Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

12.12.2022 o 9:25 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 17:56 - 17:58 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Pán podpredseda, trošku som sa zabavila, že, no, že SME RODINA si nedáva žiadne podmienky. No a tak sa opýtam, a kto predložil tento poslanecký návrh zákona do parlamentu? Veď bola to práve SME RODINA a poslanci za SME RODINA, ktorí ju predložili bez akejkoľvek diskusie aj s vtedajšou, s vtedajšou koalíciou alebo so širším nejakým plénom.
A sám viete, že ten návrh, ako ste ho predložili, je neschváliteľný, ústava nie je zdrapom papiera, kde v podstate z jedného, z večera do rána človek napíše tak dôležitú vec, ako je napríklad aj zakomponovanie či už samorozpustenia, alebo aj zakomponovanie referenda do ústavy. Je to naozaj dôležité, aby sa takéto veci spravili dobre a boli správne na dlhé obdobia. Už takéto zmeny sme mali aj v roku 2011, kedy sa menila ústava a do ústavy sa dostali chyby, a ktorých... aj dodnes sa s nimi trápime.
To znamená, že tie podmienky ste nastavili vy, vy ste nastavili tie podmienky, o ktorých teraz všetci majú rokovať, a vy sa tvárite, akí ste čistí, ako vy vlastne nič nechcete. Vy chcete len to, aby sa schválil návrh pána poslanca Svrčeka, a vy budete, vy budete spokojní.
Ale to, čo sa mi páčilo, a teda kvitujem to vaše upozornenie na časť poslaneckého zboru, ktorí teda sa zdráhajú prijať zmenu ústavy takú, aby sa mohli tie predčasné voľby konať, či už tak, alebo tak. Musia rešpektovať, že tá väčšinová vôľa je tu nejakým spôsobom nastavená poslaneckým návrhom, ktorý je predložený poslancami bývalej koalície. To, že pani Mária Kolíková ho ako odborníčka dala dokopy, tak nie je to jej návrh, jej iniciatíva, ale bola týmto spoločne poverená, takže tak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 17:43 - 17:45 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Pán Tomáš, vy ste si asi pomýlili svoj príhovor, ktorý máte nachystaný na inú časť rokovania Národnej rady, možno keď príde k tomu rokovaniu o prijatí uznesenia, ak bude schválená novela ústavy.
Vy hovoríte, že nebude schválená. Prečo by nemala byť schválená? Veď teda sa pridajte k tomu! Ako vysvetlíte svojim voličom, že nebudete hlasovať za novelu ústavy, ktorá umožní skrátenie volebného obdobia, toho trápenia, o ktorom tu tak vy radi hovoríte? Prečo nechcete zahlasovať? Zahlasujte a prejde to a dohodneme sa vlastne hlasovaním pri uznesení, kedy tie predčasné voľby budú. Teraz ste si pomýlili tento príhovor, pretože dnes hovoríme o roko... o zmene ústavy, ktorá má ústavným spôsobom zagarantovať do budúcnosti, že parlament pri takejto situácii, v akej sme sa my ocitli teraz, bude sa vedieť rozpustiť a ľudia budú môcť rozdať karty nánovo... nanovo.
Čiže vy ste teraz zmiešali v svojom príhovore jablká s hruškami, ste tuná nás všetkých pookrikovali, akým spôsobom nevieme fungovať, ale práve sme sa dohodli na tom, že tá možnosť toho rozdelenia nových kariet tuná bude práve touto novelou ústavy. Ak tá novela ústavy neprejde, nuž tak bude potom tuná vládnuť buď vláda Eduarda Hegera v demisii, alebo ako pani prezidentka povedala, ona ustanoví a budeme... svoju vládu a budeme tu až do februára 2024.
Tak si veľmi dobre rozmyslite, ako budete hlasovať pri tomto návrhu novely ústavy, ktorý je úplne v súlade s návrhom ústav... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2022 14:09 - 14:09 hod.

Anna Zemanová
 

Vystúpenie v rozprave 19.12.2022 13:24 - 13:24 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážený pán minister, pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, máme tu kompletne nový návrh zákona o ovzduší. Nejde o žiadnu novelu. Prijatím tohto zákona sa vlastne zruší existujúci zákona o ochrane ovzdušia. Tento zákon sa pripravoval dlhé mesiace, možno viac ako rok, lebo minimálne ja som sa zapojila do prípravy odbornej diskusie ešte na jeseň minulého roka. Tá debata bola naozaj veľmi široká. Každý, kto mal chuť a energiu, či to boli odborné organizácie, jednotlivci, občianske iniciatívy, ktoré sa téme venujú, mali priestor na to, aby ten úplne prvý návrh zákona z dielne ministerstva životného prostredia mohli pripomienkovať. Bol to aj covid čas, takže takéto stretnutia sa konali aj online.
