Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.2.2024 o 19:51 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2024 19:51 - 19:52 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Pán Gašpar, hovorili ste, že nie sme ničím výnimoční. Bohužiaľ, sme výnimočná krajina. Sme výnimoční tým, že práve u nás na Slovensku zabili novinára Jána Kuciaka, jeho partnerku Martinu vagabundi a mafiáni za vašej vlády, za vášho pôsobenia a šéfovania polícii a viete prečo? Lebo verili, že tu máme tak slabé zákony a tak silno ich budú tí ľudia tam hore ochraňovať, že si mysleli, že im prejde aj vražda. To sa nestalo inde, to sa, bohužiaľ, stalo na Slovensku a Ján Kuciak písal presne o korupcii a o veciach, za ktoré vy teraz znižujete tresty. My sme veľmi výnimočná krajina, pán Gašpar, a vy ste veľmi výnimočná vláda týmto a pozerá sa na to celý svet.
Ďalšia vec, čo ste povedali, že vy chcete chrániť život, zdravie, integritu a že vám záleží na ženách. Chcem sa pri tejto príležitosti teda opýtať, že prečo teda začínate tým, že znižujete tú dobu, kedy je možné dokázať znásilnenie pri dospelých ženách teda, ale znižujete to aj pri deťoch. Dobre, nie o desať, o päť rokov, ale znižujete. Takto začínate? Takto sa prejavuje dôvera, integrita? A chcem sa opýtať a prosím vás o odpoveď na konci faktických, či viete teda jasne vylúčiť, že za vašej vlády nepríde k skomplikovaniu prístupu k interrupciám ženám a či schválite interrupčnú tabletku. Môže sa to zdať mimo, ale pýtam sa na to preto, lebo zlé jazyky hovoria, že s jednou z opozičných strán ste sa dohodli za sem-tam podporu, že vy im v tomto vyjdete v ústrety a za to vlastne oni vás niekedy podporia. Tak ak chcete podporovať ženy spôsobom, že necháte ich znásilňovať, nevedia to dokázať, potom musia rodiť a keď náhodou sa rozhodnú ísť na interrupciu a ešte to ani nezvládnu, ak teda náhodou zvládnu, tak pôjdu pod nôž miesto tabletky, tak to vám veľmi pekne ďakujem za túto podporu, ale viete, kam si ju môžte strčiť?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2024 18:05 - 18:07 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Alojz, dobre si sa pýtal koaličných kolegov, čo to robíte, koalícia? Čo to robíte celú dobu, resp. ku koncu, ako si hovoril, za tebou sedí pán obvinený Žiga, predtým tam vykrikuje Blaha, na ktorého je podané trestné oznámenie, rozprávajú tu o slušnosti a pritom oni to schvaľujú, návrh zákona, ktorý jednoducho znižuje tresty za znásilnenie, ako si správne povedal, o polovicu a o trošku menej ako polovicu, trošku komplikovanejšie, dokonca počúvaj teraz dobre, za sexuálne zneužívanie detí, áno, za toto koalícia ide teraz hlasovať, resp. už hlasovali, prepáčte a čudujú sa, že posledné minúty po 400 hlasovaniach využívame na to, aby sme zachránili ľudí pred týmto svinstvom, čo robíte. Čo ste to za ľudí, že jednoducho toto, toto ohlasujete. Čo ste to za podrž tašky rad radom. Jak môžte za toto hlasovať. To mi teraz niekto vysvetlite a miesto toho, aby ste sa zaoberali tým, ako ohrozujete ženy, ako ohrozujete deti, čo tu stvárate, tak vy tu začnete kázať, vy o slušnosti? Vy sa tu idete rozčuľovať nad tým, ako má vyzerať rokovací poriadok, kto tu ako má chodiť oblečený, obutý a čo má robiť. Vy, čo idete ochraňovať ľudí, ktorí budú znásilňovať ženy alebo ktorí budú sexuálne zneužívať deti. Toto idete robiť? Že sa nehanbíte!
Alojz, ďakujem ti za tvoj prejav. Ešte k tomu, čo sa tu stalo, chcem povedať, nikdy v histórii, nikdy to nemuselo byť tak, že tu nemusel byť predkladateľ. Áno, pretože v treťom čítaní nebývali rozpravy. Pozrite sa, kam ste to, vážená koalícia, dotiahli. Tak ako je cirkus tu v parlamente, tak je cirkus a spory v krajine.
To, čo tu stvárate, len preto, že máte o nejakých 97-tisíc hlasov viac ako opozícia, to je nechutné. Aj my tu zastupujeme občanov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.1.2024 15:26 - 15:32 hod.

Jana Bittó Cigániková
Ďakujem pekne. Chcem navrhnúť, aby parlament odporučil koaličným poslancom, aby sa išli v tento historický okamih odfotiť pred väznicu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 18:24 - 18:26 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem. Prepáčte, toto PS-ko v parlamente tu robí divy, zaujímavé veci mi hovoria (povedané so smiechom), napríklad plánujeme teraz spontánne, čo budeme robiť v noci, keď bude to nočné rokovanie. Tak sme tak s kolegom Sabom rozmýšľali a teraz úplne spontánne hovorí, že čo keby sme tomu kolegovi ešte vyťali? Že zavolajme sem všetkých ostatných, za vás, za nás... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Je to milé, ale skúsme reagovať na predrečníka. Ďakujem pekne. To, čo budete robiť v noci, samozrejme, si poriešte, ale skúsme na toho predrečníka. Ďakujem pekne. (Povedané so smiechom.)

Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
Dobre. Tak kto bol rečník? Na koho reagujem? (Reakcia z pléna.) Á, ďakujem, ospravedlňujem sa. (Povedané so smiechom.) Tak, kolega, prosím vás, vám to teda hovorím, že má to úplné opodstatnenie, čo ste hovorili a čo robíte, a teda preto plánujem, preto rozmýšľam nad tým, že by sme mohli spoločne naplánovať ešte tomu vyťať, nech si nemyslia, že nás zlomia, lebo toto, čo tu stvára táto koalícia, to je normálne že neuveriteľné.
Akože miesto toho, aby sa hanbili jak psi pod zemou, že oni tu idú schvaľovať narýchlo zákon, ktorý okrad... ktorý ohrozí dôchodcov, ktorí ohrozí matky s deťmi, ktorý ohrozí bežných ľudí a ktorý pomôže vagabundom, tak miesto, a robia to tak narýchlo, že ani nevedia, čo tam majú, a potom, ako to malo začať platiť, tak priznajú, že majú tam chyby, tak ich idú meniť, čo už dávno ten zákon mal platiť, miesto toho, aby vrátili z kratšej cesty a opravili ten návrh zákona, tak miesto toho oni ešte idú nám pridať a idú nás trestať spôsobom, že nás tu nechajú v noci.
Ale viete čo, ja som s tým úplne v pohode, ja som pripravená, ja tu kľudne budem a budem o tom rozprávať dokola a dokola, lebo každá minúta, každá hodina, ktorú tu roz... o ktoro... ktorú tu strávime a rozprávame o tom, čo si táto koalícia dovoľuje, každá jedna pomáha tomu, aby tí ľudia, ktorí sa vyznajú do týchto vecí aj tu v pléne, aj mimo odborníci, aby odhaľovali ľuďom, ako sa ich táto novela dotkne, lebo ako ste hovorili, pán kolega, naozaj sa to dotkne ľudí a dotkne sa to všetkých ľudí.
Pozor na to!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 17:47 - 17:49 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som ešte dodala, že voľby vyhrali o 97-tisíc hlasov, čiže ani nie 100-tisíc rozdiel, ale obsadzujú celú republiku a likvidujú budúcnosť všetkým. No ale čo by som chcela doplniť, tak ja som si spomenula, pamätám si Borisa Suska, predkladateľa tejto mafiánskej, promafiánskej novely, tak ja si ho pamätám ako človeka, ktorý síce hodnotovo je na inej strane, ale odborne sa tu koľkokrát, v minulom volebnom období si vymieňali názory s Ondrom Dostálom kultivovane, odborne, vecne, veľakrát upozornil vecne správne a jednoducho upozorňoval na veci, ktoré možno nie vždy boli podľa neho v súlade s legislatívou, a našla som, keď upozorňoval, bolo to, prosím pekne, 14. 7. 2020 a čítam tu, že poslanec SMER-u Boris Susko namieta skrátené legislatívne konanie, nevidí dôvod, aby išiel návrh zrýchleným režimom, a ešte tu konštatuje, podotkol, že vláda si robí srandu z legislatívneho procesu, zákon predsa podľa neho mohol predložiť klasickým, mohla predložiť klasickým spôsobom s riadnym pripomienkovaním. Naznačuje možné zásahy do ľudských práv, zdôraznil, že poslanci si nemali čas poriadne pripraviť sa teda na diskusiu a že teda takto rýchlo sa konať nemá. Tak to bol Susko 2020.
Porovnajme si to so, porovnáme si to so Suskom 2024, ktorý okrem toho, že obsahovo umožňuje katastrofálne veci a je súčasťou toho, že tu zvyšujeme tresty pre ľudí, ktorí v tejto krajine tvoria hodnoty, a znižujeme testy pre vagabundov, tak okrem toho popiera svoje vlastné slová a úplne pohodlne toto robí zrýchleným režimom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 16:20 - 16:22 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Igor, počúvala som ťa pozorne a, samozrejme, úplne vecný súhlas.
A čo ma zaujalo na tom, čo si hovoril, bolo to, že teda idete dávať pozmeňujúce návrhy ako KDH, ja predpokladám, že určite bude väčšina opozície dávať pozmeňováky, ale teda neviem prečo, ale pri tebe mi tak napadlo, lebo podľa mňa tie pozmeňováky treba určite dávať s cieľom poukázať na to, čo je na tom zákone zlé, a myslím si, že ich aj bude veľmi veľa, lebo tam je toho veľmi veľa zlého.
Ale napriek tomu si myslím, že ten zákon je neopraviteľný, nech sa akokoľvek budeme snažiť, a to z toho dôvodu, že keď neprebehlo to medzirezortné pripomienkové konanie, tak pri najlepšej vôli a najväčšom možnom sústredení my nevieme, nás je tu 150, čo je pár, a teda ešte vlastne koalícia vôbec nereaguje, čiže polovica, to je naozaj málo oproti všetkým tým ľuďom, ktorí analyzujú v medzirezortnom pripomienkovom konaní daný zákon, vyjadrujú sa k nemu, a musí sa potom s tým vysporiadať dané ministerstvo. Toto nevieme v žiadnom vesmíre nahradiť nijako, a teda ja veľmi dúfam, že KDH to nerobí teraz s cieľom, že však dáme nejaký pozmeňovák, ktorý nám prijmú, niečo tam dohodneme a potom zákon podporíme. Verím, že to robíte s tým, že naozaj to bude len poukázanie na to, čo všetko je na tom zákone zlé, lebo takto to treba robiť a takto je to správne, lebo si veľmi dobre povedal, aké to môže mať následky, akým spôsobom sa to pripravuje, aj ďalší opoziční kolegovia, nehovoriac o tom, že tu všetci z opozície suplujeme prácu koalície, vystupujeme tu rad radom s odbornými argumentami vrátane teba, Igor, a tvojich kolegov z KDH a nedostávame, že žiadnu odpoveď. Nula.
Tak ja predpokladám a hovorím teraz k všetkým v opozícii, že im toto neprejde len tak.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 15:19 - 15:21 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si dovolím povedať, že veľmi dobre hovoríš, Rišo, aj naši kolegovia z opozície hovoria. A ja teda pre ilustráciu prečítam ďalší z tých modelových prípadov, a to je, keď falošný stavebník podvedie mladých manželov.
Predstavte si situáciu, že páchateľ vystupuje pod falošnou identitou a za päť mesiacov vyberie od manželského páru 30-tisíc, predstavte si, že manželka je na materskej dovolenke s jedným dieťaťom, manžel zarába priemernú mzdu a týchto 30-tisíc im požičajú rodičia na rekonštrukciu staršieho rodinného domu, ktorý si manželia kúpili na hypotéku. A páchateľ im nepravdivo tvrdí, že tento dom bude zrekonštruovaný do šesť mesiacov od zaplatenia zálohy, a následne sa po ňom, samozrejme, zľahne zem a mladému manželskému páru zostane v rukách len zmluva o dielo s pečiatkou a falošnou identitou živnostníka.
No tak dnes je to značná škoda, po novom, keď toto bude schválené, to bude malá škoda. Dnes je to považované za zločin, neskôr bude za prečin, ale čo je zaujímavé, dnes by za to páchateľ dostal alebo hrozilo by mu tri až desať rokov, zatiaľ čo po novom to budú maximálne dva roky. A pozor, ak to urobí prvýkrát, tak aj v prípade... aha, ak to odmietne ten páchateľ a aj v prípade nevrátenia škody, tak v praxi trest domáceho väzenia, prípadne veľmi mierny podmienečný trest odňatia slobody mu hrozí. Teda takýto človek dostane domáce väzenie. Rozumieme sa? A... (Reakcia z pléna.) Tri mesiace hovoríš? (Reakcia z pléna.) Minimálne tri mesiace.
Takže toto tu ideme teraz schváliť, pričom ešte skomplikujeme aj používanie odpočúvacích zariadení a takéto veci. Čiže gratulujem tým, ktorí za toto chcú hlasovať, naozaj gratulujem. Je to fakt nechutné, musím povedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 11:17 - 11:19 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Zuzi, ja ťa za tú krátku chvíľu, čo si v parlamente, mám úprimne veľmi rada. Ty si jeden zlatý, milý človek, úplne srdečný, fakt mám z teba skvelý pocit a len to ťa ospravedlňuje, že ty si túto koalíciu, počúvaj, počúvaj to teraz (povedané so smiechom), hej, že ty si ich vyzvala, aby čítali knihu, hej? (Povedané so smiechom. Smiech v sále. Reakcia z pléna.) Počkaj ja, ja len že, ja to chápem, lebo ty si akože fakt dobrosrdečná, ale teraz že, že si to zhrňme, že ty si vlastne odporučila ľuďom, ktorí napríklad nepoužívajú papier, ani keď čítajú, hej, len pripomínam, alebo, alebo popili, menej vládzu, pretože popili, tak ty, alebo takí, čo nás môžu tak akurát bozkávať všade, prípadne ľuďom, ktorí sú tvárami hoaxerskej scény vyslovene, alebo urobia 28 gramatických chýb, keď napíšu nejaké svoje vyjadrenie, ľuďom, ktorí jednoducho hrali Wimbledon a kvety na niekoho česť, na česť... jeho pamiatku, dávajú k, ku košu smetnému, tak týmto ľuďom ty odporúčaš prečítať si knihu a dúfaš, že to s nimi niečo urobí? No tak si fakt zlatá.
Na druhej strane tu máme v tej koalícii aj ľudí, ktorí vedia veľmi dobre čítať, a oni už ani nepotrebujú čítať tieto knihy, lebo oni veľmi dobre vedia, čo robia. Ja nepochybujem o tom, že pán minister Susko alebo Šutaj Eštok, alebo mnohí ľudia z HLAS-u, ja osobne mám napríklad veľmi rada a považujem ho za naozaj kvalitného manažéra, pána Druckera, s ktorým som sa včera o tomto rozprávala (povedané so smiechom), ja nepochybujem o tom, že oni veľmi dobre vedia, čo robia, veľmi dobre to vedia, napriek tomu nemajú tú silu postaviť sa a povedať, že toto je zlé, že toto nerobme. A niektorí možno, pretože, že sú slabí, niektorí možno preto, lebo, naopak, presne to takto chcú, ale napriek tomu si myslím, že fakt nikto z koalície čítať knihu nebude.
Prepáč. Dúfam, že som ťa nesklamala.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 10:54 - 10:54 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi sa ospravedlňujem, že som tu nebola, ale kolega Tomáš Szalay ma perfektne informoval o všetkom. Mala som tlačovú konferenciu spolu s kolegami, lebo popri tom, ako nám tu zomiera právny štát, tak nám zomiera aj vďake mini... vďaka ministerke kultúry kultúra samotná, čiže mali sme tlačovku k tejto národniarke žijúcej v Rakúsku, zástankyni tradičnej rodiny, rozvedenej a ďakujem za túto možnosť, teda ale napriek tomu som stihla a rada by som sa vyjadrila, čo ma tak zaujalo.
Oskar Dvořák hovoril veľmi dobre, že v podstate je úplne jasné, že tie dôvody sú klamstvo, lebo tento návrh by už bol dávno schválený a je úplne evidentné, že s klamlivými, s klamlivými dôvodmi. Keby nebolo opozície, tak by to tak už bolo. Už by sme tu mali eldorádo, ako hovorila pani poslankyňa Marcinková.
A pán poslanec Hargaš veľmi dobre povedal, že oni sú vlastne v úplnom konflikte záujmov, to sa tu aj snažíme zdôrazňovať, keď obvinení si píšu pre seba vlastné paragrafy, alebo teda advokáti obvinených. Je to jednoducho absolútna nehoráznosť.
Čo ma ešte zaujalo, je, že asi by mala koalícia spozornieť, keď ja už sa zhodnem aj napríklad s Rišom Vašečkom, a myslím si, že tu máme absolútnu zhodu, a ďakujem veľmi pekne, Rišo, aj za tvoj komentár, pretože tu ide o všetko, tu naozaj ide o podstatu nášho štátu, tu ide o to, aby, aby naša krajina zostala právnym štátom, kde sa občania môžu spoľahnúť na to, že keď im niekto ublíži, keď ich niekto okradne, tak jednoducho bude potrestaný, ale koalícia, len aby ochránila pár tých svojich ľudí, tak jednoducho dáva v šanc celý národ.
A veľmi dobre, Mišo Sabo, si poukázal aj na konkrétne kauzy, ktorým sa možno pomôže, ale všetkým občanom sa uškodí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.1.2024 10:01 - 10:01 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, nadviažem na svoj predchádzajúci príspevok v ústnej rozprave ku skrátenému legislatívnemu konaniu a ešte raz zopakujem aj pre pána premiéra, podľa ktorého tu nikto nemá príspevok ku skrátenému legislatívnemu konaniu, zopakujem to aj pre ministerku kultúry, podľa ktorej tu čítame len otázniky a čiarky, a aj pre tých, ktorí hovoria, že si tu len ďakujeme. Môj príspevok bude znova a rovnako ako príspevok kolegov a kolegýň z opozície ku skrátenému legislatívnemu konaniu, lebo k tomu teda momentálne rokujeme, keď príde k obsahu, to ešte len niečo uvidíte, koalícia.
Takže v tom predchádzajúcom príspevku som hovorila o tom, ako nie sú splnené podmienky pre skrátené legislatívne konanie, ktoré pre... ktoré predpokladá zákon, ktoré zákon vyžaduje. Rozobrala som ich bod po bode, sprava, zľava, tak ako moji kolegovia z opozície. A vyšlo z toho úplne jednoznačne, že v skutočným dôvodom pre skrátené legislatívne konanie teda nie je to, čo vláda tvrdí v dôvodovej správe, ale že je to snaha ochrániť svojich ľudí a zabezpečiť im beztrestnosť, prinajhoršom čo najnižšie tresty, a to čo najskôr, aby ich, nedajbože, nestihli odsúdiť pred prijatím novej právnej úpravy za prísnejších podmienok.
Vláda toto tvrdenie z pochopiteľných dôvodov odmieta, vraj vôbec nejde o toto, vôbec nejde o ich ľudí, ale o ochranu štátu pred sankciami dokonca zo strany Európskej únie a o ochranu ľudských práv. V prvom rade ani samotná vláda už nevie, ktorý z tých ich teda pádnych dôvodov a tvrdených dôvodov je vlastne ten najdôležitejší. V dôvodovej správe totiž ako prvý dôvod uviedli hroziace hospodárske škody. Tento dôvod v dôvodovej správe zároveň aj najviac rozpísali, hej, no a tak sa aj zdalo, že toto je teda ten ťažiskový dôvod, prečo tu musíme mať skrátené legislatívne konania, konanie, lenže nie, potom pán minister Susko v diskusnej relácii povedal, že do parlamentu predložil návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní, a teraz citujem: s odôvodneniami jednoznačnými z hľadiska porušovania ľudských práv a hroziacich ďalších hospodárskych škôd, ale najmä z hľadiska porušovania ľudských práv za ostatné tri roky. Takže a aj premiér vo svojich vyjadreniach akceptuje a akcentuje práve porušovanie základných ľudských práv a hospodárske škody už akosi vynecháva. Čiže ten najdôležitejší dôvod sme nejako akosi zabudli už. No chápem to, pretože na tie hroziace hospodárske škody už asi nikto neskočí, že?
A už vám, vážená koalícia, ani nikto nev... neuverí, že chcete predovšetkým transponovať smernice, inak nám zlá Európska komisia hneď a zaraz uloží miliónové pokuty, keď sama, samotná Európska komisia sa na nás obracia s tým, aby sme to takto nerobili, že vám Európska komisia vlastne hovorí presný opak, totiž, že hrozia hospodárske škody akurát tak vtedy, keď tento návrh nestiahnete, a to v podobe krátenia eurofondov, pretože ohrozujete právny štát.
Tak ste na túto rozprávku starej matere už radšej rezignovali a rozprávate ďalšiu rozprávku, o porušovaní ľudských práv. Ak vám nejde teda o vašich ľudí, tak to dokážte aj skutkami, nielen prázdnymi rečami. Dokážte, že vám nejde o ľudí ako Jozef Brhel, o oligarchu blízkeho SMER-u, ktorému v kauze Mýtnik hrozí za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti trest na 12 až 20 rokov. A vy navrhujete tri až desať – a pozor, možnú podmienku. Toto navrhujete. Dokážte, že vám nejde o Norberta Bödora, obžalovaného v kauze Dobytkár, ktorému za ten istý trestný čin hrozí rovnaká sadzba a rovnako bude môcť dostať podmienku. Dokážte aj to, že vám nejde ani o vášho bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorého súdia z druhej korupčnej, v druhej korupčnej kauze za trestný čin prijímania úplatku, za ktorý aktuálne hrozí sadzba 5 až 12 rokov, ale po prijatí vašej úpravy, Suskovej promafiánskej novely, by sa za to isté, by mu za to isté malo hroziť už len tri až osem rokov a opäť bude možná podmienka, čo dnes nie je.
Veľmi dobre viete, čo je napísané v našej ústave v čl. 50 ods. 6, je tam napísané, že trestnosť činu sa posudzuje a trest sa ukladla po, ukladá podľa zákona účinného v čase, keď bol čin spáchaný, ale dôležitá je tá nasledujúca veta, neskorší zákon sa použije, ak je to pre páchateľa priaznivejšie. Veľmi dobre viete, čo to znamená. Aby aj ľudia vedeli, znamená to, že ak zmení, ak sa vám podarí zmeniť tento zákon v prospech vašich ľudí, čo práve navrhujete, vy im, keďže im navrhujete nižšie tresty, kratšie premlčacie lehoty a možnosť podmienečných trestov, dostanú nižšie tresty, ako by im hrozili podľa súčasnej právnej úpravy a budú im môcť byť uložené aj podmienky a niektoré trestné činy nebudú môcť byť že vôbec vyšetrené, lebo už budú premlčané. A aj preto tvrdíme, že práve o toto vám ide, vážená koalícia, o vašich ľudí.
Ale ako som povedala, môžete dokázať, že to tak nie je, že vám naozaj ide o spravodlivosť pre všetkých, že naozaj chcete humanizovať tresty, že chcete prejsť k restoratívnej justícii, že vám ide naozaj o systémovú zmenu, že vám ide o ochranu základných ľudských práv. Viete, ako to môžete dokázať? V prvom rade stiahnite tento návrh na skrátené legislatívne konanie a predložte návrh do, novely, do riadneho medzirezortného pripomienkového konania. Však sa nie je kam ponáhľať, nie? Systémová zmena sa predsa musí urobiť systémovo, nie rýchlo a zbesilo. Určite chcete vytvárať kvalitné právne predpisy, riadny legislatívny proces tejto kvalite nepochybne prispeje. Kam sa teda ponáhľate? Snáď sa neponáhľate preto, aby náhodou niekto nestihol odsúdiť tých vašich ľudí ešte podľa súčasnej a teda prísnejšej právnej úpravy.
A v druhom rade mám ešte jeden návrh, ako môžeme sa o tom porozprávať neskôr a podrobnejšie, ale môžte urobiť aj takú vec, že zmeňte prechodné ustanovenia vo vašom návrhu novely. Zmeňte ich tak, aby sa nová právna týkala, nová právna úprava týkala len tých trestných činov, ktoré budú spáchané po nadobudnú... nadobudnutí účinnosti tejto novely, a, naopak, aby sa netýkala tých trestných činov, ktoré už boli spáchané, aby sa netýkala tých trestných činov, ktoré spáchali je aj vaši ľudia, vaši nominanti, vaši kamaráti, vaši sponzori, aby sa ich proste netýkali tie znížené sadzby ani možnosť udelenia podmienky, ani možnosť premlčania ich, ich vlastných trestných činov. To je predsa fér, zákony sa predsa tvoria do budúcna, nie do minulosti.
Ak vám naozaj ide o systému zme... systémovú zmenu, urobte ju systémovo, nie takto. Kedysi ste mali motto, že si ľudia zaslúžia istoty, vážení smeráci, teraz konkrétne vám. Nepochybne je takouto istotou aj právna istota. Nepochybne. A tá jednoznačne je narušená takýmto retroaktí... takýmito retroaktívnymi zmenami narýchlo. Tak čo, kolegovia, viete sa ozvať, viete to vysvetliť, viete to urobiť? Navrhnite takéto zmeny prechodných ustanovení, aby ste nám aj všetkým ostatným ľuďom dokázali, že sú vaše úmysly naozaj ušľachtilé, tak ako tvrdíte dennodenne ľuďom, nie, samozrejme, tu, ale na tlačovkách a tam, kde sa vám nemá kto postaviť. Som veľmi zvedavá, či to spravíte. A ak budem musieť, rada vám tento návrh budem v prípadnom druhom čítaní pripomínať. Najradšej by som bola, keby som nemusela. Zatiaľ ale zostávam pri tom, čo právnici nazývajú vyvrátiteľnou domnienkou, zostávam pri domnienke, že všetko toto robíte pre vlastných ľudí, keďže je to ale vyvrátiteľňa... vyvrátiteľná domnienka, môžete mi ju vyvrátiť, môžete dokázať, že to neplatí, stačí len vyhovieť týmto dvom návrhom, stačí sa sem postaviť, vysvetliť to a vyhovieť tomuto. Je to na vás a my z opozície, ako aj všetci ľudia na námestiach, ale aj ľudia, ktorí sledujú túto rozpravu a môžu byť pokojne aj vašimi voličmi, voličmi koalície, sme veľmi zvedaví, ako sa zachováte, lebo oslovovali ste tých, ktorí majú menej majetku, ale práve ich ohrozujete, pretože vyšší majetok trestáte prísnejšie ako krádež a ohrozovanie nižšieho majetku.
Oslovovali ste matky s deťmi, ale práve tie ohrozujete, lebo ich deti budú vašou novelou vťahované do trestných činov, ich deti ohrozujete. Oslovovali ste dôchodcov, ale práve tých ohrozujete, práve tým rozdávate tam 300 euro, ale keď im niekto ukradne celoživotné úspory, tak sa mu nič nestane. Podľa vašej úpravy, ktorá je tu narýchlo, nasilu, a robíte to len preto, aby ste ochránili svojich ľudí. Ale popritom ohrozujete všetkých, nielen právny štát, nielen naše meno v zahraničí, nielen voličov opozície, svojich vlastných voličov najmä. Svojich vlastných voličov, za ktorých ste tu. Dávate všanc ich majetky, ich bezpečnosť v tomto štáte. Dneska keď to prejde, tak takému človeku, čo dôchodcovi ukradne celoživotné úspory, sa nič nestane.
Robte s tým niečo, prosím vás. (Potlesk.)
Skryt prepis