19. schôdza

10.9.2024 - 3.10.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

27.9.2024 o 11:21 hod.

Mgr.

Jana Hanuliaková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21:30

Róbert Puci
Skontrolovaný text
Ja chcem oznámiť len kolegom z hospodárskeho výboru, že výbor budeme mať v pondelok o štrnástej hodine v našej zasadacej miestnosti.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.9.2024 o 21:30 hod.

Ing.

Róbert Puci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21:30

Igor Janckulík
Skontrolovaný text
Výbor zajtra pre verejnú správu a regionálny rozvoj o ôsmej hodine pri Michalskej bráne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.9.2024 o 21:30 hod.

Bc.

Igor Janckulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21:30

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Mám procedurálny návrh, aby vedenie Národnej rady do zajtra zabezpečilo kópie predvolebných sľubov vládnych strán (reakcie z pléna), aby sme konali, aby sme konali v súlade so sľubom poslanca, v ktorom každý z nás sme prisahali na ústavu, sme hovorili jedno veľmi dôležité... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.9.2024 o 21:30 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21:30

Marián Kéry
Skontrolovaný text
Ďakujem. Chcem len upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie je zajtra ráno o ôsmej hodine tam, kde zasadá výbor pre európske záležitosti. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.9.2024 o 21:30 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
19. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie v rozprave 9:29

Zuzana Stavrovská

11:08

Zdenka Mačicová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi ako určenej spravodajkyni Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny, uviesť správu výboru k Správe o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2023, tlač 211. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojim rozhodnutím č. 224 z 5. apríla 2024 pridelil predmetnú správu na prerokovanie: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny. Vo svojom rozhodnutí zároveň určil Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny ako gestorský výbor, ktorý podá Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výboroch a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Všetky určené výbory o danej správe rokovali a uzneseniami odporučili Národnej rade zobrať predmetnú správu na vedomie.
Gestorský výbor na základe uznesení výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky zobrať na vedomie Správu o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2023, tlač 211. Správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 23 z 23. apríla 2024. Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som uviedla správu na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky a predložila návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré tvorí prílohu tejto správy.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

27.9.2024 o 11:08 hod.

Mgr.

Zdenka Mačicová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:10

Veronika Veslárová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážená pani komisárka, chcem sa v prvom rade poďakovať vám, pani komisárka, za správu, ktorú ste predložili, pretože táto správa odráža to, že vy s vaším tímom neprijímate podnety len z kancelárie, ale reálne chodíte na výjazdové dni a monitoringy. Ak človek nemôže prísť za vami, tak prídete vy za ním.
Veľmi oceňujem aj to, že v niektorých pasážach využívate aj ľahko čitateľný jazyk a jednoduchý jazyk, čo robí túto správu dostupnou pre všetkých zdravotne znevýhodnených. Chcela by som povedať, že je veľmi tragické, že aj napriek tomu, že Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím je na Slovensku v platnosti už 14 rokov, stále nie je dostatočne dodržiavaný. Chcela by som sa vyjadriť k údajom a príbehom zo správy. Najviac uvádzate teda porušení v rámci peňažných príspevkov a nepriznaní na kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia. My sme s kolegyňou Janou Hanuliakovou si vyžiadali informácie ohľadom meškania lehoty vo veci peňažných príspevkov na kompenzácie a práve peňažné príspevky na opatrovanie mali najdlhšie meškanie. Dokonca niektoré tam boli nevybavené zo septembra roku 2022. Keďže príbuzní musia ostať doma, aby sa o zdravotne znevýhodnených postarali, nemajú príjem a sú odkázaní práve na tento príspevok, dostávajú sa do chudoby. Takýmto spôsobom sú teda na hranici chudoby, pretože z invalidného dôchodku opatrovaného nevie vyžiť ani ten samotný opatrovaný, alebo teda osoba so zdravotným znevýhodnením, a nieto ešte jeho opatrovateľ alebo opatrovateľka.
Vo viacerých úradoch práce sme spoločne aj osobne boli s kolegyňou a stretli sme sa aj s vedúcimi oddelenia kompenzácii. V drvivej väčšine týchto meškaní je problém práve v nedostatku posudkových lekárov, ako aj vy hovoríte vo svojej správe a povedali ste to aj tu v pléne.
A tu sa dostávame k dlhoročnej téme, a to roztrieštenosti posudkovej činnosti pretože obdobný problém má Sociálna poisťovňa, ako sme sa dozvedeli s kolegyňou, a taktiež to teda konštatujete aj v správe. Aj vy uvádzate v správe, že zjednotená posudková činnosť ešte nie je funkčná a určite by vyriešila tento problém, ktorý tu máme, a je nehorázne, že niektorí naozaj sú bez týchto, najmä opatrovateľ... peňažných príspevkov na opatrovanie od konca roka 2022.
Uvádzate najčastejšie porušený čl. 9, čo je prístupnosť, a môžem povedať, že tiež mávam tieto výjazdové dni a stretávam sa s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením a nájsť nejakú bezbariérovú toaletu v malom meste, ale aj v okresnom, je doslova zázrak a nemôžme hovo... teda môžme hovoriť aj o bariérových úradoch práce, o bariérových mestských a miestnych úradoch, takže tento problém tu naozaj je a je len otázka teda, že či je to finančná záležitosť alebo že či tí ľudia nechcú tento článok implementovať, alebo v čom je problém.
Momentálne, ako aj uvádzate, je veľký problém v parkovacích vyhradených miestach pretože momentálne teda v Bratislave mám veľa podnetov, že po kolaudáciách sú práve tieto vyhradené parkovacie miesta odstránené a sú predávané na komerčné účely ako klasické miesta parkovacie.
Uvádzate taktiež problémy v prístupnosti pôšt. Tento prípad sa týka napríklad aj balíkoboxov, pretože pokiaľ si vozíčkar objedná niečo zo zásielky a dajú mu to úplne hore do tých balíkoboxov, tak nemá šancu si ten balík vyzdvihnúť. Musí ísť buď s niekým, s doprovodom, alebo počkať na niekoho kto mu ten balík buď zober... podá, alebo aj ukradne, ako to bol môj prípad teda.
Ďalším poradenstvom, ďalším problémom je nedostatočné poradenstvo pre zdravotne znevýhodnených. Na toto sme tiež upozorňovali aj sme k tomu predkladali návrh zákona, ale, žiaľ, koaliční poslanci sa v tomto návrhu zdržali. Verím, že keď to budem opätovne predkladať, tak ho podporia aj s dôrazom na to, že na to upozorňujete v tejto správe.
Naozaj som sa stretla s tým, že ľudia nevedia na čo majú nárok, a pokiaľ nemajú kompenzácie, ktoré potrebujú, tak nemôžu viesť tak kvalitný život, ako, ako ho vedú bez tých kompenzácií.
Ďalšiu tému, ktorú ste otvorili v správe, je bariérovosť volebných miestností. Z vašich údajov naozaj vyplýva, že tie volebné miestnosti nie sú vo veľkej miere bezbariérové a keďže sa voľby konajú vo väčšine mestských, miestnych či obecných úradoch, na školách alebo v kultúrnych domoch, naozaj to svedčí o tom, že my nemáme bezbariérové samosprávy. Z toho vyplývajú potom problémy ohľadom nemožnosti nielen voliť, ale navštevovať zastupiteľstvá, kultúrne podujatia a chodiť do škôl.
Pred dvoma rokmi sme s kolegyňou robili prieskum dostupnosti mestských a miestnych úradov v okresných mestách a mestských častiach v Bratislave a Košiciach a viac ako polovica bola bariérová. Niektoré úrady majú napríklad také anomálie, že prídete pred dvere, dvere sa otvoria potom je tam 20 schodov, musíte tých 20 schodov nejakým spôsobom zdolať a potom je tam výťah, takže je to možnože tam pán primátor má nejaký zmysel pre humor, že ten výťah si vozíčkar potom viacej váži, keď vyjde tých 20 schodov nejakým spôsobom.
Mrzí ma, že toľko veľa príbehov, ktoré máte v správe, aj prípady, ktoré ja riešim, existujú vôbec a toľko ľudí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku rieši nejaký problém. Mnohí nemajú dostatočný prístup k informáciám, ako som už hovorila. Tém, ktoré ste otvorili je mnoho, väčšinou podnetov, ktoré od ľudí dostávam, sú na kompenzácie a potom zamestnávanie. Zamestnávanie ste podrobne uviedli aj vy v správe a súhlasím, že štát poskytuje nedostatočnú podporu zamestnancom zo zdravotným znevýhodnením, či už hovoríme o zamestnávaní na otvorenom trhu práce, v chránených dielňach, sociálnych podnikoch alebo v chránených pracoviskách.
Ešte taká posledná otázka, ktorá je v správe a dotýka sa, je, je odnímanie peňažných príspevkov v dôsledku toho, že poberateľ prekročí násobky životného minima, čo podľa mňa je veľmi život obmedzujúca vec pre človeka so zdravotným znevýhodnením, ktorý sa rozhodne pracovať, chce odvádzať dane a nechce byť len poberateľom dávok a štát ho potrestá tým, že mu odníme nejaký príspevok. Z tohto dôvodu mnohí ľudia nepracujú, lebo vedia, že keď prekročia napríklad príjem päťnásobku sumy životného minima čo i len o jeden cent, nedostanú príspevok napríklad na kúpu vozíka alebo osobného motorového vozidla. Tieto pomôcky sú rádovo v tisícoch eur a nemôžu si ich zdravotne znevýhodnení častokrát dovoliť ako, ako doplatok s príspevkom a už vôbec nie túto celú pomôcku.
Som veľmi rada, že ste túto správu predložili a aj poslanci, ktorí sa nevenujú tejto problematike, tak mohli počuť, že naozaj ľuďom so zdravotným znevýhodnením sa nežije ľahko a okrem svojho zdravotného znevýhodnenia musia riešiť aj iné problémy. Pevne verím, že vaše odporúčania budú naplnené a ja môžem sľúbiť za seba aj za poslanecký klub Progresívne Slovensko, že budeme predkladať návrhy zákonov, ktoré skvalitnia život zdravotne znevýhodneným, a podporíme, samozrejme, vašu správu. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

27.9.2024 o 11:10 hod.

Mgr.

Veronika Veslárová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:21

Tina Gažovičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
A v prvom rade ďakujem vám, pani komisárka, za teda aj prednesenie správy aj napísanie správy, ale hlavne za všetku tú prácu, ktorá je za tým.
Ďakujeme kolegyni Veslárovej, že teda už vám vyjadrila podporu za celý náš klub Progresívne Slovensko. Ja tým, že sa dlhodobo venujem predovšetkým inkluzívnemu vzdelávaniu a postaveniu aj detí so zdravotným znevýhodnením v školstve, tak vlastne mala som tú možnosť opakovane s vami spolupracovať a naozaj vieme a vy ste to tiež dneska spomenuli, že tá cesta k inkluzívnemu vzdelávaniu je dlhá cesta na Slovensku. A aj dneska ešte čelíme mnohým problémom alebo teda tie deti a tie rodiny čela mnohým problémom, či už je to, to nútené domáce vzdelávanie, kedy vlastne nie sú prijímané do škôl a je im odporúčané, aby sa vzdelávali doma, alebo či je to celkovo nadmerné zastúpenie detí v špeciálnom školstve na Slovensku. My sme krajina v Európskej únii, ktorá má úplne najväčší, najväčší podiel detí v špeciálnom školstve. Čiže je toho veľa, na čom ešte treba pracovať.
Zároveň teší ma, že aj vy ste spomenuli systém podporných opatrení, čo je vlastne taký nový systém v školstve, ktorý pribudol do školského zákona práve minulý rok. Ja som na ňom vtedy ešte pracovala ako štátna úradníčka, ale ako ste aj vy povedali, že je dôležité, aby aj tie dobré veci, ktoré sa dostali do zákona, aby nezostali na papieri. A ja vnímam, že aj, aj tento rok aj tie najbližšie roky okrem iného budú v školstve v znamení toho, ako dostať túto reformu a celkovo podporu pre deti, ktoré to potrebujú naozaj, naozaj do praxe.
Tak v tomto krátkom čase asi len toľko a ďakujem vám ešte raz.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.9.2024 o 11:21 hod.

Mgr. PhD.

Tina Gažovičová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:21

Jana Hanuliaková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tak ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážená pani komisárka, kolegovia, kolegyne, Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím je nesmierne dôležitá inštitúcia v našej spoločnosti. Má už teda osemročnú tradíciu, ako ste aj vy spomínala, a svoju prácu si vykonáva naozaj svedomito a poctivo. Každoročne nám teda pani komisárka predkladá správu o činnosti a ktorá teda predstavuje, kde naozaj poukazujete na veľké množstvo aktivít, ktoré zahŕňa napríklad či už osobné monitorovacie návštevy, účasti v rôznych pracovných skupinách či posudzovanie individuálnych podnetov.
Ja si teda dovolím aj poukázať na tú situáciu tu v pléne, že veľmi ma mrzí, teda že tu nevidím viac kolegov a kolegýň z koalície, ktorí často v posledných mesiacoch hovorili o tom, ako veľmi záleží na ľudských právach, ale, samozrejme, musím teda trošku pohrešiť aj, samozrejme, aj ľudí z opozície. Myslím si, že toto je veľmi dôležité, aby to ľudia počuli, pretože naozaj sú to možno tie dve hodiny, ktoré tu strávite za rok a kde zhrniete celú tu situáciu, ktorú na Slovensku máme v oblasti pomoci, alebo teda aj tých podnetov, ktoré ľudia so zdravotným znevýhodnením, s ktorými sa na vás obracajú.
So správy sme sa dozvedeli, že úrad v roku 2023 zaznamenal historicky najviac podnetov. Je to, samozrejme, aj pozitívna, aj negatívna správa. Na jednej strane je teda naozaj skvelé, že sa ľudia teda so zdravotným znevýhodnením obracajú na vás a že upozorňujú na nedostatky, ktoré máme v systéme.
Na druhú stranu tú máme teda množstvo prípadov, ktoré teda poukazujú na to, že základné ľudské práva a slobody a život na rovnakom základe s ostatnými pre osoby so zdravotným znevýhodnením nie sú teda v našej spoločnosti samozrejmosťou a bežnou vecou. Za posledné tri roky sme sa aj spoločne s kolegyňou Veronikou Veslárovou stretli naozaj s desiatkami organizácií po celom Slovensku, ale aj zástupcami a zástupkyňami našich samospráv a kontaktovalo nás aj nesmierne veľa rodičov s rôznymi problémami. Vypočuli sme si naozaj veľmi ťažké príbehy. Boli to naozaj, že životné situácie, kedy skutočne že mne doslova až mráz behal po chrbte, že keby som musela ja stáť v tej situácii, že aké by to bolo naozaj hrozne náročné tuná na Slovensku, kde rodičia narážajú na rôzne bariéry v sociálnom systéme, školstve, zdravotníctve, a teda aj na úradoch. Za toto obdobie tých troch rokov, kde som mala možnosť viac navnímať tú problematiku, lebo teda sama sa... som predtým nevenovala sociálnej oblasti, ale teda vďaka aj Veronike som mala možnosť viac sa do toho zahĺbiť a sama som si uvedomila jednu vec, že ľudia, ktorí sa žiadnym spôsobom priamo nedostávajú do osobného kontaktu alebo nemajú tú skúsenosť, že čo to znamená žiť so zdravotným znevýhodnením alebo nejakým spôsobom teda nemajú ten kontakt, že si myslím, že nedokážu úplne dobre navnímať potreby ľudí so zdravotným znevýhodnením, že často žijeme trošku ako keby také paralelné životy vedľa seba, a pokiaľ sa niekedy nejakou skúsenosťou naozaj tie životy nám nepretnú, tak je len veľmi náročné, aby tí ľudia, ktorí sú bez zdravotného znevýhodnenia, úplne dobre navnímali tie potreby ľudí so zdravotným znevýhodnením a dokázali pochopiť ti potreby a bariéry, ktoré táto spoločnosť, žiaľ, teda im kladie pod nohy.
A myslím si, že toto je aj taký základný problém, že naša spoločnosť, a teda najmä naši politici a političky nie sú častokrát dostatočne scitlivení, teda tí ktorí vlastne aj rozhodujú potom tu, tu v Národnej rade a majú priamy vplyv na všetky politiky. A teda aj v tom pociťujem, že ten tie nedostatky, že dnes sme práve preto v mnohým oblastiach aj roky pozadu. Aj v oblasti inkluzívneho vzdelávania, poskytovania sociálnych služieb či v možnosti zamestnávania ľudí so zdravotným znevýhodnením.
A je nesmierne dôležité, aby sa nám tie životy čo najviac pretínali v tých bežných situáciách, na školách, úradoch, práci, alebo teda aj na ulici, a naozaj by sme sa mali snažiť, aby sme my nastavovali tie politiky fungujúco, máme to v rukách a vlastne aj tu, tu mnohé zákony, keď prichádzajú do pléna, ma veľmi mrzí, že častokrát sú to malé veci, malé zmeny, ale ktoré by mali naozaj veľký vplyv na to, že by sa tá kvalita života tých ľudí zlepšila.
A ja teda aj dnes vyzývam všetkých poslancov a poslankyne a všetkých ľudí, aj ktorí napríklad sú aj na komunálnej úrovni či ľudí na úradoch, ľudí, ktorí majú moc a rozhodujú, že aby lepšie navnímali to, to, že ako ľudia, aké potreby majú ľudia so zdravotným znevýhodnením.
Naozaj odporúčam každému, aby sa išiel pozrieť do zariadenia, aby sa stretol s rodinou, ktorá čelí týmto problémom, a myslím si, že, že to je tá cesta na to, aby sme dokázali aj my možno potom tu lepšie sa rozhodovať a snažili sa tie podmienky ľudí so zdravotným znevýhodnením zlepšovať.
Ja spomeniem možno ešte jednu takú, tým, že sme aj teda za posledný rok absolvovali troje voľby, tak vlastne vy ste rovnako robili aj prieskum architektonickej prístupnosti volebných miestností. A ako už spomínala aj kolegyňa, my sme, neviem, päť rokov dozadu založili takú iniciatívu Odstráňme bariéry, kde sme, kde nám ľudia nahlasovali rôzne podnety a my sme sa snažili teda kontaktovať inštitúcie a upozorňovať ich na tieto bariéry. Som rada, že teda aj niektorí, väčšinou teda akože aj reflektovali na to, aj keď sme napríklad snažili sme sa aj po roku prísť, ísť sa pozrieť, že či tá bariéra je, je teda odstránená, a ja som to tu už nič aj spomínala, ale mali sme na jednej fakulte tu v Bratislave teda nahlásený podnet a napísali sme aj dekanovi školy a sľúbil nám teda, že áno, že vybudujú bezbariérový prístup, lebo robili nejakú rekonštrukciu, a keď sme sa tam teda po roku išli pozrieť tak boli tam nejaké štyri schody, ale teda, žiaľ, bezbariérový prístup na túto fakultu urobený nebol napriek tomu teda, že nám to bolo prisľúbené, že teda aj písomne sme to mali od, od dekana.
Takže toto sú také trošku smutné situácie, že čo ste aj vy spomínala, že naozaj, že častokrát je to aj o tom prístupe ľudí v tých inštitúciách, na úradoch, a keď sa aj stretávame s primátormi, primátorkami okresných miest, tak ako kolegyňa spomínala, že sme robili aj ten prieskum, tak si uvedomujem, že, že najväčším problémom je to, že tí ľudia, ako keby že riešime tie situácie, ale častokrát presne, že zabúdame, ako keby na tieto veci. Bolo pár ako keby aj pozitívnych, že, že tí zástupcovia nám hovorili, že áno, že keď už budujú napríklad detské ihrisko alebo sa robia nejaké projekty, tak, samozrejme, už myslia na to, aby boli inkluzívne ihriská, lebo myslí sa na tie obrubníky, ale stále si myslím, že v tomto máme veľké nedostatky. A mali by sme oveľa, oveľa viac o tom hovoriť aj na tej presne komunálnej úrovni, lebo tam sa deje ten život, tam tí ľudia trávia ten čas a najviac ako keby pociťujú tie bariéry, presne jak ste hovorila, a na tých, častokrát na obecných úradoch, na tých dedinách, že, naozaj že, že niekedy je to jeden-dva schody, ale pre toto človeka je to, je to, keď príde sám a nemá mu kto pomôcť, neni tam zvonček, tak naozaj môže sa jedine otočiť, a teda vybaviť si to alebo musí zavolať alebo proste nejakým spôsobom sa snažiť.
A my sme, my sme, keď sme robili aj ten prieskum vlastne tej debarierizácie tých okresných, mestských úradov v okresných mestách na Slovensku, tak my sme vlastne tak teda robili taký fiktívne, že sme volali, hej, Veronika teda zo svojej pozície a ja teda fiktívne, a ono, ono, častokrát oni hovorili, však mi prídeme dole, však stačí len povedať. Úradníčka je teda ochotná prísť, čo, samozrejme, je dobré, ale treba si uvedomiť, že pre toho človeka, ktorý tam stojí na tej ulici, je to veľmi neúctivé. A často ani toto si ľudia, ktorí s tým neprichádzajú, ani ja sama možno 5-10 rokov dozadu, že človek si to neuvedomí. Ale keď začne viac s tou témou pracovať, tak vtedy pochopí to, že ako sa cíti ten človek, keď počuje tie príbehy, a presne že aj vám, aj nám to častokrát hovorili ľudia, že ono sú to častokrát také maličkosti, v tých situáciách, ale že ono to veľmi veľa znamená pre toho človeka. Čiže presne, že toto sú tie veci, a to aj ja zo svojej skúsenosti môžem povedať, teda už sa, už sa budem opakovať, ale že naozaj je veľmi dôležité, aby sme my mali navnímané tie situácie, aby sme dokázali pochopiť, že, že ako sa cítia tí rodičia, tých detí, alebo aj teda ľudia so zdravotným znevýhodnením. No, toľko asi za mňa.
Ja teda na záver by som vám teda ešte raz chcela veľmi pekne poďakovať, myslím si, že je veľmi dôležité, teda aby táto správa tu bola vždy prednesená. A ja by som sa vám chcela zároveň aj ospravedlniť, dúfam, že v mene všetkých za to, že ste musela na trikrát chodiť. Ja som to považovala za veľmi neúctivé voči vám a jednoducho nemalo by sa to diať, že mali by sme tieto správy brať veľmi vážne a každý poslanec a poslankyňa by sa mal veľmi nad tým zamýšľať, nad každým vaším slovom, ktorý v tej správe prednášate.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

27.9.2024 o 11:21 hod.

Mgr.

Jana Hanuliaková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:29

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Na vaše vystúpenie štyri faktické poznámky.
Ako prvá pani poslankyňa Veslárová.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

27.9.2024 o 11:29 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video