Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.2.2024 o 15:12 hod.

MUDr, Dr. med. MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 16.2.2024 15:50 - 15:52 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Nemáme veľa času achceli sme ešte prerokovať jeden bod, takže to skrátim, aby sme boli, aby sme boli rýchli.
Veľká vďaka za tento návrh, lebo myslím si, že je veľmi dôležitý. Vťahuje do manažmentu pacienta poisťovňu, to, čo potrebujeme. A súhlasím aj s tým, čo hovoril pán poslanec Szalay, že tých vecí, ktoré treba nastaviť, je veľa. A mňa tiež mrzí, že tu opozícia navrhuje nejaké riešenia, lebo toto riešenie manažmentu pacienta v ambulanciách sa dá urobiť jedine ako komplexné. To je veľmi ťažko robiť takto, že strieľame odboku, že tu trochu, tam trochu. Toto je povinnosťou ministerstva zdravotníctva, aby prišlo s komplexným plánom, ako chce nastaviť situáciu, lebo tá situácia je, to horí vyslovene. Nemôžme si dovoliť nechať takto, takýto divoký systém, ako je teraz. Niekde sa vyberajú poplatky, niekde sa nevyberajú poplatky, niekde sa dá dostať k pacientovi, niekde sa nedá dostať k pacientovi, niekde je, niekde je nejaká dokumentácia, niekde nie je. Tu žalostne Slovensko potrebuje jednu veľkú reformu manažmentu pacienta a časťou tejto reformy určite je, a to som presvedčený, to, čo navrhuje Oskar Dvořák. A to je, že tá poisťovňa musí vedieť poskytnúť tento termín pacientovi, ak o to požiada.
A opäť, nemáme veľa času, čiže preskočím to, čo som chcel tuná trošku širšie povedať, že ako to majú nastavené v Nemecku, ten príklad s tým číslom 116, 117, kde si zavolá akýkoľvek občan, ktorý má problém si nájsť špecialistu, a hľadajú mu do šiestich týždňov ďalší termín. Je relatívne ľahko okopírovateľný, samozrejme, prispôsobiť ho treba na slovenské pomery. Niektoré poisťovne, napríklad Union, aby som bol konkrétny, už robí takýto nejaký manažment pacienta, čiže tie poisťovne aj interne už pracujú. Samozrejme, nie v tom rozsahu, keby, keby teda začal každý žiadať o termín, tam by to asi nefungovalo, tam by trebalo nastaviť mnoho procesov. Ale vo všeobecnosti ja budem odporúčať aj kolegom, aby sme hlasovali za tento, za tento zákon, a ďakujem, že si ho pripravil.
Ďakujem pekne všetkým za pozornosť.
Skryt prepis
 

16.2.2024 15:36 - 15:40 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený gestorským výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajca k návrhu uvedeného zákona, tlač č. 115.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo a odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2024 15:31 - 15:33 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ďakujem za faktické poznámky k môjmu vystúpeniu.
Oskar, ja s tým súhlasím, obsah a rozsah ambulantnej praxe by sme mali vedieť upravovať, nakoniec aj v iných krajinách sa výrazne mení, hej, Rakúšania začínali v deväť mesiacov povinná prax v ambulancii všeobecného lekára ako súčasť vzdelávania všeobecného lekárstva, teraz sú na 12 mesiacoch, alebo budú, to je postupne, Nemci majú 24 mesiacov, hej? A počas toho môžme sa baviť aj o tom, o obsahu, aby sa tam vedeli aj vyjadriť k tomu, ako sa vedie prax, čo to znamená nejaká tá ekonomická činnosť a tak ďalej, čiže to je všetko o nastavení toho systému, ako to má byť, a nemyslím si, že toto je vlastne ten dôvod, prečo by sme mali meniť, kto je konkrétny zamestnávateľ.
Tomáš, ďakujem tiež za tvoju pripomienku. Že prečo ma ÚNB-čka šesť, to ja naozaj neviem, pre mňa to je žalostne málo, myslím si, že ako aj desať je, aj desať je na tú ÚNB-čku dosť málo, ale ja sa len obávam, že keby to bolo aj takto, tak vy, vy chcete, aby naozaj človek, ktorý skončí školu, to znamená, je úplne po škole, ho mohla zamestnať ambulancia? Akože mne to príde dosť nelogické, lebo naozaj on v tej nemocnici musí získavať tú prax, hej? (Reakcia z pléna.) No áno, len napríklad tá ambulancia mu môže povedať, že nebude robiť nočné služby, lebo to nie je zmluva, v zmluve bude že len denná služba a potom bude ho nútiť, aby chodil k ne... k tej ambulancii, alebo do tej ambulancie pracovať určitú dobu. Čiže ono je to vždy taká, taká dvojsečná zbraň a treba si to dobre zvážiť. Ako ja si zase nemyslím, že ani tá situácia, ako je teraz, že je katastrofálna, ale viem rešpektovať to, čo sme spomínali, že keď sú to ľudia, ktorí sa chcú zmeniť, že majú už nejakú atestáciu, sú starší a potom sa chcú zamestnať v ambulancii, tam si to viem predstaviť, ako možno by to bolo fajn. Tak na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.2.2024 15:20 - 15:21 hod.

Peter Stachura
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2024 15:19 - 15:20 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, dovoľte aj mne pár bodov k tomuto, k tomuto návrhu povedať a trošku ozrejmiť ešte teda na koniec, predpokladám, rokovacieho dňa aj túto zdravotnícku tému. Najprv chcem poďakovať Oskarovi, že prišiel s takouto, s takýmto návrhom, nakoniec je tu už široká diskusia o tom, že čo je správne, či naozaj tento model, ktorý tu už bol, potom sa zmenil, alebo to, čo navrhlo Lekárske odborové združenie, a teda nechať zamestnanie zamestnávateľa v nemocniciach. Dovoľte mi povedať možno zopár takých bodov, kde by sme mali odborne a vecne diskutovať.
Prvá vec je, je rozdiel, či hovoríme o lekároch, ktorí prichádzajú do praxe, to znamená vyštudovali, práve skončili školu, a teda rozhodli sa napríklad od prvého momentu, že idú teda robiť všeobecného lekára, tak takýto lekár celkom prirodzene musí začať v nemocnici a celkom prirodzene jedine nemocnica dokáže mu zabezpečiť to najoptimálnejšie vzdelávanie. Samozrejme, že časť tohto vzdelávania všeobecného lekárstva je naviazaná na ambulanciu, a to nepopieram, ale keďže celý alebo väčšina tohto vzdelávania prebieha v nemocniciach, tak si myslím, že dáva zmysel, aby zamestnávateľom bola práve nemocnica, pretože tá potom tohto kolegu vie lepšie uplatniť možno aj v nočných službách alebo má naňho väčší dosah. Neviem si celkom predstaviť, keby takýto mladý začínajúci lekár, ktorý skončil práve školu, tak sa zamestná v nejakej vybranej ambulancii a začne teda ambulancia diktovať nemocnici a bude ho posielať teda na tie povinné kolečká do nemocnice, ale nebude mať možnosť napríklad nemocnica ho zapojiť do služieb, alebo nebude ho vedieť nejakým spôsobom posúvať v tom nemocničnom systéme, či už na urgentný príjem, alebo na nejakú ambulanciu, ktorú má a tak ďalej. Čiže tuná si myslím, že mohli by sme sa pozrieť aj na okolité krajiny a tam väčšinou to tak nebýva. Väčšinou je skutočne tým zamestnávateľom nemocnica.
A spomeniem dva príklady, ktoré sú mne blízke, či už je to rakúsky systém, alebo nemecký. Preto si aj myslím, že táto, táto čiastková zmena veľmi nezmení ten rezidentský program, čo by sme si veľmi priali, a, žiaľ, nemyslím si aj, že by, ani že by takýmto spôsobom sme zásadne zmenili tú žalostnú situáciu v našich ambulanciách. Aj keď sa pozrieme, že koľko tých ambulantných lekárov bolo zamestnaných v ambulanciách, tak to bolo veľmi nízke číslo.
Čo sa týka, čo sa týka tej, toho rakúskeho modelu, tak každý začínajúci lekár, teda po skončení štúdia, ide na deväť mesiacov na tzv. common trunk, alebo takú základnú bázu, u nás sa to volala niekedy, volalo niekedy cirkulácia, že si musel obehnúť tie základné oddelenia, no a potom sa môže po tých deviatich mesiacoch rozhodnúť, že čo ďalej. A má viacero možností, môže mať možnosť, že ide na tzv. špitál turnus, to znamená, že sa rozhodne dobrovoľne, že chce byť všeobecným lekárom, ale veľakrát sa rozhodujú takto aj kolegovia, ktorí možno v budúcnosti nevylučujú, že tým všeobecným lekárom by sa mohli stať, hlavne v takých špecializáciách ako anesteziológia a iné, a predsa je iné študovať všeobecného lekára, keď som mladý a robiť si kolečká a robiť si služby a tak ďalej, ako keď už mám 40-45 rokov, zrazu zistím, že napríklad anesteziológia nie je nič pre mňa, alebo už som tak unavený, že chcem ísť do praxe a chcem mať všeobecnú prax, tak vlastne to využívajú práve na to, že si odcirkulujú ten turnus a potom im stačí už doplniť len prax v ambulancii a následne môžu ísť do praxe. Čiže myslím si, že toto je celkom fajn model, hlavne pre týchto mladých lekárov, a sú zamestnancami nemocnice, čiže... A potom, po tých 27 mesiacoch toho špitál turnusu, musia dorobiť 12-mesačnú prax v ambulancii alebo, druhá varianta je, že si idú dorábať napríklad internú medicínu, tak si dorobia tú špecializáciu.
Čo je dôležité a čo si myslím, že v slovenskom systéme dosť absentuje, je, že sa započítavajú jednotlivé veci, teda ak ste začali robiť všeobecné, všeobecné lekárstvo, tak tá časť atestačného štúdia sa môže započítavať aj do internej a môže sa započítavať aj do iných špecializácií. U nás to trošku tak hapruje, nie je to celkom dobre, dobre nastavené.
No a veľmi podobne je to aj v Nemecku, pokiaľ skončí mladý lekár, tak neexistuje, že by začal v ambulancii, že by sa zamestnal v ambulancii, musí sa zamestnať v nemocnici, musí si vlastne odkrútiť tú celú svoju základnú prax, aby nabral dostatok vedomostí, a až následne môže ísť do ambulancie. A verte mi, dáva to skutočne zmysel, aby, aby vedel adekvátne reagovať.
A my chceme nielen teda mať dosť všeobecných lekárov, tak to je naše zbožné želanie, ale chceme, aby tí všeobecní lekári mali určitú kvalitu, aby sa vedeli starať o našich pacientov, a v ideálnom prípade možno aj uvažovať nad tým, že raz budeme mať nejakého rodinného lekára, ktorý nebude odmietať pediatrického pacienta len preto, že je pediatrický, ale že sa bude vedieť postarať o bežné veci aj v tejto kategórii našich pacientov. Čiže myslím si, že je veľmi dôležité dbať na to, aby tá kvalita výučby v nemocniciach bola dôležitá, ehm, bola, bola nastavená správne. A môžme sa poučiť naozaj z týchto okolitých krajín, ako to robia ony. Všetko je teda, samozrejme, aj o tom tútorovi, kto sa im venuje, či majú na to aj finančné možnosti, aj akým spôsobom prebieha táto výuka rezidenta, ale je to nastavené skutočne z môjho pohľadu veľmi dobre.
Čiže je to také dvojsečné teraz aj tento návrh. Viem si to predstaviť napríklad, ak je to starší kolega, ktorý povedzme je chirurg, skončil svoju chirurgickú, teda má, je, je chirurg a chce ísť do ambulancie a potrebuje si dorobiť niektoré veci, ktoré mu chýbajú, no tak tam si viem predstaviť, že sa zamestná v ambulancii a dorába si to z tej ambulancie, ale u tých mladých lekárov, myslím si, že to nie je správna cesta, žeby sme im dovolili, že sa môžu zamestnať aj v ambulancii, keď, keď končia školu. Čiže, tu by som možno aj, Oskar, navrhoval možno ešte takú širšiu diskusiu, že teda ako to urobiť, aby to dávalo, aby to dávalo taký zmysel aj, aj mne, no. A že teda mne, ale ako dávam to do diskusie, do takej odbornej, vecnej roviny, aby sme sa nad tým zamysleli, že čo je správne.
No a nebudem už ďalej ďalších kolegov tuná unavovať, lebo nakoniec asi zdravotníctvu sa tu venujeme tak traja, takže s mnohými tu asi diskutovať veľmi nebudem. Takže za mňa toľko a ďakujem veľmi pekne ešte raz za možnosť vystúpiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2024 15:12 - 15:17 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem, Tomáš, za vystúpenie. Možno jednu vec by som si dovolil ťa trošku napomenúť, že nehovor výpalníci, akokoľvek to človek, možno človeka zvádza, ale predsa sú to kolegovia, ktorí reagovali alebo využili svoje zákonné možnosti. Takže ak chceme nejakú novú politickú kultúru, tak snažme sa takéto expresívne výrazy nepoužívať. Môj taký, dobrá rada.
Čo sa týka tých ostatných vecí, ktoré si spomínal, tak ja súhlasím, že tú APS-ku treba riešiť ako, aj tomu rezidentskému programu a APS-ke by sme sa mali venovať komplexne, nielen robiť také čiastkové úchytky, hej, že tuná trošku prilepíme, tu to zmeníme. My máme tiež plán alebo program, ako to nastaviť lepšie, ale je to predsa len zodpovednosť vládnej koalície, ktorá má na to aj možnosti v rámci ministerstva a svojich kolegov, takže očakávame od nich, že prídu nejaké, nejaké návrhy, ako zoptimalizovať celú túto situáciu ohľadom APS-iek, ale nakoniec aj toho rezidentského programu.
No a k tým ešte možno niektorým veciam, kde by sme potrebovali ešte trochu viac odbornej diskusie, sa vyjadrím teraz v rozprave. Ďakujem.
Skryt prepis
 

16.2.2024 15:03 - 15:09 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený gestorským výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač číslo 114.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada vo všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2024 11:35 - 11:36 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za vystúpenie. Páči sa mi aj to, že teda myslím, že sa zhodneme všetci v princípe, že to je dôležité, aby to bolo zabezpečené, ale potom sú tam tie "ale", ktoré treba tiež, tiež rozdiskutovať. Hovorili sme tu o financiách, hovorili sme tu o takých kritických situáciách.
Ono to je celé ale hlavne o dôvere, lebo ja si myslím, že pokiaľ zdravotníci dokážu tým rodičom sprostredkovať taký pocit dôvery, že aj keď... tí rodičia väčšinou nie sú hlúpi, vidia, aká je situácia, že im musí tá jedna stolička stačiť, ale všetko je to o tom, že či, či vedia v tých rodičoch vzbudiť dôveru, že o to dieťa je dobre postarané, aj keď ho nechajú samé chvíľu, ako sa k nim správajú, ako s nimi komunikujú. Toto je dôležité, aby v tom, v tej vyhláške bolo jasne zadefinované, hej, že, že aby neboli potom problémy v tej aplikácii.
Ja som tiež za to, aby sa posunul nejakým spôsobom ten, ten výkon, kedy má byť tá platnosť, lebo ono, ako ste spomínali, už teraz je povinnosť nejako to zabezpečovať, len, žiaľ, sa to nedeje, sú niektoré prípady, kedy je to príkladné, ako Banská Bystrica bola spomínaná, ale v mnohých, mnohých nemocniciach nie je ten tlak dostatočný, aby to, aby to uskutočnili. Čiže za mňa je to krok k tomu, aby sme v budúcnosti začali ešte viac budovať dôveru medzi pacientom, malým pacientom a jeho rodičmi, a je to krok správnym smerom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2024 11:17 - 11:19 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
No, mňa táto téma tiež sa veľmi dotýka. Pani poslankyňa Marcinková, ďakujem, lebo otvárate tú tému, ktorá je oveľa širšia, to nie je len prítomnosť, prítomnosť rodiča pri dieťati, ale celkovo humanizácia prostredia v nemocniciach. To je obrovská téma. Už sa môžme baviť o intimite a to sa týka detského pacienta, ale aj dospelého. Môžme sa rozprávať o tom, či sa vôbec klope na izbe, ako, na izby, keď vchádza nejaký, nejaká cudzia osoba. Môžme hovoriť o mnohých, mnohých veciach, ako idú pacienti na operáciu, či sa naozaj tá intimita dodržuje a tak ďalej. Čiže túto tému treba otvárať. Toto je jedna z vecí, ktoré sú nesmierne dôležité.
Ja chcem len opäť veľmi mierne poznamenať aj potom tú druhú stránku, ktorá by mala byť v tej vykonávacej, vo vykonávacom predpise tiež ozrejmená, že nie všetci rodiča sú takí uvedomelí. Mnoho má naozaj strach, obavy, boja sa, ako to bude celé prebiehať, a nie vždy to je také jednoduché aj pre ten personál, tých rodičov nejako správne usmerniť. Takže má to, všetko má tie dve min... dve strany jednej mince. Čiže na tieto veci naozaj treba pamätať, aby v tej aplikačnej praxi potom neboli problémy. Ale všetko sa dá, keď sa chce. A my sme si zvykli, že tuná vychádzame z premisy, že nič sa nedá, ale mali by sme sa rozprávať o tom, ako sa to dá. Takže ja držím palce, že teda minimálne v tom prvom čítaní to prejde a možno potom sa môžme baviť o nejakých možno pozmeňovacích, pozmeňovákoch, ktoré možno pomôžu tej aplikačnej praxi, aby to naozaj potom bolo uvedené do života.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2024 10:50 - 10:52 hod.

Peter Stachura Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ďakujem veľmi pekne, že sa venujete tejto problematike, podľa mňa veľmi dôležitej. A ja sám som lekár, takže viem o mnohých veciach, čo ste hovorili, ako dôležité je, aby dieťa bolo v náručí mamy alebo otca, napríklad aj po operácii v prebúdzacej miestnosti. Mnoho vecí ste pomenovali veľmi trefne a správne. Ja s týmito vecami úplne súhlasím.
Musím však poukázať aj na tú odvrátenú stránku alebo, respektíve tú druhú vec, ktorú by sme mali tiež zobrať do úvahy, a to je presne to, čo ste spomínali, ten vykonávací predpis, to je to rozhodujúce, lebo tam sú tie detaily. A, lebo my, tie, poznáte určite ten stav našich nemocníc, ako vyzerajú, ako vyzerajú detské oddelenia, naozaj v niektorých sa tá situácia veľmi blíži k tomu, čo by sme chceli dosiahnuť, že sú citliví, vnímaví, dokážu tých rodičov k dieťaťu pustiť a, naopak, niektoré oddelenia aj z tých kapacitných dôvodov s tým majú veľký problém. Samozrejme, že môžme hovoriť, že môžu tam dať stoličku. To, samozrejme, môžu, ale my keď urobíme zákon, tak ten rodič sa môže toho zákonného práva domáhať a môže to spôsobiť v tej aplikačnej praxi aj ďalšie problémy. Čiže ja by som možno navrhoval, bolo by fajn, keby sme aj tú, tú vyhlášku videli. Ja by som bol rád, keby som si ju mohol aj celú prečítať. Je to podľa mňa veľmi dobrý návod. Možno nejaké prechodné ustanovenie by bolo dobré aj pre tie nemocnice, aby na to nemuseli nabehnúť hneď, lebo to bude, samozrejme, pre nich veľký problém, aby v tom, úprimne to hovorím, v dobrom, aby to nedopadlo tak, že budeme mať možno prijatý zákon, ale nebudú sa s ním riadiť, pretože povedia, že nie je to možné. Čiže poďme urobiť naozaj všetko pre to, aby to bolo aj v tej praxi, aby to nebolo len na papieri v zákone.
A inak vám ďakujem veľmi pekne za to, čo robíte.
Skryt prepis