Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

18.2.2015 o 16:45 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.3.2015 16:30 - 16:32 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne aj pánovi ministrovi, že vystúpil v rozprave a vysvetlil to, o čom sme diskutovali dnes na výbore pre zdravotníctvo. Myslím, že je dobré, že to tu odznelo, lebo je to jeden z argumentov, pre ktorý sa lekári obrátili na pána prezidenta a to je ten problém, či je možné spoplatniť nezazmluvnený výkon. Aby som to veľmi jednoducho povedal. To znamená, že lekár na ambulancii vie urobiť nejaký zdravotnícky výkon. Hovorí sa napríklad o vyšetrení EKG alebo ultrazvukovom vyšetrení, nemá ale toto vyšetrenie, tento výkon zazmluvnený od zdravotnej poisťovni, musí poslať v takomto prípade pacienta niekde inde, k inému zazmluvnenému lekárovi alebo to za platbu môže urobiť.
Odpoveď ministerstva tu dnes odznela, podčiarknem to. Keď je pacient ochotný dobrovoľne zaplatiť, môže to urobiť. Verím, že to takto bude aj v budúcnosti ministerstvo zdravotníctva, ako pán minister naznačil na výbore, to interpretovať. Myslím si, že keď ste rozhodnutí prelomiť prezidentovo veto, bolo by dobré, keby v nejakej ďalšej novelizácii sa to veľmi explicitne aj upravilo, aby sme mali o jeden problém menej, aby to bolo jednoznačné.
To druhé, čo chcem povedať, pán minister sa toho dotkol, hovoril o tom aj dnes pán poslanec Blanár, je skutočnosť, že pán prezident vo svojom odôvodnení hovorí o tom, že nie je dobré, aby bolo spoplatnené objednávanie a osobne si myslí, že objednávanie pacienta je niečo prirodzené, čo nemá byť spoplatnené a vy ste to v návrhu zákona aj zakázali. Druhá vec sú prednostné vyšetrenia, či je alebo nie je možné vyberať za to poplatok. Ten návrh je, aby to nebolo možné, ale pán prezident hovorí o niečom inom vo svojom odôvodnení. Čiže používať jednu argumentáciu a pliesť ju s druhou argumentáciou, nemyslím si, že je práve najšťastnejšie. Pán prezident preto vrátil práve tento zákon, lebo vyvoláva... (Prerušenie vystúpenia časomerom).
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.3.2015 16:01 - 16:03 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Stále uvažujem o tom, čo nám vlastne chcel pán poslanec Blanár vo svojom vystúpení povedať, ale mám taký pocit z toho jeho vystúpenia, že jeho jednoducho tlačí svedomie. Tlačí ho svedomie, pretože pán minister Čislák pripravil celkom dobrý smerácky marketingový návrh zákona. Dobre sa to komunikovalo, päť poplatkov zakážeme, tým pádom sa poplatky už prestali vyberať a sme naspäť v bezplatnom zdravotníctve. Pri troške šťastia sa s tým dá vydržať až do parlamentných volieb. Potom prišiel s vylepšeniami pán poslanec Blanár v druhom čítaní a pán prezident, najpopulárnejší politik na Slovensku, vrátil zákon do parlamentu. No a teraz to tu potrebuje nejak pán poslanec Blanár vysvetliť a argumentuje, lebo mohli by ste si tak chlapsky priznať chybu, že asi to takto netrebalo urobiť. No ale SMER nikdy neprizná chybu, takže prichádza demagógia.
A musím povedať, že som veľmi pozorne počúval, ale, pán poslanec Blanár, tie vaše argumenty nemajú logiku. No len skúsim zo tri, idem. Pravicová vláda zaviedla poplatky. Vy, SMER, ste ich zrušili. Teraz sú poplatky vysoké, po siedmich rokoch vládnutia strany SMER, lebo ich pravica zaviedla. To nemá logiku. Veď vy ste ich zrušili, akože narastajú?
Ďalší argument. Zlá pravica povolila zisky zdravotných poisťovní, povolila privatizáciu a vy prenajímate polikliniky v Žilinskom kraji ako Žilinský samosprávny kraj, ktorému ste županom. Tak teraz ste za tú privatizáciu, alebo nie ste? Ste za to, aby niektoré služby išli do súkromných rúk alebo nie? Povedzte jasne.
Tretí najkrajší argument. Prezident kritizuje to, že za objednávanie by sa mali vyberať poplatky. Vy hovoríte o prednostnom vyšetrení a prezident vrátil zákon a vy vlastne jeho argumentmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.3.2015 15:12 - 15:14 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem sa poďakovať pani poslankyni za jej vystúpenie a myslím, že trafila klinec po hlavičke, keď povedala, že načo slúži potom takýto zákon, keď je nejednoznačný, čo konštatoval pán prezident, keď si ho ináč vykladajú lekári, ináč pacienti, bude mať medziregionálne rozdiely. Vlastne nikto nebude tie poplatky schvaľovať, iba VÚC-ka by ich mala nejak vágne kontrolovať. Tak vlastne načo slúži potom tento zákon, keď neodstráni v skutočnosti problém, ktorý pacientov trápi? To znamená, že sú od výmyslu sveta vyberané rôzne poplatky a pacient reálne nevie, za čo platí. Či je to len predvolebný ťah, ste povedali, respektíve nejaký predvolebný marketing. Myslím si, že áno. Hlavne o to ide, o tom som presvedčený a hovoril som o tom aj v druhom čítaní, SMER potrebuje pred voľbami povedať, že už urobil poriadok s poplatkami. Potom ešte budú potrestaní nejakí lekári, ktorí vybrali nejaký poplatok, lebo nie celkom jednoznačne pochopili, za čo vlastne môžu a za čo vlastne nemôžu tento poplatok vyberať a tým pádom to bude možno dobre marketingovo odkomunikované. Tak som to aj vnímal z vyjadrení pána ministra a aj niektorých poslancov strany SMER.
Problém ale je, že poplatky to v praxi neodstráni. Neviem si celkom predstaviť, ako to bude teda fungovať s tým, že keď niekto jednoducho nemôže čakať preto, lebo jeho zdravotný stav mu to neumožňuje, chronický pacient, ktorý je bezvládny, respektíve mu to neumožňuje jeho pracovná, pracovné zadelenie a potrebuje si len predpísať lieky, či to bude fungovať tak, ako to hovorili kolegovia zo SMER-u, že no veď poradie určuje pacient. Čiže skúste si predstaviť čakáreň všeobecného lekára, kde od 5.45 hod. ráno je napísaný zoznam tridsiatich siedmich čakajúcich a sestrička otvorí dvere a ukáže na pána v kravate a povie: "A teraz vy." Aká bude reakcia v tej čakárni?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.3.2015 14:55 - 14:57 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Chcem sa poďakovať pánovi poslancovi Bastrnákovi za veľmi dobrú analýzu toho, čo sa vlastne udialo v tom celom procese niekedy od roku 2006. Skutočne, len podčiarknem, že vláda v rokoch 2002 až 2006 zaviedla poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktoré mimochodom, aj Ústavný súd uznal, ako v zmysle ústavného poriadku Slovenskej republiky legitímne poplatky. Faktom je, že vláda Roberta Fica zrušila - a to myslím, veľmi dobre na to upozornil pán poslanec Bastrnák - len dva z týchto poplatkov, ktoré dodnes sú napísané v platnej zdravotníckej legislatíve, a to 20 a 50-korunáčku, 20-korunáčku za návštevu ambulancie a 50-korunáčku za deň pobytu v nemocnici, teda za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v nemocnici. Ale ako veľmi dobre poznamenal pán poslanec, zostal tu poplatok za pohotovosť, zostal tu poplatok za sanitku, zostal tu poplatok za recept a mohol by som pokračovať cez kúpele a cez všetko možno ostatné, čo tu ešte existovalo.
O to viac treba povedať, že bol to iba marketingový ťah prvej vlády Roberta Fica, pretože v nariadení vlády určila výšku poplatku za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v ambulancii a v nemocnici na nula slovenských korún, resp. nula eur neskôr, ale v zákone je doteraz možné vyberať takýto poplatok. Až novelou 580-ky, ktorú máme zhodou okolností práve v druhom čítaní na tejto schôdzi Národnej rady, určuje ministerstvo zdravotníctva, že výška tohto poplatku aj v zákone bude nula. Čiže treba hovoriť veľmi presne a nie populisticky. A faktom je, že prešlo medzitým sedem rokov a poplatky neúmerne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.3.2015 14:36 - 14:38 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Najprv k pánovi poslancovi Martvoňovi. Pán poslanec, ja som nehovoril o akútnych pacientoch. Akútny pacient má vždy prednosť pred chronickým pacientom a poradie určuje lekár, o tom tu nediskutujeme, to je úplne jasné mne ako lekárovi.
To, o čom som hovoril, je, že zamestnaný pacient radšej zaplatí poplatok, aby mohol pracovať a nevysedávať celý deň v ambulancii a často aj nevládny pacient radšej zaplatí poplatok, lebo keď vysedáva, jednak nevládze a jednak je to preňho, keď potrebuje opatrovateľku, náročnejšie. O tom som ja hovoril.
Tá moja druhá poznámka je, no viete, pán poslanec, stále rozprávate o tom, ako zaviedla pravicová vláda poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. No ale boli tie poplatky jasné. To, na čo dnes nemá ministerstvo zdravotníctva odvahu. Dvadsať korún v ambulancii, 50 korún za deň pobytu v nemocnici. Vy ste to zrušili, prvá vláda Roberta Fica. Sedem rokov vládnete, lebo len rok a pol vás prerušila vláda Ivety Radičovej, poplatky narástli a vy sa teraz odvolávate na nejakú pravicovú vládu, čo niečo zaviedla? To je smiešne. Po siedmich rokoch? Čo ste robili sedem rokov, preboha, keď vám to tak vadilo?
A znovu len zopakujem, za ministrovania Zajaca boli určené nariadením vlády maximálne výšky, presne určené výšky poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Dnes na to ministerstvo zdravotníctva nemá odvahu a váľa to na VÚC-ky a VÚC-ky sa toho zbavujú, lebo pán poslanec Blanár miesto "schvaľuje", dáva "kontroluje", aby s tým mal čo najmenej starostí.
Posledná poznámka aj k vám, aj k pánovi poslancovi Simonovi, no veď, dámy a páni, ale rovnako potom je nesociálne, že keď chcete občiansky preukaz alebo vodičský preukaz, alebo pas skôr, tak za to niekto vyberá poplatok. Ako k tomu prídu tí, ktorí na tento mimoriadny doplatok nemajú?
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.3.2015 14:08 - 14:33 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážený pán spoločný spravodajca, dámy a páni, k vládnemu návrhu zákona o poplatkoch, ako ho verejnosť už dnes volá, som vystupoval v druhom, aj v prvom čítaní a povedal som svoje pomerne jednoznačné stanovisko. Musím konštatovať, že rozhodnutie pána prezidenta, ktorý vetoval tento zákon a vrátil ho do Národnej rady Slovenskej republiky, bolo aj vzhľadom k tej diskusii, ktorá prebiehala v Národnej rade, ale aj k tej diskusii, ktorá prebiehala vo verejnosti, očakávaným krokom. V princípe sa dá povedať, že voči tomuto zákonu boli veľmi, vznesené veľmi vážne výhrady.
Pán prezident vzniesol v podstate tri výhrady, ktoré tak voľne parafrázujem. Tou prvou je, že zákon je nejednoznačný, že výklad tohto zákona lekármi, pacientmi, občanmi, ministerstvom je nejednoznačný a zákon zo svojej podstaty by mal byť jednoznačným. Nie je predsa možné vykladať si rýchlosť, ktorou smieme ísť v obci, ľubovoľne, podľa toho, či ste policajt, vodič alebo nezainteresovaná osoba, alebo ministerstvo vnútra. Je to jednoznačné, že musíme ísť päťdesiatkou a takisto by malo byť jednoznačné, za čo možno a za čo nemožno vyberať poplatky v ambulanciách v slovenskom zdravotníctve.
Druhý argument, ktorý uviedol vo svojom niekoľkostranovom odôvodnení pán prezident, je skutočnosť, že ministerstvo zdravotníctva napriek tomu, že dlhodobo pripravovalo tento vládny návrh zákona o poplatkoch, nekvantifikovalo reálne jeho dopady ani záporne, ani kladne. Čiže ministerstvo zdravotníctva nekvantifikovalo, koľko sa asi vyberá na poplatkoch, aká je momentálne situácia s vyberaním poplatkov a po zrušení piatich poplatkov, ktoré navrhuje minister Čislák, o koľko viac peňazí zostane v peňaženkách pacientov, o koľko menej budú pacienti doplácať v zdravotníctve. Čiže pri tak vážnej norme by určitá kvantifikácia, určitý dopad bol očakávaný z hľadiska toho, že to predkladá ministerstvo zdravotníctva.
A tretia výhrada pána prezidenta, prečo navrhol neschváliť zákon ako celok, je skutočnosť, že zákon bol schválený v inej verzii vo vláde Slovenskej republiky, než na záver schválila Národná rada Slovenskej republiky. Pán prezident teda nepriamo vzniesol výhrady voči pozmeňovacím návrhom, ktoré boli schválené v pléne Národnej rady, ktoré výrazným spôsobom pozmenili konečnú verziu zákona. Samozrejme k tomu môžem povedať len toľko, že my sme zvyknutí na to, že v Národnej rade predsa predkladajú poslanci Národnej rady pozmeňovacie návrhy, ktoré zasahujú do tohto zákona, ale pozmeňujúci návrh, ktorý zrušil prednostné vyšetrenie, alebo aby som bol presný, zrušil možnosť vyberať poplatky regulované samosprávnymi krajmi za prednostné vyšetrenia, je podľa názoru pána prezidenta, ale aj širokej odbornej a laickej verejnosti veľmi závažným zásahom do zákona, ktorým nebol dostatočne oddiskutovaný odbornou, ani laickou verejnosťou.
Dovoľte mi v tejto chvíli povedať, že ja rozhodnutie pána prezidenta vnímam ako odborne správne rozhodnutie. Som rád, že pán prezident vypočul pacientov a som rád, že pán prezident vypočul lekárov, ktorí mali množstvo pripomienok k schválenej verzii vládneho návrhu zákona o poplatkoch. Tri hlavné argumenty, pre ktoré považujem takto schválený vládny návrh zákona za zlý, si dovolím v tejto chvíli uviesť aj ja.
Prvý argument, prečo považujem schválený vládny návrh zákona za zlý a považujem za správne, že ho prezident vrátil do Národnej rady, je skutočnosť, že zákon vyvolá v praxi chaos. Úlohou zákona totižto bolo urobiť poriadok s poplatkami, a to myslím, že všetci, odhliadnuc od toho, či sme zo SMER-u alebo z opozície, vnímame ako správny krok. Problém s narastajúcimi poplatkami z roka na rok v ambulanciách na Slovensku máme. Čiže to je v poriadku. Ministerstvo zdravotníctva malo ambíciu urobiť s tým poriadok.
Faktom ale je, že takto schválený návrh zákona vyvolá väčší chaos, než je s poplatkami v súčasnosti. Tým, že ministerstvo zdravotníctva zakázalo päť poplatkov aj po pozmeňovacom návrhu, ktorý predložil pán poslanec Blanár, ešte nevyriešilo skutočnosť, že poplatky sa budú v budúcnosti vyberať, aj keď sa mnohé len premenujú. Tak ako v súčasnosti máme problém s poplatkami, ktorý nespočíva v tom, že zákon predpisuje, čo sú služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a nariadenie vlády určuje, aká je výška poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, o tomto môžeme diskutovať, či je to dobre nastavené alebo zle. Ale toto nespôsobuje reálny problém v praxi.
Reálny problém v praxi spôsobuje, že mnohé ambulancie vyberajú poplatky aj za také výkony, ktoré už nejakým spôsobom hradí zdravotná poisťovňa, respektíve vyberajú poplatky od výmyslu sveta. A ja som mal veľmi vážne obavy pri prerokovaní tohto návrhu zákona v prvom, druhom čítaní, ktoré som tu za týmto rečníckym pultom aj opakovane povedal, že žiaľ, napriek snahe ministerstva zdravotníctva táto novela zákona nevyrieši problém vyberania poplatkov od výmyslu sveta. Mnohé sa premenujú, nájdu inú formu, nebude ich vyberať lekár, ale správca, nebudú sa tak volať, budú sa poukazovať ako dary, proste vymyslí sa na to nejaký model, ktorého sme koniec koncov svedkami od roku 2006, keď prvá vláda Roberta Fica zrušila 20 a 50-korunáčky a povedala, že zdravotníctvo bude už bezplatné. No je bezplatné? Z roka na rok narastajú poplatky. Predtým sa vyberala 20 a 50-korunáčka a bolo to dobré. Fungovalo to v praxi, všetci vedeli, za čo koľko zaplatia. Zrušilo sa to, nech sa páči. Je to určite systém, ktorý sa dá nahradiť omnoho efektívnejšími v súčasnosti, ale faktom je, že po zrušení poplatky nie klesli, ale začali narastať. Ináč by sme totižto tento zákon tu v súčasnosti nemali a ináč by ministerstvo financií nepredkladalo v zákone o dani z príjmov na jeseň minulého roka povinnosť zaviesť registračné pokladnice v ambulanciách. No veď logicky, keby neboli poplatky, tak čo by registrovali tieto ambulancie?
Druhou mojou výhradou, a koniec koncov je to výhrada pána prezidenta, ja som ju ale hovoril aj v druhom čítaní, je nejednoznačnosť tohto zákona. No, dnes sme diskutovali na výbore pre zdravotníctvo a sme tam v podstate ľudia z praxe, ktorí poznáme, ako je to na ambulanciách, ako je to v nemocniciach, ako to funguje v slovenskom zdravotníctve a dnes sme diskutovali práve o tom, že ako je to s hlavnou výhradou súkromných lekárov, ktorú Asociácia súkromných lekárov, aj Slovenská lekárska únia špecialistov opakovane na verejnosti pripomínala. Môže lekár spoplatniť nezazmluvnený výkon? Veľmi jednoduchá otázka. Ale pomerne veľký problém, pretože Asociácia súkromných lekárov hovorí, že tak ako je to v súčasnosti schválené, to v praxi nebude možné. Minister Čislák nás dnes uisťoval na výbore pre zdravotníctvo, že s týmto sa nič nemení. Čiže ministerstvo necháva možnosť spoplatniť na dobrovoľnej báze, samozrejme, pacient s tým musí súhlasiť, nezazmluvnený výkon.
Aby ste rozumeli, o čom rozprávam. Rozprávam o tom, že gynekológ má pacientku, tehotnú ženu, vie jej urobiť ultrazvukové vyšetrenie na svojej ambulancii, ale nemá zazmluvnený ultrazvuk od zdravotnej poisťovni. To znamená, ak je táto pacientka, tehotná žena, ochotná dobrovoľne zaplatiť poplatok za toto vyšetrenie, ktoré nie je zazmluvnené, môže jej to gynekológ urobiť, alebo ju musí poslať k najbližšiemu zazmluvnenému ultrazvukovému prístroju do okresnej nemocnice?
Namietala to Asociácia súkromných lekárov, namietali to všeobecní lekári, aj špecialisti, poznáte príklad s EKG, ktoré bolo veľmi široko diskutované hlavne na sociálnych sieťach, či všeobecný lekár, keď nemá zazmluvnené EKG vyšetrenie, ho môže urobiť, alebo ho musí posielať k špecialistovi, keď má ten prístroj k dispozícii a vie robiť s tým prístrojom, má na to odborné predpoklady, spĺňa odborné predpoklady.
Čiže ak ministerstvo zdravotníctva chce teda ponechať možnosť vyberať platbu za nezazmluvnený výkon, ako lekár vie urobiť, lebo má na to predpoklady a má takýto prístroj, tak si myslím, že by sa to dalo omnoho jednoznačnejšie v tomto zákone napísať tak, aby to nevyvolávalo rôzne dezinterpretácie.
A tretia moja poznámka je a pripomienka aj k tretiemu problému, ktorý prináša táto novela, pre ktorú ju vrátil pán prezident do pléna Národnej rady, a to je zrušenie prednostných vyšetrení. Treba povedať, že vyvolalo to na moje prekvapenie pomerne veľkú búrku nevôle a ani nie tak u lekárov, ako u pacientov. To, že naším záujmom, dámy a páni, by malo byť, aby pracujúci ľudia pracovali a nevysedávali dlhé hodiny v čakárni čakajúc na vyšetrenie, ak sú ochotní zaplatiť poplatok za prednostné vyšetrenie, je pomerne jasné. Myslím, že to nejako netreba rozoberať zoširoka, všetci sa na to sťažujú, všetci by najradšej boli čím skôr ošetrení, ktorí ste niekedy, kolegovia, boli na ambulancii, tak viete, že nikomu sa tam veľmi čakať nechce a priznám sa, že ani pre lekára to nie je práve najpríjemnejšie, keď na vás hodiny čakajú pacienti. Čiže toto je jeden rozmer.
Ale prekvapili ma príbehy, ktoré na sociálnych sieťach tak isto boli široko rozoberané, príbeh nevládnej dôchodkyne, ktorá na cestu k lekárovi potrebuje zaplatiť opatrovateľku. Dnes za hodinu alebo za dve hodiny vedela vybaviť všetko, prišla po ňu opatrovateľka, išli k lekárovi, zaplatila poplatok za prednostné vyšetrenie, vyšetrili ju, prišla domov a mala to vyriešené. V súčasnosti sa ale dostávame do situácie, že ona bude musieť pre cestu k lekárovi zaplatiť tejto opatrovateľke pol deň, možno celý deň, kým vysedia v čakárni radu. Prichádzajú ponosy od pacientov, ktorých zdravotný stav jednoducho neumožňuje tak dlho vysedávať v čakárni. Takže zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie vyvolalo veľkú búrku nevôle aj preto, pretože neboli dostatočne diskutované. O tom som presvedčený. Jednoducho i ministerstvo zdravotníctva tak dlho pripravovalo tento návrh zákona, chcelo zrušiť tento poplatok, tak nech sa páči, malo ho doniesť do Národnej rady a prediskutovať ho a nájsť, ako iným spôsobom upraviť objednávanie pacientov tak, aby ten, kto jednoducho nemôže čakať z rôznych dôvodov, čakať nemusel.
To, že pán prezident vrátil tento zákon do Národnej rady, považujem za odborne správne a otvára to priestor hlavne na strane kolegov zo SMER-u, aby rešpektovali prezidentove veto, aby ho neprelomili, aby neschválili ešte raz tento návrh zákona a aby ministerstvo zdravotníctva možno aj pripomienky, ktoré jednotlivé stavovské organizácie a organizácie pacientov, alebo aj konkrétna petícia ministerstvu zdravotníctva dávajú, vedelo zapracovať do upravenej verzie tohto návrhu zákona.
Pán minister dnes povedal, už som tu spomínal, že teda on je presvedčený o tom, že dnes treba prelomiť toto veto a teda predpokladám, že aj kolegovia zo SMER-u sú zatiaľ v situácii, že chcú prelomiť veto pána prezidenta a argument, ktorý pán minister používal na výbore pre zdravotníctvo, bol, že veď dlho to pripravovali a dlho to diskutovali s jednotlivými organizáciami. Teda po tak dlhej príprave je to konečne zákon, ktorý chce riešiť poplatky v ambulanciách.
Môžeme sa dohodnúť na tom, že súhlasím s tým, že chce. Chce riešiť poplatky v ambulanciách a je to správne. Je to správne, pretože poplatky narastajú a jediní, ktorí sa začali vôbec zaoberať výškou poplatkov v zdravotníctve, bola vláda Ivety Radičovej, ktorá zaviedla ochranný limit na doplatky za lieky. Áno, k poplatkom v ambulanciách sme sa nedostali, tak ako prvá Ficova vláda, ani vláda Ivety Radičovej. Je tu teda šanca to riešiť. Ale poďme to riešiť naozaj tak, aby to bolo jednoznačné, aby to nebola, nevyvolávalo chaos a aby každý vedel, za čo a koľko má doplácať. To by mali byť nejaké východiskové body. Aby to nebol marketingový návrh, ktorý bude vyzerať tak, že všetko sa vyriešilo, počúvam vyjadrenia kolegov zo SMER-u, všetko je v poriadku a medzitým veselo bude prebiehať vyberanie poplatkov, ktoré sa len premenujú v našich ambulanciách, ale SMER sa bude tváriť, že to vyriešil. Raz už sme toho boli svedkami v roku 2006, keď sa zrušili 20 a 50-korunáčky. Odvtedy sa SMER až do jesene minulého roku, kým minister Kažimír neprišiel s návrhom zaviesť registračné pokladnice v ambulanciách, tváril, že zdravotníctvo je v princípe bezplatné, že netreba platiť za nič. Neraz sa minister vyjadril v praxi, keď dostal otázku, veď pacienti platia za to a za to, nemajú platiť nič. Keď náhodou platia, nech sa sťažujú. Nemajú platiť za nič. Čiže netreba skrývať hlavu do piesku, ale treba riešiť tento problém.
Nesúhlasím ale s ministrom Čislákom v tom, že tak, ako bol zákon schválený a ako ho vetoval pán prezident, že je výsledkom nejakej diskusie, že vznikol na základe nejakých odborných pripomienok. Len uvediem hneď konkrétne dva prípady, alebo príklady, prečo si myslím, že tomu tak nie je.
Po prvé, je to zrušenie prednostných vyšetrení, pretože keď sa pozriete do pôvodného vládneho návrhu zákona, ministerstvo zdravotníctva ani náhodou neuvažovalo o tom, že zruší poplatok za prednostné vyšetrenie, ale najprv tam dalo lehotu 7 a potom ju dokonca posunulo na 10 dní a hovorí o tom vládny návrh, ktorý prišiel do Národnej rady, že do 7, po úprave do 10 dní je možné za objednanie pacienta vyberať poplatok za prednostné vyšetrenie, nad 10 dní to možné nie je. To bol vládny návrh. Potom prišiel pozmeňovací návrh, že jednoducho nie je možné vyberať poplatok za prednostné ošetrenie nikdy.
Ďalšia moja poznámka je, že trošku sa nám tu pletú veci, aj dnes v diskusii som to vnímal tak, že sa nám tu pletú veci, lebo mnohí sa odvolávajú na to, že no veď, a pán prezident to aj napísal vo svojom odôvodnení, no veď objednávanie pacienta by nemalo byť spoplatnené a v Európskej únii ani spoplatnené nie je. Áno, nemalo by byť a mnohokrát je. Nemá to oporu v žiadnom zákone, keď budem počúvať tie argumenty, že to ako nejaká vláda pravicová, zlá, to tak, nemá to oporu v žiadnom zákone, ale bežne sa to v praxi deje. Zatelefonujete, objednáte sa, za objednanie sa na vyšetrenie treba zaplatiť. Ministerstvo zdravotníctva v návrhu, ktorý donieslo do Národnej rady a zostalo to tam napísané dodnes, je, napísalo, že nie je možné vyberať poplatok za objednanie sa. To je jedna vec, ale ministerstvo ďalej povedalo, že je možné vyberať poplatok za prednostné vyšetrenie do 10 dní. Čiže to je niečo úplne iné, lebo keď dnes zavoláte alergológovi v Bratislave alebo v Košiciach a chcete sa objednať, lebo začínajú vám nejaké, nejaká polinóza, to znamená náznak sennej nádchy, lebo prichádza jaro, tak vám dá termín za tri mesiace a to máte veľké šťastie. A angiológ za šesť. No je jasné, že za objednanie o tri mesiace asi nie je možné vyberať poplatok za prednostné vyšetrenie. To je pomerne logické. To je logické.
A s touto logikou prichádzalo aj ministerstvo zdravotníctva, lenže pozmeňovací návrh, ktorý tu SMER predložil, pán poslanec Blanár predložil, zmenilo túto filozofiu, čiže to nie je to, čo bolo prediskutované s odbornou verejnosťou. Ešte raz, ministerstvo hovorilo, že nie je možné vyberať poplatok za prednostné ošetrenie, ktoré sa uskutoční od objednania nad desať dní. Čiže do desať dní áno.
Druhá moja poznámka v tejto časti môjho vystúpenia sa týka toho, že keď ministerstvo zdravotníctva chcelo urobiť poriadok s poplatkami, prečo nešlo napríklad tou cestou, o ktorej hovoria aj lekári, veď lekári sa tomu nebránia. Ja som nezachytil vyjadrenie žiadnej z lekárskych spoločností, ktorá by povedala, že je zásadne proti. Naopak, lekári hovoria, najjednoduchšie bude, keď nám urobíte zoznam, za čo je možné na ambulancii vyberať poplatky a tento zoznam bude centrálne regulovaný, či už tým, že sa stanoví maximálna cena, alebo tým, že ministerstvo jednoducho stanoví pevné ceny. Nerozumiem, prečo ministerstvo zdravotníctva na túto svoju kompetenciu rezignovalo? Prečo to ministerstvo zdravotníctvo neurobilo, lebo zrejme to v diskusii s lekármi muselo počuť. Naopak, prišlo s verziou do Národnej rady, pôvodnej, že zoznam poplatkov, resp. výkonov, za ktoré je možné vyberať poplatky v nejakej výške, má byť vyvesený v ambulancii a tento zoznam poplatkov má schvaľovať VÚC-ka.
Pán poslanec Blanár znovu v druhom čítaní prišiel s pozmeňovacím návrhom, že nie schvaľovať a v odôvodnení, keď si ho prečítate, píše, že prečo by to mala VÚC-ka schvaľovať, keď VÚC-ka na to nemá nástroje, prostriedky a dokonca ani vplyv na to, čo v legislatíve, ktorý výkon je plne hradený z verejného zdravotného poistenia a ktorý nie je plne hradený z verejného zdravotného poistenia, čo je koniec-koncov pravda a prišiel s verziou, že VÚC-ka to má len kontrolovať.
Doteraz mi nie je celkom jasné, kto si čo pod slovom kontrolovať vyloží. Raz za rok? Mesačne? Námatkovo? S čím to bude ten kontrolór, ktorý príde zo samosprávneho kraja, kde na odbore zdravotníctva pracujú traja, možno štyria ľudia, aj to nie všetci na plný úväzok. Ako to bude? S čím to porovná, či tá výška je dobrá alebo zlá. Alebo to bude porovnávať len s tým, že čo sú výkony, ktoré nie sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia a tam už si potom výšku poplatku napíše lekár akúkoľvek. V tom je tá nejednoznačnosť, dámy a páni.
Tento zákon mal urobiť poriadok s poplatkami. Miesto toho vyvolal chaos, poplatky nezrušil, len sa mnohé premenujú. Tento zákon vyvolal nejednoznačnosť vo výklade, lebo napriek tomu, že to ministerstvo zdravotníctva tvrdí, lekári v praxi tvrdia, že nebudú môcť spoplatnenie za zmluvnený výkon.
A do tretice, zrušenie prednostných vyšetrení vážne zasiahlo zamestnaných pacientov, ktorí nemajú čas vysedávať v ambulancii, ale aj mnohých nevládnych pacientov, ktorí nevládzu vysedávať v ambulancii. Čiže, dámy a páni, nie je to dobrý návrh zákona.
Záverom mi dovoľte povedať už len toľko, že verím, že zdravý rozum zvíťazí, že SMER, ktorý si nerád pripúšťa chybu, si tento raz tak trošku pripustí chybu a povie, že asi to nie je dokonalé, keď je voči tomu toľko pripomienok a otvorí sa tým priestor na reálne riešenie problému poplatkov v slovenskom zdravotníctve.
Riešenia sú tri, znovu ich zopakujem. Prvým je to, o čom sa diskutuje na odbornej úrovni, aby zoznam poplatkov za výkony jednoducho bol centrálne regulovaný, aby to ministerstvo zdravotníctva neváľalo na VÚC-ky, ale aby takýto zoznam pripravilo aj s maximálnymi cenami alebo s pevnými cenami, koľko je možné za ten-ktorý výkon vyberať poplatku, prvá možnosť.
Druhá možnosť je pokračovať tam, kde skončila vláda Ivety Radičovej, ako sme to aj pôvodne chystali, to znamená, rozšíriť ochranný limit na doplatky za lieky aj na poplatky v ambulanciách. Je otázne, či na všetky skupiny, či na konkrétne skupiny, matky s deťmi, všetci dôchodcovia, zdravotne ťažko postihnutí, ľudia, ktorí sú v hmotnej núdzi, ľudia, ktorí sú v nejakom sociálnom statuse. Je to o diskusii, o tom by mala byť odborná diskusia, ale tak, ako v praxi dokáže veľmi efektívne fungovať ochranný limit na doplatky za lieky, ktorý každý kvartál vracia späť 25-tisíc poistencom peniaze, ktoré nad ochranný limit zaplatili na doplatkoch za lieky predpísané na recept, čiže naozaj dôchodcom, vážne chorým ľuďom, zdravotne ťažko postihnutým, ten priemer sa pohybuje okolo 18 euro pre jedného pacienta kvartálne, čo nie je malý peniaz. Reálne sa vďaka tomuto mechanizmu zo zdravotných poisťovní naspäť pacientom od jeho zavedenia vrátilo viac ako 5 mil. eur.
A tá tretia možnosť, ktorá sa dá v praxi urobiť, je zrušiť poplatky v ambulanciách úplne a preniesť túto zodpovednosť na vzťah medzi lekárom a zdravotnou poisťovňou, kde je poistený pacient. Pretože v tomto vzťahu dokáže lekár vykázať všetky výkony, ktoré poskytol pacientovi, zdravotná poisťovňa dokáže omnoho lepšie ako pacient, ktorý číta nejaké poplatky a nejaký zoznam výkonov, ktorý bude mať niekoľko A4 niekde na stene ambulancie, alebo na nástenke v čakárni, omnoho lepšie dokáže zdravotná poisťovňa skontrolovať, či výkony, ktoré boli poskytnuté pacientovi, jednak tento pacient potreboval a či sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia v rámci zmluvy medzi zdravotnou poisťovňou a pacientom, alebo nie sú. Tam by ambulancia, lekár vyúčtoval zdravotnej poisťovni aj poplatky. Čiže zdravotná poisťovňa by ich zaplatila za pacienta, pacient by v hotovosti neplatil nič a následne v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia, by sa tieto poplatky nad rámec verejného zdravotného poistenia započítavali. A znovu to môžete kombinovať s ochranným limitom a môžte to kombinovať aj so zoznamom všetkých výkonov, za ktoré je možné vyberať poplatok s určením maximálnej ceny.
Čiže možnosti tu existujú tri, existuje aj štvrtá možnosť, že ministerstvo zdravotníctva len bude akceptovať pripomienky, ktoré prišli z terénu a upraví existujúci zákon. Najhoršou verziou podľa môjho názoru je, že ministerstvo zdravotníctva a kolegovia zo SMER-u strčia hlavu do piesku. Povedia, že nikomu sa to síce nepáči, ale oni sú presvedčení o tom, že je to dobré a prelomia dnes prezidentove, alebo zajtra, veto. Prelomia dnes alebo zajtra prezidentove veto a účinným sa stane zákon, ktorý je nejednoznačný a nevyrieši problém poplatkov. Poplatky budú v slovenskom zdravotníctve po schválení tejto novely, žiaľ, fungovať ďalej, akurát sa premenujú.
Takže, dámy a páni zo SMER-u, prajem vám, aby dnes pri hlasovaní zvíťazil zdravý rozum.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2015 19:49 - 19:51 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Na ostatnej mimoriadnej schôdzi, keď sme odvolávali predsedu vlády Roberta Fica vo vzťahu k cétečku v Piešťanoch, sa pánovi poslancovi Hlinovi podaril bonmot, ktorý už odvtedy pomaly zľudovel a znel, že: "Jedno mi nejde do hlavy, ako sa tí chlapci v Belize mohli dozvedieť, že my v Piešťanoch potrebujeme cétečko."
A musím povedať, že keď som dnes počúval jeho vystúpenie a čítal som si ešte raz znovu pozorne ten materiál aj v súvislosti s tým, čo hovoril, rozmýšľam o tom, akých musia mať vynikajúcich právnych expertov v Curaçao na slovenské právo. Predstavte si, že pán Pavlis v 2006. pochopil, že jeho vleklý spor z Fondom národného majetku už zrejme cez právny systém Slovenskej republiky nevie vyhrať. Bol tak zúfalý, že firmu, ktorej v tom roku požičal 20-tisíc euro na súdne spory, predal za 6-tisíc eur niekde do daňového raja do Curaçao. A predstavte si, že tí chlapci v Curaçao v tej chvíli museli tušiť, že oni ešte nájdu cestu cez generálneho prokurátora, aby sa to znovu otvorilo. Podľa mňa najväčší experti na právny systém na Slovensku sú v Curaçao.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2015 18:02 - 18:04 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja rozumiem tomu, že sa pán poslanec Matovič snaží tak, ako sa snažíme všetci od 12.00 hod., argumentovať a vysvetľovať tento zjavný konflikt záujmov, ale chcem mu povedať, že, viete, pán poslanec Matovič, ten problém je v tom, že naši kolegovia zo SMER-u tento konflikt záujmov nevedia, alebo nechcú vnímať. Proste tak, ako som to hovoril vo faktickej poznámke ako v odpovedi po mojom vystúpení, jednoducho skutočnosť, ktorá je každému jasná, že ak niekto podniká a jeho firma sa súdi s Fondom národného majetku, tak by asi takýto podnikateľ nemal byť členom Dozornej rady Fondu národného majetku, lebo sa potom súdi sám so sebou o štátnych 60 mil. eur. Pre mňa je to úplne jasné, úplne jasné. Pre kolegov zo SMER-u nie.
Takisto je pre mňa úplne jasné aj pre vás, pán poslanec Matovič, že ak podnikateľ má podiel vo firme, ktorá obchoduje s druhou firmou, a tento obchod je veľmi výhodný pre firmu podnikateľa a zároveň je ministrom hospodárstva vlády, ktorá dáva investičnú pomoc obchodnému partnerovi firmy, v ktorej podnikateľ podniká, tak je asi v konflikte záujmov a v dosť výraznom konflikte záujmov. Pre mňa je to úplne jasné a zrejme aj pre vás, pán poslanec Matovič, keď som počúval vaše vystúpenie, ale pre našich kolegov zo SMER-u nie. Oni v tomto problém nevidia. A to je tá iná optika alebo iná miera a tolerancia chápania konfliktu záujmov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2015 17:08 - 17:10 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem všetkým, ktorí na mňa reagovali.
Milí kolegovia zo SMER-u, ja neriešim, či Duslu Šaľa 60 mil. investičná pomoc pomohla alebo nepomohla, či to potrebovala alebo nepotrebovalo. Ja neriešim, koľko pracovných miest sa zachovalo alebo nezachovalo. V priebehu minulého roku som zastával v Národnej rade pozíciu predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a snažil som sa ju zastávať najlepšie, ako som to len vedel, aj v súvislosti s tým, že ústavný zákon o ochrane verejného záujmu je deravý ako syr ementál.
Napriek tomu, dámy a páni, môžte prekrúcať moje slová zľava alebo sprava. Ja tam vidím jasný konflikt záujmov, a keď ho chcete pomenovať úplne jednoducho, tak vám poviem, že, viete, pán Pavol Pavlis sa musí rozhodnúť. Alebo sa chce súdiť s Fondom národného majetku ako podnikateľ, alebo chce vo Fonde národného majetku sedieť v dozornej rade. Nevidíte tam trošku konflikt záujmov, že to asi nejde naraz robiť? Pán Pavol Pavlis sa musí rozhodnúť, či chce obchodovať s firmou Duslo Šaľa prostredníctvom inej firmy, kde spolu s manželkou vlastní tretinu alebo chce spolurozhodovať o investičnej pomoci pre túto firmu. Cítite tam malý konflikt záujmov? To nejde celkom svojmu obchodnému partnerovi pomôcť s investičným stimulom a potom s ním obchodovať, aby moja firma mala väčší zisk. Cítite to? Či máme ešte citovať? (Reakcia z pléna.) Necítite. Čiže máte inú predstavu o fungovaní sveta ako povedzme tá západná časť Európy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.2.2015 16:45 - 17:03 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážený pán navrhovateľ, vážený pán spravodajca, dámy a páni, dnes tu rokujeme o návrhu skupiny poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Pavlovi Pavlisovi, ktorý je poverený riadením ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Tento návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva má dve príčiny, alebo keď chcete, týka sa dvoch káuz. Dvoch závažných káuz, ak dovolíte, budem o nich hovoriť len v súvislosti s konfliktom záujmov.
Prvou kauzou je konflikt záujmov, v ktorom aj podľa môjho názoru ako spolunavrhovateľa bol súčasný minister Pavol Pavlis v kauze Port Service, a. s., Fond národného majetku môže prísť o 60 mil. eur, ak nakoniec súdy na Slovensku rozhodnú tak, že vznikla škoda spoločnosti Port Service, a. s., pri spomínanej privatizácii.
Druhá kauza, pre ktorú dnes odvolávame ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, je kauza investičnej pomoci vo výške 58 mil. eur pre Duslo, a. s., Šaľa. A aby som bol presný, nie preto ho odvolávame, že takáto investičná pomoc bola realizovaná alebo sa realizuje, ale preto, lebo v tejto kauze je súčasný minister hospodárstva pán Pavol Pavlis v konflikte záujmov.
Čo sa týka prvej kauzy, o ktorej som hovoril a o ktorej je tento návrh na vyslovenie nedôvery, kauza týkajúca sa konfliktu záujmov pri Port Service, a. s., navrhovatelia, medzi ktorých patrím aj ja, namietajú, že v tejto kauze Port Service, a. s., došlo k porušeniu ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného funkcionára, a to presne článku 7, ktorý hovorí, že verejný funkcionár je povinný vždy do 31. marca podať písomné oznámenie za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom okrem iného uvedie aj existujúce majetkové práva presahujúce 35-násobok minimálnej mzdy. Pán Pavol Pavlis je verejným funkcionárom od roku 2006 až podnes. Napriek tomu pôžičku vo výške 600-tisíc korún, ktorú mal dať spoločnosti Port Service, a. s., a ktorá presahovala stanovenú hranicu 35-násobku minimálnej mzdy, verejný funkcionár Pavol Pavlis ako majetkové právo vo svojich oznámeniach v zmysle ústavného zákona nikdy neuviedol.
Toto je napísané v návrhu na vyslovenie nedôvery, ale ak dovolíte, ja sa teraz v tejto časti svojho vystúpenia ako bývalý predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií budem venovať iba druhej kauze, konfliktu záujmov vo veci investičnej pomoci 58 mil. eur pre Duslo, a. s., Šaľa.
Ak dovolíte, prečítam vám dva listy. Ten prvý list som ako v tom čase predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júla 2014 poslal ministrovi Pavlovi Pavlisovi. Písal som mu v ňom, že: "Z medializovaných informácií som sa dozvedel, že spoločnosť Duslo Šaľa, a. s., ktorá patrí do skupiny Agrofert, a. s., Praha podnikateľa Andreja Babiša, súčasného ministra financií Českej republiky, má dostať od Slovenskej republiky daňovú úľavu. Od 1. mája 2014 nadobudla účinnosť novela zákona č. 561/2007 Z. z. o investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa ktorej predmetnú daňovú úľavu nemusí schvaľovať vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní, ale stačí podpis ministra hospodárstva Slovenskej republiky a následné schválenie zo strany Európskej komisie. Spoločnosť Duslo Šaľa, a. s., by tak údajne mohla získať najväčšiu možnú daňovú úľavu vo výške 58 mil. eur." V liste som ďalej písal: "Zároveň som sa z médií dozvedel, že predtým, ako ste nastúpili do verejnej funkcie, ste do roku 2006 s pánom Andrejom Babišom podnikali. Obchodná spoločnosť Port Service Bratislava, s. r. o., v ktorej ste pôsobili, obchodovala s Agrofertom, a. s., aj s Duslom Šaľa, a. s. Súčasne ste k celej veci pre médiá uviedli" - citujem, čo povedal pán minister Pavlis 9. júla 2014 - "Ja som nikdy netajil, že s pánom Babišom poznám, máme určité aktivity, ale pán Babiš je minoritný spoločník alebo akcionár v niektorých spoločnostiach a takisto v spoločnosti Port Service, ja to absolútne netajím". V liste som mu ďalej napísal: "Vážený pán minister, dovoľujem si vás upozorniť, že v prípade vášho schválenia investičnej pomoci pre spoločnosť Duslo Šaľa, a. s., by mohlo dôjsť k podozreniu z porušenia čl. 4 ods. 2 písm. a) ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. v znení ústavného zákona č. 545/2005 Z. z., podľa ktorého verejný funkcionár nesmie využívať svoju funkciu, právomoci z nej vyplývajúce a informácie nadobudnuté pri jej výkone alebo v súvislosti s jej výkonom na získanie výhod vo svoj prospech, v prospech jemu blízkych osôb ani iných fyzických osôb, alebo právnických osôb. To sa nevzťahuje na činnosť alebo úlohu, ktorá vyplýva verejnému funkcionárovi z výkonu jeho funkcie. V tejto súvislosti a v nadväznosti na vaše prehlásenie v Oznámení funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov verejných funkcionárov podanom pri ujatí sa výkonu verejnej funkcie si vás dovoľujem požiadať podľa čl. 7 ods. 6 ústavného zákona o vysvetlenie vášho vzťahu k pánovi Andrejovi Babišovi, ministrovi financií Českej republiky, a k spoločnostiam zo skupiny Agrofert, a. s., Praha za účelom vylúčenia možného konfliktu záujmov."
Tento list som poslal pánovi ministrovi Pavlisovi 16. júla 2014 a 25. júla 2014 som od neho obdržal odpoveď, v ktorej sa píše: "Na základe vášho listu zo 16. júla 2014, ktorým ma žiadate o vysvetlenie môjho vzťahu k podpredsedovi vlády a ministrovi financií Českej republiky pánovi Andrejovi Babišovi a ku spoločnostiam zo skupiny Agrofert, a. s., za účelom vylúčenia možného konfliktu záujmov, vám predkladám nasledujúce stanovisko:
1. Spoločnosť Port Service Bratislava, spoločnosť s ručením obmedzeným, je podľa všetkých dostupných a verejných informácií od roku 1999 majetkovo prepojená so spoločnosťami skupiny Agrofert, a. s., čo zákon nijako nezakazuje ani neobmedzuje. To je fakt, firmy môžu byť prepojené.
2. Od roku 1992 do roku 2006 som bol konateľom spoločnosti Port Service Bratislava," píše minister Pavlis, "v roku 2006 som sa stal poslancom Národnej rady Slovenskej republiky a v zmysle zákona som sa v stanovenej lehote vzdal funkcie konateľa tejto spoločnosti, ako i ďalších spoločností, v ktorých som vykonával funkciu štatutárneho zástupcu." A teraz prichádza záver: "Zároveň s ohľadom na skutočnosti spojené s investičnou pomocou pre Duslo Šaľa, a. s., vám oznamujem, že doteraz do procesu schvaľovania predmetnej investičnej pomoci, či už ako štátny tajomník, alebo ako minister nevstupoval, neschvaľoval a žiadne relevantné dokumenty nepodpisoval. Aby som predišiel pochybnostiam a podozreniam zo zaujatosti v uvedenej veci, oznámil som predsedovi vlády Slovenskej republiky pánovi Robertovi Ficovi, že sa zriekam akéhokoľvek spôsobu rozhodovania v predmetnej záležitosti."
Dámy a páni, ospravedlňujem, že som tieto listy presne prečítal, ale myslím si, že to by nebolo autentické, keby som opisoval, čo pán minister v liste napísal a čo som ja napísal pánovi ministrovi.
Faktom je, že keď tento list 25. júla 2014 prišiel na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, prečítal som si ho, počuli ste ho v tejto chvíli, a povedal som, že síce mi dal dve nie celkom presné odpovede na otázku o konflikte záujmov, na ktorý som sa pýtal, pán minister Pavlis, ale časť, v ktorej hovorí, že aby nedošlo ku konfliktu záujmov, nebude vstupovať, nebude schvaľovať ani nebude podpisovať žiadne relevantné dokumenty, čo sa týka investičnej pomoci, a dokonca aj informoval pána Roberta Fica, že sa zrieka akéhokoľvek spôsobu rozhodovania v predmetnej záležitosti, vo mne v tej chvíli, 25. júla 2014, vyvolali dojem, že teda nemalo by dôjsť k porušeniu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, presne čl. 4 ods. 2 písm. a), v ktorom sa hovorí, že "verejný funkcionár nemôže konať tak, aby získal nejakú výhodu vo svoj prospech alebo v prospech jemu blízkych osôb". Som bol, bol som totižto presvedčený o tom, že o jeho prospechu už nemôže byť ani reči. O prospechu pána ministra Pavlisa. Jedine mohla by byť reč o prospechu jemu blízkej osobnosti, pána toho času ministra vlády Českej republiky Babiša, s ktorým v minulosti podnikali. Ale pán minister Pavlis ma 25. júla uistil o tom, že k ničomu takému dôjsť nemôže.
Chcel by som k tomu ešte poznamenať aj to, že presne v ten istý deň v médiách odznela aj informácia - presne 25. júla - aj informácia, ktorá znovu človeka, ktorý nesleduje úplne detailne každý deň, o čom rozhoduje ministerstvo hospodárstva, ale má na starosti, v tej chvíli som to mal, ochranu verejného záujmu v Národnej rade, vyvolal dojem, že nič sa zatiaľ nestalo, a ak sa stane, pán minister Pavlis ma uistil, že o tom on rozhodovať nebude. "Nevidel som žiadny návrh, ktorý by bol vo vláde. Vyjadrím sa, keď to bude vo vláde," reagoval premiér Robert Fico na otázky o daňových prázdninách v hodnote takmer 60 mil. eur pre Duslo Šaľa. To znamená, k ničomu ešte nedošlo. Dámy a páni, ale to nie je pravda. Lebo došlo. Lebo pán minister Pavlis v čase, keď písal list výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, menovite predsedovi výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, už veľmi dobre vedel, že investičná pomoc a daňové prázdniny pre Duslo Šaľa boli podpísané. On to musel vedieť, pretože bol štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva, ktorého minister Tomáš Malatinský 26. júna 2014 podpísal túto investičnú pomoc. Ministerstvo hospodárstva 26. júna 2014 schválilo túto investičnú pomoc pre Duslo Šaľa. Áno, ministrom bol vtedy Tomáš Malatinský, štátnym tajomníkom Pavol Pavlis.
Ale tento príbeh nekončí v tejto chvíli, lebo v tejto chvíli by ste mi mohli povedať, že no ale však nepodpísal to on, tak o čom rozprávam. No o tom, že príbeh pokračoval ďalej. Pokračoval ďalej, pretože poskytnutie tejto investičnej pomoci podliehalo schváleniu Európskej komisie, ktoré prebiehalo od júla 2014 do 6. januára 2015, keď Európska komisia vydala súhlasné stanovisko. Ministerstvo hospodárstva poskytlo na žiadosť Európskej komisii v októbri 2014 o prípade doplňujúce informácie. V čase, keď sa Európska komisia rozhodovala, či táto investičná pomoc je alebo nie je v súlade s unitárnym právom, žiadala ministerstvo hospodárstva, ktorého šéfom bol v tom čase ministrom hospodárstva Pavol Pavlis, o informácie a ministerstvo hospodárstva ich poskytlo. Následne Európska komisia, následne Európska komisia vydala súhlas s touto investičnou pomocou.
Dámy a páni, tu je už iný rozmer konfliktu záujmov. Kto je štatutárom na ministerstve hospodárstva, ktoré poskytuje informácie Európskej komisii? Vrátnik? Alebo nejaká referentka? Alebo minister hospodárstva Pavol Pavlis? A keby len tu bol konflikt záujmov, vždy by sme mohli rozprávať o nejakom podpise. Ten problém je ale omnoho komplikovanejší a je komplikovaný tým, že, som o tom presvedčený, že pán minister Pavol Pavlis v čase schvaľovania investičnej pomoci pre Duslo Šaľa Európskou komisiou bol v konflikte záujmov, lebo mal osobný záujem na tom, aby k takémuto schváleniu prišlo. Nie je tu len naplnená tá časť čl. 4 ods. 2 písm. a) ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, ktorá hovorí o tom, že verejný funkcionár nesmie konať tak, aby získal nejakú výhodu v prospech jemu blízkych osôb, teda pánovi Babišovi, v prospech pána Babiša, s ktorým roky podnikal, ale nesmie získavať výhody ani vo svoj osobný prospech. Podľa môjho názoru pán minister Pavlis mal osobný záujem na tom, aby Európska komisia schválila investičnú pomoc pre Duslo Šaľa, ktorú už predtým schválilo ministerstvo hospodárstva pod vedením Tomáša Malatinského v čase, keď bol štátnym tajomníkom. Viete, prečo si to myslím?
Myslím si to preto, lebo pán minister Pavol Pavlis je spolu so svojou pani manželkou 100 % vlastníkom spoločnosti FIN-MARK, spol. s r.o., ktorá vlastní 34 % spoločnosti Port Service Bratislava, spol. s r.o. Ďalších 33 % tejto spoločnosti vlastní prostredníctvom svojej firmy aj Andrej Babiš. Ten pán Andrej Babiš, ktorý zároveň vlastní Duslo, a. s., Šaľa. Podľa účtovnej uzávierky spoločnosti Port Service Bratislava, spol. s r. o., je Duslo, a. s., Šaľa jej významným odberateľom. To znamená, že udržanie, rozšírenie, zachovanie, zlacnenie - nazvite si to, ako chcete, nie som odborník na hospodársku politiku - v Dusle Šaľa vďaka 60-miliónovým daňovým prázdninám prospeje tomu, aby Duslo Šaľa naďalej obchodovala so spoločnosťou Port Service Bratislava, s. r. o., tak ako obchodovala doteraz, ktorej jednu tretinu vlastní spoločnosť FIN-MARK, spol. s r.o., ktorej spoluvlastníkom je súčasný minister hospodárstva. Som si to pozrel v Obchodnom registri, mám to k dispozícii, môžete si to pozrieť, čiže žiadna minulosť, už nehovoríme o minulosti spred roku 2006, hovoríme o súčasnosti, o týchto dňoch.
Dámy a páni, mám veľmi závažné podozrenia, musím to povedať v podmieňujúcom tvare. Domnievam sa, že pán minister hospodárstva Pavol Pavlis svojím konaním porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, presne čl. 4 ods. 2 písm. a), podľa ktorého verejný funkcionár nesmie vykonávať svoju funkciu tak, aby získal výhody vo svoj prospech alebo v prospech jemu blízkych osôb.
Preto odhliadnuc od toho, ako skončí mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery Pavlovi Pavlisovi, podám podnet ako poslanec Národnej rady výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, aby pre porušenie čl. 4 ústavného zákona o ochrane verejného záujmu začal konanie voči verejnému funkcionárovi Pavlovi Pavlisovi.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis