Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené dámy, vážení páni, ja som opäť ako obyčajne predložil viacero interpelácií. Nebudem ich tu všetky prednášať. Urobil som z nich taký pomerne stručný výber a zoradil som ho chronologicky.
Čiže približne pred mesiacom som sa obrátil na ministra životného prostredia pána Petra Žigu s nasledujúcou interpeláciou:
Vážený pán minister, kauza výstavby a prevádzky takzvaných hausbótov na dunajských ramenách pod Bratislavou je pomerne často medializovaná a spôsobuje verejné pohoršenie. Dovoľte mi preto, aby som sa na vás prostredníctvom interpelácie obrátil s niekoľkými otázkami na túto tému.
1. Je podľa vás vyššie uvedená aktivita v súlade so zákonom o ochrane prírody a krajiny?
2. Je podľa vás vyššie uvedená aktivita v súlade s vodným zákonom?
3. Aké je stanovisko vášho rezortu k vyššie uvedenej problematike?
Prosím v plnom znení doložiť k odpovedi na interpeláciu.
4. Aké je stanovisko Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky k vyššie uvedenej problematike?
Taktiež prosím v plnom rozsahu doložiť k odpovedi.
5. Aké je stanovisko Správy chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy k vyššie uvedenej problematike?
Taktiež prosím doložiť.
6. Aké je stanovisko príslušného okresného úradu, keďže príslušné zložky štátnej správy na okresnej úrovni, ako je známe, boli prednedávnom v rámci reformy ESO združené pod okresné úrady? Čiže, sú tieto kompetentné sa vyjadrovať k týmto veciam? To je moja vsuvka, nebolo to uvedené takto detailne v interpelácii. Čiže pokračujem, že: aké je teda stanovisko príslušného okresného úradu k vyššie uvedenej problematike?
Taktiež ho prosím doložiť.
7. Kto a na základe čoho udeľuje povolenie na vjazd súkromných motorových vozidiel na neverejné komunikácie v predmetnom území?
Za vaše konkrétne a úplné informácie vám vopred ďakujem.
Keďže idem chronologicky, tak preskočím na pána ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorého som interpeloval vo veci Národnej kultúrnej pamiatky – kaštieľa – tentoraz nie v Rusovciach, ale v Moravanoch.
Vážený pán minister, ako minister kultúry určite dobre viete, že v zmysle zákona za stav pamiatky zodpovedá v prvom rade jej vlastník. Významnou kultúrnou pamiatkou je aj Národná kultúrna pamiatka kaštieľ v Moravanoch. Je zrejmé, že vlastník uvedeného objektu svojím ignorantským postojom k tejto významnej pamiatke spôsobil obrovské kultúrne i hospodárske škody a zároveň evidentne porušil zákon. Dovoľte mi preto obrátiť sa na vás prostredníctvom interpelácie s nasledujúcimi otázkami:
1. Prečo vami vedené ministerstvo dopustilo katastrofálny stav, do ktorého sa dostala Národná kultúrna pamiatka kaštieľ v Moravanoch?
2. Kto menovite v rámci vami vedeného rezortu nesie zodpovednosť za túto situáciu?
3. Aká politická a trestnoprávna zodpovednosť bola, respektíve bude voči tejto osobe, respektíve osobám, ako aj voči súčasnému majiteľovi kaštieľa v Moravanoch vyvodená?
4. Ako chce váš rezort vyššie uvedenú situáciu riešiť?
S pozdravom, môj podpis.
Teraz sa vrátime zase k pánovi ministrovi Petrovi Žigovi, ministrovi životného prostredia, s interpeláciou úplne z iného súdka, ktorá bola odoslaná 30. apríla tohto roku.
Vážený pán minister, možno si spomeniete, že v minulosti som sa na vás viackrát obrátil vo veci skládky odpadov v Žiline v Považskom Chlmci. O tom, že moje obavy a námietky boli oprávnené, svedčí aj verdikt Európskeho súdneho dvora, skrátene ESD, zo dňa 25. apríla 2013, ktorým ESD rozhodol, že Slovenská republika si nesplnila povinnosti, ktoré jej vyplývajú z čl. 14 písm. a) až c) Smernice rady 1999/31/ES o skládkach odpadov a zaviazal ju urobiť potrebné opatrenia.
Podľa mne dostupných informácií reakcia Slovenskej republiky v zastúpení vaším rezortom a príslušnými úradmi bola v tejto záležitosti polovičatá a nedôsledná. Na skládku sa síce v poslednom čase žiadny odpad nevyváža, ale dosiaľ nie je jej prevádzka ani definitívne ukončená. Inými slovami, na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora reagovala Slovenská republika tak, že doteraz nevydala platné rozhodnutie, iba predbežné opatrenie na zákaz ukladania odpadu. Na predmetnú skládku odpadov sa od 1. 1. 2014 odpad síce nevozí, ale nie sú prijaté opatrenia na jej uzavretie a rekultiváciu v zmysle požiadavky ESD i miestnych obyvateľov.
Dovoľte mi preto, aby som sa na vás prostredníctvom interpelácie obrátil s týmito otázkami:
1. Sú vyššie uvedené informácie pravdivé?
2. Ak áno, prečo v tejto veci kompetentní konali, respektíve nekonali tak, ako konali, respektíve nekonali?
3. Kedy sa verdikt Európskeho súdneho dvora v predmetnej záležitosti skládky odpadov v Považskom Chlmci skutočne a dôsledne uvedie do života?
Na toho istého pána ministra som sa obrátil v ten istý deň s interpeláciou, ktorá je tak trošku príbuzného charakteru, aj keď zase úplne z iného regiónu.
Vážený pán minister, ako je vám iste známe, v Mestskej časti Bratislava-Vrakuňa a čiastočne i mestskej časti Ružinov sa nachádza skládka toxických odpadov bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova (skrátene CHZJD), ktorá predstavuje ohrozenie zdrojov pitnej vody Žitného ostrova, čo by malo doslova fatálne následky. Táto skládka toxického odpadu zaberá plochu približne 4,65 hektára. V rokoch 1946 až 1980 tu bolo uložených viac ako 90-tisíc metrov kubických odpadu bez vybudovania adekvátnych nepriepustných vrstiev. Po sprevádzkovaní Vodného diela Gabčíkovo v roku 1992 začala hladina podzemnej vody stúpať, čo spôsobilo, že v roku 1996 dosiahla nielen prostredie kontaminovaných hornín, ale dostala sa aj na výškovú úroveň samotného úložiska spomínaného chemického odpadu.
Mestská časť Bratislava-Vrakuňa preto vydala v roku 2002 na základe usmernenia príslušného vodohospodárskeho orgánu zákaz používať domové studne na polievanie zeleniny a ovocných stromov. Tento zákaz platí dodnes. Z obavy hroziacej ekologickej katastrofy a na protest proti dlhodobému neriešeniu tohto problému zo strany kompetentných vznikla nedávno petícia. Pod petíciu proti spomínanej skládke toxického odpadu sa od februára 2015 do konca apríla, čiže za pomerne krátky čas, podpísalo 2500 ľudí. Iniciátori a signatári petície žiadajú vládu Slovenskej republiky a primátora Bratislavy, aby zabezpečili odstránenie, respektíve sanáciu spomínanej nebezpečnej skládky odpadu. Ako minulý týždeň, zrejme je to už nejaké tie týždne dozadu, čiže v poslednej dekáde apríla na tlačovej konferencii informoval starosta Vrakune pán Martin Kuruc, predložil na rokovanie bratislavského mestského zastupiteľstva žiadosť, aby poslanci požiadali primátora, aby sa usiloval o likvidáciu starej environmentálnej záťaže, a zaviazali ho požiadať generálneho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti o predloženie analýzy kvality a stavu znečistenia podzemných vôd v katastrálnom území Vrakuňa v termíne do 30. apríla 2015.
Dovoľte mi, vážený pán minister, aby som sa na vás ako na najvyššieho predstaviteľa vecne príslušného rezortu obrátil s interpeláciou na vyššie uvedenú tému. Konkrétne by ma zaujímali vaše odpovede na tieto moje otázky:
1. Prečo váš rezort a príslušné rezortné inštitúcie tento problém dosiaľ viac menej ignorovali?
2. Aké konkrétne kroky sa na elimináciu tohto problému uskutočnili?
3. Aké opatrenia na sanáciu tejto starej environmentálnej záťaže pripravujete?
4. Aký je vzťah a postoj právneho zástupcu CHZJD k skládke, ktorej sú bývalé Chemické závody Juraja Dimitrova pôvodcom?
S pozdravom Mikuláš Huba.
A posledná interpelácia je na tému, ktorá ma mimoriadne irituje. Ja som ju otvoril tak trošku aj na našom výbore a v prítomnosti predsedníčky fondu pozemkového (SPF), ale nemal som vtedy ešte dostatok informácií. Včera som si to dokonca overoval priamo s pánom ministrom Draxlerom a moje najčiernejšie, by som povedal, predpoklady a indície sa potvrdili, dokonca boli prekonané, ak som dobre pochopil jeho odpoveď, lebo naozaj sme len chvíľočku hovorili.
Takže tá interpelácia znie, je adresovaná pánovi Jurajovi Draxlerovi, ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Vážený pán minister, ako iste dobre viete, Iuventa, slovenský inštitút mládeže, je štátna inštitúcia priamo riadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, na čele ktorého stojíte. Táto inštitúcia je aj vlastníkom objektov a pozemkov na Búdkovej ceste č. 2 v Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, ktoré v súlade s poslaním spomenutej organizácie tradične slúžili a majú slúžiť verejnosti, a to najmä deťom a mládeži, na edukačné, osvetové a oddychové činnosti. Verím, že sa zhodneme na tom, že by to tak malo byť aj do budúcnosti. V týchto dňoch som však zachytil správy o tom, že dochádza k predaju časti vyššie uvedených nehnuteľností súkromným osobám. Akokoľvek môžu tieto indície znieť neuveriteľne, ukazuje sa, že nie sú nepodložené. Dovoľte mi preto, aby som sa na vás prostredníctvom interpelácie obrátil s nasledujúcimi otázkami:
1. Sú informácie o prevode pozemkov z Iuventy na inú osobu, respektíve osoby pravdivé? V prípade kladnej i zápornej odpovede, žiadam doložiť príslušné dokumenty dokazujúce aktuálny skutkový stav, prípadne majetkové prevody v nedávnej minulosti, ako aj prípadne dosiaľ nerealizované žiadosti o takéto prevody.
2. Boli ste o vyššie uvedených informáciách, respektíve indíciách informovaný? Ak áno, aký postoj ste k tejto problematike zaujali?
3. Môžete garantovať, že spomínané nehnuteľnosti zostanú naďalej v rukách štátu a budú slúžiť verejnosti?
Vopred vám ďakujem za vašu urýchlenú, pravdivú a úplnú odpoveď na moje otázky a najmä za to, že v prípade, ak sú obavy, uvedené v tejto interpelácii, oprávnené, uskutočnite v tejto veci okamžité a účinné kroky vo verejnom záujme.
Ďakujem za pozornosť. To boli všetky moje interpelácie, s ktorými som sa chcel s vami podeliť. Tie ostatné nájdete potom v nejakom príslušnom spise alebo na internete.