Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

10.9.2019 o 13:12 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.9.2019 13:12 - 13:13 hod.

Igor Matovič
Vymazať rámček!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.9.2019 13:05 - 13:07 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Navrhujem, aby Národná rada zaradila nový bod - odvolanie podpredsedu Národnej rady Martina Glváča z postu podpredsedu Národnej rady.
Zdôvodnenie: Martin Glváč dlhodobo a vedome komunikoval so závadovou osobou Alenou Zsuzsovou, hoci vedel, že táto osoba bola vyšetrovaná v súvislosti s vraždou primátora Hurbanova. Túto skutočnosť zatajil, robil to aj ako minister obrany a zároveň po smrti Jána a Martiny sa vysmieval ľuďom, ktorí protestovali v súvislosti so smrťou Jána a Martiny. Takýto človek je hanbou na tomto poste, nemá tam čo robiť a je to doslova pľuvanec do očí pozostalých po Jánovi a Martine, dupľom v čase, kedy je vyšetrovaný alebo pred súdom stojí objednávateľ vraždy Marián Kočner, s ktorým dlhodobo udržiaval priateľské vzťahy a chodil s ním na dovolenku na jachty do Chorvátska.
Skryt prepis
 

28.6.2019 13:19 - 13:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, lepšie povedané, zbytky kolegov a kolegýň, zažívame v podstate poslednú hodinku práce parlamentu pred letnými prázdninami a je mi naozaj ľúto, že pri takejto téme, vidím tak plnú - v úvodzovkách plnú - rokovaciu sálu.
V parlamente sa bavíme o hocičom, ale téma zdravotníctva a hlavne stability zdravotníckeho systému by malo byť záujmom každého z nás. Keď sa dnes pozrieme a zistíme si, že kde sa nachádzajú páni a dámy poslanci, ale hlavne páni, tak hrajú futbal v Poprade teraz. Tu sú možno niektorí zapísaní a možno tu ani neboli, ale hrajú futbal v Poprade. A tu Marek Krajčí predkladá návrh ústavného zákona, aby konečne sa nesprávali vlády k zdravotníctvu tak, že chodia tam jak do špajze, že keď treba niečo, lebo niekde ukradli, a treba zalepiť dieru, tak tam vbehnú jak lupiči, zoberú štyri bedničky zaváraním a prenesú to niekam inakam, lebo dnes takto funguje zdravotníctvo. Ale nielen, nielen dnes, dlhé roky. Len SMER to dotiahol do absolútnej geniality, že v priebehu roka tri, štyri, päť razy menia rozpočet pre zdravotníctvo. A sami viete, že asi, a poznáte príklady možno vašich známych, možno vašich detí, možno ste počuli, že ako to niekedy funguje v osadách, že ľudia, ktorí žijú z ruky do úst, a poviem, že pod hranicou možno chudoby, a potom zrazu príde nejaká sociálna dávka, tak tí ľudia potom si spravia bašável a v priebehu dvoch dní tie peniaze sú v čude. A potom znova tri a pol týždňa trú biedu aj ich deti, teraz hovorím o príklade z tých osád, jednoducho keď niekto nemá stabilný príjem a nemôže s ním stabilne počítať a peniaze mu prídu iba kedy-tedy, tak potom sa aj tak k tomu postaví.
A, bohužiaľ, takto to aj v zdravotníctve chodí, že jednoducho zdravotníctvo alebo celý systém lekárskej alebo teda zdravotníckej starostlivosti nemôže počítať s istotou. Nevie, či jednoducho niekto nepríde a znova nevbehne jak lupič do tej špajzy, znova odtiaľ nezoberie to, čo patrí na liečenie chorých, a presunie to na nákup stíhačiek, lebo však Danko sa ráno zobudil a spomenul si na to, že keď bol malý sa hral s lietadielkami, tak on teraz si povedal, zobral si mapu a ukázal puk, puk, puk, puk, puk, štrnásť stíhačiek si kúpime a budem teda veľký kapitán, lebo však teda kamarát mu dal hodnosť, hoci si to nezaslúžil. A kde na to zoberieme peniaze, no tak kam, jako, kde, kto si nechráni alebo kde sme nedali poriadny zámok, no však jasné, zdravotníctvo, tam sú peniaze, zoberieme odtiaľ. Takto funguje dnešný štát, takto funguje Slovenská republika, takto funguje zdravotníctvo na Slovensku.
To, čo predkladá Marek Krajčí, náš tieňový minister zdravotníctva, a o čom dlhé roky hovorí, hlavne teda tu v parlamente, je to, že dajme systému stabilitu. Uzamknime tú špajzu pred takýmito vagabundami ako Danko, ktorý si potom tam potrebuje vbehnúť a vykradnúť špajzu, lebo však potrebuje si spraviť nejaký biznis. Dajme stabilitu financiám v zdravotníctve a povedzme, že, myslím, 7,1 %, keď dnes dávame z HDP do, pre zdravie, alebo teda na liečenie chorých, keď to zjednoduším, tak v ústave si povieme, že áno. Alebo teda ústavným zákonom povieme, že garantujeme 7,1 - súčasný stav - a každým nasledujúcim rokom, aby sme teda dobehli aspoň teda ten priemer Európskej únie, budeme postupne zvyšovať financie pre zdravotníctvo o 0,1 % z HDP. Čiže áno, prirodzene, peniaze do zdravotníctva rastú, takže každým rokom, povedzme si, že v absolútnom vyjadrení je tých peňazí trošku viac, ale, samozrejme, aj inflácia rastie, to znamená, inak povedané, peniaze sa zároveň aj znehodnocujú, takže neznamená automaticky, že viac peňazí znamená aj viac k dispozícii na to, aby sme mohli viacej urobiť.
A keď tu sú teda nejakí liečitelia zdravotníctva, ktoré hovoria, že urobíme to bez peňazí, že tých peňazí tam je v tom systéme dosť a stačí teraz iba porušiť nejaké nemocnice, a neupraceme v tejto základnej otázke, tak jednoducho sú to naivní liečitelia. Sú to, poviem z tohto miesta, hlupáci. Jednoducho zdravotníctvo je dramaticky podfinancované, a keď chceme liečiť ľudí a keď chceme liečiť systém, tak musíme garantovať peniaze. Keď budú garantované peniaze a nebudeme si teda robiť zo špajze ako zásobáreň na rôzne teda úchylky zlodejov, kde kedykoľvek budú môcť v priebehu roka vbehnúť a odtiaľ peniaze zobrať, a potom kedy-tedy zase niečo tam hodiť späť, ale povieme, že toto jednoducho do tej špajze financií pre zdravotníctvo nesiahneme a zároveň prijmeme záväzok taký istý ako pri obrane, kde teda dobre, vonkajšie okolnosti alebo náš verejný medzinárodný záväzok nás núti alebo sme ho prijali, postupne zvyšujeme financie pre obranu a výrazne rýchlejšie, ako navrhuje Marek pre zdravotníctvo, tak prečo by sme nemohli pre zdravie povedať, že postupne tie financie budeme navyšovať, keď to dokážeme povedať, že budeme to robiť pre tanky, stíhačky, a teda našu obranu.
Jasné, peniaze aj tam treba a dám iba teoretickú otázku, ale nehovorím tým, že tie peniaze do obrany nie sú treba. Ale načo nám budú tie stíhačky Dankove, ktoré sa nad Slovenskom ani nedokážu otočiť, ktoré, bez problémov, sme sa mohli dohodnúť s Poľskom, s Maďarskom, s Čechmi, že budeme mať spoločnú vzdušnú obranu a bola by dramaticky lacnejšia ako tá, že budeme mať 14 stíhačiek, ktoré budú musieť lietať, lebo však aby teda mali niečo nalietané, ale nemajú. Prečo? Načo nám budú tie stíhačky, keď ľudia budú chorí? Keď nám budú na Slovensku naďalej zomierať zbytočne tisíce ľudí, zbytočne tisíce ľudí ročne na Slovensku nám zomiera iba v porovnaní s Českou republikou.
Sú to tzv. úmrtia, alebo teda odvrátiteľné úmrtia. To znamená úmrtia v zdravotníctve, ktoré by sme odvrátili, ak dostatočne včas a efektívne identifikujeme a liečime problém chorého človeka. Čiže nielenže máme, teda o tisíce ľudí viac zomiera na Slovensku, ale Čechy sú ešte, ale teda pri porovnaní aj adekvátnych veľkostí Českej republiky a nás. To znamená, že keď vydelíme počet obyvateľov v Čechách približne deleno dva, tak bude to plus-mínus, rovnaký počet obyvateľov jako na Slovensku, a keď takto si porovnávame tzv. odvrátiteľné úmrtia, tak na Slovensku jednoducho ročne tisíce ľudí úplne zbytočne zomrie, keď to teraz veľmi zjednoduším, lebo nejaký idiot si povie, že treba kúpiť 14 stíhačiek. Lebo on sa ráno s tým zobudil, lebo on keď bol malinký sa hrajuškal s lietadielkami. Jasné, že keď peniaze nedáme do zdravotníctva, tak to nebude fungovať.
Jasné, jedným dychom hovorím, že, samozrejme, keď tie peniaze tam dáme, musíme strážiť, aby boli efektívne použité, aby sa nerozkrádali a aby sme ich platili tým, ktorí si ich zaslúžia. Jasné, že musíme nájsť systém, aby teda ľudia, ktorí sa priživujú na zdravotníctve, aby sa nepriživovali, ale musí to ísť ruka v ruke s tým, že garantujeme stabilitu systému. A to je presne to, čo navrhuje Marek Krajčí, ešte raz hovorím, náš tieňový minister zdravotníctva, a tak ako som ho tu počúval, som mal také deja vu, ale deja vu zvyčajne býva o tom, že ste to už raz zažili. Tak ja som také deja vu do budúcna, takže možno iba taký sen, aby človek s takým vystupovaním a s takým prehľadom a s takými schopnosťami, ako tu pred chvíľkou predo mnou hovoril, takto o necelý rok tu stál a predkladal svoju víziu zdravotníctva ako budúci minister zdravotníctva vlády, ktorá vznikne po Ficovi.
Ale som presvedčený o tom, že keď sa sem postaví, tak bude bojovať presne za istú vec, a to je skúška charakteru, lebo nie je umenie vykrikovať z opozičných lavíc, že dajte, urobte, navrhujeme, ale potom sa sem postaviť ako minister a povedať, za týmto si budem stáť. A ja som presvedčený podľa toho, ako Mareka poznám, že to nie je z jeho strany opozičné divadielko, ale postaví sa sem takisto, ak tú možnosť dostane, a bude bojovať o stabilitu zdravotníctva a celého systému rovnako jako teraz z opozičných lavíc.
Ešte raz hovorím, absolútna priorita v zdravotníctve je stabilizovať systém. To znamená povedať, do špajze, v ktorej sú financie, a teda zdroje pre financovanie liečby chorých ľudí, politici majú vstup zakázaný. Preto navrhujeme ústavný zákon, ktorý, preto ústavný, ktorý sa veľmi ťažko mení, takisto ako dnes, keď máme zákon o ústavnej brzde tzv., ktorá chráni naše verejné financie, tak takisto by bol toto zákon, ktorý bude chrániť systém zdravotníctva. A keď teda odložíme všetky škriepky a všetky otázky, ktoré parlament rieši, a dáme si iba to, čo je absolútny základ, či nás, alebo našich voličov, tak je to to, aby sme chorým ľuďom pomohli, aby nikto nemusel zbytočne zomierať.
Čiže ak nám na tom záleží, skúsme tento návrh zákona podporiť bez ohľadu na to, že či sme z opozície alebo koalície, lebo bude to aj bič pre tých vás, ktorí si myslíte, že už vládnuť nebudete, bude to bič na budúcu vládu, lebo bude musieť garantovať financie pre liečenie chorých.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.6.2019 13:08 - 13:09 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Dávam návrh na odvolanie Martina Glváča z funkcie podpredsedu parlamentu, Národnej rady, takisto aj z príslušného výboru Národnej rady.
Zdôvodnenie: Človek, ktorý si s vedomím, že si dopisuje so ženou, ktorá bola vyšetrovaná ako podozrivá z objednávky vraždy primátora Hurbanova, ktorý si s ňou dopisuje oplzlé esemesky o tom, ako si zaslúži hýčkanie a maznanie, a po tom, ako sa dozvie, že táto žena je podozrivá z objednávky de facto piatich vrážd, dvoch dokonaných a ďalších dvoch vrážd prokurátora, bývalého vysokého politika a ďalšieho prokurátora vysokopostaveného na Generálnej prokuratúre, takýto človek nemá čo robiť v Národnej rade, nemá čo robiť na slobode, nemá čo robiť vo vedení Národnej rady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.5.2019 10:11 - 11:00 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže, kolegovia, kolegyne, opakovanie je matka múdrosti. Také zaujímavé, že tento bod som v podstate začínal v piatok na fajront nejakých 15 minút, včera na fajront nejakých 30 minút, teraz pred hlasovaním zase nejakú trištvrte hodinku, tak pomaly voda stúpa. Účasť sa nejako nepolepšila, je štvrť na jedenásť, pracovný deň, zvýšené platy poslancov bežia, posledný bod programu, najdôležitejší bod to programu, však platy sú dosť podstatné, ale nejako páni a dámy sa poschovávali opäť a zrejme sa tu hanbia byť, lebo sa boja asi, že im potom poviem, že koľko sa jako veľmi narobili, koľko návrhov zákonov predložili a tam teraz prišiel hrdina, ktorý schovaný pod balkónom vykrikuje a prerušuje, ale nemá tú odvahu si tu sadnúť, aby som ho konfrontoval s výsledkom jeho práce.
Takže, dámy a páni, keďže to je také prerušované, treba zopakovať asi podstatu. Spáchali ste, dámy a páni, a teraz v tomto prípade dovoľte, aby som sa prihovoril prázdnym stoličkám, lebo tých je tu dramatická väčšina, lebo vidím: raz, dva tri, štyri, päť, spolu so mnou šesť poslancov. To znamená 149 neprítomných, 140, pardon, 144 neprítomných, šesť poslancov momentálne je v sále. Kto je kde? Ty si hore na balkóne, ty si teraz verejnosť, takže dobre, sedem, čiže 143 poslancov neprítomných, tých, ktorí, alebo tí, ktorí sú zodpovední za to, čo sa tu spáchalo na jeseň minulého roku.
Predkladal som návrh zákona, aby tak ako každý jeden rok posledných iks rokov, aby platy poslancov boli zmrazené. A opakoval som argumentáciu, že poslanci si nezaslúžia vyššie platy dovtedy, dokedy Slovensko nebude hospodáriť, alebo vláda nebude hospodáriť, ktorú parlament má kontrolovať, samozrejme, podľa ústavy tak, že nebude naše budúce generácie, to znamená deti a vnúčatá, zadlžovať. Čiže momentom, keď vláda bude hospodáriť zodpovedne, tak ako múdrosť našich starých otcov a materí hovorí "zakrývaj sa iba takou perinou, na akú máš", to znamená, že budeme hospodáriť iba s tými peniazmi, ktoré od ľudí vyberieme a nebudeme zadlžovať ľudí, nebudeme zadlžovať Slovensko, nebudeme zadlžovať našu akciovú spoločnosť s názvom Slovenská republika, nebudeme zadlžovať naše deti a vnúčatá, nebudeme im dávať takto mlynský kameň na krk do budúcna, tak potom okej, nech platy poslancov rastú. S týmto argumentom som predkladal tento návrh, odhadujem, možno šesť, sedem, možno osem razy. Každý jeden rok na jeseň, aby sa platy zmrazili. Aby nerástli.
Takisto som ho predkladal aj 23. októbra minulý rok a veľmi dobre ste vedeli, a mnohí, bohužiaľ, ste sa tak ako nádejali, modlili, čokoľvek, že ten návrh nepredložím a teda už konečne tie platy vzrastú. Veľmi dobre ste vedeli, že keď za ten návrh nebudete hlasovať, aby platy poslancov zostali zmrazené, kým Slovensko nebude mať aspoň vyrovnaný rozpočet, že v tom prípade od nového roka platy, vaše platy raketovo porastú. A jednoducho vy ste to v pohode spravili. Vy ste v pohode spáchali podľa mňa zločin voči vašim vlastným voličom.
Nejde teraz o to, že či sú tu ľudia, ktorí si zaslúžia mať viac. Áno, sú tu aj takí, ktorí si zaslúžia mať viac. Lenže je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí by si v porovnaní s tým, čo robia ľudia naozaj, čo tu hovorí Blaha, blúzni, ľudia práce, na ktorých on zvysoka kašle, lebo aj on bol ten, ktorý si zvýšil plat o 1 500 eur, v porovnaní s tými ľuďmi je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí si tu nezaslúžia ani minimálnu mzdu. Vy si môžete povedať, ale však ľudia takto rozhodli, však my sme zvolení, my sme ich zástupcovia, ľudia nám dôverujú a práca poslanca, to predsa nie je vysedávať v pléne alebo predkladať zákony, to viete, to je, to je také, to je také, to je také poslanie.
Ale ja sa pýtam, čo počas toho poslania pre ľudí robíte? Nepreženiem, keď poviem, že priemerný koaličný poslanec, ale aj väčšina opozičných, strávi politickou prácou alebo poslaneckou prácou maximálne tri hodiny denne. Na druhej strane sú ľudia na Slovensku, ktorí keď majú prácu, čo stále nie každý má, strávia v tej práci v priemere, dobre, povedzme si osem hodín denne. Ale je státisíce ľudí, ktorí nedokážu z toho jedného platu uživiť tú svoju rodinu. Veľakrát preto, lebo tá matka je jednoducho slobodná matka, alebo ju opustil muž, alebo jej zomrel ten muž, alebo žena. A chcú tým svojim deťom dať nejakú budúcnosť. A z tej jednej práce si donesie minimálnu mzdu a po tej jednej práci ide do druhej práce. A po tej druhej práci ide ešte k rodine starať sa o tie svoje deti. A dokopy je rada, že donesie do tej rodiny možno 500 eur. A má na krku dve, tri deti.
Toto je obyčajný život ľudí na Slovensku. Takýto osud má státisíce slobodných matiek na Slovensku. Horko-ťažko donesú domov 500 eur, od muža sa dožadujú alimentov a vy, čo tu budujete dvanásty rok sociálny štát, na tie ženy kašlete. Vy im nepomôžete voči tým, čo im tie alimenty nezaplatia. Vy si zakrývate oči pred tým, že tí, čo platiť alimenty majú, v pohode klamú, že nemajú príjem, hoci sa vyvážajú na BMW. Vy im nepomôžete, vy necháte tých ľudí živoriť na úplnom dne a zároveň tým istým prštekom, čo tento systém držíte, tým istým prštekom si zahlasujete za to, že budete mať 1 500 eur mesačne len tak navyše. Len tak, lebo jednoducho máte tú moc. Na rozdiel od tej zodratej matky, ktorá ide z jedného zamestnania do druhého a potom domov do tretieho. A na koniec si donesie 500 eur poctivo zarobených, vy len tak, ťuk, 1 500 eur cinkne na účet, však sme radi, lebo máme tú moc. A ja sa pýtam, kde tá matka, tá slobodná matka, čo hrdlačí, čo sa nevie domôcť svojich alimentov, kde ona má to zázračné tlačítko? Kde ho má v tej svojej práci? Kde ho majú tie zdravotné sestry, čo stoja obetavo pri tých pacientoch? Kde pri tom lôžku je to tlačítko, kde si môžu oni zvýšiť plat? Sami sebe len tak o 42 %. Svedomie. Svedomie vám hovorí niečo? To slovo? S-v-e-d-o-m-i-e, osem písmen to má. Napíšte si to, prosím vás, niekam nad posteľ. Keď budete zaspávať, aby ste to videli a aby sa vám niečo vrátilo v mysli späť.
Vaše mamy, otcovia, babky, dedovia vás učili, že treba žiť poctivo a netreba okrádať ľudí. Ale keď človek na ulici hladný okradne druhého, áno, je to zlé. Nie je to správne. Ale keď človek, ktorý má plnú kasu, bohatý človek, poslanec Národnej rady, ktorý zarába 3 000 eur čistého, okradne svojich vlastných voličov, ktorým každú jednu chvíľu hovorí, ako mu strašne na nich záleží, ako strašne mu tu chce vybudovať sociálne nebo na Zemi a toto spácha, lebo má tú moc, tak to je miliónkrát väčší zločin, jako ten, čo si od hladu ukradne strapec hrozna v obchode. Ale toho chalana pošlete do basy. Ale čo spravíte so sebou? Vy ste z obliga, že? Vy ste čistí.
A ešte raz sa vás pýtam, ako sa za tejto situácie pozriete do očí tým státisícom slobodných matiek, ktoré ledva vyžijú z výplaty do výplaty? Ako sa pozriete tým státisícom nezamestnaných ľudí, ktorí naďalej, áno, na Slovensku sú. Nežite v eufórii, že teraz tu máme raj, každý má prácu, kto chce pracovať. No jednoducho ju nemá. Poviete mu, že však odíď z tej hladovej doliny a dôjdi do Bratislavy, tu tú prácu budeš mať. Ale on tam chce žiť, tam, kde sa narodil. Preto nám posiela Európska únia eurofondy, aby tieto nerozvinuté regióny sme zveľadili. A čo ste vy za 15 rokov s tými eurofondami urobili? Zveľadili ste svoje vlastné účty, nie tie regióny, aby tam bola práca, nie, aby tam bola diaľnica, teraz tuto diletanta Érséka, pred chvíľkou tu bol, dáte, že tri roky on má akože stavať diaľnice, tunel. Čo urobil? On po dvoch rokoch zistí, že vlastne ten tunel sa mu tam nestava. Kľúčová investičná stavba. Po dvoch rokoch dôjde na to, že jeho vlastne oni tam nestavajú. Celé Slovensko na to čaká. Tí ľudia tam zabíjajú hodiny v tých zápchach, zomierajú zbytočne ľudia. Len diletant, ktorý sa tu hrá na ministra, nič neurobí. Jak stavia teraz bratislavský obchvat? A to majú, táto strana má ešte ministra životného prostredia. On z bratislavského odpadu stava bratislavský obchvat. Úplne v pohode zo skládky sa vyváža sajrajt podľa nálezu aj s arzénom, áno, s rakovinotvornou látkou, a stava sa z toho obchvat. Zaváža sa pekne, zaleje sa s betónikom s asfaltom a bude to z obliga.
Jasné, keď Bugár mal jediný záujem ošáliť svoju vlastnú rodinu za pár korún... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
18.
Pán poslanec!


Matovič, Igor, poslanec NR SR
19.
... za pár korún kúpiť pozemok.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
20.
Pán poslanec, keď neprestanete, preruším rokovanie.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
21.
A čo sa teraz také...? (Povedané súbežne s predsedajúcim.)


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
22.
Prepáčte.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
23.
A čože som povedal Bugára?
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Ja som na pretrase, alebo napríklad váš návrh zákona?
Nech sa páči.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
25.
Ja ho zdôvodňujem.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
26.
No tak toto nie je dôvod, ešte raz vás upozorňujem. Ja vám zoberiem slovo. (Povedané súbežne s rečníkom.)


Matovič, Igor, poslanec NR SR
27.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Aha. Celé Slovensko teraz videlo dôvod pána Bugára, keď sa spomenie pán Bugár.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
28.
Lebo klamete, obyčajný klamár ste.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
29.
Áno, klamár ste vy.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
30.
Klamete, ochudobňujete Slovensko (reakcia poslanca Matoviča: "Klamár ste vy."). Tristotisíc (reakcia poslanca Matoviča: "Klamár ste vy."). Tristotisíc kilometrov urobila vaša matka, že? (Povedané súbežne s rečníkom.)


Matovič, Igor, poslanec NR SR
31.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Nezneužívajte, nezneužívajte svoje postavenie!


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
32.
Ešte aj (reakcia poslanca Matoviča: "Neskáčte mi do reči.") vašu matku ste použili normálne na daňový podvod!


Matovič, Igor, poslanec NR SR
33.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Neskáčte mi do rečí! Neskáčte mi do rečí, podvodník!


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No podvodník ste vy, daňový podvodník.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
35.
Áno, podvodník si ty, dobre? Neskáč mi do reči! (Povedané súbežne s predsedajúcim.)


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
36.
(Povedané súbežne s rečníkom.) Vlastnú matku použiť, vlastnú matku použiť na daňový podvod.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
37.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Teraz tu hovorím o tom, že ste si zvýšili platy o 1 500 eur!
A nehanbíte sa za to a ešte tento človek vás kryje! Za čo si on zaslúžil?! Za čo si zaslúžili poslanci MOST-u - HÍD zvýšené platy?! Dobre, tak sa pozrieme na MOST - HÍD. Koľko návrhov zákonov, jak sa pretrhli v tej práci, že z roka na rok majú 1 500 eur navyše? Dvakrát viacej si pridali, jako tí ľudia všetci, čo tu robia, majú priemerný plat. Za celomesačnú robotu. Za to, že tu tie drísty, čo tu hovoríte, musia počúvať, prepisovať a chodiť vám okolo zadku. Zarobia 750 v priemere a vy iba tak si dáte 1 500 eur navyše, lebo máte moc, máte tlačítko, ktoré stačí stlačiť a už ste frajeri, lebo vy si to môžte dokázať, vy si to môžte urobiť.
A ja sa pýtam ešte raz, kde tie slobodné matky, ktoré hrdlačia a nemajú ani alimenty zaplatené, ledva uživia svoje rodiny, kde oni v tej svojej práci majú to zázračné tlačítko, ktorým si môžu zvýšiť platy? Je úplne normálne, aj vy toho máte plné ústa, že mali by byť koláče za prácu, alebo keď niekto chce niečo navyše, tak niečo by mal navyše spraviť. A pýtam sa, čo ste spravili navyše, milé prázdne stoličky? Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, deväť, desať, jedenásť, dvanásť, čiže 138 poslancov tu nie je, čiže 138 milých prázdnych stoličiek a dvanásť pánov poslancov a pani poslankýň, sa pýtam, čo ste urobili navyše, za čo si zaslúžite mať zvýšené platy o 1 500 eur voči minulému roku? Viete, čo ste urobili navyše? Nič.
Ešte na základe zákona, ktorý prijal Danko, lebo sa mu nepáčilo, že vám tu nadstavujem zrkadlo, tu trávite o dramaticky menej času ako predtým. Lebo keď sa niekto zapojí do rozpravy, môže hovoriť iba dvadsať minút. Keď niekto do ústnej, už iba desať minút. Áno, ja mám teraz výhodu, že som predkladateľ, tak môžem hovoriť, teda áno, zmilovali ste sa, možno aj do jedenástej. Ale neurobili ste navyše absolútne nič. A dali ste si za to odmenu 1 500 eur. A znova tu bol rok, kedy sa minulo viac, jako ľudia zaplatili tomu štátu a tí ľudia si vás volili preto, že máte zodpovedne hospodáriť. Mnohí z vás sa tu skrývate za Boha. Hovoríte, že za Boha, za národ, hocičo, my sme kresťania, kresťanská únia, kresťanská strana, hocičo. Ale kresťanské, keby že sa snažíte kresťansky robiť politiku, tak si pozriete v Biblii podobenstvo siedmich plodných rokov a siedmich neplodných rokov, chudobných. A viete, že dobrý hospodár sa stará o zverené hospodárstvo tak, že keď sú dobré roky, odkladá do špajze, aby mal na tie roky, keď budú roky zlé.
Vy v čase, keď Slovensko zažívalo dobré roky, ste zadlžovali, zadlžovali, zadlžovali, vykrádali našu spoločnú špajzu. A prídu na nás zlé roky a budeme mať problém. Slovensko mihnutím prútika sa môže vydať na grécku cestu a len preto, lebo vy ste chceli dni bohatšie kráľov. Lebo vy ste si povedali, že máte moc, máte to zázračné tlačítko.
A znova sa vás pýtam, ako, kde nájde ten učiteľ na tej základnej škole, ktorý zarobí 500, 600, 700 eur, kde on nájde, v ktorej triede, či v ktorom kabinete alebo v riaditeľni, kde nájde to zázračné tlačítko, kde si sám sebe môže zvýšiť plat? Povedzte mi. Odpovedzte mi na tú otázku. Kde nájdu pri tom stroji, pri ktorom robia mnohí, státisíce ľudí a robia tam dni a noci, robia tam soboty a nedele, robia tam na tri, štyri smeny, a robia jak mukli a tuto príde a tu to odložím, a tuto príde a tu to odložím, a robia to roky len preto, aby uživili ako tak dôstojne svoje deti, svoju rodinu. Kde títo ľudia nájdu pri tom stroji to zázračné tlačítko? Ktoré na tom stroji je to tlačítko, kde si oni sami sebe môžu zvýšiť plat iba tak o 1 500 eur?
Ja sa pýtam, kde máte svedomie?! A prepáčte alebo neprepáčte, že na vás kričím, prázdne stoličky, ale ja viem, že ste zalezení po kluboch a pozeráte. Čo hovorí vaše svedomie? Je toto v súlade s tým, čo hlásate?
Pani poslankyňa za SNS, ste tu jediná statočná z SNS. Hovoríte, že ste kresťanská strana. Ja sa pýtam, čo je na tomto kresťanské, prosím vás? Takto konajú farizeji, nie kresťania.
Ja sa pýtam pánov poslancov z MOST-u - HÍD, ktorí takisto hovoria, že - a sú ešte aj z EPP, v Európskej ľudovej strane - čo je na vašom obludnom, nemorálnom konaní, kedy sirotám dáte navyše mesačne 2,70 a sami sebe 1 500 eur, čo je na tomto obludnom, nemorálnom konaní kresťanské? Toto je podlé, amorálne, farizejské, lebo keď niekto sa skrýva za to, že je kresťan a na druhej strane kresťanov okráda, aj neveriacich okráda, keď okráda svojich vlastných voličov, tak je farizej a nie kresťan.
Je najvyšší čas, aby na Slovensku sa očistila sociálna demokracia, aby sme sociálnu demokraciu, ktorá tu je, nazývali sociálnou zvrhlosťou a amorálnosťou, lebo toto nie je sociálne cítenie, ale toto je sociálny bezcit. Je najvyšší čas, aby sme "slovenskú národnú straku" nazývali "Slovenskou národnou strakou", aby sme MOST - HÍD nazývali obchodníckou firmou, ktorá zneužíva maďarskú menšinu na Slovensku len pre svoje vlastné účty, pre svoje vlastné záujmy. Je najvyšší čas, aby sme každého, kto sa tu skrýva za kresťanstvo a zároveň takto obludné návrhy podporuje, aby sme povedali, že toto nie je kresťan v politike, lebo kresťan v politike má v prvom rade stáť za chudobnými, chorými a slabými. Ale vy stojíte pri sebe, pri vlastných účtoch, lebo chcete mať, ako som povedal, deň bohatší kráľov. A nemorálne zneužívate svoje vlastné postavenie. To, že máte tam ten, už pľujem, že tam máte ten gombík!
Chcem vás zobudiť, ľudia, prosím vás, zobuďte sa, spamätajte sa! Máte tu návrh zákona, stačí dnes za neho zahlasovať a môžete to vrátiť späť, to, čo ste spáchali na ľuďoch, to, ako ste ich podviedli, ako ste ich predali, ako ste zapreli to, čo vám vštepovali do hlavy otcovia, matere a starí rodičia, že nemá sa okrádať druhých ľudí. A to, čo by vám mala vštepiť do svedomia politická česť, že nemôžem predsa okradnúť svojich vlastných voličov, keď tam to tlačítko mám, tisíckrát viac sa musím zamyslieť, či ho stlačím.
Chcem, aby sa vo vás zobudilo to svedomie, aby ste upratali doma. Niekam ste ho skovali. Keď ste ho dali predsedovi strany do trezoru, aby vám ho tam strážil, aby sa náhodou nezobudilo, tak si ho vypýtajte späť. A buďte tými poslancami, akými by ste mali byť, tak ako ste tu sľubovali na ústavu, že vždy budete hlasovať v súlade so svojím svedomím a presvedčením. Ale keď chcete hlasovať so svedomím, musíte sa na neho pozrieť. Musíte sa s ním konfrontovať. Musíte sa rovno pozrieť na seba do zrkadla a opýtať sa každé ráno seba, či som včerajší deň prežil tak, ako sa tvárim, či som ho prežil ako sociálny demokrat, ktorý by mal byť sociálne cítiaci s najchudobnejšími. Či som ho prežil ako kresťan, ktorý by sa mal vždy starať iba o chudobných, chorých a slabých v prvom rade, lebo bohatý, zdravý a silný sa o seba postará sám. A keď túto otázku si každé ráno v zrkadle zodpoviete, že ste to urobili, tak vtedy ste svoje svedomie objavili.
Ja vám nezávidím tých 1 500 eur, aby sme sa pochopili. Veľmi rád by som bol, dobre, dohodnime si systém, ako je normálne vo firmách, kto sa koľko narobí, nech má. A nehovorím to preto, že som predložil najviac návrhov zákonov. Dal som si spraviť rešerš, 186 ja. Mám tu MOST - HÍD, tak sa môžeme pozrieť. Pán Adamčík nula. Za tri roky nula návrhov zákonov. Ten človek, keď to poviem jazykom pána generálneho prokurátora, sa tu pregrciava, pretrtošil tri roky. Neurobil nič a v pohode si stlačí tiež gombíček, 1 500 navyše, cink, lebo však ráno ide do roboty, pozrie sa asi do toho zrkadla, či je fešák, príde ku kľučke a povie mu kľučka "dobré ráno, pán poslanec, ako sa vyspinkal, pán poslanec, dobre vám to svedčí, tuším, ste zase pribrali". Ale čo urobil? Nula návrhov zákonov. Ja 186. Najviac zo všetkých vás. Sám som predložil viac zákonov, ako trikrát klub MOST-u - HÍD. Potom sa, samozrejme, nečudujem, že tu nejaký predseda poslaneckého klubu, ani neviem, či vlastne je, ale predseda strany je, že ma chce zastaviť, že sa mi vyhráža, že keď budem pokračovať, tak ma zastaví a preruší, lebo má tú moc. Toto je presne to, čo sa hovorí absolútna moc skorumpuje a absolútna moc skorumpuje absolútne. On má nado mnou absolútnu moc. Môže stačiť tlačítko a vypne ma. Lebo sa mu nepáči, že by som hovoril o jeho kšeftoch, o pozemkoch pod diaľnicou... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, keby som mal tú absolútnu moc, tak už dávno nehovoríte.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Jasné. Takisto ako vy máte absolútnu moc nad vašimi voličmi, ľudia vám dali to právo rozhodovať a vy ho zneužívate. V tejto veci ste ho zneužili. A ešte raz, ja vám nezávidím. Keď sú tu ľudia medzi nami, pome nájsť systém, že tu budú ľudia, ktorí budú mať päťtisíc, ale budú tu aj ľudia, ktorí budú mať minimálnu mzdu, ako Adamčík. Nula návrhov zákonov? Za čo, prosím vás, ten človek by mal mať 1 500 eur navyše? Ako sa ten človek dokáže pozrieť tým státisícom slobodných matiek do očí, ktoré ledva živoria, ktoré ledva prežívajú? Ako sa dokáže pozrieť do očí tým chudákom, čo sú čisto iba na hmotnej núdzi a majú 63 eur mesačne? Šesťdesiat tri eur mesačne. Áno, my sme štát, ktorým tým najchudobnejším, úplne, úplne na zemi padnutým, ktorí mnohí z nich tam nie sú preto, že sa tak slobodne rozhodli, ale preto, že sa to stalo. Jednoducho nemajú to v rukách. V tom regióne nie je práca, alebo ju stratili, alebo jednoducho nie sú schopní ju vykonávať. A my im dáme 63 eur. Ale tu gazda, čo za tri roky nepredloží jeden návrh zákona, si sám sebe povie, že on chce mať o 1 500 eur viac. Tisíc päťsto deleno šesťdesiat, keď dobre počítam, 25? Tisíc päťsto deleno šesťdesiat tri, aby som bol spravodlivý, 24-krát. Dvadsaťštyrikrát viac si nadelí za svoju ťažkú prácu, že nerobí nič, navyše, v porovnaní s tým, čo niekto musí žiť celý mesiac, 63 eur. Nehanbíte sa?
Teraz prijmete návrh zákona, že do dôchodku sa berie iba do tretieho dieťaťa. Keď už matka na Orave má štyri deti, to už za to nepatrí za to štvrté dieťa zvýhodnenie. Ne, ne, ne, však to už, to už je určite nejaká zvrhlíčka, už má štyri deti. Keď ich tam má päť, čo je úplne normálny štandard na Orave, to jej za to zvýhodnenie nepatrí, lebo to už musí byť veľmi veľká zvrhlíčka. A keď ich tam má náhodou desať, to už si asi poviete, že fú, to už je asi, to už si asi odkukala od Kollára. To už vôbec jej nepatrí, že má desať detí a poctivo ich vychováva a každé jedno chodí do školy a snaží sa, aby každé jedno bolo prispievateľom do sociálneho systému. Týmto matkám napľujete do očí. Lebo si poviete, že áno, stálo by to nejaké peniaze navyše a to nie, to si už nezaslúžia, lebo to iba do troch detí dáme zvýhodnenie, ale keď už štyri, päť, šesť, sedem, osem, desať ich poctivo na tej Orave vychová a nie sú tam Rómovia, preto vám hovorím tú Oravu, ten príklad. V Dolnom Kubíne je jedna rómska rodina, aby ste sa pozreli znova do zrkadla. Tak im nedáte. Im nepridáte. A sami sebe 1 500 eur navyše.
A mrzia ma aj tí ľudia, ktorí pri tom hlasovaní hlasovali tak, že sa tvárili, že sú tu akože neprítomní. Bohužiaľ, mrzí ma to, že aj naša bývalá kolegyňa pani Dubačová dnes zo strany Progresívne Slovensko - SPOLU, návrh predtým tu bola, návrh potom tu bola, ale keď sa hlasovalo o zmrazení platov, zrazu tu nebola. Mrzí ma, že aj náš bývalý kolega z Kresťanskej únie Vašečka, takisto návrh predtým tu bol, návrh potom tu bol, ale keď sa hlasovalo o tom, že si nemá zvýšiť plat, zrazu vytiahol kartu, akože tu nie je, aby história si to nepamätala. Ale história si pamätá hlasovania pred, aj po. A ja ich tu mám, páni a dámy.
Slovensko nie je Amerika, nie je Nemecko, kde každý má relatívne dobrý, dobrý príjem, alebo ľudia na Slovensku nemajú také príjmy, ako sú ľudia, aké majú ľudia v týchto štátoch. Absolútna väčšina ľudí za celomesačnú prácu, celomesačnú zvyčajne hrdlačinu dostane 500 eur v čistom. A teraz pome naozaj počítať. Hovoril som vám predtým, že priemerný poslanec, a myslím, že to nikto z vás nebude spochybňovať, ktorý tu berie tú politiku tak trošku na ľahkú váhu, ale je to väčšina poslancov v tejto sále, politikou trávi, alebo svojím zamestnaním trávi tri hodiny denne. Tri hodiny denne je približne trikrát menej, ako je priemerný pracovný čas ostatných ľudí. Ale zároveň ste si povedali, že musíte mať 4 000 eur čistého. Štyritisíc eur čistého deleno priemerný plat, povedzme, že sedemkrát. Aj to tak je, niečo povedzme deleno sedem je nejakých 550 eur, možno 570. Čiže sedemkrát viac zarábate, vy ste sa rozhodli, lebo máte to tlačítko, že budete zarábať sedemkrát viac za trikrát menej roboty. Sedemkrát viac, to je sedem, aby ste to videli, za trikrát menej roboty. Inak povedané, matematika nepustí, ste si povedali, že vy za hodinu práce alebo mesiac práce si zaslúžite 3 x 7, to znamená 21-krát vyššiu mzdu, ako priemerný váš volič. Nič? Stále svedomíčko v pohode, v klídku v trezore u predsedu strany? Nehanbíte sa za to? Mrzí ma tá falošná kolegialita. Som vám to prekazil predminulý rok.
Možno si potom pamätáte, to také slávne videjko poslanca Fica z Afriky. Kde teda natáčal rozhorčený, že čo si to tí poslanci urobili, že to sa musí vrátiť späť. Už vtedy ste to chystali. Na poslednú chvíľu som vám to prekazil. A teda Fico, keď sa povyhrážal, lebo zistil, že to sa vysvetliť nedá, tak teda dobre, stiahli ste chvost. Už vtedy ste boli, s prepáčením, na mňa nasratí a nenávideli ste ma. A ja chápem a akceptujem vašu nenávisť, keď ma chcete nenávidieť kvôli tomu, že vám beriem peniaze z vašej peňaženky. Ale ja nechcem nič iné, iba chcem základnú spravodlivosť voči ľuďom. Lebo chcem, keď chcete mať viac, aby ste od ľudí alebo ľuďom vyargumentovali, za čo si zaslúžite viac, lebo týmto sú oni konfrontovaní, tí ľudia práce, ako ich nazýva tuto komunista Blaha, za ktorých sa skrýva a takisto hlasoval za zvýšenie o 1 500 eur.
Chcem, aby na vás platil rovnaký meter, lebo to je základná axióma demokratickej spravodlivej spoločnosti, že spravodlivosť platí pre všetkých rovnako. Nemôže byť to, že nejaká kasta sto päťdesiatich ľudí, keď má to tlačítko, si môže kedykoľvek zvýšiť plat o 42 %, lebo sa dohodnú niekde hentam v salóniku, ale tí ľudia to tlačítko tam nemajú. Čiže keď sa chceme pozrieť ľuďom spravodlivo do očí, keď chceme, aby oni prišli aj k týmto voľbám, k tým eurovoľbám, aby dôverovali politickým stranám a svojim reprezentantom, nemôžeme im predtým pľuť do očí a potom sa im líškať bilbordami alebo volebnými gulášmi, alebo krásnymi spotmi.
Progresívne Slovensko, spomenul som, Martin Poliačik takisto. Mrzí ma to. Všetkých ľudí, ktorých tu majú, zrazu podporia si vyššie platy. A ja by som chcel, teda, keď už majú tých 50 spotov niekde na internete, nech ľuďom vysvetlia, že toto je to lepšie, toto je to Progresívne Slovensko, ktoré nám sľubujú. Takisto by som to chcel od vás, páni a dámy, z MOST-u - HÍD, aj z SNS, aj zo SMER-u, skúste si ešte dnes, môžte do polnoci si dávať reklamu. Skúste si natočiť teraz spot a dajte tam tri vety, prečo si zaslúžite o 1 500 eur navyše. A buďte tí frajeri! A zaplaťte na to 100 eur! Nech sa to ľudia dozvedia, nech vaši voliči vedia, že si za tým stojíte. Skúste to vyargumentovať. Keď tu tento návrh predkladám, nikto sa neprihlási do rozpravy, všetci tíško čušíte a spoliehate sa na to, však ho to prestane baviť, dá nám pokoj, nejako to prehryzeme, nejako nám povynadáva a však potom ho to prestane baviť, vybijú sa mu baterky a, a znova bude všetko v poriadku.
Aj teraz ste sa spoliehali na to, že tú tému už neotvorím. Ale čakal som, lebo ste mi to zrušili vaším hlasovaním, ste mi to zrušili na aprílovej schôdzi, kedy som ten návrh zákona mal a vy ste si odhlasovali, že nie, ešte neuplynulo šesť mesiacov, ešte sa o tom nemôže hovoriť. Lebo jednoducho vám je nepríjemné počúvať pravdu častejšie ako raz za šesť mesiacov. Tak som si počkal, kedy tá doba uplynula a dnes môžem slobodne našťastie v tejto veci aspoň hovoriť, kým ma Bugár nezastaví. Neviem, či, prečo mi pípa čas.
Čiže mysleli ste si, že to prebolí, že ma to prestane baviť a že vás nechám na pokoji. Ale vy ste spáchali amorálny čin voči svojím vlastným voličom, voči tým sirotám, ktoré som spomenul. Sirotám, ktoré neprišli o svoju mamku a otca preto, lebo chceli, ale preto, že tak osud im to doprial. A niektoré prišli pre otca a mamku preto, lebo oco a mamka hrdlačili. Niektoré prišli o otca a mamku preto, lebo vy ste ich nechali v štichu, lebo ste dovolili, aby tu fungoval hazard do aleluje, aby tu malo pár ľudí z toho biznis a jednoducho ten oco si to hodil, lebo zadlžil tú svoju rodinu. Niektorí neprišli pre svoju mamu preto, lebo chceli, ale preto, že tých osem opatrovateliek chodilo do toho Rakúska a potom havaroval ten vodič pri tej Prievidzi s nimi a tie deti sú dnes siroty. A vy ste týmto sirotám, ktorých mamy museli odísť, utiecť zo Slovenska za prácou, lebo vy ste im ju na Slovensku zobrali, tak vy týmto sirotám, páni veľkomožní, na Vianoce ako Ježiško im dáte, že 2,70 a ešte očakávate, že vám napíšu asi nejaký ďakovný list alebo nejaký ďakovný mailík do poslaneckej schránky, tak vy týmto sirotám zvýšite platy o 2,70, nie platy, ale sirotský dôchodok, o 2,70, ale samým sebe v tom istom čase o 1 500 eur. Tisíc päťsto deleno 2,70 je koľkonásobok? Približne 550-násobok. Samým sebe ste si dali 550-krát viac ako jednej sirote, ktorá za to vôbec nemôže, že prišla o svojho otca, že prišla o svoju mamu alebo prišla o svojich obidvoch rodičov.
Pán Vavrek, myslím, že sa voláte, z MOST-u - HÍD, je to smiešne? Ste z rómskeho etnika a veľmi ma mrzí, že pri takejto téme sa práve vy usmievate a rehocete. Absolútna väčšina ľudí z vášho etnika žije v absolútnej chudobe. Absolútna väčšina ľudí z vášho etnika zarába výrazne, výrazne menej, ako ostatní ľudia na Slovensku. Priemerný Róm, odhadujem, aj tí, čo sú na sociálnych dávkach, aj tí, čo robia, majú mesačný príjem možno 200 eur, priemerne, možno. A vy sa smejete, keď vám hovorím, že vy ste si dali o 1 500 eur navyše len tak, lebo však môžete.
Pán Vavrek, keď sa chcete smiať, choďte aspoň tam do salóniku sa skovať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... lebo pre mňa je to urážajúce.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Ani neviete, o čom hovorí, a jednoznačne už ho kritizujete. Čo ste za človeka? Vy len urážať viete, nič iné!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Ešte raz, zapájate sa do debaty teraz, alebo čo využívate, aký inštitút?

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Taký, na ktorý, ja si myslím, že pri vás každý má právo.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Jednoducho, keď nadstavím zrkadlo vášmu konkrétnemu poslancovi, dobre, tak mu nadstavím konkrétnejšie zrkadielko. Pán Vavrek Štefan, rómsky to poslanec predložil až dva návrhy zákonov. Ale bez problémov, ale tromfol, samozrejme, suseda z MOSTu - HÍD, ktorý predložil až... (K rečníkovi pristúpil poslanec Marček a položil na rečnícky pult tabletku. Smiech v sále. Slabší potlesk.) Dobre, choď, choď preč. Dobre? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán Matovič!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Pozreme si teraz tuto na hrdinu Marčeka, dobre? Ako hlasoval. Čiže ten, čo si myslí, že teda je najväčší geroj, najväčší hrdina, najlepší, najlepší poslanec na planéte, lebo ho prijali na Kryme, joj. Tak sa pozreme, že ako si zahlasoval tento poslanec za svoje vlastné platy. Pán poslanec Marček proti, až proti tomu zmrazeniu. Nieže sa zdržal, nieže sa tváril, že tu nie je, ale on natvrdo, lebo že on si zaslúži, tvrdí. Lebo že on si zaslúži. Proti. Čo si to ten Matovič dovoľuje? A teraz chudák vytiahol tabletku, čo asi denne užíva, a mi doniesol, že aby som si dal ja. Však ináč by si ju nenašiel chlapček, nie? Však vytiahol si z vačku, lebo si musíš dať asi každé ráno, že? (Reakcia z pléna.) Vieš čo? Tiež sa môžeš smiať, koľko chceš, 2,70 si dal sirotám a samému sebe za absolútne nulový výkon 1 500 eur mesačne.
Pozreme si, koľko predložil tento pán poslanec návrhov zákona. Čiže nájdeme si, nájdeme si nezávislých či nezaradených, či čo sú to? To sú tí charakteri, ktorí najprv kandidujú za jednu stranu a potom to zobchodujú. Čiže poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov, hľadáme, Marček Peter, wau, predložil za tri roky tri návrhy zákonov. Ešte raz, som číslo jedna podľa tohto porovnávania, ja som predložil 186 návrhov zákonov za tú istú mzdu, ako má on, 186 a henten hrdina tabletkový mi predložil tri návrhy zákonov. Ešte raz, 186 deleno 3. To znamená čo? To je 62-krát viac som predložil návrhov zákonov ako on? A on sa ešte smeje, keď hovorím, že spáchal amorálny čin voči voličom. A ten človek, ja neviem, sa mi zdá, že ešte aj kandiduje. Ľudia, keď ho chcete podporiť, dajte mu krúžok, normálne mu teraz urobím zadarmo reklamu. Myslím, že je na nejakej kandidátke, je prvý. Dajte mu krúžok, zmilujte sa nad ním, nech vidí, aký je Pán Boh na Zemi, jak ho ľudia za to majú radi, že si za 63-krát menšiu robotu jako ja nadelí 1 500 eur navyše. Jemu to nevadí, ale mne to vadí.
Ale ešte raz. Nie preto, že by som závidel tým, ktorí si to zaslúžia. Nie aby som závidel tým, ktorí sa narobia, ale pome potom zaviesť pravidlá také, ako platia v súkromnej sfére. Také ako platia na normálnych ľudí práce, ako ich teda ten komunista Blaha nazýva. Pre nich platí, koľko urobíš, toľko máš. Keď chceš navyše, ukáž čo si urobil navyše. Taký zvyčajný vtip, alebo vtip, taká odľahčená průpovídka vo firmách je, keď príde zamestnanec za zamestnávateľom, povie mu, že šéfe, mohli by ste pridať, tak zamestnávateľ povie, no však pridaj. Čiže niečo za niečo. Keď urobíš viac, dostaneš viac. A toto mi tu vadí! Je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí nerobia nič a ešte raz, nehovorím, nejsú to moje slová, ale sú to slová váženého generálneho prokurátora Trnku, absolútna väčšina ľudí sa tu pregrciava, pretrtoší alebo prestravuje pomaly do dôchodku, jako tu bol taký Přidal, to bol úplne taký typický príklad toho. A nechcem hovoriť, že aj ten, čo predsedá, ale zase by ma vypol, ale, čiže absolútna väčšina ľudí tu nerobí nič. Nezaslúžia si ani, alebo zaslúžia si maximálne minimálnu mzdu, ale bez problémov si nadelíte o 1 500 eur navyše. A toto mi vadí! Rovnostársky prístup, ktorí sa dohodnete v salónikoch, že počúvaj, ticho, ticho, ticho, nikto to nebude otvárať a keď to nikto neotvorí, to, čo navrhol Danko pred dvomi rokmi a aj teda túto jeseň, keď to nikto neotvorí, tak to začne platiť. Ale keď to zase ten blázon otvorí, tak zase bude smola a zase to nejako platiť nebude, alebo budeme musieť niečo spraviť. Tak jako pred tými dvomi rokmi ten Fico z tej Afriky, s videjkom.
Ale teraz, čuduj sa svete, premiérovi Ficovi z Afriky strašne vadilo, aby si poslanci zvýšili platy, lebo zistil, že to sa ľuďom nedá vysvetliť. Ale keď sa z neho stal poslanec Fico, jako hlasoval? Ozaj, pozrime sa na neho, nie? Zdržal sa, nemal názor. Čo sa stalo? Iba to, že to Matovič predkladal? On nemal názor teda, že či si zaslúži po tom, po tých dvanástich rokoch budovania sociálneho štátu, po vražde Jána a Martiny, ľudí, ktorí doplatili iba na to, že ste dovolili rozkrádať štát? Že ste dovolili mafii ovládnuť štát, mafii ovládnuť policajné prezídium, NAKU, prokuratúru. Tak on nemal názor, on sa zdržal, on nepodporil návrh, aby sa platy zmrazili. Čiže vedome pomohol tomu, aby mal o 1 500 eur navyše. Pán poslanec Fico, veľký to hrdina.
Máte možnosť to vrátiť späť. Predkladám návrh zákona, aby sa poslancom zvyšovali platy presne tak isto, ako sa zvyšujú platy zamestnancom na Slovensku. Každý rok, plus-mínus niekedy v marci, najneskorej začiatkom apríla, vieme o tom, o koľko rástli mzdy zamestnancov na Slovensku a presne o toľko isto by rástli platy aj poslancom. Technická. (Rečník si napil.) Ale neprekladám ho tak, aby to začalo platiť odteraz. Predkladám ten návrh zákona tak, aby sme platy vrátili na úroveň, v akej boli v decembri minulého roku, to znamená na plus-mínus tritisíc eur v čistom a aby tento rok, aj budúci, aj ďalší, každý jeden rok sa nám platy zvýšili presne o rovnaké percento, o koľko vzrastú platy zamestnancom, keď teda tak silou mocou chcete, aby vám platy rástli. Ale bude to ako-tak fér. Dobre, budete mať to zvýšenie vyššie v absolútnej hodnote, že teda 4 % plus-mínus, pri predpokladanom raste platov bude z vašich platov alebo z našich platov navyše nejakých 120 eur. Ľudia, pri ich platoch to bude výrazne menej, samozrejme, lebo z nižších platov 4 %. Ale bude to, povedzme si ako-tak fér a verím, že aj vy sa potom dokážete svojím vlastným voličom pozrieť do očí. Neviem, akých máte voličov, ale ja by som sa svojím vlastným voličom, ak by som takéto niečo spáchal, čo ste spáchali vy, pozrieť do očí nedokázal. Možno vašim to nevadí. Možno vaši si myslia, že však tie peniaze sa tlačia niekde, že to Fico, či poslanec Fico chodí po nociach tlačiť niekde do podzemia Národnej banky a že vlastne on je taký dobrý, lebo, lebo takto to funguje. A tak vám to vlastne nevyčítajú.
Veľakrát som sa pri poslancoch, či pardon, pri voličoch SNS a SMER-u stretol s tým, aj MOSTu - HÍD, že však kradnú všetci a oni už majú nakradnuté, oni už nebudú viacej kradnúť, a preto budem voliť ten SMER alebo toho Bugára alebo to SNS, lebo oni už nakradli a oni už nebudú viac. A viete, že to je klamstvo, a vy tým ľuďom to nepoviete, že to tak jednoducho nie je, že keď raz jednoducho kradne v malom, bude kradnúť aj vo veľkom. Keď raz niekto zistil, že môže ukradnúť, okradnúť ľudí o 1 500 eur jedným stlačením tlačítka, že takisto amorálne sa bude správať, keď dostane možnosť ukradnúť miliardu alebo sto miliónov. Keď dostane možnosť urobiť biznis so štátom iba preto, lebo má tie informácie, lebo tuto kamarátovi povie, keď niečo bude, keď sa budú kupovať nejaké pozemky pod diaľnicu, povedia, kúpim od rodiny a potom to predám a zarobím na tom pol milióna. Jednoducho, keď niekto raz to svedomie odloží niekam a nepriznáva sa k nemu, tvári sa, že to je nejaký oblud, to je nejaký jak Randall a Hopkirk, že to je ten nejaký ten druhý, s ktorým nechce mať nič spoločné, že to je nejaký prízrak, ktorý do politiky nepatrí, tak potom začne robiť takéto amorálne činy. A možno pri niektorých z vás to začne tým, že stlačí to tlačítko, že tých 1 500 eur si sám sebe nadelí. A potom nabudúce, keď už bude konfrontovaný, keď mu niekto ponúkne úplatok, tak si povie, že však prešlo mi tých 1 500 eur a predsa nebudem okrádať svoju vlastnú rodinu a zobere ten milión alebo dva alebo desať. Lebo však svedomie už nemá a v tej politike sa nenosí. Ale ja túžim po Slovensku, kde v parlamente bude elita národa.
Hovoril som to včera a poviem vám to aj teraz. Som presvedčený, že ak by sme zobrali laso poriadne dlhé a hodili ho kdekoľvek na Slovensku, hovorím kdekoľvek, a aby teda ste boli z toho zhrození, poviem aj na tom Luníku IX, a hodíme tam to laso a do neho dostaneme 150 ľudí a dáme ich sem, tak tí ľudia sa budú správať morálnejšie, ako sa správate vy.
Prepáčte, zovšeobecňovanie, dobre hovorím, ako sa správate vy, hovorím preto, lebo sú tu jednoducho ľudia, ktorí sa amorálne správajú, ale v tomto prípade sme ako inštitúcia, ako parlament, ktorý, ku ktorému by ľudia mali vzhliadať. Na jednej strane nás mrzí, že príde 13 % ľudí k voľbám a hovoríme, že ľudia sa nezaujímajú o voľby, že ľudia vlastne politikou pohŕdajú a žijú si svoj vlastný život. Ale čudujete sa im? Naozaj, čudujete sa im? Ja keď si neviem niečo predstaviť, tak sa, snažím si to predstaviť očami, alebo vžiť sa do, do roly toho druhého človeka, ktorého nedokážem pochopiť a potom sa mi to zvyčajne podarí, keď sa pozriem jeho očami na to.
Ak vy by ste sa dnes vžili do očí svojich vlastných voličov a vedeli by ste, že oni ledva prežívajú a niektorí z nich majú iba tú, tú hmotnú núdzu, že majú 63 eur, že niektorí z nich nemajú prácu, niektorí z nich majú dávku v nezamestnanosti, že niektorí z nich, teda áno, sú slobodní rodičia alebo sú rozvedení, ledva prežívajú, že niektorí z nich sú starodôchodcovia a majú, a majú trápne, smiešne dôchodky, pri ktorých ste roky, roky, roky, roky, roky čakali, kým väčšina z tých ľudí umrie a potom, aby ste sa znova zahrali na Ježiška, že im niečo pridáte.
Ak by sa vžili do situácie a kože ľudí, možno aj vašich teda voličov, matiek, ktoré sa starajú o svoje postihnuté dieťa sedem dní v týždni 24 hodín denne, a vy im dáte 200 eur na mesiac. Ešte raz, dvesto eur na mesiac dáte matkám, ktoré sa starajú o postihnuté dieťa sedem dní v týždni dvadsať štyri hodín. Ale samým sebe iba preto, lebo tam máte to tlačítko, máte tú moc a myslíte si, že ste bohovia na Zemi, že vás ľudia sem poslali preto, aby ste to spáchali, si dáte 7,5-krát viac, ako tej matke za dvadsaťštyrihodinové služby sedem dní v týždni a štyri týždne v mesiaci.
Nič to s vami nerobí? Žiadne svedomie? Znova príde ten návrh zákona a ukáže tuto Maznáčik, že zdržať sa alebo proti? Zdržať sa je, tuším, takto, proti je tak. Nedokážete ani pri tomto návrhu zákona hlasovať v súlade so svojím svedomím, ako ste sľúbili na ústavu? Alebo naozaj vaše svedomie vám hovorí, že vy si za tú preťažkú prácu, ako som tu povedal, pána Adamčíka nula zákonov, jeho suseda dva zákony z MOST-u - HÍD, môžem pokračovať potom prípadne ďalších, ak máte záujem. Ak neviete, ako ste sa narobili, prihláste sa, ja vám poviem, ako ste sa narobili, mám tu všetko vytlačené.
Ak si naozaj teda ale stojíte, že pri tejto vašej ťažkej-preťažkej práci, pri ktorej mnohí iba hlasujete podľa toho, ako vám prikážu, s voličmi sa nestretávate, ich problémy nepočúvate, žiadne riešenia nenavrhujete, žiadne zákony nepredkladáte, v rozprave vystúpite iba vtedy, keď to dostanete ako spravodajca napísané a prídete sem prečítať štyri vety, tak keď napriek tomu vaše svedomie vám hovorí, že si tých 1 500 eur navyše zaslúžite, tak je mi vás ľúto.
Ale ja vám chcem naozaj úprimne pomôcť, lebo chcem, aby ľudia na Slovensku boli hrdí na svoj parlament, aby boli hrdí aj na svojich poslancov, ale aby mohli byť hrdí aj na cudzích poslancov, ktorých v živote nevolili. Lebo vtedy, keď ľudia budú dôverovať inštitúciám, keď budú dôverovať parlamentu, keď budú dôverovať svojej vláde, prezidentovi, ak budú vedieť, že či to je už môj poslanec, alebo nie je môj, nikdy nepodľahne pokušeniu, že si sám sebe nadelil 1 500 eur navyše, tak vtedy tí ľudia budú chodiť aj na tie voľby. Vtedy prídu aj na tie eurovoľby a budú, budú vás voliť, lebo budú vedieť, že ich neokrádate v základnej veci, čo ste im sľúbili.
Peniaze sú najcitlivejšia vec a veľmi dobre to viete. Platy sú najcitlivejšia vec a veľmi dobre to viete. A vy napriek tomu arogantne, drzo to ľuďom spravíte. Pred Vianocami nadrzovku a sirotám dáte 2,70 v tej istej chvíli navyše.
Väčšina dôchodcov využíva pri platbe svojich platieb účty za elektrinu, plyn, kúrenie tzv. SIPO. Viete asi, čo to je na pošte. Vy ste ho zdvihli ľuďom od nového roku o 530 % tento poplatok. O 530 %. Čiže ľudia platia tým pádom 6,3-krát viac, ako platili predtým za ten poplatok. Ale sami sebe v pohode 1 500 eur navyše. Ľuďom ste zvýšili ceny plynu a elektriny o 6 %. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.5.2019 18:27 - 19:00 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže, kolegovia, kolegyne, plná sála, dnes vás je tu trošku viacej ako v piatok poobede, vtedy tu tuším boli traja poslanci, čiže 147 ľudí bralo plat a nesedelo tu a zrejme väčšina z nich už cestovala domov alebo možno už bola s rodinami. Mysleli ste si, že dám vám pokoj s tým, že ste si nemorálne na jeseň minulého roka zvýšili platy.
Postrehol som, že niektorí z vás sa nejako z toho vyzúvajú, že nie, vy ste to neurobili, však vlastne vy ste nehlasovali o zvýšení platov. Ale veľmi dobre viete, že ste si ich zvýšili tým, že ste nehlasovali za náš návrh, ktorý sme opakovane každý rok, iks rokov predkladali, aby sa platy zmrazili, to znamená, že aby platy poslancom nerástli, a tým pádom ste vedeli, že keď ten návrh nepodporíte, tak platy automaticky zvýšené budú.
Možno ste si povedali ako začiatkom roka, myslím, že to bol január, február, som tu chodil s takým transparentom, na ktorom bolo napísané, že sami sebe 1 500 eur a sirotám 2,70, že ako je na tom vaše svedomie. Možno ste si mysleli, že teda dobre, prejde ho to a už dá s tým pokoj. Ale ja to považujem za tak vážny morálny problém, hlavne vás, páni poslanci z vládnej koalície, že jednoducho ja vám s tým pokoj nedám. Budem vaším tŕňom v zadku, tŕňom v päte, kdekoľvek si poviete a budem vám to pripomínať, lebo jednoducho krásne to ilustruje to, za čo máte ľudí. Tak ako pán Haščák z Penty v tom spise Gorila povedal, že volič je hovno; prepáčte; vy svojím hlasovaním za vaše zvýšenie platov ste urobili presne to isté. To, čo on povedal pred 10 rokmi niekde skrytý v byte na utajených stretnutiach, kde vyjadril svoj názor, tak vy ste svoj názor vyjadrili tým, čo ste spáchali.
1 500 eur. Ja sa vás pýtam, čím ste si to, páni a dámy, zaslúžili. Čo ste také prevratné z roka na rok urobili, že zrazu si zaslúžite o 42 % vyšší plat? Ľuďom vzrástli platy možno o 4 %, neviem presne, ale plus-mínus tak to v posledných rokoch býva. Štyri percentá by bolo okej, 120 eur. Ak by ste si schválili teda, že vám vzrastú platy o 120 eur, tak poviem si, že dobre, percentuálne to je to isté, čo ľuďom, prekusol by som to, ak by ste povedali teda, že dobre, že nechcete mať viac zmrazené platy. Ale vy ste si nadelili nie 120, ale 12 aj niečo krát viac jako 120. Vy ste si nadelili 1 500. A iba preto, lebo môžete, máte tú moc. Ale ľudia vám ju dali. Tí ľudia, ktorí hrdlačia za 500 eur v čistom. Absolútna väčšina ľudí na Slovensku, ktorí sú zamestnaní, majú 500 eur v čistom. A vy ste si povedali, že si zaslúžite z roka na rok pridať trikrát viac, jako tí ľudia majú mzdu za poctivú prácu za celý mesiac. Iba tak. 1 500 eur, stlačíme s prštekom, však môžeme, však my sme teraz tu bohovia na Zemi.
Ale my sme zástupcovia ľudí. Túto republiku vlastnia ľudia. Sú občania Slovenskej republiky a či sa vám to páči alebo nie, aj ten bezdomovec, aj ten, čo má minimálnu mzdu, aj to bábo, čo sa dnes narodilo, aj tá babička, čo má dôchodok 250 eur, každý jeden z nich je rovnocenným majiteľom tejto akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. Títo ľudia si zvolili zástupcov a vy ste ich zástupcovia. Aj vy, prázdne stoličky, ktorí tu nesedíte, lebo sa nechcete pozerať do zrkadla. Nechcete sa pozreť do zrkadla svojmu vlastnému svedomiu. Radšej ste zdrhli, zašili ste sa a už teraz máte niekde snobskú večeru. Ale pamätajte pri každom jednom platení, či si budete kupovať jabĺčko alebo tú snobskú večeru, alebo tankovať do nádrže, že ste spáchali nemorálny krok. Sirotám ste dali 2,70 za mesiac navyše a sami sebe 1 500 eur. Je to najlepší príklad, najlepšie porovnanie. Sirotám 2,70, ktoré ani jedna z tých sirôt nemôže za to, že sa stali sirotami, ale sami sebe ste si dali 1 500 eur. Tým istým prštekom ste to spáchali. A nehanbili ste sa. A to ma mrzí.
Ja sa pýtam, kde máte svedomie toto spraviť. Kde máte svedomie sa tváriť, že si tie prachy zaslúžite? Dnes máte viac jako 4-tisíc eur v čistom. Osemkrát viac jako človek, bežný pracujúci človek na Slovensku. Nech 7, nech nežeriem. Väčšina z vás v poslaneckej práci strávi tak tri hodiny priemerne denne. Nie je to viac. Možno dve, nech nežeriem, tri. Čiže robíte trikrát menej ako ľudia a dáte si plat sedemkrát vyšší ako ľudia. 3 krát 7 je 21. V podstate priemerný poslanec, hlavne ten koaličný, lebo vy ste za to zodpovední, vy máte väčšinu, si nadelí a povie, že on je vlastne 21-krát viac človekom ako ten volič, ktorý ho volil. A ja sa pýtam na základe čoho. To naozaj máte pocit, že už vám kľučka hovorí: Dobré ráno, pán poslanec, dobré ráno, pani poslankyňa, ako ste sa dneska vyspinkali? Že naozaj máte absolútnu moc a môžete urobiť aj takto nemorálny krok? To naozaj sa nehanbíte ráno v tej kúpeľni, keď prídete a umývate sa či holíte sa, či čokoľvek robíte? To zrkadlo, do ktorého sa pozrete, vôbec vám to nič nehovorí? Nič to s vami nespraví? Iba to porovnanie s tými sirotami. 2,70 ste im dali. 49 poslancov v tejto sále si hovorí, že sú sociálni demokrati, ľudia. Toto je sociálna demokracia? Toto je sociálne cítenie? Že sami sebe si dáte 1 500 a sirotám 2,70?
Toto je asociálna demokracia. Toto je asociálne cítenie. Toto je asociálny bezcit a bezcítenie. Toto môže spraviť len človek hyena. Človek, ktorý si povie, mám teraz moc, nikto ma nevidí, spravím to. Áno, hovorí sa, absolútna moc korumpuje. A vás skorumpovala k tomu, že ste si sami sebe nadelili tieto prachy. A ja chcem, aby vás vo vrecku alebo na tej vašej platobnej karte, aby vás tam pálili. Aby ste sa za to hanbili a chcem vás donútiť do toho, aby ste to vrátili späť. A o tomto je návrh zákona, ktorý predkladám. Lebo nechcem, aby ste s tým žili, aby ste sa s tým vyrovnali, že to je v poriadku. Vy máte prachov dosť. Nakradnutých. Rozkradli ste eurofondy, každý rok vytunelujete 3 miliardy eur, ktoré ľudia zaplatia na daniach, odvodoch, ktoré nám prídu z Európy na to, aby sa tu zlepšili, zlepšil život v tých slabých, nerozvinutých regiónoch. V tých Bohom zabudnutých kútoch alebo vami, sociálnou demokraciou alebo slovenskou národnou strakou, alebo že MOST-om – HÍD, ktorý bojuje za južné Slovensko. Figu borovú bojujete za južné Slovensko!
Figu borovú vám ide o národ! Figu borovú ste sociálni demokrati alebo sociálne cítiaci ľudia! Ide vám iba o vlastný prospech a tu ste sa odhalili. Pri tomto návrhu zákona. 1 500 eur deleno 2,70, koľko je? Kto z vás chodil aspoň na základnú školu? Máte to v kalkulačke. Nepočítal som. Dobre, 1 500 deleno 3, máte 500-krát viac. Čiže ste si nadelili približne 600-krát viac, ako ste dali tým sirotám. Vy, páni poslanci, ste si povedali, že vy ste 600-krát viac človekom ako tá sirota, ktorá prišla o svoju mamu alebo otca. Sa nehanbíte? Za toto vás sem ľudia zvolili? Na toto vás zvolili? Aby ste takto opovrhovali ľuďmi? Aby ste opovrhovali ľuďmi, ktorí sú v núdzi? Ľudí bez práce, na sociálnych dávkach, im poviete, že áno, treba si odrobiť 32 hodín za 63 eur. Okej, je to necelé 2 eurá na hodinu. Ale vy si v pohode nadelíte, oni si majú odrobiť tých 63 eur sociálnych dávok, ja s tým nemám problém. Ale ja sa pýtam, aký je tu pomer, aká tu je logika, aká tu je spravodlivosť, keď niekto si za 63 eur musí odrobiť 32 hodín a vy za 1 500 eur nemusíte odrobiť nič. Lebo vy ste si to dali za tú istú prácu, akú ste robili minulý rok, robíte plus-mínus tento rok. Nerobíte nič navyše. Ešte vám Danko skrátil pracovnú dobu, skrátili sa rozpravy, Matovič vám tu nemôže hovoriť hodiny, už môže pri vystúpení hovoriť 20 minút alebo keď je do ústnej rozpravy iba 10 minút, len aby ste boli čím skorej doma, len aby ste mali čím skorej odrobené, čiže ešte za menej roboty ako v minulosti si poviete, že 1 500 eur navyše. Lebo chcete. Lebo máte tú moc stlačiť ten gombík.
A toto ma, s prepáčením, serie. Chápete to? Ma to serie. Nemôžem si povedať, že to slovo nepoviem, aj keď budete hovoriť, že som vulgárny, lebo toto je pľuvanec do očí ľudí. Pľuvanec každej jednej sirote do očí. Pľuvanec každému jednému zamestnancovi, ktorí tu robia a zarábajú 600, 700, 800 eur, už sú frajeri. A vy v pohode 1 500. Na drzovku. Dvakrát viac jako tí ľudia, ktorí si to musia odmakať. A ktorí tu musia počúvať tie vaše drísty o ničom. Tie návrhy o tom, jako vy teda sa zastávate ľudí, jako ste na ich strane. Ako im strašne chcete pomôcť. Jako teraz ste si vymysleli, keď vám teče do bot, že idete dávať rodičom, si ich zrazu všimnete po dvanástich rokoch. Dvanásť rokov ich necháte na rodičáku 200 eur, teraz zrazu im idete dať ako Ježiško. 150 eur navyše. Ale stále je to 10-krát menej, ako ste si nadelili samým sebe. Sebe ste si dali 1 500 a rodinám idete dať, sa idete zmilovať, 150. A myslíte si, že vaši voliči sú natoľko blbí, že vám to znova prekusnú a znova budú hovoriť, hosana, sociálni demokrati myslia na nás, na ľud.
Vy ste sa na tých ľudí vysrali. Dvanásť rokov ste tu mali budovať sociálny štát a vy ste si budovali sociálny štát pre seba. Nie pre ľudí. Pre seba ste ho budovali. A týmto hlasovaním ste tomu dali čerešničku na torte. Ste ukázali, aké je skutočné vaše myslenie. Už vám nestačilo to, čo ste si nakradli. Už ste potrebovali to urobiť aj verejne. Ukázať, áno, my, elita národa, my si zaslúžime, predsa kto iný by mal mať štyri litre čistého, keď nie my? My, ktorí držíme ten štát.
Viete, čo robíte, ako kontrolujete vládu, čo je vaša ústavná povinnosť? Nijako. To, čo vám sem príde z vlády, to zhltnete aj s navijakom, lebo sa bojíte, že nabudúce vás nedajú na kandidátku. Takí ste vy hrdinovia! Takí ste vy poserovia! Vy neprídete a nepoviete, Pellegrini alebo predtým Fico, počúvaj, chlapče, my chceme, aby si nemíňal viac, ako vyberieš. Správaj sa ako dobrý hospodár! Nezadlžujte naše deti a vnúčatá! Vy to nespravíte, lebo nemáte na to odvahu, chlapci a dievčatá, hrdinovia. Dáme si 1 500, lebo na to máme. Lebo ja mám tú moc. Že sa nehanbíte, páni a dámy!
Dôchodcom dáte almužnu. O šesť percent zvýšite ceny elektriky a plynu, myslím, že o sedem ceny tepla, zvýšite odvody živnostníkom, zamestnancom, ľudí len šróbujete, každú jednu korunu, každé jedno euro z nich chcete dostať. Potom sa hráte na Ježiška z ich vlastných peňazí a takto nemorálne ľuďom napľujete do tváre.
Predkladám návrh zákona, aby ste mohli urobiť opravu svojho vlastného amorálneho skutku. Aby ste mohli urobiť reparát z morálky, aby ste mohli urobiť reparát zo sociálneho cítenia, páni a dámy, 49 poslancov SMER-u. Keď raz si dáte nálepku, že ste sociálni demokrati, predsa nemôžete urobiť to, čo ste spáchali. A potom, keď si poviete, že si to urobiť môžte, tak potom sa nečudujte, že z vašich 44 % podpory je dnes slabých 19. A v eurovoľbách, si myslím, že budete ešte veľmi nemilo prekvapení, čo si ľudia o vás myslia. Lebo keď si aj myslíte, že iné prežijú, toto bol príliš arogantný čin, ktorý ste spáchali. Takýmto spôsobom ľuďom ukázať, že sú pre vás nič, že sú pre vás, s prepáčením, to Haščákove hovno z Gorily, to už bolo moc aj na vašich voličov.
Páni a dámy, veľmi rád by som bol, aby Slovensko malo konečne normálnu sociálnodemokratickú stranu. Naozaj, normálne čistú sociálnu demokraciu, lebo sociálna demokracia, tak ako kresťanská demokracia, tak ako naozaj vlastenecká strana do každého parlamentu patria. Ale nie atrapu. Vy si napíšete sociálna demokracia a v skutočnosti okrádate ľudí, tých, ktorí vás volili. Vy v pohode si dáte sirote 2,60, ale sami sebe 1 500.
Poplatok SIPO pri platení účtov ste zdvihli o 530 % ľuďom. Ja viem, vás sa to netýka. Z účtu ide, odíde, všetko v porádku. Ale väčšina ľudí, práveže tí chudobnejší, využívajú to SIPO. Vy ste ten poplatok zvýšili o 530 % od nového roku. Od toho istého roku, kedy ste si sami sebe dali 1 500 euro navyše vo výplate. Nič? Svedomie, všetko v poriadku, neozýva sa? Kde je? Hľadajte ho, prosím vás! Skúste doma pozrieť v šuflíkoch, v poličkách, možno v skrinke, niekde na kuchynskej linke, niekde musí byť, však vaši rodičia vás nemohli vychovať jako nejakých robotov, ktorí budú chceť byť vždy len na dobrom mieste kandidátky a poberať dobrý plat a mať prístup k biznisu politickej strany, ktorú reprezentujete. Pevne verím, že vaši rodičia vás vychovávali v normálnej, v normálnej ľudskosti, že okrádať nie je správne. Ale vy ste vašich voličov okradli, lebo to nie je nič iné. Keď takýmto spôsobom podľahnete svojmu vlastnému pokušeniu a podľahnete moci, ktorú máte, tak ste okradli svojich vlastných voličov, lebo urobili ste to na ich úkor.
Áno, dokopy to nie je možno taká horibilná suma, čo ste tým ľuďom zobrali, ale symbolicky, ako myslím dokopy za celý parlament. Ale vy spravujete naše spoločné peniaze. Ako vám ľudia majú veriť, že to myslíte s nimi úprimne, že nerobíte len biznis alebo neberiete len politiku ako biznis na to, aby ste ich okradli, keď v takejto skúške takto zásadne zlyháte?
Ešte raz hovorím, ja viem a uvedomujem si a viacerí z vás ste mi vytýkali na chodbách, že prečo to otváraš, daj tomu pokoj, však aj ty máš viac. Ale ja tie peniaze nechcem. Nie preto, že som si zarobil dosť, že som platil najväčšie dane na celom Slovensku, ix rokov za sebou, že som bol živnostník, ktorý platil najväčšie dane a odvody. Zaplatil som viac jako 500 miliónov korún daní a odvodov. Ako študent som zamestnával v treťom ročníku či štvrtom tisícku ľudí, v piatom dvetisíc ľudí. Áno, zvyčajne to boli študenti alebo ľudia, ktorí si potrebovali privyrobiť k tej almužne, ktorú ste im dopriali vy ako vládcovia. A keď som videl, že tie peniaze rozkrádate, že na jednej strane opíjate ľudí rožkom pred voľbami s vašimi volebnými gulášmi a vašimi krásnymi sľubmi a že ako zneužívate ich nevedomosť veľakrát, že nevedia úplne presne, ako tie finančné toky v štáte fungujú, tak som si povedal, že stačilo. Že ja vám prídem sem, do parlamentu robiť zrkadlo. Nastavovať vám zrkadlo, aby ste videli svoje vlastné skorumpované tváre. Aby ste videli tie tváre bez svedomia. Aby ste sa skúsili nad sebou zamyslieť, že či toto je to, čo vás matka, otec a keď nie oni, tak verím tomu, že babka a dedko učili, že jednoducho okrádať druhých ľudí nie je správne.
A vy si neviete uvedomiť, že stojíte na piedestále spoločnosti, že ľudia, keď sa stanú poslancami, tak mali by byť vzorom morálky. Že mali by sa správať desať razy morálnejšie ako priemerný človek na ulici. A ja som, bohužiaľ, dnes presvedčený, že ak by sme išli na ulicu a hovorím kamkoľvek, kamkoľvek na Slovensku a náhodne by sme hodili veľké laso a v tom lase by skončilo 150 ľudí, tak som presvedčený, hlboko presvedčený o tom, že ak by sme tých 150 ľudí sem posadili, tak by sa správali omnoho viac morálnejšie, ako sa správate vy. Lebo politika nie je len o číslach, politika nie je len o biznisoch, politika nie je len o okrádaní ľudí, ale politika má byť v prvom rade o správe vecí verejných. Čestne, morálne, tak aby ste sa dokázali pozreť do každého jedného zrkadla.
Ale ja si myslím, že vy zrkadlá obchádzate, že vy sa tam radšej nepozeráte, lebo žijete v predstave, že vy môžete, lebo ste dostali moc. Možno niekto z vás si myslí, že ju dostal od Boha, že si to vyvolil jeho akurát, že tu bude, lebo on je najmúdrejší, najschopnejší. Niekto z vás si možno myslí teda, že áno, však teda ľudia mi to dali, ale väčšina z vás, verím tomu, že si uvedomujete, že ste tu iba preto, lebo sa pán predseda nad vami zmilovali a vás tam na tú kandidátku napísali. A preto ste to vaše veľavážené svedomie nechali tam pri vstupe a ste si povedali, že odteraz nieže budete hlasovať tak, ako ste tu sľubovali na ústavu, keď ste skladali sľub poslanca, že budete vždy hlasovať v súlade so svojím svedomím a presvedčením, ale povedali ste si, no hold, taký je život, budem hlasovať v súlade so svedomím a presvedčením a s tým, ako si praje pán predseda. Lebo keď tu nebudem, kto by ma tu predsa na tú kandidátku dal.
Vidím tu pána, o ktorom mi ľudia v jeho meste povedali, že je, bije prvú ligu v pitkách v svojom meste, že ľudia by si v meste o neho ani bicykel neopreli. Získal toľko hlasov jako náš najhorší poslanec na kandidátke, v svojom vlastnom meste. Jednoducho tí ľudia v meste ho poznajú a povedia si, že to v živote by som nechcel, aby takýto človek ma reprezentoval. Jednoducho vyhlásený ožran v meste, ale SMER si ho dá na kandidátku, v pohode, ľudia ho zvolia, však dobre, tí voliči sú, mnohí nemajú čas študovať kandidátky a už nejak sa tie krúžky nazbierajú a hlavne, keď ho dá na dobré miesto, tak teda sa prepašuje do parlamentu.
Ale tu by mala sedieť elita národa. Ja sa za ňu nepovažujem, ja si osobne myslím, že na Slovensku je 4 milióny lepších ľudí, ako som ja, a veľmi rád by som bol, aby tu naozaj bola tá elita. A som veľmi nerád tomu, že vy ste schopní takto handlovať a obchodovať so svojím vlastným svedomím, že ho tam necháte za bránami, hoci vám ústava prikazuje, že máte ako poslanci hlasovať podľa svedomia, že parlament má kontrolovať vládu, vy nie. Čo príde z vlády, schválite, lebo však tak si to prajú. Ale tým popierate vašu funkciu. Ak by ste boli naozaj svojprávnymi poslancami, tak by ste nedovolili tých 12 rokov, vy sociálni demokrati, rozkrádať štát. Nedovolili by ste žiť nejakým Bašternákom a Kočnerom. Nedovolili by ste Ficovi bývať v ukradnutom byte. Sami by ste si spravili tlačovku, aby ste vyhlásili alebo by ste požiadali nejakého poslanca Fica, aby sa vysťahoval z toho bytu. Lebo jednoducho on každý jeden mesiac berie úplatok skoro 5-tisíc eur od toho Bašternáka ešte dodnes. A podľa mňa vy všetci veľmi dobre viete, že celý byt bol úplatok vlastne od Bašternáka a že Bašternák mu to spravil naschvál, že ten jediný byt si neprepísal na seba. Jednoducho povedal si, že keď ty teda, Fico, si ma hodil cez palubu, ja hodím teba. Jednoducho ten byt ti zoberú. To Bašternák urobil, hodil ho cez palubu, a preto sa Fico nechce vysťahovať, lebo chce si čo najdlhšie predĺžiť to obdobie, lebo tam má za 1,5 milióna eur nábytok, zariadenie v tom byte. A vy to veľmi dobre viete, mnohí z vás ste v tom byte boli a viete, že len stolička tam stojí 5-tisíc eur. Viete o tom, že tam je knižnica za 20-tisíc eur. Kde, ak by žil z poctivých peňazí, na to mohol zarobiť?
Ale vy na to odvahu nemáte, vy nezvoláte tlačovku a nevyzvete poslanca Fica alebo predtým vašeho predsedu či predsedu vlády, stále je to vlastne váš predseda strany. Vy nemáte tú odvahu povedať, že Fico, choď do prdele z toho bytu, robíš hanbu. Bereš nám voličov a si zlým príkladom pre ľudí, ktorí platia poctivo na Slovensku dane. Lebo nemáte odvahu, lebo sa bojíte, že nabudúce by ste na tej kandidátke neboli. A to mi na vás vadí. Ak by ste ukázali, že máte to svedomie, tak by som si o vás nemyslel, že ste len hlasujúce opičky alebo hlasujúce nejaké stroje.
Takto, ja neviem, či to bolo šesť, sedem, osem rokov, som vám tu pred Vianocami pri nejakom hlasovaní rozdal banány, mali ste ich na stole, mysleli ste si, že to máte Mikuláša, ešte si pamätám Madeja, hentam vzadu sedel a jak tlačil banán. Hovorím, čo, chutí? Chutí, chutí, ďakujeme pekne. Donesiem ešte jeden? Doniesol som mu druhý, tlačil aj druhý. Potom som spravil vonku tlačovku a povedal som, že som vám to dal preto, lebo hlasujete ako opičky. Dal som vám to jako symbol. Rýchlo ste začali banány baliť, čo tu ešte zostalo nedojedené, a písať vulgarizmy na ne. Hentam ste mi takú veľkú kôpku dali, lebo ste si mysleli, akí ste hrdinovia, jak ste mi ukázali teda. Nie, ja som pred celým, pred celou krajinou ukázal, čo ste vy zač, že nie ste poslanci, ktorí majú svedomie, len ste hlasujúce opičky.
Neviem, jaký to bol návrh, priznávam, nepamätám. Ale toto je moja úloha a jak som povedal na začiatku, zžite sa s tým. Som vaším tŕňom v päte alebo v zadku. A furt vám budem ukazovať chyby a pripomínať chyby, ktoré robíte. Budem odstreľovať tých skorumpovaných hajzlíkov, ktorých si dosadzujete kade-tade. Budem ich dávať dole. Áno, s prakom, možno s jedným kamienkom a možno sa budem cítiť tak, jak som sa cítil pri Šufliarskom. Ako Dávid voči Goliášovi, jako človek voči mafii, ale dal som ho dole jednou dobre mierenou. A budem to robiť naďalej a budem odhaľovať korupciu, lebo jednoducho chcem očistiť Slovensko od mafie, ktorá ho ovládla.
Nie, nemyslím si ako Andrej Kiska, že Slovensko je mafiánsky štát, ale myslím si, že mafia ovládla tento štát. Považujem to za dosť podstatný rozdiel, lebo Slovensko, si myslím, že sme každý z nás, tak ako som povedal na začiatku. A nielen z nás, ako máte pocit vy, že Slovensko ste vy, štát ste vy, ale každý jeden poctivý človek na Slovensku, ktorý tu žije, každý jeden je akcionárom tejto akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. A keď vy na tých ľudí kašlete, keď vy kašlete na vašich voličov, ja sa ich budem zastávať. A tento návrh predkladám, aby sme vrátili staré pravidlá odmeňovania ľudí do stavu, ako to bolo pred Vianocami, ako to bolo v minulom roku.
Dobre, okej, uzavrime kompromis, nech platy sú teda v takej výške a každý rok nech sa zvyšujú o percento, o aké narástli platy zamestnancom na Slovensku. To považujem za fér. Čiže keď chcete, dobre, majte 120 eur navyše, 4 % navyše, keď ľuďom narástli platy o štyri percentá. Dobre, budete mať namiesto 3 000, budete mať 3 220. Fajn, keď nechcete mať zamrazených 3 000, ale nevidím najmenší dôvod, aby tu naďalej platil stav, že budete mať 1 500 eur navyše. Jednoducho, nemáte na ne nárok. Spreneverili ste sa svojim ľuďom, ktorí vás volili, a mali by ste to vrátiť späť.
Viem, že bude to nepríjemné, áno, budete mať o 1 500 eur menej, ale bude to správne. Nemali by ste podľahnúť pokušeniu, že ako politici musíte robiť vždy len to, čo je populárne, a takisto aj rozhodnutia pre seba, čo sú pre vás populárne. Mali by ste byť schopní, ak chcete byť, teda trošku sa priblížiť k štátnikom, byť schopní aj vašim ľuďom niekedy vysvetliť, že musíte urobiť aj správne kroky, nielen populárne, ale aj voči sebe, že urobiť správny krok. V tejto chvíli tá situácia nastala, mali by ste byť odvážni a byť schopní zahlasovať za tento návrh zákona, ktorý predkladám, a zobrať si to, čo ste si sami sebe amorálne nadelili. Jednoducho tieto peniaze si nezaslúžite, nie sú vaše, patria vašim voličom: aj tým ľuďom, ktorí vás nevolili, aj tým ľuďom, ktorí sklamaní zo všetkých politikov, ktorí tu za tých 30 rokov boli, jednoducho nechodia už voliť.
Páni a dámy, vážené prázdne stoličky, ktoré tu nesedíte, ale beriete plat, páni a dámy, tie peniaze si nezaslúžite a bolo by správne ich vrátiť späť. Aby; na také pripomenutie, aby ste vedeli, možno pár čísiel a faktov, o čo ste zvýšili ľuďom náklady v tomto roku. Plyn a elektrika o 6 percent. Viete plus-mínus, aké sú účty? O 6 % ľudia platia viac. To SIPO, ktoré som spomínal, 530 % ste im zvýšili poplatok za SIPO. Živnostníkom ste zvýšili minimálne, vlastne sociálne a zdravotné odvody o 10 eur. Ľuďom ste zalepili oči tým, že ste teda životné minimum zvýšili o, počúvajte správne, o 1 000, nie 1 000, 1 590, čo myslíte, 1 590 eur mesačne? Sebe ste si dali 1 500, tak životné minimum asi o 1 590 by ste mohli dať, nie? Ne, ne, ne, uberte. 159? Nie, nie, nie. 15 eur 90 centov? Nie, nie, nie. Zvýšili ste životné minimum o euro 59.
Čiže ľuďom odkázaným, ktorí naozaj sú na dne padnutí, ktorí žijú z toho, ktorým sa odvíjajú dávky v núdzi od toho životného minima, tým ste zvýšili to životné minimum o 1,59 eur. A pri určovaní životného minima vychádzate z toho, že o čo sa zvýšili náklady. Však keď teda doteraz stačila nejaká suma, tak keď sa zvýšili náklady o 1,59 eur, tak pridáme predsa však tým chudákom o eurko 59. Nie na deň, mesačne! Ale sami seba zároveň tým istým prštekom o 1 500 eur.
Ja sa fakt pýtam, kde ste zamkli to svedomie, kde ho máte. Predali ste ho, vzdali ste sa ho, zapreli ste ho? Neverím tomu, že vás vychovávali asociáli. Vaši rodičia boli určite dobrí ľudia, chceli mať z vás dobrých ľudí. A práve svedomie je to, čo rozdeľuje alebo oddeľuje človeka od stroja alebo človeka od zvieraťa. Ale veľakrát, keď pozerám si, možno to je náhoda, ale keď si pozerám správanie zvierat v prírode, tak tam vidím omnoho viac svedomia jako pri takýchto hlasovaní vo vašom prípade. Nehanbíte sa za to, naozaj nie? Nič, nič sa nedostavuje? Chápem, tie prázdne stoličky nie, ale teraz tu vidím raz, dva, tri, až štyroch, pardon, troch poslancov zo SMER-u, jedného z MOST-a – HÍD, jednu zo slovenskej národnej straky. Nič, s vami to nič nerobí, žiadne svedomie, nič sa neozýva, všetko v poriadku? Ako môžte potom chodiť že robiť kampaň teraz, že eurovoľby, jaj tuto, dajte si odznačik, letáčik, kafíčko, gulášik. Nič vám to nerobí, sa, v pohode chodíte po ulici, tým ľuďom prihovárate a nič? To je smutné.
O tom je môj návrh zákona, o tom je moja rozprava, o tom je toto vystúpenie. Ja to svedomie jednoducho chcem vo vás vybičovať k životu. Chcem, aby ste si ho vybrali zo šuflíčka alebo aby ste napísali mail svojmu predsedovi: Prepáč, šéfe, jednoducho ten Matovič má pravdu, toto sme nemali urobiť a pome to vrátiť späť. A schváľte návrh, ktorý predkladám, aby poslancom rástli platy presne tak isto jako ľuďom. Lebo aj od vašich rozhodnutí záleží a veľmi od nich záleží, ako sa Slovensku darí. Veľmi od vašich rozhodnutí záleží, ako nastavíte to podnikateľské prostredie a aké platy majú ľudia. Čiže veľmi od vašich rozhodnutí záleží, ako rastú platy ľuďom. To bude fér. Budete vidieť, že výsledok vašej práce je, že ľuďom narástli platy o 4 %, budete mať 4 % navyše aj vy. Keď sa budete snažiť, budete makať a ľuďom budú rásť platy tak rýchlo ako v Poľsku a Maďarsku, výrazne rýchlejšie ako na Slovensku mimochodom, tak sa budete mať lepšie aj vy. Keď sa posnažíte a vytvoríte také podmienky, že ľudia tu budú sa nebáť podnikať, že budú chcieť vytvárať nové miesta, že budú chceť investovať, že budú chceť zamestnať ďalších ľudí; áno, vytvorí sa konkurencia, na trhu bude nízka nezamestnanosť a ľuďom prirodzene budú rásť platy, lebo zamestnávatelia sa budú o nich biť. A keď sa vám podarí zázrak a ľuďom budú rásť platy každý rok o 10 %, aj vy budete mať o 10 % viac.
Ale bude to fér, nieže takto prídete a stlačíte tlačítko, dáte si 1 500 eur a poviete si, ešte ste na to hrdí, lebo vy máte tú možnosť. Ale tí ľudia nemajú tú možnosť. Ten človek, ktorý si to musí odmakať za pásom a chodiť na nočné a v sobotu, v nedeľu robiť, on nemá tú možnosť, nemá to tlačítko na tom stroji, kde si môže zvýšiť plat. Chápete ten rozdiel medzi vami a obyčajnými ľuďmi? A toto je vaša zodpovednosť, toto je to, čo sa hovorí, že absolútna moc korumpuje. Vy máte v tom tlačítku, áno, absolútnu moc. A vy ste neodolali pokušeniu to stlačiť a mňa to serie, ešte raz hovorím, keď použijem to slovo, a hovorte tisíckrát, že som vulgárny. Tí ľudia si zaslúžia, aby ste to vrátili späť.
A prepáčte aj, páni a dámy zo SaS-ky, keď tu budete hovoriť, že poslanci si zaslúžia viac, lebo tu makajú, alebo Rišo Sulík bude hovoriť, že makajú, alebo Beblavý tu bude hovoriť, že si zaslúžia. Mňa tieto vaše reči nezaujímajú. Máte peniaze zo štátneho rozpočtu ako príspevok na činnosť strany a nič vám nezakazuje, keď chcete oceniť niektorých vašich poslancov, dajte im viac z vašich peňazí, ktoré máte zo štátneho rozpočtu. To bude fér, to bude... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.5.2019 13:47 - 14:02 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Tak môžem alebo to necháme na pondelok? To je jedno. (Reakcia z pléna.) Myslíš? Tak dobre.
Takže, kolegovia, kolegyne, vítam vás v tejto plnej sále. Dneska by sme mohli niečo spraviť aj tým všeobecným súhlasom. Či nie? Ale nie, sú tu aj z druhej strany. (Zasmiatie sa rečníka.)
Takže návrh zákona, ktorý, ktorý, predkladám, sa týka asi tej najháklivejšej veci, o ktorej táto rokovacia sála rokovala, a to sú peniaze. Je to aj v bežnom živote, je to aj v politike, že keď niekto hovorí o tom, že kto si koľko zaslúži mzdu za svoju prácu, tak potom zrazu to niekto bere príliš osobne. Ale to, čo sa stalo na jeseň minulého roka, kedy si toto plénum, alebo parlament akosi nechcel zmraziť platy, ktoré sme navrhovali, a tým pádom začali platiť odmrazené platy a vyskočili platy poslancov o 1 500 eur, ja považujem za nehoráznosť. Považujem to za pľuvanec do očí ľudí, lebo na jednej strane sirotám zvýšime dôchodok sirotský o 2,70 a na druhej strane poslancom zvýšime bez hanby o 1 500 eur.
A nieže poslancom zvýšime, ale my poslanci si zvýšime. Áno, hovorím my, hoci my v opozícii sme tu v menšine a bez vôle vládnej koalície by tie poslanecké platy zvýšené neboli.
Ale dovoľte aj takú malinkú pauzu si urobiť, že vidím tu v podstate iba dvoch kolegov z nášho hnutia, Soňu Gaborčákovú a Gábora... (Reakcia z pléna.) Aha, dobre, už tu vidím aj budúceho kádeháka, ale že plná sála pri prerokúvavaní návrhu zákona, ktorý má vrátiť platy poslancov tam, kam patria. Lebo, milí páni poslanci a poslankyne, čiže vy, prázdne stoličky, ktoré tu nie ste, ste si bez hanby zvýšili platy o 1 500 eur a sirotám ste pridali 2,70.
A ja sa pýtam, za čo ste si zvýšili o 1 500 eur? Čím ste si to zaslúžili? Lebo je normálne, keď vaši voliči, keď majú mať vyšší plat, tak zrejme v práci im povedia, no tak dobre, urobil si viac, alebo keď chceš mať väčší plat, urob viac. A keď urobíš viac, tak ti pridám. A keď teda to nie je o tomto a robia prácu, kde sa to až príliš nedá merať, že koľko urobia, viac-menej robia prácu stále rovnakú, tak majú pridané každý rok približne toľko, koľko sa na tom, na, v slovenskom hospodárstve je inflácia, o koľko vzrástli ceny, tým pádom, 2-3 % ľuďom sa zvýšia platy.
Lenže vy, páni a dámy poslankyne, vy prázdne stoličky, z ktorých je vás tu teraz pár, keď dobre počítam, raz, dva, tri, štyri aj s tými ľuďmi, ktorí sú za chrbtom, tak ste tu štyria zo 150. Vy ste si zvýšili platy bez hanby o viac ako 40 % z roka na rok. A tvárite sa, že je to spravodlivé, lebo však sa niečo odmrazilo. Ale tak skúsme ti to porovnať, že v čom je to spravodlivé.
Keď minulý rok ste mali spravodlivú mzdu 3 000 eur v čistom, ktorá je 5-krát vyššia jako priemerný čistý plat na Slovensku. A z roka na rok alebo iba z mesiaca na mesiac, alebo od 31. 12. do 1. 1. tohto roku zrazu ste si povedali, že si zaslúžite o 42 % viac. A ja sa pýtam ešte raz, v čom je to spravodlivé?
Zároveň táto vláda zdvihla ľuďom ceny plynu a elektriny o 6 %, tepla o 7 %, poplatku za SIPO o 530 %, živnostníkom zvýšila sociálne a zdravotné odvody o 10 eur. Všetko hovorím mesačne. Zároveň ľudia dostali, teda akože príspevok, že zvýšenie životného minima o 1,59 eur.
Ale sami sebe vy, hlavne teda koaliční poslanci, lebo vy ste tá väčšina v tomto pléne, ste si zvýšili platy o 1 500 eur. Čiže ľuďom zvýšenie životného minima o 1,59 eur a sami sebe o 1 500 eur. Možno druhák-tretiak na základnej škole vie, že keď to vydelí, 1 500 deleno 1,59, že ste si nadelili asi tak 800-, možno 900-krát viac, jako ste dali ľuďom za mesiac. A ja sa pýtam, čo hovorí vaše svedomie? Samozrejme, vás, páni a dámy, milé prázdne stoličky, vaše svedomie asi nehovorí nič. Neozýva sa, lebo ani tu nie ste. Buď ste sa skovali, lebo ste vedeli, že táto téma tu bude prerokovávaná, alebo jednoducho to s vami nič nerobí. Lebo si myslíte, že tých 4 000 eur v čistom, ktoré dnes máte, si za svoju prácu zaslúžite.
A ja vám z tohto miesta hovorím, že si ich nezaslúžite. Možno je tu desať ľudí, možno dvadsať, ktorí si tých 4 000 eur mesačne zaslúžia. Ale je tu ďalších možno, tam sa hlási pán z techniky, že tie si zaslúži, dobre, berem. Ale je tu halda ľudí, ktorí tie peniaze si absolútne nezaslúžia. A je tu podstatná časť ľudí, ktorí si nezaslúžia ani minimálnu mzdu za to, čo pre parlament a pre Slovensko robia.
Mnohí z vás, milé dámy a páni, milé prázdne stoličky, ste nepredložili za tri roky, čo ste tu, za toto volebné obdobie ani jeden jediný zákon. Alebo ste predložili jeden, dva, tri. Neviem presne koľko naši, ale dám si to spočítať cez víkend. Náš priemerný poslanec, odhadujem, že predložil 150 až 170 návrhov zákonov. Verím tomu, že keď to zrátame, že to bude viac ako celý SMER dokopy, jak všetci 49 poslanci SMER-u, jeden náš priemerný poslanec.
A teraz si povedzme, že teda, že čo je spravodlivé. Či platiť všetkých rovnako ako v komunizme, alebo teda by sme mali platiť ľudí podľa aktivity. Je som za to, aby sme tu vniesli ten podnikateľský systém, aby sme platili a odmeňovali ľudí podľa toho, koľko sa narobia, koľko sú prínosom a podľa toho nech majú plat. Niekto bude mať možno to 1,59 mesačný plat a možno niekto 4 000.
Ale dnes vy tým, že ste ignorovali návrh, ktorý som predkladal na jeseň, aby sa platy zmrazili, ste si zabezpečili, že zrazu máte platy o 42 % vyššie ako v minulom roku. A spoliehali ste sa, že túto tému tu už neotvorím, že už to bude v klídku a budete si užívať prašulky a budete sa tešiť, že nabudúce sa stanete znova poslancami a znova tu budete tichučko šúchať nožičkami a znova vám mesačne každý mesiac cinkne na účet štyri litre a nebudete, tak ako doteraz, musieť robiť nič.
Ešte raz. Nie som populisticky za to, že povedať, že naveky nech majú všetci poslanci rovnaký plat zmrazený z roku 2011. Som za to, aby sme teda rozdeľovali, nech majú aktívni viac a neaktívni majú menej a tí, čo nerobia nič, nech majú minimálnu mzdu. Okej, dobre, nech im teda patrí. Ale je veľký rozdiel mať nejakých 550 eur alebo v čistom, ja neviem, 500 eur ako 4 000 eur. A dnes je to o tom, že 4 000 má každý, aj ten, kto tu robí, aj ten, kto tu nerobí vôbec nič. A 4 000 eur aj má každý jeden na tej prázdnej stoličke, ktorú tu dnes vidíme, lebo ešte stále päť minút je pracovná doba. A ak by sme si teraz urobili a mali takú nejakú vešteckú guľu pani Jany Vaľovej a by sme si tak vyleštili a pozreli, že čo tí ľudia robia, tak zistili by sme, že mnohí z nich teraz už sedia v IC-čku a cestujú na východ, mnohí z nich sú úplne niekde inde mimo Bratislavy, mnohí z nich teraz niekde sú na rodinných nákupoch, ale určite nerobia nič, čo sa týka poslaneckej práce. A to ma veľmi mrzí.
Mali by sme byť vzorom, dámy a páni, prázdne stoličky, mali by sme ľuďom ukázať, že nám na nich záleží a v prvom rade my by sme mali byť schopní obhájiť si, že keď máme mať raz o 42 % vyššie mzdy, prečo by sme ich mali mať a za čo si to zaslúžime. Ale my bez toho, aby sme boli schopní ukázať ľuďom, že toto, toto, toto, toto navyše pre ľudí sme spravili, a preto si zaslúžime tak dramaticky zvýšené mzdy, sme si ich zvýšili, alebo ste si ich zvýšili, lebo ste ignorovali môj návrh na to, aby sme platy nechali zmrazené, lebo naozaj som presvedčený, že v priemere 3 000 eur v čistom je bohate za tú prácu, ktorú tu v priemere priemerný poslanec robí. Nič sme neodargumentovali, nič sme nezdôvodnili, len na drzovku si zvýšili plat o 1 500 eur.
Čiže o tomto je môj návrh zákona, že prekladám návrh, ktorý zabezpečí, aby poslanci mali plat rovný platu z roku 2011 a od momentu prijatia toho návrhu, to znamená, ale zároveň hovorím 3 000 eur v čistom, čo si myslím, že je dostatok, a od toho momentu prijatia toho návrhu, aby každý jeden rok, áno, pánom a dámam poslancom platy rástli, ale o presne rovnaké percento, ako vzrastie priemerná mzda pracujúceho človeka na Slovensku.
Čiže keď vzrastie plat o 3 %, tak, áno, aj páni a dámy poslanci budú mať na budúci rok o 3 % vyšší plat. To znamená o 90 eur z 3 000. Ale nie o 1 500 eur.
Prepánaboha! Nehanbíte sa? Vy všetci tí, ktorí sa skrývate a napíšete si, že "Za Boha, za národ!". Čo je tuto ľudské, čo je tuto pronárodné, čo je tuto Božie, čo je tuto kresťanské? Že sirotám dáte 2,70 mesačne navyše a sami sebe si pridáte 1 500 eur.
Pán poslanec Šuc, zo strany SMER - sociálna demokracia, Šuca, pardon, aby to bolo správne aj pre deti a vnúčatá pána poslanca Šuca napísané v análiách a prepisoch z rokovania Národnej rady aj v 25. storočí. Čo hovorí svedomie na to? Sám sebe si odhlasovať 1 500 eur navyše a vnúčatám odhlasovať tým istým prstom 2,70. Čo na to hovorí svedomie? Jak sa s tým dá žiť tak normálne? Jak sa dá vysporiadať s tým svedomím? Alebo sa to dá niekde operovať, že sa to vyoperuje von, odloží sa do poličky, tam sa to odloží, kým nebudem poslancom alebo naveky? Jak sa s tým dá žiť? Jak sa dá ráno pozreť v kúpeľni do zrkadla? Že sám sebe som si s týmto pravým ukazovákom stlačil, že budem mať 1 500 eur navyše a takisto s tým istým pravým ukazovákom som tým sirotám stlačil, že budú mať o 2,70 eur navyše? Ako sa, pán poslanec Šuca, okresný predseda to strany SMER v Poprade, dá žiť? Ako sa dá žiť s tým, že sa skrývam za sociálnu demokraciu, hovorím o sebe, my sme sociálni demokrati, my sme sociálne cítiaci, a dá sa zároveň s tým istým ukazovákom samému sebe schváliť 1 500 eur navyše a s tým istým ukazovákom sirotám 2,70 eur navyše? Ako sa s tým dá žiť, pán Šuca, pán poslanec? Budem veľmi rád, ak sa prihlásite do rozpravy a nám to vysvetlíte.
Lebo ak raz človeka robí svedomie človekom, tak ja si myslím, že toto dokáže iba človek, ktorý to svedomie nemá. Alebo jednoducho má niekde ten gombíček, ktorý si vypne a tým momentom nemá svedomie a vtedy je schopný okrádať svojich vlastných voličov. Vtedy je schopný si samému sebe dať 1 500 a sirote 2,70. A keď tu predložím návrh, aby sa to zvrátilo späť, a dám vám možnosť, aby ste urobili reparát, reparát pre svoje vlastné svedomie, tak vtedy znova s tým istým ukazovákom to zabijete, lebo si poviete, že, ne, vy nechcete počuť ohlas svojho vlastného svedomia. Vy sa nechcete pozerať do svojho vlastného zrkadla.
A ešte raz hovorím, nejde mi o to, aby sme mali všetci rovnako. V pohode zaveďme princíp taký, ako platí v súkromnej sfére, kto robí viac, nech má viac, a kto sa fláka, nech nemá nič, alebo nech má minimálnu mzdu. Ale toto, odporne, vulgárne, napľuť takto ľuďom do očí, samým sebe si dať 1 500 navyše a sirotám 2,70, to nie je, pán poslanec Šuca, okresný predseda strany SMER - sociálna demokracia, sociálne cítenie. Toto je vulgárny pľuvanec do očí každej jednej slovenskej sirote. A toto ste, pán poslanec Šuca, urobili svojím hlasovaním, svojím bezcitným prístupom k svojím vlastným platom a k dávkam, ktoré dostávajú tieto deti, ktoré nemajú svojich rodičov, ktoré o nich prišli možno pri pracovnom úraze, možno zomreli na rakovinu, možno ich zrazil vlak, možnože sa zabili v aute, lebo išli za svojou prácou niekde, kde ju museli hľadať, lebo vy ste im ju ukradli na Slovensku. Tak ako tie opatrovateľky, ktoré zahynuli, osem či deväť ich bolo, ktoré chodili do Rakúska preto, lebo vy ste im zobrali nádej na lepší život na Slovensku. A ich deti dnes majú sirotský dôchodok. A im ste, pán poslanec Šuca, a každý jeden poslanec SMER-u, SNS a MOST-u - HÍD svojimi ukazováčkami dali 2,70 minulú jeseň a samým sebe tým istým ukazováčkom 1 500 eur navyše.
A ste si mysleli, že ja túto tému už neotvorím, že vám dám s tým pokoj. A jednoducho vám s tým pokoj nedám, lebo ja som išiel do politiky, aby som práve takýmto ľuďom, ktorí obchodujú so svojím vlastným svedomím, ktorí ho nechajú tam pri vstupe do parlamentu, aby som vám tu nadstavoval zrkadlo, aby som vám hovoril, že robíte chybu, a ponúkal vám možnosť, aby ste ju napravili. A o tomto je návrh zákona, ktorý predkladám, o ktorom budete mať možnosť budúci týždeň hlasovať. Budete môcť pred eurovoľbami ešte opraviť to vaše obludné hlasovanie, kedy ste na úkor tých sirot si sami sebe pridelili 1 500 eur mesačne navyše, 1 500 eur, ktoré ste si nezaslúžili.
Pokračujem v pondelok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15.5.2019 15:47 - 15:53 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže dovoľte, aby som zhrnul rozpravu alebo nerozpravu. Mrzí ma, že sme schopní v tomto pléne veľakrát stráviť hodiny a hodiny pri návrhoch, ktoré riešia absolútne hlúposti, a pri kľúčových návrhoch, ktoré naozaj riešia závažné veci, ktoré by boli v prospech všetkých občanov Slovenska, akosi to chceme pretrpieť, aby už čím skorej prebehol ďalší bod. A podľa rozpravy, ktorá prebehla, mám pocit, že ten druhý prípad bol, v tomto prípade nastal tento prípad.
Akosi si neuvedomujeme, že ak by sa tento návrh zákona prijal, tak reálne môžme ušetriť každý jeden rok, trúfnem si povedať, stovky miliónov eur, ktoré by mohli byť z eurofondov investované tak, ako by od začiatku mali mať. Áno, myslím, že kolega Marosz to hovoril o tom, že malo to byť v nás, malo by to byť možno tak akože taká tá základná morálka, že keď raz bude niekto hodnotiť, tak bude nezaujatý, a keď to máme v morálke, nemusíme to riešiť zákonom. Ale ak by sme boli morálni, tak možno, neviem, kto to tu svojho času hovoril, bolo, že, alebo Martin Fecko, myslím, že to hovorí, že ak by sme dodržiavali len Desatoro božích prikázaní, tak nám netreba žiaden zákon. Možno to môžme zúžiť, ak by sme dodržiavali len miluj blížneho svojho ako seba samého, tak by sme ani to Desatoro nemuseli dodržiavať, stačilo by len to jedno. Ale keďže sme ľudia hriešni a nedokonalí, tak od toho sú zákony, od toho sú pravidlá a keď vieme, že jednoducho tu niečo zlyháva a, bohužiaľ, v 21. storočí, po 30 rokoch, čoskoro to výročie bude, budovania demokracie na Slovensku, napriek tomu politici, ktorí sú, pred voľbami si pýtajú hlas od svojich voličov, sa nehanbia po voľbách tých istých voličov drzo okrádať. A to, čo tu pácha SNS a nielen SNS, ale predtým aj ostatné strany, aj popri SNS, samozrejme, aj MOST – HÍD a SMER pri čerpaní eurofondov, je naozaj donebavolajúca drzosť. A práve preto tento návrh zákona nerieši v podstate nič iné len to, čo by dávno malo platiť, ak by sme boli morálni, ak by sme dodržiavali Desatoro, ak by sme dodržiavali to jedno prikázanie alebo ak by sme dodržiavali základné pravidlá, že keď raz od niekoho si pýtam, základné pravidlo, keď si od niekoho raz pýtam hlas, nemôžem ho predsa po voľbách na drzovku okrádať.
Tento návrh zákona chce, aby sa zaviedli kritériá pri výbere hodnotiteľov, ktorí posudzujú, ktorý projekt má získať peniaze z eurofondov. Lebo dnes je to, ako sa pani ministerke uráči alebo pánovi ministrovi uráči, takí hodnotitelia tam sú, žiadne kritériá. A áno, potom sa stane, že krajčír hodnotí nejaký strojársky projekt, strojár hodnotí nejaký medicínsky projekt a podobne. Jednoducho obludnosti. Čiže ešte raz, zákon nechce nikomu ublížiť, len chce, alebo návrh zákona, aby sa zaviedli kritériá. Aby sme si povedali teda, čo musí ten hodnotiteľ spĺňať, keď teda chce niečo posudzovať. Aby sa zabránilo konfliktu záujmov, čiže aby známi ľudia v akejkoľvek väzbe s tým, kto predkladá projekt, aby nemohli hodnotiť. Logicky, nie? Čiže znovu druhú logickú vec chce zaviesť.
Tretie, čo chce zaviesť, aby eurofondy na výskum a vývoj mohli dostať len firmy, ktoré sa výskumom a vývojom zaoberajú. Znova základná logika, nie? Alebo jak dnes pred voľbami sa hovorí, že zdravý rozum.
Štvrtú vec, aby posudzovanie veľkých projektov, aby muselo to prejsť aj cez odborníkov, ktorí pozrú sa na ten projekt aj optikou princípu hodnoty za peniaze. Aby sa na to pozreli, že nielenže či to je pekne napísané, ale keď si niekto teraz zmyslí, poviem somarinu, stavať vesmírnu raketu z eurofondov, tak niekto sa asi mohol by na to pozrieť a povedať, že počkať, počkať, to akože, to nám asi príliš neni treba, lebo jednoducho nebude to mať taký veľký zmysel, aj keď reálne by si možno z tých eurofondov tú vesmírnu raketu postavil.
A piata vec, zverejňovať výsledky hodnotenia. Zverejňovať odôvodnenie, zverejňovať hodnotiteľov. Znova, čistá logika a zdravý rozum. Prečo by sme ich mali tajiť? Keď raz niekto niečo hodnotí, tak asi by sa pod to mohol podpísať. Prečo pani ministerka alebo pán minister to utajujú?
Ale pre vás, páni v opozícii, pardon, vo vládnej koalícii, mám jeden návrh. Ja by som na vašom mieste tento návrh prijal. A nie preto, aby to pozeralo na prsty vám, aby to zabránilo kradnúť vám a vašim ministrom, ale aby to zabránilo kradnúť budúcej vláde. Lebo vy, páni v koalícii, vládnuť po budúcich voľbách nebudete a keď tento návrh prijmete, aspoň zabezpečíte pri vašom odchode jednu dobrú vec, aby keď náhodou by sa našiel nejaký krivák v budúcej vláde, aby nemohol robiť to, čo robíte dnes vy. Takže ja by som vám ho odporúčal, už keď nie iba preto, že to je dobrá vec, iba zo zlomyseľnosti vašej voči budúcej vláde zabezpečiť, aby nemusela kradnúť, alebo aby nemohla kradnúť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

15.5.2019 15:28 - 15:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona, že návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
A vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 17. júna a gestorský výbor do 18. júna 2019.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.5.2019 11:26 - 11:26 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Rusko je samozrejme náš strategický obchodný partner a rokovať s Ruskom o obchode, o čomkoľvek kedykoľvek, samozrejme, všetkými desiatimi som za. Ale rokovať s človekom, ktorý sa rozhodol z pozície svojej moci, že ukradne suverénnemu Gruzínsku územie a využije na to vojenskú silu, rokovať s človekom a klaňať sa mu do pol pása na vojenskej prehliadke, ktorý ukradne územie, svojvoľne, suverénnej Ukrajine, tak to môže len človek, ktorý mentálne zostal niekde vo vývoji v piatom roku svojho života.
Skryt prepis