Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.2.2025 o 18:16 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2025 18:16 - 18:18 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem, Lojzo, za, nielen za vystúpenie, ale aj za výchovu tvojej dcéry. Je to teda, naozaj každý jeden takýto rodič a takéto šikovné dieťa je niečo, čo naozaj na Slovensku potrebujeme. Ale bez ohľadu na to ja napríklad nesúhlasím s tým, a to sa o mne vie, že by som malo považovať, alebo že sa považuje zarábať v zdravotníctve za niečo zlé. Keď sa pozrieme na rok 2023, tak napríklad zdravotné poisťovne, o ktorých sa tu väčšinou bavíme a na ktoré politici všetko hádžu, mali vlastne v porovnaní so svojimi ziskami nejakého necelého pol percenta zisk so svojimi tržbami. Ale napríklad všeobecní lekári mali podľa teda údajov až 27 % svojich tržieb mali zisk, špecialisti 17 % a teraz sa ešte, nechcem sa pozrieť na nejaké farmafirmy, tu som gúglila nejaké medzinárodné spoločnosti, ktoré tu majú farmaspoločnosti, ktoré tu majú že 38 % zisk, 23 % zisk.
A teraz ja sa chcem opýtať, že fakt je to zlé? Fakt je zlé, keď mi niekto zachráni dieťa, manžela, kohokoľvek, tak je zlé, že za to mu zaplatím? Ja mu za to s radosťou zaplatím, však nech to má a je mi úplne jedno, či je to farmafirma, či je to poisťovňa, či je to lekár, či je to sestra, či je to dovozca, je mi to jedno. Toto problém nie je. Problém je, a to ste veľmi správne poznamenal, že niektorí dokážu v rovnakom systéme produkovať nejaké hodnoty, dokonca lepšie a zároveň mať zisk a niektorí nedokážu ani tak dobre hodnoty produkovať a zároveň sú v brutálnych stratách. A je úplne jedno, či je štátne, súkromné, aké to je. Problém je toto. Lebo konkrétne si spomínal Pentu, Agel v našich končinách, tak úspechom Penty, Agelu je najmä neúspech manažovania štátnych nemocníc ako konkurenta, lebo tej konkurencie je tu mála. A o to sa my dlhé roky pokúšame aj tu volaním po tom, aby, preboha živého, už sa neustupovalo, sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2025 17:59 - 18:01 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
A aby ste v tom neboli sami, aby ste sa necítili, že je to nemožné, tak ja musím povedať, že vláda Matoviča, ktorej sme boli súčasťou, a potom neskôr Eduarda Hegera, ktorej sme síce súčasťou neboli, ale mnohé zákony sme podporili, urobila chybu, keď podpísala memorandum, kde napríklad bolo napísané, že keď bude nemocnica v mínuse, keď bude nejaká nemocnica v strate, tak sa to bude, a vláda na to nedá dosť peňazí, tak sa to bude riešiť takým spôsobom, že tým nemocniciam, ktoré v strate nie sú, sa zoberú peniaze. Prosím pekne, tak toto je v memorande. Okrem iného je to tam v podstate celé o tom, aby štátne zdravotníctvo, aby štátne nemocnice, aby všetci ostatní sanovali ich dlhy, čo ja chápem, že môže mať niekto takéto videnie sveta, ale nikto nemôže veriť, že je to správne, že je to v poriadku a tými zakotvenými toho materiálno-technického zabezpečenia z praveku, ešte z roku 2008 a toho znižovania počtu hodín pre lekárov v čase, keď ich máme málo a nedostatok, a v čase, keď im zvyšujeme mzdy, to jednoducho smeruje k tomu, aby sme tú neefektivitu, ktorú máme v štátnych nemocniciach, tak miesto, aby sme ju zlepšovali, tak my ešte ideme tlačiť aj ostatných, aby to tu zostalo dlho a ideálne plošne. A potom asi budeme spokojní, keď už teda posledný zhasne.
Čiže, Tomáš, si mi nahral, ešte toto som chcela doplniť, že čo bolo v tom memorande a doplniť, že teda nie je v tom vláda, táto vláda v celom vinná, lebo začalo toto memorandum, bola to chyba opakovaná, rovnako bola predošlá vláda pod tlakom, rovnako bola Radičovej vláda kedysi pod tlakom, vždy je to tak. Ale, Bože, veď už nájdime v sebe odvahu povedať aspoň na niektoré tie požiadavky, že ale veď čo ste sa zbláznili? Toto bude katastrofa pre ľudí. Opakujem, my sme tu pre ľudí, nie pre odborárov, ktorých nikto nevolil.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2025 17:40 - 17:57 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
No dobre. Kolegyne, kolegovia, budem sa snažiť stručne, nakoniec mnoho bolo povedaného, niektoré veci zopakujem, ale skúsim ísť do konkrétnosti, aby sme sa pochopili, čo tu robíme, aj keď teda všetci máme skúsenosť, že tu hádžeme hrach na stenu, ale tak nech máme dôkaz, že my sme vám to hovorili. Ako teraz môže Tomáš vykrikovať, že pred piatimi mesiacmi ja som vám hovoril, že nešiahajte tým lekárom na platy a aha ho, a hovoril si vtedy, budeme tu stáť o pár mesiacov a bude to drahšie a nič z toho pacient nebude mať, a aha ho. Tak máš to nahraté, tak aj ja chcem mať nahraté.
Čiže poďme na to, že samotné telo zákona, o čom pojednáva, je to v podstate šesť bodov. S dvoma by som úplne súhlasila a to poviem rovno na úvod, nie je to vôbec tak, že je to celé zle. Je tam zverejňovanie DRG dát, je tam zrušenie minimálnej situácie, to sú veci, ktoré veľmi pomôžu. Samotné to DRG je ako veľmi zlomové, veľmi podstatné, je to, je to dobré opatrenie, dobrý návrh, je to tam vo viacerých situáciách. Ironické na tom je, že LOZ-áci si myslia, že to štátnym nemocniciam pomôže, ale však oni pochopia, v podstate ukáže sa realita, ale to je len dobre, lebo keď sa ukáže realita, môžme jej potom aj reálne čeliť. Čiže úplne, úplne schvaľujem, ale poďme na tie problematické body.
Asi to najzásadnejšie, čo sme tu všetci viackrát počuli, je materiálno-technické zabezpečenie v zákone. Čiže bavíme sa o tom, ako má ktorá nemocnica, ambulancia, oddelenie vyzerať a koľko tam má byť personálu. A problém začína byť v dvoch úrovniach, jednak to, že máme to teraz teda v nejakej podzákonnej norme a nedodržiava sa to. Čiže existuje to, je to platné, je sa na čo odvolávať, ale nedodržiava sa to preto, lebo nechodia kontroly, alebo len veľmi málo, ale nechodia z logických dôvodov. Keby totiž chodili, tak zavrieme rad radom všetky nemocnice a nemá kto liečiť. Tuto LOZ-áci teda dúfajú, že zavrú sa tie malé regionálne a tie štátne zostanú a toto je dôvod, prečo to tam tlačia. Skutočnosť je ale taká, ja v tých štátnych pracujem, aj tam to teda, samozrejme, nefunguje, ako by malo a, okej, keď aj máme prezamestnanosť v niektorých prípadoch lekárov, tak zase máme nedostatok sestier, alebo prípadne nemáme dostatočne kvalitné technické vybavenie, takže myslím si, že tuto by som nebola tak na istom. No ale hlavné je, že teda máme to v nejakej zákonnej, podzákladnej norme. V zákone je napísané, aby sa nekradlo alebo aby sa nedávali úplatky a opýtajte sa Imreczeho, no. Do zákonu môžte napísať, ale výsledok je, že my potrebujeme, aby sa to v reále robilo, hej.
Čiže jedna rovina je, že môžte si to napísať, kam chcete, môžme napísať do zákona, že zakazujeme gravitáciu, ale aj tak keď sa potknete, tak sa udrete, hej, lebo proste my si to môžme napísať, ale aj tak sa to bude diať. Druhá rovina je naozaj to, čo hovoril veľmi dobre z KDH kolega Majerský Feri, hovoril o tom pokroku v medicíne. A ja teraz poviem ako za medicínu, za lekárov len príklady, čo ma napadli. Laparoskopické operácie, robotická chirurgia, digitálna rádiológia, ktorá sa teda posúva, to sú extrémne časové úspory, kde vlastne ten lekár môže sa venovať v rovnakom čase oveľa väčšiemu počtu pacientov a teda nesedí materiálno alebo, alebo skôr to personálne pridelenie z roku 2008, lebo od 2008 do ´25 sa veľmi, veľmi zmenilo, veľmi zmenila medicína, ale viem hovoriť konkrétne o tom, ako sa to zmenilo v ošetrovateľstve, hej, a teraz možno nie vo všetkých nemocniciach, ale v mnohých áno. A pýtajme sa, že či naozaj toto chceme dostať do zákona, lebo, kolegovia, ste tu so mnou, pán minister takisto vie veľmi dobre, ako je ťažké niečo potom neatraktívne z toho zákona dostať. A my teraz povieme, že má byť nejaký daný počet lekárov, sestier na taký a taký počet pacientov a vysvetľujte potom ľuďom v tejto snemovni, že ideme znížiť počet sestier alebo počet lekárov na pacienta. No už vidím, ako to prejde. A to budete musieť robiť pri každej jednej zmene. Má to dobrý dôvod, prečo je to v podzákonnej norme, lebo netreba tuto čeliť takému populizmu.
Pozrime sa napríklad na lieky, som si napísala, hej, že dnes máme tie automatické podávania liekov. Ja čo som tak sa zamyslela naozaj predtým, keď, a je to v mnohých štátnych nemocniciach ešte stále tak dnes, aj v mnohých neštátnych regionálnych, aby som bola férová, sestra si musí nájsť dokumentáciu, nájsť lieky, prípadne namiešať, overiť, je tam trojité overenie, rozniesť a tak ďalej. Teraz existujú automatické v podstate podávačky liekov, kde to nahodíte do systému, vypľuje vám to, hotovo. Je tam naozaj úspora 50 % času, znamená to, že ja ako sestra za rovnaký čas ošetrím o polovicu viac pacientov.
Elektronická dokumentácia, v roku 2008 sa nám nesnívalo o tom, že, opäť, nie je to všade, v niektorých nemocniciach vy nahodíte toho pacienta, jak príde do nemocnice, nahodíte ho do systému a na oddeleniach my si už iba klikneme, netreba ho znova a znova nahadzovať, pozerať do dokumentácie, vypisovať, ten pacient tam jednoducho je. Opäť ja si myslím, že ja o 50 %, určite o 50 % viac pacientov vybavím vďaka elektronizácii, ako to vedeli sestry v roku 2008.
Monitorovanie vitálnych funkcií, kedysi nebolo také, že automaticky ja napojím pacienta a monitorujem všetko možné, ešte ma aj upozorní na to, keď je nejaký problém. Museli sme chodiť pekne po oddelení a v pravidelných intervaloch všetko merať, keď ešte niečo nesedelo, tak ešte častejšie. Tuto sa naozaj dá ušetriť, no minimálne päť-desať minút to trvá u pacienta, kým všetko odmeriam, na oddelení, ja neviem, no tak keď mám šesť pacientov, tak ušetrím hodinu denne, kde sa môžem venovať inému pacientovi.
Ďalší príklad polohovanie pacienta, kde teraz máme automatické postele v niektorých prípadoch, čiže nemusím, ja neviem, tri-päť minút určite trvá to polohovanie, opäť tento čas môžem venovať iným. Ďalší príklad objednávanie konzultácií. Kedysi sme museli, a niekde to tak je, ale niekde je to už inak, museli ste zdvihnúť telefón, obvolávať, konzultovať, musel prísť lekár fyzicky, vyšetriť, zapísať, vytlačiť, nechať na oddelení a dnes je možné automaticky, že zadáte elektronicky nejakú konzultáciu, dokonca aj cez videohovor, nemusíte kontaktovať toho človeka. Keď vás vyšetrí, napíše u seba v ordinácii správu, vy to máte na počítači, nemusíte na to čakať. Ako fakt, no 30 minút na pacienta minimálne ušetrených na vybavovanie, v tom posune.
Pamätám si, ako študentku ma učili ešte v prvom ročníku, prváci majú také šťastie, že skladajú také tie gázové štvorce, no hovoria, takto sme to robili kedysi, lebo neboli tie sáčky, že odtrhnete sterilný sáčok a môžte rovno použiť, to museli sestry tam sedieť pekne v roku 2008, väčšinou mladé študentky alebo nejaké praktikantky, alebo tie nové sestry a pekne skladali štvorček za štvorčekom, potom to išlo do sterilky, to boli že hodiny roboty každý deň, ktoré dnes tá sestra už nemusí robiť, lebo dnes to už je zabezpečené inak. Takisto postele, sú nemocnice, kde nemusíte umývať posteľ. Vy ju zoberiete tak, ako je, so všetkým, pacientovi, do sterilky, hotovo, vrátia vám ju. Trištvrte hodina času, pol hodina času ušetrené. A teraz si predstavte, to som vám hovorila len pár príkladov, čo ma napadlo, týchto prípadov v medicíne aj v ošetrovateľstve sú že desiatky.
A teraz si zoberte, že my máme ešte teda z časov, keď tieto vymoženosti neboli, nastavený nejaký personálny normatív, my to tu teraz dáme do zákona a potom mi ukážte toho frajera poslanca, hlavne z tých populistov, čo tu sedia, čo povie ľuďom, že áno, ja si myslím, že sestier má byť na pacienta menej. No už to vidím. Takže to budeme mať pekne v tom zákone akože navždy. A ešte sa tu budú predbiehať kolegovia, že kto je ten väčší frajer a kto dá toho personálu a podobne viacej. To je tak strašne nebezpečné v tejto populistickej krajine, že toto jednoducho niekto, kto rozumie tomu, ako to chodí, tak toto akože veľkým ťažkým srdcom podporí.
Čiže okrem toho, čo kolegovia hovorili, konkrétne príklady toho, ako sa posunula medicína, ako sa posunulo ošetrovateľstvo, hodiny časových úspor, kde sa môžte venovať viacerým pacientom, a preto tváriť sa, že dnes sme v rovnakej dobe a že dnes máme prijať normatívy na personál z roku 2008, to môže, to je naozaj smiešna požiadavka a nemá túto požiadavku niekto, kto myslí so zdravotníctvom dobre, a teraz nemyslím pána ministra.
Takisto je zaujímavá, a pre mňa najväčší problém, úprimne hovorím, zvýšenie, tá dvojička, že zvýšenie platov lekárov, okej, a zároveň zníženie časového fondu. A to kde sme, prosím vás? Miesto toho, aby my sme povedali, že dobre, fajn, však kto v tejto krajine má byť bohatý, keď nie niekto, kto nám vie zachrániť dieťa, manžela, manželku, matku a tak ďalej, jasné, to majú byť bohatí ľudia, v poriadku. Ale tak zase pozor, keď sa ideme baviť o tom, že dávame viac peňazí komukoľvek, tak čo za to? Niečo za niečo. Ja tu nevidím žiadne, čo za to. Ja tu vidím, že čo za to znamená, že tak my vám teda, tak, vážení občania, dajte nám vyššie platy a za odmenu nám znížte časový fond. A úplne pikoška, keď mi tuto pán minister alebo Visolajský z LOZ-u idú rozprávať, jak to nič nebude stáť. Tak ja už neviem teda, ale môžete mi, prosím vás, niekto vysvetliť, lebo mne vychádza, že nič to nebude stáť iba v prípade, že lekári ani dnes v tej nemocnici nie sú, keď majú byť, a to predsa neni možné, nie? To si povedzme, to by nerobili.
Takže potom sú len dve možnosti, ak ideme skrátiť pracovný čas lekárov zo 40 hodín na 37,5 týždenne, si niekto povie, že avšak, prepáčte, týždenne, ja si to stále mýlim. Je to polhodina denne, dva a pol hodiny týždenne, 10 hodín mesačne, hej. Čiže ak toto skrátime, tento pracovný čas lekárovi, tak, prosím vás pekne, logicky, tak buď bude chýbať tých 10 hodín, lebo odíde z tej nemocnice a teda ten pacient má o 10 hodín pracovného času menej, alebo tam zostane a potom má nárok na platbu navyše, na príplatok, lebo je tam mimo svojho pracovného času. A toto celé teraz, keď som si prerátala, takže čo to bude pacienta stáť. Tak týka sa to, prosím pekne, podľa tej dôvodovej správy, 3 189 pacientov, ak sa bavíme len o štátnych nemocniciach, kde teda štát, ako je jemu vlastné, rozkázal svojim, že my ideme pacientom pomáhať, takže pekne to podpíšte s tými lekármi a tam už pekne napríklad Univerzitná nemocnica Bratislava, najväčšia nemocnica, najväčší dlžník, čo sa týka sociálnych, zdravotných odvodov, obrovský dlžník, opakujúci sa, ktorý má naozaj vo svojom čele riaditeľa, ktorý je naprieč volebnými obdobiami a snažil sa o nejakú efektivitu v tých financiách a upozorňoval na to, že pozor, stúpajú nám veľmi náklady na zdravotníkov, na personál, na platy a klesá nám lôžkový fond, teda nie lôžkový fond, ale pacienti, teda obsadenosť lôžok. Čiže inými slovami, nemocnica produkuje menej práce, ale dostávajú zamestnanci zaplatené viac. Upozorňoval na to opakovane. A teraz vlastne, čo sme mu spravili.
Vláda, keďže je to opäť štátna nemocnica, dostala politický príkaz, vláda teda zabezpečí a odhlasuje si úplne dobrovoľne, že no dobre, tak ešte im teda znížme časový fond na 37,5 hodiny. V preklade to znamená, že buď za rok ten pacient, tí pacienti budú mať o 382-tisíc hodín menej, ak som dobre rátala, že teda 3 189 lekárov krát 10 hodín mesačne a teda tých 12 mesiacov, tak naozaj to vychádza 382-tisíc hodín mesačne s tým, prepáčte, ročne, s tým, že my si to preložme, 382-tisíc ľudí na Slovensku nedostane hodinu starostlivosti svojho lekára, za ktorú si platí. To fakt znamená že žiadne dopady? Alebo, alebo finančne, keď si to vyjadrím. Tak keď som rátala, že bavíme sa približne o 40 eurách na hodinu v tých príplatkoch, teda ak tam zostane ten lekár a musíme ho zaplatiť, tak je to približne 400 euro mesačne navyše. Však nech to má, ale netvárme sa, že to nič nestojí, lebo ak dobre rátam, tak 400 euro, keď tých 3 189 lekárov krát 12 mesiacov, 15,3 mil., a to, prosím pekne, nie sme na konci. To odborári sa teraz hádžu o zem, lebo pán minister odmietol dať do zákona, že sa to má týkať všetkých, aj súkromných nemocníc, to akože neviem, ako by sme spravili. Ale už tá požiadavka, že tak zvýšte nám platy a my chceme robiť menej a nielen v štátnych, ale teda úplne vo všetkých nemocniciam, tak akože vo výsledku by to znamenalo, že 917-tisíc hodín alebo 36,691 mil. eur.
A teraz nám niekto povie a príde a povie vám, to nemá náklady. No tak mi vysvetlite, keď niekto má menej robiť, ako to môže nemať náklady žiadne. Tak buď to má nejaké časové, alebo finančné. Ak to náklady nemá, opakujem, znamená to, že, o čom sa často hovorí, že ten lekár je evidovaný, že je v práci, ale jednoducho tam nie je. Tak áno, potom to základy nemá, ale pýtajme sa, že či toto chceme legalizovať a odobrovať, alebo s tým chceme bojovať. Nehovoriac o tom, že keď sa bavíme o nadčasoch a o príplatkoch za služby nad rámec, tak jednoducho tam je už zo svojej podstaty tá mzda vyššia hodinová, lebo proste tam má, neplatí sa to zo základnej mzdy alebo z priemernej mzdy a tá je sama osebe o 20 % vyššia a za nadčasy dostávajú 25 % navyše. Čiže je tam výrazne vyššia, vyšší dopad ako len na samotné, na samotné tieto hodiny.
No, čiže toto je pre mňa najväčší problém. Je to pre mňa nepochopiteľné, že sme sa sem dostali. Nepochopiteľné z toho dôvodu, a tu niekedy mi je aj vás trochu ľúto, pán minister, v tom zmysle, že vy ste na tom začiatku nebol. Na tom začiatku naozaj sa urobila obrovská chyba, že potrebujeme postaviť ministerstvo športu. Tuto Danko, aby bol spokojný, tak šup, zoberieme to zdravotníkom. No a samozrejme, keď máte takúto veľmi kolísavú väčšinu, tak, alebo aj niekedy miestami nemáte, tak samozrejme, že odborári to využijú, ako to urobili aj v minulosti opakovane, a vy ste im dali do ruky nástroj, aby takto jednoducho mohli tlačiť a teraz ste, áno, v nezávideniahodnej situácii, ale ako vláda, nie vy osobne, ale ako vláda ste si to spôsobili sami, ale čo robíte vy osobne, vy ustupujete a dávate to sem do zákona s dôsledkami, ktoré sú katastrofálne do budúcna. Katastrofálne pre toho pacienta a najhoršie na tom je, že vy to dobre viete. Váš predseda zdravotníckeho výboru, výborný lekár, príčetný človek, Vlado Baláž povie úplne samozrejme, že to povie, že toto odborárom priamo na výbore, kde sa to nahráva, povie, toto, do čoho ste nás dotlačili, je katastrofa pre Slovensko. Ale pozor, odborári nie sú volení občanmi. My sme tu volení občanmi, my ich zastupujeme, každý svojho voliča a my teraz ideme takéto kraviny poschvaľovať.
No, prosím vás pekne, fakt sa tu medzi vami nenájde jeden-dvaja, to by stačilo, ktorí si povedia, dobre, tak schváľme to tie DRG, schváľme zverejňovanie dát. Pre mňa za mňa aj to rozdelenie do tých skupín podľa DRG, úplná kravina, programová vyhláška celá, ale vydržím to. Okej, schváľte si toto, ale tie najtoxickejšie veci, a to znamená MTZ-ko v zákone a znamená to, samozrejme, zvýšenie platu súčasne so znížením časového fondu, toto jednoducho odmietnite. A nech sa ukážu potom tí lekári. Povedzte áno, časti požiadaviek sme vyhoveli, lebo sú oprávnené, nech sa páči, tu sú, tie sme schválili. Ale keď sa chcú lekári hádzať o zem preto, lebo im odmietame zvýšiť plat za zníženie produktivity, alebo že odmietame v podstate do zákona uzákoniť také veci, ktoré zavrú slovenské nemocnice v regiónoch a ten pacient sa nedostane, tak nech sa na mňa nikto nehnevá, tak aspoň ukážu, čo sú zač, lebo ja tu na to nie som, aby som poslúchala nejakého Visolajského z LOZ-u, ale som tu na to, aby som zabezpečila zdravotnú starostlivosť tých ľudí a vy, pán minister, takisto.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2025 17:05 - 17:12 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Tak, kolegovia, teraz ste mali možnosť vidieť človeka, ktorý mňa učil, alebo teda mi vysvetľoval, ako to funguje v zdravotníctve v podstate od mojich politických začiatkov. Tomáš, pozerala som na teba zasa s obdivom a naozaj keď som prichádzala do zdravotníckeho výboru, predtým som sa zdravotníctvu nevenovala, ako mnohí viete, a s Tomášom som sa stretávala týždeň čo týždeň, prechádzali sme spolu zákony, dôvody, aké to bude mať dopady, aká je dôvodová správa, aká je ale skutočnosť, čo to urobí v praxi. Boli to naozaj pre mňa veľmi, veľmi podnetné stretnutia s rovnakým nasadením a s rovnakou hĺbkou informácií, ako ste videli teraz. A je enormný rozdiel, a mnohí ma poznáte, môžete to vidieť, poznáte ma celé tie roky, enormný rozdiel medzi tým, čo som vedela vtedy a čo viem dnes. Tak mám pre vás, kolegovia, jedno odporúčanie, počúvajte Tomáša Szalaya, fakt o tom zdravotníctve vie veľa.
Tomáš, ďakujem ti za to a doplním ešte k tomu plytvaniu v tých nemocniciach, aj keď ja teda, ja som hovorila tiež o hranici medzi štátnym, súkromným a zistila som, že rozdiel je medzi tými ekonomicky zodpovednými a nezodpovednými, lebo aj v akciovkách si strážia náklady, v štátnych. No ale podstata, že ja vždy hovorím taký ten príbeh, čo som bola šokovaná, bola som na praxi ako sestra na oddelení v štátnej nemocnici, vychádzala som, išla som do skladu pre niečo, vychádzala som, zhasla som, zavrela som dvere. Sestra idúca po chodbe otvorila dvere, že čo tu robíte? Otvorila dvere, zažla a zavrela tie dvere, nechala zažnuté v sklade. Hovorím, že prečo? A ona, že lebo sem stále niekto chodí a my tu mávame zažnuté. Tak som schválne pozerala celý deň a mohlo byť aj mimo, lebo však chodíme po pacientoch po izbách, ale ja som tam videla vojsť v ten deň štyrikrát človeka. A celý čas sa tam svietilo. Obrovská nemocnica, koľko je tam takých skladov? To isté s tou vodou. Toto sú len živé príklady toho, že dá sa byť efektívnejší a my teraz hovoríme, že tú neefektivitu ideme platiť, hm.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2025 15:23 - 15:25 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem, pán kolega. Ja teda naopak oceňujem návrhy tvoje a častokrát aj KDH práve v oblasti zdravotníctva alebo financií. Myslím si, že sú veľmi hodnotné. Očakávam, že aj pozmeňujúce návrhy, ktoré plánuješ predložiť, aspoň to, čo sme si krátko povedali, považujem za úplne správne, som rada, že to robíte a tiež považujem za nonsens, že niekomu, kto v zdravotníctve robí toľké roky ako ty a ktorý sa zdravotníctvu venuje tak úprimne, napriek tomu, že sa vo všetkom nezhodneme, toto vidí aj slepý, ktorý naozaj akože úprimne bojuje za pacientov aj v osobnej rovine a chodí do tej praxe, tak teraz len preto, že na niečo má iný názor, tak je označovaný za, že určite to teda nemôže byť nejaký zdravý rozum alebo boj za pacienta, určite ho niekto platí. Často sa to stáva aj mne, mnohí ste sa na tom pousmiali. Chcem pripomenúť, mne sa to stalo, keď som bojovala proti zbytočným dotáciám do štátnej poisťovne. Teraz keď hovorím o tom, že jednoducho nie je správne vyjsť odborárom štátnym, štátnym lekárom v ústrety na úkor všetkých ostatných v zdravotníctve. Stalo sa to mnohokrát inokedy, v podstate vždy sa na slovenskom zdravotníctve používa, ak nie si teda, ak nemáš ten správny názor, tak niekto ťa musí platiť. Ja veľmi oceňujem ľudí, ktorí nepodľahnú tomuto a napriek tomu odargumentujú, vysvetľujú, predkladajú návrhy zákonov. Myslím si, že práve to, čo navrhuješ, aby sa o tých bodoch jednotlivo hlasovalo, ak je to možné, určite budem za to vďačná a veľmi rada by som tiež podporila tie správne veci. Je tam napríklad aj audit pracovného času, úväzkov a tak ďalej, sú tam veci, ktorú sú skvelé, tam nie je všetko zlé, ale niektoré veci, ako si hovoril, sú tak zlé, že budú fatálne pre zdravotníctvo a najmä pre slovenského pacienta.
Takže ďakujem veľmi pekne tebe aj KDH za vaše návrhy v oblasti zdravotníctva aj tu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2025 15:11 - 15:11 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Pán kolega, nesúhlasím s mojím predrečníkom pánom Szalayom, že toto bol pekný príspevok koaličného poslanca, pretože toto bol pekný príspevok, ktorý vám napísal pán Visolajský, boli to jeho slová a tomu úplne rozumiem, veď nakoniec niečo podobné aj posielali, nie je to niečo, za čo by ste sa mali hanbiť, treba to normálne pomenovať, je to úplne v poriadku, len treba tam aj čítať medzi tými riadkami. Ja môžem hovoriť iba za svoju politickú históriu a naozaj vám, kolega, úprimne, ľudsky hovorím, odkedy som tu a myslím si tiež, že už som sa dostala do rád expertov politických strán na zdravotníctvo napriek tomu, že som žena, dokonca žena, ktorá sa o seba stará, niektorí si to nevšimli, tak naozaj sa v tom zdravotníctve celkom vyznám a fakt vám hovorím, akákoľvek efektívna zmena, akýkoľvek pokus o nejaké nahliadanie do práce zdravotníkov, do výsledkov, akákoľvek nastavenie KPIs, teda kritérií kvality, ktoré by vlastne sme vedeli merať, akýkoľvek pokus o nejaké nastavenie časov objednávania pacientov, úpravu nemocníc, akože fakt čokoľvek sme riešili, zverejňovanie úväzkov, čokoľvek sme riešili, vždy prišli odborári a vždy tomu veľmi efektívne zabránili, ale nezabudli vždy keď bola vláda slabá, a teraz vidíme jednu takú evidentne, tak nezabudli využiť príležitosť na to, aby tlačili na zlepšenie svojho štandardu, na čo opäť majú právo. Ale ja sa pýtam, načo im táto vláda po tom, čo spravili, dala zbraň do rúk. HLAS má vo svojich radoch piatich ministrov zdravotníctva, to ste fakt nevedeli, že to Visolajský využije? A výsledkom má byť, že od nás čakáte, že podporíme na trikrát skrátenie časového fondu lekárov, ktorým sme zvýšili platy? My všetci spoločne a platia to tí občania, ktorým ideme dať teraz menej zdravotnej starostlivosti? Nesrandujte, kolega.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2025 14:53 - 14:55 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Niekto múdry povedal, že bolo by načase, aby zdravotníctvo prestali riadiť odborári. Myslím si, že je to spoločný sen nás mnohých, ktorí do toho zdravotníctva vidíme. A chcem len, Tomáš, povedať, že úplnú máš pravdu v tom, že táto situácia tu nemusela byť, že jednoducho nemusela vzniknúť. Uvedomme si, prosím vás, že na začiatku bolo zobranie sumy zo zdravotníctva v takej hodnote, akú približne stálo postavenie ministerstva športu. A teraz úplne bez politiky, ľudsky, no uznajme, nemuseli sme tu byť. Ale pravda je taká, že tu teraz sme, no a teraz akože treba z toho nejako von, okej, berem. No len problém je, že tí odborári, to je naozaj že už za hranicou pre mňa, už dávno. A tí odborári majú aj dobré požiadavky, ktoré úplne v pohode vieme oceniť. Majú aj zlé požiadavky, alebo horšie, majú že obludné požiadavky. A v tom návrhu zákona sú tieto obludné požiadavky. Sú tam požiadavky akože skráťte, potom ako ste nám zvýšili platy, prosím vás, skráťte nám pracovný fond, hej? Tak nedivte sa, že za to nechceme hlasovať. Preto ja som sa pýtala aj pána ministra, či má na to dosť hlasov, lebo možno by bolo nejaké také riešenie, že no tak ani naši vlastní, chýbajú jeden-dva hlasy, tak aspoň jedno-dve najobludnejšie veci z toho vyhoďte a tí naši za to zahlasujú. Ale, ale ako mňa to mrzí, že zahlasujete aj za toto, koalícia, aj keď rozumiem, že ste pod tlakom, lebo takto je to vždy, keď je vláda slabá, odborári to využijú. Ale nemuseli ste tu byť, Tomáš v tomto hovorí pravdu. A úplne príkladné je, keď prišiel pán Visolajský na výbor, kde bol prekvapený, že SaS-ka si dala podmienku konania mimoriadneho výboru, že tam majú byť aj ostatní stakeholderi, hej? Že tam majú prísť ambulancie, ostatné nemocnice, poisťovne, pacientske organizácie a tak ďalej, pán Visolajský bol veľmi prekvapený, že prečo tam majú byť, však ich sa to netýka. Tak to vypovedá teda dosť o tomto návrhu zákona. Tak je aj postavený a je mi ľúto, že to ho tu máme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2024 14:59 - 15:14 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Tomáš, ja si to odbijem takto s faktickou a potom aj kolegom oznamujem, už nemusím vystúpiť v pléne, lebo v podstate si povedal všetko, čo by som povedala ja, tak nemusí to tu zaznievať dvakrát a nemusím zdržiavať kolegov. Teda doplním iba to, čo by som ešte povedala navyše, a to je, na rozdiel od mnohých kolegov ja súhlasím s tým, že v tomto prípade na rozdiel od iných skrátených legislatívnych konaní je úplne opodstatnené to skrátenie, hej, lebo, áno, naozaj nám tu vlastne hrozí vážna situácia od 1. 1.
Teda môj dôvod nepodporiť toto skrátené konanie nie je v tom, že by teda nebolo opodstatnenie. Ten dôvod je v tom, že ten tlak ste si spôsobili, vážená vláda, bohužiaľ, sami, a to konkrétne tak, že ste odhlasovali, že, a teraz akože ja to stále budem hovoriť, lebo je to pravda, vy ste odhlasovali ministerstvo športu za 260 mil. napríklad, a zobrali to zdravotníkom z platov bez toho, aby sa predtým s nimi o tom rokovalo. Toto spôsobilo teda vlastne výpovede a preto tu máme teraz túto situáciu. A rozumiem, že ju musíte riešiť, ale ona v prvom rade nemala vzniknúť. A keď už vznikla, tak napriek tomu, že ja si myslím o odborároch, že sú často ešte nebezpečnejší ako politici alebo minimálne rovnako nebezpeční a nepustila by som ich ani do kuchyne, a nie ešte na nejaké ministerstvo, tak v žiadnom prípade si nemyslím, že je riešením zobrať ľuďom slobodu. Pretože toto, opakujem, sa netýka len lekárov, ale aj sestier, praktických sestier, pôrodných asistentiek, Tomáš, ja to vždy zabudnem, rádiologických technikov a sanitárov, takže naozaj sa to týka viacerých. Zároveň raz sa to schváli, už sa to môže použiť hocikedy a snáď tu nežijeme v nejakom policajnom štáte, že keď raz je niekto nespokojný vo svojom zamestnaní, nech si o ňom myslíme čokoľvek, snáď má mať tú slobodu, jednoducho nebyť v tom zamestnaní. Medzi tými lekármi sú aj takí, ktorí normálne chceli prestúpiť na iné pracovné miesto.
S týmto ja proste nesúhlasím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2024 13:59 - 14:14 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Už som osvietená.
Oskar, v podstate s viacerými vecami súhlas, len jedna prosba. Možno by nám všetkým prospelo, keby sme na tých druhých neukazovali prstom a povedali si na rovinu, ako sa veci majú, lebo kým neidentifikujeme problém, tak ho nevyriešime. Ja nesúhlasím s tým, že to boli že štyri Ficove vlády a štrnásť rokov. Ja si myslím, že, resp. nesúhlasím s tým, že to boli iba, že by sme mohli začať používať aj, lebo bola to aj naša vláda, kde aj ty, aj ja sme boli súčasťou, ktorá sa tiež nepodpísala za, pod zlepšenie zdravotníctva, tiež to nebola žiadna sláva, čo nijako, samozrejme, neospravedlňuje to, a tu je s tebou úplná zhoda, že dobre, tak ten Marek Krajčí bol jednoducho nováčik, robil, čo mohol, naozaj, hej, ale teda nebola to fakt sláva, dobre, ale tuto sú, tuto sa bavíme o strane, ktorá má piatich ministrov zdravotníctva, čiže má už tú skúsenosť a ja pochopím, keď sa to teda nováčikovi pri všetkej snahe, ktorý nikdy túto funkciu nevykonával, že sa takéto niečo stane.
Ale aby jeden, jedna skúsená strana, ktorá má piatich ministrov zdravotníctva, tak aby urobila takú fatálnu chybu, že v podstate dá znovu zbraň tým odborárom, aby urobili to, čo už urobili predtým ikskrát, ako toto je pre mňa hlavné mínus. Ja aj súhlasím s tým, že teda ani tí odborári úplne korektne nejednajú a akoby sa tu úplne zabúda na pacienta. A súhlasím aj s tým, že teda všetko má svoju minulosť a máme všetci svoju zodpovednosť. Ale bolo by dobré teda naozaj pomenovať veci tak, ako sú, a tu naozaj akože niekto, kto tak dlho vládol a má toľko ministrov, ako to je neodpustiteľné, že sme sa dostali sem, že musíme dávať nejaký rukojemnícky zákon, kde obmedzujeme slobodu ľudí. Ja nie som fanúšik odborárov, ale som fanúšik slobody. Vôbec sa mi toto nepáči.
Ďakujem za tvoje vystúpenie, Oskar.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2024 11:14 - 11:29 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Tomáš, ja ťa krátko doplním, v podstate tu máme historický rozpor my medzi sebou, že Szalay, Cigániková budú tu zrejme na konci hlasovať inak, ak prejde tento pozmeňujúci návrh. A to je totiž o tom, že čo uprednostňujete potom ako vcelku. Lebo technické rezervy, a teda dať možnosť poisťovniam, aby neodkladali peniaze na liečbu svojich poistencov, ale vybrali si to napríklad ako zisk, je niečo, čo je podľa mňa za čiarou, pričom zisku fandím, ak je naviazaný na prínos pre pacienta. Toto je presný opak, tu sa navyšuje zisk, a zároveň sa znižuje stabilita a istota pre pacienta. Všetko sa to deje len preto, aby sa Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá by v prípade, že by nebol tento pozmeňovák, 31. 12. tohto roku bola v dlhu nejakých 120 mil., je predpoklad, tak aby sa nedostala do ozdravného plánu.
Vážená koalícia, čo sa také strašné stane, ak bude všeobecka v ozdravnom pláne. No tak čo? Tak bude musieť ministerstvo zdravotníctva predkladať každú zmluvu, ktorú bude navyšovať. To je len dobre. To je len dobre.
Bude musieť dať plán činnosti na tento rok, ako chce, akým spôsobom chce vlastne zmeniť svoje manažovanie, aby nebola stratová. To je len dobre. A zároveň ale súkromné zdravotné poisťovne, za ktoré akože ja tu vraj lobujem, tak teraz som presne proti, súkromné zdravotné poisťovne majú odložené technické rezervy, lebo na to mali peniaze, veľké obnosy a vy im to teraz uvoľníte a môžu si s tým robiť, čo chcú.
Toto je akože naozaj veľmi nebezpečný a zlý zákon a len kvôli tomuto pozmeňováku ja osobne budem proti. Ak ho zvážite, nestane sa žiadna katastrofa, nedávajte ho teraz, viete to vyriešiť aj inak, kašlite na to a v tom prípade vám s radosťou podporím ten návrh zákona, ktorý je ako celok dobrý. Ale s týmto pozmeňovákom jednoducho znižuje istotu pre pacienta a zvyšuje zisky súkromných poisťovní. Toto je naozaj to, čo chcete robiť? Bez toho, aby to bolo akože akokoľvek prospešné pre pacienta.
Ďakujem.
Skryt prepis