Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Je pre mňa príjemným prekvapením, že je tu medzi nami pán minister spravodlivosti Boris Susko, pretože koncom minulého roka, keď bolo treba na decembrovej schôdzi narýchlo ešte pristúpiť k prerokovaniu tohto bodu, tak v zákulisí bolo pravdepodobne zneužité jeho meno vedením Národnej rady, pretože to, že sa prikročilo k prerokovaniu tohto bodu ešte koncom minulého roka, sa odôvodňovalo tým, že pán...
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Je pre mňa príjemným prekvapením, že je tu medzi nami pán minister spravodlivosti Boris Susko, pretože koncom minulého roka, keď bolo treba na decembrovej schôdzi narýchlo ešte pristúpiť k prerokovaniu tohto bodu, tak v zákulisí bolo pravdepodobne zneužité jeho meno vedením Národnej rady, pretože to, že sa prikročilo k prerokovaniu tohto bodu ešte koncom minulého roka, sa odôvodňovalo tým, že pán minister tu v januári nebude, ôsmeho, teda dnes, že má byť na dovolenke počas prerokovania skráteného legislatívneho konania k novele Trestného zákona a Trestného poriadku.
A to by naozaj nevyzeralo dobre, pretože ide o vládny návrh zákona, je to skrátené legislatívne konanie, čiže vláda sa nás snaží presvedčiť, že tu hrozia nejaké škody, či už právne, alebo hospodárske, a bolo by naozaj zvláštne, keby pán minister bol pri takýchto mimoriadnych okolnostiach, o ktorých nás vláda presviedča, niekde na dovolenke. Takže asi bolo zneužité jeho meno a ja som rád, že tu je, lebo tá rozprava je určená najmä jemu tým, že je ministrom spravodlivosti a je hlavným teda predkladateľom tohto návrhu.
Panie poslankyne, páni poslanci, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je nehoráznosť. Je to nehorázna pomsta za to, že tri a pol roka na Slovensku konečne platila absolútna rovnosť pred zákonom. Ale znižovanie trestov za ekonomické trestné činy a za korupciu je viac ako nehoráznosť. Je to vlastizrada. Možno nie v zmysle Trestného zákona, pretože tam je vlastizrada definovaná v spojitosti s nejakou cudzou mocou, ale v rovine morálky a spravodlivosti je to, čo robí táto vládna koalícia s Trestným zákonom a Trestným poriadkom, nepochybne morálna a justičná vlastizrada.
V skrátenom legislatívnom konaní idete, pán minister, zničiť spravodlivosť a ohroziť bezpečnosť Slovenska. V čí prospech? Pomôžu tieto zmeny obetiam trestných činov? Nie. Tieto zmeny pomôžu páchateľom trestných činov. Pomôžu tieto zmeny hospodárstvu štátu? Nie, pán minister, tieto zmeny poškodia hospodárstvo štátu. Ničíte spravodlivosť, ohrozujete bezpečnosť a robíte to rýchlo a zbesilo v skrátenom legislatívnom konaní. Kam sa ponáhľate? Čoho sa bojíte?
Skrátené legislatívne konanie, a vy to viete najlepšie z nás všetkých, môžete podľa zákona používať len vtedy, ak hrozí porušenie ľudských práv, ak hrozia hospodárske škody alebo ak je ohrozená bezpečnosť. Vaše zmeny Trestného zákona a Trestného poriadku v skrátenom legislatívnom konaní nielenže tieto podmienky nespĺňajú, ale čo je horšie, spôsobia presný opak. Vaše zmeny Trestného zákona a Trestného poriadku spôsobia porušenie ľudských práv, spôsobia hospodárske škody a spôsobia ohrozenie bezpečnosti. Tieto zmeny sú priam pozvánkou na páchanie ekonomických a korupčných trestných činov. Sú pozvánkou na podplácanie, sú pozvánkou na branie úplatkov. Ako k tomu prídu poctiví ľudia, ktorí dodržiavajú zákony, ktorí nekradnú, ktorí nekorumpujú, ktorí neberú úplatky? Dokážete sa im pozrieť do očí a úprimne im zodpovedať otázku, pre koho vlastne tieto zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku robíte? Lebo pre poctivých ľudí, ktorí dodržiavajú zákony a nekradnú, tieto zmeny nerobíte.
Robíte to pre ľudí, z ktorých väčšina si za vašich predchádzajúcich vlád zvykla na to, že špeciálny prokurátor uprace akúkoľvek zlodejinu. Tie časy však vo februári 2020 skončili. Vtedy konečne začala na Slovensku fungovať spravodlivosť a rovnosť pred zákonom a vy to idete teraz rýchlo a zbesilo zvrátiť.
To naozaj ste ochotní kvôli beztrestnosti pár vyvolených ohroziť aj čerpanie eurofondov? Lebo to Slovensku reálne hrozí. Európska komisia vyzvala vládu, aby nepokračovala v rušení Úradu špeciálnej prokuratúry takto rýchlo a zbesilo. V opačnom prípade hrozí, že bude Slovenská republika čeliť sankciám a prídeme napríklad aj o eurofondy.
Panie poslankyne a páni poslanci z vládnej koalície, predtým, ako schválite toto skrátené legislatívne konanie, je užitočné sa oboznámiť so všetkým, čo Slovenskej republike hrozí kvôli vášmu rozhodnutiu, kvôli vášmu hlasovaniu, aby ste sa potom netvárili, že o týchto dôsledkoch ste netušili.
27. novembra minulého roka sa eurokomisár Reynders stretol s predsedom vlády Robertom Ficom, ministrom spravodlivosti Borisom Suskom a podpredsedom vlády Robertom Kaliňákom, ktorí ho informovali o plánovaných zmenách trestnej legislatívy. Po tomto stretnutí slovenská vláda zaslala Európskej komisii informácie o plánovaných krokoch na deštrukciu právneho štátu v oblasti Trestného zákona a Trestného poriadku a Úradu špeciálnej prokuratúry.
O pár dní neskôr, 5. decembra eurokomisári Reynders a Johansson poslali v tejto veci list slovenskému ministrovi spravodlivosti a upozornili, že veľký rozsah plánovaných zmien a mnohé aj v oblasti práva Európskej únie, ktorých sa týkajú, si vyžajú... vyžadujú dôkladnejšiu analýzu, preto komisári vyzvali vládu Slovenskej republiky, aby v zamýšľaných legislatívnych návrhoch, ktoré zvalcujú spravodlivosť a zničia bezpečnosť, zatiaľ nepokračovala a najmä aby sa neuchyľovala k zrýchlenému postupu bez riadnych a dôkladných konzultácií so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni. Oznámili, že Komisia je pripravená poskytnúť podporu prostredníctvom rokovaní a doplnení aj s Benátskou komisiou. A rovnako vzhľadom na rozsah plánovaných legislatívnych zmien odporúča uskutočniť rokovania so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni. Komisia bude musieť preskúmať špeciálne niektoré legislatívne kroky v oblasti boja proti korupcii a zmien špeciálnej prokuratúry, aby posúdili ich súlad s príslušnými európskymi normami a s právom Európskej únie.
V tejto súvislosti Komisia upozornila vládu Slovenskej republiky na Správu o právnom štáte v roku 2023, aby sa zabezpečila verejná diskusia a zapojenie zainteresovaných strán do procesu tvorby právnych predpisov. Toľko zo stanoviska Európskej komisie.
Ale nielen Európska komisia je v pozore. Rýchle a zbesilé zrušenie špeciálnej prokuratúry a zníženie trestov za korupciu a ekonomické trestné činy kritizuje aj slovenská rada prokurátorov ako najvyšší samosprávny orgán prokurátorov na Slovensku. Pre tých, ktorí vyhlásenie rady prokurátorov nepočuli alebo nečítali, si to dovoľujem odcitovať:
„Rada prokurátorov Slovenskej republiky zásadne nesúhlasí so zvoleným legislatívnym postupom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a presunúť jeho agendu na krajské prokuratúry.
Sme presvedčení, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry by viedlo k oslabeniu boja proti závažnej organizovanej kriminalite a korupcii. Eventuálne prenesenie výkonu dozoru na krajské prokuratúry bez materiálnej, logistickej, personálnej podpory a náležitej prípravy bude mať negatívny vplyv na kvalitu výkonu dozoru prokurátormi krajských prokuratúr a na rýchlosť konania v predmetných trestných veciach. Bez ohľadu na vysoké odborné štandardy prokurátorov krajských prokuratúr tieto nie sú aktuálne pripravené prebrať agendu Úradu špeciálnej prokuratúry bez náležitej prípravy a podpory.
Negatívny dopad bude mať aj centralizovaný model fungovania“ špeciola... „Špecializovaného trestného súdu a decentralizovaný model fungovania prokuratúry spojený s vysokou časovou náročnosťou spojenou s dochádzaním prokurátorov na úkony trestného konania na Špecializovaný trestný súd, ktorá môže mať“ váž... „výrazný dopad v prípadoch úkonov v rámci prípravného konania spojených s dodržaním striktných procesných lehôt, napríklad v prípadoch podávania návrhov na vzatie obvineného do väzby.
Rovnako zvolená legislatívna zmena Trestného zákona a Trestného poriadku bude mať závažný dopad na systém fungovania trestnej spravodlivosti bez možnosti odbornej verejnosti pripravované zmeny pripomienkovať a bez zodpovedajúcej legisvakačnej lehoty sa na zmeny pripraviť.
Rada prokurátorov v tejto súvislosti dôrazne odmieta, aby k zásadným zmenám právnej úpravy v oblasti trestného práva dochádzalo takýmto skrytým spôsobom, vynechaním štandardného legislatívneho procesu a bez aktívnej participácie oprávnených a dotknutých subjektov vrátane zástupcov prokuratúry, pretože zvolený postup by v riadne fungujúcom právnom štáte nemal byť akceptovaný.
Práve legislatívny proces vytvára priestor na náležité posúdenie a vyhodnotenie prípadných zmien a pomáha vytvoriť predpoklady na to, aby došlo k minimalizácii možných negatívnych dopadov.“ Toľko stanovisko rady prokurátorov.
To je na uterák, pán minister, ak ste to čítali alebo ak ste to počúvali. Rada prokurátorov hovorí, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry bude viesť k oslabeniu boja proti závažnej organizovanej kriminalite a korupcii. Nie sú to len varovania opozície. Nemôžete sa vyhovárať na to, že to sú také politické reči. Toto je zo stanoviska rady prokurátorov. To je na uterák.
Pozrime sa teraz na skutočné dôvody, prečo chce vláda zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a znížiť tresty čo najrýchlejšie, teda nie v riadnom legislatívnom procese, ale v skrátenom konaní, a chce sa tak vyhnúť širšej odbornej a verejnej diskusii.
Plán vlády SMER-u, HLAS-u a SNS je zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry už k 15. januáru 2024. Vláda SMER-u, HLAS-u a SNS hrá o čas a je opäť pripravená pošliapať zákon o rokovacom poriadku, aby čo najskôr pomohla svojim ľuďom podozrivým zo spáchania korupčných a ekonomických trestných činov. Kým bol na čele Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik, všetky politicky citlivé kauzy zamietol pod koberec. Jeho skóre bolo takmer do konca funkčného obdobia 63 : 0, teda 63 zametených vecí a nula podaných obžalôb. Dnes je Dušan Kováčik právoplatne odsúdený a odpykáva si osemročný trest vo väzení, lebo namiesto garanta spravodlivosti bol prekážkou spravodlivosti.
Na post špeciálneho prokurátora zvolila Národná rada neskôr Daniela Lipšica a po jeho príchode na Úrad špeciálnej prokuratúry sa prestali zametávať veci pod koberec. Prestalo sa s účelovým sťahovaním citlivých káuz do dozoru šéfa špeciálnej prokuratúry a všetky spisy sa začali rozdeľovať medzi radových prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Špeciálna prokuratúra sa od nástupu Daniela Lipšica zaoberá závažnými trestnými činmi bez ohľadu na postavenie, na vplyv a na kontakty páchateľov. Môžme spomenúť pre krátkosť času tri prípady.
Dušan Kováčik, bývalý špeciálny prokurátor, ktorý, ako som spomínal, si vo väzení odpykáva trest za korupciu a prezradenie utajovanej skutočnosti. Kľúčové pre jeho odsúdenie bolo svedectvo Ľudovíta Makóa, riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy za vašich vlád. Vypovedal o 50-tisícovom úplatku pre bývalého špeciálneho prokurátora, ktoré mal zobrať v lete v roku 2017 za vybavenie, prepustenie šéfa zločineckej skupiny takáčovcov z väzby.
Alebo tu máme Františka Imreczeho, bývalého riaditeľa Finančnej správy za vašich vlád, ktorého NAKA zadržala v akcii Mýtnik v roku 2021, a potom pán Imrecze začal vypovedať o systémovej korupcii a svedčil napríklad proti Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi, Jozefovi Brhelovi či Miroslavovi Výbohovi. Je právoplatne odsúdený, dostal päťročnú podmienku a peňažný trest vyše 200-tisíc eur. Okrem toho je obžalovaný aj v kauze Očistec a obvinený v ďalších prípadoch.
Alebo pán Kučerka, bývalý vyšetrovateľ finančnej jednotky NAKA, ktorý sa priznal k úplatku od Bernarda Slobodníka, svojho nadriadeného. Najvyšší súd odsúdil pána Kučerku na desať a pol roka väzenia a trest prepadnutia majetku, je naňho vydaný medzinárodný zatykač, keďže ušiel do Bosny a Hercegoviny, kde požiadal o azyl.
A toto je len omrvinka z príkladov, ktoré dokazujú, že výrok vášho kolegu o neexistencii korupcie na najvyšších miestach neplatí a neplatil. Právoplatné rozhodnutia súdov ukázali, že korupciou boli štátne orgány počas vlád SMER-u vyslovene prerastené. Vyše 40 ľudí je už odsúdených, väčšina právoplatne, ktorí sa ku korupcii buď sami priznali, alebo boli uznaní za vinných pod ťarchou dôkazov.
Úspešnosť podaných obžalôb prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry v rokoch 2021 až 2023 je na úrovni 93 %. A rovnako tiež úspešnosť je aj v prípade väzobných návrhov. A tým je povedané všetko. Toto je najväčšia hrozba. Takmer stopercentná úspešnosť obžalôb, čo znamená, že ak raz prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry podajú obžalobu, v 93 % prípadov im súdy dávajú za pravdu. Toho sa tých 130 ľudí vyšetrovaných v politicky citlivých kauzách bojí. Každý deň, čo bude Úrad špeciálnej prokuratúry existovať, je pre týchto 130 ľudí nebezpečenstvom. Preto vám nestačí zosadiť z funkcie Daniela Lipšica. Tých 130 obvinených osôb potrebuje, aby ste sa zbavili aj ostatných prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Rýchlo, v skrátenom legislatívnom konaní. Toto skrátené legislatívne konanie ovplyvní trestné konania, v ktorých boli alebo sú vyšetrovaní aj ľudia v tejto rokovacej sále.
Pri odôvodnení skráteného legislatívneho konania, pán minister, používate aj argument porušovania ľudských práv. Už som vám raz spomenul, že sa v tom prípade pozrite na tie nálezy Ústavného súdu, ktoré konštatujú porušenia ľudských práv zo strany Generálnej prokuratúry.
Napríklad Nález II ÚS 4/2011, kde sa hovorí: „Generálna prokuratúra Slovenskej republiky v konaní vedenom pod spisovou značkou IV/1 GPT 153/10 porušila základné práva“ (iniciály) „M. M. domáhať sa ochrany svojho práva zákonom ustanoveným postupom na inom orgáne Slovenskej republiky a na obhajobu podľa čl. 46 ods. 1 a čl. 50 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky zakazuje pokračovať v porušovaní označených základných práv M. M.“
Takýchto prípadov má generálna prokuratúra viac. Zrušíte preto generálnu prokuratúru?
Jeden z prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry práve k otázke porušovania ľudských práv, ktoré sa týkajú ÚŠP, povedal, citujem:
„Ak také sú, tak sa vo väčšine prípadov týkali porušenia práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov. Takýchto nálezov však Ústavný súd vydáva v priebehu roka stovky. Tie rozhodnutia sa pritom predovšetkým týkali väzobných rozhodovaní Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu. Boli vytýkané rôzne pochybenia spočívajúce v tom, že nebol naplnený dôvod väzby, že rozhodol nezákonný alebo zaujatý sudca. Nespomeniem si, že by v niektorom povedali, že sťažovateľovi bolo nedôvodne vznesené obvinenie. Ak teda tvrdia, že ak pochybí Špecializovaný súd, pochybí aj ÚŠP. Podľa takéhoto kľúča by mali pochybiť aj krajskí či okresní prokurátori, k Ústavný súd konštatuje pochybenie krajského alebo okresného súdu.
Pán minister, vy viete, že to, čo navrhujete, je účelový nezmysel. Premiér Fico sľuboval v programovom vyhlásení vlády ľuďom pocit bezpečia. Lenže dnes už aj Európska komisia a Rada prokurátorov vyzývajú vládu, aby zastavili rýchle zmeny v Trestnom poriadku, v Trestanom zákone a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, pretože to ľuďom neprinesie sľubovaný pocit bezpečia, to ohrozí bezpečnosť ľudí, pretože to vytvára pôdu na páchanie korupčných a ekonomických trestných činov v nepredstaviteľnom rozsahu. Ohrozenie spravodlivosti na Slovensku krokmi vlády nie je posunom k bezpečnosti na Slovensku, ale k tomu, že sa vláda narýchlo zbaví inštitúcie, ktorej sa každá mafia bojí.
Panie poslankyne, páni poslanci, nikto z nás by nemal chcieť, aby zákonodarná moc uľahčovala život zločincom a korupčníkom, naopak, som presvedčený, že by sa tu malo žiť čestným, charakterným a poctivým ľuďom a tým by sme mali pomáhať. Vy, pán minister, robíte presný opak.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis