Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

30.9.2022 o 9:40 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

5.10.2022 11:55 - 11:55 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Lehotský, veľmi správne si poukázal na to, že v tomto prípade išlo o evidentné porušovanie zákona. Nešlo o to, že niekto niečo nevedel a potom zistil, že spravil niečo, čo nemal, lebo je to tak komplikované. A išlo o evidentné porušovanie zákona a predstavitelia miest a obcí zákon o verejnom obstarávaní porušovali napriek tomu, že boli opakovane upozorňovaní na to, že postup akým sa nadobúdajú nájomné byty, je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, je v rozpore s usmerneniami Úradu pre verejné obstarávanie, napriek tomu takýmto spôsobom postupovali, preto bolo úplne logické, že Úrad verejného obstarávania v takýchto prípadoch udeľoval pokuty, obce a mestá sa bránili, mali možnosť sa brániť, ale tá možnosť brániť sa má prináležať súdom. Majú o tom rozhodovať súdy. Ak obce a mestá postupovali v súlade so zákonom, tak súdy to budú konštatovať a zrušia tie pokuty. Nemajú sa obce a mestá, resp. aby sme nekrivdili všetkým, tak predstavitelia niektorých obcí a miest hájiť tým, že si prelobujú cez parlamentnú väčšinu zmenu zákona, ktorá im dodatočne odpustí pokuty za evidentné porušenie zákona, lebo nič iné to nie je, iba parlament chce cez zákon odpúšťať pokuty za evidentné porušovanie zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 10:55 - 10:55 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda.
V mene troch poslaneckých klubov SaS, OĽANO a SME RODINA by som chcel navrhnúť a presunúť body 121, číslo parlamentnej tlače 874, a 127, číslo parlamentnej tlač 1060, na nasledujúcu riadnu schôdzu Národnej rady. Ide o body návrh novely ústavného zákona o spolupráci Národnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky v záležitostiach Európskej únie. A poslanecký návrh na vydanie zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú zákony v súvislosti so zrýchlením niektorých konaní. Pri oboch ešte prebiehajú rokovania o pozmeňujúcich návrhoch.
Skryt prepis
 

4.10.2022 9:25 - 9:25 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ja podobne ako pán poslanec Šeliga podporujem tento návrh zákona. Myslím si, že ide o vec, ktorá je veľmi potrebná, ako už spomenul, už sme tu hlasovali o dvoch návrhoch zákonov, a v tomto prípade na rozdiel od tých životných partnerstiev s ambicióznejším návrhom neprišiel kolega Valášek, ale kolega Baránik a ďalší poslanci z SaS, ale to nevadí, aj tento, povedal by som, že menej ambiciózny návrh si rozhodne zaslúži podporu a predstavoval by zlepšenie, zlepšenie situácie v oblasti právneho štátu a vymožiteľnosti práva na Slovensku.
A len s dvoma vecami by som drobne možno nesúhlasil s tým, čo povedal pán poslanec Šeliga. Povedal, že doteraz sme si nejako ten § 363 nevšímali, teda mysliac pred nástupom pána generálneho prokurátora Žilinku, ktorý ho začal masívne zneužívať. No nie je to celom tak, v programovom vyhlásení vlády sa nachádza veta: „Vláda Slovenskej republiky bude dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy § 363 Trestného poriadku, tak aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu." Je to jediný paragraf, ktorý sa explicitne spomína v programovom vyhlásení vlády, takže ako problém to, samozrejme, bolo vnímané aj predtým, akurát sme netušili, že, alebo nepredpokladali, že dôjde k takému masívnemu zneužívaniu tohto ustanovenia.
A druhá vec je, možno že nedochádzalo k až tak viditeľnému zneužívaniu tohto ustanovenia v situácii, keď vládnuca mafia mala v rukách orgány činné v trestnom konaní a nepotrebovala využívať § 363.
Skryt prepis
 

4.10.2022 9:10 - 9:10 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Ďakujem obom kolegom za faktické poznámky, aj keď faktická poznámka pána poslanca Mizíka bola tak mimo, že si vlastne žiadnu reakciu nezaslúži. A ja úplne súhlasím s tým, čo povedal pán poslanec Valášek a verím, že v záverečnom slove alebo vo vstúpení v rozprave, na ktoré má právo ako predkladateľ, bude môcť aj širšie reagovať a objasní, že to nie je vymyslený problém, je to reálny problém, ktorý sa dotýka množstva ľudí, nedotýka sa miliónov ľudí, ale dotýka sa množstva ľudí, ktoré majú úplne zbytočné problémy, ktoré by sme im my mohli nie jedným, ale povedzme že dvoma hlasovaniami v prvom a treťom čítaní pomôcť vyriešiť. Nevyrieši to všetky problémy, samozrejme, ani jeden návrh, ani druhý návrh, ale bolo by to ústretové gesto, ktoré by im časť tých problémov pomohlo vyriešiť a teda problémov, ktoré nie sú dnes riešiteľné, alebo časť tých vecí áno, je ošetriteľná nejakými zmluvami alebo splnomocneniami, ale časť tých problémov jednoducho nie je možné, lebo zákony sú nastavené tak, že ich nie je možné nahradiť zmluvou alebo plnomocenstvom. A nakoniec aj tie zmluvy alebo plnomocenstvá, prečo páry, ktoré žijú v stabilných vzťahoch, ktoré žijú, a to sa vrátim opäť k pánovi poslancovi Šeligovi, to je vlastne konzervatívna hodnota, ak chceme inštitucionalizovať nejaký vzťah, ktorý reálne existuje, a dať mu okrem legitimity, ktorú má už dnes, aj nejaký legálny rámec, v ktorom môžu fungovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.10.2022 8:55 - 8:55 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Vážený pán predkladateľ, vážené kolegyne, vážení kolegovia, a chcem len pár slovami, ktoré som nestihol v piatok, lebo skončil rokovací deň, vyjadriť svoju podporu k návrhu zákona o životných partnerstvách, ktorý predkladá kolega Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska. A ako už bolo zmienené, aj skupina mojich kolegýň a kolegov z poslaneckého klubu SaS predkladá návrh o partnerskom spolužití, ktorý je podobný, ktorý smeruje k naplneniu toho istého cieľa. A rozdiel medzi týmito dvoma návrhmi, a dotknem sa toho asi aj v rozprave k nášmu návrhu zákona, keďže som sa podieľal na jeho príprave, je v tom, že návrh pána poslanca Valáška je ambicióznejší, je ďalej, a náš návrh vychádza z programového vyhlásenia vlády, vychádza zo zámeru, ktorý je obsiahnutý v programovom vyhlásení vlády, a to je zlepšiť legislatívnu úpravu v oblasti majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.
Náš návrh bol pripravený už pred vyše rokom, bol poskytnutý koaličným partnerom, len, žiaľ, až doteraz, respektíve až do odchodu SaS z vládnej koalície sme sa nedopracovali k spoločnému pohľadu na naplnenie tohto zámeru. Čiže ja sám za seba môžem povedať, že návrh, ktorý predkladá pán poslanec Valášek, určite podporím a podporia ho aj moji kolegovia a kolegyne z poslaneckého klubu SaS, a my sme sa pokúsili o taký konzervatívnejší variant, o návrh, ktorý by, myslíme si, mohol mať väčšie šance teoreticky na schválenie v tejto snemovni, lebo vychádza z programového vyhlásenia vlády, či to tak bude naozaj, alebo nie, tak to sa presvedčíme v priebehu pár dní predpokladám, keď príde náš návrh na program. Ale myslím si, že aj jedno, aj druhé je v tejto chvíli prvý krok, a teda nie som si istý, že ho spravíme na tejto schôdzi, ale skôr či neskôr som hlboko presvedčený, že ten prvý krok spravíme.
Náš návrh sa nijako nedotýka zákona o rodine, naozaj je zdržanlivý, a tu by som chcel upozorniť na jednu otázku, ktorá sa týka adopcie detí pármi rovnakého pohlavia alebo teda pármi, ktoré uzavrú či už partnerské spolužitie, alebo životné partnerstvo, a toto je téma, ktorá je nepochybne na dlhšiu diskusiu, vyvoláva kontroverzie, ale je jeden moment alebo jedna časť tejto témy, ktorá podľa môjho názoru neznesie žiadny odklad a je ju potrebné riešiť hneď teraz. A to je osvojenie detí spolužijúceho partnera. Lebo bez ohľadu na to, že či takýto inštitút máme alebo nemáme ukotvený v našom právnom systéme, žijú aj na Slovensku páry rovnakého pohlavia alebo aj páry rôzneho pohlavia, ktoré nemajú upravený svoj právny vzťah v podstate nijakým spôsobom a žijú aj s deťmi. S deťmi jedného z týchto partnerov, reálne tie deti majú dvoch rodičov obvykle, reálnych rodičov, ktorí sa o nich starajú, ktorí ich majú radi, ktorých tie deti majú rady, ale nemajú k tomu druhému partnerovi a nemôžu mať k tomu druhému partnerovi žiadny právny vzťah, pretože to nie je možné ošetriť nejakou zmluvou, to nie je možné ošetriť nejakým plnomocenstvom a v situácii, keď sa jednému z tých dvoch partnerov niečo stane, tomu rodičovi, tak ten druhý k nemu, k tomu dieťaťu alebo k tým deťom nemá žiadny právny vzťah.
Samozrejme, nehovorím tu o situácii, keď to dieťa má druhého biologického rodiča, ktorý sa oňho zaujíma, stará sa oňho a tam je to iné a tam sú v podobnej situácii aj páry rôzneho pohlavia, ktoré žijú s dieťaťom jedného z nich alebo jednej z nich, pričom tie deti majú aj druhého rodiča, tam je to iné, ale sú situácie, keď nemajú, keď nežije, keď je neznámy alebo keď sa dlhodobo nezaujíma o tie dieťa a v takom prípade, v takom prípade dnes páry rovnakého pohlavia nemajú žiadnu možnosť. Páry rôzneho pohlavia tú možnosť majú, majú možnosť si osvojiť to dieťa, majú možnosť vstúpiť do manželstva, páry rovnakého pohlavia takú možnosť nemajú, a toto je myslím vec, ktorá neznesie odklad, a teraz som veľmi rád, že je obsiahnutá aj v návrhu, s ktorým prichádza pán poslanec Valášek. A vnímam to ako vážny problém, ktorý by sme nemali odbývať tým, že áno, vyžaduje to ale dlhú spoločenskú diskusiu, či sa také niečo stane, alebo nie.
Posledná vec, ktorú by som chcel v tejto rozprave zmieniť, je to, čo načrtol aj spravodajca pán poslanec Šeliga, a to je spôsob, akým sa ukončuje, či už životné partnerstvo, alebo partnerské spolužitie, ktorý je oveľa voľnejší ako v prípade manželstva, kde o zániku manželstva musí rozhodnúť súd. A teda pán poslanec Šeliga sa konzervatívne domnieva, že aj v prípade partnerstiev by ten postup mal byť zložitejší, no ono to vychádza primárne z tej idei, že partnerstvá majú byť voľnejším zväzkom ako manželstvo, a preto aj ten spôsob rozväzovania by mal byť voľnejší, ale, samozrejme, že môže to byť téma na diskusiu, akým spôsobom ukončovať, či už jeden, alebo druhý typ, druhý typ vzťahu. Keby sme sa nebodaj dostali do druhého čítania, verím, že priestor na to by tam bol, takže ak sa dostaneme, tak sa nepochybne k tej téme vrátime.
Teraz chcem povedať iba ešte raz, vítam návrh pána poslanca Valáška a teda jedna z vecí, pre ktoré by som mohol byť rád, že už nie sme súčasťou vládnej koalície, je, že nie sme v tejto veci viazaní tým, že koaliční partneri s návrhom nesúhlasia a teraz môžeme v súlade, úplne v súlade s vlastným presvedčením a neviazaní tým, na čom sme sa dohodli v rámci nejakých koaličných pravidiel, keďže tieto sa už na nás nevzťahujú, hlasovať za návrh zákona, ktorý pán poslanec Valášek predkladá.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.9.2022 9:55 - 9:55 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi aj kolegyni za ich reakcie. A začnem od pani poslankyni Hatrákovej do... Aspoň na tom sa teda zhodneme, že sa nestretneme, ako máme na toto iný pohľad, ale nemyslím si, že je to tak, ako ste povedali, že vy vychádzate zo svojich skúseností a ja zo svojich predstáv. Mne sa skôr zdá, že vy vychádzate zo svojich predstáv, ktoré ste nadobudli zo svojich individuálnych skúseností a zo svojho individuálneho štúdia. Ja vychádzam zo skúseností mimovládnych organizácií, ktoré pracujú so ženami, ktoré sú obeťami domáceho násilia, vychádzam z poznatkov a skúseností expertov na oblasť domáceho násilia a vychádzam aj z praxe, ako to napre... napokon potvrdzuje aj tá pripomienka Slovenskej advokátskej komory, ktorá hovorí, že k takýmto prípadom dochádza.
A tým by som sa dostal aj k pánovi poslancovi Suskovi a asi sa zhodneme, že lepšia formulácia by bolo, keby tam bol nesúhlas s akoukoľvek formou osobnej starostlivosti, a len teda v tejto chvíli máme možnosť ponechať to znenie tak, ako je navrhnuté, alebo schváliť pozmeňujúci návrh pani poslankyni Hatrákovej a vypustiť to tam.
A ja som sa pokúsil vysvetliť, že reálne býva na ťarchu niektorému z rodičov iba situácia, keď nesúhlasí so striedavou osobnou starostlivosťou, lebo keď nesúhlasí so zverením druhému rodičovi a dožaduje sa, dožaduje sa zverenia do vlastnej starostlivosti výlučnej, tak je to symetrický vzťah a nemôže to byť, že obom rodičom na ťarchu, resp. keď je to obom rodičom na ťarchu, tak to nie je problém, lebo to sa navzájom vynuluje. Ale keď jeden z rodičov nesúhlasí so striedavou osobnou starostlivosťou, býva mu to pripisované na ťarchu, svedčí o tom pripomienka Slovenskej advokátskej komory aj list mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou žien, na ktorých je páchané násilie, to sú skúsenosti z pra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.9.2022 9:40 - 9:40 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážený pán minister, vážená kolegy... vážené kolegyne, vážení kolegovia, ako už pani poslankyňa Hatráková vo svojom vystúpení povedala, tiež som sa podieľal na diskusiách pred predložením návrhu zákona do medzirezortného pripomienkového konania, ale nebol som vtedy v pozícii štátneho tajomníka, bol som v pozícii koaličného, koaličného poslanca tak ako pani poslankyňa Hatráková. Dnes už ani jeden z nás nie je koaličným poslancom, ale teda v tom čase sme v súlade s pravidlami, ktoré boli dohodnuté v rámci koalícii, rešpektovali, že poslanecké návrhy sa predkladajú po odsúhlasení koaličnými partnermi, resp. aj po súhlase gestorského ministerstva, čo viedlo k tomu, že sa sme sa niekoľkokrát stretli na pôde ministerstva spravodlivosti a dospeli sme k nejakému... k zhode na nejakom, na nejakom riešení, teda resp. rozšírení novely Civilného mimorosporového poriadku aj o novelu zákona o rodine.
Na rozdiel od pani poslankyni Hatrákovej si myslím, že všetky tie tri formy by mali byť rovnocenné, teda že by nemala byť priorizovaná žiadna z nich, že vždy by mal rozhodovať najlepší záujem dieťaťa, a teda zdá sa mi dosť odvážne priorizovať práve formu, ktorá doteraz v našom právnom poriadku nie je ukotvená. Ak sa ukáže, že po rokoch aplikácie bude toto tá preferovaná a najlepšie fungujúca forma, najčastejšie budú súdy takto rozhodovať, tak potom jasné, je namieste sa pobaviť, že či sa to má premietnuť aj do právnej úpravy. A v tejto chvíli by som sa prihováral za to, aby všetky tri formy boli rovnocenné, aby na ne bolo nahliadané ako rovnocenné.
Pani poslankyňa Hatráková navrhuje vypustiť z návrhu zákona ustanovenie, ktoré má doplniť zákon o rodine, o vetu: „Riadne odôvodnený nesúhlas jedného z rodičov so striedavou osobnou starostlivosťou nemá vplyv na posudzovanie jeho schopnosti sa dohodnúť na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom ani mu nemôže byť inak na ťarchu, súd však prihliadne na záujem maloletého dieťaťa.“
Ide o ustanovenie, ktoré trochu v inej forme sa dostalo do návrhu zákona na základe dohody, ktorej bola účastná aj pani poslankyňa. Ja uznávam, že teda nebola ona, ktorá prišla s tým, aby, aby sa tam dostala táto veta alebo tento bod, ale bol to kompromis, na ktorom sme sa s prihliadnutím na všetky aspekty veci dokázali dohodnúť. V tom pôvodnom znení, ktoré išlo do MPK, bola, bola formulácia, že nesúhlas jedného z rodičov so striedavou osobnou starostlivosťou alebo so spoločnou osobnou starostlivosťou obidvoch rodičov nemá vplyv na posudzovanie jeho schopnosti sa dohodnúť na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom ani mu nemôže byť inak na ťarchu. Nebola tam v tom čase formulácia, že nesúhlas má byť riadne odôvodnený, a spomínaná bola aj osobná... spoločná osobná starostlivosť, resp. nesúhlas s ňou. Zmenilo sa to po medzirezortnom pripomienkovom konaní práve na základe nesúhlasu a tlaku niektorých organizácií, ktoré preferujú striedavú osobnú starostlivosť, a ministerstvo potom zmenilo túto formuláciu. Doplnilo, že nesúhlas má byť riadne odôvodnený, aby to nebol akýkoľvek nesúhlas, a vypadla aj zmienka o spoločnej osobnej starostlivosti. Ja som bol vtedy už v pozícii štátneho tajomníka a ja som preferoval to pôvodné, pôvodne navrhované znenie, ktoré išlo do MPK, ale akceptoval som aj túto zmenu, pretože podľa mňa napĺňa ten účel, pre ktorý sa do návrhu zákona dostal.
Teraz pani poslankyňa prišla s návrhom vypustiť tento bod a má na to ako poslankyňa, samozrejme, samozrejme, právo, len sa mi to zdá trochu zvláštne vzhľadom na to, že ten návrh vznikal aj za jej účasti. Ale to je, to je, samozrejme, že procesná vec a je na nej, ako bude postupovať, ale hlavne ten návrh, ktorý predložila, ten pozmeňujúci návrh nepovažujem za vecne správny a dovolím si to vysvetliť na dôvodoch, ktoré uviedla na prospech svojho návrhu.
Ten prvý dôvod hovorí o tom, že hmotnoprávny kódex... že je to hmotnoprávny kódex a nie je vhodné, aby v hmotnoprávnom kódexe sa vyskytovala, vyskytovalo kritérium riadneho či iného odôvodnenia. Tomuto, priznám sa, nie celkom rozumiem a nie celkom to sedí, pretože aj v hmotnoprávnych kódexoch sa požiadavka odôvodnenosti vyskytuje. V zákone o rodine v § 6 ods. 6 sa hovorí o tom, že snúbenec môže požiadať matričný úrad alebo príslušný orgán o odpustenie predloženia zákonom ustanovených dokladov podľa ods. 1, ak je ich zadováženie spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou. Žiadosť musí byť písomná, osobne podaná snúbencom, podpísaná snúbencom a podrobne odôvodnená. V § 8 ods. 1 sa zase uvádza, že matričný úrad na základe písomnej žiadosti oboch snúbencov povolí, aby vyhlásenie snúbenca, že vstupuje do manželstva, urobil jeho zástupca. Žiadosť musí byť odôvodnená. V Občianskom zákonníku, čo je tiež hmotnoprávny kódex, sa hovorí o tom, že ak dlžník nemôže splniť záväzok veriteľovi, pretože veriteľ je neprítomný alebo je omeškaní, alebo ak dlžník má odôvodnené pochybnosti, kto je veriteľom a tak ďalej a tak ďalej. V Trestnom zákone sa slovo odôvodnený alebo neodôvodnený spomína na 12 miestach, takže myslím si, že tento bod odôvodnenia celkom nesedí, aj v hmotnoprávnych kódexoch sa používa kritérium odôvodnenosti alebo požiadavka niečo odôvodniť, ale ak by bol naozaj problém iba v tomto, tak nič nebránilo vypustiť z návrhu zákona buď slovo „riadne“ a zostalo by tam iba „odôvodnený“, alebo obe slová „riadne odôvodnený“ a ponechať tam len „nesúhlas“, tak ako to bolo v návrhu zákona, ktorý išiel do medzirezortného pripomienkového konania.
Druhý dôvod, ktorý je asi podstatný, lebo ten, ten prvý neberiem, neberiem, že by bol nejaký zásadný, je, že vložená veta nabáda rodičov k nesúhlasu so striedavou starostlivosťou a že dokonca môže predĺžiť rodičovské spory. Myslím si, že to nie je pravda, pretože tá na vloženie navrhnutá veta hovorí, že všetky tri formule sú rovnocenné a nesúhlas rodiča s niektorou z nich mu nemôže byť na ťarchu. A ak to chcete vyhodiť, vlastne tvrdíte, že nesúhlas rodiča so striedavou starostlivosťou má byť na ťarchu. Má to byť posudzované tak, že tento rodič, ktorý nesúhlasí so striedavou osobnou starostlivosťou, má zníženú schopnosť dohodnúť sa s druhým rodičom na výchove a starostlivosti. Ale tak to predsa nie je. Vždy má rozhodovať najlepší záujem dieťaťa. Niekedy je v najlepšom záujme dieťaťa striedavá osobná starostlivosť, niekedy zverenie jednému z rodičov, niekedy spoločná osobná starostlivosť. Nie je medzi nimi nejaká hierarchia, že jedna je lepšia ako druhá a druhá je lepšia ako tretia.
A aby som to demonštroval na príklade, ktorý je pre mňa veľmi dôležitý, tak sú prípady, keď sa v striedavej osobnej starostlivosti dožaduje rodič, ktorý sa správal alebo sa aj naďalej správa k druhému rodičovi násilne, alebo sa dokonca správa násilne k dieťaťu, a keď takýto rodič pokračuje a chce pokračovať v páchaní domáceho násilia aj prostredníctvom dieťaťa a striedavej starostlivosti. V tejto situácii ak rodič, ktorý bol obeťou násilia, odmieta striedavú starostlivosť, má mu to byť na ťarchu? Má to byť posudzované tak, že rodič, násilník, ktorý sa dožaduje striedavej osobnej starostlivosti, je lepší rodič ako rodič, ktorý bol obeťou domáceho násilia, alebo dokonca rodič, ktorý pred násilím zo strany druhého rodiča bránil ich spoločné dieťa? No zdá sa mi, že bolo by to absurdné, keby takýmto spôsobom súdy mali posudzovať súhlas alebo nesúhlas so striedavou osobnou starostlivosťou. Aj ja si viem predstaviť inú formuláciu tej vety, že by sa tam spomínal nesúhlas s akoukoľvek formou osobnej starostlivosti alebo zverenia do osobnej starostlivosti. Ale zas zároveň rozumiem tomu, že aj táto formulácia napĺňa ten zámer, pre ktorý tam bola vložená, lebo... Rozoberme si tie prípady.
Jednou možnosťou je, že oba ro... obaja rodičia sa dožadujú, aby bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti jemu, a teda nesúhlasí s tým, aby bolo zverené do osobnej starostlivosti tomu druhému, a v tom prípade si veľmi ťažko vie predstaviť, že by, že by súd dával obom na ťarchu, že, že nesúhlasia so zverením do osobnej starostlivosti tomu druhému. Čiže tam je to automatické, že to nebude dávané na ťarchu. Potom tu máme spoločnú osobnú starostlivosť, kde ako pani poslankyňa aj povedala a ako, ako je zrejmé z toho návrhu. V zásade nie sú upravené bližšie vzťahy rodičov k deťom a je to ponechané na ich, na ich dohodu a na ich normálne fungovanie. Ide o veľmi špecifickú formu starostlivosti, ktorá môže fungovať v situáciách, keď medzi tými rodičmi v zásade nie je problém, čo sa týka vzťahu, vzťahu k deťom. Keď sa dokážu na všetkom dohodnúť, keď nepotrebujú, aby im súd určoval, kedy má byť u ktorého z rodičov, ako má ktorý prispievať na jeho, na jeho výživu, a preto je logické, že nutnou podmienkou takejto starostlivosti, takejto formy spoločnej osobnej starostlivosti je obojstranný súhlas. Čiže aby sa súd tým vôbec mohol zaoberať, tak musia s tým obaja rodičia súhlasiť. Čiže keď s tým jeden z rodičov, rodičov nesúhlasí, tak asi by sa to tiež nemalo požadovať za neochotu dohodnúť sa, lebo je to špecifická forma, a môže byť milión dôvodov, prečo, prečo jeden z rodičov alebo obaja z rodičov nesúhlasia so spoločnou osobnou starostlivosťou.
Iné je to ale so striedavou osobnou starostlivosťou. Tam ten problém reálne môže nastať a aj nastáva. Tam totiž dochádza k tomu, že hoci jeden z rodičov súhlasí, druhý nesúhlasí a súd napriek tomu nesúhlasu to posudzuje a môže rozhodnúť o striedavej osobnej starostlivosti, tak je nastavená právna úprava. V realite to potom môže viesť aj ak k praktickým problémom, k praktickým problémom, keď s tým nie sú obaja rodičia uzrozumení, a v niektorých prípadoch mať aj negatívne dopady na dieťa, ale to samé osebe problém nepredstavuje.
A ja nespochybňujem tú právnu úpravu, ako je nastavená, ale to, čo spochybňujem, a to, čo vidím ako problém, že v realite dochádza k tomu, že nesúhlas so striedavou starostlivosťou býva nesúhlasiacemu rodičovi na ťarchu, čo podľa môjho názoru správne nie je, a nemusí ísť len o ten vyhrotený prípad, keď nesúhlasí obeť domáceho násilia.
Ale aby som nehovoril, že, že iba svoje pocity a presvedčenia, tak chcem upozorniť na to, že si to myslia aj iní. Myslí si to napríklad Slovenská advokátska komora, ktorej v čase medzirezortného pripomienkového konania predsedal pán súčasný minister Karas, a Slovenská advokátska komora vedená pánom Karasom dala v medzirezortnom pripomienkovom konaní takúto pripomienku.
Plne podporujeme ustanovenie, v zmysle ktorého nesúhlas rodiča s formou starostlivosti nemôže byť vodičovi na ťarchu. Doplnenie navrhovaného znenia ods. 5 považujeme za dôležité, nakoľko práve nesúhlas rodiča býva častokrát zo strany súdu na ťarchu rodiča a odráža sa na rozhodnutiach súdu vo veci starostlivosti súdu o maloleté deti.
Pripomienkujúce subjekty sa obvykle v pripomienkovom konaní vyjadrujú k veciam, s ktorými nesúhlasia, ktoré by chceli zmeniť, ktoré by chceli doplniť, tuto nastala situácia, že pripomienkujúci subjekt považoval za potrebné a vhodné vyjadriť sa, že súhlasí s niečím, čo je v návrhu obsiahnuté a čo teraz pani poslankyňa Hatráková navrhuje z návrhu zákona vypustiť, takže by ma zaujímal aj názor pána ministra v tejto veci, lebo pôvodný postoj ministerstva spravodlivosti, ktorý dnes reprezentuje, bol, že sa do zákona má dostať toto ustanovenie a rovnako postoj Slovenskej advokátskej komory, ktorej predsedal v čase predloženia už spomínanej pripomienky, bol taký, že tam to ustanovenie je namieste doplniť. Nesúhlasím ani s tvrdením, že navrhovaná veta môže komplikovať riešenie rodičovských sporov, ktoré sú už dnes posudzované súdmi zdĺhavo, platilo by to iba v prípade, že by výsledkom rozhodovania súdu mala byť vždy striedavá osobná starostlivosť. V tom prípade áno, v tom prípade naozaj nesúhlasné stanovisko jedného z rodičov môže predlžovať riešenie rodičovských sporov na súde. Ale to predsa nie je jediná možnosť a hlavným kritériom, opakujem, mal by byť najlepší záujem dieťaťa.
Tretí dôvod hovorí o tom, že vložením vety by mohlo dôjsť k popretiu procesných zásad vyjadrených v Civilnom sporovom poriadku a v Civilnom mimosporovom poriadku, a podľa ktorých má súd viesť strany sporu k zmierlivému vyriešeniu sporu alebo veci. Som presvedčený, že ani tento argument nesedí a z úplne rovnakých dôvodov, z akých nesedí ten druhý dôvod, ktorý vo svojom pozmeňujúcom návrhu uvádza pani poslankyňa Hatráková. Zmierne riešenie predsa nemusí vždy znamenať rozhodnutie súdu o striedavej osobnej starostlivosti. Rodičia sa môžu zhodnúť aj na tom, že bude dieťa zverené jednému z nich, aj na tom, aj také môže byť zmierne, zmierne riešenie, alebo súd môže určiť striedavú starostlivosť napriek tomu, že jeden z rodičov s tým nesúhlasí. Čiže som presvedčený, že nesedí ani jeden z tých dôvodov, ktorý, ktoré vo svojom pozmeňujúcom návrhu spomína pani poslankyňa Hatráková, a preto by sme nemali odsúhlasiť jej pozmeňujúci návrh.
A záverom by som ešte teda chcel spomenúť, že určite poslanci zaregistrovali aktivitu časti mimovládnych organizácií, ktoré sa dožadovali vypustenia tohto bodu, a ja by som tu chcel, aby zaznel aj hlas inej skupiny mimovládnych organizácií, ktoré sa obrátili tiež na poslancov, a myslím, že včera sme dostali od nich list v tejto veci a, a sú to organizácie, ktoré dlhoročne poskytujú pomoc a podporu ženám zažívajúce násilie zo strany súčasného alebo bývalého partnera, či manžela, a ich deťom, ako aj iným obetiam domáceho násilia.
V súvislosti s prerokúvaným návrhom zákona nás, naopak, nabádajú, aby sa zachovalo to navrhované doplnenie § 26 nového ods. 5 zákona o rodine, ktoré pani poslankyňa Hatráková navrhuje svojím pozmeňujúcim návrhom vypustiť, a zároveň navrhujú doplniť ustanovenia Civilného mimosporového poriadku tak, že požiadavka na zmierne riešenie sa nevzťahuje na prípady, kde existuje podozrenie alebo dôkaz o tom, že sa jeden z rodičov maloletého dieťaťa v minulosti správal alebo sa v súčasnosti správa psychicky či fyzicky násilne k druhému rodičovi, a rovnako aby spoločná alebo striedavá osobná starostlivosť sa nepovažovali za najlepší záujem dieťaťa v prípade, že existuje podozrenie alebo dôkaz o tom, že sa jeden z rodičov dieťaťa v minulosti správal alebo sa v súčasnosti správa psychicky či fyzicky násilne voči druhému rodičovi.
Hlavný dôvod, prečo toto tie mimovládne organizácie požadujú, je obava z dopadov, ktoré vyššie spomínaný vládny návrh predložený do NR SR a jeho výkon v praxi orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a súdov v konaniach a úpravu práva a povinností k maloletým deťom môže mať na bezpečie žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch a ich deti, prípadne na iné obete domáceho násilia. Mimovládne organizácie upozorňujú na to, že ten, tá zmena môže mať dopad na bezpečie žien zažívajúcich násilie, tak som spomenul a už súčasná prax upozorňujú, už súčasná prax súdov a orgánov sociálnoprávnej ochrany detí v tzv. poručenskej agende z našich skúseností ukazuje, že v prípadoch násilia na ženách v partnerských vzťahoch a ich deťoch neplnia účel zefektívnenia konaní prostredníctvom zmiernych riešení, ale vytvárajú priestor na ohrozovanie žien a detí pokračujúcim násilím.
Zodpovedné štátne orgány dnes v konaniach týkajúcich sa maloletých detí nezisťujú prítomnosť násilia jedného rodiča voči druhému v minulosti či v súčasnosti, dokonca aj keď je preukázateľné, že v minulosti k takémuto násiliu dochádzalo, táto skutočnosť sa z našich skúseností pri posudzovaní najlepšieho (záujmu, pozn. red.) dieťaťa takmer vôbec nezohľadňuje. Ak žena, ktorá má skúsenosť s násilím zo strany bývalého partnera alebo manžela má inú predstavu o najlepšom záujme dieťaťa ako jej bývalý partner alebo manžel a otec ich maloletých detí, je často orgánmi sociálnoprávnej ochrany detí označovaná za nespolupracujúceho rodiča a jej rodičovské zručnosti sú často posudzované ako nedostatočné, a preto prišli tieto mimovládne organizácie s návrhom, dokonca sa obrátili na poslancov, aby zvážili, či predložia tieto návrhy v pléne Národnej rady.
Ja síce vecne súhlasím aj s tým odôvodnením, aj so zámerom, ktorý je za tým, len si nemyslím, že by sme mali Civilný mimosporový poriadok a zákon o rodine meniť bez predchádzajúcej diskusie návrhmi pozmeňujúcimi predloženými až v pléne v druhom čítaní, preto ten návrh nepredložím, ale som chcel, aby to tu zaznelo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

27.9.2022 9:55 - 9:55 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
... aj Fínsko a Švédsko si zoči-voči ruskej agresii proti Ukrajine uvedomili, že nie je reálnou cestou byť neutrálni, že treba spájať sily. Presne to sa deje v Severoatlantickej aliancii a presne to by mali podporovať všetky demokratické politické sily bez ohľadu na to, či sú vo vládnej koalícii, alebo sú v opozícii, či sú pravicové, ľavicové, aký názor majú na kultúrno-etické otázky. Myslím si, že všetci demokrati sa v tomto hlasovaní spoja a budú hlasovať za.
Skryt prepis
 

27.9.2022 9:40 - 9:40 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Osuský, povedal si, že na dobrý čin nie je nikdy neskoro, ale tým dobrým činom nie je len ratifikácia vstupu Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie v Slovenskej republike, ale aj samotný tento vstup oboch krajín do NATO. Tento vstup a ich rozhodnutie uchádzať sa o členstvo v NATO, ale aj celá súčasná situácia vyvracajú mýty, ktoré sme tu mali hojne už dlhé desiatky rokov. Jeden z tých mýtov hovorí, že NATO je prežitok a že by sa podobne ako Varšavská zmluva mal rozpustiť, druhý z populárnych mýtov hovorí, že alternatívnou cestou pre Slovensko je nie členstvo vo vojenských blokoch, ale neutralita. No oba tieto mýta sú nezmyselné. Ruská agresia proti Ukrajine ukazuje, že NATO nie je prežitok. Všetci normálni ľudia vnímajú, že ako člen Severoatlantickej aliancie je Slovensko bezpečnejšie, než by bolo mimo nej, že hrozba pre našu bezpečnosť a suverenitu nie je len hypotetická a teoretická, ale reálna a veľmi akútna.
A práve Fínskom a Švédskom argumentovali často zástancovia neutrality, že vidíte, ide to, ide to aj bez NATO. No nie, nejde to aj bez NATO, ...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2022 17:10 - 17:11 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. V mene troch poslaneckých klubov – OĽANO, SME RODINA a SAS – týmto podávam procedurálny návrh, aby sa tlače 868 a 874 vypustili z programu tejto schôdze a presunuli sa na rokovanie riadnej schôdze Národnej rady s predpokladaným začiatkom 26. apríla 2022. Ide o dva návrhy ústavných zákonov, návrh skupiny poslancov, ktorým sa, na vydanie ústavného zákona, ktorým sa dopĺňa ústavný zákon č. 254/2006 Z. z. o zriadení a činnosti Výboru Národnej rady na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ (tlač 868), a návrh poslancov na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení ústavný zákon o spolupráci Národnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky v záležitostiach Európskej únie (tlač 874).
Skryt prepis