Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

18.4.2024 o 14:18 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 19.6.2024 19:26 - 19:30 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, ja by som sa hlavne poďakoval, že v zásade, keď niektoré príspevky boli trochu mimo úplnej reality, kedy sa snažili nájsť príklady za každú cenu, vedzme možno povedať, že tá diskusia bola hlavne odborná, v mnohých prípadoch sme si niektoré nápady vzali do bližšej pozornosti a v tejto chvíľke intenzívne pracujeme aj na zase niekoľkých verziách pozmeňovacích návrhov, ktoré v priebehu toho druhého čítania, či už vo výbore alebo potom v samotnom pléne, budeme adresovať k tomuto zákonu a tak si myslím, že tá vzájomná komunikácia by mohla napredovať aj v ďalších oblastiach.
Je dôležité povedať, že ústavné práva nieže by mali priamo svoje poradie, ale majú svoju vyššiu a nižšiu váhu a postupne vlastne prechádzajú k tým, ktoré v rámci tých jednotlivých testov a vyváženosti sa vedľa seba alebo pod seba radia. Vždy to právo na život, zdravie, súkromie, skrátka základné ľudské práva, ktoré sú garantované v ústave, majú prednosť pred ďalšími právami, či už politickými alebo neskôr sociálnymi a ďalšími. A tu sa práve aj pri tých nariadeniach pri práve zhromažďovania častokrát stretávajú, ale čo je určite nepochybné, je, že právo na zhromažďovanie je garantované ústavou ako právo pokojne sa zhromažďovať a teda štát má povinnosť zabezpečiť pokojné zhromaždenie tomu, kto o to zhromaždenie požiada. Preto vlastne tá prvá veta, ktorú častokrát bola spochybňovaná, že zakazuje sa vlastne narúšať toto zhromaždenie, vyplýva práve z tohto imperatívu, ktorý je daný v ústave, a k tým potom vlastne idú ďalšie tie veci, ktoré súvisia s určitými sankciami, kde sme sa nesnažili kriminalizovať, ale nájsť určitú mieru medzi tým, že vec je v zásade na nejakom pomedzí, kde ešte nie je nejaká sankcia, potom nejaká intenzita, ktorá je zvýšená porušovaním toho zákona, ktorá je už sankciovaná v priestupkoch, a dnes máme v Trestnom zákone, samozrejme, trestný čin narušovania verejného zhromaždenia, ale už má nejakú pomerne vysokú intenzitu, tak presne v tom strede sme sa niekde nachádzali. A keďže aj Trestný zákon sám chráni tento záujem, je evidentné, že záujmom nielen ústavodarcu, ale aj zákonodarcu v tomto prípade bolo postihovať narušovania, a preto hľadať za tým akýkoľvek záujem obmedziť alebo dokonca zrušiť zhromaždenia rozhodne nemôže byť ani reči, ale v každom prípade niektoré veci, ktoré by mohli byť v pochybnostiach, pochopiteľne budú v druhom čítaní upravené. A preto ešte raz, vlastne na záver, aby som nehovoril príliš dlho, je predovšetkým poďakujem za to, že máme šancu normálne, kultivovane diskutovať o veciach.
A ešte k tomu, že prečo to bolo v zrýchlenom liste, je to okamžitá reakcia, ktorá reaguje na situáciu, ktorá nikdy nevznikla. Preto akékoľvek hypotetické otázky majú jedinú odpoveď, no áno, nikdy nikto v minulosti nezaútočil zbraňou na predstaviteľa politickej moci, pretože s nim politicky nesúhlasil, a stalo sa až dnes. Preto tie opatrenia sú naozaj striktné, aby tie ústavné práva boli týmto spôsobom chránené a na prvom mieste pochopiteľne život a zdravie, súkromie a rodina a všetky tie ostatné veci až po, samozrejme, právo na zhromaždenie. Budeme o tom ďalej debatovať v druhom čítaní, veľmi pekne ďakujem za aktívnu účasť pri tomto zákone.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.6.2024 18:33 - 18:58 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Chcem sa vám všetkým poďakovať za podporu skráteného legislatívneho konania, verím, že ste chceli hlasovať viacerí, len to bolo tak narýchlo.
Sme teda na začiatku prvého čítania a dovolím si na rozdiel od druhého čítania, v ktorom pôjdeme aj podrobne do niektorých odborných vecí, uviesť predovšetkým základné zásady, ktoré nás k tomu viedli.
Myslím si, že všetci, tak ako sme zahlasovali spoločne za uznesenie, ktoré reagovalo na barbarský atentát proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi, si uvedomujeme, že už nič nebude tak, ako bolo, a že všetci musíme do toho nejakým spôsobom prispieť. A jednou z tých vecí je, pochopiteľne, úpravy a opatrenia, ktoré môžu robiť jednotlivé rezorty zodpovedné za túto situáciu v rámci svojich možností, ale sú to aj určité úpravy, ktoré musíme urobiť legislatívne, to je posilnenie sily toho, čo je sledované aj týmto zákonom. Počul som počas diskusie v rámci skráteného legislatívneho konania aj výhrady, ktoré neboli síce ku skrátenému, ale ktoré boli k samotnému zákonu, a preto ich popri tom úvode aj nejakým spôsobom aj okomentujem.
Predovšetkým tým, tou prvou oblasťou úpravy je poskytnutie ochrany určeným osobám v omnoho širšom zákonnom rámci, ako to bolo kedykoľvek predtým. Mnohí poslanci povedali, veď to môže na návrh ministra vnútra sa robiť aj dnes. Áno, len niekedy sa stane, že sa k vláde dostanú ľudia, ktorých pomsta alebo nenávisť k svojmu politickému oponentovi je väčšia ako racionálne uvažovanie, a preto sa vlastne ochrana napríklad aj opozičných lídrov alebo nejakých ďalších predstaviteľov definuje v zákone, pretože niekedy môže ten minister vnútra mať svoj konflikt záujmov s tým, koho áno a koho nie.
Pamätám si historicky za svoju kariéru ministra vnútra, že som takúto výnimku v podstate udelil niekoľkokrát napríklad predsedovi SDKÚ pánovi Frešovi, keď mu došiel náboj v obálke. Možno keby som bol iracionálny súper pána Freša a nerozumel by som tejto situácii, tak by som proste tú ochranku neudelil a možno by k tej situácii došlo, že by sa mu stalo niečo nepríjemné. Proste nemôžeme nechať na subjektívne posúdenie toho pri rozhodujúcich členoch dajme tomu politického súboja alebo demokratického spektra, že či áno, naopak, by som otočil tú, tú spôsobilosť, ak nejaký opozičný líder má pocit, že cez toto by ho mohol niekto monitorovať, lebo aj to som dnes započul, tak to proste odmietne, pretože on to právo má, čiže vždy je to o tom, že má byť na chránenej osobe, aby to odmietol. Pochopiteľne, z pohľadu celého poslaneckého tímu alebo kohokoľvek činného v politickej môže dnes aj v budúcnosti požiadať ministra vnútra, myslím len ten okruh toho, ako to má byť stanovené, rozšírili, aby to bolo finálne zo zákona, nebolo o tom diskusie, nebolo to predmetom politických diskusií, hádok a čohokoľvek. Veď sme... o ochranke tu bolo tisíc vystúpení a tisíc hádok, komu to náleží, komu to nenáleží, kedy to má končiť, kedy to nemá končiť, kamarát to dostal dlhšie, ten kamarát nie, jednoducho transparentná, ako to slovo radi používate, transparentné a jasné pravidlá, ktoré sa nastavujú teraz týmto zákonom, majú prispieť globálne k tej bezpečnosti, ale aj ako dnes je obľúbená, obľúbená disciplína a téma v našej Severoatlantickej aliancii, to je, slovíčko je dnes zaklínadlo a to je odstrašenie.
Jednoducho verejne známe, takto to funguje, tu je to takto zabezpečené, nielen teda samotná osobná, ale aj infraštrukturálna ochrana, aj možnosť napojenia na policajné pulty ochrany, toto všetko sú výhody, ktoré aj vy ako poslanci môžete a musíte užívať, lebo reprezentujete svojich voličov.
Ja nesúhlasím s tými vyjadreniami, ktoré hovoria, však nech každý si ide hľadať svoju robotu. Ak poslanec je v parlamente, a preto to, napríklad na to reaguje aj Európsky parlament a mnohé ďalšie európske parlamenty, a strávi v parlamente 15-20 rokov svojho života, tak jeho zaradenie do pracovného života je prakticky beznádejné (povedané so smiechom) v jeho profesii, lekár, právnik, 20 rokov neoperoval, aj keď veď tu máme povolené, že lekári môžu aj naďalej slúžiť, ale to sú výnimky. Platí, že v prípadoch najvyšších ústavných činiteľov, ktorí odovzdávajú vlastne celý svoj život tej, tej, tej krajine, tak sme urobili odstupňovanie, návrh tu bol zo strany tuším KDH alebo progresívnej verzie, áno, však je progresívna. Pokiaľ jedno volebné prezidentské obdobie stačí prezidentovi, u premiéra si to vyžaduje dve, dokonca je tu možná nejaká úprava o tom, že by boli dve prezidentské, teda aby to bolo úplne jasné. A teda je to človek, ktorý už nejaký čas aj, samozrejme, polarizuje, dostal ten predmet ochrany, v tom štandarde, s ktorým, v ktorom to má prezident republiky, a navyše, samozrejme, aj s tým, aby tam bola nejakým spôsobom zachovaná jeho prítomnosť naďalej v tom politickom živote, lebo časom vždy sa o tom diskutovalo a v mnohých krajinách to funguje, tiež bývalí prezidenti a premiéri a mnohí ďalší majú byť súčasťou nejakej tej skupiny múdrych alebo staršinov, ktorí v nejakých konfliko... komplikovaných situáciách sa môžu spoločne nejakým uznesením dohodnúť vyjadriť k aktuálnej situácii, ktorá v danej krajine prebieha.
Čiže to rozhodnutie ísť do tej ochrany týmto spôsobom je dané, presne aby zákon stanovil a akákoľvek jeho zmena bola podrobená opätovne diskusii parlamente. Momentálne to bolo z veľkej časti na nariadení vlády alebo na rozhodnutí ministra, považujeme to za subjektívne, a preto bolo lepšie zákonom stanoviť rozsah tej rozsah tej ochrany, ktorá bola stanovená.
Druhou časťou, o ktorej bola tiež veľmi široká diskusia, je oblasť úpravy výkonu zhromažďovacieho práva, kde vlastne boli dve hlavné, alebo sú hlavné dve myšlienky, a to je priama reakcia takisto priamo na atentát a to je deeskalácia situácie, ktorá vznikala alebo vzniká na niektorých typoch zhromaždení. My si nemôžeme zamieňať právo na zhromaždenie s právom na lynč, jednoducho platilo to vtedy, platí to aj dnes, dlhé roky nikto a to aj Fero Mikloško správne povedal, nikto nezneužil právo na zhromažďovanie, aby si vybavoval osobné účty s niekým priamo v jeho bydlisku, s jeho rodinou, s jeho susedmi, s jeho celým enviromentom, v ktorom žije.
Predmetom práva na zhromaždenie je väčšinou, v drvivej väčšine činnosť, práca alebo iná aktuálna náplň človeka, voči ktorému ak chceme protestovať individuálne, to je dosť zvláštne, ale dobre, pripúšťajme, že to nielen o rozhodnutí vlády, o ministerstvách, ale teda aj individuálnemu procesu, a nielen politik, pozor, ale platí, že to môže byť športovec, lekár, ktokoľvek, právnici, sudcovia, kde výkon jeho činnosti cez protest je obmedzený práve tým nátlakom na jeho rodinu a blízkych.
Spomenul tu pán poslanec Hlina ako priekopník týchto protestov, protest proti bývalému predsedovi Pavlovi Paškovi priamo pred jeho domom. Vtedy sme to brali ako exces a presne to bolo zaujímavé, že chcel vytvoriť tlak na základe podozrenia z nejakého cétečka, ktoré sa nikdy nepotvrdilo ani počas tých najrozviazanejších rúk, nikto sa k tej kauze nevrátil, ale považoval za dôležité, že aby teda mohol zasiahnuť nejaký osobný život, ktorý je chránený ústavou takisto, že pôjde protestovať pred dom. Nie pred parlament, nie pred ministerstvo zdravotníctva, pôjde pred dom.
A to je práve z pohľadu našej ústavnej konštrukcie, našej ústavy je teda neprípustné, pretože právo na zhromaždenie je dôležité právo, ktoré nám garantuje ústava, ale nie prvé. Jednak je až v ďalšej časti politických práv po všetkých právach na život, na súkromie, na slobodu, na všetky veci, ktoré máme dané ako ľudské práva, toto sú až politické práva. A práve preto nemôžu politické práva predbiehať pred ľudské práva a tak ďalej, čiže preto ten posun je k tomu, že ústava garantuje právo na pokojné zhromaždenie, a to máme garantovať, preto vlastne hneď prvá veta je, že by bolo zrejmé to, čo ústava definuje, že sa zakazuje narušovať verejné zhromaždenie, aby teda mohli všetci mať adekvátne nástroje k tomu, aby keď sa raz rozhodnete protestovať proti vláde, tak ste boli nerušení v tomto proteste. To, čo sme, mimochodom, robili a vynakladali sme na to množstvo prostriedkov, a teraz to nevyčítam, to je ako fakt, že musíme, aby nikto neprišiel a nenarušil, pretože vláda má k dispozícii vždy zdroje na to napríklad, aby mohla sa pokúsiť nejakým spôsobom narušiť nejaké zhromaždenie, ktoré mu, jemu nevyhovuje, rozhodne má viacej prostriedkov, ako má tá opozícia.
