Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2023 o 12:40 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2023 12:40 - 12:42 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem. Sledujem alebo snažím sa sledovať túto diskusiu už nejaký čas, musím povedať, že som tak trošku znechutený ale vôbec z celého diania, keď vidím ako niektorí ústavní činitelia sa začínajú alebo sa chovajú voči ženám a toto tu nie je ani výnimkou. Myslím si, že to, táto diskusia je postavená vyslovene na takej osobnej antipatii alebo až vyburcovanej nenávisti v OĽANO voči Jane Bittó Cigánikovej. Je úplne jedno, ako sa to budeš snažiť vysvetľovať, jednoducho ti budú hovoriť, že profit je fuj. Profit je fuj. Ale potom keď sa začneme zamýšľať nad tým, že ten profit, ktorý urobil Igor Matovič s jeho trnavským obežníkom, tak ten je asi tiež fuj, ktorý potom investoval do Arcy Capital, ktorý, ktorý, ktorá je tiež asi fuj, že? A potom stiahol tie peniaze, keď išla Arca Capital skrachovať. A tu sú iné veci, ktoré ešte pôjdu von, čo všetko sa v tom OĽANO deje. Tu budú, tu budú ešte celkom zaujímavé informácie (reakcia z pléna). Ja, ja len sa zamýšľam nad tým, že títo ľudia ani nie sú schopní samostatne myslieť, vieš, oni tak vykuknú občas z tých dvoch poliek a pozrú sa na svet, ale Igor im hneď povie, ako to majú vyslovovať, ako majú čo hovoriť. A je to ten človek, ktorý skrachoval ako premiér, ktorý skrachoval ako minister financií, ktorý má pravidelné stavy, že ho musia dávať do kopy, pretože sa schúli do klbka a nevládze vstať z postele. Potom sa tam niektorí kolegovia chodia doklopkávať. Takže toto je tá situácia a s takýmito ľuďmi tu vedieť dišput, tak ti držím palce, osobne si myslím, že to moc nemá význam, ale s nimi to je ťažko, jednoducho falošní kresťania. Čau.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 18:07 - 18:09 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem. V prvom rade chcem povedať, že oceňujem, že ste sa ako vláda zhostili tejto historickej úlohy prvej takej tzv. tej úradníckej vlády, ktorá pre vás, toto obdobie pre vás nebude jednoduché, lebo naozaj snažiť sa vládnuť v situácii, ktorá je takto vyhranená, v spoločnosti, ktorá je totálne polarizovaná, budete mať určite kladené prekážky zo strany rôznych politických subjektov, ktoré sme tu aj dnes počuli vystupovať, počuli sme rôzne bludy typu Soros, mimovládne organizácie, migy 29, abonentná zmluva a tak ďalej a tak ďalej. Zároveň ma mrzí, že sme vlastne jediní, ktorí sme sa takto konštruktívne postavili k programovému vyhláseniu vlády a že aj takto konštruktívne sa snažíme viesť túto diskusiu na rozdiel od rôznych kolegov. Ja by som vám chcel, samozrejme, popriať, aby sa, veľa úspechov. Sú tam veci, ktoré tam máte v tom programovom vyhlásení vlády, či už sú to krátkodobé, alebo strednodobé ciele, ktoré ste si stanovili, a oceňujem aj to, že tie strednodobé ciele už sú pre vás vlastne niečo ako výhľadovo, čo niečo pripravujete pre tú nasledujúcu vládu, ktorá keď príde, by sa ich mohla zhostiť, aby mohla aspoň v niečom pokračovať. Tak pevne verím, že aspoň časť z toho sa ujme.
Tak vám držím palce a ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.5.2023 11:38 - 11:38 hod.

Juraj Krúpa
Vážený pán predseda, podľa § 24 ods. 8 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku si vás dovoľujem požiadať, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada sa uzniesla na tom, že určuje deň skončenia schôdze Národnej rady vo štvrtok 25. mája 2023 hlasovaním o všetkých prerokovaných bodoch 90. schôdze o 17.00.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 10:57 - 10:59 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem. To, čo teda ja sa chcem najprv poďakovať kolegovi Lehotskému, pretože takisto načrtol a otvoril niektoré nedostatky tohto zákona a čo mňa tak zaráža, že sa tu v podstate bavíme o reprodukčných právach žien. Tieto reprodukčné práva žien na základe rešpektu k priznaniu, že dokážu samostatne myslieť a majú právo osobného rozhodovania za veci týkajúce sa ich života patria medzi najmladšie výdobyt, výdobytky ľudského práva.
Predsa tu kohosi asi v tých najtemnejších hĺbkach psychiky stále náramne hnevá. Je ten zákon taký hybridný, pretože síce hovorí o nejakej pomoci ženám, ale vo svojej podstate je to o obmedzovaní interrupcií, a teda rozhodovaní žien a ich práv.
Ono, keby ste naozaj chceli pomáhať ženám, tak poviem tak, že tento zákon, ktorý predkladáte má len tri články, a to tie prvé tri. Tie ostatné už sú o obmedzovaná práv žien, a teda o zákaze interrupcie alebo ich komplikovaniu a takisto sú tam veci, nad ktorými sa človek musí zamýšľať, lebo už teda tu navrhujete napríklad aj v čl. 4 to, že tu bude umelé ukončenie aj teda interrupcia aj zákaz používania interrupcie, a teda to bude terminácia. A to potom smrť nazveme prechod do kráľovského kráľovstva nebeského? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 10:11 - 10:13 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Presne tak. Čo mňa zaráža na tejto diskusii, je, že tu je stále nejaké také to nutkavé, nutkavé cítenie alebo tlak ovládať sexualitu alebo sexuálne pudy. Už len z toho dôvodu, že v podstate sa snažíme zasahovať do práv žien jedného z tých najväčších alebo tých posledných výdobytkov ľudských práv. Čo sa týka poskytovania interrupčnej starostlivosti, tak sme, kolegyne, kolegovia, na 43. priečke. Ženy musia prekonávať prekážky ako, ako v nejakej videohre na ceste za svätým grálom. No je to námaha podstatne menej zábavná, keďže tu máme veľké vzdialenosti, vysokú cenu, odmietanie legalizácie interrupčnej tabletky, ktorá je inde osvedčená už dvadsať rokov a celkom v cieli je správanie rodiny a lekárov neraz horšie, ako keby boli dobytok a k tomuto chceme vytvoriť nejaké ďalšie inštitúcie, ktoré celý tento proces interrupcie na Slovensku majú sprevádzať a majú ho kontrolovať. Vytvárame v podstate zákon, ktorý vo svojom závere, vo svojom efekte bude mať to, že ženy sa mu budú snažiť vyhýbať a buď sa ho budú snažiť obchádzať na Slovensku alebo budú sa snažiť chodiť robiť interrupcie do zahraničia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 9:40 - 9:42 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem, je mi veľkou cťou a radosťou, že sa môžem pripojiť do tejto diskusie, ktorá určite nebude trvať kratšie ako 24 hodín. Myslím si, že to dáva aj zmysel toho, že sme predlžili túto schôdzu a budeme tu mať takéto diskusie veľmi intenzívne.
Ja by som rád okomentoval teda aj môjho kolegu Peťa Cmoreja, ktorý tu vystúpil v rozprave ako prvý z rečníkov, ktorí sa kriticky vyjadril k tomuto návrhu zákona, ktorý tu už máme v tomto parlamente, ja neviem, dvadsiatykrát? Dvadsiaty druhýkrát? Neviem, koľkokatý krát. Dvadsiaty tretíkrát. (Reakcia z pléna.) Nie, bolo ich viac, Čepčekov bolo niekoľko, takže v podstate je to jedno, bolo ich ikskrát, ale otázka je, aká je spoločenská požiadavka na takýto zákon. Aká, kde je ten, ten spoločenský záujem, kde sú tí ľudia, kde, kde je to, to spoločenstvo, ktoré by sme tu mali reprezentovať, ktoré si toto vyžaduje.
Bol robený prieskum verejnej mienky v roku 2021, kedy z neho vzišlo, že 7,9 % obyvateľov má záujem o zmene interrupčného zákona. 7,9 %, prosím vás pekne. A toto tu máme už ikstýkrát v parlamente, čiže a jednou z týchto výsad, ak tento návrh prejde, je nejaká byrokracia, je, že ženy budú chodiť s papiermi a vysvetľovať kade-komu, úradníkom, že čo robia a prečo to robia a prečo sa pre to rozhodli a čo ich k tomu viedlo a doneste mi taký papier a onaký papier a takú kontrolu od lekára, a toto je normálne že inkvizítorský... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.5.2023 11:19 - 11:19 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Pán predseda, navrhujem podľa § 24 ods. 8 zákona č. 350 o rokovacom poriadku, si vás teda dovoľujem požiadať, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada sa uzniesla na tom, že určuje deň skončenia schôdze Národnej rady zajtra, to je 19. mája 2023 ako bolo pôvodne učené podľa teda harmonogramu schôdze hlasovaním o všetkých prerokovaných bodoch 90. schôdze. Odôvodnenie, veľmi jednoduché, je to v záujme Slovenskej republiky, jej občanov, ochrane majetku a ich zdravia, pretože to, čo sa tu predkladá, je, je niečo hrozné. To sa tu predkladajú také zákony, ktoré robia neskutočné diery v, neskutočné diery robia v rozpočte, a to je čo sa tam predkladajú, to je jednoducho jedna hrôza, čím skôr to skončíme, tým lepšie pre ľudí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2023 18:48 - 18:50 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len dodám jednu takú informáciu z Nemecka. Tým, že teda odstavili tie atómové elektrárne a kompenzujú tú výrobu elektrickej energie cez uhoľné elektrárne, tak Nemci sa rozhodli masívne investovať do alternatívnej alebo zelenej energie. A tým, že to teda vypli, tak pred, pred tak skôr pred tým termínom, kedy majú dostatok tej alternatívnej energie, tak to vyzerá tak, že sa tej uhoľnej energie nebudú môcť dlho zbaviť, pretože výpočty v Nemecku hovoria, že do roku 2030 budú schopní vygenerovať a vykompenzovať 70 % elektrickej energie, ktorú produkuje, produkujú uhoľné elektrárne v Nemecku, čiže ani nie 100 % ale 70 %. A teraz si predstavme, že tá náročnosť a požiadavky na zvyšovanie produkcie energie ako takej sa budú zvyšovať, to znamená, že Nemci sami nevedia, či budú do roku 2035 vôbec schopní vypnúť tieto uhoľné elektrárne. Takže si vypli atómové elektrárne a budú produkovať naďalej energiu z uhoľných elektrárni možno ešte ďalej, oveľa ďalej ako po roku 2035, čo vychádza natoľko, že vlastne tie elektrické autá budú jazdiť na uhlie. A zároveň si uvedomme, na Slovensku akú infraštruktúru máme, my nemáme ešte ani cestu do Košíc. Ako chceme, prosím vás pekne, vybudovať infraštruktúru, aby sme tu mali takú infraštruktúru, ktorá bude dostačujúca pre komplexnú, pre komplexné zabezpečenie jazdou elektrickými autami na celom Slovensku. Zoberme si, ak dlho to bude trvať, koľko sú tie projekty naplánované, máme vôbec nejaké, ako dlho bude ich realizovateľnosť trvať a podobne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.5.2023 16:24 - 16:25 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Anka, ďakujem za podporu a ďakujem za podporu teda aj poslaneckému klubu SaS-ky, ako aj ďalším, ktorí sa vyjadrili. Čo sa týka tých, tej tvojej rozpravy, tak si mi pripomenula presne jeden moment, ktorý som zabudol alebo opomenul v mojom vystúpení, a to je to, že stalo sa asi raz, keď sme neboli uznášaniaschopní na výbore a vždy keď boli nejaké také horúcejšie chvíľky, tak sme si vždy povedali, že ale my to budeme zvládať kultivovane a nebudeme tu na seba kričať a nebudeme si nadávať a podobne. Áno, stalo sa, že občas niekto zdvihol, zvýšil hlas, že občas sme si niečo povedali, ale každopádne vždy to bolo kultivované. A na tomto sme stavali aj tento výbor.
Takže teraz tvrdiť niečo, a ja by som rád chcel počul tú definíciu, že politicky akože zneužíval. Ako sa dá politicky zneužívať? To nech, nech, neviete vysvetliť jednoducho. Že ak ja som teda otváral témy, ktoré sa týkali vašich káuz, tak to je proste realita, to nie je politické zneužívanie, či to je únos Vietnamca, či to je Kurilovská, či to boli iné témy, ktoré tu máme, ja tu mám celý ten zoznam, tak to nie je politické zneužívanie, to je jednoducho fakt a ten branno-bezpečnostný výbor sa tým má zaoberať, pretože to je jeho úloha. To, že v minulosti tento branno-bezpečnostný výbor sa nezaoberal ničím, jednoducho bol tichúčko, tak na to ste boli zvyknutí a ja viem, že zvyká, ťažko sa zvyká na novú realitu, ale taká realita je.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.5.2023 16:14 - 16:16 hod.

Juraj Krúpa Zobrazit prepis
Áno, ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem, Janka, áno, súhlasím, je to veľké ocenenie, že takýmto spôsobom vadím SMER-u a ako dôvod si uvedú, že som bol vraj majiteľom tohto výboru. V poriadku, ako berme to tak, že jednoducho majú obavy z toho, že čo ešte všetko by sa na tomto výbore mohlo do tých volieb udiať, tak to radšej useknú, pretože stále sú tu kauzy, ktoré vychádzajú von a ktoré sa, samozrejme, týkajú aj SMER-u.
Čo sa týka toho, že odvolávanie, je mi úplne jasné, ako berem to ako aj ako legitímne, svojim spôsobom ste opozícia, že ste sa rozhodli dať takýto návrh. Ja, samozrejme, môžem ten váš návrh okomentovať ako ja uznám za vhodné. A to, že vám to vadí, je váš problém, nie môj.
No a, samozrejme, uvidíme aj jako prebehne hlasovanie, pretože podľa môjho názoru tí, čo budú hlasovať spoločne so SMER-om o tom, za tento bod, alebo za toto odvolanie, už v podstate podľa môjho názoru si už nacvičujú určitú spoluprácu do budúcnosti alebo nejakú koaličnú spoluprácu po týchto predčasných voľbách. Takže bude veľmi fajn vidieť, koľko hlasov za moje odvolanie príde. A ja už mám informácie, ktorí, ktoré strany by sa na tom mali podieľať, alebo niektorí ľudia aj z bývalej koalície. Myslím si, že to naznačuje strašne veľa.
To je z mojej strany. Ďakujem.
Skryt prepis