51. schôdza

15.10.2019 - 29.10.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 16:43 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 16:21

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani prvej námestníčke by som sa chcel poďakovať, že sa v rámci svojich povinností zhosťuje tejto neľahkej úlohy za svojho šéfa, ktorý už tak či onak vždy, keď, alebo sa to stáva pravidlom, vždy, keď sa má predkladať táto správa, tak sa mu nejako priťaží. Nechcem sa teraz nejak zaoberať tým, že do akej miery je zhoršenie jeho zdravotného stavu zapríčinené touto parlamentnou udalosťou, ale spomínam si, že minulý rok, keď sa tiež podobne nedostavil, tak sa nedostavil ani na zasadnutie ústavnoprávneho výboru, a to s odôvodnením, že mal urgentné sedenie s najvyšším štátnym zástupcom Českej republiky, čo už teda zdravotný dôvod nie je. Robím z toho záver, že tam bude okrem tých zdravotných ťažkostí aj nejaký iný a možnože aj viacej reálny dôvod, pre ktorý pán generálny prokurátor sem nechce prísť. A k tomu sa teraz dostanem, čo sú tie dôvody, pre ktoré si ja myslím, že pán generálny prokurátor sem nechce prísť.
Je to pán generálny prokurátor Čižnár, ktorý bol dosadený stranou SMER na svoj, na svoj post miesto riadne zvoleného generálneho prokurátora, pretože si prezident Slovenskej republiky za SMER vymyslel, ako bolo potvrdené Ústavným súdom následne, dôvody pre nevymenovanie profesora Čentéša za generálneho prokurátora. Podotýkam, že profesor Čentéš je dosiaľ stále riadne zvolený a neriadne nevymenovaný generálny prokurátor Slovenskej republiky alebo kandidát na tento post. A hneď sa dostaneme k tomu, prečo si SMER zvolil takéhoto generálneho prokurátora.
Keď v roku 2006 Robert Fico a Robert Kaliňák v priamom prenose obvinili študentku Hedvigu Malinovú z trestnej činnosti, tak generálny prokurátor Trnka, Kočnerov sluha ju obžaloval alebo vzniesol proti nej, alebo začal proti nej trestné stíhanie a treba povedať, že generálny prokurátor Čižnár v roku 2016 ju obžaloval. To znamená, že generálny prokurátor Čižnár nemá toľko cti v sebe, že túto jasne zmanipulovanú a teraz ani nemusíme hovoriť, že či, či meritórne zmanipulovanú vec, ale minimálne procesne zmanipulovanú vec, pretože je jasné, že keď predseda vlády a minister vnútra idú do televízie povedať všetkým, že táto osoba je vinná, takže asi jej práva v trestnom konaní asi nebudú zachované, tak napriek tomu generálny prokurátor Čižnár obžaloval túto nevinnú osobu z trestnej činnosti ako odvetu za to, že sa opovážila povedať niečo, čo podľa všetkého bola pravda. A teraz poviem, že prečo sa k tomu vraciam.
Vraciam sa k tomu preto, lebo v rozhodnom období, to znamená v roku 2018, za ktoré tu pani prvá námestníčka prišla referovať, bola Hedviga Malinová Žáková oslobodená, ale nebola oslobodená na Slovensku, pretože táto krajina nebola schopná ju oslobodiť, lebo my tu také súdy nemáme, ktoré by, ani takého prokurátora tu nemáme, generálneho, ktorý by dokázal takúto osobu oslobodiť napriek tomu, že Fico a Kaliňák povedali, že je vinná. Takého prokurátora tu my nemáme, generálneho, tak ju oslobodili súdy v Maďarskej republike. O tomto to celé je.
A to znamená, že bývalý generálny prokurátor Trnka síce bol sluha Kočnera, ale tento generálny prokurátor je sluha SMER-u. Takéhoto človeka my tu máme. A teraz on sem pošle, pretože je zbabelec, on sem pošle svoju sympatickú prvú námestníčku, kamarátku pani Jankovskej z Trenčína, aby nám sem prišla jemným hláskom a veľmi uhladene povedať, ako všetko je v najlepšom poriadku a že keď sa nachádzajú nejaké chybičky, tak už na nich pracujeme. O tomto to celé je. Ani náznak toho, čo by generálny prokurátor naozaj mal robiť. Že má svojho námestníka, ktorého on jediný môže riešiť, ktorý napriek tomu, že v rámci jeho náplne práce je bojovať proti trestnej činnosti v oblasti legalizácie príjmov z trestnej činnosti, tak on si prinesie dvestotisíc v hotovosti do banky a nič. Generálny prokurátor okej, no tak nič.
To má čo byť toto? Čo si my ostatní máme myslieť, že ako sme tu chránení? Lebo nezabúdajme, pán generálny prokurátor si vymyslel, že, že Úrad špeciálnej prokuratúry si bude obhajovať pán špeciálny prokurátor sám. Ale to nie je tak. Špeciálny prokurátor je zodpovednosť generálneho prokurátora a ten sa z nej trvale vyzúva. To, že si 61 vecí zamietol pod koberec a teraz klame, že to nebolo 61, že len 16 a vlastne všetko to bolo nejako vybavené a že prečo si atrahuje veci, ktoré mu nepatria, to už nikoho nezaujíma.
Generálny prokurátor si zvykol na to, že koná len na základe toho, čo sa prevalí. My nevieme o žiadnej veci, kde by nejaká očista tejto spoločnosti, kde by nejaký reálny boj proti tým trestným veciam, ktoré nás všetkých veľmi ťažia, že by naozaj prišla z iniciatívy generálneho prokurátora. Ona vždy prichádza len ako reakcia na to, čo sa prevalí. Čiže pripomeňme si tie prípady, že ktoré tu sú. A samozrejme hovorím, ak teda sa rozhodne, že bude konať.
Generálny prokurátor si zaviedol systém, kedy je tzv. báťuška generálny prokurátor. On koná vtedy, keď sa on rozhodne, že naozaj, toto už je trošku silná káva, ja teraz rozhodnem, že tú vec znovu otvoríme. Takto funguje Generálna prokuratúra, takto funguje jeho úrad.
Aká je personálna politika Generálnej prokuratúry? Čo sa robí s ľuďmi, ako je Trnka, Tichý, ale aj Tomašovič napríklad, ktorý sa objavil v Threeme. A nehovoríme o Palovičovci mladšom, staršom. Keď ja som sa dotazoval na majetkové pomery prokurátorov Palovičovcov, dostal som jeden naozaj sprostý list pre právnych analfabetov, že sa to proste nedá, že nemôžu nám poskytnúť vysvetlenie k jeho majetkovým pomerom, hoci všetci vieme, že si kúpili, najprv starší, potom previedol na mladšieho, byt za 400-tisíc v hotovosti na Floride. Ako kde, z prokurátorského platu dvetisíc alebo koľko, alebo tritisíc alebo nech štyritisíc mesačne, kde by na to nabral chlapec? Toto nie sú ľudia, ktorí prišli z advokácie alebo z nejakého podnikateľského sveta iného, že by si mohli dovoliť, mohli dovoliť takúto nehnuteľnosť, ešte k tomu v cudzine. Ale proste sa to kryje. A prečo sa to kryje? Pretože ruka ruku myje.
Prečo Čižnár, prečo Čižnárovi trvá, kolega Dostál veľmi milosrdne povedal, že štyridsať dní. Nie, to netrvalo štyridsať dní. Jednoducho tam od januára bola tá žiadosť o zbavenie mlčanlivosti. To znamená, že tá žiadosť tam bola, tá žiadosť tam bola, no, keď povieme, že od prvého, 1. augusta, dobre. Ale čo na tom trvá dva mesiace, aby sa tá žiadosť vybavila? Pretože aj ten čas, kedy sa akože tá žiadosť, že keby mala nejaké formálne zrejme nedostatky, sa vrátila a ten čas sa nepočíta? Že akože potrebujeme ďalších štyridsať dní rozmýšľať nad tým? Nie. Celé je to zariadené na to, aby sa ohlupovala verejnosť, že sa to nedalo urobiť skorej. Pričom tu sa jedná o veci, ktoré sa dajú vybaviť nieže za dni, to sa dá vybaviť za minúty. Proste sa to zváži a okamžite sa tá povinnosť mlčanlivosti zruší, pretože to je vo verejnom záujme. To je jednoduché ako facka. Na to netreba žiadnych štyridsať dní, ani štyridsať minút, podľa mňa, štyri minúty sú na to potrebné. Ak vôbec pripustíme, že inštitút zbavovania mlčanlivosti v takýchto situáciách je vôbec potrebný. Načo taká sprostosť je? Ja vám poviem, že na čo je tá sprostosť. Na to, aby sa, ak na to príde, aby sa veci dali zdržovať, aby sa dalo zametať pod koberec, aby sa to nejako rozptýlilo, dokiaľ sa stratí pozornosť a začne sa verejnosť venovať nejakému inému problému. Toto sú všetko systémy, ktoré sú zamerané na zbavenie zodpovednosti ľudí v prokuratúre a okolo prokuratúry, ktoré sú zavedené na to, aby prokurátori si mohli robiť, čo chcú.
A že si robia, čo chcú, to všetci veľmi dobre vieme, že je zločinnosť, je úplne v šialených, v šialených pomeroch. To je úplne šialené, že si tu určití ľudia robia úplne, čo chcú a Generálna prokuratúra rieši sprostosti. To sú a okrem toho si tam držia takých ľudí, ako je, ako je Šufliarsky a Vanek, ktorý, ktorý tu sa rozohňoval, keď sem prišiel miesto generálneho prokurátora reagovať na to, čo on nazýval moje útoky, tak hovoril o tom, že čo tí mladí prokurátori, čo, to sú tiež všetko komunisti a kriváci? No je to tak, že áno. Tí mladí sú aj možno slušní, aj možno vzdelaní, ale nič nezmôžu, pretože tu máme Generálnu prokuratúru sovietskeho typu a mne je to jedno, že čo pán generálny prokurátor sa vzpiera, keď mu toto poviem. Jednoducho je to prokuratúra, kde on, keď niečo povie, alebo keď niečo chce, tak nikto sa mu nevzoprie, pretože ak by sa náhodou vzoprel, tak on síce, ak aj právne nástroje na to nemá, on má na to faktické nástroje, aby toho človeka zničil. A všetci to vedia, všetci to vedia, že najmä na špeciálnej prokuratúre to takto funguje, kde tí mladí prokurátori sa boja niečo urobiť, pretože tam majú veľké platy, majú hypotéky, majú rodiny a boja sa ísť proti námestníkovi generálneho prokurátora, ktorý ho tam drží alebo niekto ho tam drží a proste sklopia uši a držia krok.
Bolo tu povedané viacero ťažkých nezmyslov pani prvou námestníčkou, ktoré majú jediný účel, oblafnúť nás, oblbnúť a vec akosi dostať do úzadia, aby sa zase na to zabudlo a tým pádom už pán generálny prokurátor je von z obliga, pretože už nebude mať povinnosť sa tu znovu objavovať, s výnimkou prípadne nejakých výnimočných okolností, ktoré ovšem môžu nastať, ktovie. Tak je mi to jasné, že to bolo takto vymyslené. A jeden z tých nezmyslov je tvrdená zásada ne bis in idem, čiže nie dvakrát v tej istej veci. Ale čo nie je dvakrát v tej istej veci? No nie konanie, ale rozhodnutie. Čiže aj keby sme odhliadli od toho, čo správne uviedol Ondrej Dostál, že už je na sofistikácii Generálnej prokuratúry, aby viedla disciplinárne konanie tak, aby to takpovediac nezavadzalo tomu trestnému konaniu. Predpokladám, že keď ste takí vzdelaní a rozumiete svojmu remeslu, tak toto by ste ľahko zvládli. Ale aj keby nie, predsa tu sa hovorí o, že nie dvakrát rozhodnutie v tej istej veci. A to hovorím, ešte podotýkam, právoplatné rozhodnutie v tej istej veci. Čiže ďalšia trápna, hnusná výhovorka, ktorej jediným účelom je vec odtlačiť, dúfať, že sa na to zabudne, že pozornosť sa upriami na niečo iné a ďalší rok prebehne, nič sa nestalo. O tomto to celé je.
Ďalej tu bolo spomenuté také niečo, že vyšetrovateľ nekoná. To čo znamená, že vyšetrovateľ nekoná? Vyšetrovateľ má povinnosť konať v súlade s pokynmi prokurátora. To sme kde? Akože keď vyšetrovateľ nekoná v súlade s povinnosťami svojimi, to znamená, že sa dopúšťa trestnej činnosti. To čo má byť toto? Ako tu sa budeme na to, na to vyhovárať, že sme, že Generálna prokuratúra dokonca je nejakou obeťou alebo nejakým vazalom nejakého vyšetrovateľa? Tu budú riešiť mesiace zbavenie, zbavenie zodpovednosti, zbavenie mlčanlivosti jedného človeka?
Nejdem sa vracať k tým veciam, ktoré tu už boli povedané, ako Čistý deň a tak. To je typický, Čistý deň je typická smerácka kauza, v ktorej boli smeráci naložení a vieme, tušíme, že prečo. Ja som to aj povedal a samozrejme dokonca, dokonca pán predsedajúci tu sa veľmi svojich koaličných kolegov zastal. Ale raz sa na to príde. A je jasné, že Generálna prokuratúra ani v takejto špinavosti si nedokázala a generálny prokurátor si nedokázal zachovať nejakú tvár a nakresliť hrubú čiaru a povedať, tak toto už nie, milí páni, nie. Generálny prokurátor strany SMER pán Čižnár je to, čo je. On je, on tu pracuje pre SMER a prípadne pre jeho koalíciu a pre nič iné. Všetko ostatné je len kamuflovanie toho, že v skutočnosti sa takto pracuje. Kamufluje sa tu, tvári sa tu, že sa niečo robí. V skutočnosti sa udržiava zločinnosť, ako sa dá. Niekedy sa nedá, niekedy sa to prevalí. Ale uvedomme si jednu vec, čo by sa stalo, keby nebola Threema? Čo by sa stalo, keby nebola Kočnerova Threema? Nezabúdajme, že Kočnerova Threema vznikla len čírou náhodou. To bola úplná jednak nerozumnosť Kočnera a potom nejaké zlyhanie ľudí, ktorí preňho pracovali. Keby toho nebolo, keby toho nebolo, tak dnes by tu bol pán generálny prokurátor osobne a hovoril by nám, ako je všetko ale úplne v najlepšom poriadku. Vypočuli by sme si správu z XXIII. zjazdu Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, že nejaké chybičky sú, ale všetky ich vyriešime. A teraz pani prvá námestníčka je možno zo mňa zúfalá, ale, lebo ona nevie, že čo by sa dalo urobiť také, aby nemusela počúvať tieto moje reči. Realita je taká, že treba vymeniť ľudí a druhá vec je, že treba zrušiť prokuratúru. Prokuratúra je mečiarovsko-komunistický výmysel, ktorý v podstate nie je nikde v civilizovanom svete. Prokuratúra je exekutívna funkcia, ktorá musí zodpovedať politicky ľudu Slovenskej republiky. Ak nie je riadne vykonávaná, podobne ako nie je riadne vykonávaná funkcia nejakého ministra, preč s ním a miesto neho niekto iný a žiadne zdržiavania, žiadne privilégiá pre prokurátorov. Nič také, že prokurátori majú mať iné, väčšie práva na to, aby mohli robiť tie svinstvá, o ktorých sa len teraz dozvedáme.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.10.2019 o 16:21 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:41

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem sa pánovi Baránikovi poďakovať, pretože v tejto sále, hoci by to mala byť sála zákonodarcov, je veľmi málo právnikov. Prečo je to tak a ako sa to stalo, to by bolo na dlhšiu tému, ale je tu málo z tohoto remesla, ale ešte menej je ľudí, ktorí sú ochotní hovoriť o chorobe tohoto stavu, hej?
Právnický stav v každej spoločnosti, a je to tak aj u nás, v každej právnej spoločnosti spravidla zaberá veľmi významné posty. Stoja na čelných pozíciách štátu. Akú morálku tento stav u nás má? Pán Baránek je jeden z mála, ktorý tento otáznik vyslovuje. Akú morálku reprezentuje dnes pre slovenského občana Generálna prokuratúra? Tie posledné nahrávky vás vyzliekajú, pani námestníčka, donaha. Generálna prokuratúra vyzerá ako centrum mafie. Ako ľudia, ktorí slúžia objednávkam mafie. Bráňte sa, preboha, voči tomu. Veď toto ohrozuje základy štátu a v tejto sále musia odznievať varovania pred týmto ohrozovaním. Čiže ešte raz ďakujem poslancovi Baránikovi, že nešúcha nohami a keď je takáto chvíľa, lebo ja si myslím, že v týchto chvíľach prežívame jednu z najhlbších kríz štátu. Viem, že väčšina ľudí si to možno nemyslí, lebo nechápu hneď na začiatku, kam až siahajú tieto podozrenia, do akého centra moci mieria, ale naozaj prokuratúra v tejto nekontrolovateľnej podobe musí skončiť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 16:41 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:43

Natália Blahová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som si povšimla, že tu bola spomínaná ľudsko-právna agenda, preto si dovolím na túto jednu parciálnu vec zareagovať a myslím si, že by sme mali byť spravodliví, ak od niekoho spravodlivosť vyžadujeme. Som presvedčená o tom, že na prokuratúre, na ktorejkoľvek, ale aj na Generálnej prokuratúre pracuje väčšina slušných a poctivých prokurátorov a nie je vhodné ich hádzať kvôli jednotlivým persónam do jedného vreca. Áno, ten systém je nastavený zle, pretože ten, kto vie ovládnuť generálneho prokurátora de facto ovláda celú prokuratúru, systém je zlý. Ale v tom zlom systéme pracujú aj ľudia, ktorí naozaj zodpovedne a poctivo vykonávajú svoju prácu. Ak hovoríme o ľudsko-právnej agende, musím povedať, že Generálna prokuratúra aj v kauze Čistý deň bola v tomto zmysle jedinou baštou, ktorá bola ochotná a schopná hľadať spravodlivosť a chrániť práva detí. Preto som presvedčená o tom, že tam pracujú ľudia, ktorí si nezaslúžia byť možno v jednom vreci s tými, ktorí aj fatálne zlyhali, aj zneužili svoje právomoci, ale, ako vravím, ak chceme požadovať od niekoho spravodlivosť, buďme aj my spravodliví. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 16:43 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:45

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem kolegom za ich komentáre, len pri pani kolegyni Blahovej by som sa pristavil. Samozrejme, má pravdu a je pochopiteľnou skutočnosťou, že v každej organizácii pracujú slušní ľudia. To je, ja vychádzam z toho, že to je niečo, čo netreba zdôrazňovať. Je samozrejmé, že možnože aj väčšina ľudí, na Generálnej prokuratúre sú slušní ľudia, ale, bohužiaľ, je to tak, že je našou povinnosťou požadovať, aby tam, keď už nie všetci ľudia boli slušní, tak minimálne vedenie tej organizácie aby bolo slušné a to, bohužiaľ, povedať aspoň ja nemôžem. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 16:45 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:46

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Slová, ktoré chcem povedať, naozaj nie sú motivované ničím iným, než závažnosťou tejto chvíle a cítim povinnosť hovoriť práve za to, aby táto poloprázdna sála, ktorú tu máme, alebo teda to bolo ešte veľmi optimisticky opísané, ten stav, aby si ľudia nemysleli, že to znamená, že toto je nejaký bezvýznamný bod.
Áno, správa nebýva obyčajne nič dramatické a berie sa formálne, ale tento rok je otázka Generálnej prokuratúry obnažená v celej jej bolestivosti, ktorá trvá už od roku ´89. Čiže od čias, keď sme nechali sovietsky model prokuratúry, ktorý je akéhosi vojensko-straníckeho systému, v ktorom, ktorý je priam nastavený tak, tak ho nechali urobiť, aby ten, koho strana pretlačí za generálneho prokurátora, mohol telefonickou diplomaciou, tak to fungovalo za Stalina a potom aj neskôr, doslova telefonickou diplomaciou, keď mu brnkne stranícky boss, aby on mohol, mal moc doslova, čo zaviaže, je zaviazané, čo rozviaže, je rozviazané, zastavuje, popúšťa stíhanie, odvoláva policajta, jednoducho má obrovskú moc.
Dámy a páni, porovnanie moci napríklad ministra spravodlivosti s mocou generálneho prokurátora musí vyvolávať úsmev. Minister spravodlivosti je často zo všetkých strán kritizovaný, kontrolovaný a fackaný bezmocný človek oproti tomu, akou mocou disponuje generálny prokurátor, aký má neodvolateľný mandát, koľko ten mandát trvá atď.
Vážená pani námestníčka, vaša Generálna prokuratúra funguje v jednej z najkrajších budov, akú v Bratislave máme. Všetci ste nádherne oblečení, vyzeráte slušní ľudia. Prihovárate sa nám veľmi kultivovane, vždy s takou tou právnickou ptidepe, s takou tou rečou expertov a dávate nám najavo, nám obyčajným občanom, vašu aj mocenskú aj odbornú silu, takú, až by som povedal, prevahu, ale čo s tým teraz? My sme nevedeli, že medzi vami robia ľudia, ktorí by mohli byť úplnými sluhami, normálnymi otrokmi mafie, ktorým odporne nadávajú mafiáni, ponižujú ich, držia ich pod krkom. Spravujú ich peniaze, dávajú im priame príkazy a tento človek bol podľa všetkého dlhú dobu na čele tej inštitúcie, kde ste námestníčkou. Vedeli ste o týchto veciach na Generálnej prokuratúre celé mesiace, ale zdržiavate objasňovanie a budí to dojem, že jednoducho chránite zločin. Čo si máme myslieť, pani námestníčka, o iných inštitúciách štátu? Ku generálnej prokuratúre aj pre tú budovu, aj pre tú noblesu a pre tú moc sa vzhliadalo, ako predsa len k istej autorite. Priam sme chceli veriť, že predsa len Generálna prokuratúra a oni, presne jak to aj povedal pán Baránik, nezasahovali len tak bežne, oni sa chovali dosť feudálne, že keď už to bude hrozné, vyhlásil váš nadriadený, tak rozpúta peklo. Už v tomto výroku bolo niečo chorobné, lebo on by mal rozpútavať peklo pre zločin každý týždeň od pondelka do piatka a nie, že keď zločin ho naštve, keď sa on nahnevá, tak rozpúta peklo. Čo si máme o tom myslieť? Akože normálne má zločin pohodu? Iba keď nahnevá generálneho prokurátora, tak on už fakt sa potom neudrží a čo? Akože začne uplatňovať zákon? No prepáčte, jeho výrok nám nič iné nepovedal. Ja mám inak pohodu, ale po tejto vražde už ma to fakt žere. Tak vy ma nútite, že začnem normálne uplatňovať zákon. Toto nám povedal.
Moja otázka smeruje ešte inam. Čo si má občan dnes myslieť, že ako to asi funguje na SIS-ke? U vás mafia rozkazuje prokurátorovi, ktorý je bývalý generálny prokurátor. Má ho za handru, za otroka, za špinu a tie nadávky sa nesluší v tejto budove povedať, za čo ho má. Čo potom je na vojenskom obrannom spravodajstve? Čo potom je na, na bezpečnostnom úrade? Tam sa nedajú vybaviť previerky za peniaze? Však prokuratúra je ten uzlový bod moci. Ako som povedal, možno aj funkcia premiéra vo väčšine ohľadov pokulháva za prakticky absolútnou mocou v tejto oblasti generálneho prokurátora. Ak tam nie je poriadok, prísna zákonnosť, neľútostné uplatňovanie práva, čo je na týchto iných, pre ľudí, ja som menoval tri inštitúcie, proti ktorým osobne nič nemám, ani neviem v tejto chvíli žiadne konkrétne veci, ktoré by som im vytkol, ale tie inštitúcie sú pre nás poslancov aj pre verejnosť no trošku ukryté oproti Generálnej prokuratúre, ktorá sídli, ako som povedal, v tejto krásnej a viditeľnej budove a v ktorej ľudia predstavujú naozaj spoločenskú elitu a zosobnenie práva.
Ak v takejto budove títo ľudia právo ignorujú, ak sa vysmievajú zo slušnosti, ak prejavujú aroganciu a slúžia zločinu, ja sa naozaj obávam, čo sa deje v iných inštitúciách tejto krajiny, na ktoré nedovidíme ani pri najlepšej snahe, poslanci, napríklad, ktorí sú v orgánoch, ktoré robia dohľad nad vojenským spravodajstvom alebo nad SIS. Ani zďaleka nemôžu dovidieť na to, či sa tam dodržujú zákony, či nahrávky kdekoho sa nerobia za úplatky, či sa neskrývajú alebo sa nezneužívajú. Ani najmenej nemajú poslanci pri akejkoľvek snahe šancu tomu zabrániť. Tam sa môžme spoliehať len na tú pyramídu inštitucionálnej moci, kde Generálna prokuratúra je jej špičkou, absolútnou špičkou. Ako som povedal, čo rozviaže, je rozviazané a čo odpustí alebo zakáže, je zakázané.
Preto akékoľvek pochybenia aj oveľa, oveľa menšie podozrenia, ja viem, že teraz sa bude hovoriť, že tá páska je zmanipulovaná, že to je technický podvod, no uvidíme. To už tu roky počúvame, že niečo je zmanipulované a je technický podvod. Nečudujem sa dotyčnému, že to rozpráva, lebo iné riešenie v slušnejších rokoch by bola guľka do hlavy po takejto, po takejto, ale teda nemyslím do cudzej, po takejto afére. To je proste aféra zničujúca.
Nezávidím vám, pani námestníčka, lebo vy sa musíte vrátiť do budovy, ktorá je už vyzlečená zo svojej noblesy. Vám nikto neverí v tejto chvíli. Obhájte tú dôveryhodnosť. Vy sa neviete vyrovnať ani s tým, že by ten prokurátor mal mať prerušenú činnosť a len tak nesmelo hryzkáte, alebo teda vy osobne zrejme ani to nie, že by snáď, že by snáď sa s tým niečo malo robiť. To je škandál ako Hirošima. To je absolútny výbuch. A to, že nie sú v tejto chvíli ľudia na uliciach, no nenechajte sa klamať. Tí ľudia vedia, že sú tu voľby a ten hnev sa môže prejaviť aj vo formách, ktoré nikomu z nás nebudú príjemné a nikto si ich neprajeme. Provokujete pocit ohrozenia totálnej beznádeje, že v tomto štáte jednoducho sa nedá veriť nikomu, ničomu a jeho inštitúcie sa zmafianizovali a idú proti občanom, idú proti tomu, prečo ich ústava stvorila.
Toto je dnes vaša situácia, čítanie vašej správy je ďaleko vedľajšie proti tejto základnej situácii, do ktorej vás váš kolega dostal, ale nielen, nielen kolega, ale celý kontext vyšetrovania vraždy, samotná tá vražda. Veď ten Kuciak žiadal o ochranu. Dokazuje, že od prvej chvíle tu zlyháva oblasť spravodlivosti, bezpečia, právnej istoty občana pred zločinom a násilím. Kedysi to hnutie, ktoré dúfalo, že už naveky vyplemení násilie ako nástroj štátu, sa volalo Verejnosť proti násiliu. My dnes čelíme obrazu veľmi podobnému. Tam sa hovorilo o jednom zabitom študentovi, tu sú dvaja naozaj zabití mladí ľudia. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, už, bohužiaľ, čas uplynul.

Budaj, Ján, poslanec NR SR
Je mi vás ľúto, pani námestníčka.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.10.2019 o 16:46 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:57

Ján Marosz
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, z toho vystúpenia by možno išla občanovi taká nejaká beznádej, že, že naozaj sme v zakliatej krajine, kde štátne orgány, ktoré si občania platia zo svojich daní, neslúžia občanom, ale naopak, stoja na strane kriminálnikov. Je to naozaj smutný obraz, ktorý aj dnešné udalosti dotvárajú kolorit tohto obrazu, že v zásade už sa posúvame od tých prepisov medzi prokurátorom a mafiánom, mafiána k prepisom ku kauze Gorila, kde ide, ideme do poschodia politiky. A tí politici, ktorí najskôr, ako Robert Fico, najskôr ktorí hovoria, že no možno pili možno nepili, nevyjadrujú sa, čo nejaká kola, že on tam len pil kolu. Ale to, že na tej nahrávke zaznievajú slová, že Fedor Flašík vybral 250 miliónov na stranu a 80 si dodatočne nechal, tak záhadným spôsobom tieto slová v tom prepise kauzy Gorila chýbajú, ale na tej nahrávke sú. Jednoducho Robert Fico dnes v priamom prenose potvrdzuje, že sa dopúšťal trestných činov, lebo v účtovníctve strany SMER tieto peniaze sa nenachádzajú, nenájdu. Čiže máme naozaj tuto krytý systém ochrany páchania trestných činov a tieto úrady, ako aj tieto inštitúcie, ako aj prokuratúra, namiesto toho, aby ich chránili právo, spravodlivosť a hlavne pravdu, tak bojujú proti pravde, bojujú proti tomu, čo je zákonné, čo je správne a spreneverujú sa svojmu základnému poslaniu. Verím, že toto sa zmení a naozaj po voľbách príde nejaký nový november.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 16:57 hod.

Mgr.

Ján Marosz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:59

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja by som zareagoval, pán kolega Budaj, len na jednu vašu poznámku, keď ste povedali, že vám nikto neverí. Toto je (zaznievanie gongu), toto je určitý koncept, ktorý funguje v slušných krajinách, lenže my, bohužiaľ, sme sa už dostali niekde inde. Sme sa dostali do stavu, kedy na tom nezáleží, že generálnemu prokurátorovi, Generálnej prokuratúre nikto neverí. Jednoducho oni znovu vyhrajú voľby a tým je vec vybavená. A to, že čo si ľudia myslia o tom, že na Generálnej prokuratúre je vedenie, ktoré je celé skorumpované, že je to vedenie, ktoré je napojené na Kočnera, to je jedno, nech si ľudia myslia, čo chcú, máme slobodu myslenia zatiaľ. Tak tým je to vybavené a vyhraj voľby, môžeš všetko a to teraz títo všetci borci dúfajú, že to ešte raz otočia a potom sa na všetko zabudne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 16:59 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:01

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Prosím vás pekne, nemôžem súhlasiť s tým, čo tu bolo povedané, že celá prokuratúra, prokurátori a všetci sú skorumpovaní. Prosím vás pekne, ja chápem, že vražda Jána Kuciaka bola vážna vec, ale predsa nemôžme teraz a média by mali aj už zverejniť, koľko prokuratúra vyšetrila iných vrážd, koľko vyšetrila zabití, koľkým ľuďom pomohla, veď predsa každý občan má právo mať ochranu, má právo, aby bolo vyšetrené, ak teda sa usmrtí, to je jedno, či v dopravnej nehode, kdekoľvek, jeho dieťa, a nemôžme predsa teraz robiť to, že my tu celú dobu zamestnávame všetkých, aj média - ja to chápem, nepozerajte sa na mňa, ja to chápem - vraždou, ale predsa prokurátori musia robiť svoju prácu. A možno by bolo dobré, ak by médiá informovali spravodlivo, čo všetko sa urobilo, ako sa urobilo, čo sa vyšetrilo a podobne. A myslím si, že nemali by sme prokurátorov zaťahovať veľmi do politického boja, pretože prečo sa to všetko teraz vyostruje? Ja sa spýtam, prečo teraz vyšla Gorila, keď sa vyšetrovala Gorila pred štyrmi rokmi pred voľbami a zrazu sa objaví zase iba pred voľbami? Veď to sú všetko účelové veci a potom možno fakt tí prokurátori nemajú čas na bežného občana, zahlcujú sa politickými vecami a kauzami a nemajú možnosť niekedy tým občanom pomáhať. Ale ja verím, že v tej správe bolo mnoho napísané, čo sa urobilo, ako sa urobilo, ako pracuje prokuratúra a každý občan má právo na spravodlivosť, nielen občania, nielen tí, ktorých možno médiá preferujú, pretože za nimi, alebo sa snažia takýmito vraždami opozícia robiť politický boj. Je mi to, je mi to ľúto, je mi smutno každého zabitého človeka, ale verím tomu, že všetko sa vyšetrí a netreba bagatelizovať, že tu teraz ani jeden prokurátor nie je čestný. Tak potom načo dávate, opozícia, trestné oznámenia na prokuratúru a obraciate sa na prokuratúru, ak im neveríte? Tak potom naozaj farizejsky konáte. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 17:01 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:03

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Nikto z opozície tu nikdy nepovedal, že každý prokurátor je nečestný. A povedzme si o tých slušných ľuďoch v inštitúciách. Vari si tu niekto myslí, že na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej socialistickej republiky nepracovali aj slušní ľudia, hromada normálnych slušných ľudí pracovala aj na ministerstve vnútra dokonca a hovorím to ako disident, ktorého zatvorili a prenasledovali. (Smiech v sále.) Ibaže problém... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci! Páni poslanci!

Budaj, Ján, poslanec NR SR
Komunisti, netešte sa, ešte to má pokračovanie. (Smiech v sále.) Ibaže problém bol v tom,... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci!

Budaj, Ján, poslanec NR SR
... že systém bol zločinný a my sa dneska pýtame, aký systém urobil Kočner, Fico a ostatní, aj pán prokurátor Trnka na prokuratúre? To, to je systém práva? To je systém slušnej demokratickej krajiny? My hovoríme, že je to systém zločinný a žiadame, aby bol vyšetrený, to je všetko. A vy, ktorí ste proti, nech sa páči, len sa k tomu prihláste.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 17:03 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17:05

Karol Galek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, som predkladateľom štyroch návrhov na tejto schôdzi, ktoré by som (zaznievanie gongu) rád termínoval na stredu 23. októbra o 14.00 h. Jedná sa o zákony s poradovým číslom 68, 70, 71 a 72 podľa súčasného schváleného programu. Číslo parlamentnej tlače je 1691, 1720, 1721 a 1722. Dôvodom je konferencia, ktorú spoluorganizujem s Národnou radou a združením ÚHRS (pozn. red.: nezrozumiteľne vyslovené), kde sa účastním a tak isto v utorok sa vraciam zo zahraničnej pracovnej cesty, chcel by som vás teda podporiť o preloženie týchto bodov a zatermínovanie.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.10.2019 o 17:05 hod.

RNDr. MSc.

Karol Galek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video