Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 17:45 hod.

Ing.

Marián Čaučík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 1.10.2024 15:29 - 15:44 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem, pán kolega Hajko, ďakujem za tvoj fundovaný prejav, príspevok. Povedal si, že dnes sú presne dva týždne, ako nám predstavitelia vlády na obrazovkách ukázali, ako by mala vyzerať konsolidácia. No, neukázali, nemáš v tomto celkom pravdu. Lebo obsah, to, čo sme sa o konsolidácii dozvedeli, sa za tie dva týždne neustále menili, stále sa mení a ešte meniť bude. Ale myslím, že takto si na to aj poukázal. Bolo tak včera na výboroch, keď už vieme, že sadzby na DPH sa menia na knihy, ubytovanie, fitnescentrá. Toto už vieme, ale čo dostaneme na stôl zajtra po rokovaní vlády, po koaličnej rade? To stále nevieme. Tak sa všetci dozvedáme informácie postupne počas posledných dní a najmä tí, ktorí by mali vedieť o čo v konsolidácii pôjde a mali by mať čas na seriózny, odborný a politický dialóg s vládou, ale o takýto dialóg nebol záujem. Samosprávy, združenie zamestnávateľov, odborné združenia a platformy a v konečnom dôsledku aj my poslanci Národnej rady Slovenskej republiky sa o opatreniach dozvedáme nedôstojne a na poslednú chvíľu. A naozaj máme rokovať o balíku 2,7 miliardy eur v skrátenom legislatívnom konaní za dva dni? Takto sa to nerobí, takto sa nemá robiť. Preto jednoznačne súhlasím s tebou, že o konsolidácii by sa malo rokovať spolu s návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok. A preto aj podporujem tvoj návrh, aby sa návrh konsolidačného balíka vrátil predkladateľovi na dopracovanie, aby sme o ňom rokovali na budúcej schôdzi aj s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2025.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2024 10:15 - 10:17 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Pán minister, povedali ste, nikto neprišiel s opatrením aspoň za pol miliardy. Potom hneď následne na to rozoberáte časť návrhu od KDH. Tak priniesli sme návrhy na konsolidáciu alebo nie? Hovoriť, že nikto neprišiel s opatreniami, je veľmi neseriózne, pán minister. Rovnako na stretnutí, na ktoré pozval premiér Robert Fico lídrov opozičných strán, Robert Fico povedal: "Veľmi pozorne sme ich počúvali a zistili sme nie, že majú iný názor na konsolidáciu, oni nemajú žiaden názor na konsolidáciu." Toto je hrubá lož. To je kampaň a nie diskusia o konsolidácii a rozpočet.
Môžete mať iný názor na naše opatrenia a môžete si myslieť, že by to nefungovalo a že by sa toľko neušetrilo. Ale o tomto mala byť odborná diskusia týždne a mesiace dopredu. Mali diskutovať aj poslanci Národnej rady, odborné združenia, komory, odbory, združenie zamestnávateľov, združenia miest a obcí, mnohé ďalšie organizácie. Teraz si ich staviate proti sebe zbytočne.
Zaujalo ma, čo ste hovorili o tom, že ste diskutovali medzi desiatimi členskými krajinami o dani z finančných transakcií a zaujímalo by ma, aká tá daň vo väčšine týchto organizácií by bola. Pretože áno, ona môže mať zmysel pri obrovských objemoch a veľkých transakciách, ale poďme k nám. Povedali ste, že v Maďarsku daň prináša peniaze a neplatia ju bežní ľudia. Áno, chvalabohu, že s týmto neprichádzate, lebo toto by bol naozaj extrém. Ale daň u nás budú platiť všetci podnikatelia - firmy, podnikatelia - fyzické osoby, živnostníci, aj právnické osoby ako občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy, registrované cirkvi a náboženské spoločnosti a nimi zriadené organizácie, aj Slovenský červený kríž. Toto je zle.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.9.2024 19:15 - 19:30 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážené kolegyne, kolegovia, pekný pracovný podvečer prajem vospolok. Konsolidáciu verejných financií, o ktorej sa rozprávame, musíme robiť. V tom sa zhodneme koalícia aj opozícia. Prečo ju ale musíme robiť? Minister Kamenický dnes povedal, aby sa Slovenská republiky nedostala na grécku cestu, na čo sme upozorňovali aj my v KDH ako opozícia už koncom minulého roka. Celý tento rok ste to neriešili, naopak, navyšovali ste výdavky štátu. O šetrení v parlamente sme skoro vôbec nehovorili a dnes prichádzate s drastickým balíkom bez odborných konzultácií a bez analýz. Toto je to najviac, čo vyčítame, lebo táto konsolidácia mala byť pripravená lepšie. Mali sme sa o nej rozprávať oveľa viac, priebežne a na mnohých úrovniach tejto spoločnosti.
Konsolidácia prináša zmenu v rodičovskom dôchodku, s čím máme v KDH problém, alebo ho zmieša s asignáciou 2 % dane. Navrhuje sa tu zavedenie asignácie podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov ako náhradu za rodičovský dôchodok vyplácaný zo sociálneho poistenia. Bez prípravy, bez analýz, bez dialógu naprieč našou spoločnosťou s tými, ktorých sa to týka, ale so zjavným výsledkom, že rodičia dostanú podstatne menšie príspevky za rodičovský dôchodok ako doteraz. Prichádzate s konsolidáciou, ktorá bude mať zásadný vplyv na samosprávy. Opäť bez dostatočných konzultácií s nimi. Myslím, že o tom budú hovoriť kolegovia neskôr.
Chcem sa trochu povenovať dani z finančných transakcií, ktoré je celkom nová daň, ktorá sa navrhuje ako konsolidačné opatrenie, pri prijímaní ktorého sa sleduje podľa dôvodovej správy cieľ primeraného rozdelenia daňovej záťaže medzi dotknuté daňové subjekty. Zákon je navrhnutý tak, aby mal čo najmenšie negatívne vplyvy na prevažnú väčšinu obyvateľov a aby primerane, proporcionálne a nediskriminačne zasiahol všetky relevantné subjekty. Toto hovorí dôvodová správa. Ale k tomuto neexistujú žiadne dáta, žiadne relevantné dáta. Tým, že ste to nekomunikovali vopred a nešli riadnym legislatívnym procesom, nemohli sa k tomu vyjadriť ani organizácie, ktoré tým budú dotknuté.
Daň z finančných transakcií je daňou z každého pohybu na účtoch právnických osôb. Týka sa firiem, podnikateľov, živnostníkov, je to svojím spôsobom ich zdieranie. Čo urobia? Prenesú zvýšené náklady na koncového užívateľa, teda na občana, a mnohí z nich si možno prenesú aj účty alebo aj celé firmy do zahraničia. Už počas týchto dní, keď sa o tom rozprávame, máme také reakcie, sú ľudia, ktorí podnikajú tu na Slovensku a ktorí majú firmu založenú aj v Čechách. Hovoria, že to je veľký nepomer ako, aké podmienky musia splniť v Českej republike, aké poradenstvo tam dostanú, takže keď im slovenská vláda a slovenský parlament, ak tieto zákony budú schválené, dá nové bremeno na plecia, je možné, že mnohí z nich prenesú svoju firmu do Česka alebo do iných zahraničných krajín.
Ale táto daň, ako je navrhnutá, sa bude týkať aj právnických osôb – nepodnikateľov. Podľa zákona daňovníkom nie je Sociálna poisťovňa, nie je rozpočtová organizácia a príspevková organizácia a obec a vyšší územný celok, ale nová daň sa bude týkať všetkých cirkevných organizácií, športových a kultúrnych organizácií, občianskych združení, nadácií, neinvestičných fondov, neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby, organizácií s medzinárodným prvkom, ale napr. aj Slovenského Červeného kríža. Bude sa týkať desaťtisícov organizácií, aj fyzických osôb – podnikateľov a chcete pri tom ušetriť ročne 700 mil. eur. Za akú cenu? Zavedenie novej dane pre organizácie, ktoré často suplujú povinnosti štátu, dopadne na bremeno takýchto organizácií.
Dnes Tlačová agentúra Slovenskej republiky uverejnila článok asi pred troma hodinami, kde sa k tomuto vyjadruje Slovenská katolícka charita. Veľká sieť charity, ktorá považuje zavedenie novej dane pre organizácie, ktoré často suplujú povinnosti štátu, za nespravodlivé, ale predovšetkým za antisociálne. Citujem z tejto tlačovej správy z článku: „Táto daň sa podľa našej odbornej analýzy dotkne nielen podnikateľských subjektov, ale aj neziskových organizácií. Len sieť Slovenskej katolíckej charity tak ročne príde približne o 135-tisíc eur, ktoré by inak putovali na pomoc ľuďom v núdzi," upozornil na tlačovej konferencii generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Miroslav Dzurech. Zavedenie novej dane pre organizácie, ktoré často suplujú povinnosti štátu, považuje charita nielen za nespravodlivé, ale predovšetkým za antisociálne. Za 135-tisíc eur vie charita podľa Dzurecha poskytnúť potravinové balíčky pre 9-tisíc ľudí. Povinnosť odvádzať novú daň môže ohroziť služby charity pre matky s deťmi, seniorov aj ľudí na okraji spoločnosti. Len sieť Slovenskej katolíckej charity, je to veľká organizácia, veľká sieť a len jedna organizácia prevádzkuje viac ako 300 zariadení, kde poskytuje ročne starostlivosť 24-tisícom klientov v sociálnych službách prostredníctvom 1 458 zamestnancov pôsobiacich na Slovensku, vrátane vidieckych a menej dostupných regiónov. Tak sa zamyslime nad tým, koľko asi transakcií táto charita bude mať na transfery na svoje nižšie zložky, na rôzne sociálne zariadenia pre 1 458 zamestnancov a pre všetkých klientov. Takéto dopady ste zvažovali, pán minister?
Zavádzate daň, ktorú nazývate daňou z finančných transakcií a je to daň na daň, alebo dokonca daň na dve dane na už zdanené položky. Absurdnosť tejto transakčnej dane, ktorá má platiť podľa vášho návrhu, je v tom, že to bude daň, ktorá je vypočítaná zo sumy, ktorá je odpísaná z účtu. Takže ak zaplatíte napr. na pumpe za benzín prevodom z účtu, zaplatíte za benzín spotrebnú daň aj daň z pridanej hodnoty. A bonus, po novom zaplatíte aj transakčnú daň aj zo spotrebnej dane, aj z dane z pridanej hodnoty. Reálne je táto nová daň skôr prostriedok na ošklbanie obrovského množstva organizácií, ktoré by si zaslúžili rešpekt pre svoju vzájomne prospešnú a verejnoprospešnú činnosť. Obišli ste štandardný legislatívny proces, kde by bol priestor pre dialóg s ich zástupcami, pre analýzy dopadov opatrení, ktoré navrhujete.
Pýtam sa, nezaslúžili si tieto organizácie to, aby ste s nimi mali skutočný dialóg o tom, čo pripravujete. Nezaslúžili sme si to my, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, odborné združenia, komory, odbory, združenie miest a obcí, združenie SK8 a tripartita? Ale nie je tu žiaden dialóg. Sú tu len drsné opatrenia na naplnenie štátnej kasy, z ktorej doteraz plným priehrštím rozhadzujete. Ideme na maďarský spôsob, ktorý otrávi ekonomiku na Slovensku, ako tu bolo už dnes povedané. A z môjho pohľadu si takto pílite konár sami pod sebou a je to politický začiatok konca štvrtej vlády Roberta Fica.
Pýtam sa, naozaj chcete tieto konsolidačné opatrenia schváliť takto necitlivo, ako boli navrhnuté. Vláda si už dokázala postaviť proti sebe odbory, samosprávy, postaví si proti sebe aj cirkevné a mimovládne organizácie? Postaví proti sebe státisíce voličov? Ako myslíte. Predovšetkým, ako to to povedal dnes môj kolega a ekonomický expert KDH Jozef Hajko, je to dnes nedôstojné rokovanie. Mali sme rokovanie o týchto zákonoch spojiť s rokovaním o štátnom rozpočte, lebo musíme konsolidovať vo výške 1,7 mld. eur, ale ak tieto dva zákony, koaliční kolegovia a kolegyne, schválite, tak schválite ďalšiu miliardu, o ktorej ani nevieme, kam pôjde.
A ešte sa chvíľu dotknem opatrení KDH. Premiér Robert Fico dnes na hodine otázok povedal: „Nie náhodou som požiadal o stretnutie predstaviteľov opozičných strán. Veľmi pozorne sme ich počúvali a zistili sme, že majú iný názor na konsolidáciu. Oni nemajú žiaden názor na konsolidáciu." Doslova povedal Robert Fico a potom hovoril o prepustení 20 % v štátnej správe, koľko by to bolo prepustenie učiteľov a podobne. Toto tvrdenie, že nemáme názor na konsolidáciu, bolo od Roberta Fica lož, vedomá nepravda a vy to viete. Pretože naši zástupcovia prijali pozvanie na úrad vlády, kde prezentovali naše opatrenia, ktoré boli o znížení zamestnancov vo verejnom sektore o 10 %, o znížení výdavkov ministerstiev o 10 %, o odpredaní 10 % prebytočného majetku štátu, zvýšenie odvodu z hazardných hier o 10 % a zlepšenie výberu DPH na úroveň priemeru desiatich najúspešnejších členských štátov Európskej únie. Môžete mať na to iný názor, na naše opatrenia, môžete si myslieť, že by to nefungovalo, ale o tom mala byť odborná diskusia týždne a mesiace dopredu. Tieto predložené konsolidačné opatrenia pre nás znamenajú, že máme vládu zdražovania a dusenia podnikateľov. Je to vaša voľba. Myslím, že občania vám to spočítajú.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.9.2024 17:45 - 18:00 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Pán kolega Hajko, hovoril si o tom, že potreba konsolidovať tak bola vyčíslená najprv na 1,4 mld., potom 1,5, potom 1,7 a teraz 2,7 mld. A to nebolo vysvetlené. To je pravda. Ako môžeme narábať s takýmito obrovskými číslami bez toho, aby sme vedeli a mali analýzy, aké budú mať dopad. Potrebu konsolidácie by sme mali vidieť v kontexte jej rozpočtu na rok 2025 aj výhľadu na ďalšie roky, ináč je to chaos. Nie je to dobre pripravené, skoro vôbec to nie je odkomunikované, ale aj z tejto dnešnej diskusie, ktorú máme, vyplýva, že sú tu otázky, na ktoré pán minister ani koalícia nedá odpovede. Vzniknú problémy, ktoré sa budú musieť dodatočne riešiť. Mne to veľmi pripomína rokovanie o hanebnej novele Trestného zákona. Bol to podobný postup. Skrátené legislatívne konanie namiesto normálneho legislatívneho procesu, bez odbornej diskusie so všetkými potenciálne zúčastnenými subjektami, potom vylepšovanie cez koaličné pozmeňovacie návrhy, dokonca opakované schvaľovanie noviel na novelu na ďalších plenárnych schôdzach parlamentu. Bojím sa, že tieto vaše zákony, pán minister, budú mať veľmi podobný osud.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.9.2024 11:44 - 11:46 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, kolega Jozef Hajko, že si upozornil aj na ten predchádzajúci konsolidačný balík, ktorý sme riešili v decembri, ktorý sme tiež dostali ako jeden zákon vcelku. A počas toho obdobia, ktoré nasledovalo, sme sa k nemu ani nevrátili, ako sa vyvíjajú verejné financie. Minister Kamenický dnes povedal, že máme problém pre procedúru nadmerného deficitu, ideme gréckou cestou alebo teda prečo to musíme robiť, aby sa Slovensko nedostalo na grécku cestu, ale na toto sme upozorňovali my už koncom minulého roka. Celý rok sa to neriešilo, naopak, navyšovali sa výdavky štátu. Teraz v dôvodovej správe sa píše, že sa sleduje cieľ primeraného rozdelenia daňovej záťaže medzi dotknuté daňové subjekty a že zákon aj o finančných transakciách je navrhnutý tak, aby mal čo najmenšie negatívne vplyvy na prevažnú väčšinu obyvateľov, aby primerane, proporcionálne a nediskriminačne zasiahol všetky relevantné subjekty. Čím je toto podložené? Aké dáta toto povedia? Neexistujú k tomu žiadne dáta a tým, že to nebolo komunikované vopred a nešlo riadnym legislatívnym procesom, nemohli sa k tomu vyjadriť ani organizácie, ktoré tým budú dotknuté. A to je obrovský počet podnikateľských subjektov, ale takisto chcem upozorniť na to, že sa to dotkne aj rôznych iných právnických osôb, cirkevných organizácií, občianskych združení, nadácií, neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby, na všetky to bude mať dopad. Neboli konzultované, nemohli sa k tomu vyjadriť ich zástupcovia, takže súhlasím kompletne s tebou, je to a bude to nedôstojné rokovanie, ak kolegovia z koalície schvália SLK, spojme ho s rokovaním o štátnom rozpočte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 9:39 - 9:40 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne.
Pani kolegyňa, hovorili ste o tom, že sú tu pseudoargumenty o subsidiarite a právny blud, že sa tá subsidiarita nevzťahuje na uznesenia. Áno, právne sa nevzťahuje, ale fakticky to tak je a ľudia to tak vnímajú a chápu, že z Európskeho parlamentu, že z tej európskej úrovne sa nám niečo podáva, niečo sa nám tlačí a niečo musíme prijať.
No a toto nešťastne prispieva k rozdeleniu spoločnosti, našej spoločnosti. Zažili sme to aj pred rokom v parlamentných voľbách, zažívame to aj inde, že tiež sú to ťažké a kultúrno-etické témy sa zneužívajú a je to možno škoda. V tom súhlasím s vami, že možno netreba tomu venovať teraz príliš veľa času a zahlasovať o tom uznesení, a ja budem veľmi zvedavý, ako o tomto uznesení o uznesení Európskeho parlamentu zahlasujú kolegovia z koalície a ako sa k tomu postaví aj koalícia. Ako pre nás je to dôležitá vec a podobné uznesenie, ako má Rastislav Krátky, mal aj Milan Majerský, ktorý to potom z technických dôvodov stiahol.
Ale súhlasím s vami, poďme spolu hľadať cestu, rozmýšľať, ako pomôcť ženám, ako zlepšiť ich situáciu, a nielen ženám, aj ich partnerom, aj tým rodinám, a ako vieme spoločne ukázať alternatívu k štvrtej vláde Roberta Fica, ktorá toto tiež nerieši.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 9:22 - 9:27 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Diskutujeme, máme rozpravu o začlenení umelého potratu do Charty základných ľudských práv Európskej únie a je to zaujímavé, že diskutujeme o tom práve v dňoch, ktoré predchádzali a nasledujú aj Národnému pochodu za život, kde prišlo do Košíc kolo, viac ako 40-tisíc ľudí, ktorým veľmi záležalo na tom, aby povedali verejnosti a povedali aj nám, poslancom Národnej rady, prezidentovi, vláde, čo si myslia o tejto problematike, takže diskutujeme o začlenení umelého potratu do Charty základných ľudských práv Európskej únie a je to pre nás na Slovensku, myslím, veľmi ťažká a citlivá téma, lebo umelé potraty sú v našej krajine legálne od roku 1957, to znamená, už 67 rokov, a mnoho žien a rodín má, no, svoju veľmi citlivú skúsenosť s touto záležitosťou.
Ak hovoríme o práve na život, tak som presvedčený, že právo na život je základné ľudské právo a platí nepochybne aj pre nenarodené deti. Aj podľa našej ústavy, naša ústava hovorí, že každý má právo na život a ľudský život je hoden ochrany už pred narodením, takže z princípu, ak právo na potrat, z princípu si myslím, že právo na potrat nemôže byť uznané za ľudské právo, lebo ide proti právu na život, ktoré aj našou ústavou je deklarované, že platí aj pre deti pred narodením.
Pred 25 rokmi, 1. júna 1999 niekoľko združení vyhlásilo Deklaráciu práv počatého dieťaťa a mal som možnosť a česť byť jeden z tých signatárov tejto deklarácie. Je to dokument, ktorý predstavuje určitú víziu pre nenarodené deti. Víziu, že každé dieťa, každé počaté dieťa by malo mať právo narodiť sa, ale sú tam aj konkrétne veci z európskej aj z našej legislatívy a napríklad, neviem, či viete, že aj podľa našich právnych predpisov počaté dieťa má spôsobilosť na práva. Počaté dieťa aj podľa slovenského právneho poriadku má právo dediť. Podľa slovenského právneho poriadku podmienená spôsobilosť na práva počatého dieťaťa umožňuje, aby sa na počaté dieťa hľadelo ako na dediča po poručiteľovi, ktorý zomrel v čase od počatia až do narodenia dieťaťa.
Ďalej. Podľa slovenského právneho poriadku, počaté dieťa má právo byť obdarované. Je to tiež podmienená spôsobilosť na práva počatého dieťaťa, ktorého umožňuje, aby sa na počaté dieťa hľadelo ako na obdarovaného od počatia po narodenie dieťaťa. Ďalej, počaté dieťa má právo na plnenie z poistnej udalosti, ktorou je smrť poisteného. Podľa slovenského právneho poriadku podmienená spôsobilosť na práva počatého dieťaťa umožňuje, aby sa na toto počaté dieťa hľadelo ako na príjemcu plnenia z poistnej udalosti, ktorou je smrť poisteného, napr. životné poistenie otca. Toto všetko platí, samozrejme, ak to dieťa sa narodí ako živé.
Ak teda aj naše zákony počatému dieťaťu priznávajú práva, tak sme presvedčení, že počaté dieťa má aj právo narodiť sa, a preto ukončenie jeho života nemôže byť považované za ľudské právo, preto budeme aj za klub KDH hlasovať za uznesenie poslanca Rastislava Krátkeho v reakcii na uznesenie Európskeho parlamentu o začlenení umelého potratu do Charty základných ľudských práv.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 11:10 - 11:11 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán poslanec Gašpar, chceli ste pri dôvodoch na odvolanie Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu hovoriť o faktoch. Zmluvy v centrálnom registri zmlúv sú fakty, ale tie ešte nič nehovoria. Audit, o ktorom hovoríte, nie je ani známy. Preto si myslím, že nemôžete ním argumentovať, keďže ho nepoznáme, ako môžme ako poslanecká snemovňa rokovať o niečom, čo nepoznáme a nie je tým pádom nejakým dôkazom. Pre mňa podozrenia z nezákonného postupu a ovplyvňovania procesu prideľovania štátnych dotácií Michalom Šimečkom ste nepodložili žiadnymi faktami ani dôkazmi.
A pýtali ste sa, ešte teraz, keď ste hovorili, že prečo sme chceli ako opozícia odvolať ministerku kultúry alebo ministra spravodlivosti za postupy v súlade so zákonom. Tak nie je to za postupy v súlade so zákonom, ale preto, že sme presvedčení, že vážne nezvládajú úlohy v ich rezortoch. O tom budeme hovoriť ešte na tej ďalšej schôdzi. Ale v tej istej analógii vy odvolávate Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu, ktorú vykonáva dobre a v súlade so zákonom. Čo zlé urobil ako podpredseda parlamentu proti zákonu? Nič. Takže tento argument by som naozaj nebral.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2024 11:35 - 11:36 hod.

Marián Čaučík
Vážený pán predsedajúci dajte, prosím, hlasovať o návrhu uznesenia, tak ako je uvedené v prílohe k tlači 304.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2024 9:25 - 9:26 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Chcem krátko vyjadriť stanovisko klubu Kresťanskodemokratického hnutia k tomuto zákonu, v ktorom ide hlavne o to, že pozemkový fond bude prevádzať bezodplatne do vlastníctva obce alebo vyššieho územného celku pozemky vo vlastníctve štátu, na ktorých podľa záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie má byť umiestnená stavba vo verejnom záujme, ktorej stavebníkom bude obec alebo vyšší územný celok, alebo je umiestnená stavba vo verejnom záujme vo vlastníctve obce alebo vyššieho územného celku, na ktorú je vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie, ak pozemkový fond vydal súhlasné stanovisko k územnému konaniu alebo stavebnému konaniu.
S týmto zámerom zákona a obsahom zákona súhlasíme, Kresťanskodemokratické hnutie si myslí a v zásade podľa zásady subsidiarity, že by sa malo rozhodovať čím najnižšie, a vieme, aké sú problémy s pozemkami, so stavbami, a to, že budú môcť rozhodovať obce, alebo teda že tieto pozemky sa dostanú bezodplatne do vlastníctva obcí a vyšších územných celkov, plne podporujeme.
Mali sme problém s tým, že to prišlo v skrátenom legislatívnom konaní, pretože je to dlhodobý problém, a najmä preto opakovane hovoríme, že pri normálnom legislatívnom procese je možnosť uplatňovať pripomienky. Takýto zákon, ktorý prevádza pozemky do vlastníctva obce, podľa mňa mal byť konzultovaný so samosprávami, v normálnom legislatívnom procese by bol, v skrátenom legislatívnom procese tlačíme na pílu a mnohé veci nevychytáme.
Máme možno otázky na pána ministra, či nepredpokladá určité problémy pri aplikácii tohto zákona s reštitúciami a s reštituentami a tiež potom s kontrolami, pretože tieto rozhodnutia by mali byť kontrolované aj pracovníkmi Slovenského pozemkového fondu, vieme, akú majú kapacitu, a nevieme si veľmi predstaviť, že na tú kontrolu reálne fyzické kapacity budú mať, takže možno toto sú otázky, ktoré, ktoré máme, ktoré sú otvorené, ale ako som povedal na začiatku, Kresťanskodemokratické hnutie podporuje tento zámer a bude hlasovať za tento zákona, keď ho už máme tu takýmto spôsobom na stole v druhom čítaní.
Ďakujem.
Skryt prepis