Ďakujem veľmi pekne. V prvom rade, keďže to tu ešte nikto neocenil a neupozornil na to, tak urobím to aspoň ja. Chcela by som vyzdvihnúť stranu DEMOKRATI, ktorá pred týmto návrhom zákona mala svoj návrh zákona, ktorým deklarovala podporu a pomoc samospráve, no ale bola, bol tu aj, je tu aj návrh zákona pani Záborskej, ktorý ani náhodou nie je pomocou ženám. Ja, samozrejme, aj o tom budem presne hovoriť. Je to spôsob, ako obmedziť prístup k...
Ďakujem veľmi pekne. V prvom rade, keďže to tu ešte nikto neocenil a neupozornil na to, tak urobím to aspoň ja. Chcela by som vyzdvihnúť stranu DEMOKRATI, ktorá pred týmto návrhom zákona mala svoj návrh zákona, ktorým deklarovala podporu a pomoc samospráve, no ale bola, bol tu aj, je tu aj návrh zákona pani Záborskej, ktorý ani náhodou nie je pomocou ženám. Ja, samozrejme, aj o tom budem presne hovoriť. Je to spôsob, ako obmedziť prístup k interrupciám. Všetci to tu, samozrejme, dobre vieme a napriek tomu DEMOKRATI umožnili obmedzenie práv žien, aby prišlo čo najrýchlejšie na rad, takže ja to za pani Záborskú chcem takto oceniť, lebo bola to od pani Miernej veľká obeta, že sa vzdala svojho návrhu zákona, keď je tu 250 bodov, a tým pádom prepadol až na koniec. Len preto, aby pani Záborská s jej obmedzovaním práv žien sa dostala na rad. Treba, aby toto zaznelo pre všetkých, čo nás sledujú. Uvidíme, ako DEMOKRATI budú demo, za demokratické možnosti žien hlasovať potom pri tomto návrhu zákona.
No poďme k veci, veru smutné to je, keď klamete pani Záborská, smutné. Keď tomuto zákonu hovoríte, že to je vlastne zákon, ktorý pomáha ženám, tak ja vám niečo poviem. Vy tam meníte 17 vecí, z toho jeden, jeden bod je taký, ktorý sa dá nazvať pomocou, konkrétne je to ten utajený pôrod. Ja vás chcem vyzvať, aby ste toto podali samostatne, hovorila som vám to už tento, teda minulý rok, predtým rok, lebo však toto už je dvadsiaty štvrtý, myslím návrh, ktorým sa pokúša toto plénum obmedzovať práva žien. Podajte to samostatne, podporíme to. My sme to samostatne podávali, vtedy ste to nepodporili, čiže utajený pôrod pre tých, ktorí počúvajú, to je vlastne podľa mňa pekný zámer o tom, keď žena zostane tehotná a ide na interrupciu len preto, lebo napríklad niekde v nejakej malej dedinke napríklad jej rodina nejaká veľmi zbožná a podobne, tak ona sa jednoducho bojí priznať, že čaká dieťa, bojí sa, že to bude vidieť napríklad aj v práci kolegovia a tak ďalej. Tak tu sa vytvára možnosť, aby takáto žena mohla v podstate bez toho, aby musela zamestnávateľovi čokoľvek vysvetľovať mohla prečkať tie posledné mesiace tehotenstva v podstate niekde v súkromí a nemusela nikomu nič vysvetľovať, a potom keď uzná za vhodné, tak, tak dieťatko môže potom buď dať na adopciu, alebo iné spôsoby, čo je podľa mňa veľmi pekný zámer, a tu moja pochvala končí. Toto sa dá dať aj samostatne a tu a toto je jediná pomoc v tomto zákone.
Potom tu máme, pozerám, že 30 minút, či to budeme stíhať. Potom tu máme tri návrhy, ktoré sú otázne, že akože chce sa to tváriť ako pomoc, ale v skutočnosti to pomoc nie je. Konkrétne je to teda núdzové bývanie, ktoré sa tvári, že teda však ženy aj z dôvodu tehotenstva môžu byť ubytovávané v núdzovom bývaní, myslí sa tým napríklad aj tie ženy, ktorí chcú mať ten utajený pôrod. No, to je síce pekné, ale, samozrejme, tieto zariadenia núdzového bývania sú absolútne preplnené dnes už a nemajú sa tam kam tie ženy zmestiť. Zároveň sú tam ženy, ktoré sú ohrozované násilím, sú tam pre nich vytvorené podmienky, a teraz, keď sa to tieto zriadenia to majú, sa prispôsobovať, tak hovoria o tom, že na to nie sú ekonomicky pripravené, vecne pripravené a, samozrejme, tie samotné deti by to ohrozovalo. Ale to najpodstatnejšie, v podstate tá žena tam teoreticky môže ísť aj dnes, ak nemá kam a pretože sú preplnené, takže toto je len taká póza.
Ďalšia akože pomoc-nepomoc je lekárska správa pri tom, keď žena zistí, že jednoducho bude mať to dieťa vážne choré, keď jej toto lekár povie, tak predtým, keď sa má rozhodnúť, či z tohto dôvodu pôjde na interrupciu, alebo si ho nechá, tak pani Záborská jej chce deklarovať, že má nárok na lekársku správu z hradenú z verejného zdravotného poistenia. No novinka, to, samozrejme, platí aj dnes. Hej? Takže to akože žiadna pomoc nie je, to je niečo, čo je úplne bežné a má z hradených v podstate toľko správ, koľko, koľko lekárov navštívi, tak v takomto prípade to všetko ma hradené z verejného zdravotného poistenia.
No a posledná otázna vec, ktorá sa chce tváriť je pomocou, je príspevok 3 170 eur a 14 centov, ktorý má byť vyplatený žene, ktorá si nechá ťažko postihnuté dieťa, ktorá ho vynosí, porodí. Čo je na tom kritické, lebo, samozrejme, my nekritizujeme to, že sa chce pomáhať rodinám, ktoré majú choré deti a aj alebo si nechaj, si, sa rozhodnúť ženám, ktoré sa rozhodnú takéto deti si ponechať. Čo je na tom hrozné, je to, že je to bez ohľadu na to, či tá žena sa o to dieťa bude starať alebo ho napríklad nechá niekde v detskom domove. My sme v minulosti, pani Záborská toto podávala, my sme navrhovali, aby sa tak, aby takýto príspevok zostal, ale aby sa rozdeliť na rok alebo dva. My sme vtedy navrhovali na rok v mesačných dávkach, čo by znamenalo, že vlastne sa to vypláca naozaj ženám, ktoré o, ktoré sa o takéto deti starajú, takéto rodiny by si, samozrejme, zaslúžili oveľa väčšiu finančnú pomoc, preto my nespochybňujem pomoc ako takú, ale spochybňujem to, že pani Záborská hovorí ´hlavne to dieťa poroď, potom je jedno, čo s ním bude,´ lebo však detské domovy majú veľa miesta, treba tam rodiť deti, ktoré ešte budú mať aj zdravotné problémy, aby sa o nich spoločnosť starala.
No a to je tak všetko, to sú štyri veci, teda konkrétne jedna je pomocou zo sedemnástich a šestnásť ďalších vecí jednoducho sú buď otázne, alebo trinásť, z toho je komplikácia toho, aby sa dostali ženy k, k, aby sa dostali ženy k interrupciám, ktoré je u nás, ktorá je u nás legálna. Konkrétne skomplikovanie v tomto. Ide tam o zisťovanie citlivých údajov, ako podmienku vykonania interrupcie, ide tam, mení sa tam názov z prerušenia tehotenstva na ukončenie, čo nerozporujeme, ale teda akože asi sa to ťažko dá nazvať pomocou ženám, že? Potom je tam pu... po... povinnosť súhlasu rodiča a žien, dievčat do 18 rokov, dnes je to iba do 16, aby na interrupciu mohli byť. Inak, inými slovami, zákaz tým medzi 16 a 18, aby mohli ísť na interrupciu, síce sú už trestne stíhateľné, ale teda rozhodnúť sa o svojom živote, o svojom tele už nemôžu napríklad 17-ročné ženy podľa pani Záborskej. Je tam 48-hodinová lehota, kto, kde je povinná žena rozmýšľať na príkaz pani Záborskej pri všetkých interrupciách aj pri tých, ktoré sa týkajú ohrozenia života alebo ktoré sú nutné urobiť pri ohrození života alebo zdravia ženy.
Je tam zvýšenie zreteľu ochrany života plodu pred narodením, ak je to predsunuté pred ochranu života a zdravia matky. Tým je úplne jasné, čo sa tým sleduje a tiež to ťažko nazvať pomocou ženám. Je tam povinnosť, teda je tam naviazanie toho tej časovej lehoty 48 na odoslanie hlásenia u leká... u lekára, je tam vylúčenie informácií o antikoncepcii, ako lekár dneska má povinnosť informovať o antikoncepcii ženu, toto pani Záborská škrtá a nazýva to pomocou. Je tam obrovská byrokracia pre lekárov, ktorí budú musieť tlačiť kvantá a kvantá papierov, nedá sa to urobiť inak ako všetkým všetko vytlačiť. Je tam nová kontrola a zastrašovanie lekárov. Nový úrad kontrol alebo nový, nové oddelenie kontroly na ministerstve zdravotníctva, ktorá má za povinnosť zastrašovať lekárov, aby sme sa dostali na cesku, na cestu Poľska, kde ženy zomierali preto, lebo sa báli legislatívnych postihov.
Chcem zdôrazniť, že onkologickí pacienti, onkologickým pacientom, či je dodržaná liečba včas a či nie sú ohrození, pani Záborská túto kontrolu nenavrhuje. Pri, pritom či lekári postupujú správne pri onkologických pacientoch, stačí úrad pre dohľad, ale pri interrupciách už aj pekne ministerstvo to bude sledovať, lebo tam ide o, o dôležité veci podľa pani Záborskej. Je tam obrovské zvýšenie vplyvu cirkví a náboženských spoločností. Je tam uvedenie niektorých informácií, ktoré absolútne nie sú legitímne, môžu byť zavádzajúce, ale nie je tam ani zmienka o tom, aby mali, aby bola povinnosť zverejňovať informácie o zariadeniach, kde sa legálna interrupcia vykonáva. Takisto je tam vylúčenie registrovaných partnerstiev ako jedna z možností, ktorú žena môže uviesť ako svoj rodinný stav, čo je, čo ma už úplne fascinovalo. Je tam, samozrejme, zvýšenie politického vplyvu.
No a teraz podrobne k tomu. Čiže ale ešte raz chcem povedať všetkým, čo hovoria o zákone o pomoci ženám. Sedemnásť vecí zmenených, jedna pomáha, tri otázne, trinásť fakticky obmedzuje prístup k interrupciám alebo komplikuje. Keď to chce niekto v Exceli, 6 % tohto zákona je tá jedna vec, ktorá pomáha ženám a 94 % nie.
Tak prosím vás pekne, koho klamete. Teraz k tej veci samotnej. Čiže prvé, čo som hovorila, je to, to som už spomínala teda núdzové bývanie, spomínala som tých 3 170 eur, dobre a spomínala som aj tretí prípad, ktorý sa dá teoreticky považovať, teda ktorý sa dá určite považovať za pomoc, a to je utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Je tam to nemocenské od 21. týždňa a opakujem, to tu navrhovala aj SaS-ka vtedy, to pani Záborská nepodporila. No a teraz k tým, k tým, ktoré nie sú dobré.
Čiže v čl. 4, tam sa to prerušenie mení na ukončenie tehotenstva, opäť zdôrazňujem, nemám problém nejaký veľmi zásadný s touto zmenou, len nerozumiem, ako to má pomáhať ženám, prečo toto je tam ako pomoc ženám uvedené. No a teraz k tej 48-hodinovej lehote, to je naozaj vážny problém, lebo tuto si ja dovolím pomôcť hodnotením možnosti voľby, aby to nebola moja, nie môj nejaký výklad, tak použijem organizáciu, ktorá dlhodobo pomáha ženám, veľmi pozdravujem a ďakujem im za túto prácu. Je to tá organizácia, ktorej ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zobrala peniaze, ktoré im dávali na to, aby pomáhali ženám a dali ich inštitúciám pani zá... pani Záborskej, kde je teda nejakým spôsobom involvovaná, tak urobili, samozrejme, analýzu, tak ako to robia vždy a ja si teda dovolím citovať z ich analýzy, ktorá došla všetkým poslancom a na mail dnes.
Čiže na Slovensku v súčasnosti platí 48-hodinová čakacia doba pred vykonaním interrupcie na žiadosť podľa lekárskych a ľudsko-právnych štandardov. Čakacie doby ohrozujú fyzické a duševné zdravie žien. Vážne spochybňujú ich rozhodovacie schopnosti a mali by byť z legislatívy odstránené.
Pani poslankyňa Anna Záborská so svojimi kolegami z OĽANO ich namiesto toho ešte viac rozširujú. Čakacia doba by sa podľa ich nového návrhu mala vzťahovať na úplne všetky interrupcie, teda aj na tie, ktorých vykonanie by bolo potrebné na odvrátenie ohrozenia života alebo zdravia žien.
Takže si to predstavte, že vám teda tá žena leží na stole, že ste ten lekár a vy sa máte teda nejakým spôsobom rozhodovať. Strašná predstava. A tam vám niekde hrozí teda nejaké sankcie a nové oddelenia, ktoré vás majú kontrolovať.
Anna Záborská navrhuje rozšíriť problémovú povinnú čakaciu dobu 48 hodín na všetky interrupcie, teda aj na interrupcie zo zdravotných dôvodov. Ak by návrh prešiel, lekári a lekárky by boli nútené pri interrupciách zo zdravotných dôvodov odďaľovať poskytnutie interrupčnej zdravotnej starostlivosti a zákrok vykonať až po dvoch dňoch od odoslania hlásenia a splnení všetkých podmienok, a to aj v prípadoch, keď je ohrozený život alebo zdravie ženy, alebo zdravý vývoj plodu, alebo ak ide o geneticky chybný vývoj plodu.
Takže toľko k tomu bodu 2, k tomu 48-hodinovému, k tomu 48-hodinovému testu a teraz k tomu odoslaniu hlásenia. Tam má byť vlastne hlásenie podané, odoslané po poskytnutí informácií. To sú všetky tie, boli ste všetci u lekára, štandardne, ktoré lekár musí poskytnúť, ale navyše sa tam píše: pre odoslanie lekár zisťuje splnenie všetkých podmienok podľa teda tohto zákona, osobitného predpisu, teda zákona 73/1986, všetky tie veci, ktoré teda sa mali robiť aj doteraz, plus poučenie a informácie podľa ods. 2. V listinnej podobe je teda lekár povinný, a to je tá byrokracia, čo som hovorila predtým. Predstavte si, čo ten lekár, ktorý sa má starať o pacientky, čo bude robiť, hej? V listinnej podobe bude vytláčať zoznam občianskych združení, neziskových organizácií, nadácií, cirkví a náboženských spoločností, ktoré poskytujú ženám finančnú, materiálnu a psychologickú pomoc v tehotenstve. Nie, nie tie združenia, ktoré pomáhajú deťom, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom, ktorí pomáhajú ženám všeobecne, iba tým, ktorí pomáhajú v tehotenstve, však samozrejme, veď teda treba toto, aby lekári, týmto treba pomáhať, aby lekári to tlačili a odovzdávali.
Samozrejme, lekár nebude robiť iba toto, on bude musieť ešte vytláčať všetky informácie o tehotenskom, o tehotenskom štipendiu, informácie o rozsahu a podmienkach poskytovanej sociálnej služby v zariadení núdzového bývania. No k tomuto možnosť voľby hovorí: predložený návrh by tiež vytvoril priestor na poskytovanie zaujatých medicínsky nepresných a stigmatizujúcich informácií. Umožnil by, aby informácie, ktoré majú lekári a lekárky poskytovať ženám v rámci povinného poučenia pred interrupciou, mohli vyhotovovať aj organizácie, ktorých zámerom je obmedzovať reprodukčné práva vrátane cirkví a náboženských spoločností. Ak by k uvedeným zmenám došlo, tak v praxi to bude znamenať, že ženy budú zo zákona podrobené poučeniu, ktoré nebude založené na medicínsky presných informáciách, ale naopak, na nábožensky podfarbených manipulatívnych a skreslených informáciách.
Takže takáto je tá skvelá pomoc žien.
Ďalší bod, opäť ako som hovorila, zlý, to je tá nová kontrola na ministerstve zdravotníctva, teda okrem štandardnej, úradu pre dohľad, ide tu o to zastrašovanie lekárov, aby vedeli, že nový kontrolný orgán, noví úradníci.
Potom je tu ďalší bod... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, zostáva vám ešte vyše trinásť minút do konca vášho vystúpenia. Predpokladám, že čas chcete vyčerpať, takže odporúčam, keďže je šestnásť hodín a čas určený na dnešnú schôdzu uplynul, aby sme v tejto chvíli to prerušili.
Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
Ó, dobre, my si to radi zopakujeme potom v utorok.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis