Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

9.12.2021 o 14:57 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 9.12.2021 15:08 - 15:13 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, návrh novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 15/2005 Z. z. o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, reguláciou obchodu s nimi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, prináša zákaz držby vybraných skupín živočíchov a odovzdania ich do držby inej osoby na území Slovenskej republiky.
Ide najmä o cieľ dosiahnuť reguláciu súkromných a komerčných chovov veľkých mačkovitých šeliem, tigrov, levov, medveďov a primátov. Produkty z týchto živočíchov sa totiž využívajú na tradičnú ázijskú medicínu, preto sú čoraz viac vyhľadávané chovy na Slovensku, kde na rozdiel od iných európskych štátov dosiaľ táto regulácia chýba.
Vytvára to tlak na to, že Slovensko sa stane rajom priekupníkov s uhynutými zvieratami, ktoré potom rôznymi procedúrami, alebo aj po častiach sú vyvážené, alebo aj tu spracované na maste, oleje, alebo ako už bolo zmienené, komponenty ázijskej, ázijskej medicíny.
Dôvodom zavedenia teda zákazu držby vybraných druhov uvedených skupín živočíchov je snaha o humánny postoj k zvieratám a snaha predchádzať prenikaniu už odchovaných exemplárov a produktov z nich do nelegálneho obchodu, či už je to obchod na území Slovenska, alebo je to pašované inde do Európy. Tento obchod s exemplármi alebo s telami exotických živočíchov je v rámci celej Európskej únie prepoján... poprepájaný, a nie izolovaný len na územie Slovenskej republiky, preto exempláre pochádzajúce zo Slovenska sú často zdrojom nelegálneho obchodu v iných členských štátov Európskej únie.
Návrh novely zákona zároveň prináša doplnenie a zjednotenie kompetencií a oprávnení orgánov štátneho dozoru vo veciach kontroly chovateľov, ktorí chovajú exotické zvieratá, a ochrany týchto exemplárov tými, ktoré orgánom štátneho dohľadu ukladá zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, a zakotvuje mechanizmus povinného vyhotovovania fotodokumentácie neživých exemplárov z vybratého zoznamu živočíchov, čiže už spomínané exotické mačkovité šelmy, medvede a tiež primáty. Ide o to, aby táto fotografia umožňovala aj po uhynutí zvieraťa možnosť ich identifikácie pri kontrole napríklad cezhraničného styku alebo pri inej kontrole orgánov štátneho dohľadu nad... štátneho dozoru a inými orgánmi vymáhania práva.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona schválite, Slovensko sa potom pripojí k ostatným krajinám, ktoré dbajú o to, aby sa nezneužívali takéto pokútne chovy, aby sa s mŕtvymi telami týchto zvierat nezaobchádzalo na pašovanie alebo na nelegálny obchod s afrodiziakami, alebo s inými domnelými liečivami podľa ázijských zvykov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 9.12.2021 14:57 - 15:02 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, predkladám návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Podľa zákona č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa od 1. januára 2022 začína zálohovanie jednorazových obalov na nápoje. Ako viete, sú to PET fľaše, plastové PET fľaše a takisto hliníkové obaly na nápoje, v ktorých sa predávajú rôzne druhy nápojov vrátane piva a rôznych džúsov.
Táto, v tejto chvíli vrcholia posledné prípravy odberných miest, ktorých by malo byť okolo 2-tisíc, z čoho 1 800 bude automatizovaných, ostatné budú zatiaľ manuálny zber. Tomuto dátumu predchádzala dôsledná príprava zakladajúcich dokumentov správcu zálohovacieho systému, ktorý je akýmsi kvázi právnym dokumentom, regulačným rámcom, podľa ktorého správca musí zabezpečovať fungovanie zálohového systému.
Cieľom tej dohody v podstate medzi štátom a týmto správcom, ktorý bol vybratý vo výberovom konaní, je dosiahnuť, aby k dohodnutému dátumu vyzbieral 95... 90 % všetkých spomínaných obalov, čiže aj hliníkových, aj PET fliaš.
