48. schôdza

19.10.2021 - 12.11.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

9.11.2021 o 17:34 hod.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 17:25

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Na pána poslanca Čekovského evidujem dve faktické poznámky. S prvou pán poslanec Jarjabek.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

9.11.2021 o 17:25 hod.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:32

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán poslanec, iste ste si všimli, akú búrlivú pozornosť vyvolalo vaše vystúpenie. Samozrejme, to nie je dobré, ale je to len z toho dôvodu, že už tretí deň sa tuná zbytočne o čomsi bavíme. A som o tom presvedčený, že každý v tejto sále vie a je rozhodnutý, ako bude hlasovať. O tom som presvedčený, či budeme hlasovať zajtra, alebo či by sme hlasovali pred dvomi dňami. To je jedna vec.
Jediné čo som si tuná všimol, skutočne sa nejak maximálne zvýšil počet mužov, ktorí predstierajú tehotenstvo. Už som to raz povedal a takisto mi to lezie na nervy, lebo je to hrôza. Keby záležalo na mne a dalo by sa, asi by som o tomto všetkom nechal rozhodovať ženy v samostatnom referende. Preto, lebo toto skutočne je hrôza niektoré tuná príspevky počúvať.
No a asi posledná poznámka. Tak ako v celej spoločnosti rezonuje dopyt po lekároch, po sestrách, no ja myslím, že len v tejto sále je okolo sto lekárov a možno aj gynekológov. Proste už sa konečne spamätajme a netrepme o veciach, ktorým nerozumieme! Toto sú vedecké záležitosti a tuná v tomto parlamente o tom skutočne má málokto nárok o tom hovoriť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.11.2021 o 17:32 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:32

Boris Kollár
Skontrolovaný text
S ďalšou faktickou poznámkou vystúpi pani poslankyňa Hatráková.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

9.11.2021 o 17:32 hod.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:34

Katarína Hatráková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Mne teda nevadí, že k tejto téme sa vyjadrujú aj muži. Vadí mi, že tá diskusia je extrémne nedôstojná aj zo strany mnohých žien, aj zo strany mnohých mužov. A nedôstojná je aj v tom, Kristián, že nám unikajú bazálne vedomosti o téme.
Takže ja si len dovolím pripomenúť, že ukončenie tehotenstva nie je len medicínsky zákrok. Preto informácie od lekára, tobôž od ministerstva zdravotníctva, prepánajána, nestačia, pretože ide o etický problém, ktorý hlboko zasahuje osobnosť ženy, jej integritu, jej kontext, a teda je absolútne nutné, aby žena v tomto ťažkom životnom období mala celé penzum informácií, ktoré, žiaľ, do veľkej miery zasahujú alebo teda obsahujú, alebo prinášajú práve neziskové organizácie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.11.2021 o 17:34 hod.

PhDr.

Katarína Hatráková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:34

Boris Kollár
Skontrolovaný text
S procedurálnym návrhom pán po... (Reakcia z pléna.) Aha, prepáčte. Reagovať bude pán poslanec Čekovský.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

9.11.2021 o 17:34 hod.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:35

Kristián Čekovský
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Možno iba v krátkosti. Dobre, uvedomujem si, je to aj etická otázka, súhlasím. Vraciam sa k tomu, že v tom prípade pred dverami ambulancie by malo byť to, o čom sa rozprávame. To znamená, že materiály rôzne a podobne, ak prejdem ako občan, ako pacient za dvere ambulancie, tak očakávam, aby som dostával do rúk výhradne a výlučne informácie lekárskeho charakteru a na základe toho sa aj potom rozhodol.
Takže asi toľko k tomu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.11.2021 o 17:35 hod.

Mgr.

Kristián Čekovský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:35

Boris Kollár
Skontrolovaný text
S procedurálnym návrhom pán poslanec Podmanický, nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

9.11.2021 o 17:35 hod.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17:35

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, dovoľte mi, aby som predniesol procedurálny návrh, ktorý smeruje k spôsobu prerokovania tejto veci. Osobitne ho adresujem pánovi spravodajcovi Cmorejovi. Je to úplne nevídané, čo pán spravodajca ste urobili teraz, že ste tu pokrikovali na predkladateľku o tom, ktoré pozmeňujúce návrhy, o ktorých pozmeňujúcich návrhoch dáte hlasovať, resp. nedáte hlasovať.
Toto som ja nezažil v parlamente, že by tu spravodajca začal vykrikovať na predkladateľa návrhu zákona, že on nedá hlasovať o nejakom pozmeňujúcom návrhu. To čo je, prosím vás pekne? To čo si dovoľujete? To už jednoducho v tom, v tej honbe za, v tom ošiali toho boja proti jednému normálnemu a správnemu zákonu, vy jednoducho sa nebojíte prekračovať akékoľvek hranice slušnosti a normálnosti? Ja sa budem čudovať pani poslankyni Záborskej, ak potom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

9.11.2021 o 17:35 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:35

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Pán poslanec, máte pravdu, sú tuná určité pochybnosti, a preto zajtra o 10.45 hodine zvolávam grémium k tejto veci. Ďalej v rozprave vystúpi pán poslanec. Pardon, pardon, o slovo sa prihlásil pán podpredseda Blanár. Nech sa páči, pán.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

9.11.2021 o 17:35 hod.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 17:37

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, ja som sa zapojil do rozpravy spontánne, keďže som videl, ako sa vyvíja na základe posledného aktu, ktorý som videl, a už bol naznačený či procedurálnym návrhom, ale aj konštatovaním pána predsedu a nechcem, aby to odznelo len tak, že to tu tak kdesi lietalo.
Pán predseda, ja si myslím, že mali by sme sa zamyslieť vôbec nad tým, ako budeme vnímať čítanie pozmeňujúcich návrhov a "chybičky", ktoré pri čítaní môžu vzniknúť, ktoré majú viac formálny charakter ako obsahový charakter. A preto by som chcel, aby sme toto riešili na poslaneckom grémiu a raz a navždy to jednoducho rozlúštili. Pretože iste uznáte, že ak niekto prečíta iný pozmeňujúci návrh, ako predložil, tak to je evidentné, že ho musí prečítať znova. Ten, ktorý predložil v zmysle rokovacieho poriadku a je zverejnený na webovej stránke Národnej rady. Ale ak tam vynechá čiaročku alebo nebude definovať presne úvodzovky, dôležitá je tá písomná forma. Tá je potvrdzujúca, to čo chcel som povedať. Preto je tam nejaké hovorový, nejaké hovorové vystúpenie sa.
Ale ako sa tak pozerám, za nášho vládnutia, dámy a páni, ale nehnevajte sa, ja som nikdy nevidel takúto šikanu, čo tu predvádzate ako koaliční poslanci. Lebo to je vaša hádka medzi vami.
A to, ako som videl pána spravodajcu, akým vyčítavým spôsobom: "A ty si to ešte prečítaš..." To sa teda nerobí. To, to mám taký pocit, že toto bolo viac, ako sa udialo na nejakom webe nešťastnom, tzv. kyberšikany. Lebo toto sa nerobí.
Alebo je tu nejaký zámer iný, pán Cmorej ho vysvetlí, že chce, aby pani Záborská ešte vystúpila a potom sa ešte do nej pustia. To nechcem teraz ja komentovať, že aký máte zámer alebo nemáte zámer.
Ale jednoznačne vás prosím, pán predseda, a ja si myslím, že by sme to mali na poslaneckom grémiu prerokovať a jednoznačne urobiť koniec tejto šikane, ktorá sa tu deje. A dohodnúť sa na tom, za akých podmienok je nutné prečítať opäť pozmeňujúci návrh a dohodnúť sa, že to bude niekto strážiť. Ja som presvedčený, že tu máme z organizačného ľudí, ktorí vedia posúdiť veľmi rýchlo, ale i, samozrejme, poslanci, ktorí budú niečo cítiť, že je to potrebné naozaj. Lebo je to úplne čosi iné, aby sa to prečítalo.
Lebo pán Cmorej, máte dvojaký meter. Ale ja som si zvykol na to, že vaša koalícia má dvojaký meter. Ale že ho máte aj v rámci vlastnej koalície ten dvojaký meter, to ma prekvapuje. Lebo ja som riadil doobeda schôdzu, keď pani Cigániková čítala pozmeňujúce návrhy a mám tu poznačené. Napríklad pozmeňujúci návrh číslo 6 by mala prečítať opäť, lebo 9.47 povedala, že namiesto rodičovská starostlivosť povedala rodičovská dovolenka. Takže dávam procedurálny návrh, teda podľa toho vášho spôsobu, ako ste tu teraz pred chvíľou predviedli, že pani Cigániková by to mala prečítať opäť. Ale ja si to nemyslím, že by to mala prečítať, pretože tu je napísané "rodičovská dovolenka" a je to aj navrchu. Je to synonymum, čo je úplne bežné. Ale vy sa snažíte tu urobiť niečo z toho, ja neviem, vysvetlite to, prosím vás. To je maximálne neslušné voči svojej kolegyni a urobme konečne koniec tomuto, pretože potom si nás nebude vážiť už naozaj nikto, prosím vás.
Dámy a páni, trošku kultúry dajme do toho parlamentu. To, že nadávate nám ako opozícii, už sme si zvykli. Ale že sa ešte aj žeriete takto v rámci koalície, veď to je neúcta!
Takže ak budete trvať na tom, pán Cmorej, aby pani Záborská prečítala opäť tie svoje pozmeňujúce návrhy, tak ja trvám na tom, aby pani Cigániková prečítala šiesty. A to by som ešte mohol mnoho iných punktov nájsť, čo pani Cigániková neprečítala. Ale nie je to dôležité. Bavme sa o niečom inom. O tom, ako treba ľuďom pomôcť, ako na nich, s prepáčením, kašlete v rámci pandémie, ako tu na poslednú chvíľu predkladáte nejaké návrhy, ktoré len ľudí poburujú, namiesto toho, aby ste sa dohodli kdesi na nejakej koaličnej rade a tu prišli s nejakým návrhom, tak tu predvádzate divadlo koaličné. To tu ešte nikdy nebolo. Ako potom vám ľudia môžu veriť? Keď v rámci tohto zákona sa hádate ako psy a potom v rámci odvolávania a neviem ešte čoho, tak ste jednotní ako neviem kto. To neprispieva k dôveryhodnosti parlamentu, dámy a páni. Preto vás prosím, vráťme sa z krátkej cesty späť a ešte raz tá moja žiadosť, podporujem, pán predseda, tvoj návrh a na poslaneckom grémiu, aby sme túto záležitosť raz a navždy vyriešili.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.11.2021 o 17:37 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom