Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.5.2019 o 15:41 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2019 15:41 - 15:43 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa, súhlasím s vami a s vaším konštatovaním, že zo slovenskej politickej scény sa vytratil alebo vymizol konsenzus týkajúci sa zahraničnej politiky. Na to sme tu boli dlhé obdobie zvyknutí. Ale s čím nemôžem súhlasiť, je vaše strohé skonštatovanie, že za to všetko môže len vládna koalícia. Predsa konsenzus je o tom, aby sa dohodli všetci, aj opozičné strany. Ja si nepamätám, že by niekto z vládnej koalície spochybňoval naše členstvo v Európskej únii alebo v Severoatlantickej aliancii. Ale na čo sa dobre pamätám, je, že v období, keď bol predsedom vlády Robert Fico a hovoril o tom, že Slovensko by malo mať ambíciu byť súčasťou jadra Európskej únie, byť v prvej lige, tak predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík to veľmi kritizoval a dokonca si robil z toho srandu.
Náš životný priestor je Európska únia a Severoatlantická aliancia, ale na druhej strane nám to nebráni k tomu, aby sme mali dobré vzťahy napríklad s Ruskou federáciou, so štátom, ktorý ste viackrát podrobila kritike.
A s čím súhlasím, je napríklad aj váš názor na ochranu náboženskej slobody vo svete. Priznám sa, že viackrát som mal možnosť stretnúť sa a rozprávať sa so štátnym tajomníkom z Maďarska Tristanom Azbejom a naozaj Maďarsko môže byť v tomto pre nás vzorom, pretože aj ochrana náboženskej slobody vo svete môže byť naším prínosom k akejsi solidarite na to, aby sme riešili problémy s utečencami a migráciou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.4.2019 10:52 - 10:54 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o komplexnom a posilnenom partnerstve medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Arménskou republikou na strane druhej.
Návrh pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1471 z 12. marca 2019 na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a zahraničnému výboru. Za gestorský výbor určil Zahraničný výbor Národnej rady. Ústavnoprávny výbor uznesením z 19. marca 2019 č. 578 a Zahraničný výbor Národnej rady uznesením z 21. marca 2019 č.136 odporúčajú Národnej rade podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s Dohodou o komplexnom a posilnenom partnerstve medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Arménskou republikou na strane druhej a rozhodnúť, že predmetná dohoda je medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Gestorský výbor na základe stanovísk vyjadrených v ich uzneseniach a stanovísk poslancov gestorského výboru odporúča Národnej rade podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s predmetnou dohodou a rozhodnúť, že dohoda je medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní predmetného návrhu (tlač 1326a) bola schválená uznesením Zahraničného výboru Národnej rady č. 140 z 21. marca 2019. Týmto uznesením ma výbor poveril plniť úlohy spoločného spravodajcu.
Toľko, prosím, pán predsedajúci, spoločná správa. Prosím, aby ste otvorili rozpravu k tomuto bodu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.4.2019 10:14 - 10:17 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, vážená pani ministerka, dovoľte mi, aby som predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s dodatkami k článku 8 Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.
Návrh pridelil predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 1399 z 20. februára 2019 na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a zahraničnému výboru. Za gestorský výbor určil zahraničný výbor Národnej rady.
Ústavnoprávny výbor uznesením z 19. marca 2019 č. 577 a Zahraničný výbor Národnej rady uznesením z 21. marca 2019 č. 134 odporúčajú Národnej rade podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s dodatkami k článku 8 Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu a rozhodnúť, že predmetné dodatky sú medzinárodnými zmluvami podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktoré majú prednosť pred zákonmi.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov vyjadrených v ich uzneseniach a stanovísk poslancov gestorského výboru odporúča Národnej rade podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s dodatkami k článku 8 Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu a rozhodnúť, že dodatky sú medzinárodnými zmluvami podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktoré majú prednosť pred zákonmi.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní predmetného návrhu bola schválená uznesením zahraničného výboru Národnej rady č. 139 z 21. marca 2019. Týmto uznesením ma výbor poveril plniť úlohy spoločného spravodajcu.
Toľko, prosím, pán predsedajúci, spoločná správa, prosím, aby ste otvorili rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.2.2019 10:29 - 10:31 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Pán poslanec Galek, skôr patríte k takým umierneným poslancom v Národnej rade Slovenskej republiky, preto ma trošku sklamalo, že ste sa, že ste nerozobrali voľbu ústavných sudcov trošku tak z nadhľadu, ale zase ste sa zamerali na osobu Roberta Fica.
A s čím absolútne s vami nesúhlasím, je, že ste spochybnili jeho popularitu a dokonca legitimitu. Myslím si, že viac ako 99 % politikov na Slovensku nikdy nedosiahne to, čo Robert Fico. Myslím tým napríklad aj to, že bol trojnásobným premiérom.
Čo sa týka legitimity. Politik, ktorý vyhral a doviedol k víťazstvu vlastnú politickú stranu v rokoch 2006, ´10, ´12, ´16, asi ťažko môžeme spochybňovať jeho legitimitu.
A čo sa týka popularity, po toľkých rokoch ešte stále mať také percentá, takisto môžu závidieť viacerí.
Čo sa týka prieskumu, o ktorom ste hovorili, ktorý v nedeľu odvysielala televízia Markíza o tom, že drvivá väčšina ľudí, takmer 80 %, si nepraje Roberta Fica na Ústavnom súde. Po prvé, takýto prieskum je veľmi tendenčný a nikdy nemal uzrieť svetlo sveta, ale ak je teda na svete, viete čo, poviem vám jednu vec, ktorá možno prekvapí aj vás. Možno aj viacerí členovia, voliči a sympatizanti strany SMER na túto otázku odpovedali, že si ho tam neprajú, ale nie preto, že by na to nemal alebo že by ho nemali radi, ale práve naopak, viacerí si želajú, aby zostal na čele politickej strany SMER - sociálna demokracia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2019 18:39 - 18:55 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, musím skonštatovať, že vaše vystúpenie bolo veľmi dobré, jasné, vecné, navyše ste použili veľké množstvo konkrétnych príkladov z reálneho života a to je vždy lepšie, ako keby to mali byť len nejaké abstraktné prirovnania.
Súhlasím s vami, že sa jedná o veľmi dôležitú tému. Tému, ktorá dokonca nie je ani vymedzená prítomnosťou, pretože konkrétny návrh zákona prerokovávame v prítomnosti, v konkrétnom čase, v priestore, ale to ovocie zožneme až v budúcnosti. Takisto ako vám, pán poslanec, aj mne prekáža, že žijeme takú zvláštnu dobu, kde viacej hovoríme o právach zvierat, o právach ľudí, ktorí spáchali nejaký zločin, a taká dôležitá téma, ako je ochrana ľudského života, je niekde v úzadí.
Tiež chcem povedať, že budem konzistentný, tak ako v minulosti, aj v tomto prípade budem hlasovať za váš navrhnutý návrh.
A možno ešte pre tých, ktorí sa na to pozerajú z nejakého iného hľadiska, z právneho, tak keď sme tak pri práve, tak rímske právo je právo, z ktorého vychádzajú mnohé práva, či už na európskom kontinente, ale aj niekde inde, a v tom rímskom práve sa hovorí, že nascitur, to znamená nenarodené dieťa, má právo aj na dedenie. A to znamená, keď má niekto právo aj na dedenie, tak sa musí narodiť v prvom rade, a teda je považovaný za živú bytosť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.11.2018 17:55 - 17:58 hod.

Marián Kéry
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 14:04 - 14:05 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nuž, pani poslankyňa, po tom, čo som vás pozorne počúval, som nadobudol dojem, že v poslaneckom klube Sloboda a Solidarita sa zrodila alebo sformovala nová renomovaná odborníčka v oblasti zahraničnej politiky.
No nie my poslanci vládnej koalície sme vystúpili bohorovne, žiaľ, boli ste to vy a o tom svedčí aj vaše vystúpenie. Vždy je ľahšie hľadať chybu na niekom inom. Už vo svojej faktickej poznámke ste dosť ironicky povedali, že niektorí poslanci nevedia ani len čítať s porozumením, ja by som to doplnil, nielen čítať treba s porozumením, ale počúvať s pochopením. Lebo keby ste tak počúvali, tak by ste zistili, že minimálne jedného z vašich dvoch kolegov, ktorí vystúpili z vášho poslaneckého klubu, by ste museli kritizovať. Minimálne jedného z nich.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 11:53 - 11:55 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa a predsedníčka zahraničného výboru Cséfalvayová, môžem s vami súhlasiť o tom, že to je rámec alebo pakt, ale ja keď idem dať nejaký pozmneňujúci a doplňujúci návrh, tak to dávam teda k predloženému, ako to skupina poslancov dala, to znamená, že keby som to nazval inak, tak asi by som sa dopustil aj nejakej chyby. Ale súhlasím s tým, čo povedal pán poslanec Blaha, že či sa budeme hovo..., budeme sa baviť, že je to pakt alebo rámec, tak význam to nejakým spôsobom nestráca.
Pán poslanec Blaha, áno, súhlasím s vami v tom, že sme v takej zvláštnej pozícii, hlavne náš poslanecký klub. Ak máme na niečo rovnaký názor, tak opozícia a častokrát aj médiá hovoria o tom, že sme akýsi monolit, ktorý nemá vlastný názor a správame sa ako stádo. Ak z času na čas máme nejaký odlišný názor, tak už všetci hľadajú v tom nejakú senzáciu a nejaký rozkol. Tak život prináša, že nie so všetkým musíme súhlasiť, ale o tom predsa je demokracia aj v každom poslaneckom klube, aby si niekto mohol povedať aj iný názor, ako má ostatná časť poslaneckého klubu.
Pán poslanec Mazurek a aj pani poslankyňa Grausová, vy ste ma celkom teraz asi nepochopili, pretože ja som nemal ambíciu útočiť na pána poslanca Mazureka, ja som to povedal v kontexte toho, že si myslím, že na základe jedného názoru a jedného postoja nemožno nejakým spôsobom vynášať súdy na akéhokoľvek politika vrátane ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí, a dovolil som si pre ilustráciu uviesť príklad vašej osoby, takže teraz absolútne som nemal záujem, aby som vás nejakým spôsobom dehonestoval.
Pán poslanec... A už mi nezostane čas.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 28.11.2018 11:32 - 11:41 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, panie poslankyne, páni poslanci, na úvod chcem povedať, že, žiaľ, rozprava ma veľmi neprekvapila, aj som ju očakával. Dovoľte mi, aby som povedal ja zopár slov a na záver aj predniesol môj pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Dámy a páni, Globálny pakt Organizácie Spojených národov o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii nie je v súlade s národnou migračnou politikov Slovenskej republiky. Povedali to viacerí, jasne to povedal predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico a včera nepriamo to v pléne povedal aj predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Bol som na rokovaní zahraničného výboru, kde sa pán minister Lajčák snažil, a dneska to v rozprave povedal aj pán poslanec Dostál, že hovorí o rozdiele medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Ja si však myslím, že tento pakt práveže nerobí rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Dokonca vychádza z princípu, že migrácia je dobrá a pomáha riešiť mnohé problémy sveta, a máme na mysli najmä tie ekonomické. Môj názor je, že ja a vrátane nášho poslaneckého klubu máme na migráciu odlišný názor. Ekonomickí migranti predstavujú viaceré riziká pre bezpečnosť ľudí. A ako to dokazujú obrázky z európskych metropol, zvyšujú aj riziko terorizmu. Navyše ich životný štýl je vo veľkej miere odlišný od toho nášho európskeho životného štýlu.
A tu trošku urobím takú historickú odbočku. Určite ani páni, ako boli Konrad Adenauer či Robert Schumann, ktorých dnes pokladáme za zakladateľov zjednotenej Európy, určite by nechceli, aby Európa, o ktorej hovorili, že je postavená na určitých historických, náboženských či kultúrnych koreňoch, aby bola zbytočne ohrozovaná. Jedna strana mince hovorí o tom, že tento pakt je právne nezáväzný dokument. To je pravda, ale druhá strana mince, ako som pred chvíľou poviedol, povedal aj pánovi poslancovi Poliačikovi, je takisto veľmi dôležitá a to je konštatovanie, že sa jedná o politicky veľmi silný dokument, a to nie je nezanedbateľné. A naozaj tieto argumenty sú vo veľmi veľkom vzájomnom rozpore.
Pán poslanec Blaha hovoril o tzv. implementačných mechanizmoch. Ja len v krátkosti doplním. Áno, ide o tzv. mäkkú moc, ktorú môžu tvoriť na jednej strane mimovládky či neziskové organizácie, ale na druhej strane aj vládni lídri, či samotná Organizácia Spojených národov, a tí môžu žiadať, aby sa pakt v členských krajinách realizoval. Pakt stojí na princípe, že: „Migrácia“, citujem: „je dobrá, inovatívna a podporujúca hospodársky rast.“ Nelegálna migrácia v Európe nám však ukázala pravý opak.
Chcem povedať, že napriek kritike a napríklad aj zo strany Ľudovej strany Naše Slovensko SMER - sociálna demokracia je, čo sa týka riešenia názorov na migračnú politiku, konzistentná. Ja len pripomeniem kolegom naše líderstvo vo Višegrádskej štvorke ohľadom odmietnutia povinných kvót. Dámy a páni, kto zašiel ďalej ako Slovenská republika? Kto podal konkrétne žalobu? Neboli sme to náhodou len my? Tak na to netreba zabúdať.
Na rokovaní zahraničného výboru som povedal, že chápem pozíciu pána ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka a viem aj ľudsky pochopiť, že kritiku tohto paktu vníma o čosi citlivejšie ako v iných prípadoch. Je to spôsobené tým, že z pozície predsedu Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov bol konkrétne zainteresovaný do tvorby tohto paktu. Na druhej strane musíme rešpektovať rozhodnutie krajín, ako sú naši spojenci vo Višegrádskej štvorke, aj keď Maďarsko a Poľsko a ich reakciu sme čakali, že bude taká, ale napríklad máme tu aj Rakúsko a máme tu krajiny ako Spojené štáty, či Austráliu, ktoré majú dlhodobé skúsenosti s riešením migrantskej politiky. Ako som spomenul, tak ako musíme rešpektovať ich rozhodnutia, aj pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák musí rešpektovať, že tu na Slovensku máme politikov, ktorí majú iný názor. A len preto, že máme iný názor, nemusíme byť hneď xenofóbi, rasisti alebo zápecníci.
Na druhej strane chcem reagovať aj na viaceré negatíva zo strany či už pána poslanca Mazureka, alebo pána poslanca Pčolinského, ktorí tvrdo kritizovali prácu a postoje ministra Lajčáka. Človeka nemôžme brať len na základe akéhosi jedného príkladu.
Pán poslanec Mazurek, vy sa veľmi často hneváte, keď vám ľudia vyčítajú, alebo politici, a dávajú vám, s prepáčením, vyžrať si to, ako ste sa správali, keď ste nadávali nejakej arabskej rodine, a ktorí sa tam triasli. Každý z nás má predsa nejaký či už osobný, ale aj politický curriculum vitae a ten, nemožno robiť úsudok na základe nejakého jedného postoja alebo jedného názoru. Ja si prácu pána ministra Lajčáka veľmi vážim a myslím si, že aj z pozície ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovensko získala naozaj silný kredit v zahraničí a je to významnou mierou zásluha práve ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí pána Lajčáka.
Dámy a páni, na záver prečítam môj pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mariána Kéryho k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k dokumentu OSN Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii, (tlač 1233):
1. V návrhu uznesenia v časti A sa vypúšťa slovo „rozporuplným“.
2. V návrhu uznesenia v časti A sa pred pôvodný text doplní pomlčka a ďalej sa časť A dopĺňa týmto textom:
„- Slovenská republika je plne suverénna v definovaní vlastnej národnej migračnej politiky.
- Ekonomicky motivovaná nelegálna migrácia je negatívny jav prinášajúci aj bezpečnostné riziká, a to v národnom, regionálnom i globálnom kontexte a Slovenská republika podporuje riešenia jej príčin v krajinách pôvodu.
- Žiadny dokument o migrácii nemôže byť vykladaný tak, že by Slovenskú republiku obmedzoval v suverénnej právomoci rozhodovať o tom, koho bude považovať za legálneho migranta a koho za nelegálneho migranta a ktorému z nich udelí právo zdržiavať sa na jej území.
- Slovenská republika si vyhradzuje právo prijímať legislatívu v oblasti migrácie výlučne v súlade so svojou národnou migračnou politikou.
- Slovenská republika trvá na odmietaní politiky povinných kvót.“
Uznesenie v časti B, tak ako ho predložila skupina poslancov, zostáva nezmenené.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 11:23 - 11:24 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán poslanec, vysvetlime mi, že prečo vy v kľude nedokážete vypočuť nejaký názor nejakého svojho kolegu poslanca, poslankyne, ktorý je síce diametrálne odlišný, ale legitímny. Prečo, keď rozprávajú kolegovia nad vami, tak teatrálne sa otáčate, komentujete to. Veď ja s mnohými vecami, ktoré ste povedali, nesúhlasím, ale dokážem si v kľude vypočuť.
Hovorili ste o tom, že migranti, ktorí prišli, alebo utečenci, že v rôznych táboroch majú neľudské podmienky. To je pravda, je to jedna strana mince. Ale prečo nepoviete aj tú druhú stranu mince, a to sú problémy, ktoré naozaj tí utečenci a migrácia prináša? A vidíme to na pomaly dennej báze z obrázkov, ktoré prinášajú svetové metropoly. Takže skúste byť taký vyvážený, keď hovoríte o A, tak treba povedať aj B.
A jednu takú poznámku k vám, čo sa týka histórie. Hovorili ste o tom, že aj Konštantín a Metod prišli na Veľkú Moravu ako migranti, s jedným veľkým rozdielom, že Konštantín a Metod, alebo tak ako ich dnes poznáme, svätý Cyril a svätý Metod prišli na pozvanie kniežaťa Rastislava, ktorý o to požiadal byzantského panovníka Michala III, a to je podstatný rozdiel.
Skryt prepis