28. schôdza

4.5.2021 - 28.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:43 hod.

Miriam Šuteková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 10:27

Miriam Šuteková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, som veľmi rozmýšľala, teda že či sa napíšem pred pánom Sujom, alebo po, a vidím, že som urobila správne, lebo by som chcela vrátiť túto debatu vlastne smerom k tej petícii.
Petícia sa volá Za zachovanie organizovaného poľovníctva a poľovníctvo má zmysel. Ja nie som poľovník, neviem strieľať, nemám ani zbraň a... ale príde mi, tak ako som to povedala aj tej petícii, ktorá tu bola, Za klímu, ktorá je teraz, že ja vítam každý druh tej občianskej, v tomto prípade poľovníckej aktivity preto, aby sa začalo o problémoch hovoriť aj na pôde parlamentu a takisto možno aj v novom zákone, ktorý sa vlastne v tomto smere pripravuje.
Uvedomujem si jednu vec, že bez poľovníkov, a to povedal pán kolega Suja veľmi pekne v svojej reči, by sa v našich lesoch a našich poliach a lúkach ťažko žilo. Mne sa veľmi páčila myšlienka, ktorú povedal, že poľovník je v prvom rade ochranár, a ten, ktorý jednoducho by sa mal o tieto veci starať.
A práve preto, že nie som poľovník, naozaj som absolvovala veľmi veľa odborných stretnutí, sedení s poľovníkmi, pýtala som sa ich, ako to vidia, aké sú ich problémy. Aj u nás v strane ZA ĽUDÍ máme veľmi silnú skupinu aktívnych poľovníkov, ktorí sa angažujú v tejto problematike, a toto je tá podstata, ktorú my by sme sa všetci mali pýtať. Myslím, že aj na výbore sme sa zhodli, že tu nejdeme rozprávať o politike. O tom či SMER, komora a neviem čo. To vôbec nie je podstatné. Podstatné sú problémy poľovníkov.
Čiže ja vítam tento priestor na to a možno všetky tie sedenia s tými poľovníkmi, kde ja som sa pýtala, že aké sú vlastne vaše problémy, že čo chcete riešiť. Povedzme si o tom, že, že ako by sa malo podporiť poľovníctvo. Keď my chceme, aby ste boli ochrancovia našej zveri, keď my chceme, aby ste naozaj robili reguláciu zveri, lebo naozaj nám zver behá po mestských častiach, ja to zažívam takisto u nás v Žiline. My si nevieme dať problém s diviakmi na sídlisku Hájik. Každý deň prechádzky cez prechody pre chodcov, každý deň rozvrátené koše. Tak keď chceme, aby oni boli našou pomocou, tak vytvorme im aj podmienky, aby sa im lepšie fungovalo a aby, aby mohli pracovať tak, ako si predstavujú.
Keď som sa pýtala na tie problémy, ktoré sú, viete, že, a dajme preč tú politiku, samozrejme, sa musí.. alebo takto ešte že, prvé, čo mi povedali je, že v tej petícii čo ich trošku vyrušovalo, je to, že petícia nepriamo podsúva, že tu chce niekto zničiť organizované poľovníctvo, čo vôbec nie je pravda. Čo vôbec nie je pravda, pretože každý jeden z nás si uvedomuje, takisto aj pán minister si uvedomuje, že bez toho sa fungovať nedá. Čiže toto mi trošku tam prekážalo, že ako keby sme vytvárali dojem, že tu niekto chce tieto veci zrušiť. Nie je to pravda, určite nie zrušiť. Môžme sa baviť maximálne o nejakej reforme, o nejakej transformácii, ktorá môže prebehnúť.
A vždycky sa o tom začne hovoriť preto, lebo sa reflektuje nejaký problém. A ten problém je Slovenský poľovnícky zväz, Slovenská poľovnícka komora, tí istí ľudia vo vedení, tí istí ľudia vo vedení. Peniaze v komore, teraz už to zákon rieši, predtým nebol - netransparentné. Nevieme, čo sa s nimi robí poriadne. Budeme to riešiť asi aj pozmeňovacím zákonom.
Čiže toto sú problémy, na ktoré ma upozorňovali poľovníci. Ak chceme mať jednotnú organizáciu a ja netvrdím, že ju netreba v tejto chvíli, tak potom ale nech je to organizácia, ktorá je silná, ktorá tých poľovníkov zastupuje tak, ako si to chcú predstaviť, ako to potrebujú, ktorá jednoducho posilňuje ich kompetencie a ktorá je a ktorá transparentne hospodári a ktorá je demokratická.
Druhý problém, ktorý trápil poľovníkov, o ktorom mi rozprávali, je, že, že v tomto smere, ako je nastavená komora, tak povinné členstvo pre nich je naozaj problém, lebo potom nevidia jeho zmysel. Ak to bude nastavené inak, potom sa o tom kľudne bavme. Platiť za revíry podľa bonity a tabuliek, ktoré sú na to predpísané, toto im robí problém. A tam sa oni pýtajú, že prečo to takto má byť nastavené.
Poľovníci mi hovorili, že sú medzi dvomi mlynskými kameňmi. Na jednej strane im hovoria, strieľajte, strieľajte, strieľajte, lebo je premnožené, a na druhej strane im hovoria, že nestrieľajte, nestrieľajte, nestrieľajte, lebo ekológia, lebo ochrana prírody. Toto je ich reálny problém. Toto treba, aby sme riešili. Ich reálnym problémom je prideľovanie revírov. O tomto sa tu tiež dneska hovorilo už, spomenulo sa, ktoré často pokladajú za netransparentné, kde sa dá manipulovať s kritériami tak, aby ten revír nakoniec naozaj dostal ten, ktorý ho má vybavený.
Ich problémom je to, možno ten spoločenský status, že my sme, my sme si z poľovníkov urobili, a to sa musí objektívne povedať, že to tak aj je, že to sú papaláši, ktorí si za drahé peniaze kupujú lovenky a strieľajú si v bohatých revíroch. Ale sú tu predsa tí druhí a tí najpodstatnejší, ktorí, ktorí vlastne dostávajú potom túto, dehonestujúci prívlastok a týchto musíme podporiť. To sú naozaj ľudia, ktorí celý život sa venujú ochrane a ktorí, ktorí žijú s tou prírodou, ktorí žijú s tou zverou a ktorí sú pravými poľovníkmi v tom pravom slova zmysle.
Poľovníkov trápi to, že im stále chodia autá do lesa, hej, ako nastaviť tieto podmienky. Ako nastaviť to, aby, aby vlastne tá, tá zver aj v tomto smere netrpela. Toto sú reálne problémy, a ktoré týchto poľovníkov trápia. Je ich určite ešte veľa. Ja nemám tu teraz priestor na to, aby sme sa tým všetkým venovali a vymenovávali ich. Ja som ich naozaj len zjednodušila do takých, do takých, do takých pár bodov a súhlasím aj s kolegami predrečníkmi, ktorí tu boli, že toto je odborná debata už potom. Toto už je na odborné skupiny, toto je na odborné sedenia a toto je aj o tom, aby sme sa všetci aktívne zapojili do toho nového pripraveného zákona, a do vecí, ktoré sa teda týmto chcú upravovať. Tam sa bavme o tom, akým spôsobom budú veci nastavené a akým spôsobom budú veci fungovať.
Čiže na záver iba chcem povedať to, že ja naozaj podporujem každú jednu dobrú aktivitu poľovníkov. Aj to, že to prišlo, hoci som povedala aj svoju výhradu k tej petícii, ale že môžme o tom sa vôbec baviť a že môžme začať riešiť problémy poľovníkov na Slovensku, ktoré ich skutočne trápia.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.5.2021 o 10:27 hod.

Miriam Šuteková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:35

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani kolegyňa, ďakujem za vaše vystúpenie ako neodborníčky, preto si vážim, že ste aj tak vystúpili. Poviem vám veci, v ktorých ste nemali pravdu, ale v dobrom, aby ste vedeli tým poľovníkom vysvetliť, s ktorými ste boli.
Nie je pravda, že sa peniaze nekontrolujú. Posiela sa pravidelne ročné vyúčtovanie a Finančná správa, ako to zaznelo na výbore, a tam je do detailov presne určené, na čo sú. Takže keby sa niektorí poľovníci venovali aj, dá sa povedať, byrokracii, ľudovo povedané, a nielen strieľaniu po hore, tak by vedeli, že táto výročná správa sa za komoru vydáva.
Ďalej nie je pravda, čo vám hovorili, že komora má na starosti prideľovanie revírov, bonitu revírov a ich ohodnocovanie. To nemá s komorou nič, pani kolegyňa, spoločné. Môžte im to vysvetliť, na to komora nemá žiaden dosah. Ani na prideľovanie revírov, ani na dražbu revírov.
Čo ste veľmi správne povedali, áno, korupčné správanie pri prideľovaní revírov, rôzne protekcie, samozrejme, zasa len za peniaze. Áno, to tu bolo, je, toto treba odstrániť, ale toto nemá s komorou nič spoločné. Že tam dochádzalo k takémuto konaniu, to si nebuďme, nenahovárajme, to je pravda, ale na to je polícia, aby konala a nie my.
Autá v lesa sú teraz už obmedzené. Veľakrát je zákaz, že tam môžu ísť len tí, čo sú tam majitelia alebo lesní hospodári, prípadne poľovníci, lesná stráž a ľudia s oprávnením. Skoro všade sú už značky, kde zakazujú normálne ísť autom do lesa. Takže to je, neviem, o aký príklad sa konkrétne jedná. Neviem sa presne k tomu vyjadriť.
A ešte jedna vec. Chceme hovoriť, aby štát nahradil komoru. Komora má členov, ktorí sú znalí miestnych pomerov. Páni a dámy, znalí miestnych pomerov. Nikdy žiaden úradník z okresného mesta bývalého, ako je Zvolen, ak by to tam bolo, alebo v Bystrici, nebude vedieť čo je v Hornom Tisovníku, lebo ak stade priamo nie je, lebo nie je znalý miestnych pomerov. A tie organizácie poľovné sú všade rozdelené, majú svoje zastúpenie a vždy sú to členovia stade. Tí poznajú miestne pomery.
To sme, odstráňme, čo je zlé, a čo je dobré, nahajme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:35 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:37

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Chcela by som vyzdvihnúť príhovor alebo vlastne príspevok našej kolegyne Mirky Šutekovej. Myslím si, že vniesla taký pokoj do tejto debaty, pretože aj táto téma vzbudzuje také vášne možno aj u kolegov, ale treba sa postaviť možno k tejto téme tak veľmi prakticky a možno aj petícia dáva také podnety, aby sme nachádzali spoločné riešenia.
Možno vyzdvihnem aj na samospráve vlastne tú spoluprácu s poľovníckymi združeniami, ktoré skutočne prinášajú aj tie dobré podnety vlastne do tejto témy, ale, samozrejme, nájdu sa aj rôzni, ktorí to zneužívajú vo svoj prospech.
No, a čo sa týka vlastne chodenia alebo tých traktorov a tých motoriek, nedávno bola reportáž v Pieninách, kde vlastne takíto ľudia, ktorí, ktorí zneužívajú alebo využívajú vlastne tieto motorky a rôzne stroje na to, aby v lese robili neporiadok, takže skutočne treba prijať také riešenia, aby sme vlastne našli takú spokojnosť vo všetkých tých oblastiach v tejto téme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:37 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Jaroslav Karahuta
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Ja iba, iba jednu vetu. Chcem poďakovať Mirke Šutekovej, že ako žena nepoľovník dokázala v téme, ktorá je vnímaná výhradne ako mužská, urobiť poriadok. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:39 hod.

MVDr.

Jaroslav Karahuta

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Filip Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Presne tak, bola to pokojne prednesená debata.
Dobre si sa tam dotkla toho platenia za revíry podľa bonity. To neni len otázka príspevkov za členstvo. To je aj otázka tej platby za revíry podľa hlavného chovaného druhu zveri a vedľajšieho druhu zveri, tam sú tie sadzby za hektár. Ročne to v podstate nie sú ako malé, malé poplatky. Kritizoval som to aj na výbore, poviem to aj tu teraz. Pripravovaný zákon o poľovníctve, každý tu o ňom hovorí, nikto ho zatiaľ nevidel. Nevidel ho celý náš výbor, nieže opozícia z výboru. Nevideli ste ho ani vy, koaliční, a už tu kritizujeme, že sa ide rušiť komora, že sa útočí na organizované poľovníctvo a tak ďalej. Či má štát nahradiť komoru. Slovenská poľovnícka komora má tam dneska veľa zorientovaných ľudí, znalých miestnej problematiky, vedia, o čom to všetko je. Čiže tam veľa netreba, stačilo by, ak by to teda malo prejsť pod štát, tak stačí len tých ľudí, čo sú dneska v Slovenskej poľovníckej komore, možno tí vedúci kancelárií, tak ich zobrať pod okresné úrady. Ten rozbroj by bol možno vyriešený.
Ja keď si tu počúvam, že čo majú Kuffovci proti poľovníkom, normálne ja tu zíram, že skade tuná niekto môže vypotiť takéto bludy. Nič proti nim nemáme. Tu sa bavíme o otázke povinného členstva, už ak sme spomínali tých šesť bodov v tej petícii.
Čo sa týka tých áut v lese, tam ale nepozerajme na to, že niekto s autom v lese. Pozerajme, na jakom pozemku je, či tam môže byť s tým autom, alebo nemôže ísť. Ja aj keď idem na svoj pozemok so svojím autom, čo, prosím vás, proti tomu máte? Keď tam idem aj na motorke, na štvorkolke, to je moja vec. Takže asi toľko k tomu zatiaľ.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:39 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:41

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Najväčším problémom, kolegynka, nie sú tak tie autá vo všeobecnosti ako také, ale presne tak, kto je vlastník a kto nie je vlastník. Nie autá behajú poľovníkom, ale autá behajú vlastníkom a to je podstatný rozdiel, lebo veľakrát tí poľovníci nie sú ani vlastníci ani lesa, ani pozemkov. A toto je novodobý šport. A nie tie autá, ale aj džípy, samozrejme.
A to som tam smeroval, keď tu kolega hovorí, že ja mám čosi proti poľovníkom. Nie, naopak, ja sa ich zastávam, ale aby to členstvo, ako ste povedali, v Slovenskej poľovníckej komore bolo dobrovoľné, a nie povinné. Bývalý minister, a teda nie bývalý, súčasný minister (povedané so smiechom) Janko Mičovský pred ôsmimi rokmi tu v parlamente predkladal návrh zákona, ktorým navrhoval, aby povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore bolo zrušené. Nech sa páči, nech príde tu pán minister a nech to zruší. Či sa bojí teraz petície, lebo 110-tisíc podpisov poľovníkov?
Mnohí poľovníci a to nie je dehonestácia poľovníctva, ale boli aj zavedení, nepochopili vlastne tú petíciu, že čo podpisujú a podobne. Tuná poľovníctvo sa zachová. A keď som hovoril, že predovšetkým vlastník si ochráni ten majetok, tak to som naznačil, tak kolegyňa Miriam to pochopila, aby vlastníci mali prednostné právo poľovať na svojich pozemkoch, tí si najlepšie ochránia tie, tie pozemky. A toto neni tuná. Sú to častokrát ľudia takí, ktorí nemá meter štvorcový ani lesa, ani pôdy a on je poľovník. Ako on chráni tieto veci?
Tu nám medvede behajú po Tatrách, prevracajú kontajnery a teraz tak, ako ste, kolegyňa, povedali, tak jedni hovoria strieľať, druhí hovoria nestrieľať. Nakoniec prídu ochranári, tí ich uspia, zarežú tých medveďov v priamom prenose. No tak to je, prosím vás, hráme sa, že aké je to humánne. Takto môže byť poplatný lístok, zaplatí to hosť, mäso sa môže zužitkovať, aj ten poľovník samotný má z toho radosť, že je na poľovačke.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:41 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:43

Radovan Sloboda
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa, ďakujem za vystúpenie v rozprave. Ja vám chcem len podržať palce vo vašej snahe, ako oddeliť dobrých a zlých poľovníkov. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:43 hod.

Ing.

Radovan Sloboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:43

Miriam Šuteková
Skontrolovaný text
Ďakujem, kolegovia, za podporu. Som rada, že ste ako pochopili tú reč, ktorá v podstate bola len o tom, že otvoriť problémy. My ich tu nevyriešime a každý z vás, ktorý tu teraz hovorili, tak naozaj má veľa pravdy v tom, čo hovorí.
A na pána kolegu Suju už nemôžem reagovať, nie je tu a bolo by to hlúpe.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 10:43 hod.

Miriam Šuteková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:44

Denisa Saková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, milí kolegovia, na Slovensku je viac ako 200-tisíc držiteľov zbrojných preukazov (ruch v sále a zaznievanie gongu) a z toho členov Slovenskej poľovníckej komory je približne 63-tisíc, ktorí sú, samozrejme, tiež držiteľmi zbrojného preukazu. Slovenská poľovnícka komora je jediná organizácia, ktorá v prospech zaobchádzania so zbraňou pravidelne organizuje kontrolné streľby, strelecké súťaže, školenia bezpečnosti v zaobchádzaní so zbraňou, vydáva príručky správneho zaobchádzania so zbraňou. Má vytvorenú precíznu databázu držiteľov poľovných lístkov, ktorá je k dispozícii nielen orgánom činným v trestnom konaní, ale aj pre účely ministerstva vnútra a Prezídium Policajného zboru. Pre evidenciu či oprávnenie na držbu zbrane s oprávnením jej použitia na poľovné účely je vždy veľmi dôležité, keďže podmienkou k platnosti zbrojného preukazu pre poľovníka je aj byť držiteľom poľovného platného zbroj... poľovného lístka a u športových strelcov je to povinnosť byť členom športovej organizácie. Zo všetkých organizácií držiteľov zbraní jedine Slovenská poľovnícka komora nám v minulosti ako ministerstvu vnútra a Prezídiu Policajného zboru dokázala ponúknuť presnú databázu a v pripomienkovom konaní k zákonu o zbraniach a strelive ako jediná dokázala vždy splniť požiadavky odboru evidencie a dokladov Prezídia Policajného zboru.
Táto spôsobilosť je zakoncipovaná aj v súčasnosti v pripravovanej novele zákona o zbraniach a strelive pri plnej akceptácii všetkých, všetkými zúčastnenými v rámci pripomienkového konania. Slovenská poľovnícka komora ešte za mojej éry a aj za éry súčasného ministra vnútra bola a je vždy korektným partnerom či už pri rokovaniach o legislatíve na úseku zbraní, dokladov a evidencií, ale i na úseku odhaľovania trestných činov so zbraňou, prípadne trestných činov environmentálnej kriminality. Členovia Slovenskej poľovníckej komory vždy zohrali a zohrávajú významnú úlohu pri zbraňových amnestiách. Presviedčajú mnohých vo svojom okolí o nevyhnutnosti odovzdať nezákonne prechovávané zbrane, ich súčasti alebo strelivo. Bez takéhoto partnera, ktorého sa súčasné vedenie rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a niektorí poslanci svojimi návrhmi pripravovanými tajne o zbraniach a strelive snažia rozložiť a zlikvidovať si myslím, že poľovníctvo sa stane rozhodne nebezpečnejším a rizikovejším nielen pre samotných poľovníkov, ale aj pre občanov Slovenskej republiky.
Ak chce Slovenská republika znížiť dosah na držiteľov zbraní a prísť tak o cennú systematicky vybudovanú elektronickú štatistiku a evidenciu ľudí oprávnených použiť zbraň aj na poľovné účely, vytvorí sa podľa môjho názoru nevídaný precedens hazardu so zachovaním princípu optimalizácie spolupráce štátnych orgánov s takýmito organizáciami profesijnej samosprávy. Ja tento krok považujem absolútne absurdný.
Navyše likvidáciou priebežne profesionálne aktualizovanej databázy poľovníkov v elektronickej podobe sa v čase šetrenia verejných výdavkov vytvorí precedens úplne zbytočných investícií do niečoho, čo už existuje a čo spoľahlivo aj funguje.
Pán minister pripravuje zákon, ktorým chce v podstate zrušiť Slovenskú poľovnícku komoru. A ja môžem povedať, ako tu viacerí moji kolegovia povedali, status quo absolútne dnes poľovníkom na Slovensku vyhovuje, a preto takýto zákon, pripravovaný zákon, ak príde do parlamentu, ja ani moji kolegovia zo strany HLAS určite nepodporíme.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.5.2021 o 10:44 hod.

Ing. PhD.

Denisa Saková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:49

Richard Takáč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som sa ja teda vyjadril k petícii, ktorú tu momentálne prerokúvavame.
Tak ako už bolo povedané, jedná sa o petíciu s názvom Poľovníctvo má zmysel, teda za zachovanie organizovaného poľovníctva na Slovensku. Viacerí ste to tu spomínali, že sa jedná o petíciu, ktorá bola viac-menej odovzdaná hlavne fyzicky, čiže petičnými hárkami. Porovnávali ste to s petíciou Klíma ťa potrebuje, ktorá bola viac-menej riešená len elektronicky. Dovoľte mi vám povedať aj čísla, aby ste všetci vedeli, kde bolo odovzdaných 137 241 podpisov, reálne podpisov v rámci petičných hárkov a 16 187 podpisov, ktoré boli, ktoré boli odovzdané elektronicky.
Dovoľte mi povedať, lebo som to tu dnes nezachytil tú informáciu o tom, že z akého dôvodu vznikla táto petícia minulý rok, ktorú spustila organizácia, teda jednak Slovenská poľovnícka komora, ale všetci, všetci poľnohospodári... poľno... teda poľovníci na Slovensku. Minulý rok asi zhruba na jeseň, ak sme dostali dobré informácie, bola vytvorená pracovná skupina v rámci ministerstva pôdohospodárstva a životného prostredia, kde sa mali chystať legislatívne zmeny v rámci zákona o poľovníctve. Do tejto skupiny boli zainteresovaní, a teda prizvaní aj odborníci zo Slovenskej poľovníckej komory a dotknutých ďalších organizácií, kde mali rokovať o tom, akým spôsobom sa bude tento zákon o poľovníctve novelizovať. A bolo na tom prvom stretnutí, ktoré sa, ktoré bolo v Palárikove, sa dohodli spoločne všetci spolu s ministerstvom na tom, že akým spôsobom sa budú v rámci tejto novelizácie tohto zákona uberať. A tam vznikol ten prvotný problém, že v rámci tejto skupiny, po tejto pracovnej skupine, neplatilo na tom, čo sa tam dohodli. To znamená, že vôbec ministerstvo neakceptovalo týchto, tieto pripomienky, ktoré boli odborné, týchto poľovníkov z týchto jednotlivých skupín a to bol ten jeden základný dôvod, kde Slovenská poľovnícka komora spolu s ostatnými poľovníkmi spustila túto, túto petíciu.
Viackrát to tu dnes bolo spomínané a to je samotná organizácia Slovenská poľovnícka komora a následne jej povinné, nepovinné členstvo, resp. povinné poplatky, resp. nepovinné poplatky. Ale ja, ak si dobre pamätám, možno že ma pán predseda výboru doplní, minulý rok, keď sa predkladalo do Národnej rady Kilečko, ktoré chystal pán minister hospodárstva, nám tam bolo tak nepriamo podsunuté asi zrušenie povinného členstva v rámci Slovenskej poľovníckej komory. Ja som rád, že sme toto zachytili a sa nám to podarilo stadeto odstrániť. Čiže už bolo zrejmé minulý rok v rámci, v rámci tohto Kilečka, že boli tu snahy jednotlivých poslancov, alebo teda určitých skupín v rámci Národnej rady tieto veci presadiť. A hlavne z tohto dôvodu vznikla, vznikla táto petícia.
Ja som rád, že na výbore sme mali možnosť si vypočuť zástupcov petície ktorí, myslím si, že aj kolegom z koalície niektorým, ktorí vystúpili, a nejako tak, by som povedal, že útočne voči, voči Slovenskej poľovníckej komore a poľovníctvu ako takému, tak títo zástupcovia z tejto, z tejto petície nám jednoznačne, myslím si, že vyvrátili všetky veci, ktoré boli na výbore povedané. A ja som rád, a možnože keby boli aj tu, v tomto pléne, tak by každý z vás si spravil možno že úplne iný obraz na to.
Tak ako bolo spomenuté, je tam šesť bodov v rámci petície. A ja si myslím, že do veľkej miery sa na nich zhodujeme a storočná tradícia na Slovensku má, myslím si, že za to, aby sme vedeli sa k tomu reálne postaviť a nerobiť takéto nejaké veľmi zásadné kroky takým spôsobom, že sa to tu bude pomaly predkladať rôznymi pozmeňovacími návrhmi k jednotlivým zákonom. Treba si uvedomiť a myslím si, že tuto sa zhodneme všetci naprieč koalíci a opozícii, že je potrebné novelizovať zákon o poľovníctve. Uvedomujú si to to aj samotní poľovníci.
A dovoľte mi ešte povedať aj pár vecí k aj samotnej Slovenskej poľovníckej komore, ktorí tu viacerí o nej spomínali, že mala byť možnože zrušená, nie byť, aby tam bolo povinné členstvo. Slovenská poľovnícka komora má zhruba 10 zamestnancov na ústredí a má 60 organizačných zložiek, to znamená nejakých 60 zamestnancov po celom Slovensku. Má 12 prenesených kompetencií štátu pod dozorom okresných úradov. A tu si treba uvedomiť, lebo viacerí z vás ste to hovorili aj vo vystúpeniach, a zachytil som informáciu o tom, že tieto všetky činnosti by mal, nemala by vykonávať Slovenská poľovnícka komora, ale mali by to vykonávať jednotlivé pozemkovo-lesné úrady, teda odbory, ktoré sa nachádzajú na okresných úradoch, ale tuto si treba uvedomiť, ja poznám množstvo týchto ľudí, zamestnancov, radových referentov na týchto úradoch a oni nestíhajú ani svoju základnú agendu. Ja si neviem, fakt neviem si predstaviť, ako by dokázali zastrešiť týchto 12 prenesených kompetencií, a myslím si, že určite by to stálo štát omnoho viacej finančných prostriedkov, ako, ako to stojí, ako to stojí teraz. Samozrejme, Slovenská poľovnícka komora má viac ako 5 000 funkcionárov, z čoho 3 000 má špeciálnu kvalifikáciu. Je tam zhruba 600 členov odborných hodnotiteľských komisií, či trofejí, alebo výsledkov chovu zveri. Je tam 32 ústredných hodnotiteľov s medzinárodnou kvalifikáciou, 568 kynologických rozhodcov, 673 streleckých rozhodcov a inštruktorov a 550 prednášateľov. Treba si uvedomiť, že poľovníctvo ako také nie je len o tom, že niekto zoberie flintu ide do lesa a ide loviť nejakú zver. Už to tu bolo povedané, poľovníctvo má hlavne taký ekologický zmysel aj v tom, že treba sa v prvom rade starať o tú prírodu, o tú zver, ktorá žije v tých, v tých lesoch. Slovenská poľovnícka komora má viacero úloh a to sú tie prenesené kompetencie. Jednak vykonávanie skúšok uchádzačov o poľovný lístok, menuje prednášateľov a skúšobných komisárov pre skúšky z poľovníctva, organizuje odbornú prípravu na poľovnícke skúšky, vydáva poľovné lístky, platnosť poľovných lístkov predlžuje. Organizuje streleckú prípravu uchádzačov, praktické skúšky zo strelectva. Organizuje rôznu, rôzne poľovnícku kynológiu, sokoliarstvo, kontroluje dodržiavanie týchto predpisov na týchto úsekoch. Organizuje a vykonáva chovateľské prehliadky a odbornú príplavu, prípravu členov hodnotiteľských komisií, spolupracuje so štátnymi orgánmi pri príprave rôznych návrhov všeobecných záväzných predpisov. Spolupracuje s ministerstvom na úseku, samozrejme, poľovníctva, napomáha spracovania prvotných štatistých úda... údajov, spolupracuje s ministerstvom v rámci medzinárodných poľovníckych a kynologických, sokoliarskych a iných organizácií, rôznych podujatí v rámci súvislosti s poľovníctvom. Zabezpečuje plnenie úloh rôznych spolu s ministerstvom, riešia aj disciplinárne preverovania držiteľov poľných lístkov.
Poľovníctvo ako také musí byť podľa mňa v maximálnej symbióze a spoločne ruka v ruke fungovať s poľnohospodárstvom. Bez toho sa to nedá. A ja mám množstvo aj poľnohospodárov, ktorí sú takým dobrým príkladom toho, ako dokáže fungovať poľnohospodárske družstvo s poľovným revírom. Spoločne vedia fungovať, vzájomne. Už to tu bolo aj spomínané aj my sme to na výbore mali vysvetlené, že všetci hovoríme o tom, že tá zver je premnožená, ale tu si treba uvedomiť, že na to vplývajú viaceré faktory, a nielen samotná, ako tu už bolo povedané niektorými, niektorými poslancami, Slovenská poľovnícka komora. Slovenská poľovnícka komora za tieto veci vôbec nemôže, za to, že je premnožená zver, do istej miery môžu aj niektoré samotné poľovné združenia, že veľakrát možnože aj fyzicky, fiktívne vykazujú ulovenú raticovú zver, ktorú v takom množstve, ako mali nakázané, neulovili. Samozrejme, niekedy aj zlá spolupráca s poľnohospodárskymi subjektami, kde pri lese, pri poľnohospodárskej pôde koľko razy poľovníci žiadajú určitý pás na vysiatie, aby oddelili lesný porast od poľnohospodárskej pôdy, a ja si myslím, že takýchto vecí je strašne veľa.
Je veľmi zlé, že takéto veľmi zásadné veci, a mali sme to možnosť dnes vidieť aj na tých vystúpeniach, že to poľovníctvo je veľmi silná téma. Nevedel som, že až takáto, a pritom sa dnes bavíme len o petícii, ktorú podpísalo viac ako 140-tisíc ľudí.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.5.2021 o 10:49 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video