Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

14.5.2019 o 11:26 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 21.5.2019 18:27 - 19:00 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže, kolegovia, kolegyne, plná sála, dnes vás je tu trošku viacej ako v piatok poobede, vtedy tu tuším boli traja poslanci, čiže 147 ľudí bralo plat a nesedelo tu a zrejme väčšina z nich už cestovala domov alebo možno už bola s rodinami. Mysleli ste si, že dám vám pokoj s tým, že ste si nemorálne na jeseň minulého roka zvýšili platy.
Postrehol som, že niektorí z vás sa nejako z toho vyzúvajú, že nie, vy ste to neurobili, však vlastne vy ste nehlasovali o zvýšení platov. Ale veľmi dobre viete, že ste si ich zvýšili tým, že ste nehlasovali za náš návrh, ktorý sme opakovane každý rok, iks rokov predkladali, aby sa platy zmrazili, to znamená, že aby platy poslancom nerástli, a tým pádom ste vedeli, že keď ten návrh nepodporíte, tak platy automaticky zvýšené budú.
Možno ste si povedali ako začiatkom roka, myslím, že to bol január, február, som tu chodil s takým transparentom, na ktorom bolo napísané, že sami sebe 1 500 eur a sirotám 2,70, že ako je na tom vaše svedomie. Možno ste si mysleli, že teda dobre, prejde ho to a už dá s tým pokoj. Ale ja to považujem za tak vážny morálny problém, hlavne vás, páni poslanci z vládnej koalície, že jednoducho ja vám s tým pokoj nedám. Budem vaším tŕňom v zadku, tŕňom v päte, kdekoľvek si poviete a budem vám to pripomínať, lebo jednoducho krásne to ilustruje to, za čo máte ľudí. Tak ako pán Haščák z Penty v tom spise Gorila povedal, že volič je hovno; prepáčte; vy svojím hlasovaním za vaše zvýšenie platov ste urobili presne to isté. To, čo on povedal pred 10 rokmi niekde skrytý v byte na utajených stretnutiach, kde vyjadril svoj názor, tak vy ste svoj názor vyjadrili tým, čo ste spáchali.
1 500 eur. Ja sa vás pýtam, čím ste si to, páni a dámy, zaslúžili. Čo ste také prevratné z roka na rok urobili, že zrazu si zaslúžite o 42 % vyšší plat? Ľuďom vzrástli platy možno o 4 %, neviem presne, ale plus-mínus tak to v posledných rokoch býva. Štyri percentá by bolo okej, 120 eur. Ak by ste si schválili teda, že vám vzrastú platy o 120 eur, tak poviem si, že dobre, percentuálne to je to isté, čo ľuďom, prekusol by som to, ak by ste povedali teda, že dobre, že nechcete mať viac zmrazené platy. Ale vy ste si nadelili nie 120, ale 12 aj niečo krát viac jako 120. Vy ste si nadelili 1 500. A iba preto, lebo môžete, máte tú moc. Ale ľudia vám ju dali. Tí ľudia, ktorí hrdlačia za 500 eur v čistom. Absolútna väčšina ľudí na Slovensku, ktorí sú zamestnaní, majú 500 eur v čistom. A vy ste si povedali, že si zaslúžite z roka na rok pridať trikrát viac, jako tí ľudia majú mzdu za poctivú prácu za celý mesiac. Iba tak. 1 500 eur, stlačíme s prštekom, však môžeme, však my sme teraz tu bohovia na Zemi.
Ale my sme zástupcovia ľudí. Túto republiku vlastnia ľudia. Sú občania Slovenskej republiky a či sa vám to páči alebo nie, aj ten bezdomovec, aj ten, čo má minimálnu mzdu, aj to bábo, čo sa dnes narodilo, aj tá babička, čo má dôchodok 250 eur, každý jeden z nich je rovnocenným majiteľom tejto akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. Títo ľudia si zvolili zástupcov a vy ste ich zástupcovia. Aj vy, prázdne stoličky, ktorí tu nesedíte, lebo sa nechcete pozerať do zrkadla. Nechcete sa pozreť do zrkadla svojmu vlastnému svedomiu. Radšej ste zdrhli, zašili ste sa a už teraz máte niekde snobskú večeru. Ale pamätajte pri každom jednom platení, či si budete kupovať jabĺčko alebo tú snobskú večeru, alebo tankovať do nádrže, že ste spáchali nemorálny krok. Sirotám ste dali 2,70 za mesiac navyše a sami sebe 1 500 eur. Je to najlepší príklad, najlepšie porovnanie. Sirotám 2,70, ktoré ani jedna z tých sirôt nemôže za to, že sa stali sirotami, ale sami sebe ste si dali 1 500 eur. Tým istým prštekom ste to spáchali. A nehanbili ste sa. A to ma mrzí.
Ja sa pýtam, kde máte svedomie toto spraviť. Kde máte svedomie sa tváriť, že si tie prachy zaslúžite? Dnes máte viac jako 4-tisíc eur v čistom. Osemkrát viac jako človek, bežný pracujúci človek na Slovensku. Nech 7, nech nežeriem. Väčšina z vás v poslaneckej práci strávi tak tri hodiny priemerne denne. Nie je to viac. Možno dve, nech nežeriem, tri. Čiže robíte trikrát menej ako ľudia a dáte si plat sedemkrát vyšší ako ľudia. 3 krát 7 je 21. V podstate priemerný poslanec, hlavne ten koaličný, lebo vy ste za to zodpovední, vy máte väčšinu, si nadelí a povie, že on je vlastne 21-krát viac človekom ako ten volič, ktorý ho volil. A ja sa pýtam na základe čoho. To naozaj máte pocit, že už vám kľučka hovorí: Dobré ráno, pán poslanec, dobré ráno, pani poslankyňa, ako ste sa dneska vyspinkali? Že naozaj máte absolútnu moc a môžete urobiť aj takto nemorálny krok? To naozaj sa nehanbíte ráno v tej kúpeľni, keď prídete a umývate sa či holíte sa, či čokoľvek robíte? To zrkadlo, do ktorého sa pozrete, vôbec vám to nič nehovorí? Nič to s vami nespraví? Iba to porovnanie s tými sirotami. 2,70 ste im dali. 49 poslancov v tejto sále si hovorí, že sú sociálni demokrati, ľudia. Toto je sociálna demokracia? Toto je sociálne cítenie? Že sami sebe si dáte 1 500 a sirotám 2,70?
Toto je asociálna demokracia. Toto je asociálne cítenie. Toto je asociálny bezcit a bezcítenie. Toto môže spraviť len človek hyena. Človek, ktorý si povie, mám teraz moc, nikto ma nevidí, spravím to. Áno, hovorí sa, absolútna moc korumpuje. A vás skorumpovala k tomu, že ste si sami sebe nadelili tieto prachy. A ja chcem, aby vás vo vrecku alebo na tej vašej platobnej karte, aby vás tam pálili. Aby ste sa za to hanbili a chcem vás donútiť do toho, aby ste to vrátili späť. A o tomto je návrh zákona, ktorý predkladám. Lebo nechcem, aby ste s tým žili, aby ste sa s tým vyrovnali, že to je v poriadku. Vy máte prachov dosť. Nakradnutých. Rozkradli ste eurofondy, každý rok vytunelujete 3 miliardy eur, ktoré ľudia zaplatia na daniach, odvodoch, ktoré nám prídu z Európy na to, aby sa tu zlepšili, zlepšil život v tých slabých, nerozvinutých regiónoch. V tých Bohom zabudnutých kútoch alebo vami, sociálnou demokraciou alebo slovenskou národnou strakou, alebo že MOST-om – HÍD, ktorý bojuje za južné Slovensko. Figu borovú bojujete za južné Slovensko!
Figu borovú vám ide o národ! Figu borovú ste sociálni demokrati alebo sociálne cítiaci ľudia! Ide vám iba o vlastný prospech a tu ste sa odhalili. Pri tomto návrhu zákona. 1 500 eur deleno 2,70, koľko je? Kto z vás chodil aspoň na základnú školu? Máte to v kalkulačke. Nepočítal som. Dobre, 1 500 deleno 3, máte 500-krát viac. Čiže ste si nadelili približne 600-krát viac, ako ste dali tým sirotám. Vy, páni poslanci, ste si povedali, že vy ste 600-krát viac človekom ako tá sirota, ktorá prišla o svoju mamu alebo otca. Sa nehanbíte? Za toto vás sem ľudia zvolili? Na toto vás zvolili? Aby ste takto opovrhovali ľuďmi? Aby ste opovrhovali ľuďmi, ktorí sú v núdzi? Ľudí bez práce, na sociálnych dávkach, im poviete, že áno, treba si odrobiť 32 hodín za 63 eur. Okej, je to necelé 2 eurá na hodinu. Ale vy si v pohode nadelíte, oni si majú odrobiť tých 63 eur sociálnych dávok, ja s tým nemám problém. Ale ja sa pýtam, aký je tu pomer, aká tu je logika, aká tu je spravodlivosť, keď niekto si za 63 eur musí odrobiť 32 hodín a vy za 1 500 eur nemusíte odrobiť nič. Lebo vy ste si to dali za tú istú prácu, akú ste robili minulý rok, robíte plus-mínus tento rok. Nerobíte nič navyše. Ešte vám Danko skrátil pracovnú dobu, skrátili sa rozpravy, Matovič vám tu nemôže hovoriť hodiny, už môže pri vystúpení hovoriť 20 minút alebo keď je do ústnej rozpravy iba 10 minút, len aby ste boli čím skorej doma, len aby ste mali čím skorej odrobené, čiže ešte za menej roboty ako v minulosti si poviete, že 1 500 eur navyše. Lebo chcete. Lebo máte tú moc stlačiť ten gombík.
A toto ma, s prepáčením, serie. Chápete to? Ma to serie. Nemôžem si povedať, že to slovo nepoviem, aj keď budete hovoriť, že som vulgárny, lebo toto je pľuvanec do očí ľudí. Pľuvanec každej jednej sirote do očí. Pľuvanec každému jednému zamestnancovi, ktorí tu robia a zarábajú 600, 700, 800 eur, už sú frajeri. A vy v pohode 1 500. Na drzovku. Dvakrát viac jako tí ľudia, ktorí si to musia odmakať. A ktorí tu musia počúvať tie vaše drísty o ničom. Tie návrhy o tom, jako vy teda sa zastávate ľudí, jako ste na ich strane. Ako im strašne chcete pomôcť. Jako teraz ste si vymysleli, keď vám teče do bot, že idete dávať rodičom, si ich zrazu všimnete po dvanástich rokoch. Dvanásť rokov ich necháte na rodičáku 200 eur, teraz zrazu im idete dať ako Ježiško. 150 eur navyše. Ale stále je to 10-krát menej, ako ste si nadelili samým sebe. Sebe ste si dali 1 500 a rodinám idete dať, sa idete zmilovať, 150. A myslíte si, že vaši voliči sú natoľko blbí, že vám to znova prekusnú a znova budú hovoriť, hosana, sociálni demokrati myslia na nás, na ľud.
Vy ste sa na tých ľudí vysrali. Dvanásť rokov ste tu mali budovať sociálny štát a vy ste si budovali sociálny štát pre seba. Nie pre ľudí. Pre seba ste ho budovali. A týmto hlasovaním ste tomu dali čerešničku na torte. Ste ukázali, aké je skutočné vaše myslenie. Už vám nestačilo to, čo ste si nakradli. Už ste potrebovali to urobiť aj verejne. Ukázať, áno, my, elita národa, my si zaslúžime, predsa kto iný by mal mať štyri litre čistého, keď nie my? My, ktorí držíme ten štát.
Viete, čo robíte, ako kontrolujete vládu, čo je vaša ústavná povinnosť? Nijako. To, čo vám sem príde z vlády, to zhltnete aj s navijakom, lebo sa bojíte, že nabudúce vás nedajú na kandidátku. Takí ste vy hrdinovia! Takí ste vy poserovia! Vy neprídete a nepoviete, Pellegrini alebo predtým Fico, počúvaj, chlapče, my chceme, aby si nemíňal viac, ako vyberieš. Správaj sa ako dobrý hospodár! Nezadlžujte naše deti a vnúčatá! Vy to nespravíte, lebo nemáte na to odvahu, chlapci a dievčatá, hrdinovia. Dáme si 1 500, lebo na to máme. Lebo ja mám tú moc. Že sa nehanbíte, páni a dámy!
Dôchodcom dáte almužnu. O šesť percent zvýšite ceny elektriky a plynu, myslím, že o sedem ceny tepla, zvýšite odvody živnostníkom, zamestnancom, ľudí len šróbujete, každú jednu korunu, každé jedno euro z nich chcete dostať. Potom sa hráte na Ježiška z ich vlastných peňazí a takto nemorálne ľuďom napľujete do tváre.
Predkladám návrh zákona, aby ste mohli urobiť opravu svojho vlastného amorálneho skutku. Aby ste mohli urobiť reparát z morálky, aby ste mohli urobiť reparát zo sociálneho cítenia, páni a dámy, 49 poslancov SMER-u. Keď raz si dáte nálepku, že ste sociálni demokrati, predsa nemôžete urobiť to, čo ste spáchali. A potom, keď si poviete, že si to urobiť môžte, tak potom sa nečudujte, že z vašich 44 % podpory je dnes slabých 19. A v eurovoľbách, si myslím, že budete ešte veľmi nemilo prekvapení, čo si ľudia o vás myslia. Lebo keď si aj myslíte, že iné prežijú, toto bol príliš arogantný čin, ktorý ste spáchali. Takýmto spôsobom ľuďom ukázať, že sú pre vás nič, že sú pre vás, s prepáčením, to Haščákove hovno z Gorily, to už bolo moc aj na vašich voličov.
Páni a dámy, veľmi rád by som bol, aby Slovensko malo konečne normálnu sociálnodemokratickú stranu. Naozaj, normálne čistú sociálnu demokraciu, lebo sociálna demokracia, tak ako kresťanská demokracia, tak ako naozaj vlastenecká strana do každého parlamentu patria. Ale nie atrapu. Vy si napíšete sociálna demokracia a v skutočnosti okrádate ľudí, tých, ktorí vás volili. Vy v pohode si dáte sirote 2,60, ale sami sebe 1 500.
Poplatok SIPO pri platení účtov ste zdvihli o 530 % ľuďom. Ja viem, vás sa to netýka. Z účtu ide, odíde, všetko v porádku. Ale väčšina ľudí, práveže tí chudobnejší, využívajú to SIPO. Vy ste ten poplatok zvýšili o 530 % od nového roku. Od toho istého roku, kedy ste si sami sebe dali 1 500 euro navyše vo výplate. Nič? Svedomie, všetko v poriadku, neozýva sa? Kde je? Hľadajte ho, prosím vás! Skúste doma pozrieť v šuflíkoch, v poličkách, možno v skrinke, niekde na kuchynskej linke, niekde musí byť, však vaši rodičia vás nemohli vychovať jako nejakých robotov, ktorí budú chceť byť vždy len na dobrom mieste kandidátky a poberať dobrý plat a mať prístup k biznisu politickej strany, ktorú reprezentujete. Pevne verím, že vaši rodičia vás vychovávali v normálnej, v normálnej ľudskosti, že okrádať nie je správne. Ale vy ste vašich voličov okradli, lebo to nie je nič iné. Keď takýmto spôsobom podľahnete svojmu vlastnému pokušeniu a podľahnete moci, ktorú máte, tak ste okradli svojich vlastných voličov, lebo urobili ste to na ich úkor.
Áno, dokopy to nie je možno taká horibilná suma, čo ste tým ľuďom zobrali, ale symbolicky, ako myslím dokopy za celý parlament. Ale vy spravujete naše spoločné peniaze. Ako vám ľudia majú veriť, že to myslíte s nimi úprimne, že nerobíte len biznis alebo neberiete len politiku ako biznis na to, aby ste ich okradli, keď v takejto skúške takto zásadne zlyháte?
Ešte raz hovorím, ja viem a uvedomujem si a viacerí z vás ste mi vytýkali na chodbách, že prečo to otváraš, daj tomu pokoj, však aj ty máš viac. Ale ja tie peniaze nechcem. Nie preto, že som si zarobil dosť, že som platil najväčšie dane na celom Slovensku, ix rokov za sebou, že som bol živnostník, ktorý platil najväčšie dane a odvody. Zaplatil som viac jako 500 miliónov korún daní a odvodov. Ako študent som zamestnával v treťom ročníku či štvrtom tisícku ľudí, v piatom dvetisíc ľudí. Áno, zvyčajne to boli študenti alebo ľudia, ktorí si potrebovali privyrobiť k tej almužne, ktorú ste im dopriali vy ako vládcovia. A keď som videl, že tie peniaze rozkrádate, že na jednej strane opíjate ľudí rožkom pred voľbami s vašimi volebnými gulášmi a vašimi krásnymi sľubmi a že ako zneužívate ich nevedomosť veľakrát, že nevedia úplne presne, ako tie finančné toky v štáte fungujú, tak som si povedal, že stačilo. Že ja vám prídem sem, do parlamentu robiť zrkadlo. Nastavovať vám zrkadlo, aby ste videli svoje vlastné skorumpované tváre. Aby ste videli tie tváre bez svedomia. Aby ste sa skúsili nad sebou zamyslieť, že či toto je to, čo vás matka, otec a keď nie oni, tak verím tomu, že babka a dedko učili, že jednoducho okrádať druhých ľudí nie je správne.
A vy si neviete uvedomiť, že stojíte na piedestále spoločnosti, že ľudia, keď sa stanú poslancami, tak mali by byť vzorom morálky. Že mali by sa správať desať razy morálnejšie ako priemerný človek na ulici. A ja som, bohužiaľ, dnes presvedčený, že ak by sme išli na ulicu a hovorím kamkoľvek, kamkoľvek na Slovensku a náhodne by sme hodili veľké laso a v tom lase by skončilo 150 ľudí, tak som presvedčený, hlboko presvedčený o tom, že ak by sme tých 150 ľudí sem posadili, tak by sa správali omnoho viac morálnejšie, ako sa správate vy. Lebo politika nie je len o číslach, politika nie je len o biznisoch, politika nie je len o okrádaní ľudí, ale politika má byť v prvom rade o správe vecí verejných. Čestne, morálne, tak aby ste sa dokázali pozreť do každého jedného zrkadla.
Ale ja si myslím, že vy zrkadlá obchádzate, že vy sa tam radšej nepozeráte, lebo žijete v predstave, že vy môžete, lebo ste dostali moc. Možno niekto z vás si myslí, že ju dostal od Boha, že si to vyvolil jeho akurát, že tu bude, lebo on je najmúdrejší, najschopnejší. Niekto z vás si možno myslí teda, že áno, však teda ľudia mi to dali, ale väčšina z vás, verím tomu, že si uvedomujete, že ste tu iba preto, lebo sa pán predseda nad vami zmilovali a vás tam na tú kandidátku napísali. A preto ste to vaše veľavážené svedomie nechali tam pri vstupe a ste si povedali, že odteraz nieže budete hlasovať tak, ako ste tu sľubovali na ústavu, keď ste skladali sľub poslanca, že budete vždy hlasovať v súlade so svojím svedomím a presvedčením, ale povedali ste si, no hold, taký je život, budem hlasovať v súlade so svedomím a presvedčením a s tým, ako si praje pán predseda. Lebo keď tu nebudem, kto by ma tu predsa na tú kandidátku dal.
Vidím tu pána, o ktorom mi ľudia v jeho meste povedali, že je, bije prvú ligu v pitkách v svojom meste, že ľudia by si v meste o neho ani bicykel neopreli. Získal toľko hlasov jako náš najhorší poslanec na kandidátke, v svojom vlastnom meste. Jednoducho tí ľudia v meste ho poznajú a povedia si, že to v živote by som nechcel, aby takýto človek ma reprezentoval. Jednoducho vyhlásený ožran v meste, ale SMER si ho dá na kandidátku, v pohode, ľudia ho zvolia, však dobre, tí voliči sú, mnohí nemajú čas študovať kandidátky a už nejak sa tie krúžky nazbierajú a hlavne, keď ho dá na dobré miesto, tak teda sa prepašuje do parlamentu.
