Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

8.11.2022 o 17:25 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.11.2022 17:25 - 17:25 hod.

Juraj Krúpa
Ďakujem. Ja si dovolím pripomenúť poslancom, že zajtra bude spoločný mimoriadny výbor finančný a branno-bezpečnostný v jazdiarni 12.15 h. Ďakujem.
Skryt prepis
 

26.10.2022 14:10 - 14:10 hod.

Juraj Krúpa
Ďakujem veľmi pekne. Tak týmto si vás, pán poslanec Valášek, dovolím pozvať na rokovanie výboru, ktorý bude k tomuto bodu a určite tam môžte klásť otázky a môžme o tom diskutovať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2022 14:25 - 14:25 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem. Na toto som zabudol. Ďakujem, kolega Šeliga. Akože plénum, takisto máme, hej, branno-bezpečnostný výbor, keby Saloň, pán Saloň alebo pán Šuca to spomenuli, mohli sme mať takúto diskusiu, kde by sme mohli potom zhodnotiť, či je dôležité alebo potrebné takúto vec preniesť teda aj do pléna. Čiže ja navrhujem úplne otvorene, zavoláme si ministra na branno-bezpečnostný výbor ako režimové pracovisko, ako neverejný výbor a môžme o tomto diskutovať. Nemám s tým žiadny problém.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2022 14:25 - 14:25 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec, k tým Patriotom znova. Tie tu ostanú dovtedy, dokedy nebudeme schopní si vybudovať vlastnú protivzdušnú obranu, ktorú sme mali v systéme S-300 veľmi limitovanú. To bol perimeter 75 kilometrov, hej? Čiže ten naozaj nechránil ani Bratislavu, aby nám to bolo jasné. A takisto to bol systém, ktorý zakaždým, keď bolo treba ho nasadiť, tak to trvalo niekoľko hodín, kým sa vôbec akože bol schopný nasadiť, aby všetko fungovalo, lebo sa to išlo rozpadnúť.
Čo sa týka toho aerpolicingu, no tak ten aerpolicing zo strany či už Českej republiky, alebo Poľska bude poskytovaný na zhruba rok alebo rok a pol, dovtedy, dokedy neprídu prvé F-16. Čiže to je dočasné riešenie. A zbavili sme sa ruskej závislosti a nemusíme už im platiť tie milióny, ktoré sme im platili, ktoré nás vychádzali ročne okolo 50 miliónov. A čo sa týka, a toto je oveľa lacnejšie riešenie. Toto je oveľa lacnejšie riešenie, tento aerpolicing, pretože platíme či už Čechom, alebo Poliakom len vtedy, keď sú nad naším vzdušným priestorom. Čiže nás to vyjde oveľa-oveľa lacnejšie.
No a tie, čo sa tam všetko vyváža a tak ďalej, no tak áno, teraz produkcia nabehla aj v zbrojárskom priemysle na Slovensku a väčšina, čo sa vyváža, je, samozrejme, munícia. Boli tam pohonné hmoty a tak ďalej. Poviem vám na rovinu, že my sme sa zbavili normálne že starej munície a dopĺňame sklady novou muníciou. Takže myslím si, že vôbec nie sme na tom stratoví.
A, pán Saloň, len jedna vec, aj keď máte biedne roky, keby ste mali systém, že by sa postupne napĺňali nejaké plány, modernizačné a tak ďalej, tak aj s obmedzenými zdrojmi by ste to vedeli robiť, ale nič sa v tom vtedy nerobilo, to si uznajme na rovinu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2022 14:10 - 14:23 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja sa snažím byť naozaj konštruktívny aj som relatívne konštruktívne sa snažil vystúpiť aj k tomu prvému uzneseniu, ale mne to nedá, ja to, čo som počul od vás, pán Fico, niečo o tej obrane viem a ja sa musím diviť, že vy upozorňujete na to, že ozbrojené sily sú v zlej situácii alebo v zlej kondícii. Ako je to otrepaná fráza, ale preboha živého dvanásť rokov ste boli pri moci a dvanásť rokov tie ozbrojené sily boli podvyživené. Ten rozpočet, ktorý bol, a to môže určite potvrdiť aj pán Saloň, ktorý tam istý čas pôsobil ako štátny tajomník, bol vyslovene na prežitie. Na to, aby nejakým spôsobom dokázali prežiť to obdobie, ktoré, ktoré mali v tom rozpočtovom roku.
Čo sa týka modernizácie, tak na sklonku posledného volebného obdobia, áno, kúpili sa Black Hawky, ešte pán Glváč ich zadovážil, úplne holé, deväť. A teraz dokupujú ďalšie dva. Viete, to je kúpiť vojenskú techniku úplne holú, to je ako keby ste kupovali dnes auto bez elektrických okien alebo bez klimatizácie. A takéto vrtuľníky sa zakúpili a dnes sa dovyzbrojujú.
Čo sa týka tých takých,, celého toho uznesenia. Ja ho považujem naozaj za šírenie v podstate strachu alebo poplašnej správy, že naše ozbrojené sily sú v takom akom stave. Ak si myslíte, že systém, ktorý treba nastaviť nanovo alebo ho vybudovať, pretože bol v dezolátnom stave, sa dá urobiť za dva a pol roka, tak sa veľmi mýlite. Vy upozorňujete na to, že nemáme žiadne lietadlá. No, to ste boli vy alebo vaša garnitúra, ktorá zakúpila alebo sa rozhodla obstarať F-16. Ja som bol jedným z tých vtedy, ktorý s tým nesúhlasil, pretože ja si aj dodnes myslím, že tie Gripeny by nám asi postačili na to, na čo by sme ich potrebovali, teda na ten air policing. A to, čo tie F-16 môžu poskytnúť a čim sa, do čoho všetkého sa môžu zapojiť, tak s tým by ste vy politicky nesúhlasili. Nikdy.
A čo sa stalo s tým F-16? Tá zmluva je urobená tak, že v podstatne tam nie je žiadny postih firme, ktorá má tieto F-16 dodať za to, keď bude meškať. Áno, bol to vis maior, covid a problémy, ktoré nastali v logistickom reťazci. Ale tu máme problém. A ďalší problém, ktorý z toho vyvstal, je, prosím vás pekne, to, že tie MIG-29, ktoré sú, sa aj v kontexte embarga a ďalších záležitostí, ktoré s tým boli spojené, a to viete dobre, dostali na koniec svojej životnosti a jednoducho sa už nemohli používať. Môžu, samozrejme, byť ešte odpredaný a, odpredané a práve čo ja mám informácie, ministerstvo obrany sa snaží tieto MIG-29 nejakým spôsobom ešte speňažiť. Tak ja dúfam, že sa im to podarí.
Čo sa týka tej S-300, vy dokola a dokola opakujete jak jednu mantru s tou S-300. Prepáčte, ale tá S-300 naozaj nebola v najlepšom stave. A sú dve krajiny, ktoré to vedia zmodernizovať alebo opraviť, a to je Rusko a Ukrajina. Rusko je embargo. Ukrajina vo vojnovom stave. Čiže tá S-300 naozaj nebola v dobrom stave. A okrem toho to bola jedna batéria, ktorá mala dosah 75 kilometrov. Čiže aj ten počet tých nosičov, resp. tých rakiet je tiež limitovaný. V porovnaní s tým, s tým, že sme odovzdali tú S-300, sme za to ináč dostali peniaze z Európskej únie, konkrétne z európskeho mierového fondu, myslím si, že niekde okolo 70 mil., ak sa nemýlim, plus sme dostali ďalšiu finančnú kompenzáciu zo Spojených štátov amerických v hodnote 210 mil. amerických dolárov, čo je dnes, ja neviem, 205 mil. Takže tú S-300 sme posunuli za zhruba 280 mil. eur., ktorá bola v stave, do ktorej by sme museli investovať, a v takejto komplikovanej situácii a za to sme získali pôvodne štyri, teraz sú to tri systémy Patriot.
Ak sa budeme baviť o tých technických parametroch, Patriot má 160-kilometrový dostrel. Tak už aj jednoduchá násobilka vám musí dať jasne najavo, že 75 verzus 160 kilometrov je zásadný rozdiel. Keď máte tri systémy Patriot, relatívne dobre pokrývajú vzdušný priestor. A vy ste tu začali strašiť, že 80 vozidiel zo Sliaču sa začalo sťahovať a že sa sťahujú aj Patrioty. No nie. Ono sa stiahol jeden Patriot a jeden ten systém Patriot má asi 80, možno až 100 vozidiel. To je niečo podobné, ako keď ste sa snažili zverejniť tie fotografie toho presunu tej našej S-300 na Ukrajinu, kde viete, že ten systém má ix komponentov a ix vozidiel, ktoré ho prevážajú. A to je tiež asi, ja neviem, tuším 50 alebo 60 vozidiel. Takže, prosím vás pekne, neplašte.
Čo sa týka Leopardov, ako snáď nikto nespochybní to, že nemecké tanky Leopard patria medzi špičku. Medzi vojenskú špičku, ktorú tu dnes máme. A áno, ony boli uskladnené a boli v skladoch firmy Rheinmetall. Čiže je úplne normálne, že keď ich vytiahnete, tak ich musíte, proste urobiť nejakú údržbu a investovať do nich nejaké peniaza, aby tam išli najnovšie technológie a tak ďalej. Áno, však v poriadku. Čo na tom nerozumiete? To by ma celkom zaujímalo, lebo ich dostaneme 15 s tým, že ani jeden tank, ani jeden tank sme neodovzdali na Ukrajinu. Čiže ich máme, máme 30 T-72, ku ktorým pribudne 15 Leopardov. Čiže budeme mať 45 tankov. Jasné, že to nejaký čas potrvá. Za čo sme ich vymenili, je 15 BMP-1 starých zo skladov... (Reakcia z pléna.) 30, pardon, 30 BMP-1, ktoré, úprimne, Ukrajinci zužitkujú v dnešnej dobe, kedy tá kinetika na bojovom boli je teda iná, v poriadku. Ja si myslím, že to je najlepší deal, aký sme mohli urobiť v tejto dobe.
Čo sa týka húfnic. Máme ich 32. Šestnásť je v Lotyšsku a 16 dvetisícok je na Slovensku. To sú tie Zuzany 1. Áno, plus sa ďalšie, ďalších osem, teraz je to, myslím, ešte len šesť, sa posunulo na Ukrajinu. A bude ďalší kontrakt na ďalších 16. Čiže ich bude dokopy 24, ktoré budú na Ukrajinu dodané. Ja si spomínam, ako sa Konštrukta aj za bývalého vedenia snažila nejakým spôsobom uspieť na medzinárodnom trhu so Zuzanou. Koľko rokov bola umiestnená v Indii? Myslím si, že päť. Neuspela. Ešte aj do Saudskej Arábie asi sa s tým chodilo a po rôznych iných krajinách, teraz prvýkrát v histórii máme medzinárodný úspech s touto Zuzanou, ktorá sa predala a je, konečne bude aj testovaná vo vojnových podmienkach, čo znamená, že vytvára predpoklad na to, aby tá Konštrukta a teda aj tie firmy, ktoré sú zapojené z toho slovenského obranného priemyslu, aby dostali ďalšie zákazky do budúcnosti.
A keď už sme pri tom obrannom priemysle, ja si spomínam, to bolo, myslím, že v roku 2006 ešte, keď ste hovorili o tom, že ako vy idete vybudovať slovenský obranný priemysel. No ten je naďalej v troskách. Teraz sa začína trošku zdvíhať z popola, ale s tými všetkými modernizačnými projektami, ktoré sú, kde budú zakontrahované aj slovenské firmy obranného priemyslu, tak tie sa normálne dostávajú na svoju hranicu. Na svoju hranicu toho, čo naozaj zvládnu, pretože nemajú kapacity, nemajú ľudí a tak ďalej. Čiže ich očakávajú ďalšie investície a tak ďalej. Čiže tuto sa postupne, postupnými krokmi buduje aj obranný priemysel.
Čiže všetky tieto otázky, ktoré ste tu položili, alebo tieto, také tie pochybnosti sú skôr to, že sa snažíte vytvárať tu akýsi dojem, že tuto sa nejakým spôsobom že kanibalizuje alebo sa nejakým spôsobom znižuje bojaschopnosť ozbrojených síl. No opak je pravdou. Opak je pravdou. Tie investície, ktoré momentálne idú do ozbrojených síl, sú neporovnateľné, naozaj neporovnateľné s tým, čo sme mali v minulosti, uvedomujúc si aj bezpečnostnú situáciu, uvedomujúc si aj, samozrejme, vojnový konflikt. A to, čo sme posunuli na Ukrajinu, sú veci, ktoré si myslím, že majú zmysel a majú zmysel aj pre nás. A majú zmysel, samozrejme, aj pre Ukrajinu.
A k tej S-300 sa ešte raz vrátim. To je systém, ktorý, prepáčte, ale tiež má svoju životnosť, a budeme teraz a stojíme pred otázkou a sme sa konečne k tomu priblížili, že budeme musieť vyriešiť našu protivzdušnú obranu. A to je otázka, ktorú musíme riešiť v najbližšej dobe. A ja si myslím, že sa určite nájde riešenie. A nemusia to byť zrovna Patrioty, ktoré sa vám tak nepáčia, tých systémov a možností je oveľa viac a pracuje sa na tom intenzívne.
Takže keď si to tak zoberieme, vy ste za vašej vlády zaobstarali deväť holých vrtuľníkov za 250 mil., potom zhruba za 2 mld. F-16, ktoré nám prídu o dva roky neskôr, ako mali, a vôbec ste absolútne opomenuli ten bezpečnostný komponent, ten komponent pozemných síl. Tá výzbroj, ktorá je staršia, pán Fico, ako vy. Je staršia ako vy. Čiže takto to vyzeralo za vás, za vášho vládnutia. Ja mám skôr dojem, že to, čo vidíte momentálne, tento biznis, ktorý sa tam deje, vás tak trošku trápi, pretože z tohto reťazca boli vyčlenení určití ľudia, ktorí sú vám blízki a nemajú na to dosah. A áno, sú to súkromné firmy, ktoré momentálne sa im celkom dobre darí, pretože obchodujú a vyvážajú na Ukrajinu. A majú z toho slušný profit. No ale ten profit, samozrejme, nejde do tých správnych vrecák asi, ako by ste si želal.
Čo sa týka modernizácie, máte to uvedené v dlhodobom pláne rozvoja ozbrojených síl, kde v prvej várke bude 152 pásových vozidiel plus 76 kolesových. Samo osebe tých vozidiel pásových má byť 224. To znamená, že príde ďalšie obdobie, do roku 2035 má byť ťažká mechanizovaná brigáda kompletne vyzbrojená. Samozrejme, že k tomu sa nám zíde aj tých 15 nemeckých špičkových tankov, ktoré sa nedajú porovnať s tankami T-72, ktoré keď ich vidíme aj dnes na bojovom poli na Ukrajine, tak nám musí byť všetkým jasné, že ten rozdiel je zásadný. Vy ste tu aj hovorili, spomínali, myslím si, že váš kolega, že by sme mali ísť nejakým iným, inou cestou vyzbrojovania a tak ďalej. Ja som sa na to pozeral. To sú systémy, ktoré síce akože sa na nich podieľajú rôzne firmy spriaznené s vami, ale im chýbajú normálne že základné komponenty, ktoré sú v dnešnom systéme moderného alebo vedenia moderného boja sú úplne základné, ako je aktívna obrana a podobné veci. Toto sú veci, ktoré opomínate. Čiže, prosím vás, nabudúce, keď sa budete chcieť venovať nejakej takejto téme, tak by ste mali aj rozumieť hlbšie tejto problematike a nestrašiť zbytočne ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

21.10.2022 12:55 - 12:55 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za vaše pripomienky, kolegovia.
Pán Fico, keby tento návrh uznesenia bol vyslovene taký, ako ste ho teraz odprezentoval, teda že by to mala byť len výzva Európskej komisii, aby sa angažovala viac v tomto konflikte, aby hľadala nejaké riešenia, myslím si, že nikto by nejak nenamietal, ale ten, toto vaše uznesenie je naozaj prešpikované vašimi politickými názormi vnímania tohto konfliktu, kde ste si nenechali ujsť ani momenty, aby ste útočili napríklad aj na prezidentku alebo na každého, kto má iný názor. Čiže toto je niečo, s čím sa nedá normálne súhlasiť, pretože naozaj mi to pripomína to, čo som spomínal, tú Mníchovskú dohodu. A takýmto, takouto cestou sa naozaj nemôžeme uberať. A takisto, už som to aj spomínal v mojom prejave, my predsa, my nemôžeme tlačiť na Ukrajinu, aby išla tou cestou neutrality, keď sme tu mali dohodu budapeštiansku z 94., ktorej, v ktorej garantovali Ukrajine územnú celistvosť a vidíte, ako to dopadlo. Ukrajina sa snažila vyjednávať na začiatku vojnového konfliktu s Ruskom, kde uvažovala, že by sa teda dohodli na neutralite, pokiaľ by sa Rusi stiahli, ale ani tam ten záujem nebude.
A tým aj premostím práve na kolegu Dostála, ktorý má pravdu, pretože v podstate, keď si to zoberieme, že máme teda Rusko, ktoré je autoritárskym režimom založeným na ideológii militarizmu a teda aj podpore zahraničnej imperialistickej expanzie, tak je to vlastne proti zásadám Charty OSN. A to znamená, že vlastne sa dá Rusko považovať za teroristický štát a podporovať takýto režim alebo hľadať s ním nejakú dohodu je naozaj veľmi riskantné pre medzinárodné bezpečnostné a vôbec právne usporiadanie.
Skryt prepis
 

21.10.2022 12:55 - 12:55 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Keď sa pozerám na ten návrh uznesenia, tak sa musím diviť, že s takýmto niečím sa opätovne prichádza, a pritom veľmi dobre vieme, že to ani nie je želanie Slovenskej republiky, je to v podstate proti záujmom Slovenskej republiky, ale je to želanie Ruska, ktoré začína byť vojensky degradované, začína strácať podporu medzinárodnú a potrebuje postupne určite, alebo výhľadovo, časovo bude potrebovať aj nejakú pauzu na to, aby sa mohlo znova preskupiť a pokúsiť sa znova zaútočiť na Ukrajinu a dosiahnuť tak ciele, ktoré si stanovilo alebo teda ktoré si upravuje aj podľa toho, ako sa situácia vyvíja.
Ja nerozumiem, aký mier chcete? To je ako aký vzor mieru tu vyhľadávame? Je to akože Brestlitovský mier alebo Mníchovská dohoda? Ja si spomínam, je to koľko, asi rok dozadu, keď poslanci SMER-u tu prednášali alebo predniesli návrh o tom, aby sme mali Mníchovskú dohodu ako pamätný deň, ako zradu a tak ďalej. Ubehlo, ubehol nejaký čas, situácia na medzinárodnej scéne je kritická a máme tu poslancov, ktorí teda upozorňovali na Mníchovskú dohodu, že by si také niečo želali, samozrejme, nie pre nás, ale pre Ukrajinu. A veci typu, že neutralita alebo prísna neutralita Ukrajiny, sú aj iné krajiny, ktoré boli neutrálne a Rusko to ignorovalo, viď Moldavsko. A na druhej strane, kto je, kto sme my, aby sme my diktovali Ukrajine, že aký má mať štatút. Ako sa má ona v medzinárodnom bezpečnostnom prostredí zadefinovať. A hlavne v situácii, keď je pod takouto agresiou Ruskej federácie, tak treba si aj trošku uvedomiť, že aký je ten rozsah tejto agresie. Sú to tie nelegitímne pseudoreferendá, protiprávna anexia ukrajinských území aj časti území, ktoré dokonca neokupuje, si privlastňuje týmito pseudoreferendami. Protiprávna okupácia nielen teda, čo sa týka Ukrajiny, ale časti Gruzínska, časti Moldavska a zabúdame napríklad aj na Kurilské ostrovy dodnes, teda časti Japonska, alebo aj taká už faktická anexia Bieloruska. Máme tu kroky Ruska, ktoré vlastne zneisťujú alebo robia, podnikajú kroky, ktoré nabúravajú vôbec energetickú bezpečnosť a využívajú to ako svoju zbraň.
Rusko je to, ktoré vystúpilo aj z mechanizmu kontroly zbrojenia ešte v roku 2007. Rusko je to, ktoré permanentne hrozí jadrovou vojnou. Mi to pripomína tie klasické sovietske časy, kedy stále sa hovorilo o jadrovej vojne a o týchto hrozbách, kde permanentne sa snažili takýmto spôsobom vyvíjať nátlak na medzinárodné spoločenstvá, ale samozrejme, podporujúc všelijaké mimovládne organizácie na Západe rôznymi spôsobmi, aby bojovali za mier. A vidíme, že toto sa tu v podstate opakuje dnes znova. Treba si uvedomiť, že Rusko je režimom, ktorý sa stal vôbec priamo hrozbou nielen pre svetovú bezpečnosť a medzinárodný poriadok, ale vôbec je tu v podstate hrozba zachovania svetovej civilizácie a jej prežitia ako takého. Spochybňovať Ukrajinu, prosím vás pekne, tiež si uvedomte, že Ukrajina je plnoprávnym členom Organizácie Spojených národov od roku 1945, čiže aj počas Sovietskeho zväzu bola Ukrajina, dokonca aj Bielorusko členmi Organizácie Spojených národov. Čiže je to národ, ktorý je definovaný, ktorý má svoje práva, a máme tu imperiálnu mocnosť, ktorá ich popiera a v podstate sa snaží takýmto spôsobom nielenže anexiu, ale v podstate anihilovať ukrajinský národ ako taký, a to nie je prvýkrát v histórii. A toto je niečo, kde, prosím vás pekne, si uvedomte aj tie paralely, ktoré sú aj so slovenskou históriou a čo sme si všetko my v našej histórii museli zažiť. Či to bola maďarizácia a tak ďalej, či to bolo vytváranie československého národa a podobne a popieranie vôbec nejakých národných záujmov a možností o svojbytnosť slovenského národa ako takého.
Toto sa dialo pravidelne aj Ukrajincom a Ukrajine, či to bol hladomor, či to bolo, či to bola eliminácia ich elít, popieranie ich jazyka a tak ďalej, čiže v podstate ja by som očakával, že každý, kto trošku pozná našu históriu, tak bude mať aj nejaké pochopenie práve pre Ukrajinu ako takú. Aj vzhľadom teda na našu históriu. A vidíme, že tu máme pravý opak, že sa skôr prikláňame k imperiálnym mocnostiam, že skôr vyhľadávame nejaké tie pofidérne prepojenia s Kremľom a s Putinovými ľuďmi.
Čo sa týka takýchto výziev na mier, to by muselo najprv chcieť Rusko. Máme tu tie známe výroky, že mier bude vtedy, keď sa Rusi stiahnu, ale viete, Rusko aj tým, že vlastne vstúpilo do mobilizácie, vôbec nejaví žiadne náznaky, že by chcelo alebo malo záujem o nejaké mierové riešenie. Čiže ísť a vyzývať Európsku komisiu, Ukrajinu, aby bola neutrálna a ja neviem, aby sa boli prípadne ochotní dohodnúť s Rusmi na nejakých ústupkoch je, je krátkozraké. Treba si uvedomiť, že naozaj akonáhle pristúpime k takémuto kroku, tak rozvrátime medzinárodný právny systém. To je medzinárodný právny systém, ktorý je tak vitálny pre vôbec fungovanie a existenciu takých malých štátov, ako je Slovenská republika. Akonáhle sa toto stane, tak je ohrozená aj naša, aj naša bezpečnosť. Keď tu my vytvárame priestor na to, že teda by sme chceli, aby bol čo najskôr mier, aby teda Rusi čo najskôr anektovali Ukrajinu, tak ich dostaneme na našu hranicu. A my nevieme predvídať, že ako sa Rusko zachová. My sme tu mali, samozrejme, vojnové konflikty, ktoré aj stále vyťahujete, ako bol Irak alebo Afganistan, alebo iné. Toto je iný typ a iný druh konfliktu. A my sme si v podstate v minulosti nikdy nevedeli predstaviť, že takýto konflikt v Európe znova vznikne, že tu príde nejaká imperiálna mocnosť, ktorá má militantné razenie a bude sa takýmto spôsobom snažiť meniť medzinárodné prostredie. A nezabúdajte, že Putinove požiadavky nebola len Ukrajina, ale navrátenie bezpečnostného systému v Európe pred rok 1997, teda predtým, ako bola podpísaná dohoda medzi Ruskom a Alianciou, ktorá nám umožnila rozširovanie a to je, je to čierne na bielom.
Čiže ja si len dovolím povedať, že ak chcete, alebo čo by malo zaznieť vo vašom uznesení, tak je v podstate to, čo, o čo sa aj medzinárodné spoločenstvo snaží voči Ruskej federácii, a ja vám to tu prečítam.
Je to zastavenie bojových operácií a ukončenie ruskej agresie voči Ukrajine.
Urýchlený odchod ruských okupačných vojsk a s nimi prepojených ozbrojených formácií a politických organizácií z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny podľa hraníc z roku 1991, teda vrátane Krymu, ale tiež Moldavska a Gruzínska.
Zrušenie samotnou Ruskou federáciou všetkých protiprávnych ruských anexií alebo uznania pseudorepublík na medzinárodne uznanom území Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska.
Zastavenie ruskej podpory bábkovým separatistickým entitám na územiach mimo medzinárodne uznaných hraníc Ruskej federácie. Znova Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko.
Dosiahnutie návratu všetkých osôb odvlečených alebo násilne evakuovaných osôb z územia Ukrajiny, vojnových zajatcov a iných osôb ukrajinskej príslušnosti zadržaných ruskými silami v súvislosti s vojnou.
Vyplatenie plnej vojnovej reparácie Ukrajine, Gruzínsku a Moldavsku ako náhrady za vojnové škody spôsobené Ruskou federáciou.
Vydanie medzinárodnej spravodlivosti alebo potrestanie v rámci ruského právneho systému páchateľov vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktorých sa ruské ozbrojené sily dopustili na území Ukrajiny, Moldavska, Gruzínka a proti obyvateľom a príslušníkom ozbrojených síl týchto krajín a to bez ohľadu na postavenie týchto páchateľov.
Vydanie medzinárodnej spravodlivosti alebo potrestanie v rámci ruského právneho systému osôb, ktoré priamo zodpovedali za organizovanie nariadenia a propagácie ruského útoku voči Gruzínsku v roku 2008 a Ukrajine v roku 2014 a 2022 a to bez ohľadu na ich postavenie v rámci politického systému Ruskej federácie a ruských ozbrojených síl a bezpečnostných síl.
Ukončenie politiky vydieranie ostatných štátov pomocou obmedzovania dodávok strategických surovín.
Poskytovanie dostatočných záruk medzinárodnému spoločenstvu, že ruská agresia sa nebude opakovať, teda stiahnutie ruských vojsk a s nimi priamo prepojených formácií z postavení a základní mimo medzinárodne uznaných hraníc Ruskej federácii.
Uvedenie ruských ozbrojených síl do mierových postavení a na mierové počty.
Čiastočná demilitarizácia oblastí Kaliningradu a území pri západných hraniciach Ruskej federácie.
Návrat Ruska do mechanizmu kontroly konvenčných ozbrojených síl v Európe.
Súhlas s členením taktických jadrových zbraní do systému kontroly jadrových zbraní a jednostranná redukcia počtu jadrových zbraní Ruskej federácie na úroveň, ktorá bude primeraná súčasnému medzinárodnému postaveniu Ruska, ktoré už nie je veľmocou porovnateľnou, porovnateľnou so Sovietskym zväzom.
Zastavenie podpory nelegitímnemu režimu bývalého prezidenta Lukašenka v Bielorusku. Odchod ruských vojsk z Bieloruska a rozpustenie tzv. spoločného štátu medzi Ruskou federáciou a Bieloruskom.
A v rámci Ruskej federácie prepustenie všetkých osôb zadržiavaných alebo odsúdených za odpor voči ruskej agresii a za podporu demokracie, ľudských práv a slobody slova. Všetky rozsudky tohto typu musia byť zrušené a na dané osoby sa musí hľadieť ako na nevinné.
Taktiež aj zastavenie šírenia veľkoruskej imperiálnej a militaristickej propagandy, spochybňovania existencie hraníc osobitných alebo ostatných štátov a heroizácie vojny v médiách a školstve priamo v Ruskej federácii, prípadne aj nástupníckych subjektoch.
Bez splnenia týchto podmienok nie je možný návrat Ruska alebo ruského štátu do medzinárodného spoločenstva.
Takže týmto by som stručne skončil, nechcem to naťahovať, mohli by sme o tom diskutovať oveľa dlhšie. Takže ja pevne verím, že takéto uznesenie nebude schválené.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.10.2022 11:55 - 11:55 hod.

Juraj Krúpa
Ďakujem. Ja len chcem informovať ešte tých, ktorých to tu zaujíma, že o 12.15 h máme rokovanie branno-bezpečnostného výboru v miestnosti č. 34. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 11:25 - 11:25 hod.

Juraj Krúpa
Ďakujem veľmi pekne. Len si dovolím pripomenúť kolegom z brannobezpečnostného výboru, že dnes máme rokovanie 13.45. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2022 16:55 - 16:56 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. (Reakcia v pléne.) Ja by som mohol o týchto veciach hovoriť veľa, pretože vyše dvoch rokov som pôsobil v klube OĽANO a môžem len skonštatovať, že môj odchod považujem za osobné vyslobodenie, pretože to, čím sa tam funguje sú manipulácie, sú to klamstvá a na čele s aj s ich predsedom. Bohužiaľ, je to tak. Už ale už jednoducho tá situácia, ktorá nastala tuto je neznesiteľná. Je to presne to, čo hovorila aj moja predrečníčka. Nik iný nepomáha opozícií tak, ako Igor Matovič, jeho spôsobom, jeho vyjadrovaním, jeho politikou, agresívnym vystupovaním a tým, že naozaj nie je súci na exekuc do exekutívy.
A keď sme sa tu bavili o tom balíčku, tak o tom by som mohol porozprávať ja veľmi veľa, pretože som absolvoval strašne veľa rokovaní ešte pred tým hlasovaním o tom povestnom prelomení veta prezidentky. Ja len môžem skonštatovať jedno, že tento balíček nie je taký ten prorodinný balíček, ako je prezentovaný. Je to alebo má to predstavovať tzv. dejinný tektonický zlom, na základe ktorého má dôjsť k z obratu v tých nízkych preferenciách, ktoré OĽANO má, aby títo ľudia, ktorí teda stratili tú dôveru v OĽANO, začali teda sa znova navracať, čiže je to vlastne marketingový ťah alebo predvolebný ťah za peniaze daňových poplatníkov. Takže asi toľko. Viac už času nemám. Ďakujem.
Skryt prepis