Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.6.2015 o 14:29 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2015 9:39 - 9:41 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

20.
Ďakujem pekne. Ja sa dotknem skôr tých, v úvodzovkách, mastičkárov. Je medicína klasická, detailná, idúca k molekulám, závislá na chémii, na liekoch a aj na biznise farmafiriem, pričom lekár ide hĺbkovo do detailu a nie celotelovo, čo je dnešná moderná aj mastičkárska, v úvodzovkách, terminológia. Viete, že na Slovensku bolo, tuším minulý rok, 220 mil. eur venovaných liekom, z toho polovicu na liekoch, ktoré nie sú voľne, teda ktoré sú voľne dostupné, čo je veľmi veľa. Sú však aj alternatívne medicíny, ktoré nemožno ako zavrhnúť, a slovo mastičkári iste poznáte aj z filmu, ktorý, kde by som tie úvodzovky nedával.
A veľmi vážna vec je, že podľa ovocia poznáte každého, aj tzv. mastičkárov. No ja poznám prípad doktora Hamera, to bol Nemec, výborný lekár klasický, ktorý zistil na sebe, že náhly neočakávaný šok človeka vyvoláva okamžitý vznik lézie v mozgu, ktorý možno rozpoznať na nekontrastnom tomografe, a v zapätí ten človek získa chorobu, ktorá súvisí s tým šokom, a postup neni v chemoterapii, v rádiológii, v liekoch, ale postup je zbavenie sa toho tlaku z toho šoku. Ale nechcem o tom rozprávať, tohto človeka v Nemecku zavreli do väzenia, pretože to takto liečil, veľmi úspešne liečil, no, a teraz je, žije v Nórsku teda. Ale čiže nemôžme všetkých zahodiť a alternatívne medicíny existujú a proste podľa ovocia poznáte, že či sú dobré, alebo či sú zlé.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2015 16:40 - 16:42 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

44.
Ďakujem. Ja chcem konštatovať, že, na rozdiel od rečníka, problematika migrantov určite nebola nová v tomto eurovýbore, ale konštatujem, že zásadné závery tento výbor v tomto smere neurobil, a pokladám ho za vrcholový orgán, ktorý dáva inštrukcie a uznesenia mal by dávať ministrom vlády aj premiérovi. No nepamätám sa, že by sme tam nejako zásadne zignorovali niečo, čo sa týchto ústavných činiteľov naozaj by týkalo a ich zaväzovalo.
Ja Ameriku nijako nedávam za svoj vzor, ani vystúpenia senátora McCaina na Globsecu, absolútne s ním nesúhlasím, ale keď som navštívil párkrát kongres v USA, tak vždy som videl, že každý výbor tam má svoje uznesenia, svoje hlasovanie. Demokrati aj republikáni spolu v podstate hlasujú. Niekto hovorí, že je to preto, že je to jedna biznisstrana s dvoma krídlami, o tom nechcem ďalej hovoriť, ale to, že kongresmani a senátori sa neostýchajú povedať svoj názor, navrhnú svoj zákon alebo aj uznesenie, ktoré potom nesie ich meno, to mi tu chýba, že nepamätám sa, že by nejaké uznesenie eurovýbor prijal, ktoré by potom neskôr zaväzoval ďalších konať v medzinárodnom kontexte. Napríklad v zmluve TTIP eurovýbor dobre diskutoval, prijal rôzne názory, ale nepamätám tiež, že by niečo také vygeneroval, že by to zaviazalo našu vládu zmeniť stanovisko k TTIP napríklad.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2015 15:54 - 15:56 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som tiež milo prekvapený, že prišli sme na túto tému odpustenia dlhov tretieho sveta. Iste to neni tak jednoznačne, že všetky odpustiť. Viete, že mnohé sa používali na zbrane a na všelijaké možné posilnenie diktátorov, čiže treba to diferencovanie a jednotlivým krajinám.
Ten Oscar Maradiaga, ten dneska už kardinál a blízky spolupracovník pápeža, hovoril a to chcem upresniť o Latinskej Amerike, že tá už mnohokrát preplatila svoje dlhy a stále je dlžná Medzinárodnému menovému fondu, Svetovej banke a tak ďalej. Mám taký materiál Americký dominikán, asi dvadsaťstranový, ktorý o tomto píše veľmi podrobne a veľmi zaujímavo, aj keď neni najnovší.
Nesmieme sa my tu v pléne báť niekedy zahraničnopolitickú tému sem hodiť. Naozaj sa vygenerujú pekné myšlienky, ktoré môžu potom ovplyvniť vládu aj ďalších ľudí, ministerstvo zahraničia. Čiže v tomto smere sa mi zdá, že ten ostych pred plénom, máme toho dosť, napriek tomu treba sa do toho púšťať.
Myšlienka V4 aj spolu je veľmi dôležitá, stále ju zdôrazňujeme, 60 mil. ľudí, to je sila, ktorej sa musia aj veľké krajiny Európy svojím spôsobom ju rešpektovať a obávať sa. Samozrejme, nie tak, že spravia múr medzi Srbskom a Maďarskom, to nevedie absolútne k ničomu, ale spolu ťahať za jeden provaz, by som povedal, a mať jednotnú politiku je veľmi, veľmi dôležité v Európskej únii.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.6.2015 15:32 - 15:50 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Vážený pán spravodajca, vážení kolegovia a kolegyne, televízie odišli, tak môžme si povedať to, čo chceme.
Ja ešte raz oceňujem tú predchádzajúcu diskusiu a troška neplánovane k môjmu vystúpeniu by som len povedal to, že keď som raz bol vo Filadelfii, tam je veľký pomník nezávislosti Ameriky a tam je citát z Leviticus 25:10 a to je, keď si pozriete do Starého zákona, je to pripomenutie, že každých 50 rokov je tzv. Svätý rok odpustenia a vtedy sa vracajú dlhy chudobným a vtedy sa odpúšťa a vtedy prenájmy sa dávajú a tak ďalej atď., no. Čiže toto bolo veľmi veľkou témou aj cirkvi, aj komisie Justitia Pax, v ktorej som dlho pracoval práve v jubilejných rokoch. A skutočne nielen cirkev, ale mnohé štáty presadili a dosť veľkoryso odpustili dlhy africkým krajinám. A tu chcem zdôrazniť jednu vec, že je taký už dneska, myslím, kardinál Oscar Mariadaga (správne "Maradiaga"), ktorý je dneska aj v tej osmičke pápežovej Františka tých hlavných reformátorov kúrií atď., a ten vtedy povedal túto vetu, že "africké štáty už preplatili dlžoby mnohokrát", čiže mali požičané a toľkokrát na úrokoch a všetkom možnom museli platiť, že to mnohokrát už preplatili, čiže vtedy vyzýval k tomuto odpusteniu dlhov. Čiže tá myšlienka v predchádzajúcej diskusii neni zlá, aj keď nechcem ju spájať teraz s týmto ako problémom migrantov.
Druhú vec by som chcel povedať, že som rád, že vlastne aj premiér a aj včera alebo predvečerom prezident vlastne v svojom prejave povedal veľmi korektne, a som bol veľmi milo prekvapený, že aj prezident povedal k tejto problematike migrantov svoje pozitívne stanovisko, to som, skôr by som povedal, že nečakal a som mu bol vďačný za to, že to povedal.
Hneď úvodom by som ja vyjadril to, že plne súhlasíme s tým vyhlásením Národnej rady, o ktorom tu bola reč. Je, myslím si, že nadstranícke, vidno, že ho robili mnohí a všetci zo všetkých klubov, je vyvážené. Ja by som si iba dovolil navrhnúť, aby v bode F sa doplnilo, že "treba zohľadňovať nielen kultúrne, historické a sociálno-ekonomické špecifiká jednotlivých členských štátov", ale za to "kultúrne, historické" - čiarka - by som dal aj "náboženské" špecifická jednotlivých štátov; jedno slovo.
No, Slovensko, v ktorom je temer trištvrtina obyvateľov veriacich, hlásia sa ku kresťanstvu alebo ku kresťanským cirkvám, by toto mohlo zdôrazniť najmä preto, že tí utečenci často utekajú práve pred prenasledovaním za svoje presvedčenie.
Dovolím si podotknúť, že je dobré, že dneska o tom hovoríme, veľmi dobré, len troška by som zabŕdol v tom zmysle, že sa mi zdá, že už aj toto je trocha neskoro. Konštatujem, že v zahraničnej politike je tomu v Národnej rade často tak, že napriek mnohým zahraničnopolitickým problémom naše výbory ani plénum na ne nereagujú svojimi uzneseniami, alebo reagujú príliš neskoro. A je to aj dobré, že to je ešte pred premiérovou návštevou Bruselu, to je veľmi dobré, a či to je aj skôr, ako naozaj tí migranti sem skôr-neskôr prídu na Slovensko, o tom buďme presvedčení, čiže musíme byť na to nejakým spôsobom aj pripravení aj politicky.
Keď teda reagujeme v zahraničnopolitických témach trocha oneskorene, alebo vždy oneskorene, tak potom často reagujeme na podnety zvonku, nie na naše iniciatívy a podnety a návrhy, ktorých je nakoniec aj v zahraničnom výbore, v európskom výbore dosť, ale nejako sa nepretavujú do nejakého uznesenia užších výborov alebo pléna.
Napríklad aj Ukrajinu sme dlho tu rozprávali, navrhovali, aby sa o tom debatovalo, až 17. 9., septembra, 2014 sa potom prijalo nejaké uznesenie, ktoré už medzitým, samozrejme, dávno zastaralo, ale aspoň toto, ale už aj to bolo vtedy neskoro. Ja napríklad sám, to teraz neni samochvála, ale som napríklad dal trikrát také iniciatívy:
- návrh na uznesenie v pléne aj vo výbore pre ľudské práva: prenasledovanie náboženských komunít v Iraku a Líbyi, to bol september 2014,
- potom návrh na uznesenie: prenasledovanie kresťanov v Egypte, keď to bolo veľmi aktuálne, prišiel sem veľvyslanec, aj do výboru, aj kdekade, aj ja som sám ho navštívil raz;
- a za tretie je návrh výboru aj pléna k zavraždeniu 21 koptských kresťanov na území Líbye.
Ale teda všetky tie uznesenia alebo návrhy k debate vlastne sa neschválili a nič z nich nakoniec nebolo. Ale som rád, že teda sa k tomu trochu teraz vraciame, aj keď je to v hodine dvanástej. Aj som teda rád, že k tomu vyjadrí Národná rada a tým dá vlastne aj smernicu pre vládu, aj pre premiéra, aj pre ďalších.
Ja chcem zdôrazniť, že päť rokov som teda bol ako veľvyslanec v Taliansku, v roku 2000 - 2005, a tento štát už vtedy čelil tým masovým exodom z Afriky, vtedy bol ostrov Lampedusa, ktorý je najbližší k Afrike, cieľom, ale vtedy ani Európa, ani my proste sme sa s tým nezaoberali, sa nás to netýkalo, ale Talianci už vtedy boli, Taliani už vtedy mali vážne problémy v tomto a teraz sa tá situácia ešte prudko zmenila, iste to má mnohoparametrické príčiny, a teda jej vrchol sa ešte nedá odhadnúť.
Je zaujímavé, že Medzinárodná organizácia pre migráciu 9. júna 2015, len nedávno, oznámila, že do Európy sa tento rok cez Stredozemné more dostalo už 102-tisíc migrantov, utečencom, pričom ich príliv bude v letnej sezóne pokračovať. To je to vážny problém, ktorý si určite vyžaduje účinné riešenie nadštátne, by som povedal, európske. Určite do toho treba zapojiť aj našu vládu, ale aj naše VÚC-ky, mestá, obce aj cirkví a nevládne organizácie. Témy sa chytili aj médiá, ktoré vec, myslím si, až príliš dramatizujú, polarizujú a omnoho neobjektívne informujú, alebo jednostranne.
Samozrejme, k pokojnému riešeniu neprispeli ani prejavy násilia a nenávisti počas tejto soboty v Bratislave, ktoré, samozrejme, aj klub KDH zásadne odsudzuje.
No, KDH nepodporuje masívne prisťahovateľstvo ľudí z tretích krajín do Európy. A v prípadoch politického, etnického či náboženského prenasledovania zdôrazňujem, že je potrebné poskytnúť azyl či tolerovaný dočasný humanitárny pobyt na území členských štátov Európskej únie. Myslím, v minulom roku sme dali asi 15 azylov, veľmi málo. Preferujeme pomoc ľuďom v krajinách, odkiaľ pochádzajú, však? Ako najvážnejšiu príčinu vnímame ozbrojené vojnové konflikty a extrémnu chudobu. Preto za dôležité pokladáme odstraňovanie príčin exodu obyvateľstva a je potrebné, aby Európska únia a svetové spoločenstvo urobili viac pre pokoj a stabilitu na Blízkom východe a v krajinách afrického kontinentu.
Demokratické štáty v minulosti urobili viaceré chyby, keď nevhodne vojensky zasiahli, resp. poskytli zbrane rôznym skupinám, ktoré síce pomohli odstrániť nedemokratické režimy, ale následne bol výsledkom chaos, násilie a veľké straty na ľudských životoch.
Pripomínam, že aj vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv OSN z roku ´48 je čl. XIV, ktorý v odseku 1 hovorí: "Každý má právo vyhľadať si pred prenasledovaním útočište v iných krajinách a používať tam azyl." Čl. II: "Toto právo však nemožno uplatňovať v prípade stíhania odôvodnenom nepolitickým zločinom alebo činmi, ktoré sú v rozpore s cieľmi a zásadami Spojených národov." Čiže z tohto sa jasne potom vylučujú militanti, ktorí proti zásadám OSN vystupujú, a aj ekonomickí migranti, ktorým nejde o prenasledovanie a o lepší život.
Ani KDH nepodporuje systém povinných kvót, to tu už o tom bolo povedané, ale dohodu členských krajín podľa ich ekonomických a technických možností s cielenou podporou prostriedkov a zdrojov EÚ. Slovensko by malo poskytnúť súčinnosť a pomoc v rámci svojich azylových možností. Slovensko môže prijať postupne niekoľko stoviek utečencov, ktorí spĺňajú podmienky pre udelenie azylu, ale aj utečencov z humanitárnych dôvodov. Považujeme však za užitočné a efektívne, aby sme ako krajina aktívne pomohli tisíckam ľudí, ktorí sú na mieste, aby nemuseli imigrovať do Európy.
Je zaujímavé teraz, že ak trebárs teraz jednotne, a to neni hlavný problém, odmietame tie kvóty, ale zároveň sa hlásime aj v našom uznesení k dobrovoľnosti pri pomoci. Čiže možná nejaká veta o tom, že teda dobrovoľne by sme prijali toľko, koľko by nám tie kvóty dávali, teda nejde nám o kvótu a diktát, ale ide nám o to, že dobrovoľne, môže to byť aj viacej, ako je v skutočnosti požadované. Presadzujeme, už to tiež bolo povedané, slovenskú oficiálnu rozvojovú pomoc najmä Sýrii, tomuto cieľu slúžila aj nedávno májová návšteva grékokatolíckeho (pozn. red.: správne "gréckokatolíckeho") patriarchu Gregora III. na Slovensku, ktorý zaujímave zdôrazňoval, že tam žili 2-tisíc rokov kresťania v tejto oblasti a prežili a aj pokojne spolupracovali s moslimmi, až keď sa teraz prehnala proste táto búrka najmä nevhodnými zásahmi do Sýrie a podporou rôznych strán aj zbraňami, aj financiami, tak vtedy začal tento exodus. A on nabádal, aby sme tým ľuďom pomohli tam na mieste, aby neodchádzali odtiaľ, kde sú 2-tisíc rokov. Ale na druhej strane ja si myslím, a aj on to asi vie, že už tá hranica toho pokojného riešenia problému sa prekonala a že tam mu naozaj ide o život a o exodus ľudí, ktorí odtiaľ odchádzajú.
Teda zdôrazňovať ešte raz treba, že hlavnou príčinou migrácie je vojna najmä v Sýrii a Iraku a k tomu, samozrejme, Slovensko nemôže byť ľahostajné, keď každých päť minút zabijú, teda nielen tam, ale na svete jedného kresťana. A niekto pekne konštatoval, že po prenasledovaní kresťanov počas Rímskej ríše toto je druhé najväčšie prenasledovanie v histórii. Len v roku 2013 zahynulo viac ako 105-tisíc ľudí takto. A už som to spomenul, že v týchto krajinách naozaj žili po stáročia kresťania s moslimami v priateľstve, ale po necitlivých zahraničných zásahoch "Arabskej jari" a po radikalizácii islamských hnutí sú kresťania odtiaľ vyháňaní, zabíjaní, prakticky im hrozí zánik v týchto oblastiach.
Pripomínam ešte jeden moment, ktorý tu ešte doteraz nezaznel, že aj Slovensko prežíva dnes vážnu demografickú krízu. Badáme trvalý pokles detí, seniori dlho žijú, každý rok o tri mesiace viac a tretinu prežijú aktívne v penzii. Čiže ten nepomer medzi starými a mladými sa zvyšuje nielen u nás, v celej Európe. A počul som od poradcu premiéra nedávno, že za desať rokov preto budeme hľadať ľudí na prácu a za dvadsať rokov nám bude stotisíc pracovníkov chýbať. Iné krajiny pochopili, že riešenie je v migrácii čestných a kvalifikovaných ľudí, aj keď sa to nesmie vyhnúť tak kontrole, ako je to napríklad momentálne vo Francúzsku, Anglicku, Nemecku a ešte snáď aj v iných krajinách.
My sa s tým azylom vyhovárame, hovoril som, že len pätnásť sme ich dali vlani, azylov, že ľudia chcú ísť ďalej, nechcú tu zostať. Isto sú však aj takí, ktorí by sa tu chceli usadiť, je na to dosť dobrých príkladov. Niekde som teraz čítal, že asi pätnásťtisíc cudzincov u nás vlastne úspešne pracuje, a teda, ako som hovoril, že onedlho bude tu problém s ľuďmi a nie s pracovnými miestami. Aj keď teraz je situácia ešte stále opačná.
Čiže naša opatrnosť je v tomto smere s azylom namieste, ale terajšiu situáciu, musíme konštruktívne na ňu reagovať.
Ja navrhujem do toho aj zaangažovať cirkvi. Napríklad v katolíckej máme asi 2 500 farností, prečo by nemohli zobrať do svojej obce, každá dobrovoľne, jednu kresťanskú rodinu napríklad zo Sýrie alebo z Iraku, odkiaľ vyhnali napríklad zo Sýrie temer 4 milióny ľudí, z Iraku 2 milióny. V tomto smere by aj KBS-ka, ale aj farské úrady a rehole mohli spolupracovať s miestnymi, regionálnymi, vládnymi autoritami a pomáhať ohrozeným ľuďom a snažiť sa ich zaintegrovať do občianskych a cirkevných komunít. Myslím, že sa všeobecne snáď nevie, že Európska únia vyčlenila na každú prijatú osobu na začiatku 6-tisíc euro.
Je to aj v zhode s učením posledných pápežov, ale najmä posledných dvoch, aj tohto tretieho, na ktorého myslím, teda Františka, ktorý o tom veľmi často a veľmi jasne hovorí. Čiže aj cirkev by mala prejsť od verbálnych a písomných podpôr k stanovisku konkrétnej pomoci migrantom.
Už to tu bolo tiež asi spomenuté, že nemožno zabudnúť na časť komunizmu, keď odtiaľto ušlo možná 500-tisíc ľudí za slobodou pred prenasledovaním, aj z ekonomických dôvodov, pričom mnohé štáty nás vtedy veľkoryso prijímali. Dnes zase státisíce utekajú za prácou do zahraničia, v úvodzovkách utekajú. Sú tam podporovaní a zamestnávaní, keby ich prestali akceptovať, iste by sme hovorili o porušovaní európskych smerníc. Teda Slovensko by v tomto smere malo preukázať solidaritu a konkrétnu pomoc tým, ktorí nie vlastnou vinou, ale pre neúnosnú situáciu vo svojich krajinách žiadajú o azyl.
Už sme hovorili o tom, že systém kvót teda odmietame, aj ten kľúč, že závisí to od veľkosti populácie, výšky HDP, stav nezamestnanosti, počet žiadateľov o azyl a skôr sa prikláňame k dobrovoľnosti. A ešte raz zdôrazňujem tú myšlienku, že princíp dobrovoľnosti by sme mohli aj deklarovať tak, že sme ochotní dobrovoľne prijať ľudí, ktorí toto potrebujú, myslím, v tých kvótach Slovensko malo mať cez 800 ľudí. Nesmieme zabudnúť, že tých 1 770 ľudí sa v tomto roku utopilo pred našimi očami v mori, čo je veľký, veliký škandál.
Vážení, pomaly končím, teda fakt že už len pár slov. Chcem ešte pripomenúť, že občianska iniciatíva Liga za ľudské práva poslala list premiérovi 16. júna, teraz, tohto roku - iste ste ho čítali - ku Svetovému dňu utečencov, ktorý má nadpis, že "Stredozemné more je aj naše more". Prichádzajú s rôznymi návrhmi konkrétnych akcií pomoci migrantom a úrovní, rôznych úrovní reálnosti a aj finančnej nákladnosti, ale sú tu. A ten list podpísalo asi 40 mimovládnych organizácií a množstvo osobností, je to, beží to na internete.
A takisto pripomínam, že spoločnosť Ladislava Hanusa na stránke www.ktopomoze.sk založilo takú slovenskú akciu "Kto pomôže?", kde sa ľudia prihlasujú, konkrétne rodiny, momentálne je tam asi 600 rodín prihlásených, aj moja, ktorá hovorí o veľmi konkrétnych pomociach ľudí, keby do ich okolia takíto migranti prišli. A myslím, že Svätý Jur, keby tam prišla aj jedna koptská rodina, by určite takúto rodinu prijala a jej pomohlo v tom, aby sa tu zaintegrovala a začlenila.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2015 15:24 - 15:26 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som chcel oceniť pána predrečníka, teda pána Bugára, že zdôraznil v súvislosti s migráciou z Afriky, práve by som povedal to "v starej terminológii", vykorisťovanie a neokolonializmus, ktorý tam vládne najmä vinou tých nadnárodných korporácií, o ktorých on hovoril, myslím najmä na Afriku. Tam obrovské zisky z poľnohospodárstva, z dobývania surovín, rúd, nafty atď. utekajú mimo krajinu von aj do daňových rajov rôznym anonymným aj schránkovým firmám. Ak k tomu pridáme finančné špekulácie na burzách, nezdanené, nekontrolovateľné obchody s derivátmi, veď tieto bubliny, by som mohol finančne, dneska prevyšujú 1 500-krát HDP celého sveta, tak potom príčiny toho chaosu a biedy v Afrike sú hneď jasnejšie.
A ďakujem pánovi poslancovi, že práve tento moment zdôraznil, a obávam sa, že z tých aj ja, ale aj tí ďalší rečníci tento moment nespomenuli a je veľmi nutné, že sme ho teraz tu spomenuli, lebo aj tam sú príčiny tejto veľkej migrácie z Afriky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.6.2015 13:08 - 13:09 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

6.

Ďakujem, ja tiež sa budem troška opakovať. Chcel by som navrhnúť, aby vláda podala správu Slovenskej republiky k situácii migrantov, už to tu bolo, chvalabohu, ďakujem. Chcem zdôrazniť, že na teraz sme túto tému zanedbali. Spoločnosť je veľmi polarizovaná v tejto téme, objavili sa negatívne stanoviská premiéra aj ministra vnútra skôr ku kvótam, ako k celkovej tejto tematike a mám tu teraz pred sebou veľmi pekné, peknú iniciatívu asi stovky mimovládnych organizácií, Stredozemné more je aj naše more, iniciatíva ku Svetovému dňu utečencov. Čiže veľmi sa prihováram, aby táto téma tu bola, však iste aj bude, ale aby tu aj niekto bol zodpovedný, nielen parlament, ktorý si svoje dá. V deň pred summitom dvadsiateho štvrtého bude tuná na európskom výbore pán premiér, čo je dobré, len my by sme tým pádom mohli a mali aj zaviazať pána premiéra, aby konal v zmysle našich uznesení. Čiže niekto by tu mohol byť aj, ktorý je za to zodpovedný, či minister vnútra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2015 16:59 - 17:00 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja chcem konštatovať, že ten príspevok bol kultúrny, čo nie vždycky Lojzovi Hlinovi, pánu poslancovi, pripomínam, ale tentokrát to bolo k veci a v podstate kultúrne. Spomenul slovo spoveď a spovedné tajomstvo. Vtedy som sa troška chytil, lebo spomenúť spovedné tajomstvo neni automat na Coca-Colu, že hodíte euro, dostanete Colu. Ale ten človek, ktorý chce ísť na spoveď, naozaj si musí porozmýšľať, spytovať svedomie ohľadom svojich myšlienok, slov, skutkov aj zanedbávania dobrého a nechápania súvislostí, vážení. To je gól. To je náročné. A pred tým musí to svoje zlo oľutovať, dať veci do poriadku a sľúbiť sa polepšiť. Keď to nespraví, tak sa mu nič neodpustí. Darmo si myslíte, že my môžeme zabiť a vzápätí ísť na spoveď a už sme zase na druhý deň čistí. Neni to tak.
Čiže každý ukradnutý groš, keď sa z neho spovedáš, musíš ho vrátiť, až potom sa ti to odpustí. Čiže toto by som rád zaviedol aj do politiky, aj do ekonomiky, že dostaneš zákazku až vtedy, keď všetky tie vrchavce napríklad dáš do poriadku. A dneska troška rozprávame aj na túto tému.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.6.2015 16:25 - 16:37 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážení kolegovia, už všelikto mi hovorí, čo sa do toho miešaš, buď ticho. A nebudem, no. Tú schôdzu sme zvolali preto, že nás táto téma, samozrejme, zaujíma a, myslím, nielen opozíciu, ale aj koalíciu zaujíma, pretože je to téma otvorená. A takých tém je veľa otvorených, netýkajú sa len koalície alebo len opozície, a teda slovenskí ľudia sa pýtajú, kde je pravda. A veľmi často mnohé veci odsúvame a proste dostratena, to všetci vidíme.
Mne sa tiež zdá to, že keď som to raz podpísal, aby sa to o tom tu hovorilo, a nie aj moji kolegovia, ale viacerí, tak by niekto mal vystúpiť a povedať, prečo to vlastne podpísal, no. Tak mňa nikto s tým nepoveril, ale cítim sa ako zaviazaný pár slov povedať a vlastne to nebudú ani moje otázky, ale bude to ľudí z ulice, ktorí čakajú na to, že niečo sa pohne a že niekde sa spravodlivosti zadosťučiní.
Ja som prišiel do tohto parlamentu v roku 2012, vtedy Gorila vlastne už bežala, bolo nejaké uznesenie, že každý polroka sa bude o nej tu hovoriť, tri-štyrikrát sa o nej hovorilo, bolo to veľmi, by som povedal, až, až také trápne, až troška aj urážlivé pre parlament, lebo vlastne tu sa vyskakovalo, vykrikovalo, správa bola veľmi strohá, veľmi jednoduchá, vyšetruje sa, bude sa vyšetrovať, zas to išlo dostratena. Proste som sa divil, že vlastne aj z opozície už všetci rezignovali a nepripomínali to uznesenie, že každý polroka by sa malo o tom debatovať, tak teraz sme to trocha ako snáď pripomenuli, no. V 2016 končíme a mnohé veci sa nedotiahli, tak ja by som aspoň do smrti sa rád dozvedel, že jak to vlastne bolo a kde teda je pravda.
Nakoniec to, že tu pán špeciálny prokurátor bol, nebolo zbytočné, napríklad on povedal niektoré veci, ktoré sú zaujímavé. To, že bolo 13 ukončených káuz, to som prvý raz počul, by ma zaujímalo, ktoré ukončené kauzy boli, či niekto bol potrestaný, niekto nebol oslobodený, to je úplne tak potichučky, nič sa o tom nehovorí. Sedem pokračuje káuz, tiež by ma zaujímalo vlastne, ktoré sú tie kauzy, ktoré pokračujú, a teda aká je nádej, že sa raz aj skončia. To, že 45-tisíc stránok spisu už existuje, tak to je už šílenstvo, to je tiež nová informácia. To, že 650 výsluchov svedkov, 12 právnych pomocí zo zahraničia a tak ďalej, to sú informácie, že to beží. Len proste beží, beží zajac a stále ho chytáme za chvost a stále nám uteká. Čiže toto nás musí mrzieť, že znova sa vráťme k tomu, objektívne skúsme posúdiť, kde je pravda, čo sa ešte dá v tom urobiť, napríklad ešte v tomto volebnom období sa ešte niečo udialo, veľmi sa obávam, že sa moc neudeje.
Mojou bolo, dôvodom, prečo som sa aj prihlásil, bolo to, že som čítal správu generálneho prokurátora, už som sa to tu v jednej poznámke snažil povedať, to je dobrá správa, komplexne posudzuje, čo sa tu v kriminalite vlastne deje.
Ináč špeciálny pán prokurátor tam mal päť a kúsok strany veľmi suchej a takej veľmi, by som povedal, všeobecnej a v celej správe generálneho prokurátora ani slovo o Gorile, teda už keď nie o Gorile, tak o korupcii, vôbec nič o verejných obstarávaniach podvodných, o mnohých iných veciach, daňových rajoch, schránkových firmách. To sú veci, ktoré každého zaujímajú, každý vidí, že neni to férové a vlastne v správe GP vlastne o tom prakticky nič nebolo a takisto v správe špeciálneho prokurátora. Ale tá správa špeciálneho prokurátora už niekoľko rokov je veľmi suchá a ja neviem, prečo by nemohol viac povedať o svojej činnosti a predstaviť svoj úrad aspoň parlamentu. Ale to som už sám, myslím, že som už aj povedal.
No, napríklad tie nemajetkové ujmy. Tak musí nás to mrzieť, keď tuná pán Mičovský, ktorý tu bojuje za lesníkov veľmi kvalifikovane, naraz ho niekto vraj súdi, to som sa teraz dozvedel, o 100-tisíc euro za to, že tam nejaký zmanipulovaný tender. Lebo však jasné, že drevo sa vyváža von vo veľkom, teraz som bol pred pár dňami, včera vlastne, v Demänovskej doline, je tam krásna tabuľa, že lykožrút, boj proti lykožrútom pomocou európskeho tohto, a vykácané dva-tri pre J&T, lyžovačka nejaká, tak lykožrút, vlastne tak bojujú proti nemu, že tam vykácu dva kopce, a takých kopcov tam už bolo desať vykácaných, no. Čiže 100-tisíc dostane za to? Politik, niekto naňho povie, že je to a to, vzápätí chce vyhrať tiež milióny doslova, a pritom naozajstná obeť trestného činu nedostane temer nič. Ja som to už tu spomínal. Vnúčika mi zabilo pri nehode, osem rokov sme sa súdili o to, aby 3 300 euro dostal ako veľmi odškodné za to, že vlastne zomrel proste zavinením úplne druhej strany. Čiže to je, to sú právne nonsensy absurdné, ktoré už nechcem tu zdôrazňovať, ale tiež sa patrí, či to by nás malo zaujímať, aby sa také veci nekonali.
No, ja poviem teraz snáď jednu vetu, ktorá trocha s tým nesúvisí, ale predsa s tým súvisí, ale za to ma všelikto nebude mať rád. Ale to, že tých neobjasnených Goríl tu beží veľmi veľa a že sme si už na to vlastne zvykli, že sa to neobjasní, že ide to dostratena, no. Slovensko si na toto zvyká už, by som povedal, 60 a 15, 75 rokov. Že proste veci sa udejú a nikoho nepotrestajú. Je to také až, by som povedal, prekliatie Slovenska, že to takto je, no. Slovensko je, áno, naozaj aj národ holubičí, aj trpel, aj všetko toto, ale pritom tieto veci, ktoré spomeniem, nerobili ani Marťania, ani Rusi, ani Nemci, ani Maďari, ani Češi, ani nikto, ale robili naši ľudia, ktorí porobili veľa zlého, a pritom išlo to dostratena, spraví sa vždy čiara, išlo sa ďalej, no. Tak nechcem pripomínať Židov a všetko, čo s tým súviselo, nechcem pripomínať eštebákov, normalizátorov a tak ďalej, dnešných kapitalistov, ktorí prepúšťajú ľudí, vytunelujú fabriky. Ale tých kolaborantov s fašizmom, arizátorov, eštebákov, udavačov, likvidátorov reholí, kulakov, učiteľov a tak ďalej, tu bolo veľmi, veľmi veľa, vlastne nikomu sa nikdy nič nestalo. Tu bolo 70-tisíc nespravodlivo odsúdených politických väzňov, boli tu normalizátori po roku 1968, ktorí 20 rokov odstavili veľkú skupinu ľudí, a nič, celkom sa im nič nestalo. Po novembri ´89 v našom holubičom národe rýchlo vystriedal egoizmus, nadšenie vystriedalo egoizmus, závisť a nenávisť.
Daniel Hevier, spisovateľ, povedal, a možná som to tu už niekedy povedal: "Revolúcia v roku ´89 nás všetkých oslobodila, duchovne založených k duchovnu", a teraz prepáčte za výraz, "a hajzlov k špinavostiam. Vyústilo to do súčasného mafiánskeho kapisocializmu." Tu končí Daniel Hevier. A teda, bohužiaľ, tie Gorily pokračovali straníckymi privatizáciami, korupčnými aférami, klientelizmom a vždy sa všetko vlastne vyriešilo hrubou čiarou, no.
Pamätáte si aj na prvé privatizácie ´94-95, keď tie rozdiely, ktoré vtedy vznikli, sa už nikdy nedohonia tými podnikateľmi, ktorí naozaj pracujú, fachajú. Tam to vlastne začalo, keď naše striebro, VSŽ, sa odovzdalo pár minút pred koncom vlády do rúk iných a tak to pomaly išlo a dneska je VSŽ tam, že ani futbalový zväz, futbalový klub v Košiciach nevedia podporiť. Ale bola tam Nafta Gbely, bolo tam milión privatizácií, boli tam rôzne udania, ktoré sa vlastne ani novými vládami nikdy nepotvrdili a žiadna vláda si s tým prsty nelámala. Pamätáte si veľmi dobre na tie prípady, no.
To ma mrzí teda a ja som tu nedávno povedal, ako sa privatizovalo. Človek, ktorý bol pri tom, tri strany, jeden riadok, jeden podnik a teraz tých pár ľudí, čo tam sedelo, nechcem povedať, že gadžov, Ferovi áno, Mišovi nie, Janovi áno, tomu hento, za jeden deň bolo všetko privatizované, rozdané kamarátom, od ktorých sme mohli čakať nejaké revanše. Čiže toto tiež je zlo, ktoré sa pred nami valí, ktoré sa nikdy nepotrestalo. A tie podniky mnohé sa vytunelovali, mnohé sa predali, mnohé išli do krachu a potom sa predali a tak ďalej. Čiže to je naša vina, Slovenska, ktorú nás, aj Gorila je na konci toho alebo niekde v strede, by som povedal.
Málo sa tu hovorí o príčinách toho všetkého, že je nedostatok morálky, zlá výchova ľudí, ich nevhodný výber. A už vyšetruje sa to temer desiaty rok a to už troška veľa, no. Napríklad nikto tu nespomínal, v akej sme to veľmi sa pýtali, tak existujú Gorilie nahrávky, alebo neexitujú? Voľakedy sme hovorili, stratili sa, určite existujú, no, ticho je o tom. Ja by som sa rád dozvedel, či existujú. Určite existujú.
A potom otázka, jako je možné, že finančné skupiny naozaj získali taký vplyv nad politikou a ekonomikou? Česi okolo toho majú teraz veľa diskusií, to určite príde aj sem, o tom sa tu tiež relatívne málo hovorilo.
Vážení, záverom čo povedať, no. Slovensko je šokované tým, že vlastne na každú kauzu, na každý prípad, ale aj zahraničný, sa objaví desať článkov proti, desať článkov za. A vyberte si. Žiadne analýzy, ktoré by troška informovali tých ľudí, jeden platený tými a druhý tými, a tak píše, aby svojim majiteľom novín, televízii sa zavďačil. Čiže troška musíme aj my ľuďom otvárať oči, že teda kde je tá pravda. Nie všetci sú zlodeji, ani v tomto parlamente, ani vo vláde, ani v spoločnosti. A teraz týmto pádom, že je to takto polarizované, tak vlastne všetci vyzeráme ako zlodeji, ktorí kradnú, a proste všetci sú politici lumpi.
Ja chcem, to je troška také kresťanské, ale to som presvedčený hlboko svojím životom, že každý ukradnutý cent sa raz vráti a padne na toho človeka, a veľmi tvrdo padne. Čiže darmo ste si privatizovali alebo zobrali, alebo neviem čo, nebude to, ako my hovoríme, Božie požehnanie na tom, ale aj ľudsky sa to tomu človeku vráti a veľmi na to doplatí, potom darmo bude kričať. A to, že nepotrestané zlo sa vracia, stále to je tuná Božia pravda.
Lev Tolstoj povedal raz takú vetu, tu to ešte dokončím, ale to všetci iste poznáte, je to vo Vojne a mieri a tá veta znie takto: "Ak sa zlo spojí, aby robilo zle, tak aj dobro sa musí spojiť, aby bojovalo proti zlu." Tak tuná chcem zdôrazniť, ten boj ide nad národy, strany, štáty, rodiny a ide dokonca nad jednotlivcov a blížia sa voľby, a teda ten vyhrá, kto sa pokúsi Slovensko zjednotiť. A určitá aliancia proti tým lumpom by tu mohla a mala byť, lebo fakt, že tak to ide dole vodou a tých káuz sa kopí a ľudia nám to spočítajú, keď nebudú nikomu absolútne veriť. A to je chybou, lebo iný systém momentálne nemáme ako, ten je zlý, ale proste lepšejší nateraz nikto nevymyslel, hoci by ho vymyslieť mal.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2015 14:29 - 14:30 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja nerád konštatujem, že ten príspevok bol slabý na to, čo som od neho očakával. Nejakým spôsobom robiť bonmoty tým, že tam dáme meno Fischer alebo že tam dáme meno Frešo, sa mi zdá málo. Vôbec to nesúvisí s touto kauzou.
Nazvať kolegu v parlamente "užitočný idiot", to si nedovolím o nikom povedať ani v živote, ani tuná. Čiže to sa mi zdá absolútne zbytočné a nemožné. (Potlesk.) No, dve sekundy z času.
A takisto o Fischerovi. No, Fischera ja poznám. Spravil chybu, doplatil na to, bol, je to ukončené, aj jeho politické ambície som nie vždy chápal. Ale je to prvý slovenský transplantár srdca, ktorý spravil tisícky operácii srdca, ktoré nikto iný nevedel urobiť. A teda bol, je to športový lekár, ktorý je tam-hentam a tak ďalej, čiže teraz naraz si povedať, že je skorumpovaný lekár, tak to naozaj protestujem. Pretože urobil chybu, ale je to vec uzavretá a nepatrí to vôbec ku Gorile.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2015 14:02 - 14:04 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja prvý raz vidím živého špeciálneho prokurátora, oceňujem vašu neľahkú prácu, aj ďakujem vám za ňu, aj vašim kolegom, iste to neni ľahké.
Ale máme teraz správu generálneho prokurátora, pred chvíľou pán Kadúc o tom hovoril, je to komplexná správa, už druhý rok si ju všímam, veľmi precízne vypracovaná, naozaj, táto dnešná má 102 strán a tam teda tie témy hlavné, ktoré sa najmä vás týkajú, sú prakticky neni spomenuté, to znamená Gorila vôbec, schránkové firmy, ich majitelia, daňové raje, obrovské úniky, podvodnícke verejné obstarávanie, strácanie peňazí v eurofondoch, o korupcii ani nehovorím, nemajetkové ujmy, to je tiež téma, ku ktorej v pléne sa k tomu vrátime. Všetko sú to témy vaše a vy tam máte v tejto správe päť a pol strany, veľmi stručné, prakticky nič, skoro, neviem, jak to vaši ľudia vypracovali, ale dajme možnosť aspoň parlamentu povedať, čo sa u vás deje. Určite sa tam veľa deje, je to rizikové povolanie. Ešte raz vám zaňho ďakujem, ale sa mi zdá, že vaše výsledky málo prezentujete ako v parlamente, tak aj vo verejnosti, čiže potom bežia fámy a mnohí vám krivdia určite vo vašich výsledkoch. Ale troška je to aj vaša vina, že vaši hovorcovia alebo hovorca, alebo vy sám nevystúpite častejšie a nevysvetľujete, „o co, o co kráčí“.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis