50. schôdza

13.9.2019 - 17.9.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 14:50 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13:07

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja by som chcel dať tiež procedurálny návrh, pretože v zmysle rokovacieho poriadku je rokovací deň v piatok do šestnástej, tak by som chcel dať procedurálny návrh, že by sme rokovali dnes do šestnástej a pokračovali by sme v utorok, tak ako to hovorí rokovací poriadok.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

13.9.2019 o 13:07 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 13:09

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
(Ruch v sále. Zaznenie gongu. Rečník stál za rečníckym pultom cca 2 minúty, než začal svoj prejav. )
Vážení občania Slovenskej republiky, dovoľte, aby som ich spomenul najprv na začiatok tejto schôdze, lebo my všetci sme tu len z vôle týchto ľudí a mali by sme zastupovať ich práva.
Kolegovia, kolegyne, vážení členovia vlády, dovoľte, aby som predniesol návrh, v ktorom zdôvodním zvolanie tejto mimoriadnej schôdze za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.
Vzhľadom na to, že je to na piaty pokus, že štyrikrát sme sa ako opozícia domáhali nášho ústavného práva a štyrikrát bezprecedentným a odsúdeniahodným spôsobom nám koaličná väčšina a koaliční poslanci zamedzili, aby sme mohli uplatniť naše ústavné právo, rozhodol som sa vystúpiť aj symbolicky bez akéhokoľvek papiera. Symbolicky preto, lebo chcem ukázať, že voči mašinérii, voči mafii, ktorá si sprivatizovala náš štát, ktorá vytvorila štát v štáte, stoja ľudia len s holými rukami. Ľudia, ktorí mnohí žijú len z ruky do úst, ľudia, ktorí aj v dnešnej dobe ekonomickej konjunktúry ledva prežívajú a niektorí z nich ani nemajú prácu. Nie niektorí, ale desiatky tisíc z nich. Ľudia, ktorí žijú s pocitom, že ich deti sa odsťahovali do zahraničia, lebo na Slovensku si prácu nenašli, ktorých je mimochodom 300-tisíc vonku. Ľudia, ktorí žijú s pocitom, že právo na súde sa nedomáha podľa toho, že kto má pravdu, ale podľa toho, kto pozná človeka zo SMER-u, ktorý sedí na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti, a podľa toho, kto donesie tejto pani štátnej tajomníčke väčší balík peňazí, tak ten má pravdu pred súdmi.
Tí ľudia majú voči mafii, ktorá ovládla náš štát a ktorá nám vládne už dvanásty rok, takéto prázdne ruky. Preto ešte raz hovorím, symbolicky vystupujem bez akéhokoľvek papiera, a to, čo budem hovoriť, nemám nachystané na vás, pán premiér Peter Pellegrini. Možno to bude viac o emóciách, možno menej o faktoch, ale každopádne to bude úprimne od srdca, tak ako zvyknem vystupovať na tomto mieste.
Ale ešte raz, vystupujem tak preto, lebo hovorím v mene ľudí, ktorí sa nemôžu brániť, ktorí majú prázdne ruky, majú holé ruky a veria a spoliehajú sa, že keď raz za štyri roky prídu a zvolia si svojich zástupcov v tomto pléne, takže budeme chrániť ich záujem.
Peter Pellegrini, vás si zvolili opakovane a verím tomu, že vás mnohí, keď nie väčšina, volili s tým, že budete v najlepšom vedomí a svedomí chrániť ich záujem. Ja som vás nevolil ani naši voliči logicky nie. Na druhej strane, keď pred rokom a pol vám do rúk vložil dôveru Andrej Kiska, vtedajší premiér, pardon, prezident, tak som si povedal, že hoci vám nedôverujem, pokúsim sa veriť v to, že sa vo vás zobudí svedomie.
Za rok a pol môžem konštatovať z tohto miesta, že ste najzbytočnejší premiér. Premiér, ktorý rok a pol neprišiel so žiadnou víziou, hoci mohol. Premiér, ktorý mohol sa odstrihnúť od mafie, ktorej od roku 2000 slúži a od roku 2002 tu priamo v parlamente slúži najprv ako poslanecký asistent, následne ako poslanec, následne ako minister školstva, potom predseda Národnej rady a posledný rok a pol ako premiér, ako najmocnejší muž v Slovenskej republike. Napriek tomu za rok a pol sme svedkami iba rétorických cvičení. Akékoľvek vystúpenie, naposledy pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, krásne slová – normálne by človek by sa aj rozplakal – o tom, ako by sme mali bojovať, ako by sme si mali vážiť tých statočných ľudí, tých hrdinov, ktorí sa postavia voči neprávosti, a napriek tomu, že vedia, že zrejme prehrajú, idú bojovať a idú možno s hlavou proti múru, lebo bojujú za našu spoločnú spravodlivosť, za našu spoločnú víziu spravodlivého, ľudského a rozumného štátu.
Krásne slová, ale v skutočnosti v tej istej chvíli pár dní predtým, pár dní potom bez najmenšej hanby držíte slúžku mafie Moniku Jankovskú na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti a dovolíte, aby tam mala svoju kanceláriu, kde rozdáva rozsudky alebo vybavuje rozsudky podľa toho, kto donesie akú tučnú obálku. A ohlupujete celé Slovensko, že vy potrebujete najprv dôkazy, hodnoverné dôkazy. Potrebujeme nechať, aby konali v kľude orgány činné v trestnom konaní, aby ony rozhodli. Inak povedané, tá vaša argumentácia sa postavila na tom, že musíme počkať vlastne na definitívne rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, lebo predsa dôkaz, teda keď hovoríte hodnoverný, je asi až ten, keď to potvrdí súd.
Chceli ste od celého Slovenska, aby sme sklonili hlavu, či vaši voliči, a podotýkam, že aj vaši voliči, lebo nepokladám vašich voličov za hlupákov, ktorí si myslia, že je normálne, že mafia má kanceláriu na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti. To bola taká vsuvka.
Chceli ste od nás všetkých, aby sme dali čas, aby sme čakali päť, desať, sedem, osem rokov, kým definitívne rozhodnú súdy a definitívne súdy rozhodnú, že Monika Jankovská sa spreneverila svojej funkcii a musí ísť z kola von. Ale vtedy už nepotrebujeme odvahu nejakého premiéra, vtedy už by rozhodli súdy, skončila by v base, funkciu by stratila.
Ľudia vás oslovili a my takisto v ich mene preto, že aby ste vyvodili politickú zodpovednosť, alebo inak povedané, keď nerozumiete tomuto slovnému spojeniu, aby ste vyvodili morálnu zodpovednosť alebo aby ste chránili morálku v štáte, aby ste chránili spravodlivosť, aby ste chránili vieru ľudí v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom. Vy miesto toho v kľúčovej situácii ste sa rozhodli na tej križovatke – pre vás, si myslím, že to bola križovatka –, ste sa rozhodli, že budete naďalej slúžiť tej mafii, ktorej verne slúžite devätnásť rokov.
Hovorím o mafii s názvom SMER – sociálna demokracia, skrátka alebo inak povedané, zločinecká organizovaná skupina. V Trestnom zákone je organizovaná zločinecká skupina definovaná, že musí existovať viac rokov, čo existujete 20 rokov, musí mať viac členov, čo máte, a celá činnosť je za tým účelom, aby sa legalizovali príjmy z trestnej činnosti. Nič iné počas 12 rokov existencie SMER-u a tejto vlády neregistrujeme. Presne to, čo sa dialo aj napríklad, keď teda chcete vedieť jednu krásnu formu legalizácie príjmov z trestnej činnosti, je to, že váš minister Kaliňák, keď je ministrom vnútra, váš policajný prezident Tibor Gašpar si zatvárajú oči pred tým, že nejaký Bašternák vycuciava štát od peňazí, ktoré tam ľudia horko-ťažko z každého jedného nákupu vložia. Vy si zakrývate oči, keď náhodou nejakí statoční zamestnanci Finančnej správy dajú na to podnet, vaši ľudia to upracú. Všetko v poriadku, lebo jednoducho v jeho byte býva váš najvyšší – Robert Fico. Následne Robertovi Ficovi sa táto službička vracia minimálne v tom, čo je evidentné a dokázateľné, že podvodník Bašternák, ktorý z daňových podvodov postaví komplex Bonaparte, v ktorom ubytuje premiéra, vášho šéfa politickej strany, v byte 520 metrov štvorcových s terasou, kde nájom je hodný 7 až 7,5 tisíca s energiami, ho podvodník Bašternák ubytuje za 2 650 eur. Rozdiel 7 500 mínus 2 650, keď dobre počítam, 4 850 eur každý jeden mesiac peniažky de facto na účte Roberta Fica, vášho predsedu politickej strany. Tomuto sa hovorí legalizácia príjmov z trestnej činnosti. To máte krásny príklad, keď teda by ste sa chceli brániť, že také vy niečo, vy v SMER-e také niečo nerobíte.
Váš predseda politickej strany takýmto spôsobom si od daňového podvodníka, ktorého váš minister vnútra, váš policajný prezident a ostatné zložky alebo ostatní ľudia, ktorých ste si dosadili do orgánov činných v trestnom konaní, takýmto spôsobom si za sedem rokov, čo v tom byte býval, zobral od tohto človeka viac ako 300-tisíc eur, čo znamená približne 9 mil. korún v starej mene. Toto je legalizácia príjmov z trestnej činnosti.
Čiže ľudí budeme naháňať za pár drobných, lebo naozaj každý z nás platí dane. Nielen tí, čo platia daň z príjmu, ale aj každý z nás, kto si niečo kúpi. Či to je batoľa, ktoré o tom nevie, ktorému mama kúpi tú plienku a z tej plienky ide možno 2 centy ako DPH, ide do štátneho rozpočtu, či to je stará babička, ktorá si kúpi jabĺčko a ide takisto z toho niečo do štátneho rozpočtu zase formou DPH. Každý z nás, ktorý niečo nakúpi na Slovensku, automaticky prispieva do štátneho rozpočtu.
Len my tu máme 12 rokov mafiu, ktorá vytvorila systém, že tých chudákov ľudí, tých ľudí milión, tých Jozefov Makov, tých 5,4 mil. ľudí na Slovensku, tých zdiera za každú jednu korunu, keď náhodou niekto spraví nejaký prešľap, tak automaticky pokuta sprava, zľava, ešte aj odspodu a zvrchu. Vyberáte peniaze a následne si vytvorí systém, že cez bielych koní, spriaznené chránené osoby, ako Ladislav Bašternák alebo Marian Kočner a môžme menovať ďalej, tieto peniaze vyťahuje z nášho spoločného, stavajú si z toho haciendy, stavajú si z toho napríklad ten komplex Bonaparte. A potom, aby teda ten systém fungoval ako perpetuum mobile, tak musia nájsť niekoho korumpovateľného, kto im bude držať chrbát, ako našli napríklad teda Roberta Fica.
Ozaj, je tu, nabral odvahu chlapec? Myslím, že tam niekde v zadnej lavici sedí, takže asi odvahu nemá.
Potom si nájdu takéhoto skorumpovaného parazita, ktorému ponúknu, že, počúvaj, no však 7,5 litra to je hodné, máš to za 2,5, za dve šesťstopäťdesiat a budeme sa tváriť, že všetko okej. Za 2 651 jednoizbový byt si v Bonaparte neprenajmete. A vy všetci v SMER-e, v minulom volebnom období vás tu bolo tuším 81 alebo 83, dnes je vás tu, ja neviem, tuším 49, aj keď Maďarič odišiel, dobre, to je jedno, je vás tu 50. Vy v SNS, vy v MOST-e – HÍD veľmi dobre viete, že na najvyššom poschodí máte človeka, ktorého korumpoval váš biely kôň. Biely kôň Roberta Kaliňáka, Petra Počiatka, či jak sa volal, Jána Počiatka, ktorí vo veľkom rozkrádali republiku, vo veľkom, stámilióny eur cez všetky možné tendre, vy máte na samom vrchu vašej strany takéhoto človeka a vy pred tým si zakrývate oči, zakrývate ústa, zakrývate, zacpávate uši. Jak tri opičky, ktoré nevidia, nepočujú, nevedia rozprávať.
A ja sa pýtam, kde ja teda tá vaša odvaha, kde je odvaha pána premiéra Petra Pellegriniho, keď má teda odvahu vystúpiť v oblečku, kravatka, všetko super, tip-top, s jamôčkami na SNP a hovoriť tam tým chudákom, ktorí bojovali za nás, z ktorých ešte pár žije, a hovoriť im, jak obdivuje ich odvahu. A ja sa pýtam, kde je odvaha Petra Pellegriniho v takejto situácii? Kde je odvaha buchnúť po stole (rečník buchol po rečníckom pulte a zvýšil hlas) a povedať, že, Robert Fico, skončíš v base, keď tam budeš bývať! Kde je tá odvaha? Kde je odvaha u každého z vás?! Tam zostala pred dverami parlamentu, lebo ste ju vymenili za vaše svedomie. Jak ste sem vstúpili, vedeli ste, že nabudúce nebudete váženými pánmi poslancami a poslankyňami, keď neurobíte ten špinavý biznis, že vyamputujete si svoje vlastné svedomie a darujete ho do úschovy predsedovi strany. A za to ste si kúpili miesto na kandidátke, za to ste si kúpili vaše biznisy, za to ste si kúpili miesta na úradoch pre vaše sestranice, bratrancov a netere a známych!
A ľuďom ste za 12 rokov absolútne zobrali možnosť veriť, že tu existuje spravodlivosť. A v tej rozhodujúcej chvíli, dupľom v období po smrti Jána a Martiny, keď sa ukáže korunný dôkaz, že SMER je priamo zodpovedný za smrť Jána a Martiny, lebo je priamo prepojený s Marianom Kočnerom, ktorý si objednal vraždu Jána, a pri tom bola zabitá jeho snúbenica, v tejto situácii máme premiéra, ktorý povie, že sa nepostaví na stranu tých zúfalých ľudí, nepostaví sa na stranu svojich voličov ani voličov SNS, ani voličov MOST-u – HÍD, ktorí takisto túžia po spravodlivom Slovensku, ale on sa postaví odvážne na stranu mafie.
A preto je táto schôdza zvolaná. Je úplne jedno, či medzičasom Jankovská odstúpila, vy ste pre to neurobili, pán premiér, nič, vy ste pre to neurobili nič. Vy ste premiér od toho, aby ste povedali, toto sa nesmie diať. V médiách to bolo zverejnené, informácia o tom, za čo jej zobrali mobil, že, že si napísala teda tisíc esemesiek s Marianom Končenom, myslím, v piatok. Opravte ma, dátum presne teraz neviem, jaký dátum to bol, ale myslím, že 23. augusta.
Ak by ste bol chlap na správnom mieste, ak by ste bol skutočný premiér a nielen bábka, nielen Barbie, ktorá sa potrebuje ukazovať, že jak to dobre myslí s ľuďmi, a robiť nejaké rečnícke cvičenia, v sobotu ráno by ste si zvolali tlačovku a povedali, toto nemôžme dovoliť, presiahlo to všetky medze, padni, komu padni. Pani štátna tajomníčka, dokedy sa neukáže, že je čistá jak ľalia, dovtedy nemôže byť v mojej vláde.
Lebo, áno, štátny tajomník je súčasťou vašej vlády, len vy ste to neurobili. Vy ste povedali, že prinajlepšom, čo ste dokázali zo seba vypotiť, bolo po troch dňoch, že pani štátna tajomníčka vlastne by mala zvážiť, že či náhodou jej ďalšie zotrvanie neubližuje strane, ktorá ju nominovala. A ja si to dovolím zopakovať, pani štátna tajomníčka, by mala zvážiť, či jej ďalšie zotrvanie neubližuje strane, ktorá ju nominovala. Neviem, či to cítite, ja mám z toho teraz zimomriavky. My máme premiéra, ktorého zaujíma, že či pobyt mafie na ministerstve spravodlivosti neubližuje strane, ale jeho vôbec nezaujíma, či to neubližuje viere v ľudí, v morálku, v spravodlivosť a v to, že máme premiéra na správnom mieste, ktorý nás ochráni pred mafiou. Čiže jemu nezáležalo na tom, že či Monika Jankovská neubližuje dôvere ľudí v štát, či, mu nezáležalo na tom, či Monika Jankovská neubližuje v dôvere ľudí v právny štát, v spravodlivosť, nezáležalo mu na tom, že či Monika Jankovská svojím ďalším pobytom nebude brať ľuďom dôveru v ľudí, v štát, ale záležalo mu na jedinom, či to náhodou neubližuje strane.
Prepáčte, pán Peter Pellegrini, takýto úzky záujem sleduje vždy len organizovaný zločin. Lebo ak je niekto vládna strana, kľúčová vládna strana, vždy mu v prvom rade musí ísť o verejný záujem, ktorý musí byť nad záujmom svojej strany a ktorý musí byť nad záujmom samého seba alebo svojho vlastného ega. Vy ste, pán premiér, povýšili svoje vlastné ego nad všetko, záujem strany nad všetko, nad verejný záujem a v tomto ste zlyhali, a preto vás navrhujeme, aby sme vás odvolali, aby nabrali odvahu tí, ktorí vás 12 rokov tu všetkých držali a kryli svojím hlasovaním ako opičky, ktorým stačí dať banánik a potom hlasujú a stláčajú.
Myslím, že tento týždeň bolo zverejnené videjko, krásne, výpovedné, na stránke Miroslava Kerna o tom, ako hlasujete. Hráme si tetris a popritom tuto ako bezprízorný stláčam gombičky.
Tí ľudia, keď to vidia, sa im obracia žalúdok, že majú zástupcov v parlamente, je nás tu 150, sme na piedestále spoločnosti, máme v rukách od ľudí dôveru, aby sme v dobrom v súlade so svedomím a najlepším vedomím spravovali štát v ich prospech, a vy miesto toho, vám nezáleží, ako hlasujete. Lebo vy ste to svedomie nechali tam. Vám nezáleží na tom, že na vašom čele je človek, ktorý je 7 rokov korumpovaný daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom.
Vy len kvákate ako opičky, že, áno, Matovič je ten daňový podvodník a uznaný daňový podvodník, to sme sa dopočuli aj z úst pána premiéra. Ja som uznaný daňový podvodník, tak skúsime si prejsť našu spoločnú históriu. Ste možno, ja neviem, možno o rok, možno o dva odo mňa mladší. Viem, že vaše začiatky boli v kvetinárstve niekde na námestí v Banskej Bystrici, sympatické, fajn. Moje začiatky boli, že som robil smetiara v Mníchove ako študent, ako brigádnik. Áno, možno trošku som to dehonestujúco povedal, recyklovali sme z reštaurácií sklo, druhý týždeň papier a tak podobne. Každý sme sa snažili uživiť, ako sme sa chceli uživiť alebo ako sme vedeli.
Ja som potom dostal nejaký nápad, v štvrtom ročníku som zamestnával už 2-tisíc ľudí bez akejkoľvek dotácie, bez akýchkoľvek eurofondov, bez akýchkoľvek pôžičiek, úverov, bez ničoho, bez akejkoľvek štátnej zákazky. Otec mi dva roky predtým zomrel, bez akejkoľvek pomoci otca, alebo teda rodičov.
Vy ste sa vydali inou cestou. Vy ste v roku 2000 vstúpili do zločineckej organizácie SMER – sociálna demokracia. A prečo hovorím zločineckej? Lebo veľmi dobre viete o nahrávke, kde hovorí váš predseda o tom, jak zohnal vlastnou hlavou 70 mil. korún. Napriek tomu ste tam vstúpili a 17 či 19 rokov verne tomuto zločinu slúžili. Ja neregistrujem, a keď tu niekto je v tejto sále, tak pripomeňte mi, jedno jediné vzplanutie svedomia Petra Pellegriniho za tých 19 rokov, jedno jediné ohlásenie sa Petra Pellegriniho, chlapi, stačilo, toto už je moc. Ja som to neregistroval pri podvode s mýtnym tendrom, kedy strana SMER s SNS, vtedy HZDS spoločne, ale SMER zastrešoval tento tender, vybrala víťaza, ktorý ponúkol cenu o 221 mil. eur, čo na vtedajšiu menu bolo približne 6,6 mld. korún vyššiu ponuku, jako bola lacnejšia.
Počul niekto z nás alebo vygúglite, Google si pamätá, žeby sa ozval vtedy Peter Pellegrini, žeby povedal, chlapi, pozor, však akože môžme ušetriť 221 mil., neblbnime. Za 6,6 mld. korún v tom čase sa dalo postaviť 6 600 trojizbových bytov pre mladé rodiny, mohli sme ich losovať z klobúka tým chudobným, tým úplne najbiednejším, ktorí teda nejaké nešťastie v živote postrehlo alebo jednoducho sú z chudobných pomerov. Áno, možno z Banskej Bystrice alebo z Banskobystrického kraja, odkiaľ pán Pellegrini je. Ale nie, vy ste ich dali normálne v pohode takto oligarchom, svojim sponzorom; 6,6 mld. korún iba na jedno mýtnom tendri, a Peter Pellegrini bol tichučko.
Počul niekto, žeby sa Peter Pellegrini ozval, keď opľúval v priamo prenose minister vnútra a vtedajší premiér Robert Kaliňák a Robert Fico Hedvigu Malinovú? Počul niekto, videl niekto náznak odvahy toho človeka? Skúste vygúgliť, Google si pamätá. Absolútne ticho.
Takisto to bolo pri každej jednej rozkrádačke, takisto to bolo pri tom byte v Bonaparte, takisto to bolo pri Marianovi Kočnerovi, takisto to bolo pri každej jednej zlodejine, ktorú SMER, SNS, HZDS alebo v novom zložení s MOST-om – HÍD táto strana spáchala. Peter Pellegrini ani jeden jedinýkrát, ešte raz, Google si pamätá, skúste vygúgliť, ani jeden jedinýkrát nepoľavil svojmu svedomiu a nedal mu priestor, nezobral si z toho trezora svojho predsedu strany a nepovedal, chlapi, však my sem povedali ľuďom, že ideme budovať sociálny štát, že ich budeme chrániť. A keď kradneme, to predsa neni chránenie, ale to je okrádanie tých našich vlastných voličov.
Celý čas, 19 rokov, bol poctivo ticho. A ticho bol preto, lebo Peter Pellegrini, bohužiaľ, bol len takým typickým chrbtolezom, človek, ktorý sa držal v ústraní, ale zároveň veľmi tesne vedeniu svojej politickej strany, aby v správnej situácii, keď sa odhalí pravá tvár týchto ľudí, čo napríklad bolo po vražde Jána a Martiny minulý rok v prípade Kaliňáka aj Fica, aby vystúpil do popredia a povedal, však vlastne ja som tu, ja som nová tvár, ja som čistý jak ľalia. Mne môžete, ľudia, veriť.
A mňa to mrzí. Pripomína trošku mi príbeh nejakého Tomáša Druckera, človeka, ktorý z pozície ministra vnútra predstúpil pred všetkých nás pred rokom a pol a povedal, že po mesiaci, ako Pilát svojho času, predstúpil pred ľudí a povedal, ja na ňom žiadnu vinu nevidím, aby som ho odvolal. Ale dnes sa tvári, že on jak strašne chcel bojovať voči tomu Gašparovi, jak strašne ho chcel odvolať. Ale tomu sa budem venovať ešte v samostatnej chvíli a dnes to určite nebude.
Peter Pellegrini je veľmi podobná bábka, človek s peknou tvárou, so slušnými spôsobmi. Nie je to hulvát, ktorý tu bude kričať na, do buzerantov jako Andrej Danko a podobne, to mu treba uznať. Na druhej strane podľa ovocia ich poznáš. A ovocie tohto pekného stromu je, že 19 rokov kryl chrbát mafii.
Keď tu bol poslanecký asistent, zase Google si pamätá, prečítajte si rozhovor s Ivanom Miklošom, ktorý sa vyjadruje po zvolení Petra Pellegriniho za vymenovanie za predsedu vlády, keď tu bol poslanecký asistent Peter Pellegrini, myslím, vtedy pána Vážneho, tak robil tú špinavú robotu, ktorú dnes zvykne robiť Marián Kondrót zo SMER-u. Jednoducho, čo si oligarcha praje, sponzor SMER-u alebo tá mafia v bielych golieroch, to Peter Pellegrini priniesol na výbor a v poslednej chvíli to do zákona vsunul, lebo hanbil sa prísť tu pred nás všetkých, alebo my sme tu vtedy asi väčšina neboli, ale prišiel a slúžil tak, ako bolo treba, ako si priali sponzori vládnej strany SMER. Čiže de facto robil to isté, to isté, čo robila Monika Jankovská na ministerstve spravodlivosti, len v ružovom. A možno to je aj odpoveď na to, prečo to necítil, prečo v tej rozhodujúcej chvíli nebol schopný buchnúť po stole a povedať, že, pozor, to sa nesmie, my nemôžme slúžiť predsa, keď nás ľudia zvolili, aby sme chránili spravodlivosť, my nemôžme predsa zároveň slúžiť mafii a, lepšie povedané, uprednostniť záujem mafie pred záujmom obyčajných ľudí alebo našich voličov.
Peter Pellegrini, ja si to ináč neviem vysvetli, jednoducho to cítil iba tak, že však teda na kolegyňu sa prišlo. A musíme iba posúdiť, že či to náhodou našej strane neublíži. Či nie je problém to, že kolegyňa slúžila mafii a či to neublížilo náhodou dôvere v ľudí, v štát, ale iba to, že či to náhodou našej strane neublíži a skúsme to nejakým spôsobom ustáť a skúsme sa z toho vykecať. A toho sme boli svedkami, myslím, že 10 dní, kým odstúpila Monika Jankovská. A ešte raz, Peter Pellegrini tomu nepomohol ani jedným jediným slovíčkom. Sama Monika Jankovská, a keďže všetci ste ju chránili a je to vlastne poslankyňa zvolená za stranu SMER, aby som teda nezabudol povedať podstatnú vec, čiže je to váš človek, sama Monika Jankovská pri svojom vystúpení pri známej to tlačovke hovorila, že ani Peter Pellegrini, ani Gábor Gál ako minister spravodlivosti, priamy jej nadriadený, ani jedným jediným slovíčkom jej nenaznačili, žeby mala odstúpiť. Opakujem, ani Gábor Gál ako jej priamy nadriadený, ani Peter Pellegrini podľa slov Moniky Jankovskej, kto by jej neveril, priznajme si minimálne v tejto časti (rečník rukami ukázal na ľavú stranu rokovacej sály z jeho pohľadu), jej jedným jediným slovíčkom nenaznačil, žeby mala odstúpiť.
To znamená, že znova je to usvedčenie toho, že rétorické cvičenia. Síce vystúpenie pred kamerami, že, no, však mala by asi zvážiť, čo možno teda sa spolieha na to, že však ich voliči si vysvetlia, že však bojuje, aby odišla, ale v skutočnosti, keď sa s ňou stretne alebo s ňou telefonuje, žiadna odvaha, a však predsa čo, nebudem hovoriť kamarátke z druhej vetvy mafie, ale tej istej mafie, že vlastne urobila niečo zlé. Ba poviem, Monika, však skús zvážiť, či nám to náhodou neubližuje, vieš, imidžovo či nám to neubližuje.
A preto vás navrhujeme odvolať, pán Peter Pellegrini, lebo ste sa spreneverili tomu, za čo vás, alebo prečo vás ľudia volili ako poslanca Národnej rady, spreneverili ste sa tomu, čo ste tu prisahali na Ústavu Slovenskej republiky, že budete hájiť zákony a budete hájiť Ústavu Slovenskej republiky a nebudete robiť niečo, čo by bolo v rozpore so zákonom a ústavou, ale zároveň ste sa spreneverili poslaniu premiéra Slovenskej republiky.
Keď som si pozrel odôvodnenie, tak tam slovičkárite, že navrhovatelia tu podsúvajú verejnosti, ako keby premiér mal právo odvolať štátnu tajomníčku, ale to právo v skutočnosti má iba minister spravodlivosti, navrhnúť jej odvolanie. To naozaj tak úboho sa dokážete brániť? Vyhovárať do poslednej chvíľky? Veľmi dobre viete, že ak by ste vystúpili a povedali, že toto nebudete tolerovať, a poviete svojmu ministrovi, že musí dať návrh na jej odvolanie, tak by sa to stalo do minúty. Jednoducho vy tú moc máte, aj keď ju nemáte napísanú priamo v zákone alebo v kompetenčnom zákone.
Zároveň ste v tom vašom zdôvodnení napísali, sa opierali o to, že vlastne premiér je vlastne de facto iba nejaká figúrka, ona, ona nemá právomoc kontrolovať. Len ste vynechali ďalšie ustanovenie, a ja vám ho, myslím si, že ešte dnes bude na to priestor, vám ho budem citovať z kompetenčného zákona, kde priamo máte v kompetenčnom zákone zadefinované právo kontrolovať a riadiť vládu. Riadiť vládu znamená aj povedať Gáborovi Gálovi alebo štátnej tajomníčke priamo, dievča, z hrušky dole a budeš vystavená postihom orgánym, alebo vyšetrovaniu orgánym, orgánov činných v trestnom konaní, a keď ti na to, keď ťa usvedčia, pôjdeš tam na 20 rokov. Hnevaj sa, nehnevaj sa, ty mi nebudeš kaziť meno. Ty nebudeš ľuďom brať dôveru v štát.
Ale vy ste na to odvahu nemali. A mňa to naozaj úprimne mrzí. Lebo jedna vec je mať tie rétorické cvičenia. Jedna vec je opíjať ľudí rožkom, ale ako som povedal, strom poznáš po ovocí a vy ste síce krásny strom, ale ovocie vášho 19-ročného pôsobenia v parlamente je absolútne zhnité. A nielen teda v parlamente, ale aj vo vláde. Devätnásť rokov poctivo ste slúžili mafii. Mafii v bielych golieroch, oligarchom, sponzorom SMER-u, za ktorý ste najprv predkladali pozmeňováčiky, potom vieme, že ste vybavovali nejaké procesy, aby, aby teda veľký sponzor, možno teda váš, nemusel v Bratislave robiť nejaké územné rozhodnutia, aby mu to išlo jak, jak teplý mas..., alebo teplým nožom cez maslo. Potom, čuduj sa svete, akurát od tých ľudí si kúpite byt, čuduj sa svete, akurát skoro za polovičnú cenu, čuduj sa svete, že potom si vymýšľate nejaké veci, že a však vy ste si to rezervovali dva-tri roky dopredu. Chcel by som vidieť aj tú zaplatenú zálohu, aj všetku tú, tie rezervačné zmluvy.
Pán Peter Pellegrini, zradili ste záujem svojich voličov, zradili ste záujem našich voličov, zradili ste záujem nevoličov, zradili ste záujem ľudí, ktorí ešte nemajú volebné právo, zradili ste záujem ľudí, ktorí ho stratili, lebo už možno nemajú ducha pri sebe alebo nie sú svojprávni, ale každý z nás, kto na tomto území býva, každý z nás, kto tu žije, každý občan Slovenskej republiky bez ohľadu na národnosť, či je Slovák, Maďar, Róm, Rusínec („Rusín“, pozn. red.), Čech či Nemec, každý z nás túži po tom, aby sme žili v rozumnom a ľudsky spravovanom štáte. V štáte, kde spravodlivosť nebude záležať od toho, aké máte telefónne čísla v mobile, kde spravodlivosť nebude záležať od toho, že či máte dostatočne hrubú obálku pre štátnu tajomníčku zo SMER-u, ktorá sídli vo vedľajšej kancelárii vedľa ministra spravodlivosti. Každý z nás túži po štáte, kde nebudú úplne zbytočne zomierať ľudia, a myslím, že som postrehol aj rozhovor alebo článok aj s ministerkou zdravotníctva, čo teda ma celkom prekvapilo, že po troch rokoch aj priznáva, že na Slovensku tisíce ľudí úplne zbytočne zomierajú. Čiže každý z nás túži po štáte alebo po krajine, v ktorej nebudú ľudia zbytočne zomierať preto, lebo sa im neskoro dostala zdravotná starostlivosť. Len v porovnaní s Českou republikou, a to je výsledok vašej práce, lebo 12 rokov vaša strana vládne, len v porovnaní s Českou republikou o niekoľko tisíc ľudí zomiera viac na takzvané odvrátiteľné úmrtia. To znamená, úmrtia, kde ak by tým ľuďom bola poskytnutá včasná lekárska starostlivosť, tí ľudia by žili. Iba v porovnaní s Českou republikou ako takou najbližšou nám teda krajinou, s ktorou sme dlhé roky spoločne drali historické lavice, čiže s krajinou, s ktorou sa môžme úplne objektívne porovnávať. Na Slovensku počas vašej vlády aj počas vlády Roberta Fica prvej, druhej, tretej, každý rok zomiera niekoľko tisíc ľudí navyše len preto, lebo nedostanú včasnú zdravotnú starostlivosť.
Pán premiér, odporúčam vám, pozrite si článok, myslím, že v Aktualitách, spred dvoch dní, dneska je piatok, myslím, že v stredu to bolo, článok o tom, že v Európskej únii robili prieskum približ..., á, na 16-tisíc ľuďoch, ktorí ochoreli na rakovinu. Výsledkom toho prieskumu je, že v priemere, keď v Európe niekto ochorie na rakovinu, alebo teda mu nájdu, nie že ochorie, ochorie skorej, ale keď mu na to prídu, že je chorý, že má rakovinu, 90 % ľudí začne byť liečených do jedného mesiaca, 90 % ľudí v Európskej únii začne byť liečených na rakovinu, keď teda im to diagnostikujú, do jedného mesiaca. Skúste povedať alebo si tipnúť, koľko percent ľudí je vo vašom sociálnom štáte, ktorého vy ste hlavou rok a pol, koľko ľudí je na Slovensku liečených, ľudí, ktorí ochoreli na rakovinu, do jedného mesiaca. Koľko je to percent ľudí? 95 či 98 %, alebo 85? Google si pamätá: 34 % ľudí. V Európe priemer 90 %, 9 z 10 ľudí, keď ochorie, keď im na to prídu, že sú chorí na rakovinu, do mesiaca je 90 % liečených na rakovinu. V Pellegriniho sociálnom štáte len každý tretí je do mesiaca liečený na rakovinu, keď mu na to prídu, a ostatných necháme skapať, aby tam čakali na vyšetrenie alebo na operáciu.
Vo vedľajšom vchode vedľa mňa, a keď chcete, prinesiem vám jej manžela na tlačovku, bývala žena, ktorú som mal veľmi rád, stretali sme sa, keď venčila psa, pred rokom zomrela na to, že tri mesiace čakala na onkologickú operáciu. Tri mesiace čakala na onkologickú operáciu. Najprv mala iba na uzlinách, ale po dvoch mesiacoch čakania zrazu to mala na pľúcach. Myslela si, však dobre, však nejako na tej operácii jej vyoperujú jedno, druhé, ale nezvládla to. Dožila sa síce operácie, ale po mesiaci zomrela. A toto je váš sociálny štát! Toto je sociálny štát Roberta či Petra Pellegriniho!
Nie je to fér? A v čom? Budem veľmi rád, ak tu vystúpite a poviete, v čom to nie je fér! Dvanásť rokov tu budujete sociálny štát, dvanásť rokov máte kasu, máte kľúčiky od našej spoločnej špajze. Dvanásť rokov zadlžujete, každý rok miniete viac, jako vyberiete od ľudí. Za dvanásť rokov ste neboli schopní odložiť jednu, jeden kompót do tej našej spoločnej špajze, jedno jediné euro do tej spoločnej kasy a dnes stojíme na brehu krízy. Ideme do krízy a možno nasledujúca vláda, keď vznikne, a ja pevne verím, že bez vás, bude mať veľmi ťažkú situáciu, lebo špajza vykradnutá, už v tomto rozpočte diera možno jeden a pol miliardy eur, ale naďalej sa tu zo SMER-u budú usmievať a predvádzať rétorické cvičenia, na tlačovkách, pred televíziami. Naďalej nechajú blázna, aby tu hovoril o tom, že či prestaňme tuto blázniť o tom, že sa nemáme zadlžovať. My sa musíme zadlžovať predsa, zrušme nejaký zákon o dlhovej brzde, naďalej si pred ním budú skláňať hlavy a tváriť sa, že to musia strpeť. Naďalej mu budú dohadzovať zákazky. Teraz nabrali odvahu, ešteže mu neschválili 417 mil. na obrnené transportéry osemkolové. Ale verte tomu, že Danko si to vytrucuje a oni sklonia hlavičky a v našom mene a v mene všetkých ľudí na Slovensku podpíšu biznis s Dankovým kamarátom, lebo však teda biznis musí bežať. Prečo by Danko išiel do, do vlády alebo do parlamentu, alebo do politiky? Predsa zlodej, ktorý vykradne sprivatizovaný podnik za dva roky, že tam 400 ľudí prepustí, vytuneluje 60 mil. korún, ktoré má zaplatiť štátu, prevedie si na svoje účty aj so svojím tatkom, predsa ten do politiky nepôjde, aby robil nejakú poctivú politiku. Ale oni si pred ním skláňajú hlavu.
Peter Pellegrini sa tvári, že to tak musí byť, lebo však ruka ruku myje. Keď my Dankov biznis nepodržíme, on niekde udá nás. On nám nedovolí kradnúť naše veci, našim sponzorom a naše záujmy napĺňať. Ale toto nemá robiť premiér. Premiér tu má byť pre všetkých. Premiér nemá byť pre svoju politickú stranu, nemá byť pre úzky okruh sponzorov svojej politickej strany. Premiér nemá slúžiť záujmom predsedovi svojej politickej strany. Premiér momentom, ako ste boli vymenovaný prezidentom, má slúžiť každému jednému občanovi Slovenskej republiky.
Naozaj túžim po Slovensku ako krajine, kde premiér momentom vymenovania bude človek, ktorý bude pozerať na každého úplne rovnako. Bez ohľadu na to, že či to je volič Kotlebu, či to je volič SMER-u, či to je volič Ondra Dostála alebo Jána Budaja. Bez ohľadu na to. Lebo ten človek sa tam dostal z vôle nás všetkých. Povedali sme si, že máme pravidlá, parlamentná demokracia, okej, ten, kto tu vyskladá väčšinu, fajn, dobre, môže nominovať premiéra. Ale od toho momentu to nemá byť o tom, že mám pocit, že som sa dostal ku koristi. To nemá byť o tom, že od toho momentu mám teraz sa snažiť, kde sa len dá, uchmatnúť v prospech seba, svojich sponzorov alebo svojho predsedu strany, alebo jeho chránencov Bašternáka, Kočnera, Kaliňáka, Počiatka, Výboha, Širokého alebo ktorého čerta. Ten človek má chrániť a hájiť záujem všetkých nás.
Peter Pellegrini ako premiér Slovenskej republiky, ste absolútne zlyhali v kľúčovej situácii, kedy ste mali povedať, že toto je cez čiaru. Vieme o tom, pár rokov dozadu pri kauze Bašternák sa zaviedol pojem „naši ľudia“ alebo „politika našich ľudí“. Kedy ten človek, keď ho chytili policajti, stačilo, že zavolal niekomu na políciu a ten pekne tam povedal tomu poctivému policajtovi, ktorý chcel ho pokutovať, nechaj ho, to je náš človek.
Vy ste si pomýlili službu ľuďom so službou našim ľuďom. Ale to je veľký rozdiel. Lebo verejný záujem nie je záujem, ako som povedal, politickej strany, nie je záujem sponzorov politickej strany, nie je záujem mafie, ktorá zneužíva politickú stranu na to, aby si robila biznis, ale verejný záujem je záujem všetkých nás. Tých, ktorí sú nám sympatickí, tých, ktorých nemáme radi, tých, ktorých máme radi, tých, ktorých zbožňujeme, tých, ktorých máme doma v posteli. Každého jedného, kto na Slovensku býva. Bez ohľadu na národnosť, sexuálnu orientáciu, vierovyznanie, bez ohľadu na politické presvedčenie, bez ohľadu na to, či chodí voliť, alebo voliť nechodí.
A verejný záujem v kauze Moniky Jankovskej bol ten, že táto žena tam na druhý deň ráno nemala čo robiť. Vy ste ju napriek tomu nechali ešte 10 dní, až kým sama sa neporúčala, aby naďalej mala tú moc, aby naďalej robila spojku a slúžku mafii na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti.
Hovoríte, že vy ste sa nemohli dostať k dôkazom, lebo vy vlastne veríte v nejakú nezávislosť polície, justície a podobne. Ale zároveň tým ste povedali, že pohŕdate poctivými policajtami a pohŕdate poctivými prokurátormi a súdmi, lebo bez týchto troch zložiek by Monike Jankovskej nikto mobil nezobral. Vy tým, že ste povedali, že potrebujete vidieť dôkaz, ste sa postavili nad čestných policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí posúdili dôkazy, ktoré mali k dispozícii. Oni veľmi dobre posúdili, čo majú, a verte tomu, že trikrát si dali bacha, keďže to išlo o vášho človeka. Keďže išlo o poslankyňu zvolenú za stranu SMER – sociálna demokracia. Ale vy vaším vystúpením miesto toho, aby ste ich pochválili za ich prácu a povedali, že ste radi, že máte dôkaz, že orgány činné v trestnom konaní konajú nezávisle, napriek tomu, že strana SMER, alebo vy ste obviňovaný z toho, že ich zneužívate alebo znásilňujete vo vlastný prospech, miesto toho, aby ste týchto poctivých policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí si trúfli ísť po krku mafii vo vašej strane, miesto toho, aby ste ich pochválili, vy ste ich pred celým Slovenskom zhodili, lebo ste povedali, že vy potrebujete dôkaz. Vy potrebujete vidieť dôkaz.
Čiže vy stojíte nad orgánmi činnými v trestnom konaní, sa pýtam? Vy stojíte nad políciou, nad vyšetrovateľmi, ktorí idú mafii po krku? Peter Pellegrini, vy stojíte nad generálnou, špeciálnou prokuratúrou v tomto prípade? Vy stojíte nad sudcom, ktorý dal súhlas? Lebo až keď vy Pánboh tu na Zemi, tu na Slovensku uvidíte a posúdite, až vtedy to je nejaký dôkaz?
A hovorí vám niečo naozaj že politická kultúra alebo vyvodenie politickej zodpovednosti? Poznáte rozdiel medzi trestnoprávnou zodpovednosťou a politickou zodpovednosťou? Hovorí vám niečo slovo alebo obsah toho slova, že morálka? Hovorí vám o tom ochrana niečo, teda pojem ochrana verejného záujmu? Myslíte si, že je v súlade s týmito pojmami, ktoré som povedal, vaše konanie, ktoré ste spáchali? Spáchali ste zločin voči morálke, voči spravodlivosti, voči viere v ľudí, a ešte raz hovorím, všetkých ľudí. Lebo nepovažujem voličov SMER-u za hlúpych, ani voličov SNS, ani voličov MOST-u – HÍD. Len ich považujem za dlhodobo klamaných. Voči všetkým týmto voličom ste spáchali zločin. Títo ľudia sa spoliehajú na vás, že slovo robí chlapa. Títo ľudia sa spoliehajú, že keď vás vidia pekne rečniť v diskusných reláciách, keď vás vidia pekne rečniť na tlačovke, keď vás vidia pekne rečniť pri 75. výročí úžasného hrdinského skutku našich predkov v SNP, tak títo ľudia veria alebo majú ten pocit, že by mohli veriť človeku, keď tak pekne reční. Ale vy ste tých ľudí predali, vy ste záujem týchto ľudí predali v prospech mafie, ktorej ste naďalej dovolili, aby mala spojku na ministerstve spravodlivosti.
Možno vám pripadá silné slovo mafia. Ono sa to zaviedlo do verejnej diskusie tak intenzívnejšie v posledných rokoch, ale dovolím si povedať, že z mojej strany vám o tom, že ste organizovaný zločinecký, alebo organizovaná zločinecká skupina strana SMER – sociálna demokracia, hovorím, 10 rokov alebo 9 rokov, koľko tuto v tomto pléne som. Prvý som s tým došiel, prvý som sa sem postavil pred Fica a som mu hovoril o tom, jako chráni zlodejov. Lebo jednoducho v takýchto krízových situáciách sa musíte postaviť na stranu spravodlivosti. Bez ohľadu na to, či vám to pomôže, ublíži alebo či sa tým vystavíte nejakému riziku.
A tak ako som začal hovoriť o tom, o tých našich dvoch paralelných svetoch s Petrom Pellegrinim, tak tie dva svety plus-mínus sa začali vyvíjať skoro v rovnakej dobe, keď sme sa narodili. On začal ako kvetinár alebo predavač kytíc na námestí v Banskej Bystrici, ja ako smetiar v Mníchove. Potom som pokračoval tým, že som podnikal, on začal slúžiť mafii v Národnej rade. Jeho kariéra celá je iba o tom, že 19 rokov poctivo slúžil mafii a korunoval to tou čerešničkou na torte, lebo dovolím si naozaj, a preto aj táto schôdza má význam, aby sme v tej, v tej konkrétnej chvíli, kedy odmietol vyvodiť zodpovednosť, dali tento, tento post čerešničky na torte v kariére Petra Pellegriniho. Lebo dovtedy stále bol v pozícii, že mohli mu ľudia veriť, že tie slová vlastne myslí naozaj vážne. Ale práve v takýchto krízových situáciách alebo v kritických situáciách sa prejaví skutočný charakter a skutočný záujem ľudí.
Ja som v čase, kedy som mal najlepšie rozbehnutú firmu, som sa nedokázal ďalej na to pozerať, ako Peter Pellegrini, Kaliňák, Fico a podobní nám tu demontujú štát. V roku 2009, plus-mínus, v lete okolo 40. výročia vstupu oslobodeneckých vojsk, 21. augusta, myslím, to bolo, v prieskume FOCUS-u vychádzalo, že strana SMER, SNS a HZDS budú mať viac ako 90 hlasov, že budú mať pohodlnú ústavnú väčšinu. A v tej chvíli som sa rozhodol, že môj dovtedajší život, pohodlný, bohatý, štedrý, život pomaly kráľa na Slovensku, musím vzdať a musím ísť bojovať možno s holými rukami, ale musím ísť bojovať zoči-voči mafii. Opustil som firmu v čase, keď začínala hospodárska kríza, v auguste 2008, odvtedy som, moja myseľ bola iba o jedinom – poraziť mafiu a dosiahnuť, aby mafia, vtedy menom SMER, HZDS, SNS, konečne prestala vládnuť, a urobiť všetko pre to, aby títo ľudia nezískali ústavnú väčšinu.
Svojou troškou som možno tomu pomohol už aj vtedy, boli sme štyria poslední na kandidátke SaS a bez tých našich štyroch mandátov by nevznikla vláda vtedy Ivety Radičovej. Áno, ten nádych celého Slovenska a ten pocit, že už ideme k lepšiemu a mafie sme sa zbavili, trval veľmi krátko.
Mňa to mrzí, ale rovnako z tohto miesta dnes hovorím, že tých 169 dní, koľko dnes zostáva do 29. februára, čo budú voľby budúci rok, urobím všetko pre to, aby sme mafiu, ktorá nám dnes vládne, ktorá považuje za úplne normálne, aby mafiánska spojka sedela vo vedľajšej kancelárii vedľa ministra spravodlivosti, aby táto mafia tu prestala konečne vládnuť. Aby ste sa vydali cestou HZDS do postupného úpadku a aby ste sa už nikdy viac nedostali k moci. Urobíme pre to všetko a som ochotný urobiť akékoľvek osobné kompromisy a svojej vlastné ego zakopať 4 metre pod zem.
Musíme sa spojiť, páni v opozícii, v demokratickej opozícii, a musíme urobiť všetko pre to, aby tých 169 dní bolo posledných 169 dní utrpenia Slovenska, kedy sa dnes po 30 rokoch znova hanbíme za to, kde žijeme. Že žijeme v štáte, ktorý vládna moc, ktorá svojich voličov opíjala tým, že nám tu bude sociálny štát, de facto za 12 rokov vydala napospas mafii.
Robert Fico úplne bez hanby vo vlastný prospech vydal políciu do rúk šéfa nitrianskej mafie Norberta Bödöra alebo klanu Bödörovcov. Je to mafiánsky klan z Nitry, ktorý nastúpil na miesto Ferusovcov alebo pána Ferusa, bývalého šéfa nitrianskeho podsvetia, a teraz títo ľudia šéfujú mafii v Nitre. Robert Fico bez najmenšej hanby tomuto človeku vydal Policajný zbor. Dovolil mu, aby si nominoval Tibora Gašpara ako svojho de facto švagra, alebo teda to je švagor starého Bödöra, čiže Miroslava Bödöra, čiže aby si ho nominoval, svojho blízkeho rodinného príbuzného, za policajného prezidenta. Pomedzi to, dovoľte, aby som vždy dal zátvorku, a Peter Pellegrini o tom vedel.
Robert Fico dovolil, aby šéf nitrianskej mafie, alebo teda títo ľudia, ktorí šéfujú nitrianskej mafii, Bödörovci, si následne obsadili post šéfa NAKY, ako Národnej kriminálnej agentúry, aby si následne obsadili post šéfa protikorupčnej jednotky celoslovenskej, nie nejakej okresnej alebo protikorupčnej jednotky v Hornej Dolnej, celoslovenskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry, a dovolil im, aby si de facto sprivatizovali Policajný zbor a hlavne elitný útvar Policajného zboru Národnú kriminálnu agentúru. A Peter Pellegrini o tom vedel. Hľadajte v Google, že mlčal. Ani raz nepovedal jediné, jediné slovíčko, že by to tak nemalo byť.
Čo som sa informoval, Peter Pellegrini ale nenabral odvahu nielen verejne o tomto kritizovať, ale ani raz na predsedníctve SMER-u túto otázku neotvoril. Peter Pellegrini ani na predsedníctve SMER-u nebol schopný povedať tým ľuďom, aj keď neboli tam médiá, aj v kruhu, v tom najužšom kruhu vedenia strany SMER – sociálna demokracia, niečo proti konaniu Kaliňáka, Počiatka, privatizácie polície nitrianskou mafiou a podobne. Peter Pellegrini len tichučko v úzadí čakal na svoju príhodnú chvíľu. Odkiaľ ho jak s klobúka potom vždy Robert Fico vytiahne a posadí ho na ministerstvo spravodlivosti („školstva“, pozn. red.), keď treba prekryť nejaký škandál, keď treba prekryť Pavla Pašku, treba ho posadiť za šéfa Národnej rady, a keď treba prekryť samého seba, tak si Robert Fico zoberie a dá si ako figový list, aby zakrýval to skorumpované ja Roberta Fica. Peter Pellegrini bol ticho na verejnosti aj vo vnútri.
Rovnako Peter Pellegrini bol ticho, keď mafia si urobila spojku aj na Generálnu prokuratúru. Dnes vieme, bolo to, myslím, že vo februári alebo v marci, kedy som zverejňoval esemesky alebo komunikáciu námestníka, prvého námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek alebo trestný odbor, jak sa nazýva, každopádne druhého najmocnejšieho človeka na Generálnej prokuratúre, kedy pred celým Slovenskom sa tu hral, teda on horko-ťažko rozmýšľal, či vôbec nejaká, nejaká komunikácia s osobou M. K. prebehla a vlastne o čom bola. A po tom horkom-ťažkom rozmýšľaní on si teda spomenul, že to bolo veľmi, veľmi krátke, a odmietol jeho návrh na stretnutie. Toto boli slová plus-mínus parafrázované druhého najmocnejšieho človeka na Generálnej prokuratúre Petra Šufliarskeho, ktorého takisto mal Marian Kočner ako svoju spojku a svojeho ochrancu na Generálnej prokuratúre. Následne sa ukázalo, že tých esemesiek medzi nimi nebolo pár, tá komunikácia nebola stručná, ale tá komunikácia bola o 418 esemeskách, ktoré, samozrejme, Šufliarsky sľúbil, že zverejní, a potom zverejnil iba to, čo chcel zverejniť, ale to už je druhý príbeh.
Čiže tak ako mala mafia spojku, lepšie povedané, sprivatizovanú s vedomím najmocnejších ľudí a so súhlasom Petra Pellegrini, že mali sprivatizovanú políciu a elitný útvar Policajného zboru Národnú kriminálnu agentúru, takisto mali svojich ľudí zabezpečených na najvyšších poschodiach Generálnej prokuratúry. A Peter Pellegrini bol ticho.
Takisto títo ľudia mali svoju spojku na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti, dnes teda vieme a o tom vlastne aj dnešná schôdza je, o tej pani, cez Moniku Jankovskú.
Zároveň si dovolím z tohto miesta hovoriť, že tieto prípady, či teda mafia Bödörovcov na Policajnom zbore, či Šufliarsky na Generálnej prokuratúre, alebo Monika Jankovská, to je len absolútna omrvinka, ktorá sídli na vrcholčeku ľadovca. V skutočnosti to, akým spôsobom ste dovolili mafii prerásť cez orgány činné v trestnom konaní a zapustiť svoje chápadlá do týchto orgánov, je veľmi podobná otázke, o ktorej som hovoril pár minút dozadu, veľmi podobná zhubnému pôsobeniu rakoviny. Tak ako je korupcia rakovinou v spoločnosti, takisto vy ste dovolili, aby mafia ako zhubný nádor s metastázami sa rozliezol do každého jedného orgánu činného v trestnom konaní
Dovolili ste – a, Peter Pellegrini, s vaším vedomím ste dovolili –, aby mafia si zabezpečila štát v štáte. Aby si vytvorila štát v štáte, kde je dovolené okrádať ľudí, kde je dovolené následne si vybrať svojho vyšetrovateľa, kde je dovolené, keď to náhodou cez toho vyšetrovateľa prejde, kde je dovolené si vybrať svojho prokurátora, a keď náhodou cez neho by to prešlo, kde je dovolené mať svojho človeka vo vedení Generálnej prokuratúry, ktorý má podrží, alebo Špeciálnej prokuratúry, a ak náhodou tade by sa tá spravodlivosť prekĺzla ďalej, tak aby mali svoju spojku na ministerstve spravodlivosti alebo na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti a cez ministerstvo spravodlivosti, cez štátnu tajomníčku zabezpečenú spravodlivosť za prachy alebo za iné službičky na jednotlivých súdoch.
Dnes je už verejným tajomstvom, že Monika Jankovská predávala za úplatu rozsudky v prospech Mariana Kočnera. Samozrejme, hovoríme tu a vyšetruje sa komunikácia Kočner – Jankovská, a ak by mala, ak by mali orgány činné v trestnom konaní prístup k mobilu, ktorý neodovzdala, tak zrejme tých prípadov by bolo dramaticky viac. Hovoríme o vzťahu Kočner – Jankovská. Ale koľko ďalších Kočnerov s ďalšími mafiánmi a s ďalšími ľuďmi, ktorým bolo treba vybaviť rozsudky na želanie, o tom dnes nehovoríme.
Ale pevne verím a urobím všetko pre to, naše hnutie, a pevne verím, že aj demokratická opozícia, aby postupne statoční ľudia v polícii, v prokuratúre a v súdoch mali absolútnu slobodu, absolútne rozviazané ruky a aby ľudia, ktorí boli svedkami toho, čo ste robili za tých 12 rokov, aby postupne odhaľovali tie špinavosti a išli svedčiť. Hovorím z tohto miesta, že budem robiť všetko pre to, ak alternatíva vznikne, aby sme ľudí, ktorým sa zobudí svedomie, netrestali za to, lebo dnes, bohužiaľ, Trestný zákon hovorí, že aj ten, čo úplatok dáva, aj ten, čo úplatok berie, sú rovnako trestní, a tým pádom obidvaja držia hubu, lebo vedia, že však keď pôjde svedčiť, tak sme v tom obidvaja, tak držme hubu obidvaja.
Lenže sú ľudia, ktorým už dnes sa zobúdza, a som svedkom a mám minimálne dvoch takých ľudí, ktorí ma oslovili po vražde Jána a Martiny, ktorým sa zobudilo ich svedomie. Áno, ľudia, ktorí predtým dávali úplatky, ale ľudia, ktorí majú všetko krásne zdokumentované. A hovoria, že keď bude doba, keď oni nebudú trestaní za to, že budú svedčiť, tak svedčiť budú a majú dôkazy také, že minimálne traja ľudia, ktorí tu sedia, hovorím, tuto v tejto časti (rečník pravou rukou ukázal na ľavú stranu rokovacej sály z jeho pohľadu), skončia v chládku. A verte tomu, že ďalších ľudí, od ktorých ste úplatky brali, kde ste vytvorili ten systém, aby bolo normálne si za úplatky kupovať spravodlivosť, za úplatky získavať zákazky, za úplatky získavať eurofondy, že urobíme všetko pre to, aby sme tých ľudí motivovali k tomu, aby svedčili. A tí ľudia, keď budú svedčiť, verte tomu, že niektorí z tých ľudí sa zabezpečili, tí dvaja ľudia, ktorých ja mám k dispozícií a ktorí svedčiť budú, keď tá doba nastane, majú všetky dôkazy. Majú audionahrávky, videonahrávky, majú faktúry, majú všetko. Chlapci, máte sa po chlebe! Môžte sa síce teraz snažiť 150 či 169 dní nejakým spôsobom si ten domček z karát zachrániť. Môžte robiť všetko pre to, aby, aby nejakým spôsobom sa vám to nezrúcalo, ale ja vám dnes hovorím, že sa vám to zrúca. Je na vás, čo urobíte. Môže sa aj vo vás zobudiť svedomie, môžete vy sami prísť a udať sa, samých seba, alebo prídete za mnou a poviete, že ideme spolu na tlačovku a rozkryjete to, akým spôsobom obludným tá vaša strana alebo ten systém, ktorý ste vytvorili, funguje. Máte 169 dní čas. Ja vám hovorím, že spravodlivosť na vás príde na všetkých.
Peter Pellegrini, dnešný deň je však o spravodlivosti voči vám. Toto právo opozície je ústavné právo opozície, ktoré ste nám štyrikrát bez hanby zobrali. Mečiar to nerobil. Klesli ste hlboko. A teraz, keď sa na vás pozrem, tak skrčíte plece a poviete, že ani vy ste to nerobili. A kto to obhajoval? Kto sa postavil pred kamery a hovoril, že však teda majú prísť do roboty a podobne? Krásne ste s tým súhlasili. S vaším vedomím by poslanci koaliční na štyrikrát to právo robiť alebo urobiť takúto schôdzu nezobrali. Bolo to s vaším vedomím, s vaším požehnaním. A to, čo ste teraz pred chvíľkou predviedli, pokrčiť plecia, ja som to nerobil, je krásnym znakom vašej zbabelosti.
Peter Pellegrini, buďte konečne chlap. Buchnite po stole, povedzte, chlapi, však to je ústavné právo, neblbnime, neberme im to. Ako inak môže opozícia si realizovať právo viesť na tejto pôde politický diškurz?
Aký iný, akú inú cestu máme k tomu, aby sme tu mohli hovoriť o politike, o tom, že či zvládate, alebo nezvládate svoju funkciu? Pri tých jednotlivých zákonoch, to tam máme nejako prepašovať? Naozaj chcete, aby sme porušovali rokovací poriadok? Hovoriť pri niečom, s čím to nesúvisí, o tom, ako zlyhávate vy ako premiér? Je to naše ústavné právo. Vy ste nám to zobrali. S vaším súhlasom koaliční poslanci hlasovali, ako hlasovali. A snažili ste sa nám, od nás, ktorí sme to podpísali, chceť, aby sme tu zabezpečili poslancov Mariana Kotlebu alebo aby sme tu zabezpečili prítomnosť ľudí od Miroslava Beblavého. Ani Beblavý, ani Kotleba ten návrh nepodpísali. Nemajú s tým absolútne nič spoločné. Je to ústavné právo tridsiatych („tridsiatich“, pozn. red.) poslancov Národnej rady.
Áno, možno vy to beriete v duchu starého známeho Paškovho: „Vyhraj voľby, môžem všetko.“ Ale v tej ústave to nie je napísané na srandu. Zbytočne to budem hovoriť Dankovi. Ten akože považuje za najväčšie, by som povedal, uznanie ústavy to, že tu postaví ten 30-metrový stožiar v Deň ústavy. To je jeho mentálna výbava, okej, nechajme mu to tak.
Ale od vás, Peter Pellegrini, premiér, očakávam, že viete, že v tej ústave to nie je napísané na srandu, že 30 ľudí má právo zvolať si mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery. A zároveň viem, že dobre registrujete, že keď vy ste si to právo chceli uplatniť, keď vy ste tu sedeli v opozičných laviciach počas vlády Ivety Radičovej, že my sme vám za tú schôdzu zahlasovali a nikdy sme vás nevydierali tým, že musí vás tu byť do nohy každý jeden z opozície. Nikdy. Ani raz. Lebo sme si ctili na rozdiel od vašich rečí, my sme si skutočne ctili ústavu. A nielen ducha, ale aj literu, ktorá je tam napísaná. Lebo to tam máte napísané explicitne, pán Peter Pellegrini, premiér Slovenskej republiky.
Naozaj ma mrzí, že ste takto hlboko klesli, že sme sa k tejto schôdzi dopracovali až, vlastne neviem, po týždni, tuším minulý týždeň v piatok. O čo vám išlo? Ste si mysleli, že my to vzdáme, že akože skloníme hlavy pred vami a budete môcť kydať na nás, že my sme neprišli do práce? To ale, to pre mňa z toho vyplýva jediné, že vy naozaj podceňujete vašich voličov. Že vy naozaj si myslíte, že vašim voličom stačí podhodiť ako slepicám tam dve kilá kukurice a je vybavené, že tí ľudia nerozmýšľajú ďalej, že tí ľudia si nevedia spočítať a že si nevedia ani prečítať ústavu. Vy podceňujete, vy si myslíte, že naozaj máte hlúpych voličov, keď takéto argumenty pred nich staviate.
Ale to, že ste klesli zo 44 % na súčasných možno 20, je práve dôsledkom toho, že aj vaši ľudia rozmýšľajú nad tým alebo už im došlo, že vy ste si ich vlastne iba 12 rokov kupovali na to, aby ste poza ich chrbát mohli rozkrádať to, čo oni horko-ťažko cez svoje dane do štátneho rozpočtu zaplatili. Že aj tí vaši ľudia vedia čítať ústavu, že aj tí vaši ľudia vedia, že asi aj tá opozícia má nejaké práva. Je to dôsledkom toho, že tí vaši ľudia, tí vaši voliči SMER-u tiež vedia, že demokracia, to nie je vláda väčšiny, ale že to je vláda väčšiny s tolerovaním práv menšiny alebo s ochranou práv menšiny. Lebo vláda iba väčšiny je diktatúra, je to totalita. A to, čo vy ste predviedli, že ste nám štyrikrát za sebou zobrali právo zvolať túto schôdzu a že ste pohŕdali právom opozície si zvolať schôdzu za odvolanie premiéra, ktoré je naše ústavné právo v čl. 86, myslím, písm. f) ústavy, tak vy ste ukázali opäť sa v priamom prenose, že vy len rétoricky zbožňujete, chránite, zvelebujete ústavu, ale v skutočnosti, keď máte naplniť jej ducha a literu, tak ňou pohŕdate a vyčistíte si do nej svoje baganče.
A mňa to naozaj mrzí. Lebo kto iný by mal rešpektovať ústavu, kto iný by mal chrániť ústavu, kto iný by mal ísť príkladom ostatným ľuďom na Slovensku, keď nie premiér?
A keď teraz ste pred chvíľou ukázali, že, však to ja som nebol, tak prečo ste teda nevystúpili, prečo ste neišli na poslanecký klub SMER-u, prečo ste nevystúpili v televízii a nepovedali ste, že asi by sme to právo, chlapi, tej opozícii mali dať, však je to v ústave. Chráňme ústavu. Vy ste ich nechali surfovať na tej vlne toho pocitu, však vyhraj voľby, môžeš všetko a čo tu nejaké právo opozície chrániť verejný záujem, čo nás po ňom, zavreme im huby, zrušíme im to raz, dva, tri, štyri a prestane ich do baviť. Ale my sme boli odhodlaní to podávať. Keby ste nám to zrušili znova, každý deň by sme vám ju sem podali. Lebo je to naše právo. A je to naša úloha chrániť verejný záujem, chrániť ústavu a chrániť nie záujem nás, ale záujem všetkých občanov Slovenskej republiky, 5,4 mil. ľudí. A tým, čo sme spravili, tým, že sme predložili túto schôdzu, a tým, že sa vám snažíme povedať, že ste spravili kľúčovú chybu vo vašej kariére, pre ktorú by ste mali skončiť ako premiér, strážime ducha ústavy, literu ústavy, verejný záujem a záujem všetkých ľudí, ktorým záleží na tom, aby Slovensko bolo spravované ako krajina, kde nemôže byť spravodlivosť tovar.
Len vy ste sa v situácii, kedy prišiel najkľúčovejší dôkaz v histórii samostatnej Slovenskej republiky, ste sa zachovali ako zbabelec, ktorý povedal miesto toho, že mafia do basy alebo do žalára, ste povedali, že mafia do talára alebo že mafia naďalej môže tam byť alebo sídliť vedľa ministra spravodlivosti. Nehájili ste verejný záujem, spreneverili ste sa jemu, a preto sme zvolali túto schôdzu. Preto sme stáli si za tým, že tá schôdza sa musí konať. A ak by ste nám nedovolili riadnu, spravili by sme si svoju. Áno, možno by ste nás vyhnali z tohto miesta a povedali ste, že tu si nemôžme uplatňovať naše ústavné právo. Dobre. Možno by ste chceli, aby sme si ho uplatňovali na námestí.
Vás upozorňujem z tohto miesta, keď po tridsiatych („tridsiatich“, pozn. red.) rokoch od revolúcie chcete opozícii brať jej právo a jej povinnosť, lebo to je zároveň naša povinnosť, chrániť verejný záujem, keď to budete robiť naďalej ešte počas tých pár dní, ktoré budete vládnuť, tak my si svoje ústavné právo budeme hájiť aj na námestí. Pre mňa nie je problém posadiť 150 stoličiek na Námestie SNP a postaviť vám takto zrkadlo pred oči a ukázať, kam ste to dobačovali s vaším sociálnym štátom.
Ľudia 30 rokov od revolúcie túžia po tom, že v prvom rade tu spravodlivosť bude slepá, že spravodlivosť bude rozhodovať bez ohľadu na to, kto pred ňou stojí. Že spravodlivosť bude mať zakryté oči (rečník si rukami zakryl oči) a bude súdiť iba podľa skutkov bez ohľadu na to, že či pred ňou stojí Marian Kočner, alebo bezdomovec spod Mosta SNP. (Rečník si dal dole ruky z očí.) Lebo vtedy je to spravodlivosť. Ale ak sudca alebo ktokoľvek iný rozhoduje podľa toho, kto má koľko v peňaženke, alebo podľa toho, jako Monika Jankovská vybavuje rozsudky cez svoju sestru alebo cez svoju osobnú asistentku, ktorá medzičasom je sudkyňa, že vybavuje rozsudky podľa toho, akú jej Kočner donesie hrubú obálku, to nie je slepá spravodlivosť. To je unesený štát v priamom prenose.
Demokratická opozícia, poslanci demokratickej opozície, či v tomto pléne, alebo mimo parlamentu, čiže mimoparlamentná demokratická opozícia, prosím všetkých vás, zobuďme sa v tejto chvíli. Neexistuje kľúčovejší dôkaz toho, že SMER je previazaný s objednávateľom vraždy Jána a Martiny. Neexistuje kľúčovejší dôkaz toho, že SMER je previazaný s Marianom Kočnerom, človekom, ktorý je hlavný podozrivý z toho, že si objednal vraždu špeciálneho prokurátora Maroša Žilinku za 70-tisíc eur s dôvetkom pre vrahov, že ak sa im popri vražde špeciálneho prokurátora Žilinku podarí zavraždiť jeho manželku, majú bonus vrahovia 10-tisíc eur. S dôvetkom, že ak sa vrahom podarí popri špeciálnom prokurátorovi za 70-tisíc, manželke za 10-tisíc eur zavraždiť aj ktorékoľvek jeho maloleté dieťa, za každé to dieťa ďalších 10-tisíc eur. Takto znela objednávka na vraždu rodiny Mariana či Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora, ktorý išiel po krku Marianovi Kočnerovi, chránencovi vášho predsedu politickej strany, chránencovi Roberta Fica. Takto znela objednávka na vraždu maloletých detí od človeka, ktorého, Peter Pellegrini sa roky tváril, že on nevidí jeho tesné až bytostné splynutie s Robertom Ficom alebo Robertom Kaliňákom, či s Jánom Počiatkom. Že on nevidí, ako títo ľudia bijú dokopy jednu bandu.
Ja neviem, páni, ako pre vás a pevne verím, že pre nás v demokratickej opozícii – či parlamentnej, alebo mimoparlamentnej – je týchto 169 dní kľúčovej bitky. Alebo bude to kľúčová bitka preto, aby sme vyhrali vojnu. Ja za seba, aby som vyhral vojnu možno 10- či 11-ročnú, odkedy som si povedal, že zanechám firmu, v ktorej som zarábal, aby ste teda vedeli, páni, 150 mil. korún som mal zisk, nie obrat, som mal zisk za rok 2008. Pred zdanením, po zdanení 121 mil. Som mal firmu, v ktorej som zarábal 400-tisíc korún denne. Z tejto firmy som odišiel, lebo som si povedal, že verejný záujem stojí nad mojím záujmom. Z tejto firmy som odišiel, hoci som vedel, že ju tým pádom pochovám. Hoci som vedel, že mafia začne tú moju firmu tak lynčovať, že na konci zostane na kolenách. A túto firmu moja manželka pred dvomi rokmi musela predať, lebo nevládala, nevládala sa obrniť ďalej alebo bojovať voči tým ďalším a ďalším a ďalším a ďalším kontrolám, ktoré ste posielali vy zo zločineckej organizácie SMER – sociálna demokracia do firmy mojej manželky.
Ani raz, ani raz, Peter Pellegrini, keď o mne hovoríte, že som usvedčený daňový podvodník, ma nikto neodsúdil alebo neodsúdil, neusvedčil zo žiadneho daňového podvodu. A môžte sa na mňa pozerať, koľko len chcete. Kukuč sympatický, ale sú to falošné slová. Ste premiér Slovenskej republiky a mali by ste vážiť slová. Priamo v médiách v priamom prenose ste povedali na moju adresu poslanca Národnej rady, ktorý tu desať rokov háji verejný záujem a s holými rukami bojuje voči mafii, ktorá si sprivatizovala štát, ste povedali, že som usvedčený daňový podvodník.
A ja vám poviem, aký som usvedčený daňový podvodník a vy si to veľmi dobre viete vytiahnuť. X rokov za sebou som bol živnostník, ktorý platil najväčšie dane zo všetkých živnostníkov na Slovensku. Som platil najväčšie dane zo všetkých živnostníkov na Slovensku a dokopy za tých 13 rokov, alebo koľko to bolo môjho podnikania, som zaplatil viac jako 500 mil. korún dane a odvodov. Ale som sa na to nemohol pozerať, že ja platím jak blázon z každej jednej koruny, ktorú mám zdaniť, ju zdaním a že vy to rozkrádate a že vám to nevadí. Áno, aj na Pellegriniho som vtedy poškuľoval, že to celkom sympaťák, že ten by sa mohol ozvať, a on sa neozval, on bol tichučko. Šúchal lavice, stláčal tlačítka, nosil asistentské kabelky, a ja som platil dane jak blázon. A v mene tých ľudí som sem prišiel, aj tých ostatných, ktorí nemajú na to a nemajú taký biznis a možno nemali taký nápad, aby platili také dane, ale platili možno iba sto korún daní ročne. A možno žiadne dane akože z príjmu neplatili, len platili z tej DPH-čky, som sem prišiel a už som si povedal, že pôjdem s holými rukami proti mafii. Proti vám, ktorí ste nám rozkradli štát. Ktorí ste si ho sprivatizovali pre seba a ktorí ste si vybudovali štát v štáte. Ktorí žijete s pocitom, že štát ste vy, a preto to môžte urobiť. Ktorí ste vytvorili systém, kde mohla vyrásť alebo kde mohol vyrásť netvor s menom Marian Kočner. Lebo vy ste vytvorili ten systém vaším mlčaním, Peter Pellegrini. Lebo ste nekričali vtedy, kedy ste mali. Lebo ste nehovorili v uzavretých kruhoch v SMER-e, že, chlapi, nebláznime, predsa mafii nemôžme dovoliť, aby si sprivatizovala políciu. A vy ste vtedy mlčali a ticho súhlasili, lebo ste potrebovali kariérne rásť. Lebo kariérny rast pre vás bol viac ako verejný záujem!
A v situácii, keď ste sa postavili na najvyššie miesto ochrancu verejného záujmu, ste zlyhali v historickej chvíli, lebo ste povedali, že na tej križovatke, komu dáte prednosť, povedali ste, že, samozrejme, tým, komu doteraz – mafii. A preto je táto schôdza a budem vám to pripomínať.
Ľudia túžia po tom, aby sme 30 rokov od revolúcie konečne naplnili ducha tej revolúcie, lebo my sme, bohužiaľ, ja som bol vtedy, neviem koľko vy, však každý, samozrejme, individuálne, ja som mal iba šestnásť, ale na tých námestiach som bol. Cítil som sa aj síce mladý, ale ako antikomunista, človek presvedčený, že mali by sme mať slobodu, že nie je normálne, aby sme boli zavretí niekde v klietke, aby nám niekto stál pred, pamätám si doslova, keď bol vtedy, myslím, vymenovaný vtedy arcibiskup Sokol za arcibiskupa, že pri každej lampe opretý eštebák a pri jednej lampe opretý sused o dve poschodia nižšie bývajúci. A vtedy som sa pýtal mamy: „Však to sused.“ Ona: „Však on je eštebák.“ Nechcel som žiť v takom štáte. Mal som šestnásť a bol som na tých námestiach. Ale my sme chceli, aby sme tu boli rozumne a ľudsky spravovaný štát, kde právo a zákon bude platiť pre každého bez ohľadu na obsah jeho peňaženky, bez ohľadu na to, aké má telefónne čísla v svojom telefóne.
A ja sa pýtam, kam sme sa posunuli po tých tridsiatych („tridsiatich“, pozn. red.) rokoch? A hlavne kam sme sa posunuli po tých dvanástych („dvanástich“, pozn. red.) rokoch, čo nám budujete Ficov či aký teda sociálny štát? Dnes Pellegriniho sociálny štát.
Posunuli sme sa tam, že máme premiéra, ktorý v rozhodujúcej chvíli miesto ochrany verejného záujmu chráni záujmy, záujem strany, miesto toho, aby povedal do televízie a do médií, že pani Jankovskej odkazujem, že keď takto zlyhala, tak zrejme skončí v base, ale však nechám na posúdení orgánov činných v trestnom konaní. Volal som dnes s príslušným ministrom spravodlivosti a ten zajtra predloží na vládu, na mimoriadnu, ktorú som zvolal, návrh na odvolanie štátnej tajomníčky Jankovskej. Toto som od vás očakával na druhý deň. Nech by aj mimoriadna vláda zasadla v nedeľu. A vtedy by tí ľudia na Slovensku mali pocit, že fakt tu máme premiéra, ktorý sa zobudil, a napriek tomu, že 19 rokov slúžil mafii a kryl jej chrbát, napriek tomu, že asistoval pri tom, jak sa vytvoril systém pre vyrastenie zločinca Mariana Kočnera, že napriek tomu sa v tejto chvíli zobudí, že mu zabliká kontrola a povie si, že, dobre, stačilo, odteraz sa strihnem od toho Fica a odteraz už budem chrániť verejný záujem. A verte tomu, že ľudia by vám to uverili.
Tváričku na to máte, vystupovanie na to máte, jamky máte, všetko v poriadku, stačí len si naplniť svoje slová skutkami a máte to mať. Máte SMER 35-percentný. A dajte tomu obsah sociálnej demokracie, hájte ľudí, zároveň buďte zodpovední voči štátnemu rozpočtu, povedzte Dankovi, kam patrí s jeho nápadmi zrušiť zákon o dlhovej brzde, a budete sociálna demokracia, ako má byť. Budete na strane chudobných, chorých, slabých, zároveň budete zodpovední voči štátnemu rozpočtu, možno budete viac zastávať práva menšín, ale stále máte ten čas.
Ale tú rozhodujúcu chvíľu, Peter Pellegrini, ste premrhali pred – koľko, desiatimi dňami? Neviem, kto mi to spočíta? Dvomi týždňami, tromi týždňami? Dneska je piatok, pred tromi týždňami prvýkrát bola zverejnená informácia o Monike Jankovskej. Tú rozhodujúcu chvíľu ste premrhali najneskoršie v sobotu nasledujúcu, čiže pred dvadsiatymi („dvadsiatimi“, pozn. red.) dňami. Vtedy ste mohli spraviť to, po čom možno mnoho aj vašich voličov túži, odstrihnúť sa od Roberta Fica. Bolo by to síce trochu falošné, lebo ste dlhé roky kryli mu chrbát, ale na druhej strane tou odvahou a hrdinstvom, ktoré by ste vtedy preukázali, by ste doslova vdýchli nový život vašej strane SMER – sociálna demokracia.
A ja nechápem, prečo ste to vzdali? Vy chcete si to nejakým spôsobom vysedieť to líderstvo v tom SMER-e? Nejako si ho vytrucovať? Alebo spoliehať sa, že toho Fica samého to prestane baviť? Alebo ste naozaj tak bytostne spätý s tým Ficom, že sa jednoducho nedokážete amputovať z toho SMER-u, z toho jedného zhnitého organizmu.
Tu pani doktorka sa usmieva, možno tá amputácia je nejaká príbuzná jej, jej odboru.
Ale naozaj, páni v SMER-e, ja stále verím, možno som naivný a mnohí mi to hovoria, že som naivný, jak Adelka či jaká v ríši divov, že si myslím, že niečo, či Alenka v ríši divov, že si myslím, že niekto v SMER-e alebo z poslancov SMER-u môže mať nejaké svedomie.
Viete o tom, že pri takýchto príležitostiach ja sa vám tu prihováram, že skúste to svedomie v sebe zobudiť. Skúste minimálne tí, ktorí ste sa ničím nepodieľali na tých zlodejinách. Alebo keď ste sa aj podieľali, tak poďte svedčiť, ale tí, ktorí máte jaké-také svedomie alebo dokážete ho ukradnúť z toho trezora pána predsedu, kam ste si ho poctivo nechali zamknúť, tak skúste si nadstaviť to zrkadlo. Skúste sa, možno dnes si urobiť test pred tým zrkadlom v kúpeľke, možno zajtra ráno a opýtať sa samých sebe, samých seba, že či toto je verejný záujem, čo chránite, či toto je záujem ľudí, ktorí sú sociálne cítiaci a ktorých prioritne by mala zastupovať sociálna demokracia, že či je ich záujem, aby ste v tejto chvíli boli ticho, či je ich záujem, aby vy ste nedodali možno odvahu Pellegrinimu, aby nabral odvahu a poslal Fica tam, kam patrí. Vy stále máte možnosť sa strihnúť.
Ja vám hovorím, ja si myslím, že keď v hocičom môžte pochybovať nado mnou, ale myslím si, že mám cit na politický marketing. Verte tomu, že mám cit, že keď sa strihnete od toho Fica ešte teraz pred voľbami, však si pozrite, akú má popularitu, tak bude mať SMER 30 %. Dokážete tých ľudí nabudiť a dokážete im dať znova nejakú vieru v to, že to môže byť niečo iné, že to myslíte s nimi vážne, ale musíte nabrať odvahu. Po dvanástich rokoch, čo ste slúžili, musíte nabrať aspoň nejaké, jak má SaS-ka svoje demokratické jadro, založte si v SMER-e demokratické „ňadro“ SMER-u a naberte odvahu. A povedzte, že stačilo a vy chcete očistiť sociálnu demokraciu od akýchkoľvek mafiánskych a skorumpovaných nánosov.
Ak to urobíte, ak si zoberete so sebou aj Pellegriniho, ak on oľutuje svoju chybu a možno aj dnes tu vystúpi a povie, že, ľudia, je mi to ľúto, ale v tejto veci opozícia aj ten Matovič majú pravdu, zlyhal som, je mi to ľúto, ospravedlňujem sa za to, nabudúce budem konať vo verejnom záujme. Ja si ho budem vážiť. Nebudem mu nadávať ani mu nebudem pripomínať tú jeho minulosť. Ale chcem vidieť, že dokáže sa v ňom zobudiť svedomie, že dokáže povedať, že, zlyhal som, spravil som chybu a nebude arogantne tu vystupovať a hovoriť o tom, že kto nás tu predsa kritizuje? Tu nejaký daňový podvodník Kiska nás tu bude kritizovať? Alebo nejaký zdrogovaný Truban, alebo nejaký politický prostitút Beblavý, alebo daňový podvodník Matovič, alebo zhúlený Sulík, alebo neviem kto?
Keď pôjdete touto cestou, jako ste avizovali, že vy sa budete brániť a budete ukazovať na to, že kto hovorí, tak pôjdete ďalej v tých svojich naivných koľajach, že si myslíte, že toto je cesta, ktorou zachránite SMER. A ja vám hovorím, že nezachránite ho. Tí ľudia aj vaši voliči potrebujú poznať pravdu. Potrebujú vidieť hrdinov. Potrebujú vidieť hrdinov, ktorí sa postavia proti mafii, ktorá v prvom rade si ovládla štruktúry vašej strany a ktorá dovolila, aby mafia si ovládla štruktúry orgánov činných v trestnom konaní na Slovensku.
Buďte hrdinovia dnes pri vašich vystúpeniach. Príďte a povedzte, fajn, opozícia, máte pravdu, pome odteraz spoločne hájiť verejný záujem. My sa zbavíme toho Fica, lebo to posral. Prepáčte to slovo. Odstrihneme ho od nás, budeme sa od neho dištancovať a ideme do toho s novým SMER-om.
A hovorím ešte raz, ja vám budem drukovať. Nebudem vás kritizovať, lebo doba takáto potrebuje hrdinov. Lebo nie je hrdinstvom byť hrdinom vtedy, keď všetci sú hrdinovia. Hrdina je vtedy, keď všetci ostatní mlčia a niekto sa zdvihne a zavelí. Tak ako je pre mňa hrdinom Ján Budaj alebo Milan Kňažko. Postavili sa na tie námestia a dodali nám všetkým odvahu. To, že tam potom prišli už státisíce ľudí, jasné, aj oni sú hrdinovia. Ale skutoční sú tí, čo sa postavia v tej rozhodujúcej chvíli s vedomím, že možno riskujú život, možno riskujú kariéru, možno riskujú teplé miesto, možno premiéra v strane SMER – sociálna demokracia.
Čiže, Peter Pellegrini, dovoľte, aby som vás z tohto miesta vyzval k tomu, aby ste boli hrdinom v SMER-e, aby ste prestali kryť zločin, aby ste prestali slúžiť mafii, aby ste išli osobne, aby ste pristavili sťahovacie autíčko tam Robertovi Ficovi a povedali mu, čo bolo, bolo, dobre, fajn, devätnásť rokov som ti slúžil, devätnásť rokov som ti robil poskoka, robil som ti alibi a figový list, ale oddnes, pome, Robo, poď, sťahuj sa, vypadni odtiaľ, ubližuješ nám. Ja chcem vidieť hrdinu vo vás. Nechcem vidieť u vás alebo vo vás tlčhubu, ktorá sem príde a bude hovoriť o tom, jako čo tu máme, akú alternatívu, zrušia nám sociálny štát, zavedú drogy zadarmo na počkanie hentam v každej putike na ulici, zavedú registrované partnerstvá a buzeranti si budú môcť adoptovať deti. Zavedú, zrušia kvóty a budeme z každej lode z Talianska sem 50 černochov na Slovensko importovať. To týmto chcete robiť kampaň? Dnes to už je vidieť na vašich bilbordoch. Bilbord je o tom, že ochránime sociálny štát. A čo? My ho ideme zobrať? Týmto budete ľudí strašiť? To naozaj sa spoliehate, že máte tak hlúpych voličov? A ešte raz hovorím, ja si myslím, že sú múdri, len sú klamaní.
A našou úlohou či tejto opozície, alebo vonkajšej opozície, mimoparlamentnej, je ľuďom otvárať oči. Ja to robím desať rokov a budem to robiť, dokedy mafiu neporazím! Dokedy polovička z vás nebude vystavená orgánom činným v trestnom konaní a dokedy sa nebudete zodpovedať tomu, čo ste spáchali.
A môžte ma okydávať, koľko len chcete, že som daňový podvodník a čokoľvek, ale vy máte nado mňou absolútnu moc desať rokov. Desať rokov, ak by čokoľvek som spravil, dávno som v base. Čokoľvek! A viete, že som to nespravil a len zneužívate Bödörových ľudí na NAKE, aby vám napísali niečo, aby ste mohli prezentovať, že tuto jaký daňový podvodník, a vyhovárate sa na to, že som ušiel pred spravodlivosťou, lebo to bolo premlčané. A ja sa pýtam, kto vládol vtedy? Kto umožnil, aby to bolo premlčané teda, keď hovoríte, že bolo niečo premlčané? Ja alebo vy ste vládli? Ako ste chránili verejný záujem, keď ste dovolili, aby niečo bolo premlčané? Čokoľvek, čo je premlčané a vy ste to dovolili, aby bolo premlčané, je vaším hriechom, nie mojím!
Ja som platil najväčšie dane na Slovensku a vyprosím si, aby mi niekto hovoril do daňových podvodníkov. A dupľom si vyprosím od ľudí, ktorí sa dvanásť rokov, kým, keď tu SMER vládne, správajú ako pijavice a paraziti na našich spoločných daniach, ktoré ostatní ľudia do spoločného platia. Urobili ste si biznis z nášho spoločného majetku. Áno, tak ako Dzurinda privatizoval, vy ste rozkrádali. Tak ako Mečiar privatizoval, vy ste rozkrádali trikrát toľko. Vy ste si urobili biznis, neviem, ktorí z vás, možno tu ešte stále sedí. Primátor, tuším, čoho je to, pripomeňte mi, Hriňovej či čoho? Lavička za 8-tisíc eur. Z eurofondov, jasné, a ešte tridsať takých lavičiek. To je ten, čo sa rehoce na kraji? Či neni to on? Teraz neviem. Tuto niekde sedel. A to je malinký príklad. Lavička za 8-tisíc. A nie jedna. Námestíčko, sedia tam dvaja ľudia, päťdesiat lavičiek, každá po 8-tisíc eur. Smetiak? Tritisíc eur. Myslíš si, že z nejakého vzácneho kovu alebo niečo, niečo špeciálne? Alebo diamantom niekde nejaké logo je tam vyryté niekde navrchu, alebo teda vyukladané? Nie. Obyčajné drevo. Toto je SMER. Toto je sociálny štát, ktorý tu vytvorili. Len oni ho urobili iba pre seba a pre svojich sponzorov, kamarátov, rodiny, a zato poslušne stláčajú tlačítka a myslia si, že tým, že majú moc, majú pravdu.
Áno, nás je tu menšina. Alebo ľudí, ktorí sú zastúpení v parlamente opozíciou, demokratickou, je menšina, ale vedzte, že v tejto veci máme pravdu, že pravda je na našej strane, aj keď máte nad nami moc a môžte nás prehlasovať. Aj dnes, keď budete hlasovať a poviete, že Peter Pellegrini z obliga, lebo však on statočne odvolal Moniku Jankovskú. A ja sa pýtam: Ako ju odvolal? (V sále zaznelo kýchnutie.) Čím ju odvolal? Kde bolo jedno verejné vystúpenie? Som rád, že aj duša poslanca SMER-u mi dáva za pravdu. Kde bolo verejné jedno jediné vystúpenie Petra Pellegriniho o tom, že Monika Jankovská musí ísť z hrušky dole, že on nestrpí, aby mafia mala kanceláriu na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti? Nebolo žiadne jediné.
Ak si chce teraz niekto pripisovať zásluhy, že zato, že odstúpila, je zbytočné konanie tejto schôdze, tak si mýli hrušky s jablkami. Toto nie je schôdza o tom, aby odstúpila Monika Jankovská, lebo tam nemá čo robiť, toto je schôdza o tom, že Peter Pellegrini nehájil spravodlivosť vtedy, kedy ju hájiť mal, kedy stál na najvyššom, a naďalej stojí, na najvyššom, najmocnejšom poste v republike a nepovedal, že stačilo a nebude hájiť verejný záujem, á, teda bude hájiť verejný záujem. Peter Pellegrini zlyhal v rozhodujúcej chvíli, a preto sme podali tento návrh.
Takže keď niektorým z vás, aj poslanci SMER-u, som to postrehol na chodbách, že sa čudujete, prečo vlastne je tá schôdza, však keď Jankovská tam neni. Necítite to akože? Naozaj, ako ja neviem, už ako by som vám to mal vysvetliť, že v čom je rozdiel? Odstúpenie Jankovskej nemá nič spoločné so zodpovednosťou Petra Pellegriniho, ktorý ju tam hájil a nezabezpečil, aby odstúpila. To sú dve úplne rozličné skutočnosti.
Prepáčte mi, poslanci SMER-u a ostatní nechápajúci, že to musím vysvetľovať. Ale naozaj ma mrzí, ak poslanec Národnej rady sa po štyroch zamietnutých schôdzach stále nebol schopný sa aspoň pozrieť do toho našeho návrhu a prečítať si zdôvodnenie a pochopiť jednu stranu písaného textu. To, že Jankovská odstúpila, nezakladá žiaden dôvod na to, aby sme my rušili túto schôdzu, a nezakladá žiadne vaše morálne právo na to, aby ste nám brali naše ústavné právo na to, aby sme si túto schôdzu zvolali.
Strana SMER a Peter Pellegrini, ktorý bol jej eminentnou a je jej eminentnou súčasťou a posledné roky je aj v jej predsedníctve, a teda v úzkom vedení, vytvorila systém, ktorý dovolil ako, alebo dovolil vyrásť takému zločineckému, alebo vytvoril také zločinecké podhubie, alebo inak povedané, vytvorila systém, kde bolo umožnené sa zakoreniť zločincom typu Mariana Kotlebu.
Ozaj, napadla ma ešte jedna vec, áno. To som registroval, obhajobu Petra Pellegriniho o tom, že bolo celkom zaujímavé, vlastne aj nie že, to neboli že zaujímavé slová, ale to boli, vlastne usvedčenie sa Petra Pellegriniho v priamom prenose z toho, že verejne klamal. Lebo keď si všimnete, tak pri tom, keď sme ho prvýkrát vyzývali a potom vlastne 7 dní protestovali pred ministerstvom spravodlivosti, tak sme hovorili o tom, že má Jankovská odstúpiť, a Pellegrini nám dáva loptičku späť, potrebuje dôkazy. Potom už hovoril potrebuje polodôkazy, na všetko hovoril, musia rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní. Potom potrebujem vidieť dôkaz, potom potrebujem vidieť aspoň polodôkaz, ale stále hovoril, že vlastne on tomu jak kebyže neverí, potrebuje vidieť dôkaz, z toho vyplynulo, že vlastne je jak ten neveriaci Tomáš, potrebuje si pichnúť prsty do rany, až potom, potom nejakým spôsobom uverí.
Ale keď Monika Jankovská odstúpila, tak prvé vyjadrenie Petra Pellegriniho, keď si ho pamätáte, bolo, že, a teraz by mali odstúpiť aj ďalší, čo sa s Marianom Kočnerom stretávali. Dovoľujem si zopakovať tú vetu. A teraz by mali odstúpiť aj ďalší, čo sa s Marianom Kočnerom stretávali. Táto veta Petra Pellegriniho ako reakcia na odstúpenie Moniky Jankovskej zaznela vo všetkých médiách. Kľúčová veta, ktorú teda si povedali, že toto budú tlačiť medzi nás.
A, Peter Pellegrini, čo z toho vyplýva pre vás? Normálne, ja nie som slovenčinár, viete o tom, že som Trnavák (Trnavčan, pozn. red.), tomu jazykovi, teda alebo jazykovi dávam dosť zabrať po krku, možno niekedy podobne jak Danko, viem, že vás to nebaví počúvať, ale z čoho ste sa usvedčili. Teraz by mali odstúpiť aj ďalší, ktorí sa stretávali s Marianom Kočnerom. Ja prvý, hovoríte. Aj ďalší, ktorí sa stretávali s Marianom Kočnerom.
Tým ste sa usvedčili, Peter Pellegrini, z toho, že ste veľmi dobre vedeli, že Monika Jankovská sa stretáva s Marianom Kočnerom, lebo inak by ste nepoužili formuláciu, teraz by mali odstúpiť aj ďalší, čo sa s Marianom Kočnerom stretávali, ale povedali by ste formuláciu, a teraz by mali odstúpiť aj tí, ktorí sa naozaj s Marianom Kočnerom stretávali.
Keď si myslíte, že to je slovičkárenie, nie je to slovičkárenie, veľmi dobre ste tú vetu mali nachystanú, len vám ušla táto maličkosť. Týmto ste sa usvedčili z toho, že ste vedeli, že Monika Jankovská bola spojka Mariana Kočnera na ministerstve spravodlivosti, ste sa usvedčili z toho, že len pred nami hráte divadlo, že potrebujete nejaké dôkazy a potrebujete všemožne presunúť rozhodnutie o Jankovskej niekedy po voľbách. Spoliehali ste sa na to, že však sú prázdniny, niekedy, ja neviem, čo bol koniec, koniec augusta, posledný týždeň, ešte kopa ľudí na dovolenkách, nejakým spôsobom to prehrmí, poviem o Matovičovi, však aj on sa stretával, aj Sulík sa stretával a oni teraz sklonia hlavy, lebo si uvedomia, jak oni strašne zhrešili, že sa s tým Kočnerom stretli.
Ja nebudem teraz hovoriť o Rišovi Sulíkovi, je to verejne známe, je to na Googli, ixkrát sa k tomu staval, ixkrát sa k tomu vyjadroval, poviem iba k sebe. A poviem rozdiel medzi Rišom a mnou.
Rišo Sulík oľutoval svoje stretnutie s Marianom Kočnerom. Ja som ho nikdy neoľutoval, nikdy ho neoľutujem a nikdy sa za neho nebudem ospravedlňovať, lebo sa nemám za čo ospravedlňovať a nemám čo ľutovať.
A to je ten veľký rozdiel medzi mňou a mojím vzťahom s Marianom Kočnerom a vaším, pán Peter Pellegrini. Nemáte žiadny, nevadí, vytvorili ste systém, kryli ste tým systém, boli ste jeho súčasťou, veľmi dobre ste vedeli, že váš priamy nadriadený Robert Fico, váš priamy kolega z vlády Robert Kaliňák, Ján Počiatek s Marianom Kočnerom mali veľmi blízky a družobný vzťah. Veľmi dobre ste vedeli, že Marian Kočner bol priamy sused Roberta Fica v byte, v ktorom teraz býva. Vy sa môžte teraz vyviňovať tak, ako ste sa vyviňovali, že však vy ste nehlasovali, lebo však vy ste tam, vy ste premiér, vy ste tuto si iba doniesli ministrov ako pomaly cvičené opičky alebo taký pojazdný cirkus, lebo vy tým chcete ukázať, že vy ste boli pripravený rokovať. Ale to, že ste sa pred tým dohodli s poslancami, že nám neschvália tú schôdzu, a štyrikrát, to už nepoviete.
Ale toto je vaše zrkadlo, pán Pellegrini, ste zbabelec v takýchto chvíľach a dnes by ste mali povedať, že, áno, ospravedlňujem sa. Tu by ste mali vystúpiť a povedať, áno, zakrýval som si pred tým oči. Uprednostnil som svoj záujem a záujem našej strany pred tým, aby som chránil verejný záujem, aby som nedovolil vytvoriť, alebo svojím nekonaním som dovolil vytvoriť systém, kde ako huba sa rozožrala alebo ako rakovina sa do toho vžil človek ako Marian Kočner. Kde mohol zavolať si alebo napísať esemesku šéfovi nitrianskeho podsvetia, Noro, potrebujem, pošli mi pavúka na túto sudkyňu. Noro, potrebujem, pošli mi pavúka na tohoto prokurátora. Noro, potrebujem, pošli mi pavúka na tohoto novinára. Peter Pellegrini, tento systém ste vytvorili, tolerovali a kryli vy.
Kolega Žiga sa usmieva, ale aj on ho kryl. Ale možno je rád, že teraz nehovorím o ňom, ale však jeho nechajme teraz tak. Táto schôdza patrí Petrovi Pellegrinimu a vám ostatným sa môžme venovať neskôr.
Vy ste vytvorili tento systém, lebo vám to vyhovovalo. Lebo keď bol váš šéf spokojný, keď bol minister Kaliňák spokojný, keď bol minister financií spokojný, hovorím Fico, Kaliňák, Počiatek, keď boli vaši sponzori Široký, Brhel a ďalší spokojní, tak ste vedeli, že ďalej pôjde aj ten váš život v spokojných koľajach a naďalej si nebudete musieť zarábať poctivou prácou, ale tým, že budete nosiť či už pozmeňováčiky, ktoré vyhovujú sponzorom, do parlamentu a presadzovať biznis pre svojich sponzorov, alebo naďalej si budete môcť sa tváriť, že ste pomaly bezmajetná myška, ale lietať na lietadle v Očovej, ktoré je napísané na kamaráta, nie, však na vás, samozrejme, že nie. Naďalej sa budete môcť tváriť, že ste si kúpili byt, ktorý je hodný o polovičku viac, s veľkou zľavou, lebo však boli ste vtedy šikovný a spravili ste si rezervačnú zmluvu pár rokov dopredu, že naďalej si budete môcť žiť život, kde budete mať pocit, že na zavolanie je spravodlivosť, na zavolanie je zdravie, na zavolanie je štátna zákazka a dokážete vybaviť všetko.
Mne tento váš systém je ale, prepáčte, obludný. Obracia sa mi z neho žalúdok a teraz sa chvíľku nebudem venovať strane SMER, ale poviem to o jednom politikovi SDKÚ. Bol to pán Hort, bol podpredsedom parlamentu a dovolím si v tejto situácii hovoriť aj o ňom napriek tomu, že tu nie je. Ale to, čo na začiatku našej politickej kariéry, teraz vidím, že Martin Fecko pritakáva, čo sme zažili a počuli z jeho úst, stojí na pripomenutie si možno toho systému, ktorý ste vytvorili, a toho vašeho myslenia. Lebo vy ho máte úplne identické, a teda ešte horšie.
My sme tu boli štyria vtedy zvolení na kandidátke SaS na konci a naozaj sme sa tu vyskytli jak také tie Alenky v ríši divov a nevedeli sme, čo to ako funguje. Zrazu sme tu boli na mieste, kde sa prijímajú zákony, a potrebovali sme nájsť nejakú spriaznenú dušu, niekoho sa opýtať, ako to vlastne je s poslaneckými kanceláriami, s asistentami a tak. Tak sme tu niekde v týchto miestach odchytili vtedajšieho podpredsedu Národnej rady pána Horta a ten nám vtedy, on bol, myslím, že za SDKÚ, nie že myslím, bol za SDKÚ, a tak sme sa ho začali pýtať úplne normálne také jednoduché vety. Dovoľte mi teda, odpustite túto vsuvku. A pýtame sa ho, že čo ako kancelária, ako asistenti, čo odporúča, neodporúča a tak a potom on zrazu sa dostal do takej, by som povedal, do takej samovývrtky pocitu, ja neviem, geniálnosti, alebo takého pocitu nadradenosti a hovorí, že: „Veľmi si to vážte, že ste poslancami, lebo, viete, aké to je super? Viete koľkým ľuďom som už ja ako podpredseda Národnej rady pomohol? Viete, koľko ľudí mi zavolalo, že potrebujú vybaviť operáciu a ja som zavolal do Vojenskej nemocnice v Ružomberku“, myslím, že vy ste (rečník ukázal na jedného poslanca) tam šéfom, nie ste náhodou? Ne? (Smiech v sále.) „Že pre koľkých ľudí som zavolal šéfovi Vojenskej nemocnice v Ružomberku a som im vybavil tú operáciu? Zavolal mi kamarát, napríklad minulý týždeň mi volá a hovorí, že už že je v poradovníku a že musí čakať nejaké tri mesiace na operáciu. Zavolal som, viete, sekretárka zavolá a hovorí, prepáčte, prepájam vás na podpredsedu Národnej rady a viete, to má hneď, má to váhu. Pán riaditeľ vojenskej nemocnice na druhej strane, hovorím mu, dobrý, Hort, viete, mám tuto priateľa, potreboval by operáciu. Na druhý deň bol operovaný. Dnes je už týždeň po operácii.“
A ja mu vtedy hovorím takto do očí, tomu Hortovi, áno, človek, ktorý prišiel sem a nenechal si amputovať to svedomie niekde pred parlamentom, mu hovorím, že: „Ale viete, koľkým ľuďom ste tak ublížili?“
A tento pocit práve vy máte. Vy máte pocit, že keď máte tú moc a niečo pre niekoho alebo pre seba vybavíte, tak ste urobili de facto dobrý skutok. Ale nepozeráte zároveň na to, že koľkým ľuďom tým ubližujete. Či svojim voličom, či verejnému záujmu, či ľuďom, ktorí čestne trebárs podnikajú a nedostanú zákazku, ale získajú ju, lebo sú vaši známi, alebo tí, ktorí sa domáhajú spravodlivého rozsudku, ale nemajú ho, lebo vy si zakrývate (rečník názorne ukazuje na sebe) oči, uši a ústa pred tým, keď mafia sídli na ministerstve spravodlivosti.
Tak ešte raz z toho príbehu, hovorím, netýka sa vás, ale je to príznačné pre myslenie, bohužiaľ, ľudí, ktorí majú pocit, vyhraj voľby, môžeš všetko, z toho príbehu bolo podstatné, že človek, ktorý stratí svedomie, má pocit, keď koná zlo, že koná dobro. Hort nám komunikoval, že on veľmi veľa ľuďom pomohol zo svojej funkcie, lebo im vybavil predbehnutie sa v poradovníku. Ale on vôbec necítil, koľkým ľuďom v tom poradovníku ublížil, lebo ich a možno akútnejšiu potrebu byť operovaný odsunul na neskôr, lebo uprednostnil svoj záujem alebo svojich známych. Toto urobil Hort z SDKÚ, toto robili, samozrejme, mnohí aj z SDKÚ, aj možno z ďalších teda strán, samozrejme, ale, bohužiaľ, robíte to vy.
A v tejto chvíli aj, Peter Pellegrini, aj vám chcem možno takýmto spôsobom obrazným ukázať a poukázať na, na problém, ktorý ste spáchali. Uprednostnili ste svoj záujem, záujem strany pred záujmom verejným. Pred záujmom chrániť nás všetkých a dať nám aspoň ten plamienok dôvery, že Slovensko môže byť, bude alebo je právny štát, ktorý vy budete chrániť zo svojej funkcie a urobíte všetko pre to, aby ktokoľvek, kto tento obraz narúša, nebol zástancom alebo nepracoval v nejakých orgánoch činných v trestnom konaní, dupľom nebol štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti.
Chcel som pôvodne hovoriť možno nejakých 10, 15 minút, a tak od srdca, možno sa trošku roztiahol, teraz vlastne neviem, či hovorím trištvrte hodinu či hodinu tri štvrte. (Reakcie z pléna.) Hodinu tri štvrte, tak som to trošku asi prehnal, ale odpusťte mi, bolo to od srdca.
Peter Pellegrini, ešte raz hovorím, nemal som poznámky, chcel som vám povedať tak, ako to cítim, v mene ľudí, ktorí sa môžu brániť voči vám alebo voči neprávosti, ktorá sa im v živote deje, len holými rukami. A preto som si tie poznámky nedoniesol, aby som to takto symbolicky ukázal, že sú tu státisíce ľudí s prázdnymi, holými rukami, ktorí sa cítia ako Dávid, ktorý stojí voči Goliášovi, a jediné, čo má, tak je túžba v srdci po spravodlivom štáte. Po štáte, kde nebude spravodlivosť, ani zdravie na predaj. Po štáte, kde nebude sídliť vo vedľajšej kancelárii vedľa ministra spravodlivosti žena, ktorá predáva rozhodnutie súdov podľa toho, kto donesie hrubšiu obálku. Ľudia túžia po nádeji, ľudia túžia po tom, aby sme 30 rokov od revolúcie konečne naplnili to, za čo sme na tých námestiach štrngali.
Z tohto miesta, Peter Pellegrini, prihováram sa vám a prihováram sa každému človeku v SMER-e, ktorý doteraz možno len nechtiac držal chrbát mafii a myslel si, že vlastne stojí na strane pravdy. Prihováram sa vám, aby som sa vo vás zobudilo svedomie, aby ste dnes nepodľahli pokušeniu kydať tu na Kisku, Trubana, Sulíka, Matoviča a neviem koho a hovoriť teda, akí sme my nehodní, lebo táto schôdza nie je o tom, že či my sme nehodní, táto schôdza je o tom, že zlyhal premiér v rozhodujúcej chvíli. Zlyhal vo chvíli, kedy mal hájiť verejný záujem, a miesto toho, aby ten verejný záujem strážil, sa rozhodol, že bude slúžiť mafii.
Peter Pellegrini, verím, že si vstúpite do svedomia, ospravedlníte sa za svoj skutok, ja určite vás za to pochválim, kde sa len bude dať, možno o to nestojíte, samozrejme, nečudujem sa, ale berte túto schôdzu ako nadstavenie zrkadla vám. Poďme spoločne urobiť zo Slovenska štát, ktorý bude slúžiť všetkým a kde spravodlivosť nebude na predaj. (Potlesk.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

13.9.2019 o 13:09 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:50

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Dávam slovo spoločnému spravodajcovi, predsedovi výboru pre financie a rozpočet, poslancovi Róbertovi Pucimu, aby informoval Národnú radu o výsledku prerokovania tohto návrhu vo výboroch.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 14:50 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:50

Róbert Puci
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády, dovoľte mi, prosím, aby som, ako určenému spravodajcovi, predniesol správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu (tlač 1663) vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 1768 z 10. septembra 2019 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu na prerokovanie všetkým výborom Národnej rady Slovenskej republiky okrem mandátového a imunitného výboru, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výboru Národnej rady na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu do určeného termínu konania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Určil zároveň, aby Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predložený návrh skupiny poslancov prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, zahraničný výbor, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre hospodárske záležitosti. Uvedené výbory k návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu neprijali uznesenia z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a výbor pre sociálne veci o návrhu nerokovali, keďže neboli uznášaniaschopní.
Ako gestorský výbor rokoval výbor pre financie a rozpočet dňa 13. septembra 2019. Uznesením č. 476 schválil správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor pre financie a rozpočet ma zároveň poveril za spravodajcu, aby som podal správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

13.9.2019 o 14:50 hod.

Ing.

Róbert Puci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:53

Richard Raši
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, ctený pán predseda vlády, drahé kolegyne, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som prečítal stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu (tlač 1663).
Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predložila dňa 30. augusta 2019 prvý návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu. Návrh požadoval od predsedu vlády Slovenskej republiky, aby okamžite odvolal štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú na základe neoverených údajov o jej komunikácii s obvineným kontroverzným podnikateľom, a to bez istoty, že k tejto komunikácii došlo a bez znalosti jej obsahu.
Vláda Slovenskej republiky k uvedenému návrhu schválila nesúhlasné stanovisko uznesením vlády č. 430 zo 4. septembra 2019.
Podľa stanoviska z vecného hľadiska v odôvodnení návrhu na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády absentujú akékoľvek relevantné dôvody.
Dňa 3. septembra 2019 štátna tajomníčka oznámila, že sa vzdáva funkcie na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky a ako dôvod uviedla tlak na svoju rodinu. Vláda Slovenskej republiky preto dňa 4. 9. 2019 odvolala na návrh ministra spravodlivosti štátnu tajomníčku z funkcie.
Predseda vlády a všetci jej členovia, uvedomujúc si kontrolnú pôsobnosť Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 86 Ústavy Slovenskej republiky, boli pripravení zúčastniť sa rokovania Národnej rady Slovenskej republiky a čeliť návrhu opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády.
Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predložila dňa 9. septembra 2019 druhý návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu. Podľa druhého návrhu je predseda vlády nepriamo zodpovedný aj za neuskutočnenie rokovania Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré malo prerokovať návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery.
Vládu prekvapila mylná predstava navrhovateľov o ústavnom systéme Slovenskej republiky. Pri delení moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu predseda vlády nemôže niesť zodpovednosť za priebeh rokovania a činnosť Národnej rady Slovenskej republiky. Činnosť Národnej rady Slovenskej republiky riadi a organizuje predseda a podpredsedovia podľa zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Národná rada Slovenskej republiky je podľa § 23 ods. 4 citovaného zákona schopná uznášať sa, ak je na schôdzi prítomná nadpolovičná väčšina všetkých jej poslancov.
Vláda Slovenskej republiky považuje opakovaný návrh na odvolanie predsedu vlády Slovenskej republiky bez akýchkoľvek relevantných dôvodov za účelovo vykonštruovaný. Opätovne je však pripravená, a preto aj sme tu, zúčastniť sa rokovania Národnej rady Slovenskej republiky a čeliť návrhu opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery.
Na základe uvedeného vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 14:53 hod.

MUDr. PhD. MPH

Richard Raši

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:57

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, kolegyne, kolegovia z vlády Slovenskej republiky, vážený pán navrhovateľ, budem bojovať rovnakými zbraňami, akými bojujete vy, pán poslanec, a tiež som si papiere, ktoré som mal na vás nachystané, nechal na pulte, pretože si nemyslím, že by som tu mal vystupovať nejak siahodlho a nechať sa vtiahnuť do celej tejto vašej parády.
A ani nepristúpim na tón a používanie výrazov, pán poslanec, aké používate vy. Pretože vy ste človek, ktorý má takúto emóciu už dlhodobo, a ja vás poznám ešte, keď som tu sedel ako poslanec, a za tie roky, netvrdím, že som si už na vás zvykol, ale čo iné mi už aj zostáva, vy už iný nebudete.
A ja chápem, že ten váš postoj a to, ako vystupujete, môže byť spojený aj s tým, že vám pravdepodobne nebolo dopriane za posledných - neviem, desať rokov sedíte tu v poslaneckých laviciach? - desať alebo jedenásť, že vám nebolo dopriane, aby ste mohli chodiť po Slovensku a aby vám ľudia, konkrétni ľudia, konkrétne mestá, konkrétne regióny poďakovali za to, čo ste pre nich urobili. Za to, že ste pomohli riešiť či už ich dennodenné, alebo aj väčšie, rozsiahlejšie problémy, pretože vy ste nikdy nič také neurobili. Vy tu len desať alebo jedenásť rokov pohodlne, luxusne sedíte v opozičnej lavici, beriete za to, samozrejme, primeraný, ale na pomery Slovenska veľmi dobrý, luxusný plat, posledné mesiace presahujúci 4-tisíc eur. Nenesiete zodpovednosť ale vôbec za nič, čo sa v tomto štáte deje, pretože ste nikdy žiadnu exekutívnu funkciu v správe štátu alebo aj samosprávy nezastávali, nikdy. A pritom mne je vás v skutočnosti aj úprimne ľúto, že ste nemohli zažiť, aké je to skutočne niekomu niečo pomôcť a aké je to, keď vám za to ľudia úprimne ďakujú. A ja som veľmi rád, že moju prácu budú v konečnom dôsledku hodnotiť občania Slovenskej republiky, a som veľmi rád a chvalabohu, že ani moja budúcnosť a ani moje hodnotenie nezáleží od vášho osobného postoja ani od vášho názoru.
Ja som už videl tých návrhov na odvolanie predsedu vlády vo svojej histórii dosť, lebo je to normálne a pravidelne sa také niečo objaví a, samozrejme, som s tým po nástupe do funkcie musel počítať aj ja a dokonca niekedy som mal pocit, že opozícia to právo využije skôr, ale využila ho až teraz. Ale musím povedať, že keď som si prečítal dôvody, aj keď som vás dnes počúval, to vaše zdôvodnenie, neviem, či som niekedy videl tak slabé zdôvodnenie odvolávania a tak slabý návrh na odvolanie predsedu vlády Slovenskej republiky. Pretože podľa vášho vystúpenia, ktoré sa pomaly viac venovalo môjmu osemnásť- alebo devätnásťročnému členstvu v strane SMER - sociálna demokracia, ja som ešte nevidel, aby niekoho odvolávali z pozície len preto, že je devätnásť rokov členom nejakej politickej strany.
Viete, hovorili ste, čo všetko predseda vlády musí, čo všetko predseda vlády nemusí alebo môže, alebo nemôže, a zabudli ste povedať jednu vec, že predseda vlády je zodpovedný aj za to, aby sa v krajine dodržiavali zákony a aby v krajine platili elementárne pravidlá.
Ja nebudem teraz s vami lingvisticky súperiť a či ste povedali pravdu, alebo nie, pretože vy pravdu hovoríte málokedy a vy ste expert na prekrúcanie slov a vy vlastne vysvetľujete myslenie aj druhých ľudí ako vizionár, vy vysvetľujete, čo povedanou vetou mysleli, a predávate to za svoju pravdu. Ja vám to neberiem, hovorte si, čo chcete. Ale zopakujem pre tých, ktorí nás sledujú, alebo tu pre ctené plénum, že v prípade Moniky Jankovskej som postupoval - a som presvedčený aj tu teraz na tomto mieste - tak, ako som postupovať mal a ako každý predseda vlády Slovenskej republiky postupovať má. To znamená, na vyvodenie politickej zodpovednosti, a ja veľmi dobre rozumiem, pán Matovič, čo je politická zodpovednosť a čo je trestnoprávna zodpovednosť, a ja som nikdy nepovedal, že potrebujem dôkazy pomaly, aby rozhodol súd, ale som povedal, že aj na vyvodenie politickej zodpovednosti potrebujete aspoň minimálnu mieru nejakých dôkazov alebo, alebo podozrení. A na to jeden novinový článok alebo jedna veta, spravte podobne tisíc správami a potom následný úkon jedného štátneho orgánu bez nejakého vysvetlenia, prečo sa tak dialo, úprimne nestačí.
A viete, pán Matovič, ak vy mňa navrhujete odvolať spolu s tridsiatimi poslancami len za to, že pani Jankovská neprišla o funkciu práve v ten moment a v ten deň a v tú konkrétnu hodinu, akú ste si vy želali, nech sa páči, odvolávajte ma aj každý druhý deň. Ja personálne otázky budem vyvodzovať voči členom vlády alebo iní ministri voči svojim štátnym tajomníkom vtedy, kedy si budú istí, že urobia správne, a vtedy, keď uznajú za vhodné, a nie vtedy, keď mi dá pán poslanec Matovič ultimátum, že ak to nebude do štvrtku do dvanástej, tak potom uvidím, čo sa bude diať.
Môžem vám garantovať a uistiť - a môžte mi to veriť a nemusíte a pravdepodobne mi to veriť nebudete -, keby sa pani štátna tajomníčka nebola vzdala vtedy, kedy sa bola vzdala, a ja by som naozaj dostal na stôl aspoň jednu A4-ku s niekým od relevantného úradu, ktorý mi aspoň popíše, že ako znelo obvinenie alebo ako znel dôvod odobratia mobilného telefónu, lebo ani to som nemal k dispozícii, hoc´ som sa dotazoval, tak by som ju bol požiadal o odstúpenie, ešte raz, resp. bol by som mohol požiadať pána ministra Gála, aby navrhol jej odvolanie. A urobil by som to bez ohľadu na to, či by ste vy vykrikovali, alebo nevykrikovali z ampliónu, či čo ste to mali, megafón, pred ministerstvom spravodlivosti, kde sa vás zišlo až toľko a sedem dní ste vytrvali teda v zásadnom proteste.
Obviňovať ma z toho, čo ste ma obviňovali, samozrejme, na to máte právo ako poslanec, za týmto pultom, užívajúc si imunitu výrokovú, môžte naozaj natárať, čo chcete, pretože si nebudete niesť za to asi žiadnu zodpovednosť, a ja preto ani nebudem komentovať jednotlivé veci, o ktorých ste hovorili.
Pretože, viete, ja na rozdiel od vás - ešte raz - si nesedím už asi ôsmy alebo desiaty rok pohodlne v poslaneckej lavici opozičnej, nenesúc žiadnu zodpovednosť a brať každý mesiac dobrý plat, odpracovať v Národnej rade pár dní a potom mať voľno a venovať sa možno vlastným kšeftom, ja pri svojej práci na všetkých rôznych pozíciách, na ktorých som doteraz sedel, iné na starosti nemám, len od rána do večera sa snažiť na tom úseku, za ktorý mám zodpovednosť, alebo na tej pozícii, na ktorej som, urobiť všetko maximum najlepšie, ako viem, a v prospech občanov Slovenskej republiky.
Na rozdiel od vás, ktorý takéto robiť nemusíte. A hoc´ sa chválite, aký super podnik ste vypracovali, a ja vám to neberiem, a koľko ľudí ste zamestnávali, vy musíte vedieť, aj ako ste ich platili a ako ste tých študentov odmeňovali, ale opäť to je len rečnícka otázka. Vy viete, ako ste odmeňovali tých kolportérov, ktorí noviny roznášali, a možno aj vďaka tomu ste mali také extrémne zisky, lebo ste to robili tak, ako ste to robili.
Ale dnes viem, čo je vašou úlohou a prečo tu dnes ste mali, a rešpektujem, dobrý výkon, dve hodiny vcelku logicky rozprávať, už otázny je obsah. Viem, čo je vašou úlohou a prečo tu dnes sedíte a prečo ste požiadali 30 poslancov, aby vám pomohli toto teatro tu zrealizovať. Pretože dnes, keď ste firmu, hovoríte, že najprv presunuli na manželku, potom - ak si dobre pamätám - presunuli na nejakého bieleho koňa, to je tiež symbol úplne transparentného podnikania, tak dnes máte iný biznis model. Ste si ho spravili a dnes žijete čisto zo štátnych peňazí. Založili ste si stranu o štyroch ľuďoch, potrebujete dostať vždy viac ako 3 %, najlepšie čo najviac, aby vám pritiekli milióny eur zo štátneho rozpočtu a tieto si delíte. A ako sa ukazuje, viete elegantne presúvať cez reklamu a tak ďalej do kadejakých svojich spriaznených firiem a z toho žijete. (Potlesk.) Áno, rešpektujem.
Ja na rozdiel od vás čas na takéto veci nemám. Ja poberám plat predsedu vlády a od rána do večera som v regióne a pracujem aj cez víkendy. Pretože ak mám niečo robiť, tak to musím robiť poriadne.
A vy si kľudne robte tento svoj biznis, vy si zachraňujte svoje klesajúce preferencie, zachraňujte si, že od vás postupne unikajú všetci - a utekajú všetci rozumní, ešte ktorí majú rozum pri sebe - a zostávajú s vami už len tí, ktorí asi nevedia, kde majú ďalej ísť. A mňa mrzí, že kolegovia z opozície a z iných strán vám pri tomto asistujú a pomáhajú vám, aby ste si tu zažili zase svoje hviezdne chvíľky, použili čo najexpresívnejšie výrazy, aby ste sa dostali do novín televíznych večer a tým si splnili svoju úlohu.
Viete, mne to príde naozaj smiešne, pretože ja s pánom Kočnerom nič nemám. Ja som sa s ním ani nestretol, ani som si s ním nepísal, ani som s ním nerobil žiadne kšefty a ani mňa ten človek nikdy nezaujímal. Na rozdiel od mnohých, ktorí sú podpísaní pod ten návrh alebo ktorých poslanci sa pod to podpísali, hoc´ ich predseda robil niečo úplne iné. A ja som rád, že ste dnes tu verejne prehlásili, že vy ste sa s ním stretli a vy sa za to dokonca nehanbíte, že ste na to hrdý, ani sa za to neospravedlníte, lebo vy ste jeden z tých, ktorý sa s Kočnerom reálne stretávali. Ja neviem, čo ste sa s ním bavili, ale vám sa nedá veriť, či to bolo raz, alebo desaťkrát, ako ste si to stretnutie dohodli. Či ste sa náhodne do Five Star Residence len tak vybrali pozrieť, čo to je za budovu, a zrazu ste ho tam našli. Dokonca ste potvrdili, že ste vedeli (potlesk), že to je závadová osoba, vy ste vedeli, že to je závadová, ale to je váš štýl práce. Vy sa na rozdiel odo mňa rád stretávate so závadovými osobami, vy rád nahrávate ľudí, vy rád kadekoho očierňujete. To je štýl vašej politiky. Vy ste ešte nič v živote Slovenskej republike nepomohli a ešte ste nič pre túto krajinu nespravili. (Potlesk.) Len tu kydáte, nadávate, urážate. (Doznievanie potlesku.)
A rešpektujem, ak si vás voliči vyberú, že máte viesť túto krajinu, nech sa páči, alebo Pán Boh potom s nami. Pretože my už s vami máme tú skúsenosť.
Ja sa nebudem vyviňovať, pretože som presvedčený, ešte raz, že som konal tak, ako sa v demokratickej spoločnosti konať má. A aj politickú zodpovednosť musíte vyvodiť na základe nejakých udalostí, ale nie len na základe žiadosti niekoho a jednej novinovej vety. Keby som takýto precedens dopustil, tak potom by sme museli hocikoho z vás žiadať, aby okamžite opustil poslanecký mandát na základe hocijakých podozrení, pretože by sa mohlo stať, že zajtra sa dočítame v Denník N, pani Nicholsonová komunikovala s Kočnerom. Okamžite by ste mali zvolať mimoriadnu schôdzu a vyzvať europoslankyňu, vzdať sa mandátu. O-kam-ži-te. Do 24 hodín. A ak sa takéto niečo objaví, ja pevne verím, že takto budete aj postupovať a budete ju žiadať, aby okamžite sa vzdala mandátu. (Reakcie z pléna.) A nielen za to, čo ona sedela na lavičke, čo len v parku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci, nebuďte nervózni.

