Vystúpenie v rozprave
15.2.2024 18:04 - 18:20 hod.
Peter Pollák
Veľmi pekne ďakujem, pán podpredseda. Kolegyne, kolegov, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi predstaviť návrh zákona, ktorý cieli na zabezpečenie efektívnej nápravy pri dlhodobom porušovaní ľudských práv zo strany Československej, ale aj Slovenskej republiky, a to formou sterilizácií v rozpore s právom.
Medzi rokmi 1966 až 1989 sa mnohé ženy, predovšetkým z rómskej komunity, podrobili sterilizácii v rozpore s právom bez dostatočného...
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán podpredseda. Kolegyne, kolegov, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi predstaviť návrh zákona, ktorý cieli na zabezpečenie efektívnej nápravy pri dlhodobom porušovaní ľudských práv zo strany Československej, ale aj Slovenskej republiky, a to formou sterilizácií v rozpore s právom.
Medzi rokmi 1966 až 1989 sa mnohé ženy, predovšetkým z rómskej komunity, podrobili sterilizácii v rozpore s právom bez dostatočného porozumenia dôsledkom zákroku, prípadne nátlakom zdravotníckeho personálu pri začínajúcich pôrodných bolestiach, alebo bez dostatočného časového priestoru na premyslenie.
Na sterilizácie v rozpore s právom upozornila už Charta 77 vo svojej správe z roku 1978 o postavení Cigáňov a Rómov v Československu, kde hovorili o obrovskej diskriminácii rómskej komunity. Tieto praktiky však pokračovali aj po roku 1990 a v mnohých zariadeniach fungovali až do roku 2004.
V roku 2003 správa poradne pre občianske a ľudské práva a centra pre reprodukčné práva s názvom Telo i duša: násilné sterilizácie a ďalšie útoky na reprodukčnú slobodu Rómov na Slovensku poukázala na to, že v niektorých zdravotníckych zariadeniach, predovšetkým na východnom Slovensku, naďalej dochádzalo k sterilizáciám žien, najmä z marginalizovaných rómskych komunít, bez získania adekvátneho informovaného súhlasu. Často mohlo ísť o zneužitie faktu, že žena nerozumela, že toto rozhodnutie je do konca života. V správe autori odhalili aj skutočnosť, že v niekoľkých prípadoch dokonca došlo k sterilizácii neplnoletých dievčat aj bez súhlasu ich zákonných zástupcov.
Takáto nedobrovoľná sterilizácia predstavuje hrubý zásah do telesnej integrity a dôstojnosti osoby a zanecháva nezvratné následky aj vo sfére súkromného a rodinného života poškodenej ženy.
O tejto téme som v rámci minulého volebného obdobia hovoril pomerne často. Predchádzajúce vlády túto krivdu neriešili, keďže sterilizácie v rozpore s právom nevnímali ako veľmi dôležitú tému, na ktorej sa dajú získať politické body. Naša vláda sa tohto problému, samozrejme, chopila, v roku 2021 som zvolal okrúhly stôl, na ktorý som pozval aj ženy, ktoré boli sterilizované v rozpore s právom. Cieľom tohto stretnutia bola snaha vyriešiť krivdu, ktorá sa s nami ťahá od minulého storočia. So zástupcami relevantných ministerstiev sme sa zhodli na potrebe vytvorenia odškodňovacieho mechanizmu pre ženy, ktorým sme neprávom odopreli možnosť mať deti.
Zároveň som zo svojej pozície predsedajúceho výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny vyzval vládu, vtedajšiu vládu Slovenskej republiky, aby sa týmto ženám za dlhoročnú krivdu aj ospravedlnila. Vláda tak nakoniec aj učinila 24. 11. 2021.
Na potrebu riešenia situácie som, samozrejme, neupozorňoval sám. Na okamžitú nápravu situácie nás vyzývali mnohé domáce, ale aj zahraničné organizácie, ako napríklad OSN či Európska únia. Kritika sa sústredí najmä na dlhodobé neriešenie tejto témy, na absenciu ospravedlnenia či mechanizmu finančného odškodnenia. Neriešenie situácie pripomínala minulým vládam aj verejná ochrankyňa práv v roku 2018, ale aj mnohé výbory OSN, vyzývala nás Európska únia, ale aj Rada Európy.
Minulý rok, keď som predkladal tento návrh zákona, o tom zároveň aj rokoval Výbor OSN proti mučeniu, ktorý ocenil návrh a jeho podanie, a v minulom období, ktorý sme vytvorili hlavne v spolupráci s predchádzajúcim ministrom spravodlivosti pánom Karasom a jeho štátnou tajomníčkou Editou Pfundtner.
Hlavným cieľom návrhu zákona je zaistiť odškodnenie obetí sterilizácií v rozpore s právom. Zákon sa teda týka všetkých žien sterilizovaných v rozpore s právom medzi rokmi 1966 až 2004, keď k týmto úkonom na území Československa a neskôr Slovenska dochádzalo. V tomto ohľade štát vychádza zo záväzkov Slovenskej republiky chrániť jednotlivcov pred takýmito zásahmi, ktoré vyplývajú nielen z Ústavy Slovenskej republiky, čl. 16, ods. 1 a 2, čl. 19 ods. 1 a 2, ale aj z viacerých medzinárodných zmlúv, ktoré sú pre Slovenskú republiku právne záväzné, ako napríklad Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a slobôd, Pakt o občianskych a politických právach, Dohovor proti mučeniu a inému krutému neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. Návrh vychádza aj z rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý vo viacerých prípadoch proti Slovenskej republike uznal poškodeným finančné odškodnenie za sterilizácie v rozpore s právom.
Zodpovedným orgánom na spracovanie a rozhodovanie o žiadostiach na odškodnenie je ministerstvo zdravotníctva, aby odškodnenie za zásah do základných práv a slobôd zabezpečil ten ústredný orgán štátnej správy, do ktorého pôsobnosti patrí oblasť štátnej správy, v ktorej došlo k zásahu.
Po technickej stránke je tento návrh zákona takmer totožný s tým, ktorý som predkladal v predchádzajúcom volebnom období, na ktorom som spolupracoval hlavne s ministerstvom spravodlivosti. Po zrušení poslednej schôdze v minulom volebnom období sme do tohto návrhu zapracovali aj pozmeňujúci návrh, na ktorom sme sa dohodli s relevantnými aktérmi a niektorými politickými stranami a ktorý hovoril najmä o zriadení odbornej komisie, ktorá pomôže ministrovi v prípade potreby preskúmať jednotlivé prípady sterilizovaných žien, ktorým nebolo uznané odškodnenie.
Asi tá najzásadnejšia zmena od minulého návrhu je zvýšenie sumy odškodnenia z 5-tisíc eur na 10-tisíc eur. Napriek tomu, že táto suma je nižšia ako odškodnenie po rozsudkoch Európskeho súdu pre ľudské práva, je takmer podobná ako suma odškodnenia v Českej republike, ktorá prijala zákon o odškodnení v roku 2021. V Česku rozhodujú najmä na základe zdravotnej dokumentácie, ktorá vo veľa prípadoch na Slovensku už ani neexistuje. U nás by sme chceli, aby dokazovanie sa riešilo aj na základe iných okolností či dokumentácií.
Čo sa týka odhadov počtu žien, ktoré budú mať na toto odškodnenie nárok, žiadne konkrétne štatistiky neexistujú. Na základe správy od poradne pre občianske a ľudské práva však predpokladáme, že ich bude niekoľko stoviek. Pre vyriešenie minulej krivdy vás teda všetkých poprosím o podporu návrhu zákona v prvom čítaní. Bol by som taktiež vďačný, keby sa páni poslanci na túto novelu nepozerali cez politické tričká predkladateľov, pretože sterilizácie v rozpore s právom predstavujú hrubý zásah do dôstojnosti človeka a do jeho ľudských a občianskych práv, ktoré by mali platiť pre každého človeka rovnako.
Viacerí predstavitelia súčasnej koalície sa v poslednom čase... že sa jedná o veľmi dôležitú tému a že by sme mali túto situáciu raz a navždy vyriešiť. Preto dúfam, že sa táto novela schváli aj v druhom a treťom čítaní. Sme pripravení sa rozprávať aj o konkrétnych zmenách návrhu, ktoré by pomohli jeho funkčnosti a v konečnom dôsledku k jeho prijatiu.
Veľmi pekne ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis