Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážený pán minister, pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, máme tu kompletne nový návrh zákona o ovzduší. Nejde o žiadnu novelu. Prijatím tohto zákona sa vlastne zruší existujúci zákona o ochrane ovzdušia. Tento zákon sa pripravoval dlhé mesiace, možno viac ako rok, lebo minimálne ja som sa zapojila do prípravy odbornej diskusie ešte na jeseň minulého roka. Tá debata bola naozaj veľmi široká. Každý, kto mal chuť a energiu, či to boli odborné organizácie, jednotlivci, občianske iniciatívy, ktoré sa téme venujú, mali priestor na to, aby ten úplne prvý návrh zákona z dielne ministerstva životného prostredia mohli pripomienkovať. Bol to aj covid čas, takže takéto stretnutia sa konali aj online.
Po dlhšej odluke, kedy sme už si mysleli, že ministerstvo životného prostredia vzdalo túto snahu, ale zrejme práve takéto rôzne infringementy a vedomosť teda, že tá situácia so stavom životného prostredia explicitne ovzdušia na Slovensku nie je ružová, i keď v rámci štatistík a meraní tých, ktoré máme dostupných, je lepšia ako niekedy v minulosti, tak stále máme množstvo rezervy na to, aby sme na slovenskom, na Slovensku ovzdušie zlepšili. Aby ľudia nezomierali alebo nemali choroby zo znečisteného ovzdušia, aby naša krajina bola zdravá, ale aj turisticky atraktívna z titulu toho, že stále na Slovensku máme evidované aj klimatické kúpele, ktoré, na ktoré sú, ktoré sú viazané práve na kvalitu ovzdušia, kde sa ľudia môžu liečiť z rôznych ochorení. Najmä nejakých astmatických alebo nejakých aj iných podobných, ktoré, na ktoré je potrebné zdravé živo, ovzdušie alebo ovzdušie, ktoré má isté parametre potrebné na ich liečbu.
Následne teda prišiel návrh, vládny návrh do medzirezortného pripomienkového konania, možno niekedy na jar alebo pred letom. No ten návrh bol dosť iný, ako bol ten pôvodný návrh, o ktorom sme ako odborná verejnosť debatovali. K tomuto návrhu prišlo množstvo, pán minister možnože upresní, desiatky, možno aj stovky pripomienky a určite nebolo jednoduchú ich zvládnuť. Tak ako bolo, aj pán minister povedal, že, samozrejme, tie opatrenia na dosiahnutie lepšieho životného prostredia, ovzdušia sú niekedy náročné, obmedzujúce, určite aj drahé a nie je jednoduché ich vykonať ani vymáhať. Preto určite nie každý bol spokojný s tým, ako to bolo nastavené, lebo to sa netýka len priemyslu. Týka sa to poľnohospodárstva, týka sa to aj obyčajných ľudí, domácnostiach, ktorí vykurujú najmä tí, ktorí vykurujú tuhým palivom. Pretože prekvapivo v štatistikách, že čo je najväčší zdroj znečistenia, ukazuje sa, že nie je to priemysel. Ukazuje sa, že nie je to ani tá doprava, o ktorej sa veľmi hovorilo, že práve doprava je producent, producentom tých PM častíc, ale sú to domáce kúreniská. Ľudia, ktorí vykurujú tuhým palivom, keby palivom, tak je dobre, ale tuhým materiálom, ktorý často nespĺňa kritériá paliva a práve toto sú zdroje, najväčšie zdroje znečistenia ovzdušia, ktoré ale majú dosah a rozsah nie miestny, len na toho producenta, ale na celé regióny, kotliny a, samozrejme, na zdravie aj tých ľudí, ktorí, ktorí sa snažia v maximálnej miere chrániť životné prostredie a prispievajú k tomu aj rôznymi inými svojimi a s vlastnými obmedzeniami.
Návrh zákona je rozsiahly a ten, ktorý prišiel do Národnej rady, je iný, ako ten, ktorý bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní. To je celkom asi prirodzené teda, že potom rozporovom konaní bolo dosť veľa vecí upravených. Niektoré boli akceptované, mnohé boli akceptované, niektoré boli upravené nanovo, čiže trebalo sa nimi oboznámiť. Niektoré boli fajn, niektoré možno menej, ale v podstate ten zákon ako taký je správne, že ho ideme, že ho tu máme na stole a verím, že aj cez pozmeňovacie návrhy, ktoré tu máme na stole, minimálne jeden, ktorý prednesiem ja, jeden, ktorý bude prednesený, neviem teraz, kolegami, z, či to bude ten pozmeňovací návrh, čo prinesie pán Karahuta alebo, alebo ešte teda sa prihlásia kolegovia z OĽANO, tzv. ten ministerský. Čo musím povedať a poďakovať sa, že napriek turbulentnej politickej situácie na tej najvyššej politickej úrovni sme dokázali na odbornej úrovni naozaj viesť hlbokú detailnú odbornú diskusiu, kde aj do toho, ak môžem povedať teda ministerského návrhu boli akceptované niektoré odporúčania a návrhy, ktoré, ktoré som ja vzniesla a ktoré boli ešte nedávno v platnom programovom vyhlásení vlády a že našli sme taký nejaký prienik týchto dvoch návrhov. A som presvedčená, teda ak ten aj ten druhý bude prinesený v tom duchu, ako som ho v ostatnom čase nejak mohla vidieť, či je to ten, tak tento vládny návrh zákona, myslím si, že bude dobrým, možno nie bezchybným, možno nie všetci budú spokojní, ale veľa vecí, tých pripomienok, ktoré mohli komplikovať život, či poľnohospodárom, alebo aj priemyslu, kde mali obavy, aby priemysel alebo producenti neboli šikanovaní, ale, samozrejme, právom kontrolovaní, keďže ovplyvňujú a znečisťujú životné prostredie. Ale taktiež sa nám podarilo nájsť cestu a opatrenia aj voči tým malým producentom. Pretože nemôžme povedať, že, že malý producent, ktorý v úhrne je robí najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia, že toho necháme tak a budeme tolerovať, že spaľovaním rôznych materiálov dochádza k troveniu ľudí, ohrozovaniu ich zdravia, vytvárania neúnosných smogových situácií, ktoré obmedzujú život najmä v kotlinách.
Hľadali sme spoločne cestu, ako nájsť vhodné riešenie vrátane toho, aby tí ľudia, ktorí možno z rôznych dôvodov aj nevedomosti takto konajú, aby neboli len sankcionovaní, ale aby boli aj vedení k náprave, mali šancu porozumieť, že svojím konaním neohrozujú, že ohrozujú seba, svoje deti, ohrozuje aj okolie a že musíme ako spoločnosť robiť kroky aj na tejto, na tomto poli znečisťovateľ, znečisťovania ovzdušia, pretože náš spoločný cieľ každého jedného by malo byť zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku.
Čo sa týka pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, len stručne teda poviem, čoho sa týkajú jednotlivé body a potom ho prečítam.
Čiže týkajú sa toho, že keď orgán, povoľujúci orgán zváži, že nejaký producent v regióne je najväčším producentom a v úhrne s ďalšími možno aj menšími je potrebné, aby prijal ďalšie opatrenia, tak môžu mu byť nariadené, avšak musia byť adekvátne zdôvodnené. Nemôže to byť bez nejakého konkrétneho dôvodu, prečo má realizovať ďalšie opatrenia.
Dôležitou úpravou je napríklad umožnenie kontroly, kontroly z vypúšťaných emisií z komínov bezpilotnými prostriedkami. To znamená, predtým než dôjde k nejakej fyzickej kontrole aj návšteve obydlia cez inštitúciu, ktorá tým bude v zákone poverená, tak môže byť odber takýchto vzoriek aj bezpilotným prostriedkom. Samozrejme, v súlade zákonmi, so zákonom o civilnom letectve, tzv. leteckým zákonom.
Samostatná časť, ktorú navrhujem vyňať na osobitné hlasovanie, sú sankcie, kde teda sme nenašli nejak zatiaľ spoločnú, spoločnú reč s ministerstvom. Bude na pléne Národnej rady, že ako rozhodne. Návrh máme jeden v samotnom vládnom návrhu, nejaké sadzby, kde minimálne sú relatívne vysoké. My sa domnievame, že by mohli byť nižšie. To neznamená, že, že nemôžu byť uplatňované aj tie najvyššie sankcie, najmä pri nejakých opakujúcich sa deliktoch, prehreškoch, porušenia zákona a podobne. Čiže náš, môj návrh zákona hovorí o znížení tých minimálnych, tých minimálnych hraníc pokút za jednotlivé porušenia zákona, ktoré sú teda definované v zákone, a navrhujem tieto body teda na samostatné hlasovanie pri hlasovaní o mojom pozmeňovacom návrhu.
To, čo je také dôležité je, že mení sa, dávame návrh aj na zmenu zákona o štátnej hydrologickej službe a štátnej meteorologickej službe, a to v súvislosti s tým, že práve v tom, ako som spomínala, že na Slovensku máme aj územia, kde sú naozaj vysoko kvalitné ovzdušie, sú to tzv. klimatické kúpele, avšak tie nie sú monitorované, tie nie sú nikde, tie ukazovatele zverejňované tak, aby napríklad aj iné zariadenia v tých lokalitách, ak sa preukáže, že naozaj spĺňajú tie kritériá kúpeľných klimatických kúpeľov, aby mohli aj ten cestovný ruch vo väčšej miere využívať tú danosť toho územia, pretože to nie je len pridaná hodnota, ale to je množstvo obmedzení, ktoré musia ľudia žijúci, podnikajúci v tomto regióne strpieť len z dôvodu, že tam v tomto území sú vyhlásené klimatické kúpele. To znamená, že navrhujeme zvýšenie počtu monitorovacích miest aj tých konkrétnych ukazovateľov, ktoré je potrebné sledovať pri klimatických kúpeľoch a s tým, aby tieto údaje boli verejne dostupné. To znamená, nie len pri jednotlivých prevádzkovateľov niektorých kúpeľných penziónov, ale aby toto bolo verejne dostupné.
Ďalšou vecou, ktorú ešte dopĺňame je... (Rečníčka sa pozerá do materiálov.) Mám pocit, že mi tuná chýba jeden bod. Tak ešte možnože v ústnej rozprave, musím si skontrolovať, že či mám môj úplný pozmeňujúci návrh. Pretože ešte sme plánovali, že vlastne bude riešená smogová situácia v rámci, v rámci vyhlasovania smogovej situácii v teréne, že keď vyhlási mimoriadnu situáciu okresný úrad z titulu vzniku smogu, tak bude tento moment doplnený v zákone o civilnej ochrane. Sa mi zdá, že v tejto časti mi ten pozmeňovací návrh vypadol, ale nevadí. Ja to doplním, prípadne v... A nie, mám to tu! Pardon.
Takže je to čl. III, som preskočila strany, čiže áno, upravujeme ešte zákon o civilnej ochrane obyvateľstva s tým, že momentálne zákon o civilnej ochrane hovorí o ohrození verejného zdravia druhého stupňa a tam sa len dopĺňa, že slovo smogová situácia. Čiže nebudú, budú okrem tých okolností, ktoré už civilná ochrana pozná, tak bude aj mimoriadna situácia z dôvodu smogovej situácie.
Áno a článok potom 5 je o tej štátnej hydrologickej službe. Takže mám to úplne a teraz dovoľte, aby som ten pozmeňujúci a doplňujúci návrh predniesla.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Anny Zemanovej k vládnemu návrhu zákona o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 1236.
1. V čl. I § 8 ods. 2 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: "Uloženie ďalších opatrení musí byť riadne zdôvodnené."
2. V čl. I § 13 ods. 3 písm. d) sa na konci pripájajú tieto slová: "vrátane obmedzenia malých spaľovacích zariadení na tuhé palivo a kvapalné palivo".
3. V čl. I § 27 ods. 15 písm. b) sa slová "záväzné stanovisko" nahrádzajú slovami "územnoplánovaciu informáciu", slovo "ktorým" sa nahrádza slovom "ktorou", slová "záväzné stanovisko" sa nahrádzajú slovami "územnoplánovacia informácia" a slovo "potrebné" sa nahrádza slovom "potrebná".
4. V čl. I § 27 ods. 17 slová "záväzné stanovisko" nahrádzajú slovami "územnoplánovaciu informáciu".
5. V čl. I § 51 ods. 4 sa na konci pripája táto veta: "Kontrole na mieste môže predchádzať zistenie aktuálneho stavu za použitia bezpilotných prostriedkov, na ktorých môžu byť umiestnené zariadenia na odber vzoriek alebo meranie spalín vypúšťaných z komína v súlade s osobitným predpisom.92)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 92 znie:
"92) Zákon č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
Nasledujúce odkazy a poznámky pod čiarou k nim sa primerane prečíslujú.
6. V čl. I § 51 ods. 7 sa vypúšťajú slová "a ak tento nie je známy, za prevádzkovateľa sa považuje vlastník pozemku".
7. V čl. I § 55 ods. 1 písm. a) sa slová "10 000 eur" nahrádzajú slovami "330 eur" a v písm. b) sa slová "2 500 eur" nahrádzajú slovami "160 eur".
8. V čl. I § 55 ods. 2 písm. a) sa slová "2 500 eur" nahrádzajú slovami "330 eur" a v písm. b) sa slová "500 eur" nahrádzajú slovami "160 eur".
9. V čl. I § 55 ods. 4 písm. a) a b) sa slová "200 eur" nahrádzajú slovami "33 eur" a v písm. c) sa slová "50 eur" nahrádzajú slovami "20 eur".
10. V čl. I § 55 ods. 5 písm. a) sa slová "200 eur" nahrádzajú slovami "50 eur".
11. V čl. I § 55 ods. 6 písm. a) sa slová "10 000 eur" sa nahrádzajú slovami "330 eur" a v písm. b) sa slová "2 500 eur" nahrádzajú slovami "160 eur".
Body 7 až 11 navrhujem vyňať na osobitné hlasovanie, pán spravodajca.
12. V čl. I § 60 ods. 4 sa vypúšťa druhá veta.
13. Za čl. II sa vkladá nový čl. III, ktorý znie:
"Čl. III
Zákon č. 42/1994 z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení zákona č. 220/1996 z. z., zákona č. 117/1998 Z. z., zákona č. 252/2001 Z. z., zákona č. 416/2001 Z. z., zákona č. 261/2002 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 479/2005 Z. z., zákona č. 568/2005 Z. z., zákona č. 335/2007 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 514/2008 Z. z., zákona č. 172/2011 Z. z., zákona č. 395/2011 Z. z. zákona č. 345/2012 Z. z., zákona č. 128/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 73/2020 Z. z., zákona č. 9/2021 Z. z., zákona č. 176/2021 z. z. a zákona č. 55/2022 Z. z. sa dopÍňa takto:
V § 3 ods. 2 sa za slová "ohrozenie verejného zdravia II. stupňa,1b)" vkladajú slová "smogová situácia,1ba)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 1ba znie:
"1ba) § 12 ods. 2 zákona č. .../2022 Z. z. o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov."."
Nový čl. III nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
Nasledujúce články sa primerane preznačia, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
14. Za čl. IV sa vkladá nový čl. V, ktorý znie:
"Čl. V
Zákon č. 201/2009 Z. z. o štátnej hydrologickej službe a štátnej meteorologickej službe v znení zákona č. 39/2013 Z. z. sa mení a dopÍňa takto:
1. V § 5 ods. l sa na konci pripájajú tieto slová: "a monitorovanie a hodnotenie klimatických podmienok vhodných na liečenie".
2. V § 5 sa odsek 2 dopÍňa písmenom k), ktoré znie:
"k) monitorovanie klimatických podmienok vhodných na liečenie v rozsahu a v lehotách podľa osobitného predpisu,5a)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 5a znie:
"5a) Tretia časť zákona č. 538/2005 Z. z. o prírodných liečivých vodách, prírodných liečebných kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 87/2006 Z. z. o požiadavkách na klimatické podmienky vhodné na liečenie a o rozsahu a podmienkach ich monitorovania."
3. § 5 sa dopÍňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Ústav vykonáva monitorovanie klimatických ukazovateľov a kvality ovzdušia v ustanovenom rozsahu podľa osobitného predpisu.6a) Prevádzkovanie spojené so zabezpečením elektrickej energie pre monitorovanie uhrádza držiteľ povolenia na prevádzkovanie prírodných liečebných kúpeľov. Ak je držiteľov povolenia na prevádzkovanie prírodných liečebných kúpeľov viac, podieľajú sa na úhrade nákladov všetci pomerne podľa počtu lôžok."
Poznámka pod čiarou k odkazu 6a znie:
"6a) § 3 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 87/2006 Z. z."
4. § 8 sa dopÍňa odsekom 8, ktorý znie:
"(3) Účelom monitorovania a hodnotenia klimatických podmienok vhodných na liečenie podľa § 5 ods. 2 písm. k) je získanie kvalifikovaných údajov a informácií
a) pre konanie o uznaní klimatických podmienok vhodných na liečenie pre lokality vybrané na základe odporúčania štátnej kúpeľnej komisie,6b) a
b) na preukázanie zachovania uznaných klimatických podmienok vhodných na liečenie v miestach so štatútom kúpeľného miesta,6c) s uznaním klimatických kúpeľov vhodných na
liečenie,6d)".
Poznámky pod čiarou k odkazom 6b až 6d znejú:
6b) § 33 ods. 1 zákona č. 538/2005 Z. z.
6c) § 35 ods. 3 a 10 zákona č. 538/2005 Z. z.
6d) § 30 a 31 zákona č. 538/2005 Z. z."
5. § 9 sa dopÍňa odsekom 6, ktorý znie:
"(6) Orgány štátnej správy, verejnej správy a samosprávy sú bez zbytočného odkladu povinné ústavu pri prevádzkovaní štátnej hydrologickej siete a štátnej meteorologickej siete poskytnúť potrebnú bezplatnú súčinnosť."
6. § 11 sa dopÍňa odsekom 6, ktorý znie:
"(6) Oprávnenia podľa odseku 2 písm. a) až c) sú vecnými bremenami viaznucimi na dotknutých nehnuteľnostiach. Návrh na vykonanie záznamu do katastra nehnuteľností podá Ústav v lehote do 90 dní od zriadenia pozorovacieho objektu štátnej hydrologickej alebo štátnej meteorologickej siete."
V § 13 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
"(3) Údaje na zistenie klimatických podmienok vhodných na liečenie ústavu sprístupňuje podľa osobitného prepisu.10)".
Doterajšie odseky 3 a 4 sa označujú ako odseky 4 a 5.
8. V § 17 ods.1 a 2 sa slová "§ 13 ods. 4" nahrádzajú slovami "§ 13 ods. 5"."
Nový čl. V nadobúda účinnosť 1. januára 2027, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
Nasledujúce články sa primerane preznačia, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
To je všetko. Pozmeňovací návrh som prečítala.
Ďakujem pekne za pozornosť.