A zo skúseností vieme, a tu sa na tú skúsenosť musíte aj vy spoľahnúť, že SMER bol dlho, veľakrát vo vláde a zažil veľa protestov proti svojej vláde, ale nikdy nepoužil proti týmto protestom silu. Nikdy. Nikdy nepoužil vodné delá, nikdy nezakazoval tieto zhromaždenia, naopak, používal sily a prostriedky len na to, aby tieto zhromaždenia ochránil. Niekto nesúhlasí s týmto mojím vyjadrením? Naopak, demonštranti zažili vodné delá a vláčenie po zemi, keď sa protestovalo v 2010, proti Gorile, vláda Ivety Radičovej, a vlády Igora Matoviča, kedy dokonca gumové projektily boli strieľané na demonštrantov.
Čiže bývalá vláda bola tá, ktorá porušovala, preto mi veľmi vtipne znie od niektorých, ktorí dnes vystupovali a domáhali sa niečoho ohľadne slobody zhromažďovania, ktorí nasadzovali policajné zložky na demonštrujúcich a ešte ich označovali opicami a dezolátmi. Čože ste vtedy, mnohí predstavitelia opozície, ktorí ste sedeli v parlamente, nezakročili proti tomu, keď dnes chcete hovoriť o nejakých obmedzovaniach slobody zhromažďovania? To je ten problém. Ale naďalej počúvame a naozaj toto je jedna z vecí, ktorú nikdy nemôžte vyčítať SMER-u, HLAS-u alebo SNS, že obmedzovala akýmkoľvek spôsobom verejné zhromaždenia v minulosti.
Keďže situácia, kedy šponovanie nenávisti vyústili na záver do atentátu na predsedu vlády, tento návrh sa snaží riešiť práve tie miesta, kde k eskalácii dochádza, a to je častokrát k stretom medzi jednotlivými protestujúcimi, preto platí právo prvej noci, právo prednosti, akokoľvek ho nazveme, ten, kto vlastne si objedná alebo príde ako prvý, alebo je neskôr vylosovaný, všetky tieto pravidlá sú dneska v zákone, to sa nemení, ale má právo na výkon svojho povolania, teda výkon svojho práva na zhromaždenie. Nerušené. A polícia to musí zabezpečiť, resp. mestská polícia, resp. usporiadatelia, ktorí tam sú. To je dnes definícia v tejto časti.
A druhou časťou je, že odmietame, a myslíme si, že to nie je na prospech rozvoja demokracie, aby mohli sa tieto protesty meniť na lynčovanie, to znamená na protesty, kde sa snažíme psychologicky zasiahnuť nielen toho, ktorý urobil dajme tomu ten úkon zlého návrhu zákona alebo nejakej kauzy, ale aj jeho rodinných príslušníkov, jeho deti, ktoré s tým nič nemajú, ktoré máme chrániť, pretože práva detí sú na prvom mieste, pred tým, aby bolo právo niekde demonštrovať, a všetky ostatné veci. A zasahujeme nevinným ľudí.
Ten prípad, ktorý spomínal dneska, myslím, advokát Para, kde aj sanitka, nejaké ošetrovanie maloletých detí, a to bol protest, ktorý bol zvolaný paradoxne op... dnes opozičnou stranou, z tých, ktorí si vyžiadali ošetrenie, neboli tí z rodiny ani blízkeho okolia toho, voči komu sa malo protestovať, a bol to relatívne agresívny protest. Teda každý si môžme vstúpiť do, každý si môžme vstúpiť do svedomia, ale toto sa tým sleduje. A myslím si, že na tomto sa vieme zhodnúť, že proste protesty pred obydliami nie sú v záujme rozvoja demokracie, ale protesty pred tým, kde sa zase pracuje.
Počul som poznámku ohľadne toho, že nebudeme môcť protestovať pred farou, ale môžme pred kostolmi, ja si myslím, že aj keď my by sme nikdy pred kostolom neprotestovali, lebo na tom nevidíme dôvod, ale jednoducho má to súvisieť so zamestnaním, a nie, nie s tým obydlím. Čiže to je dôvod, to je motív, ktorý sme boli.
Ak niekto má pochybnosti, radi si vypočujeme upravujúci návrh, ktorý to bude zdokonaľovať, lebo si nemyslím, že sme dokonalí, dneska hovoril pán poslanec Mikloško o treťom bode, kde s prvými dvomi súhlasil, o treťom bode, kde by mohli byť dotknuté práva viacerých osôb, tak jeden argument sme už vyvrátili, že keď niekto povie, že no ja chcem protestovať, neviem, či ste aj vy nehovorili, pán predseda Dubéci, že keď budeme chcieť protestovať proti developerovi, no veď protestovať proti developerovi väčšinou chcú susedia, čiže, pochopiteľne, im to nemôže vadiť, ibaže by všetci susedia súhlasili s tým developerským projektom, a niekto, koho sa netýka ten developerský projekt, by chcel protestovať, áno, tam by mohlo dôjsť ku nejakej kolízii, uznávam. Ale dôležité je, že môžete, predovšetkým máte dostatočné množstvo, mesto si má upraviť a ten návrh tu má byť, čiže platí to pre všetky bratislavské námestia, či SNP, či Námestie slobody, či Prezidentský palác a tak ďalej, že ktoré sú tie hlavné priestory pred ministerstvami a všetkými ostatnými inštitúciami, kde to je najobvyklejšie. Navyše, čo registrujem, vaše protesty väčšinou bývajú buď Námestie slobody a tak ďalej, niečo, čo tradičné je, to sa tu nijako netýka, ale ak máte nápad na, nechcem používať to slovíčko, vycizelovanie, lebo myslím si, že nie je slovenské, ale v každom prípade platí, vyštrnganie, aby to bolo presnejšie a nebol tam nejaký možný vedľajší výklad, tak, samozrejme, nech sa páči, my sme pripravení na to počúvať.
Čiže to je vlastne tá časť, kde sme zadefinovali, kde áno a kde nie, pričom, samozrejme, nie je právo podľa ústavy hovoriť o tom, že mám právo výberu toho miesta, ono nemá byť obmedzené, má to byť negatívne vymedzené, kde nie je možné demonštrovať, a potom je ten výber slobodný. Čiže nie je to, že prikazujeme, že kde môžete, je to iba naopak urobené, kde je to podľa mňa pre účely ochrany ostatných práv garantované vo vyššej časti ústavy jednoducho neprípustné.
Potom je tu otázka v priestupkovom zákone, ale to reagujeme predovšetkým na tú úpravu zákazu narušovania, narušovania tých zhromaždení, potom je to otázka toho Trestného zákona, ktorý ste tu viacerí dnes spomínali, ktorý spomínala aj Súdna rada, pán ombudsman, pán generálny prokurátor, skrátka úplne všetci, jednoznačne sme boli vedení myšlienkou a skúsenosťami z minulosti, že ak, že nechceli sme kriminalizovať toto konanie. To znamená, je jednoznačné, že v zákone o... v Trestnom zákone máte trestný čin ohovárania, trestný čin rušenia verejného zhromaždenia, a preto vlastne bolo najjednoduchšie, prirodzená reakcia vlády, sprísnenie je, že teda pridajme buď trestný čin navyše, alebo rozšírme tú skutkovú podstatu, ktorú máme, aj o konanie, ktoré je príbuzné, lebo ak máme raz ohováranie, teda nejaké hrubé napadnutie verbálne, alebo máme rušenie zhromaždenia, tak to tam stačí dať. Ale vždy sme boli proti kriminalizácii a vždy sme tvrdili, že omnoho efektívnejšie je častokrát ukladanie pokút, ukázalo sa to pri viacerých priestupkových problémoch, že finančná pokuta zázračne vyrieši mnoho iných nápravných pokusov. A tu potrebujete mať určitú, záchyt, že aby teda, toto nechceme kriminalizovať, takže neháme to v oblasti priestupkov, ale zároveň by tam mala byť nejaká ruka, ktorá umožní to efektívne aj vybrať, to znamená taký ten Damoklov meč, že keď sa rozhodneš ignorovať tieto pokuty, no tak samozrejme, môžeš sa dostať do tej chvíle, že budeš páchateľom trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia.
No, ale v podstate sa ukázalo, že ten rozsah nezaplatených pokút je taký gigantický, že by to zasiahlo desaťtisíce ľudí už dnes. Tak uznávam za seba, aby sme boli pri tom zmierovacom v diskusii, že tu, si myslím, že som sa prepočítal, a preto určite v tejto chvíli, v tejto situácii budeme prijímať nejaké návrhy na zmenu a vypočujem si aj slová odborníkov, ktoré vlastne zazneli, pretože my nie sme tvrdohlaví.
V oblasti tej, tých elektronických komunikácií je vlastne situácia podobná. Polícia viackrát zneužila priestupkové konanie, a keďže vedela, že v priestupkovom konaní nemôže identifikovať toho páchateľa podľa dnešného znenia, tak si to proste nadkvalifikovala. To, čo robili vlastne celé štyri roky, nadkvalifikovali trestný čin, vypýtali si povolenie, identifikovali páchateľa, prišli, zobrali 66-ročného dôchodcu a išli ho týrať na NAKE. Tak toto sa snažíme riešiť, pretože vtedy môže minister vnútra, keď sa mu to hodí, keď nejaký človek, ktorý proste bol pod vplyvom alkoholu a nespravodlivosti, ktorá sa vykonala na jeho sestre, prekročí plot a zaklope, tak je stíhaný v sadzbe 3 až 8 rokov, tak tomu sa hovorí zneužitie moci ako vyšité, pritom je to priestupok.
Ja som povedal, že nebudeme tieto veci kriminalizovať, lebo my sme moc nezneužívali ani v minulosti a nebudeme robiť ani v budúcnosti. Ľudia slabších charakterov zneužívajú moc. A preto sme to chceli dať práve do priestupkovej časti, ale identifikáciu musíte mať, takže sme si povedali, dobre, aby to nemohol len policajt chcieť, že teda vždy môžem získať, kto tento komentár napísal, ako sa volá, meno, priezvisko, kde býva, tak teda aby to prokurátor opečiatkoval, že to nie je zneužívanie, však nech aspoň nejaký stupeň kontroly nad tým je, hoci nedozoruje ten prípad, ale veď to nie je výnimočná situácia, kedy, kedy zákonodarca umožní inému orgánu urobiť nejakú kontrolu bez toho, aby bol dozorový orgán, alebo teda mal priamo ten spis pred sebou, že by o tom niečo predtým vedel, tak predsa povoľujeme všetky odpočúvania v rámci spravodajských činností, tiež to robí súd, iný ako ten, čo povoľuje procesné, procesné odposluchy, a vlastne len príde príslušník, spravodajský dôstojník príslušnej spravodajskej služby a príde, no tak máme tu takýto problém, tu máme takého nejakého cudzinca, ktorý tu vykonáva cudziu spravodajskú službu, potrebujeme ho odpočúvať, dáte, nedáte. Tu ale nejde o obsah tých správ, pretože ten už je známy (povedané so smiechom) z pohľadu toho jeho facebooku alebo na nejakom maili, alebo na nejakej, na nejakej správe pod novinami, ale teda potrebujete vedieť jeho meno a priezvisko. Keď nechcete zneužívať moc, ako to bolo v uplynulé tri roky, že proste tak si nadkvalifikovali, získali si meno a potom toho človeka vláčili po zemi, tak sa musíte k tomu oficiálne priznať, že sa nebojíte povedať, že áno, toto chcem robiť, chcem získať meno a priezvisko toho, kto hrubo nadáva politikovi, novinárovi, lekárovi, právnikovi, futbalistovi, mne je jedno komu, pretože to je vec, ktorú my považujeme za hranou. Ak všeobecne platí, že toto vyvoláva gigantický problém, tak potom áno, toto je presne vec, ktorú môžme tiež nejakým spôsobom zmeniť, moderovať a poďme o nej debatovať v tom druhom balíku, ktorý má byť vlastne na jeseň, keď je teda toto taká, taká intenzívna vec.
A tá tretia vec ešte je, to som už povedal o tej pokute, ale to som, si myslím, že už povedal, to znamená, že séria tých opatrení, a ešte SIS-ka, no tak (povedané so smiechom), dobre, to je, to je skutočne odborný dôvetok, ktorý hovorí o tom, aby mala oprávnenie Slovenská informačná služba po prijatí informácie o ohrození života tú informáciu rozpracovať a mala k tomu kompetenciu. Dohodnime sa, že 30 rokov si spravodajské služby, keď mali nejakú informáciu na akéhokoľvek ústavného činiteľa, s nimi robili veci, ktoré netušíme, čo si s nimi robili, pretože to – tajné služby. Ale keď odstúpi tajná služba informáciu, len čisto, že ju dostane a hneď ju pošle polícii, tak automaticky stratíte zdroj, stratíte informáciu, ani vlastne neviete, ako šetriť, pretože policajný prístup a spravodajský je proste diametrálne odlišný. Čiže tu bola možnosť, aby sa to dalo, ale ak to niekto má za problém, nemusí, len je to na dobro veci v tomto prípade, nie je žiadna výnimočná kompetencia, ktorú by dnes nemali, keby intenzívne ju chceli používať.
A posledné, to s tou Národnou bankou som úplne nepochopil, lebo to tam bolo aj teraz, to je technická legislatívna zmena, ktorá bola aj predtým, len sa posúval paragraf, tak sa to tam objavilo, ale to je aj predtým, aj dnes to v zákone v zásade je. Čiže to je vec, ktorá nie je súčasťou dnešnej zmeny.
Čiže rozhodujúce veci, ktoré sme si povedali v tomto zákone a ktoré, nech sa páči, v rámci druhého čítania otvoríme a sme otvorení diskutovať, ak dobre počítam, dnes začína prvé čítanie, zajtra sú nejaké naprogramované hodiny ráno, keď sa skončí, chcem tu takto vyjadriť, že sa vrátim z výjazdového rokovania vlády z Rimavskej Soboty, sadneme si či už počas obeda alebo po obednej prestávke k tomu, že aké tie návrhy všetky boli, a vyjadríme sa k tomu, že toto je vec, cez ktorú sa teda tá zmena deje, toto je vec, cez ktorú nejde vlak, a toto sú veci, akým spôsobom k tomu prispejeme.
Rozumiem, viacerí ste sa vyjadrili, pre vás sú, pre vás je úprava a zaradenie niekoľkonásobného premiéra, tak ako je to tam napísané, a predsedu parlamentu do statusu prezidenta republiky neprijateľná. Ja si myslím, že je to veľmi dôležité. To je vec, ktorá nie je ani zlá, ani dobrá, jednoducho tam spolu nesúhlasíme, ale to nenásobí, nedelí žiadnu inú vec, to nie je vec na diskusiu, to je politický názor na to, že či to chcem, alebo nechcem. To nemá dopady žiadne, okrem teda ekonomických, ale z pohľadu štátu nie významných. A tie ostatné veci odborné by som, navrhujem ten proces, aby prešiel takto, samozrejme, máte diskusiu, vystúpenia a všetko ostatné, ale zároveň by som navrhol, že v tom pozadí sa môže, sa môžu tie informácie vymieňať, aby sme sa dopracovali k zajtrajšku pred, či už pred začiatkom, počas toho druhého čítania, určite pred hlasovaním si presne povieme, aby tá hra bola fér a transparentná, toto je áno, toto nie, takýmto spôsobom si aj my predstavujeme, že toto chceme a toto nechceme podporiť, toto uznávame, že je to vylepšujúce, dá sa to nejakým spôsobom opraviť.
To je návrh, ktorý som vám chcel v tejto súvislosti predniesť, a želám vám pozitívnu rozpravu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.6.2024 18:33 - 18:58 hod.

Robert Kaliňák
Ďakujem pekne.
Vážené dámy a páni, chcem sa vám všetkým srdečne poďakovať... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.6.2024 17:00 - 17:03 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážené dámy, páni, len veľmi stručne pred tým, než budem prerušený. Ja som v podstate už chcel vystúpiť pred tým, len som musel odísť na jedno stretnutie s českým ministrom zahraničných vecí.
V úvode som chcel povedať, že ďakujem za kultivovanú formu diskusie. Než som sa vrátil, sa to trochu zmenilo, ale napriek tomu tu poviem, že aj keď nie celá, ale aspoň časť dajme tomu v podobe pána Grendela, to bolo vystúpenie, ktoré malo hlavu, pätu, boli tam jasné výhrady, čo sa páči, čo sa nepáči. To isté platí aj o ostatných.
Moje stanovisko k tomu len jedno, že v mnohých veciach, aj to, čo povedal pán poslanec Mikloško, o nich diskutujeme a v zásade budeme o nich diskutovať aj medzi prvým a druhým čítaním. Časť môže sa zmeniť vo výboroch, časť počas samotnej diskusie v druhom čítaní, preto obsahovo by sme si nemali vlastne brať tú možnosť diskutovať tam, kde diskutovať máme, to znamená medzi prvým a druhým čítaním. Ale áno, rozumiem tým výhradám, ktoré som počul. V mnohých z nich urobíme nejakú úpravu.
A tu je možno vidieť ten obrovský rozdiel, že niekto sa nepoučil z toho atentátu a niekto áno. A ja si len dovolím povedať, že tie dôvody, prečo to skrátené konanie má byť, sú dané tým atentátom a mne príde trápne vôbec vysvetľovať, prečo sú tie dôvody na skrátené legislatívne konanie. Myslím, že by sme v tomto to mali ako uvážiť, a to, že s tým môžte nesúhlasiť, je legitímne. Ako o tom je ten parlament. Keby sme všetci so všetkým súhlasili, sme pred rokom ’89. Čiže ja by som dokončil potom to vystúpenie ešte neskôr, aby som vám neuberal čas na hlasovanie, ale len chcem povedať, že v tom úvode berieme na vedomie mnohé poznámky, ktoré hovoríte, aj sú mimo toho, že sa bavíme o skrátenom legislatívnom konaní, lebo už idú do obsahovej časti. Sme tu, je tu pán predseda výboru Tibor Gašpar, je tu aj Boris Susko, aj ja, čiže sme tak zastupiteľní, že môžme tu kolovať a môžme si niektoré veci aj vypočuť, a predložíme niečo, čo vlastne bude dané.
Z nášho pohľadu tá konštrukcia je správna, lebo odpovedá na to, čo viedlo k samotnému atentátu. K tomu sa dostanem v prvom, v druhom čítaní, pri diskusii. A tam, kde sú pochybnosti, relevantné, nie absurdné, relevantné, budeme robiť posuny tak, aby to vlastne bolo naozaj vyvážené.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.6.2024 14:06 - 14:09 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy a páni (ruch v sále), 15. mája v Handlovej to bol... nebol len útok na človeka, ale bol to útok na štát. Bol to útok na tretieho najvyššieho ústavného činiteľa. Bol to útok na šéfa exekutívy, predsedu vlády. Bol to útok na základné piliere demokracie.
A my nielenže chceme, ale sme povinní, v čo v najkratšom čase urobiť všetky možné opatrenia, aby nielen k takejto situácii už nikdy nedošlo, ale aby sme upravili všetky oblasti nášho života, ktoré viedli k takejto situácii. A dnes je nepochybné, že k tomu viedla rozpoltenosť spoločnosti, že k tomu viedla nenávisť, že k tomu viedla séria špičkovania emócií, o ktorých hovoril predseda vlády Róbert Fico možno mesiac, možno dva mesiace pred týmto atentátom. A každý z nás – a hovoril som to niekoľkokrát za to obdobie od atentátu – by si mal vstúpiť do svedomia a pozrieť sa, že či sa riadi tými základnými etickými pravidlami, s ktorými sme vstupovali do politiky, s ktorými sme prisahali na Ústavu Slovenskej republiky.
Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla prijať sériu opatrení, ktoré v konečnom dôsledku budú viesť, a mali by viesť k väčšiemu upokojeniu spoločnosti, k zmenšeniu trecích plôch, zníženiu rizika konfliktných zón a oblastí. A v tejto súvislosti predkladáme prvú časť tých opatrení, ktoré považujeme za tie, ktoré je potrebné rýchlo realizovať, a dôvody skráteného legislatívneho konania sú dané čistejšie ako kedykoľvek inokedy práve potrebou ochrany všetkých tých, ktorí sa aktívne podieľajú na verejnom živote Slovenskej republiky.
Nechcem prednášať politické stanoviská v tejto časti, je to len návrh na skrátené legislatívne konanie a predpokladám, že o obsahu samotného zákona sa budeme baviť predovšetkým v druhom čítaní, kto má chuť hovoriť o základoch aj v prvom čítaní, ale myslím, že by sme mohli pristúpiť k tomu presne tým spôsobom, že celú diskusiu k obsahu budeme rešpektovať to, čo je vlastné dané aj v samotnom rokovacom poriadku, aby sme rozdelili diskusie v tejto chvíli len k skrátenému legislatívnemu konaniu, k prvému a k druhému čítaniu.
Ja vám ďakujem za podporu a verím, že čo najrýchlejšie bude tento zákon prijatý, aby sme mohli opäť Slovensko dostať do väčšej pohody a kľudu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 12.6.2024 9:05 - 9:07 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy a páni, v tomto prípade ide o súhlas Národnej rady Slovenskej republiky s vyslaním piatich príslušníkov do Európskej vojenskej operácie Európske námorné sily. Bez ďalších zľahčovaní, v tomto prípade vysielame piatich príslušníkov do veliteľstva tejto misie v Grécku, i keď naše námorníctvo nepatrí medzi najznámejšie ozbrojené sily v Európe. V každom prípade máme svoje skúsenosti s riadením a logistikou, ale jednu poznámku si neodpustím, politickú. Na tento problém sme upozorňovali ešte v roku 2017, kedy sme varovali na viacerých vystúpeniach aj Európsku úniu, že podpora Húsijov nedopadne dobre a že v tomto prípade sme nemali kritizovať koalíciu vedenú Saudskou Arábiou, ktorá sa snažila v zásade podporiť stály režim v Jemene, ale v rámci ešte vtedajšej prebiehajúcej Arabskej jari bol všeobecný pocit, že akákoľvek revolta je hodná podpory. A takto sa tá revolta jednoducho vypomstila a dnes vynakladáme obrovské prostriedky, kedy vtedy to stálo v podstate len politickú podporu. Čiže myslím, že aj do budúcna platí, že počúvať jednotlivé názory aj menších krajín alebo znalcov daného prostredia je vždy výhodnejšie ako neskôr o pár rokov investovať milióny a hovoriť o miliónoch, ktoré strácame blokovaním alebo ohrozovaním plavby v úžine Báb al-Mandab. Toto je vec, ktorá je problém. Vtedy sme varovali práve pred ohrozením obchodných ciest, ale politika bola pred racionálnym obranným inštinktom a tak na to teraz všetci doplácame. Čiže ale v tomto prípade platí, že, samozrejme, plníme si svoje záväzky a vysielame piatich príslušníkov ozbrojených síl do veliteľstva tejto misie ASPIDES do Grécka. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 12.6.2024 9:02 - 9:03 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy a páni, obidva materiály, ktoré nasledujú tesne za sebou, sú v zásade štandardnými materiálmi. V tomto prípade ide o aktualizáciu vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch NATO a EÚ v súvislosti s ďalšími úlohami, ktoré stoja pred nami, ako aj pred Severoatlantickou alianciou. V zásade rozširujeme počet vyslaného personálu zo 107 na 111 osôb.
Myslím si, že bez ďalšieho zdôvodnenia vás poprosím o podporu tohto, podporu tohto návrhu materiálu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 14:38 - 14:43 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani poslankyňa. V zásade platí, že keď uzavriete a tvrdíte pred verejnosťou, že ste, to je najväčší problém, ktorý je zhruba za štyri miliardy eur, keď tvrdíte, že ste uzavreli zmluvu vláda – vláda, podľa európskych predpisov si máte kupovať od danej vlády dané stroje. Presne tak, ako je napríklad vláda – vláda zmluva o F-16, kde Slovenská republika platí americkej vláde, kde americká vláda to kupuje od Lockheed Martin a predáva slovenskej vláde. Kdežto vláda – vláda zmluvy podľa predchádzajúcej vlády sú vláda – súkromná firma. Čo je v rozpore s európskou smernicou. A čo máme urobiť? Páni poslanci z opozície, čo mám urobiť? Tá zmluva je podľa zákona proste v rozpore so zákonom, tým pádom neplatná. Len viete, čo je problém? Že predchádzajúca vláda v rozpore so zmluvou zaplatila 655 mil. ako preddavkovú platbu stroju, ktorý príde o tri roky. Tak mi povedzte, že kto je riadny hospodár. Teraz tu bol doteraz pán poslanec Štefunko, škoda, že odišiel. Chápete? My úverujeme firmu 655 mil., ktoré sme mohli používať v rozpočte pre sociálne a všetky ostatné záležitosti, 655-miliónovkrát priemerná úroková sadzba, dnes 3 % a prvé auto príde o tri roky. A tá zmluva je ešte v rozpore so zákonom. Keby to malo byť všetko lege artis, tak proste musím s ňou skončiť. No ale 655 mil. našich daňových poplatníkov je vec, ktorá je hodnota a stojí za to, aby sme tu, zabojoval nejako, tak to teraz robím.
A otázka smerom k nemocnici, pani poslankyňa. Daňoví poplatníci platia 2 % hrubého domáceho produktu na zvýšenie obranyschopnosti krajiny. A preto existujú určité časti, ktoré sú vojensko-civilným rozhraním, kde vlastne armáda sa zúčastňuje aj na službách pre civilné obyvateľstvo, a preto sme povinní prevziať zodpovednosť či už v otázke infraštruktúry, alebo napríklad v otázke vojenského zdravotníctva, ktoré na pomery Ozbrojených síl Slovenskej republiky je proste malé. Česká republika má štyri vojenské nemocnice, keby sme to len podľa pomeru zobrali, aký kedysi medzi nami bol, potrebujeme minimálne dve toho rozsahu.
Čiže z môjho pohľadu jedna z tých vecí bol príspevok, že potrebujeme k posilneniu východného krídla NATO, aby sme vybudovali vojenské zariadenie, ktoré pochopiteľne počas mieru slúži aj civilným obyvateľom a plní úlohu fakultnej nemocnice, lebo to bude aj naďalej fakultná nemocnica, a pokúsili sme sa v zrýchlenom postupe obnoviť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v hlavnom poskytovateľovi Prešovského kraja na východnom Slovensku. A myslím si, že tento projekt bude naozaj veľmi náročný, budeme sa ho snažiť robiť rýchlo, budeme sa ho snažiť robiť efektívne. Myslím, že sme to ukázali už pri Nemocnici sv. Michala v Bratislave, ktorá bola postavená rýchlo, bola postavená efektívne a dodnes vlastne tvorí aj chrbticu civilného zdravotníctva pre Staré Mesto Bratislava. A toto isté chceme vlastne aj v nemocnici Prešov.
Pochopiteľne potom ďalšie naše úlohy súvisia s obnovou infraštruktúry, ktorú používa aj armáda, čiže určite sa budeme chcieť pustiť aj do obnovy niektorých ciest, či už obecných, mestských, mostov pochopiteľne, ktoré sú v kritickej situácii v rámci Slovenskej republiky. Čiže tých prvkov je veľmi veľa. A budeme určite niektoré služby, keď sa bavíte aj o vojenskom zdravotníctve, chcieť podporiť aj v rámci Bratislavy rozšírením určitých miest pre diagnostiku a pre odborné ambulancie, pretože tie čakacie lehoty sú aj podľa mňa neudržateľné, a preto chceme vlastne popri obhajovaní našich úloh, ktoré máme voči profesionálnym vojakom, samozrejme, tie nadštandardné kapacity poskytnúť aj civilným osobám, teda občanom Slovenskej republiky, aby vedeli, že do čoho presne investujú. A zároveň v krízových situáciách mám dostatočne masívne vojenské zdravotníctvo počas vojnovej situácie napríklad, že sa dokáže postarať o všetky tie nepríjemnosti, ktoré sa môžu počas vojnového alebo iného krízového stavu stať. Čiže to je hlavný ten dôvod, s ktorým sme vlastne do toho išli.
Tie projekty budeme postupne predstavovať. Samozrejme, hlavná časť je zameraná na zlepšovanie infraštruktúry ministerstva obrany. Čiže obnova a, by som povedal, ani nieže supermoderné zariadenia, ale poľudštenie toho, že tí ľudia žijú naozaj v podmienkach, ktoré sú nedôstojné, a pracujú a fungujú v podmienkach, ktoré sú nedôstojné. Určite platí, že budeme sa, a to budeme informovať, otázky modernizácie ozbrojených síl, ale aj otázky odmeňovania a benefitov, ktoré vlastne ľudia, ktorí nasadzujú svoj život k obrane vlasti, budú poskytovať. Toto je základná úloha, ktorú robíme ako prvú, kedy budeme chcieť predstaviť systém vlastne motivácie k tomu, aby sme vlastne aj tie nega... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 14:33 - 14:38 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážená pani poslankyňa. V úvode odpovede na vašu otázku ešte odpoviem pani poslankyni Gažovičovej.
Pani poslankyňa, ja totižto som prisahal na ústavu a nesmiem klamať. Čiže keď sa ma opýtate, že čo Robert Fico robí, tak vám odpovedám, čo robí. Hasí proste požiare po tom, čo tu ostalo po predchádzajúcej vláde. Toto je, aj táto otázka, ja by som tak strašne, až položíte raz otázku, viete, ja s vašou vládou nesúhlasím, akým smerom idete, ale zdôveríte sa, prosím vás pekne, aké máte plány do budúcna? O bývalej vláde nebudete počuť. Len keď sa pýtate, čo robíme teraz, a táto otázka paradoxne smeruje k tomu, že čo robím práve teraz. Ja by som tak strašne rád staval na nejakých základoch, na ktorých môžete to rozvíjať ďalej. Hrozne rád, ale, a už vôbec to nie je edukatívne, vôbec sa nesnažím poučovať, ja len hovorím a hodnotím tak ako v rámci tej diskusie o tom, že raz sa stane chyba a raz sa napraví a dôvod, to, že ste chodili, alebo teda vaši predstavitelia, respektíve váš predseda využil svoje kontakty v Európskom parlamente, aby sa pokúsil zastaviť fondy pre Slovensko, tak to proste považujeme za naozaj trápne. Naozaj trápne. Však ináč by to proste akože téma nebola. Pretože ja som na tých rokovaniach bol a viem presne, aký spôsobom sa menila rétorika. A ak máte predstavu, že luxemburský poslanec žije naším ÚŠP, tak nežije. Dokiaľ ho na to pán Hojsík a ďalší a pán Šimečka neupozornia, kedy sa nezorganizuje, že aký obrovský problém. Povedzte mi, že prečo máte potrebu na holandskom veľvyslanectve v Prahe rozprávať o katastrofickej situácii právneho štátu. To je proste frustrácia.
Základ, a teraz to tiež nie je edukatívne, proste naučme sa prijať prehru. My sme zažili prehru veľakrát a naučili sme sa ju prijať. Naučili sme sa, že máme na čom stavať, že nikdy to nie je o tom, že by ste dostali nulu, nikto nevyhrá desať nula. Vždy je to nejaký pomer. Vy ste získali svojich voličov, pre ktorých musíte odvádzať veci, a my sme získali svojich voličov, ktorých bolo proste viac. Mali ste o tom pochybnosti po voľbách, mali ste pocit, že to bol omyl, prezidentské voľby potvrdili, že to omyl nebol. A teraz napríklad platí to isté, že mali by ste svojmu voličovi hovoriť pravdu. Pretože ak budete využívať politickú hyperbolu v takomto prehnanom systéme, nastane takisto po voľbách, ako po vláde Igora Matoviča, gigantické sklamanie. Proste príde človek, ktorý bude, také očakávania vytvoríte, že nedokážete zvládnuť. Preto práve naozaj konštruktívna kritika, aj tvrdá kritika, nemyslím, že konštruktívna, nemusí byť mäkká, nie, tvrdá. Viete, toto ste neschopne urobili, toto naozaj toto rozhodnutie je proste vážne zlé. Ale rozprávať o tom, že tu niekto ide likvidovať najlepších vyšetrovateľov, ktorí ani nevedia písať, ja skutočne sa netvárim, že som preborník zo slovenskej gramatiky, ale teda akože niektoré tie výstupy, keby ste si prečítali, tak by ste naozaj akože mali pocit, že nie je to materinským jazykom tvorcu ten text, ktorý vyprodukoval.
A teraz vlastne k otázke, aby som ešte stihol nejaké minúty aj na to minúť. No faktom je, že sú miesta, že keby Rusi teda napadli to NATO a prišli by na Slovensko, tak po obsadení vojenských základní by ostali zmätení, lebo by sa cítili, že sú doma. Sociálne zariadenia na úrovni päťdesiatych rokov. Kancelárske na úrovni päťdesiatych rokov. Rozpadnuté, zničené. Viete, najviac ma fascinuje, že minister bol sa fotiť na videu, áno, sľuboval, v roku 2020 toto odstránim. Už nikdy sa nevrátil medzi tých vojakov. Všetko to, čo sa hovorí, ako proste niekto miluje, chodí, pravidelne má gigantickú podporu, všetci všetko idú, proste to sú vymyslené báchorky, vymyslené báchorky. A preto vlastne musíme odstraňovať hlavné chyby, ktoré stáli ozbrojené sily relevantnú obranyschopnosť, jediné, čo máme kvalitné, sú vojaci, to sa môžme dohodnúť, že toto je, našťastie, veľmi dobre pripravené, vycvičené a vlastenecké, s technikou (reakcia z pléna), aj, pardon, inak aj toto je konkrétna kritika, ktorú absolútne beriem, vojačky a vojaci. Áno, naozaj odvádzajú fantastickú robotu bez ohľadu na to, či sú dámy alebo páni, a sú rovnako zanietené pre svoju prácu a ďakujem pekne, že ste ma napomenula, poslankyňa, a uznávam túto svoju chybu, ktorá, verím, že sa už nikdy nebude opakovať. Ale v skutočnosti platí, že nemôžeme rezignovať na to, aby sme základné poučky, ktoré platia v právnom systéme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 14:18 - 14:23 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Prepáčte, pani poslankyňa, aby som vedel? (Rečník sa obzerá po pléne.) Ruky bozkávam, pani poslankyňa.
Pani poslankyňa, myslím si, že keby sme začali, mám iba päť minút alebo koľko mi určuje rokovací poriadok na to, aby som kvalitne odpovedal, že keď prídete do rozvrátenej krajiny, a preberali sme vládu už trikrát a toto bolo štvrté preberanie vlády, tak môžem skonštatovať, že naozaj v takom rozklade sme nevideli vlastne systém, ktorý bol. Dnes jeden z tých, ktorí sa na tom rozklade podieľali, je na čele vašej európskej kandidátky a ja vám blahoželám, pretože toto je presne vec, kde už ste mohli vidieť, že za pol roka, ktoré boli vo vláde pán Ódor, ako váš frontman v rámci eurovolieb, neurobil nič okrem toho, že predložil rozpočet, v ktorom povedal mimo iné také perly, akože Slovensko potrebuje o polovičku menej lekárov, Slovensko potrebuje o polovičku menej sestier a potrebuje o polovičku menej učiteľov. Ako človek, ktorý sa venujem bezpečnostnej politike, ma mrzelo, že aj o polovičku menej policajtov, aj o polovičku menej vojakov. Napriek tomu, že bola vojna u nášho suseda, navrhol geniálny líder kandidátky Progresívneho Slovenska, myslím si, že práve dnes je čas znížiť počet vojakov o polovičku. To ja si myslím, že to sú fakt kvalitné nápady. Ja si myslím, že sa do budúcna tomu treba vyvarovať.
Čiže ak sa pýtate, že čo robí Robert Fico, tak hasí požiare, všetky, ktoré na každom jednom ministerstve boli, a mohli by sme ísť zľava doprava, jedno ministerstvo po druhom. Sú tu páni ministri, ja si myslím, že taký štvorhodinový prejav by tu mal pán podpredseda vlády Kmec, pán podpredseda vlády Taraba by rovnako tak vedel určite porozprávať o tom, že kde zázrační budajovci 450 mil. chceli utopiť a podobne, ale nerobíme to. Naozaj sa tej práci intenzívne venujeme, snažíme sa vyriešiť situáciu v zdravotníctve, s ktorou sa nič nestalo za posledné obdobie. Ministerstvo financií som vám už povedal.
Viete, najväčším nebezpečenstvom toho prirodzene, tej prirodzenej nenávisti, ktorú sa snažíte vyvolať vlastne aj u obyvateľov, je v tom, že stráca sa potom tá realita, že žijú vo virtuálnej realite a nepomenuvávame skutočné problémy v mene toho, aby sme náhodou nekritizovali, a teraz nekritizujem opozíciu, ale médiá, aby sme náhodou nekritizovali bojovníkov proti Ficovi, tak sme ochotní tolerovať, že pre naše deti rozbili verejné financie tak, že ten rozvoj Slovenska sa zastavil. Veď dneska ste mali správy od jednotlivých európskych inštitúcií, že po roku 2020 sa dobiehanie Európy zastavilo. Tak čo na to chcete odpovedať, že si to my vymýšľame? To sú reálne fakty. Že to verejnosť nevie? No iste, lebo to sa nehodí novinám, aby to dali vlastne a zverejňovali. Tak ako sa novinám nehodí rozhodovanie Ústavného súdu, ako sa mu nehodí rozhodovanie Európskeho súdu pre ľudské práva. To je ten hlavný problém a to je to, čo musí dnes vláda odstraňovať, skrátka neporiadok na úplne každom mieste.
Chcete ísť na ministerstvo pôdohospodárstva, kde sa snažíme dobehnúť to, že sa úplne pán Ódor vykašľal na vyplácanie a prípravu jednotlivých žiadostí na rok 2024? Ale však načo by oni chodili do roboty, oni sú bankári. Oni sú zvyknutí sedieť a diskutovať, ale nepracovať. On je jeden z ľudí, u ktorých je najtypickejší, keď ste chceli nejakú karikatúru, tak proste ho môžete nakresliť len tak, že sedí a nepracuje. Lebo za šesť mesiacov som ja nezažil jeden výsledok. A, pardon, zabudol som, podpísali zmluvu na darovanie migov, sorry, zabudol som, teraz by som bol veľmi nekritický, naozaj toto spracovali protiústavne, kvalitne a rýchlo.
Mohol by som ísť do ďalších ministerstiev, pozrite si situáciu na ministerstve vnútra. Okrem hlbokej tolerancie policajnej mafie, ktorej opätovne vychádzajú rozsudky Ústavného súdu, čo poviete na situáciu, kedy existuje nahrávka, ktorá povie, musíme zavrieť toho Paru, lebo robí zlobu ako advokát. Nato príde zatknutie toho Paru, skrytie dôkazov, ktoré by ho oslobodili, nato príde súd, povie, že čo si to prokurátori dovoľujú, a nato Ústavný súd povie, že bolo porušené jeho právo na osobnú slobodu. Veď vy ste tolerovali nedemokratické praktiky, tak ako sa môžete hlásiť k demokracii. A toto je úloha premiéra, že musí každý deň hasiť a opravovať všetky tie obrovské problémy, ktoré ste spôsobili. Progresívne Slovensko pomenej, len tých šesť mesiacov... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis