Prajem príjemné popoludnie. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne a kolegovia z Progresívneho Slovenska (povedané s pobavením), nemáme tu opozičných pos... či vlastne ani ostatných opozičných ani koaličných poslancov, jedného, á, prepáčte, pán Pročko, prepáčte. Dobre.
Dnes tu rokujeme o návrhu zákona, ktorý má mestám a obciam pomôcť zvládnuť finančne náročné obdobie a má im prisúdiť nejaké preddavky. Samosprávy...
Prajem príjemné popoludnie. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne a kolegovia z Progresívneho Slovenska (povedané s pobavením), nemáme tu opozičných pos... či vlastne ani ostatných opozičných ani koaličných poslancov, jedného, á, prepáčte, pán Pročko, prepáčte. Dobre.
Dnes tu rokujeme o návrhu zákona, ktorý má mestám a obciam pomôcť zvládnuť finančne náročné obdobie a má im prisúdiť nejaké preddavky. Samosprávy potrebujú tieto preddavky, aby prežili výpadky príjmov, ktoré nezapríčinili ony sami, ale dôsledky nesystematicky nastaveného financovania obcí, jeho poddimenzovania a zároveň zbabranej konsolidácie. Položme si teda zásadnú otázku, prečo sa vôbec dostávame do situácie, že samosprávy potrebujú takéto preddavky? Ako je nastavený systém financovania samospráv, že nie sú schopné sami zvládať svoju bežnú agendu bez preddavkov a často aj dodatočnej pomoci? Tých príčin je viacero, ale jedno je neprehliadnuteľné, obce a mestá na Slovensku nemajú dostatok finančných prostriedkov na svoje fungovanie a zavedením transakčnej dane sme obciam a mestám nijako nepomohli, naopak zhoršujeme ich situáciu.
Obce a mestá síce nemajú povinnosť platiť daň z transakčných financií, z finančných transakcií, ale mestské podniky, prostredníctvom ktorých poskytujú mestá a obce verejné služby, túto povinnosť majú. Sú to dopravné podniky, regionálne správy ciest, lesné podniky či technické služby a dokonca aj sociálne podniky. Presne niečo vyše týždňa platíme transakčnú daň, ktorú bude štát vyberať, až na výnimky z každého jedného výdavku a vlastne záporného pohybu na bankovom účte aj mestských a obecných podnikov. Títo všetci platia štátu za to, že nakupujú materiál, platia mzdy svojim zamestnancom či používajú telefón. Ale to nie je všetko. Transakčnú daň firmy, obecné podniky, mestské podniky platia dokonca aj z prevodov z jedného svojho účtu na iný, pokiaľ je v inej banke, alebo, čo je najhoršie, zo splátky úverov. Za celý čas, odkedy sa hovorí o transakčnej dani, čo je približne pol roka, sa nenašiel žiadny odborník, ktorý by pochválil transakčnú daň a videl ju ako záchranu štátneho rozpočtu a úžasný nástroj konsolidácie, okrem ministra financií. A to znamená, že niekde bude chyba a je mi veľmi ľúto, že minister financií tu chýba, pretože viac-menej jemu adresujem tento, tento svoj príhovor.
A kde tá chyba je, napísal aj minulý týždeň vo svojej správe Najvyšší kontrolný úrad. Viete, ako by sa dala táto správa nazvať? Výročná správa o úpadku Slovenska. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu chýbajú jasne definované strategické ciele v štátnych inštitúciách a presne to je aj obraz prístupu k financovaniu samospráv, ktorý reprezentuje pán minister. Obce a mestá nemajú dostatok financií ani na svoj chod. My teraz tuná budeme schvaľovať preddavok, ktorý im len umožní uhrádzať základné výdavky, aby prežili. Kde sú investície do zanedbanej infraštruktúry, do vodovodov, kanalizácií, ciest, chodníkov, zatepľovania budov a mohla by som vymenovať oveľa viac funkcií, ktoré musia plniť mestá a obce. Toto všetko sa robí z eurofondov a hlavne v malých obciach a mestách. Bez európskych peňazí naše mestá a obce by sa úplne rozpadli. Preto som presvedčená, že vyplácanie preddavku je len nesystematický krok, ktorý nateraz síce hasí požiar v pokladniciach obcí a miest, ale ten ohník tu bude tlieť a transakčná daň, ako aj zbabraná konsolidácia je len odsúvanie problému financovania samospráv a je olejom, ktorý spôsobí požiar, po ktorom zostane v pokladniciach obcí a miest len spúšť, tak ako v celej krajine po takomto šafárení, aké tu predvádzate.
Keď som sa v rozprave v prvom čítaní spýtala ministra Kamenického, či uvažujú na ministerstve financií nad reformou financovania obcí, tak mi odpovedal, že vôbec, lebo že daň z príjmov fyzických osôb je tou najstabilnejšou daňou. Musím vám povedať, že som presvedčená o opaku a dnes sme tu o tom rozprávali, pretože daň z príjmov fyzických osôb je naopak vystavovaná mnohým populistickým opatreniam, ktoré sa tu už predvádzali. A čo bolo ešte horšie, dozvedela som sa od ministra aj to, že sa máme my pýtať samospráv a že ani tie sa nevedia dohodnúť, ako majú byť samé financované. Máme sa naozaj pýtať tritisíc, takmer tritisíc starostov a primátorov miest, že ako chcú, aby sa financovali ich samosprávy? A keď sa dohodnú, že chcú napríklad celý výnos z DPH alebo nejaké k tomu percentá z fyzických osôb, z dane z fyzických osôb alebo z právnických osôb, tak sa povieme, tak povieme, že dobre, lebo sa takto primátori a starostovia dohodli? Ja som presvedčená, môžte si, pán minister, zobrať aj vy z toho niečo do svojho rezortu zdravotníctva, že takto sa nerobia stratégie a politiky. Takto sa, takto nemal by rozprávať minister financií, ktorému záleží na budúcnosti Slovenska. Takto rozpráva len minister, ktorý nechá zaviesť hlúpu transakčnú daň, transakčnú daň, ktorá dusí podnikateľov, mestá a obce a zvyšuje ceny. Daň, kvôli ktorej každý desiaty podnikateľ zvažuje svoj odchod zo Slovenska alebo ukončiť podnikanie a až polovica firiem prehlásila, že bude šetriť na svojom rozvoji, na mzdách a na počte zamestnancov. A toto je veľmi zlá správa pre Slovensko, je to veľmi zlá správa pre regióny, kde aj odchod jedného jediného zamestnávateľa môže ohrozovať mnohé rodiny.
To, čo som uviedla, je aj dôvodom, prečo budem teraz citovať správu Najvyššieho kontrolného úradu, pretože moja správa potvrdzu.., či vlastne táto správa potvrdzuje moje slová. Kontroly zrealizované v minulom roku, teda v roku 2024, v štátnych inštitúciách opäť potvrdili absenciu jasne definovaných strategických cieľov, merateľných údajov a ich pravidelného vyhodnocovania. Správa verejných zdrojov a dosiahnutie cieľov verejných politík sa tak stále viac zakladá na improvizácií než na efektívne nastavených transparentných procesoch. Kontrolóri NKÚ v roku 2024 pri každej tretej kontrole zaznamenali chaos a nejednotnosť v strategickom a investičnom plánovaní. V riadení verejných politík chýba udržateľnosť a dominuje nesystematický prístup. Štát čelí vážnym problémom najmä pri prierezových politikách a projektoch, ktoré si vyžadujú spoluprácu viacerých rezortov. Opatrenia sa prijímajú až v prípade, keď vzniknú problémy, namiesto toho, aby sa im predchádzalo správne nastavenou stratégiou. Na Slovensku sa vytvára kultúra nezodpovednosti, kde politici a úradníci necítia zodpovednosť za dlhodobé záväzky. Ak sú si vedomí, že za svoje rozhodnutia nebudú niesť zodpovednosť, môžu dávať prednosť osobným záujmom pred záujmom verejným.
Na základe týchto výsledkov kontroly z roku 2024 Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že Slovensko čelí úpadku. Táto správa dokonale vystihuje a úplne presne popisuje, kde sa naša krajina nachádza a kam speje a speje k úpadku. Ak tomu má pomáhať neskutočne hlúpa transakčná daň, ktorá každý deň ukrajuje podnikateľom z ich účtov peniaze, ktoré mohli použiť na rozvoj svojej firmy, na zvyšovanie konkurencieschopnosti a v konečnom dôsledku na vyššie dane v budúcnosti, ktoré náš štát potrebuje, tak by ste nekonali inak. Miesto toho, aby ste pomáhali podnikateľom, prichádza demotivácia, ich frustrácia, chuť skončiť s podnikaním alebo odísť zo Slovenska. A ja im rozumiem. Keď sa podnikateľ pozrie v týchto dňoch na svoj bankový účet, tak má chuť plakať.
Milí kolegovia, takto vyzerá podpora domácich podnikateľov a regiónov, akú sľubovala vláda vo svojom programovom vyhlásení. Miesto vytvárania príležitostí pre rozvoj a ekonomický rast našich slovenských podnikov a živnostníkov, miest a obcí prichádza trest a zvýhodňovanie zahraničných firiem. Ja sa teraz pýtam, kde ste tí politici, ktorí sa bijete do hrude, tárate o sebestačnosti Slovenska a všade rozprávate o hrdom Slovensku. Čo teraz robíte alebo čo ste urobili? Ja vám odpoviem, schválili ste hlúpu transakčnú daň, ktorou slovenských podnikateľov dusíte a vyháňate zo Slovenska.
A ďalej sa pýtam, čo užitočné a systematické robíte vo vláde pre naše obce, mestá, pre slovenských podnikateľov. Čo ste urobili pre podnikateľov, ktorí zamestnávajú ľudí v Rožňave, v Čadci či Veľkých Kapušanoch? A čo robíte pre mestá, aby ľudia chceli žiť na Slovensku? Zas vám musím odpovedať. Naparili ste im hlúpu transakčnú daň. Ak by ste chceli trestať podnikateľov, obce a mestá a najviac občanov Slovenska, nevyzeralo by to inak. Vy viete o tom, že transakčnú daň zaplatí aj začínajúci podnikateľ a to zo všetkých nákladov, aj keď len rozbieha svoj biznis a nezarobil ešte ani jedno euro? Rovnako ju zaplatí mestský obecný podnik, ktorý hlavne pre mesto zabezpečuje verejné služby. Zaplatí ju aj dokonca farmár, na ktorého dopadnú tvrdou rukou opatrenia kvôli slintačke a krívačke a prichádza o tržby. Dokonca aj ten, ktorý musel celé svoje stádo zlikvidovať. A čo je najhoršie, v konečnom dôsledku transakčnú daň zaplatí občan, ktorý si chce kúpiť slovenské výrobky.
Transakčná daň, a na tom sa zhodnú všetci slovenskí aj svetoví odborníci, je hlúpy a nepremyslený krok, ktorý poškodzuje ekonomiku, naše obce a mestá a ožobračuje ľudí. Doslova ťahá naše Slovensko k úpadku a preto je treba čo najskôr zrušiť. Preto vás chcem požiadať, aby ste hlasovali za náš pozmeňujúci návrh a zrušili čo najskôr transakčnú daň, ktorá škodí Slovensku.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis