28. schôdza

4.5.2021 - 28.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:52 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:40

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Dostál, ja si myslím, že toto vaše vystúpenie patrí na koaličnú radu, a nie do tohto pléna. Mňa skutočne nezaujíma, aké máte vzťahy alebo nevzťahy v rámci vašej koalície, a je mi úplne jedno, kto z vás bude v budúcom parlamente, hovorím, úplne jedno. Nakoniec mohli ste vidieť, ako vaše slová padli na úrodnú pôdu, ten frenetický aplauz po tom vašom vystúpení skutočne bol ohlušujúci. Čiže skutočne nechajte si tieto veci pre iných a ja nechcem mať pocit, ako mali tuná mnohí ľudia, ako keby sme počúvali za dverami koaličnej rady. Toto vystúpenie naozaj nie je pre verejnosť, to je pre vás a vaše problémy si riešte tam, kde si ich riešiť máte, a nie tu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:40 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:41

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, chcem využiť vystúpenie predrečníka a urobiť taký apel na vás na všetkých. Nás by, samozrejme, mohlo tešiť, čo sa tu deje, ako si navzájom vymieňate názory vo vládnej koalícii, možnože aj verejnosť je nadšená tým, keď vidí, v akom stave je vládna koalícia, ale predsa len existuje jeden parameter parlamentnej činnosti a to je efektivita.
Ja vám preto navrhujem, pán podpredseda, žeby ste urobili päťminútovú prestávku a stretli ste sa predstavitelia vládnej koalície a dohodli sa, že už nebudete túto efektivitu parlamentarizmu likvidovať vnútrokoaličnými spormi. To jednoducho sem nepatrí, hoci, opakujem, by nás to celkom mohlo všetkých tešiť, ale vás chcem požiadať, aby ste zvážili, keď budú ďalšie prihlášky ústne, že kto sa prihlásite alebo či chcete pokračovať v tomto štýle vzájomného osočovania sa, to sem na túto pôdu nepatrí, a myslím si, že by sme mohli pomerne rýchlo pristúpiť k rozhodovaniu o tomto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:41 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:42

Jarmila Halgašová

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:43

György Gyimesi
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, bolo to skutočne veľmi kvalitné vystúpenie, veľmi pokojné a ja by som bol rád, ak by si ho aj myslel vážne. Ono totižto jedna vec je hovoriť niečo na kameru a druhá vec je realita, ktorá sa za týmto všetkým skrýva. A za všetky spomeniem jeden príklad, ktorý si spomenul, že ako by sme si mali všetko vydiskutovať v pokoji, ako môžme mať rôzne názory na veci a prejednávané veci, na návrhy zákonov a na život v koalícii.
A pripomeniem ti to na jednom príklade, keď som za tebou prišiel asi pred mesiacom, aby sme spoločne postupovali, pokiaľ ide o novelu zákona o štátnom občianstve, kedy si mi povedal, že so mnou spolupracovať nemôžeš, lebo by to bolo nekolegionálne voči SaS. Toto si povedal svojmu koaličnému partnerovi, ktorého teraz vyzývaš na to, aby v pokoji s tebou alebo s vami rozprával a za zatvorenými dverami riešil veci. Toto je kolegialita SaS v priamom prenose.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:43 hod.

PhDr. PhD.

György Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:44

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Milý kolega Dostál, ja s tebou absolútne súhlasím, naozaj treba to riešiť v kľude za zatvorenými dverami a trošku si treba nasypať popol aj u vás na hlavu, nielen rozprávať o tom, že Matovič je ten hlavný, ktorý to spôsobil, pretože Riško Sulík vykopol tie dvere, keď tu Matovič nebol. Takže ja si myslím, že tam je to fifty - fifty, treba to upokojiť rozumne, súhlasím s tebou, Ondrík.
A chcem ťa pochváliť, počas tvojho prejavu tu nebol ani jeden fašista ako počas prejavu Cigánikovej, ktorá odborníčka, tiež musím sa ťa, Ondro, spýtať, prosím ťa, že na koľkých stretnutiach bola Cigániková ekonómka, ktorej to niekto napísal, takže určite jej, tvoj prejav a tvoja rozprava bola úplne iná ako tvojej kolegyne, ktorú tréner vrahov Suja dokonca skoro vybozkával od šťastia, dal jej také pochvaly, že to nie je možné. Takže, Ondro, ja s tebou absolútne súhlasím a ja si myslím, že sme v koalícii. Ja ťa, Ondro, mám veľmi rád ako človeka, mám ťa rád ako odborníka, Ďurica, vy nie, vás nie, vás absolútne nie, vy ste tam ten, čo je.
Takže, Ondro Dostál, super. A ja s tebou absolútne súhlasím. Ďakujem ti, Ondro.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:44 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:45

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky. Pán poslanec Taraba, povedali ste, že som tu vyplakával, že ma v koalícii nemajú radi, no tak ja neviem, ja vychádzam s kolegami z koalície veľmi dobre aj s tými, s ktorými mám rôzne názory, čiže nemusím tu vyplakávať. Ja som hovoril o vzťahoch a o tom, ako, ako diskutujeme vo vládnej koalícii. Vyzvali ste nás, aby ste, aby sme vytiahli karty a zabránili prijatiu tohto návrhu. No pred chvíľou ste vraveli o tom, že viete počítať a že 2 plus 2 je 4, no tak keď si spočítate poslanecké kluby OĽANO, SME RODINA a ZA ĽUDÍ, tak je to absolútna väčšina poslancov parlamentu. Čiže keď sú oni na tom dohodnutí, tak si to schvália, ak by si to neschválili dnes, a my by sme vytiahli karty, no tak by si to schválili v utorok. Čiže nie, nebudeme sa pripájať k vašej obštrukcii.
Pán poslanec Jarjabek povedal, že ho nezaujíma, že čo si ja myslím o tom, aké majú, aké máme vzťahy v koalícii, no mňa zase nezajíma. čo si pán poslanec Jarjabek myslí o tom, čo si myslím ja. To je také vzájomné. (Ruch v sále a zaznievanie gongu.)
Pán poslanec Fico, ako zaujímavé, že, že ste povedali, že či chceme pokračovať v štýle vzájomného osočovania, po mojom vystúpení, kde som práve nabádal na to, aby sme sa vzájomne neosočovali, ale konštruktívne sa bavili, a teda chápem, že už chcete ísť domov, lebo je už takmer 13.00 hod. piatok, a teda to už v parlamente sa nerobí, ale teda parlamentarizmom by som to nenazýval, že chcete čím skôr vypadnúť a ísť domov.
Pán poslanec Gyimesi, ja som s vami rokoval o všeličom, ale teda zrovna v téme občianstva zrovna po tom, ako sa vy potom vyjadrujete o kolegoch SaS, naozaj nejdem s vami spolupracovať.
No a, pán poslanec Pročko, myslím, že to bolo nekorektné voči kolegyni Cigánikovej.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:45 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 12:48

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja tu žiadnu vodu nemám, pán Matovič, nemusíte sa báť, ale som rád, že máme taký ten vzájomný vzťah, že sa nemusíme natoľko, že idete preč, lebo predsa len sa mi vystupuje lepšie, keď sa na vás nemusím tak blízko pozerať. (Neutíchajúci ruch v sále a zaznievanie gongu.) S Pročkom som sa nebavil, neviem, prečo má stále tieto svoje záchvaty.
No, vážené dámy, vážení páni, tu v tomto pléne je to vždy všetko po starom, Jožko je proste Jožko, Igor je Igor. Čo ale chcem povedať, pretože včera tu boli rôzne veci, pán Matovič sa postaral o to, že sa v tomto pléne diali naozaj zvláštne úkazy na jednej strane medzi koalíciou - opozíciou, na druhej strane v rámci koalície taktiež, videli sme tu absolútnu vojnu, vojnu primitivizmu a urážok a nadávok predovšetkým zo strany Igora Matoviča voči poslancovi Viskupičovi z SaS, ktorého xy-krát nazval bohapustým klamárom len za to, že mu povedal pravdu priamo do očí, a to sa pánovi Matovičovi nepáči, pretože on každý jedne, každú jednu faktickú kritiku voči svojej osobe považuje za ten najúbohejší útok.
Ale čo chcem povedať, a to je to najzásadnejšie z môjho pohľadu opozičného politika, ktorému záleží na tom, aby naše deti mohli vyrastať v normálnom, demokratickom štáte, kde nebudú platiť enormné dane, kde budú môcť normálne žiť a kde nebudú nútení doslova aj o to, aby museli ísť kupovať potraviny do zahraničia, je to, pán Matovič, že ste tu neodpovedali opozícii, ako teda budete vzniknutú situáciu do budúcna, lebo kým som tu včera hovoril o tom, že 3,4 mld. len tak nahodiť je nepredstaviteľné a neprijateľné, tak vy ste to z večera do rána urobili na 3,8 mld. pozmeňujúcim návrhom k novele rozpočtu v skrátenom legislatívnom konaní.
A teda sa chcem posledný krát a ešte raz v mene obyvateľov Slovenskej republiky opýtať, čo toto bude pre obyvateľov Slovenskej republiky znamenať, čo bude pre nich znamenať, že v tomto roku Slovenská republika minie takmer dvakrát toľko, ako dokáže od obyvateľov do štátneho rozpočtu prijať. Čo bude pre nich znamenať v budúcnosti toto enormné navyšovanie dlhu, o koľko zvýšite dane, aké dane zvýšite, o koľko zvýšite poplatky a ako to bude vplývať na ich život? Pretože dnes už nie je dôležité baviť sa o tom, kde dáte 10, kde dáte 20 a kde dáte 30 mil. eur, do ktorej konkrétnej položky alebo kapitoly štátneho rozpočtu. Bavme sa o tom, ako konkrétne budú tieto rozhodnutia tu v pléne, lebo vám koaličným poslancom to môže pripadať jednoduché, stisnem jeden gombík a všetko vybavené. Ale ja sa pýtam, ako konkrétne to bude vplývať na životy ľudí, aký máte plán, ako to chcete riešiť, ako chcete zastaviť toto navyšovanie deficitu a čím chceme v budúcnosti zabezpečiť to, aby Slovenská republika neskrachovala pred očami všetkých jej obyvateľov. Lebo hovoriť o tom, že dnes konkrétne musíte rozdávať, dnes konkrétne musíte pomáhať, dnes konkrétne musíte navyšovať štátny rozpočet, je veľmi jednoduché.
Ale otázky budúcnosti tu nikto z vás nezodpovedal a chápem aj tomu, že radový koaličný poslanec na ňu odpovie len ťažko, pretože vašou úlohou tu nebolo objektívne zhodnocovať fakty, vašou úlohou tu nebolo ani premýšľať, ani ste sa tu týmto netajili. Vašou úlohou bolo sa tu hádať s SaS ako malé deti a následne si vynadávať pred všetkými opozičnými poslancami a následne zase odhlasovať to, čo vám prikáže predseda vašej strany.
Čiže, pán Matovič, obyvatelia Slovenskej republiky chcú vedieť odpovede, ja, samozrejme, budem hlasovať proti tomuto navýšeniu rozpočtu, ale chcú vedieť odpovede, aké dane im zvýšite, o koľko im zase zdvihnete ceny a čo budú musieť robiť pre to, aby mohli v tomto štáte ešte normálne niekedy v budúcnosti žiť.
V prvom momente vedia, že musia zbaviť vás a tejto vlády, ale povedzte im aspoň, či máte nejaký plán a ako ich v budúcnosti zruinujete.
Skryt prepis

Vystúpenie

28.5.2021 o 12:48 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:52

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega, pýtate sa, že aký majú plán, tak bez ohľadu nato, aký majú plán, zaplatiť navýšenie o 3,5 mld. deficit, čím sa dostanú na 11 mld., čo je v podstate takmer desaťnásobok toho, čo vyberú na daniach ročne, tak cesty sú len štyri, ktoré všade existujú. Po prvé masívne zvýšenie daní, po druhé rozpredaj národného majetku, po tretie tlačenie peňazí alebo po štvrté vyhlásiť bankrot. Nikto žiadnu piatu, inú možnosť nenašiel to znamená, že ak tu počúvame, že ideme gréckou cestou, tak v roku dvetisíc-, myslím, šesť bolo, bolo v Grécku konanie olympijských hier, vtedy boli veľkým tigrom, boli úspešným štátom, dva roky nato zbankrotovali.
My nie sme v rovine, že tu sa nepomáha, tu my nie sme v rovine, že je nulový štátny rozpočet veď oni aj bez tohoto navýšenia spôsobili 7,5-miliardovú sekeru. Takže myslím si, že to riešenie bude v ich prípade kombinácia všetkých týchto štyroch faktorov, čo spôsobí len to, že zo Slovenska ešte húfnejšie budú odchádzať naše deti, pretože oni to budú musieť všetko platiť.
A takto sociálna politika ani prorodinná politika nevyzerá.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:52 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:53

Peter Kremský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Mazurek, úplne sa s vami zhodnem v tom, že naozaj Jožo je Jožo, Igor je Igor a Miňo je Miňo. Ako vždy ukázali ste opäť, že vám chýbajú základné ekonomické znalosti, a to nahrádzate hlučnosťou a krikom. Nerozlišujete medzi tým, čo je účtovná položka v rozpočte, a medzi tým, čo je hotovostný výdavok v rozpočte. A nebudem vám to odtiaľto vysvetľovať, skúste si to naštudovať.
Ale chcem vám povedať jasne veľmi dôležitú vec, neklamte ľudí, že ceny zvyšuje vláda alebo Matovič. Ceny... (Reakcia z pléna a zaznievanie gongu.) Ja som vám do reči neskákal, buďte aspoň slušný. Budete mať faktickú na odpoveď, tak, prosím vás, správajte sa ako človek, nie ako dieťa z materskej školy. Takže skúste sa zamyslieť nad tým, že prečo sa ceny zvyšujú, asi preto, že ľudia viac nakupujú a že stúpajú suroviny, a myslím si, že ak tu budete šíriť takéto nezmysly a poplašné správy, tak asi sa budú zvyšovať aj vaším pričinením.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:53 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:55

Peter Kremský
Skontrolovaný text
... vašim pričinením.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:55 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video