Dobrý deň prajem, dámy a páni. Vážený pán predseda Národnej rady, pán premiér, páni ministri a ctené poslankyne a poslanci, vo februári, 29. februára, v sobotu, v roku 2020 sme si všetci mysleli, že nastal ten deň, kedy už konečne bude dobre.
Po dvanástich rokov vlád Roberta Fica a bohapustého rozkrádania, kedy korupcia doslova rozožierala našu spoločnosť, si ľudia zvolili protikorupčné hnutie na čele s Igorom Matovičom. SMER prišiel o...
Dobrý deň prajem, dámy a páni. Vážený pán predseda Národnej rady, pán premiér, páni ministri a ctené poslankyne a poslanci, vo februári, 29. februára, v sobotu, v roku 2020 sme si všetci mysleli, že nastal ten deň, kedy už konečne bude dobre.
Po dvanástich rokov vlád Roberta Fica a bohapustého rozkrádania, kedy korupcia doslova rozožierala našu spoločnosť, si ľudia zvolili protikorupčné hnutie na čele s Igorom Matovičom. SMER prišiel o HLAS a ďalšie mesiace bol na ceste do zabudnutia. Igorovi Matovičovi som úprimne fandil, presviedčal som ho, že má na to, aby bol úspešný premiér, a naše prvé povolebné stretnutie končilo objatím. Po ani nie roku vládnutia... (Ruch a smiech v sále.) Bolo to tak, páni, bolo to tak, páni, naozaj ja som bol, ja bol úprimne rád, že voliči vás odstavili od moci. Aj vás, pán Blaha.
Po ani nie roku vládnutia narobil Igor Matovič toľko problémov, vyvolal toľko konfliktov, že musel odstúpiť. Vo finále ho k tomu dotlačili jeho vlastní ministri, minister Budaj a minister Naď. Osobne som dúfal, že s Igorom Matovičom vo funkcii ministra financií, čo aj ja som vtedy, v marci 2021 podporoval, že dovládneme, snažil som sa náš vzťah urovnať, to tu teraz nebudem rozoberať, ale koho to zaujíma, tak na mojom blogu na Denníku N to nájde podrobne napísané a poctivo som ignoroval všetky osobné urážky a osobné útoky.
Lenže prišiel tzv. rodinný balíček a prišiel bagrom. Materiál k rodinnému balíčku sme dostali v utorok večer, na druhý deň v stredu sme o ňom rokovali na vláde, následne išiel do Národnej rady v skrátenom konaní, a keď ho prezidentka z oprávnených dôvodov vetovala, bolo toto veto prelomené spolu s hlasmi fašistov. Nikto sa vtedy neozval. Mlčal premiér Heger, mlčali ministri Budaj aj Naď, všetci strčili hlavu do piesku a na vláde za tento balíček poslušne dvihli ruku. Pritom sme ponúkali dohodu. Hovoril som Igorovi Matovičovi, aby sme naviazali ten, ten daňový bonus na dieťa na nezdaniteľné minimum, lebo je zbytočné, aby to dostávali bohatí. Navrhoval som, aby to krúžkovné, čo ešte malo byť, bolo presunuté na ministra školstva, ktorý sa s tým riadne vysporiada a riadne to nastaví. Táto dohoda bola odmietnutá, namiesto toho bolo prelomené prezidentkine veto.
Vtedy sme pochopili, že už nebudeme vedieť zabrániť najhorším veciam, avšak budeme za ne zodpovední. Eduard Heger, ktorý získal našu dôveru aj podporu, nás sklamal svojím nekonaním v lete tohto roku, keď sme ako najstabilnejší člen našej koalície vypovedali koaličnú zmluvu. Nezasiahol, nechal dospieť krajinu do situácií, kedy čelí jeho vláda vyslovovaniu nedôvery v Národnej rade. Aj od septembra doteraz mal čas konať a nekonal, neurobil tak a vystavil opäť ľudí enormnému tlaku a vydieraniu.
Dovoľte mi teraz uviesť hlavné dôvody, pre ktoré vláda Eduarda Hegera stratila našu dôveru.
Po prvé. Ono je to vláda Eduarda Hegera na papieri, v skutočnosti je to vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára a táto vláda nie je schopná usporiadaného vládnutia. Chaos, ktorý je posledné mesiace úplne zrejmý aj tu v parlamente, všetci to predsa vidíme, je tak veľký, sa to nedá nevidieť, a podčiarkuje toto chaotické vládnutie.
Po druhé. Koalícia a vláda nevedia zorganizovať samých seba. Neefektívne rokovania, legendárne dvojhodinové tlačovky so zmätočnými závermi vedú k chaosu nielen v parlamente, ale aj v legislatíve.
Po tretie. Je to nemohúcnosť hnutia OĽANO odfiltrovať zlé a veľmi zlé nápady Igora Matoviča. Robili sme to my predtým na koaličnej rade a na vláde a teraz sa to po našom obchode... hoj... po našom odchode celé presunulo do parlamentu. (Smiech v sále a potlesk.) Ďakujem za potlesk. Ako by to bolo, keby ľudový zabávač Jožo Pročko niečo nezakričal. (Reakcia z pléna.) Ale toto je ten problém. Toto... (Reakcia z pléna. Smiech v sále. Zaznievanie gongu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán poslanec Pročko, prepáčte, ale naozaj nemôžete vyrušovať, slovo má pán exminister.
Sulík, Richard, poslanec NR SR
Je to nemohúcnosť. Je to nemohúcnosť hnutia OĽANO odfiltrovať zlé a veľmi zlé nápady Igora Matoviča, preto sme to robili my, my v SaS sme boli jedinou skutočnou oponentúrou Igorovi Matovičovi, ktorý prichádzal s nápadmi, že veľakrát sme sa len chytali za hlavu. Kým sme ešte boli vo vláde, sme to robili na koaličnej rade a vo vláde, po našom odchode z vlády to robíme teraz tu v Národnej rade, avšak fašisti zabezpečia, že prejde ľubovoľná hlúposť, napríklad zdaňovanie dôchodkov pri jednorazovom výbere.
Po štvrté. Neschopnosť prijímať veci včas a riadnym legislatívnym procesom. Charakteristická črta lídrov súčasnej koalície Matoviča a Kollára, ale aj Eda Hegera je veci nechať vyhniť, opakovane odsunúť a potom na poslednú chvíľu a pod veľkým tlakom ich prijímať, presne takto sa nesmie a nemá vládnuť.
Po piate. Absolútny dešpekt pred pravidlami. Ja si pamätám, že koľkokrát sme kritizovali stranu SMER, keď vládla v minulých obdobiach, že nedodržiavajú pravidlá, ale to, čo je dnes, je ďaleko horšie. Desiatky rokov zaužívané a zmysluplné, osvedčené pravidlá, ako napríklad zákon, ktorý sa volá rokovací poriadok, sú pravidelne porušované. Keď sa poslanec Dostál ozve s oprávnenou námietkou, tak si akurát vypočuje tutok od predsedajúceho, že má iný názor. „Ja mám iný právny názor.“ Vybavené. Takto ľahko sa tu dnes porušuje zákon. Toto nebolo ani v minulosti. Deje sa to preto... Á, ešte prepáčte. Nejde len o ten rokovací poriadok.
Medzirezortné pripomienkové konania sú obchádzané, materiály sú nosené na vládu pod pazuchou a k tomu všetkému masívne nadužívanie skrátených legislatívnych konaní. Toto sa deje aj preto, že dvaja lídri koalície, Matovič a Kollár nemajú riadne vzdelanie. Prebíjali sa životom, každý z nich bezpochyby úspešne, ale chýba im kultúra vzdelania a chýba im rešpekt pred pravidlami. Zákony, ktoré majú pomáhať ľuďom, sú... sa prijímajú ako niekde v Bangladéši.
Po šieste. Počet skrátených legislatívnych konaní, ktoré sme spoločne s OĽANO-m za vlády SMER-u kritizovali, je dnes štyrikrát väčší, štyrikrát viac zákonov prešlo týmto parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní, ako to bolo za vlády SMER-u, štyrikrát viac, 103 namiesto 28. (Reakcia z pléna.) S tým, že 28 bolo za celé štvorročné obdobie a 103 bolo teraz za prvé tri roky. (Reakcia z pléna.) Výsledok je... jasné, keby to bol dvojnásobok, plne tomu rozumiem, však áno, tá pandémia sa pod to podpísala, sám som sem chodil s takými zákonmi. Ale štyrikrát viac?! Koľko pandémií by muselo byť? Ja rozumiem tomu, že môže nastať situácia, ktorá si vyžaduje skrátené legislatívne konanie. Ale, prosím vás pekne, nehovorte mi, že to, že ministerstvo financií zabudlo vrátiť späť zákaz o vyplácaní v hotovosti, musí prísť do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní, lebo to sa teraz deje.
Na vláde alebo možno v hlave Igora Matoviča skrsne nejaká myšlienka a ideme, hurá, rýchlo do toho! Hurvínek, válka. A tunák parlament skrátka to pretlačí. Prečo nemôže byť dodržaný riadny legislatívny proces, ktorý desiatky rokov tu funguje, a má to svoj zmysel? Má to svoj zmysel preto, lebo spomalenie legislatívneho procesu vedie k jeho skvalitneniu. Ale to sa tu nerobí. A potom čo sa deje? Potom sa tu opravujú a opravujú dokola zákony, lebo sú mizerné.
Po siedme. Neschopnosť kompromisu a neschopnosť hľadať najlepšie riešenia je tiež črta, ktorá charakterizuje túto vládu. Pozrieme sa, čo sa stalo s lekármi. Najprv nič, žiaden kompromis a potom to bolo o stovky miliónov eur drahšie.
A po ôsme. Zneužívanie funkcie ministra financií na osobnú pomstu a osobné nejaké ťaženie. Toto sa deje. A osobné vojny.
Toto je osem čŕt, ktoré charakterizujú túto vládu.
Je to len tri mesiace dozadu, čo sme z vlády odišli a chceli sme byť, a myslím si, že aj sme, konštruktívnou opozíciou. Podporili sme desiatky vládnych návrhov. Desiatky. Boli sme dokonca za to kritizovaní, ale desiatky vládnych návrhov sme podporili. Napríklad podporili sme vládny návrh o zrušení dvojpercentnej dane pre umelcov, teda chceli sme to podporiť, len bol, SME RODINA, váš koaličný partner, spolu so SMER-om zablokovali parlament, lebo skrátka že nie.
Za tie tri mesiace, čo sme odišli z vlády, sa krajina utápa v chaose. Najväčšie problémy sú tieto:
Rozpočet prišiel do parlamentu na poslednú chvíľu, má rekordný deficit. Minister financií chce rekordný bianko šek na svoje nápady a na svoje atómovky. Budeme mať takmer tisíc úradníkov navyše a k tomu všetkému je rozpočet bez výdavkových limitov. K výdavkovým limitom sme sa zaviazali na jar tohto roku. Prijali sme zákon. A teraz tam jednoducho nie sú. Len tak sa tu poruší zákon. Toto sme vyčítali SMER-u, my spoločne v opozícii, len tak sa tu poruší zákon. Á, nám sa výdavkové limity nepáčia. Čo tam po tom, že sme na jar tohto roku prijali zákon? Skrátka tam nebudú, hotovo! A namiesto toho, aby tie výdavkové limity boli riadne doplnené, lebo okrem platného zákona sme to aj sľúbili, sme sa zaviazali voči Európskej komisii, tak nie, teraz sa ide, samozrejme, v zrýchlenom legislatívnom konaní prijať akýsi, akési také, že ideme dobehnúť, nejaké skrátka riešenie, že ideme teda s tou Úniou nejako a s tou Komisiou vybabrať. A aj vtedy, samozrejme, platí, že sa poruší, že vláda poruší platný zákon. Takto sa jednoducho nevládne! Nevládne sa takto.
Po druhé. Mestá a obce prišli o stovky miliónov eur. Po tom, ako sa ukázalo, že voľnočasové poukazy z dielne Igora Matoviča sú nezrealizovateľné, tak bol opäť zvečera do rána navýšený daňový bonus na deti, na čo by mestá a obce ešte viac doplatili a tá časť toho doplatku je kompenzovaná, ale naďalej platí, že mestá a obce prídu približne o 0,5 mld. eur. Teraz nie je vytesané do kameňa, koľko tie mestá a obce musia mať peňazí, ale musí existovať nejaká predvídateľnosť. Musí existovať nejaká právna istota, nejaké, nejaké spoľahnutie sa na to, že takto keď si spravím rozpočet, takto dokážem fungovať. Ale nie tu! Zrazu takmer tritisíc starostov a primátorov dostane menej peňazí, ako s nimi rátali, ale aj oni majú vyššie účty za energie, aj oni majú z titulu inflácie vyššie výdavky, alebo musia platiť vyššie mzdy. A zrazu len tak, nič nebude, dovidenia. To je, toto sa vám snažím vysvetliť, že takto sa nesmie vládnuť. Prečo musel byť tento zákon teraz, ihneď, zvečera do rána, porušiť prakticky všetky platné pravidlá pri ňom? Prečo to nemohlo ísť v riadnom procese, povedzme s ročným odkladom? Né, muselo to byť strašne rýchlo. Voľnočasové poukazy. A potom sa ukáže, hops, my ich vlastne nevieme zrealizovať. A potom zase rýchlo nejaká oprava. A potom ešte jedna oprava. A toto je to, čo charakterizuje vládnutie, takto sa to fakt nerobí.
Po tretie. Migrantská kríza na českej hranici. To je čisté manažérske zlyhanie. Česká republika zavrela hranicu a minister vnútra sa vyjadril, že rokovanie s jeho slovenským kolegom neviedlo k úspechu. Namiesto toho, aby toto minister vnútra toto riešil, tak vypisuje vulgárne esemesky.
Po štvrté. Už som to spomenul, daň z dôchodkov pri jednorazovom výbere. Tak toto je to, že robíte pre ľudí? Že všetkým dôchodcom, ktorí si niečo našetrili, tak zrazu im to zatiahnete daňou... zaťažíte daňou ich dôchodky? Normálne, pri normálnom vyplácaní dôchodky zdanené nie sú. Tu zrazu sú! Zrazu. A toto nebol nejaký že premyslený, prediskutovaný návrh vlády. Nie, toto bol tu návrh poslanca, ktorý sem prišiel, a prešiel len preto, lebo poslanci zo strany... alebo z klubu ĽSNS hlasovali za tento návrh. A teraz tu zrazu máme státisíce dôchodcov, ktorí keď zvládnu to, že niečo našetria, tak im to bude zdanené. No aký má toto zmysel? Takto sa pomáha ľuďom?
No a ešte dráma s lekárskymi odbormi, tak minister financií najprv rok zámerne ignoruje požiadavky lekárskych odborov. Dokonca ani potom, keď už vyše 2-tisíc lekárov podalo výpovede, si premiér nenašiel vyse... vyše mešia... mešiaca... prepáčte mi, vyše mesiaca čas na stretnutie sa s nimi. Samozrejme, situácia, vyhnutie... vyhnitie nepomohlo, ale dospela tak ďaleko, že naozaj sa stala toho... z toho dráma, že začala byť... začali byť odkladané nutné operácie len preto, lebo minister financií rok ignoroval požiadavky lekárskych odborov. No a už keď bola situácia dramatická, tak, samozrejme, lekárske odbory to využili na konanie, ktoré sa dá nazvať aj vydieraním. Ja teda nechcem tu lekárske odbory obhajovať, ale kritizujem to, že vláda mala konať ináč, inak, omnoho skôr. Tie vyjednávania mohli bežať omnoho skôr, v kľude, mohlo sa nájsť riešenie a nemuselo dôjsť k takejto dramatickej situácii.
No a keď už inak nešlo a tú dohodu urobil premiér, i keď nedá sa dohovo... hovoriť o dohode, ale skôr o kapitulácii, preto, lebo riešenie, ktoré sa našlo, nakoniec je o stovky miliónov eur drahšie, ktoré... tieto peniaze mohli byť použiné... použité na zmysluplnejšie veci. Tak potom príde premiér, prepáčte, potom príde... no vlastne premiér, ale minister financií sem do parlamentu a začne odhovárať poslancov od toho, aby to odsúhlasili a začne im ešte do nich, na nich tlačiť, že, že budú kapitulovať, či čo to hovoril pred lekárskymi odbormi. Veď toto je, toto je tragikomédia, toto predsa takto, takto sa fungovať nedá.
Vymenoval som vám päť udalostí, päť dôvodov len za posledné tri mesiace, ktoré sa udiali, okrem tých predtým vymenovaných ôsmich, ktoré jednoducho vedú k tomu a viedli k tomu, že vláda, táto vláda Eduarda Hegera stratila našu dôveru.
Chaos, neschopnosť a hanba sú slová, ktoré najlepšie vystihuje vládnutie Igora Matoviča. Mňa osobne to mrzí, úprimne mňa to mrzí, ako som úvodom hovoril, prvé stretnutie po vlá... po voľbách končilo spontánnym objatím. Áno, úplne úprimne som tomuto fandil, o to viac som bol sklamaný. A keď vidím, čo sa deje teraz po našom odchode, tak je mi to o to viac ľúto. Občania sú frustrovaní, vláda, ktorá tu mala byť pre nich, sa zaoberá najmä sama so sebou a najmä tým, že v kuse niečo odkladá, presúva a... a nejak inak skombinuje a veto... a neveto... a podobne. Vláda si možno myslí, že to publikum je bezmocné. Ale nie je a ľudia ich poženú kade ľahšie, tak ako pohnali Roberta Fica s jeho partiou.
Dôvodom vyslovenia nedôvery vláde je chaos (ruch v sále a zaznievanie gongu), neschopnosť a klamanie ľudí, ktorí jej dali dôveru vo voľbách v roku 2020. Celá existencia protikorupčného hnutia OĽANO je postavená, úplne logicky, na boji proti korupcii a na boji proti tým, ktorí za korupciu nevídaného rozsahu sú zodpovední. Presne v tomto duchu bolo natočené aj veľmi úspešné video pred Počiatkovou vilou v južnom Francúzsku, ktoré výrazne pomohlo protikorupčnému hnutiu OĽANO vyhrať voľby. (Reakcia z pléna.) Čo sa z toho stalo? Počiatkova vila, samozrejme, dávno niekde zabudnutá, z toho sa nestalo nič.
Ale, čo je dôležitejšie, ani po takmer troch rokoch nie je zrušený, dokonca ani len obmedzený § 363. Hnutie OĽANO úslužne akceptuje veto svojho koaličného partnera na § 363, ten je nedotknuteľný, nedotknuteľný pre protikorupčné hnutie OĽANO, zatiaľ čo koaličný partner Boris Kollár ignoruje vaše alebo Matovičovo veto na zmenu ústavy. To je ignorované, ale tu je veto sväté, § 363, toho sa nesmie nikto dotknúť a protikorupčné hnutie to plne akceptuje.
Celý poslanecký klub SME RODINA a dve kandidátky, dve poslankyne z kandidátky OĽANO zabránili tomu, aby sa Robert Fico musel postaviť pred sudcu, ktorý by rozhodol o vyšetrovacej väzbe. To, že nikto od koaličného partnera SME RODINA nehlasoval za vydanie Fica sudcovi, zobralo OĽANO ticho na vedomie. Nepočul som náznak kritiky, nič. Tam ste, dámy a páni, všetci strčili hlavu do piesku, protikorupčné hnutie! (Reakcia z pléna.) Odišli z klubu dve poslankyne od vás, ktoré tiež nehlasovali za vydanie Roberta Fica sudcovi, ale to, ale to (ruch v sále a zaznievanie gongu), že nikto z klubu SME RODINA nehlasoval za vydanie, to ste všetci, však O. K., to tak má byť, to je vytesané do kameňa, voči tomu sa nesmie nič povedať. A tak poslanecký klub SAS bol jediný, ktorý do... v plnej zostave hlasoval za vydanie. Všetci, všetci naši poslanci.
Od... aha, ďalšia vec. Generálny prokurátor Maroš Žilinka opakovane zastavil vyšetrovania ľudí podozrivých z korupcie, a aby nemal pocit, že niečo robí zle, tak zrovna včera viacerí poslanci OĽANO neodmietli jeho správu. Neviem, šiesti alebo koľkáti to boli, ale poslušne ju zobrali na vedomie. Poslanci protikorupčného hnutia OĽANO hlasujú za správu Maroša Žilinku, aby im... jemu dali na vedomie, že takto je to všetko v poriadku. To ste vy, protikorupčné hnutie, dámy a páni! (Ruch v sále.) Tu mi pani podpredsedníčka vlády našepkáva alebo sa ma pýta, že a kto ho teda zvolil. Áno... (Ruch v sále. Reakcie z pléna. Krátka pauza.) Dobre, ja vám to teda, dovoľte mi... (Neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím vás pekne, ja by som to na chvíľku zastavil. Nedohadujte sa medzi sebou! Toto neni diskusný klub a nereagujte na seba, buďte takí láskaví, z každej strany, to hovorím aj o koalícii, aj o opozícii. Ďakujem pekne.
Nech sa páči, pán poslanec, máte slovo.
Skryt prepis