuto návrhu, aby daňové zvýhodnenie, daňový bonus bol dvojnásobne zvýšený pre rodičov všetkých detí bez ohľadu na vek. Toto podporte, toto je systém, toto očakávajú rodičia detí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.12.2018 o 11:21 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

11:21

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Na vystúpenie pani poslankyne s faktickými poznámkami piati. Pán poslanec Tomáš.
Skryt prepis

3.12.2018 o 11:21 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:34

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, ani sa nejdem púšťať do debaty filozofickej o tom, čo je takzvane zadarmo. O tom by sme sa mohli rozprávať, či máme na Slovensku takzvané školstvo zadarmo alebo takzvané zdravotníctvo zadarmo. To tu už bolo a nechce sa mi na to míňať sekundy.
Argumentujete, že tu je nejaká petícia, ktorá podporuje obedy zadarmo pre nízkopríjmové rodiny. A hneď jedným dychom hovoríte, že už to je zavedené. Však toto už je, v súčasnosti už to existuje, my to rozširujeme plošne na všetky deti na základných školách z dôvodov, ktoré sme už tisíckrát uviedli.
K tej rodinnej politike, tak my ju budujeme takto, my sa k nej takto staviame. Bola to strana SMER, ktorá zaviedla príspevky pri narodení prvého, druhého, tretieho dieťaťa. Bola to strana SMER, ktorá zaviedla vlaky zadarmo, čo pomáha študentom. Príspevky na lyžiarske kurzy a školy v prírode, zase to pomáha rodinám. Obedy zadarmo pomôžu rodinám, 24 euro mesačne, 24 euro mesačne. Koľko je to ročne?
A chcem vám opäť zopakovať, že sme pripravení ísť ďalej, lebo my sme v tomto konzistentní, my tie sociálne balíky nerobíme pred voľbami, my ich robíme konzistentne stále. Už v minulom volebnom období sme naplnili dva balíky po 15 opatrení a teraz to, čo sme už povedali, ideme opäť naplniť. Keď sa bavíme o rodinnej politike, chceme znížiť, ale, respektíve zrušiť DPH na plienky a detskú výživu. Chceme zaviesť príspevky na školské potreby. Viete, že na začiatku školského roka s tým majú rodiny problém. A hlavne debatujeme o tom, či predĺžime materskú z 34 týždňov na 52, to by bolo skvelé pre tie matky, že by dostávali čistý príjem ešte vlastne celý rok z predchádzajúceho povolania. Alebo rapídne navýšime rodičovský príspevok. Toto ideme urobiť a nikto a nič nás nezastaví.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2018 o 11:34 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 11:34

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Poslanec Blaha.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

3.12.2018 o 11:34 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:36

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, to bola podľa môjho názoru neuveriteľná demagógia, ktorú ste predviedli. Taký ten klasický pravicový prejav. Nedávajme ľuďom, nedávajme rodinám, nedávajme deťom, znižujme dane našim oligarchom, pani kolegyňa. Toto je naozaj sociálny cynizmus a ja to tvrdo odmietam.
Ale myslím si, že by ste sa mali ujednotiť vy v OĽANO, pretože v prvom čítaní tu vaša pani kolegyňa Gaborčáková veľmi ľavicovými heslami obhajovala tento zákon, ako treba pomáhať deťom, ako treba pomáhať rodinám a ja som s ňou súhlasil. A odrazu sa postavíte vy, ale s ťažkým neoliberálnym prístupom. Normálne mi prišlo zle z toho, čo ste rozprávali. Však tento návrh pomáha deťom, rodinám, to sú tí najdôležitejší v našej spoločnosti. To ideme teraz zrušiť aj rodinné prídavky? Rodinné prídavky vám niečo hovoria, pani kolegyňa? Aj tie idete zrušiť? Niečo neuveriteľné.
Viete, je veľmi dôležité, aby deti necítili triedne rozdiely. Veľmi dôležité. Ak tomuto naozaj nerozumiete, že existujú aj chudobné deti, ktoré nechcú chodiť do škôl s tým, aby sa im vysmievali bohatší spolužiaci, keď nechcete tieto veci riešiť, tak si nehovorte, že ste sociálny človek. Slovensko sa týmto návrhom približuje škandinávskemu sociálnemu štátu. Ja som veľmi rád, že minimálne vládna koalícia má chuť ísť týmto sociálnejším smerom, ale je dobré, že sa ukazuje, že pravicová opozícia tu chce tie klasické miklošovské, kaníkovské riešenia a opäť sa k tomu vracia. Ešte v prvom čítaní ste dokázali povedať áno, podporujeme sociálne veci, odrazu takáto ťažká neoliberálna demagógia.
Čiže odmietam vašu logiku, že nedajme deťom, dajme dôchodcom. No však my pomáhame aj dôchodcom. Trinásty dôchodok, ideme vytvoriť dôchodkový strop, vlaky zadarmo pre dôchodcov a tak ďalej. Čo ste robili vy pre dôchodcov? Absolútne nič. Iba chcete oberať o peniaze naše deti. Hanba vám!
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2018 o 11:36 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 11:36

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Pán poslanec Goga.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

3.12.2018 o 11:36 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:38

Pavol Goga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa, ja neviem ako vy, ale ja cítim z filozofie tohto návrhu zákona, že ide predovšetkým o deti a o to, aby sa deti dostali do školských jedální všetky, aby teda, ako vy hovoríte, teda ak budú mať obedy zadarmo, to bude len dobre, ale predovšetkým ide o to, aby sa zlepšili tie návyky detí na stravovanie, aby sa zlepšili, vôbec dochádzka detí do jedální, aby jedli. Vy by ste chceli rozdávať financie a peniaze rodičom, mám taký dojem, ale verte tomu, že tí rodičia častokrát tie financie tým deťom na tú stravu nedajú, ak dostanú tieto financie nejakým spôsobom, či už formou dotácie alebo formou niečoho, niečoho iného. Čiže ide o zlepšenie stravných návykov všetkých detí.
A čo sa týka ďalšieho dobrého momentu a kladného momentu. Veď keby sa prihlásili dneska všetky deti do škôl, pardon, do jedální na stravu, ako by to zabezpečovali tie obce? To znamená, že ak dávame my financie dneska aj na zlepšenie technického zázemia jedální v školách, tak zase to len pomôže tým obciam a zriaďovateľom, aby vytvorili aj to lepšie prostredie pre žiakov, svojich žiakov, ktorí sa tam stravujú. Ak im opravíme kuchyne, jedálne, dáme im tam nejaké tie hrnce, nejaké varné kanvice a podobné veci, čo treba, tak je to len, len dobré.
A čo sa týka vašej pripomienky, že starší ľudia by sa mohli stravovať aj cez školské jedálne. Veď to funguje aj dneska svojím spôsobom, lebo dneska majú niektoré sociálne zariadenia dohody so školami, s tými, ktorí varia a vozia im obedy, takže tam v tom problém nevidím, to je len dobré, keď budú toto využívať pre svoje živobytie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2018 o 11:38 hod.

PaedDr.

Pavol Goga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 11:38

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Pán poslanec Sopko.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

3.12.2018 o 11:38 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom