6. schôdza

20.4.2020 - 30.4.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:41 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:25

Juraj Šeliga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som zvýraznil jednu vec, ktorú si povedal, Peter, vo svojom vystúpení, a to je to, že ani táto vláda sa nemôže, ani nebude tváriť, že je neomylná, na druhej strane to je to, čo si ďalej pokračoval, je, že táto vláda reflektuje aj na to, čo hovoria ľudia, a že keď aj v rámci tých ťažkých podmienok koronakrízy a rýchleho legislatívneho procesu sa ukážu veci, ktoré treba opraviť, tak sa opravia.
V tejto súvislosti, samozrejme, takto treba pozerať aj na to programové vyhlásenie vlády, a v akom okamihu alebo v akých okamihoch a v akej situácii vznikalo. No ja stále chcem veriť, že sa naplní to, čo si aj hovoril, že táto vláda bude stále počúvať ľudí a že bude reflektovať, a ak urobí nejakú chybu, nebude sa hanbiť ju rýchlo po diskusii odstrániť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:25 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:26

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Ja len v krátkosti. Pán kolega Pčolinský, spomínal ste tu, že programové vyhlásenie vlády v 2012. až ’16. bol aj dokument, ktorý umožňoval v podstate vtedy jednofarebnej vláde spraviť maximum pre tento štát, a videli sme, ako to dopadlo. Ja som si čítal aj programové vyhlásenia tak v krátkosti v 2006., 2012. alebo ’16. a podľa toho programového vyhlásenia vlády sme tu mohli mať diaľnicu pomaly do Užhorodu a výsledok vidíme, že aký je, že nevieme sa ani dotrepať na východ cez Strečno. A takú paralelu v krátkosti, keď prekročíte rýchlosť, tak dostanete pokutu.
Čo sa stane, keď nesplníte programové vyhlásenie vlády? No nedostanete nič, žiadnu sankciu. Ja by som sa len tak spýtal, na koľko percent bolo splnené programové vyhlásenie z 2006, z 2012 alebo z 2016. Na 50 %?
No ale dnes sme v 2020. a sme vo veľmi ťažkej dobe s COVID-om-19, a preto je potrebné dať politikárčenie bokom, nepredkladať tu programové vyhlásenie vlády, ktoré obsahujú len všeobecné informácie alebo fakty, ale jednoducho prísť s konkrétnymi riešeniami, a preto je na tých 121 stranách.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:26 hod.

JUDr. Bc. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:27

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Suja, som trošku nafúknutý, možno viac, viete, je lepšie mať plné brucho jak prázdnu hlavu.
Druhá vec. Pán Suja. Už nie sú 90. roky, vy si myslíte, že keď ma tu budete vyzývať, že si to vybavme jak chlapi, že sa niekto zľakne, už nie sú 90. roky, keď ste bili bandu s usvedčeným vrahom Černákom a pracovali pre neho. (Potlesk.)
Pán Suja, možno sa vás boja v Detve a okolí, ale tu nie ste v Detve a okolí a tu nie sú ľudia, ktorí sa vás boja. Nikto sa s vami nebude maznať a verte mi, nikto sa nezosype, lebo vy si zoberete faktickú a tu vyskakujete a vyhrážate sa, ja určite nie. Už som takých frajerov videl.
Pán Kotleba, súhlasím, ale to, čo som hovoril, to bola moja kritika voči tomu, ako niektorí vaši, nie vy konkrétne, ale niektorí vaši kolegovia vystupovali voči pani ministerke, to mi vadilo. Jednak z toho, že je to žena, a jednak z toho, že viete, no v roku 2011 naozaj niektorí vaši členovia aj súčasní, súčasní kolegovia, aby sme sa mohli pozrieť, že čo robili v roku 2011. Čiže naozaj niekedy, niekedy je menej viac.
Pán Taraba, programové vyhlásenie vlády, to, že kritizujete, to je úplne v poriadku, ja s tým nemám žiaden problém, moja kritika bola voči ĽSNS v súvislosti s útokmi na pani ministerku. To, že kritizujete programové vyhlásenie vlády, že nesúhlasíte, nepáčia sa vám jednotlivé časti, to je úplne O. K., to ja rešpektujem, je to vaše plné právo, a pokiaľ sa ne..., a pokiaľ som sa nevyjadroval len k programovému vyhláseniu vlády, tak len vám chcem povedať, že vy môžte reagovať aj na celú doterajšiu rozpravu vo svojom vystúpení, čiže nemusí to byť len samotný dokument, ale aj vystúpenia jednotlivých kolegov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:27 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:30

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pani ministerka, pán minister, dovoľte, aby som sa vyjadrila k samostatnej kapitole životné prostredie, agende, ktorej sa dlhodobo venujem ako profesne, tak aj na pôde parlamentu. Programové vyhlásenie vlády v tejto kapitole je poctivým prienikom volebných programov štyroch koaličných strán. Naozaj mimoriadne sme sa programovo stretli a dá sa povedať, tri štvrtiny nášho programu sa prekrývali. Takže naozaj nebol problém sa zhodnúť na väčšine tém, ktoré sa dostali do programového vyhlásenia vlády.
Taktiež podkladom pre jeho tvorbu boli podnety odbornej verejnosti, ale aj ochranárov. Výsledok programu nie je len kapitola zodpovedné..., Zodpovedná ochrana životného prostredia, ale treba povedať, že historicky prvýkrát sa dostala aj do ďalších sektorových politík, do ďalších častí programu, programov ďalších našich odvetví. Takto môžme nájsť tému životného prostredia v oblasti školstva, hospodárstva, zdravotníctva, dopravy, v rezorte vnútra, dokonca aj v oblasti financií a pôdohospodárstva. Reflektuje ale aj na doterajšiu väzbu na Agendu 2030, na strategický dokument, ktorému sa Slovensko zaviazalo na pôde OSN, a rozpracované témy, 17 cieľov vo väčších, 17 cieľov udržateľného rozvoja pod názvom Slovensko 2030.
Áno, môžme povedať, že naozaj programové vyhlásenie vlády napovedá o zodpovednej ochrane životného prostredia. Sme si vedomí, že nie každý je spokojný najmä z oblasti tretieho sektora s programovým vyhlásením vlády, kde boli očakávania v podobe nejakých konkrétnych dátumov, čísel, lehôt, záväzkov Slovenskej republiky. Ja som však rada, že tieto čísla sa tam nedostali, pretože takýchto záväzkov a stratégií v minulosti Slovensko prijalo množstvo, ale nesplnilo ich takmer žiadne alebo veľmi málo. Preto sme sa my skôr sústredili na tú, na tie konkrétne opatrenia, ktoré vedú k dosiahnutiu zlepšenia životného prostredia na Slovensku.
Medzi najväčšie environmentálne výzvy Slovenska patrí zlá kvalita ovzdušia, nízka miera recyklácie komunálneho odpadu, nedostatočná ochrana vôd, biodiverzity a lesných ekosystémov. Cieľom predkladaného programového vyhlásenia je dosiahnuť vyššiu kvalitu životného prostredia a podporiť prechod na zdrojov, zdrojovo efektívne obehové hospodárstvo. To sme mali po celý čas na pamäti, kým sme stavali jednotlivé opatrenia.
Nezabudli sme ale aj na participáciu s občianskou verejnosťou, participáciu s tretím sektorom, pre ktorý mimoriadne je dôležitá transparentnosť. Transparentnosť v informovaní, poskytovaní dát, na základe ktorých následne je možná práve tá kontrola efektivity zavedených opatrení. Mimoriadne sme si dali záležať na tom, aby boli transparentné údaje v oblasti ovzdušia, vody, ale aj v oblasti enviroportálu, ktorý poskytuje informácie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, kde, žiaľ, koncom, teda resp. minulý rok boli utajené niektoré, pozakrývané, niektoré informácie, ale my napriek tomu teda dávame tam ešte viacej dát, ktoré sa budú postupne dopĺňať, pretože takáto aktivita končí vydaným stavebným povolením a územným..., územné rozhodnutia vydaným stavebným povolením. Toto všetko budú obsahovať jednotlivé akcie, ktoré majú, môžu mať výrazný dopad na životné prostredie.
Som mimoriadne rada, že po rokoch sa dostalo aj do oblasti financií oblasť bilancie čistého bohatstva. Prvýkrát je v programovom vyhlásení vlády záväzok, že sa bude vláda venovať identifikácie bilancie čistého bohatstva tak, aby bolo započítané na jednej strane prírodné bohatstvo, ale aj ekologický dlh na druhej strane, to znamená environmentálne záťaže, protipovodňové opatrenia a podobne. Čiže vláda sa bude aj zaujímať aj o výpočet ekosystémových služieb, že bude veľmi dôležité pre následné spravodlivé vyplácanie kompenzácií pre súkromných vlastníkov, ktorí majú obmedzené hospodárenie z titulu napríklad ochrany prírody.
Klíma má osobitné miesto, pretože ochranné klímy, zmiernenie dopadov, zmeny klímy je súbor opatrení. Je to súbor opatrení, kde dávame dôraz na energetiku, lesné hospodárstvo, biodiverzitu, ochranu pôdy, vody, konkrétne, konkrétnymi opatreniami na ochranu ovzdušia, definitívne ukončenie dotácií na výrobu energie z uhlia najneskôr v roku 2023. Žiadne pootvorené dvierka, definitívne ukončenie výroby energie z fosílnych palív, ako je uhlie. Tieto uhlie máme návrh, aby bolo vypustené z energetických zásob, surovinových zásob Slovenska. Ohľadom vody. Mali sme tú odvahu, aby sa definitívne, sme sa zaviazali k tomu, že dá sa stopka takým veľkým vodárenským projektom, ako je vodárenská nádrž Tichý potok, Slatinka, prečerpávacia elektráreň Ipeľ a takisto aj ropovod Žitný ostrov. Žitný ostrov má samostatný bod v našom programovom vyhlásení vlády, a to z toho dôvodu, že je to najväčšia zásobáreň, strategická zásobáreň pitnej podzemnej vody pre viac ako 10 mil. ľudí. Pre celé Slovensko. Túto zásobáreň si musíme uchrániť, musíme sa osobitne venovať tomu, aby tá obrovská machuľa znečistenia, ktorá ide z územia Bratislavy, ale aj samotné skládky a znečisťujúce body na Žitnom ostrove, aby sa zabránilo šíreniu do tejto zásobárne podzemnej vody. Bez vody nie je život a to je naše biele zlato, ktorému sa musíme naozaj intenzívne venovať.
K tomu nám napomôže aj posilnená funkcia enviropolície. Tá už nejaké základy aj v súčasnej medzi zložkách polície má. Avšak my hovoríme, že treba ju špecializovať, treba posilniť a zamerať sa na jednotlivé oblasti kriminality, nemôže ísť len o výruby stromov a musí sa zameriavať aj na ďalšie ďaleko špecializovanejšie zločiny proti životnému prostrediu.
Veľmi dôležitú miesto má aj, aj odpady. Odpady, na ktoré chceme nahliadať ako na surovinu, nie ako na niečo, čoho sa musíme zbaviť, ale na niečo, čo treba využiť, čo sa treba najmenej, čo najmenej vyrábať, a to, čo zostane z produkcie, aby sa vrastilo naspäť do výroby. To znamená, podpora obehovej ekonomiky, zníženie skládkovania, zvýšenie recyklácie a taktiež až to najposlednejšie, čo sa nedá spracovať, aby išlo na skládku alebo sa energeticky zhodnocovalo.
Je treba urobiť aj poriadok v evidencii a tiež vylúčiť rôznu šikanu podnikateľov v oblasti evidenčných povinností.
Programové vyhlásenie vlády v oblasti že životného prostredia naozaj hovorí o zodpovednosti tejto vlády k tejto agende a verím, že naozaj spoločne sa nám podarí dosiahnuť tieto ambiciózne plány a opatrenia tak, aby naše životné prostredie bolo čoraz lepšie a aby tie výsledky v podobe aj zmierňovania dopadu zmeny klímy sme všetci pocítili.
Ďakujem pekne za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.4.2020 o 11:30 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:39

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Zemanová, ja som postrehol, ale to už je taká dlhodobá črta vašej poslaneckej práce, že vy neustále vyzdvihujete oblasť ochrany životného prostredia, čo je, samozrejme, správne a výborné, ja to veľmi vnímam a oceňujem a aj z tohto istého pohľadu, alebo s takouto istou optikou hodnotíte aj programové vyhlásenie vlády, že veľmi je teda za ochranu životného prostredia, kiež by sa to aj reálne tak naplnilo, ale kiež by to aj donieslo reálne, hmatateľné výsledky v podobe zlepšenia, či kvality ovzdušia vody, pôdy, to už je jedno. A spomínali ste aj, že teda programové vyhlásenie vlády má za cieľ zvýšenie recyklácie odpadov, to je dobré, všetko super, podporujeme, len v tej súvislosti sa vás chcem spýtať, pani poslankyňa, že ako sa vy pri tomto vašom videní sveta aj programového vyhlásenia vlády vyrovnávate s tým, že táto vláda už dokázala zase posunúť a len na základe veľmi slabých argumentov posunúť a odložiť začatie spracovávania, teda zálohovania plastových obalov, lebo podľa mňa nestačí len hovoriť o tom, že áno, chceme chrániť tú prírodu, chceme zlepšovať to životné prostredie, chceme viac recyklácie a potom na základe nejakých nie celkom jasných argumentov odložiť nástup zálohovania plastových obalov. Taká konštruktívna otázka, poprosil by som nejakú konštruktívnu odpoveď.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:39 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:41

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ďakujem, pani poslankyňa, pani Zemanová, že ste otvorili tému ochrany životného prostredia.
Ja ako človek z regiónu z východného Slovenska, som veľmi rád, že vláda už v samotnom programovom vyhlásení zakomponovala likvidáciu a zneškodnenie PCB látok, ťažkých kovov a sanáciu priľahlého územia na východnom Slovensku, je to polychrólované bifenyly, tzv. PCB látky sú záťažou, ktorá veľmi trápi obyvateľov východného Slovenska už desiatky rokov. Predchádzajúcej vlády tento problém absolútne neriešili, doslova, by som povedal, ignorovali. Tieto PCB látky spôsobujú vážne ochorenia obyvateľstvu, ktoré žije v danom regióne. Mnohí ľudia vedia, že napr. na Zemplínskej šírave kvôli PCB látkam platí už niekoľko rokov režim chyť a pusť, to znamená, že ryby, ktoré sa nachádzajú v Zemplínskej šírave, obsahujú tieto PCB látky a nie je možné tieto ryby konzumovať. Uvedomujem si, že na likvidáciu PCB látok, ktoré vznikli ešte bývalom chemickom závode Chemko Strážske, budú potrebné milióny eur a vláda to nedokáže utiahnuť z vlastného rozpočtu, ale ako som už povedal, oceňujem prísľub tejto vlády, že chce konečne po rokoch tento problém riešiť, ktorý trápi obyvateľov Zemplína.
Zároveň oceňujem aj postoj ministra životného prostredia pána Budaja, ktorý tu dnes sedí, že deklaroval, že jedna z jeho prvých pracovných ciest bude viesť práve na východ Slovenska, aby sa týmto problémom zaoberal a konečne ho riešil.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:41 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:42

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, programové vyhlásenie vlády v oblasti životného prostredia je zamerané na ciele a výsledky. To znamená, že naozaj budú monitorované, môcť byť aj vykazované a monitorované.
Čo sa týka zálohovania, súhlasím s tým, že bol odsunutý termín uvedenia do praxe, pretože systém výboru správca, správcu bol, bol veľmi netransparentný a celý vlastne tým pádom mohol ten systém nebyť efektívny. Na neefektívnosť tohto systému som poukazovala ja aj v minulosti a predpo..., a myslím si, môj názor zostáva rovnaký, že sú aj iné možnosti, ako zvýšiť množstvo recyklácie z, od jednorazových plastových obalov, ako sú fľaše a plechové, plechové nádoby. Takže tuná, si myslím, že sa aj vytvára aspoň nejaký časový rámec, aby sme naozaj našli čo najefektívnejšie riešenie a v kombinácii aj so zálohovaním, prípadne následne čo najskôr zaviedli do praxe.
Čo sa týka PCB látok, áno, je to je agenda, ktorej som sa aj ja alebo sa dlhodobo tiež venujem, a myslím, že akonáhle pominie táto situácia s koronavírusom, tak bude treba riešiť situáciu s nedostatkom v požívaní pitnej vody na východnom Slovensku v lokalite Zemplína a Poše a iných častí dotknutých znečistením z Chemko Strážske, kde ľudia dodnes pijú napríklad vodu, ktorá obsahuje tieto látky, a tie zdravotné ťažkosti, ktoré majú, sú naozaj evidentné. Tuná máme s pánom ministrom jednoznačne spoločnú snahu čím skôr realizovať aj opatrenia, ktoré sa dajú veľmi rýchlo spraviť v oblasti ochrany zdravia obyvateľstva z titulu, aby teda mali minimálne informácie a nepožívali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:42 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:45

Ján Richter
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda Národnej rady. Vážení členovia vlády Slovenskej republiky, milé kolegyne, vážení kolegovia, téma a zadanie tejto schôdze je každému jasná, programové vyhlásenie vlády. Ak dovolíte, môj pohľad na programové vyhlásenie vlády.
Ja to vnímam ako politický dokument, na ktorom sa zhodli vládne strany, sme s nejakými kompromismi, dôležité je, aby nevynechali pri vyjednávaní takéhoto dôležitého dokumentu aj sociálnych partnerov. Z časti viem, že to bolo naplnené, bude dôležité, keď sa budú z tohto programového vyhlásenie vlády pripravovať tie výkonné konkrétne návrhy, zákony, aby tí sociálny partneri mali právo, šancu a možnosť sa vyjadriť, aby boli akceptovaní.
Programové vyhlásenie vlády má dve časti, jednu by som nazval politickú a druhú tú vecnú. K politickej relatívne veľmi stručne. Poviem toľko, že tvrdo odmietam, pretože vo veľkých miestach je to doslova politická demagógia, a trošku ma prekvapuje tá diskusia aj tu, aj tá, ktorá pred malou chvíľou tu zaznela. Priatelia, ja tvrdo odmietam, že na ministerstve práce pracuje hnoj, ktorí pripravoval tieto návrhy zákonov, ktoré sme predchádzajúcom období v skrátenom konaní schválili. Prosím vás, to treba pochopiť úplne inak, buďme radi, že v štátnej správe máme odborníkov, lebo veľakrát odmietli ponuky zo súkromnej sféry, ktorí boli mnohonásobne vyššie, akom, ako zarábajú v tej štátnej správe oni. Vážme si ich, sú to profesionáli, tak jako robili na Richtera, dnes robia na Krajniaka ako profesionáli a takto ich treba vnímať, ten hnoj si totálne odpustite, možno by bolo dobré, keby sa niekto za to aj ospravedlnil.
Tak trošku tomu zapadá aj problematika, ktorú používa vo svojich vyjadreniach aj pán premiér, ja som z toho trošku prekvapený, ako keby mu zabudol niekto otočiť ten list v tom komunikačnom materiáli, a ako keby bol stále niekde pred voľbami.
Pán premiér, vy ste dneska premiér so všetkou zodpovednosťou, máte v rukách moc a každé vaše slovo má veľkú váhu. To nemôže byť tak, že ráno inak ako večer a na druhý deň úplne opačne. A potom hľadať vinníkov. Berte zodpovednosť, máte podporu 95 poslancov, ale dôležité je zvlášť v takejto zložitej dobe vysielať pozitívne signály. Jednoducho nemôžeme sa hrať na slepú babu a ani uplatňovať pozíciu, že vodu kážem, ale víno pijem.
K tej druhej časti, k tej vecnej. Nie je veľa času, aby som podrobne rozoberal, možno som trošku zaspal a mohol som vystúpiť aj v tej prvej časti, prihlásiť sa, ale ak dovolíte, k niektorým veciam konkrétne zaujmem stanovisko.
Po prvé, čo mi najviac chýba, to je garancia sociálnych záruk prijatých predchádzajúci, vláda v predchádzajúcom obdobím. Vážim si vyjadrenie pána ministra, ktorý garantuje, že to meniť nebude, ale tá koalícia je tak zložitá, tak rozdielna, že túto garanciu nemá. Za ďalšie chcem povedať, že je to veľmi smelá predstava, ambiciózna, ktorá je, je mi sympatická, ale chýba garancia finančného krytia. Ja som si tak zbežne prezrel tie veci, ktoré sa týkajú rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, no to sú miliardy. To treba povedať, že sú miliardy. Na to nám nebude stačiť Európsky sociálny fond, veľmi tvrdo v tomto prípade bude potrebné tieto veci riešiť aj prostredníctvom štátneho rozpočtu.
Sú v tomto materiáli nové veci, ale aj návrhy, treba povedať, tie nové veci sú bez konkrétneho riešenia, to bude treba skutočne počkať na tie vykonávacie predpisy, ale čo ma teší, sú tam aj návrhy, ktoré nadväzujú nad isté zmeny, ktoré v uplynulom období boli prijaté, ktoré sa v aplikačnej praxi jednoducho prejavili, uspeli a dnes možno ich rozširujeme, možno ich konkretizujeme, čo pokladám za veľmi dôležité, a to aj z toho titulu, pretože veľakrát sú to postoje a návrhy, ktoré v čase, keď terajšie strany vládnej koalície boli v opozícii, nepodporovali. Takže ak dovolíte, to hlavné pozitívum z môjho pohľadu tohto programového vyhlásenia vlády je tá skutočnosť, že v tých pozitívnych veciach naväzuje, rozširuje konkretizuje, čo dáva istý priestor tomu, aby v tejto oblasti sa tie veci poplnili. Ja osobne sa vyznám hneď, že keď som si prečítal celé Programové vyhlásenie vlády, časť práce, sociálnych vecí a rodiny pokladám z toho tú najlepšiu, konkrétnu, odbornú a som tomu rád.
Ak dovolíte k jednotlivým častiam, pretože to je sociálna, rodinná politika, dôchodková politika, politika zamestnanosti, veľmi veľa častí, pokúsim sa veľmi stručne ku každej jednej oblasti. Hlavne v politike zamestnanosti tam je najviac tých zmien, čo je celkom prirodzené a pochopiteľné.
Po prvé sociálna ekonomika, február 2018, tu v pléne sa prijal zákon o sociálnej ekonomike, treba povedať, že veľmi dobrý zákon, my už máme dneska stovku sociálnych podnikov a je tu perspektíva a šanca pokračovať ďalej, pretože dáva priestor viacerým nekvalifikovaným možno aj, aj Rómom, možno aj, aj, aj marginalizovaným ďalším skupinám, aby, ak majú chuť pracovať prostredníctvom takéhoto štýlu sociálnej ekonomiky, jednoducho pracovali. Ale treba si spomenúť, že v tom februári 2018 klub SME RODINA nepodporil tento návrh zákona. Ani pani poslankyňa Gaborčáková, ktorá je dnes štátna tajomníčka na ministerstve práce. Ak to dnes ponúkajú, to je zásadný obrat a ja to vítam, pretože si myslím, že sociálna ekonomika, 6 mil. ľudí v Európe takýmto spôsobom a štýlom robí v sociálnej ekonomike, to je perspektívne a po tejto korele, ktorá tu momentálne dnes beží, tejto pandémii, jedno si, jednoznačne si myslím, že bude sociálna ekonomika veľmi významná možnosť, kde sa bude dať zamestnať. Čo sa týka Zákonníka práce, no. Už v tom skrátenom procese sme prerokovávali zmeny, ktoré sa týkajú Zákonníka práce, v podstate sme podporili s jednou veľkou výnimkou a to je otázka 400 hodín, ktoré sa plánovalo ako ďalšie nadčasy, ako satisfakciu pre tých, ktorí teraz musia byť doma nie z vlastnej viny, ale prijali tú ponuku štátu, že za 60 alebo 80 % akceptujú, hoci mali nárok na 100 %, pokiaľ je to prekážka v práci zo strany zamestnávateľa a mali by ešte doplatiť na to 400 hodinami ďalších nadčasov, ktoré sa nemali rátať do fondu pracovnej doby. No zle ste začali v tomto prípade, treba však vedieť, že tá ostatná časť tej novely bola potrebná, dobrá, a preto sme ju jednoducho podporili. Nedostatočný sociálny dialóg, to vo všetkých oblastiach jednoducho platí. Ministerstvo práce je inštitúcia, kde dennodenná forma a metóda práce je komunikácia so sociálnymi partnermi, a to nielen zákonnými, ale aj tými ostatnými. To znamená dôchodcovia, zdravotne ťažko postihnutý, osamelé matky, mladé rodiny, je nevyhnutné tento proces jednoducho zvládať a s nimi komunikovať, hoci to nie je vždy jednoduché.
My sme v Zákonníku práce v roku 2013 vyrovnali postavenie zamestnancov a zamestnávateľov, pretože ten tvrdý liberálny Zákonník práce nebol takto nastavený. Aj týmto Zákonníkom práce sa podarilo prijať 253-tisíc nových zamestnancov, ktorí sa odvtedy zamestnali, veľmi pozitívne vyjadrenie medzinárodnej organizácie práce, sociálneho výboru Európskej únie, k návrhu a mňa prekvapila reakcia napríklad predsedu Nemecko-slovenskej, resp. Slovensko-nemeckej obchodnej komory, ktorý definoval tento Zákonník práce ako najlepší v Európe. Ja som osobne presvedčený, že je treba zachovať a robiť len nevyhnutné zmeny, ktoré môžu reflektovať na niektoré veci, ktoré sú prirodzené. Prvá vec je štvrtá priemyselná revolúcia, áno, to sú nové veci, ktoré je potrebné tu zohľadniť, lebo vznikajú nové profesie, ktoré by mali mať svoje zakotvenie. Viete, tá flexibilita, ktorá tam je uvedená, každý si ju môže vysvetľovať po svojom, v žiadnom prípade to nemôže byť priestor na urýchlené alebo zrýchlenie v uvoľňovaní zamestnancov z procesu. Preto je dôležité urobiť všetko, podporiť udržanie zamestnanosti a vytvoriť podmienky pre to, aby sa ďalej rozširovali.
Súbeh mzdy a hmotnej núdze, od 1. januára 2015 som uplatnil tento zákon, je dobrý, 40-tisíc ľudí, ktorí boli predtým v hmotnej núdzi, sa zamestnalo tým, že sme im ponechali na 6 mesiacov dávku v hmotnej núdzi a oni k tomu brali dajme tomu minimálnu mzdu.
Motivovať ľudí, stále som presvedčený a to chcem povedať veľmi konkrétne, najlepšia sociálna politika je dať ľuďom prácu, pokiaľ o ňu stoja. A preto si aj myslím, že ak je tu zatiaľ hlavná priorita na rodinu a sociálne veci, ja by som to otočil, mala by byť priorita zamestnanosť, dať ľuďom prácu, pretože keď majú prácu, majú aj dobré sociálno-ekonomické postavenie a motivuje ich to, aby si tú svoju životnú úroveň zachovali.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.4.2020 o 11:45 hod.

JUDr.

Ján Richter

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:55

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán kolega, budem mať tri poznámky k vášmu vystúpeniu. Myslím si, že ste úplne správne pomenovali kontinuitu opatrení, ktoré vláda ide robiť v programovom vyhlásení vlády aj vo svojich ďalších krokoch počas svojho pôsobenia, a hovorí to o tom, že tie opatrenia boli asi na mieste, ktoré prijímala vaša vláda a ministerstvo pod vaším vedením. A hovorí to aj o tom, že v prípade sociálnych opatrení by sme nemali robiť nejaké zásadné obraty, lebo ide o to, aby tí najzraniteľnejší v našej spoločnosti mali istoty, stabilitu, aj keď veľmi krehkú.
Absolútne s vami súhlasím, že pre všetky opatrenia, ktoré sú pomenované v programovom vyhlásení vlády, sú potrebné obrovské finančné investície a krytie, ktoré v tejto chvíli aj v kombinácii s koronakrízou pravdepodobne nebudú k dispozícii. A som zvedavý rovnako ako vy, ako sa s týmito výzvami nová vláda vysporiada.
A tretiu poznámku, ktorú si neodpustím. Pomenovali ste vo svojom vystúpení prioratívne (pozn. red.: správne „pejoratívne“) osočovanie pracovníkov rezortu. Ja by som chcel poukázať rovnako ako vy, že personálne obsadenie štátnych orgánov, ministerstiev, úradov práce a všetkých ďalších by asi nemalo podliehať zmenám pri každej zmene vládnej garnitúry.
Spoločne sme prežili už aj situáciu v roku 2010, keď ľudia, ktorých sme my nevymenili po predchádzajúcej vláde a nová vláda vymenila s jednoduchým tvrdením, že sú ľudia, ktorí kolaborovali so SMER-om.
Dámy a páni, toto nie je politická kultúra. A toto nie je ani záruka odbornosti, za ktorú ju chcete schovávať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:55 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:57

Vladimír Ledecký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem. Ja by som chcel sa venovať dvom veciam. V prvom rade súhlasím a stotožňujem sa, že v štátnej správe pracuje drvivá väčšina dobrých ľudí, ale boli sme svedkami, a to neraz, že objavili sa tam aj nejakí figliari. Myslím, že naposledy pán Kičura.
Chcel by som sa venovať téme sociálneho podnikania. Je pravda, že nemyslím si, že len táto vláda, ale každá jedna vláda by mala pokračovať a rozširovať vo veciach, ktoré sa osvedčili a ktoré nejakým spôsobom fungujú. Ja si myslím, že ako pán minister ste mali šťastie na ľudí, ktorých ste obsadili do funkcií, ktorí riadili odbor sociálnej ekonomiky. Ale zase na druhej strane implementačná agentúra, ktorá zriadila regionálne centrá sociálnej ekonomiky, bola veľmi neefektívna. A keď si pozrieme koľko ľudí tam pracuje alebo pracovalo a pozrieme si ich výsledky práce, že dneska máme len 100 sociálnych podnikov, tak keď to zhodnotíme, tak zistíme, že asi je to dosť slabé. Ale chvalabohu, chvalabohu aj za tých 100 sociálnych podnikov, lebo je to nová vec. V Európe, v Európe je to zavedená vec a naozaj v najväčšej kríze v roku 2008 sa ukázalo, akože tie sociálne podniky najmenej podľahli tej kríze a sú najefektívnejšie. Ja si myslím, že keď tomu dáme dostatočný odborný tutoring pri zakladaní sociálno-, sociálnych podnikov a sa podarí spustiť výzvu túto alebo inú, tak tie sociálne podniky môžu byť jedným z nosných prvkov rozvoja zaostalých regiónov. A tu sa nehovorilo len o Rómoch, ale aj zdravotne znevýhodnených a iných sociálne hendikepovaných ľudí.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 11:57 hod.

PhDr.

Vladimír Ledecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video