Ale tu by mala sedieť elita národa. Ja sa za ňu nepovažujem, ja si osobne myslím, že na Slovensku je 4 milióny lepších ľudí, ako som ja, a veľmi rád by som bol, aby tu naozaj bola tá elita. A som veľmi nerád tomu, že vy ste schopní takto handlovať a obchodovať so svojím vlastným svedomím, že ho tam necháte za bránami, hoci vám ústava prikazuje, že máte ako poslanci hlasovať podľa svedomia, že parlament má kontrolovať vládu, vy nie. Čo príde z vlády, schválite, lebo však tak si to prajú. Ale tým popierate vašu funkciu. Ak by ste boli naozaj svojprávnymi poslancami, tak by ste nedovolili tých 12 rokov, vy sociálni demokrati, rozkrádať štát. Nedovolili by ste žiť nejakým Bašternákom a Kočnerom. Nedovolili by ste Ficovi bývať v ukradnutom byte. Sami by ste si spravili tlačovku, aby ste vyhlásili alebo by ste požiadali nejakého poslanca Fica, aby sa vysťahoval z toho bytu. Lebo jednoducho on každý jeden mesiac berie úplatok skoro 5-tisíc eur od toho Bašternáka ešte dodnes. A podľa mňa vy všetci veľmi dobre viete, že celý byt bol úplatok vlastne od Bašternáka a že Bašternák mu to spravil naschvál, že ten jediný byt si neprepísal na seba. Jednoducho povedal si, že keď ty teda, Fico, si ma hodil cez palubu, ja hodím teba. Jednoducho ten byt ti zoberú. To Bašternák urobil, hodil ho cez palubu, a preto sa Fico nechce vysťahovať, lebo chce si čo najdlhšie predĺžiť to obdobie, lebo tam má za 1,5 milióna eur nábytok, zariadenie v tom byte. A vy to veľmi dobre viete, mnohí z vás ste v tom byte boli a viete, že len stolička tam stojí 5-tisíc eur. Viete o tom, že tam je knižnica za 20-tisíc eur. Kde, ak by žil z poctivých peňazí, na to mohol zarobiť?
Ale vy na to odvahu nemáte, vy nezvoláte tlačovku a nevyzvete poslanca Fica alebo predtým vašeho predsedu či predsedu vlády, stále je to vlastne váš predseda strany. Vy nemáte tú odvahu povedať, že Fico, choď do prdele z toho bytu, robíš hanbu. Bereš nám voličov a si zlým príkladom pre ľudí, ktorí platia poctivo na Slovensku dane. Lebo nemáte odvahu, lebo sa bojíte, že nabudúce by ste na tej kandidátke neboli. A to mi na vás vadí. Ak by ste ukázali, že máte to svedomie, tak by som si o vás nemyslel, že ste len hlasujúce opičky alebo hlasujúce nejaké stroje.
Takto, ja neviem, či to bolo šesť, sedem, osem rokov, som vám tu pred Vianocami pri nejakom hlasovaní rozdal banány, mali ste ich na stole, mysleli ste si, že to máte Mikuláša, ešte si pamätám Madeja, hentam vzadu sedel a jak tlačil banán. Hovorím, čo, chutí? Chutí, chutí, ďakujeme pekne. Donesiem ešte jeden? Doniesol som mu druhý, tlačil aj druhý. Potom som spravil vonku tlačovku a povedal som, že som vám to dal preto, lebo hlasujete ako opičky. Dal som vám to jako symbol. Rýchlo ste začali banány baliť, čo tu ešte zostalo nedojedené, a písať vulgarizmy na ne. Hentam ste mi takú veľkú kôpku dali, lebo ste si mysleli, akí ste hrdinovia, jak ste mi ukázali teda. Nie, ja som pred celým, pred celou krajinou ukázal, čo ste vy zač, že nie ste poslanci, ktorí majú svedomie, len ste hlasujúce opičky.
Neviem, jaký to bol návrh, priznávam, nepamätám. Ale toto je moja úloha a jak som povedal na začiatku, zžite sa s tým. Som vaším tŕňom v päte alebo v zadku. A furt vám budem ukazovať chyby a pripomínať chyby, ktoré robíte. Budem odstreľovať tých skorumpovaných hajzlíkov, ktorých si dosadzujete kade-tade. Budem ich dávať dole. Áno, s prakom, možno s jedným kamienkom a možno sa budem cítiť tak, jak som sa cítil pri Šufliarskom. Ako Dávid voči Goliášovi, jako človek voči mafii, ale dal som ho dole jednou dobre mierenou. A budem to robiť naďalej a budem odhaľovať korupciu, lebo jednoducho chcem očistiť Slovensko od mafie, ktorá ho ovládla.
Nie, nemyslím si ako Andrej Kiska, že Slovensko je mafiánsky štát, ale myslím si, že mafia ovládla tento štát. Považujem to za dosť podstatný rozdiel, lebo Slovensko, si myslím, že sme každý z nás, tak ako som povedal na začiatku. A nielen z nás, ako máte pocit vy, že Slovensko ste vy, štát ste vy, ale každý jeden poctivý človek na Slovensku, ktorý tu žije, každý jeden je akcionárom tejto akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. A keď vy na tých ľudí kašlete, keď vy kašlete na vašich voličov, ja sa ich budem zastávať. A tento návrh predkladám, aby sme vrátili staré pravidlá odmeňovania ľudí do stavu, ako to bolo pred Vianocami, ako to bolo v minulom roku.
Dobre, okej, uzavrime kompromis, nech platy sú teda v takej výške a každý rok nech sa zvyšujú o percento, o aké narástli platy zamestnancom na Slovensku. To považujem za fér. Čiže keď chcete, dobre, majte 120 eur navyše, 4 % navyše, keď ľuďom narástli platy o štyri percentá. Dobre, budete mať namiesto 3 000, budete mať 3 220. Fajn, keď nechcete mať zamrazených 3 000, ale nevidím najmenší dôvod, aby tu naďalej platil stav, že budete mať 1 500 eur navyše. Jednoducho, nemáte na ne nárok. Spreneverili ste sa svojim ľuďom, ktorí vás volili, a mali by ste to vrátiť späť.
Viem, že bude to nepríjemné, áno, budete mať o 1 500 eur menej, ale bude to správne. Nemali by ste podľahnúť pokušeniu, že ako politici musíte robiť vždy len to, čo je populárne, a takisto aj rozhodnutia pre seba, čo sú pre vás populárne. Mali by ste byť schopní, ak chcete byť, teda trošku sa priblížiť k štátnikom, byť schopní aj vašim ľuďom niekedy vysvetliť, že musíte urobiť aj správne kroky, nielen populárne, ale aj voči sebe, že urobiť správny krok. V tejto chvíli tá situácia nastala, mali by ste byť odvážni a byť schopní zahlasovať za tento návrh zákona, ktorý predkladám, a zobrať si to, čo ste si sami sebe amorálne nadelili. Jednoducho tieto peniaze si nezaslúžite, nie sú vaše, patria vašim voličom: aj tým ľuďom, ktorí vás nevolili, aj tým ľuďom, ktorí sklamaní zo všetkých politikov, ktorí tu za tých 30 rokov boli, jednoducho nechodia už voliť.
Páni a dámy, vážené prázdne stoličky, ktoré tu nesedíte, ale beriete plat, páni a dámy, tie peniaze si nezaslúžite a bolo by správne ich vrátiť späť. Aby; na také pripomenutie, aby ste vedeli, možno pár čísiel a faktov, o čo ste zvýšili ľuďom náklady v tomto roku. Plyn a elektrika o 6 percent. Viete plus-mínus, aké sú účty? O 6 % ľudia platia viac. To SIPO, ktoré som spomínal, 530 % ste im zvýšili poplatok za SIPO. Živnostníkom ste zvýšili minimálne, vlastne sociálne a zdravotné odvody o 10 eur. Ľuďom ste zalepili oči tým, že ste teda životné minimum zvýšili o, počúvajte správne, o 1 000, nie 1 000, 1 590, čo myslíte, 1 590 eur mesačne? Sebe ste si dali 1 500, tak životné minimum asi o 1 590 by ste mohli dať, nie? Ne, ne, ne, uberte. 159? Nie, nie, nie. 15 eur 90 centov? Nie, nie, nie. Zvýšili ste životné minimum o euro 59.
Čiže ľuďom odkázaným, ktorí naozaj sú na dne padnutí, ktorí žijú z toho, ktorým sa odvíjajú dávky v núdzi od toho životného minima, tým ste zvýšili to životné minimum o 1,59 eur. A pri určovaní životného minima vychádzate z toho, že o čo sa zvýšili náklady. Však keď teda doteraz stačila nejaká suma, tak keď sa zvýšili náklady o 1,59 eur, tak pridáme predsa však tým chudákom o eurko 59. Nie na deň, mesačne! Ale sami seba zároveň tým istým prštekom o 1 500 eur.
Ja sa fakt pýtam, kde ste zamkli to svedomie, kde ho máte. Predali ste ho, vzdali ste sa ho, zapreli ste ho? Neverím tomu, že vás vychovávali asociáli. Vaši rodičia boli určite dobrí ľudia, chceli mať z vás dobrých ľudí. A práve svedomie je to, čo rozdeľuje alebo oddeľuje človeka od stroja alebo človeka od zvieraťa. Ale veľakrát, keď pozerám si, možno to je náhoda, ale keď si pozerám správanie zvierat v prírode, tak tam vidím omnoho viac svedomia jako pri takýchto hlasovaní vo vašom prípade. Nehanbíte sa za to, naozaj nie? Nič, nič sa nedostavuje? Chápem, tie prázdne stoličky nie, ale teraz tu vidím raz, dva, tri, až štyroch, pardon, troch poslancov zo SMER-u, jedného z MOST-a – HÍD, jednu zo slovenskej národnej straky. Nič, s vami to nič nerobí, žiadne svedomie, nič sa neozýva, všetko v poriadku? Ako môžte potom chodiť že robiť kampaň teraz, že eurovoľby, jaj tuto, dajte si odznačik, letáčik, kafíčko, gulášik. Nič vám to nerobí, sa, v pohode chodíte po ulici, tým ľuďom prihovárate a nič? To je smutné.
O tom je môj návrh zákona, o tom je moja rozprava, o tom je toto vystúpenie. Ja to svedomie jednoducho chcem vo vás vybičovať k životu. Chcem, aby ste si ho vybrali zo šuflíčka alebo aby ste napísali mail svojmu predsedovi: Prepáč, šéfe, jednoducho ten Matovič má pravdu, toto sme nemali urobiť a pome to vrátiť späť. A schváľte návrh, ktorý predkladám, aby poslancom rástli platy presne tak isto jako ľuďom. Lebo aj od vašich rozhodnutí záleží a veľmi od nich záleží, ako sa Slovensku darí. Veľmi od vašich rozhodnutí záleží, ako nastavíte to podnikateľské prostredie a aké platy majú ľudia. Čiže veľmi od vašich rozhodnutí záleží, ako rastú platy ľuďom. To bude fér. Budete vidieť, že výsledok vašej práce je, že ľuďom narástli platy o 4 %, budete mať 4 % navyše aj vy. Keď sa budete snažiť, budete makať a ľuďom budú rásť platy tak rýchlo ako v Poľsku a Maďarsku, výrazne rýchlejšie ako na Slovensku mimochodom, tak sa budete mať lepšie aj vy. Keď sa posnažíte a vytvoríte také podmienky, že ľudia tu budú sa nebáť podnikať, že budú chcieť vytvárať nové miesta, že budú chceť investovať, že budú chceť zamestnať ďalších ľudí; áno, vytvorí sa konkurencia, na trhu bude nízka nezamestnanosť a ľuďom prirodzene budú rásť platy, lebo zamestnávatelia sa budú o nich biť. A keď sa vám podarí zázrak a ľuďom budú rásť platy každý rok o 10 %, aj vy budete mať o 10 % viac.
Ale bude to fér, nieže takto prídete a stlačíte tlačítko, dáte si 1 500 eur a poviete si, ešte ste na to hrdí, lebo vy máte tú možnosť. Ale tí ľudia nemajú tú možnosť. Ten človek, ktorý si to musí odmakať za pásom a chodiť na nočné a v sobotu, v nedeľu robiť, on nemá tú možnosť, nemá to tlačítko na tom stroji, kde si môže zvýšiť plat. Chápete ten rozdiel medzi vami a obyčajnými ľuďmi? A toto je vaša zodpovednosť, toto je to, čo sa hovorí, že absolútna moc korumpuje. Vy máte v tom tlačítku, áno, absolútnu moc. A vy ste neodolali pokušeniu to stlačiť a mňa to serie, ešte raz hovorím, keď použijem to slovo, a hovorte tisíckrát, že som vulgárny. Tí ľudia si zaslúžia, aby ste to vrátili späť.
A prepáčte aj, páni a dámy zo SaS-ky, keď tu budete hovoriť, že poslanci si zaslúžia viac, lebo tu makajú, alebo Rišo Sulík bude hovoriť, že makajú, alebo Beblavý tu bude hovoriť, že si zaslúžia. Mňa tieto vaše reči nezaujímajú. Máte peniaze zo štátneho rozpočtu ako príspevok na činnosť strany a nič vám nezakazuje, keď chcete oceniť niektorých vašich poslancov, dajte im viac z vašich peňazí, ktoré máte zo štátneho rozpočtu. To bude fér, to bude... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.5.2019 13:47 - 14:02 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Tak môžem alebo to necháme na pondelok? To je jedno. (Reakcia z pléna.) Myslíš? Tak dobre.
Takže, kolegovia, kolegyne, vítam vás v tejto plnej sále. Dneska by sme mohli niečo spraviť aj tým všeobecným súhlasom. Či nie? Ale nie, sú tu aj z druhej strany. (Zasmiatie sa rečníka.)
Takže návrh zákona, ktorý, ktorý, predkladám, sa týka asi tej najháklivejšej veci, o ktorej táto rokovacia sála rokovala, a to sú peniaze. Je to aj v bežnom živote, je to aj v politike, že keď niekto hovorí o tom, že kto si koľko zaslúži mzdu za svoju prácu, tak potom zrazu to niekto bere príliš osobne. Ale to, čo sa stalo na jeseň minulého roka, kedy si toto plénum, alebo parlament akosi nechcel zmraziť platy, ktoré sme navrhovali, a tým pádom začali platiť odmrazené platy a vyskočili platy poslancov o 1 500 eur, ja považujem za nehoráznosť. Považujem to za pľuvanec do očí ľudí, lebo na jednej strane sirotám zvýšime dôchodok sirotský o 2,70 a na druhej strane poslancom zvýšime bez hanby o 1 500 eur.
A nieže poslancom zvýšime, ale my poslanci si zvýšime. Áno, hovorím my, hoci my v opozícii sme tu v menšine a bez vôle vládnej koalície by tie poslanecké platy zvýšené neboli.
Ale dovoľte aj takú malinkú pauzu si urobiť, že vidím tu v podstate iba dvoch kolegov z nášho hnutia, Soňu Gaborčákovú a Gábora... (Reakcia z pléna.) Aha, dobre, už tu vidím aj budúceho kádeháka, ale že plná sála pri prerokúvavaní návrhu zákona, ktorý má vrátiť platy poslancov tam, kam patria. Lebo, milí páni poslanci a poslankyne, čiže vy, prázdne stoličky, ktoré tu nie ste, ste si bez hanby zvýšili platy o 1 500 eur a sirotám ste pridali 2,70.
A ja sa pýtam, za čo ste si zvýšili o 1 500 eur? Čím ste si to zaslúžili? Lebo je normálne, keď vaši voliči, keď majú mať vyšší plat, tak zrejme v práci im povedia, no tak dobre, urobil si viac, alebo keď chceš mať väčší plat, urob viac. A keď urobíš viac, tak ti pridám. A keď teda to nie je o tomto a robia prácu, kde sa to až príliš nedá merať, že koľko urobia, viac-menej robia prácu stále rovnakú, tak majú pridané každý rok približne toľko, koľko sa na tom, na, v slovenskom hospodárstve je inflácia, o koľko vzrástli ceny, tým pádom, 2-3 % ľuďom sa zvýšia platy.
Lenže vy, páni a dámy poslankyne, vy prázdne stoličky, z ktorých je vás tu teraz pár, keď dobre počítam, raz, dva, tri, štyri aj s tými ľuďmi, ktorí sú za chrbtom, tak ste tu štyria zo 150. Vy ste si zvýšili platy bez hanby o viac ako 40 % z roka na rok. A tvárite sa, že je to spravodlivé, lebo však sa niečo odmrazilo. Ale tak skúsme ti to porovnať, že v čom je to spravodlivé.
Keď minulý rok ste mali spravodlivú mzdu 3 000 eur v čistom, ktorá je 5-krát vyššia jako priemerný čistý plat na Slovensku. A z roka na rok alebo iba z mesiaca na mesiac, alebo od 31. 12. do 1. 1. tohto roku zrazu ste si povedali, že si zaslúžite o 42 % viac. A ja sa pýtam ešte raz, v čom je to spravodlivé?
Zároveň táto vláda zdvihla ľuďom ceny plynu a elektriny o 6 %, tepla o 7 %, poplatku za SIPO o 530 %, živnostníkom zvýšila sociálne a zdravotné odvody o 10 eur. Všetko hovorím mesačne. Zároveň ľudia dostali, teda akože príspevok, že zvýšenie životného minima o 1,59 eur.
Ale sami sebe vy, hlavne teda koaliční poslanci, lebo vy ste tá väčšina v tomto pléne, ste si zvýšili platy o 1 500 eur. Čiže ľuďom zvýšenie životného minima o 1,59 eur a sami sebe o 1 500 eur. Možno druhák-tretiak na základnej škole vie, že keď to vydelí, 1 500 deleno 1,59, že ste si nadelili asi tak 800-, možno 900-krát viac, jako ste dali ľuďom za mesiac. A ja sa pýtam, čo hovorí vaše svedomie? Samozrejme, vás, páni a dámy, milé prázdne stoličky, vaše svedomie asi nehovorí nič. Neozýva sa, lebo ani tu nie ste. Buď ste sa skovali, lebo ste vedeli, že táto téma tu bude prerokovávaná, alebo jednoducho to s vami nič nerobí. Lebo si myslíte, že tých 4 000 eur v čistom, ktoré dnes máte, si za svoju prácu zaslúžite.
A ja vám z tohto miesta hovorím, že si ich nezaslúžite. Možno je tu desať ľudí, možno dvadsať, ktorí si tých 4 000 eur mesačne zaslúžia. Ale je tu ďalších možno, tam sa hlási pán z techniky, že tie si zaslúži, dobre, berem. Ale je tu halda ľudí, ktorí tie peniaze si absolútne nezaslúžia. A je tu podstatná časť ľudí, ktorí si nezaslúžia ani minimálnu mzdu za to, čo pre parlament a pre Slovensko robia.
Mnohí z vás, milé dámy a páni, milé prázdne stoličky, ste nepredložili za tri roky, čo ste tu, za toto volebné obdobie ani jeden jediný zákon. Alebo ste predložili jeden, dva, tri. Neviem presne koľko naši, ale dám si to spočítať cez víkend. Náš priemerný poslanec, odhadujem, že predložil 150 až 170 návrhov zákonov. Verím tomu, že keď to zrátame, že to bude viac ako celý SMER dokopy, jak všetci 49 poslanci SMER-u, jeden náš priemerný poslanec.
A teraz si povedzme, že teda, že čo je spravodlivé. Či platiť všetkých rovnako ako v komunizme, alebo teda by sme mali platiť ľudí podľa aktivity. Je som za to, aby sme tu vniesli ten podnikateľský systém, aby sme platili a odmeňovali ľudí podľa toho, koľko sa narobia, koľko sú prínosom a podľa toho nech majú plat. Niekto bude mať možno to 1,59 mesačný plat a možno niekto 4 000.
Ale dnes vy tým, že ste ignorovali návrh, ktorý som predkladal na jeseň, aby sa platy zmrazili, ste si zabezpečili, že zrazu máte platy o 42 % vyššie ako v minulom roku. A spoliehali ste sa, že túto tému tu už neotvorím, že už to bude v klídku a budete si užívať prašulky a budete sa tešiť, že nabudúce sa stanete znova poslancami a znova tu budete tichučko šúchať nožičkami a znova vám mesačne každý mesiac cinkne na účet štyri litre a nebudete, tak ako doteraz, musieť robiť nič.
Ešte raz. Nie som populisticky za to, že povedať, že naveky nech majú všetci poslanci rovnaký plat zmrazený z roku 2011. Som za to, aby sme teda rozdeľovali, nech majú aktívni viac a neaktívni majú menej a tí, čo nerobia nič, nech majú minimálnu mzdu. Okej, dobre, nech im teda patrí. Ale je veľký rozdiel mať nejakých 550 eur alebo v čistom, ja neviem, 500 eur ako 4 000 eur. A dnes je to o tom, že 4 000 má každý, aj ten, kto tu robí, aj ten, kto tu nerobí vôbec nič. A 4 000 eur aj má každý jeden na tej prázdnej stoličke, ktorú tu dnes vidíme, lebo ešte stále päť minút je pracovná doba. A ak by sme si teraz urobili a mali takú nejakú vešteckú guľu pani Jany Vaľovej a by sme si tak vyleštili a pozreli, že čo tí ľudia robia, tak zistili by sme, že mnohí z nich teraz už sedia v IC-čku a cestujú na východ, mnohí z nich sú úplne niekde inde mimo Bratislavy, mnohí z nich teraz niekde sú na rodinných nákupoch, ale určite nerobia nič, čo sa týka poslaneckej práce. A to ma veľmi mrzí.
Mali by sme byť vzorom, dámy a páni, prázdne stoličky, mali by sme ľuďom ukázať, že nám na nich záleží a v prvom rade my by sme mali byť schopní obhájiť si, že keď máme mať raz o 42 % vyššie mzdy, prečo by sme ich mali mať a za čo si to zaslúžime. Ale my bez toho, aby sme boli schopní ukázať ľuďom, že toto, toto, toto, toto navyše pre ľudí sme spravili, a preto si zaslúžime tak dramaticky zvýšené mzdy, sme si ich zvýšili, alebo ste si ich zvýšili, lebo ste ignorovali môj návrh na to, aby sme platy nechali zmrazené, lebo naozaj som presvedčený, že v priemere 3 000 eur v čistom je bohate za tú prácu, ktorú tu v priemere priemerný poslanec robí. Nič sme neodargumentovali, nič sme nezdôvodnili, len na drzovku si zvýšili plat o 1 500 eur.
Čiže o tomto je môj návrh zákona, že prekladám návrh, ktorý zabezpečí, aby poslanci mali plat rovný platu z roku 2011 a od momentu prijatia toho návrhu, to znamená, ale zároveň hovorím 3 000 eur v čistom, čo si myslím, že je dostatok, a od toho momentu prijatia toho návrhu, aby každý jeden rok, áno, pánom a dámam poslancom platy rástli, ale o presne rovnaké percento, ako vzrastie priemerná mzda pracujúceho človeka na Slovensku.
Čiže keď vzrastie plat o 3 %, tak, áno, aj páni a dámy poslanci budú mať na budúci rok o 3 % vyšší plat. To znamená o 90 eur z 3 000. Ale nie o 1 500 eur.
Prepánaboha! Nehanbíte sa? Vy všetci tí, ktorí sa skrývate a napíšete si, že "Za Boha, za národ!". Čo je tuto ľudské, čo je tuto pronárodné, čo je tuto Božie, čo je tuto kresťanské? Že sirotám dáte 2,70 mesačne navyše a sami sebe si pridáte 1 500 eur.
Pán poslanec Šuc, zo strany SMER - sociálna demokracia, Šuca, pardon, aby to bolo správne aj pre deti a vnúčatá pána poslanca Šuca napísané v análiách a prepisoch z rokovania Národnej rady aj v 25. storočí. Čo hovorí svedomie na to? Sám sebe si odhlasovať 1 500 eur navyše a vnúčatám odhlasovať tým istým prstom 2,70. Čo na to hovorí svedomie? Jak sa s tým dá žiť tak normálne? Jak sa dá vysporiadať s tým svedomím? Alebo sa to dá niekde operovať, že sa to vyoperuje von, odloží sa do poličky, tam sa to odloží, kým nebudem poslancom alebo naveky? Jak sa s tým dá žiť? Jak sa dá ráno pozreť v kúpeľni do zrkadla? Že sám sebe som si s týmto pravým ukazovákom stlačil, že budem mať 1 500 eur navyše a takisto s tým istým pravým ukazovákom som tým sirotám stlačil, že budú mať o 2,70 eur navyše? Ako sa, pán poslanec Šuca, okresný predseda to strany SMER v Poprade, dá žiť? Ako sa dá žiť s tým, že sa skrývam za sociálnu demokraciu, hovorím o sebe, my sme sociálni demokrati, my sme sociálne cítiaci, a dá sa zároveň s tým istým ukazovákom samému sebe schváliť 1 500 eur navyše a s tým istým ukazovákom sirotám 2,70 eur navyše? Ako sa s tým dá žiť, pán Šuca, pán poslanec? Budem veľmi rád, ak sa prihlásite do rozpravy a nám to vysvetlíte.
Lebo ak raz človeka robí svedomie človekom, tak ja si myslím, že toto dokáže iba človek, ktorý to svedomie nemá. Alebo jednoducho má niekde ten gombíček, ktorý si vypne a tým momentom nemá svedomie a vtedy je schopný okrádať svojich vlastných voličov. Vtedy je schopný si samému sebe dať 1 500 a sirote 2,70. A keď tu predložím návrh, aby sa to zvrátilo späť, a dám vám možnosť, aby ste urobili reparát, reparát pre svoje vlastné svedomie, tak vtedy znova s tým istým ukazovákom to zabijete, lebo si poviete, že, ne, vy nechcete počuť ohlas svojho vlastného svedomia. Vy sa nechcete pozerať do svojho vlastného zrkadla.
A ešte raz hovorím, nejde mi o to, aby sme mali všetci rovnako. V pohode zaveďme princíp taký, ako platí v súkromnej sfére, kto robí viac, nech má viac, a kto sa fláka, nech nemá nič, alebo nech má minimálnu mzdu. Ale toto, odporne, vulgárne, napľuť takto ľuďom do očí, samým sebe si dať 1 500 navyše a sirotám 2,70, to nie je, pán poslanec Šuca, okresný predseda strany SMER - sociálna demokracia, sociálne cítenie. Toto je vulgárny pľuvanec do očí každej jednej slovenskej sirote. A toto ste, pán poslanec Šuca, urobili svojím hlasovaním, svojím bezcitným prístupom k svojím vlastným platom a k dávkam, ktoré dostávajú tieto deti, ktoré nemajú svojich rodičov, ktoré o nich prišli možno pri pracovnom úraze, možno zomreli na rakovinu, možno ich zrazil vlak, možnože sa zabili v aute, lebo išli za svojou prácou niekde, kde ju museli hľadať, lebo vy ste im ju ukradli na Slovensku. Tak ako tie opatrovateľky, ktoré zahynuli, osem či deväť ich bolo, ktoré chodili do Rakúska preto, lebo vy ste im zobrali nádej na lepší život na Slovensku. A ich deti dnes majú sirotský dôchodok. A im ste, pán poslanec Šuca, a každý jeden poslanec SMER-u, SNS a MOST-u - HÍD svojimi ukazováčkami dali 2,70 minulú jeseň a samým sebe tým istým ukazováčkom 1 500 eur navyše.
A ste si mysleli, že ja túto tému už neotvorím, že vám dám s tým pokoj. A jednoducho vám s tým pokoj nedám, lebo ja som išiel do politiky, aby som práve takýmto ľuďom, ktorí obchodujú so svojím vlastným svedomím, ktorí ho nechajú tam pri vstupe do parlamentu, aby som vám tu nadstavoval zrkadlo, aby som vám hovoril, že robíte chybu, a ponúkal vám možnosť, aby ste ju napravili. A o tomto je návrh zákona, ktorý predkladám, o ktorom budete mať možnosť budúci týždeň hlasovať. Budete môcť pred eurovoľbami ešte opraviť to vaše obludné hlasovanie, kedy ste na úkor tých sirot si sami sebe pridelili 1 500 eur mesačne navyše, 1 500 eur, ktoré ste si nezaslúžili.
Pokračujem v pondelok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15.5.2019 15:47 - 15:53 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže dovoľte, aby som zhrnul rozpravu alebo nerozpravu. Mrzí ma, že sme schopní v tomto pléne veľakrát stráviť hodiny a hodiny pri návrhoch, ktoré riešia absolútne hlúposti, a pri kľúčových návrhoch, ktoré naozaj riešia závažné veci, ktoré by boli v prospech všetkých občanov Slovenska, akosi to chceme pretrpieť, aby už čím skorej prebehol ďalší bod. A podľa rozpravy, ktorá prebehla, mám pocit, že ten druhý prípad bol, v tomto prípade nastal tento prípad.
Akosi si neuvedomujeme, že ak by sa tento návrh zákona prijal, tak reálne môžme ušetriť každý jeden rok, trúfnem si povedať, stovky miliónov eur, ktoré by mohli byť z eurofondov investované tak, ako by od začiatku mali mať. Áno, myslím, že kolega Marosz to hovoril o tom, že malo to byť v nás, malo by to byť možno tak akože taká tá základná morálka, že keď raz bude niekto hodnotiť, tak bude nezaujatý, a keď to máme v morálke, nemusíme to riešiť zákonom. Ale ak by sme boli morálni, tak možno, neviem, kto to tu svojho času hovoril, bolo, že, alebo Martin Fecko, myslím, že to hovorí, že ak by sme dodržiavali len Desatoro božích prikázaní, tak nám netreba žiaden zákon. Možno to môžme zúžiť, ak by sme dodržiavali len miluj blížneho svojho ako seba samého, tak by sme ani to Desatoro nemuseli dodržiavať, stačilo by len to jedno. Ale keďže sme ľudia hriešni a nedokonalí, tak od toho sú zákony, od toho sú pravidlá a keď vieme, že jednoducho tu niečo zlyháva a, bohužiaľ, v 21. storočí, po 30 rokoch, čoskoro to výročie bude, budovania demokracie na Slovensku, napriek tomu politici, ktorí sú, pred voľbami si pýtajú hlas od svojich voličov, sa nehanbia po voľbách tých istých voličov drzo okrádať. A to, čo tu pácha SNS a nielen SNS, ale predtým aj ostatné strany, aj popri SNS, samozrejme, aj MOST – HÍD a SMER pri čerpaní eurofondov, je naozaj donebavolajúca drzosť. A práve preto tento návrh zákona nerieši v podstate nič iné len to, čo by dávno malo platiť, ak by sme boli morálni, ak by sme dodržiavali Desatoro, ak by sme dodržiavali to jedno prikázanie alebo ak by sme dodržiavali základné pravidlá, že keď raz od niekoho si pýtam, základné pravidlo, keď si od niekoho raz pýtam hlas, nemôžem ho predsa po voľbách na drzovku okrádať.
Tento návrh zákona chce, aby sa zaviedli kritériá pri výbere hodnotiteľov, ktorí posudzujú, ktorý projekt má získať peniaze z eurofondov. Lebo dnes je to, ako sa pani ministerke uráči alebo pánovi ministrovi uráči, takí hodnotitelia tam sú, žiadne kritériá. A áno, potom sa stane, že krajčír hodnotí nejaký strojársky projekt, strojár hodnotí nejaký medicínsky projekt a podobne. Jednoducho obludnosti. Čiže ešte raz, zákon nechce nikomu ublížiť, len chce, alebo návrh zákona, aby sa zaviedli kritériá. Aby sme si povedali teda, čo musí ten hodnotiteľ spĺňať, keď teda chce niečo posudzovať. Aby sa zabránilo konfliktu záujmov, čiže aby známi ľudia v akejkoľvek väzbe s tým, kto predkladá projekt, aby nemohli hodnotiť. Logicky, nie? Čiže znovu druhú logickú vec chce zaviesť.
Tretie, čo chce zaviesť, aby eurofondy na výskum a vývoj mohli dostať len firmy, ktoré sa výskumom a vývojom zaoberajú. Znova základná logika, nie? Alebo jak dnes pred voľbami sa hovorí, že zdravý rozum.
Štvrtú vec, aby posudzovanie veľkých projektov, aby muselo to prejsť aj cez odborníkov, ktorí pozrú sa na ten projekt aj optikou princípu hodnoty za peniaze. Aby sa na to pozreli, že nielenže či to je pekne napísané, ale keď si niekto teraz zmyslí, poviem somarinu, stavať vesmírnu raketu z eurofondov, tak niekto sa asi mohol by na to pozrieť a povedať, že počkať, počkať, to akože, to nám asi príliš neni treba, lebo jednoducho nebude to mať taký veľký zmysel, aj keď reálne by si možno z tých eurofondov tú vesmírnu raketu postavil.
A piata vec, zverejňovať výsledky hodnotenia. Zverejňovať odôvodnenie, zverejňovať hodnotiteľov. Znova, čistá logika a zdravý rozum. Prečo by sme ich mali tajiť? Keď raz niekto niečo hodnotí, tak asi by sa pod to mohol podpísať. Prečo pani ministerka alebo pán minister to utajujú?
Ale pre vás, páni v opozícii, pardon, vo vládnej koalícii, mám jeden návrh. Ja by som na vašom mieste tento návrh prijal. A nie preto, aby to pozeralo na prsty vám, aby to zabránilo kradnúť vám a vašim ministrom, ale aby to zabránilo kradnúť budúcej vláde. Lebo vy, páni v koalícii, vládnuť po budúcich voľbách nebudete a keď tento návrh prijmete, aspoň zabezpečíte pri vašom odchode jednu dobrú vec, aby keď náhodou by sa našiel nejaký krivák v budúcej vláde, aby nemohol robiť to, čo robíte dnes vy. Takže ja by som vám ho odporúčal, už keď nie iba preto, že to je dobrá vec, iba zo zlomyseľnosti vašej voči budúcej vláde zabezpečiť, aby nemusela kradnúť, alebo aby nemohla kradnúť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

15.5.2019 15:28 - 15:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona, že návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
A vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 17. júna a gestorský výbor do 18. júna 2019.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.5.2019 11:26 - 11:26 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Rusko je samozrejme náš strategický obchodný partner a rokovať s Ruskom o obchode, o čomkoľvek kedykoľvek, samozrejme, všetkými desiatimi som za. Ale rokovať s človekom, ktorý sa rozhodol z pozície svojej moci, že ukradne suverénnemu Gruzínsku územie a využije na to vojenskú silu, rokovať s človekom a klaňať sa mu do pol pása na vojenskej prehliadke, ktorý ukradne územie, svojvoľne, suverénnej Ukrajine, tak to môže len človek, ktorý mentálne zostal niekde vo vývoji v piatom roku svojho života.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.5.2019 17:09 - 17:09 hod.

Igor Matovič
Poprosím, zaradiť zajtra na 11.00 hod. ešte hlasovanie z predošlej schôdze (tlač 1394) o posunutí do druhého čítania. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.5.2019 13:08 - 13:09 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Navrhujem zaradiť do programu schôdze nový bod, v rámci ktorého Národná rada odvolá člena osobitného a kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského obranného spravodajstva, rovnako aj z funkcie podpredsedu Národnej rady Martina Glváča, alias Maznáka.
Odôvodnenie: Martin Glváč svojou intímnou niekoľkoročnou komunikáciou s obvinenou z troch dokonaných vrážd, primátora Hurbanova, Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej, a z objednávky troch ďalších vrážd prokurátora, špeciálneho prokurátora Žilinku, Daniela Lipšica a námestníka Generálnej prokuratúry, čiže s obvinenou zo šiestich, alebo podozrivou z objednania šiestich vrážd, naďalej komunikoval napriek tomu, že od šéfa Vojenského obranného spravodajstva vedel, že je to žena už v tom čase vyšetrovaná za objednávku vraždy primátora Hurbanova, tým spáchal veľmi veľké škody na morálke a nemá právo zastávať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.4.2019 16:23 - 16:28 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som zhodnotil túto plodnú rozpravu, do ktorej sa zapojili len poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Som veľmi rád tej plodnej debate. Každopádne dovoľte, aby som aj ja ako spravodajca sa prihovoril za to, aby sme tento návrh zákona podporili, lebo len zlyhávajúci štát sa ulakomí na peniaze pochádzajúce z nešťastia rodín.
Hazard nám v skutočnosti neprináša nič dobré. Na jednej strane síce také nejaké pozlátko, alebo pocit, že však máme plné mešce, či teda v tých miestnych kasách alebo v štátnom rozpočte, ale v skutočnosti tie výdavky nasledujúce, ktoré sú síce tak skryté v iných rozpočtových kapitolách a nie priamo kričia, že to sú výdavky za, na riešenie dopadov hazardu, tie sú omnoho väčšie, ako to, čo v skutočnosti vyberieme. A naozaj, keď pozeráme na koniec, že kto z toho má osoh, tak osoh z prevádzkovania hazardu majú iba firmy, ktoré hazard prevádzkujú. Štát, keď berieme ako štát inštitúciu, ktorá musí pozerať na všetky plusy a mínusy, na nejaké také, nárast spoločného dobra, tak hazard určite nie je nárast spoločného dobra, keď teda na jednej strane síce niečo vyberieme, ale v podstate nakoniec nás to stojí omnoho viac a nielen vo forme finančných nákladov, ale aj vo forme rozpadnutých rodín, samovrážd, tragédií, iných zločinov, ktoré páchajú ľudia, ktorí sú jednoducho pritlačení do kútu. Akože je jednoduché človeku, ktorý má kontrolu sám nad sebou, povedať, že však dajme ľuďom slobodu. Ale sú medzi nami ľudia jednoducho, ktorí tú kontrolu úplne napríklad v tejto oblasti nad sebou nemajú a v tomto prípade by mal intervenovať štát, od toho je štát, aby pomáhal ľuďom, ktorí sú slabší. Slabší je v tomto prípade závislý človek, ktorý nedokáže ovládnuť ten pud dať tam ďalšie peniaze. A potom, ako sa hovorí, že akékoľvek mierumilovné zviera, keď zaženiete do kúta, tak vás hryzne, tak presne potom nastávajú situácie, že človek, ktorý síce sa správa úplne normálne, zrazu, keď sa dostane do situácie, že má obrovské dlhy a nevie, ako z toho von, zrazu je z neho kriminálnik, zrazu je z neho vrah, zrazu je z neho človek, ktorý za 20 eur niekoho zapichne za domom, lebo potreboval si niečo kúpiť na svoju vlastnú obživu, lebo už nemá možno ani strechu nad hlavou.
Bohužiaľ, súčasný zákon síce na jednej strane umožňuje, že ľuďom, ktorým záleží, a tu podotýkam, ktorým záleží, lebo tie tisícky ľudí na Slovensku, ktoré zberajú podpisy pod petície, to sú ľudia, ktorí práve zažili dopady toho hazardu, ktorí zažili v svojej rodine, aké to má devastačné účinky, keď niekto jednoducho podľahne tejto závislosti. A dnes síce ten zákon teda umožňuje týmto ľuďom vyzbierať si podpisy, ale v podstate sa klameme samých seba, lebo v tej petícii, tá petícia musí byť vlastne, ten človek sa musí podpísať pod to, že či podľa jeho názoru hazard ruší verejný poriadok.
Tí ľudia, keď to podpisujú, ani nevedia, čo tam je v skutočnosti napísané, lebo komunikuje ten, čo zbiera podpisy, iba že či si za zákaz hazardu alebo nie na území našej obce alebo mesta. V skutočnosti my sa tu tvárime, že tí ľudia, všetci, čo sa podpíšu, si uvedomujú, že hazard ruší verejný poriadok. Jedna tisícina z tých ľudí vie, že takáto veta tam v tej petícii je napísaná a my tu nútime tých ľudí, aby hovorili, akože sa podpísali pod niečo, čo v podstate ani si nemyslia. Oni si nemyslia, že to ruší verejný poriadok, omnoho viac si myslia, že to jednoducho hazard ničí rodiny. A my tu teraz hráme, hovorím, ešte aj takúto hlúpu hru s nimi, že im nútime podpisovať niečo, čo vlastne si ani nemyslia, len to podpisujú preto, lebo jednoducho chcú ten plevel nejakým spôsobom vykynožiť.
Bolo by veľmi dobré, aby sme toto právo dali späť na obce, aby ľudia, ktorých si ľudia zvolia, čiže miestni poslanci, miestny starosta, primátor, aby tí rozhodovali o tom a mali výlučnú právomoc, či na území obce hazard bude prevádzkovaný alebo nebude. Áno, možno aj liberáli, v tomto prípade, myslím, že SaS-ka tu tak dlhodobo bojuje za to, že aby sme nezakazovali, ale ja liberalizmus vnímam ako prístup k správe veci verejných, kde podľa mňa liberál by mal vždy strážiť záujem toho slabšieho. Tak to aspoň vnímam ja. A zdá sa mi, že prístup, ktorý aj trebárs SaS v tejto veci volí, alebo možno tí ľudia, ktorí hovoria, že hazard, to je základná, základné ľudské právo pomaly, tak mi pripadá, že je to také bezbrehé voľnomyšlienkárstvo. Nech sa každý robí, čo chce, bez ohľadu na to, aký to má dopad na tých slabších.
Ešte raz hovorím, z tohto miesta, tí ľudia, ktorí podliehajú hazardu, sú slabší. Oni nemajú kontrolu sami nad sebou. A aj správny liberál by v takomto prípade mal chrániť záujem slabšieho, a to je ten človek, ktorý je závislý na hazarde. Preto by som bol veľmi rád, aby tento návrh podporili aj konzervatívci aj liberáli, lebo je jednoducho rozumný, ide správnym smerom a zadosťučiňuje spravodlivosti.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 2.4.2019 16:01 - 16:02 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona, ktorý spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 3. mája a gestorský výbor do 7. mája 2019.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.3.2019 12:13 - 12:31 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže, kolegovia, kolegyne, Ústava Slovenskej republiky priamo v čl. 2, čiže naozaj medzi tými prvými bodmi, hovorí v odseku 1, že "štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom volených zástupcov alebo priamo", čiže prostredníctvom volených zástupcov alebo priamo. Volení zástupcovia, áno, to sme my, čiže to je parlament, Národná rada Slovenskej republiky, kde si ľudia nás vo voľbách zvolia, vyberú a my sme ich volení zástupcovia.
Čiže ešte raz, "štátna moc pochádza od občanov", ľudia prídu, občania prídu k voľbách a vykonávajú tú moc, keďže teda nemôžem na Slovensku vykonávať moc asi 5,4 mil. ľudí, tak prostredníctvom volených zástupcov, to znamená poslancov v Národnej rade alebo v parlamente. Ale je tam zároveň napísané "alebo priamo". Keďže po slovensky rozumieme, alebo nie je nejaká spojka, ktorá hovorí, že to, čo nasleduje za ňou, je nejaké menejcenné, ale je to rovnocenné. Čiže ľudia by mali mať na Slovensku podľa ústavy právo spravovať si veci prostredníctvom volených zástupcov aj priamo rovnocenné. Ale v skutočnosti je to o čom? Áno, prídu, ja neviem, koľko už volieb aj do parlamentu bolo, parlament sa zvolí, prijíma zákony, tá prvá časť vety funguje, môžme si povedať, funguje. Druhá časť vety, ľudia keď sa rozhodnú si zorganizovať referendum a dajú si tú prácu, že vyzbierajú 350-tisíc podpisov, dobre, fajn, aby teda nebolo referendum o hocičom, tak dáme im nejakú prekážku, fajn, 350-tisíc. Osem referend a len jedno jediné bolo platné.
Čiže na jednej strane pri vzniku štátu povieme ľuďom, že budete mať moc si spravovať veci aj priamo, ale v skutočnosti tí zákonodarcovia, tí volební zástupcovia z tej prvej vety urobia také prekážky ľuďom vo vykonávacích predpisoch, že referendum reálne tí ľudia nemôžu dosiahnuť, aby bolo platné, keďže ho dosiahli iba pri voľbách, či, pardon, o vstupe do Európskej únie. Čiže jedno jediné platné referendum.
Čiže ústava povie, ľudia budú mať možnosť si spravovať priamo, a keď to nebude fungovať, aj, aj, či, pardon, cez volených zástupcov, a keď to nebude fungovať, tak priamo cez referendum. Len, čuduj sa svete, volení zástupcovia, čiže poslanci Národnej rady, prijmú potom následne zákon, už nie ústavu, prijmú zákon, že referendum stačí, teda musí byť 50-percentná, pardon, však je to v ústave, musí byť 50-percentné kvórum, musí byť 350-tisíc podpisov a spravia jednoducho také prekážky, aby tí ľudia reálne si to právo nemohli uplatniť.
Štandardné výhovorky sú také, že predsa my sa viacej do toho rozumieme, ľudia sa do toho nerozumejú a my poslanci, politici vieme o politike viac a vieme o problémoch viac, tak nechajte to radšej na nás a tí ľudia nech si riešia svoje problémy, ale čo sa týka štátu, tak pravidlá budeme nastavovať my poslanci v Národnej rade. Čiže niečo máme napísané v ústave, ale v skutočnosti to nechceme naplniť a je to len formálne právo, ktoré ľudia majú.
Dovoľte, prepáčte, zabudol som, viem, že tu je delegácia občanov z obce Rojkov z Liptova, tak som ich chcel tu privítať, keď tu je to takým zvykom. To bola taká malá vsuvka.
Čiže tie historické skúsenosti hovoria, že z osem referend bolo len jedno jediné platné, čiže 8-krát sa ľudia narobili, vyzbierali podpisy, síce, to je dobré, niektoré neboli, boli vyhlásené Národnou radou, ale vo väčšine prípadov teda ľudia si vyzbierali podpisy, ale v skutočnosti potom to vyšlo všetko, celá tá snaha, nazmar, lebo sme si povedali, že musí prísť 50 % oprávnených voličov, hoci pri voľbách nám stačí akákoľvek účasť a nikde v zákone nie je napísané, ak by k eurovoľbám alebo k voľbám do Národnej rady, alebo samosprávy prišli 2 % ľudí, že tie výsledky nebudú platné. Čiže tam, kde sú volení naši ľudia, získavajú funkcie, tam chceme, tam nevyžadujeme žiadnu účasť, ale tam, kde si ľudia chcú rozhodnúť o otázkach, tam tú účasť vyžadujeme.
No a chcem teda použiť, možno na takých extrémoch sa to najlepšie chápe, keďže pre tých ľudí, ktorí hovoria, že spravovať štát formou referenda alebo zveriť právomoc ľuďom rozhodovať v určitých momentoch a pri určitých otázkach priamo v referende je nezodpovedné a je to veľké riziko. Tak chcem sa opýtať, že či majú pocit zo švajčiarskej konfederácie, alebo teda zo Švajčiarska, že tento štát je nejako zle spravovaný, keď niekoľko desiatok rokov si Švajčiarsko ľudia spravujú v podstate referendami. Sú to rôzne formy tých referend, ale niektoré majú poradnú, poradnú, takú nejakú formu, niektoré majú rozhodovaciu, ale každopádne si spravujú svoj štát v podstatných otázkach referendami. A chcem sa opýtať teda, či existuje na Slovensku alebo v Európe, alebo na svete nejaká skupina ľudí, ktorí považujú štát Švajčiarsko za nejako menej schopne spravovaný štát alebo za nejaký príklad zlyhávajúcej demokracie, alebo za príklad nejakého zlyhávajúceho štátu, alebo teda či ho považujú za štát, ktorý nie je príkladom pre celý svet, ale skorej je hanbou pre celý svet.
Osobne si myslím, že absolútna väčšina ľudí, ktorí rozumejú otázke, tak sa v tomto prípade vyjadria, že Švajčiarsko je výkladnou skriňou demokracie, Švajčiarsko je výkladnou skriňou životnej úrovne a naozaj tam všetko funguje, ako sa hovorí, ako švajčiarske hodinky. Ale zároveň to je štát, ktorý najviac otvoril správu vecí verejných ľuďom a najviac dovolil, aby si ľudia vstupovali do rozhodovania prostredníctvom referend.
Čiže nie tam, kde rozhoduje úzka skupina ľudí, tie štáty sú na tom najlepšie, paradoxne štát, kde rozhodujú všetci občania republiky alebo teda tí, ktorí majú záujem rozhodovať v referendách.
Tým, že aj vo Švajčiarsku neexistuje kvórum, tak vytyčovalo to účasť v referendách na viac ako 80 %. Lebo tým, že sa zníži kvórum, to nie je o tom, že zrazu malá skupina ľudí bude rozhodovať, ale stane sa z toho vec verejná. Lebo súčasná, súčasný stav je taký, že keď ide referendum a vieme o tom, že sa musí zúčastniť 50 % ľudí, tak absolútna väčšina alebo tá väčšia časť ľudí si povie, že tak či tak to nemá zmysel, lebo 50 % ľudí nepríde a v podstate tie otázky, ktoré, podstatná časť ľudí zase na Slovensku považuje za správne, vôbec ich ani neriešia, lebo jednoducho vedia, že však tak či tak to referendum platné nebude.
Práve tým, čo navrhujeme, že zníženie kvóra, konkrétne navrhujeme na 25 %, by sme dosiahli to, že každému, komu na Slovensku záleží, by sme ho vyburcovali k tomu, aby sa toho referenda zúčastnil, lebo nechcel by dovoliť, aby menšina rozhodla iba preto, lebo väčšina si povedala, že zostane doma. A práve tento efekt sa prejavil vo Švajčiarsku, že, že keď vedia, že teoreticky by menšina mohla rozhodnúť, tak idú k tým referendám vo veľkom počte a môžme im závidieť aj z pohľadu volieb do parlamentu alebo prezidentských volieb účasť viac jako 80 %. My sme teraz nedosiahli ani 50 % pri prezidentských voľbách, v druhom kole možno bude 55, možno 60, pri parlamentných voľbách je úplný štandard niekde okolo 55 dlhé roky, čiže skoro polovička ľudí na Slovensku je v pozícii, že de facto ani nemajú záujem rozhodovať, lebo jednoducho necítia, že majú moc niečo zmeniť.
Práve ten návrh, ktorý predkladáme, že znížiť kvórum na 25 %, môže týchto ľudí pritiahnuť k veciam verejným, áno, to znamená, že budeme mať viacej informovaných voličov a uznávam, že niektorým politickým stranám, áno, v strane SMER, SNS, Kotleba a spol. informovaný volič príliš nevoní a príliš nechcú robiť veľa preto, aby, aby ľudia vedeli, ako ten štát funguje a odkiaľ tie peniaze sú a čo to znamená, keď sa schváli 64 rokov vek odchodu do dôchodku, a jednoducho nechcú vedieť, aby ľudia vedeli, že automaticky na to doplatia a budú mať o 100, o 150 eur v dlhšom horizonte nižšie dôchodky, ako by mali za súčasnej situácie. Takže chápem, že vlastne niektorým politickým stranám na Slovensku vyhovuje, aby sa ľudia o politiku nezaujímali a aby boli v takej rezignovanej podobe, aby prišli voliť iba tí, ktorých majú ako-tak podchytených, ktorí im verne hodia ten ich hlas a získajú mandát, získajú peniažky do rozpočtu a podobne.
My si ale myslíme, že tento návrh by pomohol po prvé tým, čo som začal, naplniť literu a ducha hlavne ústavy, čiže aby ľudia úplne reálne mali porovnateľnú možnosť spravovať si veci priamo ako prostredníctvom volených zástupcov, čiže parlamentu, aby sme sa vydali cestou ku krajine, ktorú mnohí z nás obdivujeme a ktorá funguje naozaj ako švajčiarske hodinky, a aby sme aj takýmto teda spôsobom ukázali, že nám na ľuďoch a na ich názore záleží. Referendum by aj za takejto situácie, kedy by bolo reálne, predpokladám, že možno aj každé referendum by od toho momentu bolo platné, tak za takejto situácie by plnil také dve dôležité funkcie aj vo všeobecnosti sa od referenda očakáva, aby ich plnilo, a to je kontrolná a iniciatíva.
Kontrola znamená, že keď by ľudia mali pocit, že ich volení zástupcovia zlyhali, tak jednoducho spravili by poriadok. Zvolali by si referendum alebo vyzbierali podpisy, ziniciovali by si referendum a v referende by usmernili svojich volených zástupcov tam, kde ich očakávajú, aby boli, a jednoducho by napravili ich nejaké pokrivené zmýšľanie. Zároveň by mohli takýmto spôsobom mať iniciatívu v situáciách, keď by mali pocit, že dlhodobo sa nejaký problém nerieši, a oslovujú svojich zástupcov, ale majú pocit z toho, jak kebyže hrach na stenu by hádzali, a tým pádom v takejto situácii by mohli si takisto vyzbierať podpisy. Nehovoríme o znížení počtu podpisov. Čiže naozaj aby to bolo o vážnych veciach. Vyzbierali by si podpisy, ale mali by reálnu šancu, že na iniciatívu, na ktorú možno poslanci kašlú, by oni zrazu získali podporu od ľudí a presadili by ju do našeho právneho poriadku.
Z tohto pohľadu sa mi javí ako, sa nám javí ako veľmi správne, aby sme sa vydali touto cestou, aby sme ľuďom ukázali, že nám na nich záleží, že nejde nám len o to, aby sme od ľudí raz za štyri roky získali moc a potom, ľudia, dajte nám pokoj, už nás to nezaujíma, ale, že nám ide o to, aby ľudia naozaj mohli reálne v situáciách, v ktorých to považujú za dôležité, a v otázkach, ktoré považujú za dôležité, si rozhodnúť sami aj mimo termínov riadnych volieb.
V samotnom návrhu navrhujeme vlastne také tri, tri podstatné zmeny. Možno niektoré viac, niektoré menej. Tú jednu, hlavnú, som spomenul, čiže navrhujeme, aby sa znížilo kvórum, čiže minimálny počet oprávnených voličov, aby sa znížil z 50 na 25 %. Prečo 25 %? No najradšej ja osobne by som bol, aby nebolo žiadne kvórum, lebo to by vyburcovalo maximálne účasť. Ale aj 25 % z tohto pohľadu sa javí ako dostatočné, aby teda niektorí ľudia nemali strach podporiť tento návrh zákona, aby ste nemysleli, že teraz zrazu tu 2-3 % rozhodnú o nejakom blude a by sme to mali v právnom poriadku.
Zároveň sme dali číslo, ktoré je skoro dvojnásobok toho, čo bola najnižšia účasť volieb, ktoré rešpektujeme. V predošlých voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 bola účasť 13 %. Nikto na Slovensku sa nenašiel, kto by výsledok týchto volieb nerešpektoval alebo spochybňoval, alebo spochybňoval vôľu ľudí, ktorú prejavili v týchto voľbách, napriek tomu, že sa ich zúčastnilo len 13 % ľudí. Čiže navrhujeme 2-krát vyššiu účasť ľudí, čiže 2-krát väčšiu legitimitu, ale očakávame po takomto návrhu, že samotná účasť ľudí na referende bude porovnateľná s bežnými voľbami, teda do parlamentu, alebo s voľbami za prezidenta Slovenskej republiky, že by dokázala vyburcovať ľudí k tej, k tej účasti.
Druhý návrh, ktorý vlastne, alebo zmenu, ktorú navrhujeme, je, aby sa, na základe tohoto by sa referendum sfunkčnilo a uvedomujeme si, že zase tá zákonodar... alebo, pardon, tí volení zástupcovia alebo parlament Slovenskej republiky by nemal byť vystavený takému nejakému stresu, že po roku, dvoch, kedy by sa prijímali tie nepopulárne opatrenia, by zrazu niekto prišiel a vyzbiera podpisy a znova nové voľby do Národnej rady a vlastne vláda by nemala istotu toho štvorročného mandátu, ak sa bude správať zodpovedne, ak sa koalícia nerozvadí, že môže štyri roky reálne spravovať, spravovať štát. Čiže navrhujeme, aby do tých vylučovacích podmienok okrem súčasných, kedy je napísané teda, že referendum nemôže byť o otázkach, ktoré sa týkajú odvodov štátneho rozpočtu a ľudských práv, tak aby sme tam doplnili aj skrátenie volebného obdobia Národnej rady. Čiže navrhujeme, aby referendom, keď aj znížime kvórum, aby ľudia si mohli spravovať veci, ale aby nemohli skracovať štvorročné funkčné obdobie Národnej rady, alebo teda parlamentu, a aby takýmto spôsobom referendum nemohlo slúžiť na vyvolanie predčasných volieb. Čiže je to taká náplasť, ak by teda niekto mal strach, že by mu takýmto spôsobom ľudia zobrali stoličku spod zadku alebo dobrý plat.
Tretiu vec, ktorú navrhujeme, tak navrhujeme, aby sme maximalizovali účasť, počet ľudí, ktorí sa zúčastnia, čiže navrhujeme, aby sa referendum konalo vždy a v podstate aby sme sprehľadnili aj situáciu pre ľudí, ktorí zbierajú podpisy pod petíciu za vyhlásenie referenda, navrhujeme, aby sa referendum vykonalo vždy v rovnaký deň alebo, pardon, aby sa vykonalo v deň konania najbližších volieb do Národnej rady, alebo teda v deň konania volieb najbližších do Európskeho parlamentu, volieb prezidenta alebo ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta, alebo volieb do orgánov vyšších územných celkov, alebo orgánov samosprávy obcí. Čiže navrhujeme, aby referendum, ľudia, ktorí zbierajú podpisy pod referendum, alebo teda podpíšu túto petíciu, tak aby mali istotu, že referendum, keď stihne ten petičný výbor odovzdať prezidentovi, tak, a stihnú ho odovzdať viac ako 90 dní pred termínom nejakých najbližších celoštátnych volieb, tak aby mali istotu, že to referendum sa bude konať s najbližšími celoštátnymi voľbami.
Cieľ, aby sa maximalizovala účasť a otvára to priestor na to, aby sa cez vykonávacie predpisy zabezpečili, aby sa aj výrazne a dramaticky znížili náklady. Lebo ak by sa v tomto prípade možno teda zvolila aj rovnaká volebná komisia, aby bola jedna volebná miestnosť, tak s jedným úkonom ľudia, ktorí by vyberali politickú stranu, by mohli zároveň zahlasovať za referendum. Stálo by nás tým pádom referendum minimum prostriedkov a ľudia by mali istotu, že referendum bude úspešné a budú vedieť presne, kedy sa bude diať.
Boli by sme veľmi radi, aby sme po 26 rokoch existencie Slovenskej republiky, po 26 rokoch, kedy máme napísané v ústave, že nám na ľuďoch záleží a že môžu si veci spravovať aj priamo, aby sme zadosťučinili tomuto jednému slovu "priamo", aby sme ľuďom dali do ruky reálny nástroj, aby si veci, keď majú pocit, že politici alebo zlyhávajú v tom, že prijali zlé rozhodnutie, alebo politici nechcú riešiť nejaké závažné problémy, aby si v takýchto situáciách mohli veci riešiť aj priamo a rozhodnúť. Čiže boli by sme veľmi radi, aby sme nabrali odvahu a tento návrh zákona posunuli do druhého čítania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis