Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

24.5.2023 o 19:40 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 21.6.2023 10:25 - 10:57 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Asi budete so mnou súhlasiť, keď poviem, že kto pracuje, zaslúži si odmenu. Asi málokto by išiel do práce bez nároku za odmenu, pretože či sa to niekomu páči, alebo nie, vďaka mzde, odmene za výkon si môžeme dovoliť žiť, fungovať, rozvíjať sa, zlepšovať budúcnosť svoju, svojich detí.
V realite obchodných spoločností je to veľmi podobné a zisk každej spoločnosti slúži ako nutná a nevyhnutná podmienka pre budúce investície akcionárov. Prečo by to inak robili, že? Predstavme si, že pán poslanec Krajčí a jemu podobní hlásatelia by zakázali zisk inovatívnym farmafirmám. Výsledok? Do dvoch rokov nemáme žiadne inovatívne lieky na onkologické alebo kardiologické problémy a už vôbec by žiadna farmafirma nevenovala investíciám na vývoj liekov, napríklad, by sa nevenovala napríklad vývoju liekov napríklad na Alzheimerovu chorobu. Marek by sa tešil, ako ušetril stovky miliónov, po celom svete možno miliardy eur, ale už by nepovedal, že o pár rokov milióny ľudí nebudú mať prístup k liekom a k liečbe, pretože lieky skrátka nebudú.
Vedeli ste, že kumulovaný zisk všetkých účastníkov na zdravotníckom trhu na Slovensku je viac ako päťsto miliónov eur? Pol miliardy. To je vrátane ambulantných lekárov, poskytovateľov laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení a farmafiriem. Len na okraj, teoretický zisk poisťovní z tohto tvorí menej ako dve percentá, dve percentá. O tom sa tu dokola bavíme. Viete si predstaviť, že by všetky tieto spoločnosti, ktoré tvoria zisk v zdravotníctve, zo Slovenska odišli? Že by ste im zakázali zisk? Veď by ste usporili päťsto miliónov eur, pol miliardy.
Marek, prečo to nenavrhneš? Zakážme zisk, musí to zostať predsa všetko občanom. V tom momente by odišli. No a na druhej strane tu máme stratové štátne nemocnice, štátnu poisťovňu, kumulatívne tiež päťsto miliónov eur. Ale k tomu už nevidíme riešenia, navrhované. Nevadí, veď ďalej ich dotujme, očividne sa to oplatí. Každý z nás vďaka týmto dotáciám vie sa dostať na operáciu bedrového kĺbu do štátnej nemocnice do jedného mesiaca, budúce maminky rodičky majú nádherné prostredie, kde môžu prinášať svoje deti na svet, personál vo všetkých našich štátnych nemocniciach je nadšený a motivovaný z prostredia, v ktorom pracuje, a manažment štátnej zdravotnej poisťovne si vychutnáva svoje bonusy, platy, konferencie a iné peňažné benefity, na ktoré sa im občania zložili. Alebo že by to tak nebolo? Je toto svet, ktorý hlásaš, Marek? To je totiž tak, že vy si vyberáte len hrozienka na komunikáciu.
Marek, ty hovoríš, že ako bývalý minister za nič nemôžeš, ty si len minul niečo viac ako miliardu na zbytočné testovania, spôsobil si straty vo VŠZP, lebo tvoja nominácia, jej súčasné vedenie, nemáš plán ako zachrániť slovenské zdravotníctvo, nevieš, ako racionalizovať hospodárenie stratových a ročne dotovaných fakultných a univerzitných nemocníc. Za tvojho vedenia si nezastavil odchod zdravotníkov do zahraničia, ale vždy vieš obrátiť pozornosť na niekoho iného a demagogicky zavádzať.
Áno, program SaS-ky pre zdravotníctvo je založený na jednoduchých princípoch, menej byrokracie a menej štátu. My nechceme mať tisícky úradníkov a nominantov strán, ktorí sa vyhovárajú jeden na druhého, ako sa všetko nedá. Otvorená komunikácia tak, aby ľudia rozumeli a vnímali, že problém slovenského zdravotníctva sa týka nás všetkých. Odmeňovanie za kvalitu, toto je ten bod, pri ktorom sme teraz. Transparentne a na základe dát vyhodnocovať kvalitu poskytovaných služieb a kvalitné spoločnosti a organizácie transparentne odmeňovať. Predvídateľná regulácia hospodárenia subjektov v slovenskom zdravotníctve s cieľom dlhodobej udržateľnosti. Stabilizovanie systému. Našou snahou je postupne zastabilizovať systém natoľko, že bude poskytovať nádej a budúcnosť nielen pre budúce generácie obyvateľov Slovenska, ale aj pre zdravotníkov. Identifikovanie slabých článkov systému a následne ich sanácia alebo nahradenie, zrušenie a posilnenie funkčných článkov systému.
My sme otvorená strana, hovoríme ľuďom pravdu. Neexistuje na svete žiadna krajina, ktorá vie zaplatiť všetkým všetko. Tak to nefunguje. Nie je našou snahou občanov klamať a zavádzať, v ničom. Nebudeme kresliť vzdušné zámky, nebudeme sa vyhovárať, zakrývať vlastné zlyhania a chyby a radšej upozorňovať na iných, hrať na závisť a nenávisť. Získanie si dôvery na základe fiktívnej reality je začiatok konca. Možno aj preto je zdravotníctvo v horšom stave, ako ste, ako keď ste ho, vážení kolegovia z OĽANO, prebrali. Najdôležitejším predpokladom pre posun vpred je totiž priznať si pravdu a pravdou je, že bývalý minister Krajčí by mal dnes ticho sedieť v kúte a hanbiť sa, a nie vykrikovať a kritizovať.
Ako som hovorila, cieľom návrhu je regulácia zisku tak, aby priniesla konkrétny prínos pre poistenca. Toto je v podstate jediná regulácia zisku, ktorý má zmysel. Regulovať zisk ako taký je v poradí tisíc tristo osemdesiaty problém v zdravotnícke preto, lebo my vieme regulovať zisk aj bez zmeny legislatívy napríklad cez technické rezervy. Súčasná úprava regulácie zisku totiž reguluje zisk už troma spôsobmi cez určenie primeraného výsledku hospodárenia vo výške jedno percento, to je to, čo ste zaviedli, cez určenie minimálneho limitu výdavkov. Inými slovami hovoríte, milé poisťovne, musíte minúť čím skôr, teraz neviem, tuším 96, 97, 8, to je jedno. Cieľom je, miňte čím skôr peniaze, toľkoto ich musíte minúť. Tak sa to nerobí. My nemôžme povedať, že miňte čo najviac, čo najrýchlejšie. Však to asi nie je problém. Pár zmlúv s tetou Ankou, masérom Kostkom a naplním limity. Cieľom má byť efektivita, aby za čo najmenej peňazí sa nakúpilo čo najviac zdravotnej starostlivosti, kvalitnej.
No a tretím je tie technické rezervy, ktoré mimochodom my už sme v SaS-ke vymýšľali, že totiž, to je tak, že my máme v zákone štyri okruhy diagnóz, na ktoré musia sa tvoriť čakačky, musia sa registrovať a zverejňovať a na tieto štyri okruhy diagnóz si vlastne poisťovne musia odkladať tzv. technické rezervy. Inými slovami, je to akoby odloženie peňazí vopred na zdravotnú starostlivosť, ktorá už je naplánovaná. Ale týka sa to len štyroch okruhov diagnóz. A my sme v SaS-ke už zisťovali, že prečo ich nemôže byť viac, viac tých okruhov diagnóz, na ktoré sa budú musieť robiť čakačky. Tam sú nejaké bedrové kĺby, očné atď. Prečo nie viac? Viete, na čo sme narazili? Prečo sme to nenavrhli? Lebo jediný, kto by skrachoval pri tomto, je Všeobecná zdravotná poisťovňa. Súkromné poisťovne, obe, si tvoria technické rezervy aj na ďalšie diagnózy mimo, nad rámec zákona na plánovanú zdravotnú starostlivosť, o ktorej vedia, že ich poistenci budú mať. Jediný, kto na to nemá odložené peniaze, je všeobecka. Keby sme to spravili, tak ublížime najviac všeobecke, čiže treba to robiť postupne. Ale vieme regulovať zisk aj takto, keby sme teda mali zdravšiu štátnu poisťovňu, keby sme jej pomohli, tak by sme to vedeli urobiť. Čiže toto nie je až taký problém. My vieme regulovať zisk aj dnes.
Čo je problém, je, že pre občana nemá žiadna regulácia zmysel, keď to funguje tak, že sa povie, tak ako dnes: milá poisťovňa, tu máš jedno percento z vybraného poistenia, z poistného, nech sa páči, a je jedno, či splníš, alebo nesplníš prínos pre poistenca. Tak to predsa nemá byť. Má to byť tak: milá poisťovňa, keď splníš toto, dostaneš peniaze, keď nesplníš, nedostaneš. Tak ako v zamestnaní, keď máš nejaký výsledok, máš byť odmenený, keď nemáš, nemáš byť odmenený. A takto to má fungovať aj v celom sektore, nielen v poisťovniach. Ako som hovorila, to je len teda malá zložka. No a toto presne my robíme.
Myslíme si, že regulácia zisku je na mieste, ale musí byť urobená tak, aby bola proporcionálna, predvídateľná a stabilná. To je to, po čom dlhodobo volá celý sektor, primeraná, v súlade s legitímnymi očakávaniami aj zdravotných poisťovní a zároveň ale, aby to bol nástroj, ktorým budem môcť, bude môcť štát operatívne ovplyvňovať činnosť zdravotných poisťovní v súlade so zámermi štátnej politiky a prinášať prospech pre pacientov. Ja sa všetkých, čo teraz budú kritizovať a vystupovať, ja sa chcem opýtať, akým spôsobom chcú doručiť pacientom a ľuďom prínos, ktorý teraz prečítam ja. Tu je záväzok signatárov, ktorí sa zaviazali, že pokiaľ bude v zdravotníctve minimálne 5 % za poistencov štátu, tak sú, tak sa podpísali pod tieto kritériá. A tu chcem zdôrazniť, že keď sa bavíme o kritériách kvality, tzv. KPI-čkach, čiže teraz je to tak, že jedno percento, bez ohľadu na výkon poisťovne, dostane svoje jedno percento. A my hovoríme, jedno percento navyše, maximálne, a vtedy a len vtedy, ak sa splnia vopred stanovené merateľné kritériá. Ak sa nesplnia, nebude nič.
Ale pozor, tieto isté merateľné kritériá, vážení kolegovia, ste v decembri schválili, že za tieto isté kritériá dostane celý sektor navyše pol percenta za poistenca štátu. Štyri a pol percenta sme presadili, čo je fajn, to je teda bez ohľadu na výkon sektora, keď to tak môžem povedať, to je kvázi paušál, ktorý dostanú, ale pol percenta navyše, to je dvesto miliónov eur, je naviazaných na tieto kritériá, ktoré sú v tomto zákone. Všetci, čo nebudú hlasovať za toto, všetci, ktorí to nepodporia, tak všetci ste za to, aby zdravotníctvo nedostalo v ďalšom roku dvesto miliónov eur navyše. Lebo tak je ten zákon napísaný, že aj ten sektor má byť motivovaný sadnúť si za jeden stôl, to nemôže byť len na poisťovniach alebo len na nejakých odborných organizáciách alebo len na nemocniciach, ani to nemôže byť len na štátnych úradníkoch, tak to nebude fungovať, bude to jak doteraz, že im tam hodíte pár drobných na stôl, čo zostane po všetkých politických sľuboch a oni sa medzi sebou, chudáci, aby prežili, hádajú o tých pár kúskov drobných ako psy. Čo sme urobili my, je, že sme ich posadili za jeden stôl a povedali sme im: milé poisťovne, milí lekári, ambulancie, nemocnice, laboratóriá, všetci - všetci tam sedeli, 26 zástupcov zdravotníckeho sektora sedelo pri jednom stole a opýtala som sa ich - nie ja vám budem písať, vy my napíšte na papier teraz, čo ste ochotní a schopní urobiť pre to, keď vám za to zaplatíme, celému sektoru dvesto miliónov navyše a poisťovniam jedno percento v prípade, že sa kritériá splnia. To znamená, napíšte mi na začiatku roka, čo si dávate ako záväzok a na konci roka, keď sa to splní, dostanete tie peniaze na ďalší rok a takto to bude fungovať, toto je to krásne, každý rok. Niekto povie, to bude málo na začiatku. Ale to je golfová metóda, ďalší rok bude musieť byť zasa a ďalší zasa. A každý jeden ten rok ich posadíte za jeden stôl a oni miesto toho, aby sa hádali o tých pár drobných, budú spoločne vymýšľať, akým spôsobom spoločne, spoločnou spoluprácou zvýšia prínos pre poistenca. Ja sa vás pýtam, ako inak to chcete spraviť?! Ako?!
A ja vám teraz prečítam, čo napísali oni sami bez toho, aby som im ja do toho vstupovala, čo garantujú, keď teda toto sa udeje. Dostupnosť lekára, píšu:
"V mnohých regiónoch je problémom dostať sa k lekárovi, pacient čaká na niektoré vyšetrenia príliš dlho, nemajú jasne a zrozumiteľne garantovaný nárok, ani dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Pacienti sú v neprehľadnom systéme stratení a odkázaní len na seba." Myslím si, že s týmto sa úplne všetci zhodneme, lebo často o tom aj hovoríme. Záväzok signatárov je, oni hovoria, "milí poslanci, ak nám schválite kritériá kvality, my si tam dáme takýto záväzok a iba v prípade, ak bude splnený, iba vtedy dostaneme peniaze navyše, inak nie. A ten záväzok znie: Zabezpečíme miestnu a časovú dostupnosť v súlade s vyhláškou a zákonmi." To znamená, každý pacient, nie jak teraz, že máme niečo v zákone a teraz, keď sa to nesplní, no nenašiel lekára, no čo, lekári nie sú. Nie, oni sa zaväzujú, že do pol hodiny všeobecný lekár, do hodiny špecialista, ja neviem, nejaká špecializovaná operácia, zdravotná starostlivosť do dvoch hodín. Zaväzujú sa dodržiavať limity, ktoré sú stanovené v OSN-ke, časové. Toto sa zaväzujú, pod toto sa podpisujú. V prvom kroku sa zaväzujú objektívne merať čakacie doby na základe existencie elektronického výmenného lístka. To je vec, ktorú má na starosti NCZI. S následným skracovaním doba, doby čakania v kritických regiónoch a odbornostiach. Viete vy, kolegovia, že my nemeriame čakacie doby? A nemeriame ich preto, lebo my nemáme elektronický výmenný lístok, lebo na strane štátu NCZI sa ešte neurobil? A keď aj prídete, tí lekári, ono to je pochopiteľné, tie ambulancie, oni sú tak otrávení, že ja keď za nimi prídem a poviem im, prosím vás pekne, však čo vy tu robíte, veď objednávajte a píšte čakacie doby, napíšte mi, keď ten pacient príde, tak ho neobjednávajte tak, aby musel od piatej ráno čakať, ale na konkrétny termín. No povie mi ten lekár, no ja vás kašlem, za tých pár drobných, čo tu živorím, ja už nepohnem ani prstom. Ale tu oni sami hovoria, bez toho, aby im to niekto prikázal, my to urobíme, my to chceme urobiť, aby sme vedeli, že v ďalšom roku dostaneme ďalšie peniaze.
Potom hovoria o hodnote pre pacienta: "Zrozumiteľný nárok pacienta s garantovanou časovou dostupnosťou zvyšuje istotu pacienta, odstraňuje rozdiely medzi regiónmi a zvyšuje kvalitu organizovania zdravotnej starostlivosti.
Ďalší bod. Boj s rakovinou. "V mnohých krajinách sveta skríning zachraňuje ľudské životy a chráni ľudí pred najrozšírenejšími ochoreniami. Slovo rakovina je strašiakom, no systematická a dobre nastavená prevencia to môžu zmeniť. Jedno vyšetrenie alebo jeden odber vzorky vie v skorom štádiu odhaliť blížiaci sa problém a pacienta vyliečiť. Umožníme tento problém identifikovať čo najskôr znásobením skríningových programov." A teraz, ja som od nich nechcela len pekné reči, ja som od nich chcela merateľný ukazovateľ. Hovorím, vy mi tu napíšte presné číslo. Nieže vy si poviete, chceme, aby boli všetci šťastní a zdraví, však áno, to všetci chceme. Ja chcem vedieť presné číslo, ktoré viem na konci roka zmerať a povedať 0, 1, dostanete peniaze alebo nie. Ten presný záväzok je zvýšenie účasti na skríningových programoch zameraných na rakovinu prsníka a hrubého čreva a krčka maternice o 20 %. Jasné. Tri diagnózy, 20 %. Hotovo. Na konci roka zmeriam, ak to tak bude, zachránili sme životy. A áno, dostanú za to peniaze, no a čo? Ja sa priznávam, ja za toto chcem platiť. Chcem platiť za to, že budú zachraňované životy, za čo iné?
Hodnota pre pacienta v tomto prípade: "Diagnostikovanie rakoviny v počiatočnom štádiu pomáha zachrániť ľudské životy a pomáha znížiť utrpenie pacientov s pokročilým štádiom ochorenia. Liečba rakoviny v skorom štádiu je desaťnásobne nižšia ako liečba v pokročilom štádiu. Ušetrené finančné prostriedky je možné použiť na potrebnú diagnostiku a liečbu ďalších pacientov s týmto závažným ochorením."
Ďalší záväzok, objednávanie k lekárovi: "Pacient vo vybraných regiónoch, pacienti" to, čo často počúvame, "vo vybraných regiónoch vstávajú skoro ráno, stoja v zime pred zamknutou poliklinikou, len aby sa dostali v ten deň k svojmu lekárovi. V iných regiónoch sú zas pacienti ochotní za objednanie na presný čas platiť 20 - 50 eur. Nerozdeľujme regióny medzi bohatšie a chudobnejšie. Zabezpečme objednanie na presný čas bez ohľadu na to, kde pacient býva." Signatári garantujú, že čakaním na ošetrenie strávi podstatne menej času a teda keďže chceme konkrétny merateľný záväzok, tak to znie takto: "Objednávanie na presný termín na vyšetrenie u ambulantného lekára v prvom roku pre 40 % pacientov, v druhom roku pre 60 % pacientov." Opäť, keď to splnia, sú peniaze, keď to nesplnia, nebudú. Aký problém máte zas za toto zaplatiť poisťovniam a sektoru, aký? Štyridsať a potom 60 % ľudí nebude musieť v zime čakať na vyšetrenia. A nikto im to neprikázal, oni to sami chcú. To je na tom to najkrajšie. Sami to chcú, sadli si a oni sami s tým prišli, nikto im to nekázal.
A tak isto garantujú bezplatnú aplikáciu alebo webovú platformu zdravotných poisťovní umožňujúcu na online objednanie sa na presný čas v systéme e-zdravia, národný zdravotný informačný systém - to je len teda zdôraznenie, že oni radi urobia niečo, keď im to umožní štát, lebo veľakrát aj tu je problém - alebo v inom online objednávkovom systéme spĺňajúcom zadefinované parametre. Inými slovami hovoria, keď nám dáte online systém, my sme ochotní sa objednávať, neviem, koľkí z vás, teda urobiť objednávkový systém. Neviem, koľkí z vás už skúšali a boli v tej ambulancii. Myslím si, že mnohí. A pýtali ste sa lekárov: prečo, preboha, necháte čakať toho človeka od piatej ráno? Ste normálni? A oni mi na to povedia: no akože nehnevajte sa, ale je to teraz nastavené takým spôsobom, že keby som objednával na presný termín, tak veľa tých ľudí ani nepríde a ja som, hlavne špecialisti, ja som platený od výkonu. A keď mi tí ľudia neprídu a ja tam mám časové okno, tak ja prichádzam o peniaze a tých peňazí je tak málo, že ledva fungujeme. No tak ja to nebudem robiť. Pre mňa je pohodlnejšie, že ja ich tam mám plnú čakáreň a nestrácam ani minútu. Otvorím dvere, ide ďalší, otvorím dvere, ide ďalší. Oni vedia, prečo to robia a viete to aj vy. Prečo to neumožníte zmeniť? Tak im dajme tie peniaze, kde budú mať garanciu, že nebudú mať straty, finančné. Povedzme im, urobte ten objednávkový systém.
Jasné, stane sa. Slováci sú takí, ľudia sú takí, nielen Slováci, objednajú sa, neprídu, bavme, bavme sa o tom, čo s tým. Ale povedzme im, dobre, urobte to, ale keď to urobíte a budete mať aj, aj nejaké možno s tým na začiatku opletačky, tak dostanete potom tých 200 miliónov pre celý sektor a rozdelíte si to. Oni si to už medzi poisťov... poisťovňa a sektor medzi sebou dohodnú, lebo všetci vrátane ministerstva majú záujem, aby si to dohodli. Všetci majú vlastný záujem v tom, v tom je to čaro. Tak prečo to neurobiť? Oni to sami ponúkajú. Vyriešia to za nás. Niečo, čo nevieme vyriešiť roky. A nemusím spomínať, hodnota pre pacienta je zásadné zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, pohodlnejšie, komfortnejšie zabezpečenie vyšetrenia u lekára. Proste budeme žiť v 21. storočí, to by bol fajn pocit.
Ďalší záväzok. Online laboratórne vyšetrenia. Toto samé o sebe je záväzok, ktorý keď sa splní, ušetria sa že desiatky a desiatky miliónov eur, oveľa viac, ako je potenciálny zisk poisťovní, vrátane toho percenta, čo už majú. Nie je ojedine... "Nie je ojedinelé, ak pacient absolvuje opakovane laboratórne vyšetrenia len preto, že jeho lekári nemajú možnosť zdieľať medzi sebou laboratórne žiadanky a výsledky. Pacientov aj lekárov a zdravotníkov to stojí čas a zdravotníctvo peniaze, ktoré nemôžu použiť tam, kde ich naozaj treba. Pacienti len výnimočne vedia, že ich laboratórne výsledky sú už k dispozícii a ich lekár môže rozhodnúť o ďalšom postupe. Lekári vo väčšine prípadov nemajú prístup k žiadankám a výsledkom v online režime. Peniaze sa míňajú na vyšetrenia bez prínosu pre pacientov."
Toto zažívam, viete dobre, že chodím teda na prax do nemocnice, toto, ja to vidím v tých nemocniciach. Pozriem, nemá tam žiadne výsledky v tých papieroch. Dobre, dajte urobiť, o tri dni zasa, o týždeň zasa a robia sa labáky dokola. Tie labáky, ktoré mohli byť, ktoré sa mohli zdieľať. Tak tu signatári hovoria, tu sektor hovorí: dajte nám odmenu a my sami od seba bez toho, aby ste nám to prikazovali, zabezpečíme bezpečný online prístup k elektronickým žiadankám a laboratórnym výsledkom bez potreby čakania na papierové výsledky v systéme e-zdravia. V prvom roku po jeho zavedení bude k dispozícii 40 % elektronických výsledkov. Vnímate? Opäť ukazovateľ, ktorý je merateľný, nie vzdušné zámky. V druhom roku po jeho zavedení to bude 60 % elektronických výsledkov. Zabezpečia notifikáciu pacientovi o tom, že jeho lekár už má k dispozícii výsledky jeho laboratórneho vyšetrenia a navýšia odmeny lekárovi za využívanie elektronizácie v súvislosti s laboratórnymi výsledkami. K tomuto sa zaviazali jak labáky, tak poisťovne. Samé, dobrovoľne, nepotrebovali zákon, aby sme im povedali: týmto dajte viac. Nie. Stačí im povedať: takýto výsledok, milá poisťovňa, keď dosiahneš, budeš mať zisk a tá poisťovňa sama sa o ten zisk podelí, pozrite sa. Hovorí, my zaplatíme tým lekárom, keď to budú robiť, lebo vedia, že sa im to oplatí. Aký má zmysel systém ako doteraz, že jedno, čo robia, aj tak dostanú nejaké? A teraz je jedno, doteraz bol možný 100 %, aj tak mali priemerný zisk okolo jedného percenta, teraz je 1 %, ale bez ohľadu na to, čo dajú pacientovi. Aký to má zmysel, prosím vás? Jediný zmysel regulácie zisku je v tom, keď ho zaregulujeme tak, aby bol prínosom pre poistenca.
"Hodnotou v tomto prípade bude urýchlenie diagnostiky a následnej liečby. Pacienti nebudú musieť absolvovať úplne zbytočne duplicitné laboratórne vyšetrenia. Ušetrené prostriedky môžu byť použité na potrebnú diagnostiku a liečbu. Lekári ušetria čas, budú sa môcť venovať ostatným pacientom. V čase, keď máme málo personálu." Toto okrem finančného dopadu je ďalší veľký benefit.
Ďalší záväzok, kvalita zdravotnej starostlivosti. "Pacient ako laik nemá dostatočné, zrozumiteľné informácie o výsledkoch a kvalite zdravotnej starostlivosti. Často je odkázaný na sprostredkované a neoverené informácie. Je stratený v komplikovanom systéme zdravotnej starostlivosti a často odkázaný sám na seba." Opäť záväzok sektora, v prípade, ak budú motivovaní, zaväzujú sa "zverejňovať informácie o výsledkoch a kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, poskytovať dáta a informácie pre účely hodnotenia kvality a efektívnosti zdravotnej starostlivosti". Opäť, priatelia, bol niekto z vás v ambulancii v nemocnici, kde chcel od tých ľudí, aby mu dali výsledky, a ja neviem, napríklad spokojnosť alebo výsledky vyšetrení s cieľom vytvoriť rebríčky kvality? Tak ako to majú v Holandsku, hej, alebo v iných krajinách, že ja teraz som pacient, potrebujem, ja neviem, vymeniť bedrový kĺb, tak si idem na webovú stránku. Pozriem si, aha, tak títo robia toľkoto operácií, s takýmto výsledkom, s takouto spokojnosťou pacienta. Boli ste to niekedy riešiť? Ja som to bola riešiť miliónkrát a viete, čo mi povedia? No, moja milá, my tu ledva prežívame, ty si nemysli, že ešte sa tu budeme trhať a budeme zverejňovať dáta o zdravotnej starostlivosti, za ktoré nás budú napádať a riešiť a ešte sa budeme porovnávať s inými, čo keď budeme horší? A ešte prídeme o tie peniaze. Ale tu sami od seba hovoria, my to teda budeme zverejňovať. Keď nám dáte ten zisk, my sa, my sa zaväzujeme, že začneme zverejňovať, a to vám hovo... a to ja neviem, či si uvedomujete dopad takéhoto niečoho.
Keď začneme my zverejňovať, aké operácie, aké vyšetrenia, s akým výsledkom a s akou spokojnosťou sa robia, keď to začneme zbierať a zverejňovať a keď ten pacient bude mať možnosť vybrať si, aha, tak ja som teraz v Bratislave, potrebujem ten bedrový kĺb, ale tu sa čaká pol roka, ale tam v tých Košiciach sa čaká iba mesiac, tak ja idem radšej tam, alebo tam je lepšie hodnotený lekár. To je absolútne iná dimenzia. My zrazu motivujeme samotných poskytovateľov, aby chceli byť lepší, aby chceli tomu pacientovi vyjsť v ústrety a medzi sebou je tá konkurencia, ktorú tá SaS-ka má rada, lebo je tam tá prirodzená motivácia, aha, tak ja vidím tento rok, že som horší ako tuto kolega vedľa. Vidím, že v týchto ukazovateľoch, tak na tom zamakám. Takto to majú v Holandsku. Dá sa to urobiť dokonca aj bez mien zo začiatku a potom s menami, ale čo je podstatné, strašne som to chcela, nešlo to, lebo mi, ja chápem tých zdravotníkov, že v tomto marazme ešte oni majú vymyslieť nejaké a ísť s kožou na trh, to nechcú. Ale keď som im dala prázdny papier a povedala som: vážení, povedzte mi, čo, čo za tých 200 miliónov, ktoré znamená pol percenta navyše, dáte tomu pacientovi, tak mi povedali sami od seba toto: veď to je parádny záväzok.
Prosím vás, poďme do toho, nebláznite. Za toto zaplatiť? Maximálne sa bavíme v prípade poisťovní, lebo iba súkromné teda môžu mať zisk, aj keď ja som chcela navrhnúť, aby aj všeobecka to rozdelila medzi svojich zamestnancov, možno by sa tam prestali strácať peniaze, ale my sa tu bavíme o nejakých 25 - 30 miliónoch maximálne. Tri desiatky miliónov oproti takémuto prínosu, ale iba, tie peniaze budú vyplatené iba v prípade, keď všetko toto bude splnené a zároveň vtedy bude vyplatených 200 miliónov sektoru navyše cez poistenca štátu a tam si tieto peniaze, sú všetci pri jednom slove a bolo by úplne hlúpe od poisťovne alebo ktoréhokoľvek hráča pri stole, aby urobil nejaké, nejaký, nejakú kulehu preto, lebo potom sa na to nejaký článok vykašle a celý sektor v ďalšom roku by nezískal tú odmenu. Preto oni sú motivovaní to robiť. Veď sa na to pozrite týmito očami.
Už prestaňte blúzniť o tom, že budete večne tým ľuďom hovoriť, že záviďme a nenáviďme každému, kto niekto niečo má, ale konečne nastavte ten systém tak, aby tie poisťovne, ktorých máme na to, lebo sú manažérmi zdravia. Oni majú zabezpečiť tú zdravotnú starostlivosť, aby to nemuseli robiť štátni úradníci. Tak im, dokelu, už konečne raz povedzme: milá poisťovňa, ak to zabezpečíš, máš zisk, ak to nezabezpečíš, dovidenia, nemám sa o čom baviť. Na čo si mi, keď nevieš zabezpečiť zdravotnú starostlivosť? Ale keď toto chcete od nich, často počúvam, oni to doteraz nerobili. A prečo by mali? Doteraz to nebolo nijako naviazané, nijako. Tak veď konečne sa hecnime a dajme im, dajme im tú métu. Nie je na tom nič zlé a opakujem, prinesie to peniaze do sektoru.
Budete tu počúvať rôzne útoky. Budete tu počúvať, bude sa tu hrať na city, na nenávisť, ale prosím vás, spomeňte si, čo vám hovorím, a skúste rozmýšľať, že by ste boli vy ten majiteľ tej poisťovne. Jediné, čo spôsobujete svojimi obmedzeniami zisku, čo sa môže stať, je, že z tých troch hráčov na trhu, ktorých tu máme, jeden odíde a zostane tu, zostane tu štátna poisťovňa a tá Penta, v ktorej bol Igor Matovič 13 rokov poistencom a čo sme vyriešili? Máme menej konkurencie. Oni sa medzi sebou nejako dohodnú, máme menej konkurencie a teda konkurencia, to asi chápete, tá súťaž o klienta v tomto prípade, o poistenca, o človeka, s ktorým prichádza aj ten zisk, to je to, čo núti tie spoločnosti medzi sebou buď zvyšovať cenu, čo je, ale v našich podmienkach, bohužiaľ, nie je možné, malo by byť, my to tak aj navrhujeme, súťažiť cenou alebo súťažiť kvalitou. A to je dôvod, prečo práve súkromné poisťovne boli tie, ktoré prišli s benefitmi, ktoré si všeobecka napriek tomu, že si nevypláca zisk, napriek tomu, že dostáva viac peňazí atď., nemôže dovoliť.
Prišli, oni, boli to oni, ktorí kontrolujú tú vydanú zdravotnú starostlivosť, aby sa jednoducho neklamalo, lebo im to nie je jedno, lebo áno, ide im aj o ten zisk. Ale tak ako my, ako vy, keď chodíte do práce a beriete za tú prácu peniaze, lebo musíte platiť účty, musíte fungovať, tak isto poisťovňa, akcionár, keď môže robiť niečo dobré, bude to robiť dobre. Veď my sa tu nebavíme o nejakom imaginárnom nepriateľovi. My sa tu bavíme o desiatkach tisícoch ľudí, čo robia v tom sektore a každý jeden z nich ráno vstáva do práce nie s tým, že dneska chcem byť za neužitočného, ale chce byť užitočný. Tak prestaňte z nich robiť nepriateľov. Sú to ľudia, ktorí zabezpečujú zdravotnú starostlivosť mnohokrát lepšie ako, ako tí štátni nominanti a štátni úradníci, ktorých kryjete vo svojej viere, že štát má vlastniť maltu a tehly a teda budovy, a nie kvalitné služby. Ja a my v SaS-ke sme presvedčení, že politik keďže nemá vlastné euro, ani jedno, tak za tie peniaze, ktoré násilím zobral od občanov, im má zabezpečiť nie vlastnenie budov, tehiel a malty, ale zabezpečiť kvalitné služby. A prichádzame s návrhom.
A tento návrh, Igor, Marek, tento návrh som vám predkladala v 2020 na stôl na vláde. Igor, tvoja reakcia bola: "Ty mi tu nebudeš robiť ministerku, my tu máme svojho ministra, on to zvládne." Máme rok 2023, ktoré z tých vecí, čo som čítala, ktorým, ku ktorým, ktoré mohli byť už dnes realitou, ktoré z tých vecí sa podarili? Nepodarilo sa nič. Hovoríte tu o tom, že sa tu pomáha finančným skupinám, ale nikto v živote nepomohol viac konkrétnej finančnej skupine, ako vy svojím amaterizmom. Veď sa pozrite, lekári, to, že ste doviedli do štrajku lekárov, ktoré, ktoré rok pred tým sa to mohlo riešiť, to znamená, že, že Bory majú viac zamestnancov, majú si z čoho viac vyberať. Všeobecka, to, že to musíte stále dotovať, že vy máte väčší dlh, ako mal Paška, preboha! Igor, vtedy si vystupoval, jak oni kradnú, ako je možné, že vy máte ešte väčší dlh? A miesto toho, aby ste to riešili, tak, tak idete vypichnúť oko ešte aj tomu jednookému, aby bol rovnako slepý, jak tí vaši štátni.
To je, to je proste nesprávne, to je úplne nesprávne, čo robíte. To, že nezazmluvní všeobecka Bory? Čo ste dosiahli? Prepoisťujú sa vám ľudia do Dôvery, do tej poisťovne, kde si bol doteraz poistený, Igor. Tak načo je toto dobré? Načo tento amaterizmus? Načo tento večný boj medzi štátnym a neštátnym? Kašlite na to. My sme tu na to, aby sme ľudom za ich peniaze, lebo vy nemáte vlastné euro, za ich peniaze, aby ste im zabezpečili, že dostanú kvalitné služby včas. A to, a teraz dobre, neprijmete tento návrh, zabránite tomu, aby do sektoru išlo 200 miliónov navyše, lebo ste zabránili 20 miliónom z poisťovne, gratulujem, ktoré by boli vyplatené iba v prípade, že toto všetko sa dodrží, v poriadku, ale povedzte mi, ako to budete riešiť, lebo, tak ako som čítala na začiatku, vy nič iné ako útoky na iných, ktoré sú často veľmi neopodstatnené a neférové, vy nič iné nemáte. Vy ste mali premiéra, ministra financií aj zdravotníctva a výsledok žijeme každý deň. Tak buď, do kelu, prineste lepšie riešenie, alebo tu neotravujte s tou svojou nenávisťou.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

21.6.2023 10:21 - 10:22 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Poviem vám pár slov teda k návrhu zákonu, ktorým sa mení zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach.
Cieľom návrhu je zmena tej regulácie zisku zdravotných poisťovní na základe kritérií kvality, ktoré budú reflektovať najmä na kľúčové priority štátnej zdravotnej politiky a budú stanovené tak, aby pokrývali najpálčivejšie problémy slovenského zdravotníctva a pacientov.
Bližšie poviem v rozprave, aby ste na mňa mohli reagovať, preto si dovolím teraz poprosiť predsedajúceho, nech, nech pokračuje, nech spustí diskusiu a v nej sa hlásim do rozpravy ako prvá.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2023 9:25 - 9:25 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ondro, no tam sa zbytočne prihováraš, to tam je tma, zhasnuté, nič. Celú dobu som na teba pozerala, presne tak, jak keď ja idem dávať granule môjmu psovi, taký ten výraz, no nič tam nenájdeš. Takže keď sme pri tých citátoch, tak ja by som povedala jeden od Bernarda (správne: Bertranda, pozn. red.) Russella, že je smutné, že hlupáci sú takí sebaistí a ľudia múdri plní pochybností.
Toľko poviem aj k Vlaďke a toľko možno aj k tej pani prezidentke.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2023 15:28 - 15:29 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Som rada, že som vás potešila, pán kolega Urban. Ja verím, že vy ma raz potešíte napríklad pri návrhu o interrupčnej tabletke ako odborník a lekár. (Povedané s pobavením.)
Ale chcem vám povedať, že myslím si, že to nezaťaží ani tých všeobecných, aj keď často sa o tom hovorí, až tak, lebo tento návrh dáva možnosť, nie povinnosť. Čiže on môže, ale nemusí. Ale nech tam tá spolupráca medzi tým špecialistom a všeobecným je, ja úplne súhlasím. Keď špecialista usúdi, že je to správne, a všeobecný usúdi, že predpisovať chce tie lieky, tak prečo mu to v tom brániť zákonne? Takže tuto máme úplnú zhodu, som rada a verím, že do budúcna budeme mať aj v tom druhom bode zhodu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 20.6.2023 14:59 - 15:25 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Predložím štyri pozmeňujúce návrhy, ktoré teda si dovolím odôvodniť, aby to bolo čo najrýchlejšie, tak idem rovno k veci.
Tým prvým navrhujem preniesť kompetenciu na vydávanie povolení na individuálnu prípravu liekov na inovatívnu liečbu z ministerstva zdravotníctva na ŠÚKL, Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Prenos tohto oprávnenia z ministerstva zdravotníctva... uhm, uhm, prepáčte, pozerám. Prenos tohto oprávnenia z ministerstva zdravotníctva na Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa navrhuje z toho dôvodu, že v platnom znení zákona ŠÚKL vydáva povolenie na výrobu humánnych liekov aj výrobu skúšaných humánnych produktov a skúšaných humánnych liekov. ŠÚKL vykonáva inšpekčnú činnosť vyškolenými inšpektormi a spĺňa všetky odborné predpoklady na vydávanie povolení na individuálnu prípravu liekov na inovatívnu liečbu. Čiže inými slovami, v podstate vyššia špecializácia, vyššia odbornosť. Myslím si, že je to správny krok.
Tiež navrhujem skrátiť dobu archivácie dokumentov o výsledkoch vyšetrovania darcov krvi. Dnes je v legislatíve 30 rokov, že musia vlastne odkladať túto dokumentáciu, navrhujeme skrátiť na 15 rokov. Navrhuje sa to, samozrejme, v súlade s európskou právnou úpravou, ale teda najmä za účelom odstránenia nepodstatnej alebo neopodstatnenej administra... podstatnej a neopodstatnenej administratívnej záťaže a s tým spojenej, samozrejme, aj finančnej záťaže.
V ďalšom bode navrhujeme za zavedenie, navrhujeme zaviesť povinnosť pre všetkých držiteľov registrácie kategorizovaných originálnych negenerifikovaných liekov, ktoré majú dopad na verejné zdravotné poistenie, vo výške 1,5 milióna eur uzatvoriť s ministerstvom zmluvu, predmetom ktorej bude stanovenie stropu výšky nákladov, ktoré bude možné súhrnne vynaložiť na úhradu lieku z prostriedkov zdravotného poistenia. Čiže všetko musí mať hranice, aj toto.
Ďalšia zmena, navrhujem, aby spolu so žiadosťou o zaradenie starého lieku do zoznamu kategorizovaných liekov aj spolu so žiadosťou o určenie osobitnej cenovej regulácie, na základe ktorej bude možné požiadať o určenie ceny lieku prevyšujúcej európsku referenčnú cenu lieku spolu so zvýšením úhrady za tento liek z prostriedkov verejného zdravotného poistenia, teda, aby to bolo všetko spolu. Toto opatrenie navrhujem za účelom umožnenia návratu starých esenciálnych liekov naspäť do systému, pričom pod starými liekmi sa rozumejú lieky, ktoré boli u nás na trhu dostupné pred rokom 2012. Ide naozaj niekedy o párcentové položky, ale ich dostupnosť je na trhu cítiť. Takže je potrebné, aby to tu bolo.
Po piate, navrhuje sa opätovne zaviesť podmienku, že generické lieky môžu byť do zoznamu kategorizovaných liekov zaradené výlučne len s cenou, ktorá neprevyšuje európsku referenčnú cenu lieku. Táto povinnosť bola zo zákona o úhrade liekov vypustená jeho poslednou novelou nedopatrením, a preto je nevyhnutné urobiť náležitú úpravu.
Takže to je odôvodnenie k tomu prvému pozmeňujúcemu návrhu.
Druhý pozmeňujúci návrh v podstate hovorí o tom, aby všeobecní lekári a pediatri boli oprávnení predpísať liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu na základe odporúčania odborného lekára. Teda ide o predĺženie doby oproti dnes platným trom mesiacom na 12 mesiacov.
Mám tu aj tretí pozmeňovák, ktorý robí úplne to isté, ale len na šesť mesiacov. Čiže rozdiel medzi druhým a tretím pozmeňovákom bude len v dĺžke. Ide teda o to, že niektorí kolegovia by boli ochotní podporiť šesť mesiacov, tak chcem dať obe možnosti. Uvidíme, čo plénum povie. Za mňa jednoznačne, videli sme, počuli sme mnoho prípadov, kde dobrý úmysel, ktorý určite bol za tým, aby keď špecialista predpisuje svoje lieky, tak aby to predpisoval naďalej, spôsobuje ale v reálnej praxi to, že vlastne nedostávajú sa pacienti k svojim liekom, najmä tí, ktorí majú viacero liekov a tak ďalej. Sú na to, sú na to spôsoby, samozrejme, ako to riešiť, ale, bohužiaľ, v praxi sa ukazuje, že na to dopláca pacient a nie je to dobré. Nevidím dôvod, aby keď raz špecialista umožní všeobecnému alebo pediatrovi predpisovať lieky, tak... a teda ten všeobecný alebo pediater si môže a nemusí toto poverenie nejako prijať, tak nevidím dôvod, aby to, aby to nebolo umožnené, aby sa to vôbec nedalo, lebo máme aj všeobecných lekárov, aj pediatrov, ktorí vyslovene chcú mať takto pacienta pod kontrolou, a je to, samozrejme, aj v prípade najmä tých pacientov, ktorí majú viac špecialistov, výhodnejšie. Takže druhý a tretí pozmeňovák v tomto poradí budem podávať práve preto, aby mohli byť poverení na 12 mesiacov v druhom pozmeňováku a na šesť mesiacov v treťom pozmeňovacom návrhu a vážené plénum nech rozhodne, čo považuje za správne.
Štvrtý pozmeňujúci návrh podávam len z toho dôvodu, že teda z nejakého dôvodu sa nepodal na výbore. Je to vyslovene len legislatívna technika. Musím povedať, že toto sa ešte v histórii nestalo, aby legislatívnu techniku sme museli vlastne čítať v pléne, lebo proste na výbore napriek tomu, že bol neuznáša... ehm, uznášaniaschopný, napriek tomu, že tam boli iné pozmeňujúce návrhy prijaté, tak jednoducho na výbore nebol prijatý len tak na just, aby sme urobili trošku ministerstvu zle. Však prečo nie, keď sa dá.
Takže teraz, keď dovolíte, tak budem čítať jednotlivé pozmeňujúce návrhy. A začínam teda tým prvým.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej a Tomáša Lehotského k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1582).
1. V čl. I sa za 8. bod vkladajú nové body 9 a 10, ktoré znejú:
„9. V § 6 ods. l sa vypúšťa písmeno b).
Doterajšie písmeno c) sa označuje ako písmeno b).
10. V § 6 sa odsek 2 dopĺňa písmenom d), ktoré znie:
„d) individuálna príprava liekov na inovatívnu liečbu.6)"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I sa za 9. bod vkladajú nové body 10 a 11, ktoré znejú:
„10. V § 7 ods. 1 písm. a) sa vypúšťa druhý bod.
Doterajší tretí bod sa označuje ako druhý bod.
11. V § 7 ods. 1 sa písmeno b) dopĺňa štvrtým bodom, ktorý znie:
„4. individuálnu prípravu liekov na inovatívnu liečbu."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
3. V čl. I sa za 10. bod vkladá nový 11. bod, ktorý znie:
„11. V § 13 ods. 9 písm. a) prvom bode sa slová „30 rokov" nahrádzajú slovami „15 rokov"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
4. V čl. I sa za 87. bod vkladá nový 88. bod:
„88. V § 138 ods. 38 sa slovo „písmen" nahrádza slovom „písmen p),"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
5. V čl. IV sa za 8. bod vkladajú nové body 9 až 14, ktoré znejú:
„9. V § 14a ods. 2 písm. c) sa vypúšťa slovo „alebo".
10. V § 14a ods. 2 písm. d) sa bodka nahrádza čiarkou a na konci sa pripája toto slovo „alebo".
11. V § 14a sa odsek 2 dopĺňa písmenom e), ktoré znie:
„d) návrh na určenie úradne určenej ceny lieku, ktorá prevyšuje európsku referenčnú cenu a zvýšenie maximálnej výšky úhrady zdravotnej poisťovne za štandardnú dávku liečiva."
12. V § 14a ods. 3 písm. i) sa slová „písm. a), c) alebo písm. d)" nahrádzajú slovami „písm. a), c), d) alebo písm. e)".
13. V § 14a ods. 3 písm. j) druhom bode sa za slová „písm. c)" vkladajú slová „alebo e)".
14. V § 14a ods. 3 písm. k) sa za slová „písm. c)" vkladajú slová „alebo e)"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
6. V čl. IV sa za 11. bod vkladá nový bod 12, ktorý znie:
„12. V § 16 sa odsek 4 dopĺňa písmenom l), ktoré znie:
„l) predmetom žiadosti je liek podľa § 10 ods. 2 písm. e) druhého bodu a návrh úradne určenej ceny lieku presahuje európsku referenčnú cenu lieku."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
7. V čl. IV sa za 12. bod vkladá nový bod 13, ktorý znie:
„13. V § 17 sa odsek 5 dopĺňa písmenom k), ktoré znie:
„k) suma úhrad zdravotných poisťovní za originálny liek alebo originálne lieky s obsahom rovnakého liečiva zaradené v referenčnej skupine, v ktorej nie je zaradený žiadny generický liek alebo biologicky podobný liek, vynaložených za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov v najviac 24 mesiacoch predchádzajúcich dňu posúdenia tejto sumy úhrad zdravotných poisťovní presahuje 1 500 000 eur a držiteľ registrácie neuzatvoril s ministerstvom zmluvu o podmienkach úhrady lieku podľa § 7a."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú .
8. V čl. IV sa za 17. bod vkladajú nové body 18 a 19, ktoré znejú:
„18. V § 21 ods. 5 úvodnej vete sa za slovo „zvyšujú" vkladajú slová "alebo že sa určuje úradne určená cena lieku, ktorá prevyšuje európsku referenčnú cenu a maximálna výška úhrady zdravotnej poisťovne za štandardnú dávku liečiva sa zvyšuje".
19. V § 21 sa za odsek 14 vkladá nový odsek 15, ktorý znie:
„(15) Ministerstvo ku dňu zrušenia určenia, že liek podlieha osobitnej cenovej regulácii podľa odseku 9, alebo ku dňu nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia o zrušení určenia, že liek podlieha osobitnej cenovej regulácii, uvedie úradne určenú cenu lieku v zozname úradne určených cien liekov vo výške zodpovedajúcej európskej referenčnej cene lieku platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca bezprostredne predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom nadobudlo vykonateľnosť rozhodnutie o zrušení určenia, že liek podlieha osobitnej cenovej regulácii."."
Doterajší odsek 15 sa označuje ako odsek 16.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
To je všetko k prvému pozmeňujúcemu návrhu.
Prečítam znenie druhého pozmeňujúceho návrhu.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej a Tomáša Lehotského k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1582).
1. V čl. I 46. bode § 119 ods. 13 písmeno a) znie:
„a) lehotu, počas ktorej sa odporúča humánny liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu pacientovi predpisovať, ak nejde o odporúčanie predpisovať zdravotnícku pomôcku pre diagnostikovanú trvalú a nezvratnú inkontinenciu tretieho stupňa alebo pre trvalú a nezvratnú stómiu, pre ktoré sa neustanovuje časové obmedzenie; táto lehota nesmie presiahnuť
1. 12 mesiacov pri odporúčaní podľa odseku 12 písm. a) alebo b),
2. 3 mesiace pri odporúčaní podľa odseku 12 písm. c) alebo d),".
Tretí pozmeňujúci návrh znie: Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej a Tomáša Lehotského k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú zákony
1. V čl. I 46. bode § 119 ods. 13 písmeno a) znie:

„a) lehotu, počas ktorej sa odporúča humánny liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu pacientovi predpisovať, ak nejde o odporúčanie predpisovať zdravotnícku pomôcku pre diagnostikovanú trvalú a nezvratnú inkontinenciu tretieho stupňa alebo pre trvalú a nezvratnú stómiu, pre ktoré sa neustanovuje časové obmedzenie; táto lehota nesmie presiahnuť

1. 6 mesiacov pri odporúčaní podľa odseku 12 písm. a) alebo b),
2. 3 mesiace pri odporúčaní podľa odseku 12 písm. c) alebo d),".

No a štvrtý legislatívno-technický najdlhší, ale, bohužiaľ, musíme to absolvovať, lebo asi nikto nechce, aby legislatívne nesprávny návrh prišiel do platnosti.
Takže pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej a Tomáša Lehotského k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú zákony.

1. V čl. I 2. bod znie:
„2. V § 2 ods. 3 druhá veta znie: „Za nedovolené zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami sa nepovažuje, ak Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo zdravotníctva") obstará alebo nadobudne inak ako obstaraním humánne lieky alebo zdravotnícke pomôcky vrátane diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro; uchovávanie, dodávanie a výdaj humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok zabezpečí ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom držiteľov povolenia na zaobchádzanie s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami podľa tohto zákona."."
V súvislosti s touto úpravou sa vypustí úvodná veta k poznámke pod čiarou 8b, ako aj jej znenie.
2. V čl. I sa za 17. bod vkladá nový 18. bod, ktorý znie:
„18. V § 22 ods. 4 sa písmeno e) dopĺňa šiestym bodom, ktorý znie:
„6. názov mobilnej aplikácie, ak ju prevádzkuje."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
3. V čl. I 21. bode sa v § 29h ods. 2 za slovo „správu" vkladajú slová „v časti I" a v § 29h ods. 3 sa za slovo „správu" vkladajú slová „k časti II".
4. V čl. I 28. bod znie:
„28. V § 46 sa za odsek 4 vkladajú nové odseky 5 až 9, ktoré znejú:
„(5) Terapeutické alebo diagnostické použitie humánneho lieku podľa odseku 3 môže ministerstvo zdravotníctva povoliť v rámci liečebného programu terapeutického alebo diagnostického použitia humánneho lieku podľa § 46a aj na základe žiadosti fyzickej alebo právnickej osoby (ďalej len „žiadateľ o povolenie terapeutického alebo diagnostického použitia lieku v rámci liečebného programu"), ak nie je dostupný porovnateľný humánny liek registrovaný podľa odseku 1. Ministerstvo zdravotníctva môže požiadať štátny ústav o vydanie stanoviska k žiadosti o vydanie povolenia terapeutického alebo diagnostického použitia humánneho lieku. Štátny ústav za účelom vydania stanoviska podľa predchádzajúcej vety posúdi žiadosť o vydanie povolenia najmä vo vzťahu k podmienkam použitia daného humánneho lieku, spôsobu jeho distribúcie, výdaja, monitorovania a vyhodnocovania jeho kvality, bezpečnosti a účinnosti, a to s ohľadom na stanovisko agentúry, ak bolo vydané. Ak štátny ústav vyjadrí nesúhlas s vydaním povolenia na terapeutické alebo diagnostické použitie humánneho lieku, ministerstvo zdravotníctva terapeutické alebo diagnostické použitie tohto humánneho lieku nepovolí.
(6) Ministerstvo zdravotníctva môže v povolení podľa odseku 5 uložiť žiadateľovi o povolenie terapeutického alebo diagnostického použitia lieku v rámci liečebného programu povinnosť
a) predkladať správy o priebehu terapeutického alebo diagnostického použitia humánneho lieku v rámci liečebného programu ministerstvu zdravotníctva,
b) monitorovať a vyhodnocovať kvalitu, bezpečnosť a účinnosť humánneho lieku,
c) dodržiavať ministerstvom zdravotníctva v povolení podľa odseku 5 určené podmienky použitia, distribúcie, uchovávania a výdaja humánneho lieku.
(7) Ak žiadateľ o povolenie terapeutického alebo diagnostického použitia lieku v rámci liečebného programu neplní povinnosti podľa odseku 6 alebo ak ministerstvo zdravotníctva zistí nové skutočnosti o nepriaznivom pomere rizika a prospešnosti humánneho lieku v rámci liečebného programu, ministerstvo zdravotníctva povolenie o terapeutickom alebo diagnostickom použití humánneho lieku v rámci liečebného programu môže zrušiť.
(8) Na lieky, ktorých terapeutické alebo diagnostické použitie povolilo ministerstvo zdravotníctva podľa odseku 5, sa nevzťahujú požiadavky podľa § 61 až 63.
(9) Ak ide o žiadosť o povolenie terapeutického alebo diagnostického použitia biologického lieku48a), ministerstvo zdravotníctva môže povoliť terapeutické alebo diagnostické použitie akéhokoľvek biologicky podobného lieku48b) uvedením názvu liečiva."."
Doterajšie odseky 5 až 12 sa označujú ako odseky 10 až 17.
Poznámky pod čiarou k odkazom 48a a 48b znejú:
"48a) § 2 písm. t) zákona č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
48b) § 2 písm. u) zákona č. 363/2011 Z. z."
5. V čl. I 29. bod znie:
„29. V § 46 ods. 9 až 11 sa slová „odseku 4" nahrádzajú slovami „odseku 4, 5 alebo 7".
6. V čl. I sa za 29. bod vkladá nový 30. bod, ktorý znie:
„30. V § 46 ods. 14 sa slová „odseku 8" nahrádzajú slovami „odseku 13"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
7. V čl. I 30. bode § 46a ods. 2 sa slová „podľa § 46 ods. 5" nahrádzajú slovami „podľa § 46 ods. 6".
8. V čl. I sa za 36. bod vkladá nový 37. bod, ktorý znie:
„37. V § 68a sa odsek 1 dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
„f) informácie o internetovom výdaji, ktorými sú:
1. informácie o vnútroštátnych právnych predpisoch uplatniteľných v oblasti internetového výdaja vrátane informácií o tom, že medzi členskými štátmi môžu existovať rozdiely v triedení liekov a v podmienkach distribúcie,
2. informácie o účele spoločného loga,
3. zoznam osôb ponúkajúcich internetový výdaj, ako aj adresy ich webových stránok,
4. všeobecné informácie o rizikách spojených s liekmi dodávanými verejnosti nelegálne prostredníctvom služieb informačnej spoločnosti."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
9. V čl. I 39. bode § 110 ods. 1 sa slová „informácie podľa osobitného predpisu72a) a na vyžiadanie ich poskytnúť aj v štátnom jazyku" nahrádzajú slovami „informácie podľa osobitného predpisu 72a) v slovenskom jazyku, českom jazyku alebo anglickom jazyku; na vyžiadanie štátneho ústavu sa dokumentácia a informácie podľa osobitného predpisu72a) alebo ich vyžiadaná časť musia predložiť v štátnom jazyku". Vyžiadanú časť.
10. V čl. I 42. bode § 110b ods. 3 sa vypúšťa úvodná veta k poznámke pod čiarou k odkazu 42eb, ako aj jej znenie.
11. V čl. I sa za 72. bod vkladá nový 73. bod, ktorý znie:
„73. V § 129 ods. 2 písm. i) prvom bode sa slová „§ 110 ods. 2 a 4" nahrádzajú slovami „§ 110 ods. 1, § 110b ods. 2"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
12. V čl. I 90. bode § 138b sa odsek 6 dopĺňa písmenom c), ktoré znie:
„c) nezabezpečí dodanie zdravotníckej pomôcky alebo diagnostickej zdravotníckej pomôcky in vitro podľa § 110b ods. 3."
13. V čl. I sa za 91. bod vkladá nový 92. bod, ktorý znie:
„92. V § 138b ods. 12 sa slová „až 6" nahrádzajú slovami „až 7"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
14. V čl. I sa za 94. bod vkladá nový 95. bod, ktorý znie:
„95. V § 138c ods. 13 sa slová „až 7" nahrádzajú slovami „až 8"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
15. V čl. I 98. bode sa slová „9 a 14" nahrádzajú slovami „12 a 17".
16. V čl. I 102. bode sa § 143z dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
„(5) Konanie, ktoré sa začalo a právoplatne neskončilo do 31. júla 2023, sa dokončí podľa tohto zákona v znení účinnom od 31. júla 2023."
17. V čl. II 11. bod znie:
„11. V Sadzobníku správnych poplatkov časti VIII. Finančná správa a obchodná činnosť položke 152 časť Poznámky deviaty bod znie:
„9. Poplatok podľa písmena ad) sa znižuje na 5 eur, ak ide o nekomerčné klinické skúšanie."."
18. V čl. II sa vypúšťa 12. bod.
19. V čl. III 6 bode sa slová „osobe poverenej zadávateľom klinického skúšania a pracovníkovi poverenému pracoviskom, na ktorom sa klinické skúšanie vykonáva" nahrádzajú slovami „osobe poverenej na plnenie povinností podľa osobitného predpisu 34a zadávateľom klinického skúšania alebo pracoviskom, na ktorom sa klinické skúšanie vykonáva".
20. V čl. VI sa vypúšťajú slová „okrem čl. I bodov 15, 16, 17, 22 a 83, čl. IV a čl. VI, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2024".
Počkajte... (Rečníčka sa krátko poradila so spravodajcom.) Takže z výboru, dobre.
V súvislosti... (Rečníčka sa opäť krátko poradila so spravodajcom.) Dobre. V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom vynímam body 1, 6, 7 a 8 zo spoločnej správy (1582a) na osobitné hlasovanie.
Ďakujem. (Krátka pauza.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2023 12:37 - 13:00 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem, pán Urban, aj, aj rozumiem pripomienke, ale teda chcem zdôrazniť, že rezidenčný program sa týka nedostatkových povolaní, to, samozrejme, veľmi dobre viete alebo nedostatkových špecializácií, a teda nie je tam predpoklad, že tam bude nejaký nával záujemcov práve preto, lebo to sa robí v programoch, kde tí záujemcovia absentujú. A je tam aj tá spolupráca s VÚC-kami, čiže v krajinách, kde absentujú. Ale rozumiem, že to môže motivovať nejakým spôsobom sa zamerať na rezidentov, nepovažujem to však za nesprávne. Na jednej strane to ušetrí peniaze, ako ste správne povedali, nemocnici a tie peniaze nie, nielen súkromným, ale aj štátnym, ale nakoniec tie peniaze môžu skončiť naspäť v zdravotnej starostlivosti, ale aj tých päť rokov považujem za podmienku, ktorá je za mňa v poriadku, lebo keď raz niekomu zaplatí ten štát to vzdelanie, tak je, je v poriadku, aby si stanovoval nejaké, nejaké mantinely. Čiže rozumiem tým otáznikom, ale podľa mňa prínos je ďaleko vyšší ako nejaké riziká, najmä s ohľadom na to, že sa jedná o nedostatkové špecializácie. Určite pokiaľ by sa ale v praxi ukázali nejaké problémy, tak sa to dá riešiť. Nemyslím si však, že nastanú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2023 12:10 - 12:33 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
K návrhu alebo k telu návrhu ako celku, rovnako ako v prvom čítaní, môžem ho len pochváliť, špeciálne vyzdvihnúť rendez-vous systém, ktorý bude aplikovaný najprv v Bratislave, a teda je mierený na veľké mestá a nie na celú republiku, čo považujem za naozaj odborné a správne. Veľmi to oceňujem a aj ostatné ustanovenia zákona, nebudem zdržovať tým, že budem opakovať to, čo teda v prvom čítaní.
Chcela by som ale pridať pozmeňujúci návrh, nakoľko rovno poviem, že bolo teda ministerstvom vypracovaných viac pozmeňujúcich návrhov na zdravotnícky výbor, ale, bohužiaľ, keďže na výbore sa funguje tak, že keď sa dá uškodiť, tak uškodíme, tak neboli tie pozmeňujúce návrhy prerokované na výbore a aj ja, aj kolegyňa po mne budeme čítať pozmeňujúci návrh, ktorý teda pripravilo ministerstvo a považujeme ho za správny. Ospravedlňujem sa teraz teda ctenému plénu, že toho bude možno trošku viacej z našej strany, ale, bohužiaľ, takto to je.
Čiže pozmeňujúci návrh, ktorý idem predkladať ja a ktorý som si osvojila, zavádza možnosť pre študentov študijného programu ošetrovateľstva v dennej forme štúdia a doktorského štúdia programu všeobecné lekárstvo po ukončení vymedzenej časti pregraduálneho štúdia vykonávať činnosť v zdravotníckom povolaní praktická sestra/asistent u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnom vzťahu. Študenti získajú možnosť komplexnejšie sa oboznámiť so systémom poskytovania zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach nad rámec povinnej praktickej výučby. Uvedené súčasne povedie aj k posilneniu personálnych kapacít poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. To asi všetci viete, že je niečo, čo je potrebné riešiť a naozaj tento návrh tomu pomôže.
Ďalej sa tiež umožňuje stážistovi počas výkonu dočasnej odbornej stáže zmeniť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, u ktorého vykonáva stáž, a súčasne sa zavádza možnosť opakovania alebo pokračovania výkonu dočasnej odbornej stáže začatej počas krízovej situácie COVID-19 aj po jej ukončení v maximálnej dĺžke trvania 18 mesiacov.
V nadväznosti na odporúčanie NKÚ, ako aj potreby aplikačnej praxe sa ukladá samosprávnemu kraju povinnosť zasielať na ministerstvo zdravotníctva údaje o počte chýbajúcich zdravotníckych pracovníkov v jednotlivých špecializačných odboroch. VÚC-ka tak teda bude, alebo VÚC-ky tak môžu významnejšie participovať na určovaní nedostatkových špecializačných odborov zaradených do rezidentského štúdia. Myslím si, že táto spolupráca môže byť veľmi užitočná, keď sa správne uchopí.
Ministerstvo zdravotníctva po vyhodnotení údajov každoročne zverejní na svojom webovom sídle aktuálny počet miest v jednotlivých špecializačných odboroch rezidentského štúdia s označením samosprávneho kraja, v ktorom po ukončení rezidentského štúdia bude zdravotnícky pracovník poskytovať zdravotnú starostlivosť. Definuje sa povinnosť zdravotníckeho pracovníka, ktorý úspešne ukončil rezidentské štúdium v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo, poskytovať zdravotnú starostlivosť po ukončení rezidentského štúdia.
Mení sa tiež doterajší spôsob vydávania minimálnych štandardov ďalšieho vzdelávania formou všeobecného záväzného právneho predpisu na formu vydávania minimálnych štandardov vo vestníku ministerstva zdravotníctva a ich uverejňovanie na webovom sídle ministerstva zdravotníctva. Uvedená zmena prinesie zefektívnenie procesu vydávania minimálnych štandardov ďalšieho vzdelávania, čím sa zabezpečí pružná a plynulá inovácia minimálnych štandardov v nadväznosti na aktuálne požiadavky. Tu chcem aj spomenúť jeden príklad pána profesora očného lekára, ktorý vyše dva roky riešil, že potrebuje do vzdelávania zapojiť inovatívne postupy a vyškrtnúť tie, ktoré už boli zastaralé, a proste bolo to veľmi komplikované, takže takéto uľahčenie, si myslím, že len každý uvíta.
Takže toľko k odôvodneniu a prečítam pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Bittó Cigánikovej a Tomáša Lehotského k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1580).
1. V čl. I sa za 18. bod vkladajú nové body 19 až 35, ktoré znejú:
„19. § 27 sa dopĺňa odsekom 11, ktorý znie:
„(11) Za zdravotníckeho pracovníka odborne spôsobilého na výkon činností v zdravotníckom povolaní podľa odseku 1 písm. t) sa považuje študent, ktorý je v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnom vzťahu u poskytovateľa a je študentom
a) doktorského štúdia programu všeobecné lekárstvo v študijnom odbore všeobecné lekárstvo, ktorý absolvoval časť štúdia v rozsahu najmenej šesť semestrov, alebo
b) študijného programu ošetrovateľstvo v študijnom odbore ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia, ktorý absolvoval časť štúdia v rozsahu najmenej tri semestre."
20. V § 30a sa odsek 2 dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
„f) čestné vyhlásenie o predchádzajúcom výkone stáže u iného poskytovateľa."
21. V § 30a ods. 8 sa vypúšťajú slová „len u jedného poskytovateľa" a za slovo „opakovania" sa vkladá čiarka a slová „ak v odseku 10 nie je ustanovené inak".
22. § 30a sa dopĺňa odsekom 10, ktorý znie:
„(10) Stážista po ukončení výkonu stáže podľa odseku 9 môže začať výkon stáže podľa odseku 8."
23. V § 31 ods. 5, § 42 ods. 1 a § 80 ods. 9 sa za slová „podľa § 27 ods. 4" vkladajú slová „a 11".
24. V § 39b odsek 8 znie:
„(8) Samosprávny kraj je povinný každoročne do 1. mája poskytnúť ministerstvu zdravotníctva v elektronickej podobe údaje o počte chýbajúcich zdravotníckych pracovníkoch v jednotlivých špecializačných odboroch. Samosprávny kraj poskytuje údaje podľa prvej vety na tlačive, ktoré ministerstvo zdravotníctva zverejní na svojom webovom sídle. Ministerstvo zdravotníctva údaje podľa prvej vety vyhodnotí a na svojom webovom sídle každoročne do 1. júla zverejní aktuálny počet rezidentských miest v jednotlivých špecializačných odboroch s označením samosprávneho kraja, v ktorom po ukončení rezidentského štúdia bude zdravotnícky pracovník poskytovať zdravotnú starostlivosť podľa odseku 13 písm. a) a b) alebo odseku 14 písm. a)."
25. V § 39b sa za odsek 13 vkladá nový odsek 14, ktorý znie:
„(14) Na zdravotníckeho pracovníka, ktorý úspešne ukončil rezidentské štúdium v špecializačnom odbore inom ako všeobecné lekárstvo, sa vzťahujú povinnosti podľa odseku 13 alebo tieto povinnosti:
a) začať bezodkladne vykonávať zdravotnícke povolanie podľa § 3 ods. 4 písm. a) v špecializačnom odbore, v ktorom úspešne ukončil rezidentské štúdium u zamestnávateľa, ktorý podal žiadosť o zaradenie zdravotníckeho pracovníka do rezidentského štúdia, a to úhrnne najmenej päť rokov počas siedmich rokov od úspešného absolvovania špecializačnej skúšky najmenej v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času alebo úhrnne päť rokov počas desiatich rokov od úspešného absolvovania špecializačnej skúšky najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času,
b) oznámiť ministerstvu zdravotníctva do 30 dní od začatia poskytovania zdravotnej starostlivosti názov a adresu sídla poskytovateľa, dohodnutý pracovný čas, dátum začatia poskytovania zdravotnej starostlivosti a bezodkladne každú zmenu týchto údajov."
Doterajšie odseky 14 až 27 sa označujú ako odseky 15 až 28.
26. V § 39b ods. 15 sa za slová „písm. a)" vkladajú, vkladá čiarka a slová „odseku 14 písm. a)".
27. V § 39b ods. 18 sa slová „odseku 15 alebo odseku 16" nahrádzajú slovami „odseku 16 alebo odseku 17".
28. V § 39b ods. 19 sa slovo „odseku 17" nahrádza slovom „odseku 18" a slová „odseku 15 alebo odseku 16" sa nahrádzajú slovami „odseku 16 alebo odseku 17".
29. V § 39b ods. 21 sa za slová „písm. a)" vkladajú slová „alebo odseku 14 písm. a)".
30. V § 39b ods. 22 sa za slová „písm. b)" vkladajú slová „alebo odseku 14 písm. a)".
31. V § 39b ods. 23 úvodnej vete sa slová „odsekov 19 až 21" nahrádzajú slovami „odsekov 20 až 22".
32. V § 39b ods. 23 písm. c) sa za slová „písm. a) a b)" vkladajú slová „alebo odseku 14 písm. a)".
33. V § 39b ods. 27 sa slová „odseku 25" nahrádzajú slovami „odseku 26".
34. V § 40 ods. 2 sa vypúšťa posledná veta.
35. V § 40 ods. 12 písm. a) sa slová „so všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným podľa odseku 2" nahrádzajú slovami „s minimálnym štandardom pre špecializačný študijný program, minimálnym štandardom pre certifikačný študijný program alebo minimálnym štandardom pre študijný program sústavného vzdelávania, 30aaa), a akreditovaného programu, ktorý vzdelávacia ustanovizeň uskutočňuje".
Poznámka pod čiarou k odkazu 33aaa, ospravedlňujem sa, ešte raz to prečítam.
Čiže "pre certifikovaný študijný program alebo minimálnym štandardom pre študijný program sústavného vzdelávania", a teda ten apostrof hore je 33aaa), "akreditovaného programu, ktorý vzdelávacia ustanovizeň uskutočňuje".
Poznámka pod čiarou k odkazu 33aaa znie:
33aaa) § 45 ods. 1 písm. am) zákona č. 576/2004 Z. z. v znení zákona č. .../2023 Z. z."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. augusta 2023, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
2. V čl. II sa za 21. bod vkladajú nové body 22 až 25, ktoré znejú:
„22. V § 82 ods. 5 písm. c) sa slová „ods. 23 písm. b)" nahrádzajú slovami „ods. 14 písm. b)".
23. V § 82 ods. 6 písm. h) sa slová „ods. 25" nahrádzajú slovami „ods. 26".
24. V § 82 sa odsek 6 dopĺňa písmenom i), ktoré znie:
„ i) do 500 eur samosprávnemu kraju, ak poruší povinnosť podľa § 39b ods. 8."
25. V § 82 ods. 21 sa vypúšťajú slová „ústavnej zdravotnej starostlivosti"."
Následne, následné body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. augusta 2023, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
3. V čl. I 22. bode sa § 105a, prepáčte, § 102au dopĺňa odsekmi 2 až 5, ktoré znejú:
„(2) Všeobecne záväzný právny predpis vydaný na základe splnomocnenia podľa § 40 ods. 2 tohto zákona v znení účinnom do 31. júla 2023 sa do uverejnenia minimálnych štandardov pre špecializačné študijné programy, minimálnych štandardov pre certifikačné študijné programy a minimálnych štandardov pre študijné programy sústavného vzdelávania na webovom sídle ministerstva zdravotníctva považuje za všeobecne záväzný právny predpis podľa tohto zákona účinného od 1. augusta 2023.
(3) Osvedčenie o akreditácii špecializačného študijného programu, osvedčenie o akreditácii certifikačného študijného programu a osvedčenie o akreditácii študijného programu sústavného vzdelávania vydané podľa tohto zákona v znení účinnom od 31. júla 2023 zostávajú v platnosti do uplynutia času, na ktorý boli vydané.
(4) Samosprávny kraj v elektronickej podobe poskytne ministerstvu zdravotníctva údaje o počte chýbajúcich zdravotníckych pracovníkov v jednotlivých špecializačných odboroch podľa § 39b ods. 8 v znení účinnom od 1. augusta 2023, prvýkrát do 15. augusta 2023.
(5) Ministerstvo zdravotníctva na základe vyhodnotenia údajov podľa odseku 3 zverejní na svojom webovom sídle aktuálny počet rezidentských miest v jednotlivých špecializačných odboroch s označením samosprávneho kraja, v ktorom po ukončení rezidentského štúdia bude zdravotnícky pracovník poskytovať zdravotnú starostlivosť podľa § 39b ods. 13 písm. a) a b) alebo ods. 14 písm. a) v znení účinnom od 1. augusta 2023, prvýkrát do 1. septembra 2023."."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. augusta 2023, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
V súvislosti s touto úpravou sa doterajší text § 102au označí ako odsek 1.
4. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
„Čl. II
Zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 82/2005 Z. z., zákona č. 350/2005 Z. z., zákona č. 538/2005 Z. z., zákona č. 660/2005 Z. z., zákona č. 282/2006 Z. z., zákona č. 518/2007 Z. z., zákona č. 662/2007 Z. z., zákona č. 489/2008 Z. z., zákona č. 192/2009 Z. z., zákona č. 345/2009 Z. z., zákona č. 132/2010 Z. z., zákona č. 133/2010 Z. z., zákona č. 34/2011 Z. z., zákona č. 172/2011 Z. z., zákona č. 313/2012 Z. z., zákona č. 345/2012 Z. z., zákona č. 41/2013 Z. z., zákona č. 153/2013 Z. z., zákona č. 160/2013 Z. z., zákona č. 220/2013 Z. z., zákona č. 365/2013 Z. z., zákona č. 185/2014 Z. z., zákona č. 204/2014 Z. z., zákona č. 53/2015 Z. z., zákona č. 77/2015 Z. z., zákona č. 378/2015 Z. z., zákona č. 422/2015 Z. z., zákona č. 428/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 167/2016 Z. z., zákona č. 317/2016 Z. z., zákona č. 386/2016 Z. z., zákona č. 257/2017 Z. z., zákona č. 351/2017 Z. z., zákona č. 61/2018 Z. z., zákona č. 87/2018 Z. z., zákona č. 109/2018 Z. z., zákona č. 156/2018 Z. z., zákona č. 192/2018 Z. z., zákona č. 287/2018 Z. z., zákona č. 374/2018 Z. z., zákona č. 139/2019 Z. z., zákona č. 231/2019 Z. z., zákona č. 383/2019 Z. z., zákona č. 398/2019 Z. z., zákona č. 467/2019 Z. z., zákona č. 69/2020 Z. z., zákona č. 125/2020 Z. z., zákona č. 165/2020 Z. z., zákona č. 319/2020 Z. z., zákona č. 392/2020 Z. z., zákona č. 9/2021 Z. z., zákona č. 82/2021 Z. z., zákona č. 133/2021 Z. z., zákona č. 213/2021 Z. z., zákona č. 252/2021 Z. z., zákona č. 358/2021 Z. z., zákona č. 532/2021 Z. z., zákona č. 540/2021 Z. z., zákona č. 2/2022 Z. z., zákona č. 67/2022 Z. z., zákona č. 102/2022 Z. z., zákona č. 125/2022 Z. z., zákona č. 267/2022 Z. z., a zákona č. 331/2022 Z. z., zákona č. 390/2022 Z. z., zákona č. 420/2022 Z. z., zákona č. 494/2022 Z. z., zákona č. 495/2022 Z. z., zákona č. 518/2022 Z. z., zákona č. 110/2023 Z. z. a zákona č. 119/2023 Z. z. sa dopĺňa takto:
V § 45 sa odsek 1 dopĺňa písmenom am), ktoré znie:
„am) vydáva minimálne štandardy pre špecializačné študijné programy, minimálne štandardy pre certifikačné študijné programy a minimálne štandardy pre študijné programy sústavného vzdelávania a uverejňuje ich na svojom webovom sídle."."
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do ustanovenia o účinnosti zákona.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. augusta 2023, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
5. Za čl. III sa vkladá nový čl. IV, ktorý znie:
„Čl. IV
Zákon č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 185/2014 Z. z., zákona č. 77/2015 Z. z., zákona č. 148/2015 Z. z., zákona č. 167/2016 Z. z., zákona č. 411/2017 Z. z., zákona č. 351/2017 Z. z., zákona č. 374/2018 Z. z., zákona č. 125/2020 Z. z., zákona č. 243/2020 Z. z., zákona č. 286/2020 Z. z., zákona č. 392/2020 Z. z., zákona č. 252/2021 Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 532/2021 Z. z., zákona č. 67/2022 Z. z., zákona č. 92/2022 Z. z., zákona č. 125/2022 Z. z., zákona č. 390/2022 Z. z. a zákona č. 518/2022 Z. z. sa dopĺňa takto:
§ 7 sa dopĺňa odsekom 14, ktorý znie:
„(14) Študentovi doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo v študijnom odbore všeobecné lekárstvo a študentovi študijného programu ošetrovateľstvo v študijnom odbore ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia, ktorý sa považuje za zdravotníckeho pracovníka podľa osobitného predpisu, 31b) sa elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka nevydáva."
Poznámka pod čiarou k odkazu 31b znie:
„31b) § 27 ods. 11 zákona č. 578/2004 Z. z. v znení zákona č. .../2023 Z. z."
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. augusta 2023, čo sa premietne aj do ustanovenia o účinnosti zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 16:55 - 16:57 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážená vláda, mne je teda veľmi ľúto, že musíte počúvať toto kydanie hnoja. Ja vidím na vás aj viem si predstaviť, aký kultúrny šok mnohí teraz z vás zažívajú. Naozaj ma to mrzí. O to viac ma to mrzí, že vlastne na to, aby to tu prebiehalo, nemusela strana SMER ani len otvoriť ústa. O nich sa tu najviac hovorí. OĽANO naviac vyzýva k tomu, aby teda ste nerobili kampaň tomu, hentomu a tomu, aby sa nevrátil ten Fico. Ale už nikdy nikto neurobí lepšiu kampaň Ficovi ako Igor Matovič a OĽANO a ukazujú to aj tu tým, že márnia nádej na to, že tu môže byť normálne a lepšie, že sa môže normálne diskutovať, že po tom Ficovi môže niečo normálne prísť. A ja osobne do vás, priznám sa ľudsky, trošku vkladám tú nádej, že tá pravicová politika v zmysle toho, že politik naozaj nemá jediné vlastné euro a všetko, čo rozdá, všetko musel najprv zobrať ľuďom, tak tá pravicová politika, ktorá úprimne priznáva, že nemáme na všetko a pre všetkých a na rozdávačky, takže jednoducho tí ľudia pochopia, že aj toto je cesta. A nie to hlúpe okydávanie, rozdávanie a to márnenie tých nádejí svojimi hlúpymi návrhmi amatérskymi, atómovkami, rozdávačkami a najmä konfliktmi s úplne každým, kto si dovolí nesúhlasiť a kto si dovolí povedať, že pozor, tie peniaze najprv niekto musí zarobiť alebo ich neskôr bude musieť zaplatiť. Čiže ja teda, SaS-ka na to dlhodobo upozorňuje, veď nakoniec my sme boli za to aj hanení. Ja veľmi oceňujem napriek tomu, že nie je stopercentná zhoda, aj programové vyhlásenie vlády, aj váš prístup a aj komunikačný prístup.
A na druhej strane okrem toho, že teda SaS-ka, samozrejme, PVV-čko a vládu podporí, chcem povedať, že sa mi to zdá aj politicky rozumné vás podporiť a to preto, lebo potom ako politici, ako parlament máme predsa nad vami akoby väčšiu moc, lebo vieme rozhodovať o jednotlivých ministroch. Neviem, prečo sa kolegovia idú vzdávať tejto možnosti. Za mňa teda dôveru určite vyslovím.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.5.2023 19:40 - 19:41 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Dobre, zistila som, že musím byť veľmi rýchla, tak chcem len povedať, že, Mária, si skvelá, že predkladáš tento návrh.
My sme skvelí, keď bojujeme za práva týchto ľudí, za, za našich kolegov, priateľov, za našich spoluobčanov, a teda pýtam sa, že prečo vlastne nie, nepočula som žiadny argument, prečo trestať niekoho za niečo, čo mu je biologicky dané, prečo nepodporiť ľudí, aby žili v láske, nebudem to teda rozvádzať, keďže nie je na to čas.
Chcem len povedať jednu vec, ktorá možno nezaznela, mohli by to práve naši kolegovia oceniť, a to je vernosť. Myslím si, že práve forma partnerského spolužitia podporuje to, aby ľudia spolu žili nielen v láske, ale aj vo vernosti jeden k druhému, podporuje to silu stability vzťahu aj silu a stabilitu rodiny, pretože, samozrejme, aj toto my považujeme za funkčnú rodinu, ktorá môže spolu vydržať.
Takže za mňa toľko a ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2023 19:23 - 19:24 hod.

Jana Bittó Cigániková
Ďakujem veľmi pekne, pani Vorobelová, a musím povedať, že od vás si túto pripomienku naozaj vážim, bola absolútne k veci. No bodaj by sme všetci vrátane mňa vedeli byť takíto vecní pri všetkých témach, asi by sa na Slovensku žilo lepšie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis