12. schôdza

16.9.2020 - 30.9.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 9:49 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 9:17

Jana Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi na úvod uviesť zopár faktov. V roku 2004 publikoval bývalý poradca prezidenta Reagana, ekonóm na Univerzite v Illinois Greenalls štúdiu, podľa ktorej za 46 dolárov z hry pre štát musí štát na spoločenských dôsledkoch zaplatiť 289 dolárov, teda takmer 6-krát toľko. Ročne je to 54 mld. dolárov za štátneho rozpočtu, čo je polovica z toho, čo štát stoja dôsledky drogovo závislých.
Ako sa v štúdii ďalej uvádza, s nárastom počtu kasín narastá aj štátom vynakladaná suma na likvidáciu negatívnych dôsledkov. Podľa National Gambling Impact Study Commission z roku 1999 stojí ročne jeden gambler 10 500 dolárov. Profesor Ladouceur zase udáva údaj 2,5 mld. dolárov, toľko stojí ročná faktúra za gamblerov v kanadskom Qeebecku.
V Kanade 30 % hráčov hazardných hier prišlo o prácu a osobne zbankrotovali. V priemere zanechali za sebou dlhy 150-tisíc dolárov. Vo Francúzsku sa 20 % zadlžených hráčov dopustilo trestného činu krádeže či podvodu. Nevada, štát v ktorom je Las Vegas, má jednu z najvyšších mier kriminality v Spojených štátoch. V mestských aglomeráciách, kde majú veľké herne, sa napríklad zvýšil počet krádeží motorových vozidiel o 25 %.
Tie negatívne javy, samozrejme, nie sú len ekonomické. Dopady sú aj iné. Napríklad dieťa, ktorého rodič sa stane patologickým hráčom, sa k hre dostáva podstatne skôr ako jeho rovesníci, pritom napr. čísla z Belgicka hovoria, že mladí začínajú s hazardnými hrami v priemere ako 13,5-roční a minú v priemere mesačne 33 eur. Deti, ktoré vyrastajú v rodine s gamblerom, majú väčšie problémy v škole, častejšie trpia depresiami a majú vyššie sklony k samovraždám, navyše mnohé sa tiež stávajú patologickými hráčmi.
Ako je to na Slovensku? Tu si tiež vypožičiam slová odborníka, psychiatra pána Nábělka, ktorý v rozhovore z roku 2010 v denníku SME povedal, citujem: „Podľa celosvetových štatistík sa počet ľudí ohrozených hazardným hraním odhaduje na 3 až 5 % populácie.“ A na otázku, v akom ekonomickom prostredí sa darí hráčstvu, odpovedal: „Treba pripustiť, že v období krízy a neistoty rastie záujem o hazardné hranie nielen ako zúfalý pokus o zabezpečenie chýbajúcich peňazí, ale aj ako spôsob zabíjania času či rezignácie.“
Hoci tieto čísla, ktoré som uviedla, sú staršieho dáta, negatívne dopady hazardu na jednotlivca či spoločnosť tu stále sú vysoké, a preto mi je veľmi ľúto, že hoci sme sa s týmto hazardom a jeho negatívnymi javmi mohli vysporiadať už dávnejšie, premárnili sme kopec času. Takto pred deviatimi rokmi som tu stála s novelou zákona o hazarde, kde spolu s kolegami sme presadili, aby samospráva mohla cez VZN-ko zrušiť hazard vo svojej obci. Vtedy bolo tiež prijaté, že všetky výherné automaty budú sústredné do herní, a taktiež bol zákaz pitia alkoholu a fajčenia v týchto herniach, aby sme limitovali impulzívne hranie hráčov. Žiaľ, s pádom vlády Ivety Radičovej a s nástupom vlády SMER-u sa všetko zmenilo. Všetko, čo sme my prijali, oni zrušili.
A preto som rada, že dnes sa vraciame k niektorým týmto opatreniam a ideme aj ďalej. Chceme ochraňovať aj tých najzraniteľnejších, a preto chcem aj poďakovať kolegom za podporu môjho pozmeňujúceho návrhu, aby herne nemohli byť v blízkosti zariadení sociálnych služieb. Taktiež sa teším aj z ďalších návrhov, ktoré hovoria o kvízomatoch či stávkových kanceláriách.
Chcem sa poďakovať Marekovi Hattasovi a ďalším, ktorí pracovali na tomto zákone, a žiadam vás o jeho podporu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.9.2020 o 9:17 hod.

Mgr.

Jana Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:21

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Som jednou z predkladateliek tohto návrhu zákona, ktorý upravuje pravidlá pre prevádzkovateľov hazardných hier. Súčasný zákon uberá možnosť samosprávam regulovať hazard. Problémom je hlavne podmienka petície, ktorá je potrebná na to, aby mohlo mesto alebo obec o zákaze vôbec rokovať. Podmienkou je, že petíciu musí podpísať 30 % obyvateľov.
Najväčší problém vznikol hlavne v krajských mestách, napr. petíciu v Nitre podpísalo 23 082 ľudí, čo je viac ako 30 % občanov krajského mesta, ktorí majú trvalý pobyt v Nitre a majú viac ako 18 rokov. Aj keď petícia spĺňala podmienky súčasného zákona a poslanci Mestského zastupiteľstva v Nitre hazard všeobecným záväzným nariadením zrušili, znenie napadla prokuratúra aj napriek tomu, že súčasný zákon o hazardných hrách bližšie nešpecifikuje, akým spôsobom majú byť spočítané podpisy. Prokurátor svoj protest zdôvodnil tým, že mesto Nitra podpisy z petície fyzicky nespočítalo na všetkých 1 311 hárkoch, ale iba na náhodných 51 hárkoch. Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením. Herne a kasína mali z ulíc Nitry miznúť postupne, teda k termínu skončenia licencie. Posledné mali ukončiť prevádzku v roku 2024. Krajský súd v Nitre dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia o zákazu, zákaze hazardu v Nitre. Pre majiteľov herní bol, bola problémom aj neopodstatnenosť petície a nestrannosť jej aktérov. Napádali skutočnosť, že petícii pomáhali zbierať podpisy aj poslanci mestských zastupiteľstiev.
Slováci ročne investujú do všetkých foriem hier a hazardu približne 2,52 mld. eur, čo je približne 500 eur na jedného obyvateľa. Herne sú lákadlom aj pre deti, ktoré treba ochrániť pred závislosťou na hazardných hrách. Gamblerstvo prináša obete na životoch a rozpad rodín. V prostredí gamblingu je zvýšená kriminalita, kedy bežní občania čelia krádežiam, podvodom a trestným činom.
Aj z tohto dôvodu som sa veľmi intenzívne angažovala v boji proti hazardu v našom okrese Stará Ľubovňa. Veľmi vypuklým problémom boli občania obce Lomnička, ktorí využívali 64 herných automatov v meste Podolínec. Martin Majda, katolícky kňaz, ktorý pôsobil niekedy v obci Lomnička a v súčasnosti je špirituálom Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka, hovorí o vlastnej skúsenosti so závislosťou ľudí zo sociálne slabšieho prostredia, s ktorými v Lomničke pracoval. Hovorí o tom, že týmto ľuďom pomohla skutočnosť, keď sa herné automaty v Podolínci zakázali. Niektoré herne dokonca mali otvorené výhradne pár dní počas obdobia vyplácania dávok. Sociálne dopady tohto problému boli rozsiahle. Hrali otcovia aj mamy a, žiaľ, bolo vidieť aj maloleté deti postávať pred krčmami s hracími automatmi. Výnimkou nebolo ani napriek zákazu ich vidieť, ako hádžu mince do automatov. A, samozrejme, po prebdenej noci bola doma sodoma a na druhý deň sa nešlo do školy. Takmer všetky sociálne dávky končili v automatoch a rodiny nemali potom už celý mesiac z čoho žiť. Do života rodín často vstúpila dohoda s úžerníkmi a tá bola zarážajúca, s útokmi, ktoré boli zdrvujúce. Za fľašu pálenky sa zaplatila v korunách viac ako tisícovka. A tak to šlo každý mesiac. A rodiny sa zadlžovali a chudoba sa zväčšovala.
My sme s Michalom Šípošom, ktorý bol aktivistom v boji proti hazardu, v roku 2011 často sedeli v národnom parlamente a pri mnohých príležitostiach sme presviedčali poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby prijali poslanecký návrh, aby rozhodovali výlučne poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev. Podľa pôvodného vládneho návrhu zákona, o ktorom poslanci hlasovali 5. decembra 2012, bolo zrušenie hazardu v obciach a mestách ešte nemožnejšie, lebo vyžadovalo sa referendum, čo na slovenské pomery bolo takmer utópiou. Aj na základe nášho tlaku prijali vtedy poslanci Národnej rady Slovenskej republiky pozmeňovací návrh a referendum zmenili na petíciu. Prvé boli tie mestá a obce, kde mali najviac občanov, ktorým sociálne dávky končili v hracích automatoch. Mestá pripravili všeobecne záväzné nariadenia a na zasadnutiach zastupiteľstiev ho prijali aj napriek veľkému tlaku hazardnej loby. Ako prvé tak urobilo mesto Sabinov, potom mesto Podolínec, Stará Ľubovňa a postupne počas zastupiteľstiev, ktoré hazard na území svojho mesta a obce zakázali, vzrástol viac ako na stovku. Všetci vieme, z bratislavského magistrátu podla, podlo ukradli podpisy pod prvú petíciu proti hazardu, a kto čítal Kočnerovu Threemu, získal matnú predstavu o fungovaní prokuratúry a súdov v tomto štáte. Z nej sme sa dozvedeli, že rozsudok ohľadom hazardu sa na Najvyššom súde vybavuje. Hazardná loby aktivistov proti hazardu nedokázala zastaviť, a preto zneužívala prieskumné agentúry a plánovala okradnutých a predaných Bratislavčanov ešte aj zavádzať. Hazardná lobby sa nezdráha použiť všetky prostriedky vrátane manipulácie verejnej mienky pred konaním petície, aby si zachránili svoj krvavý biznis.
Vážení kolegovia, schválením tohto zákona dáme šancu obciam a mestám rozhodnúť o zákaze hazardu na svojom území bez petície, ktorej vykonanie bolo príčinou polemík medzi obcami, mestami, prokuratúrou a prevádzkovateľmi hazardných hier. Prostredníctvom ďalších ustanovení zákona si mesto bude môcť všeobecne záväzným nariadením upraviť, aby herňa nebola umiestnená vo vzdialenosti menej ako 500 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí a ubytovne mládeže. Takéto opatrenie umožní lepšiu ochranu tých najzraniteľnejších skupín, ku ktorým patria všetci klienti zariadenia sociálnych služieb bez rozdielu veku. Upravuje sa aj spôsob merania tejto minimálnej vzdialenosti. Novým novelizačným bodom sa navrhuje zavedenie zákazu hrania kurzových stávok pre hráčov registrovaných v Registri vylúčených osôb.
Prechodným ustanovením sa rieši premiestnenie herne, ktoré súčasné umiestnenie bude v zmysle zákona v znení účinno..., účinné od 1. novembra 2020, keďže absolútny zákaz umiestnenia herne sa rozširuje na všetky zariadenia sociálnych služieb.
Vážení kolegovia, verím, že podporíte svojím „za“ schválenie tohto zákona a obce a mestá budú si môcť prostredníctvom svojich poslancov rozhodnúť o zákaze hazardu na svojom území.
Chcem sa poďakovať hlavnému predkladateľovi pánovi primátorovi mesta Nitry za tento návrh zákona a verím, že ho všetci v Národnej rade schválime.
Skryt prepis

Vystúpenie

29.9.2020 o 9:21 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:30

Martin Čepček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Zitka, ďakujem. Teda tá petícia je obrovský problém. Akékoľvek mesto, či veľké, alebo malé, vyzbiera petíciu, vždy sa doteraz našiel prokurátor, ktorý nájde zákon, o ktorom nikto nikdy nepočul, narúšanie poriadku, a sa snaží nejakým spôsobom, absurdným spôsobom zakázať, teda obmedziť mestu, aby mohlo vôbec zakázať hazard. To znamená, ja som rád, keď vypadne petícia, tak ako sme navrhli tento návrh zákona, a treba si uvedomiť, že máme tu Bratislavu, ktorá po piatich rokoch a štyroch mesiacoch ešte nemá zákaz, ešte nie je zákaz hazardu realitou, hoci v máji 2015 petíciu vyzbierali a všeobecno záväzné nariadenie schvaľovali až minulý týždeň.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 9:30 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:31

Peter Vons
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som sa ako jeden z predkladateľov vyjadril k predloženému návrhu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 30/2019 o hazardných hrách. Predložený zákon má určite silný prosociálny, prorodinný charakter s pozitívnym dopadom na hospodárenie domácnosti. Keďže denne je takmer každý z nás poslancov konfrontovaný s ťažkými ľudskými osudmi, kde aj hazard zohráva negatívnu úlohu, je určite správne zmeniť legislatívu a vytvoriť podmienky pre jeho reguláciu. Som presvedčený, že ak našim obciam a mestám dáme silný nástroj na reguláciu hazardu v podobe možnosti prijať všeobecné záväzné nariadenie, posilníme nielen rozvoj demokracie na miestnej úrovni, ale aj zjednodušíme a urýchlime zavádzanie jasných pravidiel. Veľakrát sa totiž stávalo, že petície proti hazardu boli pri overovaní účelovo spochybňované, tak ako to tuná bolo spomínané, trebárs aj s petíciou v meste, hlavnom meste Slovenska Bratislave.
Na druhej strane je zrejmé, že dopad predkladaného návrhu prinesie aj zníženie výberu daní v mestách a obciach. Keďže som zároveň poslancom mesta Martin, predpokladám, že aj v našom meste dôjde k výpadku príjmov. Napríklad v roku 2017 malo mesto Martin príjem z hazardu 237 557 eur, v roku 2018 to bolo 288 562 eur a v roku 2019 opäť viac ako 200-tisíc. Tento nárast však má priamy úm..., priamu úmeru a premieta sa práve do úbytku z rodinných rozpočtov a to je podstatný fakt. Keď niekomu narastá príjem, niekomu musí príjem ubúdať. A ubúda práve z rozpočtov domácností, tak ako aj spomínala kolegyňa Janka Žitňanská, a poukázala na to, že čo štát získava z hazardu, ale koľko ho to potom následne stojí. A úlohou samospráv je v prvom rade starať sa o kvalitu života svojich občanov. Podpora hazardu ale určite nepatrí medzi nástroje na skvalitnenie života občanov.
Peniaze z hazardu sú síce veľké a môžu byť použité na tie najušľachtilejšie ciele v mestách a obciach, ale v tom mám tiež určité pochybnosti z mnohoročných skúseností v samospráve. Ale predsa nechajme to na rozhodnutie samospráv a poslancov. Podľa mojich poznatkov bude mať táto zmena zákona podstatný vplyv na osudy mnohých domácností a ja pevne verím, že pozitívny. S týmto cieľom a v tomto duchu som sa s týmto predloženým zákonom stotožnil a verím, že ho spoločne podporíme a uvedieme do života. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.9.2020 o 9:31 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:35

Peter Liba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, som rád za tento návrh zákona. Pevne verím, že tu dnes nie som sám. Tí, ktorí ste sa proti hazardu pokúšali postaviť, viete, akým problémom bolo doposiaľ nutné čeliť. V súčasnom znení zákona to prakticky znamenalo zaktivovať niekoľko stovák dobrovoľníkov, ktorí investujú niekoľko mesiacov, niekedy až rokov zo svojich životov zbieraniu potrebných podpisov pre petíciu. Keď sa to podarí, legislatíva dovolí miestnemu zastupiteľstvu, aby o tom hlasovalo. Ak samospráva podporí tento návrh, tak nastúpi prakticky okamžitý lobing hazardného priemyslu. Napríklad prokurátor podá žalobu na mesto, ako to bolo, keď sa ľudia chceli zbaviť hazardu v Nitre alebo v Bratislave. Zbavenie sa hazardu na základe súčasnej právnej úpravy znie na papieri zložito, no v praxi je prakticky nemožné hazard zakázať. Som rád, že tu dnes máme možnosť k náprave systému.
Chcel by som vás, kolegovia, povzbudiť k hlasovaniu za tento zákon. Je dôležitý nielen preto, aby sme prinavrátili samospráve to, čo je podľa ni..., podľa mňa ich výsostnou právomocou, teda rozhodovať o tom, ako budú spravovať svoje územie. Ale máme príležitosť pomôcť rodinám a jednotlivcom, ktorým hazard priamo alebo nepriamo ničí život, či už v prípade, že sú závislí na hazarde, alebo či je ich blízka osoba závislá. Alebo ľudí, ktorí budú musieť trpieť hazard a s tým spojené nepríjemnosti vo svojom susedstve. Hazard nie je len nevinná zábavka, nie je to chodenie do kina. Hazard je častok..., častokrát ničí ľudské životy tým najpodlejším spôsobom, dáva zúfalým nádej vo formy vidiny rýchleho zisku, len aby im zobral aj to málo, čo im zostalo.
Hazard nie je v žiadnom prípade spoločnosti prospešné odvetvie, a preto nevidím jediný dôvod, prečo by sme ho mali chrániť v súčasnom znení zákona. Hazard je dlhoročne jedným z navýs..., najvýnosnejšej odvetví Slovenskej republiky. Je to jedno z odvetví s dlhoročne najvyššou návratnosťou aktív, ale aj čo sa týka návratnosti kapitálu. Sú na popredných miestach, čo sa týka hrubej aj ziskovej marže, a teda nečudo, že práve SMER - SD v roku 2012 zhotovil zákon, ktorý dal prakticky tomuto odvetviu výsostné postavenie, ktorému sa teší hádam polovica podsvetia tejto krajiny. Určite sa nájdu ľudia, ktorí budú argumentovať, že daň z hazardu tvorí nemalé peniaze do obecného rozpočtu. Tento zákon však neprikazuje obciam povinnosť hazard zakázať. Naopak, dáva im možnosť hazard na svojom území zakázať. Obecní či mestskí poslanci budú mať možnosť ukázať, či stoja na strane svojich občanov, alebo stoja na strane hazardného priemyslu.
No netreba však zabúdať na morálnu povinnosť, na morálnu rovinu. Ja osobne som proti tomu, aby štátny rozpočet sa priživoval na nešťastí svojich občanov. Pevne verím, že tu dnes nie som sám. Osobne verím, že tento zákon nie je ukončením našej spo..., našej práce. Do budúcna budeme musieť zaviesť systémové opatrenia. Na riešenie hazardu je potrebné nazerať v troch rovinách: prevencia, pomoc závislým a systémové obmedzenie. To nám prináša nové výzvy a problémy, ktoré sa budeme musieť naučiť tiež čeliť. Vidím, že azda prvýkrát v histórii tu v sále sa nachádza dostatok odhodlaných ľudí tento boj úspešne dokončiť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie

29.9.2020 o 9:35 hod.

Mgr.

Peter Liba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:39

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda. Vážený pán predsedajúci, predkladatelia, navrhovatelia, dovoľte mi niekoľko slov. Ja som to v rámci rozpravy to tuná aj rozprával. Prepáčte, ale tak aj v úvode dovolím si aj takú miernu kritiku. Neberte to v zlom. A aby som to dal na správnu mieru, tak určite ten návrh zákona vám podporíme aj hlasovaním súhlasným. Urobili sme to aj v prvom čítaní a urobíme to aj v druhom čítaní.
Avšak na to, že ten návrh zákona je koaličný a máte tu vládnu deväťdesiatpäťku, prepáčte, ale tak to poviem, že trošku aj málo ambiciózny. Mohol byť viac ambiciózny a priškrtiť ten hazard ešte viac. Tie negatívne dôsledky, ktoré tuná máme na Slovensku, a ste primátorom mesta a som rád, že ste neplakali a môžte aj v závere povedať, že vám vypadne neviem koľko peňazí zo štátneho rozpočtu, teda nie zo štátneho, ale z mestského rozpočtu, pardon.
No keby sme urobili štatistiky, a ktoré boli aj robené, štatistiky, kde na dôsledky hazardu sme vynaložili oveľa väčšie, a v Amerike to robili, oveľa väčšie množstvo peňazí ako ten samotný hazard bol príjmom, a ktosi sa nevie vpratať do koží a je taký rozšafný a má obrovské milióny a peniaze, no tak, keď on nemá za jeden večer prehrať milión eur alebo milión dolárov, no tak možno pre takýchto hazard, no ale sú to blázni, by som povedal, hej, keď takto rozhadzujú peniaze. Môžu ich naozaj darovať na dobročinné ciele alebo proste efektívnejšie využiť tie peniaze, keby aj v biznise a podnikanie a podobne, ale nie je ten hazard pre..., dovolím si povedať, prepáčte, nechcem to, aby to veľmi zlé, ale poviem to tak, trošku to upravím v tej mysli, pre chudobné rodiny na Slovensku a tých máme veľmi veľa.
Tuná kolegyňa Zita, ona to spomínala, tú Lomničku a aj kňaza Martina Majdu, on tak veľmi aktívne bojoval proti tomu hazardu. Viem. Aj my sme osobne o týchto veciach rozprávali. A keď v susednom meste v Podolínci sa tie automaty zrušili, tak bol rapídny pokles a to je to strašné alebo to je ten paradox, ale..., resp. to je to, to, no hrozné, že v podstate tomuto hazardu prepadajú veľakrát a častokrát chudobné rodiny, rodiny žijúce pod hranicou životného minima. Nehovoriac o tom, aké má ďalšie ako dôsledky hazard. To nie je to, že rodina nemá z čoho žiť, že deti doma hladujú, nemajú na školné, a proste tieto všetky problémy sociálne, ktoré tuná sú, ale jeden z takýchto..., a je to tiež sociálny problém a fenomén zároveň dnešnej spoločnosti. Aj na Slovensku sa to deje. Ja osobne poznám sám tieto prípady, kde otec rodiny prehral všetko, zadlžil tú rodinu. A proste rozpadla sa tá rodina, rozviedli sa tí manželia. Manželka to nezvládala. Samozrejme, tie dlžoby, ktoré boli, tak tú rodinu gniavili a zavalili a nakoniec to vyústilo do suicídia, teda samovraždou. A to sú tie najväčšie životné osudy, ktoré sa stávajú v týchto rodinách.
Ja si viem predstaviť aj to, ja som to aj faktickou poznámkou ako povedal, však už môžte potom to nejak aj komentovať, ako chcete, ale viete, tie mestské a obecné zastupiteľstvá, aby sa veľakrát nesprávali slabošsky. Oni síce veľakrát, tí poslanci, nechcú ten hazard, ale boja sa dvihnúť ruku proti miestnym tým hazardérom, ktorí sú rôzne organizovaní a vyhrážajú sa im a podobne. Ja si to viem predstaviť, že by o tomto rozhodla Národná rada a prijali sme zákon jednoducho a mechanizmus taký, ktorý obmedzí tento hazard. Tu ste to nechali na dve tretiny poslancov mie..., na miestnej ako úrovni, čo veľakrát naozaj môže byť problémom. Ja by som vám to, no už je tu aj druhé čítanie, ale aj odporúčam vám to, aby sa, keď už teda miestne zastupiteľstvá majú o tom rozhodovať, aby sa rozhodovalo nadpolovičnou väčšinou. Stačí, že jeden z poslancov, hej, preváži na jednu alebo na druhú stranu, sú to reprezentanti obce, tak aby to mestské alebo obecné zastupiteľstvo rozhodovalo tou, tým väčšinovým hlasovaním.
To, že sa zrušili tie petície, myslím si, že je to dobré, lebo bolo s tým strašne veľa roboty a všelijako sa to fingovalo, a proste tí, ktorí lobovali v prospech toho hazardu, a možno tam boli aj naozaj organizované skupiny, ktoré nielen ako spochybňovali samotný výsledok referenda, ale mali sme tu aj skúsenosť takú, že nejakým záhadným spôsobom stratili sa petičné hárky a tým sa aj spochybňovalo celé referendum o hazarde.
Možno tým gamblerom na záver chcel by som odkázať takúto vec, že jednoducho s automatom nastaveným na výhru ty nikdy nevyhráš, nikdy. Každý jeden automat je nastavený tak, aby nad tebou vyhral, a možno tú každú desiatu výhru alebo možno akurát pred tebou niekto nejakú tú sumu vyhral, tak tí gambleri, ktorí sú na tom závislí, áno, však to už je poslednýkrát a toto bude moja výhra alebo moja príležitosť a tak. Nie, ak sa chceš živiť a starať sa o svoju rodinu, možno o seba, o svoju manželku, o svoje deti, vyhrň si rukávy po lakte a poctivo pracuj. Ak chceš ty zarábať na svoju rodinu a živiť hazardom, to je obrovský omyl. Zničí to nielen teba samotného, ale aj tvoju rodinu a tento hazard, dovolím si povedať, že rozvracia každú jednu spoločnosť, kde sú také bezbrehé tieto, kde možno ani nie sú tie mantinely, a ten hazard máme na každom mieste, tak tie negatívne dopady sú veľmi zlé.
To, že ste trebárs tým pozmeňujúcim návrhom zákona zmenili tú vec, aby nemuseli tí možno inšpektori alebo, ja neviem, z verejnosprávnej, alebo z obecného úradu úradníci behať a vymeriavať kroky a krokomer a podobne, tak vlastne ten pomyselný bod hazardu a 500 metrov dookola v podstate nesmia byť všetky tieto zariadenia. Dávať si na to pozor, aby naozaj tam neboli deti a možno aj vysokoškoláci, internáty, sociálne zariadenia, aby naozaj to nebolo na dosah ruky. Ja by som možno aj si vedel predstaviť aj to obmedzenie, aj iným spôsobom, aj tie označenia, aj možno obmedziť aj tú, ten spôsob reklamy alebo toho marketingu, ktorý veľakrát tie hazardné zariadenia, herne o sebe dávajú vedieť a vlastne takto lákajú tých svojich klientov.
Chcem vám inak poďakovať za návrh tohto zákona, lebo prijatím tohto zákona aj cez to druhé čítanie, keď to teda prejde, tú kritiku som vyslovil. Ja som konzervatívne orientovaný človek, ja by som bol za väčšie sprísnenie, ale je to v tej podobe, v ktorej to je. Chcem vám aj poďakovať, že ste mali odvahu a predložili tento návrh zákona do parlamentu, lebo tiež to veľakrát nie je jednoduché. Veľakrát aj my poslanci Národnej rady z rôznych strán sme atakovaní a napádaní, či už verbálne, alebo dokonca aj fyzicky a podobne, aj vyhrážkami, tak myslím si, že aj práve táto kategória hazardu tiež spadá do tejto sféry.
Tak želám vám všetko dobré, Pán Boh vám žehnaj a ďakujem ešte raz.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.9.2020 o 9:39 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:47

Martin Čepček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, toto je to najnutnejšie, čo sme mohli spraviť. To, čo spôsobuje najväčšie problémy, je práve petícia. Práve petícia sa týmto návrhom zákona odstraňuje, toto, to, čo spôsobuje najväčší problém.
Čo sa týka ambície, máme väčšie ambície a dúfajme, že príde vládny návrh zákona o hazarde, ale to nebude otázka jedného-dvoch mesiacov, to bude otázka diskusií, možno aj niekoľkých rokov. Čo sa týka rozpočtu mesta Nitry, ak si dobre pamätám, z rozpočtu je to asi 1 %, nejakých 600-tisíc euro, ak si dobre pamätám. A ak vieme, tak na Slovensku máme okolo 3-tisíc miest a obcí a v nich máme len 78 platných prijatých všeobecno-záväzných nariadení. To znamená, tuto vidno, ako tá petícia nefunguje. To znamená, väčšina miest prijaté všeobecno-záväzné nariadenie o hazarde nemá.
Čo sa týka nadpolovičnej väčšiny. Nadpolovičná väčšina je veľmi diskutabilná, lebo môžme o tomto všeobecno-záväznom nariadení alebo o zákaze hazardu diskutovať takmer každý mesiac. To znamená, my potrebujeme mať všeobecno-záväzné nariadenie, aby aj to, čo bolo prijaté, bolo nejakým spôsobom schvále..., teda zabránené tomu, aby sa to menilo každý mesiac, a práve preto trojpätinová väčšina.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 9:47 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:49

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Kuffa, s mnohým súhlasím, čo ste hovorili, len odporúčam nabudúce viac trošku si prečítať to paragrafové znenie, lebo niekoľko nie veľmi presných vecí ste tam rozprávali. Napríklad tých 500 metrov, ktoré tam bude, to nie je 500 metrov od herne nesmú byť zariadenia, ale 500 metrov od zariadení nesmú byť herne. To je zásadný rozdiel.
Takisto zákaz reklamy, pokiaľ viem, tak už tá reklama na herne je zakázaná. Nesmú mať svetelné reklamy, ktoré vytŕčajú kolmo z budov, čiže tých vecí, ktoré ste spomínali, už viacero je vyriešených už v terajšej, v terajšom znení. A treba si ale uvedomiť, vždy treba mať na pamäti a o tom som sa aj s pánom predkladateľom bavil neraz, plošný zákaz hazardu je síce fajn, len potom nastáva problém s nelegálnym hazardom, preto aj do budúcna prídeme ešte s prísnejším riešením kvízomatov, ako je teraz uvedené, a je to na pomerne dlhú diskusiu a ja si uvedomujem, že čo všetko hazard spôsobuje.
Na druhej strane musíme si tiež všetci uvedomovať, že v týchto časoch nebude zase jednoduché tých niekoľko tisíc ľudí dať na trh práce, lebo práve ten pozmeňovák o tých 500 metrov, o ktorom ste rozprávali, tak práve ten pozmeňovák spôsobí to, že zhruba 80 % herní skončí, hej. Čiže to je, to je pomerne zásadná vec a štát sa bude musieť vysporiadať s tým, že akým spôsobom si tí ľudia tú prácu nájdu, ale to je v podstate, by som povedal, politické rozhodnutie, ktoré sme sa rozhodli urobiť, a ideme do toho a my určite podporíme tento návrh zákona.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 9:49 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:51

Ľuboš Krajčír
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Kuffa, skoro so všetkým sa dá s vami súhlasiť.
Keď ste hovorili aj o tých petíciách, tak naozaj sme boli svedkami, možno častokrát aj účastníkmi toho, že tými petíciami si na tej komunálnej úrovni veľa komunálnych politikov vytĺkalo len politické body. Tak to bolo. V podstate snažili sa zvýrazniť touto nie úplne príjemnou témou. Samozrejme, ja som absolútne za zákaz. Tak ako ale povedal aj kolega, treba si uvedomiť aj to, aby sme do budúcna vedeli zamedziť rôznym vznikom čiernych herní, tak ako sme boli svedkami aj kvízomatov.
A ešte raz, mi nedá, aby som nespomenul, aby sme nezrušili všetky herne a celý tento hazard sa presunie do online priestoru, čo naozaj by mohlo spôsobiť veľké problémy, a tam, si myslím, že sú ešte, ešte väčšie riziká.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 9:51 hod.

PhDr.

Ľuboš Krajčír

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:52

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, chvalabohu, dal by Pán Boh, aby sa naplnili tie slová, že 80 % herní na Slovensku skončí. Ak sa to naplní, pán Pčolinský, prídem vám zagratulovať, hej, a ja som sám zvedavý, ja vám dávam na to aj celé volebné obdobie, ten zvyšok 3,5 roka, keď aj do konca volebného obdobia, že sa toto číslo ako naplní, fakt vám budem gratulovať. Držím vám úprimne palce, hej. To by bolo úplne super, keby sa to podarilo.
A, pán kolega Krajčír, jak presne, toto, toto má, žiaľ, pravdu, že veľakrát tie petície sa robili, veľakrát len preto a tie petičné výbory boli preto, aby, aby získavali politické body. Ale to je taká prízemnosť veľká ako u mnohých ľudí, hej, a to sú trápne veci, lebo profitovať na nešťastí niekoho druhého, no to je hyenizmus. Hej, to je, ale, samozrejme, veľakrát nevidíme do človeka, lebo, pán kolega, komu je známa hĺbka srdca, kto má hĺbku ľudského srdca? Kto? No tak len Bohu je známa, hej, Bohu je známa. On skúma a pozná hĺbku srdca. My sa len môžme domnievať a my si to môžme len myslieť. Ale ak to tak je, tak je to čosi, čo aj mne je zo srdca odporné, a je dobre, že tie petície tam nie sú. Veď ja som vám de facto ten návrh zákona ako podporil. Ja by som to nieže 500 metrov (povedané so smiechom) dal ten bod, pán Pčolinský. Ale na periférium, na roľu pôjdeš s tou herňou! Ale však ten, tá reklama ďalej funguje. Ty ten reklamný lístok na tú herňu dostaneš do ruky. Sa len prejdeš po meste a sú dievčatá, tuná ja pozerám na kolegynku, také pekné dievčatká usmievajúce a to ti budú pchať do ruky, že tu máš a príď do našej herne.
Takže tá reklama to nie je len tá, ktorá je vysvietená. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 9:52 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video