Vystúpenie
12.2.2019 10:29 - 10:36 hod.
Elena Červeňáková
Dobrý deň, vážený predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci, alkohol patrí medzi jednu z najstarších a zároveň najrozšírenejších návykových látok v histórii ľudstva, a pritom predstavuje závažný rizikový faktor, ktorý sa podieľa na vzniku civilizačných ochorení, ako sú srdcové, cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, rakovina či ochorenia tráviaceho traktu. Taktiež sa považuje za jednu z príčin vysokej úmrtnosti na cestách. Podľa...
Zobrazit prepis
Dobrý deň, vážený predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci, alkohol patrí medzi jednu z najstarších a zároveň najrozšírenejších návykových látok v histórii ľudstva, a pritom predstavuje závažný rizikový faktor, ktorý sa podieľa na vzniku civilizačných ochorení, ako sú srdcové, cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, rakovina či ochorenia tráviaceho traktu. Taktiež sa považuje za jednu z príčin vysokej úmrtnosti na cestách. Podľa štatistických údajov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky sa v roku 2016 na slovenských cestách stalo viac ako 68-tisíc dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo takmer 600 ľudí a väčšina z nich bola spôsobená práve jazdou pod vplyvom alkoholu.
Okrem týchto faktorov alkohol sa podieľa na vysokej rozvodovosti a predstavuje jednu z častých príčin rozpadu rodín na Slovensku, keďže dokáže rodinu zlikvidovať nielen materiálne, ale aj duševne, psychicky, čo má v konečnom dôsledku výrazne negatívny dopad na zdravý vývoj detí a mládeže.
Alkohol je drogou, ktorá mení životy miliónov ľudí na celom svete. Aj na Slovensku je, samozrejme, alkoholizmus veľmi veľkým problémom, ktorý spôsobuje rozvrat vzťahov, osobného života a všetkého stabilného, čo si človek po celý život buduje. Nezriedka je dôsledkom alkoholizmu ťažká choroba a často spúšťačom je aj smrť. Často za ponižujúcich okolností v dôsledku nadmerného pitia dochádza aj k zmenám našej genetickej informácie. Mladí ľudia by si mali uvedomiť, že pitie alkoholu naozaj negatívne ovplyvňuje ich zdravie.
Alkoholizmus v rodine je novodobým, samozrejme, fenoménom dnešnej doby. Najčastejším problémom a dopadom na rodinu je násilie, zvyšujúca sa samovražednosť, je to až; 20 až 30 % samovrahov bolo užívateľmi alkoholu.
Ďalšou rizikovou skupinou ľudí, ktorá veľmi často podľahne alkoholu, sú to ženy. Ženy, žiaľ, žiaľbohu, koľkokrát skrývajú svoju závislosť, pijú tajne, aby sa nedozvedel manžel, rodina, aby sa nedozvedela spoločnosť. Mnohokrát sú vystavené enormnému násiliu, stresu a jedným z riešení je častokrát práve táto droga. Ženy sa častejšie opijú a rýchlejšie sa stávajú závislými. Kým mužské pitie máva sociálne pozadie, ženské býva často nadstavbou už jestvujúcich osobnostných porúch, ako sú stavy úzkosti, poruchy spánku či poruchy nálad. Často sa usilujú vyriešiť svoj problém, dajú si pohárik a, samozrejme, sa im uľaví, ale, žiaľbohu, nie je to tak. Spadnú koľkokrát v živote až úplne na dno.
Málokto si však uvedomuje, že odrazovým mostíkom k tvrdým drogám môže byť, môžu byť drogy legálne, drogy spoločnosťou vo všeobecnosti akceptované, ako sú alkohol a tabak. Práve tieto drogy patria na Slovensku medzi najčastejšie užívané návykové látky, ktoré predstavujú riziko nielen pre dospelú populáciu, ale najmä pre deti a mládež.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2015 konzumovalo alkohol takmer tri miliardy ľudí a v roku 2015 zomrelo na dôsledky alkoholizmu viac ako štyri milióny ľudí. Je to veľmi vysoké číslo, ako už bolo povedané, že alkohol sa podpisuje pod smrť.
Každé šieste predčasné úmrtie Slovákov má na svedomí alkohol. Vyplýva to z dvadsaťročného výskumu Univerzity Komenského. Táto vedecká práca potvrdila, že vinou alkoholu umierajú najmä slovenskí muži. Lekári vyhodnotili 14 161 pitiev, ktoré realizovali v Ústave súdneho lekárstva v Martine v roku 2015.
Liečebný proces alkoholika je dlhodobý, zdĺhavý a, samozrejme, trvá celý život. Ale je veľmi náročný a drahý. Mali by sme sa preto všetci zamyslieť, či každá liečba človeka závislého na alkohole by mala byť plne hradená zdravotnou poisťovňou z verejného zdravotného poistenia. Nie je lacnejšie pôsobiť na prevenciu? Na mladšiu generáciu? A hlavne v rodinách, v školách, samozrejme, v reklamách, aby sa znížilo percento závislých detí a mládeže a tým aj finančné zaťaženie nášmu systému, lebo je veľmi vysoké.
Vlády členských krajín Európskej únie sa pokúšajú riešiť problémy spojené s touto najrozšírenejšou drogou. Samozrejme, tiež aj Slovenská republika, ale, žiaľbohu, sa nám to darí veľmi málo alebo vôbec. Pokiaľ je alkohol všade – na bilbordoch, v televízii, na stránkach časopisov, internete –, mladému človeku to príde ako prirodzená súčasť života. Ak piješ a čo piješ, dodáva ti to, žiaľbohu, tvoj imidž. Mladí to tak ponímajú. Máme jednu z najvoľnejších legislatív na svete.
Návrhom skupiny našich poslancov OĽANO o zákone 147 o reklame spravíme krok k tomu, aby sme s touto najrozšírenejšou drogou začali v našej spoločnosti konečne bojovať.
Ďakujem.
Skryt prepis