Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.2.2023 o 18:24 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 14.3.2023 17:27 - 17:29 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Na základe 30 zozbieraných podpisov od poslancov Národnej rady navrhujem návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na opakovanie druhého čítania k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 87/2018 Z. z. o radiačnej ochrane a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Dolupodpísaní poslanci Národnej rady Slovenskej republiky podávame týmto podľa § 85 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov návrh, aby sa opakovalo druhé čítanie k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 87/2018 Z. z. o radiačnej ochrane a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1263).
Navrhujeme predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa Národná rada uzniesla, že uvedený návrh zákona prerokuje len na schôdzi Národnej rady [§ 85 ods. 4 písm. c)].
Odôvodnenie: No, pôvodne som chcela vyhodiť dva body, ktoré, ktoré pomenovávali v tomto zákone a ešte v ďalšom zákone pomenovávali všetky, všetky úseky, kde je názov plod, na nenarodené dieťa, ale keďže neprešla celá spoločná správa vďaka tomu, že tam dávate hlúposti, neprešli ani dobré veci, tak teraz to otvorím a bolo by dobré, keby predsedajúci navrhol odklad, aby sa spravila, spravil taký legislatívny návrh, ktorý vynechá tieto hlúposti okolo plodu a nenarodených detí a dá tie podstatné veci. Čiže otváram tretie čítanie vďaka 30 podpisom.
Teda, prepáčte, otváram druhé čítanie vďaka 30 podpisom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 16:38 - 16:40 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
No, Vlaďka, mrzí ma, že musíš týmto prechádzať, lebo to nie je len toto jedno čítanie. Ty sa o toto snažíš už roky a roky sa snažíš poctivo diskutovať, debatovať. Mrzí ma, že opäť, opäť musíš prechádzať týmto. O to viac oceňujem stále tvoju vecnú argumentáciu napriek tomu, že to pre teba asi je ťažké.
Chcem povedať k tomu teda, čo sa stále okolo točíme. No veď ak je problém, že nie je miesto v nemocniciach, bolo tu povedané, sú na to vyhradené peniaze. Predkladateľka dokonca ustúpila, nechcela, ale ustúpila aj v tom, aby tam nemohlo byť viacej osôb, aby tam teda ten rodič bol na tej stoličke, keď už tam nie je, ale aspoň aby nejakú možnosť mal. Keď je tam teda stres z toho rodiča, že bude zasahovať do zdravotnej starostlivosti, lekár predsa môže mať a má podľa toho zákona, podľa toho návrhu zákona má posledné slovo. Aj toto je tam dokonca napísané, že v prípade, ak je možné toto poskytnúť, aj toto pôvodne pani Marcinková keby mohla, tak by dala výhradné právo len tým deťom, ale brala ohľady na všetky pripomienky v procese. Viem to, lebo ja som chodila za ňou s tými pripomienkami z nemocníc a snažila sa tomu vyhovieť.
Keď sú problém peniaze, ešte raz opakujem, sú tam vyhradené na to prostriedky, tak nerobme to, že teraz neschválime návrh zákona, ktorý môže konečne správnym smerom tie peniaze nasmerovať a to tak, aby sa rozšírili tie nemocnice, potrebujú to aj ony a potrebujú to aj rodičia. Veď tu už žime v 21. storočí, kde nielen zdravotníci majú svoje práva, ktoré im v žiadnom prípade nechceme uprieť, ale kde aj deti majú svoje práva. My to teraz ideme popierať, lebo my na to nie sme pripravení? Aké nie sme pripravení? Samozrejme, že pripravení sme, len potrebujeme nájsť cestu, ako sa to dá, nie, ako sa to nedá, kolegovia. Vlaďa Marcinková tú cestu našla, tak vás prosíme, aby ste sa k nej mali odvahu pridať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 15:02 - 15:04 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
No, Vlaďka, ja som sa snažila držať tu v Národnej rade trošku bokom od tohto návrhu zákona preto, aby som tú nenávisť, ktorá je voči mne väčšinou smerovaná, nepreniesla na tvoj šľachetný návrh zákona. Ale vidím, že to nepomohlo a mrzí ma to.
Napriek tomu s niektorými argumentami, niektoré argumenty viem pochopiť. Konkrétne napríklad ten argument, že nebude dosť miesta. Ale veď na to si reagovala, o tom sme sa bavili. Reagovala si jednak tým, že však dobre, keď nie je miesto, tak môže, môžu tam byť nejaké náhradné formy, napríklad aj tá stolička, už keď nevyhnutne sa nedá inak v tých, tých nemocniciach, kde tie miesto nie je, kde to miesto nie je. Bavila som sa aj ja s nemocnicami, ja som jazdila dva, vyše dva týždne kvôli tomuto po nemocniciach a bavila som sa s tými, ktoré sa báli o to miesto. No tak, samozrejme, vieme to vyriešiť tým, že dáme financie na to, aby sa to miesto dostavalo. Ale dovtedy tvoj návrh zákona pozná riešenie. Takisto je to... takže sčasti pochopiteľné a zároveň považujem to za vyriešené tak, ako sa v súčasnosti dá.
Potom je tam ten stres rodiča a zasahovanie do tej zdravotnej starostlivosti. To chápem túto obavu zdravotníkov. Na druhej strane ty ju chápeš tiež, preto si tam zahrnula do toho návrhu zákona, že práve ten lekár bude rozhodovať o tom, či tam môže, alebo nemôže byť prítomný ten rodič, a v prípade, že by bola nejaká ohrozená zdravotná starostlivosť, vie okamžite zasiahnuť.
No a v podstate to tretie, čo tu počúvame, tak to je to pozeranie sa na prsty tým zdravotníkom, ktoré je spojené, neklamme si, aj s materiálno-technickým vybave... zabezpečením tých pracovísk, kde tí zdravotníci sú pod takým stresom a takým tlakom v takých podmienkach, že keby aj neviem ako chceli, nemôžu všetko zaručene dodržať. A jednoducho z toho majú obavy, ale tento zákon len pomôže to zmeniť. To, to nemôže byť tak, že budeme tu hovoriť, že lekári, lekárka povie, nepotrebujem chodiť po súdoch, lekár musí byť, nemôže byť v strese. A čo ten rodič? Ten môže byť v strese? Čo to dieťa? Ono má svoje práva. No tak neblbnime, ľudia!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2023 11:25 - 11:25 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Tak vieš, Boris, keď sa vyjadrí jeden, tak musíme... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Dal som slovo.

Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
Ďakujem ti. K nepravde vyjadriť aj ja. Je to iniciatíva z ministerstva zdravotníctva. Predpokladám, že pán minister Lengvarský o tom ani nemusí vedieť. Prišla tá iniciatíva z ministerstva zdravotníctva, tu mi to potvrdila legislatíva. Legislatíva zapracovala, že nenarodené dieťa sa bude používať miesto plod. Takisto sa mohol používať len plod, keby sa to chcelo zjednodiť. A nebude asi náhoda, že právo OĽANO, práve pani Záborská podáva takýto pozmeňovák.
K tomu výboru. Áno, dvakrát som nebola na výbore, lebo som bola na operácii. Považujem za mimoriadne nechutné od pána Šefčíka, že toto spomína napriek tomu, že doteraz som mala ukážkovú dochádzku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.2.2023 11:10 - 11:10 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Chcem ctené plénum informovať o tom, že klub SaS nepodporí návrh zákona o radiačnej ochrane, tlač 1263.
Jedným z dôvodom je, že cez pozmeňujúci návrh pani Záborskej na zdravotníckom výbore dochádza k zmenám pojmu v zákone o radiačnej ochrane aj v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Mení sa to, že slovo plod sa vo všetkých tvaroch a pádoch mení na pojem nenarodené dieťa. Kolegovia sa síce obhajujú nejakým infringementom, avšak tento sme nikto nevideli a pokiaľ ide o zosúladenie nejakého názvoslovia, mohli si vybrať aj to, že budeme používať slovo plod, tak ako je zvykom, pretože ako vieme, tak, tak jednoducho plod nie je dieťa. Čiže z tohto dôvodu, aj z tohto dôvodu SaS nepodporí návrh zákona, tlač 1263.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2023 16:21 - 16:23 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým mužom, mužom a zas len mužom, že sa vyjadrili k tejto výsostne ženskej téme.
Pán poslanec Čepček, takže mňa do toho nič, hej, mi hovoríte. Mňa do toho nič a vás niečo. Tak teda to hovorí za, za všetko, lebo ja sa vás pýtam, ten váš Boh, v ktorého veríte, dal možnosť mne alebo vám priniesť na svet deti. Tak mi tu nemudrujte, o tom, že či mňa do toho niečo, mňa teda určite áno, lebo niekto tu musí byť a pred takými krutými ľuďmi, jak ste vy, tie ženy obhajovať. Šesťkrát ste to podal vy osobne, dokopy 18-krát za toto volebné obdobie to podal kdekto, vždy boli, hovoríte, že vždy boli iné dôvody, nie je to pravda, vždy sú rovnaké, len vy ich nepočúvate, a preto stále opakujete o tom, že, kriminalizujete ženy, nazývate ich vrahyňami, lekárov nazývate vrahmi, mňa nazývate vrahom, ktorý podporuje... alebo, alebo človeka, ktorý podporuje vraždy. Ja sa vás pýtam, ako môžem zabiť niekoho, kto sa nenarodil.
Môžeme hovoriť o tom, že som za to, aby žena sa mohla rozhodnúť o tom, či porodí dieťa a potom ho vychová, ale nemôžte hovoriť, že za... že podporujem zabitie alebo že tie ženy zabíjajú niečo, čo sa ešte nenarodilo, takže toto si vyprosujem aj hlavne - a hlavne - za tie ženy, ktoré ja tu chcem chrániť práve pred vami.
Pán poslanec Schlosár, nie je to pravda, nie je vedecky dokázané a potvrdené, že tie embryá, plody si uvedomujú bolesť. Klamete, nie je to pravda.
Pán poslanec Urban, ak tú lásku majú v Žilinskom kraji, tak v tých vedľajších dvoch krajoch, kam sa tie, tie interrupcie preliali pre... preto, že v Žilinskom kraji je malá dostupnosť, tam je menej lásky? Tam žijú krutí ľudia? Alebo to skôr bude tak, že jednoducho sa cestuje za tými interrupciami, lebo je to výkon, ktorý tu je, bude a aj tu vždy, vždy bol.
A chcem len pripomenúť, že nie je pravda, že, že to je vždy požehnanie. Môže to byť aj ťarcha, dokazuje to napríklad Turnaway Study z roku 2011, kde 95 % žien po piatich rokoch, ktoré prekonali interrupciu, povedali, že to bolo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.2.2023 16:05 - 16:15 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
V prvom rade sa chcem ospravedlniť vám, kolegovia, aj teda ľuďom, ktorí sa dívajú, za naozaj do tohto prostredia nevhodné oblečenie, nakoľko tieto hlúposti prichádzajú častejšie a rýchlejšie, ako by sme si všetci priali, stalo sa to opäť.
A napriek tomu, že pred týmto mali ísť ešte kopu iných zákonov, a očakávala by som, že predkladateľ aj zákony predtým bude rozoberať podrobnejšie a bude to dlhšie trvať, nestalo sa, je to vlastne iba nejaký reklamný ťah, takže sa to tu tak akože odmáva a ide to veľmi rýchlo.
No a vzhľadom na to, že môj deň vyzerá tak, že ráno ešte pred parlamentom ráno o pol šiestej vstávam, aby som mohla praxovať, potom cez obednú prestávku chodím praxovať a potom zase po parlamente, aby som stíhala obidve, tak tá obedná prestávka sa predĺžila a skoro som nestihla tento bod. Ale ďakujem veľmi pekne kolegom, že ma upozornili, a predsa len som stihla odbehnúť, nestihla som sa však už patrične obliecť.
Ešte raz sa týmto ospravedlňujem, ale prosím, nenechajte si... sa... si tým nejako, sa tým nejako vyrušiť, lebo tie argumenty platia možno ešte o to viac, že prichádzam práve z nemocničného prostredia, kde sa dennodenne stretávam, pri každom jednom príjme sa pýtam pacientok, že akú majú skúsenosť, neviem, či viete, ale napríklad otázka o tom, či absolvovali potrat, je úplne samozrejmá a bežná pri každom jednom príjme. Cítim sa veľmi nekomfortne, keď sa toto musím napríklad žien pýtať. Je to veľmi citlivá téma pre nás všetkých.
Rozprávala som sa so sestrami na Kramároch, nebudem konkretizovať, aby potom nemuseli čeliť nejakým útokom. Všetky do jedného sa veľmi rozčúlili, veľmi na vás nadávali, pán Čepček, nevedia, kde im hlava stojí, majú veľa roboty, majú veľa problémov a nerozumejú tomu, prečo miesto tomu, aby som tam ďalej pomáhala s transfúziou, aby som im pomáhala s pacientami, musím takéto somariny ísť obhajo... ísť obha... ísť proti nim bojovať.
Toto je pán Čepček osemnásty, osemnásty návrh v tomto volebnom období, ktorý komplikuje, komplikuje prístup k interrupciám, alebo - ako vo vašom prípade - ich v podstate priamo zakazuje.
Vy ako chlap, ako naozaj vyzeráte teda podľa toho, čo hovoríte, ako konáte, ako veľmi neskúsený chlap, čo sa týka žien a pocitov teda života a pocitov žien, hlavne žien, ktoré, v ktorých topánkach ste nekráčali, a netušíte o ich rozhodnutiach nič, tak vy tento zákon podávate v tej najtvrdšej forme, aký tu vlastne kedy bol. Vy v podstate zakazujete interrupciu ako takú a povoľujete len, ak teda inak nie je možné zachrániť život matky. Pozor, nie teda ak je ohrozený život, ale ohrozený môže i byť, ale ak je iný spôsob, tak ani vtedy nemôžeme urobiť, nemôže lekár urobiť tú interrupciu, že iba ak je, ak sa inak nedá zachrániť život matky alebo inak zabrániť trvalému poškodeniu zdravia matky, alebo ak je diagnostikované nenarodenému dieťaťu poškodenie zdravia, alebo ak je to vlastne následok spáchania, to tehotenstvo následok spáchania trestného činu, teda znásilnenia.
A tam, aby pri týchto všetkých možnostiach, ktoré sú už samé osebe veľmi kritické a malé, ideme smerom, ideme smerom do Poľska, kde zomierajú ženy na podobnú legislatívu. Tieto príbehy poznáme a pán Čepček to chce zaviesť aj tu u nás. Tak tam ešte to vyšperkuje takým spôsobom, že napríklad pri tých znásilneniach skracujete tú dobu na 12 týždňov.
Pán Čepček, ak neviete, tak žena nezistí hneď, že je tehotná, viete, že môže sa stať, a nemusí to stihnúť, však o to vám aj ide, na 12 týždňov a vyšperkováte tým, že a k tomu treba potvrdenie prokurátora. A, čerešnička, dámy a páni, prokurátor si môže vziať teda výhradu vo svedomí, však teda. A potom áno, potom musí ďalšieho a nie sú tam lehoty, je tam napísané, že čo najskôr, ale však čo najskôr môže byť aj, aj nikdy a možno, že aj o osem týždňov alebo o dvanásť, aby sa to nestihlo. Viete, že do takýchto situácií dostávať ženy, to je zvlášť kruté, ale vy ste krutý človek.
96 hodín je vlastne, ak... lebo ja už mám zmätok, vy už tristý zákon takýto zákon podávate, ja už neviem, kde je čo, ale predpokladám, že toto je tá verzia, kde vlastne ženy bez vás nevedia rozmýšľať, ony potrebujú na to zákon a Čepčeka, aby im povedal: „Tu si sadni a 96 hodín budeš rozmýšľať!“
Nie, že ona sa rozhodla a už je teda rozhodnutá, pretože to sú veľmi ťažké rozhodnutia, ktoré keď častokrát spraví sama, častokrát s partnerom, nie je to nič ľahké, ide, spraví ho, a keď sa už rozhodne a keď to trápenie nejakým spôsobom sa, sa, cez to trápenie sa už raz rozhodne, príde tam a narazí na koho, na Čepčeka, ktorý jej povie: „Nie, moja zlatá, ty si rozmýšľala bezo mňa, teraz budeš 96 hodín rozmýšľať so mnou, lebo ty sama nevieš, čo je pre teba dobré a čo nie.“ To sú, že, to sú, že hrozné veci.
Zakazujete propagáciu umelého ukončenia tehotenstva, rozumej, akejkoľvek informácie, hej, čiže tá žena sa nemôže dozvedieť, ani len kde to poskytujú, takýto zákrok, podotýkam, legálny zákrok v Slovenskej republike. Informácia napríklad o zdravotníckych zariadeniach ústavnej starostlivosti, ktoré umelé ukončenie tehotenstva potratom vykonávajú, lebo takto to v rámci tomu, jao strašne chcete pomáhať ženám, tak takto to premenovávate, poskytne ministerstvo zdravotníctva, prosím pekne, nieže všetkým, a normálne, že aby som si mohla kliknúť a pozrieť a ako ísť tam kam chcem ísť. Nie, my to tu dáme pekne na žiadosť! Pekne, na žiadosť matky, samozrejme, to, kým príde, kým sa spracuje, potom nejaký, nejaký úradník tam niekde, keď sa rozhodne, tak odpovie, ale na žiadosť matky, tomu musí predchádzať všelijaké poučenie a tak ďalej. A toto vlastne musí, musí tá žena absolvovať.
Chcem vám pripomenúť, pán Čepček, že akékoľvek reštrikcie, akokoľvek sa budete snažiť, ak by sa vám aj podarilo, čo sa nepodarí, lebo teda my sme tá moderná spoločnosť, do ktorej vy nepatríte a preto to nechápete, ale ak by sa vám aj podarilo interrupcie zakázať, ony nezmiznú, pán Čepček. Viete o tom, že kedysi ženy podstupovali interrupciu aj bez anestézy? Neviem, či si to viete predstaviť, aká je to šialená bolesť. Napriek tomu chodili a podstupovali interrupcie a poznáme tie príhody, keď napríklad žena nemala peniaze, lebo u nás je to tak, že tá interrupcia stojí niekoľko stoviek eur, a tie ženy, ktoré na to majú, ony sa viac-menej dostanú k nej, aj keď to tu zakážete, tak pôjdu do zahraničia, pretože na to majú peniaze.
Tie, ktoré na toto doplatia, sú tie najchudobnejšie ženy, ktoré si to nemôžu dovoliť, a máme príbehy aj u nás, keď tie, keď tie deti potom končili v potokoch, v latrínach, keď sa používal vešiak drôtený na to, aby sa vlastne tá žena mohla rozhodnúť podľa seba. Vám nepomô... pri ženách vám nepomôže žiadny zákaz. Takisto ako predtým, tak aj teraz, aj potom tie interrupcie budú existovať. Budú existovať. Buď sa presunú inam, alebo jednoducho príde k takýmto veciam. Všimnite si, napríklad Žilinský kraj sa veľmi chváli tým, že tam je najmenší počet interrupcií, a to preto, lebo tam majú s Prešovským krajom najmenšiu dostupnosť. Ale pozrite si vedľajšie kraje, majú tam dvojnásobný počet interrupcií. Viete prečo? Lebo tie ženy sa, samozrejme, presunú.
To, jednoducho tak to funguje a ony teda nezmiznú, akurát ich posúvate, kriminalizujete, ohrozujete a úplne zbytočne, pretože toto, a opakujem to váženým kolegom aj tuto v ľavej časti posluchárne, nie je vražda. Žena nie je vrahyňa, lekár nie je vrah. Vám by sa to páčilo, stále to opakujete, ale v našej modernej spoločnosti, v 21. storočí sme si stanovili nejaké pravidlá a tie pravidlá nikoho, nikoho nezatvárajú do väzenia. Ja viem, že vy by ste chceli. Viem, že tu už aj také návrhy podobné boli, ale nezatvárajú preto, že to nie je vražda, nie je to trestný čin a nie je to ani dieťa. V tom momente je to embryo, ale nie je to ani dieťa, tak nemáte na takéto niečo v žiadnom prípade právo.
Tento víkend som bola s manželom na Malorke, v celom Španielsku, kto... som si... Takto. Keď som tam bola, bola som tam aj v nedeľu a všimla som si, že všetci vyobliekaní do kostolov, je to veľmi pekné, celé rodiny, dobrovoľne, nikto ich nenúti, napriek tomu na Malorke, čuduj sa svete, alebo v Španielsku je toto povolené, okrem toho sú tam aj tie manželstvá osôb rovnakého pohlavia. No dá sa to asi skĺbiť, tá viera s nejakým takým, s takou nejakou toleranciou názoru iných.
Chcem vám pripomenúť, pán Čepček, to, čo hovorila moja kolegyňa Anka Zemanová, za čo jej ďakujem, lebo povedala veľkú časť toho, čo by som povedala ja, že máme najnižší počet interrupcií, že tie klesajú, klesajú spolu s tým, ako sa zvyšuje životná úroveň. Ak chcete znížiť interrupciu, zvýšte životnú úroveň žien, pomôžte im s jasľami, so škôlkami, toto robte, nezakazujte. A, mimochodom, ten váš argument o tom, že tam nie je interrupčná tabletka, ktorá, mimochodom, u nás nie je aj vďaka takým, ako ste vy, povolená, je klamlivý, pretože oni klesajú aj spontánne potraty. Nielen, teda akože nielen, nielen umelé prerušenie tehotenstva, ale potraty celkovo.
No a posledná moja veta je, že, predposledná, 7,9 %, z nášho prieskumu vyplýva, 7,9 % ľudí na Slovensku by chcelo sprísňovať interrupčnú legislatívu. Vyše 30 % by chcelo liberalizovať, napriek tomu my sem s týmto neprichádzame, tiež si vieme predstaviť liberálnejší, neprichádzame preto, lebo jednoducho to rozdeľuje spoločnosť, a teraz sú iné problémy, ktoré treba riešiť. Robte si reklamu iným spôsobom.
A posledná moja veta, pán Čepček, ja vám sľubujem, že ak toto prejde, tak ja v druhom čítaní navrhnem, aby chlap, ktorý sa nevie postarať o decko, pretože po desiatich sekundách svojej slávy musí tá žena porodiť a to decko vychovať, tak ja vám sľubujem, že takýmto chlapom ja navrhnem vazektómiu. Dobre? Že či si budeme potom jedna, jedna, či budete spokojní, lebo všetku zodpovednosť dávate na ženy, jak keby vy chlapi ste sa na tom vôbec nezúčastňovali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2023 18:24 - 18:25 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Pán Čepček, vy ako hovoríte o tom, ako klesne nejaký, nejaký stres, ako sa ľuďom uľaví, menujete zdravotné dôvody, hovoríte o tom, že ľudia to chcú, tak skúste sa opýtať, či by nechceli v stredu voľno, alebo či vtedy, keď bude v stredu voľno, či neklesne spoločenský stres a či vtedy to nepomôže zdraviu. A ideálne by bolo nieže v stredu, počúvajte, dajme to, že od pondelka do piatku, že keby to bolo päť dní, viete, jak by sa, viete, akí by boli zdraví? Jak by si oddýchli? A jak by sa tešili? Určite by, skúste sa opýtať v akomkoľvek prieskume, opýtajme sa ľudí, či nechcú to vymeniť, že iba dva dni sa bude robiť a päť dní budú doma, jak budú oddychovať. Však to by bolo super, všetci by boli zdraví. Len to má taký malý háčik, že keď im zrušíte ten teda stopercentný príplatok v nedeľu, tak miesto toho musia robiť dva dni cez týždeň, aby zarobili rovnaké peniaze.
A ja teda sa venujem tomu zdravotníctvu, tak len tak zhruba som vypočítala pri tej priemernej mzde a odvodoch, aké máme, tak tento váš návrh bude stáť len zdravotníctvo 567-tisíc eur, pretože sa neodvedú tie odvody, teda nielen o platy prídu ľudia, ale ešte aj o zdravotné odvody. Toto pre vašu predstavu je tak 500 euro pre 1 100 sestier zdravotných, alebo 226 liekov, ktoré riešia, ktoré sú pre onkologických pacientov. To len tak zhruba, že čo vlastne urobíte tej ekonomike. Najhoršie ale na tom je, že zoberiete síce odvody, zoberiete plat tým ľuďom, ale najhoršie na tom je, že tí ľudia si to odmakajú. Len za polovičnú mzdu a v iný deň, lebo vlastne to presuniete len, len na iný deň. Je to veľmi smutné, keď počúvam tie vaše zákazy a príkazy, vy ste neni že, akože vy neni že obyčajní, vy ste takí jednoduchí ľudia. Toto proste nemá absolútne nič so zdravým rozumom tento návrh.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.12.2022 14:40 - 14:40 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
OK. Chcela by som vyňať na samostatné hlasovanie body, teda z informácie, body 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 47 a 62. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Ešte raz vás poprosím, aby si to pán spravodajca mohol poznačiť.

Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
1 až 12, potom 14, 47, 62. A chceš aj vedieť, ktorý je ktorý? Dobre. Takisto by som podala pozmeňujúce návrhy dva. Ja som späť vzala tie dva, ktoré, ktoré chcem meniť preto, lebo prišlo v rámci schválenia rozpočtu, schvaľovania rozpočtu prišlo k dohodám, ktoré oceňujem a ktoré pomôžu, aby prešli dobré návrhy.
Tie dva návrhy sa týkajú percenta za poistencov štátu a na to naviazaných, na to naviazané obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. Asi k tomu zbytočne budem to nejak dopodrobna vysvetľovať, takže prečítam, prečítam tie pozmeňovaky, v čom sa to mení oproti tomu, čo som pôvodne predkladala. Je to, že sa posúva účinnosť toho percenta za poistenca štátu o rok neskôr, a to z toho dôvodu, že financie na to sú vlastne štrukturálnym výdavkom štrukturálneho charakteru. A keďže SaS presadila výdavkové limity do rozpočtu, tak vlastne takýto návrh by potom presahoval o nejakých 60 až 100 mil. vlastne tie výdavkové limity, pretože tie riešia práve štrukturálny deficit. Z tohto dôvodu sme súhlasili s odkladom o rok neskôr, ale zároveň sme dostali prísľub, že do rozpočtu zdravotníctva prídu v priamej tranže potrebné peniaze, teda minimálne 740 mil. plus 80. Takže aj rok 2023 bude vykrytý, čo opäť oceňujem. Čiže dovolím si prečítať pozmeňujúce návrhy.
Ten pozmeňujúci návrh druhý k zisku je iný iba v tom, že aby nenaväzoval na priamo, aby nebol priamo spojený s prvým pozmeňujúcim návrhom, aby prípadne mali poslanci možnosť si vybrať iba jeden z nich, pokiaľ tak uznajú za vhodné. Aj keď úprimne odporúčam hlasovať za dvojočkovú ako takú, pretože je odkonzultovaná s celým sektorom, so zdravotnými poisťovňami. Toto môže niekoho iritovať, ale znamená to, že naozaj nikoho nezlikviduje, nikomu nesťaží fungovanie na trhu a nebudú z toho ani, ani žiadne pokuty a ako dôsledok súdnych sporov. Zároveň ale zabezpečuje tú garanciu, že keď dáme do zdravotníctva viac peňazí, tak jednoducho je tam, je tam horný limit a zároveň obsahuje, a to je pre mňa najdôležitejšie, tzv. KPI kritéria, teda kritériá kvality, ktoré naväzujú na priamy prínos pre poistenca. To som tu už niekoľkokrát hovorila. Tie kritériá kvality môžme meniť, môžme dopĺňať, môžme s tým pracovať. Hlavné je začať s tým, aby sme povedali, milá poisťovňa, tvoje miesto je tu na to, aby sa starala o poistencov a iba v prípade, ak zabezpečíš dostatočných, dostatočne včas dostatočný počet lekárov, ambulancií a to, čo pacient potrebuje, možnože aj nejaký komfort, objednávanie na termín a ďalšie veci, iba v tom prípade dostaneš viac peňazí. Tento istý kľúč je zaznamenávaný aj v prvom pozmeňováku k tomu percentu za poistenca štátu, kde tiež od roku 2026, čo ma mrzí, lebo ja si myslím, že toto mohlo byť skôr, ale teda bola takáto dohoda, od roku 2026 bude pol percenta navyše pre sektor práve vtedy, ak, ak prinesú konkrétny prínos pre poistenca, pre pacienta v takejto podobe. Ono sa to na začiatku roka dohodne. Povie sa presne aké kritéria. Aké percento objednaných pacientov, preventívnych prehliadok a tak ďalej a tak ďalej. A toto, keď sa splní na konci roka, tak vlastne je tam finančná odmena. To dôležité je to slovo motivácia. Že my vlastne vytvárame v oboch prípadoch motiváciu, aby si sektor sadol a spoločne lekári, ambulancie, nemocnice, poisťovne, ministerstvo, pacientske organizácie za jedným stolom povedali, toto sú kritériá, ktoré vieme za tieto peniaze splniť. A nech to napíšu na papier, nech sa to dá odmerať. A na konci roka, keď sa to odmera, či to naozaj splnili to, čo rozpráva, že za tie peniaze vedia. A keď to splnia, potom nech sa páči, nech ich majú. Ale keď to nesplnia, nemajú ich za čo dostať. Tento kľúč je veľmi dôležitý, aby sme začali meniť. A upozorňujem, až tak na tých samostatných kritériách nezáleží. Ja do tých kritérií by som dala hocičo, hocičo vybrala, viac-menej, nie úplne hocičo, ale teda až takto nedeliť, nenásobiť. Strašne dôležité je začať s tým konečne. A potom uvidíme, keď to pôjde, uvidíme, čo tam treba ešte pridať, čo prípadne odobrať. Každý rok to treba na tomto pracovať. Samozrejme, ruku nad tým bude mať ministerstvo zdravotníctva, ale aj ono má motiváciu dohodnúť kritériá, ktoré budú realizovateľné na konci a ktoré budú prínosom. Na druhej strane, keď dostáva peniaze, tak toto je vlastne kľúč na, na ten sektor, aby sme mohli povedať, no tak áno, my vám chceme dať viac peňazí, ale povedzte mi, čo za to. Nie len to, že budete tu, ale čo navyše za to. Toto je podľa mňa mechanizmus, ktorý naozaj môže byť revolučný, pokiaľ sa dobre uchopí a ja teda veľmi dúfam, že toto sa podarí a že to bude prvý krok k spolupráci, pretože toto zabezpečí, že by z toho, v tom sektore malo byť aspoň nejaká slušná minimálna základná suma peňazí a možnože menej nervozity a viac plánovania a bude sa dať pracovať na ďalších veciach.
Takže s dovolením prečítam tie pozmeňujúce návrhy, ku ktorým sa na moje prekvapenie, ale o to väčšiu radosť, pridali aj kolegovia. Teda k tomu prvému sa pridali aj kolegovia, takže čítam aj v ich mene.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej, Mareka Krajčího, Zuzany Šebovej, Anny Záborskej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1217.
1. V čl. IV bod, prepáčte. V čl. III 4. bode sa v § 12 ods. 8 za slovo "zariadení," vkladajú slová "v ktorom sa vykonáva rozhodnutie súdu o nariadení ústavnej starostlivosti, rozhodnutie súdu o uložení neodkladného opatrenia, rozhodnutie súdu o umiestnení osoby do detenčného ústavu pre mladistvých, rozhodnutie súdu o nariadení výchovného opatrenia alebo rozhodnutie súdu o uložení ochrannej výchovy,14aca)"
Poznámka pod čiarou k odkazu 14aca znie:
"14aca) Napríklad § 365 a 367 Civilného mimosporového poriadku, § 37 ods. 3 a § 54 zákona č. 36/2005 Z. z. v znení zákona č. 175/2015 Z. z., zákon č. 245/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 231/2019 Z. z. v znení zákona č. 390/2022 Z. z., § 45 zákona č. 305/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov."
2. V čl. VI sa za 39. bod vkladá nový bod 40, ktorý znie:
"40. V § 12 ods. 1 sa za písmeno e) vkladá nové písmeno f), ktoré znie:
"f) štát 5 % z vymeriavacieho základu,".
Doterajšie písmeno f) sa označuje ako písmeno g).
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Legislatívna zmena v bode 40 (§ 12 ods. 1 písm. f) nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku IX o účinnosti zákona.
3. V čl. VI sa za 40. bod vkladajú nový 41. a 42. bod, ktoré znejú:
"41. V § 13 ods. 13 znie:
"(13) Vymeriavací základ štátu je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy, ak v druhej vete nie je ustanovené inak. Vymeriavací základ štátu pre platbu poistného za osobu uvedenú v § 11 ods. 7, ktorá bola takouto osobou len časť rozhodujúceho obdobia, je pomerná časť vymeriavacieho základu podľa prvej vety prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktoré, ktorých bola osobou uvedenou v § 11 ods. 7."
42. V § 13 ods. 18 sa vypúšťa posledná veta."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Body 41 a 42 nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku IX o účinnosti zákona.
4. V čl. VI sa za 42. bod vkladajú nové body 43. až 45., ktoré znejú:
"43. V § 16 ods. 2 písm. e) znie:
"e) štát vo výške 1/12 sumy určenej zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rok, ktorá sa rozdelí medzi zdravotné poisťovne podľa počtu poistencov oznámených podľa § 23 ods. 9 písm. c),".
44. V § 16 ods. 2 písm. f) sa slová "písm. f)" nahrádzajú slovami "písm. g)".
45. V § 16 ods. 8 písm. c) sa slová "písm. f)" nahrádzajú slovami "písm. g)"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Body 43 až 45 nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku IX
o účinnosti zákona.
5. V čl. VI sa za 47. bod vkladajú nové body 48. až 50., ktoré znejú:
"48. V § 19 ods. 21 sa na konci tretej vety pripájajú tieto slová: "a suma získaná vynásobením vymeriavacieho základu a sadzby poistného štátu sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor."
49. V § 19 odsek 22 znie:
"(22) Zdravotná poisťovňa, ktorej vznikol záväzok voči ministerstvu zdravotníctva na základe vykonaného ročného zúčtovania poistného plateného štátom, je povinná uhradiť vzniknutý záväzok ministerstvu zdravotníctva najneskôr do 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného plateného štátom vykonalo. Ministerstvo zdravotníctva, voči ktorému vznikla zdravotnej poisťovni pohľadávka na základe vykonaného ročného zúčtovania poistného plateného štátom, je povinné uhradiť pohľadávku príslušnej zdravotnej poisťovne najneskôr do 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného plateného štátom vykonalo."
50. V § 19 sa vypúšťajú odseky 23 až 26.
Doterajšie odseky 27 až 29 sa označujú ako odseky 23 až 25."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Body 48 až 50 nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku IX o účinnosti zákona.
6. V čl. VI sa za 51. bod vkladá nový 52. bod, ktorý znie:
"52. V § 23 ods. 15 sa slová „§ 19 ods. 29" nahrádzajú slovami "§ 19 ods. 25"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Bod 52 nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku IX o účinnosti zákona.
7. V čl. VI sa za 56. bod vkladajú body 57. a 58., ktoré znejú:
"57. V § 27d ods. 1 sa slovo "dva" nahrádza slovom "tri".
58. V § 27e ods. 4 sa slová "odseku 7 písm. d)" nahrádzajú slovami "odseku 8 písm. e)".
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Body 57 a 58 nadobúdajú účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku IX o účinnosti zákona.
8. V čl. Vl sa za 58. bod vkladá nový 59. bod, ktorý vrátane nadpisu znie:
"59. Za § 38ezf sa vkladá § 38ezg, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 38ezg
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2024
"(1) Ročné zúčtovanie poistného plateného štátom za rok 2023 sa vykoná v roku 2024 podľa § 19 v znení účinnom do 31. decembra 2023.
(2) Od 1. januára 2024 do 31. decembra 2024 je sadzba poistného pre štát 4,5 % z vymeriavacieho základu.
(3) Od 1. januára 2025 do 31. decembra 2025 je sadzba poistného pre štát 4,5 % z vymeriavacieho základu."
Bod 59 nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku IX o účinnosti zákona.
Áno, v tejto súvislosti vynímame bod 62 z informácie na osobitné hlasovanie.
Ďakujem veľmi pekne. To bol teda prvý pozmeňujúci návrh zákona.
Ja chcem aj veľmi pekne poďakovať šestnástim zdravotníckym organizáciám, ktoré sa za toto zasadili, a aj poisťovniam a tak ďalej. A idem druhý pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka teda zisku poisťovní.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej a Mariána Viskupiča k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1217.
1. V čl. I sa za 12. bod vkladá nový 13. bod, ktorý znie:
"13. V § 6a ods. 3 písm. i) sa slová "správu a rozvoj národného zdravotníckeho informačného systému" nahrádzajú slovami "činnosť Národného centra zdravotníckych informácií (ďalej len "národné centrum")".
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Bod 12 nadobúda účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku IX o účinnosti zákona.
2. V čl. I 13. bod znie:
13. Za § 6a sa vkladá § 6aa, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 6aa
Kladný výsledok hospodárenia zdravotnej poisťovne
(1) Zdravotná poisťovňa môže nakladať s kladným výsledkom hospodárenia pri vykonávaní verejného zdravotného poistenia za podmienok ustanovených týmto zákonom.
(2) Primeraný výsledok hospodárenia je súčet
a) sumy 1,5 % z predpísaného poistného v hrubej výške a
b) sumy určenej ako výsledok plnenia kritérií kvality zdravotnej poisťovne (ďalej len "kritériá kvality") podľa § 6ab; takto určená suma nemôže byť vyššia ako 0,5 % z predpísaného poistného v hrubej výške.
(3) Predpísané poistné v hrubej výške je úhrn predpísaného poistného zaúčtovaného v účtovnom období, v ktorom sa kladný výsledok hospodárenia vytvoril, podľa auditovanej účtovnej závierky.
(4) Ak zdravotná poisťovňa dosiahne v účtovnom období kladný výsledok hospodárenia, ktorý je po zdanení a po vykonaní povinného doplnenia rezervného fondu (§ 15 ods. 5) (ďalej len "upravený výsledok hospodárenia") vyšší, ako je primeraný výsledok hospodárenia podľa odseku 2, rozdiel medzi upraveným výsledkom hospodárenia a primeraným výsledkom hospodárenia použije zdravotná poisťovňa na tvorbu alebo doplnenie fondu kvality zdravia.
(5) Prostriedky fondu kvality zdravia musí zdravotná poisťovňa použiť do dvoch rokov od skončenia účtovného obdobia, z ktorého rozdielu medzi upraveným výsledkom hospodárenia a primeraným výsledkom hospodárenia bol vytvorený, na úhradu
a) liekov podľa osobitného predpisu,18ja)
b) populačného skríningu a oportúnneho skríningu zameraného na zachytenie onkologickej choroby podľa osobitného predpisu,18jb)
c) nákladov spojených s realizáciou činnosti pri preventívnych programoch alebo programoch zdravia
1. vykonávaných podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu,18jc) ktorých cieľom je zlepšenie zdravia poistencov, zabránenie zhoršovania zdravia poistencov alebo podpora zdravého spôsobu života poistencov,
2. zameraných na zvyšovanie kvality a efektivity poskytovanej zdravotnej starostlivosti alebo
d) zdravotných výkonov, ktoré nie sú uvedené v Katalógu zdravotných výkonov, a na ktorých úhradu udelil revízny lekár zdravotnej poisťovne predchádzajúci súhlas.18jd)
(6) Ak v ktoromkoľvek z predchádzajúcich účtovných období nebol dosiahnutý primeraný výsledok hospodárenia, zdravotná poisťovňa môže v účtovnom období, kedy primeraný výsledok hospodárenia dosiahnutý bol, znížiť sumu pre doplnenie fondu kvality zdravia najviac do výšky 1,5 % z predpísaného poistného v hrubej výške, pričom už raz takto odpočítanú sumu nemožno použiť na zníženie sumy pre doplnenie fondu kvality zdravia opakovane."."
Poznámky pod čiarou k odkazom 18ja až 18jd znejú:
"18ja) § 88 ods. 7 a 8 zákona č. 363/2011 Z. z. v znení neskorších predpisov.
18jb) § 2 ods. 7 písm. f) a g) zákona č. 576/2004 Z. z.
18jc) § 10 a 14 zákona č. 355/2007 Z. z. v znení zákona č. 306/2012 Z. z.
18jd) § 42 ods. 5 a 6 zákona č. 577/2004 Z. z."
3. V čl. I bode 14 sa slová "§ 6a" nahrádzajú slovami "§ 6aa" a slová "§ 6aa" sa nahrádzajú slovami "§ 6ab".
4. V čl. I 14. bode § 6aa ods. 1 písm. b) a h) a ods. 2 písm. f) (3x) sa za slovo "ambulantnej" vkladá slovo "zdravotnej".
5. V čl. I v 14. bode § 6aa sa odkaz "18i)" nahrádza odkazom "18je)", odkaz "18je)" sa nahrádza odkazom "18jf)" a odkaz "18ja)" sa nahrádza odkazom "18jg)".
Poznámky pod čiarou k odkazom 18je, 18jf a 18jg znejú:
"18je) § 5 ods. 5 a 6, § 5a, § 5b ods. 3, § 5d zákona č. 578/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov
18jf) § 38 zákona č. 540/2021 Z. z.
18jg) Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 640/2008 Z. z. o verejnej minimálnej sieti v znení neskorších predpisov."
6. V čl. I 25. bod sa vypúšťa.
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
Vypustenie bodu sa pri, premietne do čl. 9 o účinnosti zákona.
7. V čl. I 26. bode § 15 ods. 1 písmena an) sa slová "§ 6aa" nahrádzajú slovami "§ 6ab".
8. V čl. I bod 38 znie, 38 v § 18 ods. 1 sa za písmeno x) vkladá nové písmeno y), ktoré znie:
"y) rozhoduje o splnení kritérií kvality (§ 6ab)".
Doterajšie písmeno y) sa označuje ako písmeno z).
To je všetko. Dúfam, že som prečítala všetko, čo som mala.
Ďakujem ešte raz všetkým zúčastneným.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.12.2022 16:39 - 16:39 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja skúsim byť naozaj veľmi stručná vzhľadom na to, že o piatej viem, že je grémium. Na tomto návrhu zákona mi v podstate vadia najmä, najmä systémové dve veci, a to je trošku úľava pri tom, keď Všeobecná zdravotná poisťovňa, pokiaľ sa dostane pod tú zákonom stanovenú nejakú sumu 16,6 mil. základného imania, vlastného imania, tak keď pod ňu klesne, čo značí, že teda nie je finančne zdravá, tak mala, v doteraz platnom zákone mala vlastne okamžite ukazovať ozdravný plán, mala ho vypracovať, mala vlastne svojmu akcionárovi, verejnosti a úradu pre dohľad, ktorý to mal riešiť, ukazovať, čo chce zlepšiť, aby už v dlhu nebola, aby bola finančne ozdravená. No a teraz sa to mení tak, že vlastne to bude musieť robiť iba raz za rok a vieme, že raz za rok nie je až taký problém to nejako posunúť, zaplatiť neskôr niečo a podobne, trošku si to upraviť. Jednoducho ja nerozumiem tomu, keď máme poisťovňu, ktorá je druhým alebo tretím nastratovejším štátnym podnikom, že ideme vlastne jej pomáhať, aby nemusela ani len vypracovávať ozdravný plán. Úplne rozumiem, že to robí problém, že mesiac čo mesiac, ale ten problém nie je, že musí vyrábať ozdravný plán, problém je, že ona je mesiac čo mesiac v strate, a preto musí vyrobiť ten ozdravný plán a treba tam taký manažment a také zmeny, aby tá poisťovňa v strate nebola. Nieže to budeme nejako kamuflovať. Čiže mám k tomuto pozmeňujúci návrh zákona, ktorý z tohoto zákona vlastne vyhadzuje to, aby ozdravné, aby ozdravný plán nemusela Všeobecná zdravotná poisťovňa robiť, ale naopak, musí teda vždy, keď sa dostane potom pod tú zákonom stanovenú hranicu, tak musí tento ozdravný plán vypracovávať a potom sa podľa neho chovať.
A druhá vec, ktorá mi prekáža, je vlastne určenie zisku zdravotných poisťovní takým spôsobom, že, samozrejme, obmedzuje zisk, napríklad teda najmenšia poisťovňa by, teda deklaruje, že takýmto stano... takto stanoveným spôsobom by to pre nich bolo likvidačné, že jednoducho by nemohli tvoriť zisk, pretože ony ako najmenšia poisťovňa majú väčšie prevádzkové náklady, ktoré majú normálne oficiálne dovolené. Takže aj k tomuto mám pozmeňujúci návrh zákona. A čo je ešte najdôležitejšie, je to, že zároveň dávam pozmeňujúci návrh, ktorý zvyšuje, a to si myslím, že teda ocení, keby to vyšlo, aj ministerstvo zdravotníctva, ktorý zvyšuje stabilitu v sektore, a teda navrhujem 4,5 % za poistenca štátu.
Chcem vás, vážení kolegovia, upozorniť, že ste dostali do svojich mailových schránok list od zdravotníckych organizácií, od poskytovateľov, ktorí vás prosia o podporu tohto návrhu preto, lebo 4,5 % za poistenca štátu je 54,50 mesačne, v súčasnosti platíme za svojich poistencov, dôchodcov, matky na materskej, invalidov, deti a tak ďalej platíme 32 eur ako štát. Sú to pritom skupiny, ktoré naozaj potrebujú najviac zdravotnej starostlivosti, zatiaľ čo napríklad v Českej republike platia 78 euro. A keď ste napríklad dobrovoľne nezamestnaný alebo živnostník, tak váš minimálny odvod musí byť okolo 84, vyše 84 euro. Pokiaľ ste zamestnaný, tak je to 200 euro, ale za tých, ktorí najviac potrebujú tú zdravotnú starostlivosť, za nich platíme 32 eur a potom to funguje tak, že no tak potom, jak si politici zmyslia práve, tak toľko pridajú. Pokiaľ by bolo stanovené 4,5 %, za čo sme viacerí spoločne bojovali, tak jednoducho tá, vie sa naplánovať tá stabilita v sektore, vie sa dopredu naplánovať tá zdravotná starostlivosť a veľmi by to sektoru pomohlo, preto sa prihovárajú aj Asociácia na ochranu práv pacientov, občianske združenie Slovenský pacient, Slovenská lekárska komora, Slovenská komora zubných lekárov, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky, Zväz ambulantných poskytovateľov, ktorý hovorí, že pokiaľ toto nebude splnené, budú musieť začať vyberať poplatky od pacientov, pretože jednoducho nemajú inú možnosť, nedostali pomoc ako nemocnice. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia polikliník a zdravotných zariadení, Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie, Asociácia slovenských kúpeľov, Slovenská lekárska únia špecialistov, Dôvera - zdravotná poisťovňa, Union - zdravotná poisťovňa.
Všetci títo si návrh preštudovali a súhlasia s jeho znením. Je to nastavené tak, že 4,5 % v roku ´23 aj v roku ´24, pričom v roku ´24 si sadnú poskytovatelia s ministerstvom zdravotníctva, dajú dokopy kritériá, ktoré na začiatku dvadsiateho štvrtého roku stanovia a na konci dvadsiateho štvrtého musia dodržať. Tie kritériá môžu byť napríklad nejaké percen... koľko perc..., aké percento objednaní bude, teda zo všetkých pacientov budú objednaní na termín, aké percento preventívok sa urobí, v akom termíne, čakačky a tak ďalej, toto všetko sa môže stanoviť a pokiaľ títo, pokiaľ sa to splní, tak budú mať ešte o pol percenta ako sektor navyše, čo je veľmi motivačné. Tam je najdôležitejšia nie tá suma, tá nie je taká veľká, tých pol percenta, ale tam je veľmi dôležité to, že ten sektor je motivovaný sadnúť si za jeden stôl a vymyslieť merateľné kritériá, ktoré na začiatku roka pomenuje, na konci roka sa urobí, to musia byť merateľné kritériá, urobí sa check, či to naozaj urobili, inak povedané, keď dávam peniaze ja ako štát, tak sa opýtam: Milé poisťovne, milí poskytovatelia, čo konkrétne za tieto peniaze dáte tým pacientom? A oni to teda takto spíšu pod vedením ministerstva. Pokiaľ by sa nedohodli, môže to samé ministerstvo zadať, ale je v ich záujme sa dohodnúť, aby to bolo splniteľné. Na konci roka, keď je to hotové, ešte je tam pol percenta navyše, tá motivácia sadnúť si za jeden stôl a rokovať a posúvať golfovou metódou rok čo rok tú službu pre toho pacienta je jednoducho obrovská.
Takto isto som, sme napísali aj zisk zdravotných poisťovní, ktorý obmedzujeme podobne, ako je to v návrhu s tým ale, že to teda, že my neudávame, koľko presne treba minúť, lebo nie je problém stanoviť, musí sa minúť minimálne, ja neviem, aj 120 % viete minúť, pokiaľ dáte predražené zmluvy. Problém je nastaviť to tak, aby poisťovne tu chceli byť, boli a prípadne ešte aby to konkurenčné prostredie bolo zdravé. Čiže aj ten zisk sme nastavili spôsobom, že 1,5 % stabilných, plus maximálny zisk, plus 0,5 % opäť za prínos konkrétny pre poistencov. Čiže zasa sa to stanoví, zasa keď splníš, milá poisťovňa, na to ťa tu mám, pokiaľ sa o poistencov staráš tak, ako máš, tak nech sa páči. Pokiaľ ešte navyše a máš nejaké merateľné kritériá navyše, ktoré si splnil, splnila, tak budeš mať 0,5 % navyše, je to opäť motivácia robiť viac, ako je štandard.
V takomto, takéto pôvodné znenie má aj pôvodný návrh zákona s tým ale, že ja tam nechávam prevádzkové náklady a ruším tú maximálnu sumu, ktoré treba meniť a to z toho dôvodu, aby to neškodilo tej najmenšej zdravotnej poisťovní, ktoré na trhu máme, lebo bolo by naozaj katastrofa, keby sme tu ešte zmenšovali počet poisťovní a zostala by nám tu vlastne iba všeobecná zdravotná a Dôvera, ktorej ten návrh nijak neškodí.
Takže za mňa podávam pozmeňujúce návrhy, prvý pozmeňujúci a idem ich teda čítať.
Prvý pozmeňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 2581/2004 o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1217.
1. V čl. VI sa za bod 39 vkladajú nový 40. a 41. bod, ktoré znejú:
"40. V § 12 ods. 1 sa za písmeno e) vkladá nové písmeno f), ktoré znie:
"f) štát 5 % z vymeriavacieho základu, ak v odseku 4 nie je ustanovené inak,".
Doterajšie písmeno f) sa označuje ako písmeno g)."
"41. V § 12 sa dopĺňa odsek 4, ktorý znie:
"(4) Sadzba štátu podľa odseku 1 písm. f) sa každý rok zníži o 0,5 percentuálneho bodu, ak všetky zdravotné poisťovne nesplnia kritériá kvality zdravotnej poisťovne49aa) aspoň na 80% v roku, ktorý dva roky predchádza kalendárny rok, na ktorý sa ustanovuje sadzba štátu."
Poznámka pod čiarou k odkazu 49aa znie:
"49aa) § 6ab, § 20b zákona č. 581/2004 Z. z. v znení zákona č. .../2022 Z. z."
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
41. bod nadobúda účinnosť 1. januára 2025, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona."
2. V čl. VI sa za pôvodný 40. bod, vkladajú nové body 41. a 42., ktoré znejú:
"41. V § 13 odsek 13 znie:
"(13) Vymeriavací základ štátu je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy, ak v druhej vete nie je ustanovené inak. Vymeriavací základ štátu pre platbu poistného za osobu uvedenú v § 11 ods. 7, ktorá bola takouto osobou len časť rozhodujúceho obdobia, je pomerná časť vymeriavacieho základu podľa prvej vety prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých bola osobou uvedenou v § 11 ods. 7."
"42. V § 13 ods. 18 sa vypúšťa posledná veta."
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
3. V čl. VI sa za 42. bod vkladajú nový 43. až 45. bod, ktoré znejú:
"43. V § 16 ods. 2 písmeno e) znie:
"e) štát vo výške 1/12 sumy určenej zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rok, ktorá sa rozdelí medzi zdravotné poisťovne podľa počtu poistencov oznámených podľa § 23 ods. 9 písm. c),"
"44. V § 16 ods. 2 písm. f) sa slová "písm. f)" nahrádzajú slovami "písm. g)"."
"45. V § 16 ods. 8 písm. c) sa slová "písm. f)" nahrádzajú slovami "písm. g)"."
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
4. V čl. VI sa za 47. bod vkladajú nový 48. až 50. bod, ktoré znejú:
"48. V § 19 odsek 21 sa slová "15. novembra" nahrádzajú slovami "10. novembra" a na konci tretej vety sa pripájajú tieto slová: "a suma získaná vynásobením vymeriavacieho základu a sadzby poistného štátu sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor."."
"49. V § 19 odsek 22 znie:
"(22) Zdravotná poisťovňa, ktorej vznikol záväzok voči ministerstvu zdravotníctva na základe vykonaného ročného zúčtovania poistného plateného štátom, je povinná uhradiť vzniknutý záväzok ministerstvu zdravotníctva najneskôr do 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného plateného štátom vykonalo. Ministerstvo zdravotníctva, voči ktorému vznikla zdravotnej poisťovni pohľadávka na základe vykonaného ročného zúčtovania poistného plateného štátom, je povinné uhradiť pohľadávku príslušnej zdravotnej poisťovne najneskôr do 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného plateného štátom vykonalo."
50. V § 19 sa vypúšťajú odseky 23 až 26.
Doterajšie odseky 27 až 29 sa označujú ako odseky 23 až 25."
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
5. V čl. VI 58. bode sa v § 38ezc dopĺňa odsekmi 3 až 5, ktoré znejú:
"3) Ročné zúčtovanie poistného plateného štátom za rok 2022 sa vykoná v roku 2023 podľa § 19 v znení účinnom do 31. decembra 2022.
4) Od 1. januára 2023 do 31. decembra 2023 je sadzba poistného pre štát 4,5 % z vymeriavacieho základu.
5) Od 1. januára 2024 do 31. decembra 2024 je sadzba poistného pre štát 4,5 % z vymeriavacieho základu."
Druhý pozmeňujúci návrh k rovnakému zákonu k tlači, teda k zákonu 581/2004, tlač 1217.
1. V čl. I 13. bod znie:
"13. Za § 6a sa vkladá § 6aa, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 6aa
Kladný výsledok hospodárenia zdravotnej poisťovne
(1) Zdravotná poisťovňa môže nakladať s kladným výsledkom hospodárenia pri vykonávaní verejného zdravotného poistenia za podmienok ustanovených týmto zákonom.
(2) Primeraný výsledok hospodárenia je súčet
a) sumy 1,5 % z predpísaného poistného v hrubej výške a
b) sumy určenej ako výsledok plnenia kritérií kvality zdravotnej poisťovne (ďalej len "kritériá kvality") podľa § 6ab; takto určená suma nemôže byť vyššia ako 0,5 % z predpísaného poistného v hrubej výške.
(3) Predpísané poistné v hrubej výške je úhrn predpísaného poistného zaúčtovaného v účtovnom období, v ktorom sa kladný výsledok hospodárenia vytvoril, podľa auditovanej účtovnej závierky.
(4) Ak zdravotná poisťovňa dosiahne v účtovnom období kladný výsledok hospodárenia, ktorý je po zdanení a po vykonaní povinného doplnenia rezervného fondu (§ 15 ods. 5) (ďalej len "upravený výsledok hospodárenia") vyšší, ako je primeraný výsledok hospodárenia podľa odseku 2, rozdiel medzi upraveným výsledkom hospodárenia a primeraným výsledkom hospodárenia použije zdravotná poisťovňa na tvorbu alebo doplnenie fondu kvality zdravia.
(5) Prostriedky fondu kvality zdravia musí zdravotná poisťovňa použiť do dvoch rokov od skončenia účtovného obdobia, z ktorého rozdielu medzi upraveným výsledkom hospodárenia a primeraným výsledkom hospodárenia bol vytvorený, na úhradu
a) liekov podľa osobitného predpisu,18ja)
b) populačného skríningu a oportúnneho skríningu zameraného na zachytenie onkologickej choroby podľa osobitného predpisu,18jb)
c) nákladov spojených s realizáciou činností pri preventívnych programoch alebo programoch zdravia
1. vykonávaných podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu,18jc) ktorých cieľom je zlepšenie zdravia poistencov, zabránenie zhoršovania zdravia poistencov, alebo podpora zdravého spôsobu života poistencov,
2. zameraných na zvyšovanie kvality a efektivity poskytovanej zdravotnej starostlivosti, alebo
d) zdravotných výkonov, ktoré nie sú uvedené v Katalógu zdravotných výkonov, a na ktorých úhradu udelil revízny lekár zdravotnej poisťovne predchádzajúci súhlas.18jd)
(6) Ak v ktoromkoľvek z predchádzajúcich účtovných období nebol dosiahnutý primeraný výsledok hospodárenia, zdravotná poisťovňa môže v účtovnom období, kedy primeraný výsledok hospodárenia dosiahnutý bol, znížiť sumu pre doplnenie fondu kvality zdravia najviac do výšky 1,5 % z predpísaného poistného v hrubej výške, pričom už raz takto odpočítanú sumu nemožno použiť na zníženie sumy pre doplnenie fondu kvality zdravia opakovane."."
Poznámky pod čiarou k odkazom 18ja až 18jd znejú:
"18ja) § 88 ods. 7 a 8 zákona č. 363/2011 Z. z. v znení neskorších predpisov.
18jb) § 2 ods. 7 písm. f) a g) zákona č. 576/2004 Z. z.
18jc) § 10 a 14 zákona č. 355/2007 Z. z. v znení zákona č. 306/2012 Z. z.
18jd) § 42 ods. 5 a 6 zákona č. 577/2004 Z. z."
2. V čl. I bode 14 sa slová "§ 6a" nahrádzajú slovami "§ 6aa" a slová "§ 6aa" sa nahrádzajú slovami "§ 6ab".
3. V čl. I 25. bod sa vypúšťa.
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
4. V čl. I v 26. bode § 15 ods. 1 písm. an) sa slová "§ 6aa" nahrádzajú slovami "§ 6ab".
5. V čl. I v 38. bode § 18 ods. 1 sa slová "§ 6aa" nahrádzajú slovami "§ 6ab".
6. V čl. I v 45. bode § 20b sa slová "(§ 6aa)" nahrádzajú slovami "(§ 6ab)".
7. V čl. I v 96. bode v § 86zm ods. 5 sa slová "§ 6a" nahrádzajú slovami "§ 6aa".
8. V čl. I v 96. bode v § 86zm sa vypúšťa odsek 6.
9. V čl. I 97. bod sa vypúšťa.
Ďalší pozmeňujúci, predposledný, ale toto sú už veľmi krátke, upozorňujem, naozaj, že jedno a dvojriadkové pozmeňujúce návrhy.
Čiže pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Jany Bittó Cigánikovej k návrhu zákona, k zákonu č. 581/2004 Z. z., tlač 1217.
V čl. V sa za bod 2 vkladá nový bod 3, ktorý znie:
"3. V § 39b ods. 2 sa vypúšťa druhá veta."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť.
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
A posledný pozmeňujúci návrh k rovnakému zákonu 581/2004 Z. z., tlač 1217.
V čl. 1 71. bod sa vypúšťa.
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis