Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.9.2016 o 9:13 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 12:01 - 12:03 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Igor Matovič je zosobnením práve všetkého toho, prečo sa tento náhubkový zákon vymyslel a prečo sa predkladá. Hovorí otvorene a hovorí nadoraz. Nie je človek bez chýb, ale zohráva v demokratickej ceste Slovenska jednu veľmi dôležitú rolu. Samozrejme, vám z koalície sa nepáči, ale opozíciu vy si nevyberáte. A preto stojíte teraz len pred dvomi otázkami.
Jedna otázka znie, ak Matovič hovorí pravdu, dokážete to využiť, preskúmať, napraviť veci tak, aby ste mohli vládnuť tak, že sa aj po konci vládnutia budete vedieť pozrieť do zrkadla?
Druhá otázka znie takto, ak Matovič hovorí pravdu, dokážete to, dočerta, aspoň zniesť?
Ak ani na jednu z týchto otázok nedokážete odpovedať áno, tak, vážení, to je totalitné myslenie. Potom ste na okraji návratu pred november ’89 a nevraciate sa doň, teda predeň nie preto, že by ste mali demokratické myslenie, ale iba preto, že ešte nenadišla tá chvíľa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 10:35 - 10:36 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Lipšic okrem iného sa dotkol aj toho, že prečo prekážajú práve tie transparenty, prečo prekážajú tie tzv. vizuálne pomôcky, a uviedol viaceré veľmi trefné, trefné odpovede. Samozrejme, tou hlavnou odpoveďou je strach.
Ale ja k tomu dodávam ešte jedno. Tieto vizuálne pomôcky totiž sú názorné. Sú názorné aj pre jednoduchších ľudí. Ten strach je teda strachom pred pravdou, ktorá by sa z tejto stály konečne dostávala von. Nie každý pozerá dlhé hodiny argumentácie. Nie každý počúva dlhé minúty prejavov. Ale vizuálna pomôcka je skratka, ktorá má schopnosť dať dohromady fakty a preniesť informáciu bleskove. Preto je práve pred vizuálnymi prejavmi poslancov taká hrôza. A v tom je aj podstata toho posolstva, ktoré povedal kolega Lipšic.
Celý rokovací poriadok má jediný motív. Strach pred pravdou z úst opozície.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 9:38 - 9:39 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ďakujem vám. Prítomnosť pána Borisa Kollára, samozrejme, keďže to bola známa postava slovenského života, vyvolávala po voľbách otázniky, že kto nám to prišiel vlastne do parlamentu. Sám sa hlásil k dobrej známosti s porevolučnou smotánkou, aká vzišla z 90. rokov, a po voľbách hlasoval občas tak, že som nie celkom rozumel.
Dnes ale podal solídne svedectvo, solídne svedectvo, že každý, kto sleduje rokovanie, musí priznať, že tento parlament funguje. Včera na celý rad zákonov koalície dali hlasy opoziční poslanci. Aj zo strany pána Kollára, ale aj zo strany pána Matoviča. Dávajú hlasy, svoje hlasy po zvážení užitočnosti a prospešnosti, púšťali zákony do druhého čítania, tam budú prinášať znovu podnety, uvidíme, či koalícia bude načúvať. A vôbec načúvať, tak ako oni čítali zákony koalície. Pán Kollár pripomenul, že ľudia si uvedomujú, že parlament je kolbište, kde sa diskutuje a ide sa aj na doraz práve preto, aby sa dosiahla kontrola moci. Slováci nie sú už takí hlúpi, aby nechápali, že v parlamente sa odohráva to, čo je zástupom boja, odohráva sa kontrola moci, ktorá je užitočná pre každého jedného občana.
Aké nástroje pri tej kontrole moci kto použije? O tom budem hovoriť potom vo svojom príspevku, ale isté je, že nie sú používané žiadne neprimerané nástroje. Tento rokovací poriadok je len prejavom vášho strachu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 9:13 - 9:14 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Heger využil právo nového poslanca a položil správne otázky. Položil ich na správnom mieste, ale je otázne, kto ho vlastne počúval. Pán predseda Danko tuná väčšinu dňa nebol, ale teda verme, že si to niekde vypočul.
Pán Danko zatiaľ, zatiaľ pre mňa vyzerá ako naozaj návštevník z iného storočia. Z toho storočia, keď sa rešpekt vynucoval silou, keď automaticky sa žiadalo, že ten, kto má funkciu, má mať aj mimoriadnu úctu a tzv. svätosť, ktorú začal, začal spomínať. Nedostatok rešpektu sa proste trestá. História sa neskúmala, ale sa patetizovala a falšovala. Štátny majetok sa kradol podľa hesla: "Kto nekradne, okráda svoju rodinu," a politici sa k sebe chovali podľa iného známeho hesla: "Ruka ruku umýva." Ľudia, ako je Matovič a ďalší mladší poslanci, sú proste signálom iného storočia.
Dámy a páni zo SMER-u alebo aj z koalície, no takto to už bude aj vo vašich radoch. Mladí poslanci nebudú chcieť vždy ruka ruku umývať, ale pôjdu za svojím a pôjdu občas povedať aj pravdu naplno. Pán Galko hovorí, že je to, že je to tu beznádejné, že tu boli kolesíci a budú kolesíci, pán Heger verí, že nie, ja hovorím, počkáme si.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 15:46 - 15:47 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem pekne. Chcem kolegyni poďakovať, nie je v tomto parlamente toľké roky, ako niektorí matadori, ale už vie uviesť ten naozaj historický kontext. Bolo tu veľa predsedov parlamentov, sedel tu pán Migaš, sedel tu pán Schuster, sedel tu už spomínaný pán Paška. Nepristúpili k oktrojovaniu, vnúteniu rokovacieho poriadku opozícii. Nepristúpili k tomu. A je dobré, že ste to, vážená kolegyňa, pripomenula.
Ja tiež pripomeniem kratší, oveľa kratší časový kontext. Žiaľ, musím povedať, že to, čo sa zmenilo, je to, že v koalícii pretrváva strach. Báli ste sa otvoreného slova, tak ste obštruovali parlament, v ktorom máte väčšinu, a neumožnili ste mimoriadne schôdze. A keď sa skončilo leto, čo je na stoloch? No je tu nástroj, v ktorom je znovu to isté slovo: strach. Odložte ten strach, veď tie slová sa proste vyslovia, tá opozícia iný nástroj nemá než otvorené a pravdivé slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 14:37 - 14:39 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Zákon, ktorý pani ministerka ako členka koalície predkladá, predkladá ako členka koalície, ktorá svoj samotný vznik odôvodnila strachom z extrémizmu. Na všetky veci o fašizme; no, tieto reči o fašizme a hrozbe fašizmu a činy sa tak trochu rozchádzali. Dosiaľ bola zo strany koalície reč vždy iba o zákonoch proti opozícii, nie proti extrémizmu. Takým je reč; takou rečou je reč o novom rokovacom poriadku, takou; reč je o nových zmenách zákona o politických stranách. Hľadá sa bič na kritikov koalície. Zastrašovanie, vyhrážanie, zákony. Teraz – zdanlivo – už konečne aj legislatíva proti extrémizmu.
Samozrejme, že človek sa pýta a tieto otázky tu budú zaznievať, pani ministerka, či je to populistické gesto alebo skutočne spoločný politický ťah koalície smerom proti extrémizmu. Niečo z praxe a z reality naznačuje včerajšie hlasovanie. Poslanci SMER-u, vášho spojenca v koalícii, včera hojne podporili stranu Kotleba v útoku na poslanca Osuského, ktorý v sebaobrane sa bránil na demonštrácii, a oplátkou za to potom poslanci Kotlebovej strany masívne podporili všetky koaličné zákony z dielne ministerstva financií. Takže varíte, pani ministerka, vo vojsku, ktorého zástavy vejú opačným smerom, než akým by ste sa chcela dívať vy. Oni s extrémistami paktujú, podporujú ich a podporu od nich prijímajú. Vy by ste chcela priniesť zákony... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.7.2016 10:23 - 10:24 hod.

Ján Budaj
Áno, ja som sa prihlásil len kvôli tomu, že naozaj apelujem, pani predsedníčka, aby ste, aby ste rázne si vynútila pokoj v rokovacej sále. Koaliční poslanci vytvárajú konfliktné situácie. Ohraďte sa proti tomu. (Ruch a smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.7.2016 10:05 - 10:05 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ja mám naozaj procedurálny a ďakujem, pani predsedajúca, že ste mi ho umožnili predniesť, pretože už druhý deň chcem upozorniť, že mi nefunguje hlasovacie zariadenie. (Smiech v sále.) Druhý deň (potlesk) výpisy ukazujú iný stav, než hlasujem, ale váš predchodca bol taký ignorant, že ani na technický problém nedovolil poukázať. Tuná som počul výkriky viacerých poslancov, ja zhodou okolností po prvýkrát som tu nehal kartu, možno to spôsobilo, že tá karta bola v zariadení, neviem, na to sú tu zrejme odborníci. Prosím, aby ste požiadala... (Prerušenie vystúpenia podpredsedníčkou NR SR.)
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 22.6.2016 9:22 - 9:35 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem vám pekne, pán predsedajúci. Chcem by som tiež využiť prítomnosť pani ministerky pôdohospodárstva a začnem interpeláciou na jej adresu.
Spolu s kolegami sme, pani ministerka, predkladali zákon, ktorý mal napraviť nedostatky v zákone, ktorý sa týka energetického využívania biomasy. Vy sama viete, robíte v tej oblasti dlhé roky, že dnes slovenské lesy miznú závratnou rýchlosťou, že sa doslova drancujú pre okamžitý zisk. Robia to súkromníci, robia to štátne lesy. Týmto tempom slovenské lesy za niekoľko rokov zaniknú. Dôvodom drancovania je dotácia, ktorá vlastne prevyšuje cenu palivového dreva a ktorá zabezpečuje, že každý, kto spaľuje drevo, môže na tom zarobiť nielen výrobou energie, ale ešte aj bohatou dotáciou zo strany štátu.
Podobne ako to bolo predtým pri svetelnej energii, aj tu sa ukázalo, že z dobrého úmyslu sa stala fraška a namiesto rozvoja alternatívneho zdroja sa jednoducho spotrebiteľovi zdražela energia a on zo svojho vrecka platí tento trik, na ktorom podľa mojej mienky mali ekonomický záujem vybraní lobisti, ktorí nadobudli prevahu v tejto snemovni a vyrobili si zákon, ktorý im umožňuje tieto bezprácne, doslova bezprácne, zisky.
Zákon koalícia, pani ministerka, ktorá vás podporuje vo vláde, v tejto miestnosti, v tejto sále nepustila ďalej. Interpelujem vás otázkou, čo chcete urobiť na nápravu stavu veci, čo chcete urobiť pre záchranu slovenských lesov? Interpelácia sa rovnako týka ministra životného prostredia, do ktorého rezortu takisto táto problematika patrí.
Druhá téma je téma bezpečnosti. Posledné udalosti nás uisťujú o tom, že ministerstvo vnútra nemá dobré vedenie. Ale nebudem tu opakovať iba známe argumenty, že pán minister sa ocitol v podozrení z trestnej činnosti a vyšetruje teraz takpovediac sám seba. Je tu, mňa ešte viac mrzí alebo rovnako mrzí to, že ten akýsi podnikateľský charakter sa preniesol na dlhé roky do celého charakteru výkonu tejto veľmi dôležitej štátnej moci. Štátna polícia má predovšetkým, tak sa nám to vidí z pohľadu občanov, každý rok jasný plán, koľko má vybrať pokút. Pokuty nadobudli astronomické sumy. Troj- až desaťnásobne prevyšujú porovnateľné pokuty napríklad v Spolkovej republike Nemecko. Slováci majú najvyššie pokuty v Európskej únii a tieto pokuty sa stali dojnou kravou pre ministerstvo vnútra. Na druhej strane charakter vyšetrovania trestnej činnosti má často za cieľ predovšetkým výkazníctvo. Nepripustiť vyšetrenie, odložiť, uložiť, zastaviť. Chcel by som na tento problém, toto veľmi úzko súvisí aj s ďalšou zložkou moci a to je ministerstvo spravodlivosti, upozorniť aj pani Žitňanskú. A prednesiem tu teraz akútny prípad, ktorý, ktorý stojí za pozornosť poslancov a celej verejnosti.
V meste Sereď pôsobí nezávislý novinár, ktorý tam má informačný web, ktorým sa snaží vytvárať alternatívu voči bohato plateným novinám pána primátora a oficiálnej moci. Je to veľmi navštevovaný web, má dobrú čítanosť a podľa mojej mienky aj veľmi kvalitnú novinársku prácu. Neviem o tom, že by bol kedykoľvek usvedčený z klamstva alebo že by na tomto webe šíril nejaké nelegálne alebo podozrivé obsahy. Je to kvalitný novinár a kvalitná novinárska práca. Predčasom ale za to, že mu občania, že ho občania informovali, že primátor na služobnom aute vykonáva súkromné návštevy u istej osoby, tak si túto okolnosť chcel preveriť, adresoval primátorovi otázku, či používa služobné vozidlo aj na súkromné účely.
Dámy a páni, za túto otázku ho primátor dal na trestné stíhanie. Ale nielenže ho dal na trestné stíhanie, ale ono aj začalo a milý novinár chodil na výsluchy. Inak ako zastrašovaním takúto činnosť polície nemožno nazvať, pán minister, pani ministerka. Ale prípad pokračoval, keďže novinár sa naozaj ozval, pozval som ho sem do našej budovy a urobili sme tlačovku o celej veci. To bolo, dámy a páni, pred desiatimi dňami. Pred tromi dňami mu zapálili auto. Čo sa stalo okolo zapálenia auta? Príbeh je dokonca už úplne na konci a je dolapený páchateľ a je aj odsúdený. Prišlo totiž k tomu, že k autu práve prichádzala jeho manželka s malým osemročným synom, keď auto začalo horieť, ale okolo údajne išli policajti, ktorí si všimli, ktorí si všimli nejakú škodovku s dvomi osobami, ktorá z poblíž toho okolia odchádzala a v priebehu niekoľkých hodín skutočne urobili prehliadku vozidla, našli tam benzín a páchatelia, podozriví teda boli zadržaní. Bolo zarážajúce, títo nemajetní podozriví, išlo očividne len o vykonávateľov tohoto, tohoto trestného činu, okamžite dostali advokáta, a preto prišlo veľmi rýchle aj k dohode o vine a treste.
Viete, aký je dnes stav? Páchatelia sa priznali, že dostali 200 eur za zapálenie vozidla tohoto novinára. To je zaprotokolované. Odmietli však povedať, kto je objednávateľom. Polícia sa s tým uspokojila. Prípad uzavrela, veď majú páchateľa. Pri dohode o vine a treste jeden páchateľ bol úplne oslobodený, lebo tvrdil, že je iba vodič, ten aj nebol vôbec vo väzení. Druhý bol zadržaný, ale už je dva dni na slobode, pretože mu bol vymeraný trest na základe dohody o vine a treste 1,5 roka podmienečne. Ten, ktorému zapálili auto, je odsúdený, aby zaplatil 150 eur súdne trovy. Jeho auto malo lízing, on vyplatil celý lízing, o tri mesiace mal mať auto vo svojom vlastníctve. Nebude mať nič, z auta je absolútne kôpka zhoretého plechu.
Takže moje rezumé slovenskej spravodlivosti a apelácia na ministerku Žitňanskú a na ministra Kaliňáka, resp. celú vládu. Dámy a páni, slovenská spravodlivosť má teraz v roku 2016, v 21. storočí, túto bilanciu. Poškodený prišiel o celý majetok, jeho žena je v šoku, jeho priatelia sa desia, lebo každý vie, že tento čin súvisí s jeho verejnou činnosťou. Veď pred týždňom mal tlačovku v tejto budove a trest prišiel ihneď. Páchateľ dostal 200 eur, ktoré užíva, nikto mu ich nevzal. Obeť zaplatila 150 eur štátu, ktorý si ich vzal a nič viac obeť nedostala, ani satisfakciu, ani peniaze. Firma, ktorá lízing robila v celom rozsahu, auto dostane zaplatené od poisťovne, obeť nemá vozidlo a nemá 150 eur. Toto je bilancia spravodlivosti na Slovensku v tomto roku.
Priatelia, ak si niekto zmyslí vám zapáliť auto, ako vidíte, je to možné, nechtiac, chceme či nechceme, tento príklad priam dáva návod. Je to možné za veľmi lacné peniaze na Slovensku a vinníci, ak majú dobrého objednávateľa, ktorý im zaplatí dopredu šikovného advokáta, ktorý zavčasu zastaví za láskavého porozumenia polície akékoľvek vyšetrovanie skutočného objednávateľa, tak potom je všetko vyriešené. A krikľúni, ktorí upozorňujú na zlodejstvá na radnici v Seredi a v okolitých obciach, lebo on tým svojím pôsobením zasahoval aj tie najbližšie obce a aj tam kritizoval niektoré praktiky, tak títo krikľúni budú proste vyštvaní alebo pauperizovaní a totálne zničení, alebo ich manželky a deti traumatizované až dovtedy, kým neprestanú so svojou poctivou novinárčinou a so svojimi poctivými občianskymi postojmi.
Priatelia, žijeme v štáte, v ktorom poctivý človek na poctivosť dopláca a asistuje pri tom štátny úradník, asistuje pri tom štátna polícia, sudca, advokácia, všetci spokojní, všetci zarobili, vrátane lízingovej spoločnosti, všetci sú spokojní okrem toho, kto sa zastával verejného záujmu a kto je za to takýmto spôsobom potrestaný.
Interpelujem ministra vnútra, interpelujem ministerku spravodlivosti, takáto spravodlivosť a takéto bezpečie nám pripomína Južnú Ameriku v najhorších rokoch, nechcem sa dotknúť Južnej Ameriky. Toto nie je právny štát, tu nemôžte sa cítiť bezpeční, a kto sa zastane verejného záujmu, nielen tu hrozí nebezpečie v centre moci, ale ako vidíte, často v tých menších obciach, menších mestách vládne názor, že moc si môže dovoliť všetko.
A vy, pán premiér, tým napríklad, že neodvolávate ministra Kaliňáka, že nekonáte ani vo veci svojho bytu, dávate takejto činnosti vzor, dávate príklad, že ruka ruku umýva, a ak je vinný niekto vplyvný, kto má na advokáta, tak ten je beztrestný.
Ďakujem, že ste si túto, tieto dve interpelácie vypočuli. Jedna sa teda týkala biomasakru, ktorý Slovensku hrozí, druhá sa týkala kauzy novinára Miloša Majka, ktorý, ktorý je obeťou brutálneho zastrašovania, on aj spolu s jeho rodinou a ktorému štátne orgány neposkytujú žiadnu ochranu a neposkytujú mu pocit, že je naplnená spravodlivosť. Toto je kauza, ktorá vás nesmie nechať spávať, pretože podľa tejto mustry sa žije na Slovensku.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2016 11:56 - 11:58 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Naozaj je to o politickej kultúre. Slovensko volá po zmene politickej kultúry. Verte mi. Vy, ktorí to volanie rozumiete, tak naozaj tí občania to rozpoznajú.
A, pani Antošová, to by bolo na dlhší rozhovor. Isteže, vždy je to o osobách a iste môžte mať aj zlé skúsenosti, ale taký je výkon demokracie. Demokracia je vždy namáhavejšia, než autokracia. Zakážte občanom chodiť, zakážte im pýtať sa, zakážte poslancom pýtať sa a vy ako primátorka budete mať jednoduchší život. Ja tomu rozumiem. Jasné, že treba nájsť nejakú mieru. Ale verte, ak my tu, ktorí sme demokratické sily, nepochopíme, že treba, že nastali nové časy, že tu nemôžu vládnuť ľudia, ktorí sú vážne spochybnení, že nemôžeme pokračovať v nejakom odsúvaní občanov od demokracie len za to, že sa nám bude pohodlnejšie žiť. Keď to nepochopíme, tak naozaj v budúcich voľbách nezostavíte ani vy vládu bez extrémistických síl.
Takže len provokujte, len odháňajte ľudí, zakážte to, bude to pohodlnejšie, dobre zbite tú opozíciu, ukazujte tieto pomyselné svaly, naozaj sú to teda tie najúbohejšie svaly, postláčať gombík, aj keď nemám pravdu, postláčať ho, ukázať im, že na ich pravdu nemajú dosť hlasov. Len to robte, ale potom si rátajte, aké budú výsledky a aká bude slovenská demokracia o štyri roky.
Naozaj vás prosím, zvažujte, to je zmena kultúry, je tu nová generácia a jej tá doterajšia kultúra nestačí. A ja tomu fandím, že jej nestačí. (Potlesk.)
Skryt prepis