42. schôdza

18.2.2019 - 18.2.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:07 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:06

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Osuskému, že tak výstižne zhrnul situáciu v školstve, a jeho, jeho príklady úplne sedeli. Príklad s halou, kde nič nie je, s firmami, ktoré nemajú nič, ale aj príklad s Fínskom, ktoré si prizýva zahraničných hodnotiteľov. A tu by som chcela upozorniť na to, že granty, ktoré dáva Slovensko, či už je to v oblasti štátnych stimulov, alebo je to v oblasti eurofondov, pre firmy vôbec nie sú malé. Napríklad European research council dáva granty, ktoré sú menšie, ale ten hodnotiaci proces vyzerá úplne ináč ako na Slovensku. V tých grantoch vedci spolupracujú s nositeľmi Nobelových cien, predkladajú komplexné projekty na rozdiel od nás. A pritom tie granty, hovorím, ich výška je viac-menej rovnaká. Takže tá investícia do zahraničných hodnotiteľov by nám ušetrila, aj keby sme ich museli zaplatiť viac, by nám ušetrila nemalé prostriedky, ktoré by sa v konečnom dôsledku tej vede a výskumu vrátili.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:06 hod.

Mgr. art. M.A. ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:07

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. No, pani Remišová hovorí, že teda výstižne ste zhrnul teda tie výsledky školstva. Ja zúfalo čakám celý čas, či jeden jediný prejav neodznie, kde teda tá opozícia s tým nesmiernym sebavedomím, tou nesmiernou hĺbkou vedomostí zhodnotí elementárne aspoň základný stav, aký je vývoj vedecko-výskumnej základne, čo Slovensko tu a teraz po, po tom, čo sme absolútne zrušili možný výskum na Slovensku, že teda prejdú a trošičku preukážu znalosť toho prostredia, kde teda naozaj by sme sa mohli rozširovať a kde by sa mal uskutočňovať, že čo k tomu problému štyri, priemysel 4.4, že by k tomu niečo povedali, že teda, že asi kam by mala smerovať teda pomoc vo väzbe na domáci výskum a podobne.
Ale tu sme sa dozvedeli, už viem teraz, pán kolega, že akých má čestných kamarátom na akadémii, že pani ministerka sa zosunula niekde a zosúva a tak ďalej. No však to je niečo hrozné. Hovorím o veľmi vážnych veciach, kde naozaj potrebujeme nájsť, aká je štruktúra fondov, čo doma, ako je možné, že tie desiatky ľudí, možno aj stovky, ktorí sa zúčastnili toho výberového procesu, tak hlboko nedosahujú vašu výšku znalostí a že sú vlastne všetci poloklamári, ktorí netušia, ako to majú robiť, lebo teda vy im to urobíte.
Neštítite sa aj s pánom Budajom dokonca hovoriť, že teda o obrovských úspechoch vlády pani Radičovej. Veď po tej vláde sme dostali 43 %. Tak biednu a otrasnú vládu, pán, pán kolega, nemohli by ste povedať, teda koho ste vy ponúkli slovenskej verejnosti a kto teda tie obrovské výsledky dosiahol v rámci Slovenska?
Rovnako ste boli súčasťou toho, kde vás ľudia s hanbou vyhnali z parlamentu viac-menej. A napriek tomu sa tu postavíte teraz a difamujete úplne zbytočne. Veď sa aspoň naučme, keď chcete, dobre opozícia, potrebujete vymýšľať a tak ďalej. Ale naozaj to musíte tak hlboko, podľa môjho názoru, klesnúť? Aspoň trošku... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:07 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:09

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Som rád, že aj kolega Osuský sa venoval podstate problému a tou je systém, v ktorom pani Lubyová účinkuje a v ktorého rámci ukázala to, čo vedela. Chcela možno to najlepšie a dopadlo to ako vždy, aby som parafrázoval.
Je veľmi sympatické, že sa chvíľami pán kolega prihovoril politikom SNS aj po rusky. Očakávam, že to ocenia. On totiž vie po rusky, na rozdiel od pána Danka určite aj číta v azbuke, pozná Rusov a vie aj to, ako smrdí ruská čižma, ak človeku stojí na krku. A preto máme také názory na výlety pána Danka do Ruska, aké máme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:09 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:10

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ešte dobre, že mi zakazuje rokovací poriadok reagovať na predrečníka, lebo by som sa asi nezdržal.
Ale, pán kolega Osuský, no výskum, zahraničné objednávky a všetko ostatné ako veľmi fajn, ale štruktúra slovenského priemyslu je daná tak, ako je daná. Vlastnícka štruktúra je postavená tak, že niekoľko desiatok zahraničných firiem robí podstatnú časť HDP Slovenska, je pravdou aj to, že všetky výskumné kapacity si zadávajú do vlastných krajín, je pravdou aj to, že transferujú kapitál zo Slovenska do svojich materských krajín, to znamená, zisky, ktoré vytvorili na Slovensku, nepodporujú ani slovenské školstvo významne, ani slovenskú vedu významne, ale všetko to transferujú do svojich materských krajín, ale toto som z vašich radov nikdy nepočul, lebo teóriou SaS je že trh to nevyrieši, aj toto je príklad, že to trh určite nevyrieši, pokiaľ ide vedu a výskum.
Pokiaľ ide o zahraničné hodnotenia, ja vám musím povedať úplne jednoznačne, ja dlhodobo bojujem s tým, že či pustiť viac zahraničných hodnotiteľov do hodnotenia slovenských projektov, slovenských vysokých škôl a slovenských vedeckých ústavov. Vo všetkých týchto rečiach začínam mať dojem, že budem hlavným bojovníkom za to, aby sme pustili všetkých, ale garantujem vám, že za týchto podmienok zakape na Slovensku 80 % kapacít, lebo na to nemajú, nie sú na to pripravení a mnohí vaši kamaráti, ktorí majú plné ústa kvetnatých rečí, budú zrazu bez práce. Aj toto bude dôsledok tohto kroku, ale som pripravený ho podstúpiť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:10 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:12

Tibor Bernaťák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Osuský, páči sa mi váš nonšalantný prejav, len trošku už menej obsah samotného vášho vystúpenia. Spomínali ste históriu a minulosť pani ministerky, pochádza vlastne z odborných kruhov, vyšla zo Slovenskej akadémie vied a Slovenská národná strana naozaj aj pri nominácií jednotlivých ministrov hovorila, že stranícka knižka nie je a nebude výťahom k nejakej funkcii. Aj v čase, keď vlastne bola pani ministerka nominovaná, už viackrát aj novinári vedeli a mali vytypovaných zopár mien zo Slovenskej národnej strany, ktorí by mohli zastávať pôst ministra školstva, čiže je pravda, že Slovenská národná strana nedisponuje takýmito osobami, ktoré by boli schopné zastávať, ale opakujem, stranícka knižka nie je výťahom k funkcii, aspoň nie u nás v Slovenskej národnej strane. Pani ministerka dostala od nás, od Slovenskej národnej strany voľnú ruku. Viackrát sme sa o tom s ňou rozprávali, aby čo najčistejšie a najjasnejšie nastavila jednak fungovanie ministerstva, a jednak aj čerpanie, či už eurofondov, alebo stimulov.
Nastavenie stimulov, viackrát už aj ona to sama povedala, je nastavené ďaleko transparentnejšie ako vôbec doteraz. Môžte sa hádať, môžte nesúhlasiť, môžte si to s ňou vydiskutovať kedykoľvek, sama povedala, že je kedykoľvek pripravená diskutovať na normálnej, vecnej, odbornej úrovni s kýmkoľvek, kto ju o to požiada, čiže kľudne, nech sa páči, môžte.
A ďalšia vec, hovorili ste o schránke a o stranách, že chceme určovať niečo. Mám len pár sekúnd, tak len poviem, že my bojujeme aj proti schránkovým politickým stranám, nielen voči takýmto iným firmám.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:12 hod.

JUDr.

Tibor Bernaťák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:14

Jaroslav Paška
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Osuský, no ja rešpektujem vašu nedôveru a pochybnosti o procedúre vyhodnotenia všetkých tých ponúk, ktoré poslali jednotlivé inštitúcie, ale za tými pochybnosťami má nasledovať etapa preskúmavania, verifikácie, vyhľadanie pochybení a až potom sa majú cielene aplikovať nejaké sankcie, o ktorých ste hovorili. A myslím, že v tomto prípade predbiehame práve tú etapu vyhľadávania nedostatkov, pochybení a tak ďalej a navrhujete pristúpiť rovno k odvolaniu pani ministerky bez toho, že by sme tú procedúru absolvovali. Takže ja nepochybujem o tom, že ak sa dôjde k nejakým zisteniam, takže pani ministerka je schopná aj sama vyvodiť dôsledky voči svojim zamestnancom, lebo však vyvodila dôsledky, a, samozrejme, ak sa nájdu ďalšie pochybenia, tak sa budú vyvodzovať ďalšie dôsledky, samozrejme, ale tu už vy odvolávate pani ministerku bez toho, že by sme vedeli, aká je miera jej podielu na tomto, na týchto pochybeniach, a myslím, že je to predčasné, pretože som presvedčený, že tam pochybenie nebude.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:14 hod.

akad. arch. Ing. arch.

Jaroslav Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:16

Juraj Soboňa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Pán Osuský, ja si vás veľmi vážim, poznám vás jako vzdelaného človeka a musím zareagovať na veci, pretože čo sa týka aj Slovenskej akadémii vied, aj vysokých škôl, na kritiku, ktorú ste uviedli na adresu, že keby sme mali nominantku stranícku SNS, keby bola členka strany, tak určite by ste hovorili, že by bolo na mieste, keby ministerom alebo ministerkou bol vedec, akademik alebo nejaký nezávislý odborník. Teraz kritizuje, teda že sme si neboli schopní vybrať z vlastných radov.
A čo sa týka tých stimulov, zásluhou tohto vedenia pod vedením pani ministerky Lubyovej, veď predsa sa dosiahli lepšie prepojenie súkromného a verejného sektora, prepojenie podnikateľov a vedcov. Veď schéma stimulov na roky 2018 až ’23 sa výrazne zlepšuje mieru prepojenia podnikov s vedeckými inštitúciami. V 30 projektoch ako partneri figurujú 18 pracovísk Slovenskej akadémie vied a vysokých škôl. Ide o renovonované pracoviská, ktorých štatutári podpísali partnerské zmluvy s firmami na realizáciu konkrétnych projektov výskumu a vývoja. Ministerstvo, politici ani médiá by nemali spochybňovať vedeckú úroveň týchto renomovaných slovenských vedeckých inštitúcií predsa. Pokiaľ sa rektori a dekani univerzít, riaditelia ústavov a centier SAV pod vede..., pod..., sú uvedení, pod tieto projekty podpísali, prečo by sme to mali spochybňovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:16 hod.

Ing.

Juraj Soboňa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:17

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým, ktorí vystúpili, bolo vás dosť.
No, kolega Číž, viete, za ostatných 16 rokov 13 rokov vládnete. Ste aj vy súčasťou moci, takže je fajn, pýtať sa nás, čo sme s čím urobili. Pokiaľ ide o to, že ma vyhnali, mňa nevyhnali z parlamentu nikdy žiadni vyháňači a získal som násobne viac preferenčných hlasov ako vy, takže hovoriť o tom, že ma niekto vyhnal, je z vašich úst trošku trápne. V dome obesenca o povraze nehovor. Kolega Petrák, máte plnú pravdu, ten smutný stav ktorý ste opísali, že potom by sa mohlo stať, že 80 % toho zakape, áno, ale... A teraz si dovolím zacitovať klasika Gustáva Husáka: „Nech odpadne to, čo je kolísavé...“ Teda nech zanikne to, čo nemá úroveň, a míňajme peniaze na ten zvyšok, ktorý úroveň má, plne s vami súhlasím.
Kolega Bernaťák, tá predstava, že členstvo v strane nemá byť výťahom do ministerskej stoličky je pomerne avantgardná, pretože je celosvetovým štandardom, že strany nominujú v zásade svojich členov príslušne odborných na takéto miesta. Ale v tomto ide teda SNS hrdinsky proti prúdu.
Kolega Soboňa, vôbec by som netvrdil, že som nespokojný, lebo tam nie je vedec ako pani profesorka. Poviem vám, že ako opozičný poslanec, keď sa pozriem na posledných neviem koľko rokov ministerstva zdravotníctva, tak tým najlepším ministrom z tých všetkých koaličných z celej plejády bol Tomáš Drucker, ktorý nemal s medicínou v zásade nič spoločné.
A pokiaľ ide odvolávanie sa na univerzity, viete, na tie univerzity by sa šlo odvolať aj vo veci plagiátu, keď sa na ne odvoláte v tejto veci.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:17 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 20:20

