90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:46 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:25

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vecná faktická od kolegu Saloňa, absolútne podporujem.
Pani kolegyňa, ja s vaším vystúpením, 99 percent súhlasím, lebo ste vymenovali všetky tie veci, ktoré Dobrovoľný hasičský zbor napĺňa a robí, to ani nebolo treba, pretože my vieme, že je dôležitý, ja som to zdôraznil aj pri mojom vystúpení, čiže tam sa absolútne nesporíme, len nemáme rovnaký názor v tom, že si myslíte, že všetko bude pokračovať tak ako doposiaľ, no nebude pokračovať, pretože výzva a prideľovanie dotácií sú dve rozdielne veci. Ak niečo je dané na základe toho, keď to splníte, tak viete, že to dostane, tak výzva, tam nie je zaručené, že dostanete ten príspevok, lebo treba asi nasýtiť ďalšie občianske združenia, ktoré v tejto oblasti vznikajú, a takto budeme rozbíjať všetky fungujúce veci, ktoré tu máme, lebo vznikajú ďalšie občianske združenia, a to bude lebo. Takto sa nerobia takéto veci a tobôž ešte v prípade tak významnej organizácie dobrovoľníckej, ktorá patrí do našej histórie, národnej histórie, ktorú by sme mali chrániť, a na to ste neodpovedali tiež.
Prečo súhlasíte s tým, aby bolo vypustené slovíčko dobrovoľné hasičské zbory? Prečo s tým súhlasíte, keď som jasne povedal, že tieto dobrovoľné hasičské zbory tu vznikali, ešte ani Slovensko neexistovalo a potom sa k tomu prihlásili naši praotcovia, starí otcovia? Veď to je historické kultúrne dedičstvo, ale jasné, dnes je trendy všetko rušiť, čo je národné, čo je dobré, pretože to tam zavadzia. Z občianskeho preukazu treba vypustiť štátny znak, lebo načo tam je, však sme občania nejakí, ja neviem akí, z evidenčného čísla treba urobiť maličký znak, ktorý už ani nepoznáte, a takto postupne všetko národné vypustiť, to je... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:25 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:27

Lukáš Kyselica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, všetko si zhrnula, všetko podstatné si zhrnula v rozprave. Ja si myslím, že hlavný problém je tu, či tu bude to vedenie, alebo nebude to vedenie. Vlastne tá strecha, ten prietokový ohrievač, kade idú DHZ-kám tie peniaze, v prvom rade tento zákon vychádza z plánu legislatívnych úloh, a že to bolo naplánované až na toto, na tieto roky vo volebnom období, tak, tak to je fakt. Základom by mala byť naozaj kontinuita hasičských zborov a dobrovoľných hasičských zborov a nastaviť a nastaviť, nastaviť tam to spravodlivé financovanie a aj zásahovosť. Proste tí dobrovoľní hasiči sú potrební a aj, aj profesionálni hasiči ich potrebujú, keď sú lesné požiare. Proste ide o to, aby fungovali. A teraz, keď sa stávalo, že dostávali tie nové hasičské vozidlá, ktoré prešli pod správu obce, obce si ich nevedeli financovať. Prevádzku, údržbu. Jednoducho nastavme tieto podmienky, aby sa nestalo, že tá obec s nadšením vítala, že má nové hasičské auto a potom ho po roku, po dvoch vracala.
Takže toto sú tie hlavné vzťahy, ktoré by sme mali nastaviť v tomto zákone, a pokiaľ sú tu nejaké námietky, ktoré neboli ani v rámci MPK ako odstránené, tak poďme, sadnime si, ale ja si myslím, že tento zákon treba podporiť v prvom čítaní, a už potom kto chce, jak chce, nech sa rozhodne v druhom čítaní, či ho podporí, nepodporí, pokiaľ tie výhrady bude mať stále.
Vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:27 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:29

Jana Majorová Garstková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán kolega Marián Saloň, ja s tebou súhlasím, že tento návrh možno mohol byť skôr. Ja som podobného názoru. Chcem zdôrazniť ešte raz, že dobrovoľné hasičské zbory sú základnými organizačnými jednotkami Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky, ktorá je občianskym združením. Občianske združenia, mnohé občianske združenia aj v súčasnosti, keď napíšu dobrý projekt, môžu žiadať o dotáciu. Nerozumiem, prečo by to v tomto prípade tak nemalo byť. Ide teda o zrovnoprávnenie v tomto návrhu zákona o možnosti čerpania dotácií občianskymi združeniami. Ide o zefektívnenie systému udeľovania dotácie a tento návrh zákona podľa mňa do tohto celého vnáša poriadok.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:29 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:29

Ivan Šimko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Keď už mám tú možnosť, tak samozrejme. Vážené panie poslankyne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán minister, môžte kedykoľvek vystúpiť ako navrhovateľ.

Šimko, Ivan, minister vnútra SR
Ale ja chcem na konci. Aj som na konci volebného obdobia.

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Takto. Pán minister, ešte sa môžu poslanci prihlásiť do ústnej rozpravy, čiže chcete vystúpiť teraz alebo až potom?

Šimko, Ivan, minister vnútra SR
Nie, nie, nie. Na konci, na konci. Chcem reagovať na rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

25.5.2023 o 11:29 hod.

JUDr. Ing.

Ivan Šimko

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:31

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dvadsať rokov pôsobím vo funkcii starostu obce, v stredne veľkej, približne 3-tisíc obyvateľov a dobrovoľní hasiči tvoria, nejako sa tu častokrát hovorilo, že kolorit alebo tradíciu. Ja vám môžem povedať, že za tých 20 rokov som videl ten vývoj tých hasičov.
Áno, v minulosti možno pôsobili ako kolorit a tradícia, že to patrilo ku každej obci, zúčastňovali sa kultúrnych a spoločenských podujatí, sem-tam si urobili nejakú súťaž. Ale práve v uplynulých rokoch sa zaviedol systém, ktorý využil obrovský potenciál, ktorý dobrovoľná požiarna ochrana na Slovensku má. Pripomínam, že hovoríme o organizácii, ktorá má približne 80 000 členov, fungujúcej organizácii, ktorá funguje podstate nepretržite od 19. storočia. Náš hasičský zbor má 130 rokov.
Ale čo je dôležité, keď sa pripravovala nová koncepcia financovania dobrovoľnej požiarnej ochrany, tak si povedali, skutočne to boli múdri ľudia, ktorí to navrhli, že načo by štát bral do pracovného pomeru alebo do služobného pomeru ďalšie stovky profesionálnych hasičov, ktorým by, samozrejme, platil všetky ich sociálne a mzdové nároky, keď tu máme organizáciu, ktorá to chce robiť na dobrovoľnej báze, potrebuje len pomoc s technikou a so systémom. A to sa zaviedlo.
Zaviedlo sa, že naši dobrovoľní hasiči sa dnes už niekoľko rokov profesionalizujú. Hovorí sa tu o kategóriách A, B, C. To sú kategórie, ktoré si vyžadujú od dobrovoľných hasičov, aby mali každý určitú, určitý počet členov, ktorí sú pripravení, ktorí absolvujú školenia, ktorí vedia obsluhovať profesionálne zariadenia, profesionálne stroje, je tam určitá vybavenosť zásahových oblekov, je tam, sú tam určité schopnosti napríklad oživovania, keď treba použiť ten prístroj na defibriláciu a podobne.
Ja vám môžem povedať, že tí dobrovoľní hasiči sa nesmierne za posledné roky profesionalizovali. Každý dobrovoľný hasičský zbor, ktorý je zaradený do tohto systému, musí mať svoju zásahovú jednotku, ktorá je na telefóne, ktorá je na telefóne s operačným systémom alebo s operačným strediskom profesionálnych hasičov. Práve včera mi dali informáciu, že v susednej obci vybuchol dom, začal horieť. Funguje to tak, že operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru okamžite kontaktuje veliteľov zásahových jednotiek dobrovoľných hasičských zborov v okolitých obciach a tí majú okamžite na telefóne zasa pripravenú zásahovú jednotku, a preto tí dobrovoľní hasiči sú pri zásahoch prví. Oni sú tam prví, oni tam prídu, majú to aj určené presne podľa toho, do akej kategórie sú, či sú tam do desiatich alebo do pätnástich minút. Potom prichádzajú profesionáli, lebo profesionáli väčšinou bývajú v okresnom meste alebo v krajskom meste, čiže im to logicky trvá dlhšie, kým prídu na miesto zásahu, ale títo dobrovoľní hasiči sú tam prví. Častokrát zachránia človeka, vynesú ho ešte z domu, ktorý sa len, kde len požiar začína. Častokrát požiar zastabilizujú a potom, keď už prídu profesionáli, tak spoločnými silami to uhasia. No je to fantastická vec, je to princíp subsidiarity, lebo využívate, využívate lokálne zdroje, ktoré tam máte, a tým ľuďom neplatíte, im neplatíte za zásahy, oni to robia dobrovoľne. A zrazu tam máte sto hasičov dobrovoľných, ktorí vedia, čo majú robiť, ktorí vedia, ako majú postupovať, ktorí majú patričnú techniku, ktorí majú patričné obleky, a tí sú v podstate skoro ako profesionáli, lebo sú pripravení. Oni sa pripravujú. A potom hodnotenie im kto robí? No ten profesionálny hasič. Či splnili tú úlohu za to, že štát im pošle 1 500 euro ročne alebo 3 000 euro ročne. Môžem vám povedať, že to je fantastický systém, fantastický systém, ktorý by sa mohol aj v iných oblastiach takto robiť. Je to naozaj využitie toho dobrovoľného potenciálu.
Ja vám môžem povedať ďalší rozmer. My máme v dobrovoľnom hasičskom zbore v obci 120 členov. Keby ste videli, aká renesancia začala za posledné roky, keby ste videli, koľko mladých chlapcov a dievčat začalo v týchto dobrovoľných hasičských zboroch fungovať. To nie je, viete, že oni si len niekde nejakí starí chlapi si v krčme posedia a... Nie. To sú mladí, životaschopní, šikovní ľudia, ktorí cítia v sebe to poslanie, že majú nejakým spôsobom pomáhať svojim blížnym, robia to s radosťou, robia to dobrovoľne a jediná úloha štátu je, že im pomáha so zabezpečovaním techniky. Tie finančné prostriedky, ktoré sa posielajú podľa toho, v akej kategórii tá zásahová jednotka je zaradená, sú nárokovateľné a sú určené predovšetkým na oblečenie ich, teda nemyslím rovnošaty, ale zásahové oblečenie, na techniku, na, ja neviem, rôzne prístroje, ktoré potrebujú záchranárske a podobne. To je na toto určené. Takže vlastne tí hasiči dobrovoľní, oni sú naozaj pripravení, nielen keď je požiar. Keď je povodeň, no sú tam prví, keď spadne niekde strom a treba vykliesniť auto, sú tam prví. A toto nám naozaj funguje a ja chodím po tých členských schôdzach, však oni naozaj, oni pracujú, oni sa stretávajú, to je, to je obdivuhodné, čo robia, pán minister, obdivuhodné. Stretnite sa s nimi, choďte sa pozrieť, to naozaj funguje.
Niekto tu povedal, že dostali hasičské autá, tešili sa, potom ich vracali. Nepoznám obec (povedané so smiechom), ktorá by vrátila auto, ktoré dostali. Veď sa všetci tešili, že vlastne po nejakých 40 rokoch sa im začala obnovovať technika. A systematicky sa im obnovovala. Dostávali zásahové vozidlá, repasy zásahových vozidiel, boli to dotácie na obnovu hasičských zbrojníc, veď každá stredne veľká obec má tú hasičskú zbrojnicu. To všetko sa nesmiernym spôsobom pozdvihlo.
Takže, pán minister, toto, čo sa ide urobiť, to je prvý krok k tomu, aby sa rozbila fungujúca, fungujúca organizácia. V poriadku, ak vznikli aj nejaké iné občianske združenia, ktoré sa chcú podieľať, to vyriešte, nech aj oni nejakým spôsobom dostanú podporu, však každý, kto chce robiť, nech dostane, ale nezničme toto, čo tu funguje.
A to viete, čo sa hovorí, že, že budú obecné hasičské zbory. Po prvé sú to ďalšie náklady pre obce, lebo my máme dobrovoľný hasičský zbor, ktorý má 120 členov, ktorý funguje, ja teraz musím ako starosta obce zriadiť druhý - obecný hasičský zbor, o ktorý sa musím starať, ktorý musím zabezpečovať, kde im budem platiť, však to sú zmluvy o dobrovoľníctve, ale kde už ich mám na starosti a zároveň mi vzniká dvojkoľajnosť. No tak načo mám dva hasičské zbory, keď tu mám jeden fungujúci? Prečo toto mi zákon ukladá? A potom to len začne fungovať, lebo začnú konkurenčné skupiny, začnú na seba útočiť a rozbije sa, čo funguje. Veď dobrovoľná požiarna ochrana je založená na samosprávnom princípe. Tých 120 hasičov v mojej obci sa stretne každý rok na členskej schôdzi, každé tri roky si volia velenie. Volia si svojich predsedov, volia si svoj výbor, každý mesiac sa stretávajú, majú plán cvičení, majú plán súťaží, majú plán obnovy techniky, správajú sa skutočne ako profesionáli, len im neplatíme ako profesionálov.
Takže, pán minister, skutočne tento zákon je zlý a už to, že sa nebralo do úvahy pripomienky organizácie, ktorá tu desiatky rokov organizuje 80 000-tisíc členov, no tak už minimálne to je podozrivé, že prečo, prečo sa to takýmto spôsobom robí. Veď to nie je zlepšenie toho fungovania, veď každý, kto je z praxe, každý ten starosta alebo primátor, ktorý tu je, vám povie, že to je naozaj fungujúce, však všetko sa dá vylepšovať, to každý s tým budeme súhlasiť. A toto je rozbitie fungujúcej organizácie.
Ja vás chcem poprosiť, pán minister, aby ste stiahli ten zákon, a keď nie, tak aspoň kolegov, ja predpokladám, že kolegov zo Sme rodiny pána predsedu parlamentu alebo zo SaS-ky, ktorí častokrát majú v týchto praktických veciach zdravý rozum, aby nepodporili tento zákon, aby sme to stiahli a nerozbíjali, čo skutočne funguje.
Takže ja by som len to chcel povedať, že namiesto, aby sme boli vďační ľuďom, ktorí v dnešnej dobe sú stále ochotní robiť niečo zadarmo, tak ich ideme potešiť tým, že im zoberieme tú podporu, tú minimálnu podporu, ktorú im štát dával. Funguje to tak, že štát niečo dá, obec niečo dá a oni normálne sa môžu rozvíjať, normálne môžu fungovať. Toto ak urobíme, to bude zasa.... A teraz to majú nárokovateľné. Skrátka, keď je do 10 minút pri požiari, je v tej kategórii, napríklad B, a patrí mu toto. Prečo to rušiť? Je to nárokovateľné. Však keď je niečo nárokovateľné, tam je práve dôkaz alebo argument, najväčší argument pre to, že nedochádza ku korupcii.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

25.5.2023 o 11:31 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:41

Roman Mikulec
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec, nikto, naozaj nikto nespochybňuje úlohu dobrovoľných hasičov. Ale, prosím vás, nemýľme si pojmy s dojmami. Dobrovoľná požiarna ochrana je občianske združenie a nie každý dobrovoľný hasič, ktorý je v zásahových jednotkách v obciach, je súčasťou dobrovoľnej požiarnej ochrany.
Takže prosím vás, naozaj nezavádzajte ľudí, nezavádzajte dobrovoľných hasičov. Tento zákon, návrh tohoto zákona má za cieľ zefektívniť práve činnosť a Hasičský a záchranný zbor len preberie administratívnu záťaž z vedenia dobrovoľnej požiarnej ochrany ako z občianskeho združenia na seba tak, aby tie dotácie pre samotné výkonné jednotky hasičov v obciach, ktorých činnosť naozaj nikto nespochybňuje, a všetci si ju veľmi dobre uvedomujeme a vážime, aby toto bolo efektívnejšie. Uvedomte si, že za uplynulé roky 60 % nákladov na... z dotácií na Dobrovoľnú požiarnu ochranu išlo na mzdové prostriedky vedenia Dobrovoľnej požiarnej ochrany, nie pre výkonných dobrovoľných hasičov. Takže, prosím vás pekne, nezavádzajte a naozaj uvádzajte fakty.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:41 hod.

Ing.

Roman Mikulec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:42

Jana Majorová Garstková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega, ja by som chcela povedať, že nikto obciam nejde nič brať, že tu... Zavádzate tu jednoducho.
Finančné prostriedky ostanú zachované, sprehľadní sa len prideľovanie financií, ktoré nebudú prerozdeľované cez DPO, ale priamo cez Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Dokonca ostávajú zachované aj kategória A1, A, B, C a k tomu ostanú aj finančné prostriedky. Jednoducho ministerstvo vnútra bude rozdeľovať financie. A nemalo by tu dôjsť ani k navyšovaniu počtu zamestnancov. Tak vás prosím, nezavádzajte. A pre mňa je nepochopiteľné, ako niekomu môže vadiť, keď sa má zefektívniť systém udeľovania dotácie. Keď má byť prehľadný, keď má byť transparentný. Je to pre mňa naozaj neznáma.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:42 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:43

Anna Mierna
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja som počúvala túto debatu a prišla som sem do pléna, aby som si vypočula vaše argumenty pre a proti, pretože ten systém, ja môžem povedať za mesto Skalica, kde som bola primátorka, tam je viac ako 140 rokov starý dobrovoľný hasičský zbor, ktorý pokračoval v tej tradícii, ktorá tam stáročia bola, pretože tí ľudia sa pred požiarmi chránili. A funguje to tam normálne. Aj teda aj tie príspevky, aj tak, ako bolo spomínané, zásahy či pri požiaroch, ale určite aj pri hocijakých kalamitách, ktoré boli prírodné, aj do Českej republiky, takže my sa určite na tento zákon pozrieme a spravíme k tomu stanovisko.
Ale ak má sa niečo robiť transparentnejšie, efektívnejšie, tak budeme za to, aby sme to posunuli do druhého čítania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:43 hod.

Ing.

Anna Mierna

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:44

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Myslím si, že nie je dobré rozbíjať to, čo funguje, a dobrovoľní hasiči sú spokojní s tým systémom, ktorý je. A tí starostovia obcí majú s tým pozitívnu skúsenosť a spolupráca je dobrá. To je, tie dobrovoľné hasičské zbory v malých obciach fungujú v podstate aj tak, že tí mladí ľudia sa stretnú, tak ako si to, pán kolega, hovoril, že to je aj spoločenská udalosť. Teda vytvárajú aj do istej miery ten kolorit alebo možno sú udalosti, slávnosti v obciach, v malých mestách a tí dobrovoľníci sa tam zúčastňujú.
Ale avšak chcem poukázať na tú vec, že práve tí dobrovoľní hasiči a zvlášť v tých drobných mestečkách, malých mestách a malých dedinách sú práve prví tí, ktorí zasahujú pri živelných pohromách. A to nie je len požiar, či horí, ale to dnes máme aj tie veterné smršte, napadajú stromy. Ja neviem, konkrétne keď je, ja neviem, povodeň, tak tí dobrovoľníci nastupujú prví. Nechajme im priestor taký, aby, aby títo ľudia mohli robiť dobre. Oni to robia nezištne. Oni to nerobia kvôli peniazom, ale robia to preto, aby boli užitoční tým druhým. Aj tí občania v obciach, spoluobčania ich vnímajú vysoko pozitívne a sú im veľmi vďační.
Ja som bol tiež, sám som zažil takúto skúsenosť, kedy zhruba 12 rokov u nás bola veľká povodeň v susednej obci. A práve dobrovoľný hasičský zbor, ktorý tam nastúpil z danej obce, bol ten, ktorý prvý v podstate zasahoval a pomáhal aj pri evakuácii občanov. Bola obec zaplavená tak, že to hrozilo nebezpečie, že sa utopia tí ľudia. Bolo ich treba evakuovať aj na lodiach a podobne. A práve tí dobrovoľníci boli prví, ktorí zasahovali.
Samozrejme, aj tí profesionálni sú potrební a zvlášť pri hasení tých požiarov. Avšak dobrovoľníci sú nenahraditeľní.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:44 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:46

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Mikulec tu aj vo svojom vystúpení aj teraz povedal, že vlastne tá dobrovoľná požiarna ochrana je zbytočný článok. No, vážení, koordinovať 80-tisíc dobrovoľných hasičov, to hádam niekto musí robiť. A ak to robí niekto profesionálne, robí to odborne, robí to systematicky - a to mi potvrdí možno pani bývalá primátorka Mierna, že naozaj toto funguje - oni sa vzdelávajú, oni sa stretávajú pravidelne na ix stretnutiach. Oni majú systém, oni majú organizáciu, tak logicky, že to aj nejaké finančné prostriedky stojí. Ale je to efektívne. Je to efektívne. Keď vám niekto koordinuje 80-tisíc dobrovoľných hasičov, tak čo je na tom, že im niečo aj zaplatíme? Veď to by mala byť psia povinnosť každého jedného.
No a potom druhá vec, že, že teda, že, že vlastne bude to ministerstvo vnútra rozdeľovať, bude to transparentnejšie. Prosím vás pekne, čo je viac transparentnejšie ako nárokovosť príspevku? Skrátka, keď splníte nejaké podmienky objektívne dané a dostanete automaticky príspevok, ktorý je určený na, na nákup techniky alebo zásahového oblečenia, alebo podobne. Čo je viac transparentnejšie? Veď to je úplne transparentné. Práveže, keď toto zrušíte a bude rozhodovať niekto na ministerstve vnútra, kto dostane peniaze a kto nedostane peniaze, však to je krok späť od transparentnosti. Teraz je to práve transparentné.
A dobre, ja súhlasím, že ak vznikajú nové občianske združenia, ktoré sa chcú tomuto venovať, tak dobre, keď má niekde niekto 50 členov, tak hádam ho nebudeme porovnávať s organizáciou, ktorá má 80-tisíc členov. Ale beriem, nech aj on dostane podporu. To urobte. Ale nelikvidujte tu naozaj záslužnú prácu dobrovoľnej požiarnej ochrany.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 11:46 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video