50. schôdza

13.9.2019 - 17.9.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

13.9.2019 o 13:09 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13:07

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja by som chcel dať tiež procedurálny návrh, pretože v zmysle rokovacieho poriadku je rokovací deň v piatok do šestnástej, tak by som chcel dať procedurálny návrh, že by sme rokovali dnes do šestnástej a pokračovali by sme v utorok, tak ako to hovorí rokovací poriadok.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

13.9.2019 o 13:07 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 13:09

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
(Ruch v sále. Zaznenie gongu. Rečník stál za rečníckym pultom cca 2 minúty, než začal svoj prejav. )
Vážení občania Slovenskej republiky, dovoľte, aby som ich spomenul najprv na začiatok tejto schôdze, lebo my všetci sme tu len z vôle týchto ľudí a mali by sme zastupovať ich práva.
Kolegovia, kolegyne, vážení členovia vlády, dovoľte, aby som predniesol návrh, v ktorom zdôvodním zvolanie tejto mimoriadnej schôdze za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.
Vzhľadom na to, že je to na piaty pokus, že štyrikrát sme sa ako opozícia domáhali nášho ústavného práva a štyrikrát bezprecedentným a odsúdeniahodným spôsobom nám koaličná väčšina a koaliční poslanci zamedzili, aby sme mohli uplatniť naše ústavné právo, rozhodol som sa vystúpiť aj symbolicky bez akéhokoľvek papiera. Symbolicky preto, lebo chcem ukázať, že voči mašinérii, voči mafii, ktorá si sprivatizovala náš štát, ktorá vytvorila štát v štáte, stoja ľudia len s holými rukami. Ľudia, ktorí mnohí žijú len z ruky do úst, ľudia, ktorí aj v dnešnej dobe ekonomickej konjunktúry ledva prežívajú a niektorí z nich ani nemajú prácu. Nie niektorí, ale desiatky tisíc z nich. Ľudia, ktorí žijú s pocitom, že ich deti sa odsťahovali do zahraničia, lebo na Slovensku si prácu nenašli, ktorých je mimochodom 300-tisíc vonku. Ľudia, ktorí žijú s pocitom, že právo na súde sa nedomáha podľa toho, že kto má pravdu, ale podľa toho, kto pozná človeka zo SMER-u, ktorý sedí na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti, a podľa toho, kto donesie tejto pani štátnej tajomníčke väčší balík peňazí, tak ten má pravdu pred súdmi.
Tí ľudia majú voči mafii, ktorá ovládla náš štát a ktorá nám vládne už dvanásty rok, takéto prázdne ruky. Preto ešte raz hovorím, symbolicky vystupujem bez akéhokoľvek papiera, a to, čo budem hovoriť, nemám nachystané na vás, pán premiér Peter Pellegrini. Možno to bude viac o emóciách, možno menej o faktoch, ale každopádne to bude úprimne od srdca, tak ako zvyknem vystupovať na tomto mieste.
Ale ešte raz, vystupujem tak preto, lebo hovorím v mene ľudí, ktorí sa nemôžu brániť, ktorí majú prázdne ruky, majú holé ruky a veria a spoliehajú sa, že keď raz za štyri roky prídu a zvolia si svojich zástupcov v tomto pléne, takže budeme chrániť ich záujem.
Peter Pellegrini, vás si zvolili opakovane a verím tomu, že vás mnohí, keď nie väčšina, volili s tým, že budete v najlepšom vedomí a svedomí chrániť ich záujem. Ja som vás nevolil ani naši voliči logicky nie. Na druhej strane, keď pred rokom a pol vám do rúk vložil dôveru Andrej Kiska, vtedajší premiér, pardon, prezident, tak som si povedal, že hoci vám nedôverujem, pokúsim sa veriť v to, že sa vo vás zobudí svedomie.
Za rok a pol môžem konštatovať z tohto miesta, že ste najzbytočnejší premiér. Premiér, ktorý rok a pol neprišiel so žiadnou víziou, hoci mohol. Premiér, ktorý mohol sa odstrihnúť od mafie, ktorej od roku 2000 slúži a od roku 2002 tu priamo v parlamente slúži najprv ako poslanecký asistent, následne ako poslanec, následne ako minister školstva, potom predseda Národnej rady a posledný rok a pol ako premiér, ako najmocnejší muž v Slovenskej republike. Napriek tomu za rok a pol sme svedkami iba rétorických cvičení. Akékoľvek vystúpenie, naposledy pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, krásne slová - normálne by človek by sa aj rozplakal - o tom, ako by sme mali bojovať, ako by sme si mali vážiť tých statočných ľudí, tých hrdinov, ktorí sa postavia voči neprávosti, a napriek tomu, že vedia, že zrejme prehrajú, idú bojovať a idú možno s hlavou proti múru, lebo bojujú za našu spoločnú spravodlivosť, za našu spoločnú víziu spravodlivého, ľudského a rozumného štátu.
Krásne slová, ale v skutočnosti v tej istej chvíli pár dní predtým, pár dní potom bez najmenšej hanby držíte slúžku mafie Moniku Jankovskú na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti a dovolíte, aby tam mala svoju kanceláriu, kde rozdáva rozsudky alebo vybavuje rozsudky podľa toho, kto donesie akú tučnú obálku. A ohlupujete celé Slovensko, že vy potrebujete najprv dôkazy, hodnoverné dôkazy. Potrebujeme nechať, aby konali v kľude orgány činné v trestnom konaní, aby ony rozhodli. Inak povedané, tá vaša argumentácia sa postavila na tom, že musíme počkať vlastne na definitívne rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, lebo predsa dôkaz, teda keď hovoríte hodnoverný, je asi až ten, keď to potvrdí súd.
Chceli ste od celého Slovenska, aby sme sklonili hlavu, či vaši voliči, a podotýkam, že aj vaši voliči, lebo nepokladám vašich voličov za hlupákov, ktorí si myslia, že je normálne, že mafia má kanceláriu na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti. To bola taká vsuvka.
Chceli ste od nás všetkých, aby sme dali čas, aby sme čakali päť, desať, sedem, osem rokov, kým definitívne rozhodnú súdy a definitívne súdy rozhodnú, že Monika Jankovská sa spreneverila svojej funkcii a musí ísť z kola von. Ale vtedy už nepotrebujeme odvahu nejakého premiéra, vtedy už by rozhodli súdy, skončila by v base, funkciu by stratila.
Ľudia vás oslovili a my takisto v ich mene preto, že aby ste vyvodili politickú zodpovednosť, alebo inak povedané, keď nerozumiete tomuto slovnému spojeniu, aby ste vyvodili morálnu zodpovednosť alebo aby ste chránili morálku v štáte, aby ste chránili spravodlivosť, aby ste chránili vieru ľudí v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom. Vy miesto toho v kľúčovej situácii ste sa rozhodli na tej križovatke - pre vás, si myslím, že to bola križovatka -, ste sa rozhodli, že budete naďalej slúžiť tej mafii, ktorej verne slúžite devätnásť rokov.
Hovorím o mafii s názvom SMER - sociálna demokracia, skrátka alebo inak povedané, zločinecká organizovaná skupina. V Trestnom zákone je organizovaná zločinecká skupina definovaná, že musí existovať viac rokov, čo existujete 20 rokov, musí mať viac členov, čo máte, a celá činnosť je za tým účelom, aby sa legalizovali príjmy z trestnej činnosti. Nič iné počas 12 rokov existencie SMER-u a tejto vlády neregistrujeme. Presne to, čo sa dialo aj napríklad, keď teda chcete vedieť jednu krásnu formu legalizácie príjmov z trestnej činnosti, je to, že váš minister Kaliňák, keď je ministrom vnútra, váš policajný prezident Tibor Gašpar si zatvárajú oči pred tým, že nejaký Bašternák vycuciava štát od peňazí, ktoré tam ľudia horko-ťažko z každého jedného nákupu vložia. Vy si zakrývate oči, keď náhodou nejakí statoční zamestnanci Finančnej správy dajú na to podnet, vaši ľudia to upracú. Všetko v poriadku, lebo jednoducho v jeho byte býva váš najvyšší - Robert Fico. Následne Robertovi Ficovi sa táto službička vracia minimálne v tom, čo je evidentné a dokázateľné, že podvodník Bašternák, ktorý z daňových podvodov postaví komplex Bonaparte, v ktorom ubytuje premiéra, vášho šéfa politickej strany, v byte 520 metrov štvorcových s terasou, kde nájom je hodný 7 až 7,5 tisíca s energiami, ho podvodník Bašternák ubytuje za 2 650 eur. Rozdiel 7 500 mínus 2 650, keď dobre počítam, 4 850 eur každý jeden mesiac peniažky de facto na účte Roberta Fica, vášho predsedu politickej strany. Tomuto sa hovorí legalizácia príjmov z trestnej činnosti. To máte krásny príklad, keď teda by ste sa chceli brániť, že také vy niečo, vy v SMER-e také niečo nerobíte.
Váš predseda politickej strany takýmto spôsobom si od daňového podvodníka, ktorého váš minister vnútra, váš policajný prezident a ostatné zložky alebo ostatní ľudia, ktorých ste si dosadili do orgánov činných v trestnom konaní, takýmto spôsobom si za sedem rokov, čo v tom byte býval, zobral od tohto človeka viac ako 300-tisíc eur, čo znamená približne 9 mil. korún v starej mene. Toto je legalizácia príjmov z trestnej činnosti.
Čiže ľudí budeme naháňať za pár drobných, lebo naozaj každý z nás platí dane. Nielen tí, čo platia daň z príjmu, ale aj každý z nás, kto si niečo kúpi. Či to je batoľa, ktoré o tom nevie, ktorému mama kúpi tú plienku a z tej plienky ide možno 2 centy ako DPH, ide do štátneho rozpočtu, či to je stará babička, ktorá si kúpi jabĺčko a ide takisto z toho niečo do štátneho rozpočtu zase formou DPH. Každý z nás, ktorý niečo nakúpi na Slovensku, automaticky prispieva do štátneho rozpočtu.
Len my tu máme 12 rokov mafiu, ktorá vytvorila systém, že tých chudákov ľudí, tých ľudí milión, tých Jozefov Makov, tých 5,4 mil. ľudí na Slovensku, tých zdiera za každú jednu korunu, keď náhodou niekto spraví nejaký prešľap, tak automaticky pokuta sprava, zľava, ešte aj odspodu a zvrchu. Vyberáte peniaze a následne si vytvorí systém, že cez bielych koní, spriaznené chránené osoby, ako Ladislav Bašternák alebo Marian Kočner a môžme menovať ďalej, tieto peniaze vyťahuje z nášho spoločného, stavajú si z toho haciendy, stavajú si z toho napríklad ten komplex Bonaparte. A potom, aby teda ten systém fungoval ako perpetuum mobile, tak musia nájsť niekoho korumpovateľného, kto im bude držať chrbát, ako našli napríklad teda Roberta Fica.
Ozaj, je tu, nabral odvahu chlapec? Myslím, že tam niekde v zadnej lavici sedí, takže asi odvahu nemá.
Potom si nájdu takéhoto skorumpovaného parazita, ktorému ponúknu, že, počúvaj, no však 7,5 litra to je hodné, máš to za 2,5, za dve šesťstopäťdesiat a budeme sa tváriť, že všetko okej. Za 2 651 jednoizbový byt si v Bonabarte neprenájmete. A vy všetci v SMER-e ,v minulom volebnom období vás tu bolo tuším 81 alebo 83, dnes je vás tu, ja neviem, tuším 49, aj keď Maďarič odišiel, dobre, to je jedno, je vás tu 50. Vy v SNS, vy v MOST-e - HÍD veľmi dobre viete, že na najvyššom poschodí máte človeka, ktorého korumpoval váš biely kôň. Biely kôň Roberta Kaliňáka, Petra Počiatka, či jak sa volal, Jána Počiatka, ktorí vo veľkom rozkrádali republiku, vo veľkom, stámilióny eur cez všetky možné tendre, vy máte na samom vrchu vašej strany takéhoto človeka a vy pred tým si zakrývate oči, zakrývate ústa, zakrývate, zacpávate uši. Jak tri opičky, ktoré nevidia, nepočujú, nevedia rozprávať.
A ja sa pýtam, kde ja teda tá vaša odvaha, kde je odvaha pána premiéra Petra Pellegriniho, keď má teda odvahu vystúpiť v oblečku, kravatka, všetko super, tip-top, s jamôčkami na SNP a hovoriť tam tým chudákom, ktorí bojovali za nás, z ktorých ešte pár žije, a hovoriť im, jak obdivuje ich odvahu. A ja sa pýtam, kde je odvaha Petra Pellegriniho v takejto situácii? Kde je odvaha buchnúť po stole (rečník buchol po rečníckom pulte a zvýšil hlas) a povedať, že, Robert Fico, skončíš v base, keď tam budeš bývať! Kde je tá odvaha? Kde je odvaha u každého z vás?! Tam zostala pred dverami parlamentu, lebo ste ju vymenili za vaše svedomie. Jak ste sem vstúpili, vedeli ste, že nabudúce nebudete váženými pánmi poslancami a poslankyňami, keď neurobíte ten špinavý biznis, že vyamputujete si svoje vlastné svedomie a darujete ho do úschovy predsedovi strany. A za to ste si kúpili miesto na kandidátke, za to ste si kúpili vaše biznisy, za to ste si kúpili miesta na úradoch pre vaše sestranice, bratrancov a netere a známych!
A ľuďom ste za 12 rokov absolútne zobrali možnosť veriť, že tu existuje spravodlivosť. A v tej rozhodujúcej chvíli dupľom v období po smrti Jána a Martiny, keď sa ukáže korunný dôkaz, že SMER je priamo zodpovedný za smrť Jána a Martiny, lebo je priamo prepojený s Marianom Kočnerom, ktorý si objednal vraždu Jána, a pri tom bola zabitá jeho snúbenica, v tejto situácii máme premiéra, ktorý povie, že sa nepostaví na stranu tých zúfalých ľudí, nepostaví sa na stranu svojich voličov ani voličov SNS, ani voličov MOST-u - HÍD, ktorí takisto túžia po spravodlivom Slovensku, ale on sa postaví odvážne na stranu mafie.
A preto je táto schôdza zvolaná. Je úplne jedno, či medzičasom Jankovská odstúpila, vy ste pre to neurobili, pán premiér, nič, vy ste pre to neurobili nič. Vy ste premiér od toho, aby ste povedali: "Toto sa nesmie diať." V médiách to bolo zverejnené, informácia o tom, za čo jej zobrali mobil, že, že si napísala teda tisíc esemesiek s Marianom Končenom, myslím, v piatok. Opravte ma, dátum presne teraz neviem, jaký dátum to bol, ale myslím, že 23. augusta.
Ak by ste bol chlap na správnom mieste, ak by ste bol skutočný premiér a nielen bábka, nielen Barbie, ktorá sa potrebuje ukazovať, že jak to dobre myslí s ľuďmi, a robiť nejaké rečnícke cvičenia, v sobotu ráno by ste si zvolali tlačovku a povedali: "Toto nemôžme dovoliť. Presiahlo to všetky medze, padni, komu padni. Pani štátna tajomníčka, dokedy sa neukáže, že je čistá jak ľalia, dovtedy nemôže byť v mojej vláde."
Lebo, áno, štátny tajomník je súčasťou vašej vlády, len vy ste to neurobili. Vy ste povedali, že prinajlepšom, čo ste dokázali zo seba vypotiť, bolo po troch dňoch, že pani štátna tajomníčka vlastne by mala zvážiť, že či náhodou jej ďalšie zotrvanie neubližuje strane, ktorá ju nominovala. A ja si to dovolím zopakovať, pani štátna tajomníčka by mala zvážiť, či jej ďalšie zotrvanie neubližuje strane, ktorá ju nominovala. Neviem, či to cítite, ja mám z toho teraz zimomriavky. My máme premiéra, ktorého zaujíma, že či pobyt mafie na ministerstve spravodlivosti neubližuje strane, ale jeho vôbec nezaujíma, či to neubližuje viere v ľudí, v morálku, v spravodlivosť a v to, že máme premiéra na správnom mieste, ktorý nás ochráni pred mafiou. Čiže jemu nezáležalo na tom, že či Monika Jankovská neubližuje dôvere ľudí v štát, či, mu nezáležalo na tom, či Monika Jankovská neubližuje v dôvere ľudí v právny štát, v spravodlivosť, nezáležalo mu na tom, že či Monika Jankovská svojím ďalším pobytom nebude brať ľuďom dôveru v ľudí, v štát, ale záležalo mu na jedinom, či to náhodou neubližuje strane.
Prepáčte, pán Peter Pellegrini, takýto úzky záujem sleduje vždy len organizovaný zločin. Lebo ak je niekto vládna strana, kľúčová vládna strana, vždy mu v prvom rade musí ísť o verejný záujem, ktorý musí byť nad záujmom svojej strany a ktorý musí byť nad záujmom samého seba alebo svojho vlastného ega. Vy ste, pán premiér, povýšili svoje vlastné ego nad všetko, záujem strany nad všetko, nad verejný záujem a v tomto ste zlyhali, a preto vás navrhujeme, aby sme vás odvolali, aby nabrali odvahu tí, ktorí vás 12 rokov tu všetkých držali a kryli svojím hlasovaním ako opičky, ktorým stačí dať banánik a potom hlasujú a stláčajú.
Myslím, že tento týždeň bolo zverejnené videjko, krásne, výpovedné, na stránke Miroslava Kerna o tom, ako hlasujete. Hráme si tetris a popritom tuto ako bezprízorný stláčam gombičky.
Tí ľudia, keď to vidia, sa im obracia žalúdok, že majú zástupcov v parlamente, je nás tu 150, sme na piedestále spoločnosti, máme v rukách od ľudí dôveru, aby sme v dobrom v súlade so svedomím a najlepším vedomím spravovali štát v ich prospech, a vy miesto toho, vám nezáleží, ako hlasujete. Lebo vy ste to svedomie nechali tam. Vám nezáleží na tom, že na vašom čele je človek, ktorý je 7 rokov korumpovaný daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom.
Vy len kvákate ako opičky, že, áno, Matovič je ten daňový podvodník a uznaný daňový podvodník, to sme sa dopočuli aj z úst pána premiéra. Ja som uznaný daňový podvodník, tak skúsime si prejsť našu spoločnú históriu. Ste možno, ja neviem, možno o rok, možno o dva odo mňa mladší. Viem, že vaše začiatky boli v kvetinárstve niekde na námestí v Banskej Bystrici, sympatické, fajn. Moje začiatky boli, že som robil smetiara v Mníchove ako študent, ako brigádnik. Áno, možno trošku som to dehonestujúco povedal, recyklovali sme z reštaurácií sklo, druhý týždeň papier a tak podobne. Každý sme sa snažili uživiť, ako sme sa chceli uživiť alebo ako sme vedeli.
Ja som potom dostal nejaký nápad, v štvrtom ročníku som zamestnával už 2-tisíc ľudí bez akejkoľvek dotácie, bez akýchkoľvek eurofondov, bez akýchkoľvek pôžičiek, úverov, bez ničoho, bez akejkoľvek štátnej zákazky. Otec mi dva roky predtým zomrel, bez akejkoľvek pomoci otca, alebo teda rodičov.
Vy ste sa vydali inou cestou. Vy ste v roku 2000 vstúpili do zločineckej organizácie SMER -sociálna demokracia. A prečo hovorím zločineckej? Lebo veľmi dobre viete o nahrávke, kde hovorí váš predseda o tom, jak zohnal vlastnou hlavou 70 mil. korún. Napriek tomu ste tam vstúpili a 17 či 19 rokov verne tomuto zločinu slúžili. Ja neregistrujem, a keď tu niekto je v tejto sále, tak pripomeňte mi, jedno jediné vzplanutie svedomia Petra Pellegriniho za tých 19 rokov, jedno jediné ohlásenie sa Petra Pellegriniho, chlapi, stačilo, toto už je moc. Ja som to neregistroval pri podvode s mýtnym tendrom, kedy strana SMER s SNS, vtedy HZDS spoločne, ale SMER zastrešoval tento tender, vybrala víťaza, ktorý ponúkol cenu o 221 mil. eur, čo na vtedajšiu menu bolo približne 6,6 mld. korún vyššiu ponuku, jako bola lacnejšia.
Počul niekto z nás alebo vygúglite, Google si pamätá, žeby sa ozval vtedy Peter Pellegrini, žeby povedal, chlapi, pozor, však akože môžme ušetriť 221 mil., neblbnime. Za 6,6 mld. korún v tom čase sa dalo postaviť 6 600 trojizbových bytov pre mladé rodiny, mohli sme ich losovať z klobúka tým chudobným, tým úplne najbiednejším, ktorí teda nejaké nešťastie v živote postrehlo alebo jednoducho sú z chudobných pomerov. Áno, možno z Banskej Bystrice alebo z Banskobystrického kraja, odkiaľ pán Pellegrini je. Ale nie, vy ste ich dali normálne v pohode takto oligarchov, svojim sponzorom; 6,6 mld. korún iba na jedno mýtnom tendri, a Peter Pellegrini bol tichúčko.
Počul niekto, žeby sa Peter Pellegrini ozval, keď opľúval v priamo prenose minister vnútra a vtedajší premiér Robert Kaliňák a Robert Fico Hedvigu Malinovú? Počul niekto, videl niekto náznak odvahy toho človeka? Skúste vygúgliť, Google si pamätá. Absolútne ticho.
Takisto to bolo pri každej jednej rozkrádačke, takisto to bolo pritom byte v Bonaparte, takisto to bolo pri Marianovi Kočnerovi, takisto to bolo pri každej jednej zlodejine, ktorú SMER, SNS, HZDS alebo v novom zložení s MOST-om - HÍD, táto strana spáchala. Peter Pellegrini ani jeden jedinýkrát, ešte raz, Google si pamätá, skúste vygúgliť, ani jeden jedinýkrát nepoľavil svojmu svedomiu a nedal mu priestor, nezobral si z toho trezora svojho predsedu strany a nepovedal, chlapi, však my sem povedali ľuďom, že ideme budovať sociálny štát, že ich budeme chrániť. A keď kradneme, to predsa neni chránenie, ale to je okrádanie tých našich vlastných voličov.
Celý čas, 19 rokov, bol poctivo ticho. A ticho bol preto, lebo Peter Pellegrini, bohužiaľ, bol len takým typickým chrbtolezom, človek, ktorý sa držal v ústraní, ale zároveň veľmi tesne vedeniu svojej politickej strany, aby v správnej situácii, keď sa odhalí pravá tvár týchto ľudí, čo napríklad bolo po vražde Jána a Martiny minulý rok v prípade Kaliňáka aj Fica, aby vystúpil do popredia a povedal, však vlastne ja som tu, ja som nová tvár, ja som čistý jak ľalia. Mne môžete, ľudia, veriť.
A mňa to mrzí. Pripomína trošku mi príbeh nejakého Tomáša Druckera, človeka, ktorý z pozície ministra vnútra predstúpil pred všetkých nás pred rokom a pol a povedal, že po mesiaci, ako Pilát svojho času, predstúpil pred ľudí a povedal: "Ja na ňom žiadnu vinu nevidím, aby som ho odvolal." Ale dnes sa tvári, že on jak strašne chcel bojovať voči tomu Gašparovi, jak strašne ho chcel odvolať. Ale tomu sa budem venovať ešte v samostatnej chvíli a dnes to určite nebude.
Peter Pellegrini je veľmi podobná bábka, človek s peknou tvárou, so slušnými spôsobmi. Nie je to hulvát, ktorý tu bude kričať na, do buzerantov jako Andrej Danko a podobne, to mu treba uznať. Na druhej strane podľa ovocia ich poznáš. A ovocie tohto pekného stromu je, že 19 rokov kryl chrbát mafii.
Keď tu bol poslanecký asistent, zase Google si pamätá, prečítajte si rozhovor s Ivanom Miklošom, ktorý sa vyjadruje po zvolení Petra Pellegirniho za vymenovanie za predsedu vlády, keď tu bol poslanecký asistent Peter Pellegrini, myslím, vtedy pána Vážneho, tak robil tú špinavú robotu, ktorú dnes zvykne robiť Marián Kondrót zo SMER-u. Jednoducho, čo si oligarcha praje, sponzor SMER-u alebo tá mafia v bielych golieroch, to Peter Pellegrini priniesol na výbor a v poslednej chvíli to do zákona vsunul, lebo hanbil sa prísť tu pred nás všetkých, alebo my sme tu vtedy asi väčšina neboli, ale prišiel a slúžil tak, ako bolo treba, ako si priali sponzori vládnej strany SMER. Čiže de facto robil to isté, to isté, čo robila Monika Jankovská na ministerstve spravodlivosti, len v ružovom. A možno to je aj odpoveď na to, prečo to necítil, prečo v tej rozhodujúcej chvíli nebol schopný buchnúť po stole a povedať, že, pozor, to sa nesmie, my nemôžme slúžiť predsa, keď nás ľudia zvolili, aby sme chránili spravodlivosť, my nemôžme predsa zároveň slúžiť mafii a, lepšie povedané, uprednostniť záujem mafie pred záujmom obyčajných ľudí alebo našich voličov.
Peter Pellegrini, ja si to ináč neviem vysvetli, jednoducho to cítil iba tak, že však teda na kolegyňu sa prišlo. A musíme iba posúdiť, že či to náhodou našej strane neublíži. Či nie je problém to, že kolegyňa slúžila mafii a či to neublížilo náhodou dôvere v ľudí, v štát, ale iba to, že či to náhodou našej strane neublíži a skúsme to nejakým spôsobom ustáť a skúsme sa z toho vykecať. A toho sme boli svedkami, myslím, že 10 dní, kým odstúpila Monika Jankovská. A ešte raz, Peter Pellegrini tomu nepomohol ani jedným jediným slovíčkom. Sama Monika Jankovská, a keďže všetci ste ju chránili a je to vlastne poslankyňa zvolená za stranu SMER, aby som teda nezabudol povedať podstatnú vec, čiže je to váš človek, sama Monika Jankovská pri svojom vystúpení pri známej to tlačovke hovorila, že ani Peter Pellegrini, ani Gábor Gál ako minister spravodlivosti, priamy jej nadriadený, ani jedným jediným slovíčkom jej nenaznačili, žeby mala odstúpiť. Opakujem, ani Gábor Gál ako je priamy nadriadený, ani Peter Pellegrini podľa slov Moniky Jankovskej, kto by jej neveril, priznajme si minimálne v tejto časti (rečník rukami ukázal na ľavú stranu rokovacej sály z jeho pohľadu), jej jedným jediným slovíčkom nenaznačil, žeby mala odstúpiť.
To znamená, že znova je to usvedčenie toho, že rétorické cvičenia. Síce vystúpenie pred kamerami, že, no, však mala by asi zvážiť, čo možno teda sa spolieha na to, že však ich voliči si vysvetlia, že však bojuje, aby odišla, ale v skutočnosti, keď sa s ňou stretne alebo s ňou telefonuje, žiadna odvaha, a však predsa čo, nebudem hovoriť kamarátke z druhej vetvy mafie, ale tej istej mafie, že vlastne urobila niečo zlé. Ba poviem, Monika, však skús zvážiť, či nám to náhodou neubližuje, vieš, imidžovo, či nám to neubližuje.
A preto vás navrhujeme odvolať, pán Peter Pellegrini, lebo ste sa spreneverili tomu, za čo vás, alebo prečo vás ľudia volili ako poslanca Národnej rady, spreneverili ste sa tomu, čo ste tu prisahali na Ústavu Slovenskej republiky, že budete hájiť zákony a budete hájiť Ústavu Slovenskej republiky a nebudete robiť niečo, čo by bolo v rozpore so zákonom a ústavou, ale zároveň ste sa spreneverili poslaniu premiéra Slovenskej republiky.
Keď som si pozrel odôvodnenie, tak tam slovičkárite, že navrhovatelia tu podsúvajú verejnosti, ako keby premiér mal právo odvolať štátnu tajomníčku, ale to právo v skutočnosti má iba minister spravodlivosti, navrhnúť jej odvolanie. To naozaj tak úboho sa dokážete brániť? Vyhovárať do poslednej chvíľky? Veľmi dobre viete, že ak by ste vystúpili a povedali, že toto nebudete tolerovať, a poviete svojmu ministrovi, že musí dať návrh na jej odvolanie, tak by sa to stalo do minúty. Jednoducho vy tú moc máte, aj keď ju nemáte napísanú priamo v zákone alebo kompetenčnom zákone.
Zároveň ste v tom vašom zdôvodnení napísali, sa opierali o to, že vlastne premiér je vlastne de facto iba nejaká figúrka, ona, ona nemá právomoc kontrolovať. Len ste vynechali ďalšie ustanovenie, a ja vám ho, myslím si, že ešte dnes bude na to priestor, vám ho budem citovať z kompetenčného zákona, kde priamo máte v kompetenčnom zákone zadefinované právo kontrolovať a riadiť vládu. Riadiť vládu znamená aj povedať Gáborovi Gálovi alebo štátnej tajomníčke priamo, dievča, z hrušky dole a budeš vystavená postihom orgánym, alebo vyšetrovaniu orgánym, orgánov činných v trestnom konaní, a keď ti na to, keď ťa usvedčia, pôjdeš tam na 20 rokov. Hnevaj sa, nehnevaj sa, ty mi nebudeš kaziť meno. Ty nebudeš ľuďom brať dôveru v štát.
Ale vy ste na to odvahu nemali. A mňa to naozaj úprimne mrzí. Lebo jedna vec je mať tie rétorické cvičenia. Jedna vec je opíjať ľudí rožkom, ale ako som povedal, strom poznáš po ovocí a vy ste síce krásny strom, ale ovocie vášho 19-ročného pôsobenia v parlamente je absolútne zhnité. A nielen teda v parlamente, ale aj vo vláde. Devätnásť rokov poctivo ste slúžili mafii. Mafii v bielych golieroch, oligarchom, sponzorom SMER-u, za ktorý ste najprv predkladali pozmeňováčiky, potom vieme, že ste vybavovali nejaké procesy, aby, aby teda veľký sponzor, možno teda váš, nemusel v Bratislave robiť nejaké územné rozhodnutia, aby mu to išlo jak, jak teplý mas..., alebo teplým nožom cez maslo. Potom, čuduj sa svete, akurát od tých ľudí si kúpite byt, čuduj sa svete, akurát skoro za polovičnú cenu, čuduj sa svete, že potom si vymýšľate nejaké veci, že a však vy ste si to rezervovali dva-tri roky dopredu. Chcel by som vidieť aj tú zaplatenú zálohu, aj všetku tú, tie rezervačné zmluvy.
Pán Peter Pellegrini, zradili ste záujem svojim voličov, zradili ste záujem našich voličov. Zradili ste záujem nevoličov, zradili ste záujem ľudí, ktorí ešte nemajú volebné právo. Zradili ste záujem ľudí, ktorí ho stratili, lebo už možno nemajú ducha pri sebe alebo nie sú svojprávni, ale každý z nás, kto na tomto území býva, každý z nás, kto tu žije, každý občan Slovenskej republiky bez ohľadu na národnosť, či je Slovák, Maďar, Róm, Rusínec (pozn. red.: správne "Rusín"), Čech či Nemec, každý z nás túži po tom, aby sme žili v rozumnom a ľudsky spravovanom štáte. V štáte, kde spravodlivosť nebude záležať od toho, aké máte telefónne čísla v mobile, kde spravodlivosť nebude záležať od toho, že či máte dostatočne hrubú obálku pre štátnu tajomníčku zo SMER-u, ktorá sídli vo vedľajšej kancelárii vedľa ministra spravodlivosti. Každý z nás túži po štáte, kde nebudú úplne zbytočne zomierať ľudia, a myslím, že som postrehol aj rozhovor alebo článok aj s ministerkou zdravotníctva, čo teda ma celkom prekvapilo, že po troch rokoch aj priznáva, že na Slovensku tisíce ľudí úplne zbytočne zomierajú. Čiže každý z nás túži po štáte alebo po krajine, v ktorej nebudú ľudia zbytočne zomierať preto, lebo sa im neskoro dostala zdravotná starostlivosť. Len v porovnaní s Českou republikou, a to je výsledok vašej práce, lebo 12 rokov vaša strana vládne, len v porovnaní s Českou republikou o niekoľko tisíc ľudí zomiera viac na takzvané odvrátiteľné úmrtia. To znamená, úmrtia, kde, ak by tým ľuďom bola poskytnutá včasná lekárska starostlivosť, tí ľudia by žili. Iba v porovnaní s Českou republikou ako takou najbližšou nám teda krajinou, s ktorou sme dlhé roky spoločne drali historické lavice, čiže s krajinou, s ktorou sa môžme úplne objektívne porovnávať. Na Slovensku počas vašej vlády aj počas vlády Roberta Fica prvej, druhej, tretej, každý rok zomiera niekoľko tisíc ľudí navyše len preto, lebo nedostanú včasnú zdravotnú starostlivosť.
Pán premiér, odporúčam vám, pozrite si článok, myslím, že v Aktualitách, spred dvoch dní, dneska je piatok, myslím, že v stredu to bolo, článok o tom, že v Európskej únii robili prieskum približ..., á, na 16-tisíc ľuďoch, ktorí ochoreli na rakovinu. Výsledkom toho prieskumu je, že v priemere, keď v Európe niekto ochorie na rakovinu, alebo teda mu nájdu, nie že ochorie, ochorie skorej, ale keď mu na to prídu, že je chorý, že má rakovinu, 90 % ľudí začne byť liečených do jedného mesiaca, 90 % ľudí v Európskej únii začne byť liečených na rakovinu, keď teda im to diagnostikujú, do jedného mesiaca. Skúste povedať alebo si tipnúť, koľko percent ľudí je vo vašom sociálnom štáte, ktorého vy ste hlavou rok a pol, koľko ľudí je na Slovensku liečených, ľudí, ktorí ochoreli na rakovinu, do jedného mesiaca. Koľko je to percent ľudí? 95 či 98 %, alebo 85? Google si pamätá: 34 % ľudí. V Európe priemer 90 %, 9 z 10 ľudí, keď ochorie, keď im na to prídu, že sú chorí na rakovinu, do mesiaca je 90 % liečených na rakovinu. V Pellegriniho sociálnom štáte len každý tretí je do mesiaca liečený na rakovinu, keď mu na to prídu, a ostatných necháme skapať, aby tam čakali na vyšetrenie alebo na operáciu.
Vo vedľajšom vchode vedľa mňa, a keď chcete, prinesiem vám jej manžela na tlačovku, bývala žena, ktorú som mal veľmi rád, stretali sme sa, keď venčila psa, pred rokom zomrela na to, že tri mesiace čakala na onkologickú operáciu. Tri mesiace čakala na onkologickú operáciu. Najprv mala iba na uzlinách, ale po dvoch mesiacoch čakania zrazu to mala na pľúcach. Myslela si, však dobre, však nejako na tej operácii jej vyoperujú jedno, druhé, ale nezvládla to. Dožila sa síce operácie, ale po mesiaci zomrela. A toto je váš sociálny štát! Toto je sociálny štát Roberta či Petra Pellegriniho! Nie je to fér? A v čom? Budem veľmi rád, ak tu vystúpite a poviete, v čom to nie je fér! Dvanásť rokov tu budujete sociálny štát, dvanásť rokov máte kasu, máte kľúčiky od našej spoločnej špajze. Dvanásť rokov zadlžujete, každý rok miniete viac, jako vyberiete od ľudí. Za dvanásť rokov ste neboli schopní odložiť jednu, jeden kompót do tej našej spoločnej špajze, jedno jediné euro do tej spoločnej kasy a dnes stojíme na brehu krízy. Ideme do krízy a možno nasledujúca vláda, keď vznikne, a ja pevne verím, že bez vás, bude mať veľmi ťažkú situáciu, lebo špajza vykradnutá, už v tomto rozpočte diera možno jeden a pol miliardy eur, ale naďalej sa tu zo SMER-u budú usmievať a predvádzať rétorické cvičenia, na tlačovkách, pred televíziami. Naďalej nechajú blázna, aby tu hovoril o tom, že či prestaňme tuto blázniť o tom, že sa nemáme zadlžovať, my sa musíme zadlžovať predsa, zrušme nejaký zákon o dlhovej brzde, naďalej si pred ním budú skláňať hlavy a tváriť sa, že to musia strpeť. Naďalej mu budú dohadzovať zákazky. Teraz nabrali odvahu, ešteže mu neschválili 417 mil. na obrnené transportéry osemkolové. Ale verte tomu, že Danko si to vytrucuje a oni sklonia hlavičky a v našom mene a v mene všetkých ľudí na Slovensku podpíšu biznis s Dankovým kamarátom, lebo však teda biznis musí bežať. Prečo by Danko išiel do, do vlády alebo do parlamentu, alebo do politiky? Predsa zlodej, ktorý vykradne sprivatizovaný podnik za dva roky, že tam 400 ľudí prepustí, vytuneluje 60 mil. korún, ktoré má zaplatiť štátu, prevedie si na svoje účty aj so svojím taktom, predsa ten do politiky nepôjde, aby robil nejakú poctivú politiku. Ale oni si pred ním skláňaj
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

13.9.2019 o 13:09 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:50

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Dávam slovo spoločnému spravodajcovi predsedovi výboru pre financie a rozpočet poslancovi Róbertovi Pucimu, aby informoval Národnú radu o výsledku prerokovania tohto návrhu vo výboroch.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 14:50 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:50

Róbert Puci
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády, dovoľte mi, prosím, aby som, ako určenému spravodajcovi, predniesol správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu (tlač 1663) vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 1768 z 10. septembra 2019 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu na prerokovanie všetkým výborom Národnej rady Slovenskej republiky okrem mandátového a imunitného výboru, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výboru Národnej rady na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu do určeného termínu konania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Určil zároveň, aby Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predložený návrh skupiny poslancov prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, zahraničný výbor, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre hospodárske záležitosti. Uvedené výbory k návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu neprijali uznesenia z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a výbor pre sociálne veci o návrhu nerokovali, keďže neboli uznášaniaschopní.
Ako gestorský výbor rokoval výbor pre financie a rozpočet dňa 13. septembra 2019. Uznesením č. 476 schválil správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegriniu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor pre financie a rozpočet ma zároveň poveril za spravodajcu, aby som podal správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

13.9.2019 o 14:50 hod.

Ing.

Róbert Puci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:53

Richard Raši
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, ctený pán predseda vlády, drahé kolegyne, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som prečítal stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu (tlač 1663).
Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predložila dňa 30. augusta 2019 prvý návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu. Návrh požadoval od predsedu vlády Slovenskej republiky, aby okamžite odvolal štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú na základe neoverených údajov o jej komunikácii s obvineným kontraverzným podnikateľom, a to bez istoty, že k tejto komunikácii došlo a bez znalosti jej obsahu.
Vláda Slovenskej republiky k uvedenému návrhu schválila nesúhlasné stanovisko uznesením vlády č. 430 zo 4. septembra 2019.
Podľa stanoviska z vecného hľadiska v odôvodnení návrhu na vyslovení nedôvery predsedovi vlády absentujú akékoľvek relevantné dôvody.
Dňa 3. septembra 2019 štátna tajomníčka oznámila, že sa vzdáva funkcie na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky a ako dôvod uviedla tlak na svoju rodinu. Vláda Slovenskej republiky preto dňa 4. 9. 2019 odvolala na návrh ministra spravodlivosti štátnu tajomníčku z funkcie.
Predseda vlády a všetci jej členovi, uvedomujúc si kontrolnú pôsobnosť Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 86 Ústavy Slovenskej republiky, boli pripravení zúčastniť sa rokovania Národnej rady Slovenskej republiky a čeliť návrhu opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády.
Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predložila dňa 9. septembra 2019 druhý návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu. Podľa druhého návrhu je predseda vlády nepriamo zodpovedný aj za neuskutočnenie rokovania Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré malo prerokovať návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery.
Vládu prekvapila mylná predstava navrhovateľov o ústavnom systéme Slovenskej republiky. Pri delení moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu predseda vlády nemôže niesť zodpovednosť za priebeh rokovania a činnosť Národnej rady Slovenskej republiky. Činnosť Národnej rady Slovenskej republiky riadi a organizuje predseda a podpredsedovia podľa zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Národná rada Slovenskej republiky je podľa § 23 ods. 4 citovaného zákona schopná uznášať sa, ak je na schôdzi prítomná nadpolovičná väčšina všetkých jej poslancov.
Vláda Slovenskej republiky považuje opakovaný návrh na odvolanie predsedu vlády Slovenskej republiky bez akýchkoľvek relevantných dôvodov za účelovo vykonštruovaný. Opätovne je však pripravená, a preto aj sme tu zúčastniť sa rokovania Národnej rady Slovenskej republiky a čeliť návrhu opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery.
Na základe uvedeného vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu. Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 14:53 hod.

MUDr. PhD. MPH

Richard Raši

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:57

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, kolegyne, kolegovia z vlády Slovenskej republiky, vážený pán navrhovateľ, budem bojovať rovnakými zbraňami, akými bojujete vy, pán poslanec, a tiež som si papiere, ktoré som mal na vás nachystané, nechal na pulte, pretože si nemyslím, že by som tu mal vystupovať nejak siahodlho a nechať sa vtiahnuť do celej tejto vašej parády.
A ani nepristúpim na tón a používanie výrazov, pán poslanec, aké používate vy. Pretože vy ste človek, ktorý má takúto emóciu už dlhodobo, a ja vás poznám ešte, keď som tu sedel ako poslanec, a za tie roky, netvrdím, že som si už na vás zvykol, ale čo iné mi už aj zostáva, vy už iný nebudete.
A ja chápem, že ten váš postoj a to, ako vystupujete, môže byť spojený aj s tým, že vám pravdepodobne nebolo dopriane za posledných - neviem, desať rokov sedíte tu v poslaneckých laviciach? - desať alebo jedenásť, že vám nebolo dopriane, aby ste mohli chodiť po Slovensku a aby vám ľudia, konkrétni ľudia, konkrétne mestá, konkrétne regióny poďakovali za to, čo ste pre nich urobili. Za to, že ste pomohli riešiť, či už ich dennodenné alebo aj väčšie, rozsiahlejšie problémy, pretože vy ste nikdy nič také neurobili. Vy tu len desať alebo jedenásť rokov pohodlne, luxusne sedíte v opozičnej lavici, beriete za to, samozrejme, primeraný, ale na pomery Slovenska veľmi dobrý, luxusný plat, posledné mesiace presahujúci štyritisíc eur. Nenesiete zodpovednosť ale vôbec za nič, čo sa v tomto štáte deje, pretože ste nikdy žiadnu exekutívnu funkciu v správe štáte alebo aj samosprávy, nezastávali nikdy. A pritom mne je vás v skutočnosti aj úprimne ľúto, že ste nemohli zažiť, aké je to skutočne niekomu niečo pomôcť a aké je to, keď vám za to ľudia úprimne ďakujú. A ja som veľmi rád, že moju prácu budú v konečnom dôsledku hodnotiť občania Slovenskej republiky a som veľmi rád a chvalabohu, že ani moja budúcnosť a ani moje hodnotenie nezáleží od vášho osobného postoja a ani od vášho názoru.
Ja som už videl tých návrhov na odvolanie predsedu vlády vo svojej histórii dosť, lebo je to normálne a pravidelne sa také niečo objaví a, samozrejme, som s tým po nástupe do funkcie musel počítať aj ja a dokonca niekedy som mal pocit, že opozícia to právo využije skôr, ale využila ho až teraz. Ale musím povedať, že, keď som si prečítal dôvody, aj keď som vás dnes počúval, to vaše zdôvodnenie, neviem, či som niekedy videl tak slabé zdôvodnenie odvolávania a tak slabý návrh na odvolanie predsedu vlády Slovenskej republiky, pretože podľa vášho vystúpenia, ktoré sa pomaly viac venovalo môjmu osemnásť- alebo devätnásťročnému členstvu v strane SMER -sociálna demokracia, ja som ešte nevidel, aby niekoho odvolávali z pozície, len pretože je devätnásť rokov členom nejakej politickej strany.
Viete, hovorili ste, čo všetko predseda vlády musí, čo všetko predseda vlády nemusí, alebo môže, alebo nemôže a zabudli ste povedať jednu vec, že predseda vlády je zodpovedný aj za to, aby sa v krajine dodržiavali zákony, a aby v krajine platili elementárne pravidlá.
Ja nebudem teraz s vami lingvisticky súperiť a či ste povedali pravdu, alebo nie, pretože vy pravdu hovoríte málokedy a vy ste expert na prekrúcanie slov a vy vlastne vysvetľujete myslenie aj druhých ľudí ako vizionár, vy vysvetľujete, čo povedanou vetou mysleli, a predávate to za svoju pravdu. Ja vám to neberiem, hovorte si, čo chcete. Ale zopakujem pre tých, ktorí nás sledujú, alebo tu, pre ctené plénum, že v prípade Moniky Jankovskej som postupoval - a som presvedčený aj tu, teraz na tomto mieste - tak, ako som postupovať mal a ako každý predseda vlády Slovenskej republiky postupovať má. To znamená, na vyvodenie politickej zodpovednosti, a ja veľmi dobre rozumiem, pán Matovič, čo je politická zodpovednosť a čo je trestnoprávna zodpovednosť, a ja som nikdy nepovedal, že potrebujem dôkazy pomaly, aby rozhodol súd, ale som povedal, že aj na vyvodenie politickej zodpovednosti potrebujete aspoň minimálnu mieru nejakých dôkazov alebo podozrení. A na to jeden novinový článok alebo jedna veta, spravte podobne tisíc správami a potom následný úkon jedného štátneho orgánu bez nejakého vysvetlenia, prečo sa tak dialo, úprimne nestačí.
A viete, pán Matovič, ak vy mňa navrhujete odvolať spolu s tridsiatimi poslancami len za to, že pani Jankovská neprišla o funkciu práve v ten moment a v ten deň a v tú konkrétnu hodinu, akú ste si vy želali, nech sa páči, odvolávajte ma aj každý druhý deň. Ja personálne otázky budem vyvodzovať voči členom vlády alebo iní ministri voči svojim štátnym tajomníkom vtedy, kedy si budú istí, že urobia správne, a vtedy, keď uznajú za vhodné, a nie vtedy, keď mi dá pán poslanec Matovič ultimátum, že ak to nebude do štvrtku do 12.00, tak potom uvidím, čo sa bude diať.
Môžem vám garantovať a uistiť a môžte mi to veriť a nemusíte a pravdepodobne mi to veriť nebudete, keby sa pani štátna tajomníčka nebola vzdala vtedy, kedy sa bola vzdala, a ja by som naozaj dostal na stôl aspoň jednu A4-ku s niekým od relevantného úradu, ktorý mi aspoň popíše, že ako znelo obvinenie alebo ako znel dôvod odobratia mobilného telefónu, lebo ani to som nemal k dispozícii, hoc som sa dotazoval, tak by som ju bol požiadal o odstúpenie, ešte raz, resp. bol by som mohol požiadať pána ministra Gála, aby navrhol jej odvolanie. A urobil by som to bez ohľadu na to, či by ste vy vykrikovali, alebo nevykrikovali z apliónu, či čo ste to mali, megafón, pred ministerstvom spravodlivosti, kde sa vás zišlo až toľko a sedem dní ste vytrvali teda v zásadnom proteste.
Obviňovať ma z toho, čo ste ma obviňovali, samozrejme, na to máte právo ako poslanec, za týmto pultom, užívajúc si imunitu výrokovú, môžte naozaj natárať, čo chcete, pretože si nebudete niesť za to asi žiadnu zodpovednosť, a ja preto ani nebudem komentovať jednotlivé veci, o ktorých ste hovorili.
Pretože, viete, ja na rozdiel od vás - ešte raz - si nesedím už asi ôsmy alebo desiaty rok pohodlne v poslaneckej lavici opozičnej, nenesúc žiadnu zodpovednosť a brať každý mesiac dobrý plat, odpracovať v Národnej rade pár dní a potom mať voľno a venovať sa možno vlastným kšeftom, ja pri svojej práci na všetkých rôznych pozíciách, na ktorých som doteraz sedel, iné na starosti nemám, len od rána do večera sa snažiť na tom úseku, za ktorý mám zodpovednosť alebo na tej pozícii, na ktorej som, urobiť všetko maximum najlepšie, ako viem a v prospech občanov Slovenskej republiky.
Na rozdiel od vás, ktorý takéto robiť nemusíte. A hoc´ sa chválite, aký super podnik ste vypracovali, a ja vám to neberiem, a koľko ľudí ste zamestnávali, vy musíte vedieť, aj ako ste ich platili a ako ste tých študentov odmeňovali, ale opäť to je len rečnícka otázka. Vy viete, ako ste odmeňovali tých kolportérov, ktorí noviny roznášali, a možno aj vďaka tomu ste mali také extrémne zisky, lebo ste to robili tak, ako ste to robili.
Ale dnes viem, čo je vašou úlohou, a prečo tu dnes ste mali, a rešpektujem, dobrý výkon dve hodiny vcelku logicky rozprávať, už otázny je obsah. Viem, čo je vašou úlohou a prečo tu dnes sedíte a prečo ste požiadali 30 poslancov, aby vám pomohli toto teatro tu zrealizovať. Pretože dnes, keď ste firmu, hovoríte, že najprv presunuli na manželku, potom - ak si dobre pamätám - presunuli na nejakého bieleho koňa, to je tiež symbol úplne transparentného podnikania, tak dnes máte iný biznis model. Ste si ho spravili a dnes žijete čisto zo štátnych peňazí. Založili ste si stranu o štyroch ľuďoch, potrebujete dostať vždy viac ako 3 %, najlepšie čo najviac, aby vám pritiekli milióny eur zo štátneho rozpočtu a tieto si delíte. A ako sa ukazuje, viete elegantne presúvať cez reklamu a tak ďalej do kadejakých svojich spriaznených firiem a z toho žijete. (Potlesk.) Áno, rešpektujem.
Ja na rozdiel od vás čas na takéto veci nemám. Ja poberám plat predsedu vlády a od rána do večera som v regióne a pracujem aj cez víkendy. Pretože ak mám niečo robiť, tak to musím robiť poriadne.
A vy si kľudne robte tento svoj biznis, vy si zachraňujte svoje klesajúce preferencie, zachraňujte si, že od vás postupne unikajú všetci a utekajú všetci rozumní, ešte ktorí majú rozum pri sebe, a zostávajú s vami už len tí, ktorí asi nevedia, kde majú ďalej ísť. A mňa mrzí, že kolegovia z opozície a z iných strán vám pri tomto asistujú a pomáhajú vám, aby ste si tu zažili zase svoje hviezdne chvíľky, použili čo najexpresívnejšie výrazy, aby ste sa dostali do novín televíznych večer a tým si splnili svoju úlohu.
Viete, mne to príde naozaj smiešne, pretože ja s pánom Kočnerom nič nemám. Ja som sa s ním ani nestretol, ani som si s ním nepísal, ani som s ním nerobil žiadne kšefty a ani mňa ten človek nikdy nezaujímal. Na rozdiel od mnohých, ktorí sú podpísaní pod ten návrh alebo ktorých poslanci sa pod to podpísali, hoc ich predseda robil niečo úplne iné. A ja som rád, že ste dnes tu verejne prehlásili, že vy ste sa s ním stretli a vy sa za to dokonca nehanbíte, že ste na to hrdý, ani sa za to neospravedlníte, lebo vy ste jeden z tých, ktorý sa s Kočnerom reálne stretávali. Ja neviem, čo ste sa s ním bavili, ale vám sa nedá veriť, či to bolo raz, alebo desaťkrát, ako ste si to stretnutie dohodli. Či si sa náhodne do Five Star Residence len tak vybrali pozrieť, čo to je za budovu, a zrazu ste ho tam našli. Dokonca ste potvrdili, že ste vedeli (potlesk), že to je závadová osoba, vy ste vedeli, že to je závadová, ale to je váš štýl práce. Vy sa na rozdiel odo mňa rád stretávate so závadovými osobami, vy rád nahrávate ľudí, vy rád kadekoho očierňujete. To je štýl vašej politiky. Vy ste ešte nič v živote Slovenskej republike nepomohli a ešte ste nič pre túto krajinu nespravili. (Potlesk.) Len tu kydáte, nadávate, urážate. (Doznievanie potlesku.)
A rešpektujem, ak si vás voliči vyberú, že máte viesť túto krajinu, nech sa páči, alebo potom Pán Boh potom s nami. Pretože my už s vami máme tú skúsenosť.
Ja sa nebudem vyviňovať, pretože som presvedčený, ešte raz, že som konal tak, ako sa v demokratickej spoločnosti konať má. A aj politickú zodpovednosť musíte vyvodiť na základe nejakých udalostí, ale nie len na základe žiadostí niekoho a jednej novinovej vety. Keby som takýto precedens dopustil, tak potom by sme museli hocikoho z vás žiadať, aby sme okamžite opustil poslanecký mandát na základe hocijakých podozrení, pretože by sa mohlo stať, že zajtra sa dočítame v Denník N, pani Nicholsonová komunikovala s Kočnerom. Okamžite by ste mali zvolať mimoriadnu schôdzu a vyzvať europoslankyňu, vzdať sa mandátu. O-kam-ži-te. Do 24 hodín. A ak sa takéto niečo objaví, ja pevne verím, že takto budete aj postupovať a budete ju žiadať, aby okamžite sa vzdala mandátu. (Reakcie z pléna.) A nielen za to, čo ona sedela na lavičke, čo len v parku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci, nebuďte nervózni.

Pellegrini, Peter, predseda vlády SR
12.
... čo len v parku si s ním hrkútala, ale či si s ním náhodou aj nepísala. Veď toto všetko sa môže udiať. No som zvedavý, aký budete v tomto svojstojný a budete v tomto hrdo stáť na barikádach spravodlivosti.
Viete, budete vystupovať, pani kolegyňa zo SaS-ky po mne alebo kedy, ja neviem, prídete na rad, očakávam, že zásadne tu vyzvete predsedu vašej strany, aby okamžite opustil politický život, aby okamžite si zbalil všetky papiere, doklady a navždy odišiel z politického života, pretože kšeftoval s voľbou generálneho prokurátora v priamom prenose naživo, pani kolegyňa (potlesk), v priamom prenose naživo. (Pokračovanie potlesku.) Tak sa veľmi teším na to vaše vystúpenie (doznievanie potlesku), že určite budete s tými utrápenými očami okamžite mu to tam hovoriť, že láskavo opustí, pretože nemáš právo ďalej tu fungovať, lebo si ohrozoval bezpečnosť tohto štátu a ústavné zriadenie, lebo si kšeftoval s voľbou toho najdôležitejšieho, ktorý má dbať nad spravodlivosťou v tomto štáte. To je najvyššie niečo, čo sa mohlo stať.
A argumentovať s tým, že ale on sa ospravedlnil. Áno, to stačí? To nestačí. A nehovoriac už o pánovi predsedovi, ale hádam aj on povie, keď bude vystupovať, pán predseda SME RODINA Kollár, ktorý takisto je podpísaný pod tým návrhom, alebo tu nie je, tak nebudem (reakcie z pléna). Je tu? Je tu a nie je teraz podpísaný, tak dobre, beriem späť, ale pod ten prvý je, že ako, čo to s tým Kočnerom bolo a ako sa stretávali a čo robili, čo nerobili a ako to fungovalo.
Viete, čiže najsmiešnejšie...
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa Blahová, kľud.

Pellegrini, Peter, predseda vlády SR
14.
Prosím vás, ja som, my sme boli, my sme boli všetci ticho, keď rozprával pán Matovič, tak by ste mohli byť aj vy.
A to je opäť, viete, vy ste slušní, my sme neslušní. My ticho počúvame a vy slušní skáčete do rečí. (Reakcia z pléna.) Ja neviem, ale máte naozaj to pomýlené v tej hlave, čo znamená slušné a čo znamená neslušné. (Potlesk.) A ja len pevne verím, že náš slovenský národ sa nedá oblbnúť, oblbnúť týmto divadlom a týmito, týmito rečami.
Viete, pán Matovič, ja si vážim, že mi vkladáte do rúk až takú moc, že vládnem pomaly od Tatier až po Dunaj, a keď rozhodnem, že parlament nebude uznášaniaschodný, tak nebude uznášaniaschopný. Ja som tu poctivo bol a všetci moji členovia vlády tu sedeli, aj prvý-, aj druhý-, aj tretí-, aj štvrtýkrát. Vy si myslíte, že ja nemám iné na robote, len sem chodiť a čakať, kedy si budem môcť vypočuť vašu plamennú reč plnú klamstiev a invektív a tak ďalej? Mám aj iné veci na robote, lebo som sľúbil, že do posledné dňa vo funkcii predsedu vlády budem robiť pre ľudí a každý deň budem sa snažiť každé veci posúvať k lepšiemu, aby sme pomohli tým, ktorí od nás pomoc potrebujú. Nie tu s vami sedieť a počúvať vaše výmysly. Hoc´ rešpektujem právo parlamentu, kedykoľvek takúto schôdzu zvolať. Ale to si vybavte tu medzi sebou. Mňa, prosím, do toho nevťahujte. Ja som bol pripravený na každú jednu schôdzu prísť, tak ako ste ma volali, aj ste ma tu videli a mohol som tu kedykoľvek vystúpiť. Je to až teraz, tak vystupujem až teraz.
A ešte raz zopakujem, ak dovolíme, aby sa v tejto krajine začali personálne konsekvencie vyvodzovať len na základe žiadosti nejakého novinára a ultimáta jedného opozičného politika, tak to je cesta do pekla. (Potlesk.)
A keby som bol poslanec, tak ako vy, možnože by som takého isté rozprával. Ale ako predseda vlády mám povinnosť brániť elementárne pravidlá v tejto krajine a ako predseda vlády som, naopak, musel konať tak, ako som konal.
Ten návrh, ktorý ste predložili, je naozaj smiešny. A najsmiešnejšie na to je, že mňa, ktorý v živote Kočnera nevidel ani nestretol, ani si s ním nepísal, ani s ním nerobil kšeft, ide odvolávať Končerov gang. Ľudia, ktorí s ním reálne sa stretávali, ľudia, ktorí s ním dohadovali kšefty, ľudia, ktorí sa s ním kamarátili a pravidelne sa stretávali.
Prepáčte, ale toto je už naozaj cez hranu. Ja som si myslel, že keď raz ma budú odvolávať, tak ma budú odvolávať za nejakú vážnu záležitosť zlyhania v mojej pozícii, že som niečo nespravil, že som zradil záujmy Slovenskej republiky, že som zradil ústavu alebo že som nejakým spôsobom neurobil to, čo som urobiť mal.
Ale za toto, že pani štátna tajomníčka neprišla o svoju stoličku vo štvrtok o jedenástej, kedy si to želal pán Matovič, ale až druhý týždeň v stredu, to je ten najslabší dôvod na odvolanie, aký som kedy v živote videl.
A vám, pani poslankyne a páni poslanci, ktorí ste sa pod návrh pána Matoviča podpísali, sa čudujem, že mu ste umožnili robiť si toto jeho privátne divadlo, ktoré nemá nič iné za účelom, len zachrániť mu klesajúce percentá, aby ďalšie štyri roky mohol naozaj spokojne a kľudne tu opäť bez akejkoľvek zodpovednosti žiť štyri roky za štátne peniaze, ktoré jeho strana dostane, poberajúc krásny tučný, štvortisícový plat. To je všetko, o čo tomuto človeku kedy išlo a o čo mu ide aj dnes.
A ja sa pred vami, pán poslanec, nemusím za nič hanbiť. Mne účet vystavia občania Slovenskej republiky, ktorí najlepšie vedia, ako si plním alebo neplním úlohu predsedu vlády, s ktorými sa dennodenne stretávam od východu na západ, od severu na juh, po celom Slovensku dennodenne vrátane víkendov, na rozdiel od vás, a to bude pre mňa vysvedčenie. A nie to, čo si myslíte, čo si myslíte vy.
A poviem vám ešte jednu vec. Ja na rozdiel od vás si viem predstaviť svoj život aj mimo politického života. A nebudem s tým mať najmenší problém, keď sa tak raz rozhodnem, že opustím aj poslanecké lavice, aj stoličku predsedu vlády Slovenskej republiky a budem si žiť normálny život. Ja som chodil do školy poctivo, ja nejaké vzdelanie mám, nejaké skúsenosti som nadobudol. Ja sa nebojím o to, že by som mohol si zarobiť aj inde, ako, ako v politike dostávať plat predsedu vlády. A mám na to ešte aj primeraný vek. Čiže v tomto som ja veľmi slobodný a svojstojný a nemusíte sa báť ani o moje morálne postavenie, ani o moje morálne hodnoty.
Ak ste si chceli nejakým spôsobom pomôcť alebo ak ste chceli kritizovať politiku ako takú, tak ste radšej možno mohli navrhnúť skrátenie volebného obdobia tohto parlamentu a získať tak predčasné voľby skôr ako až vo februári 29., možno to by bola diskusia, ktorá by stála za niečo, aby nám rozdali voliči karty nanovo. Ale odvolávať predsedu vlády za takýto dôvod, prepáčte, a taký krátky čas pred parlamentnými voľbami, hoc´ by ten návrh bol úspešný, nepriniesol by nič zásadné.
A ja z tohto miesta chcem uistiť občanov Slovenskej republiky, že tak ako ma naučili rodičia byť pracovitý a pracovať najlepšie, ako viem na každej jednej pozícii, tak tak budem robiť, dokedy budem sedieť na stoličke predsedu vlády alebo hocijakej výkonnej funkcii v tejto krajine.
Áno, a možno preto mám jednu veľkú chybu na rozdiel od niektorých, teraz nehovorím len vás, pán Matovič, ale možno niektorých iných politikov, že ja som naučený pracovať a nerobiť ani žiadne konšpirácie, ani žiadne intrigy, ani sa snažiť rozvíjať si nejakú vlastnú chobotnicu vplyvu, alebo mať nejaké aliancie a koalície s nejakými ľuďmi, ktorí by potom mali mne pomôcť udržať sa pri moci.
Áno, politickí stratégovia povedia, to je chyba, tak sa politika robiť nedá. Ale ja už som raz taký, a preto ja nemám za sebou ani žiadnu štruktúru, ani žiadnu skupinku, ani nikoho a predieram sa tým politickým životom sám, najlepšie, tak ako viem. A budem tak robiť vždy, aby som nebol nikomu a ničomu závislý, aby som nikomu nevisel na šnúrke gatí. A verte, že keď príde ten správny moment, ja sa rozhodnem vždy slobodne a tak ako ma doma vychovali.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 14:57 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:18

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán premiér, prevažne ste reagovali na Igora Matoviča. Ale povedali ste aj pár vecí, na ktoré mi nedá nereagovať a tými by som chcel začal.
Prvé, povedali ste, že aby sa dodržiavali zákony, že dbať na to, aby sa dodržiavali zákony.
Tak ja sa chcem opýtať napríklad na prípad pána Bašternáka, kde nás, váš, teda nie váš, ale v tej vašej vlády bývalý minister vnútra pán Kaliňák presviedčal, že skutok sa nestal a ten skutok sa nakoniec stal. A pán Bašternák je nakoniec vo väzení. Totižto vy ste mali kontrolné úrady v rukách.
A ja sa vám opäť pýtam, keď si len pozrieme na samotnú úspešnosť výberu DPH, resp. neúspešnosť, keď chcete dodržiavať zákony, tak ako je možné, že pri tých istých opatreniach ako okolité krajiny máme dvakrát vyššiu neúspešnosť výberu DPH, ktorá súvisí práve s dodržiavaním zákonov?
Povedali ste, že v prípade som postupoval tak, ako som mal. Jedna novinová veta. Tu sa bavíme o konkrétnom uznesení a vy ste ešte potom dodali, že ja by som, keby som dostal čokoľvek na stôl, ale vy ste vyzval sám pani Jankovskú, aby odstúpila. Tak aj tu si v tomto vyslovene protirečíte.
A povedali ste, že ja nebudem odvolávať pani Jankovskú podľa toho, ako vy chcete, čo ste povedali Igorovi Matovičovi, alebo v tej deň, v tú hodinu. No ale vy ste ju neodvolali vôbec.
A váš pán premiér, teda váš predchádzajúci premiér Robert Fico povedal, že do troch minút odvolá, ak bude čo i len podozrenie. Vy ste evidentne zľavili z tejto laťky a nielenže zľavili, vy ste ju úplne zvesili.
A posledné, čo ste hovorili, viete, vyzerá to tak, že vy si proste tvrdíte svoje. A buď ste zaslepený, alebo to robíte úmyselne.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:18 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:20

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som strašne rád, že som absolútne kľudný a som vôbec neni vtiahnutý do, do nejakých vybičovaných emócií a môžem sa tak aj možno z tohto miesta tak z nadhľadu na to pozerať a musím jasne povedať, že súhlasím s Igorom Matovičom vo všetkom, čo povedal, aj keď môžeme sa rozchádzať v tom, že používa to veľmi teatrálne, expresívne a ja neviem čokoľvek, ale on v tej samotnej podstate má pravdu, lebo bojuje za tých ľudí. A ja si myslím, že toto je účelom. Každého malo by byť účelom každého z nás, ktorý tuná v tomto parlamente sedíme, aby sme bojovali za ľudí. Čiže preto sme sa aj my pridali k tomu, aby sme túto schôdzu mohli otvoriť.
Pán premiér nemal pravdu akurát v tom, že si nepozrel, kto všetko sa podpísal pod to, ale to je len detail. Ale nakoľko viete, že naša strana nepolitikárči, že veľakrát podporí aj koaličné návrhy, veľakrát aj návrhy ĽSNS preto, lebo nám je úplne jedno, kto to predkladá, ale dôležité je, že či ten zákon môže pomôcť ľuďom, a vtedy sme ochotní zahlasovať. Čiže nepolitikárčime a snažíme sa správať racionálne.
Takže teraz by som to ešte racionálnejšie chcel upozorniť na jednu vec, a to, aj keď sa možno viacerí z opozície na mňa nahneváte, ale chcem to povedať. Je veľký rozdiel medzi premiérom, bývalým premiérom Ficom a medzi premiérom Pellegrinim, lebo pán premiér Pellegrini tu sedí, počúva nás, neodišiel dozadu, neurobil tú aroganciu, že keď už sa tá schôdza zvolala, že by proste na nás kašľal a nesedel tu. A to mu slúži ku cti, aj keď síce by som mohol naňho vyskočiť, že sa ma dotkol, ale to už je druhá vec, to je politický boj. Treba povedať, že tento človek to robí úplne inak, ako to robil ten jeho predchodca, s ktorým absolútne nemôžem súhlasiť, myslím s tým predchodcom.
A chcel som to povedať, lebo, lebo je dobré, keď si budeme diskutovať normálne, bez vášní, bez nejakých emócií, ale si jasne vypovedať tieto veci, ktoré na seba máme.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:20 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:22

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán premiér, dovoľ mi tú trúfalosť, ale musím ťa poopraviť v jednej veci. Pán poslanec Matovič už dlhodobo nepoberá poslanecký plat a nesedí v poslaneckej lavici, pretože pán Matovič už nechodí do práce s výnimkou mimoriadnych schôdzí, teda tých príležitostí, keď môže vylievať vedrá špiny na svojich súperov. Pána Matoviča tu nevidíš pri, ja neviem, pri vianočnom príspevku, nevidíš ho pri príplatkoch za prácu v noci, nevidíš ho pri rodičovskom príspevku, pri ničom zo sociálnej oblasti. Vtedy tu nesedí, pretože on hovorí, že on bojkotuje parlament. Ale keď treba a keď je možnosť zahrať toto teátro a tento cirkus, už je hneď to.
Máš pravdu v tom, že toto je asi jeden z najslabších návrhov na odvolávanie premiéra v celej histórii, ale dôležité je, aj keď pán Matovič sa tomu veľmi bráni, kto ho predkladá. Pozrime, kto to hovorí, bol taký film.
Tak predkladá ho pán Matovič, ten pán Matovič, ktorý sa osobne stretával s pánom Kočnerom v budove Five Star Residence, v tej známej budove. A vieme všetci dobre, že pán Matovič s pánom Kočnerom nemohli riešiť nič iné len to, aby hľadali špinu na ľudí, aby to mohol takto používať ako aj v dnešný deň.
A po druhé, aj keď sa pán Matovič tomu veľmi bráni, po odchode pána Mazureka a právoplatnom odsúdení tohto človeka z parlamentu, je asi posledný poslanec v parlamente, ktorý je vážne podozrivý zo spáchania trestného činu, resp. políciou a prokuratúrou usvedčený z tohto trestného činu, pretože umelo navyšoval náklady, aby mohol platiť nižšie dane. Symbolom všetkého je to známe používanie služobnej Fabie. Pán Matovič chce všetkých presvedčiť, že dokázal najazdiť 600 km denne. To sa musel z kómy prebrať aj Michael Schumacher pri týchto slovách.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:22 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:24

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán premiér nám tu predviedol jedno špičkové klamárske vystúpenie. Rozumejme tomu, prečo je premiér, rozumieme, prečo je taký úspešný. Je to klamár par excellance. A to je niečo, pred čím všetci musíme skloniť hlavy, zdraviť ho, naozaj toto nie je žiadna maličkosť.
Pán premiér miesto toho, aby sa venoval podstate veci, to znamená, či je oprávnené to, aby bol odvolaný, a že či Monika Jankovská, v podstate členka jeho vlády, či bola na mieste, či to bolo správne, aby bola štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti. A že či je to naozaj pravda, že odobratie telefónu je súčasťou trestného stíhania, a teda ako taká je podozrivá, a že či v slušných krajinách, v takých krajinách, ako pán premiér sa nám snaží nahovoriť, že aj Slovensko je jednou z nich, že či by mohla čo i len hodinu zostať po takomto úkone trestného stíhania, či by mohla zostať na ministerstve spravodlivosti.
Celé vystúpenie pána premiéra bolo odpútavanie pozornosti, útoky, osobné útoky na svojich oponentov, ktorí nemajú možnosť s tým nič robiť, pretože sú v opozícii. Bola to jedna strašne veľká hanba.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:24 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video