Vážení kolegovia, kolegyne, vážení občania Slovenskej republiky, ktorí si možno pozriete záznam z tohto rokovania. Návrh uznesenia, ktoré som navrhovala prijať ešte deň po teroristickom útoku ruskej, ruského vojska na civilnom obyvateľstve v Kyjeve, bolo to uznesenie, ktoré by mala prijať Národná rada a má sa týkať neospravedlniteľných útokov armády Ruskej federácie na civilné ciele v Ukrajine.
Toto uznesenie som prečítala na úvode tejto 75. schôdze, ktorú momentálne rokujeme, avšak rozhodnutím pána predsedu sa o návrhu nehlasovalo s tým, že tento bod je zaradený ako riadna tlač 1280 do programu schôdze. Návrh uznesenia prednesiem na záver môjho vystúpenia.
Dvestoštyridsiatytretí deň vojny a viac ako 8 rokov od anexie Ruska na Krym. Zatiaľ čo my tu rokujeme, Ukrajincov stále zabíjajú ruskí vojaci. S požehnaním vojnového zločinca z Kremľa umierajú malé deti, nevinní ľudia aj vojaci, ktorí bojujú aj za našu, aj za vašu, hlavne za ich slobodu. Ruské útoky majú znaky genocídy a nemôžu ostať nepotrestané. Konanie Rusov stále viac pripomína praktiky vojakov fašistického Nemecka, ktorí sa mstili obyvateľom za aktivity partizánov a vtedy vypálili viac ako sto obcí. A práve pre našu historickú skúsenosť je poľutovaniahodné, že aj časť poslancov, aj verejnosti neustále priviera oči nad týmito hrôzami a prikláňajú sa na stranu agresora.
Ale oficiálna pozícia Slovenska, Slovenskej republiky je taká, že napriek nim naďalej Slovensko stojí na strane ukrajinských hrdinov, na strane krajiny, ktorá má právo vybrať si svoju budúcnosť. A preto prijatím uznesenia, ktoré na záver prečítam, spoločne odsúďme rozsiahle útoky namierené ciele, ktorých cieľom je terorizovať Ukrajincov. Je smutné, že k tomuto vojenskému konfliktu a útoku Rusov sa pripája aj ďalšia krajina, a nemyslím tým Bielorusko. Myslím tým Irán, kde sú vážne podozrenia, že Irán sa proaktívne zapojil do tohto vojnového konfliktu, pretože Rusi používajú iránske drony, ktoré majú znižovať kapacitu ukrajinskej protivzdušnej obrany. Ruské útoky raketami a týmito dronmi na elektrárne a ďalšiu infraštruktúru na Ukrajinu sú čistým terorom, ktorý sa rovná vojnovým zločinom. To potvrdila aj vo svojom vystúpení v Európskom parlamente v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Ukrajina dokončila exhumáciu tiel z najväčšieho masového hrobu v Limane. Z hrobu vytiahli 146 tiel, 111 z nich patrilo civilistom, 35 vojenskému personálu. Čiže nie je to vojna medzi vojakmi, ale je to vojenská agresia na civilné obyvateľstvo.
Treba si uvedomiť aj ďalší rozmer tejto agresie Ruska voči Ukrajine. Táto agresia dramaticky zvyšuje mieru nestability i riziko pragmentácie medzinárodného spoločenstva a narúša svetový poriadok založený na pravidlách. Okrem toho má i ďalšie geopolitické následky, pričom medzi tie najzávažnejšie z nich patrí ohrozenie potravinovej bezpečnosti aj viacerých regiónov sveta, ktoré ani priamo nie sú dotknuté touto vojenskou agresiou, ale sú dotknuté hrozbou hladomoru. Je to najmä Afrika a Blízky východ. O to horšie je, že sa do takéhoto konfliktu zapája aj Irán. Preto je dôležité hovoriť aj o tomto rozmere vojenskej agresie, pretože je to jedna z kľúčových aktívnych úloh nielen Európskej únie ako celku, ale i jednotlivých členských štátov, teda aj Slovenska pri pomoci postihnutým regiónom, ale hlavne pri vysvetľovaní dôvodov potravinovej krízy tretím krajinám. A nie je to len potravinová kríza tretích krajín, ale je to energetická kríza, ktorá dosahuje už nielen na Európu, ale aj na ďalšie krajiny vo svete. Myslím si, že z tohto, z tejto pozície, ktorú teraz prezentujem v Národnej rade, je dôležité zopakovať, aká je oficiálna pozícia Slovenskej republiky voči vojenskej agresii, že nie pozícia, ktorá odznieva z úst niektorých poslancov popieračov, nielen poslancov, ale aj iných, inej časti verejnosti, popieračov tejto agresie alebo tých, čo to zľahčujú.
Čiže pozícia Slovenskej republiky je nasledovná. Slovenská republika naďalej dôrazne trvá na okamžitom zastavení vojenských aktivít Ruskej federácie na Ukrajine a na bezpodmienečnom stiahnutí všetkých okupačných vojsk z celého územia Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Konečná dohoda musí rešpektovať vôľu obyvateľov Ukrajiny a nesmie byť na úkor životných záujmov Ukrajiny. Ruská federácia je agresor a za hrubé použitie sily a za vzniknutú situáciu nesie priamu zodpovednosť. Ruská federácia musí rešpektovať humanitárne právo, umožniť prístup humanitárnej pomoci všetkým ľuďom v núdzi a bezpečný odchod všetkých ľudí z ohrozených území. Slovenská republika naďalej podporuje reakciu Európskej únie s cieľom zamedziť ďalšej eskalácii a agresii zo strany Ruska. Musíme zachovať jednotu Európskej únie a efektívnu koordináciu s ostatnými partnermi vo svete. Nesmieme podľahnúť únave z krízy na Ukrajine.
Vítame udelenie kandidátskeho statusu Ukrajine. Je kľúčové prepojiť fyzickú obnovu zničenej infraštruktúry a ekonomiky s podporou reforiem s celkovým inštitucionálnym zbližovaním Ukrajiny a jej integráciou do Európskej únie. Slovensko bude v tomto procese Ukrajine pomáhať. Slovenská republika podporuje úsilie medzinárodného spoločenstva vedúce k vyšetreniu vojnových zločinov a iných najzávažnejších trestných činov počas tejto agresie.
Tu chcem z tejto pozície ešte poprosiť obyvateľov Slovenska, lebo len odsúdenie vojenskej agresie nestačí. Desaťtisíce Ukrajincov ešte stále hľadá útočisko na Slovensku, ešte stále máme medzi sebou rodiny, matky s deťmi aj rodiny, ktoré žijú na Slovensku ako utečenci pred vojnou. Prichýlili sme ich spočiatku s veľkou humanitárnou náručou, ale, žiaľ, dnes sa stretávame aj s tým, že Ukrajinci nie sú vždy a všade vítaní. Veľmi ma mrzelo, keď som započula z úst mladých študentiek, ktoré utiekli pred vojnou na Slovensko, a tu na pôde parlamentu, keď sme mali diskusiu v školskom parlamente, rozprávali príbehy, ktoré nie sú hodné, hodné tých ľudí, ktorí, alebo národa, ktorý hovorí, že prijal utečencov z Ukrajiny s otvorenou náručou. Chcela by som poprosiť, aby sme vytrvali v tejto pomoci, aby sme naozaj úprimne pomohli tým, ktorí tú našu pomoc potrebujú a o ňu žiadajú.
Ešte sa chcem vyjadriť aj k tomu útoku Iránov, iránskej bojovej techniky. Dostali sme do Národnej rady list z Najvyššej rady Ukrajiny, kde vyhlásenie o odsúdení podpory iránskej islamskej republiky ozbrojenej agresii Ruskej federácii proti Ukrajine. Tento dokument je predmetom rokovania Európskeho výboru a myslím si, že mali by sme aj vedieť o tom, že naozaj táto, tento agresorský, agresia, ktorú Rusko vykonáva na Ukrajine, ničí kritickú infraštruktúru s použitím zbraní iránskeho pôvodu, najmä bezpilotných lietadiel kamikadze, zraňuje desiatky civilistov vrátane detí. S ich dronmi bola poškodená časť energetickej infraštruktúry Ukrajiny vrátane jadrových energetických zariadení, ktorých bezpečnosť závisí od stability dodávok energie v rámci jednotného energetického systému Ukrajiny. Správne fungovanie týchto zariadení je predovšetkým dôležité pre vzdelávanie, ale aj zdravotnícke zariadenia, a to aj najmä v zimnom období, kedy je cieľom tejto vojnovej ruskej agresie vyhladovať a vymrznúť Ukrajinu. Preto by som bola veľmi rada, aby Národná schválila uznesenie, ktoré teraz prečítam.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky týkajúce sa neospravedlniteľných útokov armády Ruskej federácie na civilné ciele v Ukrajine:
Národná rada Slovenskej republiky čo najdôraznejšie odsudzuje rozsiahle útoky vedené Ruskou federáciou na území Ukrajiny namierené voči civilným cieľom, ktorých jediným zámerom je terorizovať ukrajinský národ. Zdôrazňuje, že takéto správanie môže so sebou niesť až prvky genocídy civilného obyvateľstva na zvrchovanom a suverénnom území Ukrajiny, čo je absolútne neprijateľné a aktéri takéhoto konania nesmú zostať nepotrestaní.
Národná rada vyjadruje poľutovanie nad tým, že sa aj napriek jednoznačnému odsúdeniahodnému charakteru týchto aktivít nájdu v Slovenskej republike občania, ktorí takéto konanie nielen schvaľujú, ale dokonca ho aktívne podporujú v rôznych formách svojich prejavov. Pripomína, že občania Ukrajiny majú právo slobodne si vybrať svet, v akom chcú pokojne žiť a prosperovať, a preto plne podporuje kandidátsky štatút Ukrajiny k Európskej únii. A opätovne zdôrazňuje, že stojí pri ľude Ukrajiny a jej demokraticky zvolených predstaviteľoch.
Ďakujem pekne.