43. schôdza

28.9.2021 - 29.9.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

28.9.2021 o 15:25 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 15:25

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán minister, dámy a páni, najskôr sa obrátim na pána predsedu politickej strany SaS, že či vôbec môžem rečniť, pretože, pán minister, vaša kolegyňa predložila návrh uznesenia, ktorý ste schválili v Národnej rade, a mne osobitne bolo zakázané moralizovať na pôde Národnej rady. Tak dúfam, že mi dáte výnimku.
Dávate mi výnimku, pán predseda? (Povedané so smiechom. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán predseda, pokiaľ nebudete moralizovať, môžete hovoriť, koľko chcete. (Smiech predsedajúceho.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
Aha. Pokiaľ vás budem, pokiaľ vás budem všetkých chváliť, môžem rozprávať aj dve hodiny. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Nech sa páči, pokojne aj dve hodiny. (Povedané so smiechom.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
Takže využijem, ďakujem pekne, využije výnimku zo zákazu moralizovať v parlamente a začnem opäť možno tak trošku netradične.
Pán predseda Sulík, ja zberám osobne maturitné vysvedčenia... (Reakcia ministra Sulíka: „Našli ste moje.“) Nie, nenašiel som vaše, ja chcem vaše, práveže som nenašiel vaše, ja vám dám moje. (Rečník odovzdal ministrovi kópiu svojho maturitného vysvedčenia.) Ale buďte taký dobrý, fakt si urobím zbierku maturitných vysvedčení, veľmi rád by som bol, keby ste mi dali kópiu vašeho maturitného vysvedčenia, ďakujem veľmi pekne. (Reakcia ministra Sulíka: „Vy ste boli aký bifľoš.“)
Áno, bol som bifľoš (potlesk), bol som bifľoš, áno, áno, áno, áno.
Ale myslím to teraz vážne, by som to chcel do svojej zbierky a rád by som videl, akú strednú školu ste absolvovali, aké ste mali maturitné vysvedčenie. (Reakcie z pléna. Smiech rečníka.) Ja som, ja som v tomto vysvedčení, bohužiaľ, za bifľoša, ale taký bol možno svet. (Reakcie z pléna.)
Pán predseda, prosím? Aké ŠtB? (Reakcie z pléna.) Neviem, čo hovoríte, ale to je úplne jedno.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Páni poslanci, prosím, upokojíme sa, aby mohol pán, pán predseda nerušene hovoriť.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Pán predseda, pán predseda, viem, že máte dnes, máte dnes ťažký deň, zatvorili vám Plačkovú (smiech v sále), viem, že neotvoríte 1. októbra pavilón v Dubaji, jednoducho to tak niekedy príde naraz všetko dohromady, ale napriek tomu verím, že budete dostatočne koncentrovaný na dnešnú schôdzu (vykrikovanie z pléna) a budete môcť... (Rečník sa zasmial. Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Vážení poslanci, prosím, aj z koalície, aj z opozície, nevyrušujte, nechajte hovoriť pána predsedu, prosím vás pekne. Ďakujem.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Verím teda, že budete mať dnes dostatok koncentrácie na to, aby ste reagovali na základné otázky, ktoré chceme postaviť na dnešnej schôdzi.
Pán predseda Národnej rady, dámy a páni, skupina poslancov Národnej rady v súlade s Ústavou Slovenskej republiky požiadala o zvolanie mimoriadnej schôdze a žiadame, aby sme prerokovali návrh uznesenia, ktorý je súčasťou tohto návrhu.
Verím, že nás nikto nemôže obviňovať, pretože toto nie je prvý pokus o to, aby sme v Národnej rade rokovali o cenách energií a rizikách, ktoré spôsobuje pre slovenský štátny rozpočet sprístupnenie a otvorenie medzinárodného plynovodu Nord Stream 2. Takýchto pokusov už bolo niekoľko, ostatný pokus bol zamietnutý tým, že vládna väčšina sa nezaprezentovala a urobila Národnú radu neuznášaniaschopnou. Preto ľudsky oceňujem, že dnes táto schôdza prebehne. My asi presne vieme, ako bude vyzerať. Predpokladám, že pán minister sa na nás vrhne a nás poobviňuje zo všetkého možného a na konci dňa bude konštatovať, že za hrozbu vysokých cien energií na Slovensku zodpovedá jednoznačne len a len SMER – sociálna demokracia.
Ale teraz vážnejšie, pretože tento problém vidíme úplne inak ako len cez prizmu nejakého súperenia medzi opozíciou a vládnou koalíciou.
Dámy a páni, ako predseda vlády som mal v roku 2009, na začiatku roka, pred sebou pomerne vážne úlohy. Jedna sa týkala obdobia, kedy sme zavádzali na Slovensku euro, a druhá úloha sa týkala obrovskej plynovej krízy. Plynová kríza bola spôsobená veľmi komplikovanými vzťahmi medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou, ktoré nemienim teraz komentovať, a pozastavením tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny. V praxi to znamenalo, že v prvej polovičke januára 2009 niektoré firmy na Slovensku prestali vyrábať a vážne hrozila situácia, že nebudeme mať dostatok plynu nielen na výrobu, ale že bude chýbať plyn aj pre ostatnú časť domácej spotreby. Mám na mysli vykurovanie, mám na mysli používanie plynu možno aj v iných oblastiach.
Vtedy nezostávalo nič iné a možno aj to je dôvod, pán minister, prečo túto schôdzu zvolávame, nikto z nás nezaváhal, naštartovali sme všetky motory a ja som lietal ako bludný Holanďan po celej Európe. Od Moskvy cez Kyjev až do Berlína a na konci dňa sa nám podarilo dosiahnuť určité rozhodnutie a závery, ktoré Slovenskej republike pomohli, a opäť bol naštartovaný tranzit plynu cez Ukrajinu a cez Slovensko.
Priznám sa, že dôvod, prečo sme zvolali túto schôdzu, pán minister, je v tom, že nevidíme túto aktivitu. Všetci čítame a sledujeme, čo nám hrozí v najbližších mesiacoch, a nevidíme, že by vláda, predseda vlády, minister hospodárstva robili potrebné kroky a rokovania, ktoré je v tomto okamihu veľmi dôležité robiť. A to nie iba v kontexte toho, že na svetových trhoch nám stúpa cena plynu a elektriny, ale v kontexte toho, že sa ide otvoriť medzinárodný plynovod Nord Stream 2, čo výrazne ohrozuje finančné záujmy Slovenskej republiky.
Prosím, neberte to ako nejaké zosmiešňovanie, pán minister, ale namiesto toho, aby ste leteli možno do Berlína, do Moskvy a riešili Nord Stream a plyn, tak ste leteli na ples do Londýna alebo neviem teda, kde ste boli. Dnes vnímame, že nie sme schopní ani otvoriť, Slovensko, pavilón 1. októbra, ale vieme o vašich výletoch do Dubaja, kde ste si urobili služobnú cestu na 2 dni a 10 dní ste boli na dovolenke.
Preto sa pýtame a chceme od vlády Slovenskej republiky odpovede na základnú otázku, čo idete urobiť okrem toho, že nám budete dnes celé poobedie nadávať a budete nás obviňovať, čo idete reálne urobiť, aby sme ako-tak sa dostali do rámca cien tepla, plynu a elektriny, aby nedošlo k prudkému zhoršeniu sociálnej situácie na Slovensku.
Pán minister, ja rešpektujem vašu ideologickú orientáciu a viem, že asi nečítate takých autorov, ako je nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Stiglitz. A on to povedal veľmi presne. Ten, kto sleduje len to, čo odporúča Svetová banka a Medzinárodný menový fond, liberalizácia, privatizácia, deregulácia, tak sleduje cestu do pekla. A Slovensko je na tejto ceste do pekla.
Mňa prekvapilo, že ako jediná viditeľná odpoveď, ktorú dnes vidíme z rezortu ministerstva vnútra, potvrďte to alebo vyvráťte to, pán minister, nevedel som nájsť ten návrh zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní, je údajne novelizácia zákona o energetike, kde chcete ísť cestou úplnej deregulácie, pokiaľ ide o konečnú cenu pre domácnosti a malé a stredné podniky. A odkazujete na českú skúsenosť, skúsenosť z iných západných krajín. Ak necháte na Slovensku v slovenských pomeroch tvorbu ceny na trhu, tak tá vaša slobodná, neviditeľná voľná ruka trhu spôsobí, že ceny týchto komodít pôjdu na Slovensku prudko hore. Ak teda je toto prejavom vašej orientácie, v poriadku, beriem. Bol by som veľmi nerád, keby to bolo prejavom vašej neschopnosti, lebo neviete, čo s tým máte robiť. Tak zrazu prichádzate s myšlienkou, že poďme všetko deregulovať, ako odporúča Svetová banka a Medzinárodný menový fond, a budeme sa spoliehať, že trh to nejako vyrieši. Trh to nikdy nevyrieši a vy to veľmi dobre viete, pán minister. Trh vždy zariadi len to, že bohatí sú bohatší a chudobní sú chudobnejší.
Rovnako nerozumiem, pán minister, a predpokladám, že máte kontakty v danom okamihu s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, pretože úrad dal teraz do pripomienkového konania vyhlášku, kde hovorí o tzv. G komponente, je to jedna časť ceny elektriny, a navrhuje, a teraz dobre počúvajte, dámy a páni, že aby sa pri tomto G komponente, to je jedna časť ceny elektriny, o dve tretiny znížil tento poplatok pre výrobcov elektrickej energie, napríklad tých, čo vyrábajú elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. No ale ak niekto v čase, keď sa tlačí cena na svetových trhoch, keď tu nie je žiadna regulácia, ešte prichádza s tým, že poďme oslobodiť výrobcov elektrickej energie o dve tretiny, pokiaľ ide o tento poplatok, ešte o to bude väčší tlak na ceny elektriny v nasledujúcich mesiacoch.
Buď teda povedzte, pán minister, že toto je výsledok vašej orientácie a s tým súhlasí celá vládna koalícia, hoci ste rozmanití ako maďarský guláš, je tam všetko v tom guláši, alebo priznajte, že nemáte žiadne riešenie, tak ponúkate riešenie len a len deregulácie, čo my sociálni demokrati odmietame, pretože my sme etatisti a dúfam, že, tak ako som povedal a rešpektujem vašu orientáciu, vy rešpektujete našu orientáciu, že si myslíme, že sú situácie v živote, kedy musí štát vstúpiť aktívne do konkrétnych procesov.
Na čo teda upozorňujeme, dámy a páni, a čo chceme od vlády Slovenskej republiky?
Upozorňujeme na to, že z rôznych dôvodov na svetových trhoch prudko stúpa cena komodity, ktorá sa nazýva elektrina. Ak si zoberieme obdobie pred piatimi alebo šiestimi mesiacmi, tak tá cena sa pohybovala na úrovni okolo 55 eur za 1 MWh. Najnovšia cena – opäť, pán minister, vy ste pri válove, nie ja, asi potvrdíte alebo nepotvrdíte – je okolo 113 eur za MWh. Hovorím teraz o cene komodity, komodity na trhu, 113 eur za 1 MWh. A všetci veľmi jasne potvrdzujú, že pokiaľ sa nezačneme zaoberať týmto prudkým nárastom ceny elektriny, ak k tomu ešte necháme vašu novelizáciu zákona o energetike, ak k tomu ešte necháme návrh vyhlášky z dielne Úradu pre reguláciu, tak môžem s plnou vážnosťou povedať, že cena elektriny pre domácnosti a malé, stredné podniky na konci dňa pôjde hore o 25 %. Ak, samozrejme, zabudneme na totálnu dereguláciu, ak vypustíme vyhlášku Úradu pre reguláciu a začneme sa pozerať na štruktúru ceny elektriny a budeme hľadať riešenia, tak tento rast nemusí byť, ako sa dnes avizuje, 15 %, ale môže byť podstatne menej.
Čiže máme tri alternatívy. Buď to necháme tak, čo navrhujete vy, a sme na 25 % plus tie legislatívne iniciatívy, ktoré k tomu dávate, alebo tie legislatívne iniciatívy dáme nabok a budeme niekde na úrovni 17 až 18 %, alebo sa pôjdeme s tým pohrať a budeme vidieť, že štát, pokiaľ robí dobrú regulačnú politiku, je schopný dostať zvyšovanie cien elektriny do prijateľnej úrovne.
Môžete protestovať, nemusíte protestovať, pán minister, ale čísla hovoria veľmi jasne. Ak sa pozriete na vývoj cien, či už ide o elektrinu, alebo plyn, v rokoch od nástupu sociálnej demokracie v roku 2006 do vlády, vždy tie ceny, áno, vy ste nám vyčítali reguláciu, aktívne zásahy štátu, ale vždy tie ceny boli stabilné alebo tie výkyvy neboli také vážne, také vysoké. Akonáhle sme prvýkrát videli v akcii pravicovú vládu, a to bola vláda pani Radičovej v rokoch 2010 až ´12, došlo k prudkému nárastu cien týchto komodít.
A opäť to vyzerá tak, že prišiel rok 2021, s plnou vážnosťou a rešpektom chcem povedať, že, samozrejme, tu máme aj parametre svetových cien, my to vôbec nespochybňujeme, sa ukazuje, že ten nárast ceny elektriny môže byť opäť obrovský. Nebudem teraz špekulovať, pretože je veľký rozdiel, že či niekto používa elektrinu iba na svietenie alebo na to, aby používal základné spotrebiče, ale ak nejaká rodina reálne používa elektrinu na vykurovanie, teda na získavanie tepla, tak môžme si predstaviť, že do roka, do jedného roka ten nárast platieb môže byť okolo 150 eur len pri elektrine.
Môžem sa posunúť ďalej a môžem povedať niečo o plyne. Plyn rovnako rastie na medzinárodných trhoch rekordnou výškou a opäť sa môžme baviť a verím, že nás pán minister bude informovať, pretože my sme nezvolali schôdzu, pán minister, preto, aby sme si tu nadávali, my chceme od vás počuť, čo sa deje. Ja predpokladám, že nám poviete, čo sa deje na medzinárodných trhoch.
Je to naozaj preto tak, lebo Ruská federácia obmedzuje toky plynu do Európy? Je to naozaj preto tak, že nemecká ekonomika postupne prechádza, keďže ruší jadrovú energetiku, predovšetkým na plynovú orientáciu? Z akých dôvodov to tak je, že tak prudko stúpa plyn? Je to možno aj z dôvodu očakávania príchodu Nord Streamu 2. Tie témy a tie odôvodnenia sú rôzne, radi by sme, pán minister, od vás počuli vysvetlenie ako od ministra hospodárstva, čo sa vlastne v tejto situácii deje.
Dámy a páni, Slovenská republika má jednu z najrozsiahlejších plynofikácií na svete. Možno, ak tu niekto robil v tejto oblasti, mi potvrdí, že málo je takých krajín, možno by ste rátali na prstoch jednej ruky, málo je toľko krajín, kde majú domácnosti taký prístup k plynu, ako je to na Slovensku. Našou povinnosťou preto je všetko robiť, aby sa ten plyn využíval, nie že ľudia budú odpájať plynové kotly a budú znova kúriť pneumatikami, drevom alebo nejakým uhlím. Veď na to tá plynofikácia bola presne určená.
Opäť, nič sa nedeje, pán minister, kladiem otázku, ako je možné, že naše zásobníky sú momentálne tak naplnené, že do konca roka tá naplnenosť bude iba na úrovni okolo 76 %? Ako je to možné? Jasné, poviete, lebo Fico. Hoci ja neviem, čo s tým mám. Ale ak to bude tak, že nebudeme mať ani pripravené zásobníky na zimu, teraz si predstavte vyhrotenie sporu medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Predstavte si, čo môže urobiť nasadenie, nasadenie Nord Streamu dvojky, pretože Nord Stream dvojka svoju... (Reakcia ministra.) No Nord Stream dvojka, pán minister... (Reakcia ministra.)
Neni to okej. Pán minister, ja som bol 10 rokov predseda vlády, ja viem, čo je okej. To vaše okej tu počúvame už 10 rokov, takže ja prosím, zase nerobte z nás naivných hlupáčikov, ktorí nevedia, o čom tu hovoríme. 76 percentné... (Reakcia ministra.)
Pán predseda, môžem poprosiť, pán predseda, aby mi neskákal do reči pán minister. (Reakcia predsedajúceho mimo mikrofónu: „Pán minister, prosím vás pekne, teraz vystupuje, vystupuje pán Fico.“)
Ak budeme sledovať, ak budeme nečinne sledovať to, že v prípade plynu vláda Slovenskej republiky nič nerobí, opäť môžeme rátať s tým, že náklady domácností, pokiaľ je plyn používaný aj na výrobu tepla, teda na kúrenie, nie je používaný iba na varenie, môžu stúpnuť v domácnosti až o 150 eur.
Dámy a páni, na konci dňa zistíme, že balíček, ten negatívny, ktorý ľudia dostanú v roku 2022, keďže vláda na nič nereaguje, môže byť okolo 300 až 400 eur. A do toho si zoberte, čo urobia ceny základných potravín, pretože ak elektrina a plyn pôjdu pre malé a stredné podniky hore, bude to znamenať rovnako prudký nárast aj cien určitých komodít z hľadiska potravinárskeho priemyslu. Ako budeme na to reagovať?
Ja zatiaľ nevidím žiadnu odpoveď, všetci sa vyhovárajú na všetko, ale zatiaľ nevidíme žiadny regulačný rámec, ktorý by vláda Slovenskej republiky pripravila.
Pokiaľ ide o Nord Stream 2, netvrdím hneď v tomto okamihu, že sme ohrození v priebehu najbližších mesiacov. Slovensko má zagarantované určité veci do roku 2028. A okrem toho, pretože sme vedeli, že Nord Stream sa stavia, sme robili zmluvy, ktoré siahajú až do roku 2045. V podstate ich myšlienkou je to, že ten istý ruský plyn, ktorý pôjde po dne mora do Nemecka, sa bude vracať naspäť cez Slovensko do Rakúska a potom ďalej smerom na západ. Ale ten objem ani zďaleka nebude taký, ako je dnes, pretože reálne rúra, kapacita našeho plynovodu je okolo 100-105 miliárd m3, hoci nejde toľko plynu cez túto rúru. Ale ak v roku 2028 tá základná zmluva medzi Gazpromom a Eustreamom vyprší a reálne bude fungovať na 100 % už Eustream, prepáčte, Nord Stream 2, v takomto prípade sa môže stať, že Slovensko príde o výrazné príjmy do štátneho rozpočtu.
Opäť ma opravte, pán minister, ja si pamätám, že príjmy do štátneho rozpočtu vzhľadom na to, že Slovensko má polovičný podiel v SPP, sú okolo 300 mil. eur? Hovorím teraz o príjmoch do štátneho rozpočtu, možno 400 eur, to je, asi záleží aj od toho, aká je preprava, aký je objem toho plynu cez územie Slovenskej republiky. Rešpektujem aj to, že Slovensko má v podstate z hľadiska týchto objemov nízku spotrebu ako krajina. Môžem povedať, že spotreba Slovenskej republiky je medzi 4 až 6 miliardami, teraz okolo 5 miliárd m3 plynu. A to si vieme zagarantovať. To nie je problém dnes tranzitu plynu cez Slovensko.
Zoberte si, urobil sa teraz interkonektor s Poľskom. Plus je prepojenie na Maďarsko, my vieme len cez Poľsko dotiahnuť na Slovensko okolo 4 a pol, 4,6 miliardy m3 plynu, možno menej, možno viac, ja teraz používam údaje, ktoré mám len z mediálneho priestoru, plus, samozrejme, reverzné toky a ďalšie veci, pokiaľ ide o domácu spotrebu, Slovensko sa nemusí obávať o to, že či prežije, alebo neprežije. Ale prečo by malo Slovensko prísť o 300, 400 mil. eur do štátneho rozpočtu? Čiže chceme aj vedieť, čo v tomto robíte. Aké sú kroky vlády, ako pristupujete a ako budete ďalej navrhovať činnosť nielen vlády, ale aj ďalších orgánov.
Nechcem tu rozoberať v žiadnom prípade medzinárodnú politiku. Boli sme svedkami bezprecedentnej deklarácie medzi Nemeckom a Spojenými štátmi, kde Spojené štáty po tom všetkom, čo kritizovali Nord Stream 2, jeho výstavbu, zrazu ustúpili a hovoria, že za určitých podmienok si vedia predstaviť otvorenie prevádzky, sú tam nejaké politické podmienky typu, že nemôže sa plyn používať ako nejaká zbraň. Ďalej sú tam určité politické deklarácie, že sa bude pomáhať Ukrajine. Áno, ak dôjde k výpadku tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ukrajinský štátny rozpočet príde o miliardové hodnoty a niekto to bude musieť nahradiť a predpokladám, že Američania si povedali, prečo to máme znášať my, keby k tomu došlo, tak určite sa chcú deliť dnes predovšetkým s Nemcami o tieto obrovské straty, ktoré tam budú. A plus sa aj zmenila charakteristika strategických záujmov Spojených štátov, pokiaľ ide o štandardný plyn prepravovaný cez Ukrajinu a cez územie Slovenskej republiky.
Pán minister, o nič iné nám nešlo. Nikto vám tu nenadáva, nikto vás tu neuráža, my len chceme, postavte sa pred Národnú radu, kľudne prečítajte aj desatoro, aj pätnástoro, aj dvadsatoro. Kľudne nám vynadajte, hodinu nám hovorte, koľko chcete, len potom nám, prosím, odpovedzte na otázku, čo idete urobiť s tým, aby ľudia neboli vystavení obrovskému zdražovaniu od 1. januára 2022.
Z toho dôvodu, pán predseda, navrhujeme za skupinu poslancov Národnej rady, aby Národná rada schválila uznesenie k vážnym sociálnym dopadom výrazného rastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a k ohrozeniu finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s otvorením prevádzky medzinárodného plynovodu Nord Stream 2.
Národná rada Slovenskej republiky zdôrazňuje, že podľa čl. 114 Ústavy Slovenskej republiky je vláda Slovenskej republiky za výkon svojej funkcie zodpovedná Národnej rade Slovenskej republiky. Upozorňuje na ekonomické, finančné a sociálne riziká, ktoré predstavuje avizované výrazné zvyšovanie cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a na vážne ohrozenie príjmov štátneho rozpočtu po sprevádzkovaní medzinárodného plynovodu Nord Stream 2, a preto žiada vládu Slovenskej republiky, aby v termíne do 15. októbra 2021 predložila Národnej rade Slovenskej republiky
1. vecný a časový harmonogram krokov, ktoré vláda Slovenskej republiky okamžite podnikne, aby eliminovala ťažké sociálne a hospodárske dopady výrazného zvýšenia cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a
2. postup pri ochrane finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s ukončení výstavby a sprevádzkovaním medzinárodného plynovodu Nord Stream 2.
O toto žiadame a verím, že toto uznesenie, ktoré je vecné a konštruktívne, ktoré zdôrazňuje to, že vláda Slovenskej republiky zodpovedá Národnej rade, bude v tejto Národnej rade aj schválené.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

28.9.2021 o 15:25 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:48

Magdaléna Sulanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, podávam informáciu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k vážnym sociálnym dopadom výrazného rastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a k ohrozeniu finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s otvorením prevádzky medzinárodného plynovodu Nord Stream 2.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 716 z 21. septembra 2021 pridelil návrh skupiny poslancov na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti, ktorý zároveň určil ako gestorský výbor s tým, že podá Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania predloženého návrhu vo výbore a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti o návrhu nerokoval, pretože podľa § 52 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov nebol uznášaniaschopný.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ako gestorský výbor o návrhu taktiež nerokoval, pretože podľa § 52 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov nebol uznášaniaschopný.
Predseda výboru ma určil za spoločnú spravodajkyňu. Súčasťou informácie je návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

28.9.2021 o 15:48 hod.

Ing.

Magdaléna Sulanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:51

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, som sa len pýtal, lebo som zaskočený, že kde je navrhovateľ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár Boris, predseda NR SR
Je, je. Pán minister, pán minister, má na to právo, nakoľko sme tu mali minule spor a ten spor, bohužiaľ, teda bohudík prehrala strana SMER a dostali sme ich presne na tom mieste, kde sedí Robert Fico, takže teraz mu to nemôžeme vyčítať, môže tam sedieť.
Nech sa páči, máte slovo.

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
(Smiech rečníka.) Ja som sa len pýtal, začnem tými dôležitými otázkami, pán Fico, ktoré vás najviac zamestnávajú.
Stredná škola a moje maturitné vysvedčenie, tak ja som maturoval v roku 1987 na Technickom gymnáziu vo Pfortzheime, po troch rokoch a vysvedčenie, nemám také dobré známky ako vy, vy ste boli úplne že jedničkár. Ja nie, ja som to tak optimalizoval, učil som sa to, čo som sa naozaj učiť mal a nebiflil som sa zbytočne. A príležitostne to vysvedčenie vám okopírujem a donesiem. Mám z neho aj úradný preklad, ktorý som potreboval, keď som išiel študovať na výšku.
Pani Plačková vás trápi, no ju som stretol, v podstate bola tam jediná spolupráca asi pred dvomi rokmi, ak je pravda to, čo sa jej vyčíta, resp. z čoho je obvinená, tak padni, komu padni a patrí tam, kde všetci ostatní, ktorí dílujú s drogami. Inak nemá strana SaS žiadne ďalšie väzby s pani alebo so, s pani Plačkovou.
Pavilón v Dubaji, áno, je pravda, 25. septembra, to je dva dozadu, malo byť odovzdanie tohto pavilónu a vyzerá to tak, že odovzdanie bude pozajtra, čiže meškajú asi päť alebo šesť dní. No, bohužiaľ, také sa stáva, je to mimo našej moci, my sme všetko urobili, čo sa z našej strany urobiť dalo. Ale, áno, došlo tam k meškaniu. Sme asi jedna možno zo štyridsiatich krajín, kde k meškaniu došlo.
No, teraz poďme už k tomu, jaj, nie, ešte tu mám dve veci.
Koalícia je ako maďarský guláš. Neviem, či ste hovorili o našej, ale ja mám pripomeniem tú vašu poslednú a tam ste mali Bugára a Danka. No, to bola už len veľmi homogénna kôpka.
A teraz teda k tomu plynu. 76 % máme v zásobníkoch, toto číslo sedí, konkrétne to predstavuje 6,25 mil. MWh, k tomu má SPP, to je, to je iba SPP tá štátna, podnik, ktorý na 100 % patrí štátu. SPP distribúcia má ďalších 5,8 MWh, 5,8 mil. MWh a plus ešte 1,5 mil. MWh sa nachádza v zásobníkoch, ktoré na pokyn ministra môžu byť kvázi zadržané, že musia byť použité na Slovensku. Dokopy je to asi 13, a toto je skutočná fyzická zásoba na území Slovenska, ktorá postačí na sto dní, na sto dní priemernej zimy.
Ale toto platí len vtedy, keby ten plyn okamžite prestal tiecť. No samozrejme, že priteká, priteká v takom množstve, v akým, v akým, v akom bol zazmluvnený. A jedna z tých vecí, ktoré sme urobili, keď sa už pýtate, čo teda my robíme, tak komunikujeme s dodávateľom plynu, so spoločnosťou Gazprom, kde nám potvrdili, že všetky zmluvné záväzky budú dodržané. Ja som sa so šéfom Gazpromu stretol prednedávnom, s pánom Alexom Müllerom. Myslím, že mali sme konštruktívny rozhovor, kde teda tiež mi bolo potvrdené, že ruská strana svoje záväzky dodrží.
To, čo sa v Európe deje, je znižovanie ponuky a ja osobne si myslím, že súvisí to najmä s Nord Stream 2. Predsa len, keď zainvestujete do 2,5-tisíc kilometrov dlhej rúry a dokončíte to, tak už nejaký papier, nejaké povolenie hádam na tomto nestroskotá.
Určite viete, pán Fico, že nórska spoločnosť, neviem presne jej meno, ktorá mala certifikovať ten plynovod, odskočila pod hrozbou sankcií zo strany USA. Tak teraz sa to o to naťahuje a to, čo spravila ruská strana, je, že škrtí dodávky do západnej Európy, ale robí najmä cez plynovod Jamal, nie cez ten, ktorý ide cez územie Slovenska, a Nord Stream aj v prvom rade konkuruje plynovodu Jamal. To po prvé.
Po druhé, situácia v Nemecku je tá, že odstavujú atómové elektrárne a zároveň budú musieť čoskoro začať odstavovať uhoľné elektrárne kvôli CO2, CO2 emisiám. To znamená, že v Nemecku výrazne vzrastie dopyt po plyne a toto uživí možno celý Nord Stream 2, neviem teraz tie presne, resp. nechcem hovoriť presné čísla, ľahko sa hádže miliardami kubíkov, ale v zásade Nord Stream bude kryť dodatočný dopyt Nemecka po energii preto, lebo atómovú energiu si zakázali sami a uhoľné elektrárne im zakáže čoskoro Európska únia. Nord Stream preto nie je priamym ohrozením Slovenska a toto je aj zmluvne podchytené, dobre ste povedali, do roku 2028, ale sú tam ešte aj ďalšie zmluvy, ktoré majú zabezpečiť to, že to, čo cez Slovensko tečie, bude tiecť naďalej. Áno, je možné, že príde k nejakým výpadkom na dividendách, ale určite tieto dividendy neklesnú na nulu.
K samotným cenám energií chcel by som teda začať tým, že prečo vlastne energie stúpajú a je tu niekoľko faktorov.
Prvý faktor je, to som už spomínal, Nemecko odstavilo svoje atómové elektrárne. Ešte im beží posledných šesť, tri budú odstavené koncom tohto roka a úplne posledné tri budú odstavené koncom budúceho roku. Ja nerozumiem takto medzi nami, ako súdni ľudia dokážu prijať takéto šialené rozhodnutie, pričom koncom roka budú odstavovať atómky, ktoré išli do siete v ´89. roku. To sú, to sú prakticky zánovné. My tu dobudovávame Mochovce z osemdesiateho neviem koľkáteho, určite staršie Mochovce ideme spustiť, oni idú mladšie elektrárne, Neckarsumwest 2 napríklad, idú odstavovať. To je, to je jednoducho šialené. Myslia si, že všetko nahradia slnkom a vetrom, ale nenahradia, lebo to slnko si svieti len cez deň a vietor si fúka, kedy chce.
Druhý faktor je, že sa prestalo investovať do elektrární, ktoré by mohli tie atómky nahradiť, napríklad do plynových elektrární alebo do, do iných takýchto zdrojov, geotermálnych možno a tak ďalej, aj to znamená celkový, celkové zníženie ponuky elektrickej energie. No a to znamená nárast cien.
A ďalší silný argument je škrtenie CO2 povoleniek. CO2 povolenky, to si treba predstaviť ako nejakú menu, ako euro, proste papieriky, je to kryté nejakým súborom pravidiel, ničím iným a Európska únia povedala, vymýšľa stále nové a nové veci, ako tie CO2 povolenky predražovať.
Však vy si určite dobre pamätáte, že to nič nestálo, jak sa s tým dalo výborne kšeftovať. Počiatek o tom tiež vedel a to máme aj zaznamenané, no a toto skončilo, lebo tie CO2 povolenky sú jednoducho veľmi drahé. Sú drahé preto, lebo to množstvo povoleniek, ktoré Európska únia dá zadarmo priemyselným podnikom, ona rok čo rok znižuje, škrtí toto množstvo. A navyše sa stalo to, že tieto systémy toho obchodovania CO2 povoleniek, je ich viacero vo svete, ale tu v EÚ sa už smú používať iba tie európske, to tiež pôsobí na cenu a ženie cenu CO2 povoleniek hore a to, samozrejme, ženie hore cenu elektriny.
Ďalší faktor, ktorý zvyšuje cenu elektriny, je zvýšený dopyt, to je oživenie ekonomiky od ekonomiky po COVID-e, to by bolo normálne bývalo, ale teraz je to zosilnené tými ďalšími faktormi, ktoré som spomínal.
Toto je len jedna cena, toto je len jedna zložka tej ceny. To je tzv. silová zložka ceny, ten samotný prúd. A potom je tu ešte aj distribúcia. Medzičasom náklady na distribúciu sú tak vysoké ako samotný prúd, približne pol na pol a to je spôsobené najmä jedným faktorom a ten sa volá tarifa za prevádzku systému.
Dovoľte mi k tomuto povedať pár slov preto, lebo to považujem za veľmi dôležité. Tarifa za prevádzku systému dnes je jedna z najvyšších v Európe, 23 eur aj 70 centov. Ale ešte jednu dekádu dozadu to bolo že 2 eurá 70, 5 eur, to boli také pomerne smiešne sumy. Ale potom nastúpili ľudia, ako napríklad pán Brhel.
Čo sa vlastne stalo vtedy v tom roku 2009? Stalo sa to, že vláda Roberta Fica si povedala, my chceme fotovoltaiku. To znie pekne, veď kto by to nechcel? OZE, obnoviteľné zdroje energie, fajn. V tom čase stála 1 MWh elektrickej energie 40 až 50 eur. Za túto sumu nebolo možné prevádzkovať fotovoltaickú elektráreň, tak vláda povedala, my to budeme regulovať, my ponúkneme viac. To je aj pochopiteľné. Namiesto 50 eur možnože by dostal 100 taký prevádzkovateľ, alebo 200. Ale to bolo málo. Lepšie sa kradne zo 400 ako z 200.
Čiže vláda Roberta Fica prisľúbila na nejaké množstvo výkonu výkupné ceny 430 eur za 1 MWh, 430 v čase, keď elektrina stále 40 až 50 eur, 430. Na obrovský výkon 120 MW išlo iba cez jeden víkend. Robil to SEPS, štátna firma, ktorá toto mala na starosti. To obchodovanie bolo možné, teda do toho systému bolo možné sa prihlásiť iba medzi 27. novembrom a 3. decembrom, len týchto pár dní. Taký typický nástenkový tender, však jak sa vtedy bežne kradlo, hej. No, kto sa prihlásil? Kto sa prihlásil napríklad na týchto 120 MWh? Nájdeme tam pána Ladislava Lazara, toť generálneho sekretára SMER-u, nájdeme tam Romana Šipoša, dlhoročného najbližšieho spolupracovníka pána Fica. A nájdeme tam ešte aj Antonína Vadalu. Toho asi poznáte. To je ten mafián z východu, ktorý mal tú kamošku, mali spoločnú kamošku s pánom Ficom, Máriu Troškovú.
Takíto ľudia získali desiatky megawatthodín výkonu, potrebovali to už len niekde do poľa postaviť a, bum-bác, 430 eur za každú MWh, v čase, keď elektrina stála 40 až 50. Kto to zaplatil? No zaplatili to ľudia preto, lebo vláda povedala, tieto náklady, ktoré tu máme, ten rozdiel medzi tými 50 a 430 eurami na 1 MWh, tie premietneme do tej tarify za prevádzku systému. To znie múdro, tomu bežný volič SMER-u nemá šancu rozumieť. TPS-ka, však jasné, TPS-ka je najvyššia v Európe, takmer 27 eur. No a toto im garantovali, že nie že vtedy na rok, na päť, nie, na pätnásť, do roku 2024.
No tak, prosím vás pekne, nedivte sa, pán Fico, keď ja poviem, že TPS-ka je dnes vysoká, lebo Fico. A keď vy dojdete, čo ste za rok a pol spravili? No my za rok a pol, keď tu narazíme na takéto zmluvy, ešte som dlho neskončil, tak my môžme len robiť rozumné rozhodnutia do budúcna. My to nevieme okamžite zmeniť a vy to veľmi dobre viete.
Čiže, áno, to, že máme vysokú TPS-ku, dôvod je, lebo Fico. A to neberte to ako urážku ani ako nadávku. Ale to je fakt! Keby nebolo vašich katastrofálnych rozhodnutí, tak toto sme tu dnes nemuseli mať. Samozrejme, ani pán Brhel by, by toľko nezarobil, ale zase možnože by nesedel v base, i keď tam sedí kvôli mýtnemu tendru, ale to tu nechcem otvárať, to tiež viete, o čo tam išlo.
No, tá TPS-ka nestúpala ale len kvôli tomuto. TPS-ka stúpala aj kvôli tomu, že sme si povedali, budeme pekne ťažiť ďalej uhlie. Tak na jednej strane sa vláda zaviaže, aj vaša vláda to bola, k znižovaniu CO2, to je teraz akože veľká móda. Najprv to bolo 30 %, to bolo potom málo, tak 40, aj to bolo málo, dnes už máme 50, 50 či 55 dokonca zníženie CO2 a zároveň platíme rok čo rok peniaze, aby sa mohlo ťažiť uhlie. Tak, tak ja nerozumiem tomuto, ktorý mozog toto vymyslel, ale je to jednoducho šialené. Je to šialené platiť, a to nie je že päť korún. To je 120 mil. ročne, čo ide na ťažbu uhlia.
Pôvodne to bolo tak, že to sa tak robilo, že každé dva roky sa to nejak predĺžilo. My sme do toho začali búšiť. (Rečník prstom pravej ruky pobúchal po rečníckom pulte.) My SaS, aby sa s tým prestalo. Čo spravila vláda Roberta Fica? Prijali to rovno do roku 2030. Toto sme my zdedili. Do roku 2030 sa musí platiť ťažba uhlia. Dotovať 120 mil. ročne. Tak sme sa obrátili na Európsku komisiu. Tá našťastie zasiahla. Podarilo sa nám to, nám SaS a Karolovi Galekovi osobitne, môjmu štátnemu tajomníkovi, sa to podarilo znížiť (rečník ľavou rukou pobúchal po rečníckom pulte) na rok 2023. To je celkom dobrý úspech, ale, no v tomto momente nespravíme s vysokou cenou TPS-ky nič. A toto rovnako dobre viete, pán Fico.
Čiže výsledok je taký, že vďaka vašim – vašim –rozhodnutiam sa udialo za posledné roky toto. Z 2 eurá 70 eur, potom 5 eur to išlo až na 27 za každú jednu jedinú megawatthodinu. No áno, potom idú tie ceny elektrickej energie hore, keď urobíte vy takéto rozhodnutia, keď toto dopustíte. Ako ja nechápem vašu, vašu takú tú morálnu odvahu sem ísť o tom rečniť. Môže to byť len definitívna istota, že vaši voliči aj tak nerozumejú tomu, čo hovoríte vy a čo hovorím ja.
Realita je však taká, že ani tá obrovská TPS-ka za 27 eur nestačila na tieto zlodejstvá. Nestačila! A ešte tam vznikal tzv. historický dlh. Tiež nie 5 korún, 360 miliónov. To my sme to zdedili, tuto pán Žiga veľmi dobre vie, čo sa stalo v posledných dňoch jeho ministrovania. Tak sme zdedili 360 mil. historický dlh. Aj s ním sa musíme vysporiadať. A to robíme. Ale nejde to zo dňa na deň. Nejde to ani za rok a pol. Nejde.
Preto ešte raz by som chcel zdôrazniť, že lebo Fico v tomto momente, v tejto situácii je plne namieste. Vy ste nám tu nechali fatálne, katastrofálne rozhodnutia.
No a teraz chcem prejsť k tomu, že čo takého naša vláda urobila, lebo vy ste sa tu nechali počuť, že sme neurobili nič. No, tak ja vám poviem, čo sme urobili.
Ako prvé sme začali dávať do poriadku atómovú elektráreň Mochovce. To a to som už minule tu hovoril v Národnej rade, aj ste tam sedeli, kde sedíte teraz, pán Fico, čiže možnože si budete pamätať. Ten dezolátny stav v Mochovciach, to nebola priamo vaša vina, ale vina talianskych manažérov, ktorí, keď nastúpili, prvé čo spravili, zrušili generálneho dodávateľa stavby. Dosadili si nejakú Enel Produzione, že však oni to spravia. Lenže vy ste ich mali kontrolovať. Ale vy ste ich nekontrolovali. Namiesto toho, aby ste ich kontrolovali, im podpísal minister hospodárstva, tu prítomný pán Žiga, tzv. waiver.
Dovoľte mi z neho odcitovať jednu vetu. Tá veta znie, je to waiver, teda dohoda medzi Enelom a medzi slovenskou stranou, a veta znie: „Ministerstvo hospodárstva sa neodvolateľne vzdáva akéhokoľvek známeho a neznámeho práva, nároku, postupu alebo opravného prostriedku voči spoločnostiam Enel, SPH a Slovenské elektrárne.“
Tak akože (zasmiatie sa rečníka) to takto ste zastupovali práva štátu? Takto, pán Fico a pán Žiga? Toto? Tak, že sa vzdáte všetkých vašich nárokov?
No tak potom jasné, si tam bačovali. Preto to aj skúma dnes NAKA a, takto úprimne medzi nami, som prekvapený, že tam už zatiaľ ešte nikoho odtiaľ neodviedli.
Čiže ako prvé my sme naozaj začali poctivo vykonávať štátny dohľad nielen v Slovenských elektrárňach, kde sme napríklad si vynútili výmenu toho totálne neschopného projektového manažéra Morejona, to je, ten tam, ešte od vás zdedili, a ďalších x opatrení. Dnes je situácia taká, že generálny riaditeľ Slovenských elektrární tam chodí každý týždeň osobne na inšpekciu, lebo sme to žiadali. Tak to sme spravili.
Ja osobne som bol v Mochovciach tak, že som si zobral správu zo SIS-ky, kde bolo vymenovaných 19 problémov, a som tam strávil štyri hodiny s technikom. Nie so šéfom, s technikom. Museli mi každú jednu vec ukázať. Ja mám technické vzdelanie, to uvidíte z môjho maturitného vysvedčenia.
Chcem poprosiť predsedajúceho, či by sa mohol spýtať, či je všeobecný súhlas, ešte že by som dostal desať minút, dámy a páni. (Nesúhlasná reakcia pléna a reakcie z pléna.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pýtam sa teda...

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Takže čo teraz?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
... či je všeobecný súhlas, aby pán minister mohol rozprávať. (Reakcie z pléna.)

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Dobre. Ďakujem pekne, ja zas chápem... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Ešte raz sa pýtam, je všeobecný súhlas? (Nesúhlasná reakcia pléna.)

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Nie, nie, hovoria, že nie je. Sa vám to nepočúvalo dobre. Ja potom v tej faktickej dokončím, čo všetko sme urobili, lebo tých krokov je hodne. Tu sme niekoľkokrát boli s návrhmi, ktoré aj prešli, kde vy ste nehlasovali za alebo proti, alebo ste tu ani len neboli. No, tak ale to potom prečítam v ďalšom kroku.
Ďakujem pekne. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.9.2021 o 15:51 hod.

Ing.

Richard Sulík

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:12

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda vlády.
Na vaše (ruch v sále), prosím kľud, pán podpredseda. Na vaše vystúpenie evidujem šesť faktických poznámok. Končím možnosť prihlásiť sa, sedem. Sedem faktických poznámok. Končím možnosť prihlásiť sa. Prosím vás, páni poslanci, nestláčajte mi to tam stále. Sedem, pán poslanec Žiga bude mať asi procedurálny návrh.
Ako prvý vystúpi s faktickou poznámkou pán poslanec Ľuboš Blaha.
(Reakcia z pléna.) Dobre, budete na konci.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:12 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:12

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Môžem ešte raz čas poprosiť?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, vráťte čas pánovi poslancovi Blahovi.

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Pán Sulík, vy ste ani slovkom nezmienil o tom, ako budete riešiť rekordný nárast cien energií. To bolo dokola len lebo Fico, lebo Fico. Presne ako Robert Fico predvídal. To je úplne absurdné.
Ja si pamätám Roberta Fica, keď riešil plynovú krízu v roku 2009. On sa nepostavil v parlamente a vyhovárať sa na Mikloša, Dzurindu. On zobral pod pazuchy odborníkov a išiel do Kyjeva, do Moskvy vyjednávať ceny plynu.
A čo ste urobili vy? Vy ste zobrali so sebou pod pazuchu Bittó a išli ste do Manchestru zabávať sa na ples. To je ten rozdiel medzi vami a pánom Ficom.
Pán Fico sa staral o Slovákov a vy sa staráte iba o kšefty nadnárodných korporácií a bánk. Nič iné neriešite.
A, viete, vy keď tu teraz brhelujete, že čo sa tu dialo v rokoch 2005, ´10, ja neviem kedy, v nejakom praveku, tak ja si pamätám, ako ste vy konkrétne osobne v roku 2005 šéfovali OLO a predávali ste a predával sa lukratívny pozemok OLO v Bratislave – a hádajte, komu sa to predalo? Sulíkovej spoločnosti Fax&Copy. A predalo sa to za 66 mil. korún a vy ste to potom o tri mesiace strelil za 86 mil. korún. Čiže vy ste mali čistú vatu nejakých 20 mil. korún.
To ste vy, pán Sulík. Vy tu brhelujete?! Však vy už dávno máte sedieť vo väzbe, pokiaľ ste takéto podvody páchali. A vy ste takéto podvody ako šéf OLO páchali a potom neskôr ďalej ako poradca Mikloša, čo je fantastické. Vy ste tu rozpredali energetiku ako poradca Mikloša, vy ste boli spolučinný s pánom Miklošom, ktorý dneska robí zase vášho poradcu. Vy ste také neoliberálne duo. A vy sa teraz vyhovárate.
Tak všetko ste odovzdali nadnárodným koncernom. Všetko kompletne, ktorí tu zmasakrovali celú energetiku. Dneska idú ceny energií hore kvôli vám a kvôli Miklošovi a vy tu dneska sa tvárite, že lebo Fico.
Pán Sulík, veď to je tak trápne, že už trápnejšia hádam je len vaša diplomovka, kde ste použili len štyri knižky, čo je výkon hodný Moniky Tódovej. Prepáčte, pán kolega, vy ste tak trápny, že to svet nevidel.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:12 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:14

Maroš Kondrót
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán minister, zmyslom tejto schôdze je, nie je ani sa urážať, ani vyrozprávať lebo Fico. Zmyslom tejto schôdze je skutočne to, aby sme si vypočuli, na čom pracujete, ako ste to riešili alebo chystáte sa riešiť vo vláde, čo máte pripravené, čo chcete do konca roku urobiť, čo bude robiť ÚRSO, čo budete robiť vy. A čakám teda, že sa k tomuto vrátime.
A k pár veciam, ktoré ste, ktoré ste povedali, niečo ste skonštatovali, v poriadku. Ale dochádza aj ku klamaniu verejnosti z vašej strany a treba si to jasne, jasne povedať. Tlačiť do zelených energií začala Európska únia. Zoberte si, ako sa oklamali v Nemecku. Tam im to uletelo strašne. Naleteli na to Češi, Česká republika, tí sa takisto veľmi oklamali. My sme sa poučili, poučili, ale nie dostatočne a tie vysoké ceny energie, ktoré sa dali, tie vysoké doplatky na TPS-ku, tie sa predsa každý rok znižovali, až sa to asi pred tromi rokmi zastavilo úplne a dneska nedostanete ani na vietor, ani na slnko, a je to v poriadku, žiadnu dotáciu, ešte bežia, dobre, bioplynky a tak ďalej.
Čiže chcem povedať, že ale podstatná vec, cirka polovica, možno menšia polovica tých povoleniek sa vydala za vlády Ivety Radičovej v tých rokoch 2010 – 2012. To už bolo rozbehnuté a išlo to. Tak sa netvárte, že lebo Fico. Toto bolo za vás, keď vy ste tu na povel Kočnera riadili Národnú radu. Však o tom sa bavme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:14 hod.

Ing.

Maroš Kondrót

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:16

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán minister Sulík, ja rešpektujem, že ste chceli porozprávať o tom, čo bolo, ak ste v rezorte našli nejaké nevýhodné zmluvy, nejaké tunely, tak ich rušte, tak ako sme ich rušili my, keď sme v Banskobystrickom kraji ich našli po tom, čo tam bolo. Rušte ich aj za cenu súdnych konaní, dávajte kvalifikované trestné oznámenia, nech všetci tí, ktorí proste plytvali so, s ľuďmi, s peniazmi ľudí, nech za to ponesú následok.
Ale, pán minister, ľudí dnes zaujíma niečo iné. Ľudí zaujíma, z čoho vykryjú tie brutálne zdražené energie. Z čoho to budú platiť? Ako veľmi štát dovolí – a vy ste súčasťou toho štátu –, ako veľmi štát dovolí, aby im na túto zimu už na tie energie nevyšlo. A to nemusíme hovoriť iba o východnom Slovenku. To je už v Brezne, to je v Rimavskej Sobote, to je v Lučenci, to je proste v Detve, to už je vo veľmi veľa chudobných regiónoch Slovenska, kde tieto vaše zvýšené ceny spôsobujú to, že ľudia žijúci, najmä osamotení ľudia, dôchodcovia žijúci v rodinných domoch majú ťažké depresie z toho, ako túto zimu idú prežiť.
Pán minister, ja som trošku od vás čakal takú konštruktívnu záležitosť, že tam vystúpite a poviete, keď sme vedeli dať miliardu eur na testovanie a podporu očkovania, na kampane, keď sme vedeli dať 50 mil. na očkovaciu lotériu, nájdeme peniaze na to, aby sme pre ľudí energiu, keď už inak nie, dotovali, aby tí ľudia na Slovensku mohli dôstojne žiť. Ale nič som z toho od vás nepočul, absolútne nič.
A keď v porovnaní s tým si ľudia uvedomia, že ste ochotní, vaša vláda, dať za reklamu na Markíze za deväť minút milión stotisíc eur a potom od nich chcete driapať za elektriku a plyn, tak je to nehoráznosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:16 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:18

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Som rád, že môžem vystúpiť skôr, ako pani Zemanová dáva návrh, že aby sme už boli ticho. Ale ak môžme vidieť, prinajmenšom to skonštatovať, slovenské obyvateľstvo čaká zdražovanie 15-20 % minimálne, pretože práve sme videli a počuli ministra hospodárstva, ktorý de facto len skonštatoval, že veci sa majú tak, ako sa majú, a vláda nemá žiadne kompenzačné nástroje a nemá ani žiaden scenár, ako s týmto niečo spraviť. Takže záver je vlastne ten, že do celého reťazca spotreby pôjde predraženie o 15-20 %. To znamená pečivo, to znamená cesta za prácou, to znamená každodenný život. To znamená zvýšenie inflácie, zníženie kúpyschopnosti obyvateľstva a zvýšenú vlastne zadlženosť následne.
A z tohto pohľadu sa zdá neskutočne cynické, že táto vláda, ktorá nemá teda žiadne kompenzačné nástroje pre obyvateľstvo, pred dvomi týždňami schválila 2 mld. na štvorkolky a osemkolky. Táto vláda nemá problém míňať stovky miliónov na neúčinné kampane kadejakých vakcinačných marketingových nástrojov, ktoré neprinášajú ani ten úspech, a napriek tomu, že ste od toho niečo očakávali, tak nerušíte to ani napriek tomu, že to je očividné plytvanie peniazmi. A tu najnovšie čítam, že už rozmýšľate aj o zavedení, o zavedení poplatkov v zdravotníctve, teda to, čo tu svojho času Zajac navrhoval.
Takže ja obdivujem ten, ten úplne taký váš až arogantný prístup k tým ľuďom, pretože pani prezidentka tu niečo pred hodinou hovorila, že vraj opozícia polarizuje spoločnosť. No tak keď toto nie sú návrhy, ktoré polarizujú, tak toto sú vyslovene návrhy a riešenia, ktoré ľudí vyháňajú do ulíc.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:18 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:20

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, ja nie som odborník na energetiku, ale zaujalo ma, čo ste hovorili z hľadiska výstavby fotovoltaických elektrární, a zaujalo ma to v súvislosti s medializovanými informáciami, ktoré som sa dočítal pri príprave na túto schôdzu, kde v médiách sa hovorí o tom, že až 60 % výkonu všetkých takýchto doteraz inštalovaných elektrární, teda fotovoltických elektrární, sa vybudovalo v rokoch 2010 až 2012, teda za vašej vlády.
A pokiaľ ide o TPS, o tarifu za prevádzku systému, tak treba povedať, že v tejto tarife je samotná komodita, je zastúpená len 30 až 40 percentami. Zákon o regulácii v sieťových odvetviach vám dáva možnosť cenovej regulácie.
A moja otázka je, že čo s tými ďalšími 60 percentami, ktoré tvoria rôzne poplatky, idete v rámci cenovej regulácie robiť, pretože tie možnosti vám zákon dáva.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:20 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:21

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, ja som tiež neni odborník na vašu oblasť, ja som obyčajný občan, ktorý to bude platiť a ktorý to platil vždy, tak ako všetci ostatní, ale mám tu česť vedieť iné veci, ktoré sa prerokovajú v tomto parlamente a viem veľmi dobre, že vy ste vláda, ktorá má najvyšší rozpočet v histórii Slovenskej republiky. Vy ste toľko peňazí investovali do blbostí kadejakých, tak šeredíte tými finančnými prostriedkami. Načo bolo, načo boli tie rôzne testovačky, blbosti, Sputniky a ja neviem čo všetko? Do dnešného dňa nikto nevie, koľko sme zaplatili, koľko máme platiť, koľko budeme platiť.
Vy nemáte žiadne kompenzačné opatrenia v rámci toho, čo sa tuná udeje v nasledujúcich mesiacoch a čo tuná bohorovne rozprávate, že sa jednoducho musí stať, lebo. Vy ste sa dostali do istého prostredia a musíte to prostredie riešiť tak, ako ho riešili pred vami akékoľvek iné vlády, ktoré prišli vždy po iných vládach.
Vy nemáte žiadne kompenzačné opatrenia. To je, dovolím si tvrdiť, pán minister, vaša neschopnosť. Povedali ste niekoľkokrát, musíme sa vysporiadať, musíme sa vysporiadať. Nemusíte sa s ničím vysporiadať, pán minister. Stačí, keď poviete, nevieme sa s tým vysporiadať a odídete preč. To by asi bolo korektné, keby ste to v tejto chvíli spravili, lebo príde niekto iný a ten sa s tým vysporiada. A vy potom môžete kritizovať.
Ale ten občan platí a platí a platí a platí. A to, čo rozprávate vy, jednoducho nie je pravda. Vašou povinnosťou je sa s týmito vecami vysporiadať, a keď to neviete, choďte preč.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:21 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video