Ďakujem, pán predsedajúci.
Kolegyne, kolegovia, pán generálny prokurátor, prihlásil som sa do tejto rozpravy, pretože chcem predložiť alternatívne uznesenie k tomu, ktoré sa navrhuje, a toto moje vystúpenie chcem uviesť ako zdôvodnenie tohto alternatívneho môjho návrhu.
V prvom rade si myslím, že to, ako funguje Generálna prokuratúra, je presný obraz toho, že čo táto koalícia je zač. Pre stranu ako SaS už nebolo možné vydržať v koalícii, ktorú ovláda v podstate jeden gang ľudí, ktorí sa spoliehajú na to, že ak na to dôjde, že ich bude oslobodzovať ich generálny prokurátor, ktorý sa preklamal na svoju pozíciu. Samozrejme, tí, ktorí nesú zodpovednosť za to, že takýto človek sa stal generálnym prokurátorom, tí nevedeli, že aký zlý bude. S výnimkou tej časti koalície, ktorá ho tam úmyselne na tento účel dosadila a ktorá si aj vyhradila to, že bude mať všetky kľúčové posty, ktoré kontrolujú to, že či Slovensko je právny štát. A takejto koalície nechcem byť súčasťou a nechcem, aby moja strana bola jej súčasťou.
Táto správa je perfektným príkladom toho, že čo všetko je v tejto koalícii zlé a čo všetko sa toleruje na to, aby existovala možnosť oslobodzovať ľudí, ako je Robert Fico a iní gangstri. O tomto je to, ako funguje generálny prokurátor, a o tom je to, ako táto správa generálneho prokurátora je falošná. Dá sa povedať, že korunu všetkému nasadila teraz čerstvá správa, ktorá nám všetkým dala najavo, že priami podriadení generálneho prokurátora, že stoja za ním pri tom, keď ošesťtri... ošesťtri... ehm, trišesťtrojkuje, keď otrišesťtrojkuje všetkých tých jeho klientov.
Proste takto to je a podobne ako v Sovietskom zväze, keď sa pracujúci domáhali toho najprísnejšieho trestu, tak aj teraz ako v predstavách nášho generálneho prokurátora to funguje tak, že keď sa jeho podriadení, ktorí sú absolútne závislí na ňom, ktorí sa ho musia spýtať, keď chcú ísť na záchod, tak tí teraz vydajú vyhlásenie, že politici by nemali mudrovať do toho, že ako sa používa tri šesť trojka. Lebo politici, to sú len takí nejakí, také nuly nejaké, lebo keď je niekto, samozrejme, prokurátor, to je niečo iné.
Ako tu sa dostávame do situácie, kedy naozaj sa potvrdzuje to, že prokuratúra je štát v štáte a v podstate plní len také úkoly, úlohy, ktoré sú jej zadané zhora. A to ostatné všetko, to je faloš. To je faloš. Keď sa pozrieme na to, že ako fungujú prokurátori niekde tam v tých končinách, kde niekde z Bratislavy ani častokrát nedovidíme, to je proste, tam sa nič nezmenilo. Tam proste funguje, tie lokálne mafie fungujú tak ako predtým. A všetko pod dohľadom prokuratúry. Choďte sa spýtať niekde na okresnú prokuratúru niekde v Košickom kraji alebo, alebo niekde do Komárna, že čo je to okresný prokurátor a čo je to krajský prokurátor. To sú, to sú borci, ktorí jednoducho nič na svojich spôsoboch nezmenili. O tomto, o tomto to je a o tomto je to, že odmietam takúto, takúto správu, ktorá by kľudne mohla byť z dôb Trnku a aj jemu podobných.
A mimochodom, keď hovoríme o Trnkovi, proste my tu máme situáciu, kedy zjavná ťažká trestná činnosť zostáva nepotrestaná preto, lebo to je ich človek. Proste takto to je, nevideli, dva roky ho nevedeli ani disciplinárne odstíhať. Čiže toto je, toto je tá prokuratúra, ktorá sa nám tu prezentuje ako niečo, niečo úžasné. Zase na druhej strane keď potrebujú, tak keď slušných vyšetrovateľov potrebujú zbaviť obvinenia, to nie. Tu už sú kľudne schopní ťahať, podobne ako Hedvigu Malinovú, kľudne 10 rokov bude, bude obvinenie živé, navzdory rozhodnutiu súdu, proste my sme tu prokuratúra, my stanovujeme, že kto je vinný a kto je nevinný. Podobne ako je to v trišesťtrojkových rozhodnutiach tohto generálneho prokurátora a jeho tajtrlíka prvého námestníka, ktorý je od neho, samozrejme, úplne závislý.
Takže keď hovoríme o tri šesť trojke, tak treba, treba povedať, že prokuratúra si osobuje právo rozhodovať v rozpore s ústavou o tom, že kto je vinný a kto je nevinný, a to, že oni hovoria, že, samozrejme, trestné stíhanie pokračuje a že žiadne rozhodnutie o vine a nevine to nie je, samozrejme, nie je to pravda, pretože ak sa spojí generálny prokurátor s obhajcami, tak potom už je jasné, že preváži to, že ten dotyčný obvinený jednoducho už sa vyšmykne zo spárov trestného stíhania.
Ak hovoríme o tri šesť trojke, tak je veľmi zaujímavé to, že Generálna prokuratúra odmieta uviesť štatistiku toho, v akých prípadoch použila tri šesť trojku. Často hovo... často hovorí pán generálny prokurátor o tom, že sa tento paragraf nenadužíva. Samozrejme, ako veľká väčšina toho, čo on hovorí v týchto chúlostivých veciach, je to ďalšie klamstvo. A to klamstvo spočíva v tom, že ono sa štatisticky možnože užíva menej ako predtým, ale ide o to, že v akých prípadoch sa používa, že pri akých trestných činoch sa používa, na aké osoby sa používa, akí advokáti zastupujú tie veci, kde sa používa. To by bolo zaujímavé, ale to sa nemáme ako dozvedieť. Teraz nedávno vyšiel článok o tom, ako prokuratúra odmieta tieto informácie poskytnúť napriek tomu, že v minulosti tieto informácie boli dostupné. Takže toľko, pokiaľ ide o údajné nenadužívanie tri šesť trojky.
A pokiaľ ide ešte aj o tie čisté štatistiky, realita je taká, že v minulosti, samozrejme, nebolo potrebné používať tri šesť trojku, pretože miesto súčasného generálneho prokurátora mali gangstri svojho zločinca Kováčika. To akože, to ako námestník generálneho prokurátora, ktorý robil tú špinavú robotu, čiže trišesťtrojkovať nebolo potrebné. Ale teraz, keďže máme diametrálne iného špeciálneho prokurátora, tak odrazu potreba tri šesť trojky sa dramaticky zvýšila. A zvýšila sa práve v tých veciach, v ktorých rozhoduje Úrad špeciálnej prokuratúry.
A súčasťou správy je aj taká noticka o tom, že prečo je potrebné – údajne – používať tri šesť trojku v takomto rozsahu. Píše sa tam: "Ak by k odstráneniu takýchto vád nedošlo", to znamená vád v trestnom konaní, ktoré sa tri šesť trojkou naprávajú, "ešte v rámci prípravného konania po podaní žaloby by súdu často neostalo iné ako obžalobu odmietnuť, trestné stíhanie zastaviť alebo obvineného spod žaloby oslobodiť, čo v konečnom dôsledku rezultuje do zodpovednosti prokuratúry podľa zákona 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenej pri výkone verejnej moci a o zmene" a tak ďalej.
Čiže pod rúškom toho, že existuje nebezpečenstvo toho, že by prokuratúra niesla finančnú zodpovednosť za náhradu škody, ktorú by si mohol niekto, kto bol neoprávnene obžalovaný, nárokovať, tak tu máme situáciu, že nevieme, aké obrovské škody vznikajú v dôsledku toho, že sa nedostávajú títo ľudia pred súd a že v podstate pokračujú v trestnej činnosti slobodne ako predtým. A tiež nevieme, že koľko, koľko percent ľudí by sa takto dostalo, by sa stalo aj odsúdenými. To nevieme.
Každopádne čo vieme, je to, že prokuratúra má úspešnosť, ktorá je vo vysokých, vysokých, 90 plus percentách, 90 plus percentách úspešná na súdoch. Čiže prakticky to znamená, že koho ona neo... prakticky, štatisticky to znamená, že koho ona neobžaluje, ten nie je odsúdený a koho, naopak, obžaluje, ten je odsúdený. To znamená, že prakticky sa dostávame do situácie, kedy o vine a treste rozhoduje štatisticky minimálne prokuratúra, lebo keď niekoho neobžaluje, tak tým je to vybavené.
Ako som častokrát navrhoval, tento stav, a naposledy som to navrhoval pred pár mesiacmi v mojom návrhu, ktorý neprešiel len o tri hlasy, ktoré chýbali z tzv. protikorupčného hnutia OĽANO, alebo ľudí, ktorí prišli na jeho kandidátke, takže, samozrejme, nemôžeme očakávať od SME RODINA, že bude niečo, niečo, aj keď sú veľmi pevná súčasť protikorupčnej koalície, nemôžeme očakávať od nich, že budú hlasovať za niečo, čo by bolo proti takémuto generálnemu prokurátorovi, najmä ak sa jednalo o niečo, čo som tam, čo sme tam navrhovali, a to zúženie alebo stanovenie mantinelov na to, ako môže konať generálny prokurátor, či môže vyvíjať politickú činnosť a hlavne že môže byť reálne odvolateľný.
A ďalšia vec, ktorá je potrebná, je proste nevyhnutné zaviesť súkromnú obžalobu ako nástroj na vyváženie toho monopolu, ktorý prokuratúra na podávanie obžalôb má. Pretože nijak inak sa nedá zabezpečiť to, aby sme sa nedostali do situácie, kedy jeden, jeden človek, ktorý sa preklame do svojej pozície, ktorý je neodvolateľný, jednoducho koná tak, že to vzbudzuje vážne pochybnosti. Veď my nemáme možnosť reálne dokázať, a to viem si predstaviť, že ako pán generálny prokurátor aj reaguje na takéto poznámky, ale my nemáme možnosť dokázať, že ako to v skutočnosti je, ale my musíme mať ten pocit, že sa veci robia slušne. A darmo pán generálny prokurátor tu hovorí, že ako, že je mojou povinnosťou tu raz za rok predniesť správu. Nie, Národná rada je ústavný orgán, ktorý má všeobecnú kontrolnú právomoc. A na to, aby tomu tak bolo, tak my by sme mali mať zákon, ktorý nám reálne umožňuje odvolať generálneho prokurátora, ak si myslíme, že nám nedáva dostatočné záruky toho, že vykonáva svoju funkciu riadne.
Pre toto, pre toto všetko teda si myslím, že nie je možné súhlasiť alebo vziať na vedomie takto predloženú správu, a preto dávam alternatívne, návrh alternatívneho uznesenia, ktoré znie: Národná rada odmieta správu generálneho prokurátora za rok 2021.
Ďakujem.