Po dlhšej odluke, kedy sme už si mysleli, že ministerstvo životného prostredia vzdalo túto snahu, ale zrejme práve takéto rôzne infringementy a vedomosť teda, že tá situácia so stavom životného prostredia explicitne ovzdušia na Slovensku nie je ružová, i keď v rámci štatistík a meraní tých, ktoré máme dostupných, je lepšia ako niekedy v minulosti, tak stále máme množstvo rezervy na to, aby sme na slovenskom, na Slovensku ovzdušie zlepšili. Aby ľudia nezomierali alebo nemali choroby zo znečisteného ovzdušia, aby naša krajina bola zdravá, ale aj turisticky atraktívna z titulu toho, že stále na Slovensku máme evidované aj klimatické kúpele, ktoré, na ktoré sú, ktoré sú viazané práve na kvalitu ovzdušia, kde sa ľudia môžu liečiť z rôznych ochorení. Najmä nejakých astmatických alebo nejakých aj iných podobných, ktoré, na ktoré je potrebné zdravé živo, ovzdušie alebo ovzdušie, ktoré má isté parametre potrebné na ich liečbu.
Následne teda prišiel návrh, vládny návrh do medzirezortného pripomienkového konania, možno niekedy na jar alebo pred letom. No ten návrh bol dosť iný, ako bol ten pôvodný návrh, o ktorom sme ako odborná verejnosť debatovali. K tomuto návrhu prišlo množstvo, pán minister možnože upresní, desiatky, možno aj stovky pripomienky a určite nebolo jednoduchú ich zvládnuť. Tak ako bolo, aj pán minister povedal, že, samozrejme, tie opatrenia na dosiahnutie lepšieho životného prostredia, ovzdušia sú niekedy náročné, obmedzujúce, určite aj drahé a nie je jednoduché ich vykonať ani vymáhať. Preto určite nie každý bol spokojný s tým, ako to bolo nastavené, lebo to sa netýka len priemyslu. Týka sa to poľnohospodárstva, týka sa to aj obyčajných ľudí, domácnostiach, ktorí vykurujú najmä tí, ktorí vykurujú tuhým palivom. Pretože prekvapivo v štatistikách, že čo je najväčší zdroj znečistenia, ukazuje sa, že nie je to priemysel. Ukazuje sa, že nie je to ani tá doprava, o ktorej sa veľmi hovorilo, že práve doprava je producent, producentom tých PM častíc, ale sú to domáce kúreniská. Ľudia, ktorí vykurujú tuhým palivom, keby palivom, tak je dobre, ale tuhým materiálom, ktorý často nespĺňa kritériá paliva a práve toto sú zdroje, najväčšie zdroje znečistenia ovzdušia, ktoré ale majú dosah a rozsah nie miestny, len na toho producenta, ale na celé regióny, kotliny a, samozrejme, na zdravie aj tých ľudí, ktorí, ktorí sa snažia v maximálnej miere chrániť životné prostredie a prispievajú k tomu aj rôznymi inými svojimi a s vlastnými obmedzeniami.
Návrh zákona je rozsiahly a ten, ktorý prišiel do Národnej rady, je iný, ako ten, ktorý bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní. To je celkom asi prirodzené teda, že potom rozporovom konaní bolo dosť veľa vecí upravených. Niektoré boli akceptované, mnohé boli akceptované, niektoré boli upravené nanovo, čiže trebalo sa nimi oboznámiť. Niektoré boli fajn, niektoré možno menej, ale v podstate ten zákon ako taký je správne, že ho ideme, že ho tu máme na stole a verím, že aj cez pozmeňovacie návrhy, ktoré tu máme na stole, minimálne jeden, ktorý prednesiem ja, jeden, ktorý bude prednesený, neviem teraz, kolegami, z, či to bude ten pozmeňovací návrh, čo prinesie pán Karahuta alebo, alebo ešte teda sa prihlásia kolegovia z OĽANO, tzv. ten ministerský. Čo musím povedať a poďakovať sa, že napriek turbulentnej politickej situácie na tej najvyššej politickej úrovni sme dokázali na odbornej úrovni naozaj viesť hlbokú detailnú odbornú diskusiu, kde aj do toho, ak môžem povedať teda ministerského návrhu boli akceptované niektoré odporúčania a návrhy, ktoré, ktoré som ja vzniesla a ktoré boli ešte nedávno v platnom programovom vyhlásení vlády a že našli sme taký nejaký prienik týchto dvoch návrhov. A som presvedčená, teda ak ten aj ten druhý bude prinesený v tom duchu, ako som ho v ostatnom čase nejak mohla vidieť, či je to ten, tak tento vládny návrh zákona, myslím si, že bude dobrým, možno nie bezchybným, možno nie všetci budú spokojní, ale veľa vecí, tých pripomienok, ktoré mohli komplikovať život, či poľnohospodárom, alebo aj priemyslu, kde mali obavy, aby priemysel alebo producenti neboli šikanovaní, ale, samozrejme, právom kontrolovaní, keďže ovplyvňujú a znečisťujú životné prostredie. Ale taktiež sa nám podarilo nájsť cestu a opatrenia aj voči tým malým producentom. Pretože nemôžme povedať, že, že malý producent, ktorý v úhrne je robí najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia, že toho necháme tak a budeme tolerovať, že spaľovaním rôznych materiálov dochádza k troveniu ľudí, ohrozovaniu ich zdravia, vytvárania neúnosných smogových situácií, ktoré obmedzujú život najmä v kotlinách.
Hľadali sme spoločne cestu, ako nájsť vhodné riešenie vrátane toho, aby tí ľudia, ktorí možno z rôznych dôvodov aj nevedomosti takto konajú, aby neboli len sankcionovaní, ale aby boli aj vedení k náprave, mali šancu porozumieť, že svojím konaním neohrozujú, že ohrozujú seba, svoje deti, ohrozuje aj okolie a že musíme ako spoločnosť robiť kroky aj na tejto, na tomto poli znečisťovateľ, znečisťovania ovzdušia, pretože náš spoločný cieľ každého jedného by malo byť zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku.
Čo sa týka pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, len stručne teda poviem, čoho sa týkajú jednotlivé body a potom ho prečítam.
Čiže týkajú sa toho, že keď orgán, povoľujúci orgán zváži, že nejaký producent v regióne je najväčším producentom a v úhrne s ďalšími možno aj menšími je potrebné, aby prijal ďalšie opatrenia, tak môžu mu byť nariadené, avšak musia byť adekvátne zdôvodnené. Nemôže to byť bez nejakého konkrétneho dôvodu, prečo má realizovať ďalšie opatrenia.
Dôležitou úpravou je napríklad umožnenie kontroly, kontroly z vypúšťaných emisií z komínov bezpilotnými prostriedkami. To znamená, predtým než dôjde k nejakej fyzickej kontrole aj návšteve obydlia cez inštitúciu, ktorá tým bude v zákone poverená, tak môže byť odber takýchto vzoriek aj bezpilotným prostriedkom. Samozrejme, v súlade zákonmi, so zákonom o civilnom letectve, tzv. leteckým zákonom.
Samostatná časť, ktorú navrhujem vyňať na osobitné hlasovanie, sú sankcie, kde teda sme nenašli nejak zatiaľ spoločnú, spoločnú reč s ministerstvom. Bude na pléne Národnej rady, že ako rozhodne. Návrh máme jeden v samotnom vládnom návrhu, nejaké sadzby, kde minimálne sú relatívne vysoké. My sa domnievame, že by mohli byť nižšie. To neznamená, že, že nemôžu byť uplatňované aj tie najvyššie sankcie, najmä pri nejakých opakujúcich sa deliktoch, prehreškoch, porušenia zákona a podobne. Čiže náš, môj návrh zákona hovorí o znížení tých minimálnych, tých minimálnych hraníc pokút za jednotlivé porušenia zákona, ktoré sú teda definované v zákone, a navrhujem tieto body teda na samostatné hlasovanie pri hlasovaní o mojom pozmeňovacom návrhu.
To, čo je také dôležité je, že mení sa, dávame návrh aj na zmenu zákona o štátnej hydrologickej službe a štátnej meteorologickej službe, a to v súvislosti s tým, že práve v tom, ako som spomínala, že na Slovensku máme aj územia, kde sú naozaj vysoko kvalitné ovzdušie, sú to tzv. klimatické kúpele, avšak tie nie sú monitorované, tie nie sú nikde, tie ukazovatele zverejňované tak, aby napríklad aj iné zariadenia v tých lokalitách, ak sa preukáže, že naozaj spĺňajú tie kritériá kúpeľných klimatických kúpeľov, aby mohli aj ten cestovný ruch vo väčšej miere využívať tú danosť toho územia, pretože to nie je len pridaná hodnota, ale to je množstvo obmedzení, ktoré musia ľudia žijúci, podnikajúci v tomto regióne strpieť len z dôvodu, že tam v tomto území sú vyhlásené klimatické kúpele. To znamená, že navrhujeme zvýšenie počtu monitorovacích miest aj tých konkrétnych ukazovateľov, ktoré je potrebné sledovať pri klimatických kúpeľoch a s tým, aby tieto údaje boli verejne dostupné. To znamená, nie len pri jednotlivých prevádzkovateľov niektorých kúpeľných penziónov, ale aby toto bolo verejne dostupné.
