Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

20.9.2022 o 16:25 hod.

PhDr. PhD.

György Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.9.2022 11:25 - 11:40 hod.

György Gyimesi
Pán predseda, my si tu všetci robíme bohovskú srandu z toho, že si máme šúchať kartičky a neviem čo, je nás dokopy päť a pol v koalícii a vy sa neviete postarať o to, že by tieto zariadenia fungovali. Treba ich vymeniť, hovoríme o tom už dva roky.
Hlasoval som za. (Povedané súbežne s predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Pán predseda, Marián, ja nevychádzam z údivu. Takto brojiť proti rodinám a proti pomoci rodinám si vyžaduje takú vysokú mieru necitlivosti a takú vysokú mieru pohŕdania tradičnou normálnou rodinou, že jednoducho to sa nedá opísať ani slovami. Už som to tu raz povedal, Kaník vám závidí, že on takto nerozprával a on takto nebrojil proti, proti sociálnemu systému a proti ľuďom. Oháňať sa tu účtovníčkami, že aké budú mať ony teraz s tým problémy a koľko budú mať s tým práce, je hanebné. Ja si všetky účtovníčky sveta vážim, ale brojiť proti tomuto zákonu len preto, alebo s tým argumentom, že to bude pre účtovníčky ťažšie, je zvrhlosť. To sa nedá nejak inak ani nazvať. Pretože vy pokračujeme v džiháde, ktorý ste tu začali proti rodinám.
Toto nie je proti Matovičovi, proti OĽANO, to je proti rodinám. Pretože sme si dovolili skutočne si raz a navždy povedať to, že táto rodina, ktorú sme identifikovali, bude podporovaná tak, ako ešte nikdy v histórii samostatnosti Slovenskej republiky. A vy ste išli vyskočiť z kože, pretože toto je proti vašej ideológii, je to proti vášmu gustu a hľadáte akékoľvek argumenty, aby ste ospravedlnili to, čo sa ospravedlniť nedá, lebo to nedokážete ospravedlniť.
Vy ste si našli spojenca, jednu pani v Prezidentskom paláci, a spoločne tiahnete proti rodinám. Ja som presvedčený, že v januári, respektíve februári, ak tie rodiny prvýkrát dostanú tie peniaze do ruky a reálne uvidia, že, áno, tento systém funguje a tento systém im pomáha, tak ako hovoril pán minister financií, pri znižovaní zaťaženia rodinného rozpočtu v súvislosti s rastom cien elektrickej energie, plynu a zvýšených nákladov na život, tak vám garantujem, že vám to všetci otrepú o hlavu. Dnes, áno, tie rodiny to nemajú v ruke, nemajú to v rodinnom rozpočte, je to pre nich nejaká imaginárna vec, ktorú si možno len predstavujú. V čase, keď im to príde do ruky a im to zvýši rodinný rozpočet, vám to oplieskajú aj vám, aj Prezidentskému palácu o hlavu. Všetky tie vaše reči, ktoré ste tu viedli proti nim, všetky tie reči, ktoré ste viedli proti rodine, keď ste im hovorili, že to nepotrebujú, sa vám vrátia.
A ja veľmi, veľmi dúfam a verím, že sa vám to ukáže najmä na percentách a v roku 2024 tu možno nebudete v parlamente. Toto vám želám všetkým za ten váš džihád, za ten váš boj proti rodine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

20.9.2022 16:25 - 16:40 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, vážení kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2022 17:10 - 17:25 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
A ja zároveň viem aj o tom, že v zmysle Trestného zákonníka každý, kto sa dozvedel o trestnom čine, je povinný ho oznámiť. A oznámiť ho orgánom činným v trestnom konaní a nie novinárom z Plus 7 dní. Takže sa pýtam, ak teda k tomu skutočne malo dôjsť a ja neviem, či k tomu došlo alebo nie, ja sa len môžem domnievať, že nie, tak prečo tu nepodali to trestné oznámenie tak exponovanej kauzy u tak exponovanej osoby, ako je samotný minister vnútra. Mne sa zdá zase čudné toto. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2022 17:10 - 17:25 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Ja zareagujem na pána poslanca Suju, chvalabohu, že sa vrátil. Nie, táto rekapitulácia nemala za úlohu a za cieľ kohokoľvek zbavovať zodpovednosti za prípadné poškodzovanie majetku alebo, áno, poškodzovanie majetku štátu, za korupciu, za zneužitie právomocí. Nie. Toto bolo pripomenutie toho, čo sa tu dialo v minulosti a čo vyčítate teraz, že sú to dve absolútne neporovnateľné veci. A to, že tieto veci sú absolútne neporovnateľné, nás presvedčil aj samotný navrhovateľ, ktorý k danej veci povedal možno tri vety, pretože tam nič nie je. A keď nič nie je, ani Boh neberie. A to viete vy všetci.
A pokiaľ ide o svedkov, ktorí hovoria o tom, že Roman Mikulec mal vziať úplatok stotisíc eur, tak ja som nepočul, ale môžem sa mýliť, nepočul som o tom, že by títo svedkovia tieto tvrdenia hovorili v policajnej zápisnici, aby podali trestné oznámenie. Bolo to tak, ako hovorí pán kolega Kremský, zverejnené v jednom bulvárnom časopise na jednej, v jednej nahrávke, ktorá sa celkom jasne a celkom zreteľne bola urobená. Náročky bola urobená umelo a ktorá nemá absolútne nič spoločné s pravdou.
Takže bol by som rád, keby sme v týchto chvíľach v takýchto dosť vážnych veciach a vážnych obvineniach hovorili pravdu a hovorili fakty. Nič také sa zatiaľ nestalo a ak sa také niečo stalo, áno, minister Mikulec potom bude musieť odísť. Ale kým to je len na papieri bulvárneho časopisu jednej bulvárnej debaty, tak to nemá absolútne žiadnu vypovedaciu hodnotu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2022 17:10 - 17:25 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
kauzách, ktoré sa udiali v Lesoch Slovenskej republiky a mám ich tu vypísaných asi šesť, ale poviem vám aspoň dve najvyššie. Za 14 miliónov eur prenájom poľovných revírov firmám spriaznenými vláde, firma spriaznená SMER-u kupuje drevo od štátu lacnejšie, štát stráca 4 milióny euro ročne, to je dokopy 12 miliónov euro. Chemické postreky v lesoch sú predražené o 50 %, to je 9 miliónov euro atď., takto by som mohol pokračovať až do nemoty. Stravné lístky. Neexistoval jeden jediný segment, neexistovalo jedno jediné ministerstvo, neexistoval štátny podnik, ktorý by ste vy netunelovali. Nie v stovkách tisíc eur, v miliónoch.
My sa tu teraz bavíme skutočne o jednej, o jednej, o jednom verejnom obstarávaní, o jednej zmluve, ktorá z pohľadu štátneho rozpočtu neznamená nič a dvojnásobne nie vtedy, ak bola uzatvorená plne v súlade so zákonom. Takže ja skutočne nevychádzam z údivu, pretože ak tie skutočné dôvody na odvolanie Romana Mikulca sú tie, o ktorých hovoríte a ktoré sa potvrdia, tak tie áno, o tých sa môžme baviť, že tie by mohli byť tým spúšťacím mechanizmom, ktorý by mal vyústiť v odchod ministra vnútra. Avšak tie sa doteraz nepotvrdili ani jedny. Tak ste si vymysleli kauzu za 200-tisíc eur, ktorá takisto neexistuje.
Ja keď som si vypočul príhovor alebo, pardon, príspevok navrhovateľa pána predsedu Fica, videl som, že ten nie je tak oduševnený ako on väčšinou zvykne byť, a to tiež svedčí o tom, že táto, toto odvolávanie je absolútne vymyslené. Tento človek jednoducho nemal ani motiváciu tu hovoriť, lebo nemal o čom. Tu neboli, tu jednoducho nie sú dané dôvody na odvolávanie ministra vnútra.
Úprimne vám poviem, že keď som sa rozhodol, že prídem do tejto rozpravy rečniť, mal som, mal som taký plán, cieľ, že vám tieto kauzy tu prečítam všetky bez akéhokoľvek ďalšieho odôvodnenia, pretože o všetkých kauzách sa hovorilo veľa, písalo sa o nich veľa a z niektorých už boli aj trestnoprávne dôsledky, ale považujem to teraz v tejto chvíli už za absolútne zbytočné. To, čo som mal možnosť doteraz prečítať a čo som prečítal, sú radovo, radovo väčšie kauzy, než to, o čom sa bavíme teraz. A hovorím to tretíkrát, bavíme sa o tom tak, že toto kauza ani nie je. Preto vám ďalej nebudem pripomínať tieto prehrešky v desiatkach a v stovkách miliónov eur v týchto, v tomto mojom elaboráte, je ich 238 v sume 5 miliárd 913-tisíc eur, miliónov eur, takže nebudem ďalej rozprávať toto číslo a tieto čísla, skutky a fakty hovoria za seba.
Preto nemôžem podporiť odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2022 16:55 - 17:10 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, vážení kolegovia, Romana Mikulca chce opozícia odvolať myslím, že po siedmykrát ak sa nemýlim. A zo všetkých týchto odvolávaní práve toto je najtristnejšie a najabsurdnejšie, aké som tu zažil.
Vy máte právo podať návrh na odvolanie ministra z prakticky z akéhokoľvek dôvodu. Ale keď som si prečítal, a teraz vypočul dôvody, pre ktoré chcete odvolať pána ministra teraz, tak ma napadla jedna taká legendárna veta, ktorú vyslovil pán Procházka, keď sa vzdával z predsedníckej stoličky strany SIEŤ, "že vám musí chlapci", toto ma napadlo, keď som si prečítal skutočne tieto dôvody. Vy vyčítať, vyčítate ministrovi vnútra, že vraj daj korupčne, klientelisticky, nepotisticky zákazu firme, ktorá patrila alebo v ktorej pôsobil. Pardon, v ktorej pôsobil jeho brat pred niekoľkými rokmi. Obrad tej zmluvy alebo toh, toho stráženia má byť niekde na úrovni 200-tisíc euro.
Dámy a páni zo SMER-u a z nového SMER-u, ja tu mám taký elaborát, ktorý sme pripravili s 238 kauzami z období vašich vlád alebo vtedy, kedy ste boli súčasťou vládnej moci. A priznám sa vám, že z tých 238 prípadov, korupčných prípadov takých, ktoré by boli v hodnote 200-tisíc euro, tam také takmer ani nie sú. Tu sa počítajú všetky v miliónoch a v desiatkach miliónov eur alebo o chvíľku budem o nich hovoriť aj bližšie. Ale to len kvôli tomu, aby sme si všetci osviežili pamäť o čo išlo vtedy pokiaľ ste vládli vy, a čo vyčítate v súčasnosti pánovi ministrovi vnútra Mikulcovi. Všetky ostatné dôvody, ktoré tu spomínate, a to sú tie, že vraj manipuluje vyšetre, vyšetrovaniami, a že ako vstupuje do vyšetrovaní, ako zavraždil bývalého policajného prezidenta, a tak ďalej. O tom ste sa už vyjadrovali šesťkrát a na to sme šesťkrát reagovali. Po siedmykrát na to dôvod nevidím.
Čiže vy tvrdíte, že vraj táto zákazka podľa váš, podľa vás korupčná v hodnote 200-tisíc eura sa nedá rovnať. A poďme sa baviť teraz pekne postupne o zákazkách, napríklad o kompe, kde vznikla škoda 50 miliónov euro. Poďme sa prosím vás baviť napríklad o takej kauze, ktorú váš bývalý minister dokonca dvojnásobný minister Ján Počiatek, tak veľmi emotívne a s takou, s takou radosťou oznamoval bývalému generálnemu prokurátorovi Trnkovi, kde Slota oholil vášho predsedu ako kráľ. Mám teraz namysli kauzu emisie Interblue, kde prišlo, kde prišlo Slovensko o 70 000 000 eur.
Prosím vás, spomeňte si na vašu kauzu z vášho prvého vládneho obdobia 2006 až 2010 konkrétne z roku 2007. Jedná sa o kauzu Slavkov, kde škoda bola vo výške 49 359 000 eur.
Spomeňte si prosím vás na už raz spomínaného dvojnásobného ministra Jána Počiatka a jeho 16 000 000 euro, ktoré poslal spoločnosti LEMICON, pokiaľ sa dobre pamätám, tá firma sa volala LEMIKON cyperská schránka. Poslal im tam 16 000 000 eur napriek tomu, že všetky súdy povedali nakoniec vrátane najvyššie, že táto firma nikdy v živote nemala nárok na vyplatenie tejto sumy.
Poďme si prosím vás spomenúť napríklad na takého pána Janušeka a jeho predražené logá v hodnote 206 000 euro a toto je tá, asi tá najnižšia suma, ktorú som tu našiel v tomto, tomto mojom elaboráte.
Poďme sa baviť o takom nástenkovom tendri. Áno, neboli to vaši nominanti, to je pravda, ale boli ste súčasťou vládnej moci. Mali ste predsedu vlády, boli ste za nich zodpovední aj vy. V nástenkovom tendri Slovensko tiež prišlo o desiatky miliónov eur.
Poďme sa baviť napríklad o tendre na záchranky 23 240 000 eur.
Poďme sa baviť o takom tendri, ktorého vyhlasovateľom bol pán Jahnátek, ministerstvo hospodárstva konkrétne pri obchodovaní so spriaznenou firmou porušilo zákon, dostalo pokutu 663 000 euro.
Ďalej, poďme sa baviť o Pozemkovom fonde pri machináciách s pozemkami, škoda pre štát 17 000 000 euro.
Nepôjdem ďaleko od tejto sály, poďme sa pozrieť na Bratislavský hrad, ktorý rekonštruovala firma vášho mecenáša pána Širokého 43 000 000 euro. Mýtny tender, to je legenda 380 000 000 euro v lufte.
Poďme a baviť o kauze Gemerský mlyn. Tam bola škoda 4 800 000, tam boli dokonca aktéri tejto kauzy už aj odsúdení.
Poďme sa baviť na, vlastne poďme sa baviť a to mi myslím, že pán minister k tomu budete môcť no pán bývalý minister sociálnych vecí pán Richter o tom budete vedieť viac o tej legendárnej vašej súťaži na Horných Plachtinciach na agentúru, ktorá bude obstarávať všetky eurofondy. Tam to tiež nebolo asi celkom s kostolným poriadkom.
Poďme sa baviť o počítačovom systéme pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu v hodnote 14 000 000 eur, kde vznikla škoda 1 300 000. Futbalový štadión 50 000 000 euro.
Dokonca ste vedeli ukradnúť peniaze aj z, zo zmanipulovanej súťaže na nákup učebníc 896 000 eur.
Poďme sa baviť napríklad o firme IKORES, ktorá stavala desiatky a desiatky stavieb za vášho mini, za vášho pôsobenia 2 000 000 euro.
Poďme sa baviť o všetkých kauzách, ktoré, ktoré ste spôsobili nielen ktoré mali dosah na, na financie a štátny rozpočet, aj napríklad na nominácie, ktoré boli prepletené rodinkárstvom. Veď pán Jahnátek si zamestnal celú svoju rodinu. A vy tu idete vyčítať ministrovi vnútra jednu, jednu, jedno verejné obstarávanie, jednu akciu za 200 000 euro, ktorá navyše prebehla tým najtransparentnejším spôsobom aký v tejto republike existuje, a to je verej elektronickou aukciou. To netvrdím ja, hovoria to tí, ktorí verejnú aukciu zavádzali do právneho poriadku Slovenskej republiky a ktorí hovoria, že toto je systém, ktorý sa vraj oklamať nedá. Tak mi teraz prosím vás povedzte, myslím, že to ste boli vy, kto to zavádzal, že ako to vlastne je. Buď ste klamali vtedy alebo klamete teraz.
Ďalej, môžeme sa baviť o, o predaji pozemku Bratislavskej teplárenskej 36 000 000 euro.
Poďme sa baviť o Vojenskom archíve 12 000 000 euro.
Poďme sa baviť o všetkých kauzách, ktoré sa udiali v Lesoch Slovenskej republiky a mám ich tu vypísaných asi šesť, ale poviem vám aspoň dve najvyššie za 14 000 000 eur prenájom poľovných revírov firmám spriaznených vláde. Firma spriaznená SMER-u kupuje drevo od štátu lacnejšie, štát stráca štyri mili....
=====
Skryt prepis
 

23.6.2022 17:10 - 17:10 hod.

György Gyimesi
Naopak, ja chcem poprosiť pani poslankyňu Cigánikovú, aby si tú dúhovú vlajku na sebe nechala, pretože keď má chuť sa zhovaďovať pred celým národom, tak ju pri tom nevyrušujme! (Výkriky v sále.)
Skryt prepis
 

22.6.2022 9:40 - 9:55 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Za deň a pol tejto diskusie sme si vypočuli všetky možné dôvody preto, aby rodiny s deťmi nemohli dostať pomoc, ktorú si zaslúžia. Vypočuli sme si obhajobu silných, vypočuli sme si obhajobu bohatých, vypočuli sme si obhajobu všetkých tých, ktorí sa vedia spojiť a svoj záujem presadzovať spoločne. Nepočuli sme hlas tých, ktorí tie peniaze potrebujú najviac, a to sú rodiny s deťmi. Totižto my v Európskej únii máme najväčšie riziko chudoby, pokiaľ ide o rodiny s deťmi sme na 27. mieste, respektíve z dvadsiatichsiedmich na prvom.
Toto je historická pomoc, dámy a páni, toto je pomoc, ktorú si rodiny s deťmi zaslúžia a ktorú im dlhujeme. Toto je náš historický dlh voči základnej bunke tejto spoločnosti, voči základnému kameňu na ktorom je postavená civilizácia, a to je tradičná rodina, kde je otcom muž, matkou žena a deti sú deťmi. A toto ideme my podporiť všetkými možnými spôsobmi. Môžme namietať spôsob, môžme namietať formu a čo je najhoršie je to, že vy namietate aj obsah toho. Vy tvrdíte, že tým ľuďom pomáhať netreba. Povedali ste to viackrát. A ja tvrdím, že áno. Treba im pomáhať, treba im pomáhať všemožne, aj rodinnými prídavkami, aj daňovým bonusom a aj krúžkovným, pretože mnoho z nich ľudí, z týchto ľudí si nevie dovoliť zaplatiť deťom krúžok a chceli by tam chodiť. A možno že budeme vytvárať nové príležitosti pre tie deti, aby mohli na tie krúžky chodiť.
My sme sa rozhodli, že naše prorodinné a protikorupčné hnutie bude stáť na strane rodín. Toto je prvá lastovička, toto je prvý krok k tomu, aby Slovenská republika bola prívetivá k rodinám, aby sa tu oplatilo žiť. Veď vy to máte aj v slogane, avšak tento váš slogan sa celkom jasne týka len bohatých, týka sa to oligopolov, monopolov, týka sa to tých, ktorí zarábajú viac ako desaťtisíc euro a týka sa to tých, ktorí tejto spoločnosti alebo v tejto spoločnosti tvoria výraznú menšinu.
Chcem povedať ešte na záver jednu dôležitú vec, a to, nehádžme tie deti cez palubu, pretože aj dieťa Richarda Sulíka, aj moje dieťa je rovnaké. Rovnaké je aj dieťa robotníka z Očovej. Nikto doteraz v celej tejto diskusii nepovedal kde je tá hranica, kedy si to dieťa už zaslúži, alebo nezaslúži daňový bonus, alebo pridanú hodnotu. Preto vás chcem ja požiadať, keďže vy ste nás tu žiadali všetci o to, aby sme tento zákon nehlasovali alebo o ňom nehlasovali, aby sme o ňom, áno, hlasovali, aby ste sa aj vy podujali k tomu, aby ste urobili zo Slovenska prívetivú krajinu pre rodiny s deťmi.
Ďakujem pekne a zároveň by som chcel oznámiť čas a spôsob hlasovania. O tomto prorodinnom balíčku budeme hlasovať dnes o jedenástej hodine a spôsob hlasovania určujem tak, že budeme hlasovať o všetkých pripomienkach pani prezidentky naraz a následne budeme hlasovať o prelomení, alebo neprelomení jej veta. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.6.2022 18:40 - 18:55 hod.

György Gyimesi
Ja by som chcel požiadať kolegov, keďže sme už sa takto tu rozkecali pri tejto diskusii, aby sme nenaťahovali čas, že, môj procedurálny návrh je, aby sme dnes rokovali do prerokovania tohto bodu. (Nesúhlasná reakcia pléna.)
Skryt prepis