32. schôdza

17.6.2021 - 2.7.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

22.6.2021 o 14:05 hod.

PhDr.

Katarína Hatráková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:45

Eva Horváthová
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán poslanec Raši, vy ste tu asi neboli, keď sa ja vlastne v pléne vystúpila, aj pani predsedníčka Janka Bittó Cigániková to spomínala. Hovoríte, že ten systém ako tak funguje. Veľmi dobre viete, že nefunguje a ako tak fungovanie veľmi relatívne. Čiže ja si myslím, že veľmi dobre viete, že to nefunguje. Od roku 2017 narástli výdavky na zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel až o 321 % a náklady mali presiahnuť 3 mil. eur. Zisky putujú hlavne súkromným organizátorom. Tí súkromní organizátori nemá kto súťažiť. V Prešovskom kraji vyhrala, vyhrala len jedna, ktorá sa prihlásila. Tá ponúkla cenu za jednu obhliadku 138 eur. Uznáte, že je to neúnosné. A tá súťaž, ktorá je teraz nastavená, nefunguje. Fungovalo to len na základe toho, že boli dostatočné platby pre tých organizátorov týchto obhliadok. A to sa asi zhodneme, že to nie správne. Takže systém nefunguje. Tak prosím treba dať na stôl tieto fakty.
A boli tu povedané ďalšie fakty, ku ktorým ste sa nevyjadrili. Ja som čakala, že sa vyjadríte aj k tým podozreniam, ktoré boli medializované na vašu podpredsedníčku, či má alebo nemá z toho nejaký osoh. Čiže ak máte nejakú takú vedomosť o tom, ja viem, že sa to priamo vás netýka, ale predsa je to vysokopostavený človek vo vašej strane. A teda opakujem, že nezvyknem ja politicky vystupovať, ale sú to informácie, ktoré má naozaj úprimne zaujímajú. A myslím si, že teraz tí lekári dostanú mnohokrát vyššiu sumu za tú obhliadku. Nemusia chodiť obhliadať v pracovnej dobe, až po skončení tej, teda svojich vlastných pacientov, ktorých majú. A ešte raz opakujem. Keby vznikol s tým problém tak budeme riešiť to keby boli nejakým spôsobom tí lekári nútení na tieto obhliadky chodiť proti svojej vôli. Tak určite sa zasadím ja osobne za to, aby sa toto nestávalo. Chceme tie podmienky nastaviť férovejšie a lepšie ako je to teraz.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2021 o 11:45 hod.

prof. MUDr. PhD., MPH

Eva Horváthová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:47

Miroslav Suja
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja lenže my sme tu, SaS-ka nie je. To len na začiatok, ale dobre. Pán kolega alebo pán poslanec Raši, ja by som sa chcel spýtať na váš názor, keby ste mi odpovedal. Chorvátsko je krajina, ktorá od nás nevyžaduje absolútne nič. A či je normálne, že uľahčíme našim ľuďom alebo Slovákom ísť do Chorvátska tým, že budeme žiadať od Chorvátska, aby kontrolovali či majú COVID pas občania Slovenskej republiky. Lebo podľa vystúpenia tu zaznelo, a preto by som chcel vedieť aj váš názor, že my vlastne uľahčujeme Slovákom pohyb do zahraničia. Čiže keď také Chorvátsko napríklad nevyžaduje absolútne nič a my tlačí naň, aby vyžadovalo od Slovákov COVID pasy, tak či toto je spôsob ako im uľahčujeme to cestovanie do zahraničia. Lebo ja si ináč nevysvetliť slová SaS-ky, že ako oni uľahčujú spôsob Slovákom, ktorí cestujú do zahraničia. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2021 o 11:47 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:49

Jana Bittó Cigániková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Kolega Raši, vaše vystúpenie bolo teda oveľa vecnejšie ako bývajú vaše tlačovky. Musím povedať, že máte pravdu. Úplne. V tom to zaznelo, takto sa to robiť nemá. Vyčítala som so vašej vláde, vašim ministrom. Vyčítalo som to ministrovi Krajčímu, teraz som to vyčítali pánovi ministrovi Lengvarskému. Je to narýchlo. Áno.
Dôvod, prečo je to narýchlo, čo som dostala teda ako informáciu, je najmä Prešov, a to, že teraz obhliadky nefungujú. Vo výsledku by to totiž znamenalo konkrétne v Prešove, kde bola zrušená súťaž, pretože tam bol iba jeden uchádzač s privysokou cenou, by to znamenalo, že by musel byť urobený povinný rozpis pre lekárov. A to je presne to, čo nechceme predsa. Tak sa robia preto kroky, čo akceptujem ako dôvod takéhoto zrýchleného konania. No a ešte samozrejme dohľad, že pokiaľ je potrebný dohľad pri nejakom prípade, tak momentálne Úrad pre dohľad tento dohľad nevie a robia sa tu zmeny.
Čo chcem ale povedať, že práve preto, že to bolo takto narýchlo som už v stredu vám doručila návrh, ktorý v podstate je úplne toto isté. Samozrejme, áno, bol tam chaos, boli tam zmeny. Sama som ich vytýkala. Viete dobre, že som ani na výbore nepripustila, preto sa ten pozmeňovák dáva tu, aby bol robený narýchlo. To všetko je úplne v poriadku. Vecne máte pravdu. Ale jednoducho procesne je to odôvodniteľné v tomto prípade a nevyhnutné práve preto, aby lekári nemuseli byť povinne rozpisovaní s tým, že obavy lekárov o to, že budú povinne rozpisovaní aj po tejto zmene, úplne chápem, akceptujem. A opätovne hovorím, keď sa toto stane v jedinom prípade, pretože nám pani predsedníčka ÚDZS sľúbila, že sa to nestane. Ak sa to stane v jedinom prípade, nech sa lekári ozvú. Máme prísľub, že budeme o tomto vedieť potom komunikovať a robiť prípadne korekcie, ktoré budú potrebné. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2021 o 11:49 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:50

Richard Raši
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa Horváthová, vy ste lekárka, ste profesorka, ale zdravotnú starostlivosť neposkytujete na Slovensku. Naozaj ani obhliadky mŕtvych nerobíte, ani ste ich asi ani nerobili. Ja som ich ešte ako lekár v nemocnici robil, kde bola podmienka, aby sa robila obhliadka mŕtvych lekárom z iného oddelenia ako v tom, kde k úmrtiu došlo. Takže vy nemôžte vedieť, čo bolo funkčné a čo nebolo funkčné. A to vravím preto, lebo naozaj poskytujete, staráte sa o pacientov inej krajiny. To, že tu učíte, to je vaša, je na chválu. Ale liečite pacientov inej krajiny.
Tu naozaj bol problém a výsledkom tej súťaže, ktorá priniesla tých organizátorov obhliadok mŕtvych bolo to, že sa ten čas skrátil na dve hodiny a niečo. Lebo predtým sa hodiny a hodiny čakali pozostalí pri mŕtvych a nemohli s telom nič robiť. Takže vy tvrdíte, že to fungovať bude a ja vám vravím, že jediná istota, čo tvrdia tí, ktorých sa to týka, lekári je, že to fungovať nebude. Čiže vy rušíte niečo, čo fungovalo, aby ste skúsilo niečo, čo fungovať možno bude alebo nebude. Lekári budú platení menej, lebo teraz bola tá priemerná platba okolo 65 eur. Teraz bude 40 eur. Už len keď vystupujete, mali by ste byť aspoň politicky zorientovaná. Pani podpredsedníčka strany Saková, ktorá je jedinou ženou podpredsedníčkou strany momentálne naozaj nemá konflikt záujmov, lebo ju prehliadky mŕtvych naozaj nezaujímajú. Toto je pani poslankyňa Saková, naša jediná podpredsedníčka, naozaj ani nechce vykonávať prehliadky mŕtvych, ani ich nebude. Fakt ani sa nechystá.
Pán poslanec Suja, máte pravdu. A ja sa vás pýtam, vy sa ma pýtate, či je to normálne. No ja sa pýtam, no čo v tomto štáte, čo robí táto vláda je normálne. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2021 o 11:50 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 11:53

Juraj Krúpa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ide o návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 285/2009 Z. z. o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie. Vzhľadom aj na časovú tieseň len v stručnosti poviem, že ide o symbolický príspevok, ktorý by mal byť vyplatený týmto účastníkom, priamym účastníkom odboja počas osláv, nadchádzajúcich osláv v septembri tohto roka vo výške okolo 630 eur. Ide o v podstate návrh, ktorý bol schválený alebo na ktorom sa ešte vláda uzniesla v roku 2019. Čiže predošlá vláda, ale už sa potom do roku 2020 v podstate nedostalo do legislatívneho procesu a bol vlastne potom prevzatý touto vládou a pripravený legislatívne, ktorý tu dnes máme.
Ja som presvedčený, že nájde širokú podporu naprieč celý spektrom tak, ako to bolo počas prvého čítania. Takže ďakujem veľmi pekne. To je z mojej strany zatiaľ všetko. že nájde širokú podporu naprieč celým spektrom tak, ako to bolo počas prvého čítania. Takže ďakujem veľmi pekne. To je z mojej strany zatiaľ všetko.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

22.6.2021 o 11:53 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11:55

Marcel Mihalik
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som ako určený spravodajca predniesol spoločnú správu výborov Národ nej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Krúpu, Vladimíry Marcinkovej, Ondreja Dostála a Petra Osuského na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 285/2009 Z. z. o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, tlač 505. Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade spoločnú správu výborov. Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 720 z 5. mája 2021 pridelila návrh poslancov, tlač 505, na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet, výboru pre sociálne veci a výboru pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote okrem výboru pre sociálne veci, ktorý nebol uznášaniaschopný. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko. Výbory zaujali nasledovné stanoviská. Ústavnoprávny výbor odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť. Výbor pre financie a rozpočet odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť. Výbor pre obranu a bezpečnosť odporučil Národnej rade schváliť. Výbor pre sociálne veci nezaujal stanovisko, keďže nebol uznášaniaschopný. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k návrhu poslancov vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III. tejto správy a v stanoviskách poslancov vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade návrh zákona schváliť. Gestorský výbor ma určil ako spoločného spravodajcu výborov vystúpiť na schôdzi Národnej rady v druhom a treťom čítaní, predniesť spoločnú správu výborov a odôvodniť návrh a stanovisko gestorského výboru. Spoločná správa výborov k návrhu poslancov bola schválená uznesením výboru pre obranu a bezpečnosť č. 81 na svojej 30. schôdzi. Pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

22.6.2021 o 11:55 hod.

PaedDr. Ing

Marcel Mihalik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
32. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní
 

Vystúpenie v rozprave 14:02

Peter Pčolinský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, budem veľmi stručný, keďže zastupujem kolegyňu Petru Krištúfkovú, dovoľte, aby som v krátkosti predstavil tento návrh zákona. Návrhom zákona sa rozširuje cieľová skupina detí, na ktorých možno poskytnúť dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, takzvané obedy zadarmo.
Návrh zákona som dostatočne uviedol už v prvom čítaní, a preto sa zameriam na pozmeňujúci návrh schválený v sociálnom výbore. Na rokovaní gestorského sociálneho výboru o predložený a schválený pozmeňujúci návrh, ktorý precizuje tento návrh zákona tak, aby nám žiadne dieťa, ktorého rodičia nepoberajú daňový bonus neprepadlo systémom. To znamená, že na základe tohto pozmeňujúceho návrhu, ktorý je súčasťou spoločnej správy budú mať nárok na dotáciu na stravu detí, ktoré žijú v domácnosti, ktoré členovia si neuplatnili alebo nemohli uplatniť nárok na daňový bonus.
Tým pádom budú mať rodičia na výber, či si uplatnia zvýšený daňový bonus alebo dotáciu a ich deti budú mať obed zadarmo.
Kolegyne, kolegovia, chcel by som vás požiadať o podporu tohto návrhu zákona v rozprave predložím pozmeňujúci návrh, ktorý sa bude týkať predovšetkým dotácií na inkluzívne detské ihriská.
Pán predsedajúci, skončil som a zároveň sa hlásim do rozpravy ako prvý.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2021 o 14:02 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:05

Katarína Hatráková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Tak ja odteraz. To mám prečítať?
Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, dovoľte mi prosím, predložiť spoločnú správu Výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (tlač 506.) Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 765 z 13. mája 2021 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci.
Zároveň určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch. Predmetný návrh zákona (tlač 506) prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť všetky určené výbory. Z uznesení Výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom 3 tejto spoločnej správy vyplývajú tri pozmeňujúce návrhy.
Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť v znení schválených pozmeňujúcich návrhov. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhoch 1 až 3 v štvrtej časti tejto spoločnej správy spoločne so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa Výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo Výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 114 zo 14. júna 2021. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2021 o 14:05 hod.

PhDr.

Katarína Hatráková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:08

Peter Pčolinský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi odôvodniť avizovaný pozmeňujúci návrh. Cieľom navrhovanej zmeny je zabezpečenie účelných dotačných zdrojov pre čo najširší okruh potencionálnych žiadateľov o dotáciu na podporu plnenia funkcií rodiny. Konkrétne na otváranie priestoru na podporu socializácie a inklúzie detí formou detského ihriska.
Zároveň sa vytvára časový manipulačný priestor, pre prijatie kvalifikovaného rozhodnutia o ich zapojení do projektu vybudovania ihriska so zapojením dotačných zdrojov. Táto úprava reaguje aj na vytvorenie predpokladám na postupnú etapovitú realizáciu projektu detských ihrísk, a to v zásade možnosťou toho istého žiadateľa uchádzať sa v príslušnom rozpočtovom roku poskytnutia dotácie na uvedených celých dvoch samostatných žiadostiach. Ak však celkový objem neprekročí zákonom stanovený limit 50-tisíc euro na príslušný rozpočtový rok.
Ponúka sa projekt typového riešenia, širší priestor pre komunikáciu a výber z typových prvkov primeraný konkrétnym podmienkam v území a primerane štruktúre cieľovej skupiny osobitne z hľadiska veku, záujmov, prípadne zdravotného postihnutia a s tým súvisiacich preferencií voľby prvkov.
Súčasne sa týmto návrhom dopĺňajú žiadosti na poskytnutie dotácie na uvedený účel o povinné prílohy, ktorých účelom je overenie vlastníckych vzťahov k pozemku, ktorý je predmetom výstavby detského ihriska. Rovnako sa dopĺňa, že povinnou prílohou k žiadosti o poskytnutie takejto dotácie je aj písomný súhlas všetkých vlastníkov nehnuteľností so stanovenými úpravami.
Prechodným ustanovením sa navrhuje zosúladiť obdobie podávania žiadostí o dotáciu na otváranie priestoru na podporu socializácie a inklúzie detí formou detského ihriska s navrhovaným dňom účinnosti zákona vzhľadom na lehoty súvisiace s legislatívnym procesom.
Kolegyne, kolegovia, prosím vás o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu. Teraz pristúpim do slovného prineseného legislatívneho textu pozmeňujúceho návrh v zmysle rokovacieho poriadku....
===== žiadosti o dotáciu na otváranie priestoru na podporu socializácie a inklúzie detí formou detského ihriska s navrhovaným dňom účinnosti zákona vzhľadom na lehoty súvisiace s legislatívnym procesom.
Kolegyne, kolegovia, prosím vás o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu. Teraz pristúpim k doslovnému predneseniu legislatívneho textu pozmeňujúceho návrhu v zmysle rokovacieho poriadku.
V čl. I sa za bod 4 vkladá nový bod 5, ktorý znie: "5. V § 9b sa za odsek 4 vkladá nový odsek 5, ktorý znie: "(5) Dotáciu na podporu plnenia funkcií rodiny na úhradu výdavkov uvedených v odseku 2 písm. g) možno poskytnúť žiadateľovi, ktorý má vlastnícke právo k nehnuteľnosti, nadobudne vlastnícke právo k nehnuteľnosti z dotácie podľa odseku 2 písm. g) alebo má právo užívať nehnuteľnosť na základe nájomnej zmluvy alebo zmluvy o výpožičke a v zmluve o poskytnutí dotácie sa zaviaže, že toto právo nezmení najmenej päť rokov od podania žiadosti o poskytnutie dotácie.".
Doterajšie odseky 5 až 8 sa označujú ako odseky 6 až 9.".
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Bod 5 nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
Čl. I sa dopĺňa bodmi 6 až 9, ktoré znejú:
"6. V § 10 ods. 8 písm. c) a d) sa na konci pripájajú tieto slová: "alebo § 9b ods. 2 písm. g)".
7. V § 10 ods. 8 písm. e) sa vypúšťajú slová "alebo utváranie priestoru podľa § 9b ods. 1 písm. e)".
8. V § 11 ods. 1 sa na konci pripája táto veta: "Žiadosť o dotáciu na podporu plnenia funkcií rodiny na účel podľa § 9b ods. 1 písm. e) sa predkladá ministerstvu aj v termíne od 1. júla do 15. augusta príslušného rozpočtového roka; to neplatí, ak ministerstvo na svojom webovom sídle do 30. júna príslušného rozpočtového roka zverejní informáciu, že z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov určených na dotáciu na podporu plnenia funkcií rodiny na účel podľa § 9b ods. 1 písm. e) na príslušný rozpočtový rok, nebude prijímať žiadosti predložené v termíne od 1. júla do 15. augusta príslušného rozpočtového roka.".
9. Za § 16e sa vkladá § 16f, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 16f
Prechodné ustanovenia účinné odo dňa vyhlásenia
Žiadosť o dotáciu na podporu plnenia funkcií rodiny na účel podľa § 9b ods. 1 písm. e) na rozpočtový rok 2021 možno predložiť ministerstvu v termíne do 15. augusta 2021.".".
Body 6 až 9 nadobúdajú účinnosť dňom vyhlásenia, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2021 o 14:08 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:13

Erik Tomáš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci, kolegovia a kolegyne, dovoľte, aby som sa stručne vyjadril k tejto problematike. Pozrite sa, ono je naozaj chvályhodné, že sa ide odstrániť diskriminácia detí, teda tej skupiny detí, ktoré po zrušení obedov zadarmo nemali nárok ani na dotáciu na obedy, ani na daňový bonus. Ale tu treba povedať, že kto túto diskrimináciu spôsobil, kto túto skupinu 47 tisíc detí vytvoril. Bola to vládna koalícia, boli ste to vy. Vy ste to urobili tým zlým rozhodnutím, ktorým ste zrušili tzv. obedy zadarmo, alebo ak chceme dotáciu na stravu. Takže opravujete vlastnú chybu. My samozrejme aj poslanci za stranu Hlas-sociálna demokracia podporíme túto novelu zákona, pretože nechceme, aby žiadne dieťa zostalo diskriminované, ale na druhej strane aj pri tejto príležitosti musím zopakovať, že zrušenie obedov zadarmo bolo jednou obrovskou chybou a nevypočutím hlasov z praxe. Vy ste zobrali ten obed zadarmo, alebo tú dotáciu 450 tisíc deťom a po ich zavedení v roku 2018 aj samosprávy, ktoré sú zriaďovateľmi základných škôl a materských škôl, ktoré na úvod frflali, a ja aj trochu rozumiem, lebo bol som hlavným predkladateľom toho zákona, viem, že sa veľmi krkolomne zavádzalo to opatrenie do praxe, tak s odstupom času priznali, že to bolo jedno veľmi dobré opatrenie. 450 tisíc detí ste pripravili o obed zadarmo, respektíve o dotáciu. A nešlo iba o finančné odľahčenie rodín, pretože tu sa bavíme o tom, že daňový bonus je kompenzáciou. No ale veď zmyslom obedov zadarmo nebolo len finančné odľahčenie rodín a navyše daňový bonus nebude v prípade všetkých rodín tou kompenzáciou, respektíve za ten daňový bonus nie všetci rodičia kúpia ten obed tým deťom. Pretože tu máme nezodpovedné rodiny alebo nezodpovedných rodičov, ktoré tieto peniaze radšej minú na cigarety a alkohol a potom tu máme aj zodpovedné rodiny, ktoré ale majú iné priority, na základe chudobného svojho vlastného rozpočtu majú iné priority a tým pádom sa stane, že zase o mnoho prudko klesne počet detí, ktoré budú mať teplý obed. Pretože naše opatrenie priviedlo o 25 % detí viac k teplému obedu. Naše opatrenie spôsobilo aj to, že tie deti sa zúčastňovali na vyučovacom procese, pretože podmienkou výberu obedu zadarmo bolo to, že to dieťa sa musí zúčastniť na vyučovacom procese. Odrazu chudobnejšie deti sedeli s tými bohatšími, cítili sa rovnocennejšie. A všetky tieto veci sme prevzali z praxe zo zahraničia, to sme si nevycucali z prsta. Opakujem, daňový bonus nebude žiadnou kompenzáciou, žiadnou kompenzáciou. Čiže odstraňujete diskrimináciu, ktorú ste sami spôsobili, ale to už je také typické pre túto vládnu koalíciu, že opravuje po sebe ďalšie zákony a nie prvýkrát. Ale hovorím, viac mi je to ľúto kvôli tým deťom, tým 450 tisíc deťom, pretože viete, že náš návrh pôvodne bol pripravený tak a bol do praxe uvedený tak, že túto dotáciu na obed mali všetky deti základných škôl všetkých ročníkov a deti posledného ročníka materských škôl.
Chcem vám pripomenúť, že na tejto schôdzi v prvom čítaní strana Hlas-sociálna demokracia predložila identický návrh tak, aby od 1. septembra, teda od nového školského roka obedy zadarmo v pôvodnej forme pokračovali, teda stačí stlačiť tlačidlo, priznať si chybu a obedy zadarmo môžu pokračovať v rozsahu v akom boli schválené, mimochodom aj hlasmi hnutia SME RODINA, ktoré v súčasnosti má ministra Krajniaka.
No a potom ešte jedna vec, predložili ste pán kolega pozmeňujúci návrh, ktorým idete riešiť detské ihriská, super, perfektný nápad. Kto by nechcel detské ihriská? Ale musím to aj vám tu zopakovať, že strana SME RODINA, respektíve hnutie SME RODINA zneužíva v tomto prípade štátne prostriedky na stranícku reklamu, pretože nie je možné, pán kolega, aby minister Krajniak na svojom facebookovom profile propagoval tieto detské ihriská ako stranícku iniciatívu hnutia SME RODINA, pretože na tom profile, škoda, že nemôžme v pléne používať vizuálne pomôcky, si pán Krajniak vycapil mapu Slovenska, kde tie ihriská budú. Nazval tie detské ihriská Rodinka a prilepil a prifaril logo SME RODINA. Toto je zneužívanie štátnych peňazí na stranícku reklamu, pretože tieto ihriská sú financované zo štátneho rozpočtu a teda aj z peňazí daňových poplatníkov, ktorí nevolili hnutie SME RODINA. Takže toto by ste určite nemali robiť. Teraz som si to ešte naschvál pozrel. Napriek tomu, že som na to upozornil v televíznej diskusii, doteraz to nie je odstránené a mám pocit, že vy to chcete takto robiť naďalej a toto proste nie je správne a na to musím upozorniť. Opakujem, detské ihriská áno, ale stranícka reklama za štátne peniaze určite nie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2021 o 14:13 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video