18. schôdza

24.11.2020 - 17.12.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 15:19 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:56

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Beluský, veľmi pekne ďakujem za opozičné, ale veľmi korektné vystúpenie k rozpočtu. Presne takto by to malo byť. Mali by sme tu viesť tvrdú, ale teda odbornú debatu o tom, čo preberáme. Veľmi oceňujem, že ste dokázali teda aj pochváliť to, čo sa vám zdá v rozpočte dobré. Áno, samozrejme, je sväté právo opozičného politika povedať, toto by som robil inak, páčia sa mi aj návrhy, teda že, aj že ako by ste to robili, toto všetko kvitujem.
Možno v tom kontexte ešte jednu vec, že už teda keď sa takto, takto bavíme, tak potom na upresnenie: No, platy ústavných činiteľov klesnú. Nieže sa zamrazia, klesnú. Máme roky platný zákon, ktorý v určitých parametroch deficitu zabezpečí to, že nám klesnú, všetkým ústavným činiteľom, platy pre budúci rok. A ešte aj tu bolo spomenuté, že tam je na základe, samozrejme, priemernej mzdy, ani ten rast nie je. Čiže sú dva parametre, ktoré zabezpečia, že aj ústavní činitelia budú mať v budúcom roku nižšie mzdy. To len na upresnenie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 14:56 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:57

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Martin, chcem sa v prvom rade veľmi pekne poďakovať za tvoj veľmi hodnotný a veľmi korektný príspevok ohľadne tohto bodu programu, ktorý ako vládni poslanci nazývajú zákonom roka. Ja keď sa pozriem do pléna Národnej rady, tak je mi do plaču z toho, ako tento zákon roka zaujíma poslancov vládnej koalície. Dovolím si povedať, že ich tu nedokážem spočítať asi ani na prstoch dvoch rúk. Ale je to úplne jedno, je to výsledok toho, že ani vládny rozpočet asi vládnu koalíciu nespája.
Tvoj príspevok ma zaujal najmä v oblasti školstva, kde sa vláda naozaj veľmi vehementne zaujala a predsavzala si to, že bude znižovať výdavky školstva na nezmyselných stredných alebo vysokých školách. V tomto rozpočte naozaj žiadna kapitola o znižovaní výdavkov na nezmyselné stredné a vysoké školy nie je. Čiže ja sa chcem opýtať, ako budeme fungovať ďalej. Vzdelanie neznamená to, že budem chodiť na nejakú strednú alebo vysokú školu, dostanem maturitné vysvedčenie alebo diplom a čo potom ďalej so mnou? Som nepoužiteľný pre trh práce. A toto je jasným dôsledkom toho, že ani ministerstvo školstva nevie asi, akým spôsobom by bolo dobré pokračovať.
Čo sa týka zadlžovania celkových nákladov štátu, tak tak ako to spomenul kolega vo faktickej poznámke, toto zadlžovanie je naozaj neúnosné, je tak masívne, že naozaj si to dovolím nazvať úplnou ekonomickou samovraždou. 29-miliardové zadlženie, to je, prosím pekne, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja neviem, či sa za niekoľko desiatok rokov z toho spamätáme ako Slovenská republika. Čiže naozaj neviem, čo k tomu dodať. Jednoducho naozaj asi ako poslanecký klub Ľudovej strany Naše Slovensko tento návrh štátneho rozpočtu nemôžeme podporiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 14:57 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:59

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegom za faktické poznámky. Najprv k pánovi Viskupičovi. Ďakujem teda za uznanie konštruktívneho príspevku. To bolo aj mojím cieľom, aby sme naozaj sa vyhli nejakým politickým debatám a naozaj riešili veci vecne a konštruktívne. Ja verím, že v tom budeme aj pokračovať. Veď koniec koncov aj náš výbor sa tomu dlhodobo tak aj venuje.
A vy ste spomínali to klesnutie. Ja viem, že tam je tá, taká tá sankcia, tých 0,15 % a 0,10 %, myslím, podľa, podľa toho, aký bude schodok. To je, samozrejme, náš trest. Trest nás politikov za to, že sme neudržali tie verejné financie na uzde. Ale ja si však nemyslím a aj tie prognózy a predpoklady sú, že tá priemerná mzda práveže narastie ešte za rok 2020. Ona možno potom bude stagnovať, ale nepredpovedá sa nejaké klesanie. Čiže myslím si, že minimálne v tejto veci vieme spraviť nejaké opatrenia. Ale tu nejde teraz o to, že či naše platy kvôli tej sankcii klesnú alebo neklesnú, ale ide o to, aby sme dali ľuďom nejaký signál, nejaké gesto im ukázali, že aj my politici vieme šetriť sami na sebe. A to je to, čo tí ľudia potrebujú.
A tým by som chcel zareagovať aj na kolegu Milana Mazureka, ktorý hovoril tiež o tej valorizácii, pretože pamätáme si všetci na tie tlačovky Igora Matoviča, na tie jeho vystúpenia vo veci valorizácie miezd, hlavne teda poslancov a politikov. A, bohužiaľ, nič sa nespravilo, založil sa nejaký fond vzájomnej pomoci, ktorý, sám Igor Matovič povedal, že nefunguje, už tam nikto neprispieva, nevieme, či sa tie peniaze reálne aj tým ľuďom dávajú, či to reálne niekomu pomohlo.
No a, Rasťo Schlosár, ja som optimista. Ja verím, že ten nárast toho dlhu nebude reálne taký, ako je rozpočítaný, ako teda, aký je teda predpoklad, pretože sú tam veľké rezervy v samotnom rozpočte, ktoré sa nemusia rozpustiť, a takisto nie je tam započítaný vplyv napríklad eurofondov, ktoré môžu pozitívne vplývať na ekonomické prostredie, pokiaľ ich dokážeme, samozrejme, správne využiť. A takisto k riadeniu dlhu pomôže aj novela zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 14:59 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:02

Juraj Šeliga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja si myslím, že samozrejme, že poslanci Národnej rady a verejní činitelia majú byť solidárni v situácii, keď sa ekonomike nedarí, o to viac, ale to, čo predvádzate, páni z ĽSNS, je hrubý populizmus, pretože, za prvé, sú dve podmienky, na základe ktorých sa upravujú platy ústavných činiteľov.
Prvá podmienka, pomenoval ju pán poslanec Viskupič, pán poslanec Beluský na to reagoval, pôjdu nám platy dolu, pretože sa zvýšil dlh. A druhá podmienka sú jasné čísla. Ten výpočtový mechanizmus je úplne známy, je upravený v zákone o platových pomeroch a je upravený v zákone, v ústavnom zákone o verejnom záujme.
Priemerná mzda v národnom hospodárstve minulý rok bola 1 092 eur. Tento rok, I. kvartál, priemerná mzda 1 085 eur, II. kvartál 1 088 eur, III. kvartál 1 087 eur. Keby sa neviem čo stalo, že v IV. kvartáli stúpne tá mzda, tak nikdy nebude viac ako 1 092 eur za minulý rok. To znamená, že keby sme si zmrazili platy, tak de facto ich máme vyššie, ako ich budeme mať podľa tohto výpočtového mechanizmu. To je celé.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2020 o 15:02 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:03

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda, my vieme, ako sa počítajú platy politikov, a my sme nehovorili nič o zmrazovaní. My hovoríme o tom, že by politici mali spraviť určité gesto a my sme niekoľkokrát do parlamentu predložili návrh zákona, ktorý mení výpočet, ten nezmrazoval, tak ako to navrhlo napríklad OĽANO v minulosti, ale my sme menili výpočet platov politikov, pretože áno, vy máte pravdu, že keby sa teraz zmrazia tie platy a priemerná mzda stúpne, tak de facto ten plat aj politikov, teda poslancov a ďalších ústredných činiteľov, by stúpal, a to, samozrejme, nechceme spraviť. Ale my tu celý čas hovoríme o tom, že politici musia byť solidárni s občanmi Slovenskej republiky, že keď nejdeme valorizovať mzdy zamestnancov v štátnej a verejnej správe, že musíme proste my ako politici ukázať nejaké gesto, že aj my vieme šetriť a že vieme proste sa ukázať ľuďom takouto pomocnou rukou.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 15:03 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:04

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda Šeliga, veď vy ste doteraz účelovo tu začali rozprávať o zmrazovaní, ale jednoducho aj z tohto vášho príspevku bolo úplne jasné, zrejmé a zreteľné, že lepší mechanizmus ako ten na stanovenie platov ústavných činiteľov, ktoré sme navrhovali my ako Ľudová strana Naše Slovensko, neexistuje. Nech sú tie platy závislé nie od fiktívnej priemernej mzdy, ale od skutočnej minimálnej mzdy. Nech sú závislé od toho, čo zarába ten, jednoducho každý jeden zamestnanec v hospodárstve v republike. A potom sa budeme môcť rozprávať o tom, že ako nastaviť tie koeficienty, ale nie podľa nejakej fiktívnej priemernej mzdy, ktorú vieme veľmi dobre, ako to je, že je úplne ďaleko od mediánu a že síce priemernú mzdu máme, ale čím ďalej od Bratislavy, tým menej ľudí túto priemernú mzdu dosahuje.
Čiže poďme to nastaviť naozaj seriózne, poďme to nastaviť tak, aby o tom neboli najmenšie pochybnosti, a potom sa nemusíme baviť o nejakom zmrazovaní alebo o nejakej valorizácii. A keď to bude od minimálnej mzdy, tak tie pochybnosti nebudú žiadne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 15:04 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:05

Juraj Šeliga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tento mechanizmus, ktorý ste navrhovali, by znamenal, že nám platy stúpnu, pretože tento rok minimálna mzda stúpla. O zmrazovaní hovoril pán poslanec Mazurek a rovnako to hovoril aj pán poslanec Beluský. Ten ukazovateľ priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa mňa reflektuje to, ako reálne tie platy sú rozložené naprieč ekonomikou. Pointa je, že ak chcete hovoriť o tom, že si máme znižovať platy alebo že si máme zmrazovať platy, tak sa treba pozrieť na čísla, lebo zmrazenie platov je síce ľúbivá téma, ale v tejto situácii by na konci dňa sa ukázalo, že nám zostane vyšší plat, ako by nám patril v roku 2020.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 15:05 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:06

Marián Viskupič

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:19

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Viskupič, je úplne prirodzené, že koalícia zdôrazňuje tie pozitívnejšie stránky toho rozpočtu, ale ja si myslím, že proste realita nás nepustí.
Myslím si, že či už vy ako predseda výboru, alebo pán minister financií, vy nemôžete za to, že ten rozpočet je v takom stave, v akom je, pretože sú tu širšie väzby. Je tu korona, to všetko vieme, ale nazvať tento rozpočet, že 7 mld. deficit, ktorý tento rok sa uzavrie, je veľmi dobrá správa pre Slovensko, tak ja s týmto nesúhlasím. Proste 7 mld. vzhľadom na kapacitu a finančné schopnosti Slovenska, to je úplne teraz, ak abstrahujeme od toho, že čo spôsobilo tieto čísla, tak to sú katastrofálne čísla. A rovnako katastrofálne sú aj tie predikcie, myslím si, že nemali by sme si tu teraz hovoriť také príbehy, že vy si zvýšite deficit na, odhad deficitu na 12 mld. a potom dosiahneme len, len sedem a povieme, že sú to úžasné čísla. Jednoducho, keby sme dnes mali svoju vlastnú menu, slovenskú menu, korunu a keby sme si museli požičiavať reálne peniaze na bankovom trhu a nie dostávať de facto cez mechanizmy natlačené peniaze z Európskej centrálnej banky, ktorá nás dnes financuje, no tak by sme videli, aké sú skutočne tieto čísla katastrofálne, pretože by nám extrémne rástla úroková sadzba a nevedeli by sme sa prikryť tou perinou z Európskej centrálnej banky.
Takže, takže ja tento optimizmus vôbec nezdieľam a myslím si a súhlasím s tým, že my musíme nájsť naprieč, myslím si, politickým spektrom nejakú víziu čo so Slovenskom, pretože ak takto budeme pokračovať ďalej, jednoducho my sme jednou nohou v bankrote.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 15:19 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:21

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda finančného výboru, vy ste konštatovali vo svojom vystúpení, že sa tešíte z toho, že sa v rámci rozpočtu podarí naliať dostatočný objem peňazí do vzdelávania.
Ale ja sa chcem spýtať, že čo z toho, keď vďaka chaotickým opatreniam vlády tie deti nemôžu chodiť do školy. Čo z toho, keď deti dnes trpia doma, už trpia aj rodičia a stále im len sľubujete, že už budú môcť ísť do školy, a nemôžu. Že by mohli ísť aspoň na tri týždne do školy do Vianoc? Nie. Že od 8. januára? Možno už ani to nebude pravda. Načo chcete nalievať peniaze, keď tie deti prídu o základné školské návyky a ten výchovno-vzdelávací proces bude úplne v troskách?
A druhá vec, 7 mld. ročný deficit. To je deficit rovný deficitu za posledné tri roky minulého volebného obdobia. Za tri roky! Odhadovaný 60-miliardový dlh po trojročnom hospodárení tejto vlády je, pán poslanec, tak vysoký, že to už sú nesplatiteľné čísla. Ja chcem povedať z tohto miesta, že to už budú nesplatiteľné čísla a naozaj už bude zbytočné sa snažiť splácať takýto vysoký dlh. Radšej ho prestaňte splácať, normálne ho prestaňte splácať a tie peniaze z dlhovej služby, tie miliardy z dlhovej služby dajte do služieb štátu, pre ľudí, do nemocníc, do ciest, kdekoľvek. Lebo takýto obrovský dlh jednoducho už nebude splatiteľný. To už budú peniaze vyhodené do čiernej diery.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 15:21 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video