Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

10.9.2019 o 13:05 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2019 16:15 - 16:17 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Zabudol som ešte jedno kľúčové klamstvo Petra Pellegriniho spomenúť a povedal doslova vo svojom vystúpení, že keby som aspoň jednu A4-ku mal, ktorú som nemal k dispozícii, hoc´ som sa dotazoval, tak by som ju odvolal. A toto je krásne klamstvo, ktoré sa dá dosvedčiť, že klame, lebo Monika Jankovská pri tom, jako jej policajti zobrali mobil, tak dostala podpísaný papier, ktorého kópia jej zostala, a to je to uznesenie o začatí trestného stíhania, v ktorom je napísané, že jej berú mobil kvôli podozreniu zo spáchania trestného činu korupcie v nadväznosti na trestný čin zneužitia („zneužitia právomoci“, pozn. red.) verejného činiteľa. Ale Peter Pellegrini úmyselne klame, lebo potrebuje klamať, potrebuje sa vyviniť a potrebuje znova to hrať na to, že sa spolieha, keď teda neviem kto to tu, zase Goebbels tuším, hovoril, že sa spoliehajú na to, že voliči SMER-u asi seno žerú, že nerozumejú tomu, že Pellegrini mal takto možnosť vidieť dôkazy. A tým, čo povedal, do poslednej chvíle hájil mafiu na ministerstve spravodlivosti, len potvrdil, že pohŕda policajtami, ktorí to vyšetrujú, pohŕda prokurátormi a pohŕda dozorujúcim sudcom ešte, ktorý dal teda ten štempeľ definitívny na to, aby jej zhabali ten mobil. Peter Pellegrini povedal, že on stojí nad zákonom. Presne tak jak Marian Kočner si myslel, že môže stáť nad zákonom, lebo on rozhoduje o tom, čo je dôkaz. Čiže nie vyšetrovací tím, nie dozorujúca špeciálna prokuratúra, nie sudca, ktorý dal pri... alebo ktorý súhlasil so zadržaním mobilu, ale Peter Pellegrini je Boh, ktorý rozhoduje o dôkazoch. Toto klamstvo v priamom prenose, kedy hovorí, že jedna A4-ka, on ju nemal, takto si ju mohol zobrať od Jankovskej. Neurobil to alebo urobil a veľmi dobre vedel, ale kryl ju do poslednej chvíle.
A nejaké, prepáčte, mentálne poryvy nejakej mysle psychopata s komplexami menejcennosti zo zadnej lavice komentovať nebudem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.9.2019 15:42 - 16:05 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže, Peter Pellegrini, dovolím si reagovať takto, jedna faktická by nestačila, v tomto prípade použijem papier. Za to krátke vystúpenie som si zaznačil desať klamstiev, ktoré ste ako premiér Slovenskej republiky z tohto miesta povedali. Takže pôjdeme pekne chronologicky, alebo nie chronologicky, ale teda systematicky desať klamstiev, jedno za druhým.
Prvé klamstvo bolo, že ste povedali, že vás chceme odvolať na základe za vašich devätnásť rokov v SMER-e, za pôsobenie vaše, devätnásť rokov v SMER-e. Ja sa pýtam kde, kto? Prečítajte si zdôvodnenie, alebo kto tu vystúpil, alebo či ja som vystúpil, že zato, že ste devätnásť rokov v SMER-e, vás chceme odvolať. Nie, ste tam. To, že popísať, čo ste tých devätnásť rokov v SMER-e robili, nato, aby sme pochopili vaše konanie teraz, že devätnásť rokov ste chránili záujem mafie, a preto asi je naivné si myslieť, že zrazu teraz už nebudete chrániť záujem mafie, alebo práve preto, že ste chránili záujem mafie, a teda ste jej zaviazaný, tak musíte chrániť záujem mafie, jednoducho bolo na dokreslenie situácie, nie dôvod na vaše odvolanie. Čiže to je vaše prvé vedomé klamstvo. Veľmi dobre ste o tom vedeli.
Ďalšie klamstvo, vaše vedomé, číslo dva bolo, že odvolávame vás preto, lebo Monika Jankovská nebola odvolaná v ten deň, kedy som si prial ja alebo my opoziční poslanci. Veľmi dobre viete, že podsúvate ľuďom ďalšie úbohé klamstvo, lebo vôbec nám neišlo o to, že či máte nejaký termín, a keď dovtedy neodvoláte, tak vás odvolávame, ale že vy ste ju vôbec neodvolali, že vy ste jednoducho nemali tú guráž, vy ste nemali tú odvahu sa postaviť mafii, lebo ste jej súčasťou a dlhé roky ste jej súčasťou boli. Bohužiaľ, klamstvo číslo dva, ktorým ste sa snažili znova ohlúpiť ľudí a spoliehate sa na to, že vám to znova uveria.
Klamstvo číslo tri. A použili ste to ixkrát odvtedy, odkedy som vás vyzval, aby ste odvolali Jankovskú, ste operovali so slovíčkom stretával. Matovič sa stretával, Matovič sa stretával s Kočnerom. Silou-mocou, lebo vám to Goebbels SMER-u Erik Tomáš poradil, treba podsunúť ľuďom, že Matovič je vlastne najväčší kamarát Kočnerov a oni spolu bili bandu a dlhé roky sa stretávali a podobne. Dnes ste to aj tu vypotili na tomto mieste, kedy ste ako premiér, podotýkam, premiér, nie tuto nejaký šuflikant z Hornej Dolnej, ako premiér z tohto miesta fabulovali, konšpirovali, vymýšľali, lebo Matovičovi sa veriť nedá, on určite sa s ním stretával hocikedy, robil s ním biznisy a podobné veci. Viete, jak sa hovorí, slovenská ľudová múdrosť? Podľa seba súdim teba, Peter Pellegrini. Podľa mojich informácií, ale nebudem to hovoriť, lebo bolo by to, nemám na to dôkaz, ale ten človek možno naberie odvahu a dnes ešte na Úrade vlády robí, podľa mojich informácií na jeseň v roku 2017 Kočner prišiel priamo za vami na ministerstvo či, pardon, na Úrad vlády. Kočner prišiel priamo za vami na Úrad vlády a prišli ste ho čakať k bočnému vchodu priamo k autu. Mám to teda šíriť a hovoriť to ako, ako fakt? Mám šíriť, že sa o, ja neviem, o Pellegrinim hovorí, že, pomlčím teraz, dobre, asi by som odpútal pozornosť. No nebudem to šíriť.
Ale vy ako premiér tu z tohto miesta fabulujete a hovoríte, že ja som sa po prvé stretával, hoci som priznal a dobrovoľne som priznal a nikto sa ma na to nepýtal, ale chcel som sa zastať Sulíka v roku 2012, keď Kočner na neho vytiahol Sasanku, sám som išiel za novinármi a povedal som, aj mňa takto vylákal na stretnutie. Dobre, neporovnávam obsah, ale povedal som, že, áno, vylákal ma, lebo som tu bol ako Alenka v ríši divov a napísal mi človek, má pre mňa závažné informácie o trestnom konaní, o manipulácii generálneho, generálneho prokurátora proti mne Richardom Sulíkom. Išiel som tam. A jediné, čo som o Kočnerovi vtedy vedel, že to je človek, ktorý kandidoval za primátora a že sľuboval MHD zadarmo. Vedome ste tu klamali a to ani nemám poznačené to klamstvo, že ste povedali, že už vtedy som vedel a som to priznal, že som sa stretol vedome so závadovou osobou, hoci som sám hovoril, že som nevedel o tom, že je v nejakých mafiánskych registroch alebo v čom. To ste vedeli ale vy už od roku možno 2005-6, lebo ste boli v politike. Vy ste boli v tom biznise, v tom systéme. Vy ste vedeli, že to je najbližší kamarát Kaliňáka, Počiatka aj Fica, Kočner.
Potom ste ďalšie klamstvo povedali, že...
A ešte teda k tomu Kočnerovi. Som to povedal aj predtým vo vystúpení úvodnom. Za moje stretnutie, keď mňa zavolá niekto a povie mi, že má informácie o nejakom spáchaní trestného činu, o niečom, že niekto sa snaží manipulovať s generálnym prokurátorom alebo niečo podobné, nech mi aj Černák z basy napíše takúto informáciu, pôjdem tam za ním a s vedomím, že je mafián. Ak bude v base sedieť Fico a Kaliňák a napíše mi, že má informácie o tom, že člen nášho hnutia niekde niečo ukradol, pôjdem za nimi do tej base ("basy", pozn. red.), aj za tým zavretým Ficom, Kaliňákom, lebo jednoducho mi ide o verejný záujem. A takisto som sa stretol aj vtedy s Kočnerom, lebo mi išlo o verejný záujem. A v tomto je ten rozdiel medzi mňou a, Peter Pellegrini, vami.
Ja som sa stretol s Kočnerom, lebo mi išlo o verejný záujem. Priznávam sa k tomu a nikdy sa nebudem za to ospravedlňovať, lebo sa nemám za čo ospravedlniť!
Ale vy ste tu devätnásť rokov robili podržtašku, nosili tu mafiánske pozmeňováky, aby mafia a sponzori SMER-u mali biznis, vy ste tu vytvárali a kryli systém, ktorý umožnil Kočnerovej oblude vyrásť, a vy ste takýmto spôsobom nepriamo zodpovedný za to, že zomrel Ján a Martina, že si Kočner mohol myslieť, že stojí nad štátom, že si Kočner mohol myslieť, že on je už Boh, že on bude rozhodovať o živote a smrti niekoho, že on si môže dovoliť iba tak ako na boha sa zahrať z ukradnutých peňazí, že tu máš sedemdesiattisíc za vraždu špeciálneho prokurátora, tu máš sedemdesiat...
Prepáčte, ináč ako veľmi mi ho podobáte vizuálne. Neviem, či sa vás to nedotýka, Maroša Žilinku, myslím. Iba tak, akože moment, že skúste sa, možno iba preto, že sa podobáte, vžiť do jeho situácie. Špeciálny prokurátor, ktorý stojí na strane zákona, a vagabund, ktorého Pellegrini tu roky kryje, ktorého stvoril Kaliňák s Ficom. Tak si objedná jeho vraždu iba preto, že stojí na strane zákona. Ale on si zároveň objedná aj vraždu jeho manželky za desaťtisíc eur, vraždu nedospelých detí, za každé desaťtisíc. Tejto oblude ste dovolili, aby vyrástla, aby mala ten pocit, že stojí nad štátom, aby mala pocit, že je vlastne on štát. A za to je Pellegrini zodpovedný.
Ale on bude hovoriť, že ja som Kočnerov asi tvorca, ochranca a podobne. Ja som sa s Kočnerom stretol tak, ako som povedal, iba preto, lebo povedal, že má pre mňa zásadné informácie o porušení zákona. Ale on ho kryl, on mu kryl chrbát, hájil systém, ktorý mu umožnil rozkrádať štát a objednávať si vraždy ľudí. Ak by ho nekryl, Ján a Martina by dnes žili, Peter Pellegrini, z tohto miesta hovorím.
A potom tu hovorí a vytvára dojem, že Kočnerov gang, to je klamstvo číslo päť, že Kočnerov gang ho ide odvolávať. Nič iné im nezostáva. Vedia, že Kočner je kruciálny dôkaz, že to je korunný dôkaz toho, že SMER sa rovná mafia, SMER je zodpovedný za smrť Jána a Martiny, SMER je zodpovedný za objednávku vraždy špeciálneho prokurátora, prokurátora Generálnej prokuratúry. SMER je zodpovedný za objednávku vraždy Daniela Lipšica, lebo oni stvorili zločinca alebo to prostredie, kde mohol vyrásť s pocitom Boha Marian Kočner.
Ale on, človek, ktorý to vytvoril, ktorý kryl ten systém, ktorý bil bandu s mafiou, bude hovoriť, že Kočnerov gang sú ľudia, ktorí sú de facto obeťami Kočnera, lebo Sulík nech povedal, čo povedal, nebudem ho hájiť, ale tým, že to Kočner na neho zverejnil, sa stal de facto obeťou Kočnera. Takisto jako Zsuzsová, ktorú mal ako volavku, jak krmivo pre rybičky a snažil sa nalákať tých, ktorí podľahnú, tak tí ľudia sa stali obeťou, keď nevedeli, s kým komunikujú, takisto aj tí, ktorých si vylákal na to, aby si ich nahral, sa stali obeťou.
Ale práve toto je to absurdné, keď relativizujeme, keď zrazu každý, kto sa stretne s Kočnerom, je jeho gangom, ale nie tí, ktorí mu umožnili vyrásť, ale tí, ktorí boli obeťou. A toto je zvrátené, že na tomto mieste príde povedať človek najmocnejší na Slovensku, premiér. Premiér v priamom prenose v takejto veci klame, lebo sa spolieha, že jeho voliči majú asi o kolečko menej a mu to uveria. Sa spolieha na to, že Goebbels SMER-u Erik Tomáš vymyslí niečo, a keď budeme stále hovoriť o tom, že Kočnerov gang, Kočnerov gang, Kočnerov gang a nejaký tuto psychopat Blaha, že bude vykrikovať, že teda jak všetci my sme Kočnerove opičky, tak ľudia tomu uveria. Oni tak podceňujú tých svojich voličov, že si myslia, že seno žerú a z toho pohľadu viem pochopiť, keď Peter Osuský, možno to nepovedal šťastne, ale vy podceňujete tým, čo hovoríte tie bludy, tie klamstvá, podsúvate vašim voličom, vy vlastne hovoríte, že si myslíte, že tí vaši voliči seno žerú, lebo takým klamstvám normálny človek nemôže uveriť.
Ďalšie klamstvo, číslo 6, ste povedali, že vy ste nezradili záujem Slovenskej republiky ani ústavu. Tak si ju, prosím vás, prečítajte. Tým, že ste stáli v rozhodujúcej chvíli na strane mafie a nie na strane spravodlivosti, ste zradili aj záujem Slovenskej republiky, aj ústavy, aj svojich voličov, aj našich voličov, aj nevoličov, aj tí, čo ešte len sa narodia. Jednoducho zradili ste najzásadnejšej, v najzásadnejšej chvíli, keď ste mali buchnúť po stole a povedať, že, stačilo, že stačilo štátu, ktorý sme dovolili sprivatizovať mafii.
Klamstvo číslo, už ani nepočítam, 7, povedali ste o mne, dobre, je to osobné, nič v živote som pre Slovenskú republiku neurobil a ničím som tejto krajine nepomohol. Tak dobre, tak vám zopakujem, keď už iba teda cez peniaze to zobereme, ja som zaplatil 500-tisíc, 500 mil. korún daní a odvodov. Koľko ste zaplatili vy, pán Peter Pellegrini? Koľko ste zaplatili vy? Alebo koľko ste ich umožnili rozkradnúť, Peter Pellegrini? Pred koľkými zlodejami ste si zakrývali oči? Môžte kývať rukami, koľko len chcete, sú to desiatky miliárd eur, ktoré ste kryli ako človek SMER-u, aby sa rozkradli z tých daní, ktoré som ja a ostatní ľudia na Slovensku platili. Ja som teda neurobil pre Slovensko nič, ale vy ste urobili. Áno, presne, z pohľadu mafie áno, vy ste urobili, lebo plnili ste kasu mafie a ľudí, ktorí boli na ňu naviazaní, ale tí, ktorí platili do toho štátneho rozpočtu, tí pre vás neurobili nič. Tým, že ste napľuli takto do tváre mne, ste napľuli každému jednému, čo do štátneho rozpočtu zaplatil čo i len jeden jediný cent, lebo tí ľudia sú pre vás nič, tí ľudia pre Slovensko nič neurobili. Lebo podstatné je tuto rečniť, nahulákať na ľudí, povedať, z ľudí, ktorí sú obete, povedať, že sú páchatelia, a vy ako spolupáchateľ sa tu tváriť za obeť a počestného človeka, ktorý sa ničím neprevinil voči ústave a záujmu a verejnému záujmu.
Hovoríte zase, to je osobné, že 10 rokov si tu pohodlne sedím a užívam si, ja som odkázaný na to, aby som mal tých 4-tisíc eur plat. Po prvé, čo ste to za premiéra, že ste nezabránili tomu, aby sa tu zvýšili platy o 1 500 eur, keď zároveň vaša vláda dala sirotám o 2,70 navyše. Sirotám ste dali, Peter Pellegrini, vy, vy, vy, 2,70 mesačne navyše a svojim poslancom, samozrejme, aj ostatným a svojim poslancom ste dovolili si pridať 1 500 eur. Ja sa pýtam, kde je vaše sociálne cítenie teda, pán Pellegrini, keď hovoríte, ako vám ľudia na Slovensku ďakujú a jak teda ľutujete mňa, že mi to nebolo dopriate, že vám ďakujú? To naozaj vám tie siroty, tie siroty alebo tí chudobní, alebo tí dôchodci ("dôchodcovia", pozn. red.), ktorým ste dali pár šušňov navyše, ďakujú za to, že, pán premiér, my sme takí strašne radi, viete, ja som, ja som sirota, ja vás zbožňujem, dajme si selfíčko, 2,70 ste mi pridali a, a tým vašim darmožráčom ste dali 1 500, čo stláčajú gombičky jak cvičené opičky. To naozaj vám ľudia ďakujú? Takto klamať v takejto veci, načo, prosím vás? Neni vám to trápne? Neni vám to trápne, Peter Pellegrini, neni vám to trápne? Chváliť sa, že jak vám tie siroty po Slovensku ďakujú za tých 2,70?
Keď hovoríte, že chcete vedieť, to som mal ako klamstvo číslo 13, dobre, poviem vám ho, o tých študentoch. Zamestnal som počas 13 rokov, čo som ja bol v mojej firme, odhadujem, 25- až 30-tisíc študentov sa tam vystriedalo, lebo tá práca roznášania novín, to bola prvá práca zväčša, ktorú tí ľudia robia, alebo ľudia, ktorých ten sociálny štát, ktorý ste vy budovali so SMER-om, ktorý ich zradil, nechal ich na ulici, že si nevedeli vyžiť z tých pár korún, čo ste im dali, 63 eur hmotnú dávku, či dávku v hmotnej núdzi, tak si išli privyrobiť k nám s roznášaním novín. Ukážte mi jedného jediného študenta z tých 25-tisíc alebo 30-tisíc študentov, ktorý sa tu postavil za tých 10 rokov mojej, môjho pobytu v politike a hovoril a svedčil o tom, ako som mu nevyplatil mzdu alebo ako som ho málo platil? Čo tu fabulujete, zase o čom? Hocikto z vás, kto zamestnáva ľudí 10, 5, 50, 100, nájdem vám u každého vo vašej firme niekoho, kto by proti vám svedčil, jako ste ho zdierali. Ale ja vám hovorím, mám odokryté karty a s čistými rukami hrám, každý mi na tie ruky vidí, 25-tisíc študentov a ktorí nevolili mňa, určite sú tam aj Ficovi voliči, aj Kotlebovi, aj hocijakí, ale registrujete niekoho za 10 rokov, jedného jediného študenta, ktorý prišiel a sťažoval sa voči tomu, jako som zdieral? Nehanbíte sa, Peter Pellegrini, ani pri tejto veci?
Či čo, teraz chcete zase z klobúčika vytiahnuť niekoho, tak jak ste vytiahli Vandáka? Nechali, že Bödörovi, pekne Bödör mu zaplatí 100-tisíc eur a príde svedčiť a tvárite sa, že máte svedka? Mafiána, ktorému necháte sprivatizovať políciu a tvárite sa, že je to nezávislé vyšetrovanie?
Viete, kto páchal ten lynč voči mojej firme? Viete, jak sa volal ten človek? Volá sa istý Róbert či Norbert Krajmer. Viete, kto je Norbert Krajmer? To je ten človek, ktorý bol na mieste činu vraždy Jána a Martiny, a nemal tam čo robiť. To je ten človek, ktorého, o ktorom švagor Norberta Bödöra Tibor Gašpar tvrdil, že tam nebol, Krajmer nebol na mieste činu, ale že sa hovorilo, že tam bol zamiesť stopy, lebo nelegálne odpočúvali a sledovali Jána Kuciaka. To nič, to vám nič nehovorí, to už nebudete vyšetrovať, po tom nepôjdete, ale Krajmer na tom mieste činu bol a je to človek, ktorého som usvedčil a ktorého skalp mám doma zavesený na stene. Lebo Tibor Gašpar jako policajný prezident svedčil pred všetkými na tlačovke, že, nie, Krajmer na mieste činu nebol. A takto som vytiahol záznam z JOJ-ky, že vstupuje dovnútra, vstupuje do objektu, človek, ktorý tam nemal čo robiť. A tento človek, tento Krajmer, pravá ruka, opička šéfa nitrianskej mafie, šéfovala protikorupčnej jednotke NAKA, celoslovenskej, a tohoto človeka nasadili na mňa pred voľbami 2016. A mesiac pred voľbami zrazu príde a v priamom prenose Robert Fico, 13. komnata Igora Matoviča, a ukazuje a takto súka papiere z môjho daňového spisu. Jemu to vadilo? Ozval sa Peter Pellegrini vtedy, že, počkaj, však to je porušenie daňového tajomstva v priamom prenose. Ozval sa? Registruje to niekto? Google pamätá, pozrite, neni tam nič, ani stopa. Ozval sa Goebbels SMER-u Erik Tomáš? Nie, však on to vymyslel, prečo by sa ozýval, a myslel si, že mu to pomôže, a zrazu, čuduj sa svete, v prieskumoch sme mali 5 a po tom útoku Ficovom, bác, 11, lebo ľudia majú rozum, Erik Tomáš, ľudia nežerú seno, Erik Tomáš.
Hovoríte, že teda 10 rokov si tu pohodlne sedím a som odkázaný na to byť poslancom, lebo teda to je môj životný sen. A váš nie, vy ste slobodný. Hovoríte, že to je vlastne môj biznis model, lebo potrebujem, aby sme mali, mali percentá, aby sme mali peniaze v politickej strane, a nehanbíte sa z tohto miesta, z tohto miesta ma obviniť z trestného činu, normálne si vymysleť ako ďalšie klamstvo, doslova citujem, neviem, či to síce tak rýchlo nájdem, ale, a viete elegantne následne prevádzať do spriaznených firiem. A ako, ešte tak poviete, a ako sa ukazuje, následne viete tie peniaze elegantne prevádzať do spriaznených firiem. Poprosím o dôkazy, Peter Pellegrini! Alebo či tak vaša pusinka iba tak narástla, že môže hovoriť hocijaké hlúposti, bez akýchkoľvek dôkazov? Chcel by som vidieť tie dôkazy o tom, jako prevádzam peniaze zo štátnej kasy do spriaznených firiem.
A poviem len jediný príklad, jak som prevádzal peniaze zo štátnej kasy do spriaznených firiem. Keď sme mali ešte vydavateľstvo Regionpress, kým strana SMER, táto mafia, neprinútila moju manželku tú firmu predať hlboko pod cenu, tak dostávala, dostávalo naše hnutie inzerciu v našich novinách s 99-percentnou zľavou. Priemerný klient mal 50, dobre, zjednodušujem, priemerný klient mal 50-percentnú zľavu. Čiže tuneloval som vlastný rodinný majetok, vlastnú rodinnú firmu, lebo OĽANO malo 99-percentnú zľavu, čiže OĽANO kupovalo alebo naše hnutie kupovalo 50-krát lacnejšie inzerciu jako priemerný klient. Toto je podľa vás tunelovanie štátneho rozpočtu alebo tunelovanie štátnych peňazí? Keď za niečo, čo by normálny klient zaplatil 50 eur, naše hnutie platilo 1 euro.
Jasné, že vás to štvalo, lebo naša firma pomáhala našemu hnutiu, aby sa mohlo predať, aby sa dostalo do médií, lebo vy ste blokovali televíziu, blokovali ste diskusie, ale ja som potreboval s tou mafiou nejako bojovať.
A viete, čo spravil Andrej Danko? Keď sa to dozvedel, dal na mňa trestné oznámenie, že predávam príliš lacno inzerciu z rodinnej firmy našemu hnutiu, že nesmiem predávať za to 1 euro ten článok, ale musím ho predávať za tú istú cenu jako ostatným klientom. Chápete to? Danko, ktorý by, keby bol v mojej situácii, by predával 50-krát drahšie ako priemernému klientovi a cucal by štátny rozpočet jedna radosť, ja som predával 50-krát lacnejšie ako priemernému klientovi a on ešte na mňa dá trestné oznámenie, že ja musím predávať za takú istú cenu jak všetkým ostatným. Toto je ten váš obludný svet. Jednoducho, keď neokrádate štát, tak to je vlastne hriech. Na to treba dať trestné oznámenia. Toto spravil Andrej Danko a vy s tým súhlasíte.
A hovoríte teda, to je klamstvo číslo 10, že mňa Kočner nezaujímal, teda hovoril to ako Pellegrini, čiže mňa Kočner nezaujímal. A práve to je ten problém, ste sa tvárili ako tá opička (rečník nasledujúce tvrdenie naznačuje rukami), ktorá nevidí, nepočuje, nerozpráva, lebo ak by povedala Robertovi Ficovi, že, prosím ťa, však to je mafián, vedľa ktorého bývaš, to je mafián, s ktorým sa stretáš, ak by povedal Peter Pellegrini Robertovi Kaliňákovi, že však to je ťažký mafoš, zločinec, bacha, on tuneluje štát, to sú podvody, jeden, druhý, tretí, štvrtý, ak by povedala komukoľvek inému, kto sa od vás stretával, toť Glváč s ním chodil na dovolenky, na jachtu do Chorvátska, a Pellegrini o tom vedel, on hovorí, že ho nezaujímal. To znamená čo? Znova sa usvedčil z toho, o čom hovoríme dnes! Usvedčil sa z toho, že mu je ukradnutý a bol mu ukradnutý verejný záujem! (Reakcie z pléna.) O čom inom je to, keď premiér rovno tu povie a pri svojej obhajobe sa prizná a povie, že mňa Kočner nezaujímal. Však on povedal, že spáchal som hriech tými slovami, lebo práveže ho zaujímať mal, a tým, že ho nezaujímal, že sa tváril, že ho nevidí, nepočuje, nemôže nič proti nemu povedať, lebo to je kamarát mocných v SMER-e, tak spáchal ten zločin, že vytvoril a asistoval vzniku systému, kde mohol, mohla, mohol vyrásť netvor s menom Marian Kočner, ktorý si dovolil, ktorý si povedal, že jeho veličenstvo bolo dotknuté článkami nejakého odvážneho novinára a musí ho dať preto zabiť, normálna vec, však on je štát!
Ale tento systém vytvoril Peter Pellegrini práve tým, čo povedal práve pred chvíľou. Z tohto miesta povedal, mňa Kočner nezaujímal. Čo viac potrebujeme povedať? Hodinu aj trištvrte sa tu snažil vysvetliť, že Pellegrini musí padnúť, lebo ho Kočner nezaujímal. A on sa tu usvedčil sám seba, ani si to neuvedomí. Toto máme za premiéra. Čo iné sme, Peter Pellegrini, čo sa vám iné snažíme povedať tým, celou, celou touto snahou odvolávať vás, mojím vystúpením? Hovorím, že ste zhrešili tým, že ste si zakrývali oči, uši a ústa pred tým, že Marian Kočner, Norbert Bödör alebo nitrianska mafia mali umožnené vašimi ľuďmi, vašimi blízkymi ľuďmi Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom, aby si sprivatizovali orgány činné v trestnom konaní a chápadlá mafie do týchto orgánov činných v trestnom konaní importovali. Čo iné sme vám tým chceli povedať? V skratke povedané presne to, čo ste povedali vy, že vás Kočner nezaujímal, lebo ste vedeli, že ak by vás zaujímal, museli by ste sa ohlásiť voči tomu a boli by ste nežiadaný v SMER-e a nemali by ste práve to teplé miestečko v poslaneckej lavici, nemohli by ste byť ministerkou ("ministrom", pozn. red.) školstva alebo predsedom Národnej rady, alebo teraz premiérom. Lebo ak by ste pred piatymi ("piatimi", pozn. red.) rokmi, kedy ste mohli zabrániť tomu, aby táto obluda vyrástla s pocitom, že stojí nad životom poctivého novinára, nad životom špeciálneho prokurátora, ak by ste vtedy buchli po stole, na kandidátke by ste neboli. Čiže čo ste spravili? Povýšili ste osobný záujem nad záujem spoločnosti, nad verejný záujem, nad záujem vašich voličov, nad záujem našich voličov aj ľudí, ktorí voliť nechodia. Čiže urobili ste presne to, čo ste povedali vy, že vás Kočner nezaujímal, takže ste sa usvedčili.
Ďakujem veľmi pekne za vaše vystúpenie, lepšie som si ani nemohol priať.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.9.2019 13:09 - 14:49 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
(Ruch v sále. Zaznenie gongu. Rečník stál za rečníckym pultom cca 2 minúty, než začal svoj prejav. )
Vážení občania Slovenskej republiky, dovoľte, aby som ich spomenul najprv na začiatok tejto schôdze, lebo my všetci sme tu len z vôle týchto ľudí a mali by sme zastupovať ich práva.
Kolegovia, kolegyne, vážení členovia vlády, dovoľte, aby som predniesol návrh, v ktorom zdôvodním zvolanie tejto mimoriadnej schôdze za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.
Vzhľadom na to, že je to na piaty pokus, že štyrikrát sme sa ako opozícia domáhali nášho ústavného práva a štyrikrát bezprecedentným a odsúdeniahodným spôsobom nám koaličná väčšina a koaliční poslanci zamedzili, aby sme mohli uplatniť naše ústavné právo, rozhodol som sa vystúpiť aj symbolicky bez akéhokoľvek papiera. Symbolicky preto, lebo chcem ukázať, že voči mašinérii, voči mafii, ktorá si sprivatizovala náš štát, ktorá vytvorila štát v štáte, stoja ľudia len s holými rukami. Ľudia, ktorí mnohí žijú len z ruky do úst, ľudia, ktorí aj v dnešnej dobe ekonomickej konjunktúry ledva prežívajú a niektorí z nich ani nemajú prácu. Nie niektorí, ale desiatky tisíc z nich. Ľudia, ktorí žijú s pocitom, že ich deti sa odsťahovali do zahraničia, lebo na Slovensku si prácu nenašli, ktorých je mimochodom 300-tisíc vonku. Ľudia, ktorí žijú s pocitom, že právo na súde sa nedomáha podľa toho, že kto má pravdu, ale podľa toho, kto pozná človeka zo SMER-u, ktorý sedí na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti, a podľa toho, kto donesie tejto pani štátnej tajomníčke väčší balík peňazí, tak ten má pravdu pred súdmi.
Tí ľudia majú voči mafii, ktorá ovládla náš štát a ktorá nám vládne už dvanásty rok, takéto prázdne ruky. Preto ešte raz hovorím, symbolicky vystupujem bez akéhokoľvek papiera, a to, čo budem hovoriť, nemám nachystané na vás, pán premiér Peter Pellegrini. Možno to bude viac o emóciách, možno menej o faktoch, ale každopádne to bude úprimne od srdca, tak ako zvyknem vystupovať na tomto mieste.
Ale ešte raz, vystupujem tak preto, lebo hovorím v mene ľudí, ktorí sa nemôžu brániť, ktorí majú prázdne ruky, majú holé ruky a veria a spoliehajú sa, že keď raz za štyri roky prídu a zvolia si svojich zástupcov v tomto pléne, takže budeme chrániť ich záujem.
Peter Pellegrini, vás si zvolili opakovane a verím tomu, že vás mnohí, keď nie väčšina, volili s tým, že budete v najlepšom vedomí a svedomí chrániť ich záujem. Ja som vás nevolil ani naši voliči logicky nie. Na druhej strane, keď pred rokom a pol vám do rúk vložil dôveru Andrej Kiska, vtedajší premiér, pardon, prezident, tak som si povedal, že hoci vám nedôverujem, pokúsim sa veriť v to, že sa vo vás zobudí svedomie.
Za rok a pol môžem konštatovať z tohto miesta, že ste najzbytočnejší premiér. Premiér, ktorý rok a pol neprišiel so žiadnou víziou, hoci mohol. Premiér, ktorý mohol sa odstrihnúť od mafie, ktorej od roku 2000 slúži a od roku 2002 tu priamo v parlamente slúži najprv ako poslanecký asistent, následne ako poslanec, následne ako minister školstva, potom predseda Národnej rady a posledný rok a pol ako premiér, ako najmocnejší muž v Slovenskej republike. Napriek tomu za rok a pol sme svedkami iba rétorických cvičení. Akékoľvek vystúpenie, naposledy pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, krásne slová – normálne by človek by sa aj rozplakal – o tom, ako by sme mali bojovať, ako by sme si mali vážiť tých statočných ľudí, tých hrdinov, ktorí sa postavia voči neprávosti, a napriek tomu, že vedia, že zrejme prehrajú, idú bojovať a idú možno s hlavou proti múru, lebo bojujú za našu spoločnú spravodlivosť, za našu spoločnú víziu spravodlivého, ľudského a rozumného štátu.
Krásne slová, ale v skutočnosti v tej istej chvíli pár dní predtým, pár dní potom bez najmenšej hanby držíte slúžku mafie Moniku Jankovskú na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti a dovolíte, aby tam mala svoju kanceláriu, kde rozdáva rozsudky alebo vybavuje rozsudky podľa toho, kto donesie akú tučnú obálku. A ohlupujete celé Slovensko, že vy potrebujete najprv dôkazy, hodnoverné dôkazy. Potrebujeme nechať, aby konali v kľude orgány činné v trestnom konaní, aby ony rozhodli. Inak povedané, tá vaša argumentácia sa postavila na tom, že musíme počkať vlastne na definitívne rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, lebo predsa dôkaz, teda keď hovoríte hodnoverný, je asi až ten, keď to potvrdí súd.
Chceli ste od celého Slovenska, aby sme sklonili hlavu, či vaši voliči, a podotýkam, že aj vaši voliči, lebo nepokladám vašich voličov za hlupákov, ktorí si myslia, že je normálne, že mafia má kanceláriu na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti. To bola taká vsuvka.
Chceli ste od nás všetkých, aby sme dali čas, aby sme čakali päť, desať, sedem, osem rokov, kým definitívne rozhodnú súdy a definitívne súdy rozhodnú, že Monika Jankovská sa spreneverila svojej funkcii a musí ísť z kola von. Ale vtedy už nepotrebujeme odvahu nejakého premiéra, vtedy už by rozhodli súdy, skončila by v base, funkciu by stratila.
Ľudia vás oslovili a my takisto v ich mene preto, že aby ste vyvodili politickú zodpovednosť, alebo inak povedané, keď nerozumiete tomuto slovnému spojeniu, aby ste vyvodili morálnu zodpovednosť alebo aby ste chránili morálku v štáte, aby ste chránili spravodlivosť, aby ste chránili vieru ľudí v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom. Vy miesto toho v kľúčovej situácii ste sa rozhodli na tej križovatke – pre vás, si myslím, že to bola križovatka –, ste sa rozhodli, že budete naďalej slúžiť tej mafii, ktorej verne slúžite devätnásť rokov.
Hovorím o mafii s názvom SMER – sociálna demokracia, skrátka alebo inak povedané, zločinecká organizovaná skupina. V Trestnom zákone je organizovaná zločinecká skupina definovaná, že musí existovať viac rokov, čo existujete 20 rokov, musí mať viac členov, čo máte, a celá činnosť je za tým účelom, aby sa legalizovali príjmy z trestnej činnosti. Nič iné počas 12 rokov existencie SMER-u a tejto vlády neregistrujeme. Presne to, čo sa dialo aj napríklad, keď teda chcete vedieť jednu krásnu formu legalizácie príjmov z trestnej činnosti, je to, že váš minister Kaliňák, keď je ministrom vnútra, váš policajný prezident Tibor Gašpar si zatvárajú oči pred tým, že nejaký Bašternák vycuciava štát od peňazí, ktoré tam ľudia horko-ťažko z každého jedného nákupu vložia. Vy si zakrývate oči, keď náhodou nejakí statoční zamestnanci Finančnej správy dajú na to podnet, vaši ľudia to upracú. Všetko v poriadku, lebo jednoducho v jeho byte býva váš najvyšší – Robert Fico. Následne Robertovi Ficovi sa táto službička vracia minimálne v tom, čo je evidentné a dokázateľné, že podvodník Bašternák, ktorý z daňových podvodov postaví komplex Bonaparte, v ktorom ubytuje premiéra, vášho šéfa politickej strany, v byte 520 metrov štvorcových s terasou, kde nájom je hodný 7 až 7,5 tisíca s energiami, ho podvodník Bašternák ubytuje za 2 650 eur. Rozdiel 7 500 mínus 2 650, keď dobre počítam, 4 850 eur každý jeden mesiac peniažky de facto na účte Roberta Fica, vášho predsedu politickej strany. Tomuto sa hovorí legalizácia príjmov z trestnej činnosti. To máte krásny príklad, keď teda by ste sa chceli brániť, že také vy niečo, vy v SMER-e také niečo nerobíte.
Váš predseda politickej strany takýmto spôsobom si od daňového podvodníka, ktorého váš minister vnútra, váš policajný prezident a ostatné zložky alebo ostatní ľudia, ktorých ste si dosadili do orgánov činných v trestnom konaní, takýmto spôsobom si za sedem rokov, čo v tom byte býval, zobral od tohto človeka viac ako 300-tisíc eur, čo znamená približne 9 mil. korún v starej mene. Toto je legalizácia príjmov z trestnej činnosti.
Čiže ľudí budeme naháňať za pár drobných, lebo naozaj každý z nás platí dane. Nielen tí, čo platia daň z príjmu, ale aj každý z nás, kto si niečo kúpi. Či to je batoľa, ktoré o tom nevie, ktorému mama kúpi tú plienku a z tej plienky ide možno 2 centy ako DPH, ide do štátneho rozpočtu, či to je stará babička, ktorá si kúpi jabĺčko a ide takisto z toho niečo do štátneho rozpočtu zase formou DPH. Každý z nás, ktorý niečo nakúpi na Slovensku, automaticky prispieva do štátneho rozpočtu.
Len my tu máme 12 rokov mafiu, ktorá vytvorila systém, že tých chudákov ľudí, tých ľudí milión, tých Jozefov Makov, tých 5,4 mil. ľudí na Slovensku, tých zdiera za každú jednu korunu, keď náhodou niekto spraví nejaký prešľap, tak automaticky pokuta sprava, zľava, ešte aj odspodu a zvrchu. Vyberáte peniaze a následne si vytvorí systém, že cez bielych koní, spriaznené chránené osoby, ako Ladislav Bašternák alebo Marian Kočner a môžme menovať ďalej, tieto peniaze vyťahuje z nášho spoločného, stavajú si z toho haciendy, stavajú si z toho napríklad ten komplex Bonaparte. A potom, aby teda ten systém fungoval ako perpetuum mobile, tak musia nájsť niekoho korumpovateľného, kto im bude držať chrbát, ako našli napríklad teda Roberta Fica.
Ozaj, je tu, nabral odvahu chlapec? Myslím, že tam niekde v zadnej lavici sedí, takže asi odvahu nemá.
Potom si nájdu takéhoto skorumpovaného parazita, ktorému ponúknu, že, počúvaj, no však 7,5 litra to je hodné, máš to za 2,5, za dve šesťstopäťdesiat a budeme sa tváriť, že všetko okej. Za 2 651 jednoizbový byt si v Bonaparte neprenajmete. A vy všetci v SMER-e, v minulom volebnom období vás tu bolo tuším 81 alebo 83, dnes je vás tu, ja neviem, tuším 49, aj keď Maďarič odišiel, dobre, to je jedno, je vás tu 50. Vy v SNS, vy v MOST-e – HÍD veľmi dobre viete, že na najvyššom poschodí máte človeka, ktorého korumpoval váš biely kôň. Biely kôň Roberta Kaliňáka, Petra Počiatka, či jak sa volal, Jána Počiatka, ktorí vo veľkom rozkrádali republiku, vo veľkom, stámilióny eur cez všetky možné tendre, vy máte na samom vrchu vašej strany takéhoto človeka a vy pred tým si zakrývate oči, zakrývate ústa, zakrývate, zacpávate uši. Jak tri opičky, ktoré nevidia, nepočujú, nevedia rozprávať.
A ja sa pýtam, kde ja teda tá vaša odvaha, kde je odvaha pána premiéra Petra Pellegriniho, keď má teda odvahu vystúpiť v oblečku, kravatka, všetko super, tip-top, s jamôčkami na SNP a hovoriť tam tým chudákom, ktorí bojovali za nás, z ktorých ešte pár žije, a hovoriť im, jak obdivuje ich odvahu. A ja sa pýtam, kde je odvaha Petra Pellegriniho v takejto situácii? Kde je odvaha buchnúť po stole (rečník buchol po rečníckom pulte a zvýšil hlas) a povedať, že, Robert Fico, skončíš v base, keď tam budeš bývať! Kde je tá odvaha? Kde je odvaha u každého z vás?! Tam zostala pred dverami parlamentu, lebo ste ju vymenili za vaše svedomie. Jak ste sem vstúpili, vedeli ste, že nabudúce nebudete váženými pánmi poslancami a poslankyňami, keď neurobíte ten špinavý biznis, že vyamputujete si svoje vlastné svedomie a darujete ho do úschovy predsedovi strany. A za to ste si kúpili miesto na kandidátke, za to ste si kúpili vaše biznisy, za to ste si kúpili miesta na úradoch pre vaše sestranice, bratrancov a netere a známych!
A ľuďom ste za 12 rokov absolútne zobrali možnosť veriť, že tu existuje spravodlivosť. A v tej rozhodujúcej chvíli, dupľom v období po smrti Jána a Martiny, keď sa ukáže korunný dôkaz, že SMER je priamo zodpovedný za smrť Jána a Martiny, lebo je priamo prepojený s Marianom Kočnerom, ktorý si objednal vraždu Jána, a pri tom bola zabitá jeho snúbenica, v tejto situácii máme premiéra, ktorý povie, že sa nepostaví na stranu tých zúfalých ľudí, nepostaví sa na stranu svojich voličov ani voličov SNS, ani voličov MOST-u – HÍD, ktorí takisto túžia po spravodlivom Slovensku, ale on sa postaví odvážne na stranu mafie.
A preto je táto schôdza zvolaná. Je úplne jedno, či medzičasom Jankovská odstúpila, vy ste pre to neurobili, pán premiér, nič, vy ste pre to neurobili nič. Vy ste premiér od toho, aby ste povedali, toto sa nesmie diať. V médiách to bolo zverejnené, informácia o tom, za čo jej zobrali mobil, že, že si napísala teda tisíc esemesiek s Marianom Končenom, myslím, v piatok. Opravte ma, dátum presne teraz neviem, jaký dátum to bol, ale myslím, že 23. augusta.
Ak by ste bol chlap na správnom mieste, ak by ste bol skutočný premiér a nielen bábka, nielen Barbie, ktorá sa potrebuje ukazovať, že jak to dobre myslí s ľuďmi, a robiť nejaké rečnícke cvičenia, v sobotu ráno by ste si zvolali tlačovku a povedali, toto nemôžme dovoliť, presiahlo to všetky medze, padni, komu padni. Pani štátna tajomníčka, dokedy sa neukáže, že je čistá jak ľalia, dovtedy nemôže byť v mojej vláde.
Lebo, áno, štátny tajomník je súčasťou vašej vlády, len vy ste to neurobili. Vy ste povedali, že prinajlepšom, čo ste dokázali zo seba vypotiť, bolo po troch dňoch, že pani štátna tajomníčka vlastne by mala zvážiť, že či náhodou jej ďalšie zotrvanie neubližuje strane, ktorá ju nominovala. A ja si to dovolím zopakovať, pani štátna tajomníčka, by mala zvážiť, či jej ďalšie zotrvanie neubližuje strane, ktorá ju nominovala. Neviem, či to cítite, ja mám z toho teraz zimomriavky. My máme premiéra, ktorého zaujíma, že či pobyt mafie na ministerstve spravodlivosti neubližuje strane, ale jeho vôbec nezaujíma, či to neubližuje viere v ľudí, v morálku, v spravodlivosť a v to, že máme premiéra na správnom mieste, ktorý nás ochráni pred mafiou. Čiže jemu nezáležalo na tom, že či Monika Jankovská neubližuje dôvere ľudí v štát, či, mu nezáležalo na tom, či Monika Jankovská neubližuje v dôvere ľudí v právny štát, v spravodlivosť, nezáležalo mu na tom, že či Monika Jankovská svojím ďalším pobytom nebude brať ľuďom dôveru v ľudí, v štát, ale záležalo mu na jedinom, či to náhodou neubližuje strane.
Prepáčte, pán Peter Pellegrini, takýto úzky záujem sleduje vždy len organizovaný zločin. Lebo ak je niekto vládna strana, kľúčová vládna strana, vždy mu v prvom rade musí ísť o verejný záujem, ktorý musí byť nad záujmom svojej strany a ktorý musí byť nad záujmom samého seba alebo svojho vlastného ega. Vy ste, pán premiér, povýšili svoje vlastné ego nad všetko, záujem strany nad všetko, nad verejný záujem a v tomto ste zlyhali, a preto vás navrhujeme, aby sme vás odvolali, aby nabrali odvahu tí, ktorí vás 12 rokov tu všetkých držali a kryli svojím hlasovaním ako opičky, ktorým stačí dať banánik a potom hlasujú a stláčajú.
Myslím, že tento týždeň bolo zverejnené videjko, krásne, výpovedné, na stránke Miroslava Kerna o tom, ako hlasujete. Hráme si tetris a popritom tuto ako bezprízorný stláčam gombičky.
Tí ľudia, keď to vidia, sa im obracia žalúdok, že majú zástupcov v parlamente, je nás tu 150, sme na piedestále spoločnosti, máme v rukách od ľudí dôveru, aby sme v dobrom v súlade so svedomím a najlepším vedomím spravovali štát v ich prospech, a vy miesto toho, vám nezáleží, ako hlasujete. Lebo vy ste to svedomie nechali tam. Vám nezáleží na tom, že na vašom čele je človek, ktorý je 7 rokov korumpovaný daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom.
Vy len kvákate ako opičky, že, áno, Matovič je ten daňový podvodník a uznaný daňový podvodník, to sme sa dopočuli aj z úst pána premiéra. Ja som uznaný daňový podvodník, tak skúsime si prejsť našu spoločnú históriu. Ste možno, ja neviem, možno o rok, možno o dva odo mňa mladší. Viem, že vaše začiatky boli v kvetinárstve niekde na námestí v Banskej Bystrici, sympatické, fajn. Moje začiatky boli, že som robil smetiara v Mníchove ako študent, ako brigádnik. Áno, možno trošku som to dehonestujúco povedal, recyklovali sme z reštaurácií sklo, druhý týždeň papier a tak podobne. Každý sme sa snažili uživiť, ako sme sa chceli uživiť alebo ako sme vedeli.
Ja som potom dostal nejaký nápad, v štvrtom ročníku som zamestnával už 2-tisíc ľudí bez akejkoľvek dotácie, bez akýchkoľvek eurofondov, bez akýchkoľvek pôžičiek, úverov, bez ničoho, bez akejkoľvek štátnej zákazky. Otec mi dva roky predtým zomrel, bez akejkoľvek pomoci otca, alebo teda rodičov.
Vy ste sa vydali inou cestou. Vy ste v roku 2000 vstúpili do zločineckej organizácie SMER – sociálna demokracia. A prečo hovorím zločineckej? Lebo veľmi dobre viete o nahrávke, kde hovorí váš predseda o tom, jak zohnal vlastnou hlavou 70 mil. korún. Napriek tomu ste tam vstúpili a 17 či 19 rokov verne tomuto zločinu slúžili. Ja neregistrujem, a keď tu niekto je v tejto sále, tak pripomeňte mi, jedno jediné vzplanutie svedomia Petra Pellegriniho za tých 19 rokov, jedno jediné ohlásenie sa Petra Pellegriniho, chlapi, stačilo, toto už je moc. Ja som to neregistroval pri podvode s mýtnym tendrom, kedy strana SMER s SNS, vtedy HZDS spoločne, ale SMER zastrešoval tento tender, vybrala víťaza, ktorý ponúkol cenu o 221 mil. eur, čo na vtedajšiu menu bolo približne 6,6 mld. korún vyššiu ponuku, jako bola lacnejšia.
Počul niekto z nás alebo vygúglite, Google si pamätá, žeby sa ozval vtedy Peter Pellegrini, žeby povedal, chlapi, pozor, však akože môžme ušetriť 221 mil., neblbnime. Za 6,6 mld. korún v tom čase sa dalo postaviť 6 600 trojizbových bytov pre mladé rodiny, mohli sme ich losovať z klobúka tým chudobným, tým úplne najbiednejším, ktorí teda nejaké nešťastie v živote postrehlo alebo jednoducho sú z chudobných pomerov. Áno, možno z Banskej Bystrice alebo z Banskobystrického kraja, odkiaľ pán Pellegrini je. Ale nie, vy ste ich dali normálne v pohode takto oligarchom, svojim sponzorom; 6,6 mld. korún iba na jedno mýtnom tendri, a Peter Pellegrini bol tichučko.
Počul niekto, žeby sa Peter Pellegrini ozval, keď opľúval v priamo prenose minister vnútra a vtedajší premiér Robert Kaliňák a Robert Fico Hedvigu Malinovú? Počul niekto, videl niekto náznak odvahy toho človeka? Skúste vygúgliť, Google si pamätá. Absolútne ticho.
Takisto to bolo pri každej jednej rozkrádačke, takisto to bolo pri tom byte v Bonaparte, takisto to bolo pri Marianovi Kočnerovi, takisto to bolo pri každej jednej zlodejine, ktorú SMER, SNS, HZDS alebo v novom zložení s MOST-om – HÍD táto strana spáchala. Peter Pellegrini ani jeden jedinýkrát, ešte raz, Google si pamätá, skúste vygúgliť, ani jeden jedinýkrát nepoľavil svojmu svedomiu a nedal mu priestor, nezobral si z toho trezora svojho predsedu strany a nepovedal, chlapi, však my sem povedali ľuďom, že ideme budovať sociálny štát, že ich budeme chrániť. A keď kradneme, to predsa neni chránenie, ale to je okrádanie tých našich vlastných voličov.
Celý čas, 19 rokov, bol poctivo ticho. A ticho bol preto, lebo Peter Pellegrini, bohužiaľ, bol len takým typickým chrbtolezom, človek, ktorý sa držal v ústraní, ale zároveň veľmi tesne vedeniu svojej politickej strany, aby v správnej situácii, keď sa odhalí pravá tvár týchto ľudí, čo napríklad bolo po vražde Jána a Martiny minulý rok v prípade Kaliňáka aj Fica, aby vystúpil do popredia a povedal, však vlastne ja som tu, ja som nová tvár, ja som čistý jak ľalia. Mne môžete, ľudia, veriť.
A mňa to mrzí. Pripomína trošku mi príbeh nejakého Tomáša Druckera, človeka, ktorý z pozície ministra vnútra predstúpil pred všetkých nás pred rokom a pol a povedal, že po mesiaci, ako Pilát svojho času, predstúpil pred ľudí a povedal, ja na ňom žiadnu vinu nevidím, aby som ho odvolal. Ale dnes sa tvári, že on jak strašne chcel bojovať voči tomu Gašparovi, jak strašne ho chcel odvolať. Ale tomu sa budem venovať ešte v samostatnej chvíli a dnes to určite nebude.
Peter Pellegrini je veľmi podobná bábka, človek s peknou tvárou, so slušnými spôsobmi. Nie je to hulvát, ktorý tu bude kričať na, do buzerantov jako Andrej Danko a podobne, to mu treba uznať. Na druhej strane podľa ovocia ich poznáš. A ovocie tohto pekného stromu je, že 19 rokov kryl chrbát mafii.
Keď tu bol poslanecký asistent, zase Google si pamätá, prečítajte si rozhovor s Ivanom Miklošom, ktorý sa vyjadruje po zvolení Petra Pellegriniho za vymenovanie za predsedu vlády, keď tu bol poslanecký asistent Peter Pellegrini, myslím, vtedy pána Vážneho, tak robil tú špinavú robotu, ktorú dnes zvykne robiť Marián Kondrót zo SMER-u. Jednoducho, čo si oligarcha praje, sponzor SMER-u alebo tá mafia v bielych golieroch, to Peter Pellegrini priniesol na výbor a v poslednej chvíli to do zákona vsunul, lebo hanbil sa prísť tu pred nás všetkých, alebo my sme tu vtedy asi väčšina neboli, ale prišiel a slúžil tak, ako bolo treba, ako si priali sponzori vládnej strany SMER. Čiže de facto robil to isté, to isté, čo robila Monika Jankovská na ministerstve spravodlivosti, len v ružovom. A možno to je aj odpoveď na to, prečo to necítil, prečo v tej rozhodujúcej chvíli nebol schopný buchnúť po stole a povedať, že, pozor, to sa nesmie, my nemôžme slúžiť predsa, keď nás ľudia zvolili, aby sme chránili spravodlivosť, my nemôžme predsa zároveň slúžiť mafii a, lepšie povedané, uprednostniť záujem mafie pred záujmom obyčajných ľudí alebo našich voličov.
Peter Pellegrini, ja si to ináč neviem vysvetli, jednoducho to cítil iba tak, že však teda na kolegyňu sa prišlo. A musíme iba posúdiť, že či to náhodou našej strane neublíži. Či nie je problém to, že kolegyňa slúžila mafii a či to neublížilo náhodou dôvere v ľudí, v štát, ale iba to, že či to náhodou našej strane neublíži a skúsme to nejakým spôsobom ustáť a skúsme sa z toho vykecať. A toho sme boli svedkami, myslím, že 10 dní, kým odstúpila Monika Jankovská. A ešte raz, Peter Pellegrini tomu nepomohol ani jedným jediným slovíčkom. Sama Monika Jankovská, a keďže všetci ste ju chránili a je to vlastne poslankyňa zvolená za stranu SMER, aby som teda nezabudol povedať podstatnú vec, čiže je to váš človek, sama Monika Jankovská pri svojom vystúpení pri známej to tlačovke hovorila, že ani Peter Pellegrini, ani Gábor Gál ako minister spravodlivosti, priamy jej nadriadený, ani jedným jediným slovíčkom jej nenaznačili, žeby mala odstúpiť. Opakujem, ani Gábor Gál ako jej priamy nadriadený, ani Peter Pellegrini podľa slov Moniky Jankovskej, kto by jej neveril, priznajme si minimálne v tejto časti (rečník rukami ukázal na ľavú stranu rokovacej sály z jeho pohľadu), jej jedným jediným slovíčkom nenaznačil, žeby mala odstúpiť.
To znamená, že znova je to usvedčenie toho, že rétorické cvičenia. Síce vystúpenie pred kamerami, že, no, však mala by asi zvážiť, čo možno teda sa spolieha na to, že však ich voliči si vysvetlia, že však bojuje, aby odišla, ale v skutočnosti, keď sa s ňou stretne alebo s ňou telefonuje, žiadna odvaha, a však predsa čo, nebudem hovoriť kamarátke z druhej vetvy mafie, ale tej istej mafie, že vlastne urobila niečo zlé. Ba poviem, Monika, však skús zvážiť, či nám to náhodou neubližuje, vieš, imidžovo či nám to neubližuje.
A preto vás navrhujeme odvolať, pán Peter Pellegrini, lebo ste sa spreneverili tomu, za čo vás, alebo prečo vás ľudia volili ako poslanca Národnej rady, spreneverili ste sa tomu, čo ste tu prisahali na Ústavu Slovenskej republiky, že budete hájiť zákony a budete hájiť Ústavu Slovenskej republiky a nebudete robiť niečo, čo by bolo v rozpore so zákonom a ústavou, ale zároveň ste sa spreneverili poslaniu premiéra Slovenskej republiky.
Keď som si pozrel odôvodnenie, tak tam slovičkárite, že navrhovatelia tu podsúvajú verejnosti, ako keby premiér mal právo odvolať štátnu tajomníčku, ale to právo v skutočnosti má iba minister spravodlivosti, navrhnúť jej odvolanie. To naozaj tak úboho sa dokážete brániť? Vyhovárať do poslednej chvíľky? Veľmi dobre viete, že ak by ste vystúpili a povedali, že toto nebudete tolerovať, a poviete svojmu ministrovi, že musí dať návrh na jej odvolanie, tak by sa to stalo do minúty. Jednoducho vy tú moc máte, aj keď ju nemáte napísanú priamo v zákone alebo v kompetenčnom zákone.
Zároveň ste v tom vašom zdôvodnení napísali, sa opierali o to, že vlastne premiér je vlastne de facto iba nejaká figúrka, ona, ona nemá právomoc kontrolovať. Len ste vynechali ďalšie ustanovenie, a ja vám ho, myslím si, že ešte dnes bude na to priestor, vám ho budem citovať z kompetenčného zákona, kde priamo máte v kompetenčnom zákone zadefinované právo kontrolovať a riadiť vládu. Riadiť vládu znamená aj povedať Gáborovi Gálovi alebo štátnej tajomníčke priamo, dievča, z hrušky dole a budeš vystavená postihom orgánym, alebo vyšetrovaniu orgánym, orgánov činných v trestnom konaní, a keď ti na to, keď ťa usvedčia, pôjdeš tam na 20 rokov. Hnevaj sa, nehnevaj sa, ty mi nebudeš kaziť meno. Ty nebudeš ľuďom brať dôveru v štát.
Ale vy ste na to odvahu nemali. A mňa to naozaj úprimne mrzí. Lebo jedna vec je mať tie rétorické cvičenia. Jedna vec je opíjať ľudí rožkom, ale ako som povedal, strom poznáš po ovocí a vy ste síce krásny strom, ale ovocie vášho 19-ročného pôsobenia v parlamente je absolútne zhnité. A nielen teda v parlamente, ale aj vo vláde. Devätnásť rokov poctivo ste slúžili mafii. Mafii v bielych golieroch, oligarchom, sponzorom SMER-u, za ktorý ste najprv predkladali pozmeňováčiky, potom vieme, že ste vybavovali nejaké procesy, aby, aby teda veľký sponzor, možno teda váš, nemusel v Bratislave robiť nejaké územné rozhodnutia, aby mu to išlo jak, jak teplý mas..., alebo teplým nožom cez maslo. Potom, čuduj sa svete, akurát od tých ľudí si kúpite byt, čuduj sa svete, akurát skoro za polovičnú cenu, čuduj sa svete, že potom si vymýšľate nejaké veci, že a však vy ste si to rezervovali dva-tri roky dopredu. Chcel by som vidieť aj tú zaplatenú zálohu, aj všetku tú, tie rezervačné zmluvy.
Pán Peter Pellegrini, zradili ste záujem svojich voličov, zradili ste záujem našich voličov, zradili ste záujem nevoličov, zradili ste záujem ľudí, ktorí ešte nemajú volebné právo, zradili ste záujem ľudí, ktorí ho stratili, lebo už možno nemajú ducha pri sebe alebo nie sú svojprávni, ale každý z nás, kto na tomto území býva, každý z nás, kto tu žije, každý občan Slovenskej republiky bez ohľadu na národnosť, či je Slovák, Maďar, Róm, Rusínec („Rusín“, pozn. red.), Čech či Nemec, každý z nás túži po tom, aby sme žili v rozumnom a ľudsky spravovanom štáte. V štáte, kde spravodlivosť nebude záležať od toho, aké máte telefónne čísla v mobile, kde spravodlivosť nebude záležať od toho, že či máte dostatočne hrubú obálku pre štátnu tajomníčku zo SMER-u, ktorá sídli vo vedľajšej kancelárii vedľa ministra spravodlivosti. Každý z nás túži po štáte, kde nebudú úplne zbytočne zomierať ľudia, a myslím, že som postrehol aj rozhovor alebo článok aj s ministerkou zdravotníctva, čo teda ma celkom prekvapilo, že po troch rokoch aj priznáva, že na Slovensku tisíce ľudí úplne zbytočne zomierajú. Čiže každý z nás túži po štáte alebo po krajine, v ktorej nebudú ľudia zbytočne zomierať preto, lebo sa im neskoro dostala zdravotná starostlivosť. Len v porovnaní s Českou republikou, a to je výsledok vašej práce, lebo 12 rokov vaša strana vládne, len v porovnaní s Českou republikou o niekoľko tisíc ľudí zomiera viac na takzvané odvrátiteľné úmrtia. To znamená, úmrtia, kde ak by tým ľuďom bola poskytnutá včasná lekárska starostlivosť, tí ľudia by žili. Iba v porovnaní s Českou republikou ako takou najbližšou nám teda krajinou, s ktorou sme dlhé roky spoločne drali historické lavice, čiže s krajinou, s ktorou sa môžme úplne objektívne porovnávať. Na Slovensku počas vašej vlády aj počas vlády Roberta Fica prvej, druhej, tretej, každý rok zomiera niekoľko tisíc ľudí navyše len preto, lebo nedostanú včasnú zdravotnú starostlivosť.
Pán premiér, odporúčam vám, pozrite si článok, myslím, že v Aktualitách, spred dvoch dní, dneska je piatok, myslím, že v stredu to bolo, článok o tom, že v Európskej únii robili prieskum približ..., á, na 16-tisíc ľuďoch, ktorí ochoreli na rakovinu. Výsledkom toho prieskumu je, že v priemere, keď v Európe niekto ochorie na rakovinu, alebo teda mu nájdu, nie že ochorie, ochorie skorej, ale keď mu na to prídu, že je chorý, že má rakovinu, 90 % ľudí začne byť liečených do jedného mesiaca, 90 % ľudí v Európskej únii začne byť liečených na rakovinu, keď teda im to diagnostikujú, do jedného mesiaca. Skúste povedať alebo si tipnúť, koľko percent ľudí je vo vašom sociálnom štáte, ktorého vy ste hlavou rok a pol, koľko ľudí je na Slovensku liečených, ľudí, ktorí ochoreli na rakovinu, do jedného mesiaca. Koľko je to percent ľudí? 95 či 98 %, alebo 85? Google si pamätá: 34 % ľudí. V Európe priemer 90 %, 9 z 10 ľudí, keď ochorie, keď im na to prídu, že sú chorí na rakovinu, do mesiaca je 90 % liečených na rakovinu. V Pellegriniho sociálnom štáte len každý tretí je do mesiaca liečený na rakovinu, keď mu na to prídu, a ostatných necháme skapať, aby tam čakali na vyšetrenie alebo na operáciu.
Vo vedľajšom vchode vedľa mňa, a keď chcete, prinesiem vám jej manžela na tlačovku, bývala žena, ktorú som mal veľmi rád, stretali sme sa, keď venčila psa, pred rokom zomrela na to, že tri mesiace čakala na onkologickú operáciu. Tri mesiace čakala na onkologickú operáciu. Najprv mala iba na uzlinách, ale po dvoch mesiacoch čakania zrazu to mala na pľúcach. Myslela si, však dobre, však nejako na tej operácii jej vyoperujú jedno, druhé, ale nezvládla to. Dožila sa síce operácie, ale po mesiaci zomrela. A toto je váš sociálny štát! Toto je sociálny štát Roberta či Petra Pellegriniho!
Nie je to fér? A v čom? Budem veľmi rád, ak tu vystúpite a poviete, v čom to nie je fér! Dvanásť rokov tu budujete sociálny štát, dvanásť rokov máte kasu, máte kľúčiky od našej spoločnej špajze. Dvanásť rokov zadlžujete, každý rok miniete viac, jako vyberiete od ľudí. Za dvanásť rokov ste neboli schopní odložiť jednu, jeden kompót do tej našej spoločnej špajze, jedno jediné euro do tej spoločnej kasy a dnes stojíme na brehu krízy. Ideme do krízy a možno nasledujúca vláda, keď vznikne, a ja pevne verím, že bez vás, bude mať veľmi ťažkú situáciu, lebo špajza vykradnutá, už v tomto rozpočte diera možno jeden a pol miliardy eur, ale naďalej sa tu zo SMER-u budú usmievať a predvádzať rétorické cvičenia, na tlačovkách, pred televíziami. Naďalej nechajú blázna, aby tu hovoril o tom, že či prestaňme tuto blázniť o tom, že sa nemáme zadlžovať. My sa musíme zadlžovať predsa, zrušme nejaký zákon o dlhovej brzde, naďalej si pred ním budú skláňať hlavy a tváriť sa, že to musia strpeť. Naďalej mu budú dohadzovať zákazky. Teraz nabrali odvahu, ešteže mu neschválili 417 mil. na obrnené transportéry osemkolové. Ale verte tomu, že Danko si to vytrucuje a oni sklonia hlavičky a v našom mene a v mene všetkých ľudí na Slovensku podpíšu biznis s Dankovým kamarátom, lebo však teda biznis musí bežať. Prečo by Danko išiel do, do vlády alebo do parlamentu, alebo do politiky? Predsa zlodej, ktorý vykradne sprivatizovaný podnik za dva roky, že tam 400 ľudí prepustí, vytuneluje 60 mil. korún, ktoré má zaplatiť štátu, prevedie si na svoje účty aj so svojím tatkom, predsa ten do politiky nepôjde, aby robil nejakú poctivú politiku. Ale oni si pred ním skláňajú hlavu.
Peter Pellegrini sa tvári, že to tak musí byť, lebo však ruka ruku myje. Keď my Dankov biznis nepodržíme, on niekde udá nás. On nám nedovolí kradnúť naše veci, našim sponzorom a naše záujmy napĺňať. Ale toto nemá robiť premiér. Premiér tu má byť pre všetkých. Premiér nemá byť pre svoju politickú stranu, nemá byť pre úzky okruh sponzorov svojej politickej strany. Premiér nemá slúžiť záujmom predsedovi svojej politickej strany. Premiér momentom, ako ste boli vymenovaný prezidentom, má slúžiť každému jednému občanovi Slovenskej republiky.
Naozaj túžim po Slovensku ako krajine, kde premiér momentom vymenovania bude človek, ktorý bude pozerať na každého úplne rovnako. Bez ohľadu na to, že či to je volič Kotlebu, či to je volič SMER-u, či to je volič Ondra Dostála alebo Jána Budaja. Bez ohľadu na to. Lebo ten človek sa tam dostal z vôle nás všetkých. Povedali sme si, že máme pravidlá, parlamentná demokracia, okej, ten, kto tu vyskladá väčšinu, fajn, dobre, môže nominovať premiéra. Ale od toho momentu to nemá byť o tom, že mám pocit, že som sa dostal ku koristi. To nemá byť o tom, že od toho momentu mám teraz sa snažiť, kde sa len dá, uchmatnúť v prospech seba, svojich sponzorov alebo svojho predsedu strany, alebo jeho chránencov Bašternáka, Kočnera, Kaliňáka, Počiatka, Výboha, Širokého alebo ktorého čerta. Ten človek má chrániť a hájiť záujem všetkých nás.
Peter Pellegrini ako premiér Slovenskej republiky, ste absolútne zlyhali v kľúčovej situácii, kedy ste mali povedať, že toto je cez čiaru. Vieme o tom, pár rokov dozadu pri kauze Bašternák sa zaviedol pojem „naši ľudia“ alebo „politika našich ľudí“. Kedy ten človek, keď ho chytili policajti, stačilo, že zavolal niekomu na políciu a ten pekne tam povedal tomu poctivému policajtovi, ktorý chcel ho pokutovať, nechaj ho, to je náš človek.
Vy ste si pomýlili službu ľuďom so službou našim ľuďom. Ale to je veľký rozdiel. Lebo verejný záujem nie je záujem, ako som povedal, politickej strany, nie je záujem sponzorov politickej strany, nie je záujem mafie, ktorá zneužíva politickú stranu na to, aby si robila biznis, ale verejný záujem je záujem všetkých nás. Tých, ktorí sú nám sympatickí, tých, ktorých nemáme radi, tých, ktorých máme radi, tých, ktorých zbožňujeme, tých, ktorých máme doma v posteli. Každého jedného, kto na Slovensku býva. Bez ohľadu na národnosť, sexuálnu orientáciu, vierovyznanie, bez ohľadu na politické presvedčenie, bez ohľadu na to, či chodí voliť, alebo voliť nechodí.
A verejný záujem v kauze Moniky Jankovskej bol ten, že táto žena tam na druhý deň ráno nemala čo robiť. Vy ste ju napriek tomu nechali ešte 10 dní, až kým sama sa neporúčala, aby naďalej mala tú moc, aby naďalej robila spojku a slúžku mafii na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti.
Hovoríte, že vy ste sa nemohli dostať k dôkazom, lebo vy vlastne veríte v nejakú nezávislosť polície, justície a podobne. Ale zároveň tým ste povedali, že pohŕdate poctivými policajtami a pohŕdate poctivými prokurátormi a súdmi, lebo bez týchto troch zložiek by Monike Jankovskej nikto mobil nezobral. Vy tým, že ste povedali, že potrebujete vidieť dôkaz, ste sa postavili nad čestných policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí posúdili dôkazy, ktoré mali k dispozícii. Oni veľmi dobre posúdili, čo majú, a verte tomu, že trikrát si dali bacha, keďže to išlo o vášho človeka. Keďže išlo o poslankyňu zvolenú za stranu SMER – sociálna demokracia. Ale vy vaším vystúpením miesto toho, aby ste ich pochválili za ich prácu a povedali, že ste radi, že máte dôkaz, že orgány činné v trestnom konaní konajú nezávisle, napriek tomu, že strana SMER, alebo vy ste obviňovaný z toho, že ich zneužívate alebo znásilňujete vo vlastný prospech, miesto toho, aby ste týchto poctivých policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí si trúfli ísť po krku mafii vo vašej strane, miesto toho, aby ste ich pochválili, vy ste ich pred celým Slovenskom zhodili, lebo ste povedali, že vy potrebujete dôkaz. Vy potrebujete vidieť dôkaz.
Čiže vy stojíte nad orgánmi činnými v trestnom konaní, sa pýtam? Vy stojíte nad políciou, nad vyšetrovateľmi, ktorí idú mafii po krku? Peter Pellegrini, vy stojíte nad generálnou, špeciálnou prokuratúrou v tomto prípade? Vy stojíte nad sudcom, ktorý dal súhlas? Lebo až keď vy Pánboh tu na Zemi, tu na Slovensku uvidíte a posúdite, až vtedy to je nejaký dôkaz?
A hovorí vám niečo naozaj že politická kultúra alebo vyvodenie politickej zodpovednosti? Poznáte rozdiel medzi trestnoprávnou zodpovednosťou a politickou zodpovednosťou? Hovorí vám niečo slovo alebo obsah toho slova, že morálka? Hovorí vám o tom ochrana niečo, teda pojem ochrana verejného záujmu? Myslíte si, že je v súlade s týmito pojmami, ktoré som povedal, vaše konanie, ktoré ste spáchali? Spáchali ste zločin voči morálke, voči spravodlivosti, voči viere v ľudí, a ešte raz hovorím, všetkých ľudí. Lebo nepovažujem voličov SMER-u za hlúpych, ani voličov SNS, ani voličov MOST-u – HÍD. Len ich považujem za dlhodobo klamaných. Voči všetkým týmto voličom ste spáchali zločin. Títo ľudia sa spoliehajú na vás, že slovo robí chlapa. Títo ľudia sa spoliehajú, že keď vás vidia pekne rečniť v diskusných reláciách, keď vás vidia pekne rečniť na tlačovke, keď vás vidia pekne rečniť pri 75. výročí úžasného hrdinského skutku našich predkov v SNP, tak títo ľudia veria alebo majú ten pocit, že by mohli veriť človeku, keď tak pekne reční. Ale vy ste tých ľudí predali, vy ste záujem týchto ľudí predali v prospech mafie, ktorej ste naďalej dovolili, aby mala spojku na ministerstve spravodlivosti.
Možno vám pripadá silné slovo mafia. Ono sa to zaviedlo do verejnej diskusie tak intenzívnejšie v posledných rokoch, ale dovolím si povedať, že z mojej strany vám o tom, že ste organizovaný zločinecký, alebo organizovaná zločinecká skupina strana SMER – sociálna demokracia, hovorím, 10 rokov alebo 9 rokov, koľko tuto v tomto pléne som. Prvý som s tým došiel, prvý som sa sem postavil pred Fica a som mu hovoril o tom, jako chráni zlodejov. Lebo jednoducho v takýchto krízových situáciách sa musíte postaviť na stranu spravodlivosti. Bez ohľadu na to, či vám to pomôže, ublíži alebo či sa tým vystavíte nejakému riziku.
A tak ako som začal hovoriť o tom, o tých našich dvoch paralelných svetoch s Petrom Pellegrinim, tak tie dva svety plus-mínus sa začali vyvíjať skoro v rovnakej dobe, keď sme sa narodili. On začal ako kvetinár alebo predavač kytíc na námestí v Banskej Bystrici, ja ako smetiar v Mníchove. Potom som pokračoval tým, že som podnikal, on začal slúžiť mafii v Národnej rade. Jeho kariéra celá je iba o tom, že 19 rokov poctivo slúžil mafii a korunoval to tou čerešničkou na torte, lebo dovolím si naozaj, a preto aj táto schôdza má význam, aby sme v tej, v tej konkrétnej chvíli, kedy odmietol vyvodiť zodpovednosť, dali tento, tento post čerešničky na torte v kariére Petra Pellegriniho. Lebo dovtedy stále bol v pozícii, že mohli mu ľudia veriť, že tie slová vlastne myslí naozaj vážne. Ale práve v takýchto krízových situáciách alebo v kritických situáciách sa prejaví skutočný charakter a skutočný záujem ľudí.
Ja som v čase, kedy som mal najlepšie rozbehnutú firmu, som sa nedokázal ďalej na to pozerať, ako Peter Pellegrini, Kaliňák, Fico a podobní nám tu demontujú štát. V roku 2009, plus-mínus, v lete okolo 40. výročia vstupu oslobodeneckých vojsk, 21. augusta, myslím, to bolo, v prieskume FOCUS-u vychádzalo, že strana SMER, SNS a HZDS budú mať viac ako 90 hlasov, že budú mať pohodlnú ústavnú väčšinu. A v tej chvíli som sa rozhodol, že môj dovtedajší život, pohodlný, bohatý, štedrý, život pomaly kráľa na Slovensku, musím vzdať a musím ísť bojovať možno s holými rukami, ale musím ísť bojovať zoči-voči mafii. Opustil som firmu v čase, keď začínala hospodárska kríza, v auguste 2008, odvtedy som, moja myseľ bola iba o jedinom – poraziť mafiu a dosiahnuť, aby mafia, vtedy menom SMER, HZDS, SNS, konečne prestala vládnuť, a urobiť všetko pre to, aby títo ľudia nezískali ústavnú väčšinu.
Svojou troškou som možno tomu pomohol už aj vtedy, boli sme štyria poslední na kandidátke SaS a bez tých našich štyroch mandátov by nevznikla vláda vtedy Ivety Radičovej. Áno, ten nádych celého Slovenska a ten pocit, že už ideme k lepšiemu a mafie sme sa zbavili, trval veľmi krátko.
Mňa to mrzí, ale rovnako z tohto miesta dnes hovorím, že tých 169 dní, koľko dnes zostáva do 29. februára, čo budú voľby budúci rok, urobím všetko pre to, aby sme mafiu, ktorá nám dnes vládne, ktorá považuje za úplne normálne, aby mafiánska spojka sedela vo vedľajšej kancelárii vedľa ministra spravodlivosti, aby táto mafia tu prestala konečne vládnuť. Aby ste sa vydali cestou HZDS do postupného úpadku a aby ste sa už nikdy viac nedostali k moci. Urobíme pre to všetko a som ochotný urobiť akékoľvek osobné kompromisy a svojej vlastné ego zakopať 4 metre pod zem.
Musíme sa spojiť, páni v opozícii, v demokratickej opozícii, a musíme urobiť všetko pre to, aby tých 169 dní bolo posledných 169 dní utrpenia Slovenska, kedy sa dnes po 30 rokoch znova hanbíme za to, kde žijeme. Že žijeme v štáte, ktorý vládna moc, ktorá svojich voličov opíjala tým, že nám tu bude sociálny štát, de facto za 12 rokov vydala napospas mafii.
Robert Fico úplne bez hanby vo vlastný prospech vydal políciu do rúk šéfa nitrianskej mafie Norberta Bödöra alebo klanu Bödörovcov. Je to mafiánsky klan z Nitry, ktorý nastúpil na miesto Ferusovcov alebo pána Ferusa, bývalého šéfa nitrianskeho podsvetia, a teraz títo ľudia šéfujú mafii v Nitre. Robert Fico bez najmenšej hanby tomuto človeku vydal Policajný zbor. Dovolil mu, aby si nominoval Tibora Gašpara ako svojho de facto švagra, alebo teda to je švagor starého Bödöra, čiže Miroslava Bödöra, čiže aby si ho nominoval, svojho blízkeho rodinného príbuzného, za policajného prezidenta. Pomedzi to, dovoľte, aby som vždy dal zátvorku, a Peter Pellegrini o tom vedel.
Robert Fico dovolil, aby šéf nitrianskej mafie, alebo teda títo ľudia, ktorí šéfujú nitrianskej mafii, Bödörovci, si následne obsadili post šéfa NAKY, ako Národnej kriminálnej agentúry, aby si následne obsadili post šéfa protikorupčnej jednotky celoslovenskej, nie nejakej okresnej alebo protikorupčnej jednotky v Hornej Dolnej, celoslovenskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry, a dovolil im, aby si de facto sprivatizovali Policajný zbor a hlavne elitný útvar Policajného zboru Národnú kriminálnu agentúru. A Peter Pellegrini o tom vedel. Hľadajte v Google, že mlčal. Ani raz nepovedal jediné, jediné slovíčko, že by to tak nemalo byť.
Čo som sa informoval, Peter Pellegrini ale nenabral odvahu nielen verejne o tomto kritizovať, ale ani raz na predsedníctve SMER-u túto otázku neotvoril. Peter Pellegrini ani na predsedníctve SMER-u nebol schopný povedať tým ľuďom, aj keď neboli tam médiá, aj v kruhu, v tom najužšom kruhu vedenia strany SMER – sociálna demokracia, niečo proti konaniu Kaliňáka, Počiatka, privatizácie polície nitrianskou mafiou a podobne. Peter Pellegrini len tichučko v úzadí čakal na svoju príhodnú chvíľu. Odkiaľ ho jak s klobúka potom vždy Robert Fico vytiahne a posadí ho na ministerstvo spravodlivosti („školstva“, pozn. red.), keď treba prekryť nejaký škandál, keď treba prekryť Pavla Pašku, treba ho posadiť za šéfa Národnej rady, a keď treba prekryť samého seba, tak si Robert Fico zoberie a dá si ako figový list, aby zakrýval to skorumpované ja Roberta Fica. Peter Pellegrini bol ticho na verejnosti aj vo vnútri.
Rovnako Peter Pellegrini bol ticho, keď mafia si urobila spojku aj na Generálnu prokuratúru. Dnes vieme, bolo to, myslím, že vo februári alebo v marci, kedy som zverejňoval esemesky alebo komunikáciu námestníka, prvého námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek alebo trestný odbor, jak sa nazýva, každopádne druhého najmocnejšieho človeka na Generálnej prokuratúre, kedy pred celým Slovenskom sa tu hral, teda on horko-ťažko rozmýšľal, či vôbec nejaká, nejaká komunikácia s osobou M. K. prebehla a vlastne o čom bola. A po tom horkom-ťažkom rozmýšľaní on si teda spomenul, že to bolo veľmi, veľmi krátke, a odmietol jeho návrh na stretnutie. Toto boli slová plus-mínus parafrázované druhého najmocnejšieho človeka na Generálnej prokuratúre Petra Šufliarskeho, ktorého takisto mal Marian Kočner ako svoju spojku a svojeho ochrancu na Generálnej prokuratúre. Následne sa ukázalo, že tých esemesiek medzi nimi nebolo pár, tá komunikácia nebola stručná, ale tá komunikácia bola o 418 esemeskách, ktoré, samozrejme, Šufliarsky sľúbil, že zverejní, a potom zverejnil iba to, čo chcel zverejniť, ale to už je druhý príbeh.
Čiže tak ako mala mafia spojku, lepšie povedané, sprivatizovanú s vedomím najmocnejších ľudí a so súhlasom Petra Pellegrini, že mali sprivatizovanú políciu a elitný útvar Policajného zboru Národnú kriminálnu agentúru, takisto mali svojich ľudí zabezpečených na najvyšších poschodiach Generálnej prokuratúry. A Peter Pellegrini bol ticho.
Takisto títo ľudia mali svoju spojku na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti, dnes teda vieme a o tom vlastne aj dnešná schôdza je, o tej pani, cez Moniku Jankovskú.
Zároveň si dovolím z tohto miesta hovoriť, že tieto prípady, či teda mafia Bödörovcov na Policajnom zbore, či Šufliarsky na Generálnej prokuratúre, alebo Monika Jankovská, to je len absolútna omrvinka, ktorá sídli na vrcholčeku ľadovca. V skutočnosti to, akým spôsobom ste dovolili mafii prerásť cez orgány činné v trestnom konaní a zapustiť svoje chápadlá do týchto orgánov, je veľmi podobná otázke, o ktorej som hovoril pár minút dozadu, veľmi podobná zhubnému pôsobeniu rakoviny. Tak ako je korupcia rakovinou v spoločnosti, takisto vy ste dovolili, aby mafia ako zhubný nádor s metastázami sa rozliezol do každého jedného orgánu činného v trestnom konaní
Dovolili ste – a, Peter Pellegrini, s vaším vedomím ste dovolili –, aby mafia si zabezpečila štát v štáte. Aby si vytvorila štát v štáte, kde je dovolené okrádať ľudí, kde je dovolené následne si vybrať svojho vyšetrovateľa, kde je dovolené, keď to náhodou cez toho vyšetrovateľa prejde, kde je dovolené si vybrať svojho prokurátora, a keď náhodou cez neho by to prešlo, kde je dovolené mať svojho človeka vo vedení Generálnej prokuratúry, ktorý má podrží, alebo Špeciálnej prokuratúry, a ak náhodou tade by sa tá spravodlivosť prekĺzla ďalej, tak aby mali svoju spojku na ministerstve spravodlivosti alebo na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti a cez ministerstvo spravodlivosti, cez štátnu tajomníčku zabezpečenú spravodlivosť za prachy alebo za iné službičky na jednotlivých súdoch.
Dnes je už verejným tajomstvom, že Monika Jankovská predávala za úplatu rozsudky v prospech Mariana Kočnera. Samozrejme, hovoríme tu a vyšetruje sa komunikácia Kočner – Jankovská, a ak by mala, ak by mali orgány činné v trestnom konaní prístup k mobilu, ktorý neodovzdala, tak zrejme tých prípadov by bolo dramaticky viac. Hovoríme o vzťahu Kočner – Jankovská. Ale koľko ďalších Kočnerov s ďalšími mafiánmi a s ďalšími ľuďmi, ktorým bolo treba vybaviť rozsudky na želanie, o tom dnes nehovoríme.
Ale pevne verím a urobím všetko pre to, naše hnutie, a pevne verím, že aj demokratická opozícia, aby postupne statoční ľudia v polícii, v prokuratúre a v súdoch mali absolútnu slobodu, absolútne rozviazané ruky a aby ľudia, ktorí boli svedkami toho, čo ste robili za tých 12 rokov, aby postupne odhaľovali tie špinavosti a išli svedčiť. Hovorím z tohto miesta, že budem robiť všetko pre to, ak alternatíva vznikne, aby sme ľudí, ktorým sa zobudí svedomie, netrestali za to, lebo dnes, bohužiaľ, Trestný zákon hovorí, že aj ten, čo úplatok dáva, aj ten, čo úplatok berie, sú rovnako trestní, a tým pádom obidvaja držia hubu, lebo vedia, že však keď pôjde svedčiť, tak sme v tom obidvaja, tak držme hubu obidvaja.
Lenže sú ľudia, ktorým už dnes sa zobúdza, a som svedkom a mám minimálne dvoch takých ľudí, ktorí ma oslovili po vražde Jána a Martiny, ktorým sa zobudilo ich svedomie. Áno, ľudia, ktorí predtým dávali úplatky, ale ľudia, ktorí majú všetko krásne zdokumentované. A hovoria, že keď bude doba, keď oni nebudú trestaní za to, že budú svedčiť, tak svedčiť budú a majú dôkazy také, že minimálne traja ľudia, ktorí tu sedia, hovorím, tuto v tejto časti (rečník pravou rukou ukázal na ľavú stranu rokovacej sály z jeho pohľadu), skončia v chládku. A verte tomu, že ďalších ľudí, od ktorých ste úplatky brali, kde ste vytvorili ten systém, aby bolo normálne si za úplatky kupovať spravodlivosť, za úplatky získavať zákazky, za úplatky získavať eurofondy, že urobíme všetko pre to, aby sme tých ľudí motivovali k tomu, aby svedčili. A tí ľudia, keď budú svedčiť, verte tomu, že niektorí z tých ľudí sa zabezpečili, tí dvaja ľudia, ktorých ja mám k dispozícií a ktorí svedčiť budú, keď tá doba nastane, majú všetky dôkazy. Majú audionahrávky, videonahrávky, majú faktúry, majú všetko. Chlapci, máte sa po chlebe! Môžte sa síce teraz snažiť 150 či 169 dní nejakým spôsobom si ten domček z karát zachrániť. Môžte robiť všetko pre to, aby, aby nejakým spôsobom sa vám to nezrúcalo, ale ja vám dnes hovorím, že sa vám to zrúca. Je na vás, čo urobíte. Môže sa aj vo vás zobudiť svedomie, môžete vy sami prísť a udať sa, samých seba, alebo prídete za mnou a poviete, že ideme spolu na tlačovku a rozkryjete to, akým spôsobom obludným tá vaša strana alebo ten systém, ktorý ste vytvorili, funguje. Máte 169 dní čas. Ja vám hovorím, že spravodlivosť na vás príde na všetkých.
Peter Pellegrini, dnešný deň je však o spravodlivosti voči vám. Toto právo opozície je ústavné právo opozície, ktoré ste nám štyrikrát bez hanby zobrali. Mečiar to nerobil. Klesli ste hlboko. A teraz, keď sa na vás pozrem, tak skrčíte plece a poviete, že ani vy ste to nerobili. A kto to obhajoval? Kto sa postavil pred kamery a hovoril, že však teda majú prísť do roboty a podobne? Krásne ste s tým súhlasili. S vaším vedomím by poslanci koaliční na štyrikrát to právo robiť alebo urobiť takúto schôdzu nezobrali. Bolo to s vaším vedomím, s vaším požehnaním. A to, čo ste teraz pred chvíľkou predviedli, pokrčiť plecia, ja som to nerobil, je krásnym znakom vašej zbabelosti.
Peter Pellegrini, buďte konečne chlap. Buchnite po stole, povedzte, chlapi, však to je ústavné právo, neblbnime, neberme im to. Ako inak môže opozícia si realizovať právo viesť na tejto pôde politický diškurz?
Aký iný, akú inú cestu máme k tomu, aby sme tu mohli hovoriť o politike, o tom, že či zvládate, alebo nezvládate svoju funkciu? Pri tých jednotlivých zákonoch, to tam máme nejako prepašovať? Naozaj chcete, aby sme porušovali rokovací poriadok? Hovoriť pri niečom, s čím to nesúvisí, o tom, ako zlyhávate vy ako premiér? Je to naše ústavné právo. Vy ste nám to zobrali. S vaším súhlasom koaliční poslanci hlasovali, ako hlasovali. A snažili ste sa nám, od nás, ktorí sme to podpísali, chceť, aby sme tu zabezpečili poslancov Mariana Kotlebu alebo aby sme tu zabezpečili prítomnosť ľudí od Miroslava Beblavého. Ani Beblavý, ani Kotleba ten návrh nepodpísali. Nemajú s tým absolútne nič spoločné. Je to ústavné právo tridsiatych („tridsiatich“, pozn. red.) poslancov Národnej rady.
Áno, možno vy to beriete v duchu starého známeho Paškovho: „Vyhraj voľby, môžem všetko.“ Ale v tej ústave to nie je napísané na srandu. Zbytočne to budem hovoriť Dankovi. Ten akože považuje za najväčšie, by som povedal, uznanie ústavy to, že tu postaví ten 30-metrový stožiar v Deň ústavy. To je jeho mentálna výbava, okej, nechajme mu to tak.
Ale od vás, Peter Pellegrini, premiér, očakávam, že viete, že v tej ústave to nie je napísané na srandu, že 30 ľudí má právo zvolať si mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery. A zároveň viem, že dobre registrujete, že keď vy ste si to právo chceli uplatniť, keď vy ste tu sedeli v opozičných laviciach počas vlády Ivety Radičovej, že my sme vám za tú schôdzu zahlasovali a nikdy sme vás nevydierali tým, že musí vás tu byť do nohy každý jeden z opozície. Nikdy. Ani raz. Lebo sme si ctili na rozdiel od vašich rečí, my sme si skutočne ctili ústavu. A nielen ducha, ale aj literu, ktorá je tam napísaná. Lebo to tam máte napísané explicitne, pán Peter Pellegrini, premiér Slovenskej republiky.
Naozaj ma mrzí, že ste takto hlboko klesli, že sme sa k tejto schôdzi dopracovali až, vlastne neviem, po týždni, tuším minulý týždeň v piatok. O čo vám išlo? Ste si mysleli, že my to vzdáme, že akože skloníme hlavy pred vami a budete môcť kydať na nás, že my sme neprišli do práce? To ale, to pre mňa z toho vyplýva jediné, že vy naozaj podceňujete vašich voličov. Že vy naozaj si myslíte, že vašim voličom stačí podhodiť ako slepicám tam dve kilá kukurice a je vybavené, že tí ľudia nerozmýšľajú ďalej, že tí ľudia si nevedia spočítať a že si nevedia ani prečítať ústavu. Vy podceňujete, vy si myslíte, že naozaj máte hlúpych voličov, keď takéto argumenty pred nich staviate.
Ale to, že ste klesli zo 44 % na súčasných možno 20, je práve dôsledkom toho, že aj vaši ľudia rozmýšľajú nad tým alebo už im došlo, že vy ste si ich vlastne iba 12 rokov kupovali na to, aby ste poza ich chrbát mohli rozkrádať to, čo oni horko-ťažko cez svoje dane do štátneho rozpočtu zaplatili. Že aj tí vaši ľudia vedia čítať ústavu, že aj tí vaši ľudia vedia, že asi aj tá opozícia má nejaké práva. Je to dôsledkom toho, že tí vaši ľudia, tí vaši voliči SMER-u tiež vedia, že demokracia, to nie je vláda väčšiny, ale že to je vláda väčšiny s tolerovaním práv menšiny alebo s ochranou práv menšiny. Lebo vláda iba väčšiny je diktatúra, je to totalita. A to, čo vy ste predviedli, že ste nám štyrikrát za sebou zobrali právo zvolať túto schôdzu a že ste pohŕdali právom opozície si zvolať schôdzu za odvolanie premiéra, ktoré je naše ústavné právo v čl. 86, myslím, písm. f) ústavy, tak vy ste ukázali opäť sa v priamom prenose, že vy len rétoricky zbožňujete, chránite, zvelebujete ústavu, ale v skutočnosti, keď máte naplniť jej ducha a literu, tak ňou pohŕdate a vyčistíte si do nej svoje baganče.
A mňa to naozaj mrzí. Lebo kto iný by mal rešpektovať ústavu, kto iný by mal chrániť ústavu, kto iný by mal ísť príkladom ostatným ľuďom na Slovensku, keď nie premiér?
A keď teraz ste pred chvíľou ukázali, že, však to ja som nebol, tak prečo ste teda nevystúpili, prečo ste neišli na poslanecký klub SMER-u, prečo ste nevystúpili v televízii a nepovedali ste, že asi by sme to právo, chlapi, tej opozícii mali dať, však je to v ústave. Chráňme ústavu. Vy ste ich nechali surfovať na tej vlne toho pocitu, však vyhraj voľby, môžeš všetko a čo tu nejaké právo opozície chrániť verejný záujem, čo nás po ňom, zavreme im huby, zrušíme im to raz, dva, tri, štyri a prestane ich do baviť. Ale my sme boli odhodlaní to podávať. Keby ste nám to zrušili znova, každý deň by sme vám ju sem podali. Lebo je to naše právo. A je to naša úloha chrániť verejný záujem, chrániť ústavu a chrániť nie záujem nás, ale záujem všetkých občanov Slovenskej republiky, 5,4 mil. ľudí. A tým, čo sme spravili, tým, že sme predložili túto schôdzu, a tým, že sa vám snažíme povedať, že ste spravili kľúčovú chybu vo vašej kariére, pre ktorú by ste mali skončiť ako premiér, strážime ducha ústavy, literu ústavy, verejný záujem a záujem všetkých ľudí, ktorým záleží na tom, aby Slovensko bolo spravované ako krajina, kde nemôže byť spravodlivosť tovar.
Len vy ste sa v situácii, kedy prišiel najkľúčovejší dôkaz v histórii samostatnej Slovenskej republiky, ste sa zachovali ako zbabelec, ktorý povedal miesto toho, že mafia do basy alebo do žalára, ste povedali, že mafia do talára alebo že mafia naďalej môže tam byť alebo sídliť vedľa ministra spravodlivosti. Nehájili ste verejný záujem, spreneverili ste sa jemu, a preto sme zvolali túto schôdzu. Preto sme stáli si za tým, že tá schôdza sa musí konať. A ak by ste nám nedovolili riadnu, spravili by sme si svoju. Áno, možno by ste nás vyhnali z tohto miesta a povedali ste, že tu si nemôžme uplatňovať naše ústavné právo. Dobre. Možno by ste chceli, aby sme si ho uplatňovali na námestí.
Vás upozorňujem z tohto miesta, keď po tridsiatych („tridsiatich“, pozn. red.) rokoch od revolúcie chcete opozícii brať jej právo a jej povinnosť, lebo to je zároveň naša povinnosť, chrániť verejný záujem, keď to budete robiť naďalej ešte počas tých pár dní, ktoré budete vládnuť, tak my si svoje ústavné právo budeme hájiť aj na námestí. Pre mňa nie je problém posadiť 150 stoličiek na Námestie SNP a postaviť vám takto zrkadlo pred oči a ukázať, kam ste to dobačovali s vaším sociálnym štátom.
Ľudia 30 rokov od revolúcie túžia po tom, že v prvom rade tu spravodlivosť bude slepá, že spravodlivosť bude rozhodovať bez ohľadu na to, kto pred ňou stojí. Že spravodlivosť bude mať zakryté oči (rečník si rukami zakryl oči) a bude súdiť iba podľa skutkov bez ohľadu na to, že či pred ňou stojí Marian Kočner, alebo bezdomovec spod Mosta SNP. (Rečník si dal dole ruky z očí.) Lebo vtedy je to spravodlivosť. Ale ak sudca alebo ktokoľvek iný rozhoduje podľa toho, kto má koľko v peňaženke, alebo podľa toho, jako Monika Jankovská vybavuje rozsudky cez svoju sestru alebo cez svoju osobnú asistentku, ktorá medzičasom je sudkyňa, že vybavuje rozsudky podľa toho, akú jej Kočner donesie hrubú obálku, to nie je slepá spravodlivosť. To je unesený štát v priamom prenose.
Demokratická opozícia, poslanci demokratickej opozície, či v tomto pléne, alebo mimo parlamentu, čiže mimoparlamentná demokratická opozícia, prosím všetkých vás, zobuďme sa v tejto chvíli. Neexistuje kľúčovejší dôkaz toho, že SMER je previazaný s objednávateľom vraždy Jána a Martiny. Neexistuje kľúčovejší dôkaz toho, že SMER je previazaný s Marianom Kočnerom, človekom, ktorý je hlavný podozrivý z toho, že si objednal vraždu špeciálneho prokurátora Maroša Žilinku za 70-tisíc eur s dôvetkom pre vrahov, že ak sa im popri vražde špeciálneho prokurátora Žilinku podarí zavraždiť jeho manželku, majú bonus vrahovia 10-tisíc eur. S dôvetkom, že ak sa vrahom podarí popri špeciálnom prokurátorovi za 70-tisíc, manželke za 10-tisíc eur zavraždiť aj ktorékoľvek jeho maloleté dieťa, za každé to dieťa ďalších 10-tisíc eur. Takto znela objednávka na vraždu rodiny Mariana či Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora, ktorý išiel po krku Marianovi Kočnerovi, chránencovi vášho predsedu politickej strany, chránencovi Roberta Fica. Takto znela objednávka na vraždu maloletých detí od človeka, ktorého, Peter Pellegrini sa roky tváril, že on nevidí jeho tesné až bytostné splynutie s Robertom Ficom alebo Robertom Kaliňákom, či s Jánom Počiatkom. Že on nevidí, ako títo ľudia bijú dokopy jednu bandu.
Ja neviem, páni, ako pre vás a pevne verím, že pre nás v demokratickej opozícii – či parlamentnej, alebo mimoparlamentnej – je týchto 169 dní kľúčovej bitky. Alebo bude to kľúčová bitka preto, aby sme vyhrali vojnu. Ja za seba, aby som vyhral vojnu možno 10- či 11-ročnú, odkedy som si povedal, že zanechám firmu, v ktorej som zarábal, aby ste teda vedeli, páni, 150 mil. korún som mal zisk, nie obrat, som mal zisk za rok 2008. Pred zdanením, po zdanení 121 mil. Som mal firmu, v ktorej som zarábal 400-tisíc korún denne. Z tejto firmy som odišiel, lebo som si povedal, že verejný záujem stojí nad mojím záujmom. Z tejto firmy som odišiel, hoci som vedel, že ju tým pádom pochovám. Hoci som vedel, že mafia začne tú moju firmu tak lynčovať, že na konci zostane na kolenách. A túto firmu moja manželka pred dvomi rokmi musela predať, lebo nevládala, nevládala sa obrniť ďalej alebo bojovať voči tým ďalším a ďalším a ďalším a ďalším kontrolám, ktoré ste posielali vy zo zločineckej organizácie SMER – sociálna demokracia do firmy mojej manželky.
Ani raz, ani raz, Peter Pellegrini, keď o mne hovoríte, že som usvedčený daňový podvodník, ma nikto neodsúdil alebo neodsúdil, neusvedčil zo žiadneho daňového podvodu. A môžte sa na mňa pozerať, koľko len chcete. Kukuč sympatický, ale sú to falošné slová. Ste premiér Slovenskej republiky a mali by ste vážiť slová. Priamo v médiách v priamom prenose ste povedali na moju adresu poslanca Národnej rady, ktorý tu desať rokov háji verejný záujem a s holými rukami bojuje voči mafii, ktorá si sprivatizovala štát, ste povedali, že som usvedčený daňový podvodník.
A ja vám poviem, aký som usvedčený daňový podvodník a vy si to veľmi dobre viete vytiahnuť. X rokov za sebou som bol živnostník, ktorý platil najväčšie dane zo všetkých živnostníkov na Slovensku. Som platil najväčšie dane zo všetkých živnostníkov na Slovensku a dokopy za tých 13 rokov, alebo koľko to bolo môjho podnikania, som zaplatil viac jako 500 mil. korún dane a odvodov. Ale som sa na to nemohol pozerať, že ja platím jak blázon z každej jednej koruny, ktorú mám zdaniť, ju zdaním a že vy to rozkrádate a že vám to nevadí. Áno, aj na Pellegriniho som vtedy poškuľoval, že to celkom sympaťák, že ten by sa mohol ozvať, a on sa neozval, on bol tichučko. Šúchal lavice, stláčal tlačítka, nosil asistentské kabelky, a ja som platil dane jak blázon. A v mene tých ľudí som sem prišiel, aj tých ostatných, ktorí nemajú na to a nemajú taký biznis a možno nemali taký nápad, aby platili také dane, ale platili možno iba sto korún daní ročne. A možno žiadne dane akože z príjmu neplatili, len platili z tej DPH-čky, som sem prišiel a už som si povedal, že pôjdem s holými rukami proti mafii. Proti vám, ktorí ste nám rozkradli štát. Ktorí ste si ho sprivatizovali pre seba a ktorí ste si vybudovali štát v štáte. Ktorí žijete s pocitom, že štát ste vy, a preto to môžte urobiť. Ktorí ste vytvorili systém, kde mohla vyrásť alebo kde mohol vyrásť netvor s menom Marian Kočner. Lebo vy ste vytvorili ten systém vaším mlčaním, Peter Pellegrini. Lebo ste nekričali vtedy, kedy ste mali. Lebo ste nehovorili v uzavretých kruhoch v SMER-e, že, chlapi, nebláznime, predsa mafii nemôžme dovoliť, aby si sprivatizovala políciu. A vy ste vtedy mlčali a ticho súhlasili, lebo ste potrebovali kariérne rásť. Lebo kariérny rast pre vás bol viac ako verejný záujem!
A v situácii, keď ste sa postavili na najvyššie miesto ochrancu verejného záujmu, ste zlyhali v historickej chvíli, lebo ste povedali, že na tej križovatke, komu dáte prednosť, povedali ste, že, samozrejme, tým, komu doteraz – mafii. A preto je táto schôdza a budem vám to pripomínať.
Ľudia túžia po tom, aby sme 30 rokov od revolúcie konečne naplnili ducha tej revolúcie, lebo my sme, bohužiaľ, ja som bol vtedy, neviem koľko vy, však každý, samozrejme, individuálne, ja som mal iba šestnásť, ale na tých námestiach som bol. Cítil som sa aj síce mladý, ale ako antikomunista, človek presvedčený, že mali by sme mať slobodu, že nie je normálne, aby sme boli zavretí niekde v klietke, aby nám niekto stál pred, pamätám si doslova, keď bol vtedy, myslím, vymenovaný vtedy arcibiskup Sokol za arcibiskupa, že pri každej lampe opretý eštebák a pri jednej lampe opretý sused o dve poschodia nižšie bývajúci. A vtedy som sa pýtal mamy: „Však to sused.“ Ona: „Však on je eštebák.“ Nechcel som žiť v takom štáte. Mal som šestnásť a bol som na tých námestiach. Ale my sme chceli, aby sme tu boli rozumne a ľudsky spravovaný štát, kde právo a zákon bude platiť pre každého bez ohľadu na obsah jeho peňaženky, bez ohľadu na to, aké má telefónne čísla v svojom telefóne.
A ja sa pýtam, kam sme sa posunuli po tých tridsiatych („tridsiatich“, pozn. red.) rokoch? A hlavne kam sme sa posunuli po tých dvanástych („dvanástich“, pozn. red.) rokoch, čo nám budujete Ficov či aký teda sociálny štát? Dnes Pellegriniho sociálny štát.
Posunuli sme sa tam, že máme premiéra, ktorý v rozhodujúcej chvíli miesto ochrany verejného záujmu chráni záujmy, záujem strany, miesto toho, aby povedal do televízie a do médií, že pani Jankovskej odkazujem, že keď takto zlyhala, tak zrejme skončí v base, ale však nechám na posúdení orgánov činných v trestnom konaní. Volal som dnes s príslušným ministrom spravodlivosti a ten zajtra predloží na vládu, na mimoriadnu, ktorú som zvolal, návrh na odvolanie štátnej tajomníčky Jankovskej. Toto som od vás očakával na druhý deň. Nech by aj mimoriadna vláda zasadla v nedeľu. A vtedy by tí ľudia na Slovensku mali pocit, že fakt tu máme premiéra, ktorý sa zobudil, a napriek tomu, že 19 rokov slúžil mafii a kryl jej chrbát, napriek tomu, že asistoval pri tom, jak sa vytvoril systém pre vyrastenie zločinca Mariana Kočnera, že napriek tomu sa v tejto chvíli zobudí, že mu zabliká kontrola a povie si, že, dobre, stačilo, odteraz sa strihnem od toho Fica a odteraz už budem chrániť verejný záujem. A verte tomu, že ľudia by vám to uverili.
Tváričku na to máte, vystupovanie na to máte, jamky máte, všetko v poriadku, stačí len si naplniť svoje slová skutkami a máte to mať. Máte SMER 35-percentný. A dajte tomu obsah sociálnej demokracie, hájte ľudí, zároveň buďte zodpovední voči štátnemu rozpočtu, povedzte Dankovi, kam patrí s jeho nápadmi zrušiť zákon o dlhovej brzde, a budete sociálna demokracia, ako má byť. Budete na strane chudobných, chorých, slabých, zároveň budete zodpovední voči štátnemu rozpočtu, možno budete viac zastávať práva menšín, ale stále máte ten čas.
Ale tú rozhodujúcu chvíľu, Peter Pellegrini, ste premrhali pred – koľko, desiatimi dňami? Neviem, kto mi to spočíta? Dvomi týždňami, tromi týždňami? Dneska je piatok, pred tromi týždňami prvýkrát bola zverejnená informácia o Monike Jankovskej. Tú rozhodujúcu chvíľu ste premrhali najneskoršie v sobotu nasledujúcu, čiže pred dvadsiatymi („dvadsiatimi“, pozn. red.) dňami. Vtedy ste mohli spraviť to, po čom možno mnoho aj vašich voličov túži, odstrihnúť sa od Roberta Fica. Bolo by to síce trochu falošné, lebo ste dlhé roky kryli mu chrbát, ale na druhej strane tou odvahou a hrdinstvom, ktoré by ste vtedy preukázali, by ste doslova vdýchli nový život vašej strane SMER – sociálna demokracia.
A ja nechápem, prečo ste to vzdali? Vy chcete si to nejakým spôsobom vysedieť to líderstvo v tom SMER-e? Nejako si ho vytrucovať? Alebo spoliehať sa, že toho Fica samého to prestane baviť? Alebo ste naozaj tak bytostne spätý s tým Ficom, že sa jednoducho nedokážete amputovať z toho SMER-u, z toho jedného zhnitého organizmu.
Tu pani doktorka sa usmieva, možno tá amputácia je nejaká príbuzná jej, jej odboru.
Ale naozaj, páni v SMER-e, ja stále verím, možno som naivný a mnohí mi to hovoria, že som naivný, jak Adelka či jaká v ríši divov, že si myslím, že niečo, či Alenka v ríši divov, že si myslím, že niekto v SMER-e alebo z poslancov SMER-u môže mať nejaké svedomie.
Viete o tom, že pri takýchto príležitostiach ja sa vám tu prihováram, že skúste to svedomie v sebe zobudiť. Skúste minimálne tí, ktorí ste sa ničím nepodieľali na tých zlodejinách. Alebo keď ste sa aj podieľali, tak poďte svedčiť, ale tí, ktorí máte jaké-také svedomie alebo dokážete ho ukradnúť z toho trezora pána predsedu, kam ste si ho poctivo nechali zamknúť, tak skúste si nadstaviť to zrkadlo. Skúste sa, možno dnes si urobiť test pred tým zrkadlom v kúpeľke, možno zajtra ráno a opýtať sa samých sebe, samých seba, že či toto je verejný záujem, čo chránite, či toto je záujem ľudí, ktorí sú sociálne cítiaci a ktorých prioritne by mala zastupovať sociálna demokracia, že či je ich záujem, aby ste v tejto chvíli boli ticho, či je ich záujem, aby vy ste nedodali možno odvahu Pellegrinimu, aby nabral odvahu a poslal Fica tam, kam patrí. Vy stále máte možnosť sa strihnúť.
Ja vám hovorím, ja si myslím, že keď v hocičom môžte pochybovať nado mnou, ale myslím si, že mám cit na politický marketing. Verte tomu, že mám cit, že keď sa strihnete od toho Fica ešte teraz pred voľbami, však si pozrite, akú má popularitu, tak bude mať SMER 30 %. Dokážete tých ľudí nabudiť a dokážete im dať znova nejakú vieru v to, že to môže byť niečo iné, že to myslíte s nimi vážne, ale musíte nabrať odvahu. Po dvanástich rokoch, čo ste slúžili, musíte nabrať aspoň nejaké, jak má SaS-ka svoje demokratické jadro, založte si v SMER-e demokratické „ňadro“ SMER-u a naberte odvahu. A povedzte, že stačilo a vy chcete očistiť sociálnu demokraciu od akýchkoľvek mafiánskych a skorumpovaných nánosov.
Ak to urobíte, ak si zoberete so sebou aj Pellegriniho, ak on oľutuje svoju chybu a možno aj dnes tu vystúpi a povie, že, ľudia, je mi to ľúto, ale v tejto veci opozícia aj ten Matovič majú pravdu, zlyhal som, je mi to ľúto, ospravedlňujem sa za to, nabudúce budem konať vo verejnom záujme. Ja si ho budem vážiť. Nebudem mu nadávať ani mu nebudem pripomínať tú jeho minulosť. Ale chcem vidieť, že dokáže sa v ňom zobudiť svedomie, že dokáže povedať, že, zlyhal som, spravil som chybu a nebude arogantne tu vystupovať a hovoriť o tom, že kto nás tu predsa kritizuje? Tu nejaký daňový podvodník Kiska nás tu bude kritizovať? Alebo nejaký zdrogovaný Truban, alebo nejaký politický prostitút Beblavý, alebo daňový podvodník Matovič, alebo zhúlený Sulík, alebo neviem kto?
Keď pôjdete touto cestou, jako ste avizovali, že vy sa budete brániť a budete ukazovať na to, že kto hovorí, tak pôjdete ďalej v tých svojich naivných koľajach, že si myslíte, že toto je cesta, ktorou zachránite SMER. A ja vám hovorím, že nezachránite ho. Tí ľudia aj vaši voliči potrebujú poznať pravdu. Potrebujú vidieť hrdinov. Potrebujú vidieť hrdinov, ktorí sa postavia proti mafii, ktorá v prvom rade si ovládla štruktúry vašej strany a ktorá dovolila, aby mafia si ovládla štruktúry orgánov činných v trestnom konaní na Slovensku.
Buďte hrdinovia dnes pri vašich vystúpeniach. Príďte a povedzte, fajn, opozícia, máte pravdu, pome odteraz spoločne hájiť verejný záujem. My sa zbavíme toho Fica, lebo to posral. Prepáčte to slovo. Odstrihneme ho od nás, budeme sa od neho dištancovať a ideme do toho s novým SMER-om.
A hovorím ešte raz, ja vám budem drukovať. Nebudem vás kritizovať, lebo doba takáto potrebuje hrdinov. Lebo nie je hrdinstvom byť hrdinom vtedy, keď všetci sú hrdinovia. Hrdina je vtedy, keď všetci ostatní mlčia a niekto sa zdvihne a zavelí. Tak ako je pre mňa hrdinom Ján Budaj alebo Milan Kňažko. Postavili sa na tie námestia a dodali nám všetkým odvahu. To, že tam potom prišli už státisíce ľudí, jasné, aj oni sú hrdinovia. Ale skutoční sú tí, čo sa postavia v tej rozhodujúcej chvíli s vedomím, že možno riskujú život, možno riskujú kariéru, možno riskujú teplé miesto, možno premiéra v strane SMER – sociálna demokracia.
Čiže, Peter Pellegrini, dovoľte, aby som vás z tohto miesta vyzval k tomu, aby ste boli hrdinom v SMER-e, aby ste prestali kryť zločin, aby ste prestali slúžiť mafii, aby ste išli osobne, aby ste pristavili sťahovacie autíčko tam Robertovi Ficovi a povedali mu, čo bolo, bolo, dobre, fajn, devätnásť rokov som ti slúžil, devätnásť rokov som ti robil poskoka, robil som ti alibi a figový list, ale oddnes, pome, Robo, poď, sťahuj sa, vypadni odtiaľ, ubližuješ nám. Ja chcem vidieť hrdinu vo vás. Nechcem vidieť u vás alebo vo vás tlčhubu, ktorá sem príde a bude hovoriť o tom, jako čo tu máme, akú alternatívu, zrušia nám sociálny štát, zavedú drogy zadarmo na počkanie hentam v každej putike na ulici, zavedú registrované partnerstvá a buzeranti si budú môcť adoptovať deti. Zavedú, zrušia kvóty a budeme z každej lode z Talianska sem 50 černochov na Slovensko importovať. To týmto chcete robiť kampaň? Dnes to už je vidieť na vašich bilbordoch. Bilbord je o tom, že ochránime sociálny štát. A čo? My ho ideme zobrať? Týmto budete ľudí strašiť? To naozaj sa spoliehate, že máte tak hlúpych voličov? A ešte raz hovorím, ja si myslím, že sú múdri, len sú klamaní.
A našou úlohou či tejto opozície, alebo vonkajšej opozície, mimoparlamentnej, je ľuďom otvárať oči. Ja to robím desať rokov a budem to robiť, dokedy mafiu neporazím! Dokedy polovička z vás nebude vystavená orgánom činným v trestnom konaní a dokedy sa nebudete zodpovedať tomu, čo ste spáchali.
A môžte ma okydávať, koľko len chcete, že som daňový podvodník a čokoľvek, ale vy máte nado mňou absolútnu moc desať rokov. Desať rokov, ak by čokoľvek som spravil, dávno som v base. Čokoľvek! A viete, že som to nespravil a len zneužívate Bödörových ľudí na NAKE, aby vám napísali niečo, aby ste mohli prezentovať, že tuto jaký daňový podvodník, a vyhovárate sa na to, že som ušiel pred spravodlivosťou, lebo to bolo premlčané. A ja sa pýtam, kto vládol vtedy? Kto umožnil, aby to bolo premlčané teda, keď hovoríte, že bolo niečo premlčané? Ja alebo vy ste vládli? Ako ste chránili verejný záujem, keď ste dovolili, aby niečo bolo premlčané? Čokoľvek, čo je premlčané a vy ste to dovolili, aby bolo premlčané, je vaším hriechom, nie mojím!
Ja som platil najväčšie dane na Slovensku a vyprosím si, aby mi niekto hovoril do daňových podvodníkov. A dupľom si vyprosím od ľudí, ktorí sa dvanásť rokov, kým, keď tu SMER vládne, správajú ako pijavice a paraziti na našich spoločných daniach, ktoré ostatní ľudia do spoločného platia. Urobili ste si biznis z nášho spoločného majetku. Áno, tak ako Dzurinda privatizoval, vy ste rozkrádali. Tak ako Mečiar privatizoval, vy ste rozkrádali trikrát toľko. Vy ste si urobili biznis, neviem, ktorí z vás, možno tu ešte stále sedí. Primátor, tuším, čoho je to, pripomeňte mi, Hriňovej či čoho? Lavička za 8-tisíc eur. Z eurofondov, jasné, a ešte tridsať takých lavičiek. To je ten, čo sa rehoce na kraji? Či neni to on? Teraz neviem. Tuto niekde sedel. A to je malinký príklad. Lavička za 8-tisíc. A nie jedna. Námestíčko, sedia tam dvaja ľudia, päťdesiat lavičiek, každá po 8-tisíc eur. Smetiak? Tritisíc eur. Myslíš si, že z nejakého vzácneho kovu alebo niečo, niečo špeciálne? Alebo diamantom niekde nejaké logo je tam vyryté niekde navrchu, alebo teda vyukladané? Nie. Obyčajné drevo. Toto je SMER. Toto je sociálny štát, ktorý tu vytvorili. Len oni ho urobili iba pre seba a pre svojich sponzorov, kamarátov, rodiny, a zato poslušne stláčajú tlačítka a myslia si, že tým, že majú moc, majú pravdu.
Áno, nás je tu menšina. Alebo ľudí, ktorí sú zastúpení v parlamente opozíciou, demokratickou, je menšina, ale vedzte, že v tejto veci máme pravdu, že pravda je na našej strane, aj keď máte nad nami moc a môžte nás prehlasovať. Aj dnes, keď budete hlasovať a poviete, že Peter Pellegrini z obliga, lebo však on statočne odvolal Moniku Jankovskú. A ja sa pýtam: Ako ju odvolal? (V sále zaznelo kýchnutie.) Čím ju odvolal? Kde bolo jedno verejné vystúpenie? Som rád, že aj duša poslanca SMER-u mi dáva za pravdu. Kde bolo verejné jedno jediné vystúpenie Petra Pellegriniho o tom, že Monika Jankovská musí ísť z hrušky dole, že on nestrpí, aby mafia mala kanceláriu na najvyššom poschodí ministerstva spravodlivosti? Nebolo žiadne jediné.
Ak si chce teraz niekto pripisovať zásluhy, že zato, že odstúpila, je zbytočné konanie tejto schôdze, tak si mýli hrušky s jablkami. Toto nie je schôdza o tom, aby odstúpila Monika Jankovská, lebo tam nemá čo robiť, toto je schôdza o tom, že Peter Pellegrini nehájil spravodlivosť vtedy, kedy ju hájiť mal, kedy stál na najvyššom, a naďalej stojí, na najvyššom, najmocnejšom poste v republike a nepovedal, že stačilo a nebude hájiť verejný záujem, á, teda bude hájiť verejný záujem. Peter Pellegrini zlyhal v rozhodujúcej chvíli, a preto sme podali tento návrh.
Takže keď niektorým z vás, aj poslanci SMER-u, som to postrehol na chodbách, že sa čudujete, prečo vlastne je tá schôdza, však keď Jankovská tam neni. Necítite to akože? Naozaj, ako ja neviem, už ako by som vám to mal vysvetliť, že v čom je rozdiel? Odstúpenie Jankovskej nemá nič spoločné so zodpovednosťou Petra Pellegriniho, ktorý ju tam hájil a nezabezpečil, aby odstúpila. To sú dve úplne rozličné skutočnosti.
Prepáčte mi, poslanci SMER-u a ostatní nechápajúci, že to musím vysvetľovať. Ale naozaj ma mrzí, ak poslanec Národnej rady sa po štyroch zamietnutých schôdzach stále nebol schopný sa aspoň pozrieť do toho našeho návrhu a prečítať si zdôvodnenie a pochopiť jednu stranu písaného textu. To, že Jankovská odstúpila, nezakladá žiaden dôvod na to, aby sme my rušili túto schôdzu, a nezakladá žiadne vaše morálne právo na to, aby ste nám brali naše ústavné právo na to, aby sme si túto schôdzu zvolali.
Strana SMER a Peter Pellegrini, ktorý bol jej eminentnou a je jej eminentnou súčasťou a posledné roky je aj v jej predsedníctve, a teda v úzkom vedení, vytvorila systém, ktorý dovolil ako, alebo dovolil vyrásť takému zločineckému, alebo vytvoril také zločinecké podhubie, alebo inak povedané, vytvorila systém, kde bolo umožnené sa zakoreniť zločincom typu Mariana Kotlebu.
Ozaj, napadla ma ešte jedna vec, áno. To som registroval, obhajobu Petra Pellegriniho o tom, že bolo celkom zaujímavé, vlastne aj nie že, to neboli že zaujímavé slová, ale to boli, vlastne usvedčenie sa Petra Pellegriniho v priamom prenose z toho, že verejne klamal. Lebo keď si všimnete, tak pri tom, keď sme ho prvýkrát vyzývali a potom vlastne 7 dní protestovali pred ministerstvom spravodlivosti, tak sme hovorili o tom, že má Jankovská odstúpiť, a Pellegrini nám dáva loptičku späť, potrebuje dôkazy. Potom už hovoril potrebuje polodôkazy, na všetko hovoril, musia rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní. Potom potrebujem vidieť dôkaz, potom potrebujem vidieť aspoň polodôkaz, ale stále hovoril, že vlastne on tomu jak kebyže neverí, potrebuje vidieť dôkaz, z toho vyplynulo, že vlastne je jak ten neveriaci Tomáš, potrebuje si pichnúť prsty do rany, až potom, potom nejakým spôsobom uverí.
Ale keď Monika Jankovská odstúpila, tak prvé vyjadrenie Petra Pellegriniho, keď si ho pamätáte, bolo, že, a teraz by mali odstúpiť aj ďalší, čo sa s Marianom Kočnerom stretávali. Dovoľujem si zopakovať tú vetu. A teraz by mali odstúpiť aj ďalší, čo sa s Marianom Kočnerom stretávali. Táto veta Petra Pellegriniho ako reakcia na odstúpenie Moniky Jankovskej zaznela vo všetkých médiách. Kľúčová veta, ktorú teda si povedali, že toto budú tlačiť medzi nás.
A, Peter Pellegrini, čo z toho vyplýva pre vás? Normálne, ja nie som slovenčinár, viete o tom, že som Trnavák (Trnavčan, pozn. red.), tomu jazykovi, teda alebo jazykovi dávam dosť zabrať po krku, možno niekedy podobne jak Danko, viem, že vás to nebaví počúvať, ale z čoho ste sa usvedčili. Teraz by mali odstúpiť aj ďalší, ktorí sa stretávali s Marianom Kočnerom. Ja prvý, hovoríte. Aj ďalší, ktorí sa stretávali s Marianom Kočnerom.
Tým ste sa usvedčili, Peter Pellegrini, z toho, že ste veľmi dobre vedeli, že Monika Jankovská sa stretáva s Marianom Kočnerom, lebo inak by ste nepoužili formuláciu, teraz by mali odstúpiť aj ďalší, čo sa s Marianom Kočnerom stretávali, ale povedali by ste formuláciu, a teraz by mali odstúpiť aj tí, ktorí sa naozaj s Marianom Kočnerom stretávali.
Keď si myslíte, že to je slovičkárenie, nie je to slovičkárenie, veľmi dobre ste tú vetu mali nachystanú, len vám ušla táto maličkosť. Týmto ste sa usvedčili z toho, že ste vedeli, že Monika Jankovská bola spojka Mariana Kočnera na ministerstve spravodlivosti, ste sa usvedčili z toho, že len pred nami hráte divadlo, že potrebujete nejaké dôkazy a potrebujete všemožne presunúť rozhodnutie o Jankovskej niekedy po voľbách. Spoliehali ste sa na to, že však sú prázdniny, niekedy, ja neviem, čo bol koniec, koniec augusta, posledný týždeň, ešte kopa ľudí na dovolenkách, nejakým spôsobom to prehrmí, poviem o Matovičovi, však aj on sa stretával, aj Sulík sa stretával a oni teraz sklonia hlavy, lebo si uvedomia, jak oni strašne zhrešili, že sa s tým Kočnerom stretli.
Ja nebudem teraz hovoriť o Rišovi Sulíkovi, je to verejne známe, je to na Googli, ixkrát sa k tomu staval, ixkrát sa k tomu vyjadroval, poviem iba k sebe. A poviem rozdiel medzi Rišom a mnou.
Rišo Sulík oľutoval svoje stretnutie s Marianom Kočnerom. Ja som ho nikdy neoľutoval, nikdy ho neoľutujem a nikdy sa za neho nebudem ospravedlňovať, lebo sa nemám za čo ospravedlňovať a nemám čo ľutovať.
A to je ten veľký rozdiel medzi mňou a mojím vzťahom s Marianom Kočnerom a vaším, pán Peter Pellegrini. Nemáte žiadny, nevadí, vytvorili ste systém, kryli ste tým systém, boli ste jeho súčasťou, veľmi dobre ste vedeli, že váš priamy nadriadený Robert Fico, váš priamy kolega z vlády Robert Kaliňák, Ján Počiatek s Marianom Kočnerom mali veľmi blízky a družobný vzťah. Veľmi dobre ste vedeli, že Marian Kočner bol priamy sused Roberta Fica v byte, v ktorom teraz býva. Vy sa môžte teraz vyviňovať tak, ako ste sa vyviňovali, že však vy ste nehlasovali, lebo však vy ste tam, vy ste premiér, vy ste tuto si iba doniesli ministrov ako pomaly cvičené opičky alebo taký pojazdný cirkus, lebo vy tým chcete ukázať, že vy ste boli pripravený rokovať. Ale to, že ste sa pred tým dohodli s poslancami, že nám neschvália tú schôdzu, a štyrikrát, to už nepoviete.
Ale toto je vaše zrkadlo, pán Pellegrini, ste zbabelec v takýchto chvíľach a dnes by ste mali povedať, že, áno, ospravedlňujem sa. Tu by ste mali vystúpiť a povedať, áno, zakrýval som si pred tým oči. Uprednostnil som svoj záujem a záujem našej strany pred tým, aby som chránil verejný záujem, aby som nedovolil vytvoriť, alebo svojím nekonaním som dovolil vytvoriť systém, kde ako huba sa rozožrala alebo ako rakovina sa do toho vžil človek ako Marian Kočner. Kde mohol zavolať si alebo napísať esemesku šéfovi nitrianskeho podsvetia, Noro, potrebujem, pošli mi pavúka na túto sudkyňu. Noro, potrebujem, pošli mi pavúka na tohoto prokurátora. Noro, potrebujem, pošli mi pavúka na tohoto novinára. Peter Pellegrini, tento systém ste vytvorili, tolerovali a kryli vy.
Kolega Žiga sa usmieva, ale aj on ho kryl. Ale možno je rád, že teraz nehovorím o ňom, ale však jeho nechajme teraz tak. Táto schôdza patrí Petrovi Pellegrinimu a vám ostatným sa môžme venovať neskôr.
Vy ste vytvorili tento systém, lebo vám to vyhovovalo. Lebo keď bol váš šéf spokojný, keď bol minister Kaliňák spokojný, keď bol minister financií spokojný, hovorím Fico, Kaliňák, Počiatek, keď boli vaši sponzori Široký, Brhel a ďalší spokojní, tak ste vedeli, že ďalej pôjde aj ten váš život v spokojných koľajach a naďalej si nebudete musieť zarábať poctivou prácou, ale tým, že budete nosiť či už pozmeňováčiky, ktoré vyhovujú sponzorom, do parlamentu a presadzovať biznis pre svojich sponzorov, alebo naďalej si budete môcť sa tváriť, že ste pomaly bezmajetná myška, ale lietať na lietadle v Očovej, ktoré je napísané na kamaráta, nie, však na vás, samozrejme, že nie. Naďalej sa budete môcť tváriť, že ste si kúpili byt, ktorý je hodný o polovičku viac, s veľkou zľavou, lebo však boli ste vtedy šikovný a spravili ste si rezervačnú zmluvu pár rokov dopredu, že naďalej si budete môcť žiť život, kde budete mať pocit, že na zavolanie je spravodlivosť, na zavolanie je zdravie, na zavolanie je štátna zákazka a dokážete vybaviť všetko.
Mne tento váš systém je ale, prepáčte, obludný. Obracia sa mi z neho žalúdok a teraz sa chvíľku nebudem venovať strane SMER, ale poviem to o jednom politikovi SDKÚ. Bol to pán Hort, bol podpredsedom parlamentu a dovolím si v tejto situácii hovoriť aj o ňom napriek tomu, že tu nie je. Ale to, čo na začiatku našej politickej kariéry, teraz vidím, že Martin Fecko pritakáva, čo sme zažili a počuli z jeho úst, stojí na pripomenutie si možno toho systému, ktorý ste vytvorili, a toho vašeho myslenia. Lebo vy ho máte úplne identické, a teda ešte horšie.
My sme tu boli štyria vtedy zvolení na kandidátke SaS na konci a naozaj sme sa tu vyskytli jak také tie Alenky v ríši divov a nevedeli sme, čo to ako funguje. Zrazu sme tu boli na mieste, kde sa prijímajú zákony, a potrebovali sme nájsť nejakú spriaznenú dušu, niekoho sa opýtať, ako to vlastne je s poslaneckými kanceláriami, s asistentami a tak. Tak sme tu niekde v týchto miestach odchytili vtedajšieho podpredsedu Národnej rady pána Horta a ten nám vtedy, on bol, myslím, že za SDKÚ, nie že myslím, bol za SDKÚ, a tak sme sa ho začali pýtať úplne normálne také jednoduché vety. Dovoľte mi teda, odpustite túto vsuvku. A pýtame sa ho, že čo ako kancelária, ako asistenti, čo odporúča, neodporúča a tak a potom on zrazu sa dostal do takej, by som povedal, do takej samovývrtky pocitu, ja neviem, geniálnosti, alebo takého pocitu nadradenosti a hovorí, že: „Veľmi si to vážte, že ste poslancami, lebo, viete, aké to je super? Viete koľkým ľuďom som už ja ako podpredseda Národnej rady pomohol? Viete, koľko ľudí mi zavolalo, že potrebujú vybaviť operáciu a ja som zavolal do Vojenskej nemocnice v Ružomberku“, myslím, že vy ste (rečník ukázal na jedného poslanca) tam šéfom, nie ste náhodou? Ne? (Smiech v sále.) „Že pre koľkých ľudí som zavolal šéfovi Vojenskej nemocnice v Ružomberku a som im vybavil tú operáciu? Zavolal mi kamarát, napríklad minulý týždeň mi volá a hovorí, že už že je v poradovníku a že musí čakať nejaké tri mesiace na operáciu. Zavolal som, viete, sekretárka zavolá a hovorí, prepáčte, prepájam vás na podpredsedu Národnej rady a viete, to má hneď, má to váhu. Pán riaditeľ vojenskej nemocnice na druhej strane, hovorím mu, dobrý, Hort, viete, mám tuto priateľa, potreboval by operáciu. Na druhý deň bol operovaný. Dnes je už týždeň po operácii.“
A ja mu vtedy hovorím takto do očí, tomu Hortovi, áno, človek, ktorý prišiel sem a nenechal si amputovať to svedomie niekde pred parlamentom, mu hovorím, že: „Ale viete, koľkým ľuďom ste tak ublížili?“
A tento pocit práve vy máte. Vy máte pocit, že keď máte tú moc a niečo pre niekoho alebo pre seba vybavíte, tak ste urobili de facto dobrý skutok. Ale nepozeráte zároveň na to, že koľkým ľuďom tým ubližujete. Či svojim voličom, či verejnému záujmu, či ľuďom, ktorí čestne trebárs podnikajú a nedostanú zákazku, ale získajú ju, lebo sú vaši známi, alebo tí, ktorí sa domáhajú spravodlivého rozsudku, ale nemajú ho, lebo vy si zakrývate (rečník názorne ukazuje na sebe) oči, uši a ústa pred tým, keď mafia sídli na ministerstve spravodlivosti.
Tak ešte raz z toho príbehu, hovorím, netýka sa vás, ale je to príznačné pre myslenie, bohužiaľ, ľudí, ktorí majú pocit, vyhraj voľby, môžeš všetko, z toho príbehu bolo podstatné, že človek, ktorý stratí svedomie, má pocit, keď koná zlo, že koná dobro. Hort nám komunikoval, že on veľmi veľa ľuďom pomohol zo svojej funkcie, lebo im vybavil predbehnutie sa v poradovníku. Ale on vôbec necítil, koľkým ľuďom v tom poradovníku ublížil, lebo ich a možno akútnejšiu potrebu byť operovaný odsunul na neskôr, lebo uprednostnil svoj záujem alebo svojich známych. Toto urobil Hort z SDKÚ, toto robili, samozrejme, mnohí aj z SDKÚ, aj možno z ďalších teda strán, samozrejme, ale, bohužiaľ, robíte to vy.
A v tejto chvíli aj, Peter Pellegrini, aj vám chcem možno takýmto spôsobom obrazným ukázať a poukázať na, na problém, ktorý ste spáchali. Uprednostnili ste svoj záujem, záujem strany pred záujmom verejným. Pred záujmom chrániť nás všetkých a dať nám aspoň ten plamienok dôvery, že Slovensko môže byť, bude alebo je právny štát, ktorý vy budete chrániť zo svojej funkcie a urobíte všetko pre to, aby ktokoľvek, kto tento obraz narúša, nebol zástancom alebo nepracoval v nejakých orgánoch činných v trestnom konaní, dupľom nebol štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti.
Chcel som pôvodne hovoriť možno nejakých 10, 15 minút, a tak od srdca, možno sa trošku roztiahol, teraz vlastne neviem, či hovorím trištvrte hodinu či hodinu tri štvrte. (Reakcie z pléna.) Hodinu tri štvrte, tak som to trošku asi prehnal, ale odpusťte mi, bolo to od srdca.
Peter Pellegrini, ešte raz hovorím, nemal som poznámky, chcel som vám povedať tak, ako to cítim, v mene ľudí, ktorí sa môžu brániť voči vám alebo voči neprávosti, ktorá sa im v živote deje, len holými rukami. A preto som si tie poznámky nedoniesol, aby som to takto symbolicky ukázal, že sú tu státisíce ľudí s prázdnymi, holými rukami, ktorí sa cítia ako Dávid, ktorý stojí voči Goliášovi, a jediné, čo má, tak je túžba v srdci po spravodlivom štáte. Po štáte, kde nebude spravodlivosť, ani zdravie na predaj. Po štáte, kde nebude sídliť vo vedľajšej kancelárii vedľa ministra spravodlivosti žena, ktorá predáva rozhodnutie súdov podľa toho, kto donesie hrubšiu obálku. Ľudia túžia po nádeji, ľudia túžia po tom, aby sme 30 rokov od revolúcie konečne naplnili to, za čo sme na tých námestiach štrngali.
Z tohto miesta, Peter Pellegrini, prihováram sa vám a prihováram sa každému človeku v SMER-e, ktorý doteraz možno len nechtiac držal chrbát mafii a myslel si, že vlastne stojí na strane pravdy. Prihováram sa vám, aby som sa vo vás zobudilo svedomie, aby ste dnes nepodľahli pokušeniu kydať tu na Kisku, Trubana, Sulíka, Matoviča a neviem koho a hovoriť teda, akí sme my nehodní, lebo táto schôdza nie je o tom, že či my sme nehodní, táto schôdza je o tom, že zlyhal premiér v rozhodujúcej chvíli. Zlyhal vo chvíli, kedy mal hájiť verejný záujem, a miesto toho, aby ten verejný záujem strážil, sa rozhodol, že bude slúžiť mafii.
Peter Pellegrini, verím, že si vstúpite do svedomia, ospravedlníte sa za svoj skutok, ja určite vás za to pochválim, kde sa len bude dať, možno o to nestojíte, samozrejme, nečudujem sa, ale berte túto schôdzu ako nadstavenie zrkadla vám. Poďme spoločne urobiť zo Slovenska štát, ktorý bude slúžiť všetkým a kde spravodlivosť nebude na predaj. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.9.2019 13:12 - 13:13 hod.

Igor Matovič
Vymazať rámček!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.9.2019 13:05 - 13:07 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Navrhujem, aby Národná rada zaradila nový bod - odvolanie podpredsedu Národnej rady Martina Glváča z postu podpredsedu Národnej rady.
Zdôvodnenie: Martin Glváč dlhodobo a vedome komunikoval so závadovou osobou Alenou Zsuzsovou, hoci vedel, že táto osoba bola vyšetrovaná v súvislosti s vraždou primátora Hurbanova. Túto skutočnosť zatajil, robil to aj ako minister obrany a zároveň po smrti Jána a Martiny sa vysmieval ľuďom, ktorí protestovali v súvislosti so smrťou Jána a Martiny. Takýto človek je hanbou na tomto poste, nemá tam čo robiť a je to doslova pľuvanec do očí pozostalých po Jánovi a Martine, dupľom v čase, kedy je vyšetrovaný alebo pred súdom stojí objednávateľ vraždy Marián Kočner, s ktorým dlhodobo udržiaval priateľské vzťahy a chodil s ním na dovolenku na jachty do Chorvátska.
Skryt prepis
 

28.6.2019 13:19 - 13:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, lepšie povedané, zbytky kolegov a kolegýň, zažívame v podstate poslednú hodinku práce parlamentu pred letnými prázdninami a je mi naozaj ľúto, že pri takejto téme, vidím tak plnú - v úvodzovkách plnú - rokovaciu sálu.
V parlamente sa bavíme o hocičom, ale téma zdravotníctva a hlavne stability zdravotníckeho systému by malo byť záujmom každého z nás. Keď sa dnes pozrieme a zistíme si, že kde sa nachádzajú páni a dámy poslanci, ale hlavne páni, tak hrajú futbal v Poprade teraz. Tu sú možno niektorí zapísaní a možno tu ani neboli, ale hrajú futbal v Poprade. A tu Marek Krajčí predkladá návrh ústavného zákona, aby konečne sa nesprávali vlády k zdravotníctvu tak, že chodia tam jak do špajze, že keď treba niečo, lebo niekde ukradli, a treba zalepiť dieru, tak tam vbehnú jak lupiči, zoberú štyri bedničky zaváraním a prenesú to niekam inakam, lebo dnes takto funguje zdravotníctvo. Ale nielen, nielen dnes, dlhé roky. Len SMER to dotiahol do absolútnej geniality, že v priebehu roka tri, štyri, päť razy menia rozpočet pre zdravotníctvo. A sami viete, že asi, a poznáte príklady možno vašich známych, možno vašich detí, možno ste počuli, že ako to niekedy funguje v osadách, že ľudia, ktorí žijú z ruky do úst, a poviem, že pod hranicou možno chudoby, a potom zrazu príde nejaká sociálna dávka, tak tí ľudia potom si spravia bašável a v priebehu dvoch dní tie peniaze sú v čude. A potom znova tri a pol týždňa trú biedu aj ich deti, teraz hovorím o príklade z tých osád, jednoducho keď niekto nemá stabilný príjem a nemôže s ním stabilne počítať a peniaze mu prídu iba kedy-tedy, tak potom sa aj tak k tomu postaví.
A, bohužiaľ, takto to aj v zdravotníctve chodí, že jednoducho zdravotníctvo alebo celý systém lekárskej alebo teda zdravotníckej starostlivosti nemôže počítať s istotou. Nevie, či jednoducho niekto nepríde a znova nevbehne jak lupič do tej špajzy, znova odtiaľ nezoberie to, čo patrí na liečenie chorých, a presunie to na nákup stíhačiek, lebo však Danko sa ráno zobudil a spomenul si na to, že keď bol malý sa hral s lietadielkami, tak on teraz si povedal, zobral si mapu a ukázal puk, puk, puk, puk, puk, štrnásť stíhačiek si kúpime a budem teda veľký kapitán, lebo však teda kamarát mu dal hodnosť, hoci si to nezaslúžil. A kde na to zoberieme peniaze, no tak kam, jako, kde, kto si nechráni alebo kde sme nedali poriadny zámok, no však jasné, zdravotníctvo, tam sú peniaze, zoberieme odtiaľ. Takto funguje dnešný štát, takto funguje Slovenská republika, takto funguje zdravotníctvo na Slovensku.
To, čo predkladá Marek Krajčí, náš tieňový minister zdravotníctva, a o čom dlhé roky hovorí, hlavne teda tu v parlamente, je to, že dajme systému stabilitu. Uzamknime tú špajzu pred takýmito vagabundami ako Danko, ktorý si potom tam potrebuje vbehnúť a vykradnúť špajzu, lebo však potrebuje si spraviť nejaký biznis. Dajme stabilitu financiám v zdravotníctve a povedzme, že, myslím, 7,1 %, keď dnes dávame z HDP do, pre zdravie, alebo teda na liečenie chorých, keď to zjednoduším, tak v ústave si povieme, že áno. Alebo teda ústavným zákonom povieme, že garantujeme 7,1 - súčasný stav - a každým nasledujúcim rokom, aby sme teda dobehli aspoň teda ten priemer Európskej únie, budeme postupne zvyšovať financie pre zdravotníctvo o 0,1 % z HDP. Čiže áno, prirodzene, peniaze do zdravotníctva rastú, takže každým rokom, povedzme si, že v absolútnom vyjadrení je tých peňazí trošku viac, ale, samozrejme, aj inflácia rastie, to znamená, inak povedané, peniaze sa zároveň aj znehodnocujú, takže neznamená automaticky, že viac peňazí znamená aj viac k dispozícii na to, aby sme mohli viacej urobiť.
A keď tu sú teda nejakí liečitelia zdravotníctva, ktoré hovoria, že urobíme to bez peňazí, že tých peňazí tam je v tom systéme dosť a stačí teraz iba porušiť nejaké nemocnice, a neupraceme v tejto základnej otázke, tak jednoducho sú to naivní liečitelia. Sú to, poviem z tohto miesta, hlupáci. Jednoducho zdravotníctvo je dramaticky podfinancované, a keď chceme liečiť ľudí a keď chceme liečiť systém, tak musíme garantovať peniaze. Keď budú garantované peniaze a nebudeme si teda robiť zo špajze ako zásobáreň na rôzne teda úchylky zlodejov, kde kedykoľvek budú môcť v priebehu roka vbehnúť a odtiaľ peniaze zobrať, a potom kedy-tedy zase niečo tam hodiť späť, ale povieme, že toto jednoducho do tej špajze financií pre zdravotníctvo nesiahneme a zároveň prijmeme záväzok taký istý ako pri obrane, kde teda dobre, vonkajšie okolnosti alebo náš verejný medzinárodný záväzok nás núti alebo sme ho prijali, postupne zvyšujeme financie pre obranu a výrazne rýchlejšie, ako navrhuje Marek pre zdravotníctvo, tak prečo by sme nemohli pre zdravie povedať, že postupne tie financie budeme navyšovať, keď to dokážeme povedať, že budeme to robiť pre tanky, stíhačky, a teda našu obranu.
Jasné, peniaze aj tam treba a dám iba teoretickú otázku, ale nehovorím tým, že tie peniaze do obrany nie sú treba. Ale načo nám budú tie stíhačky Dankove, ktoré sa nad Slovenskom ani nedokážu otočiť, ktoré, bez problémov, sme sa mohli dohodnúť s Poľskom, s Maďarskom, s Čechmi, že budeme mať spoločnú vzdušnú obranu a bola by dramaticky lacnejšia ako tá, že budeme mať 14 stíhačiek, ktoré budú musieť lietať, lebo však aby teda mali niečo nalietané, ale nemajú. Prečo? Načo nám budú tie stíhačky, keď ľudia budú chorí? Keď nám budú na Slovensku naďalej zomierať zbytočne tisíce ľudí, zbytočne tisíce ľudí ročne na Slovensku nám zomiera iba v porovnaní s Českou republikou.
Sú to tzv. úmrtia, alebo teda odvrátiteľné úmrtia. To znamená úmrtia v zdravotníctve, ktoré by sme odvrátili, ak dostatočne včas a efektívne identifikujeme a liečime problém chorého človeka. Čiže nielenže máme, teda o tisíce ľudí viac zomiera na Slovensku, ale Čechy sú ešte, ale teda pri porovnaní aj adekvátnych veľkostí Českej republiky a nás. To znamená, že keď vydelíme počet obyvateľov v Čechách približne deleno dva, tak bude to plus-mínus, rovnaký počet obyvateľov jako na Slovensku, a keď takto si porovnávame tzv. odvrátiteľné úmrtia, tak na Slovensku jednoducho ročne tisíce ľudí úplne zbytočne zomrie, keď to teraz veľmi zjednoduším, lebo nejaký idiot si povie, že treba kúpiť 14 stíhačiek. Lebo on sa ráno s tým zobudil, lebo on keď bol malinký sa hrajuškal s lietadielkami. Jasné, že keď peniaze nedáme do zdravotníctva, tak to nebude fungovať.
Jasné, jedným dychom hovorím, že, samozrejme, keď tie peniaze tam dáme, musíme strážiť, aby boli efektívne použité, aby sa nerozkrádali a aby sme ich platili tým, ktorí si ich zaslúžia. Jasné, že musíme nájsť systém, aby teda ľudia, ktorí sa priživujú na zdravotníctve, aby sa nepriživovali, ale musí to ísť ruka v ruke s tým, že garantujeme stabilitu systému. A to je presne to, čo navrhuje Marek Krajčí, ešte raz hovorím, náš tieňový minister zdravotníctva, a tak ako som ho tu počúval, som mal také deja vu, ale deja vu zvyčajne býva o tom, že ste to už raz zažili. Tak ja som také deja vu do budúcna, takže možno iba taký sen, aby človek s takým vystupovaním a s takým prehľadom a s takými schopnosťami, ako tu pred chvíľkou predo mnou hovoril, takto o necelý rok tu stál a predkladal svoju víziu zdravotníctva ako budúci minister zdravotníctva vlády, ktorá vznikne po Ficovi.
Ale som presvedčený o tom, že keď sa sem postaví, tak bude bojovať presne za istú vec, a to je skúška charakteru, lebo nie je umenie vykrikovať z opozičných lavíc, že dajte, urobte, navrhujeme, ale potom sa sem postaviť ako minister a povedať, za týmto si budem stáť. A ja som presvedčený podľa toho, ako Mareka poznám, že to nie je z jeho strany opozičné divadielko, ale postaví sa sem takisto, ak tú možnosť dostane, a bude bojovať o stabilitu zdravotníctva a celého systému rovnako jako teraz z opozičných lavíc.
Ešte raz hovorím, absolútna priorita v zdravotníctve je stabilizovať systém. To znamená povedať, do špajze, v ktorej sú financie, a teda zdroje pre financovanie liečby chorých ľudí, politici majú vstup zakázaný. Preto navrhujeme ústavný zákon, ktorý, preto ústavný, ktorý sa veľmi ťažko mení, takisto ako dnes, keď máme zákon o ústavnej brzde tzv., ktorá chráni naše verejné financie, tak takisto by bol toto zákon, ktorý bude chrániť systém zdravotníctva. A keď teda odložíme všetky škriepky a všetky otázky, ktoré parlament rieši, a dáme si iba to, čo je absolútny základ, či nás, alebo našich voličov, tak je to to, aby sme chorým ľuďom pomohli, aby nikto nemusel zbytočne zomierať.
Čiže ak nám na tom záleží, skúsme tento návrh zákona podporiť bez ohľadu na to, že či sme z opozície alebo koalície, lebo bude to aj bič pre tých vás, ktorí si myslíte, že už vládnuť nebudete, bude to bič na budúcu vládu, lebo bude musieť garantovať financie pre liečenie chorých.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.6.2019 13:08 - 13:09 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Dávam návrh na odvolanie Martina Glváča z funkcie podpredsedu parlamentu, Národnej rady, takisto aj z príslušného výboru Národnej rady.
Zdôvodnenie: Človek, ktorý si s vedomím, že si dopisuje so ženou, ktorá bola vyšetrovaná ako podozrivá z objednávky vraždy primátora Hurbanova, ktorý si s ňou dopisuje oplzlé esemesky o tom, ako si zaslúži hýčkanie a maznanie, a po tom, ako sa dozvie, že táto žena je podozrivá z objednávky de facto piatich vrážd, dvoch dokonaných a ďalších dvoch vrážd prokurátora, bývalého vysokého politika a ďalšieho prokurátora vysokopostaveného na Generálnej prokuratúre, takýto človek nemá čo robiť v Národnej rade, nemá čo robiť na slobode, nemá čo robiť vo vedení Národnej rady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.5.2019 10:11 - 11:00 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže, kolegovia, kolegyne, opakovanie je matka múdrosti. Také zaujímavé, že tento bod som v podstate začínal v piatok na fajront nejakých 15 minút, včera na fajront nejakých 30 minút, teraz pred hlasovaním zase nejakú trištvrte hodinku, tak pomaly voda stúpa. Účasť sa nejako nepolepšila, je štvrť na jedenásť, pracovný deň, zvýšené platy poslancov bežia, posledný bod programu, najdôležitejší bod to programu, však platy sú dosť podstatné, ale nejako páni a dámy sa poschovávali opäť a zrejme sa tu hanbia byť, lebo sa boja asi, že im potom poviem, že koľko sa jako veľmi narobili, koľko návrhov zákonov predložili a tam teraz prišiel hrdina, ktorý schovaný pod balkónom vykrikuje a prerušuje, ale nemá tú odvahu si tu sadnúť, aby som ho konfrontoval s výsledkom jeho práce.
Takže, dámy a páni, keďže to je také prerušované, treba zopakovať asi podstatu. Spáchali ste, dámy a páni, a teraz v tomto prípade dovoľte, aby som sa prihovoril prázdnym stoličkám, lebo tých je tu dramatická väčšina, lebo vidím: raz, dva tri, štyri, päť, spolu so mnou šesť poslancov. To znamená 149 neprítomných, 140, pardon, 144 neprítomných, šesť poslancov momentálne je v sále. Kto je kde? Ty si hore na balkóne, ty si teraz verejnosť, takže dobre, sedem, čiže 143 poslancov neprítomných, tých, ktorí, alebo tí, ktorí sú zodpovední za to, čo sa tu spáchalo na jeseň minulého roku.
Predkladal som návrh zákona, aby tak ako každý jeden rok posledných iks rokov, aby platy poslancov boli zmrazené. A opakoval som argumentáciu, že poslanci si nezaslúžia vyššie platy dovtedy, dokedy Slovensko nebude hospodáriť, alebo vláda nebude hospodáriť, ktorú parlament má kontrolovať, samozrejme, podľa ústavy tak, že nebude naše budúce generácie, to znamená deti a vnúčatá, zadlžovať. Čiže momentom, keď vláda bude hospodáriť zodpovedne, tak ako múdrosť našich starých otcov a materí hovorí "zakrývaj sa iba takou perinou, na akú máš", to znamená, že budeme hospodáriť iba s tými peniazmi, ktoré od ľudí vyberieme a nebudeme zadlžovať ľudí, nebudeme zadlžovať Slovensko, nebudeme zadlžovať našu akciovú spoločnosť s názvom Slovenská republika, nebudeme zadlžovať naše deti a vnúčatá, nebudeme im dávať takto mlynský kameň na krk do budúcna, tak potom okej, nech platy poslancov rastú. S týmto argumentom som predkladal tento návrh, odhadujem, možno šesť, sedem, možno osem razy. Každý jeden rok na jeseň, aby sa platy zmrazili. Aby nerástli.
Takisto som ho predkladal aj 23. októbra minulý rok a veľmi dobre ste vedeli, a mnohí, bohužiaľ, ste sa tak ako nádejali, modlili, čokoľvek, že ten návrh nepredložím a teda už konečne tie platy vzrastú. Veľmi dobre ste vedeli, že keď za ten návrh nebudete hlasovať, aby platy poslancov zostali zmrazené, kým Slovensko nebude mať aspoň vyrovnaný rozpočet, že v tom prípade od nového roka platy, vaše platy raketovo porastú. A jednoducho vy ste to v pohode spravili. Vy ste v pohode spáchali podľa mňa zločin voči vašim vlastným voličom.
Nejde teraz o to, že či sú tu ľudia, ktorí si zaslúžia mať viac. Áno, sú tu aj takí, ktorí si zaslúžia mať viac. Lenže je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí by si v porovnaní s tým, čo robia ľudia naozaj, čo tu hovorí Blaha, blúzni, ľudia práce, na ktorých on zvysoka kašle, lebo aj on bol ten, ktorý si zvýšil plat o 1 500 eur, v porovnaní s tými ľuďmi je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí si tu nezaslúžia ani minimálnu mzdu. Vy si môžete povedať, ale však ľudia takto rozhodli, však my sme zvolení, my sme ich zástupcovia, ľudia nám dôverujú a práca poslanca, to predsa nie je vysedávať v pléne alebo predkladať zákony, to viete, to je, to je také, to je také, to je také poslanie.
Ale ja sa pýtam, čo počas toho poslania pre ľudí robíte? Nepreženiem, keď poviem, že priemerný koaličný poslanec, ale aj väčšina opozičných, strávi politickou prácou alebo poslaneckou prácou maximálne tri hodiny denne. Na druhej strane sú ľudia na Slovensku, ktorí keď majú prácu, čo stále nie každý má, strávia v tej práci v priemere, dobre, povedzme si osem hodín denne. Ale je státisíce ľudí, ktorí nedokážu z toho jedného platu uživiť tú svoju rodinu. Veľakrát preto, lebo tá matka je jednoducho slobodná matka, alebo ju opustil muž, alebo jej zomrel ten muž, alebo žena. A chcú tým svojim deťom dať nejakú budúcnosť. A z tej jednej práce si donesie minimálnu mzdu a po tej jednej práci ide do druhej práce. A po tej druhej práci ide ešte k rodine starať sa o tie svoje deti. A dokopy je rada, že donesie do tej rodiny možno 500 eur. A má na krku dve, tri deti.
Toto je obyčajný život ľudí na Slovensku. Takýto osud má státisíce slobodných matiek na Slovensku. Horko-ťažko donesú domov 500 eur, od muža sa dožadujú alimentov a vy, čo tu budujete dvanásty rok sociálny štát, na tie ženy kašlete. Vy im nepomôžete voči tým, čo im tie alimenty nezaplatia. Vy si zakrývate oči pred tým, že tí, čo platiť alimenty majú, v pohode klamú, že nemajú príjem, hoci sa vyvážajú na BMW. Vy im nepomôžete, vy necháte tých ľudí živoriť na úplnom dne a zároveň tým istým prštekom, čo tento systém držíte, tým istým prštekom si zahlasujete za to, že budete mať 1 500 eur mesačne len tak navyše. Len tak, lebo jednoducho máte tú moc. Na rozdiel od tej zodratej matky, ktorá ide z jedného zamestnania do druhého a potom domov do tretieho. A na koniec si donesie 500 eur poctivo zarobených, vy len tak, ťuk, 1 500 eur cinkne na účet, však sme radi, lebo máme tú moc. A ja sa pýtam, kde tá matka, tá slobodná matka, čo hrdlačí, čo sa nevie domôcť svojich alimentov, kde ona má to zázračné tlačítko? Kde ho má v tej svojej práci? Kde ho majú tie zdravotné sestry, čo stoja obetavo pri tých pacientoch? Kde pri tom lôžku je to tlačítko, kde si môžu oni zvýšiť plat? Sami sebe len tak o 42 %. Svedomie. Svedomie vám hovorí niečo? To slovo? S-v-e-d-o-m-i-e, osem písmen to má. Napíšte si to, prosím vás, niekam nad posteľ. Keď budete zaspávať, aby ste to videli a aby sa vám niečo vrátilo v mysli späť.
Vaše mamy, otcovia, babky, dedovia vás učili, že treba žiť poctivo a netreba okrádať ľudí. Ale keď človek na ulici hladný okradne druhého, áno, je to zlé. Nie je to správne. Ale keď človek, ktorý má plnú kasu, bohatý človek, poslanec Národnej rady, ktorý zarába 3 000 eur čistého, okradne svojich vlastných voličov, ktorým každú jednu chvíľu hovorí, ako mu strašne na nich záleží, ako strašne mu tu chce vybudovať sociálne nebo na Zemi a toto spácha, lebo má tú moc, tak to je miliónkrát väčší zločin, jako ten, čo si od hladu ukradne strapec hrozna v obchode. Ale toho chalana pošlete do basy. Ale čo spravíte so sebou? Vy ste z obliga, že? Vy ste čistí.
A ešte raz sa vás pýtam, ako sa za tejto situácie pozriete do očí tým státisícom slobodných matiek, ktoré ledva vyžijú z výplaty do výplaty? Ako sa pozriete tým státisícom nezamestnaných ľudí, ktorí naďalej, áno, na Slovensku sú. Nežite v eufórii, že teraz tu máme raj, každý má prácu, kto chce pracovať. No jednoducho ju nemá. Poviete mu, že však odíď z tej hladovej doliny a dôjdi do Bratislavy, tu tú prácu budeš mať. Ale on tam chce žiť, tam, kde sa narodil. Preto nám posiela Európska únia eurofondy, aby tieto nerozvinuté regióny sme zveľadili. A čo ste vy za 15 rokov s tými eurofondami urobili? Zveľadili ste svoje vlastné účty, nie tie regióny, aby tam bola práca, nie, aby tam bola diaľnica, teraz tuto diletanta Érséka, pred chvíľkou tu bol, dáte, že tri roky on má akože stavať diaľnice, tunel. Čo urobil? On po dvoch rokoch zistí, že vlastne ten tunel sa mu tam nestava. Kľúčová investičná stavba. Po dvoch rokoch dôjde na to, že jeho vlastne oni tam nestavajú. Celé Slovensko na to čaká. Tí ľudia tam zabíjajú hodiny v tých zápchach, zomierajú zbytočne ľudia. Len diletant, ktorý sa tu hrá na ministra, nič neurobí. Jak stavia teraz bratislavský obchvat? A to majú, táto strana má ešte ministra životného prostredia. On z bratislavského odpadu stava bratislavský obchvat. Úplne v pohode zo skládky sa vyváža sajrajt podľa nálezu aj s arzénom, áno, s rakovinotvornou látkou, a stava sa z toho obchvat. Zaváža sa pekne, zaleje sa s betónikom s asfaltom a bude to z obliga.
Jasné, keď Bugár mal jediný záujem ošáliť svoju vlastnú rodinu za pár korún... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
18.
Pán poslanec!


Matovič, Igor, poslanec NR SR
19.
... za pár korún kúpiť pozemok.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
20.
Pán poslanec, keď neprestanete, preruším rokovanie.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
21.
A čo sa teraz také...? (Povedané súbežne s predsedajúcim.)


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
22.
Prepáčte.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
23.
A čože som povedal Bugára?
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Ja som na pretrase, alebo napríklad váš návrh zákona?
Nech sa páči.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
25.
Ja ho zdôvodňujem.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
26.
No tak toto nie je dôvod, ešte raz vás upozorňujem. Ja vám zoberiem slovo. (Povedané súbežne s rečníkom.)


Matovič, Igor, poslanec NR SR
27.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Aha. Celé Slovensko teraz videlo dôvod pána Bugára, keď sa spomenie pán Bugár.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
28.
Lebo klamete, obyčajný klamár ste.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
29.
Áno, klamár ste vy.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
30.
Klamete, ochudobňujete Slovensko (reakcia poslanca Matoviča: "Klamár ste vy."). Tristotisíc (reakcia poslanca Matoviča: "Klamár ste vy."). Tristotisíc kilometrov urobila vaša matka, že? (Povedané súbežne s rečníkom.)


Matovič, Igor, poslanec NR SR
31.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Nezneužívajte, nezneužívajte svoje postavenie!


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
32.
Ešte aj (reakcia poslanca Matoviča: "Neskáčte mi do reči.") vašu matku ste použili normálne na daňový podvod!


Matovič, Igor, poslanec NR SR
33.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Neskáčte mi do rečí! Neskáčte mi do rečí, podvodník!


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No podvodník ste vy, daňový podvodník.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
35.
Áno, podvodník si ty, dobre? Neskáč mi do reči! (Povedané súbežne s predsedajúcim.)


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
36.
(Povedané súbežne s rečníkom.) Vlastnú matku použiť, vlastnú matku použiť na daňový podvod.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
37.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Teraz tu hovorím o tom, že ste si zvýšili platy o 1 500 eur!
A nehanbíte sa za to a ešte tento človek vás kryje! Za čo si on zaslúžil?! Za čo si zaslúžili poslanci MOST-u - HÍD zvýšené platy?! Dobre, tak sa pozrieme na MOST - HÍD. Koľko návrhov zákonov, jak sa pretrhli v tej práci, že z roka na rok majú 1 500 eur navyše? Dvakrát viacej si pridali, jako tí ľudia všetci, čo tu robia, majú priemerný plat. Za celomesačnú robotu. Za to, že tu tie drísty, čo tu hovoríte, musia počúvať, prepisovať a chodiť vám okolo zadku. Zarobia 750 v priemere a vy iba tak si dáte 1 500 eur navyše, lebo máte moc, máte tlačítko, ktoré stačí stlačiť a už ste frajeri, lebo vy si to môžte dokázať, vy si to môžte urobiť.
A ja sa pýtam ešte raz, kde tie slobodné matky, ktoré hrdlačia a nemajú ani alimenty zaplatené, ledva uživia svoje rodiny, kde oni v tej svojej práci majú to zázračné tlačítko, ktorým si môžu zvýšiť platy? Je úplne normálne, aj vy toho máte plné ústa, že mali by byť koláče za prácu, alebo keď niekto chce niečo navyše, tak niečo by mal navyše spraviť. A pýtam sa, čo ste spravili navyše, milé prázdne stoličky? Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, deväť, desať, jedenásť, dvanásť, čiže 138 poslancov tu nie je, čiže 138 milých prázdnych stoličiek a dvanásť pánov poslancov a pani poslankýň, sa pýtam, čo ste urobili navyše, za čo si zaslúžite mať zvýšené platy o 1 500 eur voči minulému roku? Viete, čo ste urobili navyše? Nič.
Ešte na základe zákona, ktorý prijal Danko, lebo sa mu nepáčilo, že vám tu nadstavujem zrkadlo, tu trávite o dramaticky menej času ako predtým. Lebo keď sa niekto zapojí do rozpravy, môže hovoriť iba dvadsať minút. Keď niekto do ústnej, už iba desať minút. Áno, ja mám teraz výhodu, že som predkladateľ, tak môžem hovoriť, teda áno, zmilovali ste sa, možno aj do jedenástej. Ale neurobili ste navyše absolútne nič. A dali ste si za to odmenu 1 500 eur. A znova tu bol rok, kedy sa minulo viac, jako ľudia zaplatili tomu štátu a tí ľudia si vás volili preto, že máte zodpovedne hospodáriť. Mnohí z vás sa tu skrývate za Boha. Hovoríte, že za Boha, za národ, hocičo, my sme kresťania, kresťanská únia, kresťanská strana, hocičo. Ale kresťanské, keby že sa snažíte kresťansky robiť politiku, tak si pozriete v Biblii podobenstvo siedmich plodných rokov a siedmich neplodných rokov, chudobných. A viete, že dobrý hospodár sa stará o zverené hospodárstvo tak, že keď sú dobré roky, odkladá do špajze, aby mal na tie roky, keď budú roky zlé.
Vy v čase, keď Slovensko zažívalo dobré roky, ste zadlžovali, zadlžovali, zadlžovali, vykrádali našu spoločnú špajzu. A prídu na nás zlé roky a budeme mať problém. Slovensko mihnutím prútika sa môže vydať na grécku cestu a len preto, lebo vy ste chceli dni bohatšie kráľov. Lebo vy ste si povedali, že máte moc, máte to zázračné tlačítko.
A znova sa vás pýtam, ako, kde nájde ten učiteľ na tej základnej škole, ktorý zarobí 500, 600, 700 eur, kde on nájde, v ktorej triede, či v ktorom kabinete alebo v riaditeľni, kde nájde to zázračné tlačítko, kde si sám sebe môže zvýšiť plat? Povedzte mi. Odpovedzte mi na tú otázku. Kde nájdu pri tom stroji, pri ktorom robia mnohí, státisíce ľudí a robia tam dni a noci, robia tam soboty a nedele, robia tam na tri, štyri smeny, a robia jak mukli a tuto príde a tu to odložím, a tuto príde a tu to odložím, a robia to roky len preto, aby uživili ako tak dôstojne svoje deti, svoju rodinu. Kde títo ľudia nájdu pri tom stroji to zázračné tlačítko? Ktoré na tom stroji je to tlačítko, kde si oni sami sebe môžu zvýšiť plat iba tak o 1 500 eur?
Ja sa pýtam, kde máte svedomie?! A prepáčte alebo neprepáčte, že na vás kričím, prázdne stoličky, ale ja viem, že ste zalezení po kluboch a pozeráte. Čo hovorí vaše svedomie? Je toto v súlade s tým, čo hlásate?
Pani poslankyňa za SNS, ste tu jediná statočná z SNS. Hovoríte, že ste kresťanská strana. Ja sa pýtam, čo je na tomto kresťanské, prosím vás? Takto konajú farizeji, nie kresťania.
Ja sa pýtam pánov poslancov z MOST-u - HÍD, ktorí takisto hovoria, že - a sú ešte aj z EPP, v Európskej ľudovej strane - čo je na vašom obludnom, nemorálnom konaní, kedy sirotám dáte navyše mesačne 2,70 a sami sebe 1 500 eur, čo je na tomto obludnom, nemorálnom konaní kresťanské? Toto je podlé, amorálne, farizejské, lebo keď niekto sa skrýva za to, že je kresťan a na druhej strane kresťanov okráda, aj neveriacich okráda, keď okráda svojich vlastných voličov, tak je farizej a nie kresťan.
Je najvyšší čas, aby na Slovensku sa očistila sociálna demokracia, aby sme sociálnu demokraciu, ktorá tu je, nazývali sociálnou zvrhlosťou a amorálnosťou, lebo toto nie je sociálne cítenie, ale toto je sociálny bezcit. Je najvyšší čas, aby sme "slovenskú národnú straku" nazývali "Slovenskou národnou strakou", aby sme MOST - HÍD nazývali obchodníckou firmou, ktorá zneužíva maďarskú menšinu na Slovensku len pre svoje vlastné účty, pre svoje vlastné záujmy. Je najvyšší čas, aby sme každého, kto sa tu skrýva za kresťanstvo a zároveň takto obludné návrhy podporuje, aby sme povedali, že toto nie je kresťan v politike, lebo kresťan v politike má v prvom rade stáť za chudobnými, chorými a slabými. Ale vy stojíte pri sebe, pri vlastných účtoch, lebo chcete mať, ako som povedal, deň bohatší kráľov. A nemorálne zneužívate svoje vlastné postavenie. To, že máte tam ten, už pľujem, že tam máte ten gombík!
Chcem vás zobudiť, ľudia, prosím vás, zobuďte sa, spamätajte sa! Máte tu návrh zákona, stačí dnes za neho zahlasovať a môžete to vrátiť späť, to, čo ste spáchali na ľuďoch, to, ako ste ich podviedli, ako ste ich predali, ako ste zapreli to, čo vám vštepovali do hlavy otcovia, matere a starí rodičia, že nemá sa okrádať druhých ľudí. A to, čo by vám mala vštepiť do svedomia politická česť, že nemôžem predsa okradnúť svojich vlastných voličov, keď tam to tlačítko mám, tisíckrát viac sa musím zamyslieť, či ho stlačím.
Chcem, aby sa vo vás zobudilo to svedomie, aby ste upratali doma. Niekam ste ho skovali. Keď ste ho dali predsedovi strany do trezoru, aby vám ho tam strážil, aby sa náhodou nezobudilo, tak si ho vypýtajte späť. A buďte tými poslancami, akými by ste mali byť, tak ako ste tu sľubovali na ústavu, že vždy budete hlasovať v súlade so svojím svedomím a presvedčením. Ale keď chcete hlasovať so svedomím, musíte sa na neho pozrieť. Musíte sa s ním konfrontovať. Musíte sa rovno pozrieť na seba do zrkadla a opýtať sa každé ráno seba, či som včerajší deň prežil tak, ako sa tvárim, či som ho prežil ako sociálny demokrat, ktorý by mal byť sociálne cítiaci s najchudobnejšími. Či som ho prežil ako kresťan, ktorý by sa mal vždy starať iba o chudobných, chorých a slabých v prvom rade, lebo bohatý, zdravý a silný sa o seba postará sám. A keď túto otázku si každé ráno v zrkadle zodpoviete, že ste to urobili, tak vtedy ste svoje svedomie objavili.
Ja vám nezávidím tých 1 500 eur, aby sme sa pochopili. Veľmi rád by som bol, dobre, dohodnime si systém, ako je normálne vo firmách, kto sa koľko narobí, nech má. A nehovorím to preto, že som predložil najviac návrhov zákonov. Dal som si spraviť rešerš, 186 ja. Mám tu MOST - HÍD, tak sa môžeme pozrieť. Pán Adamčík nula. Za tri roky nula návrhov zákonov. Ten človek, keď to poviem jazykom pána generálneho prokurátora, sa tu pregrciava, pretrtošil tri roky. Neurobil nič a v pohode si stlačí tiež gombíček, 1 500 navyše, cink, lebo však ráno ide do roboty, pozrie sa asi do toho zrkadla, či je fešák, príde ku kľučke a povie mu kľučka "dobré ráno, pán poslanec, ako sa vyspinkal, pán poslanec, dobre vám to svedčí, tuším, ste zase pribrali". Ale čo urobil? Nula návrhov zákonov. Ja 186. Najviac zo všetkých vás. Sám som predložil viac zákonov, ako trikrát klub MOST-u - HÍD. Potom sa, samozrejme, nečudujem, že tu nejaký predseda poslaneckého klubu, ani neviem, či vlastne je, ale predseda strany je, že ma chce zastaviť, že sa mi vyhráža, že keď budem pokračovať, tak ma zastaví a preruší, lebo má tú moc. Toto je presne to, čo sa hovorí absolútna moc skorumpuje a absolútna moc skorumpuje absolútne. On má nado mnou absolútnu moc. Môže stačiť tlačítko a vypne ma. Lebo sa mu nepáči, že by som hovoril o jeho kšeftoch, o pozemkoch pod diaľnicou... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, keby som mal tú absolútnu moc, tak už dávno nehovoríte.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Jasné. Takisto ako vy máte absolútnu moc nad vašimi voličmi, ľudia vám dali to právo rozhodovať a vy ho zneužívate. V tejto veci ste ho zneužili. A ešte raz, ja vám nezávidím. Keď sú tu ľudia medzi nami, pome nájsť systém, že tu budú ľudia, ktorí budú mať päťtisíc, ale budú tu aj ľudia, ktorí budú mať minimálnu mzdu, ako Adamčík. Nula návrhov zákonov? Za čo, prosím vás, ten človek by mal mať 1 500 eur navyše? Ako sa ten človek dokáže pozrieť tým státisícom slobodných matiek do očí, ktoré ledva živoria, ktoré ledva prežívajú? Ako sa dokáže pozrieť do očí tým chudákom, čo sú čisto iba na hmotnej núdzi a majú 63 eur mesačne? Šesťdesiat tri eur mesačne. Áno, my sme štát, ktorým tým najchudobnejším, úplne, úplne na zemi padnutým, ktorí mnohí z nich tam nie sú preto, že sa tak slobodne rozhodli, ale preto, že sa to stalo. Jednoducho nemajú to v rukách. V tom regióne nie je práca, alebo ju stratili, alebo jednoducho nie sú schopní ju vykonávať. A my im dáme 63 eur. Ale tu gazda, čo za tri roky nepredloží jeden návrh zákona, si sám sebe povie, že on chce mať o 1 500 eur viac. Tisíc päťsto deleno šesťdesiat, keď dobre počítam, 25? Tisíc päťsto deleno šesťdesiat tri, aby som bol spravodlivý, 24-krát. Dvadsaťštyrikrát viac si nadelí za svoju ťažkú prácu, že nerobí nič, navyše, v porovnaní s tým, čo niekto musí žiť celý mesiac, 63 eur. Nehanbíte sa?
Teraz prijmete návrh zákona, že do dôchodku sa berie iba do tretieho dieťaťa. Keď už matka na Orave má štyri deti, to už za to nepatrí za to štvrté dieťa zvýhodnenie. Ne, ne, ne, však to už, to už je určite nejaká zvrhlíčka, už má štyri deti. Keď ich tam má päť, čo je úplne normálny štandard na Orave, to jej za to zvýhodnenie nepatrí, lebo to už musí byť veľmi veľká zvrhlíčka. A keď ich tam má náhodou desať, to už si asi poviete, že fú, to už je asi, to už si asi odkukala od Kollára. To už vôbec jej nepatrí, že má desať detí a poctivo ich vychováva a každé jedno chodí do školy a snaží sa, aby každé jedno bolo prispievateľom do sociálneho systému. Týmto matkám napľujete do očí. Lebo si poviete, že áno, stálo by to nejaké peniaze navyše a to nie, to si už nezaslúžia, lebo to iba do troch detí dáme zvýhodnenie, ale keď už štyri, päť, šesť, sedem, osem, desať ich poctivo na tej Orave vychová a nie sú tam Rómovia, preto vám hovorím tú Oravu, ten príklad. V Dolnom Kubíne je jedna rómska rodina, aby ste sa pozreli znova do zrkadla. Tak im nedáte. Im nepridáte. A sami sebe 1 500 eur navyše.
A mrzia ma aj tí ľudia, ktorí pri tom hlasovaní hlasovali tak, že sa tvárili, že sú tu akože neprítomní. Bohužiaľ, mrzí ma to, že aj naša bývalá kolegyňa pani Dubačová dnes zo strany Progresívne Slovensko - SPOLU, návrh predtým tu bola, návrh potom tu bola, ale keď sa hlasovalo o zmrazení platov, zrazu tu nebola. Mrzí ma, že aj náš bývalý kolega z Kresťanskej únie Vašečka, takisto návrh predtým tu bol, návrh potom tu bol, ale keď sa hlasovalo o tom, že si nemá zvýšiť plat, zrazu vytiahol kartu, akože tu nie je, aby história si to nepamätala. Ale história si pamätá hlasovania pred, aj po. A ja ich tu mám, páni a dámy.
Slovensko nie je Amerika, nie je Nemecko, kde každý má relatívne dobrý, dobrý príjem, alebo ľudia na Slovensku nemajú také príjmy, ako sú ľudia, aké majú ľudia v týchto štátoch. Absolútna väčšina ľudí za celomesačnú prácu, celomesačnú zvyčajne hrdlačinu dostane 500 eur v čistom. A teraz pome naozaj počítať. Hovoril som vám predtým, že priemerný poslanec, a myslím, že to nikto z vás nebude spochybňovať, ktorý tu berie tú politiku tak trošku na ľahkú váhu, ale je to väčšina poslancov v tejto sále, politikou trávi, alebo svojím zamestnaním trávi tri hodiny denne. Tri hodiny denne je približne trikrát menej, ako je priemerný pracovný čas ostatných ľudí. Ale zároveň ste si povedali, že musíte mať 4 000 eur čistého. Štyritisíc eur čistého deleno priemerný plat, povedzme, že sedemkrát. Aj to tak je, niečo povedzme deleno sedem je nejakých 550 eur, možno 570. Čiže sedemkrát viac zarábate, vy ste sa rozhodli, lebo máte to tlačítko, že budete zarábať sedemkrát viac za trikrát menej roboty. Sedemkrát viac, to je sedem, aby ste to videli, za trikrát menej roboty. Inak povedané, matematika nepustí, ste si povedali, že vy za hodinu práce alebo mesiac práce si zaslúžite 3 x 7, to znamená 21-krát vyššiu mzdu, ako priemerný váš volič. Nič? Stále svedomíčko v pohode, v klídku v trezore u predsedu strany? Nehanbíte sa za to? Mrzí ma tá falošná kolegialita. Som vám to prekazil predminulý rok.
Možno si potom pamätáte, to také slávne videjko poslanca Fica z Afriky. Kde teda natáčal rozhorčený, že čo si to tí poslanci urobili, že to sa musí vrátiť späť. Už vtedy ste to chystali. Na poslednú chvíľu som vám to prekazil. A teda Fico, keď sa povyhrážal, lebo zistil, že to sa vysvetliť nedá, tak teda dobre, stiahli ste chvost. Už vtedy ste boli, s prepáčením, na mňa nasratí a nenávideli ste ma. A ja chápem a akceptujem vašu nenávisť, keď ma chcete nenávidieť kvôli tomu, že vám beriem peniaze z vašej peňaženky. Ale ja nechcem nič iné, iba chcem základnú spravodlivosť voči ľuďom. Lebo chcem, keď chcete mať viac, aby ste od ľudí alebo ľuďom vyargumentovali, za čo si zaslúžite viac, lebo týmto sú oni konfrontovaní, tí ľudia práce, ako ich nazýva tuto komunista Blaha, za ktorých sa skrýva a takisto hlasoval za zvýšenie o 1 500 eur.
Chcem, aby na vás platil rovnaký meter, lebo to je základná axióma demokratickej spravodlivej spoločnosti, že spravodlivosť platí pre všetkých rovnako. Nemôže byť to, že nejaká kasta sto päťdesiatich ľudí, keď má to tlačítko, si môže kedykoľvek zvýšiť plat o 42 %, lebo sa dohodnú niekde hentam v salóniku, ale tí ľudia to tlačítko tam nemajú. Čiže keď sa chceme pozrieť ľuďom spravodlivo do očí, keď chceme, aby oni prišli aj k týmto voľbám, k tým eurovoľbám, aby dôverovali politickým stranám a svojim reprezentantom, nemôžeme im predtým pľuť do očí a potom sa im líškať bilbordami alebo volebnými gulášmi, alebo krásnymi spotmi.
Progresívne Slovensko, spomenul som, Martin Poliačik takisto. Mrzí ma to. Všetkých ľudí, ktorých tu majú, zrazu podporia si vyššie platy. A ja by som chcel, teda, keď už majú tých 50 spotov niekde na internete, nech ľuďom vysvetlia, že toto je to lepšie, toto je to Progresívne Slovensko, ktoré nám sľubujú. Takisto by som to chcel od vás, páni a dámy, z MOST-u - HÍD, aj z SNS, aj zo SMER-u, skúste si ešte dnes, môžte do polnoci si dávať reklamu. Skúste si natočiť teraz spot a dajte tam tri vety, prečo si zaslúžite o 1 500 eur navyše. A buďte tí frajeri! A zaplaťte na to 100 eur! Nech sa to ľudia dozvedia, nech vaši voliči vedia, že si za tým stojíte. Skúste to vyargumentovať. Keď tu tento návrh predkladám, nikto sa neprihlási do rozpravy, všetci tíško čušíte a spoliehate sa na to, však ho to prestane baviť, dá nám pokoj, nejako to prehryzeme, nejako nám povynadáva a však potom ho to prestane baviť, vybijú sa mu baterky a, a znova bude všetko v poriadku.
Aj teraz ste sa spoliehali na to, že tú tému už neotvorím. Ale čakal som, lebo ste mi to zrušili vaším hlasovaním, ste mi to zrušili na aprílovej schôdzi, kedy som ten návrh zákona mal a vy ste si odhlasovali, že nie, ešte neuplynulo šesť mesiacov, ešte sa o tom nemôže hovoriť. Lebo jednoducho vám je nepríjemné počúvať pravdu častejšie ako raz za šesť mesiacov. Tak som si počkal, kedy tá doba uplynula a dnes môžem slobodne našťastie v tejto veci aspoň hovoriť, kým ma Bugár nezastaví. Neviem, či, prečo mi pípa čas.
Čiže mysleli ste si, že to prebolí, že ma to prestane baviť a že vás nechám na pokoji. Ale vy ste spáchali amorálny čin voči svojím vlastným voličom, voči tým sirotám, ktoré som spomenul. Sirotám, ktoré neprišli o svoju mamku a otca preto, lebo chceli, ale preto, že tak osud im to doprial. A niektoré prišli pre otca a mamku preto, lebo oco a mamka hrdlačili. Niektoré prišli o otca a mamku preto, lebo vy ste ich nechali v štichu, lebo ste dovolili, aby tu fungoval hazard do aleluje, aby tu malo pár ľudí z toho biznis a jednoducho ten oco si to hodil, lebo zadlžil tú svoju rodinu. Niektorí neprišli pre svoju mamu preto, lebo chceli, ale preto, že tých osem opatrovateliek chodilo do toho Rakúska a potom havaroval ten vodič pri tej Prievidzi s nimi a tie deti sú dnes siroty. A vy ste týmto sirotám, ktorých mamy museli odísť, utiecť zo Slovenska za prácou, lebo vy ste im ju na Slovensku zobrali, tak vy týmto sirotám, páni veľkomožní, na Vianoce ako Ježiško im dáte, že 2,70 a ešte očakávate, že vám napíšu asi nejaký ďakovný list alebo nejaký ďakovný mailík do poslaneckej schránky, tak vy týmto sirotám zvýšite platy o 2,70, nie platy, ale sirotský dôchodok, o 2,70, ale samým sebe v tom istom čase o 1 500 eur. Tisíc päťsto deleno 2,70 je koľkonásobok? Približne 550-násobok. Samým sebe ste si dali 550-krát viac ako jednej sirote, ktorá za to vôbec nemôže, že prišla o svojho otca, že prišla o svoju mamu alebo prišla o svojich obidvoch rodičov.
Pán Vavrek, myslím, že sa voláte, z MOST-u - HÍD, je to smiešne? Ste z rómskeho etnika a veľmi ma mrzí, že pri takejto téme sa práve vy usmievate a rehocete. Absolútna väčšina ľudí z vášho etnika žije v absolútnej chudobe. Absolútna väčšina ľudí z vášho etnika zarába výrazne, výrazne menej, ako ostatní ľudia na Slovensku. Priemerný Róm, odhadujem, aj tí, čo sú na sociálnych dávkach, aj tí, čo robia, majú mesačný príjem možno 200 eur, priemerne, možno. A vy sa smejete, keď vám hovorím, že vy ste si dali o 1 500 eur navyše len tak, lebo však môžete.
Pán Vavrek, keď sa chcete smiať, choďte aspoň tam do salóniku sa skovať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... lebo pre mňa je to urážajúce.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Ani neviete, o čom hovorí, a jednoznačne už ho kritizujete. Čo ste za človeka? Vy len urážať viete, nič iné!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Ešte raz, zapájate sa do debaty teraz, alebo čo využívate, aký inštitút?

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Taký, na ktorý, ja si myslím, že pri vás každý má právo.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Jednoducho, keď nadstavím zrkadlo vášmu konkrétnemu poslancovi, dobre, tak mu nadstavím konkrétnejšie zrkadielko. Pán Vavrek Štefan, rómsky to poslanec predložil až dva návrhy zákonov. Ale bez problémov, ale tromfol, samozrejme, suseda z MOSTu - HÍD, ktorý predložil až... (K rečníkovi pristúpil poslanec Marček a položil na rečnícky pult tabletku. Smiech v sále. Slabší potlesk.) Dobre, choď, choď preč. Dobre? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán Matovič!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Pozreme si teraz tuto na hrdinu Marčeka, dobre? Ako hlasoval. Čiže ten, čo si myslí, že teda je najväčší geroj, najväčší hrdina, najlepší, najlepší poslanec na planéte, lebo ho prijali na Kryme, joj. Tak sa pozreme, že ako si zahlasoval tento poslanec za svoje vlastné platy. Pán poslanec Marček proti, až proti tomu zmrazeniu. Nieže sa zdržal, nieže sa tváril, že tu nie je, ale on natvrdo, lebo že on si zaslúži, tvrdí. Lebo že on si zaslúži. Proti. Čo si to ten Matovič dovoľuje? A teraz chudák vytiahol tabletku, čo asi denne užíva, a mi doniesol, že aby som si dal ja. Však ináč by si ju nenašiel chlapček, nie? Však vytiahol si z vačku, lebo si musíš dať asi každé ráno, že? (Reakcia z pléna.) Vieš čo? Tiež sa môžeš smiať, koľko chceš, 2,70 si dal sirotám a samému sebe za absolútne nulový výkon 1 500 eur mesačne.
Pozreme si, koľko predložil tento pán poslanec návrhov zákona. Čiže nájdeme si, nájdeme si nezávislých či nezaradených, či čo sú to? To sú tí charakteri, ktorí najprv kandidujú za jednu stranu a potom to zobchodujú. Čiže poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov, hľadáme, Marček Peter, wau, predložil za tri roky tri návrhy zákonov. Ešte raz, som číslo jedna podľa tohto porovnávania, ja som predložil 186 návrhov zákonov za tú istú mzdu, ako má on, 186 a henten hrdina tabletkový mi predložil tri návrhy zákonov. Ešte raz, 186 deleno 3. To znamená čo? To je 62-krát viac som predložil návrhov zákonov ako on? A on sa ešte smeje, keď hovorím, že spáchal amorálny čin voči voličom. A ten človek, ja neviem, sa mi zdá, že ešte aj kandiduje. Ľudia, keď ho chcete podporiť, dajte mu krúžok, normálne mu teraz urobím zadarmo reklamu. Myslím, že je na nejakej kandidátke, je prvý. Dajte mu krúžok, zmilujte sa nad ním, nech vidí, aký je Pán Boh na Zemi, jak ho ľudia za to majú radi, že si za 63-krát menšiu robotu jako ja nadelí 1 500 eur navyše. Jemu to nevadí, ale mne to vadí.
Ale ešte raz. Nie preto, že by som závidel tým, ktorí si to zaslúžia. Nie aby som závidel tým, ktorí sa narobia, ale pome potom zaviesť pravidlá také, ako platia v súkromnej sfére. Také ako platia na normálnych ľudí práce, ako ich teda ten komunista Blaha nazýva. Pre nich platí, koľko urobíš, toľko máš. Keď chceš navyše, ukáž čo si urobil navyše. Taký zvyčajný vtip, alebo vtip, taká odľahčená průpovídka vo firmách je, keď príde zamestnanec za zamestnávateľom, povie mu, že šéfe, mohli by ste pridať, tak zamestnávateľ povie, no však pridaj. Čiže niečo za niečo. Keď urobíš viac, dostaneš viac. A toto mi tu vadí! Je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí nerobia nič a ešte raz, nehovorím, nejsú to moje slová, ale sú to slová váženého generálneho prokurátora Trnku, absolútna väčšina ľudí sa tu pregrciava, pretrtoší alebo prestravuje pomaly do dôchodku, jako tu bol taký Přidal, to bol úplne taký typický príklad toho. A nechcem hovoriť, že aj ten, čo predsedá, ale zase by ma vypol, ale, čiže absolútna väčšina ľudí tu nerobí nič. Nezaslúžia si ani, alebo zaslúžia si maximálne minimálnu mzdu, ale bez problémov si nadelíte o 1 500 eur navyše. A toto mi vadí! Rovnostársky prístup, ktorí sa dohodnete v salónikoch, že počúvaj, ticho, ticho, ticho, nikto to nebude otvárať a keď to nikto neotvorí, to, čo navrhol Danko pred dvomi rokmi a aj teda túto jeseň, keď to nikto neotvorí, tak to začne platiť. Ale keď to zase ten blázon otvorí, tak zase bude smola a zase to nejako platiť nebude, alebo budeme musieť niečo spraviť. Tak jako pred tými dvomi rokmi ten Fico z tej Afriky, s videjkom.
Ale teraz, čuduj sa svete, premiérovi Ficovi z Afriky strašne vadilo, aby si poslanci zvýšili platy, lebo zistil, že to sa ľuďom nedá vysvetliť. Ale keď sa z neho stal poslanec Fico, jako hlasoval? Ozaj, pozrime sa na neho, nie? Zdržal sa, nemal názor. Čo sa stalo? Iba to, že to Matovič predkladal? On nemal názor teda, že či si zaslúži po tom, po tých dvanástich rokoch budovania sociálneho štátu, po vražde Jána a Martiny, ľudí, ktorí doplatili iba na to, že ste dovolili rozkrádať štát? Že ste dovolili mafii ovládnuť štát, mafii ovládnuť policajné prezídium, NAKU, prokuratúru. Tak on nemal názor, on sa zdržal, on nepodporil návrh, aby sa platy zmrazili. Čiže vedome pomohol tomu, aby mal o 1 500 eur navyše. Pán poslanec Fico, veľký to hrdina.
Máte možnosť to vrátiť späť. Predkladám návrh zákona, aby sa poslancom zvyšovali platy presne tak isto, ako sa zvyšujú platy zamestnancom na Slovensku. Každý rok, plus-mínus niekedy v marci, najneskorej začiatkom apríla, vieme o tom, o koľko rástli mzdy zamestnancov na Slovensku a presne o toľko isto by rástli platy aj poslancom. Technická. (Rečník si napil.) Ale neprekladám ho tak, aby to začalo platiť odteraz. Predkladám ten návrh zákona tak, aby sme platy vrátili na úroveň, v akej boli v decembri minulého roku, to znamená na plus-mínus tritisíc eur v čistom a aby tento rok, aj budúci, aj ďalší, každý jeden rok sa nám platy zvýšili presne o rovnaké percento, o koľko vzrastú platy zamestnancom, keď teda tak silou mocou chcete, aby vám platy rástli. Ale bude to ako-tak fér. Dobre, budete mať to zvýšenie vyššie v absolútnej hodnote, že teda 4 % plus-mínus, pri predpokladanom raste platov bude z vašich platov alebo z našich platov navyše nejakých 120 eur. Ľudia, pri ich platoch to bude výrazne menej, samozrejme, lebo z nižších platov 4 %. Ale bude to, povedzme si ako-tak fér a verím, že aj vy sa potom dokážete svojím vlastným voličom pozrieť do očí. Neviem, akých máte voličov, ale ja by som sa svojím vlastným voličom, ak by som takéto niečo spáchal, čo ste spáchali vy, pozrieť do očí nedokázal. Možno vašim to nevadí. Možno vaši si myslia, že však tie peniaze sa tlačia niekde, že to Fico, či poslanec Fico chodí po nociach tlačiť niekde do podzemia Národnej banky a že vlastne on je taký dobrý, lebo, lebo takto to funguje. A tak vám to vlastne nevyčítajú.
Veľakrát som sa pri poslancoch, či pardon, pri voličoch SNS a SMER-u stretol s tým, aj MOSTu - HÍD, že však kradnú všetci a oni už majú nakradnuté, oni už nebudú viacej kradnúť, a preto budem voliť ten SMER alebo toho Bugára alebo to SNS, lebo oni už nakradli a oni už nebudú viac. A viete, že to je klamstvo, a vy tým ľuďom to nepoviete, že to tak jednoducho nie je, že keď raz jednoducho kradne v malom, bude kradnúť aj vo veľkom. Keď raz niekto zistil, že môže ukradnúť, okradnúť ľudí o 1 500 eur jedným stlačením tlačítka, že takisto amorálne sa bude správať, keď dostane možnosť ukradnúť miliardu alebo sto miliónov. Keď dostane možnosť urobiť biznis so štátom iba preto, lebo má tie informácie, lebo tuto kamarátovi povie, keď niečo bude, keď sa budú kupovať nejaké pozemky pod diaľnicu, povedia, kúpim od rodiny a potom to predám a zarobím na tom pol milióna. Jednoducho, keď niekto raz to svedomie odloží niekam a nepriznáva sa k nemu, tvári sa, že to je nejaký oblud, to je nejaký jak Randall a Hopkirk, že to je ten nejaký ten druhý, s ktorým nechce mať nič spoločné, že to je nejaký prízrak, ktorý do politiky nepatrí, tak potom začne robiť takéto amorálne činy. A možno pri niektorých z vás to začne tým, že stlačí to tlačítko, že tých 1 500 eur si sám sebe nadelí. A potom nabudúce, keď už bude konfrontovaný, keď mu niekto ponúkne úplatok, tak si povie, že však prešlo mi tých 1 500 eur a predsa nebudem okrádať svoju vlastnú rodinu a zobere ten milión alebo dva alebo desať. Lebo však svedomie už nemá a v tej politike sa nenosí. Ale ja túžim po Slovensku, kde v parlamente bude elita národa.
Hovoril som to včera a poviem vám to aj teraz. Som presvedčený, že ak by sme zobrali laso poriadne dlhé a hodili ho kdekoľvek na Slovensku, hovorím kdekoľvek, a aby teda ste boli z toho zhrození, poviem aj na tom Luníku IX, a hodíme tam to laso a do neho dostaneme 150 ľudí a dáme ich sem, tak tí ľudia sa budú správať morálnejšie, ako sa správate vy.
Prepáčte, zovšeobecňovanie, dobre hovorím, ako sa správate vy, hovorím preto, lebo sú tu jednoducho ľudia, ktorí sa amorálne správajú, ale v tomto prípade sme ako inštitúcia, ako parlament, ktorý, ku ktorému by ľudia mali vzhliadať. Na jednej strane nás mrzí, že príde 13 % ľudí k voľbám a hovoríme, že ľudia sa nezaujímajú o voľby, že ľudia vlastne politikou pohŕdajú a žijú si svoj vlastný život. Ale čudujete sa im? Naozaj, čudujete sa im? Ja keď si neviem niečo predstaviť, tak sa, snažím si to predstaviť očami, alebo vžiť sa do, do roly toho druhého človeka, ktorého nedokážem pochopiť a potom sa mi to zvyčajne podarí, keď sa pozriem jeho očami na to.
Ak vy by ste sa dnes vžili do očí svojich vlastných voličov a vedeli by ste, že oni ledva prežívajú a niektorí z nich majú iba tú, tú hmotnú núdzu, že majú 63 eur, že niektorí z nich nemajú prácu, niektorí z nich majú dávku v nezamestnanosti, že niektorí z nich, teda áno, sú slobodní rodičia alebo sú rozvedení, ledva prežívajú, že niektorí z nich sú starodôchodcovia a majú, a majú trápne, smiešne dôchodky, pri ktorých ste roky, roky, roky, roky, roky čakali, kým väčšina z tých ľudí umrie a potom, aby ste sa znova zahrali na Ježiška, že im niečo pridáte.
Ak by sa vžili do situácie a kože ľudí, možno aj vašich teda voličov, matiek, ktoré sa starajú o svoje postihnuté dieťa sedem dní v týždni 24 hodín denne, a vy im dáte 200 eur na mesiac. Ešte raz, dvesto eur na mesiac dáte matkám, ktoré sa starajú o postihnuté dieťa sedem dní v týždni dvadsať štyri hodín. Ale samým sebe iba preto, lebo tam máte to tlačítko, máte tú moc a myslíte si, že ste bohovia na Zemi, že vás ľudia sem poslali preto, aby ste to spáchali, si dáte 7,5-krát viac, ako tej matke za dvadsaťštyrihodinové služby sedem dní v týždni a štyri týždne v mesiaci.
Nič to s vami nerobí? Žiadne svedomie? Znova príde ten návrh zákona a ukáže tuto Maznáčik, že zdržať sa alebo proti? Zdržať sa je, tuším, takto, proti je tak. Nedokážete ani pri tomto návrhu zákona hlasovať v súlade so svojím svedomím, ako ste sľúbili na ústavu? Alebo naozaj vaše svedomie vám hovorí, že vy si za tú preťažkú prácu, ako som tu povedal, pána Adamčíka nula zákonov, jeho suseda dva zákony z MOST-u - HÍD, môžem pokračovať potom prípadne ďalších, ak máte záujem. Ak neviete, ako ste sa narobili, prihláste sa, ja vám poviem, ako ste sa narobili, mám tu všetko vytlačené.
Ak si naozaj teda ale stojíte, že pri tejto vašej ťažkej-preťažkej práci, pri ktorej mnohí iba hlasujete podľa toho, ako vám prikážu, s voličmi sa nestretávate, ich problémy nepočúvate, žiadne riešenia nenavrhujete, žiadne zákony nepredkladáte, v rozprave vystúpite iba vtedy, keď to dostanete ako spravodajca napísané a prídete sem prečítať štyri vety, tak keď napriek tomu vaše svedomie vám hovorí, že si tých 1 500 eur navyše zaslúžite, tak je mi vás ľúto.
Ale ja vám chcem naozaj úprimne pomôcť, lebo chcem, aby ľudia na Slovensku boli hrdí na svoj parlament, aby boli hrdí aj na svojich poslancov, ale aby mohli byť hrdí aj na cudzích poslancov, ktorých v živote nevolili. Lebo vtedy, keď ľudia budú dôverovať inštitúciám, keď budú dôverovať parlamentu, keď budú dôverovať svojej vláde, prezidentovi, ak budú vedieť, že či to je už môj poslanec, alebo nie je môj, nikdy nepodľahne pokušeniu, že si sám sebe nadelil 1 500 eur navyše, tak vtedy tí ľudia budú chodiť aj na tie voľby. Vtedy prídu aj na tie eurovoľby a budú, budú vás voliť, lebo budú vedieť, že ich neokrádate v základnej veci, čo ste im sľúbili.
Peniaze sú najcitlivejšia vec a veľmi dobre to viete. Platy sú najcitlivejšia vec a veľmi dobre to viete. A vy napriek tomu arogantne, drzo to ľuďom spravíte. Pred Vianocami nadrzovku a sirotám dáte 2,70 v tej istej chvíli navyše.
Väčšina dôchodcov využíva pri platbe svojich platieb účty za elektrinu, plyn, kúrenie tzv. SIPO. Viete asi, čo to je na pošte. Vy ste ho zdvihli ľuďom od nového roku o 530 % tento poplatok. O 530 %. Čiže ľudia platia tým pádom 6,3-krát viac, ako platili predtým za ten poplatok. Ale sami sebe v pohode 1 500 eur navyše. Ľuďom ste zvýšili ceny plynu a elektriny o 6 %. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.5.2019 18:27 - 19:00 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže, kolegovia, kolegyne, plná sála, dnes vás je tu trošku viacej ako v piatok poobede, vtedy tu tuším boli traja poslanci, čiže 147 ľudí bralo plat a nesedelo tu a zrejme väčšina z nich už cestovala domov alebo možno už bola s rodinami. Mysleli ste si, že dám vám pokoj s tým, že ste si nemorálne na jeseň minulého roka zvýšili platy.
Postrehol som, že niektorí z vás sa nejako z toho vyzúvajú, že nie, vy ste to neurobili, však vlastne vy ste nehlasovali o zvýšení platov. Ale veľmi dobre viete, že ste si ich zvýšili tým, že ste nehlasovali za náš návrh, ktorý sme opakovane každý rok, iks rokov predkladali, aby sa platy zmrazili, to znamená, že aby platy poslancom nerástli, a tým pádom ste vedeli, že keď ten návrh nepodporíte, tak platy automaticky zvýšené budú.
Možno ste si povedali ako začiatkom roka, myslím, že to bol január, február, som tu chodil s takým transparentom, na ktorom bolo napísané, že sami sebe 1 500 eur a sirotám 2,70, že ako je na tom vaše svedomie. Možno ste si mysleli, že teda dobre, prejde ho to a už dá s tým pokoj. Ale ja to považujem za tak vážny morálny problém, hlavne vás, páni poslanci z vládnej koalície, že jednoducho ja vám s tým pokoj nedám. Budem vaším tŕňom v zadku, tŕňom v päte, kdekoľvek si poviete a budem vám to pripomínať, lebo jednoducho krásne to ilustruje to, za čo máte ľudí. Tak ako pán Haščák z Penty v tom spise Gorila povedal, že volič je hovno; prepáčte; vy svojím hlasovaním za vaše zvýšenie platov ste urobili presne to isté. To, čo on povedal pred 10 rokmi niekde skrytý v byte na utajených stretnutiach, kde vyjadril svoj názor, tak vy ste svoj názor vyjadrili tým, čo ste spáchali.
1 500 eur. Ja sa vás pýtam, čím ste si to, páni a dámy, zaslúžili. Čo ste také prevratné z roka na rok urobili, že zrazu si zaslúžite o 42 % vyšší plat? Ľuďom vzrástli platy možno o 4 %, neviem presne, ale plus-mínus tak to v posledných rokoch býva. Štyri percentá by bolo okej, 120 eur. Ak by ste si schválili teda, že vám vzrastú platy o 120 eur, tak poviem si, že dobre, percentuálne to je to isté, čo ľuďom, prekusol by som to, ak by ste povedali teda, že dobre, že nechcete mať viac zmrazené platy. Ale vy ste si nadelili nie 120, ale 12 aj niečo krát viac jako 120. Vy ste si nadelili 1 500. A iba preto, lebo môžete, máte tú moc. Ale ľudia vám ju dali. Tí ľudia, ktorí hrdlačia za 500 eur v čistom. Absolútna väčšina ľudí na Slovensku, ktorí sú zamestnaní, majú 500 eur v čistom. A vy ste si povedali, že si zaslúžite z roka na rok pridať trikrát viac, jako tí ľudia majú mzdu za poctivú prácu za celý mesiac. Iba tak. 1 500 eur, stlačíme s prštekom, však môžeme, však my sme teraz tu bohovia na Zemi.
Ale my sme zástupcovia ľudí. Túto republiku vlastnia ľudia. Sú občania Slovenskej republiky a či sa vám to páči alebo nie, aj ten bezdomovec, aj ten, čo má minimálnu mzdu, aj to bábo, čo sa dnes narodilo, aj tá babička, čo má dôchodok 250 eur, každý jeden z nich je rovnocenným majiteľom tejto akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. Títo ľudia si zvolili zástupcov a vy ste ich zástupcovia. Aj vy, prázdne stoličky, ktorí tu nesedíte, lebo sa nechcete pozerať do zrkadla. Nechcete sa pozreť do zrkadla svojmu vlastnému svedomiu. Radšej ste zdrhli, zašili ste sa a už teraz máte niekde snobskú večeru. Ale pamätajte pri každom jednom platení, či si budete kupovať jabĺčko alebo tú snobskú večeru, alebo tankovať do nádrže, že ste spáchali nemorálny krok. Sirotám ste dali 2,70 za mesiac navyše a sami sebe 1 500 eur. Je to najlepší príklad, najlepšie porovnanie. Sirotám 2,70, ktoré ani jedna z tých sirôt nemôže za to, že sa stali sirotami, ale sami sebe ste si dali 1 500 eur. Tým istým prštekom ste to spáchali. A nehanbili ste sa. A to ma mrzí.
Ja sa pýtam, kde máte svedomie toto spraviť. Kde máte svedomie sa tváriť, že si tie prachy zaslúžite? Dnes máte viac jako 4-tisíc eur v čistom. Osemkrát viac jako človek, bežný pracujúci človek na Slovensku. Nech 7, nech nežeriem. Väčšina z vás v poslaneckej práci strávi tak tri hodiny priemerne denne. Nie je to viac. Možno dve, nech nežeriem, tri. Čiže robíte trikrát menej ako ľudia a dáte si plat sedemkrát vyšší ako ľudia. 3 krát 7 je 21. V podstate priemerný poslanec, hlavne ten koaličný, lebo vy ste za to zodpovední, vy máte väčšinu, si nadelí a povie, že on je vlastne 21-krát viac človekom ako ten volič, ktorý ho volil. A ja sa pýtam na základe čoho. To naozaj máte pocit, že už vám kľučka hovorí: Dobré ráno, pán poslanec, dobré ráno, pani poslankyňa, ako ste sa dneska vyspinkali? Že naozaj máte absolútnu moc a môžete urobiť aj takto nemorálny krok? To naozaj sa nehanbíte ráno v tej kúpeľni, keď prídete a umývate sa či holíte sa, či čokoľvek robíte? To zrkadlo, do ktorého sa pozrete, vôbec vám to nič nehovorí? Nič to s vami nespraví? Iba to porovnanie s tými sirotami. 2,70 ste im dali. 49 poslancov v tejto sále si hovorí, že sú sociálni demokrati, ľudia. Toto je sociálna demokracia? Toto je sociálne cítenie? Že sami sebe si dáte 1 500 a sirotám 2,70?
Toto je asociálna demokracia. Toto je asociálne cítenie. Toto je asociálny bezcit a bezcítenie. Toto môže spraviť len človek hyena. Človek, ktorý si povie, mám teraz moc, nikto ma nevidí, spravím to. Áno, hovorí sa, absolútna moc korumpuje. A vás skorumpovala k tomu, že ste si sami sebe nadelili tieto prachy. A ja chcem, aby vás vo vrecku alebo na tej vašej platobnej karte, aby vás tam pálili. Aby ste sa za to hanbili a chcem vás donútiť do toho, aby ste to vrátili späť. A o tomto je návrh zákona, ktorý predkladám. Lebo nechcem, aby ste s tým žili, aby ste sa s tým vyrovnali, že to je v poriadku. Vy máte prachov dosť. Nakradnutých. Rozkradli ste eurofondy, každý rok vytunelujete 3 miliardy eur, ktoré ľudia zaplatia na daniach, odvodoch, ktoré nám prídu z Európy na to, aby sa tu zlepšili, zlepšil život v tých slabých, nerozvinutých regiónoch. V tých Bohom zabudnutých kútoch alebo vami, sociálnou demokraciou alebo slovenskou národnou strakou, alebo že MOST-om – HÍD, ktorý bojuje za južné Slovensko. Figu borovú bojujete za južné Slovensko!
Figu borovú vám ide o národ! Figu borovú ste sociálni demokrati alebo sociálne cítiaci ľudia! Ide vám iba o vlastný prospech a tu ste sa odhalili. Pri tomto návrhu zákona. 1 500 eur deleno 2,70, koľko je? Kto z vás chodil aspoň na základnú školu? Máte to v kalkulačke. Nepočítal som. Dobre, 1 500 deleno 3, máte 500-krát viac. Čiže ste si nadelili približne 600-krát viac, ako ste dali tým sirotám. Vy, páni poslanci, ste si povedali, že vy ste 600-krát viac človekom ako tá sirota, ktorá prišla o svoju mamu alebo otca. Sa nehanbíte? Za toto vás sem ľudia zvolili? Na toto vás zvolili? Aby ste takto opovrhovali ľuďmi? Aby ste opovrhovali ľuďmi, ktorí sú v núdzi? Ľudí bez práce, na sociálnych dávkach, im poviete, že áno, treba si odrobiť 32 hodín za 63 eur. Okej, je to necelé 2 eurá na hodinu. Ale vy si v pohode nadelíte, oni si majú odrobiť tých 63 eur sociálnych dávok, ja s tým nemám problém. Ale ja sa pýtam, aký je tu pomer, aká tu je logika, aká tu je spravodlivosť, keď niekto si za 63 eur musí odrobiť 32 hodín a vy za 1 500 eur nemusíte odrobiť nič. Lebo vy ste si to dali za tú istú prácu, akú ste robili minulý rok, robíte plus-mínus tento rok. Nerobíte nič navyše. Ešte vám Danko skrátil pracovnú dobu, skrátili sa rozpravy, Matovič vám tu nemôže hovoriť hodiny, už môže pri vystúpení hovoriť 20 minút alebo keď je do ústnej rozpravy iba 10 minút, len aby ste boli čím skorej doma, len aby ste mali čím skorej odrobené, čiže ešte za menej roboty ako v minulosti si poviete, že 1 500 eur navyše. Lebo chcete. Lebo máte tú moc stlačiť ten gombík.
A toto ma, s prepáčením, serie. Chápete to? Ma to serie. Nemôžem si povedať, že to slovo nepoviem, aj keď budete hovoriť, že som vulgárny, lebo toto je pľuvanec do očí ľudí. Pľuvanec každej jednej sirote do očí. Pľuvanec každému jednému zamestnancovi, ktorí tu robia a zarábajú 600, 700, 800 eur, už sú frajeri. A vy v pohode 1 500. Na drzovku. Dvakrát viac jako tí ľudia, ktorí si to musia odmakať. A ktorí tu musia počúvať tie vaše drísty o ničom. Tie návrhy o tom, jako vy teda sa zastávate ľudí, jako ste na ich strane. Ako im strašne chcete pomôcť. Jako teraz ste si vymysleli, keď vám teče do bot, že idete dávať rodičom, si ich zrazu všimnete po dvanástich rokoch. Dvanásť rokov ich necháte na rodičáku 200 eur, teraz zrazu im idete dať ako Ježiško. 150 eur navyše. Ale stále je to 10-krát menej, ako ste si nadelili samým sebe. Sebe ste si dali 1 500 a rodinám idete dať, sa idete zmilovať, 150. A myslíte si, že vaši voliči sú natoľko blbí, že vám to znova prekusnú a znova budú hovoriť, hosana, sociálni demokrati myslia na nás, na ľud.
Vy ste sa na tých ľudí vysrali. Dvanásť rokov ste tu mali budovať sociálny štát a vy ste si budovali sociálny štát pre seba. Nie pre ľudí. Pre seba ste ho budovali. A týmto hlasovaním ste tomu dali čerešničku na torte. Ste ukázali, aké je skutočné vaše myslenie. Už vám nestačilo to, čo ste si nakradli. Už ste potrebovali to urobiť aj verejne. Ukázať, áno, my, elita národa, my si zaslúžime, predsa kto iný by mal mať štyri litre čistého, keď nie my? My, ktorí držíme ten štát.
Viete, čo robíte, ako kontrolujete vládu, čo je vaša ústavná povinnosť? Nijako. To, čo vám sem príde z vlády, to zhltnete aj s navijakom, lebo sa bojíte, že nabudúce vás nedajú na kandidátku. Takí ste vy hrdinovia! Takí ste vy poserovia! Vy neprídete a nepoviete, Pellegrini alebo predtým Fico, počúvaj, chlapče, my chceme, aby si nemíňal viac, ako vyberieš. Správaj sa ako dobrý hospodár! Nezadlžujte naše deti a vnúčatá! Vy to nespravíte, lebo nemáte na to odvahu, chlapci a dievčatá, hrdinovia. Dáme si 1 500, lebo na to máme. Lebo ja mám tú moc. Že sa nehanbíte, páni a dámy!
Dôchodcom dáte almužnu. O šesť percent zvýšite ceny elektriky a plynu, myslím, že o sedem ceny tepla, zvýšite odvody živnostníkom, zamestnancom, ľudí len šróbujete, každú jednu korunu, každé jedno euro z nich chcete dostať. Potom sa hráte na Ježiška z ich vlastných peňazí a takto nemorálne ľuďom napľujete do tváre.
Predkladám návrh zákona, aby ste mohli urobiť opravu svojho vlastného amorálneho skutku. Aby ste mohli urobiť reparát z morálky, aby ste mohli urobiť reparát zo sociálneho cítenia, páni a dámy, 49 poslancov SMER-u. Keď raz si dáte nálepku, že ste sociálni demokrati, predsa nemôžete urobiť to, čo ste spáchali. A potom, keď si poviete, že si to urobiť môžte, tak potom sa nečudujte, že z vašich 44 % podpory je dnes slabých 19. A v eurovoľbách, si myslím, že budete ešte veľmi nemilo prekvapení, čo si ľudia o vás myslia. Lebo keď si aj myslíte, že iné prežijú, toto bol príliš arogantný čin, ktorý ste spáchali. Takýmto spôsobom ľuďom ukázať, že sú pre vás nič, že sú pre vás, s prepáčením, to Haščákove hovno z Gorily, to už bolo moc aj na vašich voličov.
Páni a dámy, veľmi rád by som bol, aby Slovensko malo konečne normálnu sociálnodemokratickú stranu. Naozaj, normálne čistú sociálnu demokraciu, lebo sociálna demokracia, tak ako kresťanská demokracia, tak ako naozaj vlastenecká strana do každého parlamentu patria. Ale nie atrapu. Vy si napíšete sociálna demokracia a v skutočnosti okrádate ľudí, tých, ktorí vás volili. Vy v pohode si dáte sirote 2,60, ale sami sebe 1 500.
Poplatok SIPO pri platení účtov ste zdvihli o 530 % ľuďom. Ja viem, vás sa to netýka. Z účtu ide, odíde, všetko v porádku. Ale väčšina ľudí, práveže tí chudobnejší, využívajú to SIPO. Vy ste ten poplatok zvýšili o 530 % od nového roku. Od toho istého roku, kedy ste si sami sebe dali 1 500 euro navyše vo výplate. Nič? Svedomie, všetko v poriadku, neozýva sa? Kde je? Hľadajte ho, prosím vás! Skúste doma pozrieť v šuflíkoch, v poličkách, možno v skrinke, niekde na kuchynskej linke, niekde musí byť, však vaši rodičia vás nemohli vychovať jako nejakých robotov, ktorí budú chceť byť vždy len na dobrom mieste kandidátky a poberať dobrý plat a mať prístup k biznisu politickej strany, ktorú reprezentujete. Pevne verím, že vaši rodičia vás vychovávali v normálnej, v normálnej ľudskosti, že okrádať nie je správne. Ale vy ste vašich voličov okradli, lebo to nie je nič iné. Keď takýmto spôsobom podľahnete svojmu vlastnému pokušeniu a podľahnete moci, ktorú máte, tak ste okradli svojich vlastných voličov, lebo urobili ste to na ich úkor.
Áno, dokopy to nie je možno taká horibilná suma, čo ste tým ľuďom zobrali, ale symbolicky, ako myslím dokopy za celý parlament. Ale vy spravujete naše spoločné peniaze. Ako vám ľudia majú veriť, že to myslíte s nimi úprimne, že nerobíte len biznis alebo neberiete len politiku ako biznis na to, aby ste ich okradli, keď v takejto skúške takto zásadne zlyháte?
Ešte raz hovorím, ja viem a uvedomujem si a viacerí z vás ste mi vytýkali na chodbách, že prečo to otváraš, daj tomu pokoj, však aj ty máš viac. Ale ja tie peniaze nechcem. Nie preto, že som si zarobil dosť, že som platil najväčšie dane na celom Slovensku, ix rokov za sebou, že som bol živnostník, ktorý platil najväčšie dane a odvody. Zaplatil som viac jako 500 miliónov korún daní a odvodov. Ako študent som zamestnával v treťom ročníku či štvrtom tisícku ľudí, v piatom dvetisíc ľudí. Áno, zvyčajne to boli študenti alebo ľudia, ktorí si potrebovali privyrobiť k tej almužne, ktorú ste im dopriali vy ako vládcovia. A keď som videl, že tie peniaze rozkrádate, že na jednej strane opíjate ľudí rožkom pred voľbami s vašimi volebnými gulášmi a vašimi krásnymi sľubmi a že ako zneužívate ich nevedomosť veľakrát, že nevedia úplne presne, ako tie finančné toky v štáte fungujú, tak som si povedal, že stačilo. Že ja vám prídem sem, do parlamentu robiť zrkadlo. Nastavovať vám zrkadlo, aby ste videli svoje vlastné skorumpované tváre. Aby ste videli tie tváre bez svedomia. Aby ste sa skúsili nad sebou zamyslieť, že či toto je to, čo vás matka, otec a keď nie oni, tak verím tomu, že babka a dedko učili, že jednoducho okrádať druhých ľudí nie je správne.
A vy si neviete uvedomiť, že stojíte na piedestále spoločnosti, že ľudia, keď sa stanú poslancami, tak mali by byť vzorom morálky. Že mali by sa správať desať razy morálnejšie ako priemerný človek na ulici. A ja som, bohužiaľ, dnes presvedčený, že ak by sme išli na ulicu a hovorím kamkoľvek, kamkoľvek na Slovensku a náhodne by sme hodili veľké laso a v tom lase by skončilo 150 ľudí, tak som presvedčený, hlboko presvedčený o tom, že ak by sme tých 150 ľudí sem posadili, tak by sa správali omnoho viac morálnejšie, ako sa správate vy. Lebo politika nie je len o číslach, politika nie je len o biznisoch, politika nie je len o okrádaní ľudí, ale politika má byť v prvom rade o správe vecí verejných. Čestne, morálne, tak aby ste sa dokázali pozreť do každého jedného zrkadla.
Ale ja si myslím, že vy zrkadlá obchádzate, že vy sa tam radšej nepozeráte, lebo žijete v predstave, že vy môžete, lebo ste dostali moc. Možno niekto z vás si myslí, že ju dostal od Boha, že si to vyvolil jeho akurát, že tu bude, lebo on je najmúdrejší, najschopnejší. Niekto z vás si možno myslí teda, že áno, však teda ľudia mi to dali, ale väčšina z vás, verím tomu, že si uvedomujete, že ste tu iba preto, lebo sa pán predseda nad vami zmilovali a vás tam na tú kandidátku napísali. A preto ste to vaše veľavážené svedomie nechali tam pri vstupe a ste si povedali, že odteraz nieže budete hlasovať tak, ako ste tu sľubovali na ústavu, keď ste skladali sľub poslanca, že budete vždy hlasovať v súlade so svojím svedomím a presvedčením, ale povedali ste si, no hold, taký je život, budem hlasovať v súlade so svedomím a presvedčením a s tým, ako si praje pán predseda. Lebo keď tu nebudem, kto by ma tu predsa na tú kandidátku dal.
Vidím tu pána, o ktorom mi ľudia v jeho meste povedali, že je, bije prvú ligu v pitkách v svojom meste, že ľudia by si v meste o neho ani bicykel neopreli. Získal toľko hlasov jako náš najhorší poslanec na kandidátke, v svojom vlastnom meste. Jednoducho tí ľudia v meste ho poznajú a povedia si, že to v živote by som nechcel, aby takýto človek ma reprezentoval. Jednoducho vyhlásený ožran v meste, ale SMER si ho dá na kandidátku, v pohode, ľudia ho zvolia, však dobre, tí voliči sú, mnohí nemajú čas študovať kandidátky a už nejak sa tie krúžky nazbierajú a hlavne, keď ho dá na dobré miesto, tak teda sa prepašuje do parlamentu.
Ale tu by mala sedieť elita národa. Ja sa za ňu nepovažujem, ja si osobne myslím, že na Slovensku je 4 milióny lepších ľudí, ako som ja, a veľmi rád by som bol, aby tu naozaj bola tá elita. A som veľmi nerád tomu, že vy ste schopní takto handlovať a obchodovať so svojím vlastným svedomím, že ho tam necháte za bránami, hoci vám ústava prikazuje, že máte ako poslanci hlasovať podľa svedomia, že parlament má kontrolovať vládu, vy nie. Čo príde z vlády, schválite, lebo však tak si to prajú. Ale tým popierate vašu funkciu. Ak by ste boli naozaj svojprávnymi poslancami, tak by ste nedovolili tých 12 rokov, vy sociálni demokrati, rozkrádať štát. Nedovolili by ste žiť nejakým Bašternákom a Kočnerom. Nedovolili by ste Ficovi bývať v ukradnutom byte. Sami by ste si spravili tlačovku, aby ste vyhlásili alebo by ste požiadali nejakého poslanca Fica, aby sa vysťahoval z toho bytu. Lebo jednoducho on každý jeden mesiac berie úplatok skoro 5-tisíc eur od toho Bašternáka ešte dodnes. A podľa mňa vy všetci veľmi dobre viete, že celý byt bol úplatok vlastne od Bašternáka a že Bašternák mu to spravil naschvál, že ten jediný byt si neprepísal na seba. Jednoducho povedal si, že keď ty teda, Fico, si ma hodil cez palubu, ja hodím teba. Jednoducho ten byt ti zoberú. To Bašternák urobil, hodil ho cez palubu, a preto sa Fico nechce vysťahovať, lebo chce si čo najdlhšie predĺžiť to obdobie, lebo tam má za 1,5 milióna eur nábytok, zariadenie v tom byte. A vy to veľmi dobre viete, mnohí z vás ste v tom byte boli a viete, že len stolička tam stojí 5-tisíc eur. Viete o tom, že tam je knižnica za 20-tisíc eur. Kde, ak by žil z poctivých peňazí, na to mohol zarobiť?
Ale vy na to odvahu nemáte, vy nezvoláte tlačovku a nevyzvete poslanca Fica alebo predtým vašeho predsedu či predsedu vlády, stále je to vlastne váš predseda strany. Vy nemáte tú odvahu povedať, že Fico, choď do prdele z toho bytu, robíš hanbu. Bereš nám voličov a si zlým príkladom pre ľudí, ktorí platia poctivo na Slovensku dane. Lebo nemáte odvahu, lebo sa bojíte, že nabudúce by ste na tej kandidátke neboli. A to mi na vás vadí. Ak by ste ukázali, že máte to svedomie, tak by som si o vás nemyslel, že ste len hlasujúce opičky alebo hlasujúce nejaké stroje.
Takto, ja neviem, či to bolo šesť, sedem, osem rokov, som vám tu pred Vianocami pri nejakom hlasovaní rozdal banány, mali ste ich na stole, mysleli ste si, že to máte Mikuláša, ešte si pamätám Madeja, hentam vzadu sedel a jak tlačil banán. Hovorím, čo, chutí? Chutí, chutí, ďakujeme pekne. Donesiem ešte jeden? Doniesol som mu druhý, tlačil aj druhý. Potom som spravil vonku tlačovku a povedal som, že som vám to dal preto, lebo hlasujete ako opičky. Dal som vám to jako symbol. Rýchlo ste začali banány baliť, čo tu ešte zostalo nedojedené, a písať vulgarizmy na ne. Hentam ste mi takú veľkú kôpku dali, lebo ste si mysleli, akí ste hrdinovia, jak ste mi ukázali teda. Nie, ja som pred celým, pred celou krajinou ukázal, čo ste vy zač, že nie ste poslanci, ktorí majú svedomie, len ste hlasujúce opičky.
Neviem, jaký to bol návrh, priznávam, nepamätám. Ale toto je moja úloha a jak som povedal na začiatku, zžite sa s tým. Som vaším tŕňom v päte alebo v zadku. A furt vám budem ukazovať chyby a pripomínať chyby, ktoré robíte. Budem odstreľovať tých skorumpovaných hajzlíkov, ktorých si dosadzujete kade-tade. Budem ich dávať dole. Áno, s prakom, možno s jedným kamienkom a možno sa budem cítiť tak, jak som sa cítil pri Šufliarskom. Ako Dávid voči Goliášovi, jako človek voči mafii, ale dal som ho dole jednou dobre mierenou. A budem to robiť naďalej a budem odhaľovať korupciu, lebo jednoducho chcem očistiť Slovensko od mafie, ktorá ho ovládla.
Nie, nemyslím si ako Andrej Kiska, že Slovensko je mafiánsky štát, ale myslím si, že mafia ovládla tento štát. Považujem to za dosť podstatný rozdiel, lebo Slovensko, si myslím, že sme každý z nás, tak ako som povedal na začiatku. A nielen z nás, ako máte pocit vy, že Slovensko ste vy, štát ste vy, ale každý jeden poctivý človek na Slovensku, ktorý tu žije, každý jeden je akcionárom tejto akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. A keď vy na tých ľudí kašlete, keď vy kašlete na vašich voličov, ja sa ich budem zastávať. A tento návrh predkladám, aby sme vrátili staré pravidlá odmeňovania ľudí do stavu, ako to bolo pred Vianocami, ako to bolo v minulom roku.
Dobre, okej, uzavrime kompromis, nech platy sú teda v takej výške a každý rok nech sa zvyšujú o percento, o aké narástli platy zamestnancom na Slovensku. To považujem za fér. Čiže keď chcete, dobre, majte 120 eur navyše, 4 % navyše, keď ľuďom narástli platy o štyri percentá. Dobre, budete mať namiesto 3 000, budete mať 3 220. Fajn, keď nechcete mať zamrazených 3 000, ale nevidím najmenší dôvod, aby tu naďalej platil stav, že budete mať 1 500 eur navyše. Jednoducho, nemáte na ne nárok. Spreneverili ste sa svojim ľuďom, ktorí vás volili, a mali by ste to vrátiť späť.
Viem, že bude to nepríjemné, áno, budete mať o 1 500 eur menej, ale bude to správne. Nemali by ste podľahnúť pokušeniu, že ako politici musíte robiť vždy len to, čo je populárne, a takisto aj rozhodnutia pre seba, čo sú pre vás populárne. Mali by ste byť schopní, ak chcete byť, teda trošku sa priblížiť k štátnikom, byť schopní aj vašim ľuďom niekedy vysvetliť, že musíte urobiť aj správne kroky, nielen populárne, ale aj voči sebe, že urobiť správny krok. V tejto chvíli tá situácia nastala, mali by ste byť odvážni a byť schopní zahlasovať za tento návrh zákona, ktorý predkladám, a zobrať si to, čo ste si sami sebe amorálne nadelili. Jednoducho tieto peniaze si nezaslúžite, nie sú vaše, patria vašim voličom: aj tým ľuďom, ktorí vás nevolili, aj tým ľuďom, ktorí sklamaní zo všetkých politikov, ktorí tu za tých 30 rokov boli, jednoducho nechodia už voliť.
Páni a dámy, vážené prázdne stoličky, ktoré tu nesedíte, ale beriete plat, páni a dámy, tie peniaze si nezaslúžite a bolo by správne ich vrátiť späť. Aby; na také pripomenutie, aby ste vedeli, možno pár čísiel a faktov, o čo ste zvýšili ľuďom náklady v tomto roku. Plyn a elektrika o 6 percent. Viete plus-mínus, aké sú účty? O 6 % ľudia platia viac. To SIPO, ktoré som spomínal, 530 % ste im zvýšili poplatok za SIPO. Živnostníkom ste zvýšili minimálne, vlastne sociálne a zdravotné odvody o 10 eur. Ľuďom ste zalepili oči tým, že ste teda životné minimum zvýšili o, počúvajte správne, o 1 000, nie 1 000, 1 590, čo myslíte, 1 590 eur mesačne? Sebe ste si dali 1 500, tak životné minimum asi o 1 590 by ste mohli dať, nie? Ne, ne, ne, uberte. 159? Nie, nie, nie. 15 eur 90 centov? Nie, nie, nie. Zvýšili ste životné minimum o euro 59.
Čiže ľuďom odkázaným, ktorí naozaj sú na dne padnutí, ktorí žijú z toho, ktorým sa odvíjajú dávky v núdzi od toho životného minima, tým ste zvýšili to životné minimum o 1,59 eur. A pri určovaní životného minima vychádzate z toho, že o čo sa zvýšili náklady. Však keď teda doteraz stačila nejaká suma, tak keď sa zvýšili náklady o 1,59 eur, tak pridáme predsa však tým chudákom o eurko 59. Nie na deň, mesačne! Ale sami seba zároveň tým istým prštekom o 1 500 eur.
Ja sa fakt pýtam, kde ste zamkli to svedomie, kde ho máte. Predali ste ho, vzdali ste sa ho, zapreli ste ho? Neverím tomu, že vás vychovávali asociáli. Vaši rodičia boli určite dobrí ľudia, chceli mať z vás dobrých ľudí. A práve svedomie je to, čo rozdeľuje alebo oddeľuje človeka od stroja alebo človeka od zvieraťa. Ale veľakrát, keď pozerám si, možno to je náhoda, ale keď si pozerám správanie zvierat v prírode, tak tam vidím omnoho viac svedomia jako pri takýchto hlasovaní vo vašom prípade. Nehanbíte sa za to, naozaj nie? Nič, nič sa nedostavuje? Chápem, tie prázdne stoličky nie, ale teraz tu vidím raz, dva, tri, až štyroch, pardon, troch poslancov zo SMER-u, jedného z MOST-a – HÍD, jednu zo slovenskej národnej straky. Nič, s vami to nič nerobí, žiadne svedomie, nič sa neozýva, všetko v poriadku? Ako môžte potom chodiť že robiť kampaň teraz, že eurovoľby, jaj tuto, dajte si odznačik, letáčik, kafíčko, gulášik. Nič vám to nerobí, sa, v pohode chodíte po ulici, tým ľuďom prihovárate a nič? To je smutné.
O tom je môj návrh zákona, o tom je moja rozprava, o tom je toto vystúpenie. Ja to svedomie jednoducho chcem vo vás vybičovať k životu. Chcem, aby ste si ho vybrali zo šuflíčka alebo aby ste napísali mail svojmu predsedovi: Prepáč, šéfe, jednoducho ten Matovič má pravdu, toto sme nemali urobiť a pome to vrátiť späť. A schváľte návrh, ktorý predkladám, aby poslancom rástli platy presne tak isto jako ľuďom. Lebo aj od vašich rozhodnutí záleží a veľmi od nich záleží, ako sa Slovensku darí. Veľmi od vašich rozhodnutí záleží, ako nastavíte to podnikateľské prostredie a aké platy majú ľudia. Čiže veľmi od vašich rozhodnutí záleží, ako rastú platy ľuďom. To bude fér. Budete vidieť, že výsledok vašej práce je, že ľuďom narástli platy o 4 %, budete mať 4 % navyše aj vy. Keď sa budete snažiť, budete makať a ľuďom budú rásť platy tak rýchlo ako v Poľsku a Maďarsku, výrazne rýchlejšie ako na Slovensku mimochodom, tak sa budete mať lepšie aj vy. Keď sa posnažíte a vytvoríte také podmienky, že ľudia tu budú sa nebáť podnikať, že budú chcieť vytvárať nové miesta, že budú chceť investovať, že budú chceť zamestnať ďalších ľudí; áno, vytvorí sa konkurencia, na trhu bude nízka nezamestnanosť a ľuďom prirodzene budú rásť platy, lebo zamestnávatelia sa budú o nich biť. A keď sa vám podarí zázrak a ľuďom budú rásť platy každý rok o 10 %, aj vy budete mať o 10 % viac.
Ale bude to fér, nieže takto prídete a stlačíte tlačítko, dáte si 1 500 eur a poviete si, ešte ste na to hrdí, lebo vy máte tú možnosť. Ale tí ľudia nemajú tú možnosť. Ten človek, ktorý si to musí odmakať za pásom a chodiť na nočné a v sobotu, v nedeľu robiť, on nemá tú možnosť, nemá to tlačítko na tom stroji, kde si môže zvýšiť plat. Chápete ten rozdiel medzi vami a obyčajnými ľuďmi? A toto je vaša zodpovednosť, toto je to, čo sa hovorí, že absolútna moc korumpuje. Vy máte v tom tlačítku, áno, absolútnu moc. A vy ste neodolali pokušeniu to stlačiť a mňa to serie, ešte raz hovorím, keď použijem to slovo, a hovorte tisíckrát, že som vulgárny. Tí ľudia si zaslúžia, aby ste to vrátili späť.
A prepáčte aj, páni a dámy zo SaS-ky, keď tu budete hovoriť, že poslanci si zaslúžia viac, lebo tu makajú, alebo Rišo Sulík bude hovoriť, že makajú, alebo Beblavý tu bude hovoriť, že si zaslúžia. Mňa tieto vaše reči nezaujímajú. Máte peniaze zo štátneho rozpočtu ako príspevok na činnosť strany a nič vám nezakazuje, keď chcete oceniť niektorých vašich poslancov, dajte im viac z vašich peňazí, ktoré máte zo štátneho rozpočtu. To bude fér, to bude... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.5.2019 13:47 - 14:02 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Tak môžem alebo to necháme na pondelok? To je jedno. (Reakcia z pléna.) Myslíš? Tak dobre.
Takže, kolegovia, kolegyne, vítam vás v tejto plnej sále. Dneska by sme mohli niečo spraviť aj tým všeobecným súhlasom. Či nie? Ale nie, sú tu aj z druhej strany. (Zasmiatie sa rečníka.)
Takže návrh zákona, ktorý, ktorý, predkladám, sa týka asi tej najháklivejšej veci, o ktorej táto rokovacia sála rokovala, a to sú peniaze. Je to aj v bežnom živote, je to aj v politike, že keď niekto hovorí o tom, že kto si koľko zaslúži mzdu za svoju prácu, tak potom zrazu to niekto bere príliš osobne. Ale to, čo sa stalo na jeseň minulého roka, kedy si toto plénum, alebo parlament akosi nechcel zmraziť platy, ktoré sme navrhovali, a tým pádom začali platiť odmrazené platy a vyskočili platy poslancov o 1 500 eur, ja považujem za nehoráznosť. Považujem to za pľuvanec do očí ľudí, lebo na jednej strane sirotám zvýšime dôchodok sirotský o 2,70 a na druhej strane poslancom zvýšime bez hanby o 1 500 eur.
A nieže poslancom zvýšime, ale my poslanci si zvýšime. Áno, hovorím my, hoci my v opozícii sme tu v menšine a bez vôle vládnej koalície by tie poslanecké platy zvýšené neboli.
Ale dovoľte aj takú malinkú pauzu si urobiť, že vidím tu v podstate iba dvoch kolegov z nášho hnutia, Soňu Gaborčákovú a Gábora... (Reakcia z pléna.) Aha, dobre, už tu vidím aj budúceho kádeháka, ale že plná sála pri prerokúvavaní návrhu zákona, ktorý má vrátiť platy poslancov tam, kam patria. Lebo, milí páni poslanci a poslankyne, čiže vy, prázdne stoličky, ktoré tu nie ste, ste si bez hanby zvýšili platy o 1 500 eur a sirotám ste pridali 2,70.
A ja sa pýtam, za čo ste si zvýšili o 1 500 eur? Čím ste si to zaslúžili? Lebo je normálne, keď vaši voliči, keď majú mať vyšší plat, tak zrejme v práci im povedia, no tak dobre, urobil si viac, alebo keď chceš mať väčší plat, urob viac. A keď urobíš viac, tak ti pridám. A keď teda to nie je o tomto a robia prácu, kde sa to až príliš nedá merať, že koľko urobia, viac-menej robia prácu stále rovnakú, tak majú pridané každý rok približne toľko, koľko sa na tom, na, v slovenskom hospodárstve je inflácia, o koľko vzrástli ceny, tým pádom, 2-3 % ľuďom sa zvýšia platy.
Lenže vy, páni a dámy poslankyne, vy prázdne stoličky, z ktorých je vás tu teraz pár, keď dobre počítam, raz, dva, tri, štyri aj s tými ľuďmi, ktorí sú za chrbtom, tak ste tu štyria zo 150. Vy ste si zvýšili platy bez hanby o viac ako 40 % z roka na rok. A tvárite sa, že je to spravodlivé, lebo však sa niečo odmrazilo. Ale tak skúsme ti to porovnať, že v čom je to spravodlivé.
Keď minulý rok ste mali spravodlivú mzdu 3 000 eur v čistom, ktorá je 5-krát vyššia jako priemerný čistý plat na Slovensku. A z roka na rok alebo iba z mesiaca na mesiac, alebo od 31. 12. do 1. 1. tohto roku zrazu ste si povedali, že si zaslúžite o 42 % viac. A ja sa pýtam ešte raz, v čom je to spravodlivé?
Zároveň táto vláda zdvihla ľuďom ceny plynu a elektriny o 6 %, tepla o 7 %, poplatku za SIPO o 530 %, živnostníkom zvýšila sociálne a zdravotné odvody o 10 eur. Všetko hovorím mesačne. Zároveň ľudia dostali, teda akože príspevok, že zvýšenie životného minima o 1,59 eur.
Ale sami sebe vy, hlavne teda koaliční poslanci, lebo vy ste tá väčšina v tomto pléne, ste si zvýšili platy o 1 500 eur. Čiže ľuďom zvýšenie životného minima o 1,59 eur a sami sebe o 1 500 eur. Možno druhák-tretiak na základnej škole vie, že keď to vydelí, 1 500 deleno 1,59, že ste si nadelili asi tak 800-, možno 900-krát viac, jako ste dali ľuďom za mesiac. A ja sa pýtam, čo hovorí vaše svedomie? Samozrejme, vás, páni a dámy, milé prázdne stoličky, vaše svedomie asi nehovorí nič. Neozýva sa, lebo ani tu nie ste. Buď ste sa skovali, lebo ste vedeli, že táto téma tu bude prerokovávaná, alebo jednoducho to s vami nič nerobí. Lebo si myslíte, že tých 4 000 eur v čistom, ktoré dnes máte, si za svoju prácu zaslúžite.
A ja vám z tohto miesta hovorím, že si ich nezaslúžite. Možno je tu desať ľudí, možno dvadsať, ktorí si tých 4 000 eur mesačne zaslúžia. Ale je tu ďalších možno, tam sa hlási pán z techniky, že tie si zaslúži, dobre, berem. Ale je tu halda ľudí, ktorí tie peniaze si absolútne nezaslúžia. A je tu podstatná časť ľudí, ktorí si nezaslúžia ani minimálnu mzdu za to, čo pre parlament a pre Slovensko robia.
Mnohí z vás, milé dámy a páni, milé prázdne stoličky, ste nepredložili za tri roky, čo ste tu, za toto volebné obdobie ani jeden jediný zákon. Alebo ste predložili jeden, dva, tri. Neviem presne koľko naši, ale dám si to spočítať cez víkend. Náš priemerný poslanec, odhadujem, že predložil 150 až 170 návrhov zákonov. Verím tomu, že keď to zrátame, že to bude viac ako celý SMER dokopy, jak všetci 49 poslanci SMER-u, jeden náš priemerný poslanec.
A teraz si povedzme, že teda, že čo je spravodlivé. Či platiť všetkých rovnako ako v komunizme, alebo teda by sme mali platiť ľudí podľa aktivity. Je som za to, aby sme tu vniesli ten podnikateľský systém, aby sme platili a odmeňovali ľudí podľa toho, koľko sa narobia, koľko sú prínosom a podľa toho nech majú plat. Niekto bude mať možno to 1,59 mesačný plat a možno niekto 4 000.
Ale dnes vy tým, že ste ignorovali návrh, ktorý som predkladal na jeseň, aby sa platy zmrazili, ste si zabezpečili, že zrazu máte platy o 42 % vyššie ako v minulom roku. A spoliehali ste sa, že túto tému tu už neotvorím, že už to bude v klídku a budete si užívať prašulky a budete sa tešiť, že nabudúce sa stanete znova poslancami a znova tu budete tichučko šúchať nožičkami a znova vám mesačne každý mesiac cinkne na účet štyri litre a nebudete, tak ako doteraz, musieť robiť nič.
Ešte raz. Nie som populisticky za to, že povedať, že naveky nech majú všetci poslanci rovnaký plat zmrazený z roku 2011. Som za to, aby sme teda rozdeľovali, nech majú aktívni viac a neaktívni majú menej a tí, čo nerobia nič, nech majú minimálnu mzdu. Okej, dobre, nech im teda patrí. Ale je veľký rozdiel mať nejakých 550 eur alebo v čistom, ja neviem, 500 eur ako 4 000 eur. A dnes je to o tom, že 4 000 má každý, aj ten, kto tu robí, aj ten, kto tu nerobí vôbec nič. A 4 000 eur aj má každý jeden na tej prázdnej stoličke, ktorú tu dnes vidíme, lebo ešte stále päť minút je pracovná doba. A ak by sme si teraz urobili a mali takú nejakú vešteckú guľu pani Jany Vaľovej a by sme si tak vyleštili a pozreli, že čo tí ľudia robia, tak zistili by sme, že mnohí z nich teraz už sedia v IC-čku a cestujú na východ, mnohí z nich sú úplne niekde inde mimo Bratislavy, mnohí z nich teraz niekde sú na rodinných nákupoch, ale určite nerobia nič, čo sa týka poslaneckej práce. A to ma veľmi mrzí.
Mali by sme byť vzorom, dámy a páni, prázdne stoličky, mali by sme ľuďom ukázať, že nám na nich záleží a v prvom rade my by sme mali byť schopní obhájiť si, že keď máme mať raz o 42 % vyššie mzdy, prečo by sme ich mali mať a za čo si to zaslúžime. Ale my bez toho, aby sme boli schopní ukázať ľuďom, že toto, toto, toto, toto navyše pre ľudí sme spravili, a preto si zaslúžime tak dramaticky zvýšené mzdy, sme si ich zvýšili, alebo ste si ich zvýšili, lebo ste ignorovali môj návrh na to, aby sme platy nechali zmrazené, lebo naozaj som presvedčený, že v priemere 3 000 eur v čistom je bohate za tú prácu, ktorú tu v priemere priemerný poslanec robí. Nič sme neodargumentovali, nič sme nezdôvodnili, len na drzovku si zvýšili plat o 1 500 eur.
Čiže o tomto je môj návrh zákona, že prekladám návrh, ktorý zabezpečí, aby poslanci mali plat rovný platu z roku 2011 a od momentu prijatia toho návrhu, to znamená, ale zároveň hovorím 3 000 eur v čistom, čo si myslím, že je dostatok, a od toho momentu prijatia toho návrhu, aby každý jeden rok, áno, pánom a dámam poslancom platy rástli, ale o presne rovnaké percento, ako vzrastie priemerná mzda pracujúceho človeka na Slovensku.
Čiže keď vzrastie plat o 3 %, tak, áno, aj páni a dámy poslanci budú mať na budúci rok o 3 % vyšší plat. To znamená o 90 eur z 3 000. Ale nie o 1 500 eur.
Prepánaboha! Nehanbíte sa? Vy všetci tí, ktorí sa skrývate a napíšete si, že "Za Boha, za národ!". Čo je tuto ľudské, čo je tuto pronárodné, čo je tuto Božie, čo je tuto kresťanské? Že sirotám dáte 2,70 mesačne navyše a sami sebe si pridáte 1 500 eur.
Pán poslanec Šuc, zo strany SMER - sociálna demokracia, Šuca, pardon, aby to bolo správne aj pre deti a vnúčatá pána poslanca Šuca napísané v análiách a prepisoch z rokovania Národnej rady aj v 25. storočí. Čo hovorí svedomie na to? Sám sebe si odhlasovať 1 500 eur navyše a vnúčatám odhlasovať tým istým prstom 2,70. Čo na to hovorí svedomie? Jak sa s tým dá žiť tak normálne? Jak sa dá vysporiadať s tým svedomím? Alebo sa to dá niekde operovať, že sa to vyoperuje von, odloží sa do poličky, tam sa to odloží, kým nebudem poslancom alebo naveky? Jak sa s tým dá žiť? Jak sa dá ráno pozreť v kúpeľni do zrkadla? Že sám sebe som si s týmto pravým ukazovákom stlačil, že budem mať 1 500 eur navyše a takisto s tým istým pravým ukazovákom som tým sirotám stlačil, že budú mať o 2,70 eur navyše? Ako sa, pán poslanec Šuca, okresný predseda to strany SMER v Poprade, dá žiť? Ako sa dá žiť s tým, že sa skrývam za sociálnu demokraciu, hovorím o sebe, my sme sociálni demokrati, my sme sociálne cítiaci, a dá sa zároveň s tým istým ukazovákom samému sebe schváliť 1 500 eur navyše a s tým istým ukazovákom sirotám 2,70 eur navyše? Ako sa s tým dá žiť, pán Šuca, pán poslanec? Budem veľmi rád, ak sa prihlásite do rozpravy a nám to vysvetlíte.
Lebo ak raz človeka robí svedomie človekom, tak ja si myslím, že toto dokáže iba človek, ktorý to svedomie nemá. Alebo jednoducho má niekde ten gombíček, ktorý si vypne a tým momentom nemá svedomie a vtedy je schopný okrádať svojich vlastných voličov. Vtedy je schopný si samému sebe dať 1 500 a sirote 2,70. A keď tu predložím návrh, aby sa to zvrátilo späť, a dám vám možnosť, aby ste urobili reparát, reparát pre svoje vlastné svedomie, tak vtedy znova s tým istým ukazovákom to zabijete, lebo si poviete, že, ne, vy nechcete počuť ohlas svojho vlastného svedomia. Vy sa nechcete pozerať do svojho vlastného zrkadla.
A ešte raz hovorím, nejde mi o to, aby sme mali všetci rovnako. V pohode zaveďme princíp taký, ako platí v súkromnej sfére, kto robí viac, nech má viac, a kto sa fláka, nech nemá nič, alebo nech má minimálnu mzdu. Ale toto, odporne, vulgárne, napľuť takto ľuďom do očí, samým sebe si dať 1 500 navyše a sirotám 2,70, to nie je, pán poslanec Šuca, okresný predseda strany SMER - sociálna demokracia, sociálne cítenie. Toto je vulgárny pľuvanec do očí každej jednej slovenskej sirote. A toto ste, pán poslanec Šuca, urobili svojím hlasovaním, svojím bezcitným prístupom k svojím vlastným platom a k dávkam, ktoré dostávajú tieto deti, ktoré nemajú svojich rodičov, ktoré o nich prišli možno pri pracovnom úraze, možno zomreli na rakovinu, možno ich zrazil vlak, možnože sa zabili v aute, lebo išli za svojou prácou niekde, kde ju museli hľadať, lebo vy ste im ju ukradli na Slovensku. Tak ako tie opatrovateľky, ktoré zahynuli, osem či deväť ich bolo, ktoré chodili do Rakúska preto, lebo vy ste im zobrali nádej na lepší život na Slovensku. A ich deti dnes majú sirotský dôchodok. A im ste, pán poslanec Šuca, a každý jeden poslanec SMER-u, SNS a MOST-u - HÍD svojimi ukazováčkami dali 2,70 minulú jeseň a samým sebe tým istým ukazováčkom 1 500 eur navyše.
A ste si mysleli, že ja túto tému už neotvorím, že vám dám s tým pokoj. A jednoducho vám s tým pokoj nedám, lebo ja som išiel do politiky, aby som práve takýmto ľuďom, ktorí obchodujú so svojím vlastným svedomím, ktorí ho nechajú tam pri vstupe do parlamentu, aby som vám tu nadstavoval zrkadlo, aby som vám hovoril, že robíte chybu, a ponúkal vám možnosť, aby ste ju napravili. A o tomto je návrh zákona, ktorý predkladám, o ktorom budete mať možnosť budúci týždeň hlasovať. Budete môcť pred eurovoľbami ešte opraviť to vaše obludné hlasovanie, kedy ste na úkor tých sirot si sami sebe pridelili 1 500 eur mesačne navyše, 1 500 eur, ktoré ste si nezaslúžili.
Pokračujem v pondelok.
Skryt prepis