78. schôdza

29.11.2022 - 22.12.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.12.2022 o 9:10 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

18:25

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť informáciu o prerokovaní návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Martina Čepčeka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Národná rada uznesením č. 1677 zo 4. októbra 2022 pridelila návrh poslanca týmto výborom: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal podporu potrebnej nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Návrh spoločnej správy vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet na 106. schôdzi dňa 18. októbra 2022. Stanovisko gestorského výboru ani návrh spoločnej správy Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet neboli schválené, keďže návrh stanoviska gestorského výboru nezískal súhlas potrebnej väčšiny členov výboru. Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet zároveň určil mňa Milana Kuriaka ako spravodajcu.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

1.12.2022 o 18:25 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Martin Čepček
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Ja chcem poslancov Národnej rady poprosiť o podporu tohto zákona. Ďakujem.
Skryt prepis

1.12.2022 o 18:25 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Hlasovať o tomto návrhu budeme na konci tejto schôdze. Ďakujem.
Skryt prepis

1.12.2022 o 18:25 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
78. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie v rozprave 8:55

Rastislav Káčer
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Dobré ráno, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vám predložil výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii za rok 2021.
Ide o štandardnú správu, ktorú schválila vláda 2. marca tohto roku a na výbore pre európske záležitosti bola prerokovaná a schválená 3. mája. Na úvod by som povedal len pár slov o tom, o pokroku, ktorý sme dosiahli vo vybraných európskych politikách roku ´21, ktorý mal byť postpandemickým rokom obnovy, bohužiaľ, nestalo sa. Prišli ďalšie vlny pandémie a zároveň to aj bol rok, v ktorom sme sa vďaka členstvu EÚ ale dočkali robustnej vakcinačnej odpovede na covid, no a keď v slovenských podmienkach mala vakcinácia smutné špecifiká, vďaka vakcinácii dnes nie sú dopady covidu tak dramatické, ako mohli byť. Koncom roku 2021 sme boli svedkami svižnej rekonvalescencie európskeho aj svetového hospodárstva a nebyť ďalšej morovej rany, ruského geopolitického šialenstva útoku na Ukrajinu, rok ´22 už mohol byť skutočne rokom obnovy. Miesto toho čelíme novej realite, ale dovolím si poznámku, ktorá nesúvisí s rokom ´21, novou realitou je, že bez slobodnej Ukrajiny v Európe mier nebude.
K odpočtu európskej agendy za rok ´21 spomeniem krátko deväť bodov, ktoré považujem za osobitne dôležité.
Prvý bod. Schválenie mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v hodnote 750 miliárd eur znamená pre Európsku úniu absolútne prelomový moment. Náš národný plán obnovy predstavuje komplexnú reakciu na hospodársku, sociálnu situáciu založenú na zveľaďovaní ľudského kapitálu a vytváraní inovačného prostredia. Slovensko vďaka tomuto plánu obnovy bude môcť v rokoch ´21 až ´23 čerpať približne šesť miliárd eur.
Druhý dôležitý bod. Podporované sú digitalizácia, energetika či klíma. Zelená tranzícia bola jednou z ústredných európskych tém roku ´21 a dnes je možné dodať, že veľmi prezieravo v lete bol prijatý európsky klimatický zákon, ktorý zadefinoval ciele Únie znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55 % a dosiahnutie klimatickej neutrality Európskej únie najskôr do roku 2050. Následne komisia predstavila legislatívny balík Fit for 55, ktorý prináša pätnásť konkrétnych legislatívnych návrhov. Ide o doteraz na, najekologickejšie, najudržateľnejšie riešenia pri zachovaní sociálnej spravodlivosti, posilnenie inovácie a konkurencieschopnosti priemyslu Európskej únie, zabezpečenie vyvážených podmienok vo vzťahu k subjektom z tretích krajín a podporu vedúceho postavenia Európskej únie v celosvetovom boji za zmenu klímy.
Tretí dôležitý bod. Druhou vetvou dvojitej tranzície EÚ je oblasť digitalizácie. Medzi priority Európskej komisie patrili návrhy nariadení o digitálnych službách a digitálnych trhoch. Ďalším z ústredných aktivít bol návrh nariadení o umelej inteligencii. Za dôležitý míľnik počas roku ´21 je možné považovať aj dosiahnutie dohody na nariadení o roamingu.
Po štvrté. Vo finančnej oblasti sa Európska únia zamerala na úpravu cyklu európskeho semestra s dôrazom na prípravu a implementáciu plánov obnovy a odolnosti. Diskusie prebiehali aj k návrhom a opatreniam zameraným na zelené a dlhodobo udržateľné investície, medzi ktoré možno zaradiť oblasť európskych zelených dlhopisov alebo stratégiu pre financovanie prechodu k udržateľnému hospodárstvu.
Piate. V oblasti zamestnanosti a sociálnej politiky sa rok ´21 niesol v znamení začiatku pôsobenia európskeho orgánu práce, prvej európskej inštitúcie so sídlom na Slovensku. Jeho najväčšou pridanou hodnotou je spoločný boj proti nelegálnemu zamestnávaniu, schránkovým spoločnostiam, sociálnemu dumpingu a nekalým praktikám v pracovnoprávnej sfére. Hlavnou témou v oblasti sociálnej politiky boli rokovania k návrhu smernice o rámci pre primerané minimálne mzdy v Európskej únii.
Šiesta oblasť. V oblasti poľnohospodárstva pokračoval proces prípravy legislatívy, týkajúcej sa spoločnej poľnohospodárskej politiky pre programové obdobie ´21 až ´27. Spoločná poľnohospodárska politika bude teraz po novom transparentnejšia a flexibilnejšia, spravodlivejšia a ekologickejšia. Dôraz sa položí na ochranu biodiverzity a zmiernenie zmien klímy.
Siedme. Členské štáty EÚ pokračovali tiež v rokovaniach o európskej zdravotnej únii. Balík opatrení zahŕňa silnejší dohľad, lepšiu koordináciu, prijímanie, odporúčanie a usmernenie a efektívne uvádzanie liekov a vakcín na trh. Jedným z hlavných pilierov v európskej zdravotnej únii je Európsky úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie. Jeho úlohou je predvídanie hrozieb a potencionálnych zdravotných kríz a budovaní reakčných kapacít. Bude koordinovať a podporovať výskum, inovácie, výrobu, obstarávanie, distribúciu najdôležitejších zdravotných materiálov a budovanie kapacít v jednotlivých členských štátoch.
Ôsme. Oblasť vzdelávania. Na, rok ´21 znamenal spustenie programu Erasmus-plus na roky ´21 - ´27. Európska komisia spustila rámcový program EÚ pre výskum a inovácie na roky takisto ´21 - ´27, Horizont Európa, ktorý bude s rozpočtom viac ako 95,5 miliardy eur hlavným nástrojom podpory výskumu a inovácií v členských krajinách a asociovaných krajinách. No a naposledy kľúčovou iniciatívou Európskej komisie v oblasti rovnosti bol návrh smernice o transparentnosti v odmeňovaní z marca ´21, ktorého cieľom je posilniť uplatňovanie zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.
Vážené poslankyne, páni poslanci, vymenoval som niekoľko bodov z európskej agendy, ktoré som vám chcel dať do pozornosti. Tá zásadná otázka stojí, ako môžme celkovo politicky zhodnotiť rok 2021 z pohľadu Európskej únie a záujmov našej krajiny. Rok 2021 bol rokom pokračujúcej pandémie covid vo svete. Dovolím si však povedať, že bol aj rokom nádeje. Začala masívna vakcinácia našich občanov aj vďaka silnému úsiliu a pomoci zo strany Európskej únie. Členské štáty si navzájom pomáhali vyslaním lekárov a pomoci do čo najviac postihnutých oblastí. Rok 2021 bol aj rokom masívnej odpovede na ekonomický pokles spôsobený pandémiou. Túto zosobňujú najmä národné plány obnovy a odolnosti jednotlivých členských štátov a forma tejto spoločnej pomoci na úrovni skutočne nemá obdobu v histórii celej európskej integrácie.
Rok ´21 bol však aj začiatok energetickej krízy. Po ekonomickom útlme spôsobenom pandémiou prudko začali rásť, prudko začal rásť dopyt prakticky po všetkom. To logicky vyústilo do extrémneho zvýšenia dopytu po energiách. A v kombinácii s postupným škrtením dodávok energetických surovín z Ruska, cez ktoré si Putin predpripravoval pôdu na začiatok vojny na Ukrajine, bol výsledkom nárast cien energií, ktorého sme svedkami aj dnes. Aj tu Európska únia konala a neustále koná a hľadá spoločné európske riešenia.
Vážené poslankyne, vážení poslanci, iste v roku 2021 sa nie všetko podarilo na sto percent. Európska únia a jej inštitúcie však opätovne preukázali svoju schopnosť, po prvé, reagovať na krízy, po druhé, prinášať spoločné európske riešenia, po tretie, pomáhať tam, kde treba. Je len na nás, aby sme si uvedomili jej význam, hodnotu nášho členstva v nej, aby sme o Európskej únii pravdivo a nezaujato informovali našich občanov.
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Pani poslankyne, páni poslanci, ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2022 o 8:55 hod.

Rastislav Káčer

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:10

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán minister, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, rozhodnutím č. 979 z 15. marca 2022 pridelil túto výročnú správu na prerokovanie výboru pre európske záležitosti s tým, že ako gestorský výbor podá Národnej rade správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore a návrh na uznesenie Národnej rady.
Výbor pre európske záležitosti uznesením č. 108 z 3. mája 2022 odporučil Národnej rade vziať túto správu na vedomie a určil ma za spravodajkyňu výboru pre uvedenú tlač.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k tlači 940.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2022 o 9:10 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:10

Vladimíra Marcinková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za slovo. Naozaj niet veľa čo dodať k tomu, čo povedal pán minister. Ale je pre mňa veľmi dôležité, aby pri tejto správe, ktorá je tu predkladaná raz do roka, zaznelo aj to, čo je skutočne v tejto chvíli, kedy zažívame vojenský konflikt priamo za našimi hranicami, dôležité povedať o našom členstve v Európskej únii.
Pre nás je to záruka, pre nás je to dôvod a príčina, prečo tu dnes stojíme v mieri, prečo naše deti stále môžu chodiť do školy, prečo máme elektrickú energiu a prečo nečelíme takým hrozbám, ktorým čelia naši priatelia na Ukrajine. Je to naše členstvo v Európskej únii. Je to naše členstvo v NATO. A mali by sme si naozaj tieto naše európske piliere chrániť, pretože je to niečo, o čo sa krvou usilujú naši susedia, aby mali rovnaké geopolitické privilégiá, aké máme dnes my. Takže toto považujem za dôležité si pripomínať v tomto hroznom období, ktorému čelíme v rámci zahraničnej politiky.
A druhá vec, ktorá mi nedá v tomto období, keďže už v utorok dôjde naozaj k dôležitému hlasovaniu aj o budúcnosti a podobe Európskej únie a ochrane jej hodnôt. Je pre mňa veľmi dôležité, aby Slovensko, tak ako doteraz, stálo na európskych hodnotách, chránilo ich, pretože tým chráni aj demokratické hodnoty a demokraciu tu na Slovensku, o ktorú sa budeme vedieť opierať aj po ďalšie roky. Čiže pre mňa hlasovanie, ktoré bude v utorok na ECOFINE, týkajúce sa zmrazenia eurofondov pre Maďarsko, bude veľkou výpoveďou aj o tom, ako ďalej bude vyzerať podoba Európskej únie a aké pevné budú jej základy. A preto verím, že tak ako doteraz som nemala pochybnosť o ľuďoch, ktorí riadia našu zahraničnú politiku, tak tomu bude aj naďalej. A bude predvídateľná, európska, silná.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2022 o 9:10 hod.

Mgr.

Vladimíra Marcinková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:10

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, výbor pre európske záležitosti predkladá v súlade s § 58a ods. 3 písm. g) rokovacieho poriadku Národnej rady správu o svojej činnosti za obdobie od 1. marca 2021 do 28. februára 2022. Správa obsahuje informácie o prerokovaných návrhoch právnych aktov Európskej únie, návrhoch na postup podľa zmluvy o Európskej únii, návrhoch legislatívnych iniciatív Európskej únie a návrhoch na postup podľa zmluvy o fungovaní Európskej únie, o ktorých budú rokovať príslušné orgány Európskej únie.
Ďalej o schválených stanoviskách Slovenskej republiky a o súlade návrhov legislatívnych aktov Európskej únie so zásadou subsidiarity a o prerokovaných návrhoch žalôb vo veci porušenia zásady subsidiarity legislatívnym aktom Európskej únie. Ďalej o prerokovaných správach a informáciách predkladaných Národnou radou Slovenskej republiky, vládou a členmi vlády a aktoch predkladaných Národnou radou Slovenskej republiky, orgánmi Európskej únie a o návrhoch stanovísk s legislatívnym aktom, o ktoré výbor pre európske záležitosti požiadal ostatné výbory Národnej rady.
Správa bola schválená uznesením výboru č. 109 z 3. mája 2022, ktorým výbor Národnej rade odporučil vziať správu na vedomie a zároveň ma poveril podať Národnej rade správu o činnosti výboru pre európske záležitosti a návrh na uznesenie Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu k tlači 1014.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2022 o 9:10 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:10

Vladimíra Marcinková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Väčšinou túto správu uvádza predseda výboru pre európske záležitosti, ale ja som veľmi rada, že dnes na seba zobrala túto povinnosť pani podpredsedníčka. Keďže táto správa hovorí o období, kedy ja som ešte výboru nepredsedala, ale keďže sa odkladala niekoľko mesiacov, tak ju máme na programe dnes. Čo chcem pri tejto správy povedať, že je veľkou zásluhou aj samotného odboru, ktorý pomáha európskemu výboru, aj členom, že tento výbor je konzistentný. Od začiatku funkčného obdobia, či už ho viedol kolega Valášek alebo po ňom ja, stále sme sa snažili držať pilierov našej európskej politiky a zabezpečiť, aby sme si tú reputáciu a naše miesto v rámci EÚ udržali veľmi čitateľne a veľmi predvídateľne. Takže vďaka kolegom z európskeho výboru, že sa na tom podieľajú. A naozaj musím povedať, že aj po skúsenostiach aj s inými výbormi tento výbor, jeho zloženie aj fungovanie a celé zázemie, ktoré máme, je veľmi málo prekvapením. Vždy je naozaj spoľahlivým partnerom pre celú Národnú radu.
Takže ďakujem všetkým, ktorí tam boli predo mnou, a že v tomto môžme pokračovať.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2022 o 9:10 hod.

Mgr.

Vladimíra Marcinková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:10

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Ďakujem pani predsedníčke za vystúpenie v rozprave. A rovnako by som jej chcela poďakovať za vedenie výboru a za jej prístup ku nám členom výboru. A myslím si, že tento výbor aj vďaka tajomníčke výboru podáva dobré výkony a myslím, že je takým dobrým výborom a takým kvalitným výborom v rámci Národnej rady Slovenskej republiky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2022 o 9:10 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:10

Lukáš Kyselica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť predkladá v súlade s § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov správu výboru o stave použitia ITP za 1. polrok 2022 pod tlačou 1237.
V súlade s § 9 predmetného zákona výbor požiadal ministerstvo vnútra - policajný zbor, ministerstvo spravodlivosti - Zbor väzenskej a justičnej stráže a ministerstvo financií - finančnú správu o zaslanie správy o použití ITP za 1. polrok 2022. Správu o použití ITP predložili všetky dotknuté subjekty vo verzii neobsahujúcej utajované skutočnosti. Údaje o použití ITP neobsahujúce utajované skutočnosti, tak ako ich jednotlivé dotknuté subjekty predložili, sú uvedené v predloženej správe.
Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť uvedenú správu prerokoval 17. októbra 2022 na 83. schôdzi. Prijal k nej uznesenie č. 191, ktorým ju zobral na vedomie, a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vziať ju na vedomie. Návrh na uznesenie je súčasťou správy.
Prosím, pán predsedajúci, aby ste otvorili rozpravu k tomuto materiálu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2022 o 9:10 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video