Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

26.10.2022 o 17:55 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 10.11.2022 13:54 - 13:54 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
By ma zaujímalo, pán podpredseda vlády Matovič, že či ste s tým stotožnený, že došlo k takémuto postupu. Pretože tie otázky, ktoré prichádzali, resp. stanoviská poslancov, boli práve od poslaneckého klubu SMER RODINA, teda SME, pardon, SMER, od Fica. A riziko, že behom 14 dní, keď nezaujme stanovisko Národná rada alebo príslušný výbor, tak toto stanovisko sa stane záväzným pre vládu Slovenskej republiky, že de jure a aj de facto ste legitimizovali tieto postupy tým, že sa ten zákon neschválil. A môže naozaj dôjsť k riziku, že alebo teda ste vlastne de facto odovzdali celú agendu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.11.2022 13:54 - 13:54 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Pán podpredseda vlády, tak uznesenie schválilo plénum Národnej rady, to, že to bolo na návrh pána poslanca Kuffu, neznamená, že to bola jeho individuálna otázka. Takže by som požadovala, aby ste odpovedali Národnej rade, zodpovedali, aké plnenie uznesenia bolo naplnené a nielen odkazom na pána poslanca Kuffu, ani mne, aby som sa dožadovala odpovede od pána predsedu. Je to plnenie, požiadavka od Národnej rady, ktoré bola schválená vašimi poslancami koalície na podnet vášho kamaráta pána Štefana Kuffu.
Skryt prepis
 

8.11.2022 17:40 - 17:40 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, v súlade so zákonom o rokovacom poriadku som bola určená za spravodajkyňu k uvedenému návrhu zákona (tlač 1244). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predseda, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.11.2022 10:55 - 10:55 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, kolegyne, dovoľte mi, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku informovať o spravodajskej správe k... Na spravodajskú správu som bola určená Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, a to k návrhu zákona tlač 1240.
Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona, ktorý spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

26.10.2022 17:55 - 17:55 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Tak prebieha bod, ale, pán predsedajúci, naozaj trochu mám výhradu voči tomu, akým spôsobom vediete tuná túto schôdzu. Parlamentnými zvyklosťami je, že v prípade, že teda takto naozaj idú rýchlo body za sebou, predsedajúci, či z koalície alebo z opozície, dá krátku prestávku na to, aby sa poslanci stihli dostaviť do sály.

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Tretíkrát?

Zemanová, Anna, poslankyňa NR SR
Aj tretíkrát.

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Tretíkrát?!

Zemanová, Anna, poslankyňa NR SR
No aj to ráno, keď pán... (Prerušenie predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, máte procedurálny návrh?

Zemanová, Anna, poslankyňa NR SR
Aj to ráno, keď pán... áno, mám procedurálny návrh.

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Nech sa páči, predneste ho.

Zemanová, Anna, poslankyňa NR SR
Dávam vám návrh, aby ste vlastne navrhli všeobecným súhlasom, že po tomto bode, ktorý prerokujeme, aby ste prerušili schôdzu do rána do deviatej.

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Zamieta sa.
Dávam teraz slovo spravodajcovi, ktorého určil navrhnutý gestorský výbor pre financie a rozpočet, predsedovi tohto výboru, poslancovi Mariánovi Viskupičovi, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.10.2022 18:55 - 18:55 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Nevidím žiaden skutočný dôvod na odvolanie pani Janky Bittó Cigánikovej z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru. Má príslušné vysokoškolské vzdelanie aj prax a v súčasnosti sa rozhodla študovať ošetrovateľstvo a svojou prácou naozaj žije. Napokon, mať vysokoškolský titul ani nie je podmienkou na to, aby mohol človek zastávať post predsedníčky alebo predsedu výboru. Vyčítajú sa jej liberálne názory. Viete, ale nie všetci majú názory ako vy. A preto to nie je zlé. Zasadzuje sa za zákony, ktoré možno nie sú totožné s vašou ideológiou, ale sú legitímne a zákonné a veľmi ľudské. A tretí dôvod je nemenej absurdný ako predošlé dva. Má byť odvolaná, lebo ju napadla koaličná poslankyňa a ona sa bránila. Pán Čepček, vy nie ste ani len člen zdravotníckeho výboru, nie ste ani len člen žiadneho poslaneckého klubu. Ste voľne poletujúci nezaradený poslanec, kam vietor, tam plášť. Áno, ste členom zahraničného výboru, ste aj poslancom Národnej rady a váš návrh, hoc zaradený do programu rokovania Národnej rady, je návrhom inkvizítora. Počuli ste Tomáša Lehotského, on je členom výboru, a nebudem opakovať tie slová, ktoré vecné charakteristiky povedal o Janke Bittó Cigánikovej. Z vášho životopisu je zrejmé, že téme zdravotníctva sa nevenujete ani zďaleka a neviem, či ste niekedy boli na výbore, ale už aj z tejto rozpravy sa ukazuje, že zjavne nie. Ja áno. Bola som tam viackrát. Áno, Janka je povahovo odlišná ako sú jej kolegyne a kolegovia vo výbore, je energická, možno výbušná, ale zanietená pre svoju prácu, pre agendu zdravotníctva. Bojuje a vám vadí jej odhodlanie a bojovnosť. Janka Bittó Cigániková si svoju prácu vykonáva zodpovedne a bojuje za každého občana. Ja stojím za ňou a stojí za ňou aj celý poslanecký klub SaS.
Skryt prepis
 

25.10.2022 17:25 - 17:25 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, kolegyne, vážení občania Slovenskej republiky, ktorí si možno pozriete záznam z tohto rokovania. Návrh uznesenia, ktoré som navrhovala prijať ešte deň po teroristickom útoku ruskej, ruského vojska na civilnom obyvateľstve v Kyjeve, bolo to uznesenie, ktoré by mala prijať Národná rada a má sa týkať neospravedlniteľných útokov armády Ruskej federácie na civilné ciele v Ukrajine.
Toto uznesenie som prečítala na úvode tejto 75. schôdze, ktorú momentálne rokujeme, avšak rozhodnutím pána predsedu sa o návrhu nehlasovalo s tým, že tento bod je zaradený ako riadna tlač 1280 do programu schôdze. Návrh uznesenia prednesiem na záver môjho vystúpenia.
Dvestoštyridsiatytretí deň vojny a viac ako 8 rokov od anexie Ruska na Krym. Zatiaľ čo my tu rokujeme, Ukrajincov stále zabíjajú ruskí vojaci. S požehnaním vojnového zločinca z Kremľa umierajú malé deti, nevinní ľudia aj vojaci, ktorí bojujú aj za našu, aj za vašu, hlavne za ich slobodu. Ruské útoky majú znaky genocídy a nemôžu ostať nepotrestané. Konanie Rusov stále viac pripomína praktiky vojakov fašistického Nemecka, ktorí sa mstili obyvateľom za aktivity partizánov a vtedy vypálili viac ako sto obcí. A práve pre našu historickú skúsenosť je poľutovaniahodné, že aj časť poslancov, aj verejnosti neustále priviera oči nad týmito hrôzami a prikláňajú sa na stranu agresora.
Ale oficiálna pozícia Slovenska, Slovenskej republiky je taká, že napriek nim naďalej Slovensko stojí na strane ukrajinských hrdinov, na strane krajiny, ktorá má právo vybrať si svoju budúcnosť. A preto prijatím uznesenia, ktoré na záver prečítam, spoločne odsúďme rozsiahle útoky namierené ciele, ktorých cieľom je terorizovať Ukrajincov. Je smutné, že k tomuto vojenskému konfliktu a útoku Rusov sa pripája aj ďalšia krajina, a nemyslím tým Bielorusko. Myslím tým Irán, kde sú vážne podozrenia, že Irán sa proaktívne zapojil do tohto vojnového konfliktu, pretože Rusi používajú iránske drony, ktoré majú znižovať kapacitu ukrajinskej protivzdušnej obrany. Ruské útoky raketami a týmito dronmi na elektrárne a ďalšiu infraštruktúru na Ukrajinu sú čistým terorom, ktorý sa rovná vojnovým zločinom. To potvrdila aj vo svojom vystúpení v Európskom parlamente v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Ukrajina dokončila exhumáciu tiel z najväčšieho masového hrobu v Limane. Z hrobu vytiahli 146 tiel, 111 z nich patrilo civilistom, 35 vojenskému personálu. Čiže nie je to vojna medzi vojakmi, ale je to vojenská agresia na civilné obyvateľstvo.
Treba si uvedomiť aj ďalší rozmer tejto agresie Ruska voči Ukrajine. Táto agresia dramaticky zvyšuje mieru nestability i riziko pragmentácie medzinárodného spoločenstva a narúša svetový poriadok založený na pravidlách. Okrem toho má i ďalšie geopolitické následky, pričom medzi tie najzávažnejšie z nich patrí ohrozenie potravinovej bezpečnosti aj viacerých regiónov sveta, ktoré ani priamo nie sú dotknuté touto vojenskou agresiou, ale sú dotknuté hrozbou hladomoru. Je to najmä Afrika a Blízky východ. O to horšie je, že sa do takéhoto konfliktu zapája aj Irán. Preto je dôležité hovoriť aj o tomto rozmere vojenskej agresie, pretože je to jedna z kľúčových aktívnych úloh nielen Európskej únie ako celku, ale i jednotlivých členských štátov, teda aj Slovenska pri pomoci postihnutým regiónom, ale hlavne pri vysvetľovaní dôvodov potravinovej krízy tretím krajinám. A nie je to len potravinová kríza tretích krajín, ale je to energetická kríza, ktorá dosahuje už nielen na Európu, ale aj na ďalšie krajiny vo svete. Myslím si, že z tohto, z tejto pozície, ktorú teraz prezentujem v Národnej rade, je dôležité zopakovať, aká je oficiálna pozícia Slovenskej republiky voči vojenskej agresii, že nie pozícia, ktorá odznieva z úst niektorých poslancov popieračov, nielen poslancov, ale aj iných, inej časti verejnosti, popieračov tejto agresie alebo tých, čo to zľahčujú.
Čiže pozícia Slovenskej republiky je nasledovná. Slovenská republika naďalej dôrazne trvá na okamžitom zastavení vojenských aktivít Ruskej federácie na Ukrajine a na bezpodmienečnom stiahnutí všetkých okupačných vojsk z celého územia Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Konečná dohoda musí rešpektovať vôľu obyvateľov Ukrajiny a nesmie byť na úkor životných záujmov Ukrajiny. Ruská federácia je agresor a za hrubé použitie sily a za vzniknutú situáciu nesie priamu zodpovednosť. Ruská federácia musí rešpektovať humanitárne právo, umožniť prístup humanitárnej pomoci všetkým ľuďom v núdzi a bezpečný odchod všetkých ľudí z ohrozených území. Slovenská republika naďalej podporuje reakciu Európskej únie s cieľom zamedziť ďalšej eskalácii a agresii zo strany Ruska. Musíme zachovať jednotu Európskej únie a efektívnu koordináciu s ostatnými partnermi vo svete. Nesmieme podľahnúť únave z krízy na Ukrajine.
Vítame udelenie kandidátskeho statusu Ukrajine. Je kľúčové prepojiť fyzickú obnovu zničenej infraštruktúry a ekonomiky s podporou reforiem s celkovým inštitucionálnym zbližovaním Ukrajiny a jej integráciou do Európskej únie. Slovensko bude v tomto procese Ukrajine pomáhať. Slovenská republika podporuje úsilie medzinárodného spoločenstva vedúce k vyšetreniu vojnových zločinov a iných najzávažnejších trestných činov počas tejto agresie.
Tu chcem z tejto pozície ešte poprosiť obyvateľov Slovenska, lebo len odsúdenie vojenskej agresie nestačí. Desaťtisíce Ukrajincov ešte stále hľadá útočisko na Slovensku, ešte stále máme medzi sebou rodiny, matky s deťmi aj rodiny, ktoré žijú na Slovensku ako utečenci pred vojnou. Prichýlili sme ich spočiatku s veľkou humanitárnou náručou, ale, žiaľ, dnes sa stretávame aj s tým, že Ukrajinci nie sú vždy a všade vítaní. Veľmi ma mrzelo, keď som započula z úst mladých študentiek, ktoré utiekli pred vojnou na Slovensko, a tu na pôde parlamentu, keď sme mali diskusiu v školskom parlamente, rozprávali príbehy, ktoré nie sú hodné, hodné tých ľudí, ktorí, alebo národa, ktorý hovorí, že prijal utečencov z Ukrajiny s otvorenou náručou. Chcela by som poprosiť, aby sme vytrvali v tejto pomoci, aby sme naozaj úprimne pomohli tým, ktorí tú našu pomoc potrebujú a o ňu žiadajú.
Ešte sa chcem vyjadriť aj k tomu útoku Iránov, iránskej bojovej techniky. Dostali sme do Národnej rady list z Najvyššej rady Ukrajiny, kde vyhlásenie o odsúdení podpory iránskej islamskej republiky ozbrojenej agresii Ruskej federácii proti Ukrajine. Tento dokument je predmetom rokovania Európskeho výboru a myslím si, že mali by sme aj vedieť o tom, že naozaj táto, tento agresorský, agresia, ktorú Rusko vykonáva na Ukrajine, ničí kritickú infraštruktúru s použitím zbraní iránskeho pôvodu, najmä bezpilotných lietadiel kamikadze, zraňuje desiatky civilistov vrátane detí. S ich dronmi bola poškodená časť energetickej infraštruktúry Ukrajiny vrátane jadrových energetických zariadení, ktorých bezpečnosť závisí od stability dodávok energie v rámci jednotného energetického systému Ukrajiny. Správne fungovanie týchto zariadení je predovšetkým dôležité pre vzdelávanie, ale aj zdravotnícke zariadenia, a to aj najmä v zimnom období, kedy je cieľom tejto vojnovej ruskej agresie vyhladovať a vymrznúť Ukrajinu. Preto by som bola veľmi rada, aby Národná schválila uznesenie, ktoré teraz prečítam.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky týkajúce sa neospravedlniteľných útokov armády Ruskej federácie na civilné ciele v Ukrajine:
Národná rada Slovenskej republiky čo najdôraznejšie odsudzuje rozsiahle útoky vedené Ruskou federáciou na území Ukrajiny namierené voči civilným cieľom, ktorých jediným zámerom je terorizovať ukrajinský národ. Zdôrazňuje, že takéto správanie môže so sebou niesť až prvky genocídy civilného obyvateľstva na zvrchovanom a suverénnom území Ukrajiny, čo je absolútne neprijateľné a aktéri takéhoto konania nesmú zostať nepotrestaní.
Národná rada vyjadruje poľutovanie nad tým, že sa aj napriek jednoznačnému odsúdeniahodnému charakteru týchto aktivít nájdu v Slovenskej republike občania, ktorí takéto konanie nielen schvaľujú, ale dokonca ho aktívne podporujú v rôznych formách svojich prejavov. Pripomína, že občania Ukrajiny majú právo slobodne si vybrať svet, v akom chcú pokojne žiť a prosperovať, a preto plne podporuje kandidátsky štatút Ukrajiny k Európskej únii. A opätovne zdôrazňuje, že stojí pri ľude Ukrajiny a jej demokraticky zvolených predstaviteľoch.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2022 14:25 - 14:25 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega Juraj Šeliga, ja len doplním ešte, v tejto, v tom uznesení sa spochybňuje vlastne suverenita Slovenska, obranyschopnosť. No, ja chcem len doplniť, aby nezabúdali, že Slovensko je členom NATO a vstupom do NATO sme sa stali súčasťou najsilnejšieho aj najvyspelejšieho systému kolektívnej obrany na svete. Získali sme spojencov, ktorí sa zaviazali brániť našu krajinu pred akýmkoľvek ozbrojeným útokom. Slovensko vďaka členstvu v NATO posilnilo svoju bezpečnosť a už Slovensko sa nemusí pri zaistení svojej bezpečnosti spoliehať samo na seba. Má to množstvo výhod. Mohli sme napríklad profesionalizovať armádu, odbremeniť tak ekonomiku. Členstvo v NATO zabezpečilo Slovensku aj ozbrojeným silám možnosť spolupracovať s najvyspelejšími armádami a bezpečnostnými silami sveta. Vstup Slovenska do NATO bol práve motivovaný predovšetkým riešením otázky bezpečnosti štátu. Preto je absurdné tá časť uznesenia, v ktorej vy hovoríte, že slovenská, Slovenská republika je, má nedostatočnú, znížila sa protivzdušná ochrana Slovenskej republiky. Protivzdušná ochrana Slovenskej republiky je zabezpečovaná spojeneckými silami NATO. Takže toto, takéto šírenie proti NATO nálad nie je správne a je v rozpore s oficiálnou politikou štátu. Štátu, aj politikou, ktorú ste aj vy navrhovatelia podpísali a prihlásili ste sa k nej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2022 14:25 - 14:25 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán kolega Juro Krúpa. Ja by som ešte jednou vetou chcela doplniť tvoje vystúpenie.
Páni, je vojna a Slovensko je na zozname nepriateľských krajín Ruska. Dnes je situácia úplne iná ako v roku 2009, a zvyšovanie výdavkov na obranu je celkom prirodzených.
Rada by som ale ešte odpovedala na tú S-300, o ktorej aj ty si, pán kolega Juro Krúpa, hovoril, pretože stále sa tuná spochybňuje čosi ohľadom toho darovania systému protivzdušnej ochrany, protivzdušnej ochrany S-300 Ukrajine. Tento systém bol darovaný Ukrajine na základe medzinárodnej zmluvy a pomoc Ukrajine vtedy prešla na zasadnutí vtedajšej vlády jednohlasne vrátane všetkých ministrov SaS. Štátny majetok je možno podľa platnej legislatívy darovať a podľa zákona o správe majetku štátu. A zákon o správe majetku štátu sa neaplikuje a zákon teda sám seba vylučuje, ak k darovaniu došlo prostredníctvom medzinárodnej zmluvy.
Áno, zmluva je z pochopiteľných dôvodov v režime tajné, preto hodnota predmetného materiálu ani nemohla byť zverejnená ani detaily o tomto dare z pochopiteľných dôvodov, ktoré som uviedla v úvode svojej faktickej poznámky, že je vojna a Slovensko je na zozname nepriateľských štátov Ruska.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2022 13:40 - 13:40 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za tvoje vystúpenie, kolega Ondrej Dostál. Ako tvoje vystúpenia, či už tu v Národnej rade, alebo aj na mítingoch, ktoré organizuje občianske združenie Mier pre Ukrajinu, sú vždy jasné a jednoznačné. Ako rozmýšľam, že keď ešte po tom, jak si rukolapne reagoval na uznesenie, ktoré tu je predložené z politickej strany SMER, ktoré je jednoznačne zamerané na ich voličov, tak myslím, že každý súdny človek by mal porozumieť tomu, čo si povedal. Práve takéto uznesenia vnášajú rozpoltenosť spoločnosti, vnášajú nenávisť voči Ukrajincom, ktorí hľadajú útočisko pred vojnou, vojenskou agresiou Ruska v ich krajine.
Mali sme tu teraz študentský parlament detí, kde boli aj zástupcovia študentov, mladých ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny, a bola som veľmi nemilo prekvapená z toho, čo hovorili, že ako čelia proste šikane, útokom. Dievča, ktoré plynule rozprávalo po anglicky, proste sú to ľudia, ktorí utiekli pred vojenskou, vojenským besnením, a práve takýmito návrhmi tak prijatia obdobných uznesení spochybňujúcich celý ten konflikt vystavujeme aj tých ľudí, ktorí hľadajú útočisko u nás proti vojne, tak ich vystavujeme takýmto atakom. Si myslím, že toto naozaj je neprípustné, a vyzývam stranu SMER, aby s tým prestala.
Skryt prepis