18. schôdza

24.11.2020 - 17.12.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

8.12.2020 o 14:57 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:45

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Pani poslankyňa, ja som za každú pomoc matkám a rodinám a je mi jedno, kto ju predkladá, z ktorej strany alebo z akého politického spektra prichádza.
No je smutné to, že keď takúto pomoc navrhujeme my, tak váš celý klub zahlasuje proti. Vtedy už neplatí to, čo ste povedali pred chvíľou, že je to pomoc matkám a deťom? Neni to také farizejské trošku s vami z vašej strany?
Vy hovoríte, že ďalšie návrhy. Načo máme dávať ďalšie návrhy, aby sme zlepšili pomoc, čo akokoľvek dobré, keď ako ovce zdvihnete ruku a zahlasujete proti tomuto návrhu?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 14:45 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:46

Peter Dobeš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Ja verím, že aj tento návrh zákona pomôže prekonať sociálne slabé osoby alebo v sociálnych situáciách osoby, ktoré sa ocitnú v úlohe matky alebo budúcej matky. Myslím, že je tu priestor, aby sme aj upozornili a, alebo podčiarkli pomoc rôznym občianskym združeniam, neziskovým organizáciám, nadáciám, ktoré pomáhajú ženám, matkám, obetiam domáceho násilia. Častokrát tieto organizácie suplujú úlohu štátu a nie sú zanedbateľné pri tejto pomoci.
Verím, že aj tento zákon pomôže vykompenzovať isté situácie v živote, v ktorých sa ocitnú matky alebo budúce matky.
Ďakujem, pani poslankyňa, za prednesenie tohto návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 14:46 hod.

RNDr.

Peter Dobeš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:46

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Pani Drábiková, prosím vás, dajte školenie o kultúrnom prejave zvlášť pri takejto citlivej téme vášmu kolegovi Šefčíkovi. Vy ste v porovnaní s Urválkom Šefčíkom ako nebo a zem. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 14:46 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:47

Lucia Drábiková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Kolegyne, kolegovia, ďakujem za vaše, za vaše faktické poznámky.
Pán Suja, možno zareagujem v tom zmysle, prečo sme nepodporili váš nesmierne štedrý návrh materského počas troch rokov? Pretože náš štátny rozpočet by to jednoducho neuniesol. Sú, sú, sú návrhy, ktoré môžme vymýšľať a vyťahovať z rukáva a môžu byť krásne a môžu byť prorodinné, ale pokiaľ na tieto návrhy nie je dostatok financií v štátnom rozpočte, žiaľ, takéto návrhy sa podporiť nedajú.
Verím, že pandemická situácia čím skôr skončí a podarí sa aj hospodárstvo tejto krajiny dostať do normálneho stavu, a potom, verím, že budú aj tie pomoci rodinám oveľa, oveľa štedrejšie.
A ešte možno jedna taká poznámka. Ak naozaj máte taký dobrý vzťah k rodinám a k deťom a k ženám, chcem vás poprosiť a chcem apelovať na vás, kolegovia z ĽSNS, aby ste povedali vašim priaznivcom, aby prestali zastrašovať primátorky miest v strednom Slovensku, pretože to považujem za veľmi neúctivé. Takisto pochod pred domom premiéra považujem za veľmi neúctivý a je to veľmi nepekné aj voči jeho rodine, aj voči rodinám ostatných ľudí, ktorí tam okolo bývajú. A takéto konanie voči primátorkám na južnom, na juhu stredného Slovenska považujem za veľmi, veľmi zlé. A chcem teda na vás apelovať, keď teda máte takú úctu k rodinám, povedzte to aj svojim priaznivcom, nevyzývajte ich k nenávisti, ale vyzvite ich k tomu, aby rešpektovali ľudí, ktorí boli zvolení v Národnej rade, a aby rešpektovali ich súkromie a bezpečie, pretože vy ste veľkými vzormi pre svojich nasledovateľov a vy to veľmi dobre viete a máte veľkú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 14:47 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:49

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Niektorí moji predrečníci povedali, že tu majú, že majú viac detí a že sú za.
Pani poslankyňa, ja mám štyroch synov a som rád, že sú zdraví a že všetko má byť alebo všetko je tak, ako má byť.
Vy ste reagovali na mňa, že boli by ste pristúpili na ten náš návrh, alebo čo povedal pán Beluský, tu predkladal, keby bolo na to peniaze. Ale beriem to z vašej strany také farizejstvo, lebo ak si dobre pamätáte, pán Beluský tu povedal, že je ochotný urobiť ústupky, že hocijaká pomoc, keď aj malá, nemusela byť taká, ako on navrhol, že sme ochotní rokovať. Hocijaký pozmeňujúci návrh, hocičo, čo by pomohlo matkám, by sme boli prijali, aj toto, čo ste vy dali, prijmeme. Hocičo. To znamená, že on to tu vtedy jasne povedal.
A to, že vy ste dneska povedali, že na to peniaze nemáme, to je, prepáčte, farizejské, lebo my sme povedali, že vieme ustúpiť, koľko, na koľko peniaze máme. Takže boli na to peniaze, keď sú aj na toto.
Takže, prosím vás, toto neni, toto neni odpoveď na to, že preto ste to nepodporili, že na to peniaze sme nemali, lebo sme boli ochotní robiť ústupky.
Vy hovoríte, že sa nepatrí, aby sme vplývali na našich sympatizantov, aby nerobili pochod pred domom premiéra vášho Matoviča. A čo robil celé roky on? On staval šibenice, on vykrikoval, on napádal a vyhrážal sa ľuďom a to robí aj teraz.
My sme všade, všade na každom takomto proteste ako prvé v strede aj na konci hovorili, že sme proti akémukoľvek násiliu, aby sa ľudia nedali vyprovokovať, aby žiadne násilie nebolo. Vyzývali sme ľudí. Ani jeden z nás nevyzýval ľudí, aby na niekoho útočili. Aby to bol pokojný protest a takto aby sme vyjadrili svoj názor. Toto bolo naše.
Ja viem, že vy ste asi, predpokladám, že vy ste z tretieho sektora a tam trošku tie názory sú iné, my sme fakt rodinne založení, my tu nekupčíme s ničím, my podporíme každý dobrý návrh. Vy máte problém podporiť dobrý návrh z opozície, a to je jedno, z ktorej časti opozície, aj z nezaradených.
Takže skúsme sa nevracať stále len do minulosti a začať robiť niečo teraz, aby to pomohlo takým zákonom, ako je tento, vylepšiť ho, prípadne ďalšie návrhy, ktorým sa ešte pomôže tým matkám a rodinám.
Niekto z vás tu hovoril na pápeža, že by sa mal rešpektovať, ale pápež aj povedal v niektorých svojich oných, že je za homosexuálne partnerstvá a to ako ortodoxní kresťania, to vyjadril v svojom názore, nemôžte prijať, alebo proste že to rešpektuje. Toto v živote my nemôžme prijať. Rodina je rodina, je muž a žena. Nikdy nič iné.
A preto vravím, skúsme neobchodovať s deťmi, skúsme neobchodovať s rodinou, skúsme neobchodovať s ničím a naprieč politickým spektrom skúsme podporovať dobré návrhy. A nie pri jednom sa vyhovárať, že máme koaličnú zmluvu, nemôžme, potom, keď nám je to už trápne, tak povedať, že nemáme na to peniaze.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

8.12.2020 o 14:49 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:53

Peter Cmorej
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Cmorej, pán, pán predsedajúci.
Pán Suja, ja chcem zareagovať na ten váš návrh zákona. Ja som vtedy, žiaľ, nemohol byť prítomný, že ste boli ochotní rokovať o ústupkoch. No, žiaľbohu, tam nebolo o čom rokovať, lebo ten váš návrh bol, bol napísaný strašidelne zle. Ja neviem, či, či ste si vy uvedomili, že vy ste chceli vlastne vyrobiť materskú pre neprispôsob... pre neprispôsobivých občanov, ale predpokladám, že nie, lebo asi ste to nedomysleli do dôsledkov. Vy ste to mali napísané tak, že bolo, že postačovalo mať strednú školu a nikdy nepracovať a aj tak by tá matka, ten rodič mali materskú, ktorá by sa im vypočítavala z minimálnej mzdy, dokonca by bola vyššia ako minimálna mzda, alebo stačilo hodinu mesačne robiť akúkoľvek fiktívnu činnosť a tiež by mala materskú vyššiu ako minimálna mzda. Dokonca by takéto matky mali vyššiu materskú ako mamička, ktorá, ktorá by robila na nejaký čiastočný úväzok napríklad za 200 eur mesačne, tak tá by mala vďaka vášmu návrhu nižšiu materskú ako rôzni neprispôsobiví občania. To bol naozaj veľmi komický návrh a to sa nedalo žiadnym spôsobom podporiť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 14:53 hod.

Mgr. Ing.

Peter Cmorej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:54

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Suja, ja som v rozprave asi dvakrát sa zmienil o tom, že máme plán. Máme plán, dostali sme mandát od ľudí a máme plán aj v sociálnej prorodinnej politike a to je reakcia na to, že prečo nepodporujeme ten váš plán. Ten váš plán bude možno potom realizovaný, keď vyhráte voľby. Skúste nám dať priestor, aby sme zrealizovali ten svoj, a po štyroch rokoch si povieme, že či sme to posunuli ďalej v tej sociálnej politike, alebo nie.
A tie vaše výhovorky na, na prekrútené slová pápeža sú dosť nedôstojné, takže ešte raz vás vyzývam, tak ako v rozprave, povedzte, ktorú, za ktorého Boha, za ktorý národ, za ktorú cirkev vy sa tak bijete do pŕs, keď ignorujte to, čo hovorí pápež, a ignorujete to, čo po ňom hovoria aj naši biskupi a cirkev, keď vyzývajú ľudí, aby nosili rúška, aby dodržiavali opatrenia vlád. Povedzte mi, nie je toto falošné? Ja si myslím, že áno. Ja som vás videl tam s tou truhlou, vysmiateho aj s dvoma Kotlebami po boku bez rúšok. Tak toto je správne?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 14:54 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:56

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Cmorej, vy ste rasista? Lebo ináč si neviem vysvetliť vaše vystúpenie. Alebo fašista? Skúste si to prehrať potom, čo ste vlastne povedali.
A, pán poslanec Šefčík, ja neviem, ako mám reagovať na klamára. Toto z vášho klubu čo zaznieva aj na výboroch, vyhraj voľby a môžeš všetko, to ja neviem, teraz ste to sám povedali, ale ja neviem, či, na to sa nedá reagovať. To škoda na vás slov.
Ja by som nechcel sa dožiť, aby moje deti niekto učil taký ako vy, to by som sa nechcel dožiť. Lebo keď vám vyhovuje, tak ste kresťan, ale akonáhle to chcete zobchodovať, tak podporíte tie najliberálnejšie návrhy.
Takýto ste vy klamár a farizej. Ja neviem, ako vy môžte chodiť do kostola a vopchať prsty do svätenej vody a prežehnať sa, že to nesyčí, keď tam ste.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 14:56 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:57

Juraj Šeliga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dámy a páni, pani spravodajkyňa, pán predkladateľ a ďalší predkladatelia, ja musím povedať, že mňa tento parlament neprestane udivovať. Asi som tu naozaj krátko, keď aj v takej povedzme jednoduchej a podľa mňa naprieč politickým spektrom prijateľnej veci tu vznikne hádka o tom, kto je väčší kresťan a kto neni väčší kresťan, a kto vykladá pápeža lepšie alebo horšie a o tom všetkom. Priznám sa, príde mi to trošku bizarné, špeciálne, že to hovoria tí, ktorí nosia truhlu pred dom, kde bývajú dve malé deti a manželka premiéra, ktorá za nič nemôže. Už keby ju doniesli pred ten parlament, tak to pochopím, považoval by som to za nevkusné. Toľko politická vsuvka.
Ja chcem povedať, že som veľmi rád, že tu je tento návrh kolegov, ktorí robia takýmto spôsobom jasnú prorodinnú a prosociálnu politiku. Pretože tento parlament nie tak dávno rozdelila ako keby na dve polovice téma, ktorá, samozrejme, rozdeľuje celé Slovensko, to je otázka toho, akým spôsobom majú byť regulované interrupcie. A my už vtedy sme hovorili v strane Za ľudí, že je dôležité okrem týchto otázok, o ktorých, samozrejme, treba diskutovať, prinášať ľuďom riešenie, ktoré je schopné vytvoriť nejaký typ sociálneho zmieru. A som rád, že dvaja páni poslanci a dve pani poslankyne z OĽANO prichádzajú s touto témou a že zavádzame príspevok, alebo tento návrh zákona má zaviesť príspevok, ktorý pomôže tehotným ženám.
Pozrite, ja mám kopu priateľov a priateliek, ktoré naozaj rozmýšľajú nad tým, že či si vlastne môžu dovoliť mať dieťa, a predpokladám, že nie som v tomto žiadna výnimka, že tak ako tu všetci sedíte, a je jedno, kto je z ktorej strany, že sa s touto otázkou stretávate, že jednoducho mať jedno, dve, tri deti už je pre niektorých ľudí problém, že si povedia, jedno dieťa ešte v poriadku, ale dve, tri nezvládneme.
A toto je naozaj taký výkričník a vizitka aj pre štát. Aj v širšom kontexte, nielen v kontexte toho, že sa zavádza teraz príspevok v tehotenstve, ale aj v kontexte toho, v akom štáte vlastne žijeme, aká je kvalita legislatívneho procesu, aká je vymožiteľnosť práva, aká je možnosť sa zamestnať. Ako sa štát stará o tých najslabších, o ľudí so zdravotným postihnutím, o seniorov a ďalších, akým spôsobom jednoducho štát pristupuje k otázkam, keď človek je ako keby nie dobrovoľne, ale tak trochu vytlačený na okraj.
A, áno, tehotné ženy boli vytláčané na okraj sociálnou politikou, ktorá vlastne pre ne ani nebola, že až do momentu, keď vám mohla byť priznaná materská takzvaná, tak dovtedy sa štát ako keby vôbec nestaral o to, že nejaká dáma je tehotná a privedie na svet nový život.
Ja som rád, že takýmto spôsobom, ktorý je podľa mňa schopný vyvolať konsenzus naprieč politickým spektrom, ak na chvíľku odložíme to, že sme z iných politických táborov, pomáhame prosociálnej a prorodinnej politike. Je to podľa mňa správne, je to spôsob, ako povzbudiť ľudí k tomu, aby mali deti, je to spôsob, ktorý nie je nijakým spôsobom invazívny a nikto nemôže povedať, že štát niekoho k niečomu núti, a je to zároveň aj vizitka pre ten štát, že hovorí, že nám záleží na tom, aby sa deti rodili, aby tu boli rodiny a aby mali deti. A to považujem za úplne dobré, správne a kľúčové.
Som rád, že je to práve táto vládna koalícia, som rád, že to bolo aj v našom programe strany Za ľudí, že sme chceli takýmto spôsobom prispieť k pomoci tehotným ženám. O to viac je tam veľmi dobré, že sa to týka, samozrejme, študentiek, že sa nezabudlo na pani policajtky alebo pani vojačky, ktoré ako keby sú trošku vyčlenené z toho štandardného sociálneho zabezpečenia práve kvôli svojmu postaveniu.
Toto veľmi vítam a verím, že tento návrh zákona, že tá diskusia, ako bude pokračovať, aj keď sa už trošku bojím tej reakcie pána poslanca Mizíka, ako bude pokračovať, že bude kultivovaná a že naozaj ukážeme to, že sú témy, kde sa vieme dohodnúť, kde sa vieme spojiť a pretože ide o, o to, aby Slovenská republika bol takým priestorom pre ľudí, kde ľudia chcú mať deti a kde štát, koľko aj ekonomicky vládze, im pomôže a podá pomocnú ruku.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

8.12.2020 o 14:57 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:02

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Pán Šeliga, no nebudem až taký veľmi zlý. Povedal ste, že vás udivuje tento parlament. No mňa udivuje tiež. O slávnej to ére kapitána Danka a jeho vedenia parlamentu som si myslel, že nič zvláštnejšie nemôže existovať, no parlament aj pod vaším vedením ho prekonal. Nestačím sa čudovať a teraz si spomínam na kapitána Danka ako na smiešnozlatú postavičku oproti vám. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 15:02 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video