Elena Červeňáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobrý večer, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážená pani ministerka, vážení predsedajúci, nedá mi povedať, nepovedať pár slov. Máme tu späť rok 2017. V rámci stimulov od ministerstva školstva bolo viac ako 33,5 mil. eur rozdelených medzi žiadateľov, kde figurovali aj pochybné firmy s nulovými tržbami. Tie sa, mimochodom, ani len nezaoberali vo svojich činnostiach výskumom. V roku 2017 odstúpil bývalý minister školstva Plavčan kvôli škandálu s prerozdeľovaním eurofondov na vedu a výskum. Prečo sa situácia opakuje a opäť pod taktovkou SNS? Ako to, že sa menovaná politická strana nepoučila z predchádzajúceho prúseru? Veď podpora vedy a výskumu je všade inde prioritou. Je to naša budúcnosť. A my s ňou takto opakovane hazardujeme? Odkopírované posudky či hodnotenie s neznámymi ľuďmi, údajné preklepy je vrchol arogancie. Je to výsmech nám ostatným, je to výsmech pre našich občanov, nevyriešil sa Plavčanov škandál a za krátky čas tu máme ďalší. Prostriedky z eurofondov či zo štátneho rozpočtu čerpáme už dlhé roky. Stále sme sa nenaučili využívať ich efektívne, tak aby sa na Slovensku veci posúvali a aby z toho bol celoplošný úžitok? A navyše po tak dlhom čase zistíme, že máme zlé hodnotenie.
Ono to vyzerá, ako keby SNS si bola vedomá, že ďalšie obdobie už nemusí byť vo vláde. Nesiahne si už na žiadne ministerstvo, tak na poslednú chvíľu si chce odkrojiť z koláča.
Ministerstvo školstva, vedy a výskumu patrí medzi najdôležitejšie, najťažšie a najcitlivejšie rezorty. Akékoľvek zlé kroky môžu na dlhé roky poškodiť proces vzdelávania, narušiť líniu vedy a výskumu. Je to pre mňa nepochopiteľné aj z dôvodu, že pani ministerka profesne pochádza z uvedenej oblasti. Práve ona by mala byť na to citlivá. Je choré, že po dvoch rokoch tu opäť riešime tú istú situáciu. Ako je možné, že Slovensko príde o 100 mil. eur a nenesie za to zodpovednosť žiadna osoba, žiadna nominujúca strana? Asi je tento celý systém zlý. Prečo s tým nevieme pohnúť? Tu sa teraz deje opak. Pani ministerka sa bráni, akože o nič nejde. Vládne strany sú v kľude. Opozícia, sme tu na to, aby sme upozorňovali na chyby a trvali na ich riešeniach. Pani ministerka sa bráni, 30. januára bola tlačová beseda v pozadí s vecami a podnikateľmi, s úspešnými uchádzačmi o stimuly, aby povedali, aká je pravda. Mali jej pomôcť vysvetliť, že podpora cez stimuly je potrebná a je v poriadku. Sťažovala sa na atak, škandalizáciu, obvinenia šírené médiami. Podľa nej sú vedci obeťami politizácie, boja sa hlásiť na projekty. Hodnotitelia sa boja hodnotiť. Tí, ktorí dostanú stimuly, sú atakovaní neúspešnými žiadateľmi, sú hneď podozriví. Vedci útočia na vedcov, podnikatelia na podnikateľov. Vysvetľovala, že stimuly sa riadia inými kritériami, ako sú schémy eurofondov. Zdôraznila, že práve ona zaviedla po kauze Plavčan kritériá pri eurofondoch, že firma má mať solídny výskum a vývoj a má mať nejaký obrat a kapacitu, aby vedela projekty implementovať. Upozornila, že verejnosť si zamieňa stimuly a eurofondy. Stimuly sú podľa iných kritérií, podľa zákona. Ten ich určuje. Ide pri nich o to, aby sa podporili startupy, aby vznikali budúce nové aktivity, budúce nové pracovné miesta. Podľa transparentných nastavených kritérií by sa nemali vylúčiť zo súťaže firmy, ktoré nemajú zatiaľ sídla v mramorových budovách alebo v garážoch, garážach. Diskriminovali by sme ich? Stačí, že majú nápad, kreatívne riešenia. My opozícia vyčítame tie budovy a sídla firmy, výšku obratu.
Podľa pani ministerky to ani nejde zakomponovať do zákona. Ešte aj nariadenie Európskej komisie stanovuje, že stimuly podporujú malé a stredné podniky. Práve tie si zaslúžia špecifickú podporu. Podľa pani ministerky ide o politický boj a kazí nám to vedecké prostredie. Ešte aj inov..., inovatívne nápady sú zmiešňova..., zosmiešňované mediálne. Tlačová beseda bola vskutku na vysokej odbornej úrovni. Bol detailne vysvetlený proces stimulov, nastavenie, znela tam obrana voči zlým informáciám a ataku, ale niekde musí byť chyba, keďže sa tam dostali firmy ako NaviDate a Neuropower. Ako to nadväzuje na hodnotiteľov?
Sama ste reagovali na otázku, či odstúpite, že určite nie na základe toho, že hodnotitelia nevyplnili poriadne nejaké hárky. Priznali ste problém s hodnotením. Čiže hodnotitelia sú nekvalitní alebo sa až tak boja? Strach pomohol k získaniu stimulu pre uvedené dve firmy.
Pri nominácii na ministerku školstva povedal predseda Národnej rady pán Danko k vášmu menovaniu toto, citujem: „Snažil som sa nájsť človeka, ktorý dokáže skĺbiť aj tretí sektor, aj názory opozície, aj tejto vládnej koalície, pretože berie ministerstvo ako určitú zodpovednosť k ľuďom a k tejto spoločnosti.“ Je to naozaj tak?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.2.2019 o 20:20 hod.

Mgr.

Elena Červeňáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20:27

Eva Smolíková
Skontrolovaný text
Pani kolegyňa, ja vám asi teraz poďakujem, vy ste tu prerozprávali presne to, čo hovorila pani ministerka, svojimi slovami. Neboli ste tu celý deň, zo začiatku ste si plietli kritériá z eurofondov so stimulmi, takže srdečná vďaka za ten, za to vaše vystúpenie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:27 hod.

Mgr.

Eva Smolíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video