67. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.6.2022 o 16:39 hod.
Mgr.
Vladimíra Marcinková
Videokanál poslanca
10.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Asi treba hľadať v politike vo všetkom čiernom aj niečo pozitívne. Takže na tomto odvolávaní vidím pozitívne to, že celý národ mal možno vidieť, ako sa pracuje na ministerstve hospodárstva, výsledky, ku ktorým dospeli, čo si myslím, že je veľmi pozitívna správa a priestor, aby sme sa o tom bavili. A zároveň mňa veľmi potešilo, že to tu zaznelo, že v koalícii máme veľmi silnú a jednotnú pozíciu vo vzťahu k návrhom, ktoré padli na úrovni Európskej únie, a naozaj sa snažíme európsku jednotu držať a zachovávať aj napriek tomu, že sme vybojovali výnimku, ktorá je pre naše hospodárstvo potrebná. Stále sme tí, ktorí nevetujú a európsku jednotu držia na rozdiel od niektorých našich susedov.
Ale čo je pre mňa veľmi dôležité a chcem, aby zaznelo, je, že aj z tej rétoriky pána Fica mám pocit, že nabáda k tomu, aby sme tú jednotu v Európskej únii podkopávali. A toto je veľmi nebezpečné, lebo (reakcie z pléna) to je cieľ, to je cieľ Vladimíra Putina, mať rovnaký cieľ ako on, podkopávať jednotu a silu Európskej únie je v rozpore so záujmami Slovenska. Je naozaj nebezpečným, nebezpečným politickým posolstvom zo strany Slovenska, pretože naša aj bezpečnostná poistka je v súčasnosti nielen aliancia, ale aj naša účasť v Európskej únii a jednota v nej. Pán Fico ako predrečník citoval Der Spiegel, ale už nemám čas na to zareagovať, tak verím, že Ľuboš Blaha mi vytvorí priestor vrátiť sa aj k tomuto (povedané so smiechom).
Rozpracované
Vystúpenia
15:24
Vystúpenie v rozprave 15:24
Robert FicoZačnem možno otázkou, ktorá nám je kladená v posledných dňoch pomerne často. A...
Začnem možno otázkou, ktorá nám je kladená v posledných dňoch pomerne často. A táto otázka znie, že prečo v súvislosti s ropnou krízou, s problémami s plynom a s elektrinou, ale predovšetkým, prečo v súvislosti so schválením takzvaného šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii nepodávame návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky, ale individuálnemu členovi vlády, a to ministrovi hospodárstva. Pretože vraj na konci dňa to bola plná politická zodpovednosť premiéra, ktorý za vládu Slovenskej republiky prijal v Bruseli vážne politické rozhodnutie a súhlasil so závermi Európskej rady napriek tomu, že mal plnohodnotné právo tieto závery vetovať, ako sa to stalo v mnohých iných prípadoch, ako to možno je dosť typické pre iných premiérov, ale, bohužiaľ, nie pre premiéra, ktorý je dnes na čele vlády Slovenskej republiky. Odpoveď na túto otázku je pre nás veľmi jednoduchá a dúfam, že sa neurazí pán predseda vlády, ale my sa chceme dnes rozprávať s človekom, ktorý bude rozumieť tomu, čo mu hovoríme. Lebo obávam sa, že to, čo teraz budem hovoriť, bude niečo, čo bude znieť pre pána Hegera ako jazyk iného kmeňa. Aj preto by sme boli veľmi radi, keby dnešná diskusia a rozprava mala vecný charakter a povedali by sme si niečo viac o tom, čo sa vlastne deje v Európe, kde sa nachádzame, komu to ubližuje a komu to mimoriadne vyhovuje.
Začal by som nie mojím citátom, pretože asi by ste tento citát nemohli zobrať ako citát, ktorému by ste verili, ale začnem citátom z významného nemeckého týždenníka Der Spiegel, potom poviem aj autora, ktorý konštatuje, že výsledkom európskeho postoja, pokiaľ ide o šiesty balík sankcií proti Ruskej federácii, je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčšiu radosť alebo najväčší profit z týchto sankcií bude mať Čína a India a pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia. Zdá sa mi, že už ani v jednej vete sa to nedalo lepšie povedať, pretože o tomto všetkom je súčasná politika, o tomto všetkom sú dôsledky sankcií, na ktorých sa nedávno dohodla Európska únia. Ak dovolíte, tá veta je tak vážna a tak presná, že by som ju rád zopakoval: „Výsledkom európskeho postoja je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčší profit budú mať Čína a India, pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia.". Citujem Der Spiegel, necitujem centrálu strany SMER - sociálna demokracia.
Dámy a páni, politická vôľa veľkých západných krajín v Európskej únii, a, žiaľ, k tejto politickej vôli sa bez akýchkoľvek limitov a obmedzení pridala aj súčasná vláda Slovenskej republiky, teda vôľa poškodiť za každú cenu Ruskú federáciu tlačí európsku ekonomiku do neuveriteľného kúta. Predovšetkým by som chcel porovnať aký je vzťah rozhodnutí americkej administratívy k americkému biznisu a aký je vzťah rozhodnutí Európskej únie k európskemu biznisu. Nemôže sa stať, kto sleduje zásadnú zahraničnú politiku, že by americká administratíva prijala akékoľvek rozhodnutie v podobe sankcií, ktoré by poškodzovalo americký biznis. Vždy je tam zhoda. A keď sa po prijatí rozhodnutia ukáže, že toto rozhodnutie predsa len škodí americkému biznisu, dochádza okamžite k revízii týchto opatrení. V tomto je podstatný rozdiel medzi prístupom Európskej únie k európskemu podnikaniu a prístupom americkej administratívy k americkému podnikaniu.
Pán minister, budem teraz hovoriť informácie, ktoré možno sú do určitej miery považované za klasifikované v rámci európskeho prostredia. Ale predpokladám, že ako človek, ktorý sa touto problematikou zaoberá, ich máte dostatočne k dispozícii. Došlo k osloveniu predstaviteľov mimoriadne významných európskych firiem, ktoré pôsobia na území Ruskej federácie, a z týchto rozhovorov vznikli neuveriteľné závery. Závery, ktoré podľa mňa by sme mali rešpektovať, pretože ich formulovali európski podnikatelia, významní európski biznismeni. Toto nie sú závery, ktoré by robili európski politici alebo politici na úrovni individuálnych štátov.
Prvý záver je, že vôbec nevidia, že by sankcie, ktoré sú prijímané proti Ruskej federácii, mali akýkoľvek vplyv na správanie sa Ruskej federácie v zásadnej otázke, a to je otázka vojnového konfliktu na Ukrajine. To je mimoriadne vážny záver, ak to konštatujú významní predstavitelia európskeho biznisu, ktorý je umiestnený na území Ruskej federácie.
Po druhé, dámy a páni, konštatujú, a to je mimoriadne vážne, že na základe sankcií dochádza k zvyšovaniu sebestačnosti a samostatnosti ruského priemyslu. Opäť to nehovoríme my. To dnes sa ukazuje nielen v rámci Ruskej federácie. Zvyčajne sankcie, ak sú zavedené voči nejakej krajine, vedú k tomu, že tá krajina prijíma opatrenia ochranné, ktoré zabezpečujú, že to, čo nevedia doviesť, si zabezpečujú vlastnými silami. No a čo je najvýznamnejšie, konštatujú, že tu je vysoké riziko straty vlastníctva týchto podnikov, ktoré sú dnes na území Ruskej federácie, budem hovoriť aj o konkrétnych príkladoch.
Dnes je evidentné, že ak je nejaká firma pod sankciami na území Ruskej federácie a má ťažkosti s výrobou, ale nezatvorila definitívne prevádzku, má povinnosť platiť zamestnancom dve tretiny platu, ale keďže neprodukujú alebo sú obmedzení, tak majú obrovské problémy s cash flow-om a nakoniec to vedie až k rôznym pokusom o bankrot. Problémom je ale to, že takýto pokus o bankrot je v Ruskej federácii považovaný za závažný trestný čin. Preto pomerne často dochádza k prípadom, kedy sa dostávajú predovšetkým čínski a indickí investori k obrovským majetkom, ktoré musia za veľmi jednoduchých a lacných podmienok prevádzať majitelia týchto obrovských firiem na území Ruskej federácie. Buď sa prevádzajú čínskym a indickým majiteľom, investorom alebo, samozrejme, sa dostávajú do rúk ruských investorov. Je tu možno jedno vyjadrenie, ktoré treba povedať, a to je vyjadrenie významného predstaviteľa automobilového priemyslu: „Srdce nám krváca, keď vidíme ako sa naše pozície v Ruskej federácii dostávajú Číňania a predstavitelia z Indie." Asi sa nedozvieme v slovenských médiách, že Renault predal majetok v hodnote 2,2 miliardy eur za 1 euro s tým, že si bude môcť naspäť kúpiť tento majetok po šiestich rokoch. Nuž, ale kto vie garantovať, čo sa bude diať o šesť rokov v rámci Ruskej federácie. Takéto možnosti za objavujú a zdá sa, že viaceré zahraničné firmy takto uvažujú, že radšej sa vzdať za lacné peniaze s nejakou podmienkou možnosti návratu, hoci riziká, ktoré sú spojené s takýmto prevodom, sú mimoriadne obrovské.
Dámy a páni, vráťme sa teraz k slávnej vete, ktorá bola uverejnená v nemeckom týždenníku Der Spiegel, ktorá konštatuje, kto je najviac poškodený sankciami proti Ruskej federácie. Všetci to vieme a všetci to trpíme z nejakých morálnych, politických a etických dôvodov. Všetci vieme, že to je len a len Európa, Európska únia a sú to predovšetkým najslabšie články Európskej únie, a to sú krajiny, ktoré patria do tzv. východného bloku v rámci tejto významnej medzinárodnej inštitúcie. A vráťme sa teraz len k samotnej rope a čo sa udialo na ostatnom zasadnutí Európskej rady.
Dovolím si vyhlásiť strane, alebo za stranu SMER - sociálna demokracia, že pokiaľ ide o to, čo sa udialo v Bruseli zo strany predstaviteľov slovenskej vlády je fatálne zlyhanie. Opakujem fatálne zlyhanie. Pretože v mene akejsi politiky, ktorej málokto rozumie, ste, dámy a páni, pán predseda vlády, pán minister zahraničných vecí, pán minister hospodárstva úmyselne poškodili slovenskú ekonomiku a slovenské domácnosti. O tomto dnes niet absolútne žiadnych pochybností. Čo je najnebezpečnejšie, prijímali ste rozhodnutia bez akýchkoľvek konzultácií so zainteresovanými. Toto by sa, ako som povedal, v Spojených štátoch nikdy nemohlo stať. Ako je možné, že do posledných hodín sa rokovalo o trojročnej výnimke a zrazu trojročná výnimka sa zmenila na osem mesiacov. Ako je možné, keďže musia všetci v Európskej rade hlasovať za prijaté rozhodnutie, nemal predseda vlády Slovenskej republiky dostatočný tlak zo strany ministra hospodárstva a nemal dostatočnú odvahu vetovať veci. Pán predseda vlády, mňa nezdravili niektorí premiéri tri mesiace, keď som zavetoval povinné kvóty pre migrantov, ale urobil som to a nebolo to jednoduché. Chodili za mnou všetci a presviedčali ma, musíš, musíš, musíš. Ja som povedal, nemôžem, mám mandát zo Slovenskej republiky, ktorý mi zakazuje, aby som súhlasil s povinnými kvótami na migrácie. A bolo to Slovensko, s podporou v tom čase Českej republiky a českého premiéra Sobotku a s podporou maďarského premiéra Orbana, ktorý tento výsledok dosiahol. Pýtam sa, prečo ste súhlasili s ekonomickou vlastizradou v Bruseli. Pretože odsúhlasili ste podmienky, ktoré znamenajú pre Slovensko také ťažkosti, aké si dnes neviete, dámy a páni, predstaviť.
Možno dnes len tak šomrete, keď stojíte na benzínových pumpách a vidíte, ako sa šplhajú ceny benzínu a nafty hore. Tak vám teda odporúčam, spomeňte si na dnešný deň, keď sa budete pozerať na cenovky v septembri alebo v októbri tohto roku. Spomeňte si na tento deň. A budete blahorečiť, že benzín a nafta stoja okolo dvoch eur. Pretože nielenže budete blahorečiť za cenu, ale budete blahorečiť aj za to, že ešte dnes tá nafta a benzín sú. Pretože nie ja, ale, opäť, medzinárodní analytici vážne upozorňujú, že pri týchto krokoch, ktoré boli prijaté, sa môže stať, že bude nedostatok palív možno už počas letných mesiacov, kde bude dopyt po týchto pohonných hmotách väčší ako kedykoľvek inokedy.
Pán minister hospodárstva, ja nebudem dnes vôbec sa zaoberať žiadnymi vašimi individuálnymi prešľapmi a už vôbec sa nemienim zaoberať vašim konfliktom, ktorý nabral až na smiešnosti medzi vami a predsedom vlády po tom, čo v Bruseli boli schválené sankcie, ktoré výrazne poškodzujú Slovenskú republiku. Viete, neviem si predstaviť ako predseda vlády, že by niektorý individuálny člen z mojej vlády išiel na tlačovú konferenciu a ukazoval by nejaký prepis esemesiek, ktorý by ukazoval svoju pravdu. Do troch minút by bol tento člen vlády poslaný preč. To jednoducho nie je možné. To, čo ste predviedli po samite v Európskej únii, len potvrdzuje v akom katastrofálnom vzťahu sú vnútrokoaličné vzťahy. Prosím vás, ako vám môže Slovensko veriť? To je presne to isté ako keď je futbalová reprezentácia, sú tam dvaja dôležití hráči a tí dvaja dôležití hráči urobia pred zápasom tlačovú konferenciu a dohádajú sa pred celým Slovenskom. Ako má potom veriť občan Slovenskej republiky, že takýto tím je je schopný dosiahnuť nejaký výsledok. Ale nemienim sa zaoberať týmito otázkami, pretože v rámci diskusie, ktorú teraz vedieme, sú to v podstate dôležitejšie veci ako to, ako sa navzájom k sebe vo vládnej koalícii správate.
Chcel by som, vážené dámy a páni, zvýrazniť aj to, že našťastie sa dnes bavíme len o rope a nemusíme sa ešte baviť o plyne. Verím, že nikomu z vás neušla dnešná informácia, že pokiaľ ide o dodávky na územie Slovenska, tak došlo dnes k poklesu o 30 %. Sú na to rôzne argumentácie, výhovorky, ale kto sleduje zahraničný obchod a svetovú politiku veľmi dobre vie, že čo sa deje. Uvedomme si, že došlo aj k poklesu dodávok plynu cez Nord Stream. Zrazu je nejaká havária v Texase, kde je najväčší terminál na dodávky skvapalneného plynu, pretože skvapalnený plyn sa má dovážať na územie Európy ako nejaká náhrada pre prípad, že by došlo k zastaveniu odberu ruského plynu.
Dámy a páni, dnes sa jeden megawatthodina obchodovala v rozmedzí 95 až 100 eur a v podstate ceny v utorok, pokiaľ ide o plyn, vyleteli o 16 %. Sami avizujete, že niekedy v septembri, v októbri sa začneme baviť na Slovensku o zvyšovaní cien plynu o 100 až 150 %. Kde je, preboha, nejaká odpoveď vlády na tento katastrofický scenár? Kde je? Ja neverím na žiadne náhody, neverím, že dnes sú nejaké technické problémy pri dovoze ruského plynu cez Kapušany alebo že sú problémy technického typu cez Nord Stream. A neverím v žiadne havárie v Texase, pretože dobre vieme, že tu je obrovský záujem, aby cena naďalej stúpala, pretože na tom niekto fantasticky zarába. Preto chcem využiť aj toto moje vystúpenie a opätovne požiadať vládu, ktorú sme žiadali už šesťkrát na mimoriadnych schôdzach, predstúpte pred Národnú radu Slovenskej republiky a povedzte ľuďom, čo idete, preboha, robiť so 100 až 150-percentným zvyšovaním cenu plynu.
Dámy a páni, nemám chuť hovoriť do vlastných radov. Podľa zákona máme svoje vlastné platy, ale na Slovensku máme státisíce ľudí, ktorí žijú z dôchodkov 300-400 eur. A ja mám presne takú jednu rodinu, kde dvaja dôchodcovia, dvaja dôchodcovia zrazu dostali nedoplatok 300-400 eur. Zo 120 eur im zvýšili mesačnú platbu na 160 eur. Čo urobíte, keď to bude stáť o 100 – 150 % viacej. Akú kompenzáciu týmto ľuďom ponúknete. A opakujem, na šťastie sa bavíme dnes len o rope, nebavíme sa o plyne, pretože, na šťastie, v Európe sú stále ešte lídri, ktorí majú zdravý rozum. Keby išlo o pána Hegera, tak by podpísal aj rozsudok smrti nad Slovenskom, ale spolkový kancelár nemecký povedal, nedovolí zruinovať ekonomiku nemeckú len preto, že prestaneme odoberať ruský plyn. A veľmi správne sa k tomu postavil, pretože diverzifikácia je jedna vec, všetci sme za diverzifikáciu. Všetci sa tešíme, keď je možné dostať na územie Slovenska aj ropu, aj plyn z iných druhov krajín alebo možno z iných druhov dodávok cez rôzne typy ropovodov alebo či sú to rôzne terminály, alebo sú to možno nejaké tankery.
Mimochodom, by nám mohol porozprávať predseda vlády Slovenskej republiky, lebo s tým sa nepochválil, že akú výnimku vyrokovali Gréci v súvislosti s ropou. Bol by som veľmi rád, keby ste nám porozprávali, pán Heger, že za čo Gréci zabojovali. Gréci zabojovali tak, že zarobia milióny na tomto všetkom, pretože si povedali, že pre nich je dôležitejší záujem gréckeho hospodárstva ako nejaké vymyslené etické a morálne predsudky, ktoré Európsku úniu viedli k tomu, že prijala takéto rozhodnutie. Pokiaľ ide o ropu, ktorá bola predmetom tzv. šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii, ako som už naznačil, pôvodný plán bol, že bude mať každá krajina tri roky na to, aby sa pripravila na odstrihnutie od ruskej ropy. Nikto nikomu doteraz nepovedal, prečo sa tak v krátkom časovom úseku, išlo o niekoľko hodín, politicky rozhodli niektorí predstavitelia v Európskej únii a skrátili toto obdobie tri rokov na osem mesiacov. Rovnako nikto nikomu nevysvetlil, prečo vláda Slovenskej republiky nevetovala týchto osem mesiacov. Tri roky v poriadku. Tri roky je doba, ktorá je dostatočne vhodná na to, aby sa Slovensko a iné krajiny technologicky pripravili na to, že budeme spracovávať iný druh ropy. Určite tri roky sú aj doba na to, aby sa možno zvýšila kapacita Adrie, ktorá momentálne nie je dostatočná na to, aby zásobovala potreby európskeho trhu, ako niekto predpokladá. Opäť, samozrejme, budeme odkázaní na dovoz ropy z krajín, kde je možno podstatne horšia situácia v oblasti demokracie, ľudských práv, ako to je v prípade Ukrajiny.
Ak nám niekto chce povedať, že tých desať mesiacov, ktoré dostala Česká republika republika naviac, má pre Slovensko nejaký význam, tak klame a všetci viete, prečo klame. Pretože tá časť tej produkcie zo Slovnaftu, ktorá ide do Českej republiky alebo ktorá potom môže ísť 18 mesiacov predstavuje iba zlomok z produkcie, ktorú inak Slovnaft má. Pripomeniem aj to, že tých osem mesiacov, ktoré sú k dispozícii, je osem mesiacov, ktoré sa len veľmi ťažko budú dať zvládať. Ja by som chcel naozaj vidieť toho technika a toho experta, ktorý za osem mesiacov naplánuje, objedná a zrealizuje technologickú zmenu v Slovnafte. Za osem mesiacov, opakujem ešte raz. To je prakticky nemožné. Plus, ako som už uviedol, Slovnaft v takomto prípade pôjde na technologické minimum, čo môže výrazne túto firmu poškodiť. Pán predseda vlády spoločne s ministrom zahraničných vecí a spoločne s ministrom hospodárstva, ste sa rozhodli zdeštruovať jedinú monopolnú rafinériu, ktorú na Slovensku máme, čisto z nezmyselných politických dôvodov. Z čisto nezmyselných politických dôvodov a Slovensko bude trpieť. Opakujem ešte raz, trpieť tak, ako sa nám možno ani nezdá. Vy ste nám neverili, keď sme vás varovali pred niekoľkými mesiacmi, že dôjde k sociálnym výbuchom, protestom, demonštráciám a zhromaždeniam. To, čo včera predviedli učitelia, to je iba začiatok. Bude toho podstatne viac. Nebojte sa, my nič organizovať nebudeme, ľudia sú natoľko zorganizovaní.
Ja by som vám pripomenul, dámy a páni, ako ste nosili čaj autodopravcom, keď boli protesty proti nám, to my nerobíme. Ale pripravte sa na to, že podceňujete veci, tak ako vám, teraz opakujem, budete blahorečiť za situáciu v júni, ak sa budete pozerať na benzínové pumpy niekedy v septembri alebo októbri tohto roku. Čo môžeme očakávať? Šéf medzinárodnej agentúry pre energiu konštatuje, že prichádza k situácii, ktorá sa dá podobať ´70 rokom. Obrovská ropná kríza, ale pozor! Vtedy to bola iba ropná kríza, ale dnes tu máme ropnú krízu spojenú s plynovou krízou, pripomínam, dnes sa jedna megawatthodina obchodovala na úrovni 95 až 100 eur. Nárast ceny až o 16 % v utorok. Obrovský nedostatok, ktorý je umelo vytváraný, spôsobuje, že dnes tá cena pôjde ešte vyššie, ako to je v tomto okamihu. A do toho treba, samozrejme, ešte zaradiť aj problém s elektrickou energiou, pretože ak nás niekto chce presviedčať, že politické memorandum, ktoré bolo dohodnuté medzi ministerstvom hospodárstva a slovenskými elektrárňami, zachráni Slovensko pred rastom ceny elektrickej energie, túto rozprávku môžte rozprávať deťom v materskej škôlke, ale nie členom strany, predstaviteľom strany, ktorá bola 12 rokov súčasťou vládnej koalície. Čo nás teda čaká? Ja vôbec nebudem používať moje názory, to, čo hovoria zahraniční analytici a môžte si tieto názory naštudovať. Naše médiá vám to nedajú, ale ak si dáte prekladače alebo viete používať cudzie jazyky, tak to, prosím, si pozrite.
Na jeseň nás čaká brutálna drahota, pokiaľ ide o pohonné hmoty. Na jeseň nás čaká, bohužiaľ, nedostatok pohonných hmôt. A čo je najhoršie, začínajú sa objavovať vyjadrenia zahraničných analytikov, ktorí hovoria, že nejaké obdobie možno bude prídelové. Viete si predstaviť, že kvôli našej sprostosti budeme prideľovať ľuďom benzín a naftu, kvôli čomu, prosím vás. To by som naozaj chcel vedieť. Preto v tejto situácii nemôžem skonštatovať nič iné len to, že minister hospodárstva, do portfólia ktorého patria tieto odborné témy, totálne zlyhal. Až mi je to smiešne, ak čítam, že minister hospodárstva Slovenskej republiky volal českému premiérovi: Haló, pán premiér, pomôžte nám. A slovenský premiér mu odkazuje: Ja už som nechal Čechov a Maďarov nech si rokujú sami za seba. Toto sa nikdy nemohlo stať za našich vlád, nikdy.
Pán minister, nevytvorili ste dostatočný tlak na predsedu vlády, nevysvetľovali ste mu, čo to bude znamenať a môžte nám tu rozprávať teraz rozprávky, že všetko je v poriadku, lebo určite nám poviete, že všetko je v poriadku a že liter benzínu bude stáť euro v septembri alebo v októbri. A dobre sám viete, že to bude úplne inak, že sa blížime do mimoriadne vážnej doby pokiaľ ide o všetky energie vrátane ropy, plynu a už o elektrickej energii ani nehovoriac.
Preto nemám teraz vôbec chuť riešiť, aby sa tu riešili iné prípady vášho zlyhania z minulosti. Toto je dostatočný prípad na to, aby sme konštatovali, že minister hospodárstva zanedbal základné povinnosti, nepripravil a netlačil na predsedu vlády a spôsobil a vytvoril podmienky, ktoré výraznou mierou znížia životnú úroveň Slovenskej republiky možno počnúc od dnešného dňa.
Preto skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky nevidí inú možnosť len vysloviť ministrovi vlády Slovenskej republiky zodpovednému za riadenie ministerstva hospodárstva nedôveru.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave
16.6.2022 o 15:24 hod.
doc. JUDr. CSc.
Robert Fico
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, členovia vlády, dámy a páni, dovoľte mi, aby som v mene skupiny poslancov Národnej rady odôvodnil návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky pánovi Richardovi Sulíkovi, ktorý je poverený riadením významného rezortu, a to rezortu hospodárstva Slovenskej republiky.
Začnem možno otázkou, ktorá nám je kladená v posledných dňoch pomerne často. A táto otázka znie, že prečo v súvislosti s ropnou krízou, s problémami s plynom a s elektrinou, ale predovšetkým, prečo v súvislosti so schválením takzvaného šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii nepodávame návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky, ale individuálnemu členovi vlády, a to ministrovi hospodárstva. Pretože vraj na konci dňa to bola plná politická zodpovednosť premiéra, ktorý za vládu Slovenskej republiky prijal v Bruseli vážne politické rozhodnutie a súhlasil so závermi Európskej rady napriek tomu, že mal plnohodnotné právo tieto závery vetovať, ako sa to stalo v mnohých iných prípadoch, ako to možno je dosť typické pre iných premiérov, ale, bohužiaľ, nie pre premiéra, ktorý je dnes na čele vlády Slovenskej republiky. Odpoveď na túto otázku je pre nás veľmi jednoduchá a dúfam, že sa neurazí pán predseda vlády, ale my sa chceme dnes rozprávať s človekom, ktorý bude rozumieť tomu, čo mu hovoríme. Lebo obávam sa, že to, čo teraz budem hovoriť, bude niečo, čo bude znieť pre pána Hegera ako jazyk iného kmeňa. Aj preto by sme boli veľmi radi, keby dnešná diskusia a rozprava mala vecný charakter a povedali by sme si niečo viac o tom, čo sa vlastne deje v Európe, kde sa nachádzame, komu to ubližuje a komu to mimoriadne vyhovuje.
Začal by som nie mojím citátom, pretože asi by ste tento citát nemohli zobrať ako citát, ktorému by ste verili, ale začnem citátom z významného nemeckého týždenníka Der Spiegel, potom poviem aj autora, ktorý konštatuje, že výsledkom európskeho postoja, pokiaľ ide o šiesty balík sankcií proti Ruskej federácii, je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčšiu radosť alebo najväčší profit z týchto sankcií bude mať Čína a India a pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia. Zdá sa mi, že už ani v jednej vete sa to nedalo lepšie povedať, pretože o tomto všetkom je súčasná politika, o tomto všetkom sú dôsledky sankcií, na ktorých sa nedávno dohodla Európska únia. Ak dovolíte, tá veta je tak vážna a tak presná, že by som ju rád zopakoval: „Výsledkom európskeho postoja je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčší profit budú mať Čína a India, pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia.". Citujem Der Spiegel, necitujem centrálu strany SMER - sociálna demokracia.
Dámy a páni, politická vôľa veľkých západných krajín v Európskej únii, a, žiaľ, k tejto politickej vôli sa bez akýchkoľvek limitov a obmedzení pridala aj súčasná vláda Slovenskej republiky, teda vôľa poškodiť za každú cenu Ruskú federáciu tlačí európsku ekonomiku do neuveriteľného kúta. Predovšetkým by som chcel porovnať aký je vzťah rozhodnutí americkej administratívy k americkému biznisu a aký je vzťah rozhodnutí Európskej únie k európskemu biznisu. Nemôže sa stať, kto sleduje zásadnú zahraničnú politiku, že by americká administratíva prijala akékoľvek rozhodnutie v podobe sankcií, ktoré by poškodzovalo americký biznis. Vždy je tam zhoda. A keď sa po prijatí rozhodnutia ukáže, že toto rozhodnutie predsa len škodí americkému biznisu, dochádza okamžite k revízii týchto opatrení. V tomto je podstatný rozdiel medzi prístupom Európskej únie k európskemu podnikaniu a prístupom americkej administratívy k americkému podnikaniu.
Pán minister, budem teraz hovoriť informácie, ktoré možno sú do určitej miery považované za klasifikované v rámci európskeho prostredia. Ale predpokladám, že ako človek, ktorý sa touto problematikou zaoberá, ich máte dostatočne k dispozícii. Došlo k osloveniu predstaviteľov mimoriadne významných európskych firiem, ktoré pôsobia na území Ruskej federácie, a z týchto rozhovorov vznikli neuveriteľné závery. Závery, ktoré podľa mňa by sme mali rešpektovať, pretože ich formulovali európski podnikatelia, významní európski biznismeni. Toto nie sú závery, ktoré by robili európski politici alebo politici na úrovni individuálnych štátov.
Prvý záver je, že vôbec nevidia, že by sankcie, ktoré sú prijímané proti Ruskej federácii, mali akýkoľvek vplyv na správanie sa Ruskej federácie v zásadnej otázke, a to je otázka vojnového konfliktu na Ukrajine. To je mimoriadne vážny záver, ak to konštatujú významní predstavitelia európskeho biznisu, ktorý je umiestnený na území Ruskej federácie.
Po druhé, dámy a páni, konštatujú, a to je mimoriadne vážne, že na základe sankcií dochádza k zvyšovaniu sebestačnosti a samostatnosti ruského priemyslu. Opäť to nehovoríme my. To dnes sa ukazuje nielen v rámci Ruskej federácie. Zvyčajne sankcie, ak sú zavedené voči nejakej krajine, vedú k tomu, že tá krajina prijíma opatrenia ochranné, ktoré zabezpečujú, že to, čo nevedia doviesť, si zabezpečujú vlastnými silami. No a čo je najvýznamnejšie, konštatujú, že tu je vysoké riziko straty vlastníctva týchto podnikov, ktoré sú dnes na území Ruskej federácie, budem hovoriť aj o konkrétnych príkladoch.
Dnes je evidentné, že ak je nejaká firma pod sankciami na území Ruskej federácie a má ťažkosti s výrobou, ale nezatvorila definitívne prevádzku, má povinnosť platiť zamestnancom dve tretiny platu, ale keďže neprodukujú alebo sú obmedzení, tak majú obrovské problémy s cash flow-om a nakoniec to vedie až k rôznym pokusom o bankrot. Problémom je ale to, že takýto pokus o bankrot je v Ruskej federácii považovaný za závažný trestný čin. Preto pomerne často dochádza k prípadom, kedy sa dostávajú predovšetkým čínski a indickí investori k obrovským majetkom, ktoré musia za veľmi jednoduchých a lacných podmienok prevádzať majitelia týchto obrovských firiem na území Ruskej federácie. Buď sa prevádzajú čínskym a indickým majiteľom, investorom alebo, samozrejme, sa dostávajú do rúk ruských investorov. Je tu možno jedno vyjadrenie, ktoré treba povedať, a to je vyjadrenie významného predstaviteľa automobilového priemyslu: „Srdce nám krváca, keď vidíme ako sa naše pozície v Ruskej federácii dostávajú Číňania a predstavitelia z Indie." Asi sa nedozvieme v slovenských médiách, že Renault predal majetok v hodnote 2,2 miliardy eur za 1 euro s tým, že si bude môcť naspäť kúpiť tento majetok po šiestich rokoch. Nuž, ale kto vie garantovať, čo sa bude diať o šesť rokov v rámci Ruskej federácie. Takéto možnosti za objavujú a zdá sa, že viaceré zahraničné firmy takto uvažujú, že radšej sa vzdať za lacné peniaze s nejakou podmienkou možnosti návratu, hoci riziká, ktoré sú spojené s takýmto prevodom, sú mimoriadne obrovské.
Dámy a páni, vráťme sa teraz k slávnej vete, ktorá bola uverejnená v nemeckom týždenníku Der Spiegel, ktorá konštatuje, kto je najviac poškodený sankciami proti Ruskej federácie. Všetci to vieme a všetci to trpíme z nejakých morálnych, politických a etických dôvodov. Všetci vieme, že to je len a len Európa, Európska únia a sú to predovšetkým najslabšie články Európskej únie, a to sú krajiny, ktoré patria do tzv. východného bloku v rámci tejto významnej medzinárodnej inštitúcie. A vráťme sa teraz len k samotnej rope a čo sa udialo na ostatnom zasadnutí Európskej rady.
Dovolím si vyhlásiť strane, alebo za stranu SMER - sociálna demokracia, že pokiaľ ide o to, čo sa udialo v Bruseli zo strany predstaviteľov slovenskej vlády je fatálne zlyhanie. Opakujem fatálne zlyhanie. Pretože v mene akejsi politiky, ktorej málokto rozumie, ste, dámy a páni, pán predseda vlády, pán minister zahraničných vecí, pán minister hospodárstva úmyselne poškodili slovenskú ekonomiku a slovenské domácnosti. O tomto dnes niet absolútne žiadnych pochybností. Čo je najnebezpečnejšie, prijímali ste rozhodnutia bez akýchkoľvek konzultácií so zainteresovanými. Toto by sa, ako som povedal, v Spojených štátoch nikdy nemohlo stať. Ako je možné, že do posledných hodín sa rokovalo o trojročnej výnimke a zrazu trojročná výnimka sa zmenila na osem mesiacov. Ako je možné, keďže musia všetci v Európskej rade hlasovať za prijaté rozhodnutie, nemal predseda vlády Slovenskej republiky dostatočný tlak zo strany ministra hospodárstva a nemal dostatočnú odvahu vetovať veci. Pán predseda vlády, mňa nezdravili niektorí premiéri tri mesiace, keď som zavetoval povinné kvóty pre migrantov, ale urobil som to a nebolo to jednoduché. Chodili za mnou všetci a presviedčali ma, musíš, musíš, musíš. Ja som povedal, nemôžem, mám mandát zo Slovenskej republiky, ktorý mi zakazuje, aby som súhlasil s povinnými kvótami na migrácie. A bolo to Slovensko, s podporou v tom čase Českej republiky a českého premiéra Sobotku a s podporou maďarského premiéra Orbana, ktorý tento výsledok dosiahol. Pýtam sa, prečo ste súhlasili s ekonomickou vlastizradou v Bruseli. Pretože odsúhlasili ste podmienky, ktoré znamenajú pre Slovensko také ťažkosti, aké si dnes neviete, dámy a páni, predstaviť.
Možno dnes len tak šomrete, keď stojíte na benzínových pumpách a vidíte, ako sa šplhajú ceny benzínu a nafty hore. Tak vám teda odporúčam, spomeňte si na dnešný deň, keď sa budete pozerať na cenovky v septembri alebo v októbri tohto roku. Spomeňte si na tento deň. A budete blahorečiť, že benzín a nafta stoja okolo dvoch eur. Pretože nielenže budete blahorečiť za cenu, ale budete blahorečiť aj za to, že ešte dnes tá nafta a benzín sú. Pretože nie ja, ale, opäť, medzinárodní analytici vážne upozorňujú, že pri týchto krokoch, ktoré boli prijaté, sa môže stať, že bude nedostatok palív možno už počas letných mesiacov, kde bude dopyt po týchto pohonných hmotách väčší ako kedykoľvek inokedy.
Pán minister hospodárstva, ja nebudem dnes vôbec sa zaoberať žiadnymi vašimi individuálnymi prešľapmi a už vôbec sa nemienim zaoberať vašim konfliktom, ktorý nabral až na smiešnosti medzi vami a predsedom vlády po tom, čo v Bruseli boli schválené sankcie, ktoré výrazne poškodzujú Slovenskú republiku. Viete, neviem si predstaviť ako predseda vlády, že by niektorý individuálny člen z mojej vlády išiel na tlačovú konferenciu a ukazoval by nejaký prepis esemesiek, ktorý by ukazoval svoju pravdu. Do troch minút by bol tento člen vlády poslaný preč. To jednoducho nie je možné. To, čo ste predviedli po samite v Európskej únii, len potvrdzuje v akom katastrofálnom vzťahu sú vnútrokoaličné vzťahy. Prosím vás, ako vám môže Slovensko veriť? To je presne to isté ako keď je futbalová reprezentácia, sú tam dvaja dôležití hráči a tí dvaja dôležití hráči urobia pred zápasom tlačovú konferenciu a dohádajú sa pred celým Slovenskom. Ako má potom veriť občan Slovenskej republiky, že takýto tím je je schopný dosiahnuť nejaký výsledok. Ale nemienim sa zaoberať týmito otázkami, pretože v rámci diskusie, ktorú teraz vedieme, sú to v podstate dôležitejšie veci ako to, ako sa navzájom k sebe vo vládnej koalícii správate.
Chcel by som, vážené dámy a páni, zvýrazniť aj to, že našťastie sa dnes bavíme len o rope a nemusíme sa ešte baviť o plyne. Verím, že nikomu z vás neušla dnešná informácia, že pokiaľ ide o dodávky na územie Slovenska, tak došlo dnes k poklesu o 30 %. Sú na to rôzne argumentácie, výhovorky, ale kto sleduje zahraničný obchod a svetovú politiku veľmi dobre vie, že čo sa deje. Uvedomme si, že došlo aj k poklesu dodávok plynu cez Nord Stream. Zrazu je nejaká havária v Texase, kde je najväčší terminál na dodávky skvapalneného plynu, pretože skvapalnený plyn sa má dovážať na územie Európy ako nejaká náhrada pre prípad, že by došlo k zastaveniu odberu ruského plynu.
Dámy a páni, dnes sa jeden megawatthodina obchodovala v rozmedzí 95 až 100 eur a v podstate ceny v utorok, pokiaľ ide o plyn, vyleteli o 16 %. Sami avizujete, že niekedy v septembri, v októbri sa začneme baviť na Slovensku o zvyšovaní cien plynu o 100 až 150 %. Kde je, preboha, nejaká odpoveď vlády na tento katastrofický scenár? Kde je? Ja neverím na žiadne náhody, neverím, že dnes sú nejaké technické problémy pri dovoze ruského plynu cez Kapušany alebo že sú problémy technického typu cez Nord Stream. A neverím v žiadne havárie v Texase, pretože dobre vieme, že tu je obrovský záujem, aby cena naďalej stúpala, pretože na tom niekto fantasticky zarába. Preto chcem využiť aj toto moje vystúpenie a opätovne požiadať vládu, ktorú sme žiadali už šesťkrát na mimoriadnych schôdzach, predstúpte pred Národnú radu Slovenskej republiky a povedzte ľuďom, čo idete, preboha, robiť so 100 až 150-percentným zvyšovaním cenu plynu.
Dámy a páni, nemám chuť hovoriť do vlastných radov. Podľa zákona máme svoje vlastné platy, ale na Slovensku máme státisíce ľudí, ktorí žijú z dôchodkov 300-400 eur. A ja mám presne takú jednu rodinu, kde dvaja dôchodcovia, dvaja dôchodcovia zrazu dostali nedoplatok 300-400 eur. Zo 120 eur im zvýšili mesačnú platbu na 160 eur. Čo urobíte, keď to bude stáť o 100 – 150 % viacej. Akú kompenzáciu týmto ľuďom ponúknete. A opakujem, na šťastie sa bavíme dnes len o rope, nebavíme sa o plyne, pretože, na šťastie, v Európe sú stále ešte lídri, ktorí majú zdravý rozum. Keby išlo o pána Hegera, tak by podpísal aj rozsudok smrti nad Slovenskom, ale spolkový kancelár nemecký povedal, nedovolí zruinovať ekonomiku nemeckú len preto, že prestaneme odoberať ruský plyn. A veľmi správne sa k tomu postavil, pretože diverzifikácia je jedna vec, všetci sme za diverzifikáciu. Všetci sa tešíme, keď je možné dostať na územie Slovenska aj ropu, aj plyn z iných druhov krajín alebo možno z iných druhov dodávok cez rôzne typy ropovodov alebo či sú to rôzne terminály, alebo sú to možno nejaké tankery.
Mimochodom, by nám mohol porozprávať predseda vlády Slovenskej republiky, lebo s tým sa nepochválil, že akú výnimku vyrokovali Gréci v súvislosti s ropou. Bol by som veľmi rád, keby ste nám porozprávali, pán Heger, že za čo Gréci zabojovali. Gréci zabojovali tak, že zarobia milióny na tomto všetkom, pretože si povedali, že pre nich je dôležitejší záujem gréckeho hospodárstva ako nejaké vymyslené etické a morálne predsudky, ktoré Európsku úniu viedli k tomu, že prijala takéto rozhodnutie. Pokiaľ ide o ropu, ktorá bola predmetom tzv. šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii, ako som už naznačil, pôvodný plán bol, že bude mať každá krajina tri roky na to, aby sa pripravila na odstrihnutie od ruskej ropy. Nikto nikomu doteraz nepovedal, prečo sa tak v krátkom časovom úseku, išlo o niekoľko hodín, politicky rozhodli niektorí predstavitelia v Európskej únii a skrátili toto obdobie tri rokov na osem mesiacov. Rovnako nikto nikomu nevysvetlil, prečo vláda Slovenskej republiky nevetovala týchto osem mesiacov. Tri roky v poriadku. Tri roky je doba, ktorá je dostatočne vhodná na to, aby sa Slovensko a iné krajiny technologicky pripravili na to, že budeme spracovávať iný druh ropy. Určite tri roky sú aj doba na to, aby sa možno zvýšila kapacita Adrie, ktorá momentálne nie je dostatočná na to, aby zásobovala potreby európskeho trhu, ako niekto predpokladá. Opäť, samozrejme, budeme odkázaní na dovoz ropy z krajín, kde je možno podstatne horšia situácia v oblasti demokracie, ľudských práv, ako to je v prípade Ukrajiny.
Ak nám niekto chce povedať, že tých desať mesiacov, ktoré dostala Česká republika republika naviac, má pre Slovensko nejaký význam, tak klame a všetci viete, prečo klame. Pretože tá časť tej produkcie zo Slovnaftu, ktorá ide do Českej republiky alebo ktorá potom môže ísť 18 mesiacov predstavuje iba zlomok z produkcie, ktorú inak Slovnaft má. Pripomeniem aj to, že tých osem mesiacov, ktoré sú k dispozícii, je osem mesiacov, ktoré sa len veľmi ťažko budú dať zvládať. Ja by som chcel naozaj vidieť toho technika a toho experta, ktorý za osem mesiacov naplánuje, objedná a zrealizuje technologickú zmenu v Slovnafte. Za osem mesiacov, opakujem ešte raz. To je prakticky nemožné. Plus, ako som už uviedol, Slovnaft v takomto prípade pôjde na technologické minimum, čo môže výrazne túto firmu poškodiť. Pán predseda vlády spoločne s ministrom zahraničných vecí a spoločne s ministrom hospodárstva, ste sa rozhodli zdeštruovať jedinú monopolnú rafinériu, ktorú na Slovensku máme, čisto z nezmyselných politických dôvodov. Z čisto nezmyselných politických dôvodov a Slovensko bude trpieť. Opakujem ešte raz, trpieť tak, ako sa nám možno ani nezdá. Vy ste nám neverili, keď sme vás varovali pred niekoľkými mesiacmi, že dôjde k sociálnym výbuchom, protestom, demonštráciám a zhromaždeniam. To, čo včera predviedli učitelia, to je iba začiatok. Bude toho podstatne viac. Nebojte sa, my nič organizovať nebudeme, ľudia sú natoľko zorganizovaní.
Ja by som vám pripomenul, dámy a páni, ako ste nosili čaj autodopravcom, keď boli protesty proti nám, to my nerobíme. Ale pripravte sa na to, že podceňujete veci, tak ako vám, teraz opakujem, budete blahorečiť za situáciu v júni, ak sa budete pozerať na benzínové pumpy niekedy v septembri alebo októbri tohto roku. Čo môžeme očakávať? Šéf medzinárodnej agentúry pre energiu konštatuje, že prichádza k situácii, ktorá sa dá podobať ´70 rokom. Obrovská ropná kríza, ale pozor! Vtedy to bola iba ropná kríza, ale dnes tu máme ropnú krízu spojenú s plynovou krízou, pripomínam, dnes sa jedna megawatthodina obchodovala na úrovni 95 až 100 eur. Nárast ceny až o 16 % v utorok. Obrovský nedostatok, ktorý je umelo vytváraný, spôsobuje, že dnes tá cena pôjde ešte vyššie, ako to je v tomto okamihu. A do toho treba, samozrejme, ešte zaradiť aj problém s elektrickou energiou, pretože ak nás niekto chce presviedčať, že politické memorandum, ktoré bolo dohodnuté medzi ministerstvom hospodárstva a slovenskými elektrárňami, zachráni Slovensko pred rastom ceny elektrickej energie, túto rozprávku môžte rozprávať deťom v materskej škôlke, ale nie členom strany, predstaviteľom strany, ktorá bola 12 rokov súčasťou vládnej koalície. Čo nás teda čaká? Ja vôbec nebudem používať moje názory, to, čo hovoria zahraniční analytici a môžte si tieto názory naštudovať. Naše médiá vám to nedajú, ale ak si dáte prekladače alebo viete používať cudzie jazyky, tak to, prosím, si pozrite.
Na jeseň nás čaká brutálna drahota, pokiaľ ide o pohonné hmoty. Na jeseň nás čaká, bohužiaľ, nedostatok pohonných hmôt. A čo je najhoršie, začínajú sa objavovať vyjadrenia zahraničných analytikov, ktorí hovoria, že nejaké obdobie možno bude prídelové. Viete si predstaviť, že kvôli našej sprostosti budeme prideľovať ľuďom benzín a naftu, kvôli čomu, prosím vás. To by som naozaj chcel vedieť. Preto v tejto situácii nemôžem skonštatovať nič iné len to, že minister hospodárstva, do portfólia ktorého patria tieto odborné témy, totálne zlyhal. Až mi je to smiešne, ak čítam, že minister hospodárstva Slovenskej republiky volal českému premiérovi: Haló, pán premiér, pomôžte nám. A slovenský premiér mu odkazuje: Ja už som nechal Čechov a Maďarov nech si rokujú sami za seba. Toto sa nikdy nemohlo stať za našich vlád, nikdy.
Pán minister, nevytvorili ste dostatočný tlak na predsedu vlády, nevysvetľovali ste mu, čo to bude znamenať a môžte nám tu rozprávať teraz rozprávky, že všetko je v poriadku, lebo určite nám poviete, že všetko je v poriadku a že liter benzínu bude stáť euro v septembri alebo v októbri. A dobre sám viete, že to bude úplne inak, že sa blížime do mimoriadne vážnej doby pokiaľ ide o všetky energie vrátane ropy, plynu a už o elektrickej energii ani nehovoriac.
Preto nemám teraz vôbec chuť riešiť, aby sa tu riešili iné prípady vášho zlyhania z minulosti. Toto je dostatočný prípad na to, aby sme konštatovali, že minister hospodárstva zanedbal základné povinnosti, nepripravil a netlačil na predsedu vlády a spôsobil a vytvoril podmienky, ktoré výraznou mierou znížia životnú úroveň Slovenskej republiky možno počnúc od dnešného dňa.
Preto skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky nevidí inú možnosť len vysloviť ministrovi vlády Slovenskej republiky zodpovednému za riadenie ministerstva hospodárstva nedôveru.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
15:54
Vystúpenie v rozprave 15:54
Radovan KazdaPredseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím...
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1113 z 9. júna 2022 pridelil návrh predmetný návrh na prerokovanie výborom do určeného termínu konania schôdze. Zároveň určil, aby Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch. Predložený návrh skupiny poslancov prerokovali výbory v určenom termíne: ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre ľudské práva a národné menšiny, národnostné menšiny a zahraničný výbor.
Tieto výbory neprijali k návrhu uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal podporu potrebnej nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky § 52 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre zdravotníctvo a výbor pre sociálne veci o návrhu nerokovali, pretože podľa § 52 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky neboli uznášaniaschopní. Ako gestorský výbor rokoval výbor pre hospodárske záležitosti dňa 16. júna 2022. Výbor neschválil správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov vo výboroch.
Predseda výboru ma poveril, aby som predniesol na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informáciu o výsledku prerokovania predmetného návrhu vo výboroch. Zároveň poveril poslancov Magdalénu Sulanovú, Róberta Puciho a Petra Kremského, aby taktiež plnili úlohu spravodajcov.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Vystúpenie v rozprave
16.6.2022 o 15:54 hod.
Ing.
Radovan Kazda
Videokanál poslanca
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som predložil správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi, poverenému riadením Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1113 z 9. júna 2022 pridelil návrh predmetný návrh na prerokovanie výborom do určeného termínu konania schôdze. Zároveň určil, aby Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch. Predložený návrh skupiny poslancov prerokovali výbory v určenom termíne: ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre ľudské práva a národné menšiny, národnostné menšiny a zahraničný výbor.
Tieto výbory neprijali k návrhu uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal podporu potrebnej nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky § 52 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre zdravotníctvo a výbor pre sociálne veci o návrhu nerokovali, pretože podľa § 52 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky neboli uznášaniaschopní. Ako gestorský výbor rokoval výbor pre hospodárske záležitosti dňa 16. júna 2022. Výbor neschválil správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov vo výboroch.
Predseda výboru ma poveril, aby som predniesol na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informáciu o výsledku prerokovania predmetného návrhu vo výboroch. Zároveň poveril poslancov Magdalénu Sulanovú, Róberta Puciho a Petra Kremského, aby taktiež plnili úlohu spravodajcov.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Rozpracované
15:54
Vystúpenie v rozprave 15:54
Eduard HegerVážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som vám predstavil stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi, poverenému riadením Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Vláda Slovenskej republiky odmieta návrh na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a...
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som vám predstavil stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi, poverenému riadením Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Vláda Slovenskej republiky odmieta návrh na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi ako celok. K jednotlivým dôvodom uvádzaným v návrhu predkladá vláda Slovenskej republiky nasledovné stanovisko.
Vláda Slovenskej republiky nevidí žiadny relevantný dôvod na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi a plne ho podporuje vo výkone funkcií. Slovensko ako aj ostatné krajiny v rámci EÚ a mnohé iné regióny sveta v súčasnosti čelia prudkému nárastu cien energií. Tento rast cien je spôsobený najmä celkovým nárastom celosvetového dopytu po energii, najmä po plyne, ktoré, ktorý súvisí s oživením hospodárstva, ako aj aktuálnym vojnovým konfliktom na Ukrajine.
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky ani vláda Slovenskej republiky neregulujú ceny energií. Tiež nemôžu ovplyvniť vývoj cien energií komodity na veľkoobchodom trhu. Regulované zložky ceny sú stanovené, respektíve určované nezávislým regulátorom. Tie však nie sú dôvodom súčasnej situácie zvýšenia cien, naopak národný regulátor aj s využitím už realizovaných opatrení znížil výšku regulovaných poplatkov.
Pre zníženie dopadov zvyšujúcich sa cien energií na odberateľov pripravili Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví viacero opatrení. Ide konkrétne o zníženie nákladov podpory obnoviteľných zdrojov, zníženie tarify za prevádzkovanie systému, ako aj úpravu jej výšky na základe spotreby odberateľa a nakoniec aj zníženie regulovanej, regulovaných zložiek koncovej ceny, poplatkov za distribúciu a prenos elektriny a prepravu plynu. Všetky tieto opatrenia sa priamo premietli do ceny aj pre koncových odberateľov v priemysle predovšetkým však v sektore elekroenergetiky. Vďaka regulácii cien elektriny a plynu mal súčasný vývoj na trhu obmedzený vplyv na domácnosti.
S cieľom zabrániť zvýšeniu cien v budúcnosti Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky spolu s Ministerstvom financií Slovenskej republiky sa s akcionármi spoločnosti Slovenské elektrárne dohodli na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti na roky 2023 a ´24. Za týmto účelom podpísali dňa 16. februára 2022 memorandum o porozumení, o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie na vybrané skupiny odberateľov. Domácnosti vďaka tomuto opatreniu počas nasledujúcich dvoch rokov ušetria priemerne 500 eur. V súčasnosti sa finalizujú detaily implementácie tohto opatrenia. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky taktiež pripravilo riešenie s cieľom minimalizovať negatívne vplyvy cien plynu pre bytové domy so samostatnými kotolňami, ktoré nie sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom a ktoré používajú plyn na výrobu tepla. Vo februári tohto roku bolo možné využiť opatrenie, ktoré pripravilo ministerstvo v spolupráci so štátnym SPP. Bytovým domom s vlastnou kotolňou ministerstvo ponúklo pevne určenú cenu plynu s odstupňovanou výškou koncovej ceny za dodávku plynu. Zároveň ministerstvo pripravilo novelu zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach, ktorá umožní domovým kotolniam od budúceho roku odberať plyn za regulované ceny, ako aj poskytnúť regulované ceny elektriny a plynu zariadeniam sociálnych služieb, čiže domovom seniorov a zariadeniam sociálnoprávnej ochrany detí. Novela zákona o regulácii je účinná od 1. apríla 2022.
Od apríla tohto roka sa zmenili podmienky inštalovania tzv. lokálnych zdrojov. Odberatelia elektriny vrátane priemyselných si môžu inštalovať efektívnejšie zdroje na výboru elektriny z obnoviteľných zdrojov. Koncovému odberateľovi elektriny je tak umožnené zabezpečiť si výrobu lacnejšej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a zároveň môže dosiahnuť signifikantnú úsporu aj na regulovaných poplatkoch. V rámci rokovaní k sankciám na dodávky ropy a ropných výrobkov Slovensko dosiahlo pri negociáciách v Bruseli výsledok zohľadňujúci situáciu v Slovenskej republike, ako aj vývoj rokovaní v tejto otázke. V rámci negociácií boli zohľadnené informácie poskytnuté spoločnosťou Slovnaft, respektíve jej akcionárom. Pôvodne bolo v návrhu sankcií rokované trojročné prechodné obdobie. Následne sa zmenil navrhovaný koncept na neobmedzenú výnimku pre dodávku ruskej ropy ropovodmi, avšak s obmedzeniami vývozu produktov vyrobených z ruskej ropy. Slovnaft má 18 mesiacov, teda do 4. decembra 2023 čas, aby sa prispôsobil. Prvých osem mesiacov môže vyvážať výrobky bez obmedzení, ďalších desať mesiacov bez obmedzení do Česka. Ruská ropa sa však bude naďalej dovážať bez časového obmedzenia. Rovnako nebude mať Slovnaft zákaz vyvážať ďalšie petrochemické produkty na trhy mimo Slovenskej republiky.
Pri všetkých týchto návrhov sa podpredseda vlády a minister hospodárstva a predseda vlády navzájom informovali. Koncept sankcií potvrdil predseda vlády spolu s ostatnými lídrami Európskej únie konsenzom dosiahnutým na rokovaní Európskej rady. Vzhľadom na uvedené skutočnosti vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi poverenému riadením Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Pán Fico, už dva roky sa snažíte o rozvrat a prinášate do tejto spoločnosti zlobu. Chcete sa silou mocou vrátiť k moci a každý súdny človek v slovenskej spoločnosti to vidí a tomu rozumie. (Ruch v sále.) Ale naša vláda oslobodila od vplyvu mafie, ktorú ste vy tu chovali 12 rokov. A budeme, budeme pokračovať v tom, aby sme zabránili tomuto vplyvu mafie sa vrátiť spolu s vami.
Ďakujem pekne, skončil som. (Potlesk.)
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som vám predstavil stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi, poverenému riadením Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Vláda Slovenskej republiky odmieta návrh na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi ako celok. K jednotlivým dôvodom uvádzaným v návrhu predkladá vláda Slovenskej republiky nasledovné stanovisko.
Vláda Slovenskej republiky nevidí žiadny relevantný dôvod na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi a plne ho podporuje vo výkone funkcií. Slovensko ako aj ostatné krajiny v rámci EÚ a mnohé iné regióny sveta v súčasnosti čelia prudkému nárastu cien energií. Tento rast cien je spôsobený najmä celkovým nárastom celosvetového dopytu po energii, najmä po plyne, ktoré, ktorý súvisí s oživením hospodárstva, ako aj aktuálnym vojnovým konfliktom na Ukrajine.
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky ani vláda Slovenskej republiky neregulujú ceny energií. Tiež nemôžu ovplyvniť vývoj cien energií komodity na veľkoobchodom trhu. Regulované zložky ceny sú stanovené, respektíve určované nezávislým regulátorom. Tie však nie sú dôvodom súčasnej situácie zvýšenia cien, naopak národný regulátor aj s využitím už realizovaných opatrení znížil výšku regulovaných poplatkov.
Pre zníženie dopadov zvyšujúcich sa cien energií na odberateľov pripravili Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví viacero opatrení. Ide konkrétne o zníženie nákladov podpory obnoviteľných zdrojov, zníženie tarify za prevádzkovanie systému, ako aj úpravu jej výšky na základe spotreby odberateľa a nakoniec aj zníženie regulovanej, regulovaných zložiek koncovej ceny, poplatkov za distribúciu a prenos elektriny a prepravu plynu. Všetky tieto opatrenia sa priamo premietli do ceny aj pre koncových odberateľov v priemysle predovšetkým však v sektore elekroenergetiky. Vďaka regulácii cien elektriny a plynu mal súčasný vývoj na trhu obmedzený vplyv na domácnosti.
S cieľom zabrániť zvýšeniu cien v budúcnosti Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky spolu s Ministerstvom financií Slovenskej republiky sa s akcionármi spoločnosti Slovenské elektrárne dohodli na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti na roky 2023 a ´24. Za týmto účelom podpísali dňa 16. februára 2022 memorandum o porozumení, o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie na vybrané skupiny odberateľov. Domácnosti vďaka tomuto opatreniu počas nasledujúcich dvoch rokov ušetria priemerne 500 eur. V súčasnosti sa finalizujú detaily implementácie tohto opatrenia. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky taktiež pripravilo riešenie s cieľom minimalizovať negatívne vplyvy cien plynu pre bytové domy so samostatnými kotolňami, ktoré nie sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom a ktoré používajú plyn na výrobu tepla. Vo februári tohto roku bolo možné využiť opatrenie, ktoré pripravilo ministerstvo v spolupráci so štátnym SPP. Bytovým domom s vlastnou kotolňou ministerstvo ponúklo pevne určenú cenu plynu s odstupňovanou výškou koncovej ceny za dodávku plynu. Zároveň ministerstvo pripravilo novelu zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach, ktorá umožní domovým kotolniam od budúceho roku odberať plyn za regulované ceny, ako aj poskytnúť regulované ceny elektriny a plynu zariadeniam sociálnych služieb, čiže domovom seniorov a zariadeniam sociálnoprávnej ochrany detí. Novela zákona o regulácii je účinná od 1. apríla 2022.
Od apríla tohto roka sa zmenili podmienky inštalovania tzv. lokálnych zdrojov. Odberatelia elektriny vrátane priemyselných si môžu inštalovať efektívnejšie zdroje na výboru elektriny z obnoviteľných zdrojov. Koncovému odberateľovi elektriny je tak umožnené zabezpečiť si výrobu lacnejšej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a zároveň môže dosiahnuť signifikantnú úsporu aj na regulovaných poplatkoch. V rámci rokovaní k sankciám na dodávky ropy a ropných výrobkov Slovensko dosiahlo pri negociáciách v Bruseli výsledok zohľadňujúci situáciu v Slovenskej republike, ako aj vývoj rokovaní v tejto otázke. V rámci negociácií boli zohľadnené informácie poskytnuté spoločnosťou Slovnaft, respektíve jej akcionárom. Pôvodne bolo v návrhu sankcií rokované trojročné prechodné obdobie. Následne sa zmenil navrhovaný koncept na neobmedzenú výnimku pre dodávku ruskej ropy ropovodmi, avšak s obmedzeniami vývozu produktov vyrobených z ruskej ropy. Slovnaft má 18 mesiacov, teda do 4. decembra 2023 čas, aby sa prispôsobil. Prvých osem mesiacov môže vyvážať výrobky bez obmedzení, ďalších desať mesiacov bez obmedzení do Česka. Ruská ropa sa však bude naďalej dovážať bez časového obmedzenia. Rovnako nebude mať Slovnaft zákaz vyvážať ďalšie petrochemické produkty na trhy mimo Slovenskej republiky.
Pri všetkých týchto návrhov sa podpredseda vlády a minister hospodárstva a predseda vlády navzájom informovali. Koncept sankcií potvrdil predseda vlády spolu s ostatnými lídrami Európskej únie konsenzom dosiahnutým na rokovaní Európskej rady. Vzhľadom na uvedené skutočnosti vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Richardovi Sulíkovi poverenému riadením Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Pán Fico, už dva roky sa snažíte o rozvrat a prinášate do tejto spoločnosti zlobu. Chcete sa silou mocou vrátiť k moci a každý súdny človek v slovenskej spoločnosti to vidí a tomu rozumie. (Ruch v sále.) Ale naša vláda oslobodila od vplyvu mafie, ktorú ste vy tu chovali 12 rokov. A budeme, budeme pokračovať v tom, aby sme zabránili tomuto vplyvu mafie sa vrátiť spolu s vami.
Ďakujem pekne, skončil som. (Potlesk.)
Rozpracované
16:09
Vystúpenie v rozprave 16:09
Richard SulíkDámy a páni, dovoľte mi zaujať stanovisko k návrhu na moje odvolanie. Predtým však som si spomenul na jednu veselú príhodu tuná, keď pán Fico ste tu pred chvíľou povedali, že do troch minút by ste takého člena vlády poslali preč. To ste povedali doslova, som si to zapísal. Ja si pamätám, ako ste do troch minút chceli odvolať každého ministra, ktorý pochybí. Ja si pamätám na to, jak tu roky rokúce Počiatek...
Dámy a páni, dovoľte mi zaujať stanovisko k návrhu na moje odvolanie. Predtým však som si spomenul na jednu veselú príhodu tuná, keď pán Fico ste tu pred chvíľou povedali, že do troch minút by ste takého člena vlády poslali preč. To ste povedali doslova, som si to zapísal. Ja si pamätám, ako ste do troch minút chceli odvolať každého ministra, ktorý pochybí. Ja si pamätám na to, jak tu roky rokúce Počiatek rozkrádal. Aj ďalší, Ježiš, koľko ich bolo. No ale dojdem teraz k tejto, k tejto reči mojej.
Takže z návrhu na moje odvolanie, ktorý ste, pán Fico, podali, sa dozvedám, že: „Vzhľadom na nečinnosť R. Sulíka sa dá oprávnene očakávať doslova brutálny nárast cien plynu pre domácnosti". A tiež sa z tohto návrhu na odvolanie dozvedám: o absolútnej ignorancii či ignorácii slovenských národných ekonomických záujmov. Nebudem vymenúvať, čo sme všetko na ministerstve hospodárstva spravili za prvé dva roky od môjho nástupu, lebo to nájdete v tejto brožúrke na strane šesť, ktorú ste dostali, ďakujem, teší ma. Na strane šesť sú vymenované konkrétne úkony, ktoré sme teda spolu s mojim štátnym tajomníkom Karolom Galekom spravili, a je ich tam vyše 20, ktoré teda pomohli stabilizovať situáciu a ktoré aj pomohli, aby to viac-menej fungovalo. Preto, lebo to, čo ste tu vy robili, pán Fico, vy ste tu najmä strašili, lebo situácia tento rok je taká, že ľudia platia 14 centov za kilowatthodinu a elektriky je dosť, je to tak asi tretina oproti Českej republike. Ľudia platia 42 eur za megawatthodinu plynu, toto nám je že dobrá cena. Vrátane distribúcie prepravy a DPH 42 eur na megawatthodinu a majú z oboju dosť. Jediný problém sú tie rastúce ceny nafty a benzínu, ale k tomu ešte niečo poviem.
Dovoľte mi teda vymenovať tie kroky, ktoré sme podnikli za posledné štyri mesiace, aby sme pomohli stabilizovať a riešiť situáciu. Ako prvé, docielili sme dohodu so Slovenskými elektrárňami, podľa ktorej na roky ´23 a ´24 nestúpne cena elektriny oproti dnešným cenám, teda domácnosti budú mať 13,9 centa na jednu kilowatthodinu. Táto dohoda je zatiaľ vo forme memoranda, ako ste správne povedali, ale finalizujeme zmluvu, ktorá bude podpísaná ešte tento mesiac. Ten text už je vlastne takmer finálny na pár drobností, nebolo to úplne jednoduché. A vy tvrdíte niečo o materských školách, že to mám ísť rozprávať materským školám, ale toto je, toto je vycucané z prsta, čo vy hovoríte. Preto lebo ak nedojde k podpisu tej zmluvy, tak spravíme to, čo sme úvodom išli spraviť, a to je atómová daň. Čiže vláda je na bezpečnej strane. Ak nepodpíšu elektrárne s nami zmluvu, ktorú máme takmer vyštrnganú, zavedieme atómovú daň a budeme dotovať cenu elektriny pre domácnosti. Čiže je, je isté, že budúci rok cena elektriny nestúpne.
Po druhé, vyriešili sme dovoz jadrového paliva počas vojny na Ukrajine, to boli doteraz tri prelety, pripravujeme ďalší transport. S tým je napríklad tiež veľmi veľa roboty, aj ja osobne teda s tým trávim hodne veľa času, a to robíme preto, aby tej elektriny, aby nielen bola dobrá cena, ale aby jej bolo aj dosť, a to je tiež krok teda, ktorý k tomuto výrazne prispel.
Po tretie, rozbehli sme riadnym korektným spôsobom na druhý pokus síce alebo na tretí program Zelená domácnostiam a už nerozhodujú rýchle prsty, ale pripravenosť na inštaláciu. No a aktuálna výzva, ktorá bola v pondelok spustená o pätnástej, čiže 72 hodín dozadu, dosť presne tri dni dozadu, tak tá bola navýšená na 30 miliónov a z nich je vyčerpaných okolo 5. Čiže teraz to pekne ide, kto je pripravený na dodávku a inštaláciu, kto to má dohodnuté, tak ten dostane podporu. Chcem aj týmto spôsobom vyzvať všetkých, ktorí majú záujem o jednu z tých štyroch dotovaných vecí, aby sa pekne nahlásili, nemusia sa nikam ponáhľať, žiadne rýchle prsty nepotrebujú, len sa musia zaregistrovať na stránke SIEA Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. (Reakcia z pléna.) Dobre, dobre, listujte, aj čítajte, no, to ma teší. Dobre.
No a po štvrté. Pripravili sme takzvaný zimný balíček, ktorý okrem iného uľahčuje prístup na trh s elektrinou, keď si niekto vyrába, podporuje samospotrebu elektriny, vylepšuje transparentnosť. Tento zákon je, je to zákon 251, je práve teraz v druhom čítaní a dúfam, pán Fico, že ho podporíte, lebo tak veď aj vo vašom záujme je, aby to tu, aby to v tejto krajine fungovalo. Záleží vám na Slovensku. To iba zlé jazyky o vás hovoria, že čím horšie, tým lepšie. Néé, vy chcete, aby to tu dobre fungovalo a preto ja som presvedčený, že zákon 251, o ktorom sa bude budúci týždeň hlasovať, že ho podporíte, lebo to zlepšuje situáciu v energetike, v elektroenergetike.
Takže toľkoto k elektrine, teraz k rope. Keďže kvôli vojne na Ukrajine a politickým následkom tejto vojny je situácia extrémne neistá, musíme byť pripravení aj na úplne odstavenie ropovodu Družba. Zatiaľ teda ropa tečie, ale vidíme, čo sa deje s plynom, k tomu hneď dojdem.
Takže po piate. Naplnili sme zásobníky ropy a ropných produktov na technické maximum. To je 97 % existujúcich kapacít, zvyšné 3 % musíme držať prázdne, keby náhodou došlo k havárii, aby bolo kam prečerpať vytekajúcu ropu. A k dnešnému dňu strategické zásoby štátu plus pohotovostné zásoby Transpetrolu a Slovnaftu dosahujú 126 dní v rope a ďalších celkom slušný počet dní v nafte a benzíne. Tu sme urobili maximum, ktoré sa urobiť dalo. Tie zásobníky bývajú bežne plné na 90 dní, teraz sú plné na 126.
Po šieste. Vydal som pokyn štátnej spoločnosti Transpetrol, aby začala s obstarávaním nových nádrží na ropu a ropné produkty. Dôvod je ten, že 43 % skladových kapacít pre strategické zásoby štátu sa nachádza na východe v Budkovciach a v prípade úplného prerušenia dodávok ruskej ropy sú tieto zásobníky nepoužiteľné a preto potrebujeme ďalšie, aby sme vedeli skladovať dostatočné množstvo ropy. A na tomto sa začína robiť, je to investícia za 166 miliónov eur, ktorú bude Transpetrol financovať sám. Čo je teda dosť prekvapivé nato, jak šeredne bola tá firma vedená ešte pred dvomi rokmi, jak sa tam zanedbávala údržba, jak sa tam prakticky na všetko kašlalo, ale teda hodne peňazí sa tratilo, tak teraz má Transpetrol aj zisk, aj si omnoho lepšie vykonáva robotu a začína pracovať na tejto veľkej investícii, aby na Slovensku bolo dostatok veľa, teda dostatočné množstvo ropy ako strategická zásoba štátu.
Po siedme. Slovensko sa v rámci šiesteho balíku sankcií podarilo získať trvalú výnimku na dovoz ruskej ropy potrubím. To ste zabudli vo vašom prejave povedať. Slovensko má trvalú výnimku, presne tak ako Maďarsko, na dovoz ruskej ropy. Takisto má Slovensko trvalú výnimku, to ste tiež zabudli povedať, na vývoz petrochemických produktov. Slovnaft totiž nevyrába iba ropné produkty, vyrába aj petrochémiu, to sú polyméry, aromáty, síra a tak ďalej. No a toto je výsledok šiesteho balíku sankcií, s ktorým aj váš vzor pán Orbán súhlasil. On tiež súhlasil s tým šiestym balíkom. Na to mi poviete, no dobre, ale oni sú na tom super, lebo oni si všetku ropu spotrebujú doma sami, ale to nie je pravda, ani Maďarsko nespotrebuje všetku ropu, za to Slovensko jej spotrebuje hodne veľa, a to je 70 %. Toto číslo mám priamo od spoločnosti MOL, ktorá vlastní Slovnaft, spoločnosť MOL mi potvrdila, že z ruskej ropy, ktorá prichádza potrubím, alebo keby aj prichádzala loďou, tak technologické minimum Slovnaftu je 60 % kapacity a spotreba Slovenska je 70 %, po prvé. Po druhé, že Slovnaft uprednostní Slovensko a bude ho zásobovať. A toto mi nepovedal hocikto, ale mi to povedal koncern MOL, vlastník Slovnaftu, a dali mi to dokonca na papier. Ostáva skupina 2710. To sú tie produkty, ktoré po ôsmich, respektíve osemnástich mesiacov nebude možné vyvážať, nafta, benzín, oleje. No ale ako som hovoril, 70 % produkcie Slovnaftu je umiestnených na Slovensku. 70 %, ešte raz... (reakcia z pléna) kapacity Slovnaftu je umiestnených na Slovensku.
No a teraz, samozrejme, ja s vedením Slovnaftu intenzívne rokujem, intenzívne na dennej báze, a generálny riaditeľ Slovnaftu mi potvrdil, že rafinéria Slovnaftu nebude odstavená. Nebude odstavená, naopak, s generálnym riaditeľom Slovnaftu vedieme diskusiu, rokujeme o financovaní potrebných úprav. Už pred tromi mesiacmi som s vedením Slovnaftu dohodol, že nechajú vypracovať expertnú štúdiu a budú analyzovať iné zmesi rôp, takzvaných „polievok". No minulý týždeň dorazila štúdia, robila to americká renomovaná agentúra Lumus, píše sa teda s u, Lumus. Z tejto štúdie už pomerne spoľahlivo vyplýva, že opravy na rafinérii budú stáť do 300 miliónov alebo okolo 300 miliónov eur a kompletná prevádzka bude trvať štyri roky. Avšak pozor, tunák to bude záludné trochu. Kompletná prevádzka znamená, že bude zracionalizovaný celý proces. Že bude zoptimalizovaný, samozrejme, z ekonomického pohľadu každá jedna výroba, ktorá sa tam nachádza. (Reakcia z pléna.) Na to, áno, to je pravda, na to musí byť, musia byť upravené tie dve hlavné destilačné kolóny, ktoré sa v Slovnafte nachádzajú, ale, a toto je dôležité, už od februára budúceho roku bude Slovnaft pripravený na primiešavanie inej ropy ako ruskej. A toto tiež skúmali ľudia zo Slovnaftu za posledné tri mesiace, aj z tohto sú výsledky, že ktorá ropa bude najvhodnejšia na to, čo majú. A jediná nevýhoda na začiatku bude, že nebude ten Slovnaft vedieť bežať na 100 %, možno na 80, a tá investícia, ktorá bude teda potom následne trvať, bude prispievať hlavne k tomu, aby sa zvyšovala efektivita, ale keď si od ceny benzínu odrátate dane a samotný vstupný, ten vstupný materiál, teda ropu, tak zistíte, že tie peniaze to je relatívne malý peniaz, to je to, čo nespôsobuje, to nespôsobuje taký veľký nárast, ten hlavný nárast spôsobuje svetová cena ropy, teda cena ropy na svetových trhoch.
Každopádne, teraz tu zodpovedne vám hovorím, Slovnaft nebude odstavený, mám to vyrokované a potvrdené generálnym riaditeľom Slovnaftu, slovenský trh bude uprednostnený, mám to potvrdené vlastníkom Slovnaftu, koncernom MOL a áno, začnú s prerábkou tak, aby sa prispôsobili danej situácii.
Potom ste sa tu teda pohoršovali, že som nejak kritizoval premiéra na tlačovke a neviem čo. No veľmi dobre viete, že tá tlačová beseda bola, bola reakciou na tuto výzvu pána Gyimesiho, ktorý dospel k záveru, že som lenivý diletant, tak som ako potreboval vysvetliť, že však robím si robotu, vlastne som s tým strávil celý víkend a tam som, samozrejme, že uvádzal aj to, aká bola komunikácia. Premiér bol o tom informovaný a chápal toto. Zároveň komunikoval som s premiérom, intenzívne som s ním komunikoval a toto je výsledok, a tak ako Eduard Heger, to vás asi neprekvapuje, ale možno že vás prekvapuje, ja rovnako podporujem ten výsledok, ktorý sme docielili. To, čo vy ste odsúhlasili v 2012 na jar v Bruseli, a to je trvalý euroval, tak to nás poškodzuje omnoho, omnoho viac. Lebo odvtedy Európska centrálna banka vykúpila za tisícky a tisícky miliárd eur štátneho dlhu, a to je hlavný pôvod inflácie, s ktorou tu dnes my bojujeme. Vy ste sa podpísali pod ďaleko väčšie ekonomické škody len týmto jedným krokom. To nehovorím o tej škandalóznej, o tom škandalóznom prevode SPP, a teda SPP dcér, o tom viete asi hodne, ale to je zamotané a nechcem odbáčať.
Čiže to, čo Eduard Heger vyrokoval, vzniklo po vzájomnej komunikácii, konzultácii a ja to podporujem. A vyrokoval dobre. To, čo nám teraz ešte ostáva vyrokovať, a to je bod 10 tohto môjho zoznamu, je ten, že na Ukrajine je väčšina rafinérii zničených. Im nepomôže ropa, lebo nemajú kde rafinovať. Oni potrebujú produkty. Ropovod Družba pozostáva z dvoch rúr. Používa sa tá, jedna je väčšia, druhá menšia, používa sa tá hlavná rúra na dovoz ropy. A tá druhá rúra sa dá za pomerne rozumný peniaz prispôsobiť tomu, aby to slúžilo cestou späť ako teda, aby spätným tokom išiel, ale už nie ropa, ale hotový produkt nafta alebo benzín. Takýto produktovod je aj v Maďarsku. Tým pádom dá sa dohodnúť, že cez jeden pôjde nafta, cez druhý benzín. A už dnes dodáva Slovnaft produkty na Ukrajinu. Samozrejme, za platbu vopred. To je si myslím, že je úplne pochopiteľné pri tej napätej situácii. Len tu budú tie množstvá vedieť byť väčšie. Ja som presvedčený, že od roku ´24, od roku, začiatku roku ´24, teda približne rok a pol, ak sa to všetko podarí spojiť, tak Slovnaft nebude stíhať vyrábať. Nebude stíhať vyrábať, lebo umiestni veľké množstvo svojich produktov, ropných produktov na slovenskom trhu, zvyšok vyvezie do Ukrajiny. A čo sa týka petrochemických produktov, tie môže, tie môže donekonečna neobmedzene vyvážať kamkoľvek do sveta, aj do EÚ. A na to, aby sa toto, a kvôli tejto veci ja som aj v kontakte s mojím ukrajinským kolegom ministrom Kubrakovom, aby sa toto podarilo, tak musíme v Bruseli vyjednávať. Toto budem ja robiť. Máme na to ešte chvíľu času. Aj táto vec je odkonzultovaná s premiérom a má jeho podporu. Ak sa to podarí, tak situácia s ropou na Slovensku sa výrazne skludní.
No, aby sa to teda podarilo, tak, a to je bod 11, som zadal štátnej firme Transpetrol vypracovať, dostali zadanie, aby vypracovali analýzu o práve za akých okolností a s koľkatími peniazmi bude možné použiť tú menšiu rúru ropovodu Družba, prerobiť to na produktovod a aby vedeli sme do Ukrajiny exportovať naftu a benzín.
Po dvanáste. V oblasti cien benzínu a nafty na slovenských čerpacích staniciach by sa dalo robiť viac. Dalo by sa robiť viac, keby bol riadne obsadený Protimonopolný úrad. Ako viete, je tam predseda Menyhart, ktorý bol dvakrát po sebe predsedom, dvakrát päť rokov. Teraz už presluhuje možno trištvrte roka. A my sme sa aj dohodli na koaličnej rade, prebehlo riadne výberové konanie, má svojho víťaza, ale vymenovanie tohto kandidáta bezdôvodne blokuje Igor Matovič. Ja som jeden z tých menších partnerov v koalícii. Neviem s týmto pohnúť. Toto je holý fakt. Ak to nebude, ak bude mať Protimonopolný úrad nové vedenie, myslím si, že dá sa tu aj robiť niečo s cenami ropy. Detailnejšie to hovoriť nebudem. Ale predpokladám, pán Fico, že vaše predstavivosť je dostatočne veľká. Takže toľko k rope a k mojej absolútnej ignorancii slovenských ekonomických záujmov, ako to tak pekne uvádzate. A teraz prejdeme k plynu a k mojej nečinnosti pri brutálnom náraste ceny plynu.
Takže bod trinásť. Budúci štvrtok ide do medzirezortného pripomienkového konania zákon o povinnom skladovaní plynu. Tento zákon sme v posledných týždňoch pripravili na ministerstve hospodárstva v spolupráci so spoločnosťou Nafta, a. s., SPP, a. s. a ÚRSO. A bol aj odkonzultovaný s obchodníkmi s plynom. A tento zákon jednak zabezpečí potrebné množstvo plynu v zásobníkoch k 1. 11. V tento deň je potreba najväčšej zásoby plynu v roku, 1. november. A vtedy je potrebné mať minimálne 25 % ročnej spotreby. A Európska únia vo svojom nariadení, ktoré vyjde o pár dní, stanovuje viac, stanovuje 35 %. Čiže aby toto sme naplnili, tak do MPK ide budúci štvrtok zákon o povinnom skladovaní plynu. Kto chce na Slovensku predávať, musí splniť takúto podmienku. To bol teda bod trinásť.
Bod štrnásť. V spolupráci s tzv. matkou SPP, to je stopercentne vlastnená spoločnosť štátu, sme vybavili dodávky nórskeho plynu. A ten už fyzicky na Slovensko priteká. Zmluva je zatiaľ na jeden rok s opciou ju predĺžiť. A bavíme sa o vyše 20 % slovenskej spotreby. A taktiež sme vybavili dodávky skvapalneného plynu LNG. Tam je problém s prečerpávacími kapacitami. Takže okrem dohody v Chorvátsku máme zmluvu, rámcovú zmluvu spísanú aj v Taliansku, Belgicku a vo Veľkej Británii, odkiaľ to potom sa ropovodom dostane. Fakt je ten, že momentálne už viac ako jedna loď mesačne reálne prichádza. A toto znížilo závislosť od ruského plynu o 65 %.
No, ale naďalej ten ruský plyn dovážame, to je bod pätnásť tu v tomto mojom vystúpení, a dovážame ho v maximálnom možnom objeme. Teraz tie kapacity poklesli. K tomu hneď dôjdem, ale dovážame ten ruský plyn v maximálnom možnom objeme preto, lebo velikou rýchlosťou napĺňame zásobníky. Tam ide denne, do konca minulého týždňa išlo denne troj-, štvornásobok toho, čo by malo chodiť. Čiže namiesto nejakých 4–5 mil. kubických metrov sme tlačili do zásobníku 17, 20, 22. A robíme to preto, lebo zásoby plynu potrebné na najbližšiu vykurovaciu sezónu, tá teda končí 31. marcom, tak tie potrebné zásoby plynu, to sa bavíme o 8,5 terawatthodinách, budeme mať, chceme mať a budeme mať k 10. júlu. Aby to teda bolo už v suchu. 10. júl preto, lebo 11. júla je plánovaná odstávka Nord Stream 1 a má trvať dva týždne. Ale, áno, ako ste povedali, je to, teda vy ste povedali niečo, že neveríte tomu a že to je náhoda a tak ďalej. Ale aj keď tomu človek žeby hneď veril, tak je to nevyspytateľné, čo sa v čase vojny stane. Čiže chceme už 10. júla byť pripravení.
Teraz k tomu poklesu o 30 %. Áno, došlo k poklesu. Je to tak, že boli dve prečerpávacie stanice na Ukrajine. Jednu z nich odstavili, odstavila Ukrajina. Ukrajinci odstavili jednu z dvoch prečerpávacích staníc plynu na východe Ukrajiny. A tam sa znížila kapacita, ktorá priteká cez Veľké Kapušany. Priamo vo Veľkých Kapušanoch nie je žiaden technický problém. Ale toto chýbajúce množstvo cez Veľké Kapušany bolo nahradené cez uzol Lanžhot, čo práve priteká práve z Nord Stream-u 1, čiže Slovensko to malo v suchu. A teraz, posledné dni je pokles o 30 %. Toto aspoň na tieto dni SPP nahradilo, dokonca nakúpili o niečo väčšie množstvo. Čiže naďalej plníme, plníme zásobníky. Vyzerá ten cieľ 10. júla mať všetko naplnené, to je vlastne už iba tri týždne od dnes. A 10. júla môžem povedať OK, je to suchu na budúcu zimu. Preto lebo nerozhoduje len cena plynu, rozhoduje aj množstvo. Lebo je fajn mať plyn zadarmo, ale keď ho raz nemáte, tak máte ďaleko väčší problém, ako keď ho máte za vysokú cenu. Takže toto bol krok pätnásť alebo rozhodnutie č. 15, ktoré som podnikol v spolupráci SPP, a ten plyn vo veľkých množstvách kupujeme. Plníme zásobníky, čo to dá. A k dnešnému dňu má SPP fyzicky 6,7 terawatthodín plynu, to je 78 % toho, čo potrebujeme na preklenutie tej zimy.
Po šestnáste. Spoločnosť SPP bude aj po 10. júli pokračovať v plnení zásobníkov a v masívnom plnení. Preto lebo, po prvé, SPP je tzv. DPI, dodávateľ poslednej inštancie. Môže sa stať to, čo minulý rok, že odpadnú tí menší hráči, ktorí nemali výdrž, nemali finančnú silu. A potom musí, samozrejme, nikto nemôže ostať, žiadna domácnosť nemôže ostať bez plynu, tak potom musí nastúpiť dodávateľ poslednej inštancie, to je SPP. Takže na toto aj po 10. júli vždy, keď bude možnosť, budeme tie zásobníky plniť. A po druhé, budeme ich plniť preto, aby samotné SPP splnila celý záväzok Slovenska voči nariadeniu EÚ, a to je mať odhadom tých 30, keby som bol presný, 31,5 % povedala EÚ. Lebo z nejakého dôvodu povedali, že 90 % z 35-percentnej ročnej spotreby. Mohli rovno povedať 31,5, ale jedno, ako to povedali. Tak samotné SPP, toto robíme všetko preto, aby samotné SPP túto povinnosť splnilo, potom budú zásobníky dostatočne naplnené. To bolo teda bod šestnásť.
Bod sedemnásť. Takéto aktivity, o ktorých vám tu rozprávam, že tuto SPP to vlastne celé ťahá, sú možné len preto, lebo nový manažment dostal matku SPP do zisku. Totiž, pán Fico, po vašim vedením to vyzeralo takto sociálno-demokraticky červeno. Toto bolo vaše vedenie. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán minister, nemôžete používať pomôcky, ale môžete čítať.
Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Dobre. Nemôžem. Ale môžem čítať. Tak ideme čítať. V roku 2014 SPP matka pod vedením vašich nominantov, pán Fico, vašich nominantov vyprodukovala stratu 117 miliónov eur. Rok na to 85 miliónov eur. V 2016 to bolo 12 miliónov eur. V 2017 47 miliónov eur. V 2018 103 miliónov eur. Strata. Čistá strata matky SPP na kľudnom trhu s plynom, žiadna kríza, nikde nič. Sto miliónov ste tam zakopali sekeru. A rok na rok 2019 rovno 100 miliónov ďalších. Potom sme došli my. Došli moji nominanti, ku ktorým sa hrdo hlásim a za ktorými stojím, a už za rok 2020 sa podarilo tú stratu spratať zo sveta. Dokonca bol skromný zisk 6,6 miliónov. V roku 2021, v minulom roku, bol zisk 23,6 miliónov. Keby nebola skrachovala Slovakia Energy, to stálo desiatky miliónov zachrániť tých zákazníkov ako dodávateľ poslednej inštancie, už vtedy ten zisk by bol možno cez 50. Tento rok, napriek tej kríze bude zisk okolo 20 miliónov eur. Toto je ten rozdiel medzi vami a nami. A vy chcete odvolávať mňa, vy, čo ste pripustili stratu pol miliardy eur za šesť rokov. Ja obdivujem túto vašu tú plechovú tvár, že ako vy to tu dokážete. Zaparkujete tam pol miliardy, pol miliardy stratu v SPP, čo ako musí byť človek umelec, aby tam vyrobil stratu. Firma, čo má 70 % podielu na trhu. Alebo zlodej.
Takže idem k bodu číslo sedemnásť. Tieto aktivity, o ktorých som tu doteraz rozprával, to je to plnenie tých zásobníkov, to je investovanie do toho, aby sme boli pripravení na budúcnosť a tak ďalej, to je možné preto, lebo matka SPP je v zisku.
No a bod osemnásť, to je posledný bod. Ideme k samotnej cene plynu. Ja som si teda tu napísal váš citát. Vy ste povedali, že plyn porastie o 100 až 150 % a pýtate sa, kde je odpoveď vlády na tento katastrofický scenár a potom ste sa opýtali, čo s tým ideme robiť. Tak ja vám idem teraz povedať, čo s tým ideme robiť. No, tak áno, tá cena na svetových trhoch rastie, rastie brutálne. Dúfam, že chápete, že môj vplyv na cenu na svetových trhoch je nulový, aj váš, aj kohokoľvek na Slovensku. Ale, ale určite viete, že existujú aj obchody do budúcnosti tzv. forwardy, dá sa aj hedžovať, dá sa aj šikovne nakúpiť. A dá sa aj robiť také opatrenia, aby keď máte k dispozícii štátny podnik, ktorý je, podnik, ktorý je manažovaný profíkmi, tak dá sa urobiť také opatrenie, aby kombináciou rôznych faktorov, časť z nich je obchodné tajomstvo, dokázali odchytiť tento veľký nárast ceny plynu. Najradšej by som tu dnes teraz oznámil, že cena plynu neporastie, ale to všetci vieme, že toto nie je možné.
Tak preto oznamujem nasledovné. SPP bude ponúkať od budúceho roku dve možnosti, najmä tieto dve možnosti. Po prvé. V prípade, ak zákazník uzavrie zmluvu na štyri roky, porastie cena plynu pre domácnosti na budúci rok o 20 % a k tomu inflácia, ktorá je 12 %. V eurách to znamená dnešná cena 43 eur na megawatthodinu vrátane prepravy, distribúcie a DPH, teda tá koncová cena pre zákazníkov je dnes 43 eur. Táto porastie na 57. Teda o 20 %, čo, bohužiaľ, nedá sa inak robiť. Musíme zvýšiť cenu 20 %, nie 100 alebo 150 a inflácia k tomu. Takže zo 43 na 57. Budúci rok pre tých, čo uzavrú zmluvu na štyri roky bude cena 57 eur. A v ďalšom a v ďalšom roku, teda v roku ´24 a ´25 a ´26 bude táto cena 57 eur rásť iba o infláciu, ktorá bude okolo 12 %. Potom ku koncu už k tomu ´26 rátame s poklesom inflácie o 6, na 6 %. Tam by to už malo byť, no nejak doznievať tento, tento brutálny cenový šok, ktorý naša, ktorý celá Európa zažila vďaka tým vykúpeným dlhopisom.
No, čiže to je jedna možnosť. Od augusta od teraz, o dva mesiace do konca tohto roku má každý občan možnosť uzavrieť s SPP aj s, aj s druhým najväčším dodávateľom, s ním je to odkonzultované, má možnosť uzavrieť zmluvu na štyri roky, kde, ktorá, kde budú ceny, že budúci rok 25 % plus inflácia a ďalšie tri roky už iba nárast o infláciu. Komu je toto štvorročné obdobie príliš dlhé, a to je tá druhá možnosť, povedzme, lebo myslí si, že cena bude, cena plynu spadne na polovicu o dva roky, tak môže uzavrieť zmluvy iba na jeden rok. Vtedy ten nárast ceny plynu nebude 20 % plus inflácia, ale 42 % plus inflácia, teda tiež na míle vzdialené od vašich katastrofických 100 až 150. Toto neberte ako výčitku, lebo áno, ja som to tiež čítal. Viacerí odborníci sa teda vyjadrili, že až o 150 % bude bude vyššia cena. Takže pán Fico, na vašu otázku, čo chce vláda robiť s týmto katastrofickým scenárom, tak odpoveď znie: Cena plynu na budúci rok porastie o 20 % plus infláciu a ďalšie roky iba o infláciu. Alebo kto chce jeden rok, tak to bolo tých 42 % plus inflácia. Toto vie ponúknuť SPP, keď to je riadené profíkmi. Takto to vyzerá.
Takže, pán Fico, máte pravdu, odhadovaný nárast cien plynu je brutálny o 150 %, čo teda písal, alebo 100 až 150. Avšak vďaka mojej nečinnosti, ako ste to šarmantne uviedli vo vašom návrhu na moje odvolanie, a tiež vďaka nomináciám čestných a schopných manažérov do vedenia SPP je výsledný nárast 20 % plus inflácia. Cena pôjde zo 43 na 57, čo je asi menej než štvrtina hroziaceho nárastu.
Ja vám veľmi pekne ďakujem za pozornosť. Na záver týchto 19 bodov toho, čo sme urobili, ja som to sem párkrát nakopíroval, koho by to zaujímalo, tak dúfam, že je dovolené to tu nechať ležať, také pravidlo ešte nemáme, takže ja to využijem, kto by si chcel zobrať. A už vidím, pán Jarjabek s takým záujmom počúval, on určite pobehne do SPP a si uzavrie na zmluvu na štyri roky. Možno že sa tam stretneme, lebo ja spravím to isté.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Ďakujem pekne. Pozdravujem.
Dámy a páni, dovoľte mi zaujať stanovisko k návrhu na moje odvolanie. Predtým však som si spomenul na jednu veselú príhodu tuná, keď pán Fico ste tu pred chvíľou povedali, že do troch minút by ste takého člena vlády poslali preč. To ste povedali doslova, som si to zapísal. Ja si pamätám, ako ste do troch minút chceli odvolať každého ministra, ktorý pochybí. Ja si pamätám na to, jak tu roky rokúce Počiatek rozkrádal. Aj ďalší, Ježiš, koľko ich bolo. No ale dojdem teraz k tejto, k tejto reči mojej.
Takže z návrhu na moje odvolanie, ktorý ste, pán Fico, podali, sa dozvedám, že: „Vzhľadom na nečinnosť R. Sulíka sa dá oprávnene očakávať doslova brutálny nárast cien plynu pre domácnosti". A tiež sa z tohto návrhu na odvolanie dozvedám: o absolútnej ignorancii či ignorácii slovenských národných ekonomických záujmov. Nebudem vymenúvať, čo sme všetko na ministerstve hospodárstva spravili za prvé dva roky od môjho nástupu, lebo to nájdete v tejto brožúrke na strane šesť, ktorú ste dostali, ďakujem, teší ma. Na strane šesť sú vymenované konkrétne úkony, ktoré sme teda spolu s mojim štátnym tajomníkom Karolom Galekom spravili, a je ich tam vyše 20, ktoré teda pomohli stabilizovať situáciu a ktoré aj pomohli, aby to viac-menej fungovalo. Preto, lebo to, čo ste tu vy robili, pán Fico, vy ste tu najmä strašili, lebo situácia tento rok je taká, že ľudia platia 14 centov za kilowatthodinu a elektriky je dosť, je to tak asi tretina oproti Českej republike. Ľudia platia 42 eur za megawatthodinu plynu, toto nám je že dobrá cena. Vrátane distribúcie prepravy a DPH 42 eur na megawatthodinu a majú z oboju dosť. Jediný problém sú tie rastúce ceny nafty a benzínu, ale k tomu ešte niečo poviem.
Dovoľte mi teda vymenovať tie kroky, ktoré sme podnikli za posledné štyri mesiace, aby sme pomohli stabilizovať a riešiť situáciu. Ako prvé, docielili sme dohodu so Slovenskými elektrárňami, podľa ktorej na roky ´23 a ´24 nestúpne cena elektriny oproti dnešným cenám, teda domácnosti budú mať 13,9 centa na jednu kilowatthodinu. Táto dohoda je zatiaľ vo forme memoranda, ako ste správne povedali, ale finalizujeme zmluvu, ktorá bude podpísaná ešte tento mesiac. Ten text už je vlastne takmer finálny na pár drobností, nebolo to úplne jednoduché. A vy tvrdíte niečo o materských školách, že to mám ísť rozprávať materským školám, ale toto je, toto je vycucané z prsta, čo vy hovoríte. Preto lebo ak nedojde k podpisu tej zmluvy, tak spravíme to, čo sme úvodom išli spraviť, a to je atómová daň. Čiže vláda je na bezpečnej strane. Ak nepodpíšu elektrárne s nami zmluvu, ktorú máme takmer vyštrnganú, zavedieme atómovú daň a budeme dotovať cenu elektriny pre domácnosti. Čiže je, je isté, že budúci rok cena elektriny nestúpne.
Po druhé, vyriešili sme dovoz jadrového paliva počas vojny na Ukrajine, to boli doteraz tri prelety, pripravujeme ďalší transport. S tým je napríklad tiež veľmi veľa roboty, aj ja osobne teda s tým trávim hodne veľa času, a to robíme preto, aby tej elektriny, aby nielen bola dobrá cena, ale aby jej bolo aj dosť, a to je tiež krok teda, ktorý k tomuto výrazne prispel.
Po tretie, rozbehli sme riadnym korektným spôsobom na druhý pokus síce alebo na tretí program Zelená domácnostiam a už nerozhodujú rýchle prsty, ale pripravenosť na inštaláciu. No a aktuálna výzva, ktorá bola v pondelok spustená o pätnástej, čiže 72 hodín dozadu, dosť presne tri dni dozadu, tak tá bola navýšená na 30 miliónov a z nich je vyčerpaných okolo 5. Čiže teraz to pekne ide, kto je pripravený na dodávku a inštaláciu, kto to má dohodnuté, tak ten dostane podporu. Chcem aj týmto spôsobom vyzvať všetkých, ktorí majú záujem o jednu z tých štyroch dotovaných vecí, aby sa pekne nahlásili, nemusia sa nikam ponáhľať, žiadne rýchle prsty nepotrebujú, len sa musia zaregistrovať na stránke SIEA Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. (Reakcia z pléna.) Dobre, dobre, listujte, aj čítajte, no, to ma teší. Dobre.
No a po štvrté. Pripravili sme takzvaný zimný balíček, ktorý okrem iného uľahčuje prístup na trh s elektrinou, keď si niekto vyrába, podporuje samospotrebu elektriny, vylepšuje transparentnosť. Tento zákon je, je to zákon 251, je práve teraz v druhom čítaní a dúfam, pán Fico, že ho podporíte, lebo tak veď aj vo vašom záujme je, aby to tu, aby to v tejto krajine fungovalo. Záleží vám na Slovensku. To iba zlé jazyky o vás hovoria, že čím horšie, tým lepšie. Néé, vy chcete, aby to tu dobre fungovalo a preto ja som presvedčený, že zákon 251, o ktorom sa bude budúci týždeň hlasovať, že ho podporíte, lebo to zlepšuje situáciu v energetike, v elektroenergetike.
Takže toľkoto k elektrine, teraz k rope. Keďže kvôli vojne na Ukrajine a politickým následkom tejto vojny je situácia extrémne neistá, musíme byť pripravení aj na úplne odstavenie ropovodu Družba. Zatiaľ teda ropa tečie, ale vidíme, čo sa deje s plynom, k tomu hneď dojdem.
Takže po piate. Naplnili sme zásobníky ropy a ropných produktov na technické maximum. To je 97 % existujúcich kapacít, zvyšné 3 % musíme držať prázdne, keby náhodou došlo k havárii, aby bolo kam prečerpať vytekajúcu ropu. A k dnešnému dňu strategické zásoby štátu plus pohotovostné zásoby Transpetrolu a Slovnaftu dosahujú 126 dní v rope a ďalších celkom slušný počet dní v nafte a benzíne. Tu sme urobili maximum, ktoré sa urobiť dalo. Tie zásobníky bývajú bežne plné na 90 dní, teraz sú plné na 126.
Po šieste. Vydal som pokyn štátnej spoločnosti Transpetrol, aby začala s obstarávaním nových nádrží na ropu a ropné produkty. Dôvod je ten, že 43 % skladových kapacít pre strategické zásoby štátu sa nachádza na východe v Budkovciach a v prípade úplného prerušenia dodávok ruskej ropy sú tieto zásobníky nepoužiteľné a preto potrebujeme ďalšie, aby sme vedeli skladovať dostatočné množstvo ropy. A na tomto sa začína robiť, je to investícia za 166 miliónov eur, ktorú bude Transpetrol financovať sám. Čo je teda dosť prekvapivé nato, jak šeredne bola tá firma vedená ešte pred dvomi rokmi, jak sa tam zanedbávala údržba, jak sa tam prakticky na všetko kašlalo, ale teda hodne peňazí sa tratilo, tak teraz má Transpetrol aj zisk, aj si omnoho lepšie vykonáva robotu a začína pracovať na tejto veľkej investícii, aby na Slovensku bolo dostatok veľa, teda dostatočné množstvo ropy ako strategická zásoba štátu.
Po siedme. Slovensko sa v rámci šiesteho balíku sankcií podarilo získať trvalú výnimku na dovoz ruskej ropy potrubím. To ste zabudli vo vašom prejave povedať. Slovensko má trvalú výnimku, presne tak ako Maďarsko, na dovoz ruskej ropy. Takisto má Slovensko trvalú výnimku, to ste tiež zabudli povedať, na vývoz petrochemických produktov. Slovnaft totiž nevyrába iba ropné produkty, vyrába aj petrochémiu, to sú polyméry, aromáty, síra a tak ďalej. No a toto je výsledok šiesteho balíku sankcií, s ktorým aj váš vzor pán Orbán súhlasil. On tiež súhlasil s tým šiestym balíkom. Na to mi poviete, no dobre, ale oni sú na tom super, lebo oni si všetku ropu spotrebujú doma sami, ale to nie je pravda, ani Maďarsko nespotrebuje všetku ropu, za to Slovensko jej spotrebuje hodne veľa, a to je 70 %. Toto číslo mám priamo od spoločnosti MOL, ktorá vlastní Slovnaft, spoločnosť MOL mi potvrdila, že z ruskej ropy, ktorá prichádza potrubím, alebo keby aj prichádzala loďou, tak technologické minimum Slovnaftu je 60 % kapacity a spotreba Slovenska je 70 %, po prvé. Po druhé, že Slovnaft uprednostní Slovensko a bude ho zásobovať. A toto mi nepovedal hocikto, ale mi to povedal koncern MOL, vlastník Slovnaftu, a dali mi to dokonca na papier. Ostáva skupina 2710. To sú tie produkty, ktoré po ôsmich, respektíve osemnástich mesiacov nebude možné vyvážať, nafta, benzín, oleje. No ale ako som hovoril, 70 % produkcie Slovnaftu je umiestnených na Slovensku. 70 %, ešte raz... (reakcia z pléna) kapacity Slovnaftu je umiestnených na Slovensku.
No a teraz, samozrejme, ja s vedením Slovnaftu intenzívne rokujem, intenzívne na dennej báze, a generálny riaditeľ Slovnaftu mi potvrdil, že rafinéria Slovnaftu nebude odstavená. Nebude odstavená, naopak, s generálnym riaditeľom Slovnaftu vedieme diskusiu, rokujeme o financovaní potrebných úprav. Už pred tromi mesiacmi som s vedením Slovnaftu dohodol, že nechajú vypracovať expertnú štúdiu a budú analyzovať iné zmesi rôp, takzvaných „polievok". No minulý týždeň dorazila štúdia, robila to americká renomovaná agentúra Lumus, píše sa teda s u, Lumus. Z tejto štúdie už pomerne spoľahlivo vyplýva, že opravy na rafinérii budú stáť do 300 miliónov alebo okolo 300 miliónov eur a kompletná prevádzka bude trvať štyri roky. Avšak pozor, tunák to bude záludné trochu. Kompletná prevádzka znamená, že bude zracionalizovaný celý proces. Že bude zoptimalizovaný, samozrejme, z ekonomického pohľadu každá jedna výroba, ktorá sa tam nachádza. (Reakcia z pléna.) Na to, áno, to je pravda, na to musí byť, musia byť upravené tie dve hlavné destilačné kolóny, ktoré sa v Slovnafte nachádzajú, ale, a toto je dôležité, už od februára budúceho roku bude Slovnaft pripravený na primiešavanie inej ropy ako ruskej. A toto tiež skúmali ľudia zo Slovnaftu za posledné tri mesiace, aj z tohto sú výsledky, že ktorá ropa bude najvhodnejšia na to, čo majú. A jediná nevýhoda na začiatku bude, že nebude ten Slovnaft vedieť bežať na 100 %, možno na 80, a tá investícia, ktorá bude teda potom následne trvať, bude prispievať hlavne k tomu, aby sa zvyšovala efektivita, ale keď si od ceny benzínu odrátate dane a samotný vstupný, ten vstupný materiál, teda ropu, tak zistíte, že tie peniaze to je relatívne malý peniaz, to je to, čo nespôsobuje, to nespôsobuje taký veľký nárast, ten hlavný nárast spôsobuje svetová cena ropy, teda cena ropy na svetových trhoch.
Každopádne, teraz tu zodpovedne vám hovorím, Slovnaft nebude odstavený, mám to vyrokované a potvrdené generálnym riaditeľom Slovnaftu, slovenský trh bude uprednostnený, mám to potvrdené vlastníkom Slovnaftu, koncernom MOL a áno, začnú s prerábkou tak, aby sa prispôsobili danej situácii.
Potom ste sa tu teda pohoršovali, že som nejak kritizoval premiéra na tlačovke a neviem čo. No veľmi dobre viete, že tá tlačová beseda bola, bola reakciou na tuto výzvu pána Gyimesiho, ktorý dospel k záveru, že som lenivý diletant, tak som ako potreboval vysvetliť, že však robím si robotu, vlastne som s tým strávil celý víkend a tam som, samozrejme, že uvádzal aj to, aká bola komunikácia. Premiér bol o tom informovaný a chápal toto. Zároveň komunikoval som s premiérom, intenzívne som s ním komunikoval a toto je výsledok, a tak ako Eduard Heger, to vás asi neprekvapuje, ale možno že vás prekvapuje, ja rovnako podporujem ten výsledok, ktorý sme docielili. To, čo vy ste odsúhlasili v 2012 na jar v Bruseli, a to je trvalý euroval, tak to nás poškodzuje omnoho, omnoho viac. Lebo odvtedy Európska centrálna banka vykúpila za tisícky a tisícky miliárd eur štátneho dlhu, a to je hlavný pôvod inflácie, s ktorou tu dnes my bojujeme. Vy ste sa podpísali pod ďaleko väčšie ekonomické škody len týmto jedným krokom. To nehovorím o tej škandalóznej, o tom škandalóznom prevode SPP, a teda SPP dcér, o tom viete asi hodne, ale to je zamotané a nechcem odbáčať.
Čiže to, čo Eduard Heger vyrokoval, vzniklo po vzájomnej komunikácii, konzultácii a ja to podporujem. A vyrokoval dobre. To, čo nám teraz ešte ostáva vyrokovať, a to je bod 10 tohto môjho zoznamu, je ten, že na Ukrajine je väčšina rafinérii zničených. Im nepomôže ropa, lebo nemajú kde rafinovať. Oni potrebujú produkty. Ropovod Družba pozostáva z dvoch rúr. Používa sa tá, jedna je väčšia, druhá menšia, používa sa tá hlavná rúra na dovoz ropy. A tá druhá rúra sa dá za pomerne rozumný peniaz prispôsobiť tomu, aby to slúžilo cestou späť ako teda, aby spätným tokom išiel, ale už nie ropa, ale hotový produkt nafta alebo benzín. Takýto produktovod je aj v Maďarsku. Tým pádom dá sa dohodnúť, že cez jeden pôjde nafta, cez druhý benzín. A už dnes dodáva Slovnaft produkty na Ukrajinu. Samozrejme, za platbu vopred. To je si myslím, že je úplne pochopiteľné pri tej napätej situácii. Len tu budú tie množstvá vedieť byť väčšie. Ja som presvedčený, že od roku ´24, od roku, začiatku roku ´24, teda približne rok a pol, ak sa to všetko podarí spojiť, tak Slovnaft nebude stíhať vyrábať. Nebude stíhať vyrábať, lebo umiestni veľké množstvo svojich produktov, ropných produktov na slovenskom trhu, zvyšok vyvezie do Ukrajiny. A čo sa týka petrochemických produktov, tie môže, tie môže donekonečna neobmedzene vyvážať kamkoľvek do sveta, aj do EÚ. A na to, aby sa toto, a kvôli tejto veci ja som aj v kontakte s mojím ukrajinským kolegom ministrom Kubrakovom, aby sa toto podarilo, tak musíme v Bruseli vyjednávať. Toto budem ja robiť. Máme na to ešte chvíľu času. Aj táto vec je odkonzultovaná s premiérom a má jeho podporu. Ak sa to podarí, tak situácia s ropou na Slovensku sa výrazne skludní.
No, aby sa to teda podarilo, tak, a to je bod 11, som zadal štátnej firme Transpetrol vypracovať, dostali zadanie, aby vypracovali analýzu o práve za akých okolností a s koľkatími peniazmi bude možné použiť tú menšiu rúru ropovodu Družba, prerobiť to na produktovod a aby vedeli sme do Ukrajiny exportovať naftu a benzín.
Po dvanáste. V oblasti cien benzínu a nafty na slovenských čerpacích staniciach by sa dalo robiť viac. Dalo by sa robiť viac, keby bol riadne obsadený Protimonopolný úrad. Ako viete, je tam predseda Menyhart, ktorý bol dvakrát po sebe predsedom, dvakrát päť rokov. Teraz už presluhuje možno trištvrte roka. A my sme sa aj dohodli na koaličnej rade, prebehlo riadne výberové konanie, má svojho víťaza, ale vymenovanie tohto kandidáta bezdôvodne blokuje Igor Matovič. Ja som jeden z tých menších partnerov v koalícii. Neviem s týmto pohnúť. Toto je holý fakt. Ak to nebude, ak bude mať Protimonopolný úrad nové vedenie, myslím si, že dá sa tu aj robiť niečo s cenami ropy. Detailnejšie to hovoriť nebudem. Ale predpokladám, pán Fico, že vaše predstavivosť je dostatočne veľká. Takže toľko k rope a k mojej absolútnej ignorancii slovenských ekonomických záujmov, ako to tak pekne uvádzate. A teraz prejdeme k plynu a k mojej nečinnosti pri brutálnom náraste ceny plynu.
Takže bod trinásť. Budúci štvrtok ide do medzirezortného pripomienkového konania zákon o povinnom skladovaní plynu. Tento zákon sme v posledných týždňoch pripravili na ministerstve hospodárstva v spolupráci so spoločnosťou Nafta, a. s., SPP, a. s. a ÚRSO. A bol aj odkonzultovaný s obchodníkmi s plynom. A tento zákon jednak zabezpečí potrebné množstvo plynu v zásobníkoch k 1. 11. V tento deň je potreba najväčšej zásoby plynu v roku, 1. november. A vtedy je potrebné mať minimálne 25 % ročnej spotreby. A Európska únia vo svojom nariadení, ktoré vyjde o pár dní, stanovuje viac, stanovuje 35 %. Čiže aby toto sme naplnili, tak do MPK ide budúci štvrtok zákon o povinnom skladovaní plynu. Kto chce na Slovensku predávať, musí splniť takúto podmienku. To bol teda bod trinásť.
Bod štrnásť. V spolupráci s tzv. matkou SPP, to je stopercentne vlastnená spoločnosť štátu, sme vybavili dodávky nórskeho plynu. A ten už fyzicky na Slovensko priteká. Zmluva je zatiaľ na jeden rok s opciou ju predĺžiť. A bavíme sa o vyše 20 % slovenskej spotreby. A taktiež sme vybavili dodávky skvapalneného plynu LNG. Tam je problém s prečerpávacími kapacitami. Takže okrem dohody v Chorvátsku máme zmluvu, rámcovú zmluvu spísanú aj v Taliansku, Belgicku a vo Veľkej Británii, odkiaľ to potom sa ropovodom dostane. Fakt je ten, že momentálne už viac ako jedna loď mesačne reálne prichádza. A toto znížilo závislosť od ruského plynu o 65 %.
No, ale naďalej ten ruský plyn dovážame, to je bod pätnásť tu v tomto mojom vystúpení, a dovážame ho v maximálnom možnom objeme. Teraz tie kapacity poklesli. K tomu hneď dôjdem, ale dovážame ten ruský plyn v maximálnom možnom objeme preto, lebo velikou rýchlosťou napĺňame zásobníky. Tam ide denne, do konca minulého týždňa išlo denne troj-, štvornásobok toho, čo by malo chodiť. Čiže namiesto nejakých 4–5 mil. kubických metrov sme tlačili do zásobníku 17, 20, 22. A robíme to preto, lebo zásoby plynu potrebné na najbližšiu vykurovaciu sezónu, tá teda končí 31. marcom, tak tie potrebné zásoby plynu, to sa bavíme o 8,5 terawatthodinách, budeme mať, chceme mať a budeme mať k 10. júlu. Aby to teda bolo už v suchu. 10. júl preto, lebo 11. júla je plánovaná odstávka Nord Stream 1 a má trvať dva týždne. Ale, áno, ako ste povedali, je to, teda vy ste povedali niečo, že neveríte tomu a že to je náhoda a tak ďalej. Ale aj keď tomu človek žeby hneď veril, tak je to nevyspytateľné, čo sa v čase vojny stane. Čiže chceme už 10. júla byť pripravení.
Teraz k tomu poklesu o 30 %. Áno, došlo k poklesu. Je to tak, že boli dve prečerpávacie stanice na Ukrajine. Jednu z nich odstavili, odstavila Ukrajina. Ukrajinci odstavili jednu z dvoch prečerpávacích staníc plynu na východe Ukrajiny. A tam sa znížila kapacita, ktorá priteká cez Veľké Kapušany. Priamo vo Veľkých Kapušanoch nie je žiaden technický problém. Ale toto chýbajúce množstvo cez Veľké Kapušany bolo nahradené cez uzol Lanžhot, čo práve priteká práve z Nord Stream-u 1, čiže Slovensko to malo v suchu. A teraz, posledné dni je pokles o 30 %. Toto aspoň na tieto dni SPP nahradilo, dokonca nakúpili o niečo väčšie množstvo. Čiže naďalej plníme, plníme zásobníky. Vyzerá ten cieľ 10. júla mať všetko naplnené, to je vlastne už iba tri týždne od dnes. A 10. júla môžem povedať OK, je to suchu na budúcu zimu. Preto lebo nerozhoduje len cena plynu, rozhoduje aj množstvo. Lebo je fajn mať plyn zadarmo, ale keď ho raz nemáte, tak máte ďaleko väčší problém, ako keď ho máte za vysokú cenu. Takže toto bol krok pätnásť alebo rozhodnutie č. 15, ktoré som podnikol v spolupráci SPP, a ten plyn vo veľkých množstvách kupujeme. Plníme zásobníky, čo to dá. A k dnešnému dňu má SPP fyzicky 6,7 terawatthodín plynu, to je 78 % toho, čo potrebujeme na preklenutie tej zimy.
Po šestnáste. Spoločnosť SPP bude aj po 10. júli pokračovať v plnení zásobníkov a v masívnom plnení. Preto lebo, po prvé, SPP je tzv. DPI, dodávateľ poslednej inštancie. Môže sa stať to, čo minulý rok, že odpadnú tí menší hráči, ktorí nemali výdrž, nemali finančnú silu. A potom musí, samozrejme, nikto nemôže ostať, žiadna domácnosť nemôže ostať bez plynu, tak potom musí nastúpiť dodávateľ poslednej inštancie, to je SPP. Takže na toto aj po 10. júli vždy, keď bude možnosť, budeme tie zásobníky plniť. A po druhé, budeme ich plniť preto, aby samotné SPP splnila celý záväzok Slovenska voči nariadeniu EÚ, a to je mať odhadom tých 30, keby som bol presný, 31,5 % povedala EÚ. Lebo z nejakého dôvodu povedali, že 90 % z 35-percentnej ročnej spotreby. Mohli rovno povedať 31,5, ale jedno, ako to povedali. Tak samotné SPP, toto robíme všetko preto, aby samotné SPP túto povinnosť splnilo, potom budú zásobníky dostatočne naplnené. To bolo teda bod šestnásť.
Bod sedemnásť. Takéto aktivity, o ktorých vám tu rozprávam, že tuto SPP to vlastne celé ťahá, sú možné len preto, lebo nový manažment dostal matku SPP do zisku. Totiž, pán Fico, po vašim vedením to vyzeralo takto sociálno-demokraticky červeno. Toto bolo vaše vedenie. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán minister, nemôžete používať pomôcky, ale môžete čítať.
Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Dobre. Nemôžem. Ale môžem čítať. Tak ideme čítať. V roku 2014 SPP matka pod vedením vašich nominantov, pán Fico, vašich nominantov vyprodukovala stratu 117 miliónov eur. Rok na to 85 miliónov eur. V 2016 to bolo 12 miliónov eur. V 2017 47 miliónov eur. V 2018 103 miliónov eur. Strata. Čistá strata matky SPP na kľudnom trhu s plynom, žiadna kríza, nikde nič. Sto miliónov ste tam zakopali sekeru. A rok na rok 2019 rovno 100 miliónov ďalších. Potom sme došli my. Došli moji nominanti, ku ktorým sa hrdo hlásim a za ktorými stojím, a už za rok 2020 sa podarilo tú stratu spratať zo sveta. Dokonca bol skromný zisk 6,6 miliónov. V roku 2021, v minulom roku, bol zisk 23,6 miliónov. Keby nebola skrachovala Slovakia Energy, to stálo desiatky miliónov zachrániť tých zákazníkov ako dodávateľ poslednej inštancie, už vtedy ten zisk by bol možno cez 50. Tento rok, napriek tej kríze bude zisk okolo 20 miliónov eur. Toto je ten rozdiel medzi vami a nami. A vy chcete odvolávať mňa, vy, čo ste pripustili stratu pol miliardy eur za šesť rokov. Ja obdivujem túto vašu tú plechovú tvár, že ako vy to tu dokážete. Zaparkujete tam pol miliardy, pol miliardy stratu v SPP, čo ako musí byť človek umelec, aby tam vyrobil stratu. Firma, čo má 70 % podielu na trhu. Alebo zlodej.
Takže idem k bodu číslo sedemnásť. Tieto aktivity, o ktorých som tu doteraz rozprával, to je to plnenie tých zásobníkov, to je investovanie do toho, aby sme boli pripravení na budúcnosť a tak ďalej, to je možné preto, lebo matka SPP je v zisku.
No a bod osemnásť, to je posledný bod. Ideme k samotnej cene plynu. Ja som si teda tu napísal váš citát. Vy ste povedali, že plyn porastie o 100 až 150 % a pýtate sa, kde je odpoveď vlády na tento katastrofický scenár a potom ste sa opýtali, čo s tým ideme robiť. Tak ja vám idem teraz povedať, čo s tým ideme robiť. No, tak áno, tá cena na svetových trhoch rastie, rastie brutálne. Dúfam, že chápete, že môj vplyv na cenu na svetových trhoch je nulový, aj váš, aj kohokoľvek na Slovensku. Ale, ale určite viete, že existujú aj obchody do budúcnosti tzv. forwardy, dá sa aj hedžovať, dá sa aj šikovne nakúpiť. A dá sa aj robiť také opatrenia, aby keď máte k dispozícii štátny podnik, ktorý je, podnik, ktorý je manažovaný profíkmi, tak dá sa urobiť také opatrenie, aby kombináciou rôznych faktorov, časť z nich je obchodné tajomstvo, dokázali odchytiť tento veľký nárast ceny plynu. Najradšej by som tu dnes teraz oznámil, že cena plynu neporastie, ale to všetci vieme, že toto nie je možné.
Tak preto oznamujem nasledovné. SPP bude ponúkať od budúceho roku dve možnosti, najmä tieto dve možnosti. Po prvé. V prípade, ak zákazník uzavrie zmluvu na štyri roky, porastie cena plynu pre domácnosti na budúci rok o 20 % a k tomu inflácia, ktorá je 12 %. V eurách to znamená dnešná cena 43 eur na megawatthodinu vrátane prepravy, distribúcie a DPH, teda tá koncová cena pre zákazníkov je dnes 43 eur. Táto porastie na 57. Teda o 20 %, čo, bohužiaľ, nedá sa inak robiť. Musíme zvýšiť cenu 20 %, nie 100 alebo 150 a inflácia k tomu. Takže zo 43 na 57. Budúci rok pre tých, čo uzavrú zmluvu na štyri roky bude cena 57 eur. A v ďalšom a v ďalšom roku, teda v roku ´24 a ´25 a ´26 bude táto cena 57 eur rásť iba o infláciu, ktorá bude okolo 12 %. Potom ku koncu už k tomu ´26 rátame s poklesom inflácie o 6, na 6 %. Tam by to už malo byť, no nejak doznievať tento, tento brutálny cenový šok, ktorý naša, ktorý celá Európa zažila vďaka tým vykúpeným dlhopisom.
No, čiže to je jedna možnosť. Od augusta od teraz, o dva mesiace do konca tohto roku má každý občan možnosť uzavrieť s SPP aj s, aj s druhým najväčším dodávateľom, s ním je to odkonzultované, má možnosť uzavrieť zmluvu na štyri roky, kde, ktorá, kde budú ceny, že budúci rok 25 % plus inflácia a ďalšie tri roky už iba nárast o infláciu. Komu je toto štvorročné obdobie príliš dlhé, a to je tá druhá možnosť, povedzme, lebo myslí si, že cena bude, cena plynu spadne na polovicu o dva roky, tak môže uzavrieť zmluvy iba na jeden rok. Vtedy ten nárast ceny plynu nebude 20 % plus inflácia, ale 42 % plus inflácia, teda tiež na míle vzdialené od vašich katastrofických 100 až 150. Toto neberte ako výčitku, lebo áno, ja som to tiež čítal. Viacerí odborníci sa teda vyjadrili, že až o 150 % bude bude vyššia cena. Takže pán Fico, na vašu otázku, čo chce vláda robiť s týmto katastrofickým scenárom, tak odpoveď znie: Cena plynu na budúci rok porastie o 20 % plus infláciu a ďalšie roky iba o infláciu. Alebo kto chce jeden rok, tak to bolo tých 42 % plus inflácia. Toto vie ponúknuť SPP, keď to je riadené profíkmi. Takto to vyzerá.
Takže, pán Fico, máte pravdu, odhadovaný nárast cien plynu je brutálny o 150 %, čo teda písal, alebo 100 až 150. Avšak vďaka mojej nečinnosti, ako ste to šarmantne uviedli vo vašom návrhu na moje odvolanie, a tiež vďaka nomináciám čestných a schopných manažérov do vedenia SPP je výsledný nárast 20 % plus inflácia. Cena pôjde zo 43 na 57, čo je asi menej než štvrtina hroziaceho nárastu.
Ja vám veľmi pekne ďakujem za pozornosť. Na záver týchto 19 bodov toho, čo sme urobili, ja som to sem párkrát nakopíroval, koho by to zaujímalo, tak dúfam, že je dovolené to tu nechať ležať, také pravidlo ešte nemáme, takže ja to využijem, kto by si chcel zobrať. A už vidím, pán Jarjabek s takým záujmom počúval, on určite pobehne do SPP a si uzavrie na zmluvu na štyri roky. Možno že sa tam stretneme, lebo ja spravím to isté.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
16:39
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39
Vladimíra Marcinková10.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Asi treba hľadať v politike vo všetkom čiernom aj niečo pozitívne. Takže na tomto odvolávaní vidím pozitívne to, že celý národ mal možno vidieť, ako sa pracuje na ministerstve hospodárstva, výsledky, ku ktorým dospeli, čo si myslím, že je veľmi pozitívna správa a priestor, aby sme sa o tom bavili. A zároveň mňa veľmi potešilo, že to tu zaznelo, že v koalícii máme veľmi silnú a...
10.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Asi treba hľadať v politike vo všetkom čiernom aj niečo pozitívne. Takže na tomto odvolávaní vidím pozitívne to, že celý národ mal možno vidieť, ako sa pracuje na ministerstve hospodárstva, výsledky, ku ktorým dospeli, čo si myslím, že je veľmi pozitívna správa a priestor, aby sme sa o tom bavili. A zároveň mňa veľmi potešilo, že to tu zaznelo, že v koalícii máme veľmi silnú a jednotnú pozíciu vo vzťahu k návrhom, ktoré padli na úrovni Európskej únie, a naozaj sa snažíme európsku jednotu držať a zachovávať aj napriek tomu, že sme vybojovali výnimku, ktorá je pre naše hospodárstvo potrebná. Stále sme tí, ktorí nevetujú a európsku jednotu držia na rozdiel od niektorých našich susedov.
Ale čo je pre mňa veľmi dôležité a chcem, aby zaznelo, je, že aj z tej rétoriky pána Fica mám pocit, že nabáda k tomu, aby sme tú jednotu v Európskej únii podkopávali. A toto je veľmi nebezpečné, lebo (reakcie z pléna) to je cieľ, to je cieľ Vladimíra Putina, mať rovnaký cieľ ako on, podkopávať jednotu a silu Európskej únie je v rozpore so záujmami Slovenska. Je naozaj nebezpečným, nebezpečným politickým posolstvom zo strany Slovenska, pretože naša aj bezpečnostná poistka je v súčasnosti nielen aliancia, ale aj naša účasť v Európskej únii a jednota v nej. Pán Fico ako predrečník citoval Der Spiegel, ale už nemám čas na to zareagovať, tak verím, že Ľuboš Blaha mi vytvorí priestor vrátiť sa aj k tomuto (povedané so smiechom).
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.6.2022 o 16:39 hod.
Mgr.
Vladimíra Marcinková
Videokanál poslanca
10.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Asi treba hľadať v politike vo všetkom čiernom aj niečo pozitívne. Takže na tomto odvolávaní vidím pozitívne to, že celý národ mal možno vidieť, ako sa pracuje na ministerstve hospodárstva, výsledky, ku ktorým dospeli, čo si myslím, že je veľmi pozitívna správa a priestor, aby sme sa o tom bavili. A zároveň mňa veľmi potešilo, že to tu zaznelo, že v koalícii máme veľmi silnú a jednotnú pozíciu vo vzťahu k návrhom, ktoré padli na úrovni Európskej únie, a naozaj sa snažíme európsku jednotu držať a zachovávať aj napriek tomu, že sme vybojovali výnimku, ktorá je pre naše hospodárstvo potrebná. Stále sme tí, ktorí nevetujú a európsku jednotu držia na rozdiel od niektorých našich susedov.
Ale čo je pre mňa veľmi dôležité a chcem, aby zaznelo, je, že aj z tej rétoriky pána Fica mám pocit, že nabáda k tomu, aby sme tú jednotu v Európskej únii podkopávali. A toto je veľmi nebezpečné, lebo (reakcie z pléna) to je cieľ, to je cieľ Vladimíra Putina, mať rovnaký cieľ ako on, podkopávať jednotu a silu Európskej únie je v rozpore so záujmami Slovenska. Je naozaj nebezpečným, nebezpečným politickým posolstvom zo strany Slovenska, pretože naša aj bezpečnostná poistka je v súčasnosti nielen aliancia, ale aj naša účasť v Európskej únii a jednota v nej. Pán Fico ako predrečník citoval Der Spiegel, ale už nemám čas na to zareagovať, tak verím, že Ľuboš Blaha mi vytvorí priestor vrátiť sa aj k tomuto (povedané so smiechom).
Rozpracované
16:39
Uvádzajúci uvádza bod 16:39
Ľuboš Blaha12.
Pán Sulík, ja som mal z vášho príhovoru pocit, že vy žijete na inej planéte. (Smiech v sále.) Choďte sa, prosím vás, pozrieť niekam na pumpu, koľko stojí benzín, dve eurá. (Ruch v sále.) Dve eurá stojí benzín pre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim: „Poprosím pokoj, počúvajme sa, páni poslanci.") pre milionára vášho typu je to asi drobné, ale...
12.
Pán Sulík, ja som mal z vášho príhovoru pocit, že vy žijete na inej planéte. (Smiech v sále.) Choďte sa, prosím vás, pozrieť niekam na pumpu, koľko stojí benzín, dve eurá. (Ruch v sále.) Dve eurá stojí benzín pre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim: „Poprosím pokoj, počúvajme sa, páni poslanci.") pre milionára vášho typu je to asi drobné, ale ľudia na Slovensku reálne padajú na ústa.
To obrovské zdražovanie, ktoré ich postretlo, to nemôžete odbiť tým, že sa postavíte a veselo tu mávate nejakou brožúrkou, že všetko je vlastne super, my si tu makáme, tľapkáte sa tu po ramene, že však nebude 100-percentné zvyšovanie plynu, ale iba 40-percentné plus inflácia plus to, čo sa už zvýšilo. Ako vy ste sa už, človeče, úplne zbláznili? Však sa reálne pozrite, ako žijú seniori. Mali ste tu učiteľov, budete mať štrajk zdravotníkov, robotníkov, odborov, všetci sa tu búria a vy sa tu rehlíte im do očí.
Však, preboha, konečne pochopte, že nebyť sankcií proti Rusku, ktoré reálne nič neriešia okrem toho, že Vladimír Putin vďaka rastúcim cenám ropy a plynu zarobí ešte viac. Tak nebyť tohto, tak tu takéto obrovské zdražovanie benzínu, ropy a plynu nie je. Za to môžete vy, vy a ten váš Heger, vy, Pan a Mat, vy za to môžete. Preboha, však ste sa tu obidvaja vyviňovali jak takí dvaja chuligáni na sídlisku. Ste tu ukazovali esemesky Hegera. Nepríde vám to trápne? Sa teraz rehlíte, jak keby ste mali dávku kolagénu v sebe. Preboha, človeče, spamätajte sa. Slovensko padá na ústa, padá na ústa a vy sa tu rehlíte jak taký sfetovaný blázen.
Ďakujem.
Uvádzajúci uvádza bod
16.6.2022 o 16:39 hod.
Mgr. PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
12.
Pán Sulík, ja som mal z vášho príhovoru pocit, že vy žijete na inej planéte. (Smiech v sále.) Choďte sa, prosím vás, pozrieť niekam na pumpu, koľko stojí benzín, dve eurá. (Ruch v sále.) Dve eurá stojí benzín pre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim: „Poprosím pokoj, počúvajme sa, páni poslanci.") pre milionára vášho typu je to asi drobné, ale ľudia na Slovensku reálne padajú na ústa.
To obrovské zdražovanie, ktoré ich postretlo, to nemôžete odbiť tým, že sa postavíte a veselo tu mávate nejakou brožúrkou, že všetko je vlastne super, my si tu makáme, tľapkáte sa tu po ramene, že však nebude 100-percentné zvyšovanie plynu, ale iba 40-percentné plus inflácia plus to, čo sa už zvýšilo. Ako vy ste sa už, človeče, úplne zbláznili? Však sa reálne pozrite, ako žijú seniori. Mali ste tu učiteľov, budete mať štrajk zdravotníkov, robotníkov, odborov, všetci sa tu búria a vy sa tu rehlíte im do očí.
Však, preboha, konečne pochopte, že nebyť sankcií proti Rusku, ktoré reálne nič neriešia okrem toho, že Vladimír Putin vďaka rastúcim cenám ropy a plynu zarobí ešte viac. Tak nebyť tohto, tak tu takéto obrovské zdražovanie benzínu, ropy a plynu nie je. Za to môžete vy, vy a ten váš Heger, vy, Pan a Mat, vy za to môžete. Preboha, však ste sa tu obidvaja vyviňovali jak takí dvaja chuligáni na sídlisku. Ste tu ukazovali esemesky Hegera. Nepríde vám to trápne? Sa teraz rehlíte, jak keby ste mali dávku kolagénu v sebe. Preboha, človeče, spamätajte sa. Slovensko padá na ústa, padá na ústa a vy sa tu rehlíte jak taký sfetovaný blázen.
Ďakujem.
Kontrolovaný
16:39
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39
Jana Bittó Cigániková14.
Za toto Ľubošovi zrušili Facebook, presne.
No, Richard, ja ťa obdivujem, ako teda ty naozaj že seriózne odpovedáš tomuto človeku, človeku, pod ktorého vedením zostali tie podniky pod ministerstvom hospodárstva v stámiliónových stratách, človeku, počas ktorého sa tu kradlo vo veľkom, ktorý kryl vagabundov až tak, že oni uverili, že im ešte aj vražda prejde a ktorý neodvolal Jahnátka, Kažimíra, Žigu a teda, že bolo za čo si...
14.
Za toto Ľubošovi zrušili Facebook, presne.
No, Richard, ja ťa obdivujem, ako teda ty naozaj že seriózne odpovedáš tomuto človeku, človeku, pod ktorého vedením zostali tie podniky pod ministerstvom hospodárstva v stámiliónových stratách, človeku, počas ktorého sa tu kradlo vo veľkom, ktorý kryl vagabundov až tak, že oni uverili, že im ešte aj vražda prejde a ktorý neodvolal Jahnátka, Kažimíra, Žigu a teda, že bolo za čo si myslia aj orgány činné v trestnom konaní, že? Ale odvoláva teba. Odvoláva teba a ja dúfam, že počúva aj pán kolega Gyimesi, ktorý Ficovi veľmi pomáha. Ktorý si dokončil prepojenie plynovodu s Poľskom, zastropoval ceny elektriny pre domácnosti, zabezpečil jadrové palivo na viac ako rok, odskúšal import cez elengeterminály, uzatvoril zmluvu o dodávke nórskeho plynu, uzatvoril zmluvu o dodávke elenge, znížil závislosť od ruského plynu o 65 %, zvýšil energetickú bezpečnosť Slovenskej republiky, reguloval cenu pre domové kotolne, podporil si vodíkové technológie, pripravil si park pre megainvestora, na východe pripravuješ ďalšie, čím teda pomôžeš vzniku mnohých pracovných miest, dal si návrh na zníženie pohonných hmôt, ďalšie a ďalšie, okrem iného veľmi dôležité, všetky podniky pod vedením ministerstva hospodárstva, teda tvojich nominantov skončili v pluse napriek kríze, tak naozaj obdivuhodné, že to berieš takto vážne. A ja by som teda len poďakovala pánovi Ficovi za tento priestor, že sme sa teda mohli prezentovať, že si ty mohol prezentovať svoju prácu. A chcela by som našim, našim rusofilom zo SMER-u pripomenúť, že za sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kamenický s faktickou poznámkou.
Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Pán Sulík, skutočne ja som tiež mal pocit z toho, ako to tu všetko super funguje na Slovensku. Celá tá vaša vláda je úplne perfektná až na to, že včera tu bolo asi 20-tisíc učiteľov, ktorí vám vyjadrovali svoj názor. Ja keď si pozriem čísla Štatistického úradu za máj 2022, tak pohonné hmoty medziročne vzrástli o 36,8 %, pán Sulík. Čo sa týka tepla, energie, plynu 15,7 % medziročne, celková inflácia je 12,6 %, dôchodcovská inflácia 13,5 %. Ja chápem, že vaši kolegovia nemajú problém, ale sú tu ľudia, ktorí skutočne s týmto nárastom cien majú obrovský problém, a ja keď sa pozriem napríklad na ceny, ceny nafty a ceny benzínu, opäť išli hore. Už skutočne sa blížime pomaly k dvojeurovej, k dvojeurovému limitu za liter.
Čo sa týka vášho vystúpenia, musím ešte spomenúť jednu vec, že vy ste si našli dokonca aj vinníka za povalenie vlastnej vlády, a je to SMER, lebo vy sa musíte vyviniť z toho, že ste nehlasovali za euroval a že proste padla tá vláda, a dnes, kto za to môže? Samozrejme, že SMER. Infláciu, takisto za to môže SMER. Ja si myslím, že politika centrálnych bánk, potom, samozrejme, tie reťazce, ale ja som ešte nepočul, že by niekde v Európe spôsoboval SMER infláciu. Takže to by ste nám mohli vysvetliť.
Ďakujem pekne.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Žiak s faktickou poznámkou.
Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Ďakujem, pán podpredseda.
Pán minister, ja chcem oceniť, ako si dokázal v jednom prejave ukázať úspechy ministerstva, ukázať to, čo ste za dva roky dokázali, a na druhej strane ukázať diletantstvo bývalých nominantov Roberta Fica, ktorým jediným cieľom bolo v podstate rozkrádať, rozkrádať štátne podniky, robiť akože stratu, veď v časoch hojnosti je na to blahobyt a je na to priestor. Prekvapuje ma ale jedna vec, že prečo sa do faktických poznámok hlási tak málo poslancov SMER-u? Možno že im je smutno za časmi, kedy Žiga a spol. rozkrádali naše ministerstvo hospodárstva a verejné firmy, a nechápem, asi, asi si ich presvedčil. A nakoniec mám taký jeden bonmot, včera som založil na Facebooku stránku o rohlíku a už teraz má tá stránka o rohlíku viacej lajkov ako Ľuboš Blaha.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Baránik s faktickou poznámkou.
Baránik, Alojz, poslanec NR SR
Pán minister, mňa veľmi potešilo to tvoje vystúpenie aj v tom, ako vecne si ukázal, čo ministerstvo robí a ako si poukázal na to, že to, čo ministerstvo robí, je realita. Na rozdiel od pána navrhovateľa, ktorý tu hovorí o utópii, o tom, čo by sa mohlo robiť, čo by sa malo robiť, samozrejme, proti Európskej únii, za Putina, skrátka je jasné, že toto je reálna vláda, zatiaľ čo Ficova vláda, keď bola, tak to bola vláda len o kradnutí v časoch blahobytu a s výsledkami, aké si tu jasne demonštroval.
Čiže veľmi pekne ďakujem za vystúpenie, ktoré potvrdilo jasné európske smerovanie Slovenska v ťažkých časoch, na rozdiel od vlád Fica, ktorý v blahobyte Slovensko rozkrádal a ktorý teraz drukuje Putinovi proti Európe.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán predseda výboru Viskupič.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.6.2022 o 16:39 hod.
Mgr. MBA
Jana Bittó Cigániková
Videokanál poslanca
14.
Za toto Ľubošovi zrušili Facebook, presne.
No, Richard, ja ťa obdivujem, ako teda ty naozaj že seriózne odpovedáš tomuto človeku, človeku, pod ktorého vedením zostali tie podniky pod ministerstvom hospodárstva v stámiliónových stratách, človeku, počas ktorého sa tu kradlo vo veľkom, ktorý kryl vagabundov až tak, že oni uverili, že im ešte aj vražda prejde a ktorý neodvolal Jahnátka, Kažimíra, Žigu a teda, že bolo za čo si myslia aj orgány činné v trestnom konaní, že? Ale odvoláva teba. Odvoláva teba a ja dúfam, že počúva aj pán kolega Gyimesi, ktorý Ficovi veľmi pomáha. Ktorý si dokončil prepojenie plynovodu s Poľskom, zastropoval ceny elektriny pre domácnosti, zabezpečil jadrové palivo na viac ako rok, odskúšal import cez elengeterminály, uzatvoril zmluvu o dodávke nórskeho plynu, uzatvoril zmluvu o dodávke elenge, znížil závislosť od ruského plynu o 65 %, zvýšil energetickú bezpečnosť Slovenskej republiky, reguloval cenu pre domové kotolne, podporil si vodíkové technológie, pripravil si park pre megainvestora, na východe pripravuješ ďalšie, čím teda pomôžeš vzniku mnohých pracovných miest, dal si návrh na zníženie pohonných hmôt, ďalšie a ďalšie, okrem iného veľmi dôležité, všetky podniky pod vedením ministerstva hospodárstva, teda tvojich nominantov skončili v pluse napriek kríze, tak naozaj obdivuhodné, že to berieš takto vážne. A ja by som teda len poďakovala pánovi Ficovi za tento priestor, že sme sa teda mohli prezentovať, že si ty mohol prezentovať svoju prácu. A chcela by som našim, našim rusofilom zo SMER-u pripomenúť, že za sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kamenický s faktickou poznámkou.
Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Pán Sulík, skutočne ja som tiež mal pocit z toho, ako to tu všetko super funguje na Slovensku. Celá tá vaša vláda je úplne perfektná až na to, že včera tu bolo asi 20-tisíc učiteľov, ktorí vám vyjadrovali svoj názor. Ja keď si pozriem čísla Štatistického úradu za máj 2022, tak pohonné hmoty medziročne vzrástli o 36,8 %, pán Sulík. Čo sa týka tepla, energie, plynu 15,7 % medziročne, celková inflácia je 12,6 %, dôchodcovská inflácia 13,5 %. Ja chápem, že vaši kolegovia nemajú problém, ale sú tu ľudia, ktorí skutočne s týmto nárastom cien majú obrovský problém, a ja keď sa pozriem napríklad na ceny, ceny nafty a ceny benzínu, opäť išli hore. Už skutočne sa blížime pomaly k dvojeurovej, k dvojeurovému limitu za liter.
Čo sa týka vášho vystúpenia, musím ešte spomenúť jednu vec, že vy ste si našli dokonca aj vinníka za povalenie vlastnej vlády, a je to SMER, lebo vy sa musíte vyviniť z toho, že ste nehlasovali za euroval a že proste padla tá vláda, a dnes, kto za to môže? Samozrejme, že SMER. Infláciu, takisto za to môže SMER. Ja si myslím, že politika centrálnych bánk, potom, samozrejme, tie reťazce, ale ja som ešte nepočul, že by niekde v Európe spôsoboval SMER infláciu. Takže to by ste nám mohli vysvetliť.
Ďakujem pekne.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Žiak s faktickou poznámkou.
Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Ďakujem, pán podpredseda.
Pán minister, ja chcem oceniť, ako si dokázal v jednom prejave ukázať úspechy ministerstva, ukázať to, čo ste za dva roky dokázali, a na druhej strane ukázať diletantstvo bývalých nominantov Roberta Fica, ktorým jediným cieľom bolo v podstate rozkrádať, rozkrádať štátne podniky, robiť akože stratu, veď v časoch hojnosti je na to blahobyt a je na to priestor. Prekvapuje ma ale jedna vec, že prečo sa do faktických poznámok hlási tak málo poslancov SMER-u? Možno že im je smutno za časmi, kedy Žiga a spol. rozkrádali naše ministerstvo hospodárstva a verejné firmy, a nechápem, asi, asi si ich presvedčil. A nakoniec mám taký jeden bonmot, včera som založil na Facebooku stránku o rohlíku a už teraz má tá stránka o rohlíku viacej lajkov ako Ľuboš Blaha.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Baránik s faktickou poznámkou.
Baránik, Alojz, poslanec NR SR
Pán minister, mňa veľmi potešilo to tvoje vystúpenie aj v tom, ako vecne si ukázal, čo ministerstvo robí a ako si poukázal na to, že to, čo ministerstvo robí, je realita. Na rozdiel od pána navrhovateľa, ktorý tu hovorí o utópii, o tom, čo by sa mohlo robiť, čo by sa malo robiť, samozrejme, proti Európskej únii, za Putina, skrátka je jasné, že toto je reálna vláda, zatiaľ čo Ficova vláda, keď bola, tak to bola vláda len o kradnutí v časoch blahobytu a s výsledkami, aké si tu jasne demonštroval.
Čiže veľmi pekne ďakujem za vystúpenie, ktoré potvrdilo jasné európske smerovanie Slovenska v ťažkých časoch, na rozdiel od vlád Fica, ktorý v blahobyte Slovensko rozkrádal a ktorý teraz drukuje Putinovi proti Európe.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán predseda výboru Viskupič.
Rozpracované
16:39
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39
Marián ViskupičPán minister, ďakujem pekne za tvoje vystúpenie. Takto sa to robí, do psej matere! Odborné vystúpenie plné faktov, plné riešení, plné dôkazov o vykonanej práci. Na druhej strane vystúpenie neobsahovalo žiadne invektívy, žiadne osobné útoky. Boli len fakty, fakty a fakty.
Chcem len upriamiť na jedno zo zásadných riešení, ktoré bolo spomenuté. Pán minister práve odprezentoval riešenie pre rast cien plynu a...
Pán minister, ďakujem pekne za tvoje vystúpenie. Takto sa to robí, do psej matere! Odborné vystúpenie plné faktov, plné riešení, plné dôkazov o vykonanej práci. Na druhej strane vystúpenie neobsahovalo žiadne invektívy, žiadne osobné útoky. Boli len fakty, fakty a fakty.
Chcem len upriamiť na jedno zo zásadných riešení, ktoré bolo spomenuté. Pán minister práve odprezentoval riešenie pre rast cien plynu a zopakujem už len slová Richarda Sulíka, v prípade uzavretia zmluvy na štyri roky porastie cena plynu pre domácnosti na budúci rok o 20 % a infláciu, čo je z dnešných 43 eur za megawatt koncovej ceny vrátane DPH za 57, na 57 a v rokoch ´24, ´25, ´26 bude cena rásť už iba o infláciu. Takéto štvorročné zmluvy bude možné uzavrieť od augusta, a komu je štvorročné obdobie dlhé, môže uzavrieť zmluvu len na budúci rok a vtedy sa cena zvýši za jednu megawatthodinu plynu o 42 % plus inflácia, teda na 66 euro. Áno, stále je to nárast cien, ale je to nárast cien veľmi, veľmi znesiteľný. Ak sa pozrieme, aké sú aktuálne európske ceny plynu a čo hrozilo, je to fakt veľká úľava a vyriešenie zásadného problému našich občanov.
Pán minister, ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.6.2022 o 16:39 hod.
RNDr. Ing.
Marián Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo.
Pán minister, ďakujem pekne za tvoje vystúpenie. Takto sa to robí, do psej matere! Odborné vystúpenie plné faktov, plné riešení, plné dôkazov o vykonanej práci. Na druhej strane vystúpenie neobsahovalo žiadne invektívy, žiadne osobné útoky. Boli len fakty, fakty a fakty.
Chcem len upriamiť na jedno zo zásadných riešení, ktoré bolo spomenuté. Pán minister práve odprezentoval riešenie pre rast cien plynu a zopakujem už len slová Richarda Sulíka, v prípade uzavretia zmluvy na štyri roky porastie cena plynu pre domácnosti na budúci rok o 20 % a infláciu, čo je z dnešných 43 eur za megawatt koncovej ceny vrátane DPH za 57, na 57 a v rokoch ´24, ´25, ´26 bude cena rásť už iba o infláciu. Takéto štvorročné zmluvy bude možné uzavrieť od augusta, a komu je štvorročné obdobie dlhé, môže uzavrieť zmluvu len na budúci rok a vtedy sa cena zvýši za jednu megawatthodinu plynu o 42 % plus inflácia, teda na 66 euro. Áno, stále je to nárast cien, ale je to nárast cien veľmi, veľmi znesiteľný. Ak sa pozrieme, aké sú aktuálne európske ceny plynu a čo hrozilo, je to fakt veľká úľava a vyriešenie zásadného problému našich občanov.
Pán minister, ďakujem pekne.
Rozpracované
16:39
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39
Radovan SlobodaMaroš, si takmer komplet povedal to, čo som chcel, mal pripravené, tak v podstate sa budem asi len po tebe opakovať.
Tu sme videli vystúpenie, jedno kompetentné vystúpenie jedného z najschopnejších členov vlády. Niekoľko desiatok argumentov, argumentov (rečník si odkašľal), pardon, a voči tomu vystúpenie pána Fica. Tak si len urobte všetci, čo ste počúvali, dojem. Mraky faktov proti, proti...
Maroš, si takmer komplet povedal to, čo som chcel, mal pripravené, tak v podstate sa budem asi len po tebe opakovať.
Tu sme videli vystúpenie, jedno kompetentné vystúpenie jedného z najschopnejších členov vlády. Niekoľko desiatok argumentov, argumentov (rečník si odkašľal), pardon, a voči tomu vystúpenie pána Fica. Tak si len urobte všetci, čo ste počúvali, dojem. Mraky faktov proti, proti nechcem povedať čomu. Prázdnej reči. Ja chcem poďakovať pánovi ministrovi predovšetkým za jednu vec, ktorú málokto možno doceňuje a keby sa niečo také pánovi Ficovi podarilo, tak by trikrát obišiel Slovensko a chválil by sa a chválil, a to mám na mysli, to mám na mysli zastabilizovanie cien energie na dva roky. Toto je jedna obrovská vec, ktorá sa podarila a za toto ďakujem aj za všetky domácnosti.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.6.2022 o 16:39 hod.
Ing.
Radovan Sloboda
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Maroš, si takmer komplet povedal to, čo som chcel, mal pripravené, tak v podstate sa budem asi len po tebe opakovať.
Tu sme videli vystúpenie, jedno kompetentné vystúpenie jedného z najschopnejších členov vlády. Niekoľko desiatok argumentov, argumentov (rečník si odkašľal), pardon, a voči tomu vystúpenie pána Fica. Tak si len urobte všetci, čo ste počúvali, dojem. Mraky faktov proti, proti nechcem povedať čomu. Prázdnej reči. Ja chcem poďakovať pánovi ministrovi predovšetkým za jednu vec, ktorú málokto možno doceňuje a keby sa niečo také pánovi Ficovi podarilo, tak by trikrát obišiel Slovensko a chválil by sa a chválil, a to mám na mysli, to mám na mysli zastabilizovanie cien energie na dva roky. Toto je jedna obrovská vec, ktorá sa podarila a za toto ďakujem aj za všetky domácnosti.
Rozpracované
16:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:54
Dušan JarjabekAle teraz, teraz vážne, dobre? Ja by som sa chcel úplne vážne ako ktorýkoľvek občan tejto republiky spýtať, vy ste tu predložili, vy ste tu predstavili...
Ale teraz, teraz vážne, dobre? Ja by som sa chcel úplne vážne ako ktorýkoľvek občan tejto republiky spýtať, vy ste tu predložili, vy ste tu predstavili istý scenár zvyšovania cien. To nie je jednoduchý scenár a hlavne to nie je lacný scenár. Mňa by zaujímalo, či máte vypočítané, koľko percent občanov toto zvyšovanie, to, čo ste predstavili, toto zvyšovanie, vydrží. A potom hlavne teda tá, tá ďalšia otázka je, že čo s tými, ktorí to nevydržia. Preto lebo to nie je lacné, čo ste vy povedali. To ako je tuná teda čosi čo nás tuná čaká a možno jednou jedinou výhodou tohto celého je, že sa na to môžu občania nejakým spôsobom pripraviť. No, ale čo s tými, čo, čo s tými ľuďmi, ktorí toto vzhľadom na svoje príjmy jednoducho nevydržia. Zadlžia sa, môžu raz, dva razy, päť, čo, no proste, čo s nimi. Toto im oznámte. Nie to, že pár ľudí, možno väčšina to vydrží.
Ďakujem za pozornosť.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.6.2022 o 16:54 hod.
doc. Mgr. art.
Dušan Jarjabek
Videokanál poslanca
Pán minister, nejde vám tu pochlebovanie tých vašich pážat na nervy? (Reakcia ministra hospodárstva: „Nie, vôbec.") Však vy ste normá, (Smiech.) však vy ste, však vy ste normálny človek. Ale na druhej strane sa teším, že pôjdeme ruka v ruke na to SPP a niečo tam ako vymyslíme.
Ale teraz, teraz vážne, dobre? Ja by som sa chcel úplne vážne ako ktorýkoľvek občan tejto republiky spýtať, vy ste tu predložili, vy ste tu predstavili istý scenár zvyšovania cien. To nie je jednoduchý scenár a hlavne to nie je lacný scenár. Mňa by zaujímalo, či máte vypočítané, koľko percent občanov toto zvyšovanie, to, čo ste predstavili, toto zvyšovanie, vydrží. A potom hlavne teda tá, tá ďalšia otázka je, že čo s tými, ktorí to nevydržia. Preto lebo to nie je lacné, čo ste vy povedali. To ako je tuná teda čosi čo nás tuná čaká a možno jednou jedinou výhodou tohto celého je, že sa na to môžu občania nejakým spôsobom pripraviť. No, ale čo s tými, čo, čo s tými ľuďmi, ktorí toto vzhľadom na svoje príjmy jednoducho nevydržia. Zadlžia sa, môžu raz, dva razy, päť, čo, no proste, čo s nimi. Toto im oznámte. Nie to, že pár ľudí, možno väčšina to vydrží.
Ďakujem za pozornosť.
Rozpracované