Pellegrini, Peter, predseda vlády SR
12.
... čo len v parku si s ním hrkútala, ale či si s ním náhodou aj nepísala. Veď toto všetko sa môže udiať. No som zvedavý, aký budete v tomto svojstojný a budete v tomto hrdo stáť na barikádach spravodlivosti.
Viete, budete vystupovať, pani kolegyňa zo SaS-ky, po mne alebo kedy, ja neviem, prídete na rad, očakávam, že zásadne tu vyzvete predsedu vašej strany, aby okamžite opustil politický život, aby okamžite si zbalil všetky papiere, doklady a navždy odišiel z politického života, pretože kšeftoval s voľbou generálneho prokurátora v priamom prenose naživo, pani kolegyňa (potlesk), v priamom prenose naživo. (Pokračovanie potlesku.) Tak sa veľmi teším na to vaše vystúpenie (doznievanie potlesku), že určite budete s tými utrápenými očami okamžite mu to tam hovoriť, že
láskavo opusti, pretože nemáš právo ďalej tu fungovať, lebo si ohrozoval bezpečnosť tohto štátu a ústavné zriadenie, lebo si kšeftoval s voľbou toho najdôležitejšieho, ktorý má dbať nad spravodlivosťou v tomto štáte. To je najvyššie niečo, čo sa mohlo stať.
A argumentovať s tým, že ale on sa ospravedlnil. Áno, to stačí? To nestačí. A nehovoriac už o pánovi predsedovi, ale hádam aj on povie, keď bude vystupovať, pán predseda SME RODINA Kollár, ktorý takisto je podpísaný pod tým návrhom, alebo tu nie je, tak nebudem (reakcie z pléna). Je tu? Je tu a nie je teraz podpísaný, tak dobre, beriem späť, ale pod ten prvý je, že ako, čo to s tým Kočnerom bolo a ako sa stretávali a čo robili, čo nerobili a ako to fungovalo.
Viete, čiže najsmiešnejšie...
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa Blahová, kľud.

Pellegrini, Peter, predseda vlády SR
14.
Prosím vás, ja som, my sme boli, my sme boli všetci ticho, keď rozprával pán Matovič, tak by ste mohli byť aj vy.
A to je opäť, viete, vy ste slušní, my sme neslušní. My ticho počúvame a vy slušní skáčete do reči. (Reakcia z pléna.) Ja neviem, ale máte naozaj to pomýlené v tej hlave, čo znamená slušné a čo znamená neslušné. (Potlesk.) A ja len pevne verím, že náš slovenský národ sa nedá oblbnúť, oblbnúť týmto divadlom a týmito, týmito rečami.
Viete, pán Matovič, ja si vážim, že mi vkladáte do rúk až takú moc, že vládnem pomaly od Tatier až po Dunaj, a keď rozhodnem, že parlament nebude uznášaniaschopný, tak nebude uznášaniaschopný. Ja som tu poctivo bol a všetci moji členovia vlády tu sedeli, aj prvý-, aj druhý-, aj tretí-, aj štvrtýkrát. Vy si myslíte, že ja nemám iné na robote, len sem chodiť a čakať, kedy si budem môcť vypočuť vašu plamennú reč plnú klamstiev a invektív a tak ďalej? Mám aj iné veci na robote, lebo som sľúbil, že do posledného dňa vo funkcii predsedu vlády budem robiť pre ľudí a každý deň budem sa snažiť každé veci posúvať k lepšiemu, aby sme pomohli tým, ktorí od nás pomoc potrebujú. Nie tu s vami sedieť a počúvať vaše výmysly. Hoc´ rešpektujem právo parlamentu kedykoľvek takúto schôdzu zvolať. Ale to si vybavte tu medzi sebou. Mňa, prosím, do toho nevťahujte. Ja som bol pripravený na každú jednu schôdzu prísť, tak ako ste ma volali, aj ste ma tu videli a mohol som tu kedykoľvek vystúpiť. Je to až teraz, tak vystupujem až teraz.
A ešte raz zopakujem, ak dovolíme, aby sa v tejto krajine začali personálne konsekvencie vyvodzovať len na základe žiadosti nejakého novinára a ultimáta jedného opozičného politika, tak to je cesta do pekla. (Potlesk.)
A keby som bol poslanec tak ako vy, možnože by som takéto isté rozprával. Ale ako predseda vlády mám povinnosť brániť elementárne pravidlá v tejto krajine a ako predseda vlády som, naopak, musel konať tak, ako som konal.
Ten návrh, ktorý ste predložili, je naozaj smiešny. A najsmiešnejšie na to je, že mňa, ktorý v živote Kočnera nevidel ani nestretol, ani si s ním nepísal, ani s ním nerobil kšeft, ide odvolávať Kočnerov gang. Ľudia, ktorí s ním reálne sa stretávali, ľudia, ktorí s ním dohadovali kšefty, ľudia, ktorí sa s ním kamarátili a pravidelne sa stretávali.
Prepáčte, ale toto je už naozaj cez hranu. Ja som si myslel, že keď raz ma budú odvolávať, tak ma budú odvolávať za nejakú vážnu záležitosť zlyhania v mojej pozícii, že som niečo nespravil, že som zradil záujmy Slovenskej republiky, že som zradil ústavu alebo že som nejakým spôsobom neurobil to, čo som urobiť mal.
Ale za toto, že pani štátna tajomníčka neprišla o svoju stoličku vo štvrtok o jedenástej, kedy si to želal pán Matovič, ale až druhý týždeň v stredu, to je ten najslabší dôvod na odvolanie, aký som kedy v živote videl.
A vám, pani poslankyne a páni poslanci, ktorí ste sa pod návrh pána Matoviča podpísali, sa čudujem, že mu ste umožnili robiť si toto jeho privátne divadlo, ktoré nemá nič iné za účelom, len zachrániť mu klesajúce percentá, aby ďalšie štyri roky mohol naozaj spokojne a kľudne tu opäť bez akejkoľvek zodpovednosti žiť štyri roky za štátne peniaze, ktoré jeho strana dostane, poberajúc krásny tučný, štvortisícový plat. To je všetko, o čo tomuto človeku kedy išlo a o čo mu ide aj dnes.
A ja sa pred vami, pán poslanec, nemusím za nič hanbiť. Mne účet vystavia občania Slovenskej republiky, ktorí najlepšie vedia, ako si plním alebo neplním úlohu predsedu vlády, s ktorými sa dennodenne stretávam od východu na západ, od severu na juh, po celom Slovensku dennodenne vrátane víkendov, na rozdiel od vás, a to bude pre mňa vysvedčenie. A nie to, čo si myslíte, čo si myslíte vy.
A poviem vám ešte jednu vec. Ja na rozdiel od vás si viem predstaviť svoj život aj mimo politického života. A nebudem s tým mať najmenší problém, keď sa tak raz rozhodnem, že opustím aj poslanecké lavice, aj stoličku predsedu vlády Slovenskej republiky a budem si žiť normálny život. Ja som chodil do školy poctivo, ja nejaké vzdelanie mám, nejaké skúsenosti som nadobudol. Ja sa nebojím o to, že by som mohol si zarobiť aj inde, ako, ako v politike dostávať plat predsedu vlády. A mám na to ešte aj primeraný vek. Čiže v tomto som ja veľmi slobodný a svojstojný a nemusíte sa báť ani o moje morálne postavenie, ani o moje morálne hodnoty.
Ak ste si chceli nejakým spôsobom pomôcť alebo ak ste chceli kritizovať politiku ako takú, tak ste radšej možno mohli navrhnúť skrátenie volebného obdobia tohto parlamentu a získať tak predčasné voľby skôr ako až vo februári 29., možno to by bola diskusia, ktorá by stála za niečo, aby nám rozdali voliči karty nanovo. Ale odvolávať predsedu vlády za takýto dôvod, prepáčte, a taký krátky čas pred parlamentnými voľbami, hoc´ by ten návrh bol úspešný, nepriniesol by nič zásadné.
A ja z tohto miesta chcem uistiť občanov Slovenskej republiky, že tak ako ma naučili rodičia byť pracovitý a pracovať najlepšie, ako viem, na každej jednej pozícii, tak tak budem robiť, dokedy budem sedieť na stoličke predsedu vlády alebo hocijakej inej výkonnej funkcie v tejto krajine.
Áno, a možno preto mám jednu veľkú chybu na rozdiel od niektorých, teraz nehovorím len vás, pán Matovič, ale možno niektorých iných politikov, že ja som naučený pracovať a nerobiť ani žiadne konšpirácie, ani žiadne intrigy, ani sa snažiť rozvíjať si nejakú vlastnú chobotnicu vplyvu, alebo mať nejaké aliancie a koalície s nejakými ľuďmi, ktorí by potom mali mne pomôcť udržať sa pri moci.
Áno, politickí stratégovia povedia, to je chyba, tak sa politika robiť nedá. Ale ja už som raz taký, a preto ja nemám za sebou ani žiadnu štruktúru, ani žiadnu skupinku, ani nikoho a predieram sa tým politickým životom sám, najlepšie, tak ako viem. A budem tak robiť vždy, aby som nebol nikomu a ničomu závislý, aby som nikomu nevisel na šnúrke gatí. A verte, že keď príde ten správny moment, ja sa rozhodnem vždy slobodne a tak ako ma doma vychovali.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 14:57 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:18

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán premiér, prevažne ste reagovali na Igora Matoviča. Ale povedali ste aj pár vecí, na ktoré mi nedá nereagovať a tými by som chcel začal.
Prvé, povedali ste, že aby sa dodržiavali zákony, že dbať na to, aby sa dodržiavali zákony.
Tak ja sa chcem opýtať napríklad na prípad pána Bašternáka, kde nás, váš, teda nie váš, ale tej vašej vlády bývalý minister vnútra pán Kaliňák presviedčal, že skutok sa nestal a ten skutok sa nakoniec stal. A pán Bašternák je nakoniec vo väzení. Totižto vy ste mali kontrolné úrady v rukách.
A ja sa vás opäť pýtam, keď si len pozrieme na samotnú úspešnosť výberu DPH, resp. neúspešnosť, keď chcete dodržiavať zákony, tak ako je možné, že pri tých istých opatreniach ako okolité krajiny máme dvakrát vyššiu neúspešnosť výberu DPH, ktorá súvisí práve s dodržiavaním zákonov?
Povedali ste, že v prípade som postupoval tak, ako som mal. Jedna novinová veta. Tu sa bavíme o konkrétnom uznesení a vy ste ešte potom dodali, že ja by som, keby som dostal čokoľvek na stôl, ale vy ste vyzval sám pani Jankovskú, aby odstúpila. Tak aj tu si v tomto vyslovene protirečíte.
A povedali ste, že ja nebudem odvolávať pani Jankovskú podľa toho, ako vy chcete, čo ste povedali Igorovi Matovičovi, alebo v ten deň, v tú hodinu. No ale vy ste ju neodvolali vôbec.
A váš pán premiér, teda váš predchádzajúci premiér Robert Fico povedal, že do troch minút odvolá, ak bude čo i len podozrenie. Vy ste evidentne zľavili z tejto laťky a nielenže zľavili, vy ste ju úplne zvesili.
A posledné, čo ste hovorili, viete, vyzerá to tak, že vy si proste tvrdíte svoje. A buď ste zaslepený, alebo to robíte úmyselne.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:18 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:20

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som strašne rád, že som absolútne kľudný a som vôbec neni vtiahnutý do, do nejakých vybičovaných emócií a môžem sa tak aj možno z tohto miesta tak z nadhľadu na to pozerať a musím jasne povedať, že súhlasím s Igorom Matovičom vo všetkom, čo povedal, aj keď môžeme sa rozchádzať v tom, že používa to veľmi teatrálne, expresívne a ja neviem čokoľvek, ale on v tej samotnej podstate má pravdu, lebo bojuje za tých ľudí. A ja si myslím, že toto je účelom. Každého malo by byť účelom, každého z nás, ktorý tuná v tomto parlamente sedíme, aby sme bojovali za ľudí. Čiže preto sme sa aj my pridali k tomu, aby sme túto schôdzu mohli otvoriť.
Pán premiér nemal pravdu akurát v tom, že si nepozrel, kto všetko sa podpísal pod to, ale to je len detail. Ale nakoľko viete, že naša strana nepolitikárči, že veľakrát podporí aj koaličné návrhy, veľakrát aj návrhy ĽSNS preto, lebo nám je úplne jedno, kto to predkladá, ale dôležité je, že či ten zákon môže pomôcť ľuďom, a vtedy sme ochotní zahlasovať. Čiže nepolitikárčime a snažíme sa správať racionálne.
Takže teraz by som to ešte racionálnejšie chcel upozorniť na jednu vec, a to, aj keď sa možno viacerí z opozície na mňa nahneváte, ale chcem to povedať. Je veľký rozdiel medzi premiérom, bývalým premiérom Ficom a medzi premiérom Pellegrinim, lebo pán premiér Pellegrini tu sedí, počúva nás, neodišiel dozadu, neurobil tú aroganciu, že keď už sa tá schôdza zvolala, že by proste na nás kašľal a nesedel tu. A to mu slúži ku cti, aj keď síce by som mohol naňho vyskočiť, že sa ma dotkol, ale to už je druhá vec, to je politický boj. Treba povedať, že tento človek to robí úplne inak, ako to robil ten jeho predchodca, s ktorým absolútne nemôžem súhlasiť, myslím, s tým predchodcom.
A chcel som to povedať, lebo, lebo je dobré, keď si budeme diskutovať normálne, bez vášní, bez nejakých emócií, ale si jasne vypovedať tieto veci, ktoré na seba máme.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:20 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:22

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán premiér, dovoľ mi tú trúfalosť, ale musím ťa poopraviť v jednej veci. Pán poslanec Matovič už dlhodobo nepoberá poslanecký plat a nesedí v poslaneckej lavici, pretože pán Matovič už nechodí do práce s výnimkou mimoriadnych schôdzí, teda tých príležitostí, keď môže vylievať vedrá špiny na svojich súperov. Pána Matoviča tu nevidíš pri, ja neviem, pri vianočnom príspevku, nevidíš ho pri príplatkoch za prácu v noci, nevidíš ho pri rodičovskom príspevku, pri ničom zo sociálnej oblasti. Vtedy tu nesedí, pretože on hovorí, že on bojkotuje parlament. Ale keď treba a keď je možnosť zahrať toto teatro a tento cirkus, už je hneď to.
Máš pravdu v tom, že toto je asi jeden z najslabších návrhov na odvolávanie premiéra v celej histórii, ale dôležité je, aj keď pán Matovič sa tomu veľmi bráni, kto ho predkladá. Pozrime, kto to hovorí, bol taký film.
Tak predkladá ho pán Matovič, ten pán Matovič, ktorý sa osobne stretával s pánom Kočnerom v budove Five Star Residence, v tej známej budove. A vieme všetci dobre, že pán Matovič s pánom Kočnerom nemohli riešiť nič iné len to, aby hľadali špinu na ľudí, aby to mohol takto používať ako aj v dnešný deň.
A po druhé, aj keď sa pán Matovič tomu veľmi bráni, po odchode pána Mazureka a právoplatnom odsúdení tohto človeka z parlamentu, je asi posledný poslanec v parlamente, ktorý je vážne podozrivý zo spáchania trestného činu, resp. políciou a prokuratúrou usvedčený z tohto trestného činu, pretože umelo navyšoval náklady, aby mohol platiť nižšie dane. Symbolom všetkého je to známe používanie služobnej Fabie. Pán Matovič chce všetkých presvedčiť, že dokázal najazdiť 600 km denne. To sa musel z kómy prebrať aj Michael Schumacher pri týchto slovách.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:22 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:24

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán premiér nám tu predviedol jedno špičkové klamárske vystúpenie. Rozumejme tomu, prečo je premiér, rozumieme, prečo je taký úspešný. Je to klamár par excellence. A to je niečo, pred čím všetci musíme skloniť hlavy, zdraviť ho, naozaj toto nie je žiadna maličkosť.
Pán premiér miesto toho, aby sa venoval podstate veci, to znamená, či je oprávnené to, aby bol odvolaný, a že či Monika Jankovská, v podstate členka jeho vlády, či bola na mieste, či to bolo správne, aby bola štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti. A že či je to naozaj pravda, že odobratie telefónu je súčasťou trestného stíhania, a teda ako taká je podozrivá, a že či v slušných krajinách, v takých krajinách, ako pán premiér sa nám snaží nahovoriť, že aj Slovensko je jednou z nich, že či by mohla čo i len hodinu zostať po takomto úkone trestného stíhania, či by mohla zostať na ministerstve spravodlivosti.
Celé vystúpenie pána premiéra bolo odpútavanie pozornosti, útoky, osobné útoky na svojich oponentov, ktorí nemajú možnosť s tým nič robiť, pretože sú v opozícii. Bola to jedna strašne veľká hanba.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:24 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video