Cieľom návrhu zákona, ktorý, ktorý máme dnes na programe, je premietnuť a urobiť legislatívne záväznými tieto dohodnuté princípy zo zmluvy medzi správcom, aby sa prípadne nestalo, tá zmluva je naozaj funkčná, je dobrá, je obojstranne podpísaná a dohodnutá, ale nechceme, aby sa nám stalo, že teraz výhodnú zmluvu pre štát povedzme správca po čase vypovie alebo začne porušovať. Ak ich premietneme, jej základné zásady do zákona, tak sme chránení a chránený je najmä spotrebiteľ, ktorý potrebuje, ktorý potrebuje mať čo najkomfortnejší systém.
V čl. 2 sa v zákone o odpadoch upravuje, upravujeme tým pádom aj zákon o odpadoch, že obaly, ktoré spotrebiteľ donesie na odberné miesto a nebudú spĺňať požiadavky na odber, čiže nebudú označené logom alebo budú tak zdeformované, že to označenie čiarovým kódom nebude možné načítať, môže tieto plastové alebo hliníkové obaly ponechať u distribútora, ktorý bude potom za ne zodpovedný ako pôvodca. Je to detail možno, ale keďže ide o veľký systém, podotýkam, že len PET fliaš sa na Slovensku dá do obehu ročne 1 mld. To je obrovská suma, a tak aj vyzerajú potom tie pravidlá, aj dohoda so správcom systému. Stačí malá chyba a tisíce alebo milióny fliaš sa môžu začať hromadiť napríklad v obchode, ktorý bude tvrdiť, že nie je, nechce preberať fľaše, ak nemajú všetky náležitosti.
Takže fľaše, ktoré prídu napríklad staršieho dátumu, ktoré ešte neboli zálohované, a vtedy, samozrejme, nemá spotrebiteľ právo na vrátenie zálohy, alebo ktoré prídu tak poškodené, že nebude možné overiť, či boli zálohované, teda zostanú mu takpovediac na krku, tomu, tomu predajcovi, ku ktorému, u ktorého sa pokúsi uplatniť si spotrebiteľ svoj nárok, nebude musieť vyplácať síce zálohu, lebo nebude vedieť overiť, či na ňu má spotrebiteľ nárok, ale bude musieť si poradiť s tým odpadom, ktorý mu zostane, a bude zaňho zodpovedný.
Návrh zákona bol predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania a Európska komisia ani členské štáty si voči nemu neuplatnili žiadne pripomienky.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne a páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona schválite.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 1.12.2021 14:05 - 14:08 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Dámy a páni, vládny návrh zákona mení a dopĺňa zákon 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, pokiaľ ide o zákon 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Predkladám ho na vaše rokovanie preto, aby sa doplnili zákony predovšetkým o efektívnejšie fungovanie Environmentálneho fondu. A to konkrétne aby sa pre potreby a úpravy doplnenia účelov, aby sa vyjasnili potreby a úpravy na doplnenia účelov, na ktoré môžu byť poskytnuté a použité finančné prostriedky z rozpočtu Environmentálneho fondu, ako aj zmeny schémy zverejňovania špecifikácie činnosti a podávania žiadostí na poskytnutie podpory formou dotácie tak, aby bol proces poskytovania podpory formou dotácie alebo úveru pre žiadateľov jednoduchší a prehľadnejší.
Cieľom návrhu zákona je sprehľadniť a zefektívniť postupy poskytovania podpory Environmentálnym fondom a zabezpečiť možnosť, aby Environmentálny fond zase na druhej strane mohol operatívne reagovať na požiadavky zo strany žiadateľov. A tiež ako opodstatnená sa ukázala aj potreba zvýšiť kontrolu a preverovanie subjektov, ktorým má byť poskytnutá podpora z Environmentálneho fondu, ako aj preverovanie účelu, na ktorý táto podpora bude poskytnutá.
Z tohoto dôvodu sa sprísňujú niektoré podmienky, ktoré určujú, akým subjektom sa podpora poskytne a ako sa aj doplňuje oprávnenie Environmentálneho fondu požiadať o zmenu rozhodnutia ministra životného prostredia v tých prípadoch, v ktorých vyjdú najavo nejaké nové závažné skutočnosti, ktoré, ak by boli vopred známe, boli by mali vplyv na rozhodnutie o poskytnutí podpory.
Tieto navrhované zmeny by mali zabezpečiť vyššiu ochranu verejných prostriedkov z Environmentálneho fondu pred ich prípadným chceným či nechceným zneužitím v rozpore s prioritami a cieľmi stratégie štátnej environmentálnej politiky Slovenskej republiky. Návrhom zákona sa zároveň ustanovuje a nastavuje mechanizmus prijímania a poskytovania finančných prostriedkov z modernizačného fondu na podporu investícií, vrátane financovania malých investičných projektov na podporu energetických systémov a zlepšenia energetickej efektívnosti.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne a páni poslanci, verím, že predložený návrh schválite.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2021 15:32 - 15:37 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Chcem, pán predsedajúci, oceniť prácu poslancov. Tu sme videli, že naozaj medzi prvým a druhým čítaním ten čas má veľký význam.
Poslanci pripravili dôležité pozmeňujúce návrhy, ktoré zlepšia pozíciu občana. Pripomeniem napríklad, že tým sa umožní, aby občan, podobne ako je to pri elektro, ako je to pri plyne, aby jeho zodpovednosť za infraštruktúru začínala až hranicou jeho pozemku. Žiaľ, doteraz dlhých skoro 20 rokov bol neúnosný stav, kedy občan mal platiť až po napojenia na hlavnú sieť vodovodu a kanalizácie svoje, za svoje peniaze, pritom išlo o investíciu do cudzieho majetku a na cudzom pozemku. Mnohí občania to ani nedocenia, ako teraz poslanci, ktorí tu predniesli ten návrh, vyšli v ústrety ich záujmom.
A pokiaľ ide o vodárenské spoločnosti, ktoré zmienil pán Blcháč, tie, tam sa zdôrazňuje, že ide o oprávnený náklad, kde si to zahrnú do svojich nákladov a v rozsahu tých dlhých rokov, v ktorých používajú túto infraštruktúru, nebudú musieť nejakým vážnejším spôsobom toho jednotlivého občana predsa zaťažovať. Tam ide o obrovskú infraštruktúru a na dlhé desiatky rokov. Čiže toto riešenie bolo veľmi správne a ja ako predkladateľ vodného zákona ho vítam.
Ešte poznámka, že bolo priveľa zásahov. Pripomeniem vám, že prvý bol kvôli konkrétnej situácii v istom meste, kde sa mal práve scudziť majetok v prospech, majetok infraštruktúry v prospech nejakej firmy a už vtedy poslanci mobilizovali proti tomu, aby sa infraštruktúry vodovodov a kanalizácií stávali predmetom špekulatívnych obchodov. Teraz tento zákon to už definitívne stabilizuje.
Druhá zmena bola covidová. A keď si to dobre pamätám, týkala sa naozaj len obsluhy vodárenstva v dobe COVID-u. Čiže nemyslím si, že nadužívame pozornosť Národnej rady, ak prichádzame teraz so stabilným definitívnym vodným zákonom, keď navyše naozaj je doplnený týmto kvalitným pozmeňujúcim návrhom.
Ďakujem ešte raz za porozumenie aj za spoluprácu poslancov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2021 15:06 - 15:12 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci.
Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 442/2002 o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, má celý rad nových prínosov, ktorými chceme prispieť, prispieť k rozvoju vodovodov a kanalizácií.
Mimoriadne dôležitým opatrením je tam opatrenie, ktoré uľahčuje pripojiť sa na vodovod a kanalizáciu, pričom časť prostriedkov nepôjde na úkor občanov, ale spoločnosti, ktoré mu zabezpečujú túto službu. Týmto spôsobom sa totiž vyhneme ťažkostiam, že niektorí občania, hoci mali priamo na ulici kanalizáciu, a je takých domov na Slovensku viac než dosť, predsa sa nepripojili a nevyužívajú tú kanalizáciu.
V zákone sa takisto mení zákon 276/2001 o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý zabezpečuje, zjednodušene povedané, aby obce a mestá sa stali vlastníkmi rozvodných sietí, vodovodov a kanalizácií. Dodnes tomu tak nie je, niektoré tie vodovodné a kanalizačné siete držia v rukách súkromné firmy, iné držia mestá a obce a ešte ďalšie drží aj štát.
V článku I vládneho návrhu sa upravuje kompetencia pre okresné úrady v sídle kraja v rámci dohľadu na úseku verejných vodovodov a verejných kanalizácií, kde sa dopĺňajú podmienky pre nútenú správu pre toho prevádzkovateľa, ako aj povinnosti pre vlastníka verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie, ak nastane nútená správa.
Doplnili sa tiež nové skutkové podstaty správnych deliktov a priestupkov a vykonali sa mnohé legislatívno-technické úpravy.
Upravujú sa ustanovenia týkajúce sa vodovodných prípojok a kanalizačných prípojok vo verejnom priestranstve. Je to ďalšie mimoriadne dôležité opatrenie.
Upresňujú sa tiež práva a povinnosti vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií, ako aj prevádzkovateľov týchto sietí.
Ďalej, mení sa doterajší režim vlastníckeho práva, to som už zmienil, k verejným vodovodom a verejným kanalizáciám a to tak, aby od nadobudnutia účinnosti návrhu zákona vlastníctvo tejto vodárenskej infraštruktúry mohli nadobúdať už iba obce alebo mestá, prípadne ich združenia a právnické osoby, na ktorých podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú obce alebo združenia obcí ako tzv. subjekty verejného práva pôsobiace vo verejnom záujme.
Táto zásadná zmena už natrvalo, verím, že natrvalo stabilizuje túto strategickú infraštruktúru, aby sa nestala predmetom rôzneho vzájomného vydierania alebo nadmerných ziskov.
Dopĺňajú sa ustanovenia súvisiace s povoľovaním pásiem ochrany vo verejnom záujme, ak to je mimo zastavaného územia obce zo zákona.
Dopĺňa sa právna úprava vecných bremien k pásmam ochrany. To je ďalšie mimoriadne dôležité ustanovenie, panie poslankyne a páni poslanci, týkajúce sa aj konkrétnych problémov, ktorými teraz žijeme na Žitnom ostrove v okolí Šamorína, kde je úsilie zastavať územie, pod ktorým je ale strategicky najbohatší zdroj podzemnej vody.
Návrh zákona v čl. II upravuje potom zákon 364/2004 o vodách a tiež zákon Slovenskej národnej rady 372/1990 o priestupkoch v znení neskorších predpisov. Ide o ten tzv. vodný zákon, ktorý v súvislosti s vymedzením pásiem ochrany a vodovodného potrubia verejného vodovodu a pásiem ochrany potrubia stokovej siete verejnej kanalizácie mimo zastavané územie obce na základe umiestnenia vodnej stavby podľa podmienok územného rozhodnutia.
V čl. III sa potom dopĺňa rozsah cenovej regulácie vo vodnom hospodárstve o pripojenie na verejnú kanalizáciu.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona schválite.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.11.2021 15:06 - 15:12 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Tak smejú sa, pán poslanec, na tom, že opakujete tie isté otázky (reakcia z pléna) a to už prestane potom byť zábava. Ale mne to neprekáža, na to sme tu, vy si opakujete svoje.
Jednoducho kontrolovali sa tie, niekoľko mesiacov sa kontrolovali verejné obstarávania, v niektorých prípadoch sa naprávali, dopĺňali, zachraňovali, lebo mali ísť všetky dolu vodou. Lebo tak si zvykli títo páni, že načo by oni išli podľa zákona, keď to môžu prihrať kamarátovi.
A vy by ste mali fandiť vláde, ktorá tieto praktiky ukončila. (Reakcia z pléna.) Pretože ľudia... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán minister...

Budaj, Ján, minister životného prostredia SR
... v tomto štáte nieže tých zopár, zopár ľudí, ktorí by nemali kričať a radšej byť potichu, sa sťažuje, ale tu stovky slušných starostov čakajú na kanalizáciu, čakajú roky, pretože tu panovali protekčné praktiky, čakajú na nedokončené kanalizácie. Tu na Záhorí, pár kilometrov, neprepojené obce, nejde to do čističky, čakajú na už preplnené čističky milióny ľudí, ktorí žiaden zákon neporušili ani predpisy, čakajú. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2021 14:55 - 15:01 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ministerstvo hodnotí súčasnú situáciu predovšetkým tak, že k žiadnemu pozastaveniu neprišlo. Čiže už v samotnej otázke je nepravda. Ďalej vnímame tento stav celkove, aký je s budovaním vodovodných a kanalizačných sietí na Slovensku, ako vskutku zrkadlo fungovania dlhých rokov predošlých vlád. To sú tie základné štrukturálne stavby, ako napríklad aj diaľnica, ktorými sa Slovensko malo už dávno pýšiť, ba ani nie pýšiť, lebo čo už v 21. storočí je na pýšenie, že máme na Slovensku kanalizáciu a že máme nie nejaké tri-štyri, ale jednu obyčajnú cestu, mimoúrovňovú diaľnicu medzi Košicami a Bratislavou? Nie je to, nie je to na žiadne pýšenie, ale ako vidíme, kanalizácie nemá ani polovica obcí. A celý problém vlády iba odsúvali, lebo, napokon podčiarknime, že keby nebolo prostriedkov z environfondu, no keby nebolo tu i tam nejakých európskych prostriedkov, my by sme ako štát stáli zoči-voči naozaj poľutovaniahodnej situácii.
Čiže ešte raz, ministerstvo životného prostredia žiadnym spôsobom nepozastavilo budovanie vodovodných a kanalizačných sietí v obciach, naopak, budovanie týchto projektov podporuje. Navyše Environmentálny fond v nadväznosti na materiál financovania rozvoja verejných vodovodov a verejných kanalizácií v Slovenskej republike pre roky 2030, nové znenie, má povinnosť každoročne až do roku 2030 zabezpečiť finančné prostriedky vo výške 50 miliónov na projekty budovania verejných kanalizácií a vodovodov, a to práve v obciach, ktoré sú do 2-tisíc ekvivalentných obyvateľov. Čiže v obciach, ktoré boli často v minulosti úplne na okraji.
V zmysle tohoto materiálu pôjde teda z rozpočtu Environmentálneho fondu za uvedené obdobie prinajmenej 500 miliónov eur, pol miliarda eur na budovanie kanalizačnej a vodovodnej siete. Je ale povinnosťou riaditeľa Environmentálneho fondu, a ja vás uisťujem, že ak by si ju neplnil, určite by som nestrpel, aby tam pokračoval, aby tieto peniaze neboli rozkradnuté. Kamarátčafty, rodiny, spriaznené firmy, pochybné verejné obstarávania, ak majú byť, ak sa má pokračovať tak, ako to ukázal spomínaný príklad, tak nebudú vodovody a kanalizácie nikdy. Peniaze chodia, peniaze sa rozdávajú a miznú.
V niektorých obciach, a je ich pomerne dosť, ten starosta pred voľbami zakopne, urobí pár metrov kanalizácie, respektíve politici mu posunú pred ich voľbami, pred parlamentnými voľbami na pár sto metrov kanalizácie a v dedine sa tá kanalizácia postupne zasype, dažde ju zalejú, nič, nedokončené kanalizácie, nočná mora celého Slovenska. Prečo? Lebo sa posiela z politických príčin. Idú voľby, pošlem ti 10-tisíc na kanalizácie. A že za 10-tisíc sa nedá žiadna kanalizácia urobiť? Jasné, že sa nedá. Ale niečo začni. Však keď ťa zvolia, potom uvidíme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2021 14:51 - 14:53 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Nepochybujem. Podobne ako vy, pán poslanec, aj ja som dlhoročným, bol som dlhoročným komunálnym poslancom, ak 16 rokov na pojem dlhoročnosť stačí. No fakt je, znovu opakujem, že samosprávy majú aj svoje choroby a my obaja sme v mestskom parlamente čelili ich prejavom. Čelili sme okatým prejavom zneužitia funkcie, protekčných predajov, neférových postupov.
Samospráva sa tiež musí pozrieť do zrkadla a povedať si, že áno, tak ak chceme od našich všetkých občanov, aby sa vyskladali väčším pomerom na naše, na našu prevádzku, tak ako sa zbavíme týchto praktík, aby neboli skoro by pravidlom a aby sa féroví ľudia v samospráve neoznačovali a neoceňovali ako biele vrany? To je tiež vážna výzva. Ale v zásade budem vždy stáť, samozrejme, na strane samosprávnosti, je to jeden z najväčších výdobytkov slobody a demokracie, že si ľudia v obciach a v mestách sami volia a vyberajú svojich poslancov a že dokážu spravovať svoje mestá a obce.
Štát za bývalých vlád niekedy až arogantným spôsobom vytváral populistické gestá. Spomeňme si na obedy zadarmo, ktoré padli na samosprávu a nikto sa ich nepýtal, dostali termín a museli začať konať.
Rovnako ťažko niesli samosprávy aj za našich, za našich vlád covidové opatrenia; častokrát bez samospráv by sme si nepomohli, nestačili by sily štátu. Myslím, že aj ten COVID dokázal, že hoci máme jeden k druhému mnohé akoby neuhradené položky, v skutočnosti tu žijeme vedno a len dobrá spolupráca štátu a samosprávy môže zabezpečiť občanom plnú službu. A k tej dobrej spolupráci táto inventúra, ktorej sa aj vy dovolávate, nevyhnutne patrí. Uisťujem vás, že kdekoľvek budem mať možnosť, budem podporovať, aby sa čo najrýchlejšie vykonala a aby sa jasne povedalo ako ďalej. Lebo isté je, že sme na nejakej križovatke.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 25.11.2021 14:45 - 14:51 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vo vzťahu k prenesenému výkonu štátnej správy pán minister financií chce upriamiť pánov poslancov na to, že prenesený výkon štátnej správy je zabezpečovaný s príslušnými správcami rozpočtových kapitol, čiže nie ministerstvom financií. Títo správcovia rozpočtových kapitol v nadväznosti na § 3 zákona 583/2004 o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy poskytujú obciam dotácie na úhradu nákladov preneseného výkonu štátnej správy, a to na základe všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných príslušnými správcami rozpočtových kapitol v súlade s § 8 a zákona 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Iným spôsobom sa v zákone financie uvoľňovať nemôžu. Je teda v ich kompetencii, správcov príslušných rozpočtových kapitol, aby zabezpečili plynulé financovanie preneseného výkonu štátnej správy samosprávam.
Minister ešte dodáva, že v návrhu rozpočtu na rok ´22 ministerstvo financií zohľadnilo, že v kapitole ministerstva vnútra sa zmenili výdavky, myslím smerom k samospráve, a to prenesením výkonu štátnej správy za oblasť Matry. V prípade stavebného konania rozpočet zatiaľ zachováva úrovne minulých rokov a bude reflektovať na zmeny, ktoré sú v súčasnosti predmetom legislatívnych návrhov v prípade, ak budú tieto návrhy schválené.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.11.2021 14:45 - 14:51 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Všetky obce boli, všetky obce dostali peniaze. Nie je pravda, že im neboli odoslané. Tak ako vo viacerých otázkach vychádzate z nepravdivého tvrdenia, potom je dosť ťažko naňho odpovedať. Všetky obce dostali peniaze s upozornením, aby ich nemíňali. Ak nezákonne konali pri verejných obstarávaniach, tieto kontroly sú povinnosťou Environmentálneho fondu. Je našou absolútnou povinnosťou a na prvom mieste nie to, či nejaký podnikateľ čaká na účet. To je otázka, že ako to, že vôbec je podnikateľ zazmluvnený, keď neprebehlo férové verejné obstarávanie a keď bol každý z týchto starostov upozornený, aby nekonali, dokedy kontrola neskončí. To je celé. Nie som si vedomý žiadnych prieťahov a minister a riaditeľ Environmentálneho fondu rovnako.
Skryt prepis