28. schôdza

4.5.2021 - 28.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

11.5.2021 o 10:27 hod.

Miriam Šuteková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:22

Štefan Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, vieš ja ti poviem to takúto vec. Kto lepšie ochráni svoj vlastný majetok. Ty ako poľovník alebo poľovníci, tak ako si rozprával, alebo vlastníci. Dovolím si nesúhlasiť s veľa vecami, ktoré ste tu v rámci rozpravy povedal. Aj to, že jeden poľovník na 100 ha , teraz máme jedného poľovníka na 500 ha. Keď vlastníkovi diviaky zožerú celé pole, ty tam to budeš strážiť, nebudeš to strážiť. Keď po Košiciach po meste na východe Slovenska behajú diviaky a v botanickej záhrade zožerú im cibuľky vzácnych kvetov kto si to ochráni. Vlastníci predovšetkým, aby mali aj to poľovné právo. A Slovenská poľovnícka komora, prosím, nech tu bude, ale nech je to dobrovoľné združenie. Nie je povinné, aby nebolo povinné. Veď nech funguje na báze dobrovoľnosti. Ak si to tak obhajoval, čo všetko si jak si vedia vyfinancovať, aké majú sponzorské dary, tak prečo sú bytostne odkázaní na dary členov, ktorí tam musia byť povinne registrovaní.
V tom si mal pravdu, ale sa týka skôr rezortu obrany, že naši vojaci vedia strieľať asi tak, keď trikrát vystrelia tri náboje za celý rok, tak ako čo môžu ovládať. No neovládajú nič.
Dám do pozornosti tuná inú vec susediacu krajinu trošku ďalej Švajčiarsko. Tak sú strelnice, strelecké spolky. Tam tí chlapci, vojaci ale aj či poľovníci ale kto, kedykoľvek môžu strieľať na tej strelnici. To nie sú uzavreté strelnice. Sú vonku tie strelnice a tam tie patróny strieľajú každý deň, stovky, tisícky patrónov. Takže tuná, že naši poľovníci akí sú vynikajúci strelci. Dovolím si o tom pochybovať, keď zastrelia aj koňa, aj plemenného býka a pod... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:22 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:24

Denisa Saková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som dotkla jednej témy, ktorá tu odznela a nepochopila som, ja viem že mám hovoriť a mám komentovať predrečníka, ale pani poslankyňa Halgašová, ja nechápem čo ESO a reorganizácia miestnej štátnej správy a integrácia miestnej štátnej správy pod okresné úrady čo čo s poľovníctvom a čo s touto profesijnou samosprávou. Všetky pozemkové odbory, teda odbory pozemkov a lesov, ktoré boli integrované pod okresné úrady metodicky naďalej podľa kompetenčného zákona vedie ministerstvo pôdohospodárstva. Ministerstvo vnútra im robí akurát servis v podporných organizáciách logistických, personálnych a materiálno-technické zabezpečenia. Takže to vôbec nechápem. A jedna vec všetko sa robilo pre ľudí. A keď raz projekt ESO má 95-percentnú spokojnosť klientov a tých klientov je 2 milióny za rok, tak prečo tu rozprávate o nejakých odborov pozemkov a spájate to so samostatnou profesijnou organizáciou samosprávy
===== nechápem. A jedna vec všetko sa robilo pre ľudí. A keď raz projekt ESO má 95-percentnú spokojnosť klientov a tých klientov je 2 milióny za rok, tak prečo tu rozprávate o nejakých odborov pozemkov a spájate to so samostatnou profesijnou organizáciou samosprávy ako je Slovenská poľovnícka komora. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:24 hod.

Ing. PhD.

Denisa Saková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:25

Miroslav Suja
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nerozumiem, Štefko Kuffa, prečo útočíš na poľovníkov, znevažuješ ich. Kvôli pár jedincom si dehonestoval všetkých poľovníkov. Všetkých, že poľovníci sú nejakí dobrí strelci. Tých si hodil všetkých do jedného koša kvôli dvom alebo trom jedincom. Ako toto si vyprosím, že takto sa stavať k poľovníkom ako celku. Teraz neberiem ako komoru, lebo si zaútočil na poľovníkov a myslím si, že to je vôbec neseriózne.
Keby bolo podľa teba, tak máme miliónov vlastníkov pôdy, kde sa niečo pestuje a rozdáme milióny zbraní, aby ste mohli hlava-nehlava neorganizovane strieľať. Toto je bezpečnosť štátu? Ja si myslím, že tí majitelia pozemkov, by mali mať právo zo zákona vstúpiť do poľovnej organizácii a tak si brániť daný pozemok. Toto je cesta. Nie ich vyzbrojiť a nech si strieľajú každý ako chce. Nevieme čo by sa robilo so zverou, či by ju neskrývali. Nemali by hospodárov, nemal by im kto vydávať plomby, AMO by sa nekontrolovalo, mor ošípaných a podobne. Toto by nastalo. Útočiť na poľovníkov, Kuffovci, ja neviem o čo vám dneska ide.
Hovoríte tu niektorí predrečníci, teraz už ani neviem asi pani Halgašová o komore a o revíroch. Komora nemá absolútne nič spoločné s revírmi. Nič. Komora nemá s revírmi nič spoločné. Keď je raz tak zákon a politicky bolo nastavené, že mohli dvaja ľudia získať, upravme to v zákone ako hovorme. Toto nemá s týmto nič spoločné.
Pán poslanec Filip Kuffa, nemáme dotácie nie sú povinné. Ak ti vadia, tak daj na ministerstvo. Žiadam, aby neboli dotácie pre poľovníkov a hotovo, nebudú. A ja som hovoril o fyzických streľbách. Keď máme raz zbrojný preukaz, každý kto ho máme, ja mám aj zbrojné licencie, obchodovanie s vojenským materiálom, tak idete raz za desať rokov podľa súčasného zákona a predĺžite si zbrojný preukaz. Nikto nekontroluje, či vy viete strieľať, neviete strieľať, či máte nejaké fyzické streľby. Ja si myslím, že to je ďalšia vec, aby sme predišli úrazom a aby tí strelci boli pod kontrolou, boli vytrénovaní ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:25 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:27

Miriam Šuteková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, som veľmi rozmýšľala teda, že či sa napíšem pred pánom Sujom alebo po a vidím, že som urobila správne, lebo by som chcela vrátiť túto debatu vlastne smerom k tej petícii.
Petícia sa volá "Za zachovanie organizovaného poľovníctva a poľovníctvo má zmysel". Ja nie som poľovník, neviem strieľať, nemám ani zbraň, ale príde mi tak ako som to povedala aj tej petícii, ktorá tu bola Za klímu, ktorá je teraz, že ja vítam každý druh tej občianskej, v tomto prípade poľovníckej aktivity preto, aby sa začalo o problémoch hovoriť aj na pôde parlamentu a takisto možno aj v novom zákone, ktorý sa vlastne v tomto smere pripravuje.
Uvedomujem si jednu vec, že bez poľovníkov, a to povedal pán kolega Suja veľmi pekne v svojej reči, by sa v našich lesoch a našich poliach a lúkach ťažko žilo. Mne sa veľmi páčila myšlienka, ktorú povedal, že poľovník je v prvom rade ochranár a ten, ktorý jednoducho by sa mal o tieto veci starať.
A práve preto, že nie som poľovník, naozaj som absolvovala veľmi veľa odborných stretnutí, sedení s poľovníkmi, pýtala som sa ich ako to vidia, aké sú ich problémy. Aj u nás v strane ZA ĽUDÍ máme veľmi silnú skupinu aktívnych poľovníkov, ktorí sa angažujú v tejto problematike a toto je tá podstata, ktorú my by sme sa všetci mali pýtať. Myslím, že aj na výbore sme sa zhodli, že tu nejdeme rozprávať o politike. O tom či SMER, komora a neviem čo. Veď to vôbec nie je podstatné. Podstatné sú problémy poľovníkov.
Čiže ja vítam tento priestor na to a možno všetky tie sedenia s tými poľovníkmi, kde ja som sa pýtala, že aké sú vlastne vaše problémy, že čo chcete riešiť. Povedzme si o tom, že ako by sa malo podporiť poľovníctvo. Keď my chceme, aby ste boli ochrancovia našej zveri, keď my chceme, aby ste naozaj robili reguláciu zveri, lebo naozaj nám zver behá po mestských častiach. Ja to zažívam takisto u nás v Žiline. My si nevieme dať problém s diviakmi na Sídlisku Hájik. Každý deň prechádzky cez prechody pre chodcov, každý deň rozvrátené koše. Tak keď chceme, aby oni boli našou pomocou, tak vytvorme im aj podmienky, aby sa im lepšie fungovalo a aby mohli pracovať tak ako si predstavujú.
Keď som sa pýtala na tie problémy, ktoré sú, viete, že a dajme preč tú politiku, samozrejme, sa musí alebo takto ešte že. Prvé čo mi povedali je, že v tej petícii čo ich trošku vyrušovalo je to, že petícia nepriamo podsúva, že tu chce niekto zničiť organizované poľovníctvo čo vôbec nie je pravda. Čo vôbec nie je pravda, pretože každý jeden z nás si uvedomuje, takisto aj pán minister si uvedomuje, že bez toho sa fungovať nedá. Čiže toto mi trošku tam prekážalo, že ako keby sme vytvárali dojem, že tu niekto chce tieto veci zrušiť. Nie je to pravda, určite nie zrušiť. Môžme sa baviť maximálne o nejakej reforme, o nejakej transformácii, ktorá môže prebehnúť.
A vždycky sa o tom začne hovoriť preto, lebo sa reflektuje nejaký problém. A ten problém je Slovenský poľovnícky zväz, Slovenská poľovnícka komora. Tí istí ľudia vo vedení, tí istí ľudia vo vedení. Peniaze v komore, teraz už to zákon rieši, predtým nebol netransparentné. Nevieme čo sa s nimi robí poriadne. Budeme to riešiť asi aj pozmeňovacím zákonom.
Čiže toto sú problémy, na ktoré ma upozorňovali poľovníci. Ak chceme mať jednotnú organizáciu a ja netvrdím, že ju netreba v tejto chvíli, tak potom ale nech je to organizácia, ktorá je silná, ktorá tých poľovníkov zastupuje tak ako si to chcú predstaviť, ako to potrebujú, ktorá jednoducho posilňuje ich kompetencie a ktorá transparentne hospodári a ktorá je demokratická.
Druhý problém, ktorý trápil poľovníkov, o ktorom mi rozprávali aj, že v tomto smere ako je nastavená komora, tak povinné členstvo pre nich je naozaj problém, lebo potom nevidia jeho zmysel. Ak to bude nastavené inak, potom sa o tom kľudne bavme. Platiť za revíry podľa bonity a tabuliek, ktoré sú na to predpísané, toto im robí problém. A tam sa oni pýtajú, že prečo to takto má byť nastavené.
Poľovníci mi hovorili, že som medzi dvomi mlynskými kameňmi. Na jednej strane im hovoria, strieľajte, strieľajte, strieľajte, lebo je premnožené. A na druhej strane im hovoria, že nestrieľajte, nestrieľajte, nestrieľajte, lebo ekológia, lebo ochrana prírody. Toto je ich reálny problém. Toto treba, aby sme riešili. Ich reálnym problémom je prideľovanie revírov. O tomto sa tu tiež dneska hovorilo už, spomenulo sa´, ktoré často pokladajú za netransparentné, kde sa manipulovať s kritériami tak, aby ten revír nakoniec naozaj dostal ten, ktorý ho má vybavený.
Ich problémom je, možno ten spoločenský status, že my sme, my sme si z poľovníkov urobili a to sa musí objektívne povedať, že to tak aj je, že to sú papaláši, ktorí si za drahé peniaze kupujú lovenky a strieľajú si v bohatých revíroch. Ale sú tu predsa tí druhí a tí najpodstatnejší, ktorí vlastne dostávajú potom tuto dehonestujúci prívlastok a týchto musíme podporiť. To sú naozaj ľudia, ktorí celý život sa venujú ochrane a ktorí žijú s tou prírodou, ktorí žijú s tou zverou a ktorí sú pravými poľovníkmi v tom pravom slova zmysle.
Poľovníkov trápi to, že im stále chodia autá do lesa, hej. Ako nastaviť tieto podmienky. Ako nastaviť to, aby vlastne tá zver aj v tomto smere netrpela. Toto sú reálne problémy, ktoré týchto poľovníkov trápia. Je ich určite ešte veľa. Ja nemám tu teraz priestor na to, aby sme sa tým všetkým venovali a vymenovávali ich. Ja som ich naozaj len zjednodušila do takých, do takých pár bodov a súhlasím aj s kolegami predrečníkmi, ktorí tu boli, že toto je odborná debata potom. Toto už je na odborné skupiny, toto je na odborné sedenia a toto je o tom, aby sme sa všetci aktívne zapojili do toho nového pripraveného zákona a do veci, ktoré sa teda týmto chcú upravovať. Tam sa bavme o tom, akým spôsobom budú veci nastavené a akým spôsobom budú veci fungovať.
Čiže na záver iba chcem povedať to, že ja naozaj podporujem každú jednu dobrú aktivitu poľovníkov. Aj to, že to prišlo, hoci som povedala aj svoju výhradu k tej petícii, ale že môžme o tom sa vôbec baviť a že môžme začať riešiť problémy poľovníkov na Slovensku, ktoré ich skutočne trápia. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.5.2021 o 10:27 hod.

Miriam Šuteková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:35

Miroslav Suja
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani kolegyňa, ďakujem za vaše vystúpenie ako neodborníčky, preto si vážim, že ste aj tak vystúpili. Poviem vám veci, v ktorých ste nemali pravdu, ale v dobrom, aby ste vedeli tým poľovníkom vysvetliť, s ktorými ste boli. Nie je pravda, že sa peniaze nekontrolujú. Posiela sa pravidelne ročné vyúčtovanie a Finančná správa ako to zaznelo na výbore a tam je do detailov presne určené na čo sú. Takže keby sa niektorí poľovníci venovali aj dá sa povedať byrokracii, ľudovo povedané a nielen strieľaniu po hore, tak by vedeli, že táto výročná správa sa za komoru vydáva.
Ďalej nie je pravda čo vám hovorili, že komora má na starosti prideľovanie revírov, bonitu revírov a ich ohodnocovania. To nemá s komorou nič, pani kolegyňa, spoločné. Môžte im to vysvetliť, na to komora nemá žiaden dosah. Ani na prideľovanie revírov, ani na dražbu revírov.
Čo ste veľmi správne povedali, áno, korupčné správanie pri prideľovaní revírov, rôzne protekcie, samozrejme, zasa len za peniaze. Áno, to tu bolo, je, toto treba odstrániť, ale toto nemá s komorou nič spoločné. Že tam dochádzalo k takémuto konaniu, to si nebuďme, nenahovárajme, to je pravda, ale na to je polícia, aby konala a nie my.
Autá v lesa sú teraz už obmedzené. Veľakrát je zákaz, že tam môžu ísť len tí čo sú tam majitelia alebo lesní hospodári, prípadne poľovníci, lesná stráž a ľudia s oprávnením. Skoro všade sú už značky, kde zakazujú normálne ísť autom do lesa. Takže to je, neviem o aký príklad sa konkrétne jedná. Neviem sa presne k tomu vyjadriť.
A ešte jedna vec. Chceme hovoriť, aby štát nahradil komoru. Komora má členov, ktorí sú znalí miestnych pomerov. Páni a dámy, znalí miestnych pomerov. Nikdy žiaden úradník z okresného mesta bývalého ako je Zvolen, ak by to tam bol alebo Bystrici nebude vedieť čo je v Hornom Tisovníku, lebo ak stade priamo nie je, lebo nie je znalý miestnych pomerov. A tie organizácie poľovné sú všade rozdelené, majú svoje zastúpenie a vždy sú to členovia stade. Tí poznajú miestne pomery. To sme, odstráňme čo je zlé a čo je dobré, nahajme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:35 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:37

Zita Pleštinská
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Chcela by som vyzdvihnúť príhovor vlastne príspevok našej kolegyne Mirky Šutekovej. Myslím si, že vniesla taký pokoj do tejto debaty, pretože aj táto téma vzbudzuje také vášne možno aj u kolegov, ale treba sa postaviť možno k tejto téme tak veľmi prakticky a možno aj petícia dáva také podnety, aby sme nachádzali spoločné riešenia. Možno vyzdvihnem aj na samospráve vlastne tú spoluprácu s poľovníckymi združeniami, ktoré skutočne prinášajú aj tie dobré podnety vlastne do tejto témy, ale samozrejme, nájdu sa aj rôzni, ktorí to zneužívajú vo svoj prospech.
No, a čo sa týka vlastne chodenia alebo tých traktorov a tých motoriek, nedávno bola reportáž v Pieninách, kde vlastne takíto ľudia, ktorí, ktorí zneužívajú alebo využívajú vlastne tieto motorky a rôzne stroje na to, aby v lese robili neporiadok. Takže skutočne treba prijať také riešenia, aby sme vlastne našli takú spokojnosť vo všetkých tých oblastiach v tejto téme. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:37 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Jaroslav Karahuta
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Ďakujem pekne. Ja iba, iba jednu vetu. Chcem poďakovať Mirke Šutekovej, že ako žena nepoľovník dokázala v téme, ktorá je vnímaná .... urobiť poriadok. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:39 hod.

MVDr.

Jaroslav Karahuta

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Filip Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Presne tak, bola to pokojne prednesená debata. Dobre si sa tam dotkla toho platenia za revíry podľa bonity. To neni len otázka príspevkov za členstvo. To je aj otázka tej platby z revíry podľa hlavného chovaného druhu zveri a vedľajšieho druhu zveri, tam sú tie sadzby za hektár. Ročne to v podstate nie sú ako malé, malé poplatky. Kritizoval som to aj na výbore, poviem to aj tu teraz. Pripravovaný zákon o poľovníctve, každý tu o ňom hovorí, nikto ho zatiaľ nevidel. Nevidel ho celý náš výbor, nieže opozícia z výboru. Nevideli ste ho ani vy koaliční a už tu kritizujeme, že sa ide rušiť komora, že sa útočí na organizované poľovníctvo a tak ďalej. Či má štát nahradiť
===== ... aj na výbore, poviem to aj tu teraz. Pripravovaný zákon o poľovníctve, každý tu o ňom hovorí, nikto ho zatiaľ nevidel. Nevidel ho celý náš výbor, nieže opozícia z výboru. Nevideli ste ho ani vy koaliční a už tu kritizujeme, že sa ide rušiť komora, že sa útočí na organizované poľovníctvo a tak ďalej, či má štát nahradiť komoru. Slovenská poľovnícka komora má tam dneska veľa zorientovaných ľudí, znalých miestnej problematiky, vedia o čom to všetko je. Čiže tam veľa netreba, stačilo by, ak by to teda malo prejsť pod štát, tak stačí len tých ľudí čo sú dneska v Slovenskej poľovníckej komore, možno tí vedúci kancelárií, tak ich zobrať pod okresné úrady. Ten rozbroj by bol možno vyriešený. Ja keď si tu počúvam, že čo majú Kuffovci proti poľovníkom, normálne ja tu zíram, že zkade tuná niekto môže vypotiť takéto bludy. Nič proti nim nemáme. Tu sa bavíme o otázke povinného členstva, už ak sme spomínali tých šesť bodov v tej petícii. Čo sa týka tých áut v lese. Tam ale nepozerajme na to, že niekto s autom v lese. Pozerajme na akom pozemku je, či tam môže byť s tým autom alebo nemôže ísť. Ja keď idem na svoj pozemok so svojim autom, čo prosím vás, proti tomu máte? Keď tam idem aj na motorke, na štvorkolke, to je moja vec. Takže asi toľko k tomu zatiaľ.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:39 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:41

Štefan Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Najväčším problémom, kolegynka, nie sú tak tie autá vo všeobecnosti ako také, ale presne tak, kto je vlastník a kto nie je vlastník. Nie autá behajú poľovníkom, ale autá behajú vlastníkom a to je podstatný rozdiel, lebo veľakrát tí poľovníci nie sú ani vlastníci ani lesa, ani pozemkov. A toto je novodobý šport. A nie tie autá, ale aj džípy, samozrejme. A to som tam smeroval, keď tu kolega hovorí, že ja mám čosi proti poľovníkom. Nie naopak, ja sa ich zastávam, ale aby to členstvo, ako ste povedali, v Slovenskej poľovníckej komore bolo dobrovoľné a nie povinné. Bývalý minister, a teda nie bývalý, súčasný minister Janko Mičovský pred ôsmimi rokmi tu v parlamente predkladal návrh zákona, ktorým navrhoval, aby povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore bolo zrušené. Nech sa páči, nech príde tu pán minister a nech to zruší. Či sa bojí teraz petície, lebo sto tisíc podpisov poľovníkov. Mnohí poľovníci a to nie je dehonestácia poľovníctva, ale boli aj zavedení, nepochopili vlastne tú petíciu, že čo podpisujú a podobne. Tuná poľovníctvo sa zachová. A keď som hovoril, že predovšetkým vlastník si ochráni ten majetok, tak to som naznačil, tak kolegyňa Miriam to pochopila, aby vlastníci mali prednostné právo poľovať na svojich pozemkoch, tí si najlepšie ochránia tie pozemky. A toto neni tuná. Sú to častokrát ľudia takí, ktorí nemá meter štvorcový ani lesa, ani pôdy a on je poľovník. Ako on chráni tieto veci? Tu nám medvede behajú po Tatrách, prevracajú kontajnery a teraz tak, ako ste, kolegyňa, povedali, tak jedni hovoria strieľať, druhí hovoria nestrieľať. Nakoniec prídu ochranári, tí ich uspia, zarežú tých medveďov v priamom prenose. No tak to je, prosím vás, hráme sa, že aké je to humánne. Takto môže byť poplatný lístok, zaplatí to hosť, mäso sa môže zužitkovať, aj ten poľovník samotný má z toho radosť, že je na poľovačke.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:41 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:43

Radovan Sloboda
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Pani poslankyňa, ďakujem za vystúpenie v rozprave. Ja vám chcem len podržať palce vo vašej snahe ako oddeliť dobrých a zlých poľovníkov. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:43 hod.

Ing.

Radovan Sloboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video