Ďalšou vecou, ktorú ešte dopĺňame je... (Rečníčka sa pozerá do materiálov.) Mám pocit, že mi tuná chýba jeden bod. Tak ešte možnože v ústnej rozprave, musím si skontrolovať, že či mám môj úplný pozmeňujúci návrh. Pretože ešte sme plánovali, že vlastne bude riešená smogová situácia v rámci, v rámci vyhlasovania smogovej situácii v teréne, že keď vyhlási mimoriadnu situáciu okresný úrad z titulu vzniku smogu, tak bude tento moment doplnený v zákone o civilnej ochrane. Sa mi zdá, že v tejto časti mi ten pozmeňovací návrh vypadol, ale nevadí. Ja to doplním, prípadne v... A nie, mám to tu! Pardon.
Takže je to čl. III, som preskočila strany, čiže áno, upravujeme ešte zákon o civilnej ochrane obyvateľstva s tým, že momentálne zákon o civilnej ochrane hovorí o ohrození verejného zdravia druhého stupňa a tam sa len dopĺňa, že slovo smogová situácia. Čiže nebudú, budú okrem tých okolností, ktoré už civilná ochrana pozná, tak bude aj mimoriadna situácia z dôvodu smogovej situácie.
Áno a článok potom 5 je o tej štátnej hydrologickej službe. Takže mám to úplne a teraz dovoľte, aby som ten pozmeňujúci a doplňujúci návrh predniesla.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Anny Zemanovej k vládnemu návrhu zákona o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 1236.
1. V čl. I § 8 ods. 2 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: "Uloženie ďalších opatrení musí byť riadne zdôvodnené."
2. V čl. I § 13 ods. 3 písm. d) sa na konci pripájajú tieto slová: "vrátane obmedzenia malých spaľovacích zariadení na tuhé palivo a kvapalné palivo".
3. V čl. I § 27 ods. 15 písm. b) sa slová "záväzné stanovisko" nahrádzajú slovami "územnoplánovaciu informáciu", slovo "ktorým" sa nahrádza slovom "ktorou", slová "záväzné stanovisko" sa nahrádzajú slovami "územnoplánovacia informácia" a slovo "potrebné" sa nahrádza slovom "potrebná".
4. V čl. I § 27 ods. 17 slová "záväzné stanovisko" nahrádzajú slovami "územnoplánovaciu informáciu".
5. V čl. I § 51 ods. 4 sa na konci pripája táto veta: "Kontrole na mieste môže predchádzať zistenie aktuálneho stavu za použitia bezpilotných prostriedkov, na ktorých môžu byť umiestnené zariadenia na odber vzoriek alebo meranie spalín vypúšťaných z komína v súlade s osobitným predpisom.92)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 92 znie:
"92) Zákon č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
Nasledujúce odkazy a poznámky pod čiarou k nim sa primerane prečíslujú.
6. V čl. I § 51 ods. 7 sa vypúšťajú slová "a ak tento nie je známy, za prevádzkovateľa sa považuje vlastník pozemku".
7. V čl. I § 55 ods. 1 písm. a) sa slová "10 000 eur" nahrádzajú slovami "330 eur" a v písm. b) sa slová "2 500 eur" nahrádzajú slovami "160 eur".
8. V čl. I § 55 ods. 2 písm. a) sa slová "2 500 eur" nahrádzajú slovami "330 eur" a v písm. b) sa slová "500 eur" nahrádzajú slovami "160 eur".
9. V čl. I § 55 ods. 4 písm. a) a b) sa slová "200 eur" nahrádzajú slovami "33 eur" a v písm. c) sa slová "50 eur" nahrádzajú slovami "20 eur".
10. V čl. I § 55 ods. 5 písm. a) sa slová "200 eur" nahrádzajú slovami "50 eur".
11. V čl. I § 55 ods. 6 písm. a) sa slová "10 000 eur" sa nahrádzajú slovami "330 eur" a v písm. b) sa slová "2 500 eur" nahrádzajú slovami "160 eur".
Body 7 až 11 navrhujem vyňať na osobitné hlasovanie, pán spravodajca.
12. V čl. I § 60 ods. 4 sa vypúšťa druhá veta.
13. Za čl. II sa vkladá nový čl. III, ktorý znie:
"Čl. III
Zákon č. 42/1994 z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení zákona č. 220/1996 z. z., zákona č. 117/1998 Z. z., zákona č. 252/2001 Z. z., zákona č. 416/2001 Z. z., zákona č. 261/2002 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 479/2005 Z. z., zákona č. 568/2005 Z. z., zákona č. 335/2007 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 514/2008 Z. z., zákona č. 172/2011 Z. z., zákona č. 395/2011 Z. z. zákona č. 345/2012 Z. z., zákona č. 128/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 73/2020 Z. z., zákona č. 9/2021 Z. z., zákona č. 176/2021 z. z. a zákona č. 55/2022 Z. z. sa dopÍňa takto:
V § 3 ods. 2 sa za slová "ohrozenie verejného zdravia II. stupňa,1b)" vkladajú slová "smogová situácia,1ba)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 1ba znie:
"
1ba) § 12 ods. 2 zákona č. .../2022 Z. z. o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov."."
Nový čl. III nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
Nasledujúce články sa primerane preznačia, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
14. Za čl. IV sa vkladá nový čl. V, ktorý znie:
"Čl. V
Zákon č. 201/2009 Z. z. o štátnej hydrologickej službe a štátnej meteorologickej službe v znení zákona č. 39/2013 Z. z. sa mení a dopÍňa takto:
1. V § 5 ods. l sa na konci pripájajú tieto slová: "a monitorovanie a hodnotenie klimatických podmienok vhodných na liečenie".
2. V § 5 sa odsek 2 dopÍňa písmenom k), ktoré znie:
"k) monitorovanie klimatických podmienok vhodných na liečenie v rozsahu a v lehotách podľa osobitného predpisu,5a)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 5a znie:
"5a) Tretia časť zákona č. 538/2005 Z. z. o prírodných liečivých vodách, prírodných liečebných kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 87/2006 Z. z. o požiadavkách na klimatické podmienky vhodné na liečenie a o rozsahu a podmienkach ich monitorovania."
3. § 5 sa dopÍňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Ústav vykonáva monitorovanie klimatických ukazovateľov a kvality ovzdušia v ustanovenom rozsahu podľa osobitného predpisu.6a) Prevádzkovanie spojené so zabezpečením elektrickej energie pre monitorovanie uhrádza držiteľ povolenia na prevádzkovanie prírodných liečebných kúpeľov. Ak je držiteľov povolenia na prevádzkovanie prírodných liečebných kúpeľov viac, podieľajú sa na úhrade nákladov všetci pomerne podľa počtu lôžok."
Poznámka pod čiarou k odkazu 6a znie:
"6a) § 3 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 87/2006 Z. z."
4. § 8 sa dopÍňa odsekom 8, ktorý znie:
"(3) Účelom monitorovania a hodnotenia klimatických podmienok vhodných na liečenie podľa § 5 ods. 2 písm. k) je získanie kvalifikovaných údajov a informácií
a) pre konanie o uznaní klimatických podmienok vhodných na liečenie pre lokality vybrané na základe odporúčania štátnej kúpeľnej komisie,6b) a
b) na preukázanie zachovania uznaných klimatických podmienok vhodných na liečenie v miestach so štatútom kúpeľného miesta,6c) s uznaním klimatických kúpeľov vhodných na
liečenie,6d)".
Poznámky pod čiarou k odkazom 6b až 6d znejú:
6b) § 33 ods. 1 zákona č. 538/2005 Z. z.
6c) § 35 ods. 3 a 10 zákona č. 538/2005 Z. z.
6d) § 30 a 31 zákona č. 538/2005 Z. z."
5. § 9 sa dopÍňa odsekom 6, ktorý znie:
"(6) Orgány štátnej správy, verejnej správy a samosprávy sú bez zbytočného odkladu povinné ústavu pri prevádzkovaní štátnej hydrologickej siete a štátnej meteorologickej siete poskytnúť potrebnú bezplatnú súčinnosť."
6. § 11 sa dopÍňa odsekom 6, ktorý znie:
"(6) Oprávnenia podľa odseku 2 písm. a) až c) sú vecnými bremenami viaznucimi na dotknutých nehnuteľnostiach. Návrh na vykonanie záznamu do katastra nehnuteľností podá Ústav v lehote do 90 dní od zriadenia pozorovacieho objektu štátnej hydrologickej alebo štátnej meteorologickej siete."
V § 13 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
"(3) Údaje na zistenie klimatických podmienok vhodných na liečenie ústavu sprístupňuje podľa osobitného prepisu.10)".
Doterajšie odseky 3 a 4 sa označujú ako odseky 4 a 5.
8. V § 17 ods.1 a 2 sa slová "§ 13 ods. 4" nahrádzajú slovami "§ 13 ods. 5"."
Nový čl. V nadobúda účinnosť 1. januára 2027, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
Nasledujúce články sa primerane preznačia, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
To je všetko. Pozmeňovací návrh som prečítala.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.12.2022 13:09 - 13:09 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Príjemné popoludnie. Vážený pán minister, pán podpredseda, kolegovia, kolegyne. Tento zákon o obchodovaní s emisnými kvótami je v pléne Národnej rade momentálne v druhom čítaní v troch podobách. Sú na stole, máme dva poslanecké návrhy novely tohto zákona a medzitým, ako sa posúvali tieto naše poslanecké návrhy, prišiel na rad aj vládny návrh, ktorý máme v druhom čítaní, ktorý reaguje na transpozíciu rôznych európskych nariadení a je rozsiahlejšou novelou. Vzhľadom na túto situáciu som pripravila pozmeňovací návrh k tomuto vládnemu návrhu, ktorý je prekopírovaný môj poslanec alebo môjho pána poslanca Viskupiča návrh s tým rozdielom, že v našom pôvodnom poslaneckom návrhu máme, aby sa celá čiastka 70 % aplikovala naspäť do, pre producentov emisií a aby som trošku vyšla v ústrety aj informáciám alebo resp. diskusiám, kde vzišlo, že teda je to pomerne veľká zmena vzhľadom na štátny rozpočet, tak po dohode sme čiastočne ustúpili s tým, že ten nábeh bude čiastočný, to znamená, že v prvom roku by išlo o sumu 50 %, ale s tými istými pravidlami, že budú výzvy do konca roka a že sa vlastne odoberie kompetencia ministerstvu životného prostredia a ministerstvu financií zmeniť a znižovať toto percento. Čiže bude ten nábeh postupný a s tým, že ten ďalší bude až od ďalšieho roka, čiže tých ďalších 70 % účinnosť, účinnosť bude až od roku 2024. Toto je upravené následne teda v prechodnom ustanovení.
Vieme, že emisie sú jedným z vážnych dôvodov urýchľovania zmeny klímy. Je dôležité, aby sme so zmenou klímy bojovali na úrovni aj miestnom, regionálnom, na území národnom, ale faktom je, že aj Európska únia sa dohodla v ostatných dňoch, je to informácia možno spred týždňa, dvoch, že sa dohodla na výraznom sprísnení a rozšírení obchodovania s emisiami ako hlavného nástroja na ochranu klímy a s tým, že kvóty sa majú sťahovať aj na vykurovanie budov a cestnú či námornú dopravu a spotrebiteľom má zmierniť dôsledky novozriadený klimatický fond. O tomto klimatickom fonde, ktorý by sa mal na tieto nové zdroje emisií vzťahovať, zatiaľ veľa informácií nemáme, v súčasnosti klimatický fond je zriadený na ministerstve pôdohospodárstva pre dopady pre poľnohospodárstvo a pôdohospodárstvo, ale faktom je, že peniaze, ktoré prichádzajú z obchodovania s emisnými kvótami momentálne na Slovensku sa sústreďujú na Environmentálnom fonde, kde z dôvodu toho, že tie prostriedky sa nečerpali v takých výškach ako ukladá aj smernica Európskej únie, tak sa tam na účte všeobecnej pokladnici vlastne nakumulovalo obrovské množstvo prostriedkov vyše jednej miliardy, ktorá nepomáha tomu, na čo bolo toto obchodovanie zriadené, ale pomáha vylepšovať bilanciu štátneho rozpočtu.
Aj v situácii, kedy dochádza naozaj k prejavom, intenzívnym prejavom zmeny klímy, je dôležité, aby sme už napĺňanie Štátnej pokladnice z týchto prostriedkov ukončili a nové zdroje, ktoré budú prichádzať na Environmentálny fond, tak podľa tých pravidiel, ktoré sú v súčasnosti nastavené, aby naozaj sa tie prostriedky, ktoré prídu, použili na zmierňovanie emisií, teda to znamená tej mitigácie, ale aj na adaptáciu v tých pravidlách, ako sú v súčasnosti nastavené, tie v rámci zákona o Environmentálnom fonde momentálne nemeníme. Je možné, že tá diskusia príde aj v súvislosti s tým, čo som povedala v úvode, že Európska únia uvažuje, že teda tieto kvóty sa budú vzťahovať, tieto kvóty sa budú vzťahovať aj na emisie z vykurovania budov, cestnú či námornú dopravu. Toľko také moje sprievodné slovo.
A teraz dovoľte, aby som prečítala pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Anny Zemanovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1235.
1. V čl. I sa za 37. bod sa vkladajú nový 38. až 41. bod, ktoré znejú:
"38. V § 18 odsek 7 znie:
"(7) Výška použiteľného ročného výnosu z dražieb kvót na účely podľa odseku 4 je 70 %."
39. V § 18 sa vypúšťa odsek 8.
Doterajšie odseky 9 až 16 sa označujú ako odseky 8 až 15.
40. V § 18 odsek 10 znie:
"(10) Environmentálny fond zverejňuje do 31. decembra kalendárneho roka výzvy na poskytovanie finančných prostriedkov na účely podľa odseku 4 v sume zodpovedajúcej sume použiteľného výnosu z dražieb kvót v príslušnom kalendárnom roku. Suma podľa prvej vety sa môže zvýšiť najviac o nevyčerpanú sumu za predchádzajúce kalendárne roky."
Poznámka pod čiarou k odkazu 17 sa vypúšťa.
V § 18 ods. 15 sa slová "odseku 14" nahrádzajú slovami "odseku 13"."
Nasledujúce body v čl. I sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I sa za 53. bod sa vkladá nový 54. bod, ktorý znie:
"54. V § 26 ods. 1 písm. q) sa slová "ods. 11" nahrádzajú slovami "ods. 10".".
Nasledujúce body v čl. I sa primerane prečíslujú.
3. V čl. I sa za 54. bod sa vkladá nový 55. bod, ktorý znie:
"55. V § 26 ods. 1 písm. s) sa slová "ods. 16" nahrádzajú slovami "ods. 15"."
Nasledujúce body v čl. I sa primerane prečíslujú.
4. V čl. I sa za 77. bod vkladá nový 78. bod, ktorý znie:
"78. Za § 38b sa vkladá § 38c, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 38c
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným dňom vyhlásenia
Výška použiteľného ročného výnosu z dražieb kvót na účely podľa § 18 ods. 4 je do 31. decembra 2023 50 %. Ustanovenie § 18 ods. 7 sa do 31. decembra 2023 nepoužije."."
Nasledujúce body v čl. I sa primerane prečíslujú.
Ďakujem pekne. Skončila som čítanie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
Skryt prepis
 

12.12.2022 11:40 - 11:40 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Pán poslanec, vo svojom vystúpení ste povedali, že výber koaličného partnera je výber menšieho zla. No, tak áno, zjavne stolička členov vlády je prednejšia ako ľudia, lebo ja som si myslela, že koalícia sa zostavuje preto, že vláda myslí na ľudí, myslí na ľudí a na to, čo jej vláda a členovia, politické strany v jej vláde ľuďom sľúbili.
No, právny štát a posilňovanie demokracie, bolo zjavné, že už v marci 2020 bude veľmi komplikovaným bodom zvládnutia vtedy ešte štvorkoalície. No mala to jasné, že strana SME RODINA je veľmi drahou nevestou. A po dvoch rokoch spoločnej koalície aj s nami sa ukázalo, že to, čo ste povedali, že výber menšieho zla, tak ste aj konali. Vybrali ste si, vybrali ste si menšie zlo.
No, či je menšie, si dajte odpoveď. Pretože kto bráni zmenám § 363? Kto predkladá a hlasuje za návrhy zákonov, ktoré ohrozujú demokraciu? Ten koaličný partner, ktorého ste si vybrali.
Skryt prepis
 

12.12.2022 9:40 - 9:40 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Viete, zmenu vzdelania v pravidlách dal pán minister Hirman do medzirezortného pripomienkovacieho konania. To zníženie kritérií kvality je zjavné a to, že vlastne nominanti, ktorí boli na ministerstve hospodárstva v orgánoch spoločností, si konajú a robia svoju prácu excelentne. Si pozrite na výsledkoch za tých dva a pol roka, výsledkov práce týchto spoločností. Je taká stránka istá, pán Kremský, asi to poznáte, kde si to môžte krásne nájsť, ako sa zmenili, zmenilo hospodárenie, keď do čela prišli odborníci, ktorých tam navrhol pán poslane... pán poslanec, vtedajší minister Sulík.
No čo sa týka tých reforiem, pán Svrček, tak to sa pýtajte na vláde, na koaličnej rade pána Lengvarského. Ja neviem vám odpovedať na Hornú Oravu, ale faktom je, že, že toľko sa ustupovalo SME RODINA, že z tých pôvodných návrhov, ktoré vzišli z rokovaní s odborníkmi z medzirezortných pripomienkovacích konaní, sa vytvorili naozaj až právne paškvily a tie nás teraz dobiehajú.
Tie vás teraz dobiehajú, čo sa týka aj súdnej mapy, pretože sám viete veľmi dobre, že to, čo v konečnom dôsledku bolo schválené, bolo naozaj kompromis na kompromis a nič iné tam nešlo v SME RODINA len ovládnuť mestský súd, najmä v Bratislave a dosad... tak aby ste si mohli dosádzať a ovplyvňovať dosádzanie sudcov na krajských úrovniach. Toto bol celá snaha zmeny reformy súdnictva. A to, že sa nerealizuje, sa to teraz vešia, že sú to nie, kvôli peniazom z Plánu obnovy a odolnosti. To sú všetko len vaše výhovorky, aby pán minister Karas vedel zapracovať všetky vaše požiadavky, to, čo sa vám nepodarilo .. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

12.12.2022 9:40 - 9:40 hod.

Anna Zemanová
 

12.12.2022 9:25 - 9:25 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dnes, 12. decembra pokračuje rozprava k odvolávaniu vlády, vlády, ktorej predsedá Eduard Heger. Vláda Slovenskej republiky stratila dôvod na svoju existenciu. Prečo? Lebo škodí celému Slovensku. Ale takto to už naozaj nemôže ísť ďalej.
Pán premiér síce nie je prítomný, ale chcem sa mu prihovoriť, lebo, pán premiér, predseda vlády Eduard Heger, ľudsky si mi naozaj blízky, avšak kamarátstvo nemôže byť rozhodujúce v kľúčových chvíľach pre Slovensko. Tento krok odvolania vlády sme sa uro... rozhodli urobiť z viacerých jasných dôvodov a na mysli máme najmä ľudí, ktorí žijú na Slovensku, a budúcnosť našej krajiny. Pripomeniem v krátkosti, že po tom, ako sme v júli vypovedali koaličnú zmluvu, očakávali sme, že premiér Eduard Heger, tvoja vláda, pán premiér, si uvedomí hrozbu, ktorá bola v uprednostnení koaličného partnera SME RODINA a vyštvaní strany Sloboda a Solidarita z koalície.
Všetko sa potvrdzuje, SME RODINA, ktorá sa ani nehanbí robiť kroky spojené s podkopávaním princípov právneho štátu spolu so SMER-om a za aplauzu ľudí z fašistickej strany. A ja som osobne dôverovala premiérovi a klub SaS opakovane vyslovoval Eduardovi Hegerovi silnú podporu. Tá bola zjavná aj pri podpore reformných balíkov, kde práve v klube SaS, ty, pán premiér, si mal istotu podpory, lebo SME RODINA nepodporila žiadnu z kľúčových reforiem. Veľmi dobre si pamätám, ako sme napočítavali každý jeden hlas, aby sme mali dosť hlasov, lebo SME RODINA nebude hlasovať. Pán premiér, stále mal čas na štátnický postup v tom, čo sa očakáva od premiéra zvrchovaného štátu. Žiaľ, službu ľuďom si postavil nad vlastné záujmy, tie pocity a falošnú lojalitu k osobám, ktoré evidentne poškodzujú Slovensko a nahrávajú návratu obávanej politickej garnitúre Fica a spol. Áno, mal si postaviť službu ľuďom nad tie vlastné záujmy. Nepostavil si.
Vláda, ktorá si hovorí, že je vládou pre ľudí, vytvorila polarizujúcu atmosféru spoločnosti, kde rastie nenávisť a extrémizmus. Podľa prieskumov sa vytráca dôvera občanov k demokratickým inštitúciám a hrozí kríza demokracie, ako povedala aj pani prezidentka v správe o Slovensku. Vláda legitimizuje nenávistné prejavy nielen voči ženám, ale aj voči menšinám. Doteraz nedokázala odsúdiť ani teroristický čin... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, poslanec NR SR
Pán poslanec Šeliga, prosím vás, netelefonujte niekde inde, veľmi vás počuť.
Skryt prepis
 

12.12.2022 9:25 - 9:25 hod.

Anna Zemanová
Janka, spomínala si veľa vecí a ja to zhrniem, že ako OĽANO si dáva také statusy a názvy, že nekradneme, pomáhame. Veľmi správne si povedala, že tá pomoc, ktorú OĽANO prináša, nie je cielená, nie je solidárna a nie je... tým pádom je aj veľmi drahá a nie správne nastavená.
Nekradneme. Ale lúpež nádeje je oveľa horšia ako nejaká iná lúpež. Tá sa nedá priamo potrestať a veľmi, veľmi ťažko sa vracia.
